دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
28 شهریور 1399

صورت های مالی شش ماهه 98

سیمان صوفیان در شش ماهه 98 مجموعاً 140 میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته که نسبت به سال گذشته 60 درصد افزایش یافته است. بهای تمام شده 47 درصد افزایش یافته و به 95 میلیارد تومان رسیده و در نتیجه سود ناخالص با افزایشی 100 درصدی به 44 میلیارد تومان رسیده است.
هزینه های فروش، اداری و عمومی با 100 درصد افزایش، 12 میلیارد تومان گزارش شده که عمدتاً ناشی از افزایش سایر هزینه ها بوده است. برآورد شرکت حاکی از آن است که در نیمه دوم سال نیز به همین میزان سایر هزینه داشته باشد.
هزینه های مالی نسبت به سال گذشته تغییر چندانی نداشته و 4 میلیارد و 500 میلیون تومان بوده است. (نسبت هزینه مالی به درآمد های عملیاتی: 3 درصد) این شرکت مجموعاً 35 میلیارد تومان تسهیلات مالیِ 22 درصدی دارد که هر سال 7 میلیارد و 700 میلیون تومان هزینه مالی برای شرکت خواهد داشت. نرخ مالیات بر درآمد از حدود 19 درصد، به 21.5 درصد افزایش یافته است.
در نهایت سود خالص این شرکت 21 میلیارد تومان (به ازای هر سهم 20 تومان) بوده است. 27 تومان EPS TTM

آمار تولید و فروش شهریور ماه 98

محصولات سصوفی

سصوفی در پنج ماه نخست سال جاری به صورت میانگین، ماهانه 22 میلیارد تومان فروش داشته که این رقم در شهریور ماه با افزایشِ خوب 30 درصدی، به 28 میلیارد تومان رسیده است. فروش ماه گذشته شرکت 23 میلیارد تومان بوده است.
سیمان صوفیان در نیمه نخست سال گذشته مجموعاً 90 میلیارد تومان فروش داشته که این رقم امسال به 150 میلیارد تومان افزایش یافته است. (70 درصد رشد فروش نسبت به سال گذشته)

مقایسه روش سصوفی

عمده ی فروش این شرکت سیمان تیپ 2 پاکتی است. این محصول در شهریور ماه نسبت به میانگین پنج ماه گذشته 15 درصد افزایش تولید، فروش و نرخ داشته است. با توجه به آمار و ارقام می توان گفت این شرکت در بین شرکت های سیمانی آمار قابل قبولی داشته است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

رشد قابل توجه نقدینگی اقتصاد کشور دلیل رشد شاخص
حجت‌الله انصاری مدیرعامل شرکت تامین سرمایه دماوند در گفت‌وگو با بورس‌نیوز، اظهارکرد: رشد قیمت ارز و تورم بالا در اقتصاد باعث افزایش سودآوری و همچنین افزایش ارزش دارایی‌های شرکت‌ها شده است.
 
وی افزود: همچنین رشد قابل توجه نقدینگی در اقنصاد کشور و راکد شدن بازار‌های رقیب مانند طلا، ارز و سکه و مسکن موجب ورود نقدینگی به بورس و رشد شاخص کل بازار سرمایه شده است.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

به گزارش بورس نیوز، در حالیکه کلیه بورس‌های جهانی با افت و کاهش سنگینی مواجه شده اند، بورس تهران در اولین روز کاری سال جدید، نسبتا خوش درخشید و سقوطی مشابه بورس‌های جهانی را تجربه نکرد.
چرا که افت انباشته یک هفته‌ای ما بیش از 4250 واحد نبود و خرید‌های سنگینی نیز در اکثر نماد‌ها و صنایع شکل گرفت. حتی انتظار می‌رود از فردا شاخص و بازار مثبت نیز باشد و شاهد ادامه سیر صعودی و استقبال گرم مردم و فعالان بازار از این بخش از فعالیت‌های اقتصادی باشیم.
 حجم معاملات امروز نسبت به آخرین روز‌های سال 1398 از کاهش قابل ملاحظه‌ای برخوردار بود و مجموع ارزش معاملات بورس و فرابورس حدود 3350 میلیارد تومان رقم خورد که تقریبا نصف ارزش معاملاتی روز‌های آخر سال قبل است. البته با توجه به اینکه هنوز در تعطیلات سال جدید به سر می‌بریم، طبق روال سال‌های قبل این روند طبیعی است و انتظار می‌رود بعد از سپری شدن تعطیلات شاهد رونق در حجم معاملات باشیم.
اما بیشترین ارزش معاملات مربوط به نماد‌های وبملت , غسالم , غگل و حکشتی بود. بانک ملت و تجارت امروز با اقبال بازار مواجه بود و دلیل آن هم تراز مثبت قابل توجه ارزی این بانک است. انتظار رشد قیمت تا محدوده 1000 تومانی برای وبملت و محدوده 100 تومانی برای وتجارت دور از انتظار نیست. امروز اوضاع سایر نماد‌های بانکی هم خوب بود؛ باید توجه داشت که امسال نیز اکثر بانک‌ها سود تسعیر ارز خوبی خواهند داشت.
نماد “غسالم” نیز به دلیل افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی مورد توجه است. اما سهم دیگر مورد توجه بازار در معاملات امروز “حکشتی” بود که ارزش معاملات آن بیش از 95 میلیارد تومان بود. 
اما بیشترین صف فروش‌ها در نماد‌های تپکو , فملی , فولاد , جهرم , داراب و فسا بود. افزایش عرضه و کاهش قیمت سهام در نماد‌های فلزی معدنی پتروشیمی و پالایشی با توجه به افت قیمت نفت کاملا طبیعی و قابل پیش‌بینی بود. در مجموع به نظر می‌رسد تا چند روز آتی رفتار بازار در مقابل گروه سهام بانکی و خدماتی قدری متمایزتر از سهام کامودیتی محور باشد. این در حالیست که بعد از ظهر امروز و پس از اتمام معاملات، کامودیتی‌ها هم به شدت مثبت شدند و قیمت‌ها سیر صعودی در پیش گرفتند.

کارنامه بازار امروز: در بازار امروز شاخص کل متاثر از افت قیمت در نمادهایی، چون فارس، فولاد، فملی، وامید، کگل با افت حدود 4241 واحدی روبرو شد. بازار در سال جدید شروعی جالب توجه داشت و برتری تقاضا در صنایع داخلی منجر به حرکت معکوس شاخص‌ها شد.

حجم و ارزش معاملات روزانه

شاخص کل 508,658 واحد / میزان تغییر 4241 واحد منفی/ ارزش بازار 18,576,632 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 28,464 میلیارد ریال/ حجم معاملات 4.160 میلیارد سهم.

نماد‌های تاثیر گذار در شاخص

فارس 1291 واحد منفی / فولاد 989 واحد منفی/ فملی 769 واحد منفی/ وامید 707 واحد منفی/ کگل 520 واحد منفی/ وبملت 422 واحد مثبت/ رمپنا 361 واحد مثبت.

بیشترین حجم معاملات

وتجارت 792.3 میلیون سهم/ وبصادر 481.5 میلیون سهم/ ذوب 210.5 میلیون سهم/ وبملت 189.6 میلیون سهم/ غگل 151.7 میلیون سهم.

 اخبار خوب از گروه بانکی

در مورد صدور مجوز تسعیر ارز بانک‌ها باید اذعان داشت خبرخوبی است و پتانسیل تسعیر ارز را همچنان در دل بانک‌ها حفظ میکند و از سوی دیگر باید گفت نسبت به سال قبل هم بهتر شده چرا که سال قبل نرخ تسعیر ارز، مبلغ 8500 تومان برای هر یورو و 7500 تومان برای هر دلار بود و امسال 10200 برای یورو و 9000 برای دلار در نظر گرفته شده است.

مقایسه نقدینگی و ارزش بازار بورس تهران

در حال حاضر نقدینگی کل کشور بالغ بر 2.350 هزار میلیارد تومان (146.8 میلیارد دلار) می‌باشد ارزش بازار سرمایه نیز 2.462 هزار میلیارد تومان (معادل 153.8 میلیارد دلار)، با مقایسه نسبت ارزش بازار و نقدینگی کل کشور می‌توان انتظار داشت در صورت حفظ این نسبت و رشد 30 درصدی نقدینگی در سال 99، ارزش بازار سرمایه نیز به بیش از 3.000 هزار میلیارد تومان (معادل 187.5 میلیارد دلار) افزایش یابد.

جهش بازار‌های مالی آسیایی

امروز شاهد جهش بلند سهام آسیایی با تداوم مشوق‌های مالی کشور‌ها بودیم. گفتنی است، به دنبال افزایش مداوم اقدامات تشویقی بانک‌های مرکزی برای تقویت بازار‌های مالی، روز سه‌شنبه سهام آسیا با جهش بزرگی روبرو شدند. نیکی ژاپن 7.13 درصد جهش کرد. سهام دو شرکت بزرگ ژاپن فست رتیلینگ و گروه سافت‌بانک به ترتیب 13.79 درصد و 18.95 درصد جهش کردند. در بازار چین کامپوزیت شانگ‌های 2.34 درصد جهش کرد و هانگ‌سنگ در هنگ‌کنگ با جهش بلند 4.4 درصدی روبرو شد. ای‌اس‌اکس استرالیا 4.17 درصد جهش کرد و کوسپی کره‌جنوبی با جهش بزرگ 8.60 درصدی روبرو شد. گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی در خارج از ژاپن 4.78 درصد جهش کرد. دیشب فدرال‌رزرو آمریکا اعلام کرد که برنامه خرید اوراق این بانک پایان نخواهد داشت و تا هر قدر که لازم باشد برای تقویت بازار‌ها ادامه خواهد یافت. همچنین قبلاً اعلام شده بود که بانک مرکزی آمریکا اوراق قرضه خزانه‌داری و اوراق مسکن بانکی را خریداری خواهد کرد، اما دیشب اعلام شد اوراق مسکن با پشتوانه شرکت‌های املاک خصوصی هم خریداری خواهد شد.

اهم اخبار و تحولات روز

1) وزیر خزانه‌داری آمریکا می‌گوید تعطیلی آمریکا برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا بین 10 تا 12 هفته ادامه خواهد داشت. ترامپ هم گفته 3 تا 4 ماه برای عادی سازی شرایط زمان لازم است.
2) حسن روحانی می‌گوید به وزرا عرض کردم طرح‌های مهمی که در سال 99 تکمیل و به پایان می‌رسد را به مردم بگویند. (تا دولت بعدی به نام خودش نزند).
3) مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز دوشنبه مدعی شد که اعضای اتحادیه اروپا از درخواست ایران و ونزوئلا برای دریافت وام از صندوق بین‌المللی پول به‌منظور مبارزه با شیوع ویروس کرونا حمایت خواهند کرد.
5) میرسیدی مجری و کارشناس بخش‌های خبری صداوسیما که در خبر‌های خود از بی دلیل بودن نگرانی مردم در خصوص کرونا صحبت می‌کرد، دچار کرونا شد.
6) مادر عروس رهبر انقلاب بر اثر کرونا درگذشت. خانم خاموشی از موسسین مدارس اسلامی نرگس و مادر همسر حجت الاسلام سید میثم خامنه‌ای بود.
7) شرکت ” Cepheid” اعلام کرد که موفق شده تایید “سازمان غذا و دارو” (FDA) را برای یک آزمایش تشخیص کروناویروس دریافت کند. این آزمایش مولکولی می‌تواند در 45 دقیقه، بیماران مبتلا به کروناویروس را شناسایی کند.
8) نخست وزیر پاکستان می‌گوید من می‌خواهم از رئیس جمهور ترامپ درخواست کنم که به دلایل بشردوستانه تحریم‌ها علیه ایران را تا زمانی که اپیدمی کوید- 19 پایان می‌یابد، لغو کند.
9) بانک مرکزی آلمان می‌گوید که احتمال وقوع رکود قابل‌توجه در آلمان اجتناب‌ناپذیر است. دولت آلمان بسته محرکی به ارزش 750 میلیارد یورو برای مقابله با تبعات اقتصادی ناشی از ویروس کرونا را امضا کرد.
10) رشد اقتصادی جهان در ماه مارس منفی شد، اما انتظار می‌رود از یک ماه آینده فضا بهبود یابد.
11) چهار گروه مستقل در آمریکا، استرالیا و چین که در حال تحقیق بر روی اثرات دما و رطوبت هوا بر روی ویروس «کووید-19» هستند می‌گویند بیشترین شیوع بیماری در مناطقی با آب و هوای سرد و خشک بوده است.
12) مدیرعامل شرکت دایملر آگ می‌گوید تقاضای چین در حال افزایش است که این ما را دلگرم می‌کند.
13) رئیس صندوق بین المللی پول Georgieva می‌گوید انتظار می‌رود همه گیری کروناویروس منجر به رکود اقتصادی همانند و یا بدتر از زمان بحران مالی در سال 2020 شود؛ و پیش بینی می‌شود اقتصاد جهانی در سال 2021 ریکاوری کند.
14) عملکرد رضایت بخش فرماندار نیویورک باعث شده تا بسیاری به او لقب رئیس جمهور کومو بدهند. رسانه‌ها می‌گویند عملکرد ترامپ افتضاح بوده است!
15) تولیدکنندگان نفتی شیل هزینه‌های سرمایه گذاری جدید را حذف کردند و خرید سهام به صورت سهام خزانه را نیز متوقف نمودند. آمریکا با نگرانی از زمین خوردن این بخش مهم اقتصاد خود، وزیر انرژی را به مذاکره با عربستان فراخوانده است. دان برویلت می‌گوید ایده ایجاد اتحاد نفتی با عربستان سعودی در حال بررسی است.

16) تنها مزیت ایران نسبت به آمریکا، بنزین ارزان بود که همکنون با دلار آزاد هم قیمت بنزین ایران بالاتر از آمریکا است.
17) کاهش قیمت نفت، باعث افت سنگین قیمت گاز طبیعی شده است. این مساله می‌تواند هزینه گاز طبیعی مصرفی پتروشیمی‌ها را کاهش دهد.
18) یک مقام ارشد بانک مرکزی چین گفت، اقتصاد این کشور به سرعت به نرخ رشد خود باز می‌گردد و پیشرفت قابل توجهی طی سه ماه آینده خواهد داشت.
19) قیمت سنگ آهن از 90 دلار به 80 دلار کاهش یافت! شمش فولاد 350 دلار معامله می‌شود.
20) گروه صنعتی ایران خودرو برای سال 99، تولید و عرضه 600 هزار دستگاه انواع خودروی سواری و وانت را در دستور کار قرار داده است.
21) مدیرعامل ملی مس می‌گوید تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا این پروژه که ظرفیت تولید 150هزار تن کنسانتره مس را خواهد داشت امسال وارد مدار تولید شود. این پروژه به‌تن‌هایی بیش از 1500 میلیارد تومان به گردش مالی شرکت مس اضافه خواهد کرد.

 
 پیش بینی بازار چهارشنبه 6 فروردین 98
در حالیکه بازار امروز تاثیر عوامل منفی و فاکتورهایی، چون کرونا، افت شدید قیمت کامودیتی‌ها در بازار‌های جهانی و تعطیلات نیم بند نوروزی … را یدک می‌کشید، ولی نماگر بازار فقط کاهش زیر یک درصدی (0.83) را تجربه کرد و بسان اکثر بورس‌های جهانی، افت سنگین 30 درصدی را نداشتیم.
از طرفی، ورود نقدینگی و جریان پول به فضای معاملات همچنان ادامه دارد و انتظار داریم طی روز‌های آتی شاهد بهبود نسبی قیمت‌ها و شاخص‌ها نیز باشیم و به اصطلاح، بازار برگردد.
و، اما از خبر‌های خوب امروز میتوان به بخشنامه اخیر بانک مرکزی دایر بر صدور مجوز تسعیر ارز بانک‌ها اشاره داشت که موتور محرکه نماد‌های بانکی بالاخص وتجارت و وبملت را به حرکت و چرخش بیشتر واداشت و گروه بانکی بار دیگر در کانون توجه فعالان بازار قرار گرفتند.
در بخشنامه مذکور، صراحتا قید شده است سود ناشی از تسعیر به عنوان سود قابل تقسیم محسوب نخواهد شد تا بتوان از آن در صرف افزایش سرمایه بانک استفاده شود؛ به نظر می‌رسد با این بخشنامه بانک مرکزی، عملا مانع افزایش سرمایه بانک‌ها از سود تسعیر با رایزنی بانک مرکزی و سازمان بورس قابل حل و فصل است؛ در این صورت احتمالا مجوز افزایش سرمایه «وبملت» از محل سود تسعیر نیز نهایتا صادر خواهد شد
و، اما به رغم رشد بی رویه و با رویه قیمت‌ها در اکثر نماد‌ها و گروهها، باز هم سهام ارزنده و زیر ارزش ذاتی واقع شده در بازار، بسیارند و تنها قدری هوشیاری و مطالعه لازم است تا با شناسایی و رصد تحولات و سودآوری انتظاری این قبیل از سهام ارزنده بازار (نظیر کگل، وتجارت و ده‌ها سهم ارزنده دیگر)، به بازدهی خوبی در سالجاری دست یابید و از فرصت‌های طلایی پیش آمده در بازار، نهایت استفاده را ببرید.

حافظ عزیزی نقش
مدیر سرمایه گذاری و گروه تحلیل بازار
کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

به گزارش بورس نیوز، شرکت کالسیمین دردوره یک ماهه منتهی به 98/12/29 از محل فروش محصولات خود مبلغ 777,896 میلیون ریال درآمد داشته است.
 
این شرکت براساس عملکرد 12 ماهه برای سال مالی منتهی به 1398/12/29 مبلغ 7,408,442 میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 34درصد رشد داشته است.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

به گزارش بورس نیوز، شرکت کارخانجات سیمان صوفیان دردوره یک ماهه منتهی به 98/12/29 از محل فروش محصولات خود مبلغ 288,501 میلیون ریال درآمد داشته است.
 
این شرکت براساس عملکرد 12 ماهه برای سال مالی منتهی به 1398/12/29 مبلغ 2,730,408 میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 56 درصد رشد داشته است.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

در هفته گذشته با وجود آنکه 11 شرکت بازار سرمایه، 12 فقره مستندات درباره «پیشنهاد هیات‌مدیره» یا «اظهارنظر حسابرس» را روی سامانه کدال قرار دادند، تنها یک مجوز افزایش سرمایه به میزان 10 میلیارد تومان از سوی سازمان بورس صادر شد.

به گزارش رادیو سهام، گرچه شاید این مقایسه کاملا استاندارد نباشد اما خوب است بدانیم میزان افزایش سرمایه‌های درخواست شده در هفته گذشته نزدیک به 15 هزارمیلیارد تومان بود. قراردادن این آمار در کنار آمار هفته‌های قبل، چشم‌انداز چندان امیدوار‌کننده‌ای را نشان نمی‌دهد.

به‌نظر می‌رسد که سازمان بورس هنوز نتوانسته تغییری در سرعت خود برای بررسی درخواست‌های افزایش سرمایه بدهد یا نتیجه تغییر احتمالی هنوز نمایان نشده است.

دراین گزارش به وضعیت هفتگی افزایش سرمایه‌ها از مرحله صدور مجوز توسط سازمان بورس تا ثبت آن در اداره ثبت شرکت‌ها پرداخته می‌شود. حرف «ح» پس از نمادهای بورسی به معنی «حق‌‌تقدم» و حرف «ج» به معنی «سهام جایزه» است.

پاسا ح: «ایران یاسا تایر و رابر» در مجمع فوق‌العاده‌ای که حدود دو ماه پس از صدور مجوزش برگزارکرد، افزایش سرمایه 50 درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی را تصویب کرد تا سرمایه‌اش به 90 میلیارد تومان بالغ شود. شرکت‌ها باید طی 60 روز پس از صدور مجوز سازمان بورس، مجمع را برگزار کرده، افزایش سرمایه را تصویب و آگهی پذیره‌نویسی را هم در روزنامه منتشر کنند، درحالی‌که پاسا در موقع مقرر موفق به این کار نشده، بنابراین مجبور شد برای سی روز این زمان را تمدید کند. منابع این 30 میلیارد تومان افزایش سرمایه قرار است صرف اجرای طرح توسعه تایرهای نسل دوم شود.

پاسا پیش از این هم اقدام به تولید و ارائه نسل دوم تایرهای بدون تیوب (تیوبلس) کرده بود و درواقع با اجرای این طرح قصد دارد پاسخگوی تقاضای رو به رشد این محصولات باشد.

 براساس طرح توجیهی ارائه شده سود خالص شرکت با اجرای این طرح، بین 10 تا 20 درصد رشد خواهد داشت. شرکت متعهد شده افزایش سرمایه را تا زمان برگزاری مجمع سالانه منتهی به 29/ 12/ 98 به ثبت برساند.

در مجمع سالانه پاسا که نیمه تیرماه امسال برگزار شد، پس از دو سال که سودی برای تقسیم نداشت، 10 تومان سود به سهامداران داد که بخشی از منابع این افزایش سرمایه را تامین خواهد کرد و 40 تومان بقیه آورده سهامداران خواهد بود.

 ارزش بازار پاسا با لحاظ سرمایه جدید بیش از 860 میلیارد تومان است که با توجه به صف خرید پی‌درپی روزهای اخیر دور از انتظار نیست که به‌زودی وارد باشگاه شرکت‌های هزارمیلیارد تومانی بورس شود. فروش شرکت در 10 ماهه منتهی به پایان دی‌ماه اندکی بیش از 300 میلیارد تومان بوده است، گرچه براساس گزارش توجیهی افزایش سرمایه، در سال 1401 فروش آن از 750 میلیارد تومان فراتر خواهد رفت.

وبرق ج: «سرمایه‌گذاری کارکنان صنعت برق در منطقه زنجان و قزوین» که یکی از طولانی‌ترین نام‌ها را بین نمادهای بازار سرمایه دارد، در مجمع فوق‌العاده‌ای که یازدهم دی‌ماه و بلافاصله پس از مجمع سالانه برگزارکرد، افزایش سرمایه 75 درصدی از سود انباشته را به تصویب رساند.

وبرق در بازارپایه و تابلوی زرد حضور داشته و در سال منتهی به 31/ 6/ 1398 به‌ازای هر سهم با سرمایه 7/ 6 میلیارد تومانی 54 تومان سود ساخت که 30 تومان از آن را بین سهامداران تقسیم کرد.

 پس از مجمع سالانه و تقسیم سود، بیش از 7 میلیارد تومان سود انباشته در شرکت باقی ماند که سهامداران حاضر در مجمع افزایش سرمایه، اندکی بیش از 5 میلیارد تومان آن را به سرفصل سرمایه منتقل کردند. درباره این شرکت به‌زودی در گزارش بازارپایه خواهم گفت.

در هفته گذشته سازمان بورس مجوز مرحله دوم افزایش سرمایه شرکت ساختمانی «آس‌پ» را صادر کرد. آس‌پ که در اواخر آبان‌ماه افزایش سرمایه از 80 میلیارد تومان به 90 میلیارد تومان را به ثبت رساند و دوسه هفته بعد مجمع سالانه را برگزار کرد، اینک می‌تواند سرمایه‌اش را از 90 میلیارد تومان به 100 میلیارد تومان افزایش دهد.

 محل این افزایش سرمایه از مطالبات و آورده نقدی و جهت اصلاح ساختار مالی خواهد بود و قرار است در جلسه هیات‌مدیره مورخ 20 بهمن‌ماه بررسی و تصویب شود. «داروسازی فارابی» (دفارا) مبلغ 31 هزار و 453 ریال به‌صورت خالص از حراج هر برگه حق‌تقدم استفاده‌نشده به‌دست آورد که دارندگان آن برای دریافت این وجه باید به یکی از شعب بانک تجارت مراجعه کنند.

«ریخته‌گری تراکتورسازی ایران» (ختراک) نیز پس از کسر هزینه‌های حراج، برای هر برگه حق‌تقدم استفاده نشده 14 هزار و 678 ریال آماده کرده و به حساب بانکی افرادی که شماره آنها را به شرکت اعلام کرده‌اند، واریز خواهد کرد.

افزایش سرمایه 100 درصدی «کارخانجات سیمان صوفیان» (سصوفی) از محل مطالبات و آورده نقدی چهارشنبه هفته گذشته به ثبت رسید. کسانی که حق‌تقدم سصوفی را در دوره معاملات اولیه یا حراج خریدند اینک با اضافه شدن سهام ثبت شده به سبدشان، شاهد بازدهی حدود صد تا دویست درصدی از سرمایه‌گذاری خود خواهند بود. حراج حق‌تقدم استفاده نشده «سایپا آذین» (خاذین) در آخرین روز از مهلتی که تمدید شده بود، یعنی سه‌شنبه هفته قبل به پایان رسید و عمده بیش از 420 میلیون برگه، روز آخر خریداری شد که نیمی از آن را سه خریدار حقوقی متقبل شدند.

 معاملات اولیه حق‌تقدم «فولاد کاوه جنوب کیش» (کاوه) در روز سه‌شنبه گذشته به پایان رسید. گران بودن حدود 180 تومانی حق‌تقدم «سیمان خزر» (سخزر) که ناشی از دوبرابر بودن دامنه نوسان حق‌تقدم نسبت به خود سهم در تابلوهای بورس است، این هفته نیز ادامه یافت.

منبع: دنیای اقتصاد

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

یک مجوز به 11 متقاضی افزایش سرمایه

10-02

به‌نظر می‌رسد که سازمان بورس هنوز نتوانسته تغییری در سرعت خود برای بررسی درخواست‌های افزایش سرمایه بدهد یا نتیجه تغییر احتمالی هنوز نمایان نشده است. دراین گزارش به وضعیت هفتگی افزایش سرمایه‌ها از مرحله صدور مجوز توسط سازمان بورس تا ثبت آن در اداره ثبت شرکت‌ها پرداخته می‌شود. حرف «ح» پس از نمادهای بورسی به معنی «حق‌‌تقدم» و حرف «ج» به معنی «سهام جایزه» است.

پاسا ح: «ایران یاسا تایر و رابر» در مجمع فوق‌العاده‌ای که حدود دو ماه پس از صدور مجوزش برگزارکرد، افزایش سرمایه 50 درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی را تصویب کرد تا سرمایه‌اش به 90 میلیارد تومان بالغ شود. شرکت‌ها باید طی 60 روز پس از صدور مجوز سازمان بورس، مجمع را برگزار کرده، افزایش سرمایه را تصویب و آگهی پذیره‌نویسی را هم در روزنامه منتشر کنند، درحالی‌که پاسا در موقع مقرر موفق به این کار نشده، بنابراین مجبور شد برای سی روز این زمان را تمدید کند. منابع این 30 میلیارد تومان افزایش سرمایه قرار است صرف اجرای طرح توسعه تایرهای نسل دوم شود. پاسا پیش از این هم اقدام به تولید و ارائه نسل دوم تایرهای بدون تیوب (تیوبلس) کرده بود و درواقع با اجرای این طرح قصد دارد پاسخگوی تقاضای رو به رشد این محصولات باشد. براساس طرح توجیهی ارائه شده سود خالص شرکت با اجرای این طرح، بین 10 تا 20 درصد رشد خواهد داشت. شرکت متعهد شده افزایش سرمایه را تا زمان برگزاری مجمع سالانه منتهی به 29/ 12/ 98 به ثبت برساند. در مجمع سالانه پاسا که نیمه تیرماه امسال برگزار شد، پس از دو سال که سودی برای تقسیم نداشت، 10 تومان سود به سهامداران داد که بخشی از منابع این افزایش سرمایه را تامین خواهد کرد و 40 تومان بقیه آورده سهامداران خواهد بود. ارزش بازار پاسا با لحاظ سرمایه جدید بیش از 860 میلیارد تومان است که با توجه به صف خرید پی‌درپی روزهای اخیر دور از انتظار نیست که به‌زودی وارد باشگاه شرکت‌های هزارمیلیارد تومانی بورس شود. فروش شرکت در 10 ماهه منتهی به پایان دی‌ماه اندکی بیش از 300 میلیارد تومان بوده است، گرچه براساس گزارش توجیهی افزایش سرمایه، در سال 1401 فروش آن از 750 میلیارد تومان فراتر خواهد رفت.

وبرق ج: «سرمایه‌گذاری کارکنان صنعت برق در منطقه زنجان و قزوین» که یکی از طولانی‌ترین نام‌ها را بین نمادهای بازار سرمایه دارد، در مجمع فوق‌العاده‌ای که یازدهم دی‌ماه و بلافاصله پس از مجمع سالانه برگزارکرد، افزایش سرمایه 75 درصدی از سود انباشته را به تصویب رساند. وبرق در بازارپایه و تابلوی زرد حضور داشته و در سال منتهی به 31/ 6/ 1398 به‌ازای هر سهم با سرمایه 7/ 6 میلیارد تومانی 54 تومان سود ساخت که 30 تومان از آن را بین سهامداران تقسیم کرد. پس از مجمع سالانه و تقسیم سود، بیش از 7 میلیارد تومان سود انباشته در شرکت باقی ماند که سهامداران حاضر در مجمع افزایش سرمایه، اندکی بیش از 5 میلیارد تومان آن را به سرفصل سرمایه منتقل کردند. درباره این شرکت به‌زودی در گزارش بازارپایه خواهم گفت.

در هفته گذشته سازمان بورس مجوز مرحله دوم افزایش سرمایه شرکت ساختمانی «آس‌پ» را صادر کرد. آس‌پ که در اواخر آبان‌ماه افزایش سرمایه از 80 میلیارد تومان به 90 میلیارد تومان را به ثبت رساند و دوسه هفته بعد مجمع سالانه را برگزار کرد، اینک می‌تواند سرمایه‌اش را از 90 میلیارد تومان به 100 میلیارد تومان افزایش دهد. محل این افزایش سرمایه از مطالبات و آورده نقدی و جهت اصلاح ساختار مالی خواهد بود و قرار است در جلسه هیات‌مدیره مورخ 20 بهمن‌ماه بررسی و تصویب شود. «داروسازی فارابی» (دفارا) مبلغ 31 هزار و 453 ریال به‌صورت خالص از حراج هر برگه حق‌تقدم استفاده‌نشده به‌دست آورد که دارندگان آن برای دریافت این وجه باید به یکی از شعب بانک تجارت مراجعه کنند. «ریخته‌گری تراکتورسازی ایران» (ختراک) نیز پس از کسر هزینه‌های حراج، برای هر برگه حق‌تقدم استفاده نشده 14 هزار و 678 ریال آماده کرده و به حساب بانکی افرادی که شماره آنها را به شرکت اعلام کرده‌اند، واریز خواهد کرد.

افزایش سرمایه 100 درصدی «کارخانجات سیمان صوفیان» (سصوفی) از محل مطالبات و آورده نقدی چهارشنبه هفته گذشته به ثبت رسید. کسانی که حق‌تقدم سصوفی را در دوره معاملات اولیه یا حراج خریدند اینک با اضافه شدن سهام ثبت شده به سبدشان، شاهد بازدهی حدود صد تا دویست درصدی از سرمایه‌گذاری خود خواهند بود. حراج حق‌تقدم استفاده نشده «سایپا آذین» (خاذین) در آخرین روز از مهلتی که تمدید شده بود، یعنی سه‌شنبه هفته قبل به پایان رسید و عمده بیش از 420 میلیون برگه، روز آخر خریداری شد که نیمی از آن را سه خریدار حقوقی متقبل شدند. معاملات اولیه حق‌تقدم «فولاد کاوه جنوب کیش» (کاوه) در روز سه‌شنبه گذشته به پایان رسید. گران بودن حدود 180 تومانی حق‌تقدم «سیمان خزر» (سخزر) که ناشی از دوبرابر بودن دامنه نوسان حق‌تقدم نسبت به خود سهم در تابلوهای بورس است، این هفته نیز ادامه یافت.

 artava@chmail.ir

 

در همین رابطه بخوانید:

ریزش سهام پایان می‌یابد؟

ماه سرنوشت‌ساز سهام خودرویی

« فروی » مسیر « وآوا » را می‌رود؟

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیوسهام، به عبارت دیگر وقتی تعدادی حق‌تقدم حراج شده در قیمت مثلا ۶۰ تومان را می‌خرید، سیستم معاملاتی مبلغ ۱۶۰ تومان را به ازای هر حق‌تقدم از حساب شما کسر و دستور خرید را وارد سیستم معاملاتی می‌کند. همچنین در دوره حراج وقتی حق‌تقدم خریداری می‌شود، امکان فروش مجدد آن وجود نداشته و باید منتظر ماند تا پس از ثبت افزایش سرمایه به سهم تبدیل شود. قاعدتا کسانی هم که دستور خرید حق‌تقدم استفاده‌نشده به کارگزار می‌دهند، باید علاوه بر قیمت حق‌تقدم، ۱۰۰ تومان واریزی هم در حسابشان نزد کارگزار موجود باشد تا خرید انجام شود. سال‌ها پیش که سیستم معاملاتی آنلاین و سازوکار خودکار کسر ۱۰۰ تومان واریزی وجود نداشت، مواردی پیش می‌آمد که فردی از طریق کارگزاری حق‌تقدم استفاده نشده را خریداری می‌کرد اما نمی‌توانست در موعد مقرر که پایان زمان حراج بود، ۱۰۰ تومان واریزی را پرداخت کند و در نتیجه مشکلاتی را برای کارگزاری ایجاد می‌کرد، اما چند سال است که ۱۰۰ تومان واریزی در همان روز و لحظه خرید دریافت و به حساب سپرده‌گذاری منظور می‌شود. دراین گزارش به وضعیت هفتگی افزایش سرمایه‌ها از مرحله صدور مجوز توسط سازمان بورس تا ثبت آن در اداره ثبت شرکت‌ها پرداخته می‌شود. حرف «ح» پس از نمادهای بورسی به معنی «حق‌‌تقدم» و حرف «ج» به معنی «سهام جایزه» است.

آخرین تحولات سیر صعودی سرمایه‌های بورسی

کگل ح : «معدنی و صنعتی گل‌گهر» در آخرین روزهای سال قبل مجوز افزایش سرمایه ۱۲۰۰ میلیارد تومانی معادل یک‌سوم سرمایه فعلی ۳۶۰۰ میلیارد تومانی خود را از بورس دریافت کرد و با مجوزی که قبلا از مجمع فوق‌العاده اسفند ۱۳۹۶ گرفته بود، در جلسه هیات‌مدیره آن را عملی کرد. این مبلغ در سه محل توسعه بخش شرقی معدن شماره یک، اجرای طرح تکمیلی کارخانه تغلیظ و جبران مشارکت در شرکت‌های سرمایه‌پذیر از جمله شرکت فرابورسی «سنگ‌آهن گهرزمین» (کگهر) صرف می‌شود. این افزایش سرمایه تا مجمع سالانه که معمولا در تیرماه برگزار می‌شود به ثبت نخواهد رسید و سودی به حق‌تقدم‌ها تعلق نمی‌گیرد. تفاوت قیمت بیش از ۱۰۰ تومانی سهم و حق‌تقدم (با در نظر گرفتن ۱۰۰ تومان واریزی) به همین دلیل است. کگل و کچاد (معدنی و صنعتی چادرملو) به دوقلوهای سنگ‌آهنی بورس مشهورند و هر دو نیز در حال اجرای افزایش سرمایه هستند. این دو شرکت همچنین اقداماتی برای تکمیل زنجیره تولید در پایین‌دست با تولید آهن اسفنجی، فولاد و میلگرد در دست اجرا دارند. سهامداران بلند‌مدتی هرکدام از این دوقلوها در سالیان اخیر، سود مناسبی از سهامداری خود به‌دست آورده‌اند. به‌رغم روزهای خوب در قیمت جهانی سنگ‌آهن و فولاد، خبرهای مربوط به جنگ تجاری چین و آمریکا و نیز تحریم‌های آمریکا علیه ایران سبب اندکی کاهش در قیمت سهام این گروه شد.

سصوفی ح : «سیمان صوفیان» در مجمع فوق‌العاده اواخر اسفند سال گذشته سرمایه خود را از ۵۵ میلیارد تومان با ۱۰۰ درصد افزایش از محل مطالبات و آورده به ۱۱۰ میلیارد تومان رساند. البته این مبلغ عمدتا صرف تسویه مطالبات سهامدار عمده شده و نهایتا حدود ۸ میلیارد تومان از این طریق وارد شرکت خواهد شد، بنابراین هدف این افزایش سرمایه اصلاح ساختار مالی است. سهامدار عمده سصوفی هلدینگ «سیمان فارس و خوزستان» (سفارس) است که از سال قبل شروع به افزایش سرمایه زیرمجموعه‌ها عمدتا درجهت اصلاح ساختار مالی کرده است. سصوفی شنبه هفته آینده مجمع سالانه دارد و احتمالا حدود ۲۰ تومان تقسیم سود خواهد داشت و به همین دلیل تفاوت قیمتی در همین حدود بین سهم و حق‌تقدم وجود دارد.

ختوقا ح: حراج حق‌تقدم استفاده‌نشده «گروه صنعتی قطعات اتومبیل ایران» از چهارشنبه گذشته با قیمت ۶۴ تومان شروع شد که کمتر از قیمت روزهای داغ اوایل فروردین و آخرین روزهای فرصت ۶۰ روزه پذیره‌نویسی بود. کسانی که بخواهند در مجمع سالانه ختوقا با سهم همراه باشند می‌توانند با خرید حق‌تقدم، از ۱۵ تا ۲۰ تومان تفاوت قیمت سهم و حق‌تقدم استفاده ببرند. البته از حدود ۴۸ میلیون حق‌تقدم استفاده نشده بیش از ۱۵ میلیون در روز اول به فروش رفت تا هرچه زودتر حراج تمام شده و مراحل ثبت افزایش سرمایه و تشکیل مجمع سالانه در زمان مناسب انجام شود. منابع این افزایش سرمایه صرف جبران سرمایه‌گذاری ختوقا در شرکت غیربورسی «کابل خودرو سبزوار» و مشارکت در افزایش سرمایه شرکت بورسی «الکتریک خودرو شرق» (خشرق) خواهد شد. ختوقا هلدینگ قطعه‌سازی «ایران خودرو» (خودرو) است.

آخرین تحولات سیر صعودی سرمایه‌های بورسی

ولشرق ح: ۱۰ درصد از سهام «لیزینگ ایران و شرق» در مهرماه ۱۳۹۶ در فرابورس به قیمت ۱۵۷ تومان عرضه اولیه و پس از آن در دو مجمع سالانه خود، دو سود نقدی ۳۰ و ۳۵ تومان به سهامداران داد. در مجمع سالانه اخیر پس از تقسیم ۳۵ تومان سود نقدی، در مجمع فوق‌العاده پس از آن افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی از مطالبات و آورده نقدی تصویب شد تا صرف افزایش حجم تسهیلات اعطایی به مشتریان واسپاری (لیزینگ) شود. ولشرق عمدتا در واسپاری تجهیزات صنعتی، پزشکی و ساختمانی فعالیت کرده و در زمینه خودرو فعالیتی ندارد. نماد حق‌تقدم ولشرق هفته گذشته در قیمت ۸۴۷ ریال کشف قیمت شد و در تمام طول هفته منفی بود. با توجه به اینکه تا مجمع سالانه منتهی به ۳۰/ ۹/ ۱۳۹۸ سرمایه جدید به ثبت می‌رسد، نزدیکی قیمت سهم و حق‌تقدم با درنظر گرفتن ۱۰۰ تومان واریزی طبیعی است. سهامدار عمده ولشرق «سرمایه‌گذاری تدبیر» وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام است. در معاملات هفته گذشته قیمت حق‌تقدم «بیمه تجارت‌نو» (بنو) و «فنرسازی زر» (خزر) که با درنظر گرفتن ۱۰۰ تومان واریزی گران‌تر از سهم بودند، به قیمت سهم نزدیک شدند. قیمت حق‌تقدم استفاده‌نشده «مهندسی نصیر ماشین» (خنصیر) حدود ۸۰ تومان ارزان‌تر (با در نظر گرفتن ۱۰۰ تومان واریزی) از خود سهم معامله شد که برای کسانی که قصد سهامداری دارند، مناسب‌تر است. در هفته گذشته مجوز افزایش سرمایه دو شرکت بورسی صادر شد. «معدنی املاح ایران» (شاملا) می‌تواند به میزان ۱۰۰ درصد سرمایه فعلی، از دو محل سود انباشته (حدود ۷۱ درصد) و مطالبات (حدود ۲۹ درصد) به سرمایه خود اضافه کند تا جهت اجرای طرح توسعه در مجتمع گرمسار و تولید محصولات جدیدی مانند سولفات پتاسیم صرف شود.

شاملا که از زیرمجموعه‌های جدیدترین میهمان بازار سرمایه یعنی «سرمایه‌گذاری صدرتامین» (تاصیکو) است، کمتر از دو هفته پیش، در مجمع سالانه خود سود نقدی ۴۴۰ تومانی تقسیم کرد که سهامداران می‌توانند حدود ۲۹ تومان از آن را صرف افزایش سرمایه کنند. «سرمایه‌گذاری توسعه آذربایجان» (وآذر) شرکت بورسی دیگری بود که اجازه یافت سرمایه خود را از محل مطالبات و آورده نقدی از ۱۰ میلیارد تومان به ۲۰ میلیارد تومان افزایش دهد تا صرف تسویه بدهی بانکی و بهبود سبد سرمایه‌گذاری کند. وآذر که در دسته شرکت‌های ساختمانی بورس قرار گرفته، در چند سال اخیر چندبار تلاش کرد تا بخشی از پرتفوی عمدتا غیربورسی خود را نقد کرده و ضمن تسویه تسهیلات بانکی، بخشی از آن را در زمینه فعالیت اصلی خود یعنی سرمایه‌گذاری در سهام بورسی به‌کار ببرد که موفق نشد و اینک از طریق افزایش سرمایه در این جهت اقدام خواهد کرد.

افزایش سرمایه حدود ۵۶ درصدی «داروسازی سبحان آنکولوژی» (دسانکو) از مطالبات و آورده، ۳۵ درصدی «قند نیشابور» (قنیشا) از سود انباشته، حدود ۶۴ درصدی «گروه دارویی سبحان» (دسبحا) از مطالبات و آورده و در نهایت ۲۰۰ درصدی «دامداری تلیسه نمونه» (تلیسه) از مطالبات و آورده در هفته گذشته به ثبت رسیدند.  معاملات اولیه حق‌تقدم شرکت «شاهد» (ثشاهد)، «لابراتوارهای سینادارو» (دسینا)، «صنایع سیمان غرب» (سغرب)، «کشت و صنعتشهداب ناب خراسان» (غشهداب) و «توسعه شهری توس‌گستر» (وتوس) در هفته گذشته به پایان رسید.

آخرین تحولات سیر صعودی سرمایه‌های بورسی

منبع: radiosaham.ir

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام، شرکت سیمان صوفیان در اطلاعات و صورت های مالی ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ سود هرسهم را ۲۱۳ ریال اعلام کرد.

این شرکت در گزارش خود سود عملیاتی را ۲۲۸ میلیارد ریال، سود خالص ۱۱۷ میلیارد ریال و سود انباشته پایان دوره را ۱۵۶ میلیارد ریال منتشر کرد.

«سصوفی» در برآوردی که از تغییرات نرخ فروش محصولات و نرخ خرید مواد اولیه برای دوره ۱۲ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۷، با توجه به افزایش هزینه‌های تولید در صنعت سیمان پیگیری‌های لازم جهت افزایش نرخ فروش محصولات متناسب با افزایش هزینه ها از طریق انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در حال انجام است؛ همچنین با توجه به انعقاد قراردادهای حمل و آتشباری مواد اولیه افزایش نرخ تا پایان سال ۹۸ انتظار نمی‌رود.

از سوی دیگر این شرکت در تامین مالی و تغییرات هزینه های مالی خود برای دوره ۱۲ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ برای کاهش هزینه مالی سال۱۳۹۸ علاوه بر پرداخت اقساط جاری اقدام به جایگزینی تسهیلات بانک ملت با تسهیلات بانک صنعت و معدن با نرخ ۱۶درصد کرده و منابع مالی مورد نیاز جهت پوشش مخارج سال آتی از محل فروش محصولات تأمین خواهد شد.

منبع: http://radiosaham.ir

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس، در پایان معاملات آخرین روز کاری هفته، نماد معاملاتی 4 شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو، کنترل خوردگی تکین کو، سیمان صوفیان و مهرام به دلیل برگزاری مجمع فوق العاده بسته می شود.

بر این اساس،”خگستر، رتکو و سصوفی” به ترتیب برای افزایش سرمایه 60، 122 و 100 درصدی از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی و “غمهرا” برای افزایش سرمایه 614 درصدی از دو محل سود انباشته و مطالبات و آورده نقدی یکشنبه هفته آتی تصمیم گیری می کنند.

در این میان،شرکت مهرام تاکنون مجوز افزایش سرمایه را از سازمان بورس اخذ نکرده است.

همچنین نماد سیمان مازندران که برای تصویب صورت های مالی منتهی به آذر سال جاری یکشنبه هفته آتی به مجمع سالانه می رود،متوقف می شود و دوره پذیره نویسی سهام حق تقدم شرکت نفت پارس نیز به اتمام می رسد.

بنابراین گزارش،”شنفت” که قدیمی ترین شرکت بورس بشمار می آید با اخذ مجوز افزایش سرمایه 100 درصدی در مجمع فوق العاده 11 دی ماه، اقدام به تامین مالی از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی کرده است.