دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
29 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از اخبار فولاد؛ نرخ های جدید فلزات پایه در بورس فلزات لندن بار دیگر به گونه ای است که مس با صعود و دیگر فلزات با نزول همراه بوده اند.

مس این بار با  ۱.۱۹ درصد رشد ۶۷۵۷.۵ دلار معامله شد.

آلومینیوم برای بار دیگر منفی شد و با کاهشی ۰.۳۷ درصدی ۱۷۴۶.۵ دلار قیمت گذاری شد. البته هنوز تراز بالاتر ۱۷۳۰ دلاری این فلز حفظ شده است.

روی که از روزهای مثبت خود فاصله گرفته و چند روزی است که روند کاهشی را تجربه می کند این بار با ۱.۴۲ درصد منفی ۲۴۲۸.۵ دلار قیمت خورد.

نیکل و سرب هم در جهت صعود راه به جایی نبردند و به ترتیب با کاهشی ۱.۱۸ و ۳.۶۶ درصدی ۱۴۹۳۵ و ۱۸۶۹ دلار معامله شدند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

دلار در هفته منتهی به 21 شهریور تا 25 هزار و 500 تومان افزایش یافت و رشد 4.3 درصدی را به ثبت رساند. این افزایش قیمت در حالی اتفاق افتاد که در اولین روز هفته گذشته کماکان عرضه سنگین بازار ساز در بازار نیما و آزاد ادامه داشت. معامله گران با پیش بینی افزایش قیمت دلار در روزهای آتی اقدام به خرید نموده و قیمت ها در این هفته افزایش یافته است. یکی از دلایل رشد بهای دلار افزایش نرخ حواله درهم بوده به طوری که در روز چهارشنبه از مرز 7 هزار تومان نیز گذشت. همچنین وجود شکاف بیش از 2 هزار تومانی در بازار آزاد و صرافی های بانکی باعث افزایش تقاضای آربیتراژی این ارز گردیده که خود به افزایش قیمت دلار منجر شده است. بانک مرکزی بایستی برای اثرگذاری عرضه ارز، قیمت های بالاتری را ارائه دهد. همچنین ریزش شاخص سهام و ورود تقاضاهای جدید به بازار ارز و همچنین نگرانی ها از بازگرداندن تحریم های شورای امنیت سازمان ملل بر صعودی بودن روند نرخ ارز موثر بوده است. با توجه به تداوم روند افزایشی نرخ دلار از ابتدای شهریور امکان کاهش قیمت آن متصور نیست.

قیمت سکه مطابق معمول از روند دلار پیروی کرده و مانند هفته منتهی به 14 شهریور، رشد 4.4 درصدی را در هفته گذشته به ثبت رسانده و در روز پایانی معاملاتی از مرز 11 میلیون و 800  هزار تومان عبور کرد. بهای جهانی طلا که در هفته منتهی به 4 سپتامبر به دلیل تقویت ارزش دلار و افزایش بازدهی اوراق قرضه آمریکا روند کاهشی را آغاز کرده بود تا روز سه شنبه هفته گذشته نیز به این سیر نزولی ادامه داد. رشد تولید ناخالص داخلی اروپا، کاهش نرخ بیکاری آمریکا و رشد تولیدات صنعتی این کشور از عوامل عمده افت قیمت طلا در هفته منتهی به 11 سپتامبر بوده است. اما در روز چهارشنبه با انتشار اخباری مبنی بر واکنش منفی نسبت به واکسن کرونا و افزایش مبتلایان به بیماری کووید 19 مجددا بهای جهانی طلا افزایش یافت. بر اساس پیش بینی برخی تحلیل گران، سیاست های هدف گذاری نرخ تورم بالای 2 درصد و تداورم سیاست های انبساطی پولی احتمال افزایش قیمت طلا در هفته های آتی را بیشتر می نماید. شاخص جهانی دلار نیز که در اواخر هفته گذشته روند افزایشی در پیش گرفته بود این مسیر را تا روز سه شنبه ادامه داد و در این هفته وارد کانال 93 واحدی شد.

شاخص کل سهام که در هفته منتهی به 14 شهریور 5.1 درصد کاهش یافته بود در هفته اخیر نیز 4.6 درصد افت داشته و در هفته گذشته بیش از 91 هزار واحد ریزش نموده است. هر چند در دو روز ابتدایی هفته منتهی به 21 شهریور رشد 15 هزار واحدی را به ثبت رسانده بود. پیش بینی می شد با اعلام حمایت دستوری حقوقی هاو همچنین جمع شدن صف های فروش شرکت های بزرگ، شاخص کل سهام روند مثبتی را طی کند که واقعیت نتیجه دیگری را رقم زد. به اعتقاد برخی تحلیل گران چون این حمایت ها از چند سهم شاخص ساز صورت گرفته برای بازگشت روند صعودی بازار کافی نبوده است. پیش بینی می شود نتایج اقدامات انجام شده در هفته گذشته و همچنین انتقال یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار در صعودی شدن بازار در هفته آینده موثر باشد. همچنین رشد نرخ دلارو عبور از کانال 26 هزار تومانی نیز بر رشد بازار سرمایه موثر خواهد بود.

بهای انواع نفت که در هفته منتهی به 4 سپتامبر روند ملایم نزولی داشته در هفته گذشته به شدت این مسیر کاهشی را ادامه داده است. نفت خام آمریکا، برنت و اوپک به ترتیب 9.8، 9.1 و 8.1 درصد افت قیمت داشته اند. کاهش واردات چین و کاهش مصرف سوخت آمریکا، شیوع گسترده ویروس کرونا در بسیاری از کشورها و ادامه تنش های چین و آمریکا از جمله عوامل مهم کاهش بهای نفت می باشد. بر اساس برخی پیش بینی ها حتی با توزیع گسترده واکسن کرونا، سه سال طول می کشد تا تقاضای نفت کاملا بازیابی شود.

بیت کوین در هفته منتهی به 11 سپتامبر در بالاتر از مرز 10 هزار دلار در نوسان بوده و برای تعیین روند آتی آن بررسی سیگنال های جدید ضروری است. اگر چه تقویت شاخص دلار مهم ترین عامل افت بیت کوین بوده است اما با توجه به نگرانی ها مبنی بر تداوم رکود اقتصادی جهانی و گسترش شیوع بیماری کووید 19 و افزایش تمایل به خرید دارایی های امن، پیش بینی می شود ارزش بیت کوین تا پایان سال 2020 به 20 هزار دلار برسد.

قیمت فلزات اساسی در هفته گذشته تحت تاثیر تقویت شاخص دلار، تشدید تنش‌های میان آمریکا و چین و افزایش تعداد موارد ابتلا به کرونا کاهشی بوده و تنها مس و آلومینیم رشد مثبت بسیار اندک (کمتر از 1 درصد) را به ثبت رساندند. سرب با رشد 4.5- درصدی بیشترین کاهش را داشته است.

رئیس اتاق بازرگانی شیراز

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

ابراهیم جمیلی، در حاشیه نشست خبری امروز، در گفت‌وگو با خبرنگار بااقتصاد افزود: این اقدام بزرگ و تاثیرگذاری بود که توانستیم شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه معدن را دور هم جمع کنیم و نخستین کنسرسیوم دانش‌بنیان را در این صنعت تشکیل دهیم.

وی تصریح کرد: این یک گام مثبت و موفقیت‌آمیز برای صنایع معدنی است و ما در یک حوزه بزرگی به این موفقیت رسیده‌ایم که دستاورد آن برای تمامی شرکت‌های معدنی قابل لمس خواهد بود و گروه زرین نیز در آن سهیم است.

رییس هیات‌مدیره فزرین، با اشاره به چشم‌انداز این شرکت در بازار سرمایه و برنامه‌های حمایتی از سهام شرکت‌های این گروه، اظهار کرد: با توجه به فضای مثبتی که برای معدنی‌ها در بازار وجود دارد ما هم حامی سهام‌مان هستیم و در گام نخست با سهام خزانه و صندوق بازارگردانی از سهام تمامی شرکت‌های گروه صنعتی معدنی زرین حمایت می‌کنیم.

 جمیلی به سهامداران اطمینان داد هیچ نگرانی بابت سهام‌شان از گروه صنعتی معدنی زرین نداشته باشند و افزود: حمایت کامل از سهام گروه صنعتی معدنی زرین در دستور کار قرار دارد و در گام دوم، با اوراق فروش تبعی از بازار سرمایه حمایت‌ها خواهیم کرد.

وی همچنین از بلاتکلیفی و طولانی شدن پروسه پذیرش و عرضه اولیه دو شرکت زیرمجموعه گروه صنعتی معدنی زرین، اظهار نارضایتی کرد و گفت: با قدرت و سرعت در حال انجام مراحل برای عرضه اولیه دو شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان و تولید و توسعه سرب و روی ایرانیان در بازار سرمایه هستیم.

خبرنگار: مولود غلامی

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، ابراهیم جمیلی – رییس هیات مدیره یک گروه صنعتی و معدنی – در نشست خبری که امروز برگزار شد، با اشاره به صعود چشمگیر بازار سرمایه در ماه‌های اردیبهشت‌ و خرداد اظهار کرد: جو هیجانی مثبت در بازار سرمایه که در ماه‌های خرداد و اردیبهشت‌ آغاز شد، اکنون برعکس و منفی شده که به ضرر همه سهامداران واقعی است.

وی ادامه داد: عده‌ای به دنبال سودهای کوتاه مدت در بازار سرمایه هستند، در صورتی که باید به بازار سرمایه با دید بلند مدت نگاه کرد و افرادی که در این بازار فعالیت می‌کنند، باید بررسی کنند اساس شرکتی که سهم آن را می‌خرند بر مبنای چیست.

جمیلی با تاکید بر این‌که این نخستین بار نیست که بازار بورس اصلاح قیمت می‌کند، اظهار کرد: اصلاح قیمت‌ها باید انجام می‌شد. در سال 1385 نیز اکثر سهم‌ها بیش از 70 درصد اصلاح شدند، اما افرادی که سهم‌های خود را فروختند بعدا افسوس خوردند.

او گفت: از یک طرف شاهد رشد قیمت فلزات در بازار جهانی هستیم و از طرف دیگر قیمت دلار در حال افزایش است. این دو موضوع باعث می‌شود سودآوری شرکت‌ها نسبت به قبل بیشتر شود. البته باید گفت که تحریم‌ها در روند صادرات محدودیت‌های زیادی ایجاد کرده اما صادرات کالا ادامه دارد و فقط در رابطه با بازگشت ارز سختی‌هایی را تحمل می‌کنیم.

جزئیات 2 عرضه اولیه جدید

جمیلی در ادامه با انتقاد از طولانی بودن دوره پذیرش در سازمان بورس اظهار کرد: دوره پذیرش در سازمان بورس و فرابورس بسیار طولانی است. در طول یک ماه جلسات هیات پذیرش به بهانه کرونا تشکیل نشد و همین موضوع باعث شد هیجانات بازار بیشتر شود. البته این فرآیند در حال حاضر بهتر شده است.

وی ادامه داد: در این راستا دو شرکت جدید گسترش صنایع روی ایرانیان و تولید و توسعه سرب و روی ایرانیان پذیرش شده و از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شده است و احتمالا ظرف دو ماه آینده عرضه اولیه می‌شوند.

در ادامه‌ این نشست سلیمی – رییس هیات مدیره یک شرکت معدنی دیگر – نیز با اشاره به شرایط بازار سرمایه طی یک ماه گذشته گفت: بازار سرمایه روند اصلاحی در پیش گرفته و طبیعتا همه سهم‌ها هم اصلاح شدند. البته به دلیل برخی مسائل از جمله جدیدالورودها هیجانات بیش از حد است.

منبع: ایسنا 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

نرخ دلار در هفته منتهی به 7 شهریور با رشد 3.7 درصدی روبرو شده بود در هفته گذشته (منتهی به 14 شهریور) نیز با رشدی مشابه روند صعودی خود را ادامه داد و از 23600 به 24450 تومان به رسید.  بهای سکه در هفته منتهی به 7 شهریور نوسان شدیدی را به ثبت رساند. به طوری که در دو روز متوالی با یک کاهش و افزایش 2.3 درصدی روبرو بود. با توجه به این که با هر بار کاهش نرخ دلار با حمایت معامله گران از محدوده 23800 تومانی پایین تر نیامده است، کاهش قیمت این دارایی به دور از انتظار است. همچنین به دلیل کاهش شاخص سهام در هفته های متوالی، جذابیت بازار ارز و افزایش بهای آن بیشتر گردیده است.

در هفته گذشته نیز قیمت سکه با رشد پرقدرت 4.4 درصدی به 11 میلیون 350 هزار تومان رسید. بهای جهانی هر اونس طلا در هفته منتهی به 28 آگوست اگر چه با نوسان روبرو بود اما در انتها تنها کاهش 3 دلاری را نسبت به آغاز هفته به ثبت رساند. نوسان نرخ سکه نیز در این هفته متاثر از بهای جهانی طلا بوده است. این در حالی است که قیمت جهانی این دارایی در هفته منتهی به 4 سپتامبر تا روز سه شنبه رشد 2.2 درصدی و در دو روز آخر با کاهش 1.7 درصدی مواجه بوده است. سکه در این هفته تحت تاثیر دلار رشد داشته است.

یکی از عوامل مهم در افزایش بهای جهانی طلا افزایش نرخ بازدهی اوراق خزانه داری آمریکا و نرخ بهره پایین بوده است اما این رشد دوامی نداشته و در انتهای هفته با تقویت ارزش دلار کاهش 34 دلاری را به همراه داشت. اگر چه نشانه هایی از کاهش اختلافات میان آمریکا و چین و همچنین اخبار امیدوارکننده در خصوص واکسن بیماری کووید 19 بر افت بهای طلا موثر بوده است.

شاخص سهام که در هفته منتهی به 7 شهریور 6.9 درصد کاهش و افزایش یافته بود در هفته اخیر کاهش 5.1 درصدی را به ثبت رسانده است. نوسانات قیمت ارز و تناقض در مساله حمایت بازار سهام از جمله دلایل نزول شاخص سهام بوده است. در حالی که در ابتدای هفته گذشته روند صعودی همچنان ادامه داشت اما افت بیش از 96000 واحدی شاخص سهام تا پایان روز کاری بازار بورس، فعالان این بازار را غافلگیر نمود. حمایت دستوری حقوقی ها، دامنه نوسان و حجم مبنا باعث ایجاد هیجان منفی در بازار و سنگینی صف های فروش گردید. به عقیده برخی تحلیل گران، رشد 290 درصدی بازدهی بازار سهام در چهار ماهه نخست سال جاری دلیل اصلی این اصلاح قیمت های متوالی است و پیش بینی می شود پس از اتمام این اصلاحات با کاهش هیجانات در این بازار، تقاضا بر مبنای ارزش واقعی سهام شکل گیرد.

نفت خام آمریکا، برنت و اوپک که درهفته منتهی به 28 آگوست به دلیل وقوع توفان در خلیج مکزیک آمریکا با رشد ملایمی روبرو بودند (1.3، 0.5 و 0.6 درصد). در حالی که در هفته منتهی به 4 سپتامبر به ترتیب کاهش 3.9، 3.4 و 5.3 درصدی را به ثبت رسانده اند. شیوع مجدد ویروس کرونا در اروپا و آسیا (به خصوص در هند) منجر به افت قیمت انواع نفت در هفته گذشته گردید. حتی انتشار داده های افزایش فعالیت های صنعتی چین نیز مانع این افت قیمت ها نشد. پیش بینی می شود خوش بینی ها در مورد به نتیجه رسیدن واکسن کرونا روند صعودی قیمت نفت را در روزهای آتی به دنبال داشته باشد.

شاخص دلار که در انتهای هفته منتهی به 28 آگوست افزایشی شده بود در ابتدای هفته گذشته با افت 0.9 درصدی مواجه شد. دلیل تضعیف این شاخص افزایش بازدهی اوراق خزانه داری آمریکا و تداوم سیاست نرخ بهره پایین در بلندمدت بوده است. این شاخص از روز دوشنبه با افزایش 0.7 درصدی به 92.76 دلار در پایان هفته رسید.

بیت کوین نیز که در هفته منتهی به 28 آگوست با اصلاح قیمتی مواجه شده بود در هفته گذشته با اندکی افزایش در ابتدای هفته، مجددا روند کاهشی را در پیش گرفت. انتظار می رود سیاست‌ های فدرال رزرو آمریکا مبنی بر هدف گذاری نرخ تورم بالای 2 درصد منجر به کاهش بیشتر ارزش دلار و افزایش قیمت بیت کوین گردد.

بازار فلزات پایه نیز در دو هفته اخیر به دلیل اخبار امیدوارکننده ساخت واکسن بیماری کووید 19، پیشرفت مذاکرات آمریکا و چین و افزایش فعالیت های اقتصادی در چین با رشد قیمت مواجه بوده که سرب در هر دو هفته  آلومینیوم در هفته منتهی به 28 آگوست از این قاعده مستثنی بوده اند.

*رئیس اتاق بازرگانی شیراز

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اخبار فولاد، بروزرسانی بانک اطلاعاتی این حوزه، تحلیل داده‌ها و پیش‌نیازها در زمینه تحقق چشم‌انداز، توسعه صنایع زنجیره سرب و روی، بررسی بازار و تجارت سرب و روی در ایران و جهان و… ازجمله مواردی است که در طرح جامع سرب و روی مورد توجه است.

مدیر مجتمع سرب و روی مهدی‌آباد گفت: تا پیش از اینکه طرح جامع برای سرب و روی کشور تدوین شود، برنامه و نقشه راهی برای این صنعت وجود نداشت و حتی اطلاعات موجود نیز به‌صورت دقیق در اختیار نهادهای حاکمیتی و انجمن‌ها قرار نمی‌گرفت، اما اکنون به‌صورت جامع وضعیت سرب و روی کل کشور مشخص شده است.

امین صفری اظهار کرد: اکنون اطلاعات درباره اینکه فعالیت‌های اکتشافی در چه مرحله و وضعیتی قرار دارند و وضعیت فناوری و صنایع پایین‌دستی به‌صورت کمی و کیفی در چه سطحی قرار دارد، با تدوین این طرح موجود است و به‌صورت مرتب بروزرسانی می‌شود و آینده این صنعت نیز مشخص شده است.

این فعال معدنی گفت: برنامه پایش سالانه نیز آغاز شده است. نکته مهم اینکه اطلاعات تهیه شده تنها روی کاغذ نیست، بلکه سامانه روی وب طراحی و تمام مواردی که به آن اشاره شد در آن پیاده‌سازی شده تا صاحبان صنایع و بخش حاکمیتی از این اطلاعات استفاده کنند.

صفری یادآور شد: در واقع طرح جامع سرب و روی، بستری برای استفاده ذی‌نفعان از اطلاعات صنعت سرب و روی کشور است. این اطلاعات در ۲ سال جمع‌آوری شده و هم‌اکنون نیز پایش سالانه را انجام می‌دهد. وی ادامه داد: علاوه بر انجام پایش از معادن کشور، اطلاعات معادن استان‌ها، وزارت صنعت، معدن و تجارت و شرکت‌ها، انجمن سرب، انجمن روی، انجمن صادرکنندگان با تشکیل تیم‌های تخصصی اطلاعات حاصل از بازدیدهای میدانی از تمامی معادن و کارخانجات تهیه شد و در نهایت تمامی داده‌های به‌دست آمده در کنار یکدیگر قرار گرفتند و طرح جامع سرب و روی کشور تهیه شد.این فعال معدنی با بیان اینکه هیچ صنعتی بدون برنامه و هدف به موفقیت نخواهد رسید، تاکید کرد: در صنعت سرب و روی نیز این موضوع صدق می‌کند؛ چراکه تا قبل از تدوین طرح جامع سرب و روی برای این بخش در لحظه تصمیم‌گیری می‌شد و هدفی هم برای تولید این صنعت در سال‌های آینده وجود نداشت. برای مثال در افق ۱۴۰۴، تولید ۵۵ میلیون تن فولاد ترسیم شده، اما برای صنعت سرب و روی برنامه مدون و نقشه راهی وجود نداشت تا براساس آن میزان تولید، اکتشاف، تکمیل چرخه و سرمایه‌گذاری برای این صنعت مشخص شود. خوشبختانه امروز این برنامه‌ریزی وجود دارد، اطلاعات هر روز به‌روزرسانی می‌شود و اطلاعات بهتری در اختیار ذی‌نفعان قرار می‌گیرد.

صفری با بیان اینکه تفاوت طرح جامع سرب و روی با دیگر طرح‌ها در این است که این طرح به کمک سامانه و بر بستر وب طراحی شده، گفت: جایی که تغییر اطلاعات رخ دهد، سامانه به‌صورت اتوماتیک سرمایه‌گذاری را در بخش‌هایی که لازم است، پیش‌بینی می‌کند و تمام صاحبان صنایع می‌توانند از آن استفاده کنند.

وی ادامه داد: این سامانه که روی وب طراحی شده، آماده و نهایی شده تا صاحبان صنایع و بقیه واحدها بتوانند از آن استفاده کنند.

این فعال معدنی گفت: تمام معادن سرب و روی کشور به‌صورت GIS روی نقشه مشخص شده‌اند. همچنین تمام واحدهای فرآوری، کارخانجات سرب و روی و صنایع پایین‌دستی آن با اطلاعات پایه و کامل در این نقشه مشخص شده است. این سامانه مانند سامانه کاداستر معادن است؛ با این تفاوت که سعی کردیم پویا باشد. به این صورت که وقتی ماده معدنی جدیدی کشف شد، به‌طور مرتب و آنلاین مراحل بعدی را اعلام کند؛ برای مثال اعلام کند نیاز به واحد کنسانتره‌سازی برای این معدن وجود دارد. همچنین در زمینه صادرات و واردات اطلاعات لازم را ارائه کند. این فعال معدنی اضافه کرد: در نهایت این اطلاعات می‌تواند مورد استفاده وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها برای اقدامات مختلف همچون صدور مجوز یا صادرات و… قرار گیرد؛ برای مثال سال گذشته صنعت سرب و روی به‌دلیل وضع عوارض صادراتی با مشکلاتی روبه‌رو شد و امکان صادرات از تولیدکننده گرفته شده بود، این در حالی است که اکنون می‌توان با استفاده از طرح جامع که اطلاعات دقیقی در اختیار حاکمیت قرار می‌دهد، برای این دست از مسائل راحت‌تر تصمیم گرفت.

وی همچنین به نقش بخش خصوصی در تدوین طرح جامع سرب و روی اشاره و اذعان کرد: واحدهای بخش خصوصی طی این ۲ سال همکاری تنگاتنگی برای به ثمر رسیدن این پروژه داشتند. در واقع این گونه نبوده که طرح جامع ازسوی ایمیدرو و بدون حضور بخش خصوصی تدوین شود، بلکه جلسات متعدد با انجمن‌ها، صاحبان صنایع، شرکت‌ها و… به‌صورت تخصصی و مدیریتی برگزار و نهایت امر این طرح جامع تهیه شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شاخص بورس تهران امروز با رشد 5 هزار واحدی عدد 1 میلیون و 647 هزار را نمایش داد. شاخص هم وزن نیز با افت 3 هزار واحدی به عدد 441 هزار واحد رسید. همچنین امروز با دست به دست شدن 10 میلیارد سهم طی 1.4 میلیون داد و ستد، ارزش معاملات به بیش از 11593 میلیارد تومان رسید. بنابراین شاخص کل بورس تهران، رشد 0.3 درصدی را نسبت به معاملات روز قبل تجربه نمود.

بازار امروز با افزایش تقاضا نسبت به روز گذشته و بهبود در وضعیت عرضه و تقاضا و با روندی متعادل کارخود را آغاز نمود ولی با گذشت زمان عرضه ها بر تقاضا پیشی گرفت و شاهد افزایش تعداد صف های فروش و کاهش تعداد صف های خرید نسبت به اوایل بازار بودیم. رشد بیشتر شاخص کل نسبت به هم وزن بیانگر تقاضا بیشتر در شرکت های با ارزش بازار بالا نسبت به شرکت های با ارزش بازار پایین می باشد. به نوعی عدم توازن در بازار میان شرکت های با ارزش بازارپایین نسبت به شرکت های با ارزش بازار بالا حکم فرماست. بازار در این روز ها توجه ویژه ای به نمادهای خودرو، خساپا و تجارت و فولاد دارد به نوعی رفتار این شرکت های بر رفتار کل بازار و جمع آوری صف های فروش اغلب شرکت ها تاثیر بسزایی دارد.

در معاملات امروز 2000 میلیارد تومان اوراق مرابحه دولت به فروش رسید.

ارزش خالص معاملات بورس 10502 میلیارد تومان بوده است و ارزش صفوف خرید در پایان بازار 1104  میلیارد تومان می باشد. مادامیکه ارزش خالص معاملات همراه با صفوف خرید بیش از 12000  میلیارد باشد می توان انتظار بازار پویا و عدم ریزش شدید را از بازار داشت.

بازار سرمایه در یک نگاه

شاخص کلشاخص هم وزنسود خالص(میلیارد تومان)
1.647.855441.790234.863
میزان تغییر شاخص کل(درصد)میزان تغییر شاخص هم وزن(درصد)درصد رشد سود خالص
0.30.7-
حجم معاملات(میلیارد سهم)ارزش معاملات(میلیارد تومان)ارزش بازار(میلیارد تومان)
10115936.173.382
P/EP/SP/B
28.486.510.8

بیشترین ارزش معاملات بازار سرمایه

نام سهامحجم معاملات(میلیون)ارزش معاملات(میلیارد)قیمت پایانی(ریال)درصد تغییرات قیمتقیمت آخرین معامله(ریال)
فملی34912198348802.634380
شستا2679918371404.9-36250
فولاد4478474189300.118410
خودرو1807642435504.9-3490

بلوک های مهم صورت گرفته در معاملات امروز

نام سهمحجم معاملات(میلیون)ارزش معاملات(میلیارد)قیمت معامله بلوک(ریال)قیمت اخرین معامله (ریال)
وکار 2588085813890

نماد های تاثیر گذار بر شاخص کل بورس

گزارش روزانه بازار سرمایه (یکشنبه 16 شهریور ماه 1399)

توضیحات: تقسیم بندی بر مبنا ارزش معاملات شرکت می باشد و اعداد میزان تاثیر گذاری بر شاخص کل را نمایش می دهد.

ارزش معاملات بازار بورس و فرابورس در طی هفته

گزارش روزانه بازار سرمایه (یکشنبه 16 شهریور ماه 1399)

توضیحات: ارزش خالص بورس و فرابورس از کسر ارزش معاملاتی صندوق ها،  اوراق و معاملات بلوک از ارزش بورس و فرابورس بدست می آید.

مقایسه ارزش معاملات صف های خرید و فروش

گزارش روزانه بازار سرمایه (یکشنبه 16 شهریور ماه 1399)

مقایسه تعداد صف های خرید و فروش

گزارش روزانه بازار سرمایه (یکشنبه 16 شهریور ماه 1399)

اخبار منتخب بازار سرمایه و کدال

 1. شرکت مدیریت انرژی امید تابان هور(وهور) از واگذاری سهام شرکت گهر انرژی سیرجان خبر داد.
 2. شرکت عمران و توسعه فارس(ثفارس) از فروش شش دانگ سوله متعلق به شرکت عمران در منطقه ویژه اقتصادی شیراز به مبلغ 2.7 میلیارد تومان خبر داد.
 3. حسابرس افزایش سرمایه 103 درصدی شرکت توسعه بازرگانی آهن و فولاد میلاد(بمیلا) را تایید کرد.
 4. شرکت صنایع تجهیزات نفت(فنفت) از لغو برگزاری مزایده خبر داد.
 5. فروش 35.5 درصد از سهام شرکت سیمین معدن قزلجا متعلق به شرکت زرین معدن آسیا(فزرین) و 10.35درصد از سهام شرکت سیمین معدن قزلجا متعلق به بنیاد نیکوکاری جمیلی به شرکتهای گروه شامل “شرکت صنعتی و معدنی کیمیای زنجان گستران(کیمیا) ، شرکت تولید و توسعه سرب و روی ایرانیان ، شرکت سرمایه گذاری صنعت و معدن اعتماد ایرانیان و گروه صنعتی و معدنی زرین خاورمیانه” در قبال واگذاری 80 درصد از معدن مس جلیل آباد استان زنجان(متعلق به شرکت تولید و توسعه سرب و روی ایرانیان) و 100 درصد محدوده مس پلی متال قشلاق و 100 درصد محدوده مس پلی متال قلعه جوق استان زنجان(متعلق به شرکت صنعتی و معدنی کیمیای زنجان گستران) به شرکت سیمین معدن قزلجا با قیمتهای کارشناسی صورت پذیرفت.
 6. شرکت حفاری شمال(حفاری) در مجمع عمومی عادی سالانه از 86 تومان سود ساخته شده 9 تومان را بین سهامداران تقسیم نمود.
 7. شرکت آتیه داده پرداز(اپرداز) از قرارداد همکاری در قالب صدور کارت هواداری واسپانسری با بانک گردشگری خبر داد.
 8. شرکت گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران( سمگا) از مزایده فروش سهام توسعه گردشگری اریا زیگوارت در 16 شهرویر ماه خبر داد.
 9. شرکت پالایش نفت اصفهان(اصفهان) به دلیل تغییر نرخ نفت خام و فراورده های اصلی سود سه ماه خود را از 31 تومان به 49 تومان افزایش داد.
 10. شرکت پالایش نفت لاوان(شاوان) به دلیل تغییر نرخ نفت خام سود سه ماه خود را از 43 تومان به 86 تومان تغییر داد.
 11. آمارهای بانک مرکزی از افزایش ۳۴.۷ درصدی مانده سپرده‌ها و ۳۲.۲ درصدی مانده تسهیلات بانکی در پایان خرداد ماه ۹۹ نسبت به مقطع مشابه سال قبل حکایت دارد.
 12. بانک مرکزی روسیه اعلام کرد ذخایر ارز خارجی این کشور پس از سه هفته افزایش پیاپی به ۵۹۱.۸ میلیارد دلار رسیده است. ذخایر بین المللی روسیه طی هفته منتهی به ۲۸ اوت یک میلیارد دلار افزایش یافته است.
 13. معاون شرکت سپرده‌گذاری مرکزی از افزایش ۳ برابری صدور کدهای بورسی خبر داد و گفت: تعداد افرادی که در سال ۹۸ فقط یک معامله داشتند ۲.۸ میلیون نفر بود که در سال ۹۹ به بیش از هشت میلیون نفر رسیده است.
 14. مونا حاجی علی اصغر: فعال شدن بیشتر بازارگردانی بر روی سهام شرکت‌های لیست شده در بازار سرمایه، از مواردی است که می‌تواند به اصلاح شرایط فعلی بازار سرمایه کمک کند. هرچقدر در این موضوع امکان تعریف مدل سودآور برای بازارگردان فراهم شود، انگیزه جهت گسترش این حوزه در کسب و کار نهادهای مالی بیشتر می‌شود.
 15. مدیر عامل بورس تهران: نقدشونده نبودن بازار بهانه‌ای بود برای تشکیل این جلسات که ماحصل آن بازارگردانی بخشی از نمادها و حمایت حقوقی‌ها را به همراه داشت که علی صحرایی در گفت‌وگویی اعلام کرد: این حمایت‌ها در برگیرنده تمام نمادها و شرکت‌های بورسی است. مدیر عامل بورس تهران در پایان چهارمین جلسه با مدیران ارشد حقوقی گفت: حمایت از سهامداران در این جلسات در اولویت است و قرار نیست از چند نماد خاص صرفا حمایت به عمل‌ آید و نمادها و شرکت‌های دیگری هم قرار است طی روزهای آتی مورد حمایت قرار گیرند. وی اضافه کرد: مشکل فعلی ما نقدشوندگی بازار است و علت اصلی برگزاری این جلسات حل مشکل است و این خبر خوش را به سهامداران می‌دهیم که طی روزهای آینده سایر صنایع که تاکنون مورد حمایت قرار نگرفته‌اند در دستور کار بورس خواهد بود.

می توانید گزارش بازار سهام را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

فلزات از جمله ضروری ترین و پر کاربرد ترین مواد مورد نیاز بشر از زمانهای بسیار دور بوده است و امروزه محصولات و ابزار و آلیاژهای فلزی در همه صنایع کاربرد داشته  و بدون وجود فلز تقریباً سطح کنونی زندگی بشر غیرقابل تصور و غیرممکن خواهد بود.

در بین فلزات آهن (فولاد)، مس، آلومینیوم، سرب، روی و … جزو اقلام استراتژیک بوده و کشورهایی که در زمینه تولید فلزات فعالیت دارند نقش تعیین کننده ای در اقتصاد جهانی دارند.

فولاد (آهن)

فولاد پس از نفت خام دومین ماده پرمصرف در جهان است و کاربردهای بیشماری در صنایع دارد. این فلز در صنایعی مانند ساختمان سازی، خودروسازی، تولید قطعات ، لوازم خانگی بعنوان مواد اولیه بکار می رود در سالهای اخیر رشد مصرف فولاد در کشورهای مختلف بطرز معناداری با رشد اقتصادی آن کشورها مرتبط بوده است . بر طبق بعضی برآوردها هر 1% رشد مصرف فولاد در یک کشور تقریباً باعث 0.9 %  رشد اقتصادی آن کشور خواهد شد.

در10سال اخیر تولید فولاد خام در سراسر جهان نزدیک 50% افزایش یافته است. در سال 2019 حدود 1870 میلیون تن فولاد تولید شده است و کشور چین با تولید  996 میلیون تن که بیش از 53 درصد کل تولید فولاد جهان است بزرگترین و تأثیرگذارترین تولید کننده فولاد در جهان می باشد.  کشور چین علاوه بر رتبه یک تولید جهانی بزرگترین مصرف کننده فولاد در جهان نیز می باشد.

پس از چین ، هندوستان با 111 میلیون تن و ژاپن 99 میلیون تن رتبه های بعدی تولید فولاد در جهان را دارا هستند

شرکتهای فولادی بورس و فرابورس عبارتند از:

نماد شرکتقیمت ارزش بازار بورس / فرابورس
فولادفولاد مبارکه اصفهان21,1004,430,800.00 Bبورس
فخوزفولاد خوزستان51,780928,243.00 Bبورس
ذوبسهامی ذوب آهن اصفهان11,257676,477.42 Bفرابورس
فخاسفولاد خراسان52,600600,355.00 Bبورس
هرمزفولاد هرمزگان جنوب13,700341,625.00 Bفرابورس
کاوهفولاد کاوه جنوب کیش20,020293,400.00 Bبورس
فولاژفولاد آلیاژی ایران34,100212,460.00 Bبورس
کویرتولیدی فولاد سپید فراب کویر52,700196,992.00 Bبورس
ارفعشرکت آهن و فولاد ارفع20,620186,714.00 Bفرابورس
فوکافولاد کاویان17,784106,248.55 Bفرابورس
فجرفولاد امیرکبیرکاشان65,80055,426.80 Bبورس
فسپاگروه‌صنعتی‌سپاهان‌60,80038,694.50 Bبورس
فروسفروسیلیس‌ ایران‌33,85029,339.17 Bبورس
فسازانغلتک سازان سپاهان39,00022,296.00 Bبورس
فلولهلوله‌وماشین‌سازی‌ایران‌33,00015,835.00 Bبورس
فنوردنوردوقطعات‌ فولادی‌108,73014,955.84 Bبورس
فولایصنایع فولاد آلیاژی یزد42,7065,646.36 Bفرابورس

اطلاعات نمادهای شرکت های فولادی در 5 مرداد 1399

مواد اولیه و محصولات تولیدی شرکت های فولادی

تحلیل بنیادی گروه فلزات اساسی در بازار سرمایه (مرداد ماه 1399)

مواد اولیه تولید فولاد نیز عمدتا سنگ آهن، کنسانتره، گندله و کلوخه آهن است که محصول نهایی به دو روش کوره بلند و احیای مستقیم تولید می شوند.

در روش کوره بلند، گندله آهن به همراه آهک و کُک (نوعی ذغال سنگ) وارد کوره بلند شده و پس از ذوب شدن در دمای بسیار بالا آهن خام به دست می‌آید.

در روش احیای مستقیم از دو بخش تولید آهن اسفنجی و سپس ذوب آن در کوره‌های الکتریکی و با استفاده از جریان بسیار قوی برق تشکیل می‌شود. مهمترین محصولات تولید شده عبارتند از شمش، بلوم، بیلت، اسلب

با اینکه بعضی شرکتهای زیان ده نیز در گروه فلزات اساسی وجود دارند اما بیشتر شرکتهای فولادی وضعیت سود سازی مطلوبی دارند. میانگین p/e گروه حدود 29 می باشد

در شرایط سخت تحریمی چند سال اخیر، صنعت فلزات اساسی و مخصوصا فولاد نقش بسزایی در صادرات و تامین نیازهای ارزی کشور داشته اند و علاوه بر کمک به چرخه اقتصادی کشور، نقش پررنگی در جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی داشته است.

آلومینیوم

آلومینیوم پس از فولاد دومین فلز پر مصرف در دنیاست. آلومینیوم به دلیل ویژگی‌هایی همچون مقاومت خوب در برابر زنگ‌ زدگی و پوسیدگی، وزن کم، استحکام قابل قبول، قابلیت ساخت آلیاژهای کاربردی و … امروزه در اکثریت صنایع کاربرد دارد. صنایع هوا فضا، خودروسازی، مواد غذایی، مصالح ساختمانی و … تنها تعدادی از این موارد هستند.

کشور چین با تولید حدود ۳۳ میلیون تن آلومینیوم در سال، بالاترین میزان تولید را به خود اختصاص داده است. هند و روسیه با ۳/۷ میلیون تن با اختلاف زیاد در رده‌های بعدی قرار دارند. ایران نیز با تولید حدود ۴۰۰ هزار تن آلومینیوم در سال، در رتبه ۲۱ این لیست قرار گرفته است. در ایران برنامه‌هایی برای افزایش ظرفیت تولید و رسیدن به مرز ۱میلیون تن در سال در نظر گفته شده است.

شرکت های بورسی و فرابورسی تولید آلومینیوم عبارتند از :

نماد شرکت قیمت ارزش بازار بورس / فرابورس
فایراآلومینیوم‌ایران‌23260121,421.32 Bبورس
فنوالنورد آلومینیوم‌4598032,011.19 Bبورس
فالومآلومتک‌3302724,768.75 Bفرابورس
فمرادآلومراد1366506,595.65 Bبورس

اطلاعات نمادهای شرکتهای تولید آلومینیوم در 5 مرداد 1399

مواد اولیه و محصولات تولیدی آلومینیومی

تحلیل بنیادی گروه فلزات اساسی در بازار سرمایه (مرداد ماه 1399)

در طبیعت آلومینیوم در سنگ‌های معدنی با نام بوکسیت یافت می‌شود. پس از فراوری بوکسیت و افزایش خلوص آن، ماده‌ای به نام آلومینا تولید می‌گردد. سپس آلومینا در کوره‌های مستطیلی شکلی به نام سلول الکترولیز و در دمای بالا قرار گرفته و بهمراه افزودنی‌های خاصی، فرآیند ذوب و پالایش به صورت همزمان انجام می‌شود. محصول نهایی این مرحله شمش خالص آلومینیوم است. که این شمش طبق فرآیندهای دیگر به انواع محصولات آلومینیومی مانند ورق، تسمه، بیلت، کویل، راد و …تبدیل می شود

برخلاف دیگر محصولات فلزِی، تولید آلومینیوم بسیار هزینه بر است و بررسی سودسازی شرکتهای تولید آلومینیوم نیز نشان دهنده عملکرد پرفراز و نشیب و بعضاً نه چندان مطلوب است.

از تولیدات آلومینیم فقط بخش کوچکی صادر شده و تقریباً تمامی تولیدات در داخل کشور مصرف می شوند.

مس

مس جز اولین فلزاتی است که توسط بشر کشف گردید  و بدلیل قابلیت شکل پذیری بالا، نرمی و قدرت هدایت الکتریکی و گرمایی زیادی که دارد پس از فولاد و آلومینیوم فلز مس سومین فلز پرمصرف جهان می باشد.  فلز مس کاربردهای زیادی در صنایع ساختمان، تولید و انتقال برق، لوله کشی، پزشکی، تزئینات و ساختن آلیاژهایی نظیر برنز و برنج و … دارد

طبق آمارهای منتشر شده در سال 2018  مجموعاً 25 میلیون تن مس تولید شده است و کشور چین با حدود 9.2 میلیون تن، شیلی 2.5 میلیون تن و ژاپن با حدود 1.6 میلیون تن مجموعاً بیش از نیمی از مس جهان را تولید می کنند.

کشور ایران  از نظر ذخایر مس جزو 20 کشور اول  می باشد و با تولید سالیانه حدود 250هزار تن  حدود یک درصد از تولید مس جهان را تولید می کند

شرکتهای فولادی تولید مس در بورس و فرابورس عبارتند از :

نماد شرکت قیمت ارزش بازار بورس / فرابورس
فملیملی‌ صنایع‌ مس‌ ایران‌34,1103,464,838.00 Bبورس
فباهنرمس‌ شهید باهنر67,00075,948.75 Bبورس

اطلاعات نمادهای شرکتهای تولید مس در 5 مرداد 1399

مواد اولیه و محصولات تولیدی مس

استخراج مس در کشورهای مختلف بسته به نوع سنگ معدن با دو روش استخراج حلالی (هیدرو متالوژی) و استخراج ذوبی (پیرو متالوژی) صورت می‌گیرد، در کشور ما به دلیل توجیه اقتصادی بالاتر، عمدتا روش ذوبی مورد استفاده قرار می گیرد. مرحله بعدی برای تولید مس فرآیند تصفیه و پالایش الکتریکی (الکترولیز) است. محصول خروجی این روش “کاتد” نام دارد پس از طی فرآیندهای مختلف محصول نهایی تولید شده  بشکل های  لوله، اسلب، مفتول، ورق و … به بازار عرضه می گردد.

وضعیت سودسازی شرکت های تولید مس

بررسی وضعیت سود سازی شرکتهای فملی و فباهنر نشان می هد این دو شرکت جزو سودآورترین شرکتهای بورسی بوده اند.

صنعت مس نیز به عنوان بزرگترین بخش صادرات معدنی کشور پس از صنایع فولاد، با افزایش قابل توجه روند تولید و صادرات محصولات فلزی، علاوه بر کمک به چرخه اقتصادی کشور و جلوگیری از کاهش بیشتر ارزش پول ملی، باعث سودآوری قابل توجه سهامداران این گروه شده است.

 سرب و روی

سرب و روی بعنوان دو عنصر و دو فلز اساسی و مهم  در صنایع بسیار پرکابرد می باشند . فلز روی چهارمین فلز پرمصرف دنیاست و در صنایعی مانند تولید اتومبیل کشتیرانی، تولید باتری ، پزشکی (داروی زینک) بسیار کاربرد داشته و بعنوان یک فلز استراتژیک در نیروگاه های اتمی ، صنایع نظامی و صنایع شیمایی استفاده می شود. یکی از کاربردهای اصلی فلز روی بعنوان پوشش ورقهای گالونیزه می باشد.

ایران جزو بیست کشور دارای بیشترین ذخایر روی است و علاوه بر تامین نیاز داخلی ، صادرات خوبی  نیز در این زمینه دارد.

فلز روی و سرب بدلیل شباهت های فیزیکی و شیمایی با هم مورد بررسی قرار گرفته اند.

شرکتهای بورسی و فرابورسی تولید سرب و روی عبارتند از:

نماد شرکت قیمت ارزش بازار بورس/ فرابورس
فاسمینکالسیمین‌59,870120,800.00 Bبورس
فسربملی‌ سرب‌وروی‌ ایران‌176,07056,440.16 Bبورس
فرویذوب روی اصفهان61,89137,236.60 Bفرابورس
فزرینزرین معدن آسیا28,67419,076.85 Bفرابورس
زنگانصنعت روی زنگان176,92917,224.60 Bفرابورس
فرآورفرآوری‌موادمعدنی‌ایران‌23,92015,820.20 Bبورس
کیمیامعدنی کیمیای زنجان گستران38,07015,380.40 Bفرابورس

اطلاعات نمادهای شرکتهای تولیدی سرب و روی در 5 مرداد 1399

مواد اولیه و محصولات تولیدی شرکتهای تولید سرب و روی

در حال حاضر استخراج سرب و روی با استفاده از روش ‌های مبتنی بر حلال ‌های مایع و موسوم به استخراج حلالی انجام می‌ گردد. در این روش ابتدا سنگ معدن به صورت خاکه (کنسانتره سرب یا روی) وارد حلال‌های صنعتی مایع شده و فلز مورد نظر در آن حل می‌شود. پس از جدا کردن مواد اضافی، فلز حل شده با استفاده از روش‌های خاص (الکترولیز) و با خلوص بالا از حلال جدا شده و به صورت فلز خالص رسوب می کند.

محصولات تولید شده در کارخانجات سرب و روی می‌تواند به صورت شمش، کنسانتره (مواد اولیه برای دیگر شرکتها)، کیک (پسماندهای حاصل از فرایند استخراج حلالی است که خود سرشار از فلزات مهمی چون نقره، نیکل، کبالت و … است)  و … مورد استفاده قرار گیرد.

وضعیت سودسازی شرکتهای تولید سرب و روی

شرکت‌های فعال در صنایع سرب و روی نیز همانند اکثریت شرکتهای گروه فلزات اساسی از سودآوری مناسبی برخوردارند. این شرکت ها میانگین حاشیه سود ۲۰ تا ۳۰ درصدی داشته و  به لحاظ فروش داخلی و صادراتی بیشتر شرکتهای گروه سرب و روی فعالیت قابل قبولی در زمینه صادرات داشته و مقدار قابل توجهی از محصولات خود را صادر می‌نمایند. لذا توجه به نرخ فروش محصولات صادراتی و همچنین تأثیر نوسانات نرخ ارز بر روی این گروه ضروری است.

سایر شرکتهای گروه فلزات

شرکتهای فروسیلیس ایران و فولاد افزا سپاهان بصورت مستقیم تولید کننده فلزات نیستند اما محصولات تولیدی آنها بعنوان مواد اولیه در تولید فولاد کاربرد دارد و به همین خاطر در گروه فلزات اساسی جای گرفته اند.

شرکت های گروه فلزات اساسی و سهام عدالت

وجود شرکتهای گروه فلزات اساسی در سبد سهام عدالت اهمیت بررسی این گروه صنعت را چند برابر نموده است در گزارشهای تحلیل سیگنال هر کدام از شرکتهای بورسی سهام عدالت را با جزییات بیشتر  مورد بررسی قرار می دهیم. در لیست زیر اسامی شرکتهای سهام عدالت و درصد سهام تخصیص یافته به این سهام مشخص شده است.

رديفنام شركتسرمایه -میلیارد ریالتعداد كل سهام%سهام تخصیص یافته به سهام عدالت
1پالایش نفت تهران44,00044,000,000,00070%
2شهر صنعتي رشت525,242,50158%
3بيمه دانا4,0004,000,000,00055%
4سيمان داراب900900,000,00050%
5ساختمان سد و تأسيات آبياري سابير588588,221,78049%
6پارس سويچ1,0001,000,000,00046%
7مشانیر242241,92642%
8بانك تجارت223,926223,926,127,00040%
9بانك صادرات ايران175,354175,353,972,00040%
10صنايع پتروشيمي خليج فارس(هلدينگ)143,500143,500,000,00040%
11فولاد آلیاژی ایران6,0006,000,000,00039%
12ملي صنايع مس ايران101,400101,400,000,00037%
13كارخانجات مخابراتي ايران3,2353,235,362,00035%
14سيمان دشتستان1,1801,180,000,00034%
15نیرو ترانس500500,000,00031%
16آلومينيوم ايران- ايرالكو5,1985,197,830,61330%
17بانك ملت50,00050,000,000,00030%
18پتروشيمي مارون8,0008,000,000,00030%
19فولاد خوزستان19,04919,048,697,00030%
20فولاد مباركه اصفهان209,000209,000,000,00030%
21پتروشیمی بندر امام26,20626,206,000,00030%
22پتروشیمی بوعلی سینا3,5003,500,000,00030%
23پتروشیمی بیستون500500,000,00030%
24پتروشیمی خوزستان360360,000,00030%
25پتروشیمی فجر6,5006,500,000,00030%
26حمل و نقل پتروشيمي200200,000,00029%
27دخانيات ايران8,6848,683,700,00028%
28مديريت پروژه هاي نيروگاهي ايران- مپنا27,00027,000,000,00026%
29پست بانک3,2333,233,451,00025%
30كشتيراني جمهوري اسلامي ايران21,56021,560,000,00024%
31سرمايه گذاري توسعه صنعتي ايران4,0004,000,000,00023%
32شهر صنعتي البرز537,03723%
33چادرملو55,50055,500,000,00021%
34شهر صنعتي کاوه140140,000,00021%
35پالایش نفت بندر عباس28,68828,688,000,00020%
36پالایش نفت شیراز1,0281,027,548,60020%
37پالايش نفت اصفهان51,00051,000,000,00020%
38پالايش نفت تبريز10,00010,000,000,00020%
39مخابرات ايران60,00060,000,000,00020%
40پالایش نفت لاوان1,1431,143,421,60020%
41پتروشيمي جم13,80013,800,000,00015%
42گل گهر74,40074,400,000,00011%
43پتروشیمی تبریز4,9824,982,000,00010%
44پتروشیمی شهید تند گویان23,95823,957,666,00010%
45پتروشیمی ارومیه680679,972,0006%
46سرمايه گذاري رنا7,9607,960,000,0002%
47ايران خودرو301,656301,656,068,0001%
48سايپا195,511195,510,550,0001%
49مگا موتور1,6177,350,665,0040.50%

شرکتهای واگذار شده طرح توزیع سهام عدالت در 1399/04/30

جمع بندی

گروه فلزات اساسی بدلیل دسترسی به معادن و منابع غنی در کشور، سوخت نسبتاً ارزان قیمت، نیروی کار و …. بعنوان یک از مهمترین صنایع تاثیر گذار در رشد اقتصادی هستند  با توجه به ظرفیت های موجود در صورت تامین منابع مالی، بهره برداری از تکنولوژی های جدید، ثبات سیاسی اقتصادی و سایر پارامترهای موثر می توان چشم انداز بسیار روشنی برای این شرکتها متصور بود

مهمترین عوامل تاثیر گذار بر میزان سود سازی و ارزش سهام شرکتهای تولید فلزات معدنی عبارتند از:

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شرکت معادن بافق در 16 خرداد ماه سال 1345 به صورت شرکت سهامی خاص به ثبت رسید و در تاریخ 21 خرداد ماه سال 1370 شخصیت حقوقی شرکت به سهامی عام تغییر پیدا کرد و در اواخر سال 1375 در بورس اوراق بهادار تهران با نماد “کبافق” در گروه “استخراج کانه های فلزی” پذیرفته شد. در حال حاضر جزو شرکت های فرعی خدمات بازرگانی پیمان امیر می باشد.

بررسی بازار محصولات این شرکت نشان می دهد که با توجه به صادرات کلیه محصولات شرکت در سال های اخیر، شرکت سهم معقولی در بازار های جهانی صنعت سرب و روی دارا است، بطوری که در این صنعت به عنوان سومین شرکت تولید کننده و صادرکننده جایگاه ثابتی داشته است. عوامل تعیین کننده بر بازار فروش محصولات ریسک نرخ ارز در داخل کشور و نوسان نرخ بازار جهانی فلزات  LME در خارج از کشور هستند.

محصولات شرکت شامل کنسانتره سولفور روی و سرب است که این محصولات عمدتا از طریق بازاریابی جهانی و با قیمت جهانی به فروش می رسد.

شرکت خدمات بازرگانی پیمانی امیر با مالکیت 76.9 درصدی به عنوان سهامدار عمده این شرکت محسوب می شود.

در معاملات امروز حدود 6.7 میلیون برگ سهم به ارزش 322 میلیارد ریال با قیمت پایانی 47730 ریال (2.49%+) داد وستد شد اما با افزایش عرضه هایی که در اواخر وقت در کلیت بازار شکل گرفت، آخرین معامله در این نماد در قیمت 46090 ریال (1.03%-) صورت گرفت.

از دید نموداری این سهم درون یک موج اصلاحی بالارونده در حال نوسان است و پس از رشدی 2 ماهه که از اواسط دی ماه سال قبل از قیمت 1400 تومان تا حوالی 4200 تومان داشت وارد اصلاح شده و به نظر می رسد در حال طی کردن آخرین گام های اصلاحی خود است و می تواند با شکست مقاومت حوالی 5000 تومان، و افزایش تقاضا با اهداف 7120 تومان، 9700 تومان و 13800 تومان قابل بررسی باشد.

از طرف دیگر اگر سهم از ناحیه کنونی با افزایش عرضه ها روند نزولی به خود بگیرد، حمایت های آن را می توان حمایت خط روند صعودی کوتاه مدت، 3800 تومان و 3000 تومان در نظر گرفت.

تحلیل‌های ارائه شده نظر کارشناسان تیم سیگنال بوده و نباید مبنای خرید و فروش قرار گیرد. مسئولیت هرگونه استفاده از داده‌های موجود، بر عهده کاربران محترم می‌باشد. شما می توانید جهت رصد بازار در ساعات معاملات و بروز رسانی تحلیل ها به کانال Signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) بپیوندید.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

این کارخانه در سال 2016 در راستای به روز رسانی تجهیزات بازیابی و فرآوری فلزات متوقف شده بود تا از فناوری های جدید برای تصفیه فلزات حاوی روی استفاده نماید. روی استحصال شده در تولید محصولات مختلف فولادی مورد استفاده قرار می گیرد و این تحول همچنین باعث ایجاد زنجیره بازیافت در شرکت AZR نیز می شود. مدیرعامل و مدیرکل AZR در بیانیه ای گفت: این شرکت در نظر دارد در سال 2020 به تولید برسد و درمورد این برنامه خوش بین است.

واحدهای ذوب از جمله واحد شهر منگزی استان یون‌نان، عملیات تعمیر و نگهداری انجام دادند که باعث کاهش 4.4 واحد درصدی میانگین نرخ بهره‌برداری این استان تا 33.6 درصد شد. میانگین نرخ بهره‌برداری در استان هونان نیز با کاهش 0.6 واحد درصدی به 45 درصد رسید؛ واحد ذوب Jinxin در این استان، برنامه‌ریزی تولید را به دلیل کمبود مواد اولیه کاهش داد. نرخ بهره‌برداری در استان هنان بدون تغییر نسبت به هفته گذشته، با میانگین 63.8 درصد ثابت بود.

جدیدترین اخبار داخلی سرب و روی

به نقل از دنیای معدن علیرضا جلالیان اظهارداشت: در فروردین ماه 99 در معدن روی ملوند خراسان جنوبی به میزان 3 هزار تن ماده معدنی تولید شد در حالیکه ظرفیت اسمی استخراج این معدن مندرج در پروانه بهره برداری 830 تن است. طی 4 ماه گذشته در انتهای سال 98 مقدار 5500 تن ماده معدنی (کانسنگ) در این مدت تولید شده، که این رقم تقریبا دو برابر ظرفیت استخراج اسمی معدن است.

طبق اظهارات مدیر مجتمع محدوده های اکتشافی خراسان جنوبی در سال جاری با برنامه ریزی های انجام شده، طرح افزایش تولید تا سقف 25 هزارتن در معدن روی ملوند طی سال 99 اجرایی خواهد شد.

محدوده های در دست اکتشاف معدن سرب وروی مهدی آباد به مرحله انتهایی رسید و این در حالیست که پیشتر فقط روی 30 درصد از این محدوده کارهای اکتشافی انجام شده بود. محسن حاجی قاسمی رییس بخش اکتشافات مجتمع سرب و روی مهدی آباد اظهار داشت با توجه به اینکه معدن مهدی آباد دومین معدن جهان از نظر میزان ذخایر روی میباشد، قبل از این فقط 30 درصد محدوده مورد مطالعات اکتشافی قرار گرفته بود و اکنون تمام 100 درصد مورد مطالعه قرار گرفته است. وی تصریح کرد طبق اولویت ها ابتدا محدوده قدیمی معدن به نام کالامین مورد اکتشاف قرار گرفت و تخمین ذخیره آن انجام شد که نتایج ارزنده ای حاصل گردید. معدن سرب و روی مهدی آباد در 115 کیلومتری جنوب شرقی شهر یزد واقع شده است که به عنوان یکی از زیرمجموعه های ایمیدرو در حال حاضر احداث کارخانه با ظرفیت تولید 800 هزارتن کنسانتره روی را در دست اجرا دارد. هم اکنون کارخانه فرآوری در فاز نخست یعنی بتن ریزی سایت قرار دارد.

این معدن یکی از قدیمی ترین معادن جهان است که در قلب کویر در مجاورت شهر تاریخی انارک و شهرستان خور و بیابانک واقع گردیده است. عارف باقری مدیر نظارت مجتمع معدن سرب نخلک در مورد عملکرد سال 98 این معدن اظهارداشت در این سال رکورد استخراج 68 هزارتن ماده معدنی کانسنگ سرب صورت پذیرفت و میزان تولید این مجتمع سال گذشته 7 هزار و 450 تن کنسانتره سرب بوده که 93 درصد اهداف طبق برنامه هدف (8 هزارتن در سال) محقق گردید.

از جمله طرح های نوسازی این معدن میتوان به اجرای طرح مکانیزاسیون بخش زیرزمینی به جهت تهویه و تردد راحت تر پرسنل، راه اندازی طرح اسپیرال در سال1400 به جهت حمل راحت تر مواد معدنی از زیر زمین به سطح با تراک های زیرزمینی، پروژه آسفالت جاده منتهی به نخلک به طول 10 کیلومتر و اجرای طرح گردشگری در مجتمع نخلک اشاره کرد که این موارد با سرمایه گذاری ایمیدرو، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و شرکت راهبر انجام خواهد شد.

به نقل از روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد  معدنی ایران، مریم صفوی مدیر طرح های اکتشافی کرمان اظهار داشت، عملیات آتش باری در معدن زیرزمینی سرب و روی کوه قلعه به منظور باطله برداری و استخراج در تاریخ 13 اردیبهشت 99 آغاز گردید. معدن سرب و روی کوه قلعه در شهرستان کوهبنان استان کرمان واقع شده است که به گفته مجری طرح های اکتشافی استان کرمان، ذخیره سرب و روی این معدن 120 هزار تن است و با اتمام عملیات اکتشافی این رقم به 300 تا 400 هزارتن افزایش خواهد یافت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.