دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
10 آذر 1399

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، رضا رعناییان حقیقی رییس هیات مدیره شرکت تحلیل گران نیک سهم اترک و‌ سهامدار عمده سیمان مجد خواف از ارسال نامه جمعی از سهامداران خطاب به رییس سازمان بورس ‌خبر داد و گفت: حدودا از سال 90 ، هیات مدیره وقت شرکت به ارسال وکالت نامه هایی به سهامداران جزء اقدام کردند و از آنان درخواست داشتند به همراه اوراق مربوط به شرکت در مجامع و تصمیم‌گیری در مورد حق تقدم ناشی از افزایش سرمایه، وکالت نامه های عادی ارسالی را به نام یکی از دو نفری که مشخصاً و با ذکر نام پیشنهاد کرده بودند، تنظیم، امضاء و ارسال کنند.

وی افزود: متاسفانه این وکالتنامه ها طی چندین سال گذشته بصورت مستمر و در مجامع عادی و فوق العاده مختلف مورد استفاده قرار گرفته و موجب شده اشخاصی کنترل شرکت سیمان مجد خواف را در اختیار داشته باشند که واجد سهام لازم نیستند. سال ها است هیات مدیره شرکت بدون داشتن سهام اکثریت کنترل و‌ اداره “سخواف” را در دست داشته و سهامدار عمده و اکثریت را از اعمال حقوق سهامداری محروم می کند.

این مقام مسئول تصریح کرد: سهامدار اکثریت از اختیارات حقوقی و قانونی در اداره امور شرکت برخوردار است زیرا سازمان بورس از سهامدار عمده انتظار دارد در جهت جلوگیری از سوء جریان مالی و مصلحت و منافع سهامداران گام بردارد بدون شک ایفای نقش موثر در این زمینه مستلزم آن است که امکان بالقوه به بالفعل تبدیل شود .

رعنائیان ادامه داد: از سازمان بورس انتظار می رود در راستای تنظیم نقش موثر در بازار سرمایه در این زمینه مداخله کرده و فعالیت موثری داشته باشد و جلوی روال غیرمتعارف را با سواستفاده از وکالت نامه های بی نام و نشان بگیرد. به گواه مستندات موجود و بر طبق ادعای هیات مدیره، اخذ وکالتنامه از سهامداران با نظر و راهنمایی سازمان بورس انجام گرفته است اگر به واقع چنین ادعایی صحت داشته باشد از مدیران وقت سازمان بورس که باید مدافع حقوق سهامداران جزء باشند، پرسید که با چه منطقی و بر اساس کدام قانون، چنین بدعت نامیمونی پایه گذاری شده و اگر چنین مطلبی نادرست است، آیا عنوان این مطلب به سهامداران جزء برای راضی کردن آنها به اعطای وکالت ناظر بر فریب نیست ؟!

وی با طرح سوال آیا سازمان بورس قصد ندارد درباره وکالتنامه های نامتعارف اقدام به شفاف سازی کند و یکبار برای همیشه همچون شرکت بورس انرژی که منافع را در خطر دید، اقدام به اصلاح قانون وکالت کند، عنوان کرد: آیا نباید نسبتی بین وکالت های اخذ شده از سهامداران و سهام تحت تملک شخص یا شرکت باشد؟ زمانی که فردی با دارا بودن هزار سهم شرکتی، مدعی وکالت از 30 درصد سهامداران است حتی به فرض صحت آن بحث تضاد منافع به وجود نمی آید؟ هیچگاه این فرد دلسوز افراد خواهد بود یا درجهت منافع شخصی گام برخواهد داشت ؟

سهامدار عمده شرکت سیمان مجد خواف اضافه کرد: متاسفانه نمونه این موارد کم نیست،کارمند ساده ای که امروز مقیم کشوری در یک طرف دیگر دنیا است و مالک چندین شرکت و اموال بسیار درحالی که مدیریت همین افراد حاصلی جزء میلیاردها تومان زیان انباشته برای سهامداران شرکت نداشته، حال چگونه است که کارمند شرکت ثروتمند شده اما کارخانه و سهامداران همچنان حتی از یک ریال سود محروم هستند !

رعنائیان به برگزاری مجمع شرکت در تهران تاکید کرد و گفت: به رغم آنکه تنها حدود 3 درصد از سهامداران در خواف و بیش از 20 درصد در تهران هستند اما از سال 90 و درست از زمانی که هیات مدیره اقدام به اخذ وکالتنامه از سهامداران کرده، مجامع در خواف برگزار شده است. در این سال ها، پیگیری و اعتراض سهامداران به هیات مدیره برای برگزاری مجامع در تهران، کارساز نبوده است.

وی در مورد محل برگزاری مجامع سیمان مجد خواف تصریح کرد: هیات مدیره به واسطه اخذ وکالتنامه ها، مجامع شرکت را در مقر کارخانه و خارج از شهر خواف برگزار می کنند، محل نامناسبی که به دلیل نبود امکانات کافی و دوری از مرکز استان ، امکان حضور سهامداران در آن بسیار دشوار است.هیات مدیره با انتخاب محل نامناسب برای برگزاری مجمع، امکان حضور در مجمع را قهراً از سهامدار سلب می کند و با استناد به نتیجه این اقدام، استفاده از وکالتنامه ها را توجیه می کند.

این مقام مسئول با بیان اینکه مجمع سالانه مربوط به سال مالی 95 با حضور 2.48 درصد از سهامداران برگزار شده، افزود: با وجود آنکه وکالتنامه های سهامداران در اختیار هیات مدیره این شرکت است اما تمامی مجامع در نوبت دوم تشکیل شده و اساساً از این وکالت ها به غیر از تثبیت مدیران، هیچ گونه منافع و سودی نصیب سهامداران نشده است . در سایت کدال هم هیچ گزارشی به جز سال مالی منتهی به اسفند 96 از فهرست حاضرین در مجمع و میزان سهم اعضا موجود نیست و این گزارش نیز گویای عدم رعایت حق مالکانه هیات مدیره است.

رعنائیان عنوان کرد: هیات مدیره شرکت همواره بر شفافیت اطلاعاتی و موجودیت تمامی اطلاعات در سایت کدال تاکید دارد درحالی که به جز یک سال مالی هیچ گاه اقدام به انتشار فهرست حاضرین در مجمع نکرده و در آن یک سال هم فقط 15 نفر از سهامداران در مجمع حاضر بودند که از این تعداد هم بیش از نیمی از افراد، اعضای هیات مدیره بودند.

وی با بیان اینکه شرکت تحلیل گران نیک سهم اترک به عنوان سهامدار عمده “سخواف” آمادگی دارد هزینه تشکیل مجمع در استان تهران را تقبل کند، تصریح کرد: با توجه به پراکندگی جغرافیایی سهامداران از هیات مدیره و در راستای سهولت سهامداران برای حضور در مجمع، بارها درخواست رسمی را از هیات مدیره برای برگزاری مجمع در تهران و آن هم به هزینه خود کرده که متاسفانه با ذکر دلایل واهی با آن مخالفت شده است.

به گفته رعنائیان، شرکت سیمان مجد خواف در تهران واقع در خیابان شیخ بهایی دارای دفاتر قابل قبولی برای برگزاری مجمع بوده اما اصرار دارد مجمع را در محل کارخانه برگزار کند. بررسی آماری مجامع گذشته نشان از آن دارد که حداقل سهامداران در مجامع داشتند و گویا هیات مدیره با علم به عدم شرکت سهامداران در محل استقرار کارخانه در شهر خواف با استفاده از راهکار وکالتنامه های ارسالی برای سهامداران و اعطای وکالت به اشخاص پیشنهادی به نحوی که شکل و ماهیت اینگونه وکالتنامه ها در حجم و مقیاس کلان، قطعا با روح قانون و مقررات جاری مطابقت ندارد ، مجامع را برگزار کردند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

 به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سیمان مجد خواف از اسفند 90 با قیمت 150 تومانی هر سهم وارد بازار سهام شده و با سرمایه بیش از 53 میلیارد تومانی در بازار پایه زرد حضور دارد . در این میان تعدادی از سهامداران “سخواف” در مورد وکالتنامه های اخذ شده گلایه و اعلام کرد : هشت سال است که شرکت سیمان مجد خواف اقدام به اخذ وکالت نامه با حق توکیل به غیر، جهت اتخاذ تصمیم و‌ اعمال حق رای در مجامع کرده است.

درست 14 سال پیش و با حمایت دولت وقت، پذیره نویسی برای خرید سهام شرکت سیمان مجد خواف آغاز شد. کمی بیشتر از دو ماه ، 55 هزار نفر از سراسر ایران برای خرید سهام این شرکت اقدام کردند و در چند مرحله پذیره نویسی و با مشارکت سهامداران حدود 53 میلیارد تومان فراهم شد به امید آنکه این پروژه به اصطلاح زودبازده ، روزگاری نفعی برای سهامداران داشته باشد. غافل از آنکه حتی در روزهای پر رونق بورس این شرکت با موقعیت ممتاز و استراتژیک ، عایدی برای آنها نخواهد داشت و آن امید زودبازده به ناامیدی بدل خواهد شد.

براساس گزارش کارگزاری بانک رفاه، ارزش این شرکت نزدیک به 900 میلیارد تومان اعلام می شود اما قیمت سهام شرکت کماکان زیر قیمت ذاتی و در محدوده قیمتی 600 تومان نگه داشته شده و به رغم مشارکت سهامداران در تامین نقدینگی و افزایش سرمایه ، باز هم منفعتی نصیب سهامداران نشده است.

این شرکت مستقر در 11 کیلومتری خواف ، 5 هزار هکتار معدن آهک و 150هکتار زمین دارد و جز معدود شرکت های سیمانی دارای مالکیت زمین با سند شش دانگ است . از مزیت های دیگر این شرکت ، نزدیکی آن به معادن سنگ آهن سنگان است.

اگرچه این پروژه برای تولید روزانه بیش از سه هزار و 300 تن سیمان که در سال بالغ بر یک میلیون تن خواهد بود، راه اندازی شد اما اکنون با کمتر از یک سوم ظرفیت و طبق صورت های مالی 12 ماهه منتهی به سال گذشته فقط 276.129 تن سیمان تولید می شود.

سال 85 مدیرعامل شرکت، میزان اشتغال زایی مستقیم این طرح را در دوران ساخت 800 نفر و در زمان بهره برداری و تولید به 3500 نفر اعلام کرده بود و غلام حیدر ابراهیم بای سلامی رئیس هیات مدیره وقت سیمان مجد خواف نیز در سال 94 اشتغال زایی این طرح را به صورت مستقیم 400 نفر و به صورت غیر مستقیم 1000 نفر عنوان کرده اما اکنون پس از گذشت 14 سال، تعداد کارکنان این شرکت زیر صد نفر است.

هیات مدیره شرکت سال 91 اقدام به اخذ وکالت نامه از سهامداران و بدون ذکر تاریخ و با حق توکیل به غیر کرده و در چندین نوبت در مجامع مختلف از آنها بهره ها برده است. در این سالها با اخذ اختیار تام و تصاحب حقوق مالکانه سهامداران ، اتخاذ تصمیم و اعمال رای کرده و‌ منافع چندین هزار نفر را به خطر انداخته است.

این روزها موضوع وکالتنامه به قدری با اهمیت است که چندی قبل یکی از مدیران حقوقی بورس به سهامداران هشدار داد نهایت دقت و هوشیاری را در اعطای وکالت حق رای و حضور در مجامع بکار گیرند و جز در موارد ضروری این حق را از خود ساقط و سلب نکنند.

اکنون با این وکالتنامه های غیرمتعارف، کنترل و اداره شرکت سیمان مجد خاف به جای سهامداران ، در دست عده ای است که سهام اکثریت را در اختیار ندارند و سالها است سهام و اداره شرکت را کنترل می کنند .

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در پی انتشار خبر 10 خرداد از قول برخی سهامداران سیمان مجد خواف با عنوان“معضلات و وعده های محقق نشده شرکتی که وکالتنامه های 14 سال پیش دارد” در بورس پرس ، عبداله باقرنژاد نشلی مـدیرعامل سیمان مجدخواف با ارسال جوابیه ایی ، ضمن طرح ادعاها و اتهاماتی ، نکاتی را بیان کرده که عین توضیحات اعلامی همراه با پاسخ های سهامداران منتشر می شود.

ذکر این نکته ضروری است که بورس پرس طی 5 سال فعالیت حرفه ایی مستقلانه ، همواره و بدون حاشیه طبق رسالت حرفه ایی عمل کرده و صرفا” با هدف اطلاع رسانی و کمک به سهامداران و شرکت ها برای حل چالش ها، هم صدای سهامداران بوده و هم منعکس کننده وقایع و رویدادهای شرکت ها . 

جوابیه مدیرعامل سیمان مجد خواف

در تاریخ 10 خرداد99 ساعت 11:05 با کد خبری 154029 مطالب کذب و خلاف واقع با هدف تشویش افکار عمومی از سایت بورس پرس درباره شرکت سیمان مجد خواف منتشر گردید و موجب تخریب وجهۀ شرکت شد و در تعدادی از رسانه­ ها نیز بازنشر گردید که حقوق این شرکت برای پیگیری موضوع از طریق مراجع قضایی محفوظ است و در پاسخ به آن مطلب متن ذیل عیناً جهت انتشار در آن سایت ارائه می­ گردد:

1-  عمده مطالب منتشر شده درسایت بورس پرس درباره شرکت سیمان مجد خواف که در تعدادی از رسانه ­ها نیز باز نشر شده است کذب و خلاف واقع است و به ویژه اعداد و ارقام اعلام شده در خصوص سهام و قیمت­های آن نادرست می­ باشد.

2- انتشار مطالب کذب و خلاف واقع با ادعای نقل از تعدادی از سهامداران بدون هویت و ایجاد تردید در امور و فعالیت قانونی، حقوقی و تولیدی شرکت با ادعای غیرکارشناسی برای تامین منافع عده­ای افراد سودجو که با برنامه ­ریزی و با اهداف بورس ­بازی و فریب سهامداران واقعی این مطالب را در برخی رسانه­ ها همانند بورس پرس منتشر می­ کنند موجبات تشویش افکار عمومی و تخریب وجهه شرکت را فراهم می­ کند.

3- تمام امور این شرکت اعم از امور فنی، مالی و حقوقی با شفافیت کامل و طبق قانون و مقررات کشور اداره می ­شود و تا کنون حتی یک مورد خلاف از شرکت مطرح نگردیده است.

4- این شرکت بیش از پنجاه و پنج هزار (55،000) سهامدار دارد و ارائه وکالت به برخی از مدیران مورد اعتماد از سوی سهامداران محترمی که امکان شرکت در مجامع را ندارند بر حسب قانون تجارت و مقررات حقوقی کشور بوده است و تاکنون از این وکالت­نامه ­ها در مسیر قانونی برای اداره امور مجامع شرکت و منافع عموم سهامداران استفاده شده است و خواهد شد و بدون وجود این وکالت­های قانونی امور مجامع واجرایی شرکت مخدوش و متوقف خواهد شد.

5- اخیراً مشاهده شده که عده معدودی از اشخاص که احتمالاً به تازگی خود را در جرگه سهامداران این شرکت قرارداده­ اند با هویت­ های جعلی و نمادهای مستعار با ایجاد گروه­ های متعدد در فضای مجازی و نفوذ در برخی از سایت­ ها و رسانه­ ها علیه شرکت و مدیران آن اقدام به نشر اکاذیب، شایعه­ پراکنی و تهمت­ زنی می­ کنند و برای اغوای مردم و سهامداران محترم مطالب و آمار املاء غلط ارائه می­ دهند تا با ایجاد زمینه فریب سهامداران محترم و اخذ وکالت از آنها در مجامع شرکت نفوذ کنند و اهداف سودجویانه خود را محقق سازند.

6- نویسندگان گزارش مدعی شده­ اند که با وکالت­نامه­ های داوطلبانه ارائه شده از سوی سهامداران، اقدام به اعمال رای­ های منفعت­ جویانه شده و منافع هزاران نفر را به خطر انداخته­ اند در این خصوص فارغ از مجرمانه بودن اتهام مذکور که حق پیگیری آن از طریق مراجع قضایی برای شرکت محفوظ می­ باشد باید گفت که شرکت عضو فرابورس بوده و مجامع با حضور نمایندگان محترم سازمان بورس و حسابرس قانونی برگزار می­ شود و علاوه بر آن تمام مصوبات مجامع بلافاصله در سایت کدال انتشار می­ یابد و در دسترس عموم مردم می­ باشد لذا با افتخار از همه سهامداران محترم درخواست می­ شود تا تمام مصوبات مجامع سال­ های گذشته را مطالعه نمایند تا کذب بودن ادعای مذکور برای همگان روشن شود.

7- ادعا شد که کنترل شرکت در سال های گذشته در دست عده­ ای است که سهام اکثریت را در اختیار ندارند و سالها است که سهام و ادارۀ شرکت را کنترل می­ کنند در این رابطه باید گفت در ابتدای تشکیل شرکت تا آخرین انتخابات تعیین اعضاء هیات مدیره، غالب اعضاء جزء دارندگان بالاترین سهام بوده­ اند برای شفافیت موضوع و دریافت صداقت انتشار دهندگان گزارش مذکور، سهامداران محترم می­ توانند به سایت کدال سازمان بورس شرکت مراجعه کرده و گزارشات و صورت­های مالی حسابرسی شدۀ سالهای گذشته را مطالعه نمایند در این گزارشات اسامی اعضاء هیات مدیره و اسامی اشخاص حقیقی و حقوقی دارندگان بیشترین سهام آمده است با مقایسه اطلاعات استخراج شده حضور اشخاص حقیقی و حقوقی سهامداران عمده در هیات مدیره ادوار گذشته، گواه بر کذب بودن ادعای مذکور می­ باشد.

8- در گزارش مذکور نام بخشی از دارایی ­های مادی و معنوی از جمله موقعیت استثنایی کارخانه، پنج هزار (5،000) هکتار معدن و اخذ سند قطعی ثبتی برای زمین کارخانه به عنوان شاخص های مثبت شرکت تمجید شده است اما نویسندگان آن غافل بوده­ اند که همۀ این افتخارات نتیجه تلاش طاقت­ فرسا و پیگیری مدیران شرکت در سالهای گذشته بوده است.

9- شرکت سیمان مجد خواف هنوز وارد بازار اول بورس نشده است و در بازار فرابورس بارنگ زرد می­ باشد و ساختار و ترکیب سهامداران آن با مشارکت پنجاه و پنج هزار (55،000) سهامدار از نظر اجتماعی به گونه­ ای است که سهام شناور آن اندک است و عملاً کمتر از 2 درصد سهم این شرکت در حال گردش در بازار است و کسانی که با خرید و فروش سهام به دنبال منافع فوری و بورسی هستند در این بازار که دارای گردش حجم اندک سهام است با ریسک بیشتری مواجه خواهند شد و فرصت مانور کمتری خواهند داشت و منافع اساسی این شرکت در بلند مدت از آن عمده سهامدارانی است که با صبوری شاهد تکمیل طرح رونق تولید آن خواهند بود.

10- سهامداران محترم واقفند که کارخانه سیمان مجد خواف نیمه تمام است و فقط فاز اول یعنی آن بخشی از کارخانه که از سایش کلینکر (آسیاب) به بعد است اجرا شده است و به همین دلیل در این سالها شرکت دارای سود نبوده است تا سودی به سهامداران محترم اختصاص یابد زیرا بانک صادرات از پذیرش عاملیت طرح استنکاف نمود و به ناچار استراتژی فاز سایش کلینکر و نه تولید آن اجرا شده است و اجرای بخش تولید کلینکر آن احتیاج به سرمایه­ گذاری بیش از چهارصد میلیارد (400،000،000،000) تومان دارد که هیات مدیره شرکت همه تلاش­ های خود را معطوف به جذب آن نموده است.

11- سهامداران محترم اطلاع دارند که تا آخرین انتخابات انجام شده اعضای هیات مدیره شرکت غالباً جزء دارندگان بالاترین سهام بوده­ اند و همه مجامع با حضور نمایندگان سازمان بورس و بازرسان محترم برگزار و همه صورت جلسه­ های مالی حسابرسی شده و با شفافیت کامل در کدال بورس قرار گرفته است و ادعاهای مطرح شده در سایت بورس پرس کذب محض می­ باشد.

12- ناشران چنین گزارش­ هایی که فقط با نیت به دست آوردن ثروت بادآورده در بازار بورسی کشور اقدام به بورس­ بازی نموده و با زیر پا گذاشتن اخلاق و وجدان ارائه آمارهای غلط تخریب همه جانبه را با شایعه پراکنی در پیش می­ گیرند همین بس که در گزارش، با احتساب خبری بدون سند به مدیرعامل وقت شرکت گفته شد که در دوران ساخت 800 نفر و در دوره بهره­ برداری 3500 نفر به کار اشتغال خواهند یافت در حالیکه همگان می­دانند که تعداد نفرات مشغول به کار در دوره ساخت بیشتر بوده و در زمان بهره­برداری برای کارخانه­ای با یک خط تولید حد اکثر 300 نفر اشتغال می­یابند که با وجود تکنولوژی­های جدید در حال حاضر این تعداد نیز بسیار کمتر می­ باشد.

13 – در سالهای اخیر به دلیل اینکه تقاضا برای خرید سیمان بسیار کمتر از ظرفیت تولید سیمان در کشور بوده است شاهد ایجاد رقابت شدید منفی بین کارخانه­ های سیمان بوده­ ایم و این رویه منجر به فروش سیمان در زیر قیمت مصوب شده است لذا حتی کارخانه ­های سیمان با قدمت طولانی نیز نه تنها قادر به دادن سود نبوده­ اند بلکه در صورت­های مالی زیان نیز اعلام نموده­ اند. شرایط شرکت­های سیمانی که در سالهای اخیر راه­ اندازی شده­ اند به مراتب بغرنج­ تر می­باشد زیرا برغم داشتن خط تولید کامل نه تنها قادر به توزیع سود نیستند بلکه با انباشت روزافزون بدهی­ های مالی مواجهند با این وصف چگونه باید انتظار توزیع سود را از یک پروژه نیمه کاره داشت؟

14- در پایان باید یادآوری نمود که برای اینکه شاهد افزایش قیمت سهام در سازمان بورس باشیم و یا اینکه تلاش ­های مدیریت شرکت برای جذب سرمایه ­گذاری جهت تکمیل خط تولید که در آستانه به ثمر نشستن است نهایی شود با ارائه مطالب واقعی وآمار صحیح  به معرفی شایسته شرکت و ترسیم چهره­ای موجه که شایسته آن است نیاز است و آنهایی که به تخریب وجهه آن می­پردازند آگاهانه و یا ناخودآگاه منافع سهامداران را از بین می­برند لذا سهامداران محترم توجه نمایند تا در دام افراد و شرکت هایی که هیچ شناختی از واحدهای صنعتی و تولیدی ندارند و فقط قصد کسب منفعت با بورس بازی را دارند نیفتند تا منافع آنها نابود و مضمحل نشود.

پاسخ ها و نکات سهامداران

براساس این گزارش ، سهامداران “سخواف” هم در واکنش به این مواضع مدیرعامل سیمان مجد خواف ، پاسخ ها و نکاتی را به شرح زیر اعلام کرده اند:

بنا بر اعلام مدیرعامل محترم سیمان مجد خواف در بند یک جوابیه، عمده مطالب منتشره در خبر مورخ 10 خرداد 99 علیه شرکت سیمان مجد خواف کذب و خلاف واقع است. در واقع این شرکت بدون ذکر و ارائه مستندات، مصادیق و جزئیات اعلام کرده که مطالب منتشره خلاف واقع است.

در بند دوم نامه، رسانه ها در دفاع از حقوق سهامداران شرکت سیمان مجد خواف به تامین منافع عده ای سودجو و فریب سهامداران واقعی متهم شدند. جای بسی تاسف است که شرکت به جای بیان حقایق، به نسبت های ناروا به رسانه رو آورده و تلاش می کند با اتهام و تهدید رسانه ها به شکایت، آنها را از وظیفه و رسالت اخلاقی خود منصرف کند.

در بند چهارم نامه آورده شده است که ارائه وکالت از سوی سهامداران به مدیران شرکت سیمان مجد خواف به دلیل آن بوده که سهامداران امکان شرکت در مجامع را ندارند.

ذکر چند نکته در پاسخ به این بند خالی از لطف نیست. به رغم آنکه حدود 3 درصد از سهامداران  در خواف و بیش از 20 درصد در تهران هستند اما از سال 90 و درست از زمانی که هیات مدیره شرکت اقدام به اخذ وکالتنامه ها کرد، مجامع شرکت در خواف برگزار شده است. در این هشت سال، پیگیری و اعتراض سهامداران به هیات مدیره شرکت برای برگزاری مجامع در تهران، کارساز نبوده وهیات مدیره شرکت به واسطه اخذ وکالتنامه ها، مجامع شرکت را در مقر کارخانه و خارج از شهر خواف برگزار می کند.

محل نامناسبی که به دلیل نبود امکانات کافی و دوری از مرکز استان ، امکان حضور سهامداران در آن بسیار دشوار است. در واقع هیات مدیره شرکت، با انتخاب محل نامناسب برای برگزاری مجمع، امکان حضور در مجمع را قهرا از سهامدار سلب می کند و با استناد به نتیجه این اقدام، استفاده از وکالتنامه ها را توجیه می نماید.

در بند چهار آمده است که تا کنون از این وکالتنامه ها در مسیر قانونی برای اداره امور مجامع شرکت و منافع عمومی سهامداران استفاده شده و خواهد شد !

عبارت فوق مبنی بر آنکه “وکالتنامه ها برای اداره امور مجامع استفاده خواهد شد و بدون وجود این وکالتنامه ها امور مجامع و اجرایی شرکت مخدوش و متوقف خواهد شد”؛ بیانگر آن است که هیات مدیره شرکت قصد دارد کماکان از وکالتنامه های چندین سال قبل، استفاده کند.

آیا به واقع از زمان اخذ وکالتنامه ها، منافع سهامداران تامین شده است و آیا سهامداران کماکان بر استفاده از این وکالتنامه های بدون تاریخ رضایت دارند ؟ تاریخ مصرف وکالتنامه ها چه زمانی تمام شود؟  

مدیرعامل شرکت سیمان مجد خواف در بند چهارم ادعا می کند که “بدون وجود این وکالتنامه ها امور مجامع و اجرایی شرکت مخدوش و متوقف خواهد شد” . در پاسخ به این بند باید گفت که چگونه است که مجمع عمومی عادی سال مالی 1395 با حضور 2.48 درصد از سهامداران برگزار شده و هیچ توقفی در فعالیت های اجرایی شرکت پدید نیامده است و اساسا از این وکالت ها به غیر از تثبیت مدیران آن شرکت، چه منافع و سودی نصیب سهامداران شده است؟ با وجود آنکه وکالتنامه های سهامداران در اختیار هیات مدیره این شرکت است اما تمامی مجامع در نوبت دوم تشکیل شده است.  

در بند پنجم آمده است: اشخاصی که احتمالا به تازگی خود را در جرگه سهامداران این شرکت قرار داده اند، با هویت جعلی و نمادهای مستعار اقدام به نشر اکاذیب و شایعه پراکنی و تهمت زنی و ارائه آمار غلط می کنند تا زمینه فریب سهامداران و اخذ وکالت از آنها در مجامع ایجاد شود و اهداف سودجویانه خود را محقق سازند.

طبق قانون تجارت، سهامداران یک شرکت از حقوق یکسانی برخوردار هستند و تقدم و تاخر در زمان خرید سهام، امتیاز ویژه ای برای کسی ایجاد نمی کند ضمن آنکه سهامداران ولی نعمت هیات مدیره شرکت هستند و اکنون با بکارگیری اتهامات فوق در بند پنجم، به سهامداران شرکت اهانت شده است.

عدم تکمیل کارخانه در دهه گذشته، تحت مدیریت افراد ثابت، غیرقابل تغییر و آن هم با استفاده از وکالتنامه های بدون تاریخ و با حق توکیل به غیر اخذ شده موجب متضرر شدن سهامداران شده است.

اگر چنین اقدامی برای هیات مدیره شرکت به غیر از حقوق و مزایا منفعتی نداشته است، برای سهامداران ضرر و زیان در پی داشته است. اکنون اصرار هیات مدیره برای بقا در شرکتی که هیچ سودی ندارد و در بیش از یک دهه گذشته، حتی یک ریال سود هم نصیب سهامداران نکرده، جای بسی تعجب است.

شرکت سیمان مجد خواف در بند هفتم جوابیه ادعا کرده است که غالب اعضای هیات مدیره جز دارندگان بالاترین سهام بوده اند. تقاضای سهامداران از هیات مدیره محترم آن است که این ادعا را با ذکر جزئیات و مستندات کافی به اثبات برسانند. چون تا به این لحظه در سایت کدال سازمان بورس، هیچ گزارشی به جز سال مالی منتهی به اسفند 96 از لیست حاضرین در مجمع و میزان سهم اعضا موجود نیست و این گزارش نیز گویای عدم رعایت حق مالکانه ی هیات مدیره است، البته اگر هزار سهم وثیقه ی خریداری شده سهام عمده محسوب شود!

بند هشتم؛ اخذ یک زمین و دریافت پروانه بهره برداری معدنی که هیچگاه به بهره برداری نرسیده است نشانه ای از مدیریت کارآمد و تلاش های طاقت فرسا نمی تواند باشد. بهره برداری از این دارایی های طبیعی و تکمیل کارخانه و ایجاد ارزش افزوده برای سهامداران نشانه مدیریت کارآمد است.

در بند نهم، مدیرعامل شرکت سیمان مجد خواف اعلام کرده است که ساختار و ترکیب سهامداران با مشارکت 55 هزار نفر سهامدار از نظر اجتماعی به گونه ای است که سهام شناور آن اندک است و عملا کمتر از 2 درصد سهم این شرکت در حال گردش در بازار است.

در پاسخ به بند نهم نیز یک تقاضا از مدیران شرکت سیمان مجد خواف داریم و آن اینکه جهت اظهارنظرهای صحیح آتی حتما به تعریف سهام شناور رجوع شود. از ابتدای سال 99 تا کنون، بیش از 229 میلیون برگه سهم در بازار سهام داد و ستد گردیده به عبارتی بیش از 43 درصد از سهام شرکت در کمتر از سه ماه بین سهامداران معامله شده است بنابراین این موضوع در تناقض آشکار با ادعای فوق است.

پاسخ به بند ده : طبق گزارش فعالیت هیات مدیره شرکت، در دهه گذشته هیات مدیره تمام تلاش خود را معطوف به جذب سرمایه لازم برای تکمیل کارخانه کرده است.

 آیا مدیران به این موضوع فکر کردند که چرا تا کنون موفق نبودند؟  آیا ده سال برای پیدا کردن یک سرمایه گذار زمان زیادی نیست؟ عدم النفع سهامداران از این پروسه ی ده ساله بی سرانجام، تا چند دهه دیگر منجر به جذب سرمایه گذار فرضی خواهد شد ؟

پاسخ به بند یازدهم در بند هفت گنجانده شده است.

پاسخ به بند دوازدهم: اولا کسب ثروت از بازار بورس حلال و شرعی است و ثانیا استفاده از عبارت بورس بازی و زیر سوال بردن بازار سرمایه به عنوان یکی از بازارهای مهم کشور توسط مدیران یکی از شرکت های بورسی، تاسف بار است.

با مراجعه به میانگین بازدهی سهام شرکت های سیمانی که  بیش از 800 درصد بوده، می توان دریافت که شرکت سیمان مجد خواف در پایین ترین جایگاه از منظر بازدهی قرار دارد. هیچ بورس بازی، این شرکت را که در پایین ترین رتبه های بازدهی صنعت سیمان در بورس قرار دارد، انتخاب نمی کند بنابراین کسی که این سهام را خریداری کرده، سرمایه گذار است.

در پاسخ به بخش دوم بند دوازدهم نیز با مراجعه به خبر روزنامه دنیای اقتصاد و روزنامه اطلاعات- در تاریخ دوم و پنجم مهرماه سال 85 به نقل از محمد مهدی ساعدی رودی (مدیرعامل وقت)، سند این خبر را مشاهده فرمائید. چگونه است که هیات مدیره شرکت اطلاعات و اظهارات قبلی مدیران شرکت را منکر می شود ؟   

در پاسخ به ادعای زیاندهی شرکت های سیمانی در بند سیزدهم جوابیه نیز به ذکر سه مثال بسنده می کنیم.

سیمان خاش افزایش 113 درصدی سود عملیاتی 12 ماهه 98 در مقایسه با دوره مشابه از مبلغ 229 میلیارد ریال به 488 میلیارد ریال

سیمان قاین افزایش 192 درصدی سود عملیاتی 12 ماهه 98 در مقایسه با دوره مشابه از مبلغ 131 میلیارد ریال به 385 میلیارد ریال

سیمان بجنورد افزایش 199 درصدی سود عملیاتی 12 ماهه 98 در مقایسه با دوره مشابه از مبلغ 278 میلیارد ریال به 831 میلیارد ریال

تمامی این کارخانجات در شرق کشور بوده و جملگی سودده و دارای بازدهی قابل توجه هستند. همچنین پیشنهاد می شود که خودتان با صرف زمان اندک، به آمار شرکت های دیگر سیمانی مراجعه نمایید.  

مستند بر گزارشات فعالیت هیات مدیره در یک دهه گذشته، تلاش ها تنها روی کاغذ در آستانه به ثمر نشستن است! آگاه باشید که انتشار اطلاعات واقعی یک شرکت و درخواست های به حق سهامداران جهت کسب منافع از سرمایه گذاری 15 ساله خود، منجر به تخریب چهره هیچ شرکتی نشده و نمی شود.

اعتماد سهامداران به شما که به قول خودتان از واحدهای صنعتی و تولیدی شناخت کافی دارید و فقط در جهت رضای خدا و بدون هیچ منفعتی، در این 15 سال در این شرکت فعالیت کرده اید، چه عایدی برای سهامداران داشته است ؟

لطفا مستند اعلام و آن را منتشر کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

 روح الله حسینی مقدم درباره فروش وکالتی سهام شرکت های سهامی عام و سهام عدالت و همچنین معضل شرکت هایی مانند سیمان مجد خواف و وکالتنامه حدود 55 هزار نفر به بورس پرس گفت: طبق قانون احکامی دائمی که قبلا” در برنامه پنجم توسعه بود، سهام همه شرکت های سهامی عامی که نزد سازمان بورس ثبت شده اند باید در بازار سرمایه داد و ستد شود.

وی ادامه داد: بر همین اساس بود که بازار پایه فرابورس راه اندازی شد تا سهام شرکت هایی که هنوز فرایند پذیرش را طی نکرده اند ، امکان معامله داشته باشند. بنابراین معاملات سهام شرکت های سهامی عام در خارج از بازار سرمایه ممنوع و باطل است.

این عضو شورای عالی بورس درباره فروش وکالتی سهام عدالت هم توضیح داد: بعد از آزادسازی سهام عدالت، مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی به درستی موضوع خلاف قانون بودن فروش وکالتی سهام عدالت توسط برخی دارندگان کم اطلاع و به قیمت های ارزان را در شورای عالی بورس مطرح کرد که با ابلاغ دادستان کل ، معاملات وکالتی سهام عدالت در سراسر ایران ممنوع شده و وجاهت قانونی ندارد.

حسینی مقدم در مورد وکالت 9 سال قبل 55 هزار سهامدار “سخواف” به یک گروه که منجر به سوء مدیریت ، زیاندهی ، برگزاری مجامع در نقطه صفر مرزی خواف به جای تهران و… شده به بورس پرس توضیح داد: این موضوع و همچنین دادن وکالت سهام به دیگران از جنبه های مختلف قابل بررسی است اما عمده ترین عامل آن ناشی از عدم آگاهی سهامداران است.

وی ادامه داد: برای حل این معضل علاوه بر اقدام به ابطال وکالتنامه ها ، سهامداران این شرکت و دیگر شرکت های مشابه می توانند موضوع را با سازمان بورس در میان گذاشته و از مدیران و کارشناسان نهاد ناظر بازار سرمایه مشورت بگیرند . 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سیمان مجد خواف بعد از افتتاح فاز اول از اسفند همان سال وارد فرابورس شده که طی حضور 9 سال در بازار سهام با کاهش قیمت حتی به ارقام کمتر از 100 تومان قیمت اسمی ، هیچ گاه نتوانسته سهامداران را راضی کند که عامل اصلی این جریان ، وکالت 55 هزار سهامدار به دو نفر ( که به ظاهر به دیگران واگذار شده ) آن هم حدود 10 سال پیش است که موجب شده این شرکت 53 میلیارد تومانی به یکی از موارد عجیب بازار سرمایه تبدیل شود.

بررسی ها نشان می دهد عدم مدیریت صحیح از ظرفیت های پیدا و پنهان “سخواف” ، تکیه بر روش کارمزدی و کار برای دیگر شرکت ها ، بی توجهی به مزیت فوق العاده و استقرار در نزدیکی راه آهن خواف – هرات و برخورداری از ده هکتار زمین به عنوان بارانداز و حضور در نزدیکترین و مهمترین دروازه صادراتی به افغانستان ، بلاتکلیف ماندن برنامه هایی مانند افزایش سرمایه و افزایش ظرفیت تولید و… موجب شده تا این شرکت به یکی از بدترین های سال گذشته بازار سرمایه تبدیل شود.

به طوریکه طی سال گذشته و در میان 40 شرکت سیمانی حاضر در بورس و فرابورسی با میانگین بازدهی 904 درصدی این گروه ، سهامداران این شرکت با 220 درصد رشد قیمت سهام، کمترین بازدهی را گرفتند و مهمتر از آن نظاره گر ثبت زیان 2.5 میلیادر تومانی درصورت های مالی سال گذشته شدند که در مقایسه با شرکت های همسایه مانند سیمان لار سبزوار ، سیمان باقران بیرجند، سیما غرب آسیا و سیمان قاین ، جای تعجب دارد .

براساس این گزارش، در این میان آنچه به چالش اصلی سیمان مجد خواف و محور مشکلات تبدیل شده ، وکالتنامه 55 هزار سهامدار به دو نفر از یک سو و نبود ترکیب سهامداری حداکثری از سوی دیگر است که باعث شده شرکت تحلیل گران نیک سهم اترک با 1.8 درصد، تنها مالک عمده و اصلی “سخواف” باشد اما شرکت های شاخص تراز، توسعه عمران ، پیشگامان صنعت مجد ، تعاونی کشاورزی قنات نوده خواف هم با مجموع سهامداری 1.5 درصدی نقش اصلی مدیریت سیمان مجد خواف را در اختیار دارد.

این غالب ناصواب موجب شده تا مجامع سالانه و فوق العاده به جای دفتر مرکزی تهران در شهر خواف برگزار شود و به دلیل دوری راه و هزینه بر بودن، همواره در نوبت های اول به حد نصاب نرسد اما در نوبت های بعدی با کمترین درصد حاضرین، مجمع تشکیل و با مصوباتی همراه شود که نتیجه آن صورت های مالی و بازدهی سهام  نامطلوب و ناخوشایند است .

در این میان ، بر خلاف اعلام شرکت مبنی بر حضور 30 درصد سهامداران در مجمع ، تعداد بسیار کمتری از این درصد در مجمع حضور دارند و اکثریت مجمع هم در اختیار دارندگان وکالت نامه هایی است که سال 92 از برخی سهامداران و آن هم از طریق پست (بروشوری از روند پیشرفت کارخانه و برگه اخذ وکالت یا گرفتن حق رای سهامداران) اخذ شده است .

با این اوصاف ، صرف نظر از اینکه این کار وجاهت قانونی دارد یا خیر و اصولا چنین وکالتی ارزش حقوقی دارد یا نه ، باید پرسید چگونه مجمع سال 97 با وکالت نامه سال 92  برگزار می شود و چگونه سهامداران شرکت به مدیرانی که بیش از ده سال سرمایه را در اختیار گذاشته اند اعتماد کردند که پول سهامداران را صرف خرید دو واحد اداری 150 متری در تهران کرده و در مقابل دریافت واک 10 میلیارد تومانی از بانک ملی ، بیش از 12 میلیارد تومان سود پرداخت کرده و همین حدود رقم هم بدهکار هستند؟

این در حالی است که نماینده سازمان بورس هم در تمام این سال ها هیچ گاه در مجامع سیمان مجد خواف حاضر نبوده تا وظیفه قانونی صیانت از حقوق سهامداران در این شرکت اجرا و مشاهده شود .

علاوه بر این با وجود برنامه چند باره برای افزایش سرمایه جهت تکمیل کارخانه صرفا ناشی از عدم کاهش درصد وکالت ها و از دست دادن قدرت مدیران مانع از عملی شدن برنامه چند باره افزایش سرمایه شده و در این تنها دلیل عدم تکمیل کارخانه عدم استفاده وام از طریق سیستم بانکی اعلام می شود در حالی که مسرهای بسیاری برای تامین مالی شرکت ها در بازار سرمایه وجود دارد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، فردین آقابزرگی درباره معضلات مدیریت سهام وکالتی شرکت ها به بورس پرس گفت: براساس قواعد انظباطی و انتظامی ، چارچوب خاصی برای اداره امور سهامداری به نیابت از طرف موکل وجود دارد که به هیچ عنوان حتی در موارد پرداخت سود سهام ، جایز نیست و وجه حاصل از فروش باید صرفاً در وجه حساب موکل واریز شود.

وی افزود: این نشانه ها حکایت از این دارد که ضابطه خاص کاری ، وضعیتی که پیشتر از این بسیار باب بود و برای وکالت به افرادی که به نوعی شبهه سبدگردانی ایجاد می کردند، مراجعه می شد و ورود به این مقوله باب اولیه اختلافات و دعاوی حقوقی و مالی بود، مُر قانون است. براساس ماده 10 قانون مدنی، هرگونه اختیار دخل و تصرف طبق قرارداد فی مابین دو شخص پابرجا است و در حوزه های مختلف از جمله انحصار وراثت، بازار سرمایه، بحث های مالیاتی ، هر کدام انظباط ها و انتظامات خاص دارد.

این کارگزار ادامه داد: بازار سرمایه تا جایی که لازم بود با اتخاذ تصمیمات درست، جلوی تحرکاتی به مشابه دخل و تصرف در دارایی موکل ولو با اجازه وی را گرفته است. زمانی شرکت سپرده گذاری ، وکالتنامه را سالی یک بار بروز رسانی می کرد و از دفترخانه تاییدیه ابطال را می گرفت اما به مرور، مدت باز بینی به اندازه ایی کوتاه شد که درحال حاضر سهام وکالتی تقریباً به شکلی از چرخه معاملات خارج شده و به حداقل ممکن رسیده است . حتی مواردی همانند احراز هویت مشتریان و صدور کارت ملی نیاز به حضور شخص موکل دارد. در موارد خاص ولایتی اولاد صغیر یا وکالت محضری هم با تایید سپرده گذاری مرکزی و صرف هرگونه دریافت و پرداخت به حساب موکل تا حدودی ریشه اختلافات حقوقی را کمتر کرده است.

راهکار ابطال وکالتنامه 55 هزار سهامدار سیمان مجد خواف

آقا بزرگی در خصوص ارائه راهکاری برای ابطال وکالتنامه های دردسرساز و مربوط به چند سال پیش 55 هزار سهامدار شرکت سیمان مجد خواف و برگشت به وضعیت عادی به بورس پرس توضیح داد: موکل در هر زمانی اراده و اختیار عزل وکیل را دارد هر ذینفعی به محض اخذ چنین تصمیمی منفرداً می تواند این کار را انجام دهد اما اغلب اینگونه وکالت ها مربوط به فرد یا افرادی است که از سنوات گذشته یا قادر به حضور در مجامع عمومی نبودند یا در داخل حضور نداشته و با اعطای وکالت از کشور خارج شده اند.

وی عنوان کرد: فقط در این فرآیند می توان درقید حیات بودن یا نبودن موکل را با امکانات نرم افزاری ثبت احوال کنترل کرد اما اینکه وکالت در چه دفترخانه ای با چه مرجع حقوقی ثبت شده یا پاربرجا است، یک حلقه مفقوده است. به همین دلیل سازمان بورس با کنترل سهامداری های وکالتی را محدود می کند و حتی برای حضور در مجامع هم محدودیتی ایجاد شده که شخص بیشتر از درصد خاصی نمی تواند وکالت داشته باشد.

آقا بزرگی در پاسخ به این سوال که اگر وکالت نامه به افراد ذی نفوذ اعطا شده باشد آیا بازهم می توان اقدامات مربوطه را به راحتی انجام داد؟ به بورس پرس گفت: هر شخصی اختیار دارایی سهام را دارد. حتی اگر بر اساس قراردادی بین موکل و وکیل این موضوع ثابت شده باشد، قانون به دارنده اصلی سهام اجازه می دهد هر زمان وکیل را عزل کند.

به گفته وی ، بنابراین چون یک مرجع قدرتمند یا اشخاص بانفوذ اداره امور وکالت یک شرکت را بر عهده دارند نمی توان گفت انجام اقدامات مربوطه میسر نیست. اگر این اختلافات به مرجع رسیدگی سازمان بورس برسد با شدت با این مسائل برخورد می کند و مسلماً حق را به موکلین خواهد داد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز، با اصلاح قیمت نفت و فلزات در بازارهای جهانی، انتظار می‎رفت بورس تهران نیز اصلاح شاخص را در پیش گیرد، ولی اولین روز هفته را با صعود 180 واحدی به پایان رساند. به این ترتیب، در بازه زمانی ماهانه، بازده بازار سهام به 2.8 درصد رسید.

در حاشیه بازار / کولاک بازار پایه‎ای‎ها در روزهای کم رمق بورس

امروز برای دومین بار نرخ دلار نیمایی رشد کرد و حتی رقم 10469 ريال را نیز به خود دید و به این ترتیب، سومین هفته متوالی صعودی نیز رقم خورد. این موضوع می‎تاند ناشی از رفع محدودیت عرضه دستوری دلار پتروشیمی‎در سانامه نیما باشد. در پی گمانه‎زنی‎ها در خصوص عدم تصویب لایحه CFT، دیگر بازارهای موازی نیز داغ بود و رشد کردند.

در حاشیه بازار / کولاک بازار پایه‎ای‎ها در روزهای کم رمق بورس

در معاملات هجدهمین روز اسفند ماه 322 نماد سبزپوش بودند و در مقابل، 303 نماد رنگ قرمز به تن کردند.

در حاشیه بازار / کولاک بازار پایه‎ای‎ها در روزهای کم رمق بورس

در این میان نماد «خپارس» 7 درصد از حجم کل معاملات بورس را درون خود جای داد. «وتجارت» که هنوز چشم انتظار مجوز افزایش سرمایه است، در رتبه دوم معاملات پرحجم قرار گرفت. باید منتظر ماند و دید سازمان بورس میزان تجدید ارزیابی این بانک را به صورت کامل تأیید می‎کند یا مانند بانک صادرات اندکی تعدیل در راه است؟!

در حاشیه بازار / کولاک بازار پایه‎ای‎ها در روزهای کم رمق بورس

نماد «انرژی1» پس از شفاف‎سازی و تأکید بر عدم رخداد قابل توجه، امروز بازگشایی شد و با ثبت حجم معاملات 500 هزار سهمی، 62 درصد بیش از میانگین یک ماهه، داد و ستد گردید. «پتروشیمی ‎خراسان» و «بانک کارآفرین» دیگر شرکت‎هایی بودند که حجم معاملات آن‎ها بسیار بیش از میانگین بود.

شایان ذکر است که چندی پیش خبری مثبت در خصوص نرخ اوره از زبان قائم مقام انجمن صنفی کارفرمایان صنعت پتروشیمی‎ نقل شد مبنی بر این که اصلاح نرخ اوره از اول مهر ماه 97 در حال پیگیری است. نرخ اوره در بازار داخل سال‎هاست که بدون تغییر باقی مانده، در حای که نرخ جهانی رشد داشته است. این قیمت‎گذاری دستوری و ناعادلانه، موجب ناخرسندی سهامداران این صنعت شده است. «خراسان»، «شپدیس»، «شیراز» و «کرماشا» از جمله شرکت‎های اوره‎ساز هستند.

در حاشیه بازار / کولاک بازار پایه‎ای‎ها در روزهای کم رمق بورس

در میان صنایع، امروز نمادهای گروه «خودرو و ساخت قطعات» رشد معاملات را در خود دیدند که می‎تواند ناشی از خبر تزریق 3400 میلیارد تومان نقدینگی به صنعت قطعه‌سازی باشد تا روند تولید خودرو با حل معضل سرمایه در گردش بهبود یابد. گروه «محصولات غذایی» و «دارویی» نیز حجم معاملات بالایی را تجربه کردند.

در حاشیه بازار / کولاک بازار پایه‎ای‎ها در روزهای کم رمق بورس

باز هم امروز حقوقی‎ها بیش از همه به «بانک پاسارگاد» علاقه نشان دادند و در سمت خرید، نوبت گرفتند. همانند مدت اخیر، «فولاد» و «فملی» نیز بیشترین برآیند ورود حقوقی‎ها را داشتند. بانک «کارآفرین» که در لیست معاملات مشکوک نیز قرار دارد، در کنار بانک «سینا» مورد توجه این دست از معامله‎گران بود.

در حاشیه بازار / کولاک بازار پایه‎ای‎ها در روزهای کم رمق بورس

از طرف دیگر، «خپارس» که رکورددار معاملات امروز بود، شاهد خروج بالای حقوقی‎ها بود و یک تنه نگاه سنگین آن‎ها را تحمل کرد.

در حاشیه بازار / کولاک بازار پایه‎ای‎ها در روزهای کم رمق بورس

بر این اساس، نشان پربازده‎ترین سهم روز به «غویتا» تعلق گرفت. این شرکت مجمع عادی و فوق‌العاده را پشت سر گذاشت و ضمن تقسیم سود نقدی، افزايش سرمايه را نیز به تصویب رساند و در بازگشایی امروز، 21 درصد رشد قیمت را در کارنامه خود ثبت کرد. «شفارا» که دیگر نماد حاضر در بازار پایه است که در مجموع چهار روز معاملاتی گذشته، 49 درصد بازدهی نصیب سهامداران خود کرده است. وضعیت «فنفت» نیز به همین صورت است و از 8 اسفند ماه که معاملات خود را آغاز کرده، تاکنون بازدهی خیره‎کننده 76 درصدی را به ارمغان آورده که جالب توجه است.

در حاشیه بازار / کولاک بازار پایه‎ای‎ها در روزهای کم رمق بورس

«کایتا» به همراه «سخواف» و «کابگن» آن روی بازار پایه را به نمایش گذاشتند و افت قیمت فاحشی را متحمل شدند.

در حاشیه بازار / کولاک بازار پایه‎ای‎ها در روزهای کم رمق بورس

شاخص صنعت «سایر حمل و نقل» در کنار «منسوجات» بیشترین افزایش را داشتند. از سوی دیگر، گروه «قند و شکر» که مدتی در کانون توجهات قرار داشت، امروز سراسر قرمز بود و روز سردی را سپری کرد. یکی از دلایل افزایش بی‌سابقه قیمت شکر تفاوت نرخ ارز و چند نرخی بودن آن به شمار می‎رود که در نتیجه آن، این شرکت‌ها توانستند با ارز دولتی مواد اولیه را وارد کرده و با ارز آزاد به فروش برسانند.

در حاشیه بازار / کولاک بازار پایه‎ای‎ها در روزهای کم رمق بورس
در حاشیه بازار / کولاک بازار پایه‎ای‎ها در روزهای کم رمق بورس

پیش بینی بازار فردا

با توجه به نیاز سهامداران حقوقی به نقدینگی در پایان سال، بازار در هفته پیش‌رو شاهد قدرت‎نمایی فروشندگان خواهد بود. احتمال عدم تصویب لایحه پالرمو ضمن آن که می‎تواند عامل رشد بازارهای موازی باشد، در کوتاه مدت شوک منفی به بازار سهام وارد می‎کند؛ هر چند که این موضوع برای شرکت‎های صادرات محور می‎تواند موجبات رشد را فراهم آورد. به صورت سنتی، روزهای پایانی سال برای بورس تهران کم رمق سپری می‎شود.

اولین هفته زمستان با رونق بزرگان گروه بانکی به پایان رسید؛ هر چند که سهم های پرریسک حاضر در بازار پایه، بیشترین بازدهی را عاید سهامداران و سرمایه گذاران خود کردند.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز، در هفته اول دی ماه بالغ بر 10.4 میلیون سهم بین سهامداران رد و بدل شد که ارزشی بالغ بر 30500 میلیارد ريال داشت.

در این میان، بیشترین معاملات در دو سهم بانکی «وتجارت» و «وبملت» انجام گرفت و با اختلاف نسبت به «خساپا» در جایگاه های برتر قرار گرفتند.

اما سه نمادی که بیشترین بازدهی را در این هفته به ثبت رساندند، همگی از بازار پایه هستند. «سخواف» با ثبت بازدهی 35 درصدی در رتبه اول هفته قرار گرفت و پس از آن، «شکبیر» و «تابا» به ترتیب 26 و 21 درصد بازدهی نصیب سهامداران خود کردند.