دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
1 مهر 1399

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

سهامداران رشد شاخص را پای شرکت‌ها نگذارند!

علی حیدری کارشناس بازار سرمایه در خصوص رشد ادامه دار بورس، به خبرنگار بورس نیوز گفت: شاهد رشد‌های خوبی در بازار سرمایه هستیم که این رشد به منزله عملکرد مناسب شرکت‌ها نیست.

وی ادامه داد: این رشد‌ها سینگنال عملکرد تورمی در بطن جامعه بوده که حاصل مدیریت ضعیف اقتصادی دولتمردان است.
این کارشناس بازار سرمایه وضعیت فعالی اقتصادی را حباب ندانسته و دلیل آن را ضعف عملکرد و مدیریت اقتصادی عنوان کرد.

وقتی فرقی نمی‌کند شما چه سهمی بخرید!

علی یوسفیان، کارشناس بازارسرمایه به بورس نیوز گفت: بورس روندی مثبت را در پیش گرفته و مهمترین ویژگی این حرکت مثبت این است کهیک سهامدار به تحلیلگر بودن هیچ نیازی ندارد (!).
وی ادامه داد: نکته جالب اینجاست که تحلیل تاثیر چندانی در بازار این روز‌ها نداشته و شاید اگر تحلیلی هم توسط سهامدار صورت نگیرد سهم بهتری را برای خرید انتخاب کند، این از ویژگی‌های بازار تند این روزهاست.
این کارشناس بازار سرمایه خاطر نشان کرد: سهام‌های کوچک که تحلیل گر به سراغ آن‌ها نمی‌رفت اکنون به اندازه شاید پتروشیمی‌ها سود دهی داشته و می‌توان گفت کسی که تحلیل نکند، برنده است!
یوسفیان افزود: 10 درصد بازار را سهام کوچک تشکیل داده که رشدی 20 برابری را تجربه کرده و می‌توان گفت نه تنها تحلیل فایده‌ای ندارد بلکه حرکتی ضد تحلیل سودی بیشتر را رقم خواهد زد.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

رشد 18درصدی صادرات سیمان و کلینکر

عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در گفت‌وگو با بورس نیوز در خصوص آمار تولید و فروش صنعت سیمان بیان کرد: در 12 ماهه سال 98 در مجموع 61 میلیون و 471 هزار تن کلینکر در کشور تولید شده که حدود 0.5 درصد کمتر از میزان تولید سال 97 بوده است. از این میزان، 60 میلیون و 625 هزار تن به سیمان تبدیل شده که تقریبا 8.7 درصد از مدت مشابه سال قبل بیشتر بوده است.

وی افزود: بر اساس آمارهای انجمن صنفی، در همین مدت، حدود 8 میلیون و 891 هزار تن کلینکر روانه بازارهای صادراتی شده است. البته آمارهای گمرک کمی با آمارهای انجمن صنفی متفاوت است؛ چرا که بخشی از این صادرات در 3 ماهه اول 97 به صورت ریالی به واسطه ها فروخته شده و آمارهای گمرک دقیق تر است. طبق آمارهای گمرک، صادرات کلینکر در سال 98، تقریبا 10 میلیون و 800 هزار تن بوده است. حدود 6 میلیون و 600 هزار تن هم سیمان صادر شده و در مجموع حدود 17 میلیون تن، سیمان و کلینکر صادر شده که به لحاظ حجمی 18 درصد رشد نسبت به سال 97 داشته است.

شیخان اضافه کرد: در سال 98 حدود 53 میلیون تن سیمان هم در بازار داخل توزیع شده که تقریبا 9 درصد بیش از میزان فروش سال 97 بوده است. در مجموع صنعت سیمان در سال 98 حدود 70 میلیون و 500 هزار تن سیمان و کلینکر در بازارهای داخلی و صادراتی فروخته که از مجموع تولید سال 98 بیشتر بوده و مابه التفاوت حجم تولید و فروش، از دپوی سال قبل بوده و خوشبختانه دپوی کلینکر سیمانی ها کاهش داشته است.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در رابطه با پیش بینی میزان فروش امسال سیمانی ها تحت تاثیر کرونا گفت: به نظر می رسد حجم فروش داخلی و صادرات سیمانی ها در سال 99، مشابه سال 97 خواهد بود. سال 98 سال خوبی برای سیمانی ها بود؛ ولی با توجه به آثار منفی کرونا بر تقاضای سیمان، با اندکی کاهش، حجم فروش به میزان سال 97 برآورد می گردد. البته قیمت سیمان در حال حاضر بالاتر از سال 97 بوده و به همین سبب، با فرض فروش به میزان سال 97، سودآوری شرکت های سیمانی بالاتر از سال 97 خواهد بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم بتوان قیمت سیمان را هم تعدیل کرد. سیمانی ها درخواست افزایش نرخ دارند؛ ولی با توجه به حساسیت ها بر روی سیمان، افزایش نرخ این محصول با تامل بیشتری صورت می پذیرد. برای توجیه این افزایش نرخ، باید جلسات متعددی برگزار شود و با شیوع کرونا، فعلا تشکیل جلسات هم به راحتی میسر نیست. ولی امیدواریم با کمک افزایش نرخ احتمالی، افت حجم فروش سیمانی ها جبران گردد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.