دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
30 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، دو شرکت دجابر و ساربیل مستندات افزایش سرمایه 100 درصدی خود را به سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه دادند. 

12

11

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت سیمان آرتا اردبیل مجوز افزایش سرمایه 100 درصدی را از سازمان بورس گرفت و آماده برگزاری مجمع فوق العاده شد.

براین اساس، “ساربیل” سرمایه فعلی را از 24 به 48 میلیارد تومان می رساند. تامین مالی این شرکت بورسی از محل سود انباشته اعمال می شود تا قادر به جبران مخارج سرمایه گذاری های انجام شده و تامین سرمایه در گردش شود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

وضعیت صنعت سیمان در این روزها چگونه پیش بینی میشود. آیا میتوان با لحاظ مولفه‌های اثرگذار دورنمای مثبتی از نمادهای سیمانی ارایه کرد.

به گزارش رادیو سهام به نقل از دنیای اقتصاد، یکی از نشانه‌های توسعه‌یافتگی در کشورها، میزان رشد اقتصادی ناشی از فعالیت صنایع مختلف است. صنعت سیمان به‌عنوان یکی از صنایع اصلی، نقشی محوری در توسعه زیرساخت‌های اقتصادی، اجتماعی و صنعتی هر کشور بر عهده دارد.

صنعت بزرگ سیمان در ایران نیز به‌عنوان یکی از صنایع استراتژیک کشور، همواره پرچمدار توسعه و حرکت رو به جلو بوده و نسبت به سایر صنایع زیرساختی کشور برای رسیدن به اهداف تعیین شده در سند چشم‌انداز 20 ساله 1404 کشور پیشگام است. این صنعت همواره با فراز و فرودهایی همراه بوده اما همیشه در مسیر پیشرفت گام برداشته، به‌طوری که در طول چهار دهه سپری شده از انقلاب ظرفیت این صنعت بیش از 12 برابر شده و ظرفیت تولید سیمان کشور به حدود 87 میلیون تن در سال رسیده است.

البته از نظر میزان آلایندگی نیز آسیب‌های چشمگیری را متوجه کشور کرده است. درحال‌حاضر ظرفیت فعلی تولید سیمان به دلیل شرایط رکودی بیش از نیاز کشور و صادرات است؛ این اتفاق برای کشوری که یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان سیمان در جهان بوده بسیار اهمیت است، اما مهم‌تر از تولید این محصول با اهمیت و کلیدی، میزان مصرف آن در داخل و صادرات است که باید برای آن چاره‌ای اندیشید.

درحال‌حاضر برخی از شرکت‌های سیمانی در زیان به سر می‌برند که این وضعیت برای برخی از این شرکت‌ها به هیچ وجه خوب نیست و تنها باید به فکر چاره اساسی برای تحول در این صنعت ارزشمند بود. با در نظر گرفتن رکود در صنعت ساختمان در پی شیوع کرونا، شاید بتوان مهم‌ترین مولفه برای عبور از این شرایط سخت را در افزایش قیمت سیمان، توقف نرخ‌گذاری از طرف دولت و افزایش صادرات دانست.

آن هم نه‌تنها صادرات به کشورهای همجوار بلکه صادرات به بازارهای نوظهور، چراکه کلینکر تولیدی ایران از جمله محصولات با کیفیت به‌حساب می‌آید. البته مشکلات حمل و نقل در صادرات و هزینه‌های آن را نیز باید در نظر گرفت که این امر می‌تواند مزیتی برای کارخانه‌های حاضر در شهرهای مرزی باشد. به دلیل افزایش پرشتاب نرخ فروش صنایع سیمانی نسبت به افزایش هزینه‌ها در سال‌های جاری شاهد رشد چشمگیری در حاشیه سود این شرکت‌ها بوده‌ایم.

اما مشکل این صنعت در سال‌های جاری کاهش درآمد محقق شده، بوده است. متاسفانه درآمد شرکت‌های سیمانی به اندازه تورم نتوانسته رشد کند. به عبارتی اثر افزایش نرخ ارز در درآمد صنعت سیمان دیده نشده و این تفاوت اصلی صنعت سیمان با سایر صنایع کامودیتی‌محور بوده است. به این دلیل که سیمان و کلینکر قابلیت حمل به مقاصد دور را نداشته، بنابراین سیمانی‌ها نتوانسته‌اند مانند پتروشیمی‌ها، فولادی‌ها و فلزات محصول خود را به نقاط دیگر دنیا صادر کنند و نهایتا درآمد آنها رشد چندانی نداشته است. در سال‌های اخیر در کشور مازاد تولید در دیگر محصولات (مانند متانول یا سایر محصولات پتروشیمی‌ها و فلزی‌ها) را نیز داشته‌ایم اما تولیدکنندگان آنها می‌توانند محصولات خود را صادر کنند و این مساله مشکلی برای تولید ایجاد نکرده است اما در سیمان چون امکان صادرات به این صورت وجود ندارد، توازن عرضه و تقاضا برهم خورده است.

حالا اما اندکی فضا در حال بهبود است. کارخانه‌های سیمانی حاضر در شهرهای مرزی از طریق حمل و نقل ریلی و صنعت دریایی توانسته‌اند به کشورهای شمال ایران، حاشیه خلیج فارس و حتی قاره آفریقا راه یابند. اکنون در این صنعت وقتی به کارخانه‌هایی مانند سبهان، سفانو، سخاش، سشرق، سهگمت، سخوز، سشمال، ساربیل و دیگر صادرکنندگان نگاه می‌کنیم یا مقدار صادرات رشد کرده یا فاصله بین نرخ صادراتی و داخلی به شدت افزایش یافته است.

شرکت‌های سیمان خوزستان و سیمان بهبهان نزدیک‌ترین کارخانه‌ها به مرز عراق و همچنین شرکت سیمان دورود، سیمان ارومیه و سیمان صوفیان نیز در نزدیکی مرز ترکیه و عراق قرار دارند که این نکته جزو مزیت رقابتی این شرکت‌ها محسوب می‌شود.

با توجه به اینکه صنعت سیمان از جمله صنایع مصرف‌کننده انرژی است، به علت برخورداری عراق از منابع و انرژی کافی برای تولید سیمان در آینده نزدیک بازار این کشور را باید از دست رفته دانست اما با توجه به پتانسیل‌های کشورهای شرق دور (با توجه به پروژه کمربند راهی جاده ابریشم) و همچنین مشکلات همسایگان شرقی از جمله افغانستان در تامین سوخت و انرژی، کارخانه‌های سیمان شرق کشور از امکان رشد بالاتری برخوردار هستند.

از جمله شرکت‌های سیمانی شرق کشور می‌توانیم به سیمان قائن، سیمان شرق، سیمان مجد خواف و سیمان تیس چابهار در صورت راه‌اندازی اشاره کنیم. یکی از پارامترهای مورد توجه در صنعت سیمان ارزش بازار بسیار پایین کارخانه‌های فعال در این حوزه نسبت به ارزش جایگزینی آنهاست که علت این موضوع همان مازاد تولید است که پارامتر ارزش جایگزینی را کم‌وزن کرده است.

بر اساس مطالعات مرکز پژوهش‌های مجلس در مورد صنعت سیمان، ایجاد یک میلیون تن ظرفیت سیمان در دنیا به‌طور متوسط به 150 میلیون دلار و سه سال زمان نیاز دارد. این در حالی است که به‌طور میانگین شرکت‌های سیمانی فعال در بورس با حدود یک‌دهم ارزش جایگزینی خود در حال معامله هستند.

  در ماه‌های اخیر شاید مهم‌ترین خبر در صنعت سیمان خبر تصمیم به تعطیلی تعدادی از کارخانه‌های تولید‌کننده سیمان در چین بود که تغییرات گسترده‌ای را در بازار جهانی این کالای اساسی به وجود آورد، به نحوی که بزرگ‌ترین تولید‌کننده سیمان جهان یعنی چین را به وارد‌کننده کلینکر تبدیل کرد. پیش‌بینی می‌شود این سیاست با توجه به میزان آلایندگی بالای این صنعت و مشکلات زیست‌محیطی که چین با آن دست و پنجه نرم می‌کند ادامه‌دار باشد مانند تصمیم چند سال گذشته این کشور در مورد صنعت فولاد که باعث رشد شدید قیمت فولاد شد.

ارزیابی وضعیت نمادهای سیمانی بورس

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت سیمان آرتا اردبیل از برنامه افزایش سرمایه 100 درصدی از محلی جذاب خبر داد.

براین اساس، “ساربیل” در نظر دارد سرمایه فعلی را از 24 به 48 میلیارد تومان برساند. تامین مالی این شرکت بورسی از محل سود انباشته اعمال خواهد شد تا قادر به جبران مخارج و سرمایه در گردش شود.

بنابراین گزارش، سرمایه گذاری سیمان اسپندار و سیدکو 52.8 و 28.8 درصد سهام این شرکت را در اختیار دارند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با افزایش بیش از 40.000 واحدی به یک میلیون و 270 هزار و 602 واحد رسید.

به گزارش رادیو سهام به نقل از ایبِنا، آمار معاملات بورس نشان می‌دهد که شاخص‌های بورس در پایان داد و ستدهای امروز با میانگین رشد 3.09 درصد مواجه شدند.

صعود شاخص‌ها

بر اساس آمارهای معاملاتی، روز جاری اکثر شاخص‌های بورس با رشد مواجه شدند به طوری که شاخص کل با 40929 واحد صعود معادل 3.33 درصد به یک میلیون و 270 هزار و 602 واحد، شاخص‌ قیمت «وزنی – ارزشی» با 10852 واحد افزایش معادل 3.33 درصد به 336 هزار و 886 واحد، شاخص کل «هم وزن» با 10491 واحد رشد معادل 2.63 درصد به 409 هزار و 242 واحد، شاخص قیمت «هم وزن» با 6929 واحد افزایش معادل 2.63 درصد به 270 هزار و 286 واحد، شاخص آزاد شناور با 51889 واحد افزایش معادل 3.12 درصد به یک میلیون و 712 هزار و 507 واحد، شاخص بازار اول با 31344 واحد افزایش معادل 3.39 درصد به 956 هزار 984 واحد و شاخص بازار دوم با 76938 واحد صعود معادل 3.23 درصد به 2 میلیون و 455 هزار و 399 واحد رسید.

 نمادهای تاثیر گذار

از سویی دیگر امروز 7 نماد «فولاد با 3180 واحد، فملی با 2760 واحد، فارس با 2681 واحد، شستا با 1623 واحد، کگل با 1489 واحد، شپنا با 1279 واحد و کچاد با 1155 واحد» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس بر جای گذاشتند.

افزایش نماگر صنایع

این گزارش می افزاید، امروز شاخص‌های صنایع تالار شیشه ای نیز با نوسان مواجه شدند به طوری که شاخص صنایع «ذغالسنگ با 1338 واحد صعود معادل 4.99 درصد به 28 هزار و 145 واحد، وسایل ارتباطی با 4073 واحد افزایش معادل 4.98 درصد به 85 هزار و 118 واحد، اطلاعات و ارتباطات با 49 واحد رشد معادل 4.98 درصد به یک هزار و 52 واحد، فنی مهندسی با 405 واحد افزایش معادل 4.94 درصد به 8 هزار و 623 واحد، تامین آب، برق و گاز با 106 واحد صعود معادل 4.91 درصد به 2 هزار و 269 واحد، حمل و نقل با 1908 واحد رشد معادل 4.75 درصد به 42 هزار و 113 واحد، فرآورده نفتی با 182581 واحد افزایش معادل 4.61 درصد به 4 میلیون و 140 هزار و 303 واحد» رسید.

بیشترین افزایش قیمت ها

در عین حال نگاهی به آمارهای معاملاتی امروز بازار سهام مشخص می‌کند: قیمت سهام نمادهای «سخوز، ونوین، فاما، شخارک، کدما، حکشتی و شبهرن» بیشترین افزایش قیمت و نمادهای «لابسا، کفپارس، سفار، سدشت، کترام، ددام و ساربیل» بیشترین کاهش قیمت را در بازار سهام رقم زدند و در تابلوهای بورس به ثبت رسیدند.

به این ترتیب، در پایان داد و ستدهای روز جاری بورس، در یک میلیون و 409 هزار نوبت معاملاتی، 6 هزار و 711 میلیارد برگه اوراق بهادار به ارزش 114 هزار و 830 میلیارد تومان در بورس معامله شد.

جزییات معاملات بورس در یک نگاه

شاخص بورس یک میلیون و 270 هزار واحدی شد شاخص بورس یک میلیون و 270 هزار واحدی شد

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.