دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
30 شهریور 1399

شرکت کشاورزی مکانیزه اصفهان کشت در سال 1366 با سرمایه گذاری شرکت نقش جهان شروع به فعالیت نمود. در سال 1397 نام شرکت در فهرست نمادهای بازار دوم فرابورس درج نماد شد و از آذر ماه همان سال سهام شرکت با نماد “زکشت” در بورس مورد معامله قرار گرفت. بازار های اصلی محصولات شرکت (شیر خام و گوساله) بازارهای داخلی می باشد.

تحلیل تکنیکال زکشت به همراه نمودار (16 بهمن ماه 1398)
برای مشاهده تصویر با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

بررسی تکنیکالی این نماد نشان می دهد که سهم از مقاومت خط روند نزولی خود عبور کرده و اصلاح قیمتی روز گذشته را می توان پولبک به آن و تثبیت روی آن دانست.

در صورتی که سهم با افزایش تقاضا روند صعودی در پیش بگیرد، می تواند با اهداف 5000 تومان، 6040 تومان، 7666 تومان و درنهایت 10300 تومان قابل بررسی باشد. لازم به ذکر است تثبیت روی هر مقاومت، هدف بعدی را فعال خواهد کرد.

حال اگر سهم روند اصلاحی در پیش بگیرد، حمایت های آن 4015 تومان، 3878 تومان،3680 تومان و 3431 تومان خواهند بود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

زکشت در نیمه نخست سال جاری 33 میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته که نسبت به دوره مشابه سال گذشته 100 درصد افزایش یافته است. از طرفی بهای تمام شده 85 درصد افزایش یافته و به 23 میلیارد تومان رسیده است. این موضوع سبب شده حاشیه سود ناخالص از 25 به 30 درصد افزایش یابد که خیلی خوب است. در کل سود ناخالص با 150 درصد افزایش، به 10 میلیارد تومان رسیده است.

هزینه های مالی این شرکت تغییر چندانی نداشته و حدود 540 میلیون تومان بوده است. زکشت مجموعاً 5 میلیارد تومان تسهیلات مالی 18 درصد کوتاه مدت دارد که هر سال 900 میلیون تومان هزینه مالی به شرکت تحمیل می کند.

سایر درآمد های عملیاتی شرکت نیز با 200 درصد رشد، به 1 میلیارد تومان رسیده که سود حاصل از فروش دارائی های زیستی بوده است.

در نهایت سود خالص این شرکت با 200 درصد افزایش نسبت به سال گذشته، به 10 میلیارد تومان (50 تومان به ازای هر سهم) رشد یافته است.

گزارش فعالیت مهر ماه 98

محصولات زکشت

زکشت در نیمه نخست سال جاری به صورت میانگین، ماهانه 5.5 میلیارد تومان فروش داشته که این رقم در مهر ماه تغییر چندانی نداشته و به 5.6 میلیارد تومان بوده است.

این شرکت در هفت ماه نخست سال گذشته 19.7 میلیارد تومان فروش داشته که این رقم در هفت ماه نخست امسال به 38.7 میلیارد تومان افزایش یافته است. (95 درصد افزایش فروش نسبت به سال گذشته)

مقایسه فروش زکشت

عمده ی فروش این شرکت، شیر می باشد. این محصول در مهر ماه (نسبت به میانگین 6 ماه نخست سال)، 4.5 درصد کاهش تولید و فروش و 10 درصد افزایش نرخ داشته است.

سایر اطلاعات

این شرکت برنامه افزایش سرمایه از 20 میلیارد تومان به 30 میلیارد تومان (50 درصد) از محل سود انباشته دارد. این افزایش سرمایه به منظور اصلاح ساختار مالی و کاهش ریسک مالی ترازنامه، تامین بهتر سرمایه در گردش مورد نیاز به منظور کنترل بهتر قیمت نهاده ها، بهبود نسبت مالکانه و ارتقا جایگاه شرکت در صنعت کشاورزی و دامپروری، جبران مخارج سرمایه ای انجام شده بابت پروژه افزایش ظرفیت دام مولد و ایجاد شرایط برای ادامه رشد طبیعی گله می باشد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، مروری بر اطلاعات مندرج در وبسایت کدال نشان می‌دهد، امروز شرکت‌ها متفاوتی سهامداران خود را به مجامع عادی و فوق‌العاده دعوت کرده و برخی دیگر نیز از افزایش سرمایه خود خبر دادند.

بر این اساس، شرکت صنعتی پارس مینو از کلیه سهامداران خود برای شرکت در جلسه مجمع عمومی این شرکت در ساعت 9 و سی دقیقه روی سه‌شنبه دوم اردیبهشت دعوت به عمل رسانده است. در این جلسه قرار است در خصوص افزایش سرمایه این شرکت تصمیم‌گیری شود.

دیگر شرکتی که از سهامداران خود برای شرکت در مجمع فوق‌العاده دعوت به عمل آورده است، شرکت شهد ایران با نماد غشهد بوده که قرار است مجمع عمومی خود را در ساعت 10 صبح روز پنج‌شنبه 4 اردیبهشت راس ساعت 10 برگزار خواهد شد که دستور جلسه آن تصمیم‌گیری در خصوص افزایش سرمایه است.

شرکت زکشت نیز از آگهی ثبت افزایش سرمایه خبر داده است. بر اساس تصمیمات مجمع عمومی فوق‌العاده مورخ 15 اسفند 98، افزایش سرمایه شرکت از 200 میلیارد ریال به 300 میلیارد ریال در مرجع ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید.

شرکت ایران ترانسفو (بترانس) نیز از برگزاری مجمع عمومی خود در تاریخ 2 اردیبهشت ساعت 10 صبح خبر داد. مجمعی که هدف آن انتخاب اعضای هیات‌مدیره است.

نماد دیگری که امروز اطلاعیه برگزاری مجمع خود را اعلام کرده است، شرکت صنعتی بهشهر بوده که با نماد غبشهر در بورس فعال است. در این جلسه که قرار از شنبه 6 اردیبهشت برگزار شود، تصویب صورت‌های مالی منتهی به سال مالی 30 آدر 98 و انتخاب حسابرس و بازرس قانونی شرکت در دستور کار قرار گرفته است.

سیمان خزر نیز یکی دیگر از شرکتهایی است که از سهامداران خود برای شرکت در مجمع عمومی سالیانه این شرکت در تاریخ 17 اردیبهشت دعوت کرده است.

کلیه سهامداران شرکت‌های فوق می‌توانند برای مطلع شدن از مکان برگزاری مجامع این شرکت‌ها و حضور در آنها به منظور آگاهی از آخرین تصمیمات هیات مدیره به وبسایت کدال یا آدرس وبسایت شرکت‌ها مراجعه کنند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

به گزارش بورس نیوز، در حالیکه کلیه بورس‌های جهانی با افت و کاهش سنگینی مواجه شده اند، بورس تهران در اولین روز کاری سال جدید، نسبتا خوش درخشید و سقوطی مشابه بورس‌های جهانی را تجربه نکرد.
چرا که افت انباشته یک هفته‌ای ما بیش از 4250 واحد نبود و خرید‌های سنگینی نیز در اکثر نماد‌ها و صنایع شکل گرفت. حتی انتظار می‌رود از فردا شاخص و بازار مثبت نیز باشد و شاهد ادامه سیر صعودی و استقبال گرم مردم و فعالان بازار از این بخش از فعالیت‌های اقتصادی باشیم.
 حجم معاملات امروز نسبت به آخرین روز‌های سال 1398 از کاهش قابل ملاحظه‌ای برخوردار بود و مجموع ارزش معاملات بورس و فرابورس حدود 3350 میلیارد تومان رقم خورد که تقریبا نصف ارزش معاملاتی روز‌های آخر سال قبل است. البته با توجه به اینکه هنوز در تعطیلات سال جدید به سر می‌بریم، طبق روال سال‌های قبل این روند طبیعی است و انتظار می‌رود بعد از سپری شدن تعطیلات شاهد رونق در حجم معاملات باشیم.
اما بیشترین ارزش معاملات مربوط به نماد‌های وبملت , غسالم , غگل و حکشتی بود. بانک ملت و تجارت امروز با اقبال بازار مواجه بود و دلیل آن هم تراز مثبت قابل توجه ارزی این بانک است. انتظار رشد قیمت تا محدوده 1000 تومانی برای وبملت و محدوده 100 تومانی برای وتجارت دور از انتظار نیست. امروز اوضاع سایر نماد‌های بانکی هم خوب بود؛ باید توجه داشت که امسال نیز اکثر بانک‌ها سود تسعیر ارز خوبی خواهند داشت.
نماد “غسالم” نیز به دلیل افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی مورد توجه است. اما سهم دیگر مورد توجه بازار در معاملات امروز “حکشتی” بود که ارزش معاملات آن بیش از 95 میلیارد تومان بود. 
اما بیشترین صف فروش‌ها در نماد‌های تپکو , فملی , فولاد , جهرم , داراب و فسا بود. افزایش عرضه و کاهش قیمت سهام در نماد‌های فلزی معدنی پتروشیمی و پالایشی با توجه به افت قیمت نفت کاملا طبیعی و قابل پیش‌بینی بود. در مجموع به نظر می‌رسد تا چند روز آتی رفتار بازار در مقابل گروه سهام بانکی و خدماتی قدری متمایزتر از سهام کامودیتی محور باشد. این در حالیست که بعد از ظهر امروز و پس از اتمام معاملات، کامودیتی‌ها هم به شدت مثبت شدند و قیمت‌ها سیر صعودی در پیش گرفتند.

کارنامه بازار امروز: در بازار امروز شاخص کل متاثر از افت قیمت در نمادهایی، چون فارس، فولاد، فملی، وامید، کگل با افت حدود 4241 واحدی روبرو شد. بازار در سال جدید شروعی جالب توجه داشت و برتری تقاضا در صنایع داخلی منجر به حرکت معکوس شاخص‌ها شد.

حجم و ارزش معاملات روزانه

شاخص کل 508,658 واحد / میزان تغییر 4241 واحد منفی/ ارزش بازار 18,576,632 میلیارد ریال/ ارزش معاملات 28,464 میلیارد ریال/ حجم معاملات 4.160 میلیارد سهم.

نماد‌های تاثیر گذار در شاخص

فارس 1291 واحد منفی / فولاد 989 واحد منفی/ فملی 769 واحد منفی/ وامید 707 واحد منفی/ کگل 520 واحد منفی/ وبملت 422 واحد مثبت/ رمپنا 361 واحد مثبت.

بیشترین حجم معاملات

وتجارت 792.3 میلیون سهم/ وبصادر 481.5 میلیون سهم/ ذوب 210.5 میلیون سهم/ وبملت 189.6 میلیون سهم/ غگل 151.7 میلیون سهم.

 اخبار خوب از گروه بانکی

در مورد صدور مجوز تسعیر ارز بانک‌ها باید اذعان داشت خبرخوبی است و پتانسیل تسعیر ارز را همچنان در دل بانک‌ها حفظ میکند و از سوی دیگر باید گفت نسبت به سال قبل هم بهتر شده چرا که سال قبل نرخ تسعیر ارز، مبلغ 8500 تومان برای هر یورو و 7500 تومان برای هر دلار بود و امسال 10200 برای یورو و 9000 برای دلار در نظر گرفته شده است.

مقایسه نقدینگی و ارزش بازار بورس تهران

در حال حاضر نقدینگی کل کشور بالغ بر 2.350 هزار میلیارد تومان (146.8 میلیارد دلار) می‌باشد ارزش بازار سرمایه نیز 2.462 هزار میلیارد تومان (معادل 153.8 میلیارد دلار)، با مقایسه نسبت ارزش بازار و نقدینگی کل کشور می‌توان انتظار داشت در صورت حفظ این نسبت و رشد 30 درصدی نقدینگی در سال 99، ارزش بازار سرمایه نیز به بیش از 3.000 هزار میلیارد تومان (معادل 187.5 میلیارد دلار) افزایش یابد.

جهش بازار‌های مالی آسیایی

امروز شاهد جهش بلند سهام آسیایی با تداوم مشوق‌های مالی کشور‌ها بودیم. گفتنی است، به دنبال افزایش مداوم اقدامات تشویقی بانک‌های مرکزی برای تقویت بازار‌های مالی، روز سه‌شنبه سهام آسیا با جهش بزرگی روبرو شدند. نیکی ژاپن 7.13 درصد جهش کرد. سهام دو شرکت بزرگ ژاپن فست رتیلینگ و گروه سافت‌بانک به ترتیب 13.79 درصد و 18.95 درصد جهش کردند. در بازار چین کامپوزیت شانگ‌های 2.34 درصد جهش کرد و هانگ‌سنگ در هنگ‌کنگ با جهش بلند 4.4 درصدی روبرو شد. ای‌اس‌اکس استرالیا 4.17 درصد جهش کرد و کوسپی کره‌جنوبی با جهش بزرگ 8.60 درصدی روبرو شد. گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی در خارج از ژاپن 4.78 درصد جهش کرد. دیشب فدرال‌رزرو آمریکا اعلام کرد که برنامه خرید اوراق این بانک پایان نخواهد داشت و تا هر قدر که لازم باشد برای تقویت بازار‌ها ادامه خواهد یافت. همچنین قبلاً اعلام شده بود که بانک مرکزی آمریکا اوراق قرضه خزانه‌داری و اوراق مسکن بانکی را خریداری خواهد کرد، اما دیشب اعلام شد اوراق مسکن با پشتوانه شرکت‌های املاک خصوصی هم خریداری خواهد شد.

اهم اخبار و تحولات روز

1) وزیر خزانه‌داری آمریکا می‌گوید تعطیلی آمریکا برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا بین 10 تا 12 هفته ادامه خواهد داشت. ترامپ هم گفته 3 تا 4 ماه برای عادی سازی شرایط زمان لازم است.
2) حسن روحانی می‌گوید به وزرا عرض کردم طرح‌های مهمی که در سال 99 تکمیل و به پایان می‌رسد را به مردم بگویند. (تا دولت بعدی به نام خودش نزند).
3) مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز دوشنبه مدعی شد که اعضای اتحادیه اروپا از درخواست ایران و ونزوئلا برای دریافت وام از صندوق بین‌المللی پول به‌منظور مبارزه با شیوع ویروس کرونا حمایت خواهند کرد.
5) میرسیدی مجری و کارشناس بخش‌های خبری صداوسیما که در خبر‌های خود از بی دلیل بودن نگرانی مردم در خصوص کرونا صحبت می‌کرد، دچار کرونا شد.
6) مادر عروس رهبر انقلاب بر اثر کرونا درگذشت. خانم خاموشی از موسسین مدارس اسلامی نرگس و مادر همسر حجت الاسلام سید میثم خامنه‌ای بود.
7) شرکت ” Cepheid” اعلام کرد که موفق شده تایید “سازمان غذا و دارو” (FDA) را برای یک آزمایش تشخیص کروناویروس دریافت کند. این آزمایش مولکولی می‌تواند در 45 دقیقه، بیماران مبتلا به کروناویروس را شناسایی کند.
8) نخست وزیر پاکستان می‌گوید من می‌خواهم از رئیس جمهور ترامپ درخواست کنم که به دلایل بشردوستانه تحریم‌ها علیه ایران را تا زمانی که اپیدمی کوید- 19 پایان می‌یابد، لغو کند.
9) بانک مرکزی آلمان می‌گوید که احتمال وقوع رکود قابل‌توجه در آلمان اجتناب‌ناپذیر است. دولت آلمان بسته محرکی به ارزش 750 میلیارد یورو برای مقابله با تبعات اقتصادی ناشی از ویروس کرونا را امضا کرد.
10) رشد اقتصادی جهان در ماه مارس منفی شد، اما انتظار می‌رود از یک ماه آینده فضا بهبود یابد.
11) چهار گروه مستقل در آمریکا، استرالیا و چین که در حال تحقیق بر روی اثرات دما و رطوبت هوا بر روی ویروس «کووید-19» هستند می‌گویند بیشترین شیوع بیماری در مناطقی با آب و هوای سرد و خشک بوده است.
12) مدیرعامل شرکت دایملر آگ می‌گوید تقاضای چین در حال افزایش است که این ما را دلگرم می‌کند.
13) رئیس صندوق بین المللی پول Georgieva می‌گوید انتظار می‌رود همه گیری کروناویروس منجر به رکود اقتصادی همانند و یا بدتر از زمان بحران مالی در سال 2020 شود؛ و پیش بینی می‌شود اقتصاد جهانی در سال 2021 ریکاوری کند.
14) عملکرد رضایت بخش فرماندار نیویورک باعث شده تا بسیاری به او لقب رئیس جمهور کومو بدهند. رسانه‌ها می‌گویند عملکرد ترامپ افتضاح بوده است!
15) تولیدکنندگان نفتی شیل هزینه‌های سرمایه گذاری جدید را حذف کردند و خرید سهام به صورت سهام خزانه را نیز متوقف نمودند. آمریکا با نگرانی از زمین خوردن این بخش مهم اقتصاد خود، وزیر انرژی را به مذاکره با عربستان فراخوانده است. دان برویلت می‌گوید ایده ایجاد اتحاد نفتی با عربستان سعودی در حال بررسی است.

16) تنها مزیت ایران نسبت به آمریکا، بنزین ارزان بود که همکنون با دلار آزاد هم قیمت بنزین ایران بالاتر از آمریکا است.
17) کاهش قیمت نفت، باعث افت سنگین قیمت گاز طبیعی شده است. این مساله می‌تواند هزینه گاز طبیعی مصرفی پتروشیمی‌ها را کاهش دهد.
18) یک مقام ارشد بانک مرکزی چین گفت، اقتصاد این کشور به سرعت به نرخ رشد خود باز می‌گردد و پیشرفت قابل توجهی طی سه ماه آینده خواهد داشت.
19) قیمت سنگ آهن از 90 دلار به 80 دلار کاهش یافت! شمش فولاد 350 دلار معامله می‌شود.
20) گروه صنعتی ایران خودرو برای سال 99، تولید و عرضه 600 هزار دستگاه انواع خودروی سواری و وانت را در دستور کار قرار داده است.
21) مدیرعامل ملی مس می‌گوید تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا این پروژه که ظرفیت تولید 150هزار تن کنسانتره مس را خواهد داشت امسال وارد مدار تولید شود. این پروژه به‌تن‌هایی بیش از 1500 میلیارد تومان به گردش مالی شرکت مس اضافه خواهد کرد.

 
 پیش بینی بازار چهارشنبه 6 فروردین 98
در حالیکه بازار امروز تاثیر عوامل منفی و فاکتورهایی، چون کرونا، افت شدید قیمت کامودیتی‌ها در بازار‌های جهانی و تعطیلات نیم بند نوروزی … را یدک می‌کشید، ولی نماگر بازار فقط کاهش زیر یک درصدی (0.83) را تجربه کرد و بسان اکثر بورس‌های جهانی، افت سنگین 30 درصدی را نداشتیم.
از طرفی، ورود نقدینگی و جریان پول به فضای معاملات همچنان ادامه دارد و انتظار داریم طی روز‌های آتی شاهد بهبود نسبی قیمت‌ها و شاخص‌ها نیز باشیم و به اصطلاح، بازار برگردد.
و، اما از خبر‌های خوب امروز میتوان به بخشنامه اخیر بانک مرکزی دایر بر صدور مجوز تسعیر ارز بانک‌ها اشاره داشت که موتور محرکه نماد‌های بانکی بالاخص وتجارت و وبملت را به حرکت و چرخش بیشتر واداشت و گروه بانکی بار دیگر در کانون توجه فعالان بازار قرار گرفتند.
در بخشنامه مذکور، صراحتا قید شده است سود ناشی از تسعیر به عنوان سود قابل تقسیم محسوب نخواهد شد تا بتوان از آن در صرف افزایش سرمایه بانک استفاده شود؛ به نظر می‌رسد با این بخشنامه بانک مرکزی، عملا مانع افزایش سرمایه بانک‌ها از سود تسعیر با رایزنی بانک مرکزی و سازمان بورس قابل حل و فصل است؛ در این صورت احتمالا مجوز افزایش سرمایه «وبملت» از محل سود تسعیر نیز نهایتا صادر خواهد شد
و، اما به رغم رشد بی رویه و با رویه قیمت‌ها در اکثر نماد‌ها و گروهها، باز هم سهام ارزنده و زیر ارزش ذاتی واقع شده در بازار، بسیارند و تنها قدری هوشیاری و مطالعه لازم است تا با شناسایی و رصد تحولات و سودآوری انتظاری این قبیل از سهام ارزنده بازار (نظیر کگل، وتجارت و ده‌ها سهم ارزنده دیگر)، به بازدهی خوبی در سالجاری دست یابید و از فرصت‌های طلایی پیش آمده در بازار، نهایت استفاده را ببرید.

حافظ عزیزی نقش
مدیر سرمایه گذاری و گروه تحلیل بازار
کارگزاری اردیبهشت ایرانیان

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

به گزارش بورس نیوز، شرکت کالسیمین دردوره یک ماهه منتهی به 98/12/29 از محل فروش محصولات خود مبلغ 777,896 میلیون ریال درآمد داشته است.
 
این شرکت براساس عملکرد 12 ماهه برای سال مالی منتهی به 1398/12/29 مبلغ 7,408,442 میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 34درصد رشد داشته است.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

به گزارش بورس نیوز، شرکت کارخانجات سیمان صوفیان دردوره یک ماهه منتهی به 98/12/29 از محل فروش محصولات خود مبلغ 288,501 میلیون ریال درآمد داشته است.
 
این شرکت براساس عملکرد 12 ماهه برای سال مالی منتهی به 1398/12/29 مبلغ 2,730,408 میلیون ریال درآمد داشته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 56 درصد رشد داشته است.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

نقاط قوت سیمانی ها در سال 99/ دپو فردا

به گزارش بورس‌نیوز، یکی از صنایع جذاب بازار سرمایه در سال گذشته، صنعت سیمان بود. این صنعت با افزایش نرخ محصولات و ضمنا بهبود وضعیت فروش، رشد سودآوری مناسبی داشت و بررسی گزارش های منتشر شده از سوی اکثر سیمانی ها، حکایت از روند مطلوب تولید و فروش این صنعت دارد.

عبدالرضا شیخان دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص وضعیت صنعت سیمان در سال99 بیان کرد: آمار تولید و فروش صنعت سیمان در سال 98 نشان می‌دهد صنعت سیمان از رکودی که چند سالی با آن دست به گریبان بود، نجات یافته و تقاضای سیمان اوضاع نسبتا مناسبی دارد و به رغم آنکه انتظار می رفت با شیوع کرونا، تحویل سیمان کاهش یابد، فعلا اوضاع بازار سیمان مساعد بوده و سیمان در روزهای پایانی سال بازار خوبی داشته است.

اوضاع مناسب بازار سیمان 

وی افزود: البته شیوع کرونا حتما در 3 ماهه ابتدای سال جاری، تاثیر منفی بر روی بسیاری از صنایع کشور خواهد داشت و صنعت سیمان هم از این قاعده مستثنی نیست. ولی به نظر می رسد اثرپذیری بازار سیمان از صنایع مصرفی کمتر خواهد بود. از طرفی اجرای طرح مسکن ملی در سال 99 تقاضای سیمان را افزایش خواهد داد و از طرفی، قرار نیست حجم تولید و عرضه سیمان در سال 99، افزایش یابد. علاوه بر این، با وجود مشکلات صادرات به بازار عراق، صنعت سیمان ایران بازارهای صادراتی دیگری شناسایی کرده، که به نوعی جایگزین بازار عراق شده اند. ضمن اینکه کلینکر ایران، درخواست هایی از بازارهای جدیدی مثل چین داشته و انتظار می رود این درخواست ها در سال 99 هم ادامه داشته باشد.

افزایش نرخ سیمانی ها 

شیخان تصریح کرد: با این تفاسیر، چشم انداز صنعت سیمان ایران در سال 99 روشن است. اما علاوه بر اوضاع نسبتا مناسب تقاضای داخلی و صادراتی صنعت سیمان، آنچه چشم انداز صنعت سیمان در سال 99 را روشن تر می کند، موضوع قیمت سیمان است. در سال 98، انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان از وزارت صمت خواسته بود قیمت سیمان از ابتدای سال 99 افزایش یابد که البته بررسی درخواست سیمانی ها به ابتدای سال 99 موکول شد. اما در مجموع، قیمت سیمان در مقایسه با بسیاری از کالاها، پایین است. برای مثال قیمت فولاد رشد زیادی داشته و در دنیا مرسوم است که قیمت سیمان در مقایسه با فولاد، 1 به 6 الی 7 باشد؛ در حالی که قیمت سیمان در ایران در مقایسه با فولاد، 1 به 27 است! با توجه به گزارشات و مستندات ارائه شده به وزارت صمت، امیدواریم قیمت سیمان در سال 99 واقعی تر شود. احتمال افزایش نرخ سیمان در کنار تقاضای سیمان در سال 99، سبب خوشبینی به تحقق سودهای مناسب در شرکت های سیمانی می شود.

افزایش نرخ ارز نیمایی 

کارشناس صنعت سیمان، افزایش نرخ ارز نیمایی را هم شانس دیگری برای سیمانی ها ارزیابی کرد و افزود: تاثیر افزایش نرخ ارز نیمایی هم در شرکت های سیمانی صادرات محور، مثبت خواهد بود. البته شرکت هایی که صادرات نداشته باشند، با افزایش نرخ ارز نیمایی، هزینه های تامین برخی تجهیزات وارداتی شان افزایش خواهد یافت. انتظار می رود با افزایش نرخ ارز نیمایی، صادرات جذاب تر شود و سیمانی ها تمرکز بیشتری بر صادرات داشته باشند؛ البته مشروط بر آنکه اقدام به صادرات با قیمت ارزان نکنند!

پیشنهاد ورود به بورس کالا 

شیخان اضافه کرد: به منظور جلوگیری از ارزان فروشی سیمان، انجمن صنفی پیشنهاد عرضه سیمان در بورس کالا را مطرح کرده که البته از سوی شرکت ها، چندان مورد استقبال قرار نگرفته است. ورود سیمان به بورس کالا هم مستلزم تسهیل فرآیند عرضه سیمان در رینگ بورس از سوی بورس کالا و ارائه برخی امتیازات برای ترغیب تولیدکنندگان و هم مستلزم افزایش آگاهی و دانش شرکت ها در این مورد است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

تغییرات درآمدی شرکت‌های بورسی فعال در زمینه کشاورزی و دامپروری نشان می‌دهد در بازه زمانی دی تا بهمن‌ماه بیشترین افزایش درآمد متعلق به شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس با نماد «زپارس» بوده است.

به گزارش رادیو سهام به نقل از پایگاه خبری با اقتصاد، مقایسه عملکرد شرکت‌های فعال در گروه زراعت و دامپروری نشان می‌دهد در فاصله زمانی دی تا بهمن زپارس با  27 درصد، سیمرغ با 22 درصد و زکشت با  21 درصد بیشترین افزایش درآمد را داشته‌اند. تلیسه و زماهان در آمد خود در دوماه گذشته را یکسان گزارش کرده‌اند. زشگزا نیز در بهمن با افت 21 درصدی بیشترین کاهش درآمد در میان این گروه را تجربه کرده است.

وضعیت درآمدی شرکت‌های گروه کشاورزی و دامپروری در دوماه گذشته

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، مقایسه عملکرد شرکت‌های فعال در گروه زراعت و دامپروری نشان می‌دهد در فاصله زمانی دی تا بهمن زپارس با  27 درصد، سیمرغ با 22 درصد و زکشت با  21 درصد بیشترین افزایش درآمد را داشته‌اند. تلیسه و زماهان در آمد خود در دوماه گذشته را یکسان گزارش کرده‌اند. زشگزا نیز در بهمن با افت 21 درصدی بیشترین کاهش درآمد در میان این گروه را تجربه کرده است. 

زراعت

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

از ابتدای امسال تاکنون بازار سهام میزبان 13 عرضه اولیه بوده است که بیش‌ترین عرضه اولیه در تیر ماه سال جاری صورت گرفته است. سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا نگهداری این عرضه اولیه‌ها ارزنده است و سهام کدام شرکت‌ها تا پایان سال عرضه اولیه خواهند شد؟

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت‌نیوز، اولین عرضه اولیه در ۱۳ خرداد ماه سال ۹۷ در تالار بورس انجام شد؛ به‌طوری که تعداد ۱۸۰ میلیون سهم معادل ۱۰ درصد سهام شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش با کشف قیمت هر سهم ۶۵۰۰ ریال در تالار بورس عرضه شد. دومین عرضه اولیه در ۱۳ تیرماه ۹۷ در تالار فرابورس صورت گرفت. تعداد ۱۳۰ میلیون سهم معادل ۱۰ درصد سهام شرکت پتروشیمی غدیر با کشف قیمت هر سهم ۱۷۰۰ ریال در فرابورس عرضه شد.
سومین عرضه اولیه در ۱۹ تیر ماه سال ۹۷ در فرابورس انجام شد؛ به‌طوری که در این روز تعداد ۴۰ میلیون سهم معادل ۱۰ درصد سهام شرکت کشاورزی و دامپروری بینالود نیشابور با کشف قیمت هر سهم ۱۵۲۴ ریال در فرابورس عرضه شد.
چهارمین عرضه اولیه در ۲۰ تیر ماه سال ۹۷ در تالار بورس صورت گرفت. در این روز تعداد ۳۰۰ میلیون سهم معادل ۵ درصد از سهام شرکت پتروشیمی پارس با کشف قیمت هر سهم ۲۴ هزار ریال در بورس عرضه شد.
پنجمین عرضه اولیه در ۲۶ تیر ماه سال ۹۷ در فرابورس صورت گرفت. در این روز تعداد ۳۵ میلیون سهم معادل ۱۰ درصد از سهام شرکت کشت و دام قیام اصفهان با کشف قیمت هر سهم ۱۷۰۰ ریال در فرابورس عرضه شد.
ششمین عرضه اولیه در ۲۰ شهریور ماه سال ۹۷ در فرابورس انجام شد. در این روز تعداد ۱۵ میلیون و ۶ هزار و ۴۵۰ سهم معادل ۱۰ درصد از سهام شرکت عطرین نخ قم با کشف قیمت هر سهم ۴۹۱۴ ریال در فرابورس ایران عرضه شد.
هفتمین عرضه اولیه در ۳۱ شهریور ماه ۹۷ در فرابورس ایران صورت گرفت. تعداد ۴۰ میلیون سهم معادل ۱۰ درصد از سهام شرکت تجارت الکترونیک پارسیان کیش با کشف قیمت هر سهم ۱۷۰۰ ریال در فرابورس ایران عرضه شد.
هشتمین عرضه اولیه در ۲۳ مهر ماه در فرابورس ایران انجام شد؛ به‌طوری که در این روز تعداد ۳۵ میلیون سهم معادل ۱۰ درصد از سهام شرکت داروسازی آوه سینا با کشف قیمت هر سهم ۳۳۰۰ریال در فرابورس ایران عرضه شد.
نهمین عرضه اولیه در ۲۵ مهر ماه سال ۹۷ در تالار بورس اوراق بهادار انجام شد. در این روز تعداد ۳۲ میلیون و ۵۳۴ هزار سهم معادل ۱۰ درصد از سهام شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس با کشف قیمت هر سهم ۳۵۰۰ ریال عرضه شد.
دهمین عرضه اولیه در ۱۵ آبان ماه ۹۷ سال در فرابورس ایران صورت گرفت. در این روز تعداد ۳۳ میلیون سهم معادل ۱۰ درصد سهام شرکت پتروشیمی بصیر با کشف قیمت هر سهم ۸۵۰۰ ریال عرضه شد.
یازدهمین عرضه اولیه در ۲۶ آبان‌ماه ۹۷ در فرابورس ایران صورت گرفت. در این روز تعداد ۶۱۵ میلیون سهم معادل ۵ درصد از سهام شرکت سنگ آهن گهر زمین با کشف قیمت هر سهم ۶۸۰۰ ریال عرضه شد.
دوازدهمین عرضه اولیه در ۵ آذر ماه سال ۹۷ در بازار دوم فرابورس ایران صورت گرفت. در این روز تعداد ۱۲۰ میلیون سهم معادل ۱۰ درصد از سهام شرکت صنایع ماشین‌های اداری ایران با نماد معاملاتی مادیرا با کشف قیمت ۳۶۵۰ ریال عرضه شد.
سیزدهمین عرضه اولیه، عرضه اولیه زکشت بود. این اقدام در ۲۱ آذر ماه سال ۹۷ در بازار دوم فرابورس ایران صورت گرفت. در این روز ۲۰ میلیون سهم معادل ۱۰ درصد از سهام شرکت کشاورزی مکانیزه اصفهان کشت با نماد معاملاتی زکشت با کشف قیمت ۳۱۵۰ ریال عرضه شد.
همچنین چهاردهمین عرضه اولیه در راه است، به‌طوری که مقرر شده روز دوشنبه (۱۰ دی ماه ۹۷) جلسه معارفه سهام شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش برگزاد شود که طبق شنیده‌ها یک میلیارد سهم معادل ۵ تا ۱۰ درصد از سهام شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش با نماد افق در بازار فرابورس عرضه خواهد شد.

مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس اعلام کرده که دلیل عدم عرضه اولیه پتروشیمی نوری اختلاف حساب با یکی از سهام‌داران عمده است.

دلیل عدم اقبال سهام‌داران به نماد سپ

محسن تقی‌نژاد، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه در گفتگو با «تجارت‌نیوز» گفت: اولین عرضه اولیه امسال که با نماد سپ انجام شد، آنچنان مورد استقبال سرمایه‌گذاران قرار نگرفت، زیرا آخرین عرضه اولیه که در سال ۹۶ تحت عنوان نماد تبرک صورت گرفت با ضرر همراه شده بود و این موضوع باعث شد که سرمایه‌گذاران بترسند و تمایلی به خرید نماد سپ نداشته باشند.
این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: یکی از دلایل عدم تمایل به خرید سهام سپ تحلیل یکی از کارگزاری‌های معتبر بود که اعلام کرده بود قیمت ۶۰۰ تومان برای عرضه اولیه سپ مناسب نیست و قیمت هر سهم ۶۰۰ تومان برای نماد سپ گران است، همین موضوع باعث شد که بیشتر سهام‌داران در عرضه اولیه سپ شرکت نکنند، اما علی‌رغم نظر آن کارگزاری، سهام سپ پس از عرضه اولیه رشد خوبی در بازار کرد.
تقی‌نژاد افزود: عرضه اولیه شرکت پتروشیمی غدیر و شرکت کشاورزی و دامپروری بینالود نیشابور به دلیل اینکه نقدینگی اندکی نیاز داشتند، آنچنان بر روی بازار سرمایه تاثیرگذار نبودند.
وی ادامه داد: اما عرضه اولیه شرکت پتروشیمی پارس نقدینگی زیادی از بورس اوراق بهادار تهران بیرون کشید. به‌طوری که به هر نفر چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید. نماد پارس از نظر میزان نقدینگی که به هر نفر رسید، بزرگترین عرضه اولیه تاریخ بورس بود و این سهم طی بازه زمانی یک ماه ۶۶ درصد سود نصیب سهام‌داران خود کرد.
این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: سودهای عرضه اولیه‌ای باعث شد که تعداد کدها افزایش پیدا کند؛ به‌طوری که شاهد بودیم تنها ۱۰۷ هزار نفر در عرضه اولیه سپ شرکت کرده بودند که در عرضه اولیه پتروشیمی پارس با رشد ۷۰ درصدی به ۱۸۰ هزار نفر رسید.
تقی‌نژاد افزود: سپس به ترتیب سهام شرکت‌های کشت و دام قیام اصفهان، عطرین‌نخ قم، تجارت الکترونیک پارسیان کیش، داروسازی اوه‌سینا، کشت و صنعت و دامپروری پارس، پتروشیمی بصیر عرضه اولیه شد که نقدینگی کمتر از ۲۰۰ هزار تومان نیاز داشتند.
این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: در آبان‌ ماه امسال ۶۱۵ میلیون سهم معادل پنج درصد از سهم شرکت سنگ آهن گهر زمین با کشف قیمت هر سهم ۶۸۰۰ ریال عرضه شد که عرضه اولیه نسبتا بزرگی بود و تقریبا به هر نفر حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید.
وی ادامه داد: کگهر از جمله عرضه اولیه‌هایی بود که رشد قیمتی قابل توجهی نکرد که یکی از دلایل آن قیمت نه‌چندان جذاب و عرضه در بازار منفی بود و این نماد طی مدت زمان یک هفته تنها ۲۵ درصد سود به سهام‌داران خود داد.
تقی‌نژاد افزود: دوازدهمین عرضه اولیه سهام شرکت صنایع ماشین‌های اداری ایران با نماد معاملاتی مادیرا بود که طی مدت ۱۰ روز توانست ۵۵ درصد سود نصیب سهام‌داران خود کند.
وی ادامه داد: پس از اینکه معاملات فرابورس در روز سه‌شنبه (۱۹ آذر ماه ۹۷) به دلیل اخلال در هسته معاملاتی باطل شد، این نماد در روزهای چهارشنبه (۲۰ آذر ماه ۹۷)، شنبه (۲۳ آذر ماه ۹۷)، یکشنبه (۲۴ آذر ماه ۹۷) در صف فروش قرار گرفت، اما از روز دوشنبه (۲۵ آذر ماه ۹۷) با یک جهش قیمتی برای این نماد صف خرید تشکیل شد.

عامل عدم عرضه اولیه پتروشیمی نوری

این کارشناس بازار سرمایه، با بیان اینکه زکشت کوچک‌ترین عرضه اولیه امسال بود، تصریح کرد: سیزدهمین عرضه اولیه سهام شرکت کشاورزی مکانیزه اصفهان کشت با نماد معاملاتی زکشت بود که به هر نفر ۲۵ هزار تومان رسید. امیدوارم این نماد رشد قیمتی ۱۰۰ درصدی را تجربه کند.
تقی‌نژاد افزود: تا امروز سهم‌هایی که در گروه زراعت هستند، رشدهای بالایی داشتند، به‌طوری که نمادهای زپارس ۱۷۰ درصد، زقیام ۳۵ درصد، زبینا ۳۳ درصد سود داده‌اند. به همین جهت زکشت با توجه به کوچک بودن آن شاید بتواند سود بیش از ۵۰ درصدی دهد، اما با توجه به اینکه نقدینگی اولیه تنها ۲۵ هزار تومان بوده سود چشمگیری نخواهد شد.
این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: طبق گفته سازمان بورس تا پایان امسال باید سهام شرکت‌های بیمه معلم، تامین سرمایه لوتوس پارسیان، تامین سرمایه نوین، نیروگاه برق گیلان، تولید تخم مرغ سیمرغ، چوب خزر کاسپین، پتروشیمی شیمی بافت، بارز کردستان، پتروشیمی نوری و فروشگاه افق کوروش عرضه اولیه شوند.
تقی‌نژاد افزود: زمزمه عرضه اولیه پتروشیمی نوری از شهریور ماه امسال به گوش ‌می‌رسد که هر کدام از مسئولان سازمان بورس یا مسئولان هلدینگ خلیج فارس زمان‌هایی برای عرضه اولیه سهام این شرکت طی سه‌ماهه اخیر اعلام کرده‌ بودند، اما هنوز عرضه اولیه پتروشیمی نوری که به اندازه پتروشیمی پارس از بازار نقدینگی بیرون خواهد کشید، رخ نداده است.
این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس اعلام کرده است که دلیل عدم عرضه اولیه پتروشیمی نوری اختلاف حساب با یکی از سهام‌داران عمده شرکت است.