دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
30 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سه شرکت کشاورزی و دامپروری مگسال، مبین انرژی خلیج فارس و فولاد آلیاژی یزد از برنامه افزایش سرمایه 200، 42 و 100 درصدی خبر دادند.

براین اساس، “زمگسا” در نظر دارد سرمایه فعلی را از 30 به 90 میلیارد تومان برساند. تامین مالی این شرکت بورسی از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی با هدف اصلاح ساختار مالی و بهبود نسبت مالکانه اعمال خواهد شد.

همچنین “مبین” درصدد است سرمایه فعلی را از 1.4 به 2.02 هزار میلیارد تومان برساند. تامین مالی این شرکت بورسی از محل سود انباشته اعمال خواهد شد تا قادر به جبران مخارج سرمایه ای پروژه متانول آپادانا ، استفاده بهینه از وجوه نقد جهت جلوگیری از خروج وجه نقد از شرکت و صرفه جویی در هزینه های مالی شود.

در این میان، “فولای” در نظر دارد سرمایه فعلی را از 13.4 به 26.8 میلیارد تومان برساند. تامین مالی این شرکت فرابورسی از محل سود انباشته و صرف تامین سرمایه در گردش و اصلاح ساختار مالی خواهد شد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، در تیرماه اگر چه شاخص کل بورس بیش از 50 درصد (50٫8 درصد) رشد داشته است، اما نگاهی به شاخص کل هم‌وزن نشان می‌دهد که بازدهی کل بازار به اندازه شاخص کل نبوده است. در یک ماه گذشته شاخص کل هم‌وزن کمتر از نصف شاخص کل بازدهی داشته و توانسته رشدی 23٫7 درصدی را به ثبت برساند.

با این وجود در این بازار رو به رشد، نمادهایی نیز بودند که توانستند رشدی بسیار بیشتر از شاخص کل داشته باشند و البته نمادهایی نیز بوده‌اند که بیش از 20 درصد به سهامدارنشان ضرر زده‌اند.

در ماهی که اکثر نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز وضعیت خوبی داشتند، یک نماد سیمانی عنوان پربازده‌ترین نماد بازار را به نام خود ثبت کرد. سیمان خزر (سخزر) که در یکسال اخیر حدود 1600 درصد بازدهی داشته است، در تیرماه توانسته رشدی 177 درصدی را به ثبت برساند. بعد از این نماد نیز کگهر (سنگ‌آهن ایران‌زمین) بوده که با احتساب افزایش سرمایه 103 درصدی بیش از 139 درصد بازدهی داشته است. نماد شتران و خپارس نیز رتبه‌های بعدی را به خود اختصاص دادند و پترول که بعد از حدود دو ماه بازگشایی 100 درصدی را به ثبت رساند پنجمین نماد پربازده بورس در تیرماه بود.

از سوی دیگر، در میان نمادهای زیان‌ده رتبه نخست در اختیار تکمبا قرار دارد که در تیرماه زیانی 31 درصدی به سهامدارانش زده است و پس از آن تلیسه، فاما، زمگسا و زگلدشت رتبه‌های بعدی را به خود اختصاص داده‌اند. نکته جالب در فهرست نمادهای زیانده، حضور نمادهای کشاورزی و برخی نمادهای دارویی در میان آنهاست که نشان از عملکرد ضعیف این دو گروه در اولین ماه تابستان است. در مجموع در تیرماه 200 سهم از 655 سهم بازار بازدهی منفی داشتند که حاکی از این موضوع است که رشد بازار سهام در این ماه اصلا یکنواخت نبوده است.

آخرین اخبار و اطلاعات از نمادهای بورسی را می‌توانید از اینجا مطالعه کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

در روند صعودی بازار سهام که شاخص کل بورس را تا مرز 2 میلیون واحد کشانده، هنوز اما برخی نمادها متناسب با نرخ تورم نتوانستند تغییری کنند و این در حالی انتظارات برای رشد آن‌ها پابرجاست.

شاخص چگونه سقف 2 میلیون واحدی را می‌شکند؟

به گزارش رادیو سهام به نقل از دنیای اقتصاد، پس از عبور شاخص کل بورس تهران از مرز یک میلیون واحدی در میانه خردادماه، حال شاخص سهام تنها 2 درصد تا عبور از مرز روانی 2 میلیون واحد فاصله دارد. به این ترتیب در کمتر از 50 روز، حدود یک میلیون واحد به ارتفاع دماسنج تالار شیشه‌ای افزوده شده است. بیش از 50 درصد این رشد اما طی معاملات تیرماه رقم خورد. در این ماه ضمن رشد قیمت سهام، اما تورم کم‌سابقه نیز سرمایه‌گذاران را نقره‌داغ کرد.

به این ترتیب در حالی اولین ماه تابستان با رشد 3برابری تورم همراه شد که واقعیت‌های آماری نشان می‌دهد این سود نصیب همه سهامداران نشده است. سهام برخی سرمایه‌گذاران از شاخص کل پیشی گرفت و حتی با بازده سه رقمی همراه شد و سهامدارانی هم بوده‌اند که با زیان مواجه شده‌اند. این در حالی است که یکی از دلایل اصلی هجوم بی‌سابقه صاحبان سرمایه برای اخذ کد بورسی و البته ورود تعجب‌برانگیز نقدینگی به گردونه معاملات تالار شیشه‌ای، افزایش تورم و بیم صاحبان نقدینگی از کاهش ارزش پول به دلیل رشد تورم بوده است. با وجود این از 454 نماد معامله‌شده در تیر ماه، 176 نماد معادل 40 درصد از تورم ماهانه جاماندند و متضرر شدند.

تورم کم سابقه تیرماه سرمایه‌گذاران بورس را هم نقره‌داغ کرده است. بررسی‌های آماری «دنیای اقتصاد» حکایت از جاماندن 40 درصد سهامداران از تورم ماهانه دارد. بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران، نرخ تورم ماهانه تیر 99 با رشد 3 برابری نسبت به خرداد به 4/ 6 درصد رسید؛ این رقم در 21 ماه گذشته بی‌سابقه ارزیابی شده است.

میانگین بازده بورس تهران در نخستین ماه تابستان امسال به 51 درصد نزدیک شد؛ رقمی بی‌سابقه در طول تاریخ فعالیت این بازار؛ با این حال واقعیت‌های آماری نشان می‌دهد این سود نصیب همه سهامداران نشده است. در این میان برخی سرمایه گذاران از شاخص کل پیشی گرفتند و حتی بازده سه رقمی را در سبد دارایی‌ها و پرتفوی خود مشاهده‌کردند اما سهامدارانی هم بوده‌اند که با زیان مواجه شده‌اند.

رشد سه برابری قیمت‌ها در تیر: یکی از دلایل اصلی هجوم بی‌سابقه صاحبان سرمایه برای اخذ کد بورسی و البته ورود تعجب برانگیز نقدینگی به گردونه معاملات تالار شیشه‌ای افزایش تورم و هراس صاحبان نقدینگی از کاهش ارزش پول بوده است. در این میان در تیرماه شاهد افزایش محسوس تورم بودیم. بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، نرخ تورم ماهانه تیر 1399 به 4/ 6 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 4/ 4 واحد درصد افزایش داشته است.

تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب 7/ 6 درصد و 3/ 6 درصد بوده است. این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 5/ 6 درصد است که نسبت به ماه قبل، 5/ 4 واحد درصد افزایش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 9/ 5 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 7/ 3 واحد درصد افزایش داشته است. اما چند درصد از سهامی که پناه صاحبان نقدینگی در تیرماه بودند، توانستند تورم این ماه را پوشش دهند؟

بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد با وجود بازده مثبت 73 درصد از سهام بورسی و فرابورسی در اولین ماه تابستان، اما همه این شرکت‌ها نتوانستند تورم تیرماه را پوشش دهند. به این ترتیب از 454 نماد معامله شده در این ماه، 176 نماد معادل 39 درصد از تورم ماهانه جاماندند و از این منظر سهامداران این شرکت‌ها در تیرماه متضرر شدند. 31 درصد از این شرکت‌ها با وجود ثبت بازده مثبت در اولین ماه تابستان اما سودی کمتر از تورم ماهانه (4/ 6 درصد) از آن سهامداران خود کردند و از این رو نتوانستند در حفظ ارزش سرمایه خود موفق عمل کنند. ضمن آنکه 69 درصد از شرکت‌ها نیز با زیان مواجه شدند.

در مجموع 176 شرکت مزبور با در نظر گرفتن میزان تورم ماهانه بین صفر تا 31 درصد زیان به سهامداران خود تحمیل کردند. این سهام عمدتا در گروه‌های کوچک بازار جای گرفته‌اند. گروه‌هایی که از ابتدای سال به ویژه تیرماه چندان مورد اقبال فعالان بازار قرار نگرفتند و بعضا با کاهش قیمت نیز مواجه شدند. بیشترین زیان ماهانه (با کسر تورم) در این میان به سهام شرکت شیر پاستوریزه پگاه اصفهان اختصاص پیدا کرد.

«غشصفا» در حالی از ابتدای سال جاری روندی مثبت برای سهامداران خود رقم زده بود که از ابتدای تیرماه تغییر مسیر داد و در اغلب روزهای معاملاتی با صف فروش مواجه شد. «فاما» دیگر بورسی بود که در ماه گذشته روندی نزولی را تجربه کرد و با کاهش قیمت 30 درصدی (با احتساب تورم) مواجه شد. سومین مقام در میان زیان‌ده‌ترین سهام در این لیست نیز به «زمگسا» اختصاص پیدا کرد.

برندگان تیرماه که بودند؟: در ماهی که گذشت 278 بنگاه بورس توانستند بازده بالاتر از تورم ماهانه از آن سهامداران خود کنند و با کسر تورم 4/ 6 درصدی تیرماه، با رشدی بین 2/ 0 درصد تا 174 درصد همراه شدند. از همه گروه‌ها می‌توان در میان برندگان بورس تیرماه یافت اما عموما تمامی زیرمجموعه‌های گروه‌های بزرگ کامودیتی‌محور سودی بیشتر از تورم ماهانه از آن سهامداران خود کردند. در این خصوص می‌توان به گروه فرآورده‌‌های نفتی اشاره کرد که با احتساب تورم، تیرماه را با رشد بیش از 95 درصدی به پایان رساندند.

در میان زیرمجموعه‌های این گروه، پالایش نفت اصفهان بیشترین سود را (5/ 116 درصد) از آن سهامداران خود کرد. پالایش نفت تهران از دیگر سهام زیرمجموعه گروه فرآورده‌های نفتی بود که تیرماه را با رشد 110 درصدی به پایان رساند. زیرمجموعه‌های گروه خودرو و ساخت قطعات نیز در تیرماه درخشان ظاهر شدند و توانستند ضمن پوشش تورم، 92 درصد سود به سرمایه معامله‌گران خود اضافه کنند. در این گروه نام شرکت‌های صنعتی نیرومحرکه، پارس خودرو و ایران‌خودرو بیش از سایرین می‌درخشد که به ترتیب با افزایش قیمت 5/ 129، 9/ 120 و 111 درصدی همراه شدند.

 

2 درصد تا شاخص 2 میلیونی

در گزارش دیگری آمده است: تا فتح سوپرکانالی جدید در بورس تهران فقط 2/ 2 درصد باقی مانده است. این مهم در شرایطی رقم می‌خورد که برخی سهامداران تالار شیشه‌ای انتظارات تورمی را در جریان معاملاتی خود مورد توجه قرار می‌دهند. این دست از سرمایه‌گذاران معتقدند قیمت فعلی سهام شرکت‌ها با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی کشور و انتظارات موجود از روند آینده دلاری یقینا ارزنده است. هر چند افزایش لحظه‌ای نرخ دلار بر قیمت تمام‌شده کالاهای مصرفی اثرگذاری مستقیمی دارد اما دادوستدهای بازار سهام از افزایش اقبال در سهم‌های دلار محور حکایت دارد.

به گفته سعید اسلامی بیدگلی  عضو شورای بورس در حال‌حاضر انتظار برای رسیدن به یک تورم بالا است که تصمیم‌گیری صاحبان سرمایه را تحت‌الشعاع خود قرار داده است. برخی کارشناسان بازار سرمایه هم معتقدند تا انتهای هفته با لیدری پالایشی‌ها و فلزات روند مثبت تشدید خواهد شد. البته معاملات بازار در هفته گذشته نیز از نوسانات شدید قیمتی در برخی از سهام حکایت داشت؛ به‌طوری که اغلب نمادها در یک روز معاملاتی با صف خرید و در روز بعد با صف فروش مواجه شدند.

بررسی‌های آماری نشان می‌دهد جمع‌آوری صف‌های فروش در نمادهای بزرگ در روز شنبه و اصلاح در دیگر نمادها می‌تواند فارغ از جو معاملاتی موجود در بازار نشان از حرکت شرکت‌ها به سمت قیمت‌هایی متعادل داشته باشد.  در روز گذشته خالص تغییر مالکیت بورس تهران به 4 هزار و 118 میلیارد تومان از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران حقیقی بود که دومین ورود تاریخی پول سهامداران خرد به گردونه معاملات تالار شیشه‌ای به‌شمار می‌رود. در این میان سهام شرکت پالایش نفت اصفهان (شپنا) در صدر فهرست خرید سهامداران خرد قرار گرفت.

عضو شورای  بورس با ارزیابی وضعیت بازار و نگاهی به شاخص 2 میلیون واحدی در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» اعلام کرد: قرار گرفتن شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در آستانه رقم 2 میلیون واحدی از چند وقت گذشته قابل پیش‌بینی بود.

با این حال تداوم روند افزایشی دور از ذهن نیست، هرچند شاهد نوساناتی در جریان معاملاتی بازار سهام هستیم اما چالش‌هایی هم در این میان دیده می‌شود که به نظر می‌رسد ورود جریان نقدینگی به بازار سرمایه همچنان ادامه‌دار باشد. به هر روی به‌رغم تمام خبرهایی که پیرامون عرضه سهام در بازار شنیده می‌شود اما همچنان قدرت نقدینگی بالاست.

به اعتقاد سعید اسلامی‌بیدگلی رقم 2 میلیون واحدی شاخص بورس تهران به لحاظ روانی برای سهامداران مهم است اما این رقم نقطه توقف، حداقل برای میان‌مدت در بازار نخواهد بود.

او ابراز امیدواری کرد: با افزایش عرضه و تغییر درست زیرساخت‌ها یقینا می‌توان به سمت رشد منطقی در بازار سهام حرکت کرد.

این کارشناس بازار سرمایه انتظارات تورمی و رشد ارزش دلار را 2 متغیر مهم در اقتصاد دانست و افزود: این 2 متغیر با یکدیگر وابستگی دارند وبخشی از رشد‌ بورس به واسطه این موضوع تحلیل و توجیه‌پذیر شد.

این عضو شورای بورس معتقد است: بر خلاف ادبیات رایج در مورد بازار‌های مالی کشور در حال‌حاضر بسیاری از مردم با توجه به تورم بالا، تنش‌های اقتصادی و افزایش نرخ ارز اقدام به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه کرده‌اند.

سعید اسلامی‌بیدگلی تاکیدکرد: اساسا زمانی که بازار با کاهش ریسک همراه می‌شود باید ارزش آن افزایش پیدا کند، اما رفتار بازار سهام ایران خلاف این موضوع را نشان می‌دهد چنان که در روزهایی که افزایش قیمت دلار وجود دارد شاخص کل با سرعت بیشتری رشد پیدا می‌کند.

به باور این کارشناس بازار سرمایه رسیدن نماگر اصلی به رقم 2 میلیون واحدی یقینا اثرات روانی به‌صورت کوتاه‌مدت در بازار سهام خواهد داشت و در بلند‌مدت نیز متغیرهای کلان اقتصادی در رشد بازار سرمایه کشور اثرگذار خواهند بود.

او سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه را به شرطی که متناسب با سیاست‌گذاری‌ها، مبنی بر اینکه از سرمایه‌های وارد شده به این بازار در جهت افزایش تولید استفاده شود و بازار اولیه بتواند در کنار رونق بازار ثانویه شرایط بهتری را تجربه کند مناسب ارزیابی کرد.

این عضو شورای‌  بورس گفت: این رویداد موجب بهبود وضعیت اقتصادی کشور خواهد شد اما در صورتی که سیاست‌گذاری‌های کلان مناسبی وجود نداشته باشد رشد نا‌متناسب تمام بازار‌های مالی می‌تواند به‌طور جدی به اقتصاد کشور آسیب وارد کند.

با این حال در صورتی که سرمایه‌گذاران با پشتوانه علمی و از طریق سرمایه‌گذاری غیر‌مستقیم وارد بازار شوند یقینا بازار سرمایه فرصت‌های خوبی نسبت به سایر بازار‌های مالی خواهد داشت.

 

بازی خوانی بورس در مرز روانی

در گزارش دیگری آمده است شاخص کل به محدوده 2 میلیون واحد نزدیک شده، منحنی شاخص آخرین‌بار 13 خردادماه از مرز یک میلیون واحد گذشت و در کمتر از 50 روز به مرز روانی دوم رسید. حالا نماگر اصلی بورس تا رسیدن به شاخص دو میلیون واحدی، 48 هزار واحد فاصله دارد. شاخص بورس تهران در معاملات روز گذشته با رشد 54 هزار و 711 واحدی به پله یک میلیون و 955 هزار واحدی رسید.

با توجه به روند معاملات در روز گذشته،‌ به نظر می‌رسد رسیدن به شاخص دو میلیون واحدی برای بازار سرمایه دیگر دور از دسترس نیست؛ آن‌طور که کارشناسان بازار سرمایه می‌گویند مقدمات لازم برای عبور از این ابر شاخص فراهم شده است.  پنجم اسفند سال گذشته بود که شاخص کل بورس تهران از سقف 500 هزار واحد گذشت و به 503 هزار و 735 رسید، 20 روز بعد یعنی 25 اسفند 98 تنها برای یک روز به زیر 500 هزار واحد بازگشت و پس از آن دیگر روند صعودی خود را آغاز کرد.

از آن زمان بازار سهام ایران به‌طور مداوم رکوردشکنی کرده است. شاخص‌های بازار سرمایه چنان مرز‌های روانی بازار را رد کرده‌اند که به‌زعم برخی از کارشناسان، ‌حساسیت‌ها نسبت به آنها از میان رفته است. اما حالا شاخص به دیوار بلندی رسیده که می‌تواند روند صعودی آن را به چالش بکشد.

بورس و دلار: بهنام علیزاده تحلیلگر و مدرس بازار سرمایه به «دنیای اقتصاد» می‌گوید: شاخص 2 میلیونی مناسب دلار 20 هزار تومانی است و عددی غیر‌قابل‌دسترس برای شاخص نیست. اما اینکه امروز به این سقف خواهیم رسید یا در روزهای آینده،‌ با توجه به نوع معاملات دقایق پایانی روز گذشته بازار و کاهش قدرت خرید، عبور از عدد دو میلیون در روز جاری دور از انتظار است. او ادامه می‌دهد: اما در روز‌های آینده و اواسط هفته، با توجه به هجوم نقدینگی به سمت بازار سرمایه، می‌توان این محدوده را با قدرت پشت‌سر گذاشت.

این مدرس بازار سرمایه می‌گوید: با توجه به منفی شدن سهام بزرگ در دقایق پایانی بازارروز شنبه و افزایش عرضه‌ها، درگیری با شاخص دو میلیونی در بازار امروزیکشنبه زیاد خواهد بود. علیزاده با بیان اینکه بورس تهران دچار ریزش نخواهد شد، می‌گوید: به‌راحتی و باقدرت شاخص 2 میلیون واحدی را می‌توان رد کرد. او با اشاره به نرخ دلار نیز می‌گوید: هفته پیش شاهد کاهش قیمت دلار بودیم اما روز گذشته دلار بار دیگر وارد کانال 22 هزارتومان شد وکماکان نرخ دلار رو به بالا است و این می‌تواند دلیل محکمی برای عبور از شاخص دو میلیونی باشد.

مقاومت سخت: امین دامچه مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری کاریزما نیز درخصوص احتمال عبور از این مرز روانی می‌گوید: منطقه یک میلیون و 850 هزار تا 2 میلیون واحد را به‌عنوان سقفی برای شاخص کل درنظر می‌گیرند. این در شرایطی است که شاخص کل با توجه به ورود نقدینگی بسیار زیاد در ماه‌های گذشته،‌ مقاومت‌ها را یکی پس از دیگری رد کرده‌است.  او ادامه داد: تنها نکته مهم که می‌توان به آن اشاره و در استراتژی‌های خرید و فروش باید به آن توجه کرد نوسانات نرخ ارز است که باید متناسب با آن سقف و کف را برای آن مشخص کرد. دامچه افزود: این محدوده که شاخص در آن در قرار گرفته است، هم از لحاظ ابزار‌های فیبوناتچی و هم از نظر روانی، محدوده مقاومتی بسیار قوی است. او ادامه می‌دهد: اگر از نظر تکنیکالی شاخص کل را بررسی کنیم،‌ بین دو ناحیه فیبوناچی قرار گرفته است که به آن می‌گویند محدوده مقاومتی بسیار قوی.

دامچه با تاکید به نرخ دلار می‌گوید:‌ نمی‌توان برای نرخ دلار روندی صعودی را در کوتاه‌مدت پیش‌بینی کرد و باید انتظار اصلاح در نرخ دلار را داشته باشیم. بر این اساس می‌توان گفت شاخص نیز در این محدوده تا حدودی متوقف می‌شود. او ادامه می‌دهد: عدد دو میلیون سطح روانی برای شاخص محسوب می‌شود. اعداد رند یک مقاومت روانی محسوب می‌شود که عدد دو میلیون نیز سطح مقاومت روانی محسوب می‌شود. اگر به این سه دلیل و روند معاملات در روز‌های گذشته دقت کنیم، متوجه خواهیم شد احتمال اصلاح شاخص در این محدوده زیاد است.

حرکت با احتیاط: مهدی سوری مدیر توسعه بازار کارگزاری آینده‌نگر خوارزمی در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: با روند فعلی بازار سرمایه رسیدن به شاخص دو میلیونی در این هفته دور از انتظار نیست اما طبیعتا شاخص به هر عدد رندی عکس‌العمل نشان می‌دهد و در نتیجه با احتیاط به این محدوده نزدیک می‌شود.  او ادامه می‌دهد: با توجه به نحوه معاملات و هیجانات در بازار سرمایه نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی از ادامه روند بازار سرمایه در کوتاه‌مدت داشت. سوری با بیان اینکه مهم‌ترین عامل روند صعودی بازار تغییر رفتار سرمایه‌گذاری مردم است می‌گوید: ماه‌ها عامل اصلی پیشرانی بازار سرمایه هجوم نقدینگی به بازار سرمایه بوده است. 

اواضافه می‌کند: عواملی که باعث رشد شاخص تا این لحظه شده است،‌ تغییر نکرده است و روند بلند مدت بازار را مثبت ارزیابی می‌کنیم. اما در کوتاه‌مدت بازار بسیار پر ریسک است و قابلیت پیش‌بینی را ندارد.  ابراهیم سپیانی تحلیلگر بازار سرمایه نیز می‌گوید: با توجه به مقاومت روانی در محدوده شاخص دومیلیون واحد،‌ انتظار می‌رود که بازار سرمایه به این عدد مقاومت نشان دهد. او ادامه می‌دهد: اما شرایط برای تثبیت شاخص بالا دو میلیون فراهم است زیرا از لحاظ تکنیکال می‌توان پیش‌بینی کرد که شاخص تا 2 میلیون و 300 هزار واحد در کوتاه مدت رشد داشته باشد.

ریسک های بازار: مریم اعتماد مدیر تحلیل کارگزاری امین‌اوید نیز می‌گوید:‌ ارزش و حجم معاملات در بورس طی روز معاملاتی شنبه نسبت به ابتدای سال‌جاری (1399) به ترتیب با رشد 593 و 140 درصدی همراه بودند؛ نماگر بورس نیز طی مدت مذکور با رشد 285‌درصدی همراه بوده است. همچنین طی معاملات روز جاری نسبت به روز معاملاتی قبل ارزش و حجم معاملات در بورس با رشد 27‌درصدی و 52‌درصدی روبه‌رو بودند و شاخص بورس نیز رشد 3‌درصدی را طی مدت مذکور تجربه کرد. این کارشناس بازارسرمایه ادامه می‌دهد: با توجه به روند صعودی دلار در میان مدت و رشد قیمت‌های جهانی می‌توان انتظار تداوم روند صعودی در سهام کامودیتی محور را داشت. 

او با اشاره به همه‌گیری ویروس کرونا می‌گوید: پس از فراگیری کرونا و تاثیر آن بر اقتصاد جهانی و نگرانی ناشی از آن، قیمت‌های جهانی با افت شدیدی روبه‌رو شدند و شاخص‌های کلان اقتصادی در جهان با وضعیت بحرانی روبه‌رو شدند. اعتماد اضافه می‌کند: با کم شدن اپیدمی ویروس کرونا و در نتیجه بهبود شاخص‌های کلان اقتصاد جهانی، مجددا می‌توان به روند صعودی قیمت‌های جهانی امیدوار بود؛ البته ریسک ناشی از موج دوم کرونا و تاثیر مجدد آن بر اقتصاد جهانی می‌تواند بر روند شرایط مذکور تاثیر بسزایی بگذارد؛ لذا در صورت تداوم وضعیت رو به بهبود فعلی و با فرض کنترل کرونا و حذف تاثیر مجدد منفی آن، می‌توان به بهبود شرایط اقتصاد جهانی امیدوار بود.

او می‌گوید: علاوه بر ریسک فوق، ریسک ناشی از تنش‌های سیاسی بین آمریکا و چین می‌تواند به جریانات ریسک‌گریز در بازارهای مالی منجر شود و تقاضا برای طلا را با افزایش همراه سازد. اعتماد تاکید کرد: با توجه به آنچه گفته شد و با فرض شرایط مذکور (بهبود شرایط درخصوص دو ریسک فوق) می‌توان به گذر شاخص از مقاومت 2میلیون واحدی امیدوار بود و در میان‌مدت با توجه به انتظار روند صعودی دلار و قیمت‌های جهانی و بهبود شاخص‌های کلان اقتصاد جهانی (در صورت تداوم روند مذکور و با مفروضات فوق) شرکت‌های کامودیتی صادراتی‌محور با شرایط مطلوبی همراه شوند؛ اگرچه به‌دلیل نزدیک شدن به مقاومت شاخص بورس انتظار افزایش عرضه‌ها وجود خواهد داشت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

تورم کم سابقه تیرماه سرمایه‌گذاران بورس را هم نقره‌داغ کرده است. بررسی‌های آماری «دنیای اقتصاد» حکایت از جاماندن 40 درصد سهامداران از تورم ماهانه دارد. بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران، نرخ تورم ماهانه تیر 99 با رشد 3 برابری نسبت به خرداد به 4/ 6 درصد رسید؛ این رقم در 21 ماه گذشته بی‌سابقه ارزیابی شده است. میانگین بازده بورس تهران در نخستین ماه تابستان امسال به 51 درصد نزدیک شد؛ رقمی بی‌سابقه در طول تاریخ فعالیت این بازار؛ با این حال واقعیت‌های آماری نشان می‌دهد این سود نصیب همه سهامداران نشده است. در این میان برخی سرمایه گذاران از شاخص کل پیشی گرفتند و حتی بازده سه رقمی را در سبد دارایی‌ها و پرتفوی خود مشاهده‌کردند اما سهامدارانی هم بوده‌اند که با زیان مواجه شده‌اند.

رشد سه برابری قیمت‌ها در تیر

یکی از دلایل اصلی هجوم بی‌سابقه صاحبان سرمایه برای اخذ کد بورسی و البته ورود تعجب برانگیز نقدینگی به گردونه معاملات تالار شیشه‌ای افزایش تورم و هراس صاحبان نقدینگی از کاهش ارزش پول بوده است. در این میان در تیرماه شاهد افزایش محسوس تورم بودیم. بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، نرخ تورم ماهانه تیر 1399 به 4/ 6 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 4/ 4 واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب 7/ 6 درصد و 3/ 6 درصد بوده است. این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 5/ 6 درصد است که نسبت به ماه قبل، 5/ 4 واحد درصد افزایش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 9/ 5 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 7/ 3 واحد درصد افزایش داشته است. اما چند درصد از سهامی که پناه صاحبان نقدینگی در تیرماه بودند، توانستند تورم این ماه را پوشش دهند؟

بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد با وجود بازده مثبت 73 درصد از سهام بورسی و فرابورسی در اولین ماه تابستان، اما همه این شرکت‌ها نتوانستند تورم تیرماه را پوشش دهند. به این ترتیب از 454 نماد معامله شده در این ماه، 176 نماد معادل 39 درصد از تورم ماهانه جاماندند و از این منظر سهامداران این شرکت‌ها در تیرماه متضرر شدند. 31 درصد از این شرکت‌ها با وجود ثبت بازده مثبت در اولین ماه تابستان اما سودی کمتر از تورم ماهانه (4/ 6 درصد) از آن سهامداران خود کردند و از این رو نتوانستند در حفظ ارزش سرمایه خود موفق عمل کنند. ضمن آنکه 69 درصد از شرکت‌ها نیز با زیان مواجه شدند. در مجموع 176 شرکت مزبور با در نظر گرفتن میزان تورم ماهانه بین صفر تا 31 درصد زیان به سهامداران خود تحمیل کردند. این سهام عمدتا در گروه‌های کوچک بازار جای گرفته‌اند. گروه‌هایی که از ابتدای سال به ویژه تیرماه چندان مورد اقبال فعالان بازار قرار نگرفتند و بعضا با کاهش قیمت نیز مواجه شدند. بیشترین زیان ماهانه (با کسر تورم) در این میان به سهام شرکت شیر پاستوریزه پگاه اصفهان اختصاص پیدا کرد. «غشصفا» در حالی از ابتدای سال جاری روندی مثبت برای سهامداران خود رقم زده بود که از ابتدای تیرماه تغییر مسیر داد و در اغلب روزهای معاملاتی با صف فروش مواجه شد. «فاما» دیگر بورسی بود که در ماه گذشته روندی نزولی را تجربه کرد و با کاهش قیمت 30 درصدی (با احتساب تورم) مواجه شد. سومین مقام در میان زیان‌ده‌ترین سهام در این لیست نیز به «زمگسا» اختصاص پیدا کرد.

برندگان تیرماه که بودند؟

در ماهی که گذشت 278 بنگاه بورس توانستند بازده بالاتر از تورم ماهانه از آن سهامداران خود کنند و با کسر تورم 4/ 6 درصدی تیرماه، با رشدی بین 2/ 0 درصد تا 174 درصد همراه شدند. از همه گروه‌ها می‌توان در میان برندگان بورس تیرماه یافت اما عموما تمامی زیرمجموعه‌های گروه‌های بزرگ کامودیتی‌محور سودی بیشتر از تورم ماهانه از آن سهامداران خود کردند. در این خصوص می‌توان به گروه فرآورده‌‌های نفتی اشاره کرد که با احتساب تورم، تیرماه را با رشد بیش از 95 درصدی به پایان رساندند. در میان زیرمجموعه‌های این گروه، پالایش نفت اصفهان بیشترین سود را (5/ 116 درصد) از آن سهامداران خود کرد. پالایش نفت تهران از دیگر سهام زیرمجموعه گروه فرآورده‌های نفتی بود که تیرماه را با رشد 110 درصدی به پایان رساند. زیرمجموعه‌های گروه خودرو و ساخت قطعات نیز در تیرماه درخشان ظاهر شدند و توانستند ضمن پوشش تورم، 92 درصد سود به سرمایه معامله‌گران خود اضافه کنند. در این گروه نام شرکت‌های صنعتی نیرومحرکه، پارس خودرو و ایران‌خودرو بیش از سایرین می‌درخشد که به ترتیب با افزایش قیمت 5/ 129، 9/ 120 و 111 درصدی همراه شدند.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

تاریخی‌ترین ماه بورس تهران با ثبت رشد بیش از 50 درصدی شاخص کل سهام در حالی رقم خورد که تمام پول‌های ورودی به بازار سهام موفق به کسب سود نشدند. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد در یک ماه گذشته از مجموع 454 نماد معامله شده در دو بازار بورس و فرابورس، شاهد افت قیمت 126 نماد (معادل 28 درصد) بودیم. نکته جالب توجه این است که حتی در میان نمادهایی که با رشد قیمت همراه شدند، 78 درصد شرکت‌ها با بازده کمتر از شاخص کل مواجه شدند. به عبارتی نتوانستند میانگین رشد قیمت در کل بازار را کسب کنند. موضوعی که نشان داد حتی در این شرایط که به نظر می‌رسد بدون داشتن تحلیل نیز می‌توان سود کسب کرد، سهامدارانی بودند که متضرر شده و بین یک تا 25 درصد از ارزش دارایی خود را تنها در یک ماه از دست دادند.

نابرده رنج، گنج…؟

در ماهی که شاخص کل بورس تهران با افزایش بیش از 50 درصدی همراه شد، ورود بی‌سابقه نقدینگی به تالار شیشه‌ای سبب شد تا میانگین روزانه ارزش دادوستدها به حدود 16هزار میلیارد تومان برسد. سهامداران حقیقی نیز حدود 35 هزار میلیارد تومان پول به بازار سهام تزریق کردند. در این میان افزایش ضریب نفوذ بازار سهام در میان صاحبان نقدینگی‌های خرد و کلان سبب شد به‌صورت دومینووار شاهد ورود افراد جدید به این بازار باشیم و سرمایه‌های سرگردان برای ورود به تالار شیشه‌ای ترغیب شوند. سرمایه‌هایی که رویای کسب سودهای چند صددرصدی را در سر می‌پرورانند. شاید همین موضوع دلیل اصلی تداوم جهش قیمت سهام و ثبت رکوردهای متوالی در این بازار است. از این رو این تب خرید در بازار در وهله اول به قدرت بلامنازع نقدینگی باز می‌گردد. شرایطی که سبب شده ریسک‌های پیرامونی بازار نادیده گرفته شود. در این میان تفکر غالب در میان سرمایه‌گذاران این است که در این بازار سبز، حتی بدون داشتن کوچکترین تحلیل چه بنیادی و چه تکنیکال، هر پول جدیدی می‌تواند سودی بیشتر از بازارهای رقیب از آن معامله‌گر کند. این در حالی است که بررسی‌های «دنیای اقتصاد» ثابت می‌کند در یک ماه اخیر، نماد معاملاتی 28 درصد از شرکت‌های حاضر در بازار سهام نه تنها سودی از آن سهامداران خود نکرده‌اند، بلکه زیانی بین یک تا 25 درصد به معامله‌گران خود تحمیل کرده‌اند.

بازندگان اولین ماه تابستان

یافته‌های آماری «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد طی معاملات اولین ماه تابستان، نماد معاملاتی شرکت پگاه اصفهان با بیشترین افت قیمت به میزان 8/ 24 درصد مواجه شد. قعرنشین بعدی بازار سهام در تیرماه اما سهام شرکت صنعتی آما بود. «فاما» در یک ماه اخیر زیانی معادل 7/ 23 درصد به سهامداران خود تحمیل کرد. «زمگسا» دیگر نمادی بود که در اولین ماه تابستان با افت قیمت مواجه شد و بیش از 21 درصد از سرمایه معامله‌گران خود را دود کرد. در مجموع طی معاملات تیرماه، 70 سهم با افت قیمت تا 10 درصد، 46 نماد با کاهش قیمت بین 10 تا 20 درصد و 10 نماد نیز کاهش بیش از 20 درصدی قیمت را تجربه کردند. در مقابل اما سیمان خزر پرسود‌ترین سهام در اولین ماه تابستان بود که سودی معادل 180 درصد برای سهامداران خود به ارمغان آورد. در لیست برندگان اولین ماه تابستان می‌توان به نمادهای «خمحرکه»، «خزامیا»، «نطرین» و «خپارس» نیز اشاره کرد که به ترتیب در رتبه‌های دوم تا پنجم پربازده‌ترین سهام تیرماه جای گرفتند.

نمادهایی که از شاخص کل جاماندند؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد در تیرماه، تنها 22 درصد سهام موفق به سبقت از نماگر اصلی در کسب بازدهی شدند. شاخص کل بورس تهران، میانگین وزنی قیمت سهام را نشان می‌دهد و طبیعتا در محاسبه آن نمادهای بزرگ و کامودیتی‌محور نقش اصلی را ایفا می‌کنند. بررسی‌های «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد در این ماه، سهام زیرمجموعه گروه‌های کانه‌های فلزی، فرآورده‌های نفتی، محصولات شیمیایی، فلزات اساسی و خودرو با بیشترین رشد قیمت همراه شدند. به تبع شاخص کل نیز بیشترین تاثیر را از سهام مذکور پذیرفت و صعود بیش از 50 درصدی را تجربه کرد. در مقابل گروه‌های کوچک بازار از صعود جاماندند.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام، شرکت کشاورزی و دامپروری مگسال در دوره سه ماهه منتهی به خرداد ۹۸ سود خالص چهار میلیارد و ۹۱۷ میلیون تومانی ساخته است و همچنین برای هر سهم سود ۱۶۴ ریالی شناسایی کرده است.
به گزارش رادیو سهام، شرکت کشاورزی و دامپروری مگسال در دوره سه ماهه منتهی به خرداد ۹۸ درامد ۲۹ میلیارد و ۳۶۷ میلیون تومانی ساخته است که بهای تمام شده درامدهای عملیاتی شرکت در این دوره ۲۲ میلیارد و ۶۰۵ میلیون تومان بوده است. با توجه به درامد و بهای تمام شده، زمگسا سود ناخالص شش میلیارد و ۷۶۲ میلیون تومانی ساخته است.
درامد اصلی شرکت از محل فروش شیر است که مقدار فروش شیر در دوره سه ماهه منتهی به خرداد ۹۸ نسبت به دوره مشابه سال قبل کاهش داشته است. اما مقدار فروش دام نیز در این دوره افزایشی بوده و با توجه به افزایش در نرخ فروش محصولات، درامد زمگسا افزایش یافته است.
درامد زمگسا ۷۴ درصد افزایش یافت
درامد زمگسا در دوره سه ماهه منتهی به خرداد ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۷۴ درصدی داشته و به ۲۹ میلیارد و ۳۶۷ میلیون تومان رسیده است. بهای تمام شده درامدهای عملیاتی نیز به دلیل افزایش سطح عمومی قیمت‌ها، با رشد ۵۳ درصدی به ۲۲ میلیارد و ۶۰۵ میلیارد تومان رسیده است.
حتما بخوانید :  بررسی شرایط بنیادی عرضه اولیه غلتک سازان (فسازان)رشد درامد عملیاتی نسبت به رشد بهای تمام شده بیشتر بوده که این امر موجب شده است حاشیه سود ناخالص افزایش یافته و رشد ۲۱۶ درصدی داشته باشد و به شش میلیارد و ۷۶۲ میلیون تومانی برسد. همچنین سود عملیاتی نیز با رشد ۲۲۵ درصدی به چهار میلیارد و ۹۶۷ میلیون تومان رسیده است و سود خالص نیز با رشد ۱۸۶ درصدی به چهار میلیارد و ۹۱۷ میلیون تومان رسیده است.
صعود حاشیه سود زمگسا
اثرات ریالی در افزایش درامد زمگسا در دوره سه ماهه منتهی به خرداد ۹۸ بیشتر از اثرات مقداری بوده و این امر موجب شده است بهای تمام شده درامدهای عملیاتی رشد کمتری نسبت به درامدهای عملیاتی داشته باشد و در نهایت شاهد رشد حاشیه سود شرکت باشیم. حاشیه سود ناخالص در دوره سه ماهه منتهی به خرداد ۹۸ از ۱۳% به ۲۳% برسد و حاشیه سود عملیاتی از ۹% به ۱۷% و حاشیه سود خالص از ۱۰% به ۱۷% برسد.
بنابراین با توجه به رشد حاشیه سود خالص، سود خالص شناسایی شده برای هر سهم نیز با رشد همراه بوده و از ۵۷ ریال در دوره سه ماهه منتهی به خرداد ۹۷ به ۱۶۴ ریال در دوره سه ماهه منتهی به خرداد ۹۸ برسد.
نکات قابل توجه صورت مالی سه ماهه منتهی به خرداد ۹۸
حتما بخوانید :  سود خالص بیمه رازی ٦٠ برابر شدسایر درامدهای عملیاتی: سایر درامدهای عملیاتی شرکت از ۵۸۱ میلیون تومان به ۸۶ میلیون تومان رسیده است.
سایر هزینه‌های عملیاتی: سایر هزینه‌های عملیاتی از ۲۰۷ میلیون تومان به ۷۵۷ میلیون تومان رسیده است.
هزینه مالی: هزینه مالی زمگسا در دوره سه ماهه اول ۹۸ کاهش یافته است.
منبع: بااقتصاد
خبر انتخاب شده برای شما ایا «فسازان» ارزش خرید دارد؟ شرکت غلتک سازان سپاهان امروز (دوشنبه- ۲۸ فروردین ۹۸) در انتظار عرضه اولیه قرار دارد. بدین منظور وضعیت کلی فسازان، اخرین صورت مالی شرکت و بررسی براوردهای شرکت مورد بررسی قرار گرفت. Xهمچنین می توانید مقالات اموزشی “موفقیت در بازار بورس” را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد، کشاورزی و دامپروری مگسال در زمینه تولید و فروش شیر، دام، محصولات زراعی، کود حیوانی و شیر بز است که در بازار داخلی و صادراتی فعالیت دارد. مهم‌ترین محصول شرکت، شیر است که نرخ‌گذاری این محصول توسط دولت انجام می‌گیرد.

زمگسا در دوره سه ماهه منتهی به خرداد 98 بافروش 9235 تن شیر و 659 راس دام و فروش سایر محصولات، درآمد 29 میلیارد و 367 میلیون تومانی ساخته است که بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی شرکت 22 میلیارد و 604 میلیون تومان است.

درآمد زمگسا 74 درصد افزایش یافت / سود خالص پنج میلیارد تومانی ساخت

درآمد عملیاتی زمگسا به دلیل افزایش نرخ فروش محصولات از 16 میلیارد و 919 میلیون تومان با رشد 74 درصدی به 29 میلیارد و 367 میلیون تومان رسیده است. بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی زمگسا از 14 میلیارد و 779 میلیون تومان با رشد 53 درصدی به 22 میلیارد و 605 میلیون تومان رسیده است. بنابراین با توجه به رشد درآمد و بهای تمام شده، سود ناخالص زمگسا از دو میلیارد و 139 میلیون تومان در دوره سه ماهه منتهی به خرداد 97 با رشد 216 درصدی به شش میلیارد و 762 میلیون تومان رسیده است.

زمگسا برای دوره سه ماهه منتهی به خرداد 97 سود عملیاتی یک میلیارد و 529 میلیون تومانی ساخته است که در دوره سه ماهه منتهی به خرداد 98 با رشد 225% افزایش، به چهار میلیارد و 967 میلیون تومان رسیده است. سود خالص زمگسا نیز از یک میلیارد و 721 میلیون تومان در دوره سه ماهه منتهی به خرداد 97 با رشد 186 درصدی به چهار میلیارد و 917 میلیون تومان در سه ماهه اول سال 98 رسیده است. بنابراین با سخت سود خالص پنج میلیارد تومانی، زمگسا برای هر سهم سود 164 ریالی شناسایی کرده است که نسبت به دوره قبل رشد 188 درصدی افزایش داشته است.

افزایش هفت درصدی حاشیه سود خالص زمگسا

در سال 97 به دلیل افزایش نرخ فروش محصولات اثر ریالی بر درآمد در عمده شرکت‌ها محسوس بوده و موجب افزایش درآمد شرکت‌ها شده است، که این افزایش نرخ فروش محصولات به افزایش درآمد زمگسا نیز کمک کرده است. این در شرایطی بوده که مقدار فروش شرکت کاهش نیافته است. بنابراین افزایش نرخ فروش با ثبات در مقدار فروش، موجب افزایش درآمد زمگسا شده است و از سوی دیگر افزایش قیمت نهاده‌های تولیدی موجب بالارفتن بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی زمگسا شده است. اما رشد درآمد عملیاتی زمگسا بیشتر از رشد بهای تمام شده شرکت بوده که این امر موجب افزایش حاشیه سود شرکت شده است.

حاشیه سود ناخالص زمگسا در دوره سه ماهه منتهی به خرداد 97، 13% بوده که در سه ماهه منتهی به خرداد 98 به 23% رسید. همچنین حاشیه سود عملیاتی نیز از 9% به 17% و حاشیه سود خالص از 10% به 17% رسید. که عملکرد خوب زمگسا در سودآوری را نشان می‌دهد.

مثبت و منفی صورت مالی دوره‌ای زمگسا

حاشیه سود: مهمترین موضوعی که در صورت مالی سه ماهه زمگسا مشخص است افزایش حاشیه سود شرکت است که در واقع 17% از درآمد را سود خالص تشکیل می‌دهد. و نسبت به دوره قبل 7% افزایش یافته است.

حفظ ثبات در مقدار فروش: عمده شرکت‌های تولیدی در سال 97 به دلیل افزایش سطح عمومی قیمت‌ها و فضای رکودی در اقتصاد با مشکل تولید و فروش مواجه بوده‌اند که این موضوع در سال 98 نیز ادامه داشته است اما بررسی مقدار فروش زمگسا نشان از ثبات رویه در مقدار فروش دارد.

صادرات: نکته منفی صورت مالی شرکت، به صفر رسیدن صادرات شرکت در دوره سه ماهه منتهی به خرداد 98 است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام، شرکت کشاورزی و دامپروری مگسال در زمینه تولید و فروش شیر، دام، محصولات زراعی و کود حیوانی فعالیت دارد. زمگسا در خرداد ماه ۹۸ مبلغ فروش ۹ میلیارد تومانی داشته است.

درآمد خرداد ماه زمگسا بالاتر از میانگین درآمد ماهانه ۹۷

میانگین درآمد ماهانه زمگسا در سال مالی ۹۷ مبلغ هفت میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان است که در فروردین ۹۸ به هشت میلیارد و ۷۹ میلیون تومان و در اردیبهشت ۹۸ به ۱۱ میلیارد و ۸۲۰ میلیون تومان رسید. اما در خرداد ماه به دلیل کاهش مقدار فروش، درآمد شرکت به ۹ میلیارد تومان رسید. اما همچنان درآمد خرداد ماه شرکت از میانگین ماهانه سال ۹۷ بالاتر است. با این وجود میانگین درآمد ماهانه زمگسا از هفت میلیون و ۴۵۰ میلیون تومان به ۹ میلیارد و ۶۳۴ میلیون تومان در بهار ۹۸ رسیده است. بنابراین میانگین درآمد ماهانه زمگسا در فصل بهار نسبت به میانگین ماهانه سال مالی ۹۸ رشد ۲۹ درصدی داشته است.

نرخ فروش شیر زمگسا افزایش یافت

شیر و دام دو محصول اصلی شرکت به شمار می‌روند. نرخ فروش شیر در اسفند ۹۷ هر کیلو دو هزار تومان بوده که با رشد ۱۹ درصدی به دو هزار و ۳۹۰ تومان در خرداد ماه رسیده است. همچنین نرخ فروش هر راس دام در اسفند ۹۷، مبلغ ۹ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان بوده که در خرداد ماه با دو درصد کاهش به نه میلیون و ۵۶۵ هزار تومان رسیده است.

بررسی مقدار فروش زمگسا

زمگسا به طور میانگین در هر ماه از سال ۹۷ مقدار دو میلیون و ۹۱۴ هزار تن شیر به فروش رسانده است که این مقدار در ماه‌های اول ۹۷ افزایشی بوده و در خرداد ماه به سه میلیون و ۵۸ هزار تن رسیده است.

تعداد فروش دام زمگسا به طور میانگین در هر ماه ۲۳۲ راس است که در فرودین ۹۸ تعداد فروش کاهش یافت و به ۸۳ راس رسید اما در خرداد ماه رشد قابل ملاحظه داشته و به ۴۲۴ راس رسیده است که به دلیل افزایش تقاضا برای محصولات در ماه رمضان شکل گرفته است و در نهایت در خرداد ماه مقدار فروش دام به ۱۵۲ راس رسید.

بنابراین با توجه به افزایش مقدار فروش شیر و دام و همچنین افزایش نرخ فروش شیر در بهار ۹۸، میانگین درآمدی ماهانه زمگسا از هفت میلیارد و ۴۵۰ میلیون تومان در سال ۹۷ به میانگین درآمد ماهانه ۹ میلیارد و ۶۳۴ میلیون تومان رسیده است

زمگسا بالاتر از میزان برآوردی درآمد ساخته است

زمگسا برای سال مالی منتهی به اسفند ۹۸ مقدار فروش ۳۹,۰۶۲ تن شیر، ۳,۷۵۰ راس دام و ۴,۱۲۰ تن محصولات زراعی را پیش بنی کرده است و برای این مقدار فروش درآمد ۱۰۲ میلیارد تومانی را براورد کرده است. با توجه به درآمد ۲۹ میلیارد تومانی درآمد شرکت در فصل بهار نزدیک به ۲۹ درصد از درآمد برآوردی شرکت محقق شده است که چهار درصد بالاتر از حد انتظار است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.