دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
10 آذر 1399

به گزارش سیگنال به نقل از تابناک،

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون نوسان قابل توجه دلار در معاملات امروز، سهام آرامکو عربستان به پایین‌ترین حد خود رسید، سکه دوباره به کانال 6 میلیون تومانی صعود کرد، قیمت جهانی طلا یک درصد گران شد، قیمت نفت رو به افزایش گذاشت، کرملین: نشست پوتین با شرکت‌های نفتی روسیه پیش از نشست اوپک پلاس و واگذاری سهام دو شرکت دولتی تایید شد را در بر دارد.

ارزش معاملات بورس به چند میلیارد رسید؟

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز، با افزایش 13745 واحدی معادل 2.67 درصد به رقم 529 هزار و 328 واحد رسید.

نوسان قبل توجه دلار در معاملات امروز/ سایه کرونا بر بازار خودرو؛ مشتریان برای پرسیدن قیمت نیز مراجعه نمی‌کنند/ ترکش‌های کرونا به ثروتمندترین فرد چین/ ارزش معاملات بورس یه چند میلیارد رسید؟

این در حالی است که در فرابورس، شاخص کل با رشد 109 واحدی به رقم 6 هزار و 784 واحد رسید. همچنین شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با افزایش 3664 واحدی معادل 2.67 درصد به رقم 178 هزار و 939 واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز با رشد 4469 واحدی معادل 2.56 درصد، عدد 178 هزار و 939 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش 2974 واحدی معادل 2.56 درصد به رقم 119 هزار و 99 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور، 17213 واحد افزایش معادل 2.65 درصد را رقم زد و به سطح 667 هزار و 529 واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با 8510 واحد افزایش معادل 2.35 درصد به رقم 370 هزار و 597 واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز، با 34576 واحد افزایش معادل 3.13 درصد همراه بود و عدد یک میلیون و 139 هزار واحد را به نمایش گذاشت.

به نقل از نبض بورس؛ ارزش معاملات بورس تهران امروز بیش از 5400.2 میلیارد تومان بود که ناشی از داد و ستد بیش از 7 میلیارد و 232 میلیون برگه سهم طی 815 هزار و 104 نوبت معاملاتی بود.

سهام آرامکو عربستان به پایین‌ترین حد خود رسید

سهام شرکت آرامکو عربستان روز یکشنبه به 32.50 ریال عربستان (معادل 8.66 دلار آمریکا) رسید که پایین‌ترین حد آن پس از عرضه در بورس این کشور است. سهام آرامکو در شرایطی کاهش یافت که به دلیل نگرانی درباره گسترش جهانی ویروس کرونا، قیمت نفت سقوط کرده است. پیش از این، پایین‌ترین قیمت سهام آرامکو 32.60 ریال عربستان بود، البته سهام سعودی آرامکو در زمان عرضه اولیه، 32 ریال قیمت داشت. شرکت آرامکو توانست با فروش 1.7 درصد از سهام خود، 29.4 میلیارد دلار درآمد به دست آورد.

نوسان قابل توجه دلار در معاملات امروز

در معاملات امروز بازار ارز، شاهد رشد قیمت‌ها هستیم، به گونه‌ای که در صرافی‌های بانکی و مجاز سطح کشور، هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ 15450 تومان از مردم خریداری شده و به قیمت 15550 تومان به متقاضی دریافت دلار فروخت می‌شود که نسبت به روز قبل، 400 تومان رشد داشته است. همچنین هر اسکناس یورو در این صرافی‌ها به نرخ 16850 تومان از مردم خریداری و به قیمت 16950 تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می‌شود که نسبت به یکشنبه، 500 تومان گران‌تر شده است، حال آنکه در بازار آزاد، دلار در میانه امروز به رقم 15700 تومان رسید و در نهایت به کمتر از نرخ دلار در صرافی‌های بانکی یعنی 15400 تومان کاهش یافت.

سکه دوباره به کانال 6 میلیون تومانی صعود کرد

سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در ساعت 13 و 30 دقیقه امروز به قیمت 6 میلیون و 115 هزار تومان به فروش رسید. سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز به قیمت پنج میلیون و 960 هزار تومان به فروش رسید. همچنین نیم سکه نیز سه میلیون و 50 هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و 800 هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی 980 هزار تومان داد و ستد شد. علاوه بر این، هر گرم طلای خام 18 عیار 608 هزار تومان و هر مثقال طلا نیز دو میلیون و 637 هزار تومان به فروش رسید. /ایرنا

قیمت جهانی طلا یک درصد گران شد

قیمت طلا در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی، بیش از یک درصد گران شد تا بخشی از ضرر سنگینی که روز جمعه متحمل شده بود را جبران کند. هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور 0.9 درصد رشد کرد و به 1599 دلار و 15 سنت رسید. بهای معاملات این بازار در زمان گشایش بیش از یک درصد افزایش داشت. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با 2.2 درصد افزایش، به 1601 دلار و 20 سنت رسید.

قیمت نفت رو به افزایش گذاشت

قیمت نفت که پیشتر بیش از یک دلار در هر بشکه سقوط کرده بود، با امیدواری به کاهش بیشتر تولید از سوی اوپک و اقدامات محرک اقتصادی بانک‌های مرکزی جهان در برابر شیوع ویروس کرونا، در معاملات روز دوشنبه افزایش پیدا کرد. بهای معاملات آتی نفت برنت یک دلار و 63 سنت معادل 3.3 درصد افزایش یافت و به 51 دلار و 31 سنت در هر بشکه رسید، در حالی که روز جمعه تا مرز 48 دلار و 40 سنت سقوط کرده بود. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ـ که روز جمعه به مرز 43 دلار و 32 سنت سقوط کرده بود ـ در معاملات روز جاری یک دلار و 35 سنت معادل سه درصد افزایش یافت و به 46 دلار و 11 سنت در هر بشکه رسید.

سایه کرونا بر بازار خودرو؛ مشتریان برای پرسیدن قیمت نیز مراجعه نمی‌کنند

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران پایتخت می‌گوید: به جرات می‌توان گفت، این روز‌ها کسب و کار‌های همکاران این حوزه نسبت به پیش از شایع شدن ویروس کرونا تا 80 درصد کاهش داشته است. وی به ایرنا گفت: این روز‌ها حتی مشتریان برای پرسیدن قیمت نیز مراجعه نمی‌کنند و نمایشگاه‌داران نیز در بهترین حالت به مشاوره تلفنی بسنده می‌کنند.

موتمنی در عین حال با اشاره به نزدیک شدن به ایام پایانی سال گفت: چند سالی است که تقاضا برای خرید در فروردین و اردیبهشت بیشتر از اسفندماه است؛ بنابراین، افرادی که فکر می‌کنند با نگه داشتن خودرو در ایام پایانی سال می‌توانند سود بیشتری ببرند، در اشتباهند. وی بیان‌داشت: افرادی که به دنبال خودرو برای مسافرت‌های نوروزی بودند، ماه‌ها قبل خرید خود را انجام داده‌اند.

ترکش‌های کرونا به ثروتمندترین فرد چین

موسسه هورون چین اعلام کرد، تنها در سال گذشته 182 میلیاردر جدید در چین ثبت شده که این رقم بیشتر از آمریکا و هر کشور دیگری در جهان بوده است. طبق اعلام این موسسه 2816 فرد با ثروت یک میلیارد دلار یا بیشتر در جهان وجود دارد. اکنون بیش از 770 میلیاردر در چین وجود دارد که بدین ترتیب این کشور پس از آمریکا، دومین کشور جهان از نظر تعداد ثروتمندان به شمار می‌رود. به دنبال گسترش شیوع ویروس کرونا در سطح چین و جهان، ارزش سهام بسیاری از شرکت‌های چینی دچار ریزش شده و همین باعث تغییرات زیاد ثروت افراد در این کشور شده است، تا جایی که جک ما که از سال‌ها پیش همواره ثروتمندترین فرد چین لقب گرفته بود، به دنبال سقوط ارزش سهام شرکت علی بابا جایگاه خود را از دست داده است. انتظار می‌رود روند نوسان شاخص‌های بورسی چین و ارزش نماد‌های بزرگ این کشور در هفته‌های آینده نیز همچنان ادامه داشته باشد.

کرملین: نشست پوتین با شرکت‌های نفتی روسیه پیش از نشست اوپک پلاس

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین به خبرنگاران گفت: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه با شرکت‌های نفتی روسیه در مورد پیشنهاد تمدید یا بیشتر کردن رقم کاهش توافق اوپک پلاس گفت‌وگو کرد؛ اما هیچ تصمیم خاصی گرفته نشد. پسکوف گفت: «این نشست هیچ هدفی برای گرفتن تصمیمی خاص نداشت.» وی افزود: تمام سوال‌های خاص در رابطه با هرگونه کاهش بیشتر در نشست این هفته وزیر انرژی روسیه با تولیدکنندگان نفت مورد بحث و گفت‌وگو قرار خواهد گرفت. پسکوف گفت: پوتین هیچ برنامه فوری برای صحبت با عربستان یا اعضای اوپک در رابطه با وضعیت بازار نفت ندارد.

واگذاری سهام دو شرکت دولتی تایید شد

علیرضا صالح در مورد واگذاری سهام باقی مانده دولت در هجده شرکت و بنگاه بزرگ بورسی که اوایل سال جاری در دستور کار سازمان خصوصی سازی قرار گرفت، اظهار داشت: تاکنون سهام باقی مانده در دو پالایشگاه نفت شیراز و لاوان را واگذار کرده‌ایم.

رییس سازمان خصوصی سازی افزود: تعدادی دیگر از شرکت‌ها را نیز که آماده واگذاری بودند، عرضه کردیم، اما هنوز مشتری برای خرید سهام این شرکت‌ها نداشته‌ایم. وی ادامه داد: طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته، سال آینده سهام شرکت‌هایی که باقی مانده است را قطعاً واگذار خواهیم کرد. صالح در مورد واگذاری سهام 60.72 درصدی دولت در هپکو نیز گفت: برای واگذاری سهام دولت، اول باید آماده‌سازی انجام، تا زمینه برای فروش سهام فراهم شود. معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: حداقل یک تا دو سال لازم است تا بتوانیم اوضاع در هپکو را اصلاح و شرایط رونق تولید را فراهم کنیم. پس از بهبود اوضاع، سهام دولت را به بخش خصوصی واگذار خواهیم کرد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.