دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
5 مهر 1399

به گزارش سیگنال به نقل از میهن بلاکچین،

کشور هند در نظر دارد تا ممنوعیت قانونی جدیدی را برای انجام معاملات ارزهای دیجیتال معرفی و اعمال کند و در زمینه قانونگذاری این بازار از سایر کشورهای آسیایی پیروی کند. انتظار می‌رود این قانون جدید قبل از ارسال به پارلمان هند، توسط هیات دولت مورد بحث قرار بگیرد.

دولت هند از فناوری بلاک چین استقبال خواهد کرد، اما علاقه‌ای به معاملات ارزهای دیجیتال ندارد.

ممنوعیت قانونی معاملات ارزهای دیجیتال

مدیرعامل کوین‌بیس: اپل مانع از پذیرش بیت کوین و ارزهای دیجیتال می‌شود

کلاه برداری ارزهای دیجیتال یا از دست دادن ۳ میلیارد دلار بیت کوین در هند

بانک مرکزی هند در سال ۲۰۱۸ و پس از چندین کلاهبرداری، معاملات ارزهای دیجیتال را ممنوع اعلام کرد. صرافی های ارزهای دیجیتال در ماه سپتامبر، در این خصوص شکایتی را به دیوان عالی هند ارسال کردند و در ماه مارس توانستند برنده این جدال شوند.

پس از اعلام رای دادگاه، حجم معاملات طی دو ماه پس از ماه مارس تفریبا ۴۵۰ درصد افزایش یافت و مجددا نگرانی‌هایی در خصوص به خطر افتادن پس‌انداز شهروندان هندی در بحبوحه شرایط نامناسب اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا به وجود آورد. بازار بیت کوین پکسفول (Paxful) از ماه ژانویه تا ماه می ۲۰۲۰، رشد ۸۸۳ درصدی از ۲.۲ به ۲۲.۱ میلیون دلار را گزارش داده است. صرافی ارز دیجیتال WaxirXنیز رشد ۴۰۰ درصدی در ماه مارس و رشد ۲۷۰ درصدی در ماه آوریل داشته است.

قانونگذاری معاملات

تصمیم هند بسیار مهم خواهد بود زیرا کشورهای آسیایی بسیار زیادی در حال بررسی نقاط قوت و ضعف ارزهای دیجیتال هستند. کشور چین در سال ۲۰۱۷، ارزهای دیجیتال و ICO ها را ممنوع کرد، اما اخیرا معاملات ارزهای دیجیتال به عنوان دارایی مجازی آزاد کرده است. این کشور هم‌چنین در صدد ارائه ارز دیجیتال بانک مرکزی خود است. کشورهای سنگاپور و کره جنوبی نیز معاملات ارزهای دیجیتال را قانونگذاری کرده‌اند.

دولت فدرال هند در حال بررسی کاربردهای فناوری بلاک چین برای مدیریت ثبت سوابق مرتبط با زمین، زنجیره تامین دارو و ثبت مجوزهای آموزشی است. اگرچه دولت هند در صدد ارائه ارز دیجیتال خود است، اما با معاملات اَرزهای دیجیتال مخالف است.

قانون جدید ممنوعیت معاملات ارزهای دیجیتالی می‌تواند بیش از ۱.۷ میلیون شهروند هندی که به انجام معاملات می‌پردازند و چندین شرکت که پلتفرم‌هایی برای انجام معاملات ایجاد کرده‌اند را تحت تاثیر قرار دهد.

این قانون هم‌چنین بر شرکت‌هایی نظیر شرکت سنگاپوری کوین‌سویچ (CoinSwitch) تاثیر گذار است که پس از شروع مجدد معاملات در کشور هند در ماه ژوئن شاهد افزایش ۲۰۰,۰۰۰ کاربر پلتفرم خود بود حجم معاملات آن تقریبا ۲۰۰ الی ۳۰۰ میلیون دلار است. تقریبا نیمی از کاربران شعبه هند این شرکت به اسم CoinSwitch Kuber که خرید ارزهای دیجیتال با روپیه هند را امکان پذیر می‌سازد، افراد کمتر از ۲۵ سال هستند.

آشیش سینگال (Ashish Sibghal) مدیر ارشد اجرایی کوین سویچ گفته است بانک‌های دولتی به دلیل عدم وجود شفافیت قانونی تمایلی به همکاری با شرکت‌ها ندارند. به همین دلیل، خطر جذب عوامل مخرب که در صدد تقلب و کلاهبرداری هستند وجود دارد.

سانجای خان وکیل و مشاور شرکت‌ها در مسائل حقوقی گفته است: دولت هند به جای اعمال ممنوعیت به چارچوب قانونی برای محافظت از خرده سرمایه‌گذاران کم اطلاع نیاز دارد، تا نظارت مناسبی بر کسب‌وکارهای ارزهای دیجیتال توسط دولت و بانک مرکزی صورت بگیرد. کشور هند می‌تواند از چنین قانونگذاری در جهت جذب سرمایه‌گذاران و کسب‌وکارهای مرتبط با ارزهای دیجیتال سود ببرد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

عرضه‌های سنگین در نماد‌های بزرگ

آنچه در معاملات چهارشنبه گذشت:
به گزارش بورس نیوز، در حالی که عرضه‌های سنگین در نماد‌های پالایشگاهی، پتروشیمی‌ها و هلدینگ‌های وابسته به این صنعت در روز چهارشنبه شاخص کل را تحت الشعاع خود قرار داده بود، اما معاملات مثبت نماد‌های بانکی و خودرویی از نکات جالب توجه بود.
عرضه‌های سنگین در نماد‌های پالایشگاهی و پتروشیمی در حالی سهامداران و سرمایه گذاران این روز‌های این صنایع را در بورس مجبور به عقب نشینی کرده است که به نظر می‌رسد این روند ادامه دار بوده و با افت سنگین قیمت نفت در روز‌های گذشته و به ویژه در روز پنجشنبه، در روز جاری و حتی هفته‌های آتی همچنان شاهد کاهش قیمت سهام مرتبط با این گروه‌ها هستیم.

اخبار بین الملل:
متاسفانه بازار‌های مالی دنیا همانند هفته‌های گذشته عمدتا تحت الشعاع اخبار مربوط به شیوع بیماری کرونا قرار گرفته به نحوی که در دو روز انتهایی هفته نیز شاهد افت شاخص بورس‌های بین المللی و افت مجدد قیمت کامودیتی‌ها بودیم.

پس از آنکه روز چهارشنبه شاهد انتشار در پی شیوع گسترده ویروس کرونا در جهان و آمریکا و اجرای برخی سیاست‌ها برای کنترل این ویروس بورس آمریکا به رشد 11 ساله خود پایان داد و بدترین روز معاملاتی در 32 سال گذشته را تجربه کرد.

دستور روز چهارشنبه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، برای توقف تمام پرواز‌ها بین آمریکا و اروپا هر سه شاخص اصلی بورس وال استریت در سراشیبی سقوط قرار داد. شاخص S&P500 و نزدک برای نخستین بار از سال 2008 و بحران رکود بزرگ اقتصادی، شب گذشته شاهد بازار صف‌های فروش بودند و عملا روند رشد 11 ساله آن‌ها متوقف شد.

شرکت‌های پرطرفدار در شاخص داوجونز نیز بدترین روز را از سال 1987 به بعد و دوشنبه سیاه آن سال تا به امروز تجربه کردند.   دو شاخص S&P500 و نزدیک با توجه به از دست دادن حدود 10 درصد از ارزش خود فقط در معاملات روز گذشته طی 16 روز معالاتی گذشته 25 درصد از ارزش خود را از دست داده‌اند.

زمانی اعلام می‌شود که بازار در شرایط نزولی یا خرسی قرار گرفته که بیش از 20 درصد از ارزش خود را در مدت زمان کوتاهی از دست بدهد که این اتفاق عملا برای بورس آمریکا افتاده است.  

اما این تمام ماجرا نبود و افت بازار‌های بورس کشور‌های اروپایی از آلمان گرفته تا انگلستان و هلند بازار سهام کشور‌های آسیایی نیز شاهد افت‌هایی بی سابقه بودند، به طوری که در ساعات اولیه دیروز شاخص نیکی بورس ژاپن هم 10 درصد از ارزش خود را از دست داد و بورس‌های کره و اندونزی مجبور شدند برای جلوگیری از ریختن بیشتر بازار معاملات را متوقف کنند و در پایان روز معاملاتی شاهد افت بیش از 6 درصدی نیکی ژاپن بودیم.

ارزش واحد‌های پولی وون کره، روپیه اندونزی، در معاملات امروز کاهش یافت و ارزش روپیه هند در برابر دلار به کمترین میزان در چند ماه گذشته رسید. سهامداران نسبت به اثرگذاری سیاست‌های دولتی در آمریکا و آسیا برای مقابله با اثرات منفی شیوع کرونا تردید دارند.

بانک مرکزی ژاپن دیروز به سمت تزریق نقدینگی به بازار رفت و در اقدامی برنامه‌ریزی نشده 1.9 میلیارد دلار اوراق قرضه را از بازار جمع کرد.

اندونزی از برنامه خود برای اجرای دومین بسته حمایتی  به ارزش 1.55 میلیارد دلار را اعلام کرد و مقامات بانک مرکزی کره اعلام کردند که به دقت در حال نظارت بر بازار هستند و در صورت نیاز اقدام خواهند کرد.

اقتصاد کلان و بازار سرمایه:
متاسفانه شیوع کرونا نیز بسیاری از مشاغل داخلی کشور را تحت الشعاع قرار داده و این موضوع منجر به اتخاذ سیاست‌هایی حمایتی از مسئولین نظام بانکی کشور شده است. در این خصوص قیطاسی دبیرشورای هماهنگی بانک‌های دولتی ونیمه دولتی اعلام کرد: با توجه به بخشنامه بانک مرکزی ج. ا. ا آن دسته از افراد حقیقی و حقوقی که از بابت شیوع ویروس کرونا دچار مشکل مالی شده اند و خودشان تشخیص می‌دهند که واجد شرایط مفاد بخشنامه ابلاغی هستند و مشمول تعویق اقساط وام هایشان به مدت سه ماه می‌شوند تقاضا داریم به شعب بانک‌ها مراجعه نکنند و بعد از سپری شدن مهلت سه ماهه نسبت به واریز قسط خردادماه 1399 اقدام نمایند و این سه قسط تعویق شده سیستمی به پایان قراردادهایشان منتقل می‌شود.

بازار امروز:
بی شک نمی‌توان از تاثیر بازار‌های جهانی، افت قیمت‌های نفت و بسیاری از فلزات اساسی و حتی طلا در روز چهارشنبه بر بازار امروز به سادگی عبور کرد. افت ادامه دار قیمت نفت و یا تثبیت نرخ‌های 35 دلاری این ماده در ماه‌های آتی خبری بد برای تمام صنایع به ویژه صنعت پالایشگاهی و پتروشیمی بوده و از این رو عرضه‌های سنگین در این نماد‌ها از اتفاقات انکار ناپذیر روز جاری به شمار می‌رود.

افت قیمت‌های جهانی فلزات اساسی به ویژه مس تا محدوده 5450 دلار و روز در محدوده 1950 دلار خبر‌های بدی را برای صنایع فلزات پایه را نیز به همراه دارد که بی شک در روز جاری نیز شاهد قدرت عرضه کنندگان در نماد‌های وابسته به این گروه هستیم.
افت سنگین شاخص کل بورس در روزجاری محتمل‌ترین رخداد بازار امروز به شمار می‌رود که بی شک ذهن بسیاری از سهامداران را برای اتخاذ استراتژی‌های هیجانی‌تر در روز‌های آتی مشغول می‌کند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تابناک،

آخرین روز سال با دلار چند هزار تومانی بسته می‌شود؟بازار ارز در پنجمبن روز هفته شاهد عدم تغییر شاخص ارزی در صرافی های بانکی است. این در حالی است که روز دوشنبه در اقدامی کم سابقه، قیمت دلار در این صرافی ها، بیش از 800 تومان گران شد تا باعث کاهش ورود تقاضای کاذب در بازار شود.

په گزارش تابناک اقتصادی؛ در معاملات امروز (چهارشنبه بیست و هشتم اسفندماه 98) بازار ارز، شاهد ثبات قیمت دلار و یورو در صرافی های بانکی هستیم. 

به گونه ای که در حال حاضر هر اسکناس دلار آمریکا در این صرافی ها، به نرخ 14900 تومان از مردم خریداری می شود و به قیمت 15750 تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته می شود. این نرخ نسبت به روز قبل، تغییری نداشته ولی نسبت به اولین روز هفته، 950 تومان گران تر شده است.

همچنین هر اسکناس یورو در صرافی های بانکی و مجاز سطح کشور، به نرخ 16800 تومان از مردم خریداری می شود و به قیمت 17450 تومان به منقاضی دریافت یورو فروخته می شود که نسبت به روز قبل، بدون تعییر و نسبت به روز شنبه (اولین روز هفته جاری) 750 تومان گران تر شده است.

علاوه بر نرخ های اعلام شده در صرافی های بانکی، شاهد رشد قیمت ها در بازار آزاد هستیم.

بر این اساس، در حال حاضر، هر اسکناس دلار آمریکا و یورو به ترتیب به نرخ های 16070 و 17750 تومان فروخته می شود.

نرخ رسمی 47 ارز در بانک مرکزی

بانک مرکزی نرخ 47 ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ 12 ارز افزایش و قیمت 25 واحد پولی دیگر مانند یورو و پوند کاهش یافت. نرخ دلار و 9 ارز دیگر نیز ثابت ماند.

بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار آمریکا برای امروز «چهارشنبه بیست و هشتم اسفند ماه 98» بدون تغییر نسبت به روز گذشته 42 هزار ریال قیمت خورد. همچنین هر پوند انگلیس با 591 ریال کاهش به قیمت 50 هزار و 890 ریال و هر یورو نیز با 643 ریال افت به نرخ 46 هزار و 325 ریال ارزش‌گذاری شده است.

افزون بر این، هر فرانک سوئیس 43 هزار و 824 ریال، کرون سوئد 4 هزار و 317 ریال، کرون نروژ 4 هزار و 258 ریال، کرون دانمارک 6 هزار و 200 ریال، روپیه هند 568 ریال، درهم امارات متحده عربی 11 هزار و 437 ریال، دینار کویت 135 هزار و 573 ریال، یکصد روپیه پاکستان 26 هزار و 527 ریال، یکصد ین ژاپن 39 هزار و 180 ریال، دلار هنگ‌ کنگ 5 هزار و 410 ریال، ریال عمان 109 هزار و 234 ریال و دلار کانادا 29 هزار و 605 ریال قیمت خورد.

 

نرخ ارز    1398/12/28
USD دلار آمریکا 42,000 eq
GBP پوند انگلیس 50,890 down
CHF فرانک سویس 43,824 down
SEK کرون سوئد 4,258 down
NOK کرون نروژ 4,013 down
DKK کرون دانمارک 6,200 down
INR روپیه هند 568 eq
AED درهم امارات متحده عربی 11,437 eq
KWD دینار کویت 135,573 down
PKR100 یکصد روپیه پاکستان 26,527 up
JPY100 یکصد ین ژاپن 39,180 down
HKD دلار هنگ کنگ 5,410 up
OMR ریال عمان 109,234 up
CAD دلار کانادا 29,605 down
NZD دلار نیوزیلند 25,024 down
ZAR راند آفریقای جنوبی 2,533 down
TRY لیر ترکیه 6,558 up
RUB روبل روسیه 559 down
QAR ریال قطر 11,539 eq
IQD100 یکصد دینار عراق 3,522 down
SYP لیر سوریه 82 eq
AUD دلار استرالیا 25,266 down
SAR ریال سعودی 11,201 up
BHD دینار بحرین 111,702 up
SGD دلار سنگاپور 29,423 down
BDT100 یکصد تاکای بنگلادش 49,430 up
LKR10 ده روپیه سریلانکا 2,268 down
MMK کیات میانمار (برمه) 30 eq
NPR100 یکصد روپیه نپال 35,304 down
AMD100 یکصد درام ارمنستان 8,567 down
LYD دینار لیبی 30,356 up
CNY یوان چین 5,992 down
THB100 یکصد بات تایلند 130,104 down
MYR رینگیت مالزی 9,637 down
KRW1000 یک هزار وون کره جنوبی 34,005 up
JOD دینار اردن 59,239 up
EUR یورو 46,325 down
KZT100 یکصد تنگه قزاقستان 10,331 eq
GEL لاری گرجستان 15,049 eq
IDR1000 یک هزار روپیه اندونزی 2,759 down
AFN افغانی افغانستان 553 down
BYN روبل جدید بلاروس 17,562 down
AZN منات آذربایجان 24,757 up
PHP100 یکصد پزوی فیلیپین 82,088 up
TJS سومونی تاجیکستان 4,333 eq
VEF بولیوار جدید ونزوئلا 4,206 eq
TMT منات جدید ترکمنستان 11,966 down

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از ارز دیجیتال،

روز گذشته دادگاه عالی هند با صدور رایی، به ممنوعیت همکاریِ بانک‌ها با شرکت‌های فعال در حوزه ارزهای دیجیتال پایان داد. یک روز بعد از این اتفاق، صرافی‌های هندی ادعا می‌کنند که حجم معاملات آن‌ها به شدت افزایش یافته است.

به گزارش کوین دسک، روز چهارشنبه، دادگاه عالی هند، تصمیم بانک مرکزی این کشور مبنی بر ممنوعیت ارتباط بانک‌ها با شرکت‌هایی که فعالیتشان در حوزه ارزهای دیجیتال است را باطل کرد. رزرو بانک هند، آوریل سال ۲۰۱۸(فروردین ۱۳۹۷) این تصمیم را اعلام و از ماه جولای (تیر) نیز به صورت اجرایی در آورد.

طبق رای دادگاه عالی هند، این
تصمیم رزرو بانک هند مغایر با قانون اساسی است. پس از اعلام رای دادگاه، موجی از
شادی در میان طرفداران ارزهای دیجیتال در هند به راه افتاد.

به عبارت ساده، معامله‌گران هندی
از این پس می‌توانند روپیه هند را از طریق حساب‌های بانکی خود، به حساب صرافی‌ها
واریز کنند. از طرف دیگر امکان برداشت با استفاده از همین روش نیز مهیا خواهد شد.

اشیش سینگال (Ashish Singhal)،
مدیر اجرایی صرافی کوین سوئیچ (CoinSwitch)، در مصاحبه‌اش با کوین دسک گفت:

این اولین قدیم برای پذیرش ارزهای دیجیتال در هند است. هند پتانسیل‌ تبدیل شدن به بزرگ‌ترین بازار ارز دیجیتال دنیا را دارد.

قبل از اعمال ممنوعیت‌ها، حجم معاملات هند بسیار خوب بود و روزانه چیزی در حدود ۵۰ الی ۶۰ میلیون دلار از طریق ارزهای دیجیتال معامله می‌شد.

کومار گاوراو (Kumar Gaurav)،
بنیان‌گذار و مدیرعامل پلتفرم بانکی ارزهای دیجیتال، کاشا
(Cashaa)،
می‌گوید:

در این کشور به دلیل تصمیم رزرو
بانک هند و نبود آگاهی، آسیب زیادی به این صنعت رسید.

پس از اعمال ممنوعیت معاملات ارزهای دیجیتال در هند، روز به روز شاهد کاهش چنین معاملاتی بودیم. طبق تصمیم بانک مرکزی هند، بانک‌های این کشور ملزم شدند تا به کاربران خود نسبت به انجام تراکنش‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال، هشدار دهند.

مثلا بانک کوتاک ماهیندرا (Kotak Mahindra)، به عنوان یکی از بزرگ‌ترین بانک‌ها در حوزه اعطای وام در هند، با ارسال ایمیل به دارندگان حساب‌ها به آنها هشدار داد که از کارت‌های اعتباری خود برای خرید ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها استفاده نکنند. در این ایمیل آمده بود:

نظر به دستورالعمل‌ها صادرشده از سوی رزرو بانک هند، به یاد داشته باشید که در صورت مشاهده انجام تراکنش با کارت‌های اعتباری و مرتبط با هر گونه ارز مجازی توسط بانک، این بانک این حق را برای خود محفوظ می‌داند که بدون اطلاع قبلی کارت اعتباری شما را مسدود کند.

در نتیجه اقدامات بانک مرکزی
هند، معامله‌گران فعال در بخش ارزهای دیجیتال مجبور بودند تا از پلتفرم‌های همتا
به همتا استفاده نمایند؛ چرا که در چنین پلتفرم‌هایی امکان معامله مستقیم بین طرفین
وجود دارد و هیچ موسسه مالی یا دولتی حق دخالت در روند معامله را ندارد. این مسئله
را نیز باید در نظر گرفت که نقد کردن ارزهای دیجیتال در پلتفرم‌های همتا به همتا
دشوارتر است.

این در حالی بود که بسیاری از
افراد در داخل و خارج از هند، تصمیم بانک مرکزی این کشور را به عنوان یک قانون قضایی
در نظر گرفتند و معاملات ارزهای دیجیتال در این کشور را غیرقانونی توصیف کردند.

حالا و با توجه به رای دادگاه
عالی هند، به نظر می‌رسد اوضاع برای همیشه دستخوش تغییر شده باشد. نیچال شتی (Nischal Shetty)،
مدیرعامل و بنیان‌گذار صرافی وزیر اکس (WazirX) که پیش‌تر توسط بایننس خریداری شده بود، در این
باره می‌گوید:

از این پس صرافی‌های ارز دیجیتال مانند وزیر اکس می‌توانند از کانال‌های بانکی برای واریز و برداشت سرمایه‌ها استفاده کنند.

شتی امیدوار است که حجم معاملات در صرافی‌های هندی به زودی ده برابر شود. سینگال نیز پیش‌بینی می‌کند که حجم معاملات به سطح ۵۰ الی ۶۰ میلیارد در روز برسد که پیش از محدودیت‌ها مشاهده می‌شد. او همچنین این اتفاق را نیز محتمل دانست که حجم معاملات بیش از زمانی باشد که محدودیت‌های بانکی اعمال می‌شد.

سامیت گوپتا (Sumit Gupta)،
مدیر اجرایی صرافی «CoinDCX»، پس از رفع محدودیت‌ها گفت:

شفافیتی که دادگاه و رای دادگاه
به همراه داشت، به پذیرش ارزهای دیجیتال و افزایش حجم معاملات کمک می‌کند.

در دو سال گذشته، CoinDCX تلاش‌های
بسیاری برای رساندن صدای کاربران به گوش مسئولین قضایی هند انجام داده است. پس از
رفع محدودیت‌ها، CoinDCX به سرعت امکان استفاده از کانال‌های بانکی را
برای کاربرانش فراهم کرد.

آرپیت راتان (Aripit Ratan)، از بنیان‌گذاران استارتاپ ساینزی (Signzy)، در اظهارنظری گفت:

حالا دیگر صرافی‌ها باید به دنبال بهبود قوانین شناخت مشتری (KYC)، قوانین حفظ حریم خصوصی و سیاست‌های ضد پول‌شویی باشند.

قطعا انجام چنین کارهایی همراه
با رفع محدودیت‌ها، می‌تواند اعتماد عمومی به این حوزه را بیشتر کند و ریسک‌های
حوزه ارز دیجیتال مانند جرایم سایبری، پول‌شویی و فرار مالیاتی را نیز کاهش دهد.

حالا پلتفرم‌های اعطای وام در
هند که در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کنند نیز مانند نمونه‌های مشابه در
کشورهای توسعه یافته نظیر ژاپن، آمریکا و کشورهای اروپایی به فعالیت‌شان ادامه
خواهند داد.

گاوراو در بخش دیگری از صحبت‌هایش
افزود:

کاشا، با مشتریانی که توجه ویژه‌ای به ارزهای دیجیتال دارد، می‌تواند سیستم قدرتمندی را در اختیار رزرو بانک هند قرار دهد تا به فهم درستی از مشکلاتی نظیر مبارزه با پول‌شویی که در ارتباط با شرکت‌های این حوزه وجود دارد، برسد.

به طور کلی، اعضای جامعه ارزهای دیجیتال، از شرکت‌ها گرفته تا اشخاص حقیقی، در خصوص مثبت بودن تصمیم دادگاه عالی این کشور و باز شدن درها برای فعالیت‌های بیشتر در حوزه ارزهای دیجیتال، اتفاق نظر دارند.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که
با وجود دستور دادگاه عالی هندوستان، دولت این کشور همچنان این توانایی را دارد که
فعالیت ارزهای دیجیتال در این کشور را ممنوع کند.

پارشانت سوامیناتان (Parshant Swaminathan)، بنیان‌گذار و مدیرعامل تندم (Tandem)، یک پلتفرم همتا به همتای خرید و فروش بیت کوین در مصاحبه خود با یک روزنامه هندی گفت:

هنوز یک لایحه پیشنهادی وجود دارد که پارلمان هند باید به بحث و تبادل نظر در خصوص آن بپردازد. شکل و شمایل آن تغییر پیدا کرده است، اما خوشبختانه چارچوبی برای معامله و تبادل ارزهای دیجیتال در کشور را مشخص می‌کند.

لایحه پیشنهادی دولت هند «ممنوعیت ارزهای دیجیتال و قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال ملی» نام دارد. بر طبق این لایحه که به دادگاه عالی هند تسلیم شده است، تمام فعالیت‌های استخراج، نگه‌داری، فروش، معامله، عرضه، استفاده، امحا یا استفاده از آنها به عنوان یک پول قانونی را ممنوع می‌کند.

دولت هند این لایحه را در دوره زمستان به پارلمان هند تسلیم نکرد و قطعا تا دور یا حتی دورهای بعدی رسیدگی به لوایح باید منتظر آن باشیم. دوره زمستانی مجلس از نوامبر (آبان) تا دسامبر (آذر) سال گذشته میلادی برگزار شد.

هنوز هم موارد قانونی و آئین‌نامه‌های موجود در هند شفافیت کافی را ندارند و همین مسئله می‌تواند مانعی برای افزایش چشمگیر حجم معاملات در این کشور باشد.

قیمت بیت کوین سریعاً به انتشار این خبر در خبرگزاری‌ها واکنش نشان داد و در یک ساعت حدود ۲۰۰ دلار افزایش یافت.

چارت قیمت بیت کوین
چارت قیمت بیت کوین
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اتحادیه طلا، کاهش رشد اقتصادی هند که رکوردار نرخ رشد اقتصادی بالا در بین ۱۰ اقتصاد برتر جهان نیز هست باعث شده است تا بسیاری از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی به فکر انتقال سرمایه خود به خارج از این کشور باشند. علاوه بر کاهش حجم سرمایه‌گذاری در هند، افزایش قیمت نفت در ماه‌های اخیر باعث شده است تا فعالیت‌های اقتصادی و تجاری در هند تحت تاثیر قرار بگیرد و ارزش روپیه کاهش یابد.

معامله‌گران بازار ارز می‌گویند که برای جلوگیری از کاهش بیش‌تر نرخ رشد اقتصادی منتظر مداخله دولت و بانک مرکزی هستند و احتمال دارد به زودی از بسته‌های محرک جدیدی برای تقویت رشد اقتصادی رونمایی شود.

در معاملات روز سه‌شنبه هند، ارزش روپیه به پایین‌ترین سطح ۶ ماه اخیر خود رسید و هر دلار به ازای ۷۱.۴۳ روپیه مبادله شد. وی شارما- مدیر موسسه “کپیتال استراتژی” گفت:  شاهد عملکرد ضعیفی از روپیه بودیم. به نظر می‌رسد که روپیه تا کانال ۷۲ نیز عقب‌نشینی کند و محدوده مقاومتی بعدی روپیه در برابر دلار را ۷۲.۴ تخمین می‌زنیم.

البته روپیه تنها بازنده امروز در برابر دلار نبود و ارزش دلار به بالاترین سطح خود در سال ۲۰۱۹ رسید. شاخص دلار که نرخ برابری ان در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد با ۰.۰۷ درصد افزایش به ۹۸.۲۱ واحد رسید.

راجیش شروو- مدیر موسسه ” والیدوس ولث” – گفت: تصمیم بانک مرکزی درخصوص نرخ بهره می‌تواند هم روی نرخ ارز و هم روی نرخ رشد اقتصادی تاثیر زیادی داشته باشد و در شرایطی که بسیاری از بانک‌های مرکزی جهان از جمله امریکا نرخ بهره را کاهش داده‌اند، فشارها بر بانک مرکزی هند بیش‌تر شده است.

در برابر سایر ارزها هر یورو به ازای ۷۹.۱۴۶۸ روپیه و هر پوند به ازای ۸۶.۳۲۶۹ روپیه معامله شدند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اتحادیه طلا، افزایش تنش‌های ژئوپلتیکی در سطح جهان باعث شد تا ارزش روپیه هند به پایین ترین حد خود در طول شش ماه اخیر برسد و هر دلار به ازای ۷۱.۴۰ روپیه معامله شود. از سوی دیگر روند نزولی ارزش پزو آرژانتین نیز ادامه دارد و بازارهای مالی این کشور نوسانات شدیدی را تجربه می‌کند که در طول نیم قرن اخیر بی‌سابقه بوده است.

از ابتدای این ماه تاکنون، روپیه ۳.۵ درصد ارزش خود در برابر دلار را از دست داده است و این اتفاق در حالی رخ میدهد که ماه جاری میلادی ماه خوبی برای دلار در برابر ارزهای مهم جهانی نظیر پوند، یورو، فرانک و ین نبود.

از زمانی که بانک مرکزی آمریکا تصمیم به کاهش نرخ بهره گرفت، فشارها بر بانک مرکزی هند برای اتخاذ رویکرد مشابه افزایش پیدا کرده است و این مساله می تواند با توجه به احتمال بالای کاهش مجدد نرخ بهره در آمریکا، روپیه را بیش از پیش تحت فشار قرار دهد.

از سوی دیگر آن‌طور که خبرگزاری فرانسه نوشته است، ارزش پزو در برابر دلار ۱.۷۷ درصد دیگر کاهش یافته است تا تنها طی سه روز، ۱۸.۷۶ درصد از ارزش پول ملی آرژانتین از بین برود. ارزش پزو پس از آن ریزش کرد که نامزد حزب رقیب رئیس جمهور کنونی این کشور توانست در انتخابات ریاست جمهوری از وی پیشی بگیرد، هر چند که به دلیل نرسیدن رای وی به تعداد مورد نیاز، انتخابات به مرحله بعدی کشیده شد.

پزو سال گذشته حدود نیمی از ارزش خود در برابر دلار را از دست داد که این مساله به نوبه خود باعث کاهش شدید محبوبیت دولت فعلی و افزایش نرخ تورم در سومین اقتصاد بزرگ آمریکای جنوبی شد. در حال حاضر ۳۲ درصد مردم این کشور در فقر زندگی می کنند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از ایسنا، ارز ۴۲۰۰ تومانی یا همان ارز دولتی از سال گذشته در دستور کار دولت برای تخصیص به تمام کالاهای وارداتی قرار گرفت، اما مدتی بعد با مخالفت برخی نمایندگان و اقتصاددانان، دولت از این سیاست خود دست کشید و بار دیگر تخصیص این ارز را محدود به کالاهای اساسی کرد.

هدف دولت از ارائه ارز ۴۲۰۰ تومانی کنترل قیمت کالاها در بازار بود تا بتواند مقابل تورم ناشی از افزایش قیمت ارز بایستد و این تورم یک‌باره به کالاها منتقل نشود؛ سیاستی که چندان موفق نبود و رشد قیمت کالاها پس از افزایش قیمت دلار در سال گذشته بیان‌گر این موضوع است.

البته ارزی که از آن با عنوان ارز ۴۲۰۰ تومانی یاد می‌شود، قیمت دولتی دلار است که سایر ارزها بر اساس این قیمت و با توجه به ضریب تبدیل آن‌ها نسبت به دلار، قیمت‌گذاری می‌شوند.

این در حالی است که بنا بر اطلاعات منتشره بانک مرکزی از دریافت‌کنندگان ارز دولتی از فروردین سال گذشته تا ۱۱ اردیبهشت سال جاری، حدود ۱۰ هزار شرکت متفاوت ارز دولتی دریافت کرده‌اند که با توجه به این آمار انتظار می‌رفت از افزایش قیمت‌ها تا حد زیادی جلوگیری شود.

این در حالی است که پس از افزایش دو تا سه برابری قیمت قریب به اتفاق کالاها در سال گذشته، هنوز نیز این افزایش قیمت تا حدودی ادامه دارد و بهانه تمامی فروشندگان کالا و تولیدکنندگان نیز افزایش قیمت دلار است.

حال آن‌که مشخص نیست ۱۰ هزار شرکتی که ارز دولتی برای واردات دریافت کرده‌اند و رقم ارز دریافتی آن‌ها هم پایین نبوده، چگونه کالاهای خود را به قیمت تمام‌شده با ارز دولتی فروخته‌اند که تقریباً تمامی تورم ناشی از افزایش قیمت دلار بر کالاها نیز اعمال شده است.

وون کره جنوبی بیشترین تقاضای واردکنندگان

بررسی فهرست دریافت‌کنندگان ارز دولتی از فروردین سال گذشته تا ۱۱ اردیبهشت امسال که توسط بانک مرکزی ارائه شده، نشان می‌دهد که در این مدت بیشترین ارز دولتی درخواستی از سوی واردکنندگان مربوط به وون کره جنوبی است؛ به طوری که در مدت مذکور ۱۳۴۱ میلیارد و ۳۱۰ میلیون وون کره جنوبی با نرخ دولتی به واردکنندگان اختصاص یافته است.

همچنین بانک مرکزی در همین مدت ۱۹۸ میلیارد و ۸۹۷ میلیون روپیه هند را با نرخ دولتی به واردات اختصاص داده و ۹۷ میلیارد و ۶۳۵ میلیون روبل روسیه نیز به متقاضیان ارز دولتی داده شده است.

تأمین ارز دولتی برای واردات از سوی بانک مرکزی برای دینار عراق ۵۴ میلیارد و ۲۰۷ میلیون و برای یوان چین ۴۳ میلیارد و ۲۹۵ میلیون بوده است که این دو کشور بر اساس آمار گمرک ایران از بزرگ‌ترین شرکای تجاری کشورمان در این مدت بوده‌اند.

۳۱ میلیارد و ۱۲۲ میلیون ین ژاپن و ۱۰ میلیارد و ۴۸۷ میلیون لیر ترکیه نیز در طول این یک‌سال با نرخ دولتی در اختیار واردکنندگان قرار گرفته است.

تأمین ارزهای دیگری نیز از سوی بانک مرکزی به صورت محدود انجام شده که شامل ۱۰۳ میلیون و ۸۴۲ هزار درهم امارات، ۳۷ میلیون و ۷۷۰ هزار ریال عمان ۱۸۱ میلیون و ۹۱ هزار فرانک سوئیس و ۸۳۵ هزار کرون دانمارک می‌شود.

تأمین دلار و یوروی دولتی برای واردات

دلار و یورو در حال حاضر به عنوان مهم‌ترین ارزهای کشور شناخته می‌شوند، اما با وجود تأمین ۱۲ میلیارد و ۹۶۶ میلیون یورو با نرخ دولتی برای واردات در طول مدت مذکور، رقم تأمین دلار دولتی تنها شش میلیون و ۶۷۰ هزار دلار بوده است.

این ارقام نشان می‌دهد که واردات ایران در سال گذشته بیشتر بر پایه ارزهای دیگری به جز دلار انجام شده و رقم دلار تامین‌شده برای واردات نسبت به سایر ارزها قابل توجه نیست.

با این حال مهم‌ترین نکته در ارائه ارز دولتی به واردکنندگان این است که اگر قرار است با اختصاص ارز دولتی به کالاهای اساسی، قیمت این کالاها مانند سایر کالاها رشد کند، چه نیازی به تأمین ارز دولتی برای واردات این کالاهاست و شاید بهتر باشد دولت در این شرایط اقتصادی کشور، یارانه‌ها را به شکل مستقیم‌تری به دست مصرف‌کننده برساند. به طور مثال کالاها با نرخ آزاد وارد شوند و دولت با نرخ آزاد آن‌ها را از واردکننده خریداری کرده و پس از اعمال یارانه خود آن‌ها را وارد بازار کند، تا نه شائبه ایجاد رانت در تخصیص دلارهای ۴۲۰۰ تومانی مطرح باشد و نه سوءاستفاده‌های احتمالی از این ارزها توسط واردکننده و فروشنده.

منبع: isna.ir

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، حتی اگر ثبات قیمت کالاهای اساسی رقم می‌خورد، سیاست تخصیص ارز ارزان، یارانه بیشتری را به دهک‌های بالای درآمدی اختصاص می‌داد و یارانه دهک دهم ۴ برابر یارانه دهک اول می‌شد. به فهرست معایب سیاست ارز ترجیحی، باید زمینه ایجاد رانت، فساد و تضعیف تولید داخلی را نیز افزود. علاوه‌‌بر این، آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد در یک سال و یک ماه گذشته، ۷/ ۲۸ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی و ۸/ ۹ میلیارد دلار ارز نیمایی پرداخت شده است. مقایسه آمارهای ارز رسمی و نیمایی با نرخ ارز بازار نشان می‌دهد که طی بازه مورد بررسی، رقم شگفت‌آور ۲۱۷ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان ارزی اعطا شده است؛ رقمی که معادل نیمی از منابع بودجه عمومی، یک و نیم برابر درآمدهای نفتی و پنج برابر یارانه نقدی در سال ۹۸ است. با توجه به این دو گزارش، مرکز پژوهش‌ها بهینه‌ترین روش در شرایط فعلی را حذف ارز ترجیحی کالاهای اساسی برای تمام اقلام به جز دارو و پرداخت یارانه نقدی از مابه‌التفاوت ارز نیمایی و ارز دولتی معرفی کرد.
بررسی‌ها حاکی از آن است که در حدود یک سال و یک ماه، یارانه پنهان اعطایی به ارز نیمایی و ارزرسمی رقمی حدود ۲۱۷ هزار میلیارد تومان بوده است. براساس آمارهای بانک مرکزی، از ابتدای سال ۹۷ تا میانه اردیبهشت‌ماه۹۸، به میزان ۷/ ۲۸ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی و حدود ۸/ ۹ میلیارد دلار ارز نیمایی پرداخت شده است. اگر این رقم با نرخ ارز تعادلی بازار (۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان) مقایسه شود، می‌توان محاسبه کرد که میزان ما‌به‌التفاوت این نرخ با نرخ ارز رسمی و نیمایی، معادل ۲۱۷ هزار میلیارد تومان بوده که می‌توان این رقم را یارانه پنهان ارزی معرفی کرد. مطابق بررسی‌ها این رقم حدود نیمی از منابع بودجه عمومی، یک و نیم برابر درآمدهای نفتی و پنج برابر یارانه نقدی اعطایی در سال ۹۸ بوده که تنها به گروهی خاص اختصاص یافته است، سیاستی که مهم‌ترین هدف آن محافظت از خانوارهای کم‌درآمد در برابر افزایش قیمت‌ها بوده است، هدفی که براساس گزارش‌های کارشناسی در اکثر موارد محقق نشده است.

یارانه اعطایی به ارز رسمی

پس از اینکه بانک مرکزی فهرست دریافت‌کنندگان ارز نیمایی و دولتی را منتشر کرد، تحلیل‌های متعددی در خصوص انتشار این لیست توسط خبرگزاری‌ها و تحلیلگران منتشر شد. بانک مرکزی آمار ارز دریافتی را در سه بخش دریافت‌کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی، دریافت‌کنندگان حقیقی ارز نیمایی و دریافت‌کنندگان حقوقی ارز نیمایی طی بازه زمانی اول فروردین ۱۳۹۷ تا ۱۸ اردیبهشت سال ۱۳۹۸ در اختیار مخاطبان قرار داد. با توجه به آمار منتشر شده و فاصله قیمت ارز رسمی و نیمایی از قیمت آزاد، می‌توان میزان یارانه اعطایی به کل شرکت‌ها را از طریق ارز محاسبه کرد. طبق محاسبات «دنیای‌اقتصاد» میانگین نرخ واقعی دلار از ابتدای فروردین ۹۷ تا زمان انتشار آخرین بیانیه بانک مرکزی معادل ۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان بوده است. با توجه به نرخ ۴۲۰۰ تومان برای ارز دولتی و حجم ارز واگذار شده، مابه‌التفاوت معادل ریالی واقعی ارز و دولتی آن معادل با ۱۹۰ هزار میلیارد تومان است. همچنین در سامانه نیما، میانگین نرخ ارزهای مبادله‌شده به دلار در حدود ۸ هزار و ۷۳ تومان است. شکاف ریالی به‌وجود آمده در بخش نیمایی حقوقی با توجه به حجم ارز مبادله شده در حدود ۲۶ هزار میلیارد تومان و این مقدار برای بخش نیمایی حقیقی معادل با ۶۲۰ میلیارد تومان محاسبه شده است. در نتیجه مجموع این شکاف اعم از ارز ۴۲۰۰ تومانی و ارز نیمایی که به شکل یارانه در اختیار تولید‌کننده قرار گرفته، رقمی معادل حدود ۲۱۷ هزار میلیارد تومان است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که در بودجه سال ۹۸، کل منابع عمومی به میزان ۵/ ۴۴۸ هزار میلیارد تومان، هزینه‌های جاری معادل ۳۵۲ هزار میلیارد تومان، درآمدهای غیرنفتی ۲۳۹ هزار میلیارد تومان، هزینه‌های عمرانی به میزان ۶۷ هزار میلیارد تومان، منابع یارانه نقدی به میزان ۴۳ هزار میلیارد تومان و درآمدهای نفتی به میزان ۱۵۸ هزار میلیارد تومان گزارش شده است. با توجه به این محاسبات رقم یارانه ارزی طی مدت مورد بررسی معادل ۴۸ درصد منابع عمومی بودجه سال ۹۸ همچنین ۶۱ درصد هزینه‌های جاری و ۹۰ درصد درآمدهای نفتی بوده است. ضمنا این منابع معادل ۵ برابر یارانه نقدی اعطایی، ۴/ ۱ برابر درآمدهای نفتی و ۲/ ۳ برابر بودجه عمرانی در سال ۱۳۹۸ است. البته باید در این محاسبه نیز یک مولفه در نظر گرفته شود، بدین صورت که اگر ارزهای رسمی و نیمایی با قیمت تعادلی در بازار عرضه می‌شد، طبیعتا نرخ کنونی کمتر از شرایط کنونی بود و احتمال داشت که شکاف یارانه‌ای کاهش یابد. همچنین باید توجه کرد که با توجه به افزایش قیمت ارز تعادلی، این احتمال وجود دارد که در آینده شکاف ارزی افزایش یابد و در نتیجه باید راهکار جایگزینی برای توقف یارانه پنهان ارزی پیدا کرد.

ترکیب تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی

بررسی‌ها نشان می‌دهد در مجموع حدود ۷/ ۲۸ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی طی مدت یک سال و یک ماه تخصیص داده شده است. در این لیست سبد متنوعی از ارزها نظیر «وون کره‌جنوبی»، «روپیه هند»، «روبل جدید روسیه»، «یوآن چین»، «دینار عراق»، «ین ژاپن»، «یورو» و «لیر ترکیه» به چشم می‌خورد. بر این اساس بیشترین ارزی (از نظر ارزش دلاری) که طی این مدت عرضه شده به ترتیب یورو، یوآن چین، روپیه هند و لیر جدید ترکیه بوده است. بر این اساس حدود ۵۰ درصد از ارزهای پرداختی به شکل یورو بوده و ۶/ ۲۲ درصد از این ارزها نیز به شکل یوآن بوده است. بالاترین سهم از مبالغ یورویی به شرکت خودروسازی مدیران پرداخت شده و عمده ارزهای یوآن چین نیز به شرکت‌های خودروسازی تخصیص یافته است. بررسی‌های یک گزارش در معاونت بررسی‌های اتاق بازرگانی نشان می‌دهد که حدود یک‌چهارم از ارزهای پرداختی تنها به ۲۰ شرکت پرداخته شده است که شرکت‌های «مجتمع کشت و صنعت و روغن نباتی ماهیدشت کرمانشاه»، «مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران» و «آوا تجارت صبا» با سهم ۳/ ۳ درصد، ۴/ ۲ درصد و ۲/ ۲ درصد بیشترین سهم را از این ارزها داشته‌اند.

تخصیص دلار تنها به یک موسسه

راهیابی دلار به بازار بورس!

یکی از نکات قابل‌توجه این گزارش این است که تمام ارزهای ۴۲۰۰ تومانی در قالب دلار که به میزان ۷ میلیون دلار بوده به موسسه خیریه مکتب امیرالمومنین رسیده است. در این خصوص بانک مرکزی عنوان کرده است که این موسسه طی سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۶ نسبت به دریافت تسهیلاتی از محل حساب ذخیره ارزی اقدام کرده است و اکنون با بهره‌گیری از ماده (۲۰) قانون «رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور» بر مبنای مکانیزم و آیین‌نامه اجرایی قانون مورد اشاره نسبت به پرداخت ریال برای بازپرداخت اقساط خود اقدام کرده و عملیات حسابداری ارزی بین بانک عامل و بانک مرکزی در جهت تسویه و وصول آن با رعایت مکانیزم تخصیص، تامین و فروش ارز انجام شده است. بنابراین براساس توضیحات بانک مرکزی این موسسه اقدامی برای دریافت ارز به منظور واردات در سال جاری نداشته و مبلغ ذکر شده در لیست انتشار یافته این بانک، صرفا برای خرید ارز بابت تسویه بخشی از تسهیلات مذکور بوده است. البته در این گزارش توضیح داده نشده که چرا یک موسسه خیریه توانسته به میزان ۷ میلیون دلار تسهیلات از حساب ذخیره ارزی دریافت کند و موارد مصرف این میزان تسهیلات چه بوده است؟‌ اما با بررسی پایگاه این خیریه می‌توان مشاهده کرد که فعالیت‌های این نهاد در زمینه تهیه جهیزیه، فعالیت فرهنگی و مذهبی و فعالیت‌های آموزشی بوده است.

تخصیص ارز در سامانه نیما

بانک مرکزی علاوه‌بر این آمار تخصیص یورویی را در سامانه نیما براساس اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر کرده است. در فایلی که اشخاص حقیقی وجود دارد، علاوه‌بر اسم افراد، شماره ملی و نرخی که با آن ارز مبادله شده است نیز وجود دارد. البته رقم کلی ارزهایی که به اشخاص حقیقی اختصاص یافته تنها ۲۰۱ میلیون یورو (معادل ۲۲۶ میلیون دلار) بوده است. همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد حدود ۶/ ۸ میلیارد یورو (۶/ ۹ میلیارد دلار) ارز در سامانه نیما به اشخاص حقوقی اختصاص داده شده است. در این خصوص بیشترین ارز تخصیص داده شده، یوآن چین، یورو و درهم امارات بوده است. ۳۶ درصد از ارزهای تخصیص داده شده به افراد حقوقی، به شکل یوآن و ۳۵ درصد نیز به شکل یورو بوده است. براساس این بررسی، کرمان موتور وکارآوران صنعت خاورمیانه و سایپا سه شرکتی بودند که بیشترین سهم را در دریافت ارز نیمایی داشته‌اند.

تخصیص ارز در سامانه نیما

منبع: donya-e-eqtesad.com

به گزارش سیگنال به نقل از بانک سعودی بریتانیایی (SABB) اعلام کرد که این سرویس در بخش مالی کنفرانس ریاض در ۲۴ و ۲۵ آوریل (۴ و ۵ اردیبهشت) رونمایی شد، بخشی از برنامه استراتژیک این بانک در حرکت به سمت تحول دیجیتالی و بهتر کردن تجریه مشتری است.

به گفته‌ی ساب، این بانک یکی از اولین بانک‌های عربستان سعودی بود که در ژانویه سال ۲۰۱۸ به شبکهریپل پیوست. این فناوری پس از آن با موفقیت از طریق یک تراکنش آزمایشی که در دسامبر سال ۲۰۱۸ با استفاده از روپیه هند انجام شده بود، فعال شد.

استفاده بانک عربستانی از رپیل برای تراکنش‌های برون مرزی

ماجد نجم، معاون بانکداری سازمانی این بانک اظهار داشت که این پلتفرم خدمات سریع‌تر و شفاف‌تر پرداخت‌های بین‌المللی را ارائه می‌دهد. روپیه اولین ارزی است که از طریق این پلتفرم در دسترس است و ساب قصد دارد که کشورها و ارزهای بیشتری را به این سرویس اضافه کند.

او در ادامه افزود:

این گام بخشی از تلاشهای مداوم بانک برای ارائه بهترین خدمات بانکی به مشتریان، استفاده از جدیدترین فناوری و محصولات بانکداری جهانی در دسترس و ایجاد روش‌ها و ابزارهایی که سبب صرفه‌جویی وقت و هزینه برای مشتریان ما می‌شوند، است.

در ماه سپتامبر سال گذشته، ساب اولین بانک عربستانی بود که به اکوسیستم بلاک چینی که توسط R3، یک شرکت نرم‌افزاری و کنسرسیوم بانکداری جهانی، اداره می‌شود پیوست.

ریپل در ۲۴ آوریل (۴ اردیبهشت) اعلام کرد که درسه ماهه اول سال ۲۰۱۹ به ارزش ۱۶۹.۴ میلیون دلار توکن XRP فروخته است که نسبت به سه ماهه آخر سال ۲۰۱۸ رشد ۳۱ درصدی داشته است.

منبع: arzdigital.com

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، ارزهای نوظهور توسط دلار تحت فشار قرار گرفته اند.

پزو در کف تاریخی

ارزهای نوظهور و فشار دلار بر آن ها

بازارهای جهانی پس از انتشار داده‌های مثبت اقتصادی بیشتر تحت‌تاثیر گزارش سفارش‌های کالاهای بادوام آمریکا قرار داشت، از همین رو، دلار گام‌های آرام اما صعودی خود را ادامه داد تا این سطح جدید را لمس کند. در شرایطی که شاخص دلار جایگاهی برای رکورد دو ساله خود دست و پا کرده بود، رقیب اصلی او یعنی یورو کف دو ساله خود را تجربه کرد. البته درمیان ارزهای کشورهای توسعه‌یافته تنها ین ژاپن یارای ایستادگی در برابر صعود پرشتاب دلار را داشت و در برابر آن تقویت شد. رالی موفق دلار به بازارهای نوظهور نیز سرایت کرد، شدیدترین سقوط ارزی متعلق به آرژانتین با ساختار اقتصادی از هم‌گسیخته بود؛ پزو آرژانتین در طول هفته گذشته بالغ بر ۵/ ۷ درصد در برابر اسکناس پشت‌سبز تضعیف شد.یوآن چین، راند آفریقای جنوبی، روپیه هند و پاکستان و همچنین لیر ترکیه که چهارمین نرخ برابری ضعیف خود را در طول تاریخ برابر دلار تجربه کرد، تنها بخشی از لشکر ارزهای مغلوب به دلار هستند.

لیر در آستانه بحران دیگر؟

ارزهای نوظهور و فشار دلار بر آن ها

لیر ترکیه که پس از بحران ارزی سال گذشته میلادی ۳ مرتبه نرخ‌های بین ۶ تا سقف ۲/ ۷ در برابر دلار را پشت سر گذاشته بود آرام آرام در حال ورود به کانال نرخ برابری ۶ قرار گرفته است؛ در واقع نرخ برابری ۹۵/ ۵ به رغم مصائب پرشمار اقتصاد این کشور حاصل‌شده و عبور از کانال نرخ برابری ۶ مقابل دلار چندان دور از ذهن نیست. بازار مالی ترکیه روز پنج‌شنبه تحت تکانه جدید قرار گرفت همان طور که بانک مرکزی این کشور سعی در آرام کردن سرمایه‌گذاران با مخابره سیگنال توانایی استفاده از ابزارهایی مانند رشد نرخ بهره و جلوگیری از افت بیشتر لیر در کنار افزایش حجم ذخایر ارزی این کشور داشت، نتوانست جلوی تکانه روز پنج‌شنبه را بگیرد. تصمیم سیاست‌گذاران پولی در کنار داده‌های جدیدی که حاکی از افت ذخایر ارزی این کشور تا ۸/ ۱ میلیارد دلار ظرف یک هفته بود، اعتماد به سپر محافظ مالی این کشور را در میان سرمایه‌گذاران از بین برده است.

با اینکه بانک مرکزی نرخ بهره بانکی را در عدد ۲۴ حفظ کرده تا جلوی پیشروی بحران را بگیرد، همچنان اعتماد عمومی خدشه‌دار باقی‌مانده است. سیاست‌گذاران پولی اظهار کردند در صورت لزوم آماده رشد بیشتر نرخ بهره خواهند برد. همچنین استقراض‌های کوتاه‌مدت برای تامین مالی پروژه‌های انبساطی «رجب طیب اردوغان» و اقدام جدید بانک مرکزی برای سوآپ لیر و دلار در جهت جبران کسری ذخایر ارزی خود، حجم بدهی‌های دلاری ترکیه را به حدی رسانده که بازپرداخت آنها اگر غیر‌ممکن نباشد بسیار دشوار خواهد بود. سررسید بدهی‌های کوتاه‌مدت ترکیه به زودی فرا خواهد رسید؛ در آنجاست که توان بازپرداخت بخشی از مشکلات را حل خواهد کرد و ناتوانی در بازپرداخت کشور را که در رکود فرو رفته دچار صدمات شدیدتری خواهد کرد.

ارزهای نوظهور و فشار دلار بر آن ها
ارزهای نوظهور و فشار دلار بر آن ها

منبع : donya-e-eqtesad.com

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.