دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
31 شهریور 1399

با توجه به اینکه سود سپرده‌های بانکی رقیب اصلی صندوق درآمد ثابت محسوب می‌شود با مقایسه بهترین صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت و سود بانکی می‌توان، صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت را از نظر نحوه عملکرد مورد بررسی قرار داد.

پس از پایان شش ماه نخست سال، بازار سرمایه با افت بازدهی و منفی شدن سهام بورسی همراه شد. در این زمان مدیریت سرمایه‌ها برای سرمایه‌گذاران مهم جلوه می‌کرد. برخی تصمیم گرفتند سرمایه‌شان را از بازار سهام خارج کنند و به بانک‌ها بسپارند. سرمایه‌گذاری در بانک‌ها همواره یک گزینه کم ریسک و مطمئن برای عموم مردم به شمار می‌آید. ابزارهای مالی دیگری نیز وجود دارد که در وضعیت‌های مشابه می‌تواند جزو انتخاب‌های سرمایه گذاران قرار بگیرد. یکی از شناخته شده‌ترین این ابزارها صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت است.

ریسک و بازده متناظر صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت از سایر صندوق های سرمایه گذاری کمتر است و برای سرمایه گذارانی که قصد سرمایه گذاری بدون ریسک با سود مطمئن را دارند توصیه می‌شود.

صندوق سرمایه گذاری بهتر است یا بانک ؟

در این گزارش بین نرخ مصوب سود سپرده های بانکی و سودهای محقق شده در صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت در بازه زمانی یک ماهه 10 مهر ماه تا 10 آبان 98 می پردازیم.

صندوق سرمایه گذاری بهتر است یا بانک ؟

صندوق سرمایه گذاری “مشترک صنعت و معدن” به شکل معناداری با ثبت بازدهی بالاتر از سایر صندوق ها، در صدر بهترین صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت یک ماه اخیر قرار گرفت. جالب توجه است که صندوق سرمایه گذاری “مشترک صنعت و معدن” در گزارش ماهانه مقایسه صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت و بانک در ماه قبل نیز در صدر تمام صندوق های درآمد ثابت قرار گرفته بود.

بهترین صندوق‌های سرمایه گذاری درآمد ثابت (منتهی به 10 آبان 98)

طبق نمودار بالا، صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت با بیشترین بازدهی ماهانه (منتهی به 10 آبان 98) عبارت اند از:

رشد و بازدهی صندوق های با درآمد ثابت تابعی از رشد بازار سرمایه است و طبیعتا در زمانی که روند بازار سرمایه رو به رشد باشد سودهای صندوق های با درآمد ثابت نیز بالاتر از دیگر اوقات است. به طور کلی و در مقایسه با سود سپرده های بانکی می توان گفت، سرمایه گذاری در صندوق های با درآمد ثابت درصد سود بالاتری را برای مشتریان به ارمغان می آورد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

برای بسیاری از سرمایه‌گذاران دریافت سود قطعی و منظم در انتخاب محل سرمایه‌گذاری خیلی تاثیرگذار است. به همین دلیل است که بیشترین نقدینگی کشور در بانک‌ها و حساب‌هایی قرار دارد که سود تضمین‌شده‌ای را به مشتریان می‌دهند. در میان صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز صندوق‌های با درآمد ثابت با جذب 97 درصد از کل نقدینگی موجود در صندوق‌های سرمایه گذاری، بیشترین جذابیت را دارند. در این گزارش به بررسی بهترین صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابتی می‌پردازیم که به صورت ماهانه سود پرداخت می‌کنند و در شش ماه نخست سال 98 بیشترین بازدهی را داشته‌اند.

بالاترین سود صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت با پرداخت سود ماهیانه

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت از نظر پرداخت سود به چند دسته مختلف تقسیم می‌شوند. برخی به صورت یک ماهه و در تاریخ مشخص سودهای پیش بینی شده را به حساب مشتریان واریز می‌کنند. برخی دیگر در بازه‌های زمانی سه یا شش ماهه تقسیم سود می‌کنند.

صندوق‌های دیگری نیز هستند که بدون تقسیم سود فعالیت می‌کنند و سرمایه‌گذاران صرفا از محل افزایش خالص ارزش دارایی‌ها و افزایش قیمت واحدهای صندوق(NAV) کسب سود می‌کنند.

لازم به ذکر است، این گزارش شامل تمامی صندوق‌های درآمد ثابت دارای تقسیم سود ماهانه نمی‌شود و صرفا بهترین صندوق‌های درآمد ثابت از این نوع را بررسی کرده است. جهت مشاهده اطلاعات بیشتر درباره صندوق های درآمد ثابت می‌توانید به صفحه صندوق‌های سرمایه گذاری مراجعه کنید.

لیست بهترین صندوق‌های سرمایه گذاری درآمد ثابت با پرداخت ماهانه به شرح زیر است:

نام صندوق بازده نیم سال اول 98 (درصد) معادل سالیانه(درصد)
مشترک صبای هدف 27.25 54.50
مشترک صنعت و معدن 22.66 45.32
گنجینه یکم آوید 17.62 35.24
گنجینه آینده روشن 12.85 25.70
گسترش فردای ایرانیان  12.42 24.84
امین آشنا ایرانیان 12.35 24.70
دوم اکسیر فارابی 11.82 23.64
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

اکثر سرمایه گذاران محافظه کار تنها به دنبال حفظ ارزش پول خود هستند و به عبارتی می خواهند در جایی کم ریسک سرمایه گذاری کنند تا ارزش پول فردایشان از امروز کمتر نشود. بهترین انتخاب برای این دسته از سرمایه گذاران، صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت خواهد بود. در ادامه به معرفی پربازده ترین صندوق ها و همچنین بررسی وضعیت کلی آنها خواهیم پرداخت.

پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت

گزارش ماهانه صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت (تیر ماه 1398)

اندیشه ورزان صبا تامین و نیکوکاری دانشگاه تهران نیز با 2.4 درصد بازدهی، مشترکاً در رتبه چهارم جای گرفتند. صندوق درآمد ثابت کارگزاری فارابی که به دوم اکسیر فارابی شناخته می شود، با 2.1 درصد بازدهی در رتبه پنجم قرار گرفت. این در حالی است که شاخص کل در همین بازده، 8.2 درصد بازدهی داشت.

گزارش ماهانه صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت (تیر ماه 1398)

پیش از این در گزارش های هفتگی “پول وارد چه نوع صندوق های سرمایه گذاری شد؟” به جریان نقدینگی صندوق ها پرداختیم. حال ببینیم چه مقدار پول به صندوق های درآمد ثابت وارد یا از آن خارج شده است.

ورود پول به صندوق های درآمد ثابت 13 هزار و 78 میلیارد تومان
خروج پول از صندوق های درآمد ثابت 11 هزار و 406 میلیارد
خالص جریان نقدینگی 1 هزار و 672 میلیارد تومان

صندوق های سرمایه گذاری در آمد ثابت در چه صنایعی سرمایه گذاری می کنند؟

طبق الزامات سازمان بورس، صندوق های درآمد ثابت موظفند حداقل 80 درصد داراییِ تحت مدیریتشان را در اوراق با درآمد ثابت سرمایه گذاری کنند. حداکثر 15 درصد را هم می توانند در سهام سرمایه گذاری کنند. بنابراین حجم سرمایه گذاری بالقوه این صندوق ها در سهام 21 هزار و 878 میلیارد تومان است. (ارزش خالص دارایی صندوق های درآمد ثابت) که از این بین 14 هزار و 800 میلیارد در سهام سرمایه گذاری کرده اند (سرمایه گذاری بالفعل) و می توانند هر زمان که لازم باشد، 7 هزار و 78 میلیارد تومان دیگر نیز به بورس تهران وارد کنند. بنابراین پتانسیل این صندوق ها را به یاد داشته باشید.

گزارش ماهانه صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت (تیر ماه 1398)
فلزات اساسی محصولات شیمیایی فرآورده های نفتی بانکها و موسسات اعتباری مخابرات
2.44
درصد به کل سرمایه
1.18
درصد به کل سرمایه
0.94
درصد به کل سرمایه
0.49
درصد به کل سرمایه
0.33
درصد به کل سرمایه
3 هزار و 614 میلیارد تومان 1 هزار و 749 میلیارد تومان 1 هزار و 391 میلیارد تومان 720 میلیارد تومان 487 میلیارد تومان
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

صندوق سرمایه‌گذاری ” حکمت آشنا ایرانیان” در هفته گذشته با ثبت بازده 0.62 درصد بیشترین بازده را در بین این صندوق‌ها ثبت کرد. بازدهی یک سال اخیر این صندوق نیز حدود 23.0 درصد بوده است. صندوق‌ سرمایه‌گذاری دوم اکسیر فارابی” با کسب 0.56 درصد بازدهی در رتبه دوم بهترین عملکرد در صندوق‌های با درآمد ثابت قرار دارند. رتبه سوم پربازده‌ترین صندوق بادرآمد ثابت هفته گذشته را نیز صندوق “مشترک فراز اندیش نوین” با 0.48 درصد بازدهی کسب کرده است.

لازم به ذکر است میانگین بازدهی هفته گذشته صندوق‌های با درآمد ثابت فعال در بازار سرمایه 0.3 درصد بوده است. به طور میانگین سهم سهام در ترکیب دارایی صندوق‌های با درآمد ثابت حدود 10 درصد می‌باشد. بنابراین تغییرات شاخص‌های بورس و فرابورس می‌تواند بر بازده آن‌ها تاثیر داشته باشد. حال به دلیل اینکه شاخص‌های بورس و فرابورس در هفته گذشته روند نزولی داشتند، بازدهی صندوق‌های با درآمد ثابت نیز نسبت به هفته گذشته کمتر بوده است.

در جدول زیر پنج صندوق پربازده با درآمد ثابت در هفته منتهی به 20/02/1398 آورده شده است: (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌گذاری)

1 حکمت آشنا ایرانیان 0.62% 23.0% 4,522 سبدگردان سهم آشنا
2 دوم اکسیر فارابی 0.56% 22.2% 684 کارگزاری فارابی
3 مشترک فراز اندیش نوین 0.48% 23.9% 1,511 تامین سرمایه نوین
4 نهال سرمایه ایرانیان 0.47% 22.7% 678 تامین سرمایه نوین
5 مشترک گنجینه الماس پایدار 0.46% 22.0% 371 سبدگردان الماس

در نمودار زیر بازده پربازده ‌ترین صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری بادرآمد‌ثابت هفته منتهی به 1398/02/20 با هم مقایسه شده‌اند:

پربازده‌ ترین صندوق‌ های سرمایه گذاری با درآمد ثابت (هفته منتهی به بیستم اردیبهشت ماه 1398)

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت برای سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز گزینه‌ی بسیار مناسبی هستند. از یک طرف ریسک خیلی پایینی دارند و از طرف دیگر معمولا بازده‌هایی بالاتر از سود بانکی را به سرمایه‌گذاران خود می‌دهند. زیرا مدیریت این صندوق‌ها توسط افراد حرفه‌ای و با تجربه صورت می‌گیرد و اوراق بهادار با درآمد ثابتی برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌شوند که بیشترین پتانسیل را برای بازدهی داشته باشند و از طرفی ریسک آن‌ها به شکل مناسبی مدیریت می‌شود. این صندوق‌ها موظف به سرمایه‌گذاری حداقل ۷۵ درصد از دارایی‌های خود در اوراق با درآمد ثابت می‌باشند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

صندوق سرمایه‌گذاری “دوم اکسیر فارابی” در در هفته منتهی به 17 اسفندماه 1397 با ثبت بازده 0.54 درصد رتبه برتر را در بین پربازده‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری بادرآمد ثابت کسب کرد. صندوق­ سرمایه‌گذاری “مشترک گنجینه الماس پایدار” با کسب 0.53 درصد بازدهی در رتبه­ دوم بهترین عملکرد در صندوق‌های با درآمد ثابت قرار دارند.

رتبه سوم پربازده‌ترین صندوق بادرآمد ثابت هفته گذشته را نیز صندوق “نهال سرمایه ایرانیان” با 0.52 درصد بازدهی کسب کرده است. لازم به ذکر است میانگین بازده کل صندوق‌های بادرآمد ثابت فعال در بازار سرمایه در هفته گذشه 0.33 درصد بوده است.

در جدول زیر پنج صندوق پربازده با درآمد ثابت در هفته گذشته آورده شده است (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌گذاری):

ردیف نام صندوق بازده هفته گذشته
 (درصد)
بازده سال گذشته
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
مدیر
1 دوم اکسیر فارابی 0.54% 22.1% 569 کارگزاری فارابی
2 مشترک گنجینه الماس پایدار 0.53% 21.6% 531 سبدگردان الماس
3 نهال سرمایه ایرانیان 0.52% 22.3% 622 تامین سرمایه نوین
4 حکمت آشنا ایرانیان 0.51% 22.2% 4,952 کارگزاری سهم آشنا
5 مشترک فراز اندیش نوین 0.48% 23.4% 1,327 تامين سرمايه نوين

در نمودار زیر پربازده‌ترین صندوق‌‌های سرمایه‌گذاری بادرآمد ثابت با هم مقایسه شده‌اند:

صندوق‌های با درآمد ثابت برای سرمایه‌گذاران ریسک‌گریز گزینه‌ی بسیار مناسبی هستند. از یک طرف ریسک خیلی پایینی دارند و از طرف دیگر معمولا بازده‌هایی بالاتر از سود بانکی را به سرمایه‌گذاران خود می‌دهند؛ زیرا مدیریت این صندوق‌ها توسط افراد حرفه‌ای و با تجربه صورت می‌گیرد و اوراق بهادار با درآمد ثابتی برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌شوند که بیشترین پتانسیل را برای بازدهی داشته باشند و از طرفی ریسک آن‌ها به شکل مناسبی مدیریت می‌شود. این صندوق‌ها موظف به سرمایه‌گذاری حداقل ۷۵ درصد از دارایی‌های خود در اوراق با درآمد ثابت می‌باشند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.