دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
30 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، پتروشیمی دهدشت با عدم موافقت سازمان بورس در مشارکت افزایش سرمایه پیشنهادی پتروشیمی گچساران و کاهش درصد سهامداری 21.13 درصدی در این شرکت با ادامه تعلیق نماد تا 6 شهریور روبرو شد.

براین اساس، محمدرضا صاحب نسق مدیرعامل “دهدشت” با توجه به اتمام مهلت مشارکت در افزایش سرمایه شرکت پتروشیمی گچساران در 27 مرداد ماه و با توجه به عدم موافقت سازمان بورس با افزایش سرمایه پیشنهادی اعلام کرد: امکان مشارکت در افزایش سرمایه پتروشیمی گچساران محقق نشده و درصد سهام این شرکت از 21.13 درصد کاهش یافته که به محض اطلاع از میزان کاهش و درصد سهام جدید در پتروشیمی گچساران به اطلاع خواهد رسید.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش برخی نمادهایی که حجم های نسبتا بالایی در مقایسه با میانگین 30 روز گذشته معامله شده اند یا قدرت خریدار به فروشنده حقیقی آنها بالا است و تحرکاتی در تابلوی معاملاتی آنها مشاهده شده است، معرفی می شود و شما می توانید در روزهای آتی این نمادها را بررسی کنید. نمادهای معرفی شده به هیچ وجه سیگنال خرید و فروش نیست و صرفا برای بررسی بیشتر ارایه شده است.

می توانید گزارش بازار سهام و سایر حجم های مشکوک را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

ردیف نماد مقایسه با میانگین حجم 30 روز قدرت خریدار به فروشنده حقیقی
1 فنورد 4.04 1.15
2 ثنام 5.7 1.34
3 دهدشت 6.31 0.56

1. فنورد : نورد و قطعات فولادی با نماد فنورد در بازار بورس وگروه محصولات فلزی قرار دارد. با نزدیک شدن به محدوده حمایتی 5 هزار تومان و میانگین متحرک نمایی 50 روزه و کف کانال، حجم بالایی را در این نماد شاهد بودیم که در نهایت با صف خرید به کار خود خاتمه داد. مقاومت مهم 6300 تومان که سقف قبلی است را پیش رو دارد.

3 سهم برگزیده بازار سرمایه (شنبه 9 فروردین ماه 99)
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

2. ثنام : ساختمانی نام آوران مهندسی با نماد ثنام در بازار پایه زرد فرابورس و گروه انبود سازی قرار دارد. این نماد که در یک کانال صعودی قرار دارد، با نزدیک شدن به محدوده حمایتی 600 تومان و میانگین متحرک نمایی 50 روزه با افزایش تقاضا مواجه شد و حجم بالایی در آن شاهد بودیم. در صورت صعود، مقاومت بعدی در محدوده 730 تومان قرار دارد.

3 سهم برگزیده بازار سرمایه (شنبه 9 فروردین ماه 99)
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

3. دهدشت : صنایع پتروشیمی دهدشت با نماد دهدشت در بازار پایه زرد فرابورس و گروه محصولات شیمیایی قرار دارد. در 3 اسفند سال گذشته، دهدشت جزو نماد برگزیده بود و توانست تا 850 تومان رشد کند. در بازگشت به سقف تاریخی در محدوده 725 تومان، امروز با حجم بالا در صف خرید قرار گرفت.

3 سهم برگزیده بازار سرمایه (شنبه 9 فروردین ماه 99)
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش برخی نمادهایی که حجم های نسبتا بالایی در مقایسه با 30 روز گذشته معامله شده اند و قدرت خریدار به فروشنده آنها مناسب است و تحرکاتی در تابلوی معاملاتی آنها مشاهده شده است، معرفی می شود و شما می توانید در روزهای آتی این نمادها را بررسی کنید. نمادهای معرفی شده به هیچ وجه سیگنال خرید و فروش نیست و صرفا برای بررسی بیشتر ارایه شده است.

می توانید گزارش بازار سهام و سایر حجم های مشکوک را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

ردیف نماد مقایسه با حجم 30 روز قدرت خریدار به فروشنده حقیقی
1 امید 8.86 0.36
2 کمینا 2.23 0.41
3 دهدشت 15.3 0.10

1. امید : تامین سرمایه امید با نماد امید در بازار دوم بورس و گروه فعالیت های کمکی به نهادهای مالی واسط قرار دارد. مطابق چارت، این سهم بعد از واکنش به خط میانی کانال در محدوده 300 تومان در دو روز کاری اخیر حجم های سنگینی معامله شده است و امروز هم مقاومت 350 تومان شکسته شد.

3 سهم برگزیده بازار سرمایه (شنبه 3 اسفند ماه 98)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

2. کمینا : شیشه سازی مینا با نماد کمینا در بازار پایه زرد فرابورس و گروه سایر محصولات کانی غیرفلزی قرار دارد. بعد از عبور از محدوده قیمتی 2000 تومان، حجم های سنگینی در این نماد معامله شد و امروز هم توانست از مقاومت 2200 تومان عبور کند. اندیکاتور RSI هم توانست از کانال نزولی خود خارج شود.

3 سهم برگزیده بازار سرمایه (شنبه 3 اسفند ماه 98)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

3. دهدشت : صنایع پتروشیمی دهدشت با نماد دهدشت در گروه محصولات شیمیایی و بازار پایه زرد فرابورس قرار دارد. با نزدیک شدن به محدوده 600 تومان، حجم های قوی را در دو روز کاری اخیر شاهد بودیم. در ادامه باید ببینم در صورت ادامه روند صعودی، می تواند از مقاومت 700 تومان عبور کند یا نه.

3 سهم برگزیده بازار سرمایه (شنبه 3 اسفند ماه 98)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سه شرکت دامداری تلیسه نمونه، پست بانک و پتروشیمی دهدشت از برنامه افزایش سرمایه 1327، 218 و 77 درصدی خبر دادند.

براین اساس، “تلیسه” در نظر دارد سرمایه فعلی را در صورت موافقت سازمان بورس از 35 به 499.3 میلیارد تومان برساند. تامین مالی این شرکت فرابورسی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها اعمال خواهد شد تا قادر به اصلاح ساختار مالی و بهبود نسبت مالکانه شود.

همچنین “وپست” درصدد است سرمایه فعلی را از 323.3 میلیارد تومان به 1.02 هزار میلیارد تومان برساند. تامین مالی این بانک بورسی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها صورت خواهد گرفت تا صرف اصلاح ساختار مالی شود.

دراین میان، “دهدشت” نیز در نظر دارد سرمایه فعلی را از 154.9 به 273.9 میلیارد تومان برساند. تامین مالی این شرکت حاضر در تابلو زرد بازار پایه فرابورس از دو محل آورده نقدی سهامداران و سایر اندوخته ها با هدف مشارکت در افزایش سرمایه شرکت سرمایه پذیر اعمال خواهد شد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، تعدادی از سهامداران مدعی شدند هلدینگ پتروشمیی خلیج فارس در باره افزایش سرمایه 1000 درصدی پتروشیمی گچساران و نقش شرکت های تحت مالکیت ، جریانی را شکل داده اند که باید توسط سازمان بورس و دیگر نهادها مورد بررسی قرار گیرد.

براساس این گزارش ، موارد اعلامی درحالی مطرح شده که جعفر ربیعی مدیرعامل “فارس” در تماس خبرنگار بورس پرس به این جمله اکتفا کرد که هلدینگ فارس به دلیل مالکیت اندک در پتروشیمی گچساران ، هیچ نقشی در مورد افزایش سرمایه ندارد.

با این حال ، انتظار می رود مدیران این هلدینگ و همچنین شرکت پترول و دیگر مسئولان مرتبط ، برای تنویر افکار عمومی ، اقدام به اعلام توضیحات کنند و بورس پرس آماده دریافت نظرات و پاسخ ها است.

قضیه افزایش سرمایه 1000 درصدی و پنهان کاری 45 روزه

شرکت های پتروشیمی ممسنی، کازرون، دهدشت و بروجن با مالکیت به ترتیب 22.3 ، 22.3، 21.14 و 18.6 درصدی در مجمع فوق العاده 19 فروردین سال جاری پتروشیمی گچساران ، افزایش سرمایه 1000 درصدی ( از 490 میلیارد تومان به بیش از 5.29 هزار میلیارد تومان) و از محل آورده نقدی و مطالبات را تصویب کردند .

اما این افزایش سرمایه برای مدت 45 روز از سهامداران خرد پنهان ماند تا اینکه سوم خرداد ، شرکت های پتروشیمی ممسنی و کازرون و 6 خرداد شرکت پتروشیمی دهدشت ، اقدام به شفاف سازی و اعلام کردند افزایش سرمایه به تصویب رسیده اما در کمال تعجب مدعی شدند توان مالی مشارکت در این تامین را ندارند .

جالب تر از آن شفاف سازی شرکت پترول ، مالک ممسنی و کازرون هم 7 خرداد است که اعلام کرده هیچ برنامه ای جهت مشارکت در افزایش سرمایه پتروشیمی گچساران ندارد اما از مشارکت دیگر سهامداران استقبال خواهد کرد. این درحالی است که سهامداران ، همچنان منتظر شفاف سازی مالک اصلی این شرکت ها یعنی هلدینگ خلیج فارس هستند اما دریغ از یک خط شفاف سازی.

بنابراین تاکنون مشخص نیست از چه محلی فشار بر هیئت مدیره این شرکت ها وارد شده که آنها را مجاب به امضاء صورت جلسه مجمع فوق العاده جهت افزایش سرمایه پتروشیمی گچساران کرده اند تا بتوانند مالکیت پتروشیمی گچساران را از اختیار این شرکت ها و هزاران سهامدار خرد در بیاورند و بار دیگر با دعواهای جناحی ، مایه زیان هزاران سهامدار را فراهم آورند.

این اتفاق درحالی رخ داده که هلدینگ خلیج فارس با در دست داشتن 70 درصد از سهام پترول و مالک تمام کرسی های مدیریتی ممسنی ، کازرون، دهدشت و بروجن به صورت تلفیق و 10 درصد به صورت مستقیم مالک اصلی پتروشیمی گچساران بوده و درصد اندکی از پتروشیمی گچساران در اختیار سهامداران غیر از گروه هلدینگ خلیج فارس است .

پس این نتیجه حاصل می شود که هیچ توجیه منطقی برای اینکه بزرگترین هلدینگ نفتی و پتروشیمی ایران و شرکت های تحت مالکیت آن در افزایش سرمایه مشارکت نکنند، نیست . غیر از امکان دعوای مدیریتی و قدرت نمایی مدیران.

با توجه به اینکه در صورت عدم مشارکت پتروشیمی ممسنی ، کازرون، دهدشت و شرکت پترول ، درصد مالکیت آنها در پتروشیمی عظیم گچساران به مقدار ناچیزی تقلیل پیدا خواهد کرد پس با توجه به شرایط سهامداری و مالکیت هلدینگ خلیج فارس این افزایش سرمایه جز زیان هزاران سهامدار خردی که 13 سال برای به بار نشستن پتروشیمی گچساران صبوری کرده اند هیچ نفعی ندارد .

آن هم شرکتی  که با تولید یک میلیون تن اتیلن و 100 هزار تن C3 هر روز به راه اندازی نزدیک تر و پیش بینی می شود با شروع بکار ، دارای ارزش واقعی 20 هزار میلیارد تومانی شود.

از طرف دیگر مشکلات قانونی متعددی گریبان گیر این افزایش سرمایه است. از جمله اینکه هلدینگ خلیج فارس به صورت مستقیم و غیر مستقیم هم فروشنده حق تقدم، هم خریدار حق تقدم ها و حتی قیمت گذاری هم توسط خود مجموعه انجام خواهد شد .

سه پیشنهاد برای حل موضوع

بنابراین برای رفع موانع قانونی سهامداران چند پیشنهاد کاربردی قابل طرح است تا هم سوءتفاهمات رفع و هم همه مراحل قانونی طی شود و سهامداران خرد به حق قانونی مشارکت در افزایش سرمایه پتروشیمی گچساران یا ارزش گذاری منصفانه برسند:

1) افزایش سرمایه از محل سلب حق تقدم (صرف سهام)  و طبق فرمایشات مقام معظم رهبری ، برون سپاری پروژه ها و واگذاری پروژه ها به مردم .

2) هماهنگی سهامداران عمده و دست کشیدن از قدرت نمایی مدیران و تزریق نقدینگی به شرکت ها جهت مشارکت در افزایش سرمایه پتروشیمی گچساران

3) با هدف شفافیت بیشتر شرکت های ممسنی، کازرون و دهدشت، سهم خود در پتروشیمی گچساران را آگهی کرده و به مزایده بگذارند تا شرکت های متمول با توانایی مالی بالاتر نسبت به پترول و هلدینگ خلیج فارس ، سهام پتروشیمی گچساران را با بالاترین پیشنهاد خرید کرده و به صورت مستقل در افزایش سرمایه شرکت کنند.

در آخر بیان این نکته خالی از لطف نیست که گروه توسعه مالی مهر آیندگان ( مالک درصدی از هلدینگ فارس و پترول )، مبین انرژی خلیج فارس ( یکی از زیرمجموعه های هلدینگ فارس ) و هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس تا قبل از شفاف سازی افزایش سرمایه ، حدود 2 میلیارد سهم پترول را به ارزش تقریبی حدود 1.5 هزار میلیارد تومان فروخته اند که این موضوع ، فرضیه عدم تقارن اطلاعاتی بین مالکان و سهامداران خرد را در ذهن سهامداران پررنگ تر می کند.

امید است با پیگیری های به موقع و برخورد قانونی مناسب با مدیران توسط سازمان بورس اوراق بهادار، شورای عالی بورس ، سازمان بازرسی کل کشور و دیگر مراجع نظارتی ، سهامداران دیگر شاهد چنین اتفاقات غیرقانونی در بطن بزرگترین شرکت های بورسی نباشند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در واکنش به وضعیت شرکت فرابورسی پتروشیمی دهدشت به عنوان یکی از 7 پتروشیمی‌ که سهام کاغذی آن همچنان معامله می شود، اعلام کرد: در روزهای اخیر و به دنبال رشد قیمت سهام پتروشیمی دهدشت در بورس، خبری درباره این پتروشیمی منتشر می‌شود که این پروژه یک زمین خالی بیشتر نیست.

اما واقعیت این است که مراحل ساخت این پروژه شتاب گرفته است. طرح احداث مجتمع تولید 300 هزار تنی پلی اتیلن سنگین در پتروشیمی دهدشت با خرید لیسانس و دانش فنی پایه از شرکت بازل آلمان و اخذ تمام مجوزهای لازم برای احداث طرح از سازمان محیط زیست و مجوز وزارت صنعت در زمینی به مساحت حدود 100 هکتار کلید خورد و عملیات تسطیح زمین و آماده‌سازی محل احداث طرح و انجام عملیات خاکبرداری، خاکریزی و دیوار چینی در سال 96 شروع و در حال حاضر با پیشرفت 85 درصدی آماده عملیات ساختمانی شده است.

هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با توجه به لزوم تکمیل زنجیره تولید از استحصال اتان تا تولید اتیلن و سپس تولید پلی‌اتیلن در پتروشیمی دهدشت با اولویت شروع عملیات اجرائی نسبت به خرید سهام عمده این شرکت اقدام و تلاش قابل توجهی در تامین مالی این طرح انجام داده است.

در همین راستا، مناقصه EPC طرح در نیمه دوم سال 98 انجام و با مشارکت شرکت‌های پتروپارس- نارگان برنده مناقصه شد و قرارداد مربوطه در دی سال 98 به امضاء طرفین رسید و در حال حاضر انجام مهندسی طرح توسط شرکت نارگان از مشارکت و عملیات اجرائی (در آغاز با تجهیز کارگاه) توسط شرکت پتروپارس شروع شده است.

ساختمان‌های غیر صنعتی شرکت شامل کلینیک و ساختمان مهمانسرا در حال اجرا بوده و سوله‌های انبار مواد شیمیایی و قطعات یدکی با پیشرفتی بیش از 96 درصد در حال تکمیل است.

بنابراین گزارش، هفته گذشته محمدرضا شکوهی عضو هیات علمی دانشگاه صنعت نفت در مصاحبه‌ای با عنوان “چرا سهام پتروشیمی‌های کاغذی همچنان در بورس معامله می‌شود؟” به فارس گفت: سهام 7 طرح پتروشیمی که ظاهرا قرار نیست هرگز ساخته شوند بصورت شرکت شبه کاغذی در بورس خرید و فروش می‌شود.

این 7 طرح پتروشیمی شامل پتروشیمی ممسنی، پتروشیمی داراب، پتروشیمی فسا، پتروشیمی جهرم، پتروشیمی دهدشت، پتروشیمی کازرون و پتروشیمی گلستان است. مبادله سهام این پتروشیمی‌های کاغذی در بوس و حتی رشد خیره‌کننده سهام آنها می‌تواند منشاء فساد و متضرر شدن سهامداران خرد شود./فارس

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در واکنش به وضعیت شرکت فرابورسی پتروشیمی دهدشت به عنوان یکی از 7 پتروشیمی‌ که سهام کاغذی آن همچنان معامله می شود، اعلام کرد: در روزهای اخیر و به دنبال رشد قیمت سهام پتروشیمی دهدشت در بورس، خبری درباره این پتروشیمی منتشر می‌شود که این پروژه یک زمین خالی بیشتر نیست.

اما واقعیت این است که مراحل ساخت این پروژه شتاب گرفته است. طرح احداث مجتمع تولید 300 هزار تنی پلی اتیلن سنگین در پتروشیمی دهدشت با خرید لیسانس و دانش فنی پایه از شرکت بازل آلمان و اخذ تمام مجوزهای لازم برای احداث طرح از سازمان محیط زیست و مجوز وزارت صنعت در زمینی به مساحت حدود 100 هکتار کلید خورد و عملیات تسطیح زمین و آماده‌سازی محل احداث طرح و انجام عملیات خاکبرداری، خاکریزی و دیوار چینی در سال 96 شروع و در حال حاضر با پیشرفت 85 درصدی آماده عملیات ساختمانی شده است.

هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با توجه به لزوم تکمیل زنجیره تولید از استحصال اتان تا تولید اتیلن و سپس تولید پلی‌اتیلن در پتروشیمی دهدشت با اولویت شروع عملیات اجرائی نسبت به خرید سهام عمده این شرکت اقدام و تلاش قابل توجهی در تامین مالی این طرح انجام داده است.

در همین راستا، مناقصه EPC طرح در نیمه دوم سال 98 انجام و با مشارکت شرکت‌های پتروپارس- نارگان برنده مناقصه شد و قرارداد مربوطه در دی سال 98 به امضاء طرفین رسید و در حال حاضر انجام مهندسی طرح توسط شرکت نارگان از مشارکت و عملیات اجرائی (در آغاز با تجهیز کارگاه) توسط شرکت پتروپارس شروع شده است.

ساختمان‌های غیر صنعتی شرکت شامل کلینیک و ساختمان مهمانسرا در حال اجرا بوده و سوله‌های انبار مواد شیمیایی و قطعات یدکی با پیشرفتی بیش از 96 درصد در حال تکمیل است.

بنابراین گزارش، هفته گذشته محمدرضا شکوهی عضو هیات علمی دانشگاه صنعت نفت در مصاحبه‌ای با عنوان “چرا سهام پتروشیمی‌های کاغذی همچنان در بورس معامله می‌شود؟” به فارس گفت: سهام 7 طرح پتروشیمی که ظاهرا قرار نیست هرگز ساخته شوند بصورت شرکت شبه کاغذی در بورس خرید و فروش می‌شود.

این 7 طرح پتروشیمی شامل پتروشیمی ممسنی، پتروشیمی داراب، پتروشیمی فسا، پتروشیمی جهرم، پتروشیمی دهدشت، پتروشیمی کازرون و پتروشیمی گلستان است. مبادله سهام این پتروشیمی‌های کاغذی در بوس و حتی رشد خیره‌کننده سهام آنها می‌تواند منشاء فساد و متضرر شدن سهامداران خرد شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

به گزارش بورس نیوز، شرکت صنایع پتروشیمی دهدشت از تاثیر ویروس کرونا بر عملکرد شرکت‌ها گفت.
براساس این گزارش، شرکت پتروشیمی دهدشت مجری طرح پلی اتیلن سنگین به ظرفیت 300.000 تن در سال مشغول اجرای طرح است.

لازم به ذکر است، عملیات مهندسی به صورت دورکاری در حال انجام بوده و فعالیت‌های شرکت در اسفندماه و فروردین کند شده بود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

براساس تصمیمات مجمع افزایش سرمایه هلدینگ خلیج‌فارس که با حضور اکثر سهامداران این شرکت برگزار شد، سرمایه شرکت از 9 هزار و 150 میلیارد تومان به 14 هزار و 400 میلیارد تومان رسید.

مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس در این مجمع از افزایش سرمایه شرکت در دو مرحله دیگر نیز خبر داد.

جعفر ربیعی درباره آخرین وضعیت پروژه‌های شرکت به پیشرفت 97 درصدی پالایشگاه بیدبلند خلیج‌فارس اشاره کرد و گفت: تا پایان امسال خوراک گاز به این پروژه تزریق شده و این پالایشگاه به‌عنوان بزرگ‌ترین پالایشگاه گازی کشور آماده افتتاح می‌شود.

وی افزود: از افزایش سرمایه هلدینگ خلیج‌فارس 4 هزار و 150 میلیارد تومان به این طرح تزریق شده است.

وی از راه‌اندازی پروژه NGL در سال آینده خبر داد و گفت: مشکل خوراک پایین‌دستی‌ها با به مدار آوردن پروژه‌های یادآوران و بیدبلند حل خواهد شد.

ربیعی همچنین درصد پیشرفت فیزیکی پروژه اوره آمونیاک هنگام را 75 درصد دانست.

به گفته وی پروژه متانول آپادانا نیز 41 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

ربیعی ادامه داد: پتروشیمی لردگان نیز که کار احداث آن به مراحل پایانی رسیده امسال به محصول می‌رسد. وی پیشرفت فیزیکی پتروشیمی ایلام را 96 درصد ذکر کرد و گفت: از اوایل سال آینده تولید آزمایشی محصول در این پروژه آغاز می‌شود.

مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس همچنین گفت: پروژه پلی‌پروپیلن ایلام در سال 1400 راه‌‌اندازی می‌شود. وی همچنین از ورود پتروشیمی گچساران به‌عنوان پایین‌دستی پالایشگاه بیدبلند با ظرفیت یک‌میلیون تن به مدار بهره‌برداری اشاره کرد.

به گفته وی واحد پارازایلین بوعلی که در گذشته از مدار خارج شده بود در سال 1400 به مدار وارد شده و پروژه صدف عسلویه و تولید کلر در پتروشیمی بندر امام نیز در سال 1400 راه‌اندازی می‌شوند.

وی ادامه داد: پروژه گچساران، پتروشیمی دهدشت و شیرین‌سازی نوری نیز در سال 1401 تکمیل شده به مدار وارد می‌شود و بخش دوم گازهای فلر نیز اجرایی خواهد شد.

مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس با اشاره به اینکه از سال 1402 پروژه‌های معروف به جهش سوم پتروشیمی اجرا خواهند شد و گفت: مگا پروژه پتروشیمی هرمز به‌عنوان بزرگ‌ترین پروژه پتروشیمی کشور از جمله این پروژه‌ها است.

ربیعی با اشاره به رشد تولیدات شرکت گفت: به‌رغم کمبود خوراک و وجود تحریم‌ها میزان تولید افزایش یافته و تا پایان سال با تحقق 103 درصدی از برنامه پیش‌بینی شده فراتر می‌رود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، در این‌صورت باز هم تایید حراج‌های «بدون محدودیت نوسان» به عهده ناظر فرابورس قرار می‌گرفت و سبب نارضایتی بسیاری از معامله‌گران از آنچه اعمال سلیقه ناظر می‌نامند، می‌شد. در مقررات جدید، دامنه نوسان در هر حراج دو برابر دامنه نوسان مجاز در معاملات پیوسته است که بسیار معقول به نظر می‌رسد و البته جا برای حراج بدون محدودیت دامنه نوسان در هنگام رویداد شرکتی گذاشته شده است، همان‌گونه که در بازار اصلی شاهد هستیم. در گزارش پیش‌رو به برخی رویدادهای یک‌هفته گذشته در «بازار پایه فرابورس» پرداخته می‌شود تا کمکی هر چند اندک به علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران در این بازار پرریسک باشد.

دهدشت: فروش سهام عمده «پتروشیمی دهدشت» (دهدشت) توسط «گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان» (پترول) در قیمت پایه ۴۶۷۱ ریال که دوشنبه هفته قبل انجام شد مورد تایید قرار گرفت و با تاریخ یکشنبه سوم شهریور در تاریخچه معاملات عمده نماد دهدشت در سایت Tsetmc.com درج شد. دوشنبه هم نماد شرکت «پتروشیمی آبادان» (شپترو) در بازارپایه «ج» همان‌گونه که انتظار می‌رفت مورد استقبال خریداران قرار گرفت و با رشد ۴۵ درصدی در قیمت سهم و حجم معاملات ۴۴ میلیون سهمی گشایش یافت. در مورد شپترو در روزنامه هشتم مرداد امسال مطالبی گفته شد و رشد قیمتی آن را علاوه بر بازگشایی آن در روز به شدت سبز بازار، به حضور در بازارپایه «ج» هم می‌توان ربط داد.

کایتا: معامله عمده حدود ۱۰ درصد سهام «ایتالران» (کایتا) روز دوشنبه ‌صورت گرفت تا در صورت تایید، «صندوق بازنشستگی، وظیفه، ازکارافتادگی و پس‌انداز کارکنان بانک‌ها» از ترکیب سهامداری آن خارج شود. این سهام به قیمت پایه هر سهم ۴۲۳۸۷ ریال برای فروش گذاشته شده بود که بدون رقابت معامله شد. این بلوک یک بار در قیمت ۴ هزار تومان برای هر سهم به فروش گذاشته شده بود که در آن‌زمان معامله‌ای انجام نشد. درباره کایتا در روزنامه سیزدهم خرداد توضیحاتی داده شد.

وثوق: نماد شرکت «سرمایه‌گذاری وثوق امین» در بازارپایه «ب» دوشنبه گذشته به‌خاطر رشد قیمتی بیش از ۶۰ درصد متوقف شد تا مدیرعامل شرکت برای ششمین بار در یک‌سال گذشته درباره علت رشد قیمت سهم، شفاف‌سازی بدهد یا کنفرانس خبری برگزار کند. احتمالا در این نوبت هم مانند قبل گفته شود که «از تاریخ گزارشگری قبلی تا مقطع فعلی تغییر با‌اهمیتی در وضعیت مالی یا عملکرد شرکت رخ نداده است»، مگر اینکه این‌بار در سایت «تدان» سوالاتی طرح شود که شرکت پاسخ آنها را هم به شفاف‌سازی ارسالی به کدال پیوست کند. وثوق در پایان سال مالی منتهی به ۳۱/ ۴/ ۱۳۹۸ تقریبا هیچ سهامی از بورس و فرابورس در سبد سرمایه‌گذاری‌های خود نداشته و حدود نیمی از دارایی‌هایش (بیش از ۱۰ میلیارد تومان) را اوراق بهادار کم‌ریسک مانند «اسناد خزانه» و «صندوق‌های با درآمد ثابت» تشکیل می‌دهد. این اوراق احتمال رشد قیمتی خاصی مانند آنچه درباره شرکت‌های بورسی و فرابورسی در یک سال اخیر رخ داده، نداشته و بیشتر انتظار بازدهی به شکل سود از آن می‌رود. این شرکت مبلغی حدود ۱۲ میلیارد تومان هم در واحدهای یکی از چند «صندوق سکه طلا»ی موجود سرمایه‌گذاری کرده است که البته در این مورد امکان رشد اونس جهانی طلا با توجه به سیاست‌های تهاجمی ترامپ وجود دارد، حتی اگر تاکنون افزایش آن تاثیر چندانی روی سکه طلا در داخل کشور نگذاشته باشد.

توضیح اینکه بیش از ۷۰ درصد سرمایه صندوق‌های سکه طلا که معاملات آن در بورس کالا انجام می‌شود، به سرمایه‌گذاری در سکه طلای بهار آزادی اختصاص می‌یابد. معاملات واحدهای صندوق سکه طلا از ساعت ۱۲:۳۰ شروع می‌شود و حقیقی‌ها و حقوقی‌هایی که کارگزاری آنها عضو بورس کالا باشد می‌توانند مانند نمادهای بورسی به خرید و فروش این واحدها بپردازند. وثوق در پایان سال مالی منتهی به ۳۱/ ۴/ ۹۸ برای هر سهم ۵۶۲ ریال (حسابرسی‌نشده) سود ساخته که با توجه به دارایی‌های آن معادل سودی است که از سرمایه‌گذاری در اوراق کم‌ریسک به‌دست می‌آید. شاید بتوان ارزش دارایی‌های این شرکت را ۲ تا ۳ برابر میزان سرمایه آن دانست، درحالی‌که قیمت هر سهم آن از ۲ هزارتومان هم گذشته یعنی ارزش بازاری بیش از ۲۰ برابر سرمایه خود پیدا کرده است. سهامدار عمده نهایی وثوق یکی از بازیگران مهم بازار سرمایه یعنی شرکت بورسی «سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران» (وتوصا) است که چند سال پیش سهام عمده شرکت «سرمایه‌گذاری اعتبار ایران» با نماد واعتبار (که البته در آن زمان نماد آن «خعتبار» بود) را خرید که وثوق هم در مالکیت آن بود. وتوصا چند شرکت سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه را تصاحب کرد تا بتواند ارائه‌ای دلخواه از سرمایه‌گذاری‌ها را با استفاده از منابع مالی داخلی و خارجی در آن بچیند. واعتبار، وثوق، وجامی سه شرکت فرابورسی بودند که وتوصا در این راستا خرید و براساس اهداف خود آماده‌سازی کرد. نماد وجامی با سرمایه ۱۲ میلیارد تومانی را می‌توان به همراه وثوق دوقلوهای بازارپایه‌ای متعلق به وتوصا دانست.

سود هر سهم وجامی برای سال مالی منتهی به ۳۱/ ۴/ ۹۸ حسابرسی‌نشده ۵۹۴ ریال بوده که عمدتا حاصل از فروش سرمایه‌گذاری‌هاست. مدیریت وجامی برخلاف وثوق در آخرین سال مالی خود، روی خوشی به معاملات سهام شرکت‌های بورسی و فرابورسی نشان داده است، حتی اگر بیش از نیمی از سرمایه‌های خود را به اوراق «مشارکت» و اوراق «خزانه اسلامی» اختصاص داده باشد. «سرمایه‌گذاری جامی» نیز در یک‌سال گذشته به شدت مورد استقبال بازار قرار گرفته و به همین خاطر بازه قیمتی ۱۶۰ تومان تا ۲۲۰۰ تومان را به خود دیده است. حتی عرضه حدود ۲۵ درصدی سهامدار عمده هم نتوانسته عطش خریداران را فروبنشاند. اگر خوش‌بینانه به موضوع نگاه کنیم شاید استقبال از این دو سهم در واقع استقبال از مالک آنها یعنی وتوصا باشد که به گفته یکی از فعالان بازارسرمایه همیشه دعای خیر سهامداران را پشت سر خود دارد. تعبیر «دعای خیر» از یکسو اشاره دارد به تلاش تحسین‌برانگیز مدیران وتوصا که پس از خرید این شرکت از دولت، آن را از مشکلات متعدد رها کرده و به جایگاه مناسبی در بازار سرمایه رساندند تا سهامداران حقیقی پرشمار آن (که تا مدت‌ها وتوصا را از نظر تعداد سهامدار رکورددار کرده بود)، ارزش افزوده مناسبی را برای دارایی خود به‌دست آورند. از سوی دیگر اشاره این تعبیر آمیخته با شوخی، به سهامی است که وقتی وتوصا آن را می‌فروشد، رشد قیمتی شگفتی را رقم می‌زنند. از جمله شرکت «تولید مواد ویژه لیا» (شلیا) که وتوصا آن را در فرابورس به قیمت هر سهم ۱۳۶ تومان عرضه کرد و پس از آن هم در قیمت‌های بالاتر به‌صورت خرد بخشی از آن را فروخت. بعد هم بلوک مدیریتی آن را با قیمت حدود ۲ برابر قیمت عرضه اولیه واگذار کرد و پس از آن بود که سهم طی چندماه قیمت‌های بالای هزار تومان را هم دید که در آن سال‌های رکود بورس، واقعا شگفت‌انگیز بود.

البته شلیا اخیرا از فرابورس اخراج و به بازارپایه «ب» منتقل شده و در حال حاضر هم دچار دعوای مدیریتی شده به‌طوری که گفته می‌شود دو هیات‌مدیره جداگانه در دو مجمع فوق‌العاده مجزا برای آن تعیین شده که معلوم نیست کدام یک در حال مدیریت شرکت هستند! یک نمونه دیگر شرکت بورسی «آلومینیوم ایران» (فایرا) بود که وتوصا سال‌ها مترصد بود که از آن خارج شود و در این راه حتی حقوقی‌های دیگر سهم را هم راضی کرد که از دریافت سود نقدی مجمع سالانه چند سال پیش آن شرکت صرف‌نظر کنند تا راه برای بازشدن نماد آن در بورس فراهم شود. سود مجمع مذکور بنابر نظر نماینده دولت و برخلاف نظر مدیران سهام عدالت که از زمان دولت دهم بر مصدر کار باقی بودند، شائبه موهومی بودن داشت. البته چون پس از مجمع مذکور نماد سهم باز شده و معاملاتی روی آن انجام شده بود که قابل ابطال و برگشت نبود، قرار شد سود تقسیمی فقط به سهامداران حقیقی پرداخت شود که آنها دچار زیان نشوند. پس از واگذاری فایرا به یکی از فعالان صنعت آلومینیوم، سهام این شرکت هم رشد قابل‌توجهی کرد که بسیار بیشتر از سرمایه‌گذاری روی اوراق مشارکت و اسناد خزانه بود. پس شاید خریداران «وجامی» و «وثوق» به جد اعتقاد داشته باشند که وتوصا دست به هر سهمی بزند طلا می‌شود! وگرنه از لحاظ ارزش دارایی‌ها به هیچ‌وجه چنین قیمت‌هایی برای این دو سهم ارزنده به نظر نمی‌رسند. شصفها: در مجمع سالانه نوبت دوم «پتروشیمی اصفهان» (شصفها) که بسیار طولانی و پرحاشیه برگزار شد، چون سهامدار عمده با تصویب صورت‌های مالی مخالفت کرد، امکان تقسیم سود نقدی هم فراهم نشد. درباره این نماد که صحبت‌هایی درباره تجدید ارزیابی دارایی‌های آن به میان آمده، در آینده خواهم گفت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.