دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
31 شهریور 1399

لابراتور داروسازی دکتر عبیدی به عنوان اولین لابراتور داروسازی کشور در سال 1325 تاسیس گردید.

بررسی تکنیکال این نماد در نمودار هفتگی نمایانگر روند اصلاحی این سهم بعد از اتمام موج 3 از 3 خود در اوایل مهرماه سال جاری می باشد و اکنون در بخش انتهایی موج b اصلاحی و شروع گام آخر اصلاح خود است.

اتمام اصلاح را می توان شکست خط روند نزولی 3 به b دانست که در صورت عبور از این مقاومت، اهداف 5600 تومان، 6300 تومان، 7100 تومان و 8200 تومان برای سهم در قالب موج 5 از 3 دور از انتظار نخواهد بود.

تحلیل عبیدی
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا را کلیک کنید.

در صورت شروع روند اصلاحی از ناحیه فعلی حمایت های 3700 تومان و 3500 تومان ( حمایت خط روند صعودی) را می توان به عنوان حمایت های سهم و همچنین اتمام گام آخر اصلاحی در قالب موج c دانست.

از دست رفتن حمایت خط روند صعودی به این معنی است که اصلاح قیمتی-زمانی سهم کامل نشده و اصلاح ترکیبی خواهیم داشت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

داروسازی عبیدی با نماد دعبید در گروه مواد و محصولات دارویی قرار دارد. چارت زیر تحلیل تکنیکال نماد دعبید در تایم فریم روزانه و لگاریتمی را نشان می دهد:

تحلیل تکنیکال دعبید به همراه نمودار (30 شهریور ماه 1398)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

دعبید بعد از شکستن سقف تاریخی خود در 3500 تومان، تا 3800 تومان صعود کرد و دوباره به سقف قبلی خود بازگشته است.

در این تحلیل، از میانگین متحرک نمایی 100 هم استفاده شده است و تا زمانی که قیمت بالای این میانگین متحرک و همچنین ناحیه حمایتی 3000 تومان در حال معامله است، می توانیم به صعود دوباره به ناحیه 4000 تومان و سپس محدوده 4700 تا 5700 خوش بین باشیم.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت های پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان، تامین سرمایه امید، سنگ آهن گهر زمین و داروسازی عبیدی مجوز افزایش سرمایه 25، 36، 103 و 123 درصدی را از سازمان بورس گرفتند و آماده برگزاری مجمع فوق العاده شدند.

براین اساس، “پترول” که درخواست افزایش سرمایه 48 درصدی داده بود، مجوز 25 درصدی را اخذ کرد و سرمایه فعلی را از 2 به 2.5 هزار میلیارد تومان می رساند. 350 میلیارد تومان از این تامین مالی از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی و 150 میلیارد تومان دیگر از محل سود انباشته اعمال می شود تا صرف جبران مخارج سرمایه گذاری های انجام شده و اصلاح ساختار مالی شود.

همچنین “امید” که درخواست افزایش سرمایه 57 درصدی داده بود، مجوز 36 درصدی را در مرحله اول دریافت کرد و سرمایه فعلی را از 700 به 950 میلیارد تومان می رساند.این تامین مالی از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی و صرف اصلاح ساختار مالی می شود.

مجمع فوق العاده می تواند با انجام افزایش سرمایه از 950 میلیارد تومان به 1.1 هزار میلیارد تومان از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی موافقت و اختیار عملی کردن آن را به مدّت 2 سال به هیات مدیره تفویض کند تا پس از اخذ مجوز سازمان نسبت به عملی کردن آن اقدام شود.

“کگهر” هم سرمایه فعلی را از 1.23 به 2.5 هزار میلیارد تومان می رساند. تامین مالی این شرکت فرابورسی از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی و برای جبران مخارج سرمایه‌ای انجام شده در طرح‌های توسعه اعمال می شود.

در این میان، “دعبید” سرمایه فعلی را از 201.6 به 450 میلیارد تومان می رساند. 44.8 میلیارد تومان از تامین مالی این شرکت بورسی از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی و 203.5 میلیارد تومان دیگر از محل سود انباشته اعمال و صرف اصلاح ساختار مالی و تامین سرمایه در گردش می شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت های گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو، قطعات اتومبیل ایران، نیرو محرکه و پگاه گلپایگان به ترتیب از برنامه افزایش سرمایه 1764، 1244، 886 و 41 درصدی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها و داروسازی عبیدی از پیشنهاد هیات مدیره مبنی بر افزایش سرمایه 123 درصدی از دو محل دیگر خبر دادند.

بر این اساس، “خگستر” در نظر دارد سرمایه فعلی را از 240 میلیارد تومان به 4.4 هزار میلیارد تومان برساند. تامین مالی این زیرمجموعه 45.6 درصدی ایران خودرو از محل تجدید ارزیابی دارایی ها و با هدف اصلاح ساختار مالی اعمال خواهد شد.

همچنین “ختوقا” درصدد است سرمایه اسمی را از 110 میلیارد تومان به 1.4 هزار میلیارد تومان برساند. تامین مالی این زیرمجموعه ایران خودرو نیز در صورت موافقت سازمان بورس از محل تجدید ارزیابی دارایی ها صورت می پذیرد تا صرف اصلاح ساختار مالی شود.

دراین میان، “خمحرکه” در نظر دارد سرمایه فعلی را از 102 به 1006 میلیارد تومان برساند. این شرکت هم که یکی از زیرمجموعه های ایران خودرو محسوب می شود برای این تامین مالی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به منظور اصلاح ساختار مالی اقدام می کند.

پگاه گلپایگان نیز درصدد است 4.9 میلیارد تومان به سرمایه فعلی بیفزاید. تامین مالی “غگلپا” 12 میلیارد تومانی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها و با هدف اصلاح ساختار مالی اعمال خواهد شد.

“دعبید” هم در صورت موافقت سازمان بورس و تصویب سهامداران در مجمع فوق العاده در نظر دارد سرمایه فعلی را از 201.6 به 450 میلیارد تومان برساند.

تامین مالی این شرکت دارویی از دو محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی و سود انباشته به منظور بهبود ساختار سرمایه و تامین سرمایه در گردش صورت می پذیرد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس،؛ کارگزاری بانک صنعت و معدن شرکت داروسازی اکسیر با نماد « دلر» را تحلیل کرد  و سود کارشناسی شده سال 98 و 99 مورد بررسی و نقد قرار گرفت.

معرفی شرکت

دارو یکی از اقلام مورد نیاز کشور است که به واسطه حیاتی بودن آن اهمیتی بسیار زیاد برای مردم و دولت مردان دارد. داروسازی اکسیر  سال 1363 با نام داروسازی لرستان تاسیس و در سال 73 وارد مدار تولید شد.این شرکت در حال حاضر با ظرفیت عملی 980 میلیون عدد محصولات دارویی جامد و مایع، 130 میلیون محصولات استریل و 50 میلیون عدد محصولات سفالسپورین مشغول به فعالیت است .

شرکت داروپخش با دارا بودن 54 درصد سهام “دلر” و شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین با داشتن 29 درصد سهام شرکت، سهامداران عمده آن هستند. درصد شناوری سهام این شرکت 17 درصد و سرمایه فعلی آن 45 میلیارد تومان است. همچنین شرکت برنامه افزایش سرمایه 100 درصدی از محل انباشته و آورده را در سال جاری عملیاتی کند.

نیروی انسانی شرکت هم 750 نفر بوده و مشتریان اصلی آن شرکت های پخش از جمله پخش اکسیر، پخش محیا و سایر داروسازان از جمله ابوریحان، فارابی اشاره کرد. “دلر” در شرایط حساس کنونی توانسته علاوه بر تامین نیاز داخل، پای داروهای ایرانی را به کشورهایی همچون اوکراین و ترکیه باز کند. صادرات سهم 6 درصدی از سبد فروش محصول شرکت دارد.

نگاهی به صنعت دارو و جایگاه داروسازی اکسیر

سهم شرکت داروسازی اکسیر حدود 2.5 تا 3 درصد از سهام بازار دارویی کشور است. از بزرگترین رقباکه محصولات مشابه تولید می کنند می توان به داروسازی عبیدی با سهم 3.8 درصدی، کوبل دارو 5.1 ، اکتوورکو 4.3 وکارخانجات داروپخش با سهم 3.2 درصدی اشاره کرد.

ارزش بازار شرکت در حال حاضر 2.100 میلیارد تومان که جایگاه هفتم را در بین شرکت های داروسازی بازار سرمایه به خود اختصاص داده است. در حال حاضر “دعبید” با 7.500 میلیارد تومان بیشترین ارزش در گروه دارویی را دارد.

متوسط حاشیه سود شرکت های فعال صنعت در سال گذشته 36 درصد بوده، “دفارا و دپارس” بالاترین حاشیه سود را در بین شرکت ها با 58 و 69 درصد ثبت کرده اند. “دلر” نیز حاشیه سود 44 درصدی در سال گذشته و 51 درصدی در شش ماهه سال جاری گزارش کرده است.

صنعت دارو در چهار فصل گذشته فروشی معادل 12 هزار میلیارد تومان داشته که رشد 30 درصدی نسبت به سال 97 دارد. این صنعت در سال گذشته همچنین 62 درصد رشد سود عملیاتی را تجربه کرده است. داروسازی اکسیر نیز در سال گذشته 80 درصد رشد سود عملیاتی را ثبت کرده است.

دوره وصول مطالبات میانگین این صنعت 272 روز است. بالا بودن دوره وصول مطالبات صنعت باعث کاهش نقدینگی مورد نیاز شرکت ها شده و حجم تسهیلات در ترازنامه مقیاس مشترک 26 درصد نسبت به دارایی ها است. هزینه مالی صنعت در سال گذشته 840 میلیارد تومان (9 درصد فروش) است.

بررسی صورت های مالی

با بررسی صورت های مالی داروسازی اکسیر مشخص می شود حجم دارایی ها در ترازنامه 6 ماهه برابر 582 میلیارد تومان است که رشد 28 درصدی نسبت به سال گذشته دارد. شرکت در دو سال گذشته توانسته نسبت بدهی را از 83 درصد به 66 درصد کاهش دهد. 95 درصد دارایی های شرکت، دارایی جاری هستند که 62 درصد آن را حساب های دریافتنی و موجودی مواد کالا (عمدتا ماده اولیه) با سهم 24 درصدی دارد.

همچنین در بخش دارایی های جاری، پیش پرداخت های اکسیر 53 میلیارد تومان ثبت شده که به دلیل پیش پرداخت های خارجی برای تامین ماده اولیه موردنیاز برای یکسال آتی است. عمده بدهی های شرکت بدهی های جاری بوده که حصه جاری تسهیلات و حساب های پرداختنی به تامین کنندگان سهم 57 و 31 درصدی را دارد.

کارشناسی سودآوری

برای کارشناسی سودآوری شرکت میزان تولید 1.236 میلیون عدد انواع محصول با توجه به عملکرد ماهانه و بودجه شرکت در نظر گرفته شده و با در نظر گرفتن 134 میلیون موجودی پایان دوره در انتهای سال برابر 9 ماهه، مقدار فروش 1.278 میلیون عدد خواهد بود. با فرض نرخ های فروش فصل پاییز، درآمد سال جاری 838 میلیارد تومان برآورد می شود.

عوامل تشکیل دهنده‌ هزینه‌های تولید شامل 83 درصد هزینه مواد، 13 درصد هزینه حقوق و سایرهزینه ها از قبیل استهلاک، انرژی و … سهم 4 درصدی دارند. در شش ماهه سال ، نیمی از مبلغ مصرف شرکت از تامین کنندگان داخلی تهیه شده است.برای پیش بینی مبلغ مصرف، نرخ خرید ماده اولیه داخلی برای ادامه سال رشد 10 رشد داده شده و نرخ ماده اولیه داخلی با توجه به تخصیص ارز 4.200 تومانی، ثابت است.

بر همین اساس هزینه تولید هر واحد محصول در شش ماهه سال 938 تومان بوده که نرخ کارشناسی برای ادامه سال 1.085 تومان برای هر عدد محاسبه می شود. مجموع هزینه های تولید برای سال جاری 391 میلیارد تومان برآورد می شود که با در نظر گرفتن تعدیل موجودی ها، بهای تمام شده کالای فروش رفته  402 میلیارد تومان خواهد بود.

در ارتباط با سایر هزینه ها و درآمدهای موثر،  تورم 30 درصد و تورم بخش انرژی 15 درصد لحاظ شده‌است، همچنین حقوق و دستمزد با نرخ 25 درصد نسبت به سال گذشته رشد داده، مالیات با نرخ 22.5 درصد از سود و پس از کسر درآمدهای معاف از مالیات محاسبه گردیده و هزینه نقل و انتقال و کمیسیون فروش 2.4 درصد در نظر گرفته شده است.

محاسبات کارشناسی سودآوری سال 98 بر این فرض استوار بوده که داروسازی اکسیر 170 میلیارد تسهیلات با نرخ 18 درصد اخذ کند. با توجه به مفروضات ارائه شده سود سال جاری 6,572 ریال محاسبه می شود.

سود هر سهم بیشترین کشش را به میزان نرخ فروش دارد به طوری که با یک درصد افزایش در نرخ فروش سود شرکت 1.7 درصد افزایش می یابد. ظرفیت عملیاتی و نرخ خرید کشش 1.3 و 0.5- درصدی دارد.

دو سناریو برای سودآوری سال 99

برای کارشناسی سودآوری سال 99 شرکت از دو سناریو استفاده شده است. در سناریو اول با فرض عدم آزاد سازی دلار جهت تامین ماده اولیه شرکت های و مقدار تولید فروش در حد سال گذشته و افزایش 15 درصدی نرخ های فروش، تورم 20 درصدی، سود سال آتی 830 تومان و در سناریوی دوم با فرض آزاد سازی دلار جهت تامین ماده اولیه شرکت های دارویی و رقم 10,500 تومانی دلار و همچنین افزایش نرخ 55 درصدی برای حفظ حاشیه سود ، سود 1.150 تومانی برای سال 99 پیش بینی می شود.

میانگین قیمت به درآمد تریلینگ با حذف داده های پرت برابر 8 واحد است، همچنین میانگین قیمت به درآمد فوروارد بعد مجمع سهم نیز با حذف داده های پرت 7.1 واحد است و با توجه به سود پیش بینی می توان اظهار داشت سهم زیر قیمت ذاتی در حال معامله است. نسبت قیمت به درآمد صنعت دارو در 10 سال گذشته عدد 7.5 واحدی را نشان می دهد.

از ظرفیت های شرکت ، تقسیم سود حداکثری در مجمع، مدیریت مجموعه و بهره وری مناسب، حاشیه سود بالای محصول تولیدی، کاهش دوره وصول مطالبات و تسهیلات دریافتی، کشش بالای سوآوری به نرخ های فروش، حذف دلار 4.200 تومانی و موجودی مناسب ماده اولیه وارداتی است .

نوع مشتری های شرکت و ریسک پرداخت مطالبات قوانین و مقررات دولتی و رشد بالا در مدت اخیر مهم ترین ریسک های شرکت است که سرمایه گذاران قبل از خرید و فروش به آنها باید توجه داشته باشند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

در جریان معاملات روز گذشته، با رسیدن ارزش معاملات خرد (بدون احتساب معاملات بلوک و اوراق) به 3 هزار و 164 میلیارد تومان، برای هشتمین جلسه معاملاتی پیاپی شاهد قرار گرفتن این متغیر در سطوح بالاتر از 3 هزار میلیارد تومان بودیم. در همین راستا متوسط ارزش معاملات خرد از ابتدای بهمن ماه به 3 هزار و 569 میلیارد تومان رسید. طی روز گذشته گروه ساخت خودرو و قطعات در صدر فهرست صنایع با بیشترین ارزش معاملات قرار داشت. بعد از این گروه هم جایگاه‌های بعدی توسط «بانک‌ها»، «فلزات اساسی» و «محصولات شیمیایی» اشغال شد. این 4 صنعت در مجموع شاهد 1193 میلیارد تومان معامله بودند.

طی روز گذشته «ومعادن»، «حکشتی» و «بسویچ» حامیان اصلی شاخص کل بورس تهران بودند. این سه نماد در مجموع موجب اثرگذاری مثبت 726 واحدی بر دماسنج اصلی بورس تهران شدند. در سمت مقابل اما نمادهای بزرگی مانند «فارس»، «رمپنا» و «شپنا» قرار داشتند که بیشترین فشار را بر نماگر اصلی بازار سهام وارد کردند. این نمادها نیز در مجموع جلوی 486 واحد از رشد شاخص کل را گرفتند.

خودروسازها 343 میلیارد تومان از معاملات روز گذشته بورس تهران را به خود اختصاص دادند. اما این حجم از معامله تنها 5/ 0 درصد رشد شاخص صنعت را در پی داشت. بانک‌ها اما به‌واسطه 296 میلیارد تومان معامله به رشد 5/ 1 درصدی متوسط قیمت‌ها دست یافتند. از 10 نماد بانکی که دیروز در بورس تهران معامله شدند، 4 نماد با افت ارزش بازار مواجه شدند و 6 نماد دیگر در مدار صعودی معاملات بودند. نکته جالب توجه در این بین، رشد آخرین قیمت تمام نمادها به‌رغم افت قیمت پایانی (متوسط قیمت سهم در طول یک جلسه معاملاتی) 4 نماد بود.

فلزات اساسی که به واسطه 279 میلیارد تومان معامله سومین صنعت بورسی با بیشترین ارزش معاملات بودند نیز به رشد خفیف 3/ 0 درصدی نماگر صنعت دست یافتند. بزرگان این صنعت مثل «فولاد»، «فملی»، «فخوز» و «فخاس» همگی کم نوسان ظاهر شدند. به‌طوری که به غیر از «فولاد» که با رشد 3/ 0 درصدی ارزش بازار همراه شد، 3 نماد دیگر ذکر شده با افت‌های کمتر از 2/ 0 درصدی مواجه شدند. طی روز گذشته تامین ماسه ریخته‌گری اعلام کرد که به‌منظور اصلاح ساختار مالی و افزایش نسبت مالکانه شرکت قصد افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها دارد. به این ترتیب یکی دیگر از افزایش سرمایه‌های پیش‌رو تجدید ارزیابی «کماسه» خواهد بود. در همین راستا دیروز «آس‌پ» هم خبر از صدور مجوز افزایش سرمایه 11 درصدی از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی داد.

عصر روز یکشنبه شرکت داروسازی دکتر عبیدی خبر از خرید یک قطعه زمین به متراژ 45 هزار مترمربع در شهرک صنعتی دارویی برکت داد. طبق اطلاعیه «دعبید» این زمین 54 میلیارد تومانی در راستای اهداف توسعه‌ای و به منظور احداث سایت تولیدی جدید خریداری شده است. دکتر عبیدی بعد از این اطلاعیه نیز صورت‌مالی حسابرسی نشده سال مالی منتهی به آخر آذر ماه را منتشر کرد. طبق این صورت‌مالی «دعبید» در سال مالی منتهی به آخر آذر 98 موفق به ساخت 222 میلیارد تومان سود خالص شده است. به عبارت دیگر شرکت به ازای هر سهم 110 تومان سود ساخته است.

عزیزالله عصاری، مدیرعامل سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، در نشستی با حضور خبرنگاران گفت: براساس قولی که به سهامداران مبنی بر تنوع پرتفوی شرکت داده بودیم علاوه بر سرمایه‌گذاری 5 درصدی در صنعت مس به حوزه سرب و روی نیز وارد شدیم. وی با اشاره به اینکه ایران 9 درصد ذخایر سرب و روی را داراست، افزود: ما به‌دنبال توسعه بخش اکتشاف ذخایر سرب و روی کشور هستیم و در همین راستا با گروه زرین مذاکره کردیم. وی اضافه کرد: به‌رغم اینکه در زمینه سرب و روی 9 درصد از ذخایر جهان را داریم اما اکنون کارخانه‌ها مواد اولیه خود را از ترکیه وارد می‌کنند که این امر ناشی از عدم ورود به بخش اکتشاف است.

در این جلسه ابراهیم جمیلی، مدیرعامل گروه صنعتی و معدنی زرین نیز گفت: این مجتمع با ظرفیت 300 هزار تن در سه فاز شامل واحد 50 هزار تنی، واحد 100 هزار تنی و 150 هزار تنی و با سرمایه‌ای حدود 2 هزار میلیارد تومان راه‌اندازی خواهد شد. وی تولید شمش روی این مجتمع را 30 هزار تن پیش‌بینی کرد و گفت: در فاز اول 10 هزار تن و در فاز دوم 20 هزار تن تولید در این زمینه خواهیم داشت و در صورت وجود خاک مناسب این میزان را افزایش می‌دهیم. جمیلی همچنین از تولید 50 هزار تن شمش سرب خبر داد و گفت: عیار این شمش بالای 50 درصد پیش‌بینی شده است. وی پیش‌بینی کرد: این طرح پس از 18 ماه به محصول خواهد رسید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

انتخاب اعضای حقوقی جدید هیات مدیره

به گزارش بورس نیوز، شرکت سرمایه گذاری سپه نمایندگان حقوقی هیات مدیره را تغییر داد.

بر این اساس، این شرکت اعلام کرد؛ باستناد مصوبە مجمع 1397/12/20 و جلسە هیات مدیرە 1398/10/03 اسامی اعضای هیات مدیره و نمایندگان آن‌ها تغییر کردند.

انتخاب اعضای حقوقی جدید هیات مدیره

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

به گزارش بورس نیوز، شرکت داروسازی دکتر عبیدی از تولید یک محصول جدید خبر داد.
این شرکت اعلام کرد؛ یک محصول جدید با نام Liroprim تولید و به بازار دارو عرضه می‌شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

پیش گشایش؛

آنچه در بازار دیروز گذشت
به گزارش بورس نیوز، در جریان معاملات دیروز شاهد رشد خیره‌کننده قیمت‌ها و افزایش بیش از 16 هزار و 388 واحدی شاخص کل بودیم. با توجه به صف‌های خرید سنگین روز یکشنبه و عرضه‌های رخ داده توسط سهامداران حقوقی، انتظار بازار متعادلی برای دیروز وجود داشت، اما با توجه به سنگینی تقاضا در سطح بازار و خرید‌های سنگین اشخاص حقیقی، شاخص کل با رشد بیش از 4.36 درصدی روبرو شد. در این میان بازگشایی بسیار خوب نماد “فولاد” نیز مزید بر علت شد. قیمت سهام این شرکت با بیش از 12 درصد رشد و پس از تصویب افزایش سرمایه از محل سود انباشته آن، بیش از 2 هزار واحد شاخص کل را مثبت کرد و به این ترتیب بازار سرمایه یکی از طلایی‌ترین روز‌های خود را پشت سر گذاشت. به این ترتیب شاخص کل با رکوردشکنی جدید در آستانه رسیدن به مرز 400 هزار واحد شده و با رشد کمتر از 2 درصد دیگر به این مرز خواهد رسید.

اخبار سیاسی و اقتصاد کلان

شاید مهم‌ترین خبر مربوط به بازار، تصویب آیین‌نامه تجدید ارزیابی دارایی‌ها بوده که توسط هیات دولت ابلاغ شد. هیئت دولت به منظور تسهیل فضای کسب و کار و تقویت بازار سرمایه و رفع تعارض مبنی بر حذف محدودیت استاندارد‌های حسابداری درخصوص انتقال مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها به حساب افزایش سرمایه، آیین‌نامه اجرایی قانون مالیات‌های مستقیم، موضوع معافیت مالیاتی تجدید ارزیابی دارایی‌ها را اصلاح کرد. به موجب این اصلاحیه، پوشش زیان از محل مازاد تجدید ارزیابی، انتقال این مازاد به حساب سود و زیان یا اندوخته یا توزیع آن به هر شکل بین صاحبان سرمایه، به منزله عدم رعایت استاندارد‌های حسابداری و هم‌چنین تحقق درآمد در آن سال است و مشمول مالیات بر درآمد خواهد بود.

هم‌چنین، در صورتی که اشخاص حقوقی موضوع قانون مالیات‌های مستقیم ظرف یک سال پس از تجدید ارزیابی (شناسایی و ثبت تجدید ارزیابی در دفاتر قانونی شرکت)، تشریفات قانونی جهت انتقال مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها به حساب سرمایه و نیز ثبت افزایش سرمایه نزد مرجع ثبت شرکت‌ها را انجام دهند، مازاد تجدید ارزیابی که به حساب سرمایه منتقل می‌شود مشمول مالیات بر درآمد نخواهد بود.

در خبری از بازار پول، رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه محدود کردن گردش ریال در کشور در یک سال گذشته برای کنترل بازار ارز و پول تعیین‌کننده بود، گفت: برای ما ثبات بازار ارز مهمتر از قیمت ارز است.

وی افزود: برای ما نرخ ارز مهم است، اما ثبات بازار مهمتر از قیمت ارز بوده و همه تلاش ما در بانک مرکزی این است که ثبات بر بازار ارز و به تبع آن در سایر بازار‌ها حاکم شود. رئیس شورای پول و اعتبار تاکید کرد: تمرکز اصلی بانک مرکزی بر کنترل پایه پولی، کنترل نقدینگی و تامین کالا‌های اساسی و ضروری کشور است.

در بازار‌های جهانی شاهد کاهش قیمت طلا با توجه به امضای توافقنامه تجاری آمریکا و چین هستیم. قیمت هراونس طلا با کاهش در حدود 10 دلاری به 1.538 دلار رسید. این در حالی است که قیمت این فلز گرانبها در هفته گذشته و پس از تشدید تنش‌ها بین ایران و آمریکا، به بیش از 1.600 دلار نیز رسیده بود و به این ترتیب شاهد کاهش در حدود 5 درصدی قیمت طلا در کمتر از 10 روز شود.

بازار امروز
بازار سرمایه روز‌های تاریخی‌ای را سپری می‌کند. هجوم نقدینگی به این بازار و عدم افزایش سهام شناور توسط سهامداران حقوقی که به نظر می‌رسد با مشکل عرضه در قیمت‌های فعلی و به دلیل مخالفت‌های سازمان بورس مواجه هستند منجر به افزایش روز افزون و غیرقابل پیش‌بینی قیمت‌ها شده است. به نظر می‌رسد که فضای فعلی بازار سرمایه به هیچ وجه قابل پیش‌بینی نباشد و چه بسا در صورت عدم عرضه‌ها توسط سهامداران عمده این روند افزایشی همچنان نیز ادامه داشته باشد.

با این حال، اقدام به خرید و سهامداری میان‌مدت و بلندمدت صرفا می‌تواند در سهام شرکت‌های سودآورد و بنیادی توجیه داشته باشد و سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های زیان ده و یا با نسبت‌های قیمت به درآمد بالا صرفا با دید کوتاه‌مدت می‌تواند در نظر گرفته شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

پادزهری برای هیجان بازار

به گزارش بورس‌نیوز، در هفته گذشته بازار با فشار فروش هیجانی دست به گریبان بود و این هفته، تب خریداران تند بوده و به نظر می‌رسد صف خرید یکباره تمامی سهم‌های بازار هم‌چندان منطقی نیست و باز هم هیجان بر تحلیل، غلبه دارد.

بهمن فلاح کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص وضعیت بازار سرمایه اظهار کرد: رفتارهای هیجانی به شدت بر بازار سرمایه حاکم بوده و اگر تنش‌های سیاسی چند روزی بیشتر، به طول می‌انجامید، بازار ریزش سنگینی را متحمل می‌شد و زیان سهامداران قابل جبران نبود.

وی ادامه داد: وضعیت یک هفته گذشته، باید درس عبرتی برای سهامداران و فعالان بازار باشد تا قبل از هر معامله‌ای، هیجان خود را کنترل کنند؛ در این شرایط، باید تعارفات سیاسی و بورسی را کنار گذاشت و صراحتا شرایط موجود را نقد کرد.

این کارشناس بازارسرمایه افزود: رفتارهای هیجانی در بورس ریشه در ضعف تحلیل، رقابت کارگزاری‌ها و پویایی ناکافی سازمان بورس در حوزه نظارت بر صدور کدهای معاملاتی و آموزش سهامداران است.

فلاح تصریح کرد: بخشی از بازارسرمایه بر مبنای رفتارهای هیجانی حرکت می‌کند و این رفتارهای هیجانی فقط مختص بورس ایران نیست اما؛ با توجه به اینکه فرآیند دریافت کدهای معاملاتی در بورس به شدت ابتدایی بوده و مردم به راحتی و بدون کوچکترین آموزشی امکان معامله آنلاین در بازار سرمایه را دارند، رفتارهای هیجانی مشهود‌تر است.

این کارشناس بازارسرمایه خاطرنشان کرد: این در حالی است که نظارت بر فعالیت کانال‌های بورسی هم چندان قوی نیست و هر شخصی به راحتی می‌تواند اقدام به تشکیل کانال و ارائه تحلیل و سیگنال کند و همین تعدد کانال‌ها و صفحات مجازی به رفتارهای هیجانی سهامداران دامن می‌زند.

وی افزود: البته در چند روز اخیر سازمان بورس اوراق بهادار در کنترل اوضاع عملکرد قابل قبولی داشت؛ اما این اقدامات کافی نیست و انتظار می‌رود به گونه ای عمل شود که رفتارهای هیجانی در بازارسرمایه کاهش یابد؛ پادزهر هیجان بازار، آگاهی و آموزش و استراتژی سرمایه‌گذاری است.

این کارشناس بازار سرمایه با ارایه 3 راهکار برای کنترل رفتارهای هیجانی در بازار سرمایه گفت: نخستین اقدام ضروری افزایش فیلترهای صدور کد معاملاتی و پذیرش سهامداران جدید است؛ اکثر سهامدارانی که در یک سال اخیر وارد بازار شده‌اند، هیچ شناختی از بازار سرمایه و تحلیل سیاسی و اقتصادی و… ندارند. سازمان بورس اوراق بهادار تا چند سال قبل، اقدام به برگزاری جلسات آموزشی رایگان می کرد و هر ماه 3،4 دوره کلاس رایگان در دسترس سهامداران بود. آموزش و اطلاع رسانی در حوزه بازار سرمایه کافی نیست و اگر این روال ادامه یابد، اعتمادی که بعد از 10سال تلاش مردم به بازارسرمایه پیدا کرده‌اند از دست خواهد رفت و بازگرداندن این اعتماد و سرمایه اجتماعی کار بسیار دشواری است.

وی گفت: متولی آموزش فقط سازمان بورس نیست و کارگزاری‌ها هم می‌بایست در این زمینه پویا تر عمل کنند. حفظ نقدینگی در این بازار قطعا در گام اول در گرو آموزش و فرهنگ‌سازی است. نکته دیگر این است که کارگزاران در جذب مشتریان جدید با هم رقابت دارند و تلاش می‌کنند فرآیند صدور کد معاملاتی را هر چه بیشتر تسهیل کنند؛ بدون آنکه شرایطی برای ارایه خدمات آموزشی و مشاوره‌ای برای سهامداران فراهم کنند. همچنین مردم باید یاد بگیرند انجام هر کاری نیازمند آموزش و استفاده از تجربه متخصصان آن کار بوده و اهمیت آموزش در بحث سرمایه گذاری، حتی بیش از سایر امور است. چرا که سرمایه گذاری در بورس نیازمند چند تخصص از جمله روانشناسی و دانش تحلیل اقتصادی و سیاسی و استراتژی معاملاتی و آشنایی با ابزارهای مختلف بازارهای مالی و… است. سرمایه گذاری مستقیم در بازار سرمایه بدون آموزش و استراتژی محکوم به شکست است.

فلاح اضافه کرد: اگرچه با فروکش کردن تنش های سیاسی، به نظر می رسد رفتارهای هیجانی در بازار کمرنگ شده؛ ولی معتقدم هیجان بازار از بین نرفته و بورس ما خیلی بیشتر از استاندارد جهانی با رفتارهای هیجانی مواجه است. اگر اقدامات اولیه برای آموزش و استاندارد کردن رفتارهای سهامداران صورت بگیرد، نیازی به ایجاد و حمایت صندوق های توسعه و تثبیت بازار و… نخواهد بود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.