دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
6 مهر 1399

قیمت بیت‌کوین در روزهای اخیر با استقبال خریداران مواجه شده  و بار دیگر این ارز دیجیتال وارد کانال 10 هزار دلار شده است. دفعات قبل که قیمت به این محدوده رسید، شاهد فشار فروش سنگین توسط نهنگ‌های بازار بوده‌ایم. این بار اما دیتای سایت گلس نود فضای متفاوتی را ترسیم می‌کند.  طبق گزارش گلس نود، شاخص BDD این بار بسیار کمتر از دفعات قبلی است که قیمت به مقاومت 10500 دلار رسیده بود. این شاخص اعتبار شکست مقاومت 10500 دلاری بیت‌کوین را قوی تر می کند.

شاخص Bitcoin Days Destroyed یا به‌اختصار BDD، با ضرب تعداد بیت کوین‌های موجود در تراکنش با مدت زمانی (در واحد روز) که از آخرین استفاده آنها در تراکنش می‌گذرد، محاسبه می‌شود. این شاخص، بیانگر این مسئله است که بیت کوین‌ها برای چه مدتی در حساب‌ها بدون استفاده باقی ‌مانده‌اند. برای مثال اگر 100 بیت کوین به مدت یک روز در حسابی بمانند و تراکنش صورت بگیرد، عدد BDD به دست آمده معادل انتقال یک بیت‌کوینی خواهد بود که پس از صد روز جابجا شود. این شاخص یکی از راه حلهایی بود که برای جلوگیری از ایجاد حجم فیک توسط صرافی‌ها و نهنگ‌های بازار به وجود آمده است.

تحلیل بنیادی ارز دیجیتال بیت کوین (7 مرداد ماه 1399)

وضعیت بیماری کرونا و بازارهای جهانی

بر اساس داده‌های رسمی سایت worldometers.info تعداد مبتلایان کرونا در سراسر جهان از مرز 16.5 میلیون نفر عبور کرده است. تعداد کشته‌های این بیماری نیز به 657 هزار نفر رسیده است. ایالات متحده امریکا با بیش از 4 میلیون مبتلا کماکان صدر نشین قربانیان این بیماری است.

رهبران اتحادیه اروپا با تصویب طرح کمک‌های مالی در دوران پس از شیوع کرونا به ‌ارزش ۷۵۰میلیارد یورو موافقت کردند. برخی رشد قیمت بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال در چند روز گذشته را به این موضوع مرتبط می‌دانند. از طرفی انتظار می‌رود فدرال رزرو نیز بسته حمایتی یک تا دو میلیارد دلاری را برای برون رفت از شرایط بحرانی فعلی تصویب کند.

خلق پول، تسهیل کمی و کمک‌های مالی کشورها به مردم و بازارهای مالی باعث بی ارزش شدن کارنسی کشورهای مختلف و در نتیجه قدرت گرفتن طلا شده است هر اونس طلای جهانی با شکست رکورد تاریخی خود تا قیمت 1971 دلار نیز افزایش یافت. پیش از این نیز در تحلیل‌های گذشته به این موضوع اشاره شده بود که ادامه کمک‌های مالی توسط بانکهای مرکزی کشورها، بی ارزش شدن فیات و قدرت گرفتن طلا را به دنبال دارد. از طرفی برخی بیت‌کوین را به عنوان طلای دیجیتال می‌شناسند و رشد اخیر قیمت بیت‌کوین را ناشی از شرایط مالی به وجود آمده پس از بحران کرونا می‌دانند.

تایلر وینکلواس، بنیانگذار صرافی جمینای، بسته حمایتی احتمالی امریکا را فرصتی مناسب برای مردم خواند تا در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنند.

قانونگذاران در دنیا چه رویکردی دارند؟

مجلس دومای روسیه سرانجام لایحه ارزهای دیجیتال را تصویب کرد. طبق این لایحه، روسیه چارچوب‌هایی قانونی برای ارزهای دیجیتال تدوین می‌کند، اما استفاده از آنها به‌عنوان یک روش پرداخت غیرقانونی خواهد بود.

انتظار می‌رود صرافی‌های شاخص ارزهای دیجیتال، طی ماه آینده با انتشار وایت پیپری، رویکرد خود را برای تسهیل پیروی از «قانون انتقال اطلاعات» گروه ویژه اقدام مالی (FATF) به‌دقت تشریح کنند.

قانون «انتقال اطلاعات»، بخشی از دستورالعمل منتشرشده از سوی گروه ویژه اقدام مالی، مصوب ژوئن ۲۰۱۹ (خرداد ۱۳۹۸)، خطاب به قانون‌گذاران سرتاسر جهان در زمینه «ارائه‌دهندگان خدمات دارایی‌های مجازی» است. این قانون، کسب‌وکارها را ملزم می‌کند که داده‌های احراز هویت فرستنده و گیرنده تراکنش‌ها را جمع‌آوری و آنها را همراه تراکنش‌ها ارسال کنند.

سختگیری در زمینه قوانین مالی برای ارزهای دیجیتال چندان بد هم نبوده است؛ بیت کوین در واشنگتن به عنوان پول به رسمیت شناخته شد. و اداره ممیزی ارزی آمریکا (OCC) در حال صدور مجوز ارائه خدمات امانت‌داری ارزهای دیجیتال به تمام بانک‌های ملی این کشور است. این مجوز، راه را برای نگه‌داری دارایی‌های دیجیتال توسط بانک‌های آمریکایی باز می‌کند.

چارلز ادوارد، تحیلگر بازار کریپتوکارنسی پیش‌بینی می‌کند اگر بانکهای امریکایی تنها یک درصد بر روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنند، قیمت بیت‌کوین به 20 هزار دلار خواهد رسید.

از طرف دیگر کشورهای ژاپن و فرانسه اعلام کردند که در حال فعالیت شبانه‌روزی برای ارائه ارز دیجیتال ملی خود هستند.

تاثیر آلتکوین ها بر قیمت بیت کوین

آلتکوین‌هایی که در پلتفرمهای دیفای و وام دهی غیر متمرکز فعالیت دارند، در چند ماه اخیر رشد شدیدی داشته‌اند. بر اساس تحلیل و پیش‌بینی شرکت سرمایه گذاری Weiss Ratings، در آینده‌ای نزدیک، انقلابی در بازار ارزهای دیجیتال رخ خواهد داد و رهبر این انقلاب چین لینک خواهد بود. دلیل این موضوع ویژگی‌های جذاب اوراکل‌های چین‌لینک برای قرار دادن دیتا در اختیار پلتفرمهای دیفای و قراردادهای هوشمند است. چین لینک اخیرا با بایننس قراداد همکاری امضا کرده است تا دیتای مورد نیاز پلتفرم هوشمند بایننس را فراهم کند. از طرف دیگر ارزش کل قفل‌شده در امور مالی غیرمتمرکز به ۴ میلیارد دلار رسیده است. یک میلیارد دلار تنها در طول ده روز گذشته به این شبکه اضافه شده است.

سه پروتکل اصلی و بزرگ دیفای، کامپاند (Compound)، آوی (Aave) و میکر (Maker) هستند. این سه پروتکل در دسته پروتکل‌های وام‌دهی جای می‌گیرند. بااین‌حال، میکر، استیبل کوین غیرمتمرکزی به نام دای (Dai) را نیز اجرا و پشتیبانی می‌کند.

رشد قیمت در بازار آلتکوین‌های می‌تواند رشد قیمت بیت‌کوین را نیز به دنبال داشته باشد چرا که بسیاری از سرمایه‌گذاران بخشی از سود به دست آمده خود را به سمت بیت‌کوین متمرکز خواهند کرد.

سرمایه گذاران اصلی بیت کوین چه رویکردی دارند؟

بر اساس آمارهای سایت گلس نود، تعداد آدرس‌هایی که بیش از 1000 بیت‌کوین در اختیار دارند به بیشترین مقدار در 9 ماه اخیر رسیده است. در حال حاضر بیش از ۲,۱۷۰ آدرس بیت کوین با موجودی بیش از ۱,۰۰۰ واحد بیت کوین وجود دارد.

تحلیل بنیادی ارز دیجیتال بیت کوین (7 مرداد ماه 1399)
آدرس هایی که بیشتر از 1000 بیت کوین نگهداری می کنند

جو روانی بازار

شاخص ترس و طمع در محدوده امید بسیار زیاد قرار گرفته است. که با توجه به شرایط قیمت بیت‌کوین جای تعجب ندارد.

تحلیل بنیادی ارز دیجیتال بیت کوین (7 مرداد ماه 1399)
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از ارز دیجیتال،

نیک کارتر (Nic Carter)، هم‌بنیان‌گذار کوین متریکس (Coin Metrics) می‌گوید که حوزه دیفای با سود‌ها و بازده‌های سرسام‌آور، بخش بزرگی از استیبل‌ کوین‌های موجود در بازار را به درون خود کشانده‌ است.

به گزارش کوین تلگراف، رشد انفجارگونه پروتکل‌های دیفای و تقاضا برای توکن‌ها در استخرهای نقدینگی از جمله عواملی است که عرضه ارزهای دیجیتال باثبات را با موجی افزایشی همراه کرده است.

بر اساس توییت کارتر در روز ۳ سپتامبر (۱۳ شهریور)، عرضه استیبل کوین‌هایی از جمله بایننس یو‌اس‌دی (BUSD)، دای (DAI)، اچ‌یو‌اس‌دی (HUSD)، توکن استاندارد پکسوس (PAX)، یواس‌دی کوین (USDC)، یواس‌دی‌کی (USDK)، تتر (USDT)، USDT_ETH و USDT_TRX در بازه‌ای دوماهه، تقریباً روزانه ۱۰۰ میلیون دلار افزایش یافته است.

کارتر می‌نویسد:

همه در جو هیجانی شکل‌گرفته در پیرامون دیفای غرق شده‌اند و کمتر کسی حواسش به این نکته بوده که از اواسط ژوییه (اواخر تیر) به این سو، روزانه ۱۰۰ میلیون دلار استیبل کوین به بازار سرایز شده است. بهره‌ها و نرخ‌های سود عجیب و غریب دیفای، مثل یک جارو برقی در حال مکش تمامی استیبل کوین‌ها به درون خود است.

ارزش بازار استیبل کوین‌ها هر روز ۱۰۰ میلیون دلار افزایش می‌یابد!
موجودی کل استیبل کوین‌ها. منبع: کوین متریکس

در میان توکن‌های مورداستفاده در استخرهای نقدینگی پروتکل‌های دیفای، استیبل کوین‌ها بسیار پرطرفدار هستند. امسال شاهد سربرآوردن تعداد زیادی پروتکل دیفای بودیم و هر یک از آنها با وعده سودهای کلان‌تر در پی جذب سپرده‌های کاربران بودند. در میان استیبل کوین‌ها نیز دای و یو‌اس‌دی‌سی از جمله پرکاربردترین ارزهای باثبات برای استقراض و وام‌دهی در پروتکل‌‌های کامپاند (Compound) و آوی (Aave) بوده‌اند.

با این حال، تتر کماکان نبض بازار را در اختیار دارد و سلطه یا دامیننس آن به ۸۰ درصد می‌رسد. مطابق با داده‌های کوین‌مارکت‌کپ، ارزش بازار تتر با جهشی تقریباً ۵۰ درصدی از ۹.۲ میلیارد دلار در ۱۵ ژوییه (۲۵ تیر) به بیش از ۱۳.۷ میلیارد دلار در حال حاضر رسیده است. در همین بازه زمانی، حجم معاملات یواس‌دی‌تی نیز نزدیک به ۱۵۰ درصد افزایش یافته و از ۲۱.۹ میلیارد دلار به بیش از ۵۴ میلیارد دلار بالغ شده است.

در این میان، مقامات ناظر نیز کم‌کم به این مسئله حساس شده‌اند. اندرو بیلی (Andrew Bailey)، رئیس بانک مرکزی انگلستان می‌گوید که هرچند استیبل کوین‌ها مزیت‌هایی برای سرمایه‌گذاران بریتانیایی دارند و می‌توانند پرداخت‌ها را تسهیل کنند، اما این کوین‌ها نباید از استاندارد‌های مقرر در دیگر روش‌های پرداخت و پول‌های انتقال‌یافته در آنها عدول کنند. بیلی در ادامه افزوده است که هم‌اکنون، نیاز به تدوین مقررات هماهنگ بین‌المللی برای نظارت بر استیبل کوین‌ها به‌شدت احساس می‌شود:

یک استیبل کوین جهانی درواقع یک پدیده فرامرزی است. این پدیده می‌تواند در یک حوزه قضایی مدیریت، به دیگر ارزها تبدیل و در یک کشور ثالث از سوی کاربران دادوستد شود. بدون شک، چارچوب‌های نظارتی موردانتظار باید با این ماهیت ویژه استیبل کوین‌ها همخوانی داشته باشد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از ارز دیجیتال،

بر اساس داده‌های دریافتی از سوی دیفای پالس (DeFi Pulse)، اکنون ارزش دارایی‌های سپرده‌گذاری‌شده (قفل‌شده) در قراردادهای هوشمند حوزه دیفای با ثبت رکورد جدیدی به ۶ میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش دیکریپت، پیش‌تر در روز جمعه، این شاخص در آستانه عبور از ۵ میلیارد دلار بود. رکوردشکنی پیاپی در ارزش دارایی‌های قفل‌شده در حوزه دیفای، چندان هم دور از انتظار نبوده است؛ چرا که روزبه‌روز بر تعداد محصولات مالی مبتنی بر اتریوم که توانسته‌اند در میانه این موج افزایش اقبال عمومی به دیفای، میلیون‌ها دلار سرمایه جذب کنند، افزوده می‌شود.

گفتنی است هم‌اکنون میکر (Maker)، کرو (Curve)، آوی (Aave) و کرو فایننس (Curve Finance) پرچم‌داران حزوه دیفای هستند و ارزش دارایی‌های قفل‌شده در آن‌ها به ۴.۲ میلیارد دلار می‌رسد.

کار محصولات مالی مبتنی بر دیفای، سودسازی روی دارایی‌های مسدودشده در قالب توکن‌‌ها و همچنین نرخ‌های بهره جذاب است. گفتنی است سرویس‌های غیرمتمرکزی همچون یونی‌سواپ (Uniswap) که میزبان این محصولات هستند، به‌صورت الگوریتمی کار می‌کنند؛ از این رو، کنترل یا گنجاندن آنها ذیل چارچوب‌های قانونی دشوار است.

قفل‌کردن دارایی‌ها روی پروتکل‌های دیفای مثل سپرده‌گذاری در یک حساب بانکی است؛ با این تفاوت که در دیفای، کنترل دارایی‌ها در دست کاربران است و می‌توانند هر موقع که خواستند، نسبت به برداشت آنها از حساب خود اقدام کنند.

برای مثال، پروتکل میکر، این امکان را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که بتوانند اترهای خود را با مقدار مشخصی از استیبل کوینی به نام دای (Dai) مبادله کنند. به این ترتیب، حتی در صورت فروپاشی بازار، ارزش اترهای قفل‌شده آنها حفظ می‌شود.

گفتنی است بسیاری از محصولات حوزه دیفای، اقدام به عرضه توکن کرده‌اند و کاربران می‌توانند با به‌کارگیری روشی به نام کشت سود، از فروش و نگه‌داری این توکن‌ها سود کسب کنند. اگرچه طرفداران دیفای مدعی‌اند که محصولات نوین این حوزه می‌توانند طلایه‌دار بانک‌داری باز باشند، اما عده‌ای بر این باورند که رشد انفجارگونه حوزه دیفای، چیزی جز یک حباب ویرانگر نیست.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از میهن بلاکچین،

چند سال قبل، جامعه رمز ارزها به صرافی‌های غیر متمرکز زیادی دسترسی نداشتند. در سال ۲۰۲۰ با رشد اتریوم، پلتفرم‌های صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX ها) با برنامه‌های معاملاتی نظیر Uniswap، کایبر (Kyber) و 0x رشد تصاعدی یافتند.

فقط در هفته گذشته معاملات DEX ها بیش از ۶۸ درصد افزایش یافت و به ۲.۴ میلیارد دلار رسید.

اطلاعات درون زنجیره‌ای از شرکت تحلیلی Dune نشان می‌‌دهد که در هفته گذشته بیش از ۲.۴ میلیارد دلار و طی ۲۴ ساعت گذشته تقریبا ۴۴۸ میلیون دلار در صرافی‌های غیرمتمرکز معامله انجام گرفته است.

صرافی غیرمتمرکز (DEX)

پلتفرم‌های DEX بر بستر اتریوم با افزایش تقاضای چشمگیری مواجه بوده‌اند و هر هفته، حجم معاملات این پلتفرم‌ها بیشتر شده است. امروز طبق آمارها، حجم معاملات میلیارد دلاری نتیجه معاملات دیفای نظیر Uniswap، کایبر، Synthetix، بانکور (Bancor)، لوپ‌رینگ (Loopring)، Ddex، بالانسر (Balancer)، Curve، 0x، Idex، Dydx و Gnosis است. اطلاعات نشان می‌دهد که Uniswap محبوب‌ترین صرافی غیرمتمرکز از لحاظ حجم معاملات است.

2

همه چیز درباره Uniswap ؛ بستری برای ترید مدرن!

پنج پلتفرم DEX برتر شامل یونی‌سواپ، Curve، بالانسر، شبکه کایبر و 0x هستند. این صرافی‌ها به کاربران امکان می‌دهند تا به معامله بیت کوین‌های بر بستر سایر بلاک چین‌ها نظیر WBTC، استیبل کوین‌هایی نظیر دای (DAI) یا هر توکن مبتنی بر استاندارد اتریوم پرداخت.

پلتفرم Uniswap یک صرافی غیرمتمرکز است که بر بستر بلاک چین اتریوم اجرا می‌شود و تبادل‌های بدون نیاز به مجوز بیت اتر و بیش از ۲۰۰ توکن مبتنی بر اتریوم را امکان‌پذیر می‌سازد. Uniswap به جای استفاده از مدل دفتر سفارشات معمول، از قراردادهای هوشمند و استخرهای نقدینگی بهره می‌برد. روز شنبه، ۵۶ درصد یا ۱۹۳ میلیون دلار از حجم معاملات ۴۴۸ میلیون دلاری در Uniswap صورت گرفت.

3

۲۱.۳ درصد حجم معاملات روز گذشته در صرافی غیرمتمرکز Curve انجام شد که این صرافی نیز بر بستر اتریوم است. Curve

در ماه ژانویه ۲۰۲۰ عرضه شده است و معاملات اسلیپیج (Slippage) یا لغزش قیمت و الگوریتم کارمزد اندک را امکان‌پذیر می‌سازد.

بالانسر یک صرافی غیرمتمرکز است که به معامله‌کنندگان امکان تبادل نقدینگی را می‌دهد. این پروژه مدعی است که یک بازارساز خودکار چندوجهی بر بستر اتریوم است. ۲۱ میلیون دلار یا ۶.۴ درصد از حجم معاملات تمام ۱۳ پلتفرم DEX در سیستم بالانسر انجام شده است. 0x چهارمین DEX محبوب بر بستر اتریوم است که ۴.۵ درصد یا ۱۵ میلیون دلار از حجم معاملات را به خود اختصاص داده است.

4

پنجمین DEX محبوب شبکه کایبر است که یک پروتکل نقدینگی درون زنجیره‌ای است. شبکه کایبر به کاربران امکان می‌دهد تا توکن‌های خود را در یک تراکنش تبادل کنند. شبکه کایبر ۳.۵ درصد از حجم معاملات را به خود اختصاص داده است که معادل با ۱۲ میلیون دلار است.

در تاریخ ۱۵ آگوست، تمام این پنج صرافی‌ها شاهد رشد بسیار زیادی از لحاظ حجم معاملات نسبت به ماه گذشته بوده‌اند. اطلاعات شرکت Dune و نمودارهای ریچارد چن (Richard Chen) نشان می‌دهند که کاربران دیفای نیز در سال ۲۰۲۰ افزایش چشمگیری داشته‌اند.

۲۶۴,۶۳۸ کاربر دیفای وجود دارد که پلتفرم‌های Uniswap و شبکه کایبر همراه با سایر سرویس‌های دیفای نظیر کامپوند و Opensea بیشترین تعداد کاربر را دارند.

آمار و ارقام سال ۲۰۲۰ صراحتا نشان می‌دهند که پلتفرم‌های DEX منسجم و پایدار هستند و معاملات بدون نیاز به مجوز می‌تواند سرمایه‌های بسیار زیادی را به اکوسیستم رمز ارزها وارد کنند.

5

یکی از مسائل کنونی دیفای، افزایش کارمزد شبکه اتریوم است. Uniswap دومین عامل افزایش هزینه‌های گس اکوسیستم اتریوم است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از ارز دیجیتال،

طی چند هفته گذشته، حجم وام‌های فلش (Flash Loan) با رشد بسیاری همراه بوده به رقم قابل‌توجه ۱۳۰ میلیون دلار رسیده است. وام‌های فلش به کاربران اجازه می‌دهند تا بدون نیاز به وثیقه، وام‌هایی با مبالغ دریافت کنند.

به گزارش دیکریپت، کسب سود از دیفای تنها محدود به روش کِشت سود (Yield Farming) نمی‌شود و ابزارهای مالی جدید دیگری نیز به‌سرعت در حال رشد هستند.

روز دوشنبه (۶ مرداد)، پروتکل آوی بیش از ۱۳۸ میلیون دلار وام فلش به کاربران خود پرداخت کرده‌اند که بیشترین میزان ثبت‌شده برای یک ابزار مالی نوظهور به حساب می‌آید. تنها شرط برای دریافت این نوع از وام‌ها آن است که فعالیت درون زنجیره‌ای با این سرمایه سودآور باشد و تمام فعالیت‌ها را بتوان در یک بلاک واحد تکمیل کرد.

اعطای وام‌های فلش یکی از روش‌هایی است که پروتکل‌های دیفای از آن برای به‌کارانداختن سرمایه قفل‌شده استفاده می‌کنند. این اقدام موجب توسعه نوآوری‌های مالی با درنظرگرفتن تمام سودها و زیان‌های آن می‌شود.

وام‌های فلش از سوی پروتکل آوی در ژانویه ۲۰۲۰ (بهمن ۹۸) ارائه شد و طی هفته‌های اخیر، شاهد رشدی خیره‌کننده بوده‌‌اند. از ۱ ژوییه (۱۱ تیر)، ارزش کل وام‌ها بیش از ۱,۰۰۰ درصد افزایش داشته است. وام‌های فلش به کاربران اجازه می‌دهند تا بدون نیاز به وثیقه، دستورالعمل‌های قراردادهای هوشمند را برای اجرای فعالیت‌های مالی کوتاه‌مدت، مانند آربیتراژ (Arbitrage)، بنویسند. آربیتراژ روشی برای کسب سود است که در آن یک دارایی با قیمتی مشخص خریده و بلافاصله با قیمتی بالاتر به یک خریدار دیگر فروخته می‌شود.

اگر سود خاصی از تراکنش‌های انجام‌شده حاصل نشود یا اصل وام بازپرداخت نشود، کل رشته تراکنش‌ها برگشت داده شده و باطل می‌شوند. وام‌های فلش از پروتکل آdو که سودآور باشند، باید ۰.۰۹ درصد هزینه از میزان سود کسب‌شده را به پروتکل آوd پرداخت کنند. این مبلغ برای پشتیبانی از این پروتکل به کار گرفته می‌شود و بخشی از آن نیز تحت عنوان سود به افرادی تعلق می‌گیرد که با تامین سرمایه، ارائه وام‌ها را ممکن می‌کنند.

اکثر وام‌های فلش در قالب استیبل کوین‌هایی (Stablecoin) با پشتوانه دلار ایالات متحده پرداخت می‌شوند. ۹۵ درصد از وام‌های فلش که روز ۲۷ ژوییه (۶ مرداد) ارائه شدند، با توکن دای (Dai) از میکردائو (MakerDAO) و همچنین یو‌اس‌دی‌ کوین (USDC) از پلتفرم سیرکل (Circle) پرداخت شدند. افزایش میزان وام‌های فلش آوی طی یک ماه گذشته شایان توجه بوده است. روز ۱ ژوییه، بزرگ‌ترین وام تنها معادل ۲۵۰,۰۰۰ دلار بود. روز ۲۷ ژوییه، بزرگ‌ترین وام به ۳۵ برابر این میزان، یعنی ۹ میلیون دلار، رسید.

نمودار قیمت توکن LEND
نمودار قیمت توکن LEND

وام‌های فلش برای اولین بار در سال ۲۰۱۸ و توسط ماربل (Marble)، بانک متن‌باز پیشگام دیفای، عرضه شد. کمی بعد مشخص شد که این وام‌ها برای اجرای تعدادی از هک‌های دیفای استفاده شده‌اند. از وام‌های فلش برای ایجاد سرمایه مورد نیاز برای سوءاستفاده از قیمت‌گذاریِ دستکاری‌شده اوراکل‌ها استفاده شد. این عمل به هکرها اجازه می‌داد تا با قیمتی فوق‌العاده پایین، مقدار زیادی توکن به ارزش صدها هزار دلار خریداری کنند.

وام‌های فلش یکی از عناصر منحصربه‌فرد و نوین در حوزه دیفای به شمار می‌روند و تنها از طریق ویژگی‌های خاص بلاک چین اتریوم قابل اجرا هستند. محبوبیت وام‌های فلش رو به افزایش است. با این حال، استفاده نادرست از این وام‌ها می‌تواند منجر به ایجاد خسارت‌های مالی قابل‌توجه و پیش‌بینی‌نشده برای طرفین معامله شود. در طولانی‌مدت، مشخص خواهد شد که آیا این وام‌ها در بازار ارزهای دیجیتال تاثیری مثبت دارند یا نه.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از میهن بلاکچین،

پروتکل وام‌دهی غیرمتصدیانه میکر (MakerDAO) به اولین پروتکل دیفای تبدیل شده است که به یک‌ میلیارد دلار سرمایه مسدود شده دست یافته است.

این نقطه عطف بدان معنا است که کاربران MakerDAO یک میلیارد دلار سرمایه در این پروتکل برای اعداد وام‌دهی مسدود کرده اند. در نتیجه، سهم MakerDAO از عرصه دیفا‌ی تقریبا به ۲۸ درصد رسیده است.

پس از MakerDAO، کامپوند (Compound) و سینتتیکس (Synthetix) به ترتیب با ۷۶۴ و ۴۲۳ میلیون دلار سرمایه مسدودشده در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند. پروتکل‌های Aave، Balancer و Curv Finance نیز در بین ۱۰ پروتکل برتر قرار دارند.

در حال حاضر بیش از ۳.۶۰ میلیارد دلار در پروتکل‌های دیفای مسدود شده است. مدت زمان زیادی طول نکشیده است که این پروتکل‌های دیفای به این عدد رسیده‌اند.

اوایل ماه جاری، مجموع سرمایه‌های مسدودشده در دیفا‌ی ۲ میلیارد دلار و در ماه فوریه این مقدار فقط ۱ میلیارد دلار بوده است.

رشد و توسعه دیفای؛ مسدود شدن ۴ میلیارد دلار در توکن های دیفای

طبق گزارش پیشین The Block، محاسبه دقیق مقدار سرمایه‌های مسدودشده در دیفای بسیار دشوار است، زیرا باید پارامترهای نامعینی نظیر حجم معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) را مدنظر قرار داد. شاخص OFI که توسط متئو لیبویتز (Matteo Leibowitz) توسعه یافته است این پارامترها را در نظر گرفته است تا تصویر دقیق‌تری از اکوسیستم دیفای بازگو کند.

شاخص OFI طی یک ماه گذشته رشد سریعی داشته و بیش از ۱۰ برابر شده است.

وثیقه مسدودشده به شکل اتر و توکن بت (BAT) در پروتکل میکر مورد استفاده قرار می‌گیرد تا فعالیت‌های وام‌دهی را به جریان بیندازد و وثیقه‌ای برای تولید استیبل کوین دای باشد.

دیوید فرویدن (David Freuden) نویسنده کتاب “DAO: لایه نظارتی غیرمتمرکز برای اینترنت ارزش‌ها” این موضوع را “روز بزرگ” برای MakerDAO خوانده و گفته است که نوآوری در دیفای سریعا ماهیت امور مالی متمرکز را به چالش خواهد کشید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از میهن بلاکچین،

امور مالی غیرمتمرکز یا همان دیفای به رشد سریع خود ادامه می‌دهد. ارزش کلی سرمایه‌های مسدودشده در این صنعت به تقریبا ۴ میلیارد دلار رسیده است.

دیفای به محصولات مالی غیرمتصدیانه و غیرمتمرکز نظیر پروتکل‌های وام‌دهی رمز ارزها و استیبل کوین‌های غیرمتمرکز گفته می‌شود. اکثر این محصولات نیز بر بستر اتریوم هستند. ارزش کلی مسدودشده به معنای مقدار سرمایه‌ حاضر در قراردادهای هوشمند است.

این صنعت با سرعت چشمگیری در حال رشد است. طبق گزارش DeFi Pulse، در روز سه شنبه هفته گذشته، ارزش کلی مسدودشده در برنامه‌های دیفای به ۳ میلیارد دلار رسید. تا روز جمعه هفته گذشته، این رقم به ۴ میلیارد دلار افزایش یافت.

سرعت رشد دیفا‌ی در حال افزایش است. دیفا‌ی در تاریخ ۷ جولای به ارزش ۲ میلیارد دلار و دو هفته پس از آن به ۳ میلیارد دلار دست یافت. ارزش سرمایه‌های مسدودشده در دیفا‌ی کمتر از یک هفته با سرعتی بیش از پیش به ۴ میلیارد دلار رسید.

آیا سیستم پاداش‌دهی کامپوند ریسک کاربران دیفای را بیشتر می‌کند؟

۳ پروتکل برتر دیفای عبارتند از کامپوند، Aave و میکر (Maker) که جایگاه آنها دائما در حال تغییر است. هر سه مورد از پروتکل‌های وام‌دهی هستند و میکر از استیبل کوین غیرمتمرکز دای (Dai) استفاده می‌کند.

در حال حاضر، میکر بزرگترین پروژه دیفای از لحاظ ارزش بازار است. طبق گزارش DeFi Pulse، تقریبا ۱ میلیارد دلار رمز ارز در قراردادهای هوشمند میکر مسدود شده‌اند. سرمایه مسدودشده در کامپوند و Aave هر کدام ۶۰۱.۸ میلیون دلار است.

محبوبیت دیفا‌ی در ماه گذشته و پس از عرضه توکن نظارتی توسط کامپوند افزایش یافت. کامپوند یک پروژه بر بستر بلاک چین اتریوم است که به کاربران امکان می‌دهد تا به وام‌دهی و وام‌گیری رمز ارزها بپردازند. پس از عرضه این توکن، قیمت آن سریعا بیش از ۶۰ درصد افزایش یافت تا به برترین توکن دیفای در DeFiMarketCapتبدیل شود. مجموع ارزش بازار توکن‌های دیفای به بیش از ۳ میلیارد دلار رسیده است.

قیمت توکن کامپوند طی ۲۴ ساعت گذشته با ۱۴.۸۶ درصد کاهش به ۱۳۶ دلار قیمت توکن میکر با ۴.۱۵ درصد کاهش به ۵۱۷ دلار و قیمت توکن Aave با ۱۶.۵۳ درصد کاهش به ۰.۲ دلار رسیده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از میهن بلاکچین،

شبکه کایبر استیبل کوین دیگری به پلتفرم خود اضافه کرده و نقدینگی جدیدی به پروتکل نقدینگی برتر این صنعت به همراه داشته است.

بایننس بزرگترین صرافی ارز دیجیتال جهان از لحاظ حجم معاملات، امروز اعلام کرد که استیبل کوین BUSD برای معاملات در شبکه کایبر در دسترس خواهد بود و مطابق با تقریبا ۱۰۰ برنامه غیرمتمرکز کایبر خواهد بود.

این موضوع به کاربران امکان می‌دهد تا بیش از ۷۰ توکن ERC-20 را با BUSD مبادله کنند. این اقدام، فرصت های جدیدی برای ایجاد کاربردها و ورود کاربرهای جدید به استیبل کوین بایننس فراهم می‌کند و می‌تواند BUSD را به استیبل کوین برتری نسبت به DAI و PAX تبدیل کند.

استیبل کوین BUSD در ماه سپتامبر ۲۰۱۹ عرضه شد و به پر استفاده ترین استیبل کو‌ین عرضه شده پس از سال ۲۰۱۸ تبدیل شد. کل موجودی BUSD معادل با ۱۸۰ میلیون دلار است که بیشتر از موجودی توکن دای با ۱۰۶ میلیون دلار و توکن HUSD صرافی هیوبی با موجودی ۱۲۱ میلیون دلار است. هرچند در مقیاس بزرگتر، استیبل کو‌ین BUSD کوچکتر از استیبل کو‌ین های PAX و USDC است که موجودی آنها به ترتیب ۲۴۷ و ۷۳۹ میلیون دلار می‌باشد. تمام استیبل کو‌ین های حاضر در این رقابت، موجودی به مراتب کمتری نسبت به تتر با ارزش بازار ۵.۷ میلیارد دلار دارند.

استیبل کو‌ین BUSD تاکنون در صرافی ارز دیجیتال بایننس استفاده شده است، اما این توکن توسط صرافی پکسوز مدیریت و پشتیبانی می‌شود. پکسوز کمک کرده است تا این استیبل کو‌ین توسط سازمان خدمات مالی نیویورک (NYDFS) تایید شود.

استیبل کو‌ین ها در ماه های اخیر با پذیرش سریعی مواجه بوده اند و پاسخی به این پرسش بودند که چگونه می‌توان نقدینگی به دام افتاده در ارزهای دیجیتال پرنوسان را آزاد کرد. اگرچه سوالاتی در خصوص پشتوانه یک به یک تتر با دلار آمریکا و کسب و کارهای پنهانی آن در اکوسیستم ارز دیجیتال وجود دارد. علیرغم وجود چنین مواردی، فرصت رقابت برای استیبل کوین های کوچکتر نظیر BUSD وجود دارد تا به استانداردی در این صنعت تبدیل شوند.

موجودی استیبل کوین BUSD از ابتدای سال ۲۰۲۰ افزایش تقریبا ۵۰۰ درصدی داشته است. این موضوع گویای افزایش علاقه به این استیبل کو‌ین حتی قبل تر از ورود آن به شبکه کایبر است. استیبل کو‌ین BUSD با ورود به محبوب ترین پروتکل دیفای می‌تواند جایگاه ویژه ای در عرصه استیبل کو‌ین ها پیدا کند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از ارز دیجیتال،

از نقطه‌نظر کلان، اتریوم طی ماه‌های اخیر عملکرد خوبی داشته است. پس از رسیدن به کف قیمت حدودا ۸۸ دلاری در زمان بحران جهانی نقدینگی در ماه مارس، قیمت اتریوم توانست با قدرت به بهبودی ۱۷۰ درصدی دست یابد.

به نقل از کریپتو اسلیت، بااین‌حال، برخی تحلیل‌گران با توجه به روند و معیارهای شبکه اتریوم استدلال می‌کنند که اتریوم درواقع نسبت به پتانسیل بنیادین خود، عملکرد متناسبی نداشته است.

با قیمت فعلی ۲۳۸ دلار، اتریوم ۸۰ درصد پایین‌تر از اوج قیمت ۱,۴۰۰ دلاری خود معامله می‌شود. این در حالی است که فاکتورهای بنیادین شبکه اتریوم اکنون قدرتمند‌تر از هر زمان دیگری هستند.

دیوید هافمن (David Hoffman)، مدیر ارشد عملیات در ریلتی پلتفرم ( RealT Platform) که با رایان شان ادامز (Ryan Sean Adams) پادکست بنکلِس (Bankless) را اجرا می‌کنند، اخیرا در توییتی این مسئله را مطرح کرده است.

همان‌طور که هافمن توضیح می‌دهد، بسیاری از روندهای بنیادین مهم و معیارهای اصلی درون‌زنجیره‌ای در شبکه اتریوم کاملا صعودی و روبه‌رشد هستند. این روندها و معیارها یا به اوج خود رسیده‌اند و یا در حال رسیدن هستند. برخی از آن‌ها عبارتند از:

هافمن، روز ۱۰ ژوییه (۲۰ تیر)، در حساب توییتری خود نوشت:

تقریبا همه چیز در شبکه اتریوم به اوج خود رسیده است.

دارایی‌ها:

ارزش استیبل کوین‌ها: ۸ میلیارد دلار

ارزش توکن‌ها در دیفای: ۲.۲ میلیارد دلار

ارزش توکن دای (DAI): ۱۶۸ میلیون دلار

ارزش بیت کوین‌ها در شبکه اتریوم: ۱۳۵ میلیون دلار

ارزش املاک و مستغلات توکنیزه شده: ۲.۱ میلیون دلار

شبکه:

میانگین کارمزدهای روزانه شبکه: ۰.۷ میلیون دلار

حجم معاملاتی هفتگی صرافی‌های غیرمتمرکز: ۵۰۰ میلیون دلار

کاربران دیفای: ۲۵۰,۰۰۰

چه‌مدت طول می‌کشد تا اتریوم به ارزش واقعی خود دست یابد؟

این مسئله که رشد روندهای بنیادینِ فوق تاثیر خاصی بر قیمت اتر نداشته است، از نظر مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری به منزله بی‌نتیجه‌بودن سرمایه‌گذاری روی این کوین است.

اگر رشدی نمایی در تعداد کاربران فعال، توکن‌های دیفای و سایر موارد باعث جهش قیمت اتریوم نشود، چه عامل دیگری ممکن است تاثیرگذار باشد؟

طبق نظر بسیاری از تحلیل‌گران، راه‌اندازی و به‌روزرسانی نسخه دوم اتریوم (Ethereum 2.0) عاملی است که موجب روند صعودی این کوین خواهد شد.

یک جمع‌بندی مختصر برای افرادی که با نسخه دوم اتریوم آشنا نیستند: اتریوم ۲.۰ یک به‌روزرسانی همه‌جانبه در شبکه اتریوم است که نحوه عملکرد بلاک چین اتریوم را تغییر داده و آن را نسبت به نسخه کنونی، سریع‌تر و ارزان‌تر می‌کند و به تقویت تمرکززدایی در این شبکه‌ می‌انجامد. این اقدامات با پیاده‌سازی فناوری‌هایی مانند اثبات سهام (Proof of Stake) و شاردینگ (Sharding) انجام خواهند شد.

آنچه که می‌تواند روی قیمت این ارز دیجیتال تاثیرگذار باشد، الگوریتم اثبات سهام است که تحت عنوان سهام‌گذاری (Staking) نیز شناخته می‌شود. سهام‌گذاری کاربران را تشویق می‌کنند تا بخشی از سرمایه اتریوم خود را قفل کنند. این کار از میزان اتریوم قابل عرضه در بازار می‌کاهد، در حالی که سرمایه‌گذاران را ترغیب به خرید مقادیر زیادی از این ارز دیجیتال می‌کند.

سرمایه‌گذاران معتقدند که اگر ساختار تشویقی اثبات سهام به خوبی عمل کند، می‌تواند موجب جهش خیره‌کننده‌ای در قیمت اتریوم شود. آدام کاکرن (Adam Cochran)، استاد دانشگاه و سرمایه‌گذار ارزهای دیجیتال، تا آنجا پیش رفت که گفت اجرای سهام‌گذاری و بقیه به‌روزرسانی‌های اتریوم ۲.۰ باعث «بزرگ‌ترین تغییر اقتصادی در جامعه» خواهد شد.

متاسفانه، سرمایه‌گذاران طرفدار اتریوم در مورد تاثیر به‌روزرسانی این شبکه در شک و تردید هستند.

اخیرا، جاستین دریک (Justin Drake)، یکی از محققان بنیاد اتریوم (Ethereum Foundation)، گفت که برخلاف ادعای سایرین، فکر نمی‌کند کد فاز صفر (Phase 0) به‌روزرسانی شبکه تا پایان سال ۲۰۲۰ اجرایی شود.

تیم تحقیقاتی صرافی بیتمکس نیز در ۴ مه (۱۵ اردیبهشت)، طی گزارشی نوشت:

نسخه دوم اتریوم فوق‌العاده پیچیده است. با این همه گروه و دسته و تقسیم‌بندی و انواع مختلف رای در شبکه، منطقی به نظر می‌رسد که بخشی از کار ایراد داشته باشد و پیاده‌سازی آن به تاخیر بیفتد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از میهن بلاکچین،

هنگامی که استیبل کوین غیرمتمرکز دای (DAI) در بحبوحه سقوط بازار در اواسط ماه مارس در آستانه از بین رفتن بود، جامعه این رمز ارز تصمیم گرفت بخشی از پشتوانه خود را به استیبل کوین متمرکز USDC با پشتوانه دلار آمریکا انتقال دهد. اکنون شرکت سنتر (Centre) که مسئول استیبل کوین متمرکز USDC با پشتوانه دلار آمریکا است، آدرس های اتریوم با موجودی ۱۰۰,۰۰۰ دلار را مسدود کرده و در فهرست غیرمجاز (Blacklist) خود قرار داده است.

به نظر می‌رسد استیبل کوین دای آن چنان هم غیرمتمرکز نباشد.

استنی کولچوف (Stani Kulechov) مدیرعامل پروتکل وام دهی دیفای Aave گفته است:

تصور کنید اگر مقداری از استیبل کوین های USDC در صندوق های میکر (Maker) قرار بگیرد (قرار دادن رمز ارزها در صندوق های میکر باعث تولید استیبل کوین دای می‌شود) اتفاقی که می‌تواند رخ دهد این است که شرکت سنتر می‌تواند سرمایه ها را در صندوق ها مسدود کند.

چرا سنتر به مسدودسازی آدرس های اتریوم پرداخته است؟

شرکت های رمز ارز که در محیط عمدتا قانونگذاری نشده فعالیت می‌کنند هم چنان باید مطابق با دستورات مجریان قانون باشند و هیچ استثنایی برای شرکت سنتر وجود ندارد. جیک چروینسکی (Jake Chervinsky) مشاور ارشد کامپوند توییت کرده است:

اکنون مسدودسازی USDC از یک نگرانی احتمالی به خطر واقعی تبدیل شده است.

سنتر، پروژه صرافی رمز ارز کوین بیس و شرکت پرداختی سرکل (Circle) این مسدودسازی را تایید کرده و گفته اند:

اگرچه نمی‌توانیم جزییات درخواست مجریان قانون را اعلام کنیم، اما سنتر مطابق با دستورات دادگاه اختیار قضایی بر این سازمان دارد عمل می‌کند.

طبق گفته فیلیپه کستونگوی (Phillipe Castonguay) توسعه دهنده نرم افزار بلاک چین، ابتدا تتر شبکه مسئول استیبل کوین USDT که بزرگترین استیبل کوین بازار از لحاظ ارزش بازار است، ۳۹ آدرس اتریوم به ارزش میلیون ها دلار را مسدود کرده است.

دو شرکت متمرکز سنتر و تتر این قدرت را دارند تا تراکنش ها را مسدود کنند، هرچند همکاری با مجریان قانون مخالف با اصول غیرمتمرکزسازی است که عرصه رمز ارزها بر آن استوار است.

با این حال، یکی از اسناد سیاست گذاری سنتر نشان می‌دهد که این شرکت هنگامی به مسدودسازی آدرس ها می‌پردازد که در غیر این صورت، شبکه USDC با تهدید مواجه شود یا در صورتی که بخواهد مطابق با دستورات دادگاه عمل کند. در این سند نوشته شده است:

حق مسدودسازی انتقال USDC برای سنتر محفوظ است.

کادان اشتادلمان (Kadan Stadelmann) مدیر ارشد فناوری Komodo گفته است:

فکر نکنم که چند تراکنش محدود منجر به بلا استفاده شدن USDC به عنوان استیبل کوین شود، اما نگران این موضوع هستم که عادی سازی این روند منجر به ایجاد عادت بدی برای شرکت ها شود.

وی افزود:

اگر پذیرش استیبل کوین ها گسترده تر شود، این احتمال کاملا وجود دارد که عواملی که خود را مسئول می‌دانند فشار بیشتری را وارد کنند و قدرت بیشتری را در اختیار بگیرند.

مشکل متمرکزسازی دیفای

مایکل اندرسون (Michael Anderson) از صندوق سرمایه گذاری دیفای Framework Ventures گفته است به همین دلیل است که در دای سرمایه گذاری نمی‌کند. وی گفت:

این موضوع بیان می‌کند هنگامی که نهاد متمرکزی وجود دارد، هرچیزی را می‌توان متوقف کرد زیرا این نهادها می‌توانند دارایی های مورد نظر را مسدود کنند. در عوض وی در سینتتیکس (Synthetix) سرمایه گذاری کرده و مدعی است که این پلتفرم غیرمتمرکزتر است.

اشتادلمان گفته است:

اگر یک نکته مثبت در این خصوص وجود داشته باشد، به نظرم این است که تمام این ماجرا نشان دهنده نیاز روز افزون جهانی به بیت کوین است. درست است که بیت کوین دارای نوسان است و برای پس انداز مناسب نیست، اما بهترین ابزار برای انتقال ارزش توقف ناپذیر و نامحدود است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.