دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
29 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

درحالی بورس این هفته را آغاز می کند که بسیاری مصوبات شورای عالی بورس در روز پنج شنبه را مهمترین وجه از ابزار حمایتی در روند معاملات سهام می‌دانند.

به گزارش رادیوسهام به نقل از دنیای اقتصاد، گرچه آخرین مصوبه شورای‌عالی بورس در روز پنج‌شنبه هنوز اجرایی نشده اما کارشناسان و تحلیلگران نگاه مثبتی به آن دارند و پیش‌بینی می‌کنند این مصوبات اثرات مثبت کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت خود را بر بورس خواهد گذاشت و در آینده نزدیک شاهد بازگشت آرامش به بازار خواهیم بود.

بر اساس گزارشی که حسن قالیباف‌اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از مفاد آیین‌نامه حفظ ثبات بازار سرمایه و صیانت از حقوق سهامداران و سرمایه‌گذاران بعد از جلسه شورای‌عالی بورس ارائه داد، این آیین‌نامه بر ضرورت مشارکت سهامداران عمده در معاملات سهام تاکید می‌کند.

به موجب مفاد این آیین‌نامه، ضمانت اجرایی و اختیارات لازم به سازمان بورس و اوراق بهادار در جهت الزام سهامداران عمده به انجام عملیات بازارسازی و بازارگردانی تفویض شد، همچنین منع مشارکت بانک‌ها در رابطه با مفاد ماده 16 و 17 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور استثنا شد و بانک‌ها مجاز به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه خواهند بود.

در عین حال، نقش بانک‌ها در تاسیس نهادهای مالی در بورس تقویت می‌شود. همچنین با تصویب و ابلاغ این آیین‌نامه موضوع صیانت از بازار سرمایه طراحی و اجرایی‌شدن ابزارهایی مانند سهام خزانه و اوراق تبعی یعنی بیمه سهام با سهولت بیشتری صورت می‌گیرد. علاوه بر این صندوق توسعه ملی مکلف است یک درصد از ورودی سالانه خود را (از سال 1394 به بعد) به ازای هر سال، نزد بانک‌عامل در صندوق تثبیت بازار سرمایه به‌صورت بلندمدت سپرده‌گذاری کند.

بازگشت سریع‌تر بازار با مصوبات اخیر

همان‌طور که بازار قبلا هیجانی بالا رفت و رشد کرد در این مدت نیز هیجانی پایین آمده است. در هر صورت بازار رفته‌رفته و با کم‌شدن هیجان‌ها، رشد خود را دوباره از سر می‌‌گرفت و بالا می‌رفت اما مصوبات شورای‌عالی بورس باعث می‌شود این روند سریع‌تر اتفاق بیفتد. همچنین این مصوبات در بلندمدت باعث می‌شود شناوری سهم‌ها کمتر شود و بازار بیشتر در کنترل افراد حقوقی قرار گیرد.

البته به‌نظر می‌رسد بازار سرمایه هیچ‌گاه دنبال این مساله که بازار بیشتر در اختیار حقوقی‌ها باشد، نبوده است اما به‌نظر می‌رسد با این مصوبات اخیر شورای‌عالی بورس دولت و نهادهای بزرگ‌تر روی بازار کنترل بیشتری داشته باشند. در هر حال این سه مصوبه قطعا بازار را مثبت می‌کند و رو به بالا می‌برد.

البته من مخالف دخالت‌‌های این‌چنینی هستم که هر وقت بازار می‌‌ریزد، دو مصوبه اضافه کنند و معتقدم اگر این مصوبات هم نبود بازار قطعا به سمت بالا حرکت می‌کرد و شکی نیز در این مساله نبود. اما این مصوبات در کوتاه‌مدت تاثیرات مثبت خوبی در بالا رفتن بازار دارند.

مصوبات شورای‌عالی بورس؛ نوید‌بخش بازار متعادل

مصوبه‌هایی که شورای‌عالی بورس داشت و در رسانه‌ها هم منتشر شد، در راستای حمایت از شاخص کل است. این مصوبات می‌تواند نوید‌بخش بازار خوب و متعادلی برای این هفته باشد چراکه بیشتر صف‌های فروش شرکت‌های بزرگ در هفته گذشته یعنی چهارشنبه جمع شد و حتی به صف خرید هم رسید، بنابراین در آخر هفته گذشته تا حدی بازار متعادل شد. پیش‌بینی می‌کنم این هفته بازار متعادلی داشته باشیم. البته شنبه و یکشنبه احتمالا بازار گارد دفاعی داشته باشد تا به تعادل برسد.

اگر شنبه و یکشنبه بازار حالت تعادلی به‌خود گیرد و سهامداران هیجانی عمل نکنند از آن به بعد اوضاع آرام می‌شود. البته معتقدم سهامداران هیجانی رفتار نمی‌کنند و این رفتار هیجانی برای حقوقی‌‌هاست که هیچ قوانینی برای عرضه و تقاضای آنان وجود ندارد. یکی از خواسته‌های سهامداران از سازمان بورس هم همیشه این بوده که برای حقوقی‌ها قوانینی در این‌باره تعیین شود.

هیجان بازار زودتر تخلیه می‌شود

بازار به شرایطی رسیده که آنقدر سهم‌ها ارزنده شده‌اند که این ارزندگی باعث می‌شود هیجانات کاهش پیدا کند. همانطور که دیدیم روز چهارشنبه هم این اتفاق تا حدی به‌وقوع پیوست و پیش‌بینی می‌شود در این هفته حتما بهتر هم بشود. مصوبات اخیر شورای‌عالی بورس نیز باعث می‌شود هیجانات زودتر تخلیه شوند و بازار به تعادل برسد اما نباید تنها این مصوبات را دلیل تعادل بازار دانست.

دخالت ارکان بازار سرمایه همیشه مشکلات زیادی برای بازار ایجاد کرده اما این مصوبات در این موقعیت می‌تواند به بازار کمک کند. نکته‌ای که وجود دارد این است که وغدیر و بانک صادرات اوراق تبعی منتشر کردند (امید است این اتفاق برای سایر بانک‌ها نیز بیفتد) که این اتفاق شاید بتواند اثر خوبی در کاهش قیمت آنان بگذارد و قیمت سهم‌ها را در حالت فعلی گارانتی کند. البته من نسبت به هزینه از منابع صندوق توسعه ملی در بازار سرمایه مشکل دارم و معتقدم این کار مصرف بیت‌المال برای بازاری است که خودش در آینده میان‌مدت به تعادل می‌رسد، بنابراین این هزینه‌کرد غلط است.

اثرات کوتاه‌‌مدت، میان‌مدت و بلند‌مدت

مصوبات آخر هفته گذشته شورای‌عالی بورس حتما می‌تواند در کوتاه‌مدت اثر روانی مثبت داشته باشد. در میان‌مدت و بلندمدت نیز اگر تمام اجزای این مصوبات به درستی کار کند، اثر مثبت آن را شاهد خواهیم بود. ورود سهامداران عمده به واسطه اختیاری که از طریق سهام خزانه به آنان داده شده یا از طریق زیرمجموعه‌هایشان، روندها را متعادل‌تر می‌‌کند.

قبلا تاکید می‌شد که بانک‌ها باید از بنگاه‌داری خارج شوند یعنی در نگاه کلان اقتصادی نگاه به سمت خروج بانک‌ها از بنگاه‌داری بود ولی در شرایط حاضر با توجه به منابع موجود در بانک‌ها می‌توان از این منابع در جهت حمایت از بازار یا سرمایه‌گذاری میان‌مدت و بلندمدت استفاده کرد. البته نکته‌ای که باید به آن دقت کرد این است که هر نهاد حقوقی که در بازار سرمایه حاضر است، قصد انتفاع از بازار را دارد و بنگاه عام‌المنفعه نیستند؛ یعنی وقتی اقدام به خرید و فروش می‌کنند که برایشان توجیه اقتصادی داشته باشد و نمی‌توان حقوقی‌ها را ملزم کرد که در هر قیمتی به‌صورت دستوری سهام بخرند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

به موجب مفاد این آیین‌نامه، ضمانت اجرایی و اختیارات لازم به سازمان بورس و اوراق بهادار در جهت الزام سهامداران عمده به انجام عملیات بازارسازی و بازارگردانی تفویض شد، همچنین منع مشارکت بانک‌ها در رابطه با مفاد ماده 16 و 17 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور استثنا شد و بانک‌ها مجاز به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه خواهند بود. در عین حال، نقش بانک‌ها در تاسیس نهادهای مالی در بورس تقویت می‌شود. همچنین با تصویب و ابلاغ این آیین‌نامه موضوع صیانت از بازار سرمایه طراحی و اجرایی‌شدن ابزارهایی مانند سهام خزانه و اوراق تبعی یعنی بیمه سهام با سهولت بیشتری صورت می‌گیرد. علاوه بر این صندوق توسعه ملی مکلف است یک درصد از ورودی سالانه خود را (از سال 1394 به بعد) به ازای هر سال، نزد بانک‌عامل در صندوق تثبیت بازار سرمایه به‌صورت بلندمدت سپرده‌گذاری کند.


بازگشت سریع‌تر بازار با مصوبات اخیر

 

احمد اتحاد

مدیر سرمایه‌گذاری سبدگردان آرمان اقتصاد

همان‌طور که بازار قبلا هیجانی بالا رفت و رشد کرد در این مدت نیز هیجانی پایین آمده است. در هر صورت بازار رفته‌رفته و با کم‌شدن هیجان‌ها، رشد خود را دوباره از سر می‌‌گرفت و بالا می‌رفت اما مصوبات شورای‌عالی بورس باعث می‌شود این روند سریع‌تر اتفاق بیفتد. همچنین این مصوبات در بلندمدت باعث می‌شود شناوری سهم‌ها کمتر شود و بازار بیشتر در کنترل افراد حقوقی قرار گیرد. البته به‌نظر می‌رسد بازار سرمایه هیچ‌گاه دنبال این مساله که بازار بیشتر در اختیار حقوقی‌ها باشد، نبوده است اما به‌نظر می‌رسد با این مصوبات اخیر شورای‌عالی بورس دولت و نهادهای بزرگ‌تر روی بازار کنترل بیشتری داشته باشند. در هر حال این سه مصوبه قطعا بازار را مثبت می‌کند و رو به بالا می‌برد. البته من مخالف دخالت‌‌های این‌چنینی هستم که هر وقت بازار می‌‌ریزد، دو مصوبه اضافه کنند و معتقدم اگر این مصوبات هم نبود بازار قطعا به سمت بالا حرکت می‌کرد و شکی نیز در این مساله نبود. اما این مصوبات در کوتاه‌مدت تاثیرات مثبت خوبی در بالا رفتن بازار دارند.


مصوبات شورای‌عالی بورس؛ نوید‌بخش بازار متعادل

 

حسین زمانی

کارشناس بازار سرمایه

مصوبه‌هایی که شورای‌عالی بورس داشت و در رسانه‌ها هم منتشر شد، در راستای حمایت از شاخص کل است. این مصوبات می‌تواند نوید‌بخش بازار خوب و متعادلی برای این هفته باشد چراکه بیشتر صف‌های فروش شرکت‌های بزرگ در هفته گذشته یعنی چهارشنبه جمع شد و حتی به صف خرید هم رسید، بنابراین در آخر هفته گذشته تا حدی بازار متعادل شد. پیش‌بینی می‌کنم این هفته بازار متعادلی داشته باشیم. البته شنبه و یکشنبه احتمالا بازار گارد دفاعی داشته باشد تا به تعادل برسد. اگر شنبه و یکشنبه بازار حالت تعادلی به‌خود گیرد و سهامداران هیجانی عمل نکنند از آن به بعد اوضاع آرام می‌شود. البته معتقدم سهامداران هیجانی رفتار نمی‌کنند و این رفتار هیجانی برای حقوقی‌‌هاست که هیچ قوانینی برای عرضه و تقاضای آنان وجود ندارد. یکی از خواسته‌های سهامداران از سازمان بورس هم همیشه این بوده که برای حقوقی‌ها قوانینی در این‌باره تعیین شود.


هیجان بازار زودتر تخلیه می‌شود

 

سیدامیر اعتمادی

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سبدگردان داریک پارس

بازار به شرایطی رسیده که آنقدر سهم‌ها ارزنده شده‌اند که این ارزندگی باعث می‌شود هیجانات کاهش پیدا کند. همانطور که دیدیم روز چهارشنبه هم این اتفاق تا حدی به‌وقوع پیوست و پیش‌بینی می‌شود در این هفته حتما بهتر هم بشود. مصوبات اخیر شورای‌عالی بورس نیز باعث می‌شود هیجانات زودتر تخلیه شوند و بازار به تعادل برسد اما نباید تنها این مصوبات را دلیل تعادل بازار دانست. دخالت ارکان بازار سرمایه همیشه مشکلات زیادی برای بازار ایجاد کرده اما این مصوبات در این موقعیت می‌تواند به بازار کمک کند. نکته‌ای که وجود دارد این است که وغدیر و بانک صادرات اوراق تبعی منتشر کردند (امید است این اتفاق برای سایر بانک‌ها نیز بیفتد) که این اتفاق شاید بتواند اثر خوبی در کاهش قیمت آنان بگذارد و قیمت سهم‌ها را در حالت فعلی گارانتی کند. البته من نسبت به هزینه از منابع صندوق توسعه ملی در بازار سرمایه مشکل دارم و معتقدم این کار مصرف بیت‌المال برای بازاری است که خودش در آینده میان‌مدت به تعادل می‌رسد، بنابراین این هزینه‌کرد غلط است.


اثرات کوتاه‌‌مدت، میان‌مدت و بلند‌مدت

 

امیرعلی امیرباقری

تحلیلگر بازار سرمایه

مصوبات آخر هفته گذشته شورای‌عالی بورس حتما می‌تواند در کوتاه‌مدت اثر روانی مثبت داشته باشد. در میان‌مدت و بلندمدت نیز اگر تمام اجزای این مصوبات به درستی کار کند، اثر مثبت آن را شاهد خواهیم بود. ورود سهامداران عمده به واسطه اختیاری که از طریق سهام خزانه به آنان داده شده یا از طریق زیرمجموعه‌هایشان، روندها را متعادل‌تر می‌‌کند. قبلا تاکید می‌شد که بانک‌ها باید از بنگاه‌داری خارج شوند یعنی در نگاه کلان اقتصادی نگاه به سمت خروج بانک‌ها از بنگاه‌داری بود ولی در شرایط حاضر با توجه به منابع موجود در بانک‌ها می‌توان از این منابع در جهت حمایت از بازار یا سرمایه‌گذاری میان‌مدت و بلندمدت استفاده کرد. البته نکته‌ای که باید به آن دقت کرد این است که هر نهاد حقوقی که در بازار سرمایه حاضر است، قصد انتفاع از بازار را دارد و بنگاه عام‌المنفعه نیستند؛ یعنی وقتی اقدام به خرید و فروش می‌کنند که برایشان توجیه اقتصادی داشته باشد و نمی‌توان حقوقی‌ها را ملزم کرد که در هر قیمتی به‌صورت دستوری سهام بخرند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

بازارگردانی در خدمت تعادل بورس

به اعتقاد کارشناسان بازار با همراهی قوی حقوقی‌ها انگیزه‌های حمایتی و مشارکت دلسوزانه مسوولان در بورس شکل خواهد گرفت. آنها امیدوارند بازار شاهد ورود و همراهی بیش از پیش تمامی اعضای شورای عالی بورس از جمله بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار به منظور انجام‌ بخشی از وظایف محوله به آنها باشند.

بازارگردانی؛ عامل دوم نجات بازار

سیدامیر اعتمادی، مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سبدگردان داریک پارس از فعالیت بازارگردانان در بازار حمایت می‌کند و می‌گوید اگر این اقدام صورت گیرد و مداومت داشته باشد اثرگذار است و قطعا بازار به تعادل می‌رسد. او اما در همین حال در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» تاکید می‌کند که شرایط فعلی بازار به‌صورتی است که فعالیت بازارگردانان به‌عنوان عامل دوم می‌توانند کمک حال بورس باشد. یعنی بازار در وضعیتی نیست که اگر حقوقی‌ها وارد نشوند افت ادامه داشته باشد و با شاخص 1400 یا 1200 روبه‌رو می‌شویم!اعتمادی معتقد است بازار خودبه‌خود برمی‌گردد، اما حمایت حقوقی‌ها کمک می‌کند که شرایط بهتر شود و بازار با شتاب بیشتری بازگردد. مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سبدگردان داریک پارس با بیان اینکه «بازارگردانی که قرار است از امروز در بازار انجام شود روی سهم‌های بزرگ خواهد بود» می‌گوید: «قطعا این بازارگردانی روی سهم‌های کوچک اتفاق نمی‌افتد. حقوقی‌های بزرگ تلاششان این است از سهم‌هایی که افراد حقیقی قدرت خرید ندارند، حمایت کنند و سهم‌های کوچک به تبع آن جمع می‌شوند و خودبه‌خود بازار برمی‌گردد.» او همچنین درباره این شائبه که بازارگردا‌ن‌ها به رانت اطلاعاتی دسترسی دارند می‌گوید: شفافیت بازار آنقدر هست که همه فعالان بازار (نه سرمایه‌گذاران خرد) همان اطلاعاتی را دارند که بازارگردان‌ها هم از آن مطلع‌اند. اطلاعات نهانی بازار ما خیلی نهان نیست و بازار شفافیت دارد، بنابراین اینکه بگوییم بازارگردان‌ها اطلاعات و رانتی دارند که برای بازارگردانی سهم‌های بزرگ از آن استفاده می‌کنند، درست نیست.

بازارگردانی؛ از رکن‌های اصلی بازار سرمایه

همایون دارابی نیز به بازارگردانی که قرار است از امروز اتفاق بیفتد خوش‌بین است و پیش‌بینی می‌کند با این اتفاق در روزهای آینده صف‌های فروش جمع و بازار متعادل شود. او به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید:‌ بازارگردانی یکی از رکن‌های اصلی بازار سرمایه است که متاسفانه در بازار ما همیشه مغفول مانده است، در حالی که در بازارهای دیگر بازارگردان‌ها کارهای اساسی در معاملات انجام می‌دهند. کار آنان نیز به این صورت است که وقتی افراد حقیقی یا حقوقی می‌خواهند سهمی را بخرند یا بفروشند، آنان (بازارگردانان) طرف معامله قرار می‌گیرند و اجازه می‌دهند که در یک قیمت عادلانه خرید و فروش‌ها انجام شود.» دارابی با بیان اینکه «بازارگردان‌ها اجازه نمی‌دهند عرضه و تقاضا به‌صورت رها شده در بازار قرار گیرد» می‌افزاید: اکنون ما رهاشدگی را در بازار سرمایه کشور به شدت احساس می‌کنیم به‌طوری که وقتی صف‌های خرید تشکیل می‌شود کسی نیست بفروشد و در مقابل نیز وقتی صف‌های فروش تشکیل می‌شود کسی نیست که بخرد. علاوه بر این چون بازار ما از گذشته دچار یک نوع فقر تحمیلی قوی هم بوده و کارآیی ضعیفی دارد وقتی پنج تا 10 صف فروش شکل می‌گیرد عملا بقیه بازار هم صف فروش می‌شود. یعنی در اثر صف فروش چند سهم به بخش‌های دیگر هم انتقال می‌یابد و جو بازار به کلی منفی می‌شود. برعکس آن هم اتفاق می‌افتد و وقتی چند سهم صف خرید می‌شوند، این صف به نمادهای دیگر هم منتقل می‌شود و عملا شما یک بازار مثبت را می‌بینید.او دلیل این اتفاق را جای خالی بازارگردان در بازار می‌داند و در همین حال یادآور می‌شود: در چند هفته اخیر مجموعه تصمیماتی که در بورس گرفته شده مجموعه تصمیمات خوبی بوده که امیدواریم بازارگردانی هم اثر مثبت خود را روی بازار نشان دهد. از آنجا که کار بازارگردان این است که بازار را در یک روند طبیعی حرکت بدهد و قیمت‌ها را در حدود قیمت‌های عادلانه نگه دارد، امیدواریم اثر این اتفاق از فردا در بازار مشاهده شود.

بازارگردانی سودآور است

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که آیا بازارگردانی باید تنها روی سهم‌های شاخص‌ساز انجام شود یا نمادهای کوچک هم نیاز به بازارگردان دارند تاکید می‌کند: هر شرکتی که وارد بازار سرمایه می‌شود باید یک بازارگردان تخصصی داشته باشد. در دنیا هم به همین شکل است که وقتی شما وارد بورس بزرگ می‌شوید می‌بینید که یک نماد شاید سه تا چهار بازارگردان داشته باشد. این بازارگردان‌ها شرکت‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری، شرکت‌های سبدگردان و صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند که به‌صورت تخصصی کارشان این است که برای یک نماد بازار عرضه و تقاضا ایجاد کنند. متاسفانه اکنون شما در بورس ما روی سهم هر شرکتی دست بگذارید و بخواهید حتی یک یا دو درصد از سهامش را بخرید یا بفروشید می‌بینید که طرف مقابلش یعنی خریدار یا فروشنده را پیدا نمی‌کنید! دارابی با بیان اینکه «جای بازارگردان در بازار ما بسیار خالی است» اضافه می‌کند: همین مساله مشکل بازار را تشدید می‌کند. البته دامنه نوسان نیز همین وضعیت را دارد ولی بحث اصلی این است شرکتی که وارد بازار سرمایه می‌شود باید یک تا چند بازارگردان تخصصی داشته باشد.

لزوم حضور مستمر بازارگردانان در بورس

او در پاسخ به این سوال که ورود بازارگردان‌ها به بازار سرمایه باید مقطعی باشد یا این حضور باید به‌صورت دائمی و تضمین شده باشد، می‌گوید: همان‌طور که در قانون بازار سرمایه نیز تاکید شده بازارگردان‌‌ها یکی از رکن‌های اصلی بازار هستند. به همین دلیل هم نهاد بازارگردان باید از نهاد سازمان بورس مجوز بگیرد و همچنین باید برای آنها تخفیف‌هایی در کارمزد و عملیات در نظر گرفته شود. بسیاری از بازارگردان‌ها به‌عنوان یک عضو بدون حق رای در جلسات هیات مدیره شرکت‌ها حاضر می‌شوند چون باید بتوانند قیمت عادلانه برای سهم تعیین کنند. بنابراین بازارگردان باید مانند مدیر شرکت از تعهدات شرکت بااطلاع باشد.این کارشناس بازار سرمایه در حالی که تاکید می‌کند «بازارگردانی یک کار علمی پیچیده است و به سادگی انجام نمی‌شود» می‌گوید: بازارگردانی در عین حال یک کار بسیار سودآور هم هست. اگر به عملیات صندوق‌های بازارگردانی نگاه کنیم می‌بینیم که عمدتا درآمدهای خوبی به دست می‌آورند. او همچنین بر لزوم افزایش تعداد بازارگردان‌ها و نیاز بازار به آنان تاکید و اظهار می‌کند: باید نهادهای بازارگردان توسعه پیدا کنند و تعداد بیشتری سبدگردان و مدیر صندوق داشته باشیم تا بتوانند برای 700 شرکت بازارگردانی انجام دهند. باید شرکت‌هایی که تازه وارد بازار سرمایه می‌شوند بازارگردان داشته باشند. دارابی یادآور می‌شود: از آنجا که بازارگردانی عملیات سودآوری است، اگر به‌صورت علمی و درست انجام شوند داوطلبان زیادی برای این کار پیدا می‌شود. در بورس‌های بزرگ دنیا خود برای واگذاری رکن بازارگردانی به نمادها مزایده برگزار می‌کنند. بنابراین اگر بازارگردانی درست انجام و سودآوری آن تضمین شود می‌توان شاهد این بود که همه نمادها به‌صورت داوطلبانه بازارگردان داشته باشند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

اقتصادآنلاین سارا محسنی؛ ابوالفضل شهرآبادی، کارشناس بازار سرمایه و مدیرعامل شرکت سبدگردان داریک پارس در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین گفت: در چند هفته اخیر تهدیدی از طرف عوامل تهدیدکننده بازار مانند نرخ دلار، تورم، بازارهای رقیب، تحریم‌ها، مباحث بین‌المللی و… رخ نداد و ورود نقدینگی به بازار نیز تداوم داشت. اما اتفاقات داخلی رخ داده در داخل خود بازار، موجب وضعیت فعلی شد.

وی افزود: برخی از عوامل داخلی مانند خبر لغو پذیره‌نویسی صندوق دارا دوم، کاهش اعتبارات کارگزاران، کاهش نصاب صندوق‌های درآمد ثابت برای خرید سهام، آزادسازی سهام عدالت، دو بخشی شدن زمان انجام معاملات بورس و… وضعیت فعلی را در بازار سرمایه ایجاد کرد. بسیاری از این عوامل به نوعی از سوی نهادهای ناظر به بازار سهام تحمیل شد.

شهرآبادی اضافه کرد: برخی از این تصمیمات، اشتباه بود. در همه جای دنیا تلاش می‌شود تا سرمایه‌های کوچک و بزرگ به بورس جذب شوند تا بازار سرمایه به کارکرد اصلی خود که تشکیل سرمایه و تامین مالی برای صنایع، کشاورزی و خدمات و… است، بپردازد. برای این تشکیل سرمایه نیز، ابزارها و نهادهای لازم را دراختیار دارند. در ایران در ماههای اخیر ما شاهد ورود حجم خوبی از نقدینگی به بازار سرمایه بودیم. اما متاسفانه، نهادهای مرتبط با فرایند تشکیل سرمایه و تامین مالی، زمینه را برای جذب این نقدینگی فراهم نکرده بودند و مسئولیت خود را به خوبی انجام ندادند و هنوز هم این امر به درستی صورت نمی‌گیرد.

وی اظهار داشت: این نهادها، روند روش‌هایی مانند جذب سرمایه، افزایش سرمایه، انتشار اوراق بدهی، وارد کرد شرکت‌های جدید به بورس و…را ساده سازی نکرده‌اند، برای مثال، اگر شرکتی قصد افزایش سرمایه را داشته باشد، باید زمان زیادی را (بیش از شش ماه) برای این کار اختصاص داد.

شهرآبادی بیان کرد: پول زیادی وارد بازار سرمایه شد، اما اقدامی برای جذب این پول صورت نگرفت. درنتیجه این نقدینگی تبدیل به یک شبه حباب شد. به همین جهت، برای جلوگیری از شکل‌گیری حباب، موانعی مانند کاهش سقف اعتبار، کاهش نصاب صندوقها و …. را برای ورود نقدینگی به بازار سهام ایجاد کردند و این اقدامات باعث ترس و هیجان منفی سهامداران، به ویژه سهامداران حقیقی شد و صفهای فروش آنچنانی را بدنبال داشت. 

این کارشناس بازار سرمایه افزود: ترس سرمایه‌گذاران در شرایط کنونی اجتناب ناپذیر بود و به نظر من عامل وضعیت فعلی بازار سهام، همان اقدامات گفته شده است و در حال حاضر نهادهای ذیربط در حال برداشتن موانعی هستند که خود ایجاد کرده‌اند. برای مثال ضریب اعتباری کارگزاران را تا 50 درصد و حد نصاب سهام در صندوقها را تا 15 درصد افزایش داده‌اند. این درحالی است که باید پرسید اگر روندهای قبلی درست بود، چرا در این روندها تغییر ایجاد شد. این امر نشان‌دهنده اشتباه بودن اقدامات قبلی است. 

وی اضافه کرد: ضروری است تا فرآیند انجام مواردی همچون افزایش سرمایه، ورود و پذیرش شرکتهای جدید، انتشار اوراق بدهی، صدور مجوز تشکیل صندوقهای سرمایه گذاری، صدور کد سبد سرمایه گذاری و …. تا یک چهارم زمان فعلی کوتاه شود وگرنه باز هم در آینده نزدیک بازار سرمایه قادر به جذب و هدایت نقدینگی به زمینه‌های درست آن نخواهد بود. اگر زمان فرآیندهای گفته شده کوتاه شود بازار در شرایط هیجانی شاهد تشکیل صف‌های طولانی خرید و رشد هر روز پنج درصد نخواهد بود. بلکه با یک رشد آرامتر و بلندمدت‌تر و بدون هیجان و حباب به پیش خواهد رفت و نقدینگی وارد شده به بازار هم جذب تولید خواهد شد نه صرف سفته‌بازی و نوسان‌گیری. 

وی در خصوص وضعیت فعلی بازار گفت: بازار سرمایه بطور طبیعی و به صورت کلی همیشه با نوسان همراه است و هم اکنون تا حد مناسبی اصلاح بازار صورت گرفته است. به نظر من برگشت آرام بازار سهام به روند صعودی صورت خواهد گرفت. اما باید در این برگشت، بازار را از هیجانات دور کرد و باید برای زمان بعد از برگشت بازار سرمایه، برنامه‌هایی را درنظر گرفت تا اشتباهات قبلی تکرار نشود.

شهرآبادی درخصوص تاثیرات افزایش ضریب اعتباری کارگزاران تصریح کرد: اگر اعتماد سرمایه‌گذار جلب شود، به واسطه افزایش سقف اعتبار، طرف تقاضا در بازار سرمایه تقویت خواهد شد. اما پیش فرض این است که ترس ایجادشده در میان سهامداران از بین برود تا این امر اثرات مثبت خود را نشان دهد.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: به نظر من، اشخاص حقوقی می‌توانند صف‌های فروش را جمع کنند و اگر در روزهای آینده نیز روند فعلی تکرار شود، این امر محقق خواهد شد زیرا فروش‌های فعلی به دلیل ترس سهامداران حقیقی بوده و با از میان رفتن این ترس، این موضوع امکان‌پذیر است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

رضا نازی، مدیر سرمایه‌گذاری و مجامع هلدینگ آتیه خواهان

خرید سهام بنیادی با حاشیه سود عملیاتی رشدی و جریانات نقدی مثبت و مناسب در کف قیمتی، استفاده از استراتژی میانگین کم کردن در سهام پر پتانسیل بازار از منظر رشد بر مبنای فعالیت‌های عملیاتی شرکت و توجه ویژه به گزارشات ماهانه مقداری و ریالی شرکت‌های تولیدی مواردی است که سرمایه‌گذاران باید در رفتارهای خود مدنظر قرار دهند.

مهدی رباطی، مدیرعامل کارگزاری بورس بیمه ایران

بازار سرمایه بعد از حدود شش ماه صعود بی وقفه و ثبت بازدهی چند صد درصدی، به تبع رفتار بازارهای مالی در همه کشورهای دنیا نیاز به مدتی استراحت داشت و حتی می توان گفت که زودتر از اینها نیز می توانست به استراحت برود. برای تحلیل شرایط کنونی بازار سرمایه نمی توان دلیل خاصی برشمرد؛ هرچند یکسری اخبار مثل ماجراهای پیرامون «عرضه صندوق دارا دوم» و «انتشار اوراق سلف نفتی» مانند جرقه ای عمل کرد و شروع اصلاح را رقم زد. در حال حاضر بازار سهام از اهمیت بسیار بالایی در اقتصاد ایران برخوردار شده و ضریب نفوذ آن در جامعه نسبت به گذشته افزایش قابل توجهی پیدا کرده است؛ اکنون همه ارکان حاکمیت روی بازار سرمایه حساس هستند و تعداد کدهای سهام داری فعال نیز افزایش یافته است. در چنین شرایطی می‌توان نتیجه گرفت که در تصمیمات جدی اقتصادی، اهمیت و جایگاه بورس حتما لحاظ خواهد شد و برخلاف برخی سنوات گذشته مثل سال 92، برنامه هایی اجرا نخواهد شد که باعث افت مداوم بازار و بی اعتمادی جامعه سهامداری شود. نکته مهمی که اصلاح اخیر آن را گوشزد می‌کند؛ نقش رفتارهای هیجانی بر نوسانات بازار سرمایه است.

توصیه می‌شود افرادی که تخصص و آموزش لازم برای سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار سرمایه را ندارند به سمت سرمایه گذاری غیرمستقیم از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های سبدگردان متمایل شوند تا در آینده شاهد رفتارهای توده‌وار در بازار و غلبه رفتارهای هیجانی بر تصمیمات اقتصادی و منطقی نباشیم. با توجه به آنچه گفته شد پیش بینی می‌شود اصلاح ضروری اتفاق افتاده در بازار سرمایه در مردادماه 99 به پایان برسد به نحوی که به احتمال بسیار بالا از ابتدای شهریور، شاهد وضعیت متعادل و نرمال در بازار خواهیم بود.

محمدثریانژاد، مدیرعامل کارگزاری بانک توسعه صادرات

اصلاح اخیر، کلیت بازار سرمایه و قیمت اغلب سهام را در سطوح جذابی قرار داده است؛ پارامترها و دیتاهای موجود در عملکرد و تحلیل‌های بنیادی و تکنیکی نیز این مساله را تایید می‌کند؛ البته انتخاب سهام پرپتانسیل و شناسایی مسیر حرکتی هم مهم است و این انتخاب باید با دید بلند مدت و با صبوری و به دور از هیجانان کاذب این روزها همراه باشد.

ابوالفضل شهرآبادی، مدیرعامل شرکت سبدگردان داریک پارس

صعود و سقوط قیمت‌ها در بازار سرمایه جزو ماهیت بازار سرمایه است که همیشه وجود داشته و دارد. قیمت سهام در بلندمدت، رشد می‌کند و افراد با شناسایی سود خارج می‌شوند. این فرآیند همیشگی بازار است، بنابراین وقتی با بازار منفی مواجه می‌شویم نباید هیجان زده شده و بر اساس جو در صف قرار بگیریم. رفتار درست در این شرایط دنبال کردن واقعیت‌ها و نشانه‌های درست و دوری از شایعاتی است که این روزها بسیار زیاد شنیده می‌شود. از طرفی باید دقت کرد که بعد از بازار منفی، معمولا انتظار بازار مثبت به وجود خواهد آمد و این  فرصت جبران است. نکته مهم در این شرایط  این است که از آموزش و بالا بردن  سواد مالی غافل نشویم، بازار سهام بازار پیچیده‌ای است که تنها با داشتن  تخصص می‌توان در آن باقی ماند و نکته آخر اینکه  اگر شما سرمایه گذار حرفه ای نیستید، بهترین راه استفاده از مشاوران، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردان هاست.

عباسعلی ارجمندی، مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند

بازار سرمایه در تمام دنیا از جمله بازارهای پر ریسک به شمار می رود که فعالان در آن متناسب با ریسک، بازدهی بدست می آورند. بازار سرمایه ایران هم از این قاعده مستثنا نیست و سهامداران علاوه بر ریسک های سیستماتیک با ریسک‌های دیگری هم مواجه می شوند. شاید بتوان گفت اقتصاد ایران در حال حاضر با وجود تحریم ها در حال گذر از اقتصاد تک محصولی و کاهش وابستگی به صادرات نفت خام است؛ اما از طرف دیگر با کاهش ارزش پول ملی و تورم بالا شرایط دشواری را سپری می‌کند. در چنین شرایطی مردم برای حفظ ارزش پول خود به سرمایه گذاری در بازارهایی روی می آورند که بتواند پاسخگوی این انتظار باشد. از جمله این بازارها، بازار سرمایه است که همواره توانسته سودآوری قابل توجهی را نصیب سهامداران کند. این تاریخچه به ما می گوید که در زمانی که هیجان بر بازار حاکم می شود، برنده ها کسانی هستند که شکیبایی بیشتری به خرج‌ داده و با درایت و عقلانیت تصمیم‌گیری کرده اند. بازار یک هفته گذشته، بازاری منفی بوده اما نگاهی به حجم خرید اشخاص حقیقی بیانگر کاربرد هرچه بیشتر عقلانیت و تحلیل بنیادین برای سرمایه‌گذاری در بازار سهام بوده است. پاداش این درایت سود مناسبی است که نصیب ایشان خواهد شد.

سید رضا علوی، رئیس هیئت‌مدیره شرکت سبدگردان داریک‌پارس

اصلاحات مقطعی در روندهای صعودی، بهترین فرصت برای سرمایه‌گذاران به منظور تحلیل مجدد و اصلاح ساختار پرتفوی سهام با توجه به آخرین تغییرات در متغییرهای اقتصادی شامل حجم نقدینگی، ورود و خروج پول در بازار، نرخ تورم و ارز، درآمدهای صادراتی، طرح‌های توسعه‌ای شرکت‌ها، مباحث مربوط به تجدید ارزیابی و سایر متغیرهای موثر بر سودآوری و ارزندکی شرکت‌هاست.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

ثبت بازده 300 درصدی بورس از ابتدای سال و معامله روزانه 20 هزار میلیارد تومان در این بازار نشان می‌دهد بازار سرمایه ایران به‌عنوان یک فرصت استثنایی سرمایه‌گذاری نه تنها برای ایرانی‌ها حتی برای اتباع خارجی نیز بازار وسوسه‌کننده‌ای به شمار می‌آید.

اتباع خارجی زیادی از سال‌ها پیش به ایران مهاجرت کرده‌اند و در شهر‌های مختلف مسکن گزیده‌اند و بسیاری از آنها کسب وکار‌های کوچک و بزرگی را در چارچوپ مقررات وزارت کار و قانون تجارت به راه انداخته‌اند و امرار معاش می‌کنند و عده‌ای که سرمایه قابل توجهی برای ایجاد چنین کسب‌و‌کارها ندارند و سرمایه‌شان کفاف سرمایه‌گذاری درسایر بازار‌ها و بخش‌های دیگر ازجمله سکه، ارز یا مسکن را نمی‌دهد با توجه به رشد بورس تهران سرمایه خود را وارد بازار سهام کرده‌اند.

بسیاری از خارجیان مقیم ایران به دلیل سوددهی شگفت‌انگیز بورس تهران در مقایسه با سایر بازارهای مشابه در منطقه، اشتیاق زیادی برای سرمایه‌گذاری دربورس تهران دارند، اما درعین حال بررسی‌های میدانی خبرنگاران دنیای اقتصاد نشان می‌دهد مشکلاتی که برسر راه سرمایه‌گذاری اتباع خارجی وجود دارد، ورود آنها را به بازار سرمایه با اما و اگرهایی مواجه کرده است.  اگرچه غلامرضا انصاری معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه اعلام کرده با وجود همه مشکلات اقتصادی، وزارت خارجه و سازمان بورس در تلاشند تا راه‌های مشارکت این قبیل سرمایه‌گذاران را در بازار سرمایه ایران فراهم کنند، اما ورود اتباع خارجی به بورس تهران همچنان با ابهاماتی مواجه است.

فراز و فرود‌های کد بورسی

در هر کشوری اتباع خارجی وجود دارند که برخی از آنها به‌صورت قانونی و برخی دیگر هم به‌صورت غیرقانونی وارد شده‌اند و دارای مدارک اقامتی متفاوتی هستند. بر اساس قانون، اتباع خارجی دارای گذرنامه می‌توانند پس از پشت سرگذاشتن مراحل قانونی و اخذ کد معاملاتی، در داد‌و‌ستدهای بازار سرمایه ایران مشارکت داشته باشند.

بر اساس آمار‌های موجود 2 هزار و 263کد معاملاتی برای سرمایه‌گذاران خارجی از 43کشور صادرشده است. در نیمه نخست سال گذشته 110 کد بورس برای اتباع خارجی صادر شده در حالی که از ابتدای سال جاری تاکنون 412 کد جدید برای اتباع خارجی صادر شده است. مقایسه آماری کد‌های صادر شده در نیمه نخست سال نشان می‌دهد با توجه به رشد بازارسرمایه ایران، خارجیان زیادی جذب بورس شده‌اند اما نکته قابل توجه آن است که بیشتر این افراد، خارجی‌های مقیم ایران هستند.

مشکلات سهامداران خارجی

یکی از موانع اصلی ورود اتباع خارجی به بورس محدودیت‌های قوانین سرمایه‌گذاری خارجی در ایران است که مانع حضور بیشتر صاحبان نقدینگی به بورس تهران شده است. اتباع خارجی مقیم ایران به دلیل نداشتن کد ملی قادر به ثبت نام در سامانه سجام نیستند و احراز هویت آنان نیز به‌صورت آنلاین امکان پذیرنیست. اتباع خارجی که متقاضی دریافت کد بورس هستند، باید به‌صورت حضوری به دفتر مرکزی کارگزاری‌ها مراجعه کنند و پس از طی مراحل و پذیرش ضوابط کارگزاری احراز هویت شوند و فرم‌های مربوط را پس از تکمیل و امضا برای سازمان بورس ارسال کنند سازمان بورس در صورت کامل بودن اطلاعات و مدارک ارسالی، طی یک ماه مجوز را به نام متقاضی و به امضای ریاست سازمان صادرکرده و به کارگزاری تحویل می‌دهد تا کارگزاری به متقاضی کد معاملاتی و کد دسترسی به سامانه کار‌گزاری را صادر کند. اما مشاهدات میدانی خبرنگاران «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد کارگزاری‌ها در پذیرش و احراز هویت اتباع سلیقه‌ای عمل می‌کنند و برخی کارگزاری‌ها از پذیرش مشتری غیرایرانی طفره می‌روند. با وجود اینکه از ابتدای سال متقاضیان خارجی بورس چند برابر سال‌های گذشته شده، اما ضوابط برخی ازکارگزاری‌ها اجازه پذیرش این دسته از سرمایه‌گذاران را نمی‌دهد و باعث سوخت شدن بخشی از تامین مالی خود و سرمایه بازار سهام می‌شوند در حالی که هیچ مقرراتی مبنی بر پذیرش و احراز هویت اتباع در کارگزاری‌ها در سازمان بورس وضع نشده است. اما رفتار سلیقه‌ای برخی از کارگزاری‌ها در بلندمدت به فرار اتباع خارجی از بازار سرمایه ایران منجر خواهد شد.

بی‌اعتمادی اتباع خارجی به بانک‌ها

دومین مشکلی که اتباع خارجی متقاضی کد بورس با آن مواجه هستند ناهماهنگی بین موسسات مختلف از جمله بانک و کارگزاری‌ها است به‌عنوان مثال سود‌های نقدی که هرسال بعد از مجمع عمومی سالانه بین سهامداران تقسیم می‌شود اتباع خارجی نمی‌توانند از طریق بانک دریافت کنند. این افراد مجبورند به کارگزاری مربوط مراجعه کنند تا بتوانند سود نقدی خود را دریافت کنند. اکثر اتباع خارجی به سیستم‌های بانکی اعتماد ندارد، با وجود اینکه بانک‌ها بخشنامه‌های شفاف و روشنی از طرف بانک مرکزی مبنی بر خدمات قابل ارائه به اتباع دریافت می‌کنند اما در برخی از موارد بانک‌ها به وظایف خود عمل نمی‌کنند.

ناامیدی اتباع از قوانین سختگیرانه

قوانین سختگیرانه و مقررات سلیقه‌ای سبب کاهش جذب سرمایه‌گذاران خارجی شده و باعث می‌شود سرمایه‌گذاران خارجی به گزینه‌های دیگری به جز بازار سهام مراجعه کنند. ابوالفضل شهر آبادی کارشناس بازار سرمایه با اشاره به مشکلات متعددی که سد راه سرمایه‌گذاری اتباع خارجی در بورس تهران است، می‌گوید: با توجه به اینکه اتباع خارجی مقیم ایران گزینه‌های متعددی برای سرمایه‌گذاری در ایران ندارند(به دلیل مشکلات موجود در ثبت اسناد و شرایط اخذ مجوز و ثبت شرکت ها) به نظر می‌رسد بورس تهران بهترین و امن ترین مکان برای آنها باشد. به گفته او در عین حال جذب سرمایه‌های اتباع خارجی می‌تواند در رونق اقتصاد ایران نقش بسزایی ایفا کند. از طرفی با توجه به اینکه تحریم‌ها محدودیت‌هایی را برای رابطه تجاری با سایر کشورها ایجاد کرده، بازارسرمایه گزینه مناسبی برای جذب سرمایه‌های خارجی و سرمایه‌گذاران مقیم ایران است.

او به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: در حال حاضر به دلیل ضعف در اطلاع‌رسانی درست در مورد وضع بازار،ظرفیت‌های آن و پتانسیل‌های سود آوری در بورس، قادر به جذب خارجیان در بازار سرمایه نیستیم. لازم است سیستم و سامانه‌ای طراحی شود که بتواند اطلاعات خارجیان را ثبت کند. این مهم می‌تواند در جذب بیشتر اتباع مقیم ایران اثر گذار باشد و زمینه ورود مشتریان خارج از کشور را نیز فراهم کند. در صورت ارائه اطلاعات شفاف و در زمان مناسب به سرمایه‌گذاران خارجی می‌توان آنها را برای سرمایه‌گذاری در بازار سهام ایران ترغیب کرد.

مدیر عامل شرکت سبدگردان داریک پارس تاکید می‌کند: اتباع خارجی که در بازار سرمایه سهامدارند، برای خروج پول خود از کشور به پذیرش تعهداتی ملزم شده‌اند و به دلیل سیاست‌های کلان ارزی کشور قادر به خروج پول خود در هر زمان نیستند و باید در زمان مقرر شده برای دریافت نقدینگی خود اقدام کنند.  این کارشناس بازار سرمایه تاکید می‌کند: ثبت‌نام اتباع خارجی مجاز در کارگزاری‌ها برای دریافت کد بورسی به سیاست‌های کارگزاری‌ها بستگی دارد و سازمان بورس یا وزارت اقتصاد مقرراتی در این خصوص مصوب نکرده‌اند. ازطرفی به دلیل محدود کردن سرور‌های داخلی افراد خارج از ایران به سامانه معاملات تهران دسترسی ندارند و این خود از محبوبیت بازار سهام ایران نزد خارجی‌ها کم می‌کند.   با توجه با شرایط موجود اقتصادی، بازار سهام می‌تواند بستر مناسبی برای جذب سرمایه‌های خارجی اتباع داخل و خارج از کشور باشد و سرمایه‌هایی که در بستر تجارت راکد مانده است وارد بازار سهام شود ذکر این نکته ضروری است که هماهنگی میان بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، سازمان بورس اوراق بهادار، و کارگزاری‌ها می‌تواند سرمایه‌های نسبتا خوبی را وارد بورس کند.

به نظر می‌رسد با توجه به تعداد کم اتباع خارجی مقیم ایران و کد دریافتی آنها و همچنین زمانبر بودن هماهنگی‌های لازم بین بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و سازمان بورس توسعه این روند اندکی با تاخیر انجام شود و در کوتاه‌مدت راهکاری برای تسریع روند و دریافت کد معاملاتی و تشویق اتباع برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه در دستور کار قرار ندارد. اما در بلندت در صورت گشودن گره‌های کارگزاری‌ها و هماهنگی بین سازمان‌های مختلف و ارائه تسهیلات به آنها می‌تواند به بازار سرمایه کمک کند و نقدینگی‌های زیادی از بستر سرمایه‌گذاری خارجی‌های مقیم ایران و خارج از کشور وارد بورس شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

هرگاه به خرید هدیه ای ارزشمند و نه صرفا گران برای عزیزانمان فکر می­کنیم همیشه یکی از گزینه های جذاب پیش رو طلا است. در این مطلب از سایت سیگنال می‌خواهیم شما را با بازار طلا ، اهمیت خرید و نگهداری آن و روش‌های سرمایه گذاری در این بازار آشنا کنیم.

چرا همیشه از طلا به عنوان یکی از محبوب ترین گزینه‌های سرمایه گذاری یاد می‌شود؟

از گذشته های بسیار دور طلا و جواهرات همواره به عنوان یکی از محبوب ترین روش‌های کسب درآمد و افزایش سرمایه به شما می‌آمده است. حتی با وجود آمدن روش‌های مدرن و امروزی‌تر برای سرمایه گذاری از جمله بازار بورس، صندوق های سرمایه گذاری، ارزهای دیجیتال و … از محبوبیت طلا و سکه کاسته نشده و امروزه شاهدیم که بسیاری از افراد جامعه سرمایه خود را به خرید طلا و سکه اختصاص می‌دهند.

این فلز گرانبهای جهانی از آن جهت که در سالیان متمادی همیشه دارای افزایش ارزش بوده، برای خانم ها به عنوان یک پشتوانه زندگی و برای مردها به عنوان کالایی سرمایه ای برای پوشش ریسک های اقتصادی به حساب می‌آمده است.

علت این تمایل هوشمندی بازار طلا در واکنش به حوادث سیاسی واقتصادی، قابلیت نقدشوندگی، آسانی نگهداری و مطرح بودن آن به عنوان یک کالای سرمایه ای امن بوده است.

البته موارد یاد شده هیچگاه از چشم سیستم های کلان اقتصادی جهان پنهان نمانده و طلا همواره به عنوان ضربگیر ریسک های سیاسی و اقتصادی جهانی  مورد توجه حاکمیت ها قرار گرفته است.

آن چه موجب ارزش ذاتی طلا شده است خواص شیمیایی، فیزیکی، روانی، اقتصادی و قابلیت چکش خواری آن است که با توجه به این قابلیت می‌توان آن را به اشکال نفیس زینتی تبدیل کرد.

تاریخچه طلا و سکه در ایران و جهان

اگر بخواهیم بطور مختصر تاریخچه طلا و جواهرات را در ایران و جهان بررسی کنیم، موارد زیر را می‌توان به عنوان نقاط عطف تاریخی این فلز گرانبها در نظر گرفت:

چرا همیشه از طلا به عنوان یکی از محبوب ترین گزینه‌های سرمایه گذاری یاد می‌شود؟

آیا سرمایه گذاری در طلا خوب است؟ چرا باید طلا بخریم؟

کارشناسان براین باورند همیشه سرمایه گذاری در طلا به علت جذابیت های موجود می­تواند بخشی از سبد سرمایه گذاری افراد باشد بخصوص زمانی که بازارهای موازی مانند مسکن خودرو و یا سود بانکی جذابیتشان کاهش میابد.

همچنین فعالان بازار سرمایه جهت پوشش ریسک های موجود دربازار سرمایه از پشتوانه ی طلا جهت پوشش ریسک معاملاتشان استفاده میکنند.

موارد زیر پنج دلیل اصلی برای پاسخ به این سوال که ” چرا باید طلا بخریم؟ ” هستند:


حفظ ارزش سرمایه در برابر تورم


در 35 سال گذشته قیمت طلا همواره رو به افزایش بوده و روندی صعودی داشته است. در نتیجه فردی که طلا میخرد می‌داند که ارزش پول او در بلند مدت حفظ خواهد شد.


نقدشوندگی خوب طلا و سکه


طلا در مقایسه با سایر بازارهای مالی خرید و فروش آسان‌تری دارد، در نتیجه پول شما زودتر نقد می‌شود و دیگر نگران فروش سکه‌های خود و نقد کردن پولتان نیستید.


دارایی دوران سخت


طلا از قدیم به عنوان دارایی روزهای سخت شناخته می‌شود، به طلا شاخص ترس یا Fear Index گفته می‌شود به این دلیل که در شرایط بد اقتصادی جامعه قیمت طلا دچار نوسان شده و افزایش می‌یابد.


زیبایی و ارزش


طلا علاوه بر ارزشی که دارد به عنوان کالای زینتی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد و در واقع مایه فخر و ثروت است و کالایی لوکس به شما می‌آید، اگر شما فردی باشید که طلای زیادی دارد از شما به عنوان شخصی ثروتمند در عامه یاد می‌شود.


ایجاد تنوع در سبد دارایی‌ها


معمولا حرکت قیمتی طلا برخلاف سایر دارایی‌ها است، به این دلیل از این فلز گزانبها به عنوان بیمه سبد سرمایه گذاری استفاده می‌شود تا در صورت مساعد نبودن شرایط اقتصادی طلا ارزش دارایی‌های شما را حفظ کند.

انواع روش‌ های سرمایه گذاری و خرید طلا در ایران

انواع روش‌ های سرمایه گذاری و خرید طلا در ایران

بطورکلی خرید و فروش طلا از 5 روش در دنیا مرسوم است، که این 5 روش شامل موارد زیر است:

  1. 1. خرید فیزیکی
  2. 2. بورس کالا (گواهی سپرده و قراردادهای آتی)
  3. 3. صندوق های سرمایه گذاری طلا
  4. 4. خرید سهام شرکت‌های معدنی
  5. 5. بازار فارکس

امکان استفاده از دو مورد آخر (خرید سهام شرکت‌های معدنی و بازار فارکس) در ایران وجود ندارد. هریک از 3 مورد دیگر را در ادامه به اختصار شرح می‌دهیم.


بازار فیزیکی طلا


محبوب ترین روش خرید طلا در کشور ما بصورت فیزیکی است. خرید فیزیکی طلا شامل خرید سکه – شمش طلا و زیورآلات (طلای 24 عیار، 18 عیار، 17 عیار) می‌شود.

زیورآلات طلا به علت هزینه های مختلف از جمله هزینه اجرت ساخت مالیات بر ارزش افزوده وهمچنین کاهش ارزش هنگام فروش نمی­تواند به عنوان گزینه ای جذاب جهت سرمایه گذاری در طلا محسوب شود.

طلای دست دوم وآبشده هم با توجه به نکات تخصصی خرید و فروش آن کمتر به سرمایه گذاران بازار طلا توصیه می­شود مگر افراد آشنا به بازارو اصول اولیه زرگری.

شاید بتوان از مسکوکات طلا از جمله سکه تمام بهارآزادی  نیم سکه ربع سکه سکه های بانکی و…. به عنوان آسانترین  و در عین حال یکی از مطمئن ترین روش های سرمایه گذاری در بازار طلای فیزیکی یاد کرد.


بورس کالا


خرید طلا در بورس کالا به دو روش امکان‌پذیر است.

  1. 1. قراردادهای آتی
  2. 2. گواهی سپرده طلا

قراردادهای آتی چند سالی است که در بورس کالای ایران ایجاد شده‌اند. منظور از قرارداد آتی قصد خرید کالایی در آینده با قیمت تعیین شده و مشخصات دقیق در زمان حال است. این قرادادها جذابیت‌های زیادی دارند ولی با این حال کمتر شناخته شده‌اند و برای خرید سکه از این روش نیاز به شناخت و دانش کافی است.

همچنین گواهی سپرده کالایی یک ورقه بهادار است که فرزند خلف طلا می‌­باشد که تفاوت مهم آن عدم جلای طلایی آن  و مزیت آن سهولت در نگهداری آن می‌­باشد.


بازار اوراق و صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا


یکی دیگر از روش‌های مطمئن و ساده برای سرمایه‌گذاری در بازار طلا صندوق‌های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا هستند. این روش همانطور که بیان شد به علت پوشش ریسک های نگهداری طلا توسط برخی از سرمایه گذاران بازار طلای داخلی مورد استفاده قرار می­گیرد.

در حال حاضر 4 صندوق سرمایه گذاری طلا در ایران فعالیت می‌کنند که همه آن‌ها از نوع قابل معامله در بورس هستند. یعنی برای خرید واحدهای این صندوق‌ها باید به کارگزاری مراجعه کرده و کد معاملاتی دریافت کنید، تا بتوانید بصورت آنلاین و مانند سهام عادی بازار بورس واحدهای صندوق ها ی طلا را خریداری کنید.

برای آشنایی بیشتر با صندوق طلا و نحوه عملکرد آن پیشنهاد می‌شود حتما لینک زیر را مطالعه کنید:

بیشتر بخوانید
صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر طلا چیست؟
چگونه به  قیمت طلا بصورت لحظه ای و آنلاین دسترسی داشته باشیم؟

چگونه به قیمت طلا بصورت لحظه ای و آنلاین دسترسی داشته باشیم؟

هدف هر فردی از خرید طلا و سرمایه گذاری در آن حفظ ارزش پول و افزایش سرمایه است. بنابراین پس از خرید طلا با استفاده از هریک از روش‌های ذکر شده در بالا، باید روزی پول‌های خود را نقد کنید.

در نتیجه دسترسی به مرجعی معتبر و آنلاین برای آگاهی از قیمت لحظه ای طلا و سکه و نوسانات آن و اینکه کی از بازار خارج شوید و کی وارد آن شوید اهمیت زیادی دارد. سایت سیگنال مرجعی معتبر برای پیگیری قیمت لحظه ای طلا و سکه (قیمت طلای امروز، طلای آبشده، انواع سکه) است. شما با استفاده از دیتای صفحه طلا سایت سیگنال و تحلیل های تکنیکال طلا و سکه تهیه شده توسط تحلیل‌گران تیم سیگنال به راحتی می‌توانید با بازار طلا و سکه بیشتر آشنا شده و سرمایه گذاری آگاهانه‌تری در این بازار داشته باشید. با ما همراه باشید و نظرات خود را در میان بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای طلا و سکه به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

از ETF دولتی چه خبر؟

-صندوق ETF دولتی معاملات خود را از تاریخ 7 تیرماه 99 آغاز کرد و معاملات زیادی در این صندوق به وقوع پیوسته است. این صندوق که به مدیریت تامین سرمایه بانک مسکن در بازار فعالیت می کند اولین نوع از صندوق های ETF دولتی می باشد که شامل پنج سهم شامل سه سهم بانکی و دو سهم بیمه ای می باشد.

خبر ETFهای دوم و سوم دولتی هم منتشر شده و معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفته است: نیمه اول امسال دو ETF دولتی دیگر  با تخفیف ٢٠ تا ٣٠ درصدی بر اساس قیمت میانگین یک ماه آخر سهام در بورس، منتهی به آگهی واگذاری، واگذار می‌شود.

صندوق دارا دوم از گروه پالایشی (شبریز، شپنا، شتران، شبندر) و صندوق دارا سوم مرکب از گروه فلزی و خودرویی (فولاد، فملی، خودرو، خساپا) است.

صندوق های سرمایه گذاری جدید در راه بازار سرمایه

-صندوق ارزش آفرین بیدار دیگر صندوق جدیدی ست که در نوع قابل معامله در بورس یا ETF به بازار سرمایه معرفی شده است. این صندوق که با نماد “ارزش” در بازار صندوق های قابل معامله در بورس شناخته می شود در تیرماه 99 و بعد از پایان پذیره نویسی، معاملات خود را آغاز کرد. تا کنون بیشتر از دو روز از معاملات این صندوق نمی گذرد و نکته جالب توجه در معاملات صندوق ارزش این است که در هر دو روز در سقف قیمتی معامله شده است. با توجه به اینکه سقف درصد نوسان در صندوق های ETF به 10 درصد محدود شده است، صندوق ارزش توانست در تنها 2 روز 20 درصد رشد داشته باشد.

مدیریت صندوق ارزش آفرین بیدار به عهده شرکت سبدگردان اقتصاد بیدار می باشد که اولین صندوق این شرکت در بازار سرمایه نیز هست.

تکمیل حداکثر واحدهای صندوق قابل معامله (ETF) در دو روز کاری در این صندوق نیز رکورد تازه ای بود که برای اولین بار در بازار سرمایه به ثبت می رسد.

-یک صندوق ETF با درآمد ثابت جدید هم در این ماه به بازار سرمایه آمد. صندوق با درآمد ثابت اعتماد داریک از ۲۱ تیرماه به مدت ۵ روز کاری پذیره نویسی شد. نماد این صندوق در بازار سرمایه “داریک” عنوان شده است. صندوق سرمایه‌گذاری اعتماد داریک ۱۰۰ میلیارد تومانی است که حداقل باید ۱۰ میلیارد تومان آن در پذیره‌نویسی خریداری شود. ارکان اصلی صندوق نیز شامل مدیر آن یعنی شرکت سبدگردان اعتماد داریک و بازارگردان یعنی صندوق بازارگردانی امید لوتوس پارسیان است.

-یک صندوق با درآمد ثابت دیگر هم به بازار سرمایه معرفی شد که قابل معامله در بورس نیست و مبتنی بر صدور و ابطال است. صندوق سرمایه گذاری اندوخته آمیتیس از 15 تیرماه 99 به مدت سه روز کاری پذیره نویسی شد. این صندوق با نرخ سود پیش بینی شده سالانه ۱۸ درصد فعالیت می کند و مدیریت آن به عهده شرکت سبدگردان آمیتیس می باشد.

-دو صندوق جسورانه جدید قرار است به بازار سرمایه معرفی شوند. سرمایه‌گذاری این ‏صندوق‌های جسورانه بر حوزه‌هایی همچون رسانه و سرگرمی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، بایو و نانو، پزشکی ‏و سلامت و فناوری‌های سخت خواهد بود.‏

در حال حاضر با تاسیس “صندوق جسورانه کارما الگوریتم” و “صندوق جسورانه رشد پاراکس یکم” موافقت شده است و این صندوق های جسورانه به ترتیب با ۵۰ و ۲۴۰ میلیارد تومان سرمایه قرار است فعالیت خود را بازار آغاز کنند.

خبر مهم برای صندوق های قابل معامله در بورس

-خبر مهم دیگر تغییر دامنه نوسان صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله سهامی و مختلط در بورس اوراق بهادار تهران بود. این تصمیم از این قرار است که صندوق های سهامی و مختلط قابل معامله در بورس که تا پیش از این محدودیت نوسان نداشتند، از این به بعد با محدودیت نوسان 10 درصدی روبرو می شوند. قانون محدودیت نوسان به 10 درصد در صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله سهامی و مختلط از تاریخ 16 تیرماه 99 اجرایی شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

بی‌مهری به صندوق‌های سرمایه‌گذاری

همایون دارابی، تحلیلگر بازار سرمایه با بیان اینکه «برای همه سرمایه‌گذاران در بورس نمی‌شود یک نسخه واحد تجویز کرد» به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: هر کس بنا بر شرایط سنی، شغلی و تجربه‌ای که دارد باید یک راهکار و استراتژی سرمایه‌گذاری برای خود تنظیم کند. به همین دلیل سهامداران در بازار سرمایه را بر اساس دو فاکتور کلی دسته‌بندی می‌کنیم.

او می‌افزاید: یکی از این فاکتورها سن و شغل فرد است و دیگری میزان سرمایه‌ای که می‌خواهد وارد بورس کند. عموما  به افراد جوان که تاکنون تجربه شغلی نداشتند، تازه وارد بازار کار شدند و سرمایه کمی نیز دارند سفارش می‌کنیم بازار را تجربه کنند. البته باید کلاس بروند و آموزش ببینند. این گروه باید بازار را تجربه کنند چون می‌توانند در بلندمدت در بازار حاضر باشند و از بازار استفاده کنند، ضمن اینکه فرصت ریسک کردن را هم دارند.

معامله مستقیم یا غیرمستقیم؟

دارابی در همین حال تاکید می‌کند: در مقابل نیز به افرادی که میانسال هستند، به سن‌های بالا رسیده‌اند، شغل دارند، درگیر کار هستند و وقت کافی هم ندارند سفارش می‌‌کنیم برای سرمایه‌گذاری در بورس روش‌های غیرمستقیم را انتخاب کنند؛ به عبارت دیگر به آنان می‌گوییم یا نزد یک سبدگردان، سبد سهام درست کنند، از مرکز مشاوره بهره ببرند یا به‌صورت خرید واحد‌های صندوق‌های مشاع، اعم از قابل معامله و غیرمعامله در بازار سرمایه حاضر شوند. چون وقت کافی و فرصت ریسک کردن ندارند.

او همچنین یادآور می‌شود: در کنار این دو فاکتور افرادی که سرمایه بالایی دارند و از سوی دیگر تازه‌کار نیز هستند قطعا باید از خدمات مشاوره، سبدگردانی و صندوق‌ها استفاده کنند چون رقم سرمایه‌گذاری قابل ملاحظه است و ریسک بالایی را هم به همراه دارد. اما اگر رقم سرمایه‌گذاری کم است و سن و سال اجازه ریسک کردن را می‌دهد می‌توانند به‌صورت مستقیم در بازار معامله کنند و می‌توانند امیدوار هم باشند که از بازار سود ببرند. البته هر کاری به ویژه سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه نیازمند مطالعه، دانش و پیگیری نیز است و نباید از این نکته غفلت کرد. دارابی معتقد است افرادی که اکنون در بازار سرمایه فعال هستند هر دو طیف سرمایه‌گذار را شامل می‌شوند؛ یعنی برخی به‌صورت مستقیم معامله می‌کنند و برخی نیز از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری. او می‌گوید افزایش میزان ارزش صندو‌ق‌ها بیانگر این است که گرایش مردم به این روش زیاد است.

کاهش تمایل مبتدیان به سرمایه‌گذاری غیرمستقیم ناخوشایند است

اما ابوالفضل شهرآبادی، مدیرعامل سبدگردان داریک پارس از کاهش تمایل دارندگان نقدینگی‌های خرد به سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها گلایه دارد و در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» توضیح می‌دهد: استقبال خوبی از بازار سرمایه شده است. به ویژه دو سال اخیر اوج استقبال بوده که تازه‌واردان زیادی به بازار داشتیم. اما نکته‌ ناخوشایند کاهش تمایل این افراد برای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم است؛ طوری که اکثر این تازه‌واردان دوست دارند مستقیم سهام خرید و فروش کنند.

مدیرعامل سبدگردان داریک پارس با بیان اینکه «متاسفانه سرمایه‌گذاران جدید با گرفتن مشاوره‌های بعضا غیرحرفه‌ای خود راسا به خرید و فروش سهام اقدام می‌کنند که به عقیده من این کار ماهیتا اشتباه است» می‌افزاید: در هیچ بازاری نباید بدون رعایت اصول آن وارد شد؛ به خصوص بورس که ریسک‌های متنوع و بالایی دارد. در ادبیات مالی جهان همیشه توصیه می‌شود سرمایه‌‌گذاران تازه‌وارد و غیرحرفه‌ای روش غیرمستقیم را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنند. روش غیرمستقیم نیز شامل تشکیل سبد یا خریدن واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. در ایران نیز باید این اتفاق بیفتد و تازه‌واردان باید این روش را در پیش بگیرند.

شهرآبادی با تاکید بر اینکه «سهامداران تازه‌وارد باید از معامله سهام به‌صورت مستقیم خودداری کنند مگر اینکه بخواهند همزمان با سرمایه‌گذاری، با سازوکار بورس هم آشنا شوند» می‌گوید: در این صورت هم نباید ریسک کنند و کل سرمایه خود را به‌صورت مستقیم مدیریت کنند. بلکه می‌توانند بخش اصلی پول خود را که برای سرمایه‌گذاری آورده‌اند، در صندوق ببرند و با بخش جزئی آن، خرید و فروش سهام را تمرین کنند. مثلا دو تا سه درصد از مبلغ سرمایه‌گذاری خود را به‌صورت مستقیم در دست بگیرند و سهام خرید و فروش کنند تا با بازار سرمایه آشنا شوند. البته همین تمرین نیز باید توام با مطالعه و آموزش باشد.

او می‌افزاید: این افراد باید بخش اصلی پول خود را در صندوق‌ها و سبدها ببرند. ما به آنان توصیه می‌کنیم که رقم‌های بالا را در سبد ببرند و رقم‌های پایین‌تر را در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

بوروکراسی دست‌وپاگیر برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری

مدیرعامل سبدگردان داریک پارس در همین حال به مشکلات صندوق‌های سرمایه‌گذاری اشاره می‌کند و می‌گوید: معضلی که اکنون صندوق‌ها با آن مواجه هستند این است که بوروکراسی تاسیس یک صندوق خیلی طولانی است و بعضا ممکن است 6 ماه طول بکشد که یک صندوق به پذیره‌نویسی برسد. از طرف دیگر نیز سقف صندوق‌های ما یا پر است یا تعداد لازم را ندارند.

او با گلایه از اینکه تاسیس و افزایش سقف صندوق خیلی زمانبر است می‌گوید: سازمان بورس برای حل این معضل باید فکر جدی کند و سرعت را بالا ببرد. سازمان بورس برای توجیه این تاخیر می‌گوید ما نیرو نداریم در حالی که این توجیه اصلا برای سازمان ناظر خوب نیست چون می‌توانند سریع نیرو بگیرند و این مشکل را حل کنند.  شهرآبادی یادآور می‌شود: اکنون هزاران میلیارد تومان پول به‌صورت غیرحرفه‌ای وارد بازار می‌شود و اگر بازار برگردد یا اصلاحی بخورد، تمام کسانی که غیرحرفه‌ای وارد این بازار شده‌اند، فروشنده خواهند بود و ممکن است از بازار بروند و دیگر برنگردند.

او تاکید می‌کند سازمان بورس باید برنامه‌ای اساسی برای حل مشکل پذیره‌نویسی و افزایش سقف صندوق‌ها داشته باشد و روند را برای آنان تسهیل کند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرآنلاین به نقل از فرابورس ایران، این بازار از شنبه 21 تیرماه به مدت 5 روز کاری میزبان پذیره‌نویسی صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت اعتماد داریک در نماد «داریک» خواهد بود تا به گفته ابوالفضل شهرآبادی مدیر این صندوق، بازار سرمایه شاهد معرفی یک فرصت جدید سرمایه‌گذاری برای فعالان این بازار باشد.

به گفته ابوالفضل شهرآبادی یکی از ارکانی که نقش حیاتی برای توسعه بازار سرمایه ایفا می‌کند، نهادهای مالی هستند که از مهمترین آنها باید به شرکت‌های سبدگردانی اشاره کرد.

شهرآبادی با بیان اینکه این شرکت‌ها کانالی برای جذب سرمایه توسط افراد مبتدی و نیمه حرفه‌ای به سمت بازار سرمایه و تسهیل فرایند تشکل سرمایه هستند، افزود: در همین راستا شرکت سبدگردان داریک پارس که از سال گذشته مجوز فعالیت گرفته وارد این عرصه شده است و با تشکیل یک دارایی تحت مدیریت مناسب در ماه‌های گذشته تلاش می‌کند نقدینگی جذب‌شده را به سمت فرصت‌های سرمایه‌گذاری هدایت کند.

فرابورس

مدیرعامل شرکت سبدگردان داریک با بیان اینکه این شرکت در حال حاضر در حال معرفی اولین صندوق سرمایه‌گذاری خود به بازار سرمایه است، ادامه داد: از شنبه تا چهارشنبه هفته آتی صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت اعتماد داریک در بازار فرابورس پذیره‌نویسی می‌شود تا فرصت جدیدی برای سرمایه‌گذارای در اختیار فعالان بازار سرمایه قرار دهد.

شهرآبادی با اعلام اینکه این صندوق قابل معامله (ETF) و از نوع با درآمد ثابت است، بیان کرد: این نوع از صندوق‌ها عمده درآمد خود را در ابزارهای با درآمد ثابت مانند سپرده‌ها، گواهی‌های سپرده و اوراق با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کنند و تا 10 درصد از منابع خود را نیز می‌توانند به سرمایه‌گذاری در سهام اختصاص دهند.

او درباره ویژگی‌های این صندوق عنوان کرد: صندوق سرمایه‌گذاری اعتماد داریک 100 میلیارد تومانی است که حداقل باید 10 میلیارد تومان آن در پذیره‌نویسی خریداری شود.

به گفته شهرآبادی افرادی که ریسک‌پذیری کمتری دارند و نمی‌خواهند به طور جدی درگیر سهام شوند می‌توانند سرمایه‌گذاری خود را در صندوق‌های با درآمد ثابت قرار دهند؛ چرا که این صندوق‌ها به واسطه ریسک کم خود تقریباً سود تضمین شده‌ای دارند و معمولاً سود 20 درصدی را تامین می‌کنند که می‌تواند یک زمینه مطمئن برای سرمایه‌گذاری افراد باشد.

لازم به ذکر است در جریان پذیره‌نویسی صندوق سرمایه‌گذاری اعتماد داریک در بازار فرابورس حداکثر تعداد واحد قابل خریداری توسط هر کد معاملاتی حقیقی و حقوقی «نامحدود» و بازار معاملات ثانویه این صندوق، «بازار ابزارهای نوین مالی» است. تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری قابل انتشار این صندوق نیز 100 میلیون واحد بوده و حداقل و حداکثر تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری عادی قابل پذیره‌نویسی «داریک» به ترتیب 9 و 99 میلیون واحد است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.