دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
30 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) در پی درج صندوق سرمایه‌گذاری دارا الگوریتم (قابل معامله_ با درآمد ثابت) با نماد «دارا» در تابلو ابزارهای نوین مالی فرابورس، پذیره نویسی ۹۹ میلیون واحد این صندوق‌ جدید از چهارم شهریور ماه ۱۳۹۸ آغاز شده و به مدت ۵ روز کاری تا دهم شهریور ماه ادامه خواهد داشت. معاملات ثانویه واحدهای صندوق نیز در این بازار انجام خواهد گرفت.

شرکت سبدگردان الگوریتم و شرکت سرمایه‌گذاری آتی‌نگر سپهر ایرانیان به عنوان مؤسسان به ترتیب مدیر و بازارگردان این صندوق هستند. همچنین، متولی این صندوق موسسه حسابرسی همیار حساب و حسابرس آن نیز موسسه حسابرسی «بهراد مشار» است.

ارزش مبنای هر واحد سرمایه‌گذاری صندوق ۱۰ هزار ریال است و سود صندوق به‌صورت روز شمار و ماهانه از طریق شرکت سپرده­ گذاری مرکزی پرداخت می­شود.

رویکرد اصلی مدیر این صندوق، کاهش نوسانات بازدهی و ایجاد یک جریان درآمدی منظم و با ثبات برای سرمایه‌گذاران است؛ همچنین تمام تلاش آن معطوف به اتخاذ سیاست‌ها و استراتژی‌های سرمایه‌گذاری مدون با هدف ایجاد بازدهی بیشتر از نرخ سپرده بانکی برای سرمایه‌گذاران است.

برخورداری از نرخ سود روز شمار، عدم وجود نرخ شکست، نقدشوندگی بالای واحدهای صندوق، امکان استفاده از واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق تا سقف ۶۵% ارزش آن به‌ عنوان وجه تضمین معاملات اعتباری در سبدهای سرمایه‌گذاری و عدم محدودیت در کاهش یا افزایش مبلغ سرمایه‌گذاری در صندوق، از مهمترین مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق دارا الگوریتم به‌شمار می‌روند.

با توجه به آنکه بر اساس مقررات، اولین دوره تقسیم سود صندوق از روز آغاز فعالیت صندوق تا پایان ماه شمسی جاری است، به سرمایه‌گذارانی که در پذیره نویسی واحدهای صندوق دارا الگوریتم شرکت می کنند، سود روز شمار دوره پذیره‌نویسی تا آغاز فعالیت صندوق نیز تعلق می‌گیرد و در نتیجه هزینه فرصتی متوجه سرمایه‌گذاران نخواهد شد.

سرمایه گذاران می‌توانند به‌صورت آنلاین و یا از طریق شعب تمامی کارگزاری‌های دارای مجوز معاملات در فرابورس در سراسر کشور در این پذیره‌نویسی شرکت کنند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از ایسنا، دوشنبه این هفته پانزدهمین صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در فرابورس ایران پذیره‌نویسی می‌شود. به گفته مدیران فرابورس با احتساب این صندوق ارزش خالص دارایی‌های تحت تملک صندوق های عرضه شده در فرابورس به بیش از ۲۰۰۰ میلیارد تومان می‌رسد و تا پایان سه ماهه اول امسال حدود ۱۰ هزار سرمایه‌گذار در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کردند.

رئیس اداره نهادهای نوین مالی درباره صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر اظهار کرد: در حوزه صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه و خصوصی تا امروز شش صندوق مجوز فعالیت گرفتند که سرمایه آن‌ها بالغ بر ۱۵۵ میلیارد تومان است. حدود ۶۰۰ تا ۶۵۰ میلیارد تومان هم صندوق‌های وجود دارد که در حال اخذ مجوز موافقت اصولی هستند.

به گفته نظام دوست، اخیرا هم یک صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی با ارزش ۵۰ میلیارد تومان مجوز موافقت اصولی را از کمیته بررسی صندوق‌ها از فرابورس گرفته است و یک صندوق معدنی دیگر هم در حال پذیرش است.

وی توضیح داد: سازمان بورس با همکاری بورس‌ها و فعالان این حوزه در حال تغییر و تحولاتی در حوزه صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. بر این اساس در حوزه مقرراتی یک دستورالعمل جامع صندوق‌های سرمایه‌گذاری در حال تدوین است که به بازار هم ابلاغ شده و منتظر نظر دوستان هستیم. تجمیع تمام مقررات صندوق ها در این دستورالعمل لحاظ شده و یک دستورالعمل یکپارچه ارائه شده است که برای یکپارچه‌سازی مقررات خیلی مفید است.

نظام دوست در پاسخ به این پرسش ایسنا مبنی بر اینکه آمارهایی که به تازگی در مورد صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر توسط مدیرعامل فرابورس داده شده با آمارهایی که امروز دادید همخوانی ندارد، گفت: حدود ۳۸۵ میلیارد تومان مربوط به صندوق‌هایی است که موافقت اصولی گرفته‌اند و باقی آن هم مبلغی است که درخواست دادند که موافقت اصولی بگیرند. از بین کسانی که مجوز موافقت اصولی گرفتند سه – چهار صندوق جسورانه داریم که سرمایه‌گذاران آن بانکی هستند و بر اساس قانون برنامه ششم توسعه بانک‌ها نمی‌توانند جزو موسسین این صندوق‌ها باشند.

وی ادامه داد: در حال حاضر خیلی از تامین سرمایه‌هایی که می‌خواهد VC تشکیل دهند متعلق به بانک‌ها هستند. در این مورد به بانک مرکزی هم درخواست داده‌اند اما مجوز بانک مرکزی را دریافت نکردند، در نتیجه بخشی از اینها فریز شده است.

او همچنین در پاسخ به این پرسش ایسنا مبنی بر اینکه حدود سه هفته پیش مدیرعامل فرابورس اعلام کرد که ” فقط به یک صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر هزار میلیارد تومان موافقت اصولی داده شده است که با آمارهایی که امروز بیان شد نمی‌خواهند”، در این مورد توضیح دهید، گفت: صندوق هزار میلیاد تومانی درست است. ما در کمیته بررسی یک صندوق معدنی بزرگ را بررسی کردیم که مربوط به فعالان سرشناس این حوزه است. تصمیم گرفتیم این یک صندوق را از حالت جسورانه به حالت خصوصی تبدیل کنیم. مقداری تغییر در اساس‌نامه‌اش نیاز بود که باید انجام شود. البته این صندوق هزار میلیارد تومان نیست ۱۵۰۰ میلیارد تومان است که منتظر تغییرات قوانین از طرف سازمان بورس هستیم اما اگر موافقت‌ها انجام نشود، این صندوق را نخواهیم داشت.

آرش آقاقلیزاده – مدیرصندوق دارا الگوریتم- در ادامه این نشست خبری گفت: دارایی تحت مدیریت ما ۲۰۰ میلیارد تومان است و دو صندوق داریم جدا از این‌ها تعدادی سبدهای تحت مدیریت داریم که اطلاعات آن به طور کامل در کدال درج شده است.

وی ادامه داد: به تازگی مجوز مشاور سرمایه‌گذاری را دریافت کردیم و تغییرات اساسنامه ای هم برای ارائه خدمات تامین مالی جمعی انجام شده است. دوشنبه این هفته دارا الگوریتم پذیره نویسی می شود و به دنبال این هستیم که برای صندوق طلا و جسورانه هم مجوز تاسیس بگیریم. همچنین سعی می‌کنیم استاندارهای روز دنیا را رعایت کنیم.

آقا قلیزاده ادامه داد: در مدیریت صندوق‌ها هدف ما این است که به جای اینکه سود بیشتر برای مشتری‌ها ایجاد کنیم نوسان را کم کنیم و جریان درآمدی قابل پیش بینی و ثابتی را برای خریداران یونیت های صندوق ایجاد کنیم. مشتری‌های صندوق‌های درآمد ثابت کسانی هستند که پول‌شان را از سپرده‌های بانکی آوردند یعنی در واقع این سرمایه‌گذاری جایگزین سپرده‌های بانکی است.

وی توضیح داد: اینکه نرخ‌های رایج بازار چقدر هستند در بازدهی صندوق تاثیر می گذارد این فاکتور چیزی نیست که تحت مدیریت مدیر صندوق باشد. در بحث مدیریت صندوق اینکه ثابت حساسیت صندوق نسبت به تغییرات نرخ بازدهی چقدر است، دیرش نام دارد. یک مدیر صندوق می تواند سبد خود را طوری تعیین کند که با هر یک درصد تغییر در نرخ های بازدهی، حساسیت بازدهی سبدش نسبت به این تغییر نیم درصد، یک درصد یا دو درصد باشد. هر اوراقی که در سبد می نشیند یک دیرش جداگانه دارد و مجموع وزنی این‌ها هم دیرشی ایجاد می کند که مدیر می تواند این موضوع را کنترل کند و از این طریق ریسک ها کنترل شود. ما سعی می کنیم که حداقل ریسک وحداکثر بازدهی را برای سرمایه گذاران ایجاد کنیم.

امیر وفایی – نایب رئیس هیات مدیره این صندوق – نیز با اشاره به اینکه شاید برخی برایشان سوال رخ دهد که در این اوضاع بازار اوراق با درآمد ثابت به چه کاری می آید؟ گفت: ما به عنوان نهادی مالی دنبال تکمیل کردن ابزارهایمان هستیم در نتیجه در هدف گذاری مان صندوق با درآمد ثابت بود و این انتظار را نداریم که همیشه بازار سهام جذابیتی که در این مدت داشته است را داشته باشد. با تمرکزی که دولت در اوراق با درآمد ثابت داشته و امسال هم در این اوراق تمرکز بیشتری خواهد داشت. درنتیجه در میان مدت صندوق‌های با درآمد ثابت از جمله صندوقی که دوشنبه پذیره نویسی خواهد شد منابع خوبی جذب می‌کند و می‌تواند نقدشونده باشد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، آرش آقاقلی‌زاده با اشاره به اینکه شرکت سبدگردان الگوریتم در حال‌حاضر دو صندوق شامل صندوق سرمایه‌گذاری مشترک خوارزمی و صندوق سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی توسعه‌سینا را دارد، افزود: برنامه راه‌اندازی صندوق‌های طلا و جسورانه را نیز در دستور کار داریم. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، وی درخصوص عرضه صندوق با درآمد ثابت «داراالگوریتم» اظهار کرد: این صندوق با هدف کم‌کردن نوسانات و ایجاد درآمد ثابت (Fix Income) برای سرمایه‌گذارانی که اغلب در بانک‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند ایجاد شده و جامعه هدف آن مشتریان کم‌ریسک است. آقاقلی‌زاده با اعلام این مطلب که دارایی تحت مدیریت ‌سبدگردان «داراالگوریتم» از آغاز فعالیت تاکنون به ۱۷۴ میلیارد تومان رسیده است، گفت: ما از زیرمجموعه‌های شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی هستیم و کارگزاری آینده‌نگر ‌خوارزمی را نیز در کنار خود داریم.‌

وی با اشاره به اینکه شرکت الگوریتم در حال‌حاضر بزرگ‌ترین شرکت سبدگردان ایران است، افزود: خدمات اصلی ما در حوزه تاسیس و مدیریت صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. در عین حال مشاوره سرمایه‌گذاری، تامین مالی و سایر فعالیت‌های مالی از دیگر اقداماتی است که عملیاتی خواهد شد. وی با اشاره به پذیره‌نویسی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری داراالگوریتم اظهار کرد: هدف اصلی ما در ‌صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت این خواهد بود که به‌جای افزایش سوددهی، نوسان صندوق را کاهش داده و به مشتریان ‌خود کمک کنیم تا درآمد ثابت و قابل‌پیش‌بینی برای خود ایجاد کنند.‌ مدیرعامل سبدگردان الگوریتم تصریح کرد: با توجه به تمرکز دولت طی سال‌های گذشته بر اوراق با درآمد ثابت و توجه به این موضوع که بازار همواره با نوسان روبه‌رو است، این صندوق می‌تواند با توجه به ریسک پایین و بازدهی مناسب جذابیت‌های خاص خود را داشته باشد. در ادامه این نشست رئیس اداره نهادهای نوین مالی فرابورس عنوان کرد: داراالگوریتم، پانزدهمین صندوق سرمایه‌گذاری قابل‌معامله در فرابورس است و ‌ارزش خالص دارایی این صندوق‌ها در فرابورس به بیش از ۲ هزار میلیارد تومان رسید.‌

حسین نظام‌دوست خاطرنشان کرد: تا پایان ۳ ماه ابتدای سال‌جاری، تعداد کل سرمایه‌گذاری قابل‌معامله در این صندوق به بیش از ۱۰ هزار سرمایه‌گذار رسیده است. در حال‌حاضر سرمایه صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه که در فرابورس مجوز فعالیت دارند، بالغ‌بر ۱۵۵ میلیارد تومان است. وی افزود: پیش‌تر دو صندوق زمین و ساختمان نسیم و «ثغرب» داشتیم که توانستند پروژه‌های خود را پیش‌فروش کنند. در حوزه صندوق‌های جسورانه نیز ۶۰۰ تا ۶۵۰ میلیارد تومان دارایی صندوق‌هایی است که یا مجوز اخذ کردند یا در حال طی اخذ مجوز موافقت اصولی هستند. نظام‌دوست ادامه داد: در حوزه مقررات، دستورالعمل جامعی در حال طرح‌ریزی و نهایی شدن است تا به‌زودی شاهد تجمیع مقررات صندوق‌ها از لحاظ دستور‌العمل و یکپارچه‌سازی قوانین و مقررات صندوق‌ها باشیم.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.