دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
6 مهر 1399

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

اگرچه که با افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج فارس، کشور ایران از واردات بنزین خودکفا شده است، اما رشد مصرف سوخت به‌خصوص بنزین در پی پیشرفت اقتصادی از مسیر رونق تولید گریزناپذیر است. از آنجا که رشد مصرف بنزین در کشور ایران سریع‌تر از سایر سوخت‌ها بوده و پالایشگاه‌ها علاوه بر بنزین، فرآورده‌های دیگری هم تولید می‌کنند، لذا تامین تقاضای بنزین به جز احداث پالایشگاه که نیاز به زمان و سرمایه زیادی دارد، از مسیرهایی دیگری هم ممکن است.

مصوبه اخیر شورای اقتصاد که قرار است بر اساس آن حدود 1.5 میلیون خودرو دوگانه‌سوز شوند، از مصرف 18 میلیون لیتر بنزین در آینده جلوگیری خواهد کرد. در واقع این طرح 564 میلیون دلاری از هزینه تاسیس یک پالایشگاه 300 هزار بشکه‌ای به ارزش 6 میلیارد دلار جلوگیری کرده است، اجرای چنین طرح‌هایی که مبتنی بر مدیریت تقاضا و تامین امنیت انرژی هستند در شرایط فعلی کشوربه‌صرفه و حتی ضروری است.

عباس ملکی- عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف در این رابطه گفت: انرژی یکی از پیشران‌های مهم در حرکت به سمت افزایش تولید است زیرا که هر محصول یا خدمتی از ترکیب سرمایه، فناوری، نیروی انسانی و انرژی حاصل می‌شود. یکی از محل‌های مهم مصرف انرژی در کشور ایران، بخش حمل و نقل است که این بخش نیز متاثر از رشد بخش تولید، از دو حیث توسعه پیدا خواهد کرد؛ یکی رشد حمل و نقل کالا و بار و دیگری رشد حمل و نقل رفاهی و مسافری.

وی با بیان اینکه تامین انرژی بخش حمل و نقل عمدتا از طریق سوخت‌های مایع انجام می‌گیرد که با توجه به قیمت‌های یارانه‌ای آن‌ها در ایران، هزینه زیادی به دولت تحمیل کرده و آلودگی هوا را نیز در پی می‌آورد، اظهار کرد: ضمن اینکه فشار تقاضا برای تامین یک سوخت به‌خصوص، منجر به واردات سوخت و خروج ارز از کشور می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف افزود: نمونه مشهود آن واردات 10 میلیارد لیتر بنزین در سال 1385 برای تامین سوخت ناوگان سبک کشور بود. در کنار سیاست‌های قیمتی و اجرای طرح سهمیه‌بندی بنزین، ایجاد یک سوخت جایگزین به نام سی ان جی یا همان گاز فشرده، راهکار ویژه‌ای بود که برای مهار رشد تقاضای سوخت مایع، تنوع بخشی به سبدسوخت و امنیت انرژی در کشور اجرا شد.

ملکی تصریح کرد: مطالعات روی سی ان جی از سال 1379 در ایران آغاز شده و این سوخت به عنوان یک سوخت جایگزین از سال 1384 به طور جدی وارد سبد سوخت کشور شد.

وی با تاکید بر اینکه ورود سی ان جی باعث تنوع در سبد سوخت کشور شده که انعطاف‌پذیری خوبی به مدیریت تامین سوخت کشور می‌دهد گفت: به عنوان نمونه خودروهای مختلف با کاربری‌های گوناگون می‌توانند برای مصارف خود از سوخت‌های با ویژگی‌های متفاوتی بهره ببرند و از همین رو بسیاری از خودروهای خدماتی دوگانه‌سوز شدند. همچنین در زمان افزایش قیمت جهانی فرآورده‌های نفتی می‌توان کمی از فشار تقاضای داخلی برای سوخت‌های مایع کاست و جای آن را با سی ان جی پر کرد تا فرصت کسب درآمد بیشتر برای صادرات فرآورده از دست نرود.

در مقاطعی که تقاضای داخلی بیشتر از عرضه رشد می‌کند و به بخش عرضه زمان کافی برای پاسخگویی نمی‌دهد، یک سوخت جایگزین با منبعی غیر از منابع متعارف می‌تواند تنظیم‌کننده عرضه و تقاضا باشد. چنانچه سی ان جی توانست واردات بنزین را تا حد بسیار خوبی کم کرده و با وجود این سوخت و جایگزینی بیش از 20 میلیون متر مکعب از آن با بنزین، کشور در سال 1398 به صادرکننده فرآورده‌های مایع تبدیل شده است.

همچنین محمد جواد ساکت- کارشناس ارشد حوزه انرژی با بیان اینکه توسعه صنعت سی ان جی برای جایگزینی بیشتر این سوخت با بنزین نسبت به ساخت چنین پالایشگاه‌هایی دارای مزایایی گوناگونی است، گفت: یکی از این مزایا سرمایه‌گذاری است، ساخت یک پالایشگاه 300 هزار بشکه‌ای در روز مطابق با مفروضات مد نظر ماده 5 آیین‌نامه اجرایی پتروپالایشگاه‌ها، حدود 4.5 تا 7.5 میلیارد دلار سرمایه لازم دارد.

وی افزود: در حالی که صنعت سی ان جی با صرف سرمایه3 میلیارد دلاری توسعه یافت و بیش از 50 میلیارد دلار صرفه جویی ارزی تا کنون داشته است. ذکر این نکته ضروری است که توسعه صنعت سی ان جی از طریق سرمایه‌های خرد صورت می‌گیرد اما صنعت پالایش نیاز به سرمایه‌های عظیم و تجمیع‌شده دارد.

این کارشناس ارشد حوزه انرژی با تاکید بر اینکه دانش بومی یکی دیگر از مزایای این طرح به شمار می رود، اظهار کرد: صنعت سی ان جی در کشور تقریبا به طور کامل بومی شده و صنایع مخزن‌سازی، کیت‌سازی، کمپرسورسازی، قطعه‌سازی و حتی موتورهای پایه‌گازسوز را به وجود آورده و گسترش داده است. این در حالیست که صنعت پالایش در ایران کاملا بومی نشده وبرای ساخت یک پالایشگاه می‌بایست مقدار بسیار زیادی ارز از کشور خارج شود.

علاوه بر این اشتغال‌زایی صنعت سی ان جی نسبت به پالایشگاه بیشتر است و از طرفی افراد در هر منطقه از ایران می‌توانند با احداث یک کارگاه یا جایگاه به این صنعت بپیوندند در حالی که پالایشگاه، در یک نقطه متمرکز بوده و اشتغال‌زایی آن اغلب برای یک منطقه به‌خصوص است.

از سوی دیگر با تبدیل خودروهای بنزین‌سوز به دوگانه‌سوز علاوه بر اینکه یارانه بنزین که به دولت تحمیل شده کاهش می‌یابد، صاحبان خودرو نیز از این امر منتفع می‌شوند. زیرا هزینه پیمایش با سوخت سی ان جی کمتر از بنزین است. لذا هر چه رانندگان بیشتر از سی ان جی در برابر بنزین استفاده کنند، در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کرده‌اند.

این کارشناس ارشد در این باره معتقد است: در کنار همه این موارد صنعت سی ان جی توانسته است که در کاهش آلایندگی هوا نقش مفیدی داشته باشد و جایگزین سوخت‌های مایع آلاینده بشود به ویژه در سال‌هایی که سطح استاندارد سوخت پایین‌تر از یورو4 بود. از طرفی صنعت سی ان جی با تعاملی سازنده باصنعت خودروسازی، آن را به سمت تطابق با خود وادار کرد و از این تعامل بود که ابتکار موتورها و خودروهای پایه‌گازسوز ایجاد و نمونه‌های متعدد از آن تولید و روانه بازار شد.

به گفته ساکت، سی ان جی یک راهکار مناسب برای مدیریت تقاضای سوخت در بخش حمل و نقل کشور بوده و همچنان نیاز است که راهکارهای مدیریت تقاضای انرژی در کشور در همه بخش‌ها پیاده‌سازی شود. زیرا که پیشرفت از مسیر جهش تولید نیازمند انرژی است و الزاما همه انرژی مورد نیاز تولید لازم نیست با هزینه گزاف از منابع زیرزمینی استخراج و تبدیل شوند، بلکه می‌توان با سرمایه‌گذاری کمتر و مدیریت دقیق تقاضا، انرژی عمده‌ای از منبع اتلاف انرژی استحصال و مصرف کرد.

از سوی دیگر، تنها مزیت  طرح دوگانه‌سوزکردن رایگان خودروهای عمومی که بر مدیریت تقاضا تمرکز کرده است نسبت به راهکارهایی که بر افزایش عرضه تمرکز دارند، تنها سرمایه نیست، بلکه در صنعت سی ان جی دانش فنی نیز کاملا بومی شده و دوباره مانند سال‌های ابتدایی توسعه این صنعت، با تمام قدرت و البته با دانش جدید فعال خواهد شد.

بر این اساس میتوان گفت علاوه بر تامین امنیت انرژی کشور در بخش حمل و نقل، اشتغال‌زایی این طرح بسیار بیشتر بوده و به وسعت ایران است. از طرفی چنانچه شرایط تحریم فروش نفت خام ادامه داشته باشد، سی ان جی فرصت جایگزینی با سوخت‌های مایع را تثبیت کرده و باعث می‌شود تا توان صادرات آندسته از حامل‌های انرژی که ساده‌تر از صادرات نفت خام هستند، پایدار بماند.

یکی از مصوبات شورای اقتصاد در جلسه فوق‌العاده روز دوشنبه 11 آذرماه 1398 بنا بر پیشنهاد مشترک وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه به استناد ماده 12 قانون رفع موانع تولید، گامی در این زمینه برداشته شد. بر اساس مصوبه «حمایت از تولید و تبدیل کارخانه ای و کارگاهی یک میلیون و 460 هزار دستگاه خودروی تاکسی، ون (تاکسی)، وانت و مسافربر شخصی بنزینی به سی ان جی سوز» با اعتباری 6500 میلیارد تومانی قرار است که بخش عظیمی از خودروهای خدماتی که تا کنون دوگانه‌سور نشده‌اند به صورت رایگان دوگانه‌سوز شوند.

با اجرای کامل این طرح، حجمی معادل 18 میلیون لیتر در روز در مصرف بنزین صرفه‌جویی خواهد شد. که برای تولید این مقدار بنزین لازم است تا یک پالایشگاه 300 هزار بشکه‌ای احداث شود که به طور متوسط 6 میلیارد دلار معادل 120 هزار میلیارد تومان هزینه دارد. این در حالیست که گره همیشگی تنظیم عرضه و تقاضای سوخت در کشور یعنی تامین بنزین، با یک طرح 564 میلیون دلاری باز خواهد شد و 109 هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی در هزینه‌ها به ویژه در شرایط کنونی به صورت گرفته است.

ایران با توجه به انرژی‌های در دسترس جامعه ایرانی، موقعیت جغرافیایی، فناوری‌های متعارف، سرمایه، و شرایط همسایگان خود، می‌باید در مورد سیاست‌گذاری انرژی، بیشتر از گذشته و هماهنگ‌تر عمل نماید. علاوه بر برنامه‌ریزی برای ازدیاد تولید حامل‌های انرژی، باید به صرفه‌جویی و بهینه‌سازی مصرف نیز توجه کافی کرد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، مجمع عمومی به طور فوق العاده شرکت  اقتصادی و خودکفائی آزادگان برگزار شد و سهامداران افزایش سرمایه 529 درصدی این شرکت را تصویب کردند. 

6

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از ارز دیجیتال،

صرافی یونی‌سواپ (Uniswap) به‌طور رسمی با معرفی توکن نظارتی خود موسوم به یونی (UNI) آغاز به کار کرد.

به گزارش «The Block»، بر اساس اطلاعیه منتشرشده در وبلاگ صرافی یونی‌سواپ، یک میلیارد توکن یونی ایجاد شده است که در طی یک بازه زمانی چهارساله به‌تدریج عرضه خواهد شد. آن‌طور که پیداست، ۶۰ درصد از این توکن‌ها به اعضای جامعه کاربری و ۲۱.۱۵ درصد نیز به اعضای تیم یونی‌سواپ و کارکنان آتی آن اختصاص خواهد یافت. علاوه بر این، ۱۷.۸۰ درصد از این توکن‌ها نیز با یک برنامه زمان‌بندی چهارساله در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد و ۰.۰۶۹ درصد هم طی یک چرخه واگذاری چهارساله به مشاوران تخصیص می‌یابد.

در اطلاعیه وبلاگی یونی‌سواپ آمده است:

پس از چهار سال، یک نرخ تورمی دائمی سالیانه ۲ درصدی خواهیم داشت تا مشارکت و همکاری پیوسته با یونی‌سواپ به‌ بهای [کاهش ارزش دارایی‌های] دارندگان منفعل توکن‌های یونی تضمین شود.

این اطلاعیه با اشاره به رشد سریع آمار و ارقام مربوط به حجم معاملات و نقدینگی صرافی‌های غیرمتمرکز از توکن یونی به‌عنوان گام بعدی در سیر تکاملی پروتکل یونی‌سواپ نام برده است.

در بخش دیگری از این اطلاعیه آمده است:

 یونی‌سواپ به‌عنوان پلتفرمی که توانسته به‌طور مستقل، رشد و کارایی خود را به‌عنوان یک محصول منطبق با نیازهای بازار در زیرساخت‌ حوزه دیفای اثبات کند، اکنون از منظر توسعه، خودکفایی و رشد، پیش‌قراول صرافی‌های غیرمتمرکز است. عرضه توکن یونی (ERC-20) با هدف فراهم‌سازی امکان شکل‌گیری مالکیت مشترک در جامعه کاربری و ایجاد یک نظام نظارتی چالاک، متنوع و اختصاصی می‌تواند فعالانه پروتکل یونی‌سواپ را در مسیر تکامل خود هدایت کند.

در ادامه این اطلاعیه آمده است:

یونی‌سواپ همواره از اصول بی‌طرفی و کمینه‌سازی نیاز به اعتماد استقبال کرده است. محدودسازی نظارت و حکمرانی تا جای ممکن، یک ضرورت انکارناپذیر است. از این رو، چارچوب نظارتی یونی‌سواپ، محدود به مشارکت در توسعه پروتکل و رشد اکوسیستم آن است. با این کار، توکن یونی به‌طور رسمی بقای یونی‌سواپ را به‌عنوان یک پروتکل زیرساختی خودکفا و متعلق به عموم کاربران تضمین و از خودمختاری و فناناپذیری آن محافظت می‌کند.

همان‌طور که پیش‌تر در رسانه‌ها گزارش شد، توزیع بازگشتی توکن‌های یونی (درحدود ۱۵۰ میلیون واحد) هم‌اکنون آغاز شده و پیش از همه در اختیار تامین‌کنندگان نقدینگی دیرپا، کاربران و دارندگان توکن SOCKS قرار می‌گرد. همچنین بخشی از ۴۹ میلیون توکن اختصاص‌ داده‌شده به تامین‌کنندگان نقدینگی به سوی تامین‌کنندگان نقدینگی دیرپا هدایت می‌شود.

در خاتمه اطلاعیه یادشده می‌خوانیم:

با اختصاص ۱۵ درصد دیگر از توکن‌ها به کاربران و تامین‌کنندگان نقدینگی باسابقه، ۴۳ درصد از توکن‌ها معادل با ۴۳۰ میلیون واحد در خزانه یونی‌سواپ باقی می‌ماند که بر اساس یک روند مداوم در قالب مشوق‌ها، طرح‌های ابتکاری، استخراج نقدینگی و دیگر برنامه‌ها توزیع خواهد شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

پس‌ازاین سخن وزیر نفت، منتقدان، رویکرد منفی او به پالایشگاه سازی را بار دیگر زیر سؤال بردند. او البته مدتی بعد در توئیتر توضیحی منتشر کرد تا منظورش را روشن‌تر کند و نوشت: «پالایشگاه‌سازی اولویت وزارت نفت است؛ اما مصرف سوخت مایع و آسیب به محیط‌زیست، خیر.» اما انتقادها ادامه پیدا کرد چراکه منتقدان زنگنه، همواره او را به‌عنوان منتقد پالایشگاه سازی معرفی کرده‌اند و سخن جدید زنگنه با چنین پیش فرضی، موردتوجه بیشتری قرار گرفت تا تاییدکننده ادعاهای قبلی درباره مخالفت او با پالایشگاه سازی باشد. اما نقطه پایان این مجادله کجاست؟

همین‌جا این نکته را ذکر کنم که اگرچه منظور وزیر نفت را از آن جمله پرحاشیه درک کردم، اما فکر می‌کنم توصیف او مناسب نبود و می‌شد با جملات بهتری این موضوع را بیان کرد. البته دو عامل را می‌توان در “توجیه” این موضوع در نظر گرفت. نخست فشار شدیدی که به‌ویژه در ماه‌های اخیر در قالب معرفی زنگنه به‌عنوان مخالف پالایشگاه سازی بر او تحمیل شده و در مجلس هم به‌شدت پیگیری می‌شود؛ آن‌هم در شرایطی که به‌هرحال پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس افتتاح شده و ایران را به صادرکننده بنزین تبدیل کرده است. شاید این فشارها آستانه صبر و تحمل زنگنه را پایین آورده است. دوم اینکه سخن زنگنه از منظری عامیانه و برای مخاطب عام مطرح شد که همواره پالایشگاه را به‌عنوان منبع آلودگی می‌شناسد و ازآنجاکه گاز، به‌عنوان سوختی نسبتاً پاک شناخته می‌شود، زنگنه در مقام مقایسه این دو، موضوع را بیان کرد. هرچند به‌هرحال بهتر بود توصیف دیگری به کار می‌رفت.  

اما فراتر از این موضوع، این نکته است که آیا واقعاً زنگنه مخالف پالایشگاه سازی است؟ شاید پاسخ دقیق به این سؤال این باشد که پالایشگاه سازی، اولویت زنگنه نبوده و او بیش از ساخت پالایشگاه در ایران، به سهیم کردن ایران در سهام پالایشگاه‌های کشورهای دیگر و وابسته کردن آن‌ها به نفت ایران تاکید داشته است. اما این به معنای مخالفت زنگنه با ساخت پالایشگاه نیست. مثلاً مقدمات ساخت پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در سال‌های 82 و 83 و در زمان وزارت زنگنه در دولت خاتمی فراهم شد و ساخت پالایشگاه در قانون بودجه سال 1384 هم لحاظ شد.

ساخت پالایشگاه در دولت بعد با تاخیر آغاز شد و در حالیکه قرار بود تا پیش از سال 92 افتتاح شود، این اتفاق رخ نداد. از آن زمان تاکنون بحث در مورد میزان پیشرفت پروژه تا آن سال موردتوجه قرار گرفته تا این موضوع را هم به‌عنوان دلیل دیگری بر مخالفت زنگنه با پالایشگاه مطرح کنند. بر اساس آمار و ارقام، مردادماه سال 1392 یعنی زمان آغاز به کار دولت روحانی، پیشرفت کلی پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس 63 درصد بوده است. اما هر کسی که آشنایی مختصری با پروژه داشته باشد می‌داند که مهندسی و خرید هم که به‌مراتب زودتر به پایان می‌رسد، جزو پیشرفت پروژه محاسبه می‌شود درحالی‌که بخش زمان‌بر پروژه، اجرای آن است. ضمن اینکه پروژه ستاره خلیج‌فارس شامل سه بخش پالایشگاه، خط لوله و آبگیر است که پیشرفت خط لوله و آبگیر بالای 97 درصد بود و طبیعتاً پیشرفت این دو بخش، درصد پیشرفت کل پروژه را بالا می‌برد. اما همان زمان پروژه پالایشگاه در بخش خرید 63 درصد و در بخش اجرا فقط 35 درصد پیشرفت داشت. این آمار می‌تواند به ادعاهایی ازاین‌دست که چرا باقیمانده پروژه ظرف دو یا سه سال تکمیل نشد پاسخ دهد.

به‌هرحال ستاره خلیج‌فارس افتتاح شد و نه‌تنها در تولید بنزین خودکفا شدیم بلکه امکان صادرات بنزین هم فراهم شد اما همچنان برخی معتقدند زنگنه باید باز هم پالایشگاه می‌ساخت. حالا به سؤال آخر می‌رسیم: آیا با توجه به خودکفایی و حتی امکان صادرات فرآورده، کشور هنوز نیاز به ساخت پالایشگاه جدیدی که تاکنون تعریف نشده باشد، دارد؟ برای پاسخ به این پرسش باید تامل بیشتری کرد. آیا هدف ما صرفاً پالایشگاه سازی است یا می‌خواهیم ارزش افزوده بیشتری برای کشور ایجاد کنیم؟ وقتی به خودکفایی رسیدیم، طبعا باید به ارزش افزوده بیشتر فکر کنیم. آیا مثلاً تاکنون بین ارزش افزوده خوراکی که به پالایشگاه‌ها داده می‌شود با ارزش افزوده خوراکی که به پتروشیمی‌ها داده می‌شود مقایسه‌ای انجام شده؟ آیا این موضوع را در قالب ارزش سبد محصولات صادراتی هر کدام بررسی کرده‌ایم؟ فکر می‌کنم با بررسی این موضوع، بتوانیم افق اقتصادی مشخصی برای پالایشگاه سازی در کشور ترسیم کنیم و این مقوله مهم را از قالب دعواها و کلی‌گویی‌های سیاسی خارج کنیم.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از کالاخبر، جواد فلاح، مدیر مطالعات اقتصادی و سنجش ریسک بورس کالای ایران با بیان اینکه از سال 94 تا 96 در مورد ذرت این سیاست اجرایی شد و دولت عملکردی خوبی داشت، گفت: سال 97 دولت برای محصولات کشاورزی نرخ را با ارز 4200 تومانی تعیین کرد و با این قیمت، محصولات کشاورزی قیمتی پایین‌تر داشت و لذا قیمت دولت بعنوان نرخ تضمینی، از قیمت مورد نظر کشاورزان بیشتر بود.

فلاح بورس کالا را بستر خوبی برای معاملات محصولات کشاورزی دانست و افزود: دولت تلاش می‌کرد قیمت‌ها را در محدوده‌ای خاص نگه دارد و لذا اجازه نداد کشف نرخ روی تابلوی بورس انجام شود.

مدیر مطالعات بورس کالا ادامه داد: قیمتی که در تابلوی بورس کشف می‌شود، بر اساس عرضه و تقاضاست و دولت به واسطه‌ی حمایت از مصرف کننده، از سازوکار بورس کالا بهره نبرد.

فلاح افزود: دولت در بحث گندم می‌خواست از کشاورز و مصرف‌کننده حمایت کند و بنابراین قیمتی برای کشاورز و مصرف کننده تعیین می‌کند به این ترتیب نظام بازار در حوزه گندم در نظر گرفته نمی شود؛ به عبارتی در این روش یک قیمت به مصرف کننده و یک قیمت در اختیار تولیدکننده قرار می‌گیرد و سازوکار عرضه و تقاضا مورد توجه قرار نمی گیرد.

فلاح گفت: دولت برای خودکفا کردن کشور از تولید گندم، قیمت تضمینی را بالا تعیین کرد که آن سال 14 میلیون تن گندم تولید شد و کشاورزان به جای ذرت، گندم کاشتند و اعلام خودکفایی کردند و حتی صادرکننده بودیم.

فلاح در پایان اظهار داشت: امروز که ارز قیمتی بالاتر پیدا کرده است، اگر دولت گندم را بخرد، باید یارانه بیشتری به کشاورز بپردازد و برای این کار باید از بانک‌ها استقراض کند که این موضوع باعث ایجاد تورم می شود. 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز یکشنبه در آیین آغاز رسمی سال تحصیلی 1400- 1399 دانشگاه های و مراکز آموزش عالی و فناوری کشور، گفت: ما در شرکت‌های دانش بنیان دارای توفیق باورنکردنی هستیم.

وی افزود: رشد شرکت‌های ما تقریبا نزدیک صد برابر شده است و اگر شرکت‌های دانش بنیان ما در سال 92 حدود 53، 54 شرکت دانش بنیان بوده امروز به بالای پنج هزار رسیده تقریبا صد برابر هفت پیش شده است.

رییس جمهور ادامه داد: درآمد شرکت‌های دانش بنیان ما در طول این هفت سال 600 برابر شده است پس ما در علم، دانش و پیشرفت و تحول دانشگاه‌ها در مسیری هستیم که می توانیم خودکفا شویم و روی پای خود بایستیم.

روحانی با اشاره به تحمیل تحریم های شدید به کشور از سوی دشمنان و همچنین شیوع بیماری کرونا و اثرات اینها بر اقتصاد و زندگی مردم گفت: در این سالها نگذاشتیم دشمنان به هدف های اصلی خود که شکستن ابهمت نظام، درمانده کردن مردم، تسلیم کشور و نظام در برابر خواست ناحق آنها بود، دست یابند.

رئیس جمهور افزود: همچنین این یک واقعیت مهم است که درآمدهای نفتی کشور که در سال 1390 بیش از 120 میلیارد دلار بود در سال گذشته به اندکی بیش از 20 میلیارد دلار کاهش یافته است و این نشان می دهد که با چه مشکلاتی جامعه ما روبرو است.

روحانی در عین حال تاکید کرد که باید روی پای خود بایستیم و به درون بنگریم و از توانمندی های داخلی استفاده کنیم و چشممان به بیرون نباشد اما این واقعیت هم هست که بدون تعامل با جهان، زندگی سخت و گاهی در مواردی ناممکن است.

دکتر روحانی افزود: با وجود تمامی این مشکلات، همه نیازهای کشور به کالاهای اساسی را در شش ماه نخست امسال به میزان سال گذشته تامین کرده ایم و به رغم رشد منفی 3.5 درصدی سه ماه نخست امسال به دلیل شیوع کرونا و قطع صادرات و واردات، شاهد رشد مثبت در تیرماه و مردادماه امسال درمقایسه با مدت مشابه سال گذشته هستیم.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: همه می‌دانیم نه در تاریخ ایران بلکه شاید کمتر در تاریخ جهان شاهد چنین تحریم‌هایی بوده‌ایم. از آغاز سال 97 و تمام سال 97، سال 98 و امروز نیمی از سال 99 با این تحریم شدید مواجه هستیم.  اما در عین حال نگذاشتیم دشمنان ما به هدف اصلی‌شان که شکستن ابهت نظام و درمانده کردن مردم و تسلیم کشور و نظام در برابر خواست ناحق آنها بود، برسند.

روحانی ادامه داد: رییس جمهوری یادآور شد: ضربه دشمن در همین فضا است که می‌خواهد رابطه ما را با جهان، دچار اختلال کند و ما باید بتوانیم این مشکلات را در شرایط امروز حل و فصل کنیم. من در همین‌جا خدمت ملت عزیز، اساتید دانشگاه و دانشجویان عرض می‌کنم که علیرغم همه مشکلات، توانستیم آنچه برای کالاهای اساسی ما نیاز بوده، تقریباً در این 6 ماه به اندازه سال گذشته، در برخی از موارد بیش از سال گذشته را تامین کنیم.

رییس جمهور افزود: در ماه‌های تیر و مرداد تقریبا صادرات و واردات ما به شرایط سال گذشته بازگشت و در برخی زمینه‌ها بهتر شده است و علیرغم همه سختی‌ها و مشکلات حرکت جامعه و مردم ایران حرکتی بوده است که توانسته معضلات را در حد توان حل و فصل کند. 

وی یادآورشد: در زمینه اقتصادی علیرغم مشکلاتی که داشتیم در هر هفته شاهد افتتاح‌های بسیار بزرگ در زمینه های مختلف در کشور هستیم و این به آن معناست که ما سال «جهش تولید» را از یاد نبرده ایم و به آن عمل خواهیم کرد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

با تغییر قوانین بازار پایه – که البته مخالفت هایی را نیز به دنبال داشت – بسیاری از سرمایه گذاران بدون فاکتور های بنیادی عزم خروج از بازار را داشتند. امروز قصد بررسی یکی از شرکت های حاضر در بازار پایه زرد فرابورس را داریم. آیا پورتفوی غصینو ارزنده است؟ با ما همراه باشید.

ابتدا سهم هر کدام از شرکت ها را از پورتفوی بورسی غصینو بررسی می کنیم.

بررسی پورتفوی شرکت صنعتی مینو (غصینو)

پورتفوی بورسی غصینو

بررسی پورتفوی شرکت صنعتی مینو (غصینو)

لازم به ذکر است قیمت سهام نماد های غشوکو و خودکفا بر اساس قیمت آخرین معامله پیش از بسته شدن نماد به دلیل قوانین بازار پایه است.

پورتفوی غیر بورسی غصینو

بررسی پورتفوی شرکت صنعتی مینو (غصینو)

توجه کنید با توجه به اینکه ارزش بازارِ شرکت های غیر بورسی زیر مجموعه، در بورس و به واسطه ی فرآیند عرضه و تقاضا تعیین نمی شود، از محاسبات ارزش گذاری مربوط به آن صرف نظر کرده ایم.

در صورتی که تنها پورتفوی بورسی شرکت صنعتی مینو را مد نظر قرار دهیم، ارزش افزوده ی سرمایه گذاری های این شرکت به بیش از 3000 میلیارد تومان می رسد! با توجه به جمع حقوق صاحبان سهام این شرکت که بر اساس ترازنامه سه ماهه 98 برابر 220 میلیارد تومان است، خالص ارزش دارایی های این شرکت (NAV) به 3220 میلیارد تومان خواهد رسید. (توجه کنید به جهت سادگی در محاسبات از بررسی پورتفوی غیر بورسی این شرکت خودداری کرده ایم)

این در حالی است که ارزش بازار این شرکت در تاریخ بسته شدن نماد به علت تغییرات بازار پایه، تنها 1900 میلیارد تومان بوده است. این را باید در کنار عملکرد بسیار خوب این شرکت در سه ماهه ی ابتدائی 98 گذاشت. (افزایش 330 درصدی سود ناخالص، افزایش 423 درصدی سود خالص، هزینه ی مالی بسیار اندک، افزایش نرخ 35 درصدی محصولات و غیره)

همچنین در نظر داشته باشید قیمت نماد های غشوکو و خودکفا بر اساس آخرین قیمت معامله شده پیش از بسته شدن نماد (به دلیل تغییر قوانین بازار پایه) بوده و از آنجایی که دامنه نوسان در ارزش گذاری سهم تاثیری نخواهد داشت، منفی های هیجانی فروشندگان احتمالاً پس از مدتی جای خود را به مثبت های پیاپی خواهد داد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: مهمترین اقدامات وزارت جهاد کشاورزی از اول اردیبهشت، بیرون کشیدن لایه‌های پنهانی است که بخش کشاورزی، از آن رنج برده است و به همین دلیل، اساسی‌ترین کار ما پی‌ریزی و ریل گذاری این موارد بوده است.

وی افزود: مهم ترین مسئله ما تولید است و تلاش داریم زیرساخت‌های لازم و نهاده‌های لازم و دانش با ضریب خود اتکایی بالا برای همه فعالیت‌ها تامین شود؛ این در حالی است که در اول انقلاب در بخش زراعت 20 میلیون تن محصولات زراعی تولید می‌کردیم که در هفت سال گذشته از 68 تا 83 میلیون تن تولید داشته ایم که پیش بینی می‌کنیم به 88 میلیون تن برسد. تولید دام ما در اول انقلاب 3.3 میلیون تن بود که هم اکنون در 16 میلیون تن تثبیت شده است.

به گفته این مقام مسوول در شیلات خیلی عقب بودیم و فقط 32 هزار تن تولید داشتیم که پیش بینی می‌کنیم تا پایان سال به رقم 1.5 میلیون تن برسیم. در اغلب محصولات باغی نیازی به افزایش تولید نداریم و برای گندم تولیدمان تثبیت شده و ضریب خودکفایی ما 100 است و آنچه وارد می‌شود برای ذخایر استراتژیک است و تولید گندم که در اوایل انقلاب 4 میلیون تن بود در این هفت سال به 13.7 میلیون تن رسیده است.

خاوازی اظهار داشت: در بسیاری از گیاهان خودکفا هستیم مثل گوجه و سیب زمینی و … و هیچ مشکلی در داخل کشور نداریم فقط بحث دانه‌های روغنی است که با برنامه ریزی می‌شود دانه‌های روغنی مورد نیاز کشور را تولید کرد. پتانسیل خوبی برای توسعه دانه‌های روغنی در کشور داریم و ما نباید متکی به یک گیاه کلزا باشیم مثلا خوزستان برای توسعه سویا و کنجد بسیار مناسب است. منتها باید در سیاست گذاری، بسته‌های حمایتی برای کشاورزان دیده شود تا برای کشت محصول طبق الگوی کشت دچار تردید نشود، چون کشاورز در گام اول حتما نگاه به سودش می‌کند.

خاوازی گفت: الگوی کشت دو لایه دارد یک لایه اش کاملا فنی است که بر اساس اقلیم و نوع خاک و هوا و منطقه به علاوه فلولوژی گیاه می‌توانیم بگوییم کجا چه محصولی باید کشت شود. لایه مهم‌تر در الگوی کشت سیاست گذاری است یعنی باید به نوعی قیمت گذاری کنیم و بسته‌های حمایتی خود را طراحی کنیم که کشاورزان از الگوی کشت استقبال کنند. روی بسته‌های حمایتی داریم کار می‌کنیم و دولت هم اعلام آمادگی کرده است برای پذیرش آن و بخش اول الگوی کشت را در کشت پاییزه شروع می‌کنیم.

تقدیم بسته حمایت از کشاورزان به دولت

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه بسته حمایتی را تا دو هفته دیگر تقدیم دولت می‌کنیم که حداقل در بیش بودها فضا را آرام می‌کند که یکباره 7 میلیون تن گوجه تولید نکنیم، ادامه داد: در کشورهای توسعه یافته چیزی تحت عنوان رابطه مستقیم بین مزرعه و بازار محصول نداریم و بین این‌ها عوامل زیادی هستند که آن را کنترل می‌کنند این زنجیره‌ها کاملا برنامه ریزی شده هستند و با هم شکل می‌گیرند و به همین دلیل سود بین آن‌ها عادلانه توزیع می‌شود و کشاورز در همه مراحل سودش را می‌بیند.

خاوازی ادامه داد: رمز این اتفاق، کشاورزی قراردادی است یعنی بر اساس قرارداد معلوم می‌شود کشاورز برای که کار می‌کند و در این زنجیره هر کس باید ارزش افزوده‌ای به محصول اضافه کند. کل بحث تنظیم بازار و سیاست گذاری آن بر عهده وزارت صمت است، اما ما به نوبه خود داریم تلاش می‌کنیم که نهاده‌های دامی و زراعی و باغی با قیمت مناسب به دست کشاورزان و دامداران برسد و می‌خواهیم کارت‌هایی در اختیار کشاورزانی که محصولات استراتژیک می‌کارند قرار دهیم تا بتوانند با آن نهاده هایشان را به نرخ مناسب تهیه کنند.

بر اساس گفته های این مقام مسوول 45 درصد نهاده‌ها را چند شرکت مشخص تامین می‌کنند که این هم بر می‌گردد به توان مالی آن‌ها وگرنه برای وزارت صمت و جهاد کشاورزی فرقی نمی‌کند که چه کسی ثبت سفارش می‌کند. برای توزیع گوشت با قیمت مناسب برنامه‌ای داریم که بخشی از آن را می‌خواهیم در تهران عملیاتی کنیم و آن بحث عرضه مستقیم است که با راه اندازی باراندازهایی خود دامداران عرضه مستقیم را انجام دهند و در دل این استارت آپ‌های جوان می‌آیند و عرضه درون شهر را به عهده می‌گیرند.

وی درباره تولید و پرورش مرغ لاین ایرانی هم گفت: مرغ لاین ایرانی را مدت‌ها در وزارت جهاد کشاورزی نگهداری کرده بودیم و با کمک همه دستگاه‌ها در پایان خرداد 16 درصد جوجه ریزی‌ها با مرغ لاین انجام گرفت که انشا الله تا فروردین سال آینده، گوشت مرغ لاین ایرانی وارد بازار می شود. 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا) و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی امروز دوشنبه در آیین بهره برداری از طرحهای ملی وزارت نفت، اظهارداشت: تولید نفت از منابع مشترک نفتی از 70 هزار بشکه به 400 هزار بشکه افزایش یافته است و همانطور که آقای استاندار گفتن اگر این خبیث در آمریکا روی کار نیامده بود، امروز تولید ما از این میادین، به بیش از یک میلیون بشکه می رسید.

وی با بیان اینکه صنعت گاز با تولید انرژی پاک، یک صنعت زیربنایی و عامل توسعه کشور است، گفت: از تولید 600 میلیون متر مکعب گاز امروز به نزدیک یک هزار میلیون متر مکعب رسیده ایم.

رئیس جمهور شبکه گاز رسانی در  ایران را در دنیا بی نظیر دانست و اظهارداشت: هم اکنون17 هزار روستا در دولت تدبیر و امید به شبکه گاز سراسری متصل شده اند و سوخت 89 نیروگاه کشور با گاز تامین می شود. با تلاش دولت یازدهم و دوازدهم یادگارهای ارزشمندی برای ملت ایران و دولت آینده گذاشته است و دولت‌های آینده می‌توانند از برکات آن بهره‌برداری کنند. با اقدامات دولت یازدهم و دوازدهم توانسته‌ایم در بخش گاز خودکفا شده و از 600 میلیون متر مکعب امروز به حدود هزار میلیون متر مکعب رسیده‌ایم و در فصل زمستان حدود 800 میلیون متر مکعب گاز در اختیار خانه‌ها و مصارف کشور قرار می‌گیرد و این معادل 5 میلیون بشکه نفت است و از این‌رو گاز اهمیت خاص و ویژه‌ای برای اداره کشور دارد.

وی با بیان اینکه دیروز مقام معظم رهبری اشاره داشتند که یادگارهایی از این دولت برای دولت آینده به جا بماند، اظهار داشت: دولت یادگارهای بزرگی در بخش گاز برای دولت آینده دارد و همه فازهای پارس جنوبی به جز یکی افتتاح شده است و همچنین در بنزین و گازوئیل هم خودکفا شده‌ایم و اینها همه ارمغانی است که این دولت برای ملت ایران و دولت های آینده به جا می‌گذارد. دولت آینده وقتی کار خود را آغاز می‌کند که پتروشیمی از 56 میلیون تن به 100 میلیون تن و از 11 میلیارد دلار به 25 میلیارد دلار رسیده است.

روحانی با اشاره به سرمایه‌گذاری 4.7 میلیاردی پروژه‌هایی که امروز در بخش نفت به افتتاح رسید، گفت: این حجم از سرمایه‌گذاری کار بزرگی است که با تلاش دست‌اندرکاران و در شرایط تحریم به ثمر رسیده است. امروز در زمینه نفت و گاز در برابر مردم ایران شرمنده نیستیم و می‌توان به مردم گفت که هم در نفت و گاز و هم در میادین مشترک کارهای بزرگی در این دولت انجام شده است.

جهش سوم در حوزه نفت و گاز

وی  با اشاره به برنامه‌ریزی دولت برای ایجاد جهش سوم در حوزه نفت و گاز اظهار داشت: دولت جهش دوم را تا پایان این دوره در حوزه پتروشیمی انجام می‌دهد و برای جهش سوم نیز برنامه‌ریزی کرده‌ایم که ارزش صادراتی آن به 37 میلیارد دلار می‌رسد و تا پایان این دولت 8 میلیارد دلار آن سرمایه‌گذاری خواهد شد.

رئیس جمهور با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص جلوگیری از خام‌فروشی، اظهار داشت: در زمینه نفت و گاز با احداث مجتمع‌های پتروشیمی اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده است و معتقدم که در زمینه همه معادن زیرزمینی باید این تحول انجام شود و به گونه‌ای نباشد که سنگ‌های ارزشمند کشور به صورت خام صادر شده و همان سنگ دو مرتبه به کشور وارد شود. لذا امیدوارم در همه زمینه‌ها گام‌های مناسبی برداشته شود.

 روحانی با بیان اینکه تا پایان سال افتتاح‌های مهمی در حوزه‌های مختلف انجام خواهد شد، گفت: همانطور که در ایام شروع سال به مردم وعده داده‌ایم که امسال سال افتتاح خواهد بود تا پایان سال روند افتتاح‌ها، ادامه خواهد داشت و علیرغم فشار و تحریم‌هایی که با آن مواجه هستیم، شاهد تحول در تولید کشور خواهیم بود.

در این مراسم که همزمان با هفته دولت برگزار شد، سه طرح بزرگ ملی با اعتبار حدود 4.7 میلیارد یورو در حوزه نفت  شد. رئیس جمهور در ارتباط ویدئوکنفرانسی، طرح توسعه و بهسازی مرکز دیسپچینگ گاز و خطوط انتقال ششم و نهم سراسری گاز، فاز اول پتروشیمی بوشهر و نیروگاه سیکل ترکیبی 500 مگاواتی غرب کارون و خطوط انتقال و پست برق آن را افتتاح کرد.

خط لوله انتقال گاز ششم سراسری ظرفیت انتقال روزانه  110 میلیون مترمکعب گاز را از پارس جنوبی به استان‌های غرب کشور دارد. این طرح کاملا با اتکا به توانمندی و نبوغ متخصصین و سازندگان داخلی به ثمر نشسته است و طول آن حدود 1200 کیلومتر است که گاز پارس جنوبی را با عبور از استان های بوشهر، خوزستان، لرستان، ایلام و کرمانشاه به شهر دهگلان در استان کردستان منتقل می‌کند. خط لوله 125 کیلومتری انتقال گاز نهم سراسری با ظرفیت 60 میلیون مترمکعب است که مبداء آن از 32 کیلومتری غرب بهبان آغاز می‌شود و تا مرز بازرگان و شمال ماکو امتداد می یابد.

احداث این خطوط لوله علاوه بر پایداری در تامین گاز استان های سردسیر کشور از مزیت صادراتی نیز برخوردار بوده و نقش مهمی در تبادلات انرژی با کشورهای منطقه دارد.

بهره برداری از فاز نخست پتروشیمی بوشهر

فاز اول پتروشیمی بوشهر نیز که با دستور رئیس جمهور به بهره‌برداری رسید شامل واحد استحصال اتان، متانول، شیرین‌سازی گاز، تولید اکسیژن، تولید آب صنعتی و خوراک 9.6میلیون مترمکعب در روز برای پالایشگاه‌های پارس جنوبی است. نیروگاه سیکل ترکیبی 500 مگاواتی غرب کارون نیز از ظرفیت تولید 492مگاوات برق در روز به منظور تامین برق میادین غرب کارون شامل آزادگان شمالی و جنوبی، یاران شمالی و جنوبی است. برای این پروژه 150 کیلومتر خط انتقال برق، 5 پست فشار قوی و ایستگاه تقلیل فشار گاز نیروگاه نیز تاسیس شده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرآنلاین، حسین مدرس خیابانی گفت: نزدیک به هفت میلیون تن خرید تضمینی گندم انجام شده است که این عدد نسبت به میزان خرید تضمینی گندم پارسال هشت درصد بیشتر است.

وی افزود: گندمی که امسال از کشاورزان خریدیم، 58 درصد نسبت به پارسال گرانتر است، زیرا نرخ خرید تضمینی گندم بالاتر رفت.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، تصریح کرد: به همه کشاورزانی که گندم شان را به دولت داده اند تا 23 تیرماه، تقریبا 80 درصد پولشان پرداخت شده است.

مدرس خیابانی با اشاره به اینکه احتمالا امسال هم افزایش خرید تضمینی گندم نسبت به پارسال داریم، افزود: امسال برای خرید تضمینی حدود 9 تا 10 میلیون تن گندم برنامه ریزی شده است.

وی همچنین گفت: در زمینه تامین گندم مصرفی کشور خودکفا می شویم.

14 میلیون تن ظرفیت نگهداری گندم داریم

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت: حدود 14 میلیون تن ظرفیت سیلو و محوطه نگهداری گندم، داریم.

مدرس خیابانی با تاکید بر این که مشکلی برای نگهداری گندم در کشور وجود ندارد، افزود: هم سیلوهای قدیمی گنجایش گندم های ما را دارند و هم با سرمایه گذاری های جدید به مرور این سیلوها نوسازی و بازسازی می شوند و به ظرفیت آن ها اضافه می شود.

وی گفت: به موازات خرید گندم بیشتر از کشاورزان، نیازی به محل نگهداری گندم یا سیلوهای فلزی، بتنی و روباز داریم.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: اکنون شرکت های بازرگانی دولتی و بخش خصوصی، طرح های زیادی در سیلوسازی راه انداخته اند که نمونه آن بهره برداری از دو سیلوی 30 هزار تنی شهرستان اقلید و 40 هزار تنی شهرستان داراب در روز گذشته بود.

مدرس خیابانی گفت: هفته آینده هم سیلوی 50 هزار تنی شهر فیروزه نیشابور به بهره برداری می رسد.

برخورد شدید با سوء استفاده کنندگان از تغییرات قیمت کالاها

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، گفت: با سوء استفاده کنندگان از تغییرات قیمت کالاها که متاثر از شاخص‌های کلان اقتصادی است، به شدت برخورد می‌کنیم.

حسین مدرس خیابانی با اشاره به افزایش قیمت‌ها در برخی کالاها مثل لبنیات و حبوبات افزود: باید بین تغییرات قیمت که متاثر از شاخص‌های کلان اقتصادی است و گرانی که با سوء استفاده، احتکار و امتناع از فروش پیش می‌آید، تفاوت قائل شویم.

وی تصریح کرد: با سوء استفاده کنندگان در بخش‌های تولید یا عرضه به شدت، برخورد می‌کنیم.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: هم سازمان حمایت و هم سازمان تعزیرات حکومتی همراه با دادستانی و پلیس امنیت، تیم‌های نظارتی دارند که با سوء استفاده کنندگان به شدت مقابله می‌کند.

مدرس خیابانی با اشاره به مقاومت برخی برای عرضه کالا با هدف گرانفروشی در آینده، افزود: امسال تمرکز ما در حوزه بازرسی و نظارت روی انبارها و مراکز نگهداری کالاست.

وی گفت: بانک مرکزی هم تلاش‌های خوبی کرد و موفق شد، رشد بی حد و حصر نرخ ارز را کنترل کند.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت، افزود: کالاهای اساسی به وفور در کشور وجود دارد و بنادر و فروشگاه‌ها هم مملو از کالاست.

مدرس خیابانی، آمار کالاهای تولیدی کشور را افزایشی توصیف کرد و گفت: در سخت‌ترین شرایط تحریم و جنگ اقتصادی، بدون استثنا همه رسته‌های صنعتی و معدنی ما افزایشی است که خود این افزایش تولید به افزایش عرضه و تعادل در قیمت‌ها کمک می‌کند.

وی افزود: چیزی که اکنون در بازار با آن روبرو هستیم، کمبود و گرانی نیست بلکه بخش عمده‌ای از کالاها متاثر از فضای کلی اقتصادی کشور است.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تغییر شاخص‌های کلان اقتصادی، گفت: وقتی نرخ ارز، تورم و دستمزد تغییر کرده، روی کالاها هم تاثیر گذاشته است.

مدرس خیابانی افزود: اگر بخواهیم جلوی این تغییرات طبیعی قیمت‌ها را که ماحصل افزایش عوامل تولید است، بگیریم و آن را سرکوب کنیم، مفهومش این است که در سال جهش تولید جلوی تولید را می‌گیریم.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.