دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
1 مهر 1399

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، روح‌الله ایزدخواه مسئول کارگروه خودرو در کمیسیون صنایع و معادن مجلس درخصوص ساماندهی وضعیت بازار خودرو به تسنیم گفت: بسیاری از مشکلات فعلی بازارهای کالایی به دلیل تعیین قیمت های دستوری از سوی دولت است از این رو مجلس با سرکوب قیمتی و کاهش انگیزه تولیدکنندگان مخالف بوده و در طرف مقابل نیز موافق رهاسازی کامل قیمت کالاها از جمله خودرو نیست از این رو، عرضه محصول در بورس کالا به عنوان بازاری شفاف و قابل رصد بهترین گزینه است.

وی افزود: قیمت گذاری دستوری مشابه تخصیص دلار 4200 تومانی و مشکلات عدیده برای اقتصاد است. شفاف‌سازی مسیر توزیع خودرو از مواردی است که می‌تواند جلوی نوسانات قیمتی ایجاد شده به واسطه دلالی را بگیرد و طبق این طرح ساز و کار عرضه و توزیع خودرو بر اساس نظام بورس کالا منظم خواهد شد. طرح ساماندهی بازار و صنعت خودرو به منظور کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو با 20 ماده تدوین شد و در این طرح، عرضه خودرو تنها در بورس امکان‌پذیر است تا نحوه عرضه به بازار شفاف شود. همچنین قیمت خودرو بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.

ایزدخواه عنوان کرد: اگر قیمت تعادلی خودرو در بورس بالاتر از قیمت تمام‌شده باشد از اختلاف قیمت بین قیمت بازار و تمام‌شده، مالیات گرفته می‌شود تا رانت موجود به‌جای اینکه به جیب دلالان یا خودروساز رود در اختیار دولت قرار گیرد و صرف افزایش تولید خودرو شود تا قیمت‌ها پایین بیاید. در این طرح پیشنهاد شده از مالیات اخذ شده معاملات خودرو، 20 درصد به خزانه برود و صرف توسعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی شود و 70 درصد هم به خودروسازها وام کوتاه‌مدت داده شود تا تولید را افزایش دهند. در این میان 10 درصد برای پاداش به خودروسازان در نظر گرفته شده تا اگر عرضه خودرو بالا بود به‌ تشخیص شورای رقابت به خودروسازان تعلق گیرد و به این ترتیب تلاش شده سود خودروساز صرفاً در افزایش تولید قرار گیرد.

اصلاح تقاضای سفته‌بازی و سرمایه‌گذاری خودرو

محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در این خصوص گفت: اگر تقاضای کاذب بازار خودرو حذف شده و تاثیر نرخ ارز بر بهای تمام شده تولید مشخص شود، بازار خودرو ساماندهی می‌شود. در طرح ساماندهی بازار و صنعت خودرو از ظرفیت های بورس کالا استفاده می شود. قیمت‌گذاری خودرو ارتباط چندانی با محل عرضه ندارد بلکه بحث اصلی این است که تغییرات نرخ ارز چه تاثیری در بهای تمام شده تولید خودرو دارد.

وی ادامه داد: باید مشخص شود از قیمت کنونی خودرو چه میزان حباب بوده و افزایش تولید تا چه میزان می‌تواند قیمت‌ها را منطقی کند. طبق بررسی‌های انجام گرفته بخشی از تقاضاها که موجب افزایش قیمت شدید خودرو شده، سفته‌بازی و سرمایه‌گذاری بوده و مصرفی نیست. در دنیا نه تنها خودرو کالای سرمایه‌ای محسوب نمی‌شود بلکه مانند برنج، یخچال و… مصرفی است. مشکلات کنونی نظام اقتصادی موجب شده، مردم به دنبال خرید کالاهای مصرفی مانند خودرو برای سرمایه‌گذاری باشند. مادامی‌که تقاضای غیرواقعی موجود در بازار با روش‌های واقعی حذف نشود، نگرانی از استمرار وضعیت کنونی وجود دارد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

چهارمین افت ماهانه تاریخ بورس

در ادامه مسیر نزولی بازار سهام در مردادماه، آخرین ماه تابستان نیز با افت 2/ 9 درصدی شاخص کل به پایان رسید تا سنگین‌ترین افت ماهانه نماگر بورس تهران از آذر 97 رقم خورد. شاخص هموزن نیز در این ماه افتی معادل 7/ 13 درصد را تجربه کرد تا به کاهش یکدست قیمت سهام گواهی دهد. در مجموع از ابتدای سال 99 تاکنون بازدهی شاخص سهام 211 درصد برآورد شد تا صدرنشینی بورس تهران در جدول بازارهای سرمایه‌گذاری حفظ شود. هر چند بازار سهام در مجموع نیمه نخست سال 99 توانسته با جذب بالای نقدینگی در صدر بایستد اما ارزش معاملات خرد سهام که به 30هزار میلیارد تومان نیز رسیده بود در روزهای پایانی تابستان و در روزهای منفی بازار رو به کاهش گذاشت و حتی به سطح هزار میلیارد تومان در روز نیز رسید.  در نیمه نخست امسال، پس از هجوم پول‌های سرگردان به گردونه معاملات سهام، رشد افسارگسیخته قیمت‌ها را شاهد بودیم. به‌طوری که نماگر سهام در نیمه مرداد مرز دو میلیون واحد را نیز فتح کرد و بازدهی این نماگر از ابتدای سال از 300 درصد نیز فراتر رفت. در ادامه اما سیاست‌های یک بام و دو هوای سیاست‌گذار و تلاش برای حمایت مصنوعی از شاخص سهام سبب افزایش تردید و بی‌اعتمادی صاحبان نقدینگی شد. سرمایه‌گذارانی که پیش‌تر نیز در هراس از افزایش قیمت‌ها و فرضیه حبابی شدن بازار، با تردید دادوستد می‌کردند و با آغاز موج اصلاحی در بازار، بیش از گذشته هراسان شدند.

خروج پول حقیقی در آخرین ماه تابستان

پس از ورود حدود 94 هزار میلیارد تومان نقدینگی از سوی سرمایه‌گذاران خرد به گردونه معاملات سهام در 5 ماه نخست سال 99، شهریورماه شاهد خروج بیش از 12 هزار میلیارد تومان پول حقیقی از جریان دادوستدها بودیم. به این ترتیب پس از گذشت 14 ماه، سهامداران حقوقی به حمایت از شاخص سهام پرداختند و خالص خرید مثبتی را رقم زدند. در مجموع نیمه نخست سال، 81 هزار و 715 میلیارد تومان نقدینگی از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران خرد بازار منتقل شود. در این میان گروه‌های بزرگ کامودیتی‌محور در صدر جذب نقدینگی خرد قرار گرفتند. در این راستا گروه فرآورده‌های نفتی با خالص خرید 28 هزار میلیارد تومانی حقیقی‌ها همراه شد و پس از آن شاهد ورود 16 هزار و 130 میلیارد تومان نقدینگی به سهام زیرمجموعه گروه فلزات اساسی بودیم. در آن‌سوی بازار نیز گروه چند رشته‌ای صنعتی با محوریت «شستا» با بیشترین خالص فروش حقیقی به ارزش 2 هزار و 741 میلیارد تومان در 6 ماه نخست سال 99 مواجه شد. بانکی‌ها نیز در این بازه زمانی شاهد خروج 613 میلیارد تومان پول حقیقی از گردونه معاملات سهام خود بودند.

عملکرد صنایع در آخرین ماه تابستان

نگاهی به عملکرد صنایع 38 گانه بورسی در شهریور 99 نشان می‌دهد که در مقابل سرخپوشی 35 گروه، تنها سه صنعت کامودیتی‌محور با رشد قیمت سهام زیرمجموعه خود همراه شدند. از این رو بیشترین رشد شاخص صنعت از آن گروه فلزات اساسی با افزایش 2/ 13 درصدی میانگین قیمت‌ها شد. پس از آن گروه کانه‌های فلزی رشد حدود 10 درصدی را تجربه کرد و پتروشیمی‌ها نیز شاهد افزایش 5/ 2 درصدی شاخص صنعت خود بودند. در این میان گروه استخراج نفت و گاز با تک نماد «حفاری» شاهد ریزش 8/ 36 درصدی قیمت بود. گروه فنی و مهندسی با دو نماد «رتکو» و «رمپنا» با کاهش 3/ 34 درصدی مواجه شد. بیشترین ارزش دادوستد سهام نیز در این ماه از آن گروه فلزات اساسی با معامله 37 هزار و 860 میلیارد تومانی شد. سه گروه بانک، فرآورده‌های نفتی و خودرو دیگر صنایع پرمعامله بورس تهران در آخرین ماه تابستان بودند. با تعمیم این آمار به نیمه نخست سال اما تمامی صنایع سبزپوشند. در این میان بیشترین بازده از آن گروه محصولات چرمی با تک نماد «وملی» و رشد 5/ 577 درصدی شد. پس از آن گروه وسایل ارتباطی با تک نماد «ولپارس» و رشد 535 درصدی شد. گروه چند رشته‌ای صنعتی نیز در نیمه نخست سال 99 با رشد 332 درصدی میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود همراه شد.

سکه؛ رقیب جدی سهام

بازدهی 211 درصدی شاخص سهام طی نیمه نخست سال 99 در شرایطی رقم خورد که سکه با رشد 118 درصدی به رقیب جدی بازار سهام تبدیل شده است. دلار نیز در این مدت رشد 69 درصدی را ثبت کرده و قدم در کانال 27 هزار تومانی گذاشته است. این در حالی است که در بازه شهریورماه، بازار سهام با اختلاف سنگینی از رقبای خود جا ماند. در آخرین ماه تابستان در حالی شاخص کل بورس تهران کاهش 2/ 9 درصدی را تجربه کرد که شاهد رشد 21 درصدی سکه و افزایش بهای 18 درصدی دلار در بازار آزاد بودیم.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت پارس خودرو اعلام کرد آمار 6 ماه اول سال نشان از تولید 52 هزار دستگاه انواع خودروی سواری و رشد 8 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.

بر اساس این گزارش، “خپارس” در شهریور حدود 8 هزار دستگاه تولید کرده و توانسته در آخرین ارزیابی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران ، 3 ستاره کیفی برای خودروی کوئیک آر کسب کند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

دکتر جواد عشقی‌نژاد، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری مدبران اقتصاد (زیرمجموعه هلدینگ خلیج فارس)، در گفت‌وگو با خبرنگار بااقتصاد، با اشاره به روند اصلاحی بازار، معتقد است: « در روزهای اخیر بازار وضعیت نامطلوبی نداشت اما برای حمایت بیش‌تر، تدابیر و تمهیدات بسیار جدی از جمله، الزام همه شرکت‌ها برای داشتن بازارگردان، اندیشیده شد.» وی ضمن اعلام خبر عرضه اولیه سهام پتروشیمی الوند و بوعلی در پاییز امسال، سهم‌های بنیادی و صادرات‌محور را در نیمه دوم امسال، جذاب‌تر می‌داند. این گفت‌وگو را می‌خوانید.

                                                                                ********************************************

-به‌رغم حمایت‌هایی که از بازار سهام انجام شد، روند منفی و اصلاحی همچنان ادامه دارد. آیا این وضعیت در فصل پاییز هم بر بازار حکم‌فرما خواهد بود؟

در برخی روزها که بازار روند اصلاحی می‌گیرد نباید دچار نگرانی شویم. ذات بازار مثبت و منفی بودن را با خودش به همراه دارد اما گاهی ممکن است رفتارهای سهامداران حتی در روزهای مثبت بحران‌ساز شود در حالی‌که باید در مقابل بازار، رفتار کارشناسانه و منطقی داشته باشیم. در روزهای اخیر بازار وضعیت نسبتا بدی نداشت اما برای این‎‌که سهامداران خیال‌شان راحت باشد تدابیر و تمهیدات بسیار جدی اندیشیده شد. یکی از این موارد، الزام همه شرکت‌ها به داشتن بازارگردان است که در این زمینه تکالیف و دستورات خاصی هم در نظر گرفته شده است. باید به سمتی برویم که مانند بازارهای پیشرفته سایر کشورها، همه سهم‌ها در بازار حتی بیش از یک بازارگردان داشته باشند.

-این قوانین و ابزارهای حمایتی تا چه میزان بر روند بازار تاثیر می‌گذارد و مهم‌ترین مزیت آن چیست؟

مهم‌ترین مزیت قانون الزام شرکت‌ها به داشتن بازارگردان، افزایش نقدشوندگی سهم‌ها و ایجاد آرامش برای سهامداران خرد است تا هر زمانی که بخواهند سهام‌شان نقد شود. در نهایت، برای بازار شرایط ایده‌آلی را فراهم می‌کند تا سهامداران نگرانی بابت سهم‌ها نداشته باشند. اوراق اختیار فروش تبعی که این روزها برخی شرکت‌ها منتشر می‌کنند نیز به کمک بازار آمده است و هر کسی دارنده یک برگ سهم باشد با خرید یک واحد اوراق اختیار تبعی فروش، سهمش را برای موعد مشخص با قیمت معلوم بیمه می‌کند. اجرای این قوانین و ابزارهای حمایتی در بازار سرمایه شاید دور از دسترس می‌نمود اما اکنون در بازار ایجاد شده است. بر همین اساس، هلدینگ خلیج فارس در ردیف نخستین شرکت‌هایی بود که اوراق اختیار تبعی فروش را برای حمایت از سهامدارانش منتشر کرد. به نظر من، ابزارهایی مانند اوراق اختیار تبعی فروش باید در بازار سرمایه فراگیر شود و منطبق بر این الگوی کنترل لیست که در بازارهای دنیا هم وجود دارد، قرار گیرد.

-باتوجه به روند صعودی نرخ دلار، تاثیرات آن را بر بازار سرمایه چگونه پیش‌بینی می‌کنید. در میان بازارهای موازی مانند: طلا، ارز، مسکن، خودرو و بورس، آینده کدام یک روشن‌تر است؟

در پاسخ به بخش دوم پرسش‌تان، بدون حساسیت و تعصب نسبت به بازار سرمایه، صراحتا می‌گویم؛ آینده بازار سهام روشن‌تر است. نخستین پلنی که هر سرمایه‌گذاری برای خودش طراحی می‌کند، نقدشوندگی است و بازارهای موازی به‌ویژه طلا، ارز و مسکن (در موارد بحرانی)، نقدشوندگی کمتری دارند. به هر حال، پیش از این بازار سرمایه متفاوت‌تر از بازار ارز بود و رفتاری متفاوت و گاهی واگرا داشت اما در چند سال اخیر این رفتار، هم‌گرا شده و حتی برخی مواقع بازار سرمایه از بازار ارز پیشی گرفته و به اصطلاح نرخ ارز را پیش‌خور کرده است. این نشان می‌دهد، کسانی که تمایل به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه داشته باشند با کنترل ریسک‌های سهام خاص می‌توانند با نقدشوندگی بالا و ریسک کمتر در این بازار ورود و خروج کنند که جذابیت بازار سهام را افزایش داده است.

-بسیاری از فعالان و تحلیلگران بازار معتقدند در حال حاضر، قیمت سهام ارزنده شده است. در فصل پاییز نقش حقوقی‌ها را پررنگ‌تر می‌دانید یا تاثیر حقیقی‌ها را؟

به نظر من هم، قیمت سهام ارزنده شده است البته این موضوع برای همه سهم‌ها صدق نمی‌کند اما بازار در راه حرفه‌ای شدن قرار دارد و تشخیص می‌دهد که کدام سهم ارزندگی بالاتری و کدام سهم بالاتر از ارزش واقعی‌اش قرار دارد. بنابراین در فصل پاییز، هم حقوقی‌ها به‌ویژه ناشران نگاه‌شان به سهام‌شان است و هم حقیقی‌ها با توجه به تجربه‌هایی که در دو ماه گذشته کسب کرده‌اند و به دلیل محدودیت در سایر بازارها، دوباره منابع را به بازار سرمایه برمی‌گردانند. با این تفاسیر، بازار در فصل پاییز جدا از این‌که مثل همیشه کنترل ریسک هم انجام می‌دهد، محلی امن و قابل اعتماد برای سهامداران حقیقی خواهد بود. مهم‌تر این‌که پول‌های خُرد بیش‌تر جذب بازار سرمایه می‌شوند و بورس محملی برای جذب نقدینگی‌های کوچک است.

-بازار سرمایه از عرضه صندوق یکم و دومETF دولتی، به نتایجی که از پیش اعلام کرده بودند، دست نیافت. عرضه صندوق سوم که فلزی خودرویی است را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

با توجه به کاهش قیمت‌ها و به کف رسیدن قیمت برخی سهم‌ها، فصل پاییز می‌تواند زمان مناسبی برای عرضه صندوق سوم باشد اما از آنجایی‌که هنوز وزارت‌خانه‌های مرتبط صحبتی از عرضه صندوق سوم به میان نیاورده‌اند و حرفی در این‌باره نزده‌اند، ممکن است فاصله اظهار نظرهای مسئولان مربوط روی زمان و کیفیت عرضه این سهم‌ها تاثیرگذار باشد. به نظر من بهتر است در زمان مقتضی در این‌باره اظهار نظر کنیم. به هر حال در فصل پاییز سهم‌های بنیادی و صادراتی‌محور می‌توانند جذابیت بالایی برای جذب سرمایه ایجاد کنند.

-آخرین پرسش درباره هلدینگ خلیج فارس و زمان عرضه اولیه شرکت‌های زیرمجموعه فارس است. نخستین عرضه اولیه فارس در فصل پاییز به نام کدام شرکت رقم خورده است؟

در تلاش هستیم که پتروشیمی اروند و سپس پتروشیمی بوعلی را تا پایان فصل پاییز آماده ورود به بازار سرمایه کنیم. امیدوارم به فصل زمستان نرسد. برنامه‌ریزی‌های ما برای عرضه اولیه پتروشیمی اروند در هفته‌های آینده است.

گفت‌وگو: مولود غلامی

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تابناک،

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون مهمترین فاکتور برای تقویت بورس چیست؟، وضعیت بورس آمریکا روز‌های سیاه‌تری را پیش روی دلار قرار داده است، طلا در بازار جهانی ارزان شد، طلای سیاه ارزان شد، سهمیه بنزین مهر ماه امشب واریز می‌شود، علت تاخیر در انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث چیست؟ و آخرین روز شهریور با قیمت سکه را در بر دارد.

خداحافظی تلخ بورس با تابستان

امروز شاخص کل با 57081 واحد کاهش معادل منفی 3.45 درصد به یک میلیون و 595 هزار و 154 واحد، شاخص‌ قیمت وزنی – ارزشی با 14970 واحد کاهش معادل منفی 3.45 درصد به 418 هزار و 352 واحد، شاخص کل هم وزن با 6176 واحد کاهش معادل منفی 1.46 درصد به 415 هزار و 912 واحد، شاخص قیمت هم وزن با 4045 واحد کاهش معادل منفی 1.46 درصد به 272 هزار و 601 واحد، شاخص آزاد شناور با 73285 واحد کاهش معادل منفی 3.30 درصد به دو میلیون و 150 هزار و 863 واحد، شاخص بازار اول با 47767 واحد کاهش معادل منفی 3.89 درصد به یک میلیون و 180 هزار و 246 واحد و شاخص بازار دوم با 90619 واحد کاهش معادل منفی 2.78 درصد به 3 میلیون و 168 هزار و 598 واحد رسید. در نیمه دوم داد و ستدهای امروز بورس، در 447 هزار و 817 هزار نوبت معاملاتی، 3 هزار و 355 میلیارد برگه اوراق بهادار به ارزش 49 هزار و 486 میلیارد ریال در بورس معامله شد.

گزارش بورس امروز دوشنبه 31 شهریور 99/ سقوط شاخص کل به کانال 1.5 میلیون واحدی

گزارش بورس امروز دوشنبه 31 شهریور 99/ سقوط شاخص کل به کانال 1.5 میلیون واحدی

مهمترین فاکتور برای تقویت بورس چیست؟

همایون  دارابی کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که در شرایط فعلی، چه فاکتورهایی می تواند شاخص سهام را در تداوم حرکت در مسیر صعودی حمایت کند، گفت: در خصوص عوامل اقتصادی، نرخ ارز و تورم زمینه رشد بازار را در خود دارد؛ اما مشکل در حال حاضر در حوزه دولت است؛ جایی که یک آشفتگی جای همراهی و همگنی قبلی را گرفته است. در این زمینه می توانیم به نرخ بهره، اختلاف وزارت نفت و اقتصاد بر سر اقتصاد پالایشگاه ها، نبود وزیر در حوزه وزارت صنعت، معدن و تجارت را یاد کنیم. پس اگر سوال به این معنا است که آیا ما در درازمدت –یکساله –رشد شاخص خواهیم داشت، بله پاسخ مثبت است اما اینکه آیا ماه آینده رشد داریم یا خیر، پاسخ در حوزه اقتصاد سیاسی است که آیا دولت می پذیرد کارهایی را انجام دهد که به نفع بنگاه های اقتصادی کشور است یا خیر. چون اگر بنگاه ها از سیاست های دولت منتفع شوند،  آنگاه ارزش سهام آنها افزایش خواهد داشت. به نقل از سنا؛ دارابی با تاکید بر اینکه مهمترین فاکتور برای تقویت بازار سهام  همراهی و همدلی در داخل دولت است، اظهار داشت: هم اکنون بهترین ترکیب اقتصادی در وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و همچنین سازمان بورس وجود دارد.

وضعیت بورس آمریکا روزهای سیاه‌تری را پیش روی دلار قرار داده است

بلومبرگ: طی هفته‌های گذشته دلار تقریبا بدترین روزهای خود را در حدود 10 سال گذشته تجربه کرده است، اما با این حال ممکن است، حباب سنگین شکل گرفته در بورس آمریکا و تبعات آن باعث شود که این ارز روزهای سیاه‌تری را پیش روی خود داشته باشد. در سه ماهه جاری شاخص نقطه‌ای ارزش دلار بلومبرگ 5 درصد کاهش یافته و هم اکنون در حال به ثبت رساندن بدترین افت از سال 2010 تاکنون است. یکی از دلایل این مسئله این است که روند بهبود اوضاع و بلند شدن اقتصاد آمریکا از گرداب کرونا نه تنها تقریبا متوقف شده، بلکه معکوس هم شده است. شاخص S&P500 بورس آمریکا 7 درصد رشد کرده که نسبت به بورس‌های دیگر کشورها از جمله ژاپن، حوزه رویو و کانادا بسیار بیشتر بوده است. بورس کشورهایی نظیر انگلیس و استرالیا هم نه تنها مثبت نبود، بلکه منفی بود.

رشد بیش از حد بورس آمریکا ممکن است باعث شود طی روزهای آینده بسیاری از مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سراسر جهان را بر آن دارد که پرتفوی خود را با هدف حفظ سطح ریسک مناسب سبک‌تر کنند. این مسئله ممکن است طی روزهای آینده باعث شود که صندوق‌های سرمایه‌گذاری به سمت فروش دلارهای خود رفته و ارز کشورهایی را خریداری کنند که بورس آنها عملکرد کمتر از میزان مورد انتظار داشته است که از جمله آنها می‌توان به انگلیس و استرالیا اشاره کرد. این مسئله می‌تواند به کاهش بیشتر ارزش دلار در بازار جهانی منجر شود. هفته گذشته شاخص ارزش دلار بلومبرگ 0.5 درصد ریخت و در معاملات صبح امروز بازار ارز لندن هم 0.2 درصد پایین آمد.

طلا در بازار جهانی ارزان شد

رویترز: با تقویت تردیدها در مورد اجرای اقدامات محرکی از سوی سیاست گذاران فدرال رزرو و تقویت دلار، قیمت طلا به کمترین میزان در نزدیک به دو هفته گذشته کاهش یافت. هر اونس طلا در بازارهای جهانی با 28.74 دلار کاهش 1922.12 دلار فروخته شد. دلار به کمترین قیمت از 9 سپتامبر رسید. هان تان، تحلیلگر بازار گفت: «این نوسان میان دلار و طلا احتمالا تا زمانی که یک تغییر عمده در احساس حاکم بر ریسک کردن بازار ایجاد شود، یا سرمایه گذاران بتوانند فهم بهتری نسبت به چشم انداز سیاست پولی آمریکا پیدا کنند، وجود خواهد داشت.» شاخص دلار در برابر رقبایش 0.4 درصد رشد کرد و طلا را برای مالکان ارزهای دیگر گران تر ساخت. اکنون سرمایه گذاران در انتظار سخنرانی های اعضای کمیته فدرال رزرو از جمله جرم پاول، رئیس فدرال رزرو هستند. به گفته تحلیلگران، بعید است ما شفافیتی در مورد سیاست پولی فدرال رزرو تا پایان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا داشته باشیم.

طلای سیاه ارزان شد

رویترز: در معاملات امروز به علت احتمال ازسرگیری تولید نفت لیبی  و همچنین افزایش شمار مبتلایان به کرونا که بر نگرانی ها در مورد تقاضا می افزاید، قیمت نفت کاهش یافت هرچند طوفان گرمسیری در خلیج مکزیک خسارات را محدود کرد. هر بشکه نفت برنت با 1.02 دلار کاهش 42.13 دلار فروخته شد و هر بشکه نفت خام آمریکا با 95 سنت کاهش 40.16 دلار معامله شد. به گفته دو مهندس لیبیایی، کارگران در بزرگ ترین میدان نفتی لیبی یعنی الشراره فعالیت خود را از سر گرفته اند؛ اما هنوز مشخص نیست که چه زمانی تولید از سرگرفته خواهد شد. نزدیک به 31 میلیون نفر در جهان به کرونا مبتلا شده اند و حدود 955 هزار نفر جان خود را از دست داده اند. این وضعیت سفرهای هوایی و فعالیت های تجاری را فلج کرده است. ادوارد مویا، تحلیلگر بازار گفت: «با توجه به نگرانی ها در آمریکا برای یک دوره دیگر در پاییز و زمستان  و افزایش ابتلا به کرونا در فرانسه، اسپانیا و انگلیس، سخت است در مورد افزایش تقاضا برای نفت هیجان زده شویم.»

سهمیه بنزین مهر ماه امشب واریز می‌شود

ساعت 24 امشب یازدهمین مرحله واریز سهمیه بنزین خودرو‌های ناوگان عمومی و شخصی به کارت سوخت رانندگان خودرو انجام می‌شود.

گفتنی است، بامداد جمعه 24 آبان سال گذشته، بنزین سهمیه‌بندی شد و قیمت این فرآورده نفتی به صورت سهمیه‌ای (60 لیتر ماهانه برای خودرو‌های شخصی) در هر لیتر 1500 تومان و به صورت آزاد 3000 تومان تعیین شد. طبق اعلام وزیر نفت از محل اجرای این طرح در طول یک سال، 31 هزار میلیارد تومان درآمد کسب می‌شود که این مبلغ به مردم تعلق می‌گیرد.

آیا گازوئیل گران می شود؟

وزیر نفت گفت: برای صدمین بار افزایش قیمت گازوییل را تکذیب می کنم.

قیمت تخم مرغ برای مصرف کننده تصویب شد

سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت اعلام کرد: حداکثر قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ فله برای مصرف کننده 14 هزار و 500 تومان تصویب شد که با توجه به وزن، نرخ شانه نیز تعیین خواهد شد. جزئیات بیشتر

معرفی 109 هزار خانه خالی به سازمان امور مالیاتی

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی گفت: “آخرین وضعیت اجرایی شدن اخذ مالیات از خانه‌های خالی را اعلام‌کرد. یکی از تکالیف وزارت راه و شهرسازی تعیین تکلیف خانه‌های خالی، راه‌اندازی سامانه و معرفی آنها به سازمان امور مالیاتی بود تا بتواند از آنها، مالیات مقرر قانونی را اخذ کند. اسلامی ضمن تاکید بر راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان و شناسایی واحدهای مسکونی خالی، افزود: از امروز 109 هزار واحد مسکونی خالی شناسایی، تدقیق و به سازمان امور مالیاتی معرفی شد.”

علت تاخیر در انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث چیست؟

حسین فهیمی سخنگوی آزادسازی سهام عدالت به ایرنا گفت: ‌”ارائه سهام عدالت متوفیان به وراث در آیین‌نامه سهام عدالت مصوب شده اما در ابتدا باید مشخص شود که واگذاری سهام عدالت به وراث نیازمند کدام یک زیرساخت‌های اجرایی و نرم‌افزاری است؟ براساس آخرین آمارها، دو میلیون و 500 هزار نفر از وراث متوفیان سهام عدالت باید منتظر اطلاعیه‌های این شرکت در خصوص انتقال سهام عدالت اموات باشند. شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در تلاش است تا در گام سوم فرایند آزادسازی سهام عدالت، وضعیت انتقال سهام عدالت متوفیان را از طریق الکترونیکی فراهم کند. در همین رابطه، کارشناسان شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در حال انجام آزمایش‌های نهایی  روی میز خدمت یکی از سامانه‌های این شرکت هستند تا همه فرایندهای انتقال سهام عدالت متوفیان غیرحضوری انجام شود. تا فراهم شدن زیرساخت های لازم برای این اقدام وراث باید اقدامات مربوط به انحصار وراثت را انجام دهند، همچنین در سامانه سجام نیز اقدامات مربوط به احراز هویت باید انجام شود.”

نرخ دلار به کانال 26 رسید

در پایان بازار امروز، در صرافی‌های بانکی و مجاز سطح کشور، هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ 26850 تومان از مردم خریداری و در مقابل به قیمت 26950 تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته ‌شود که نسبت به روز قبل، 350 تومان ارزان‌تر شده است. همچنین هر اسکناس یورو  در این صرافی ها، به قیمت 31700 تومان از مردم خریداری و در مقابل به قیمت 31800 تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته ‌شد که نسبت به روز یکشنبه، 350 تومان کاهش قیمت دارد.

آخرین روز شهریور با قیمت سکه

امروز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با کاهش قیمت 200 هزار تومانی نسبت به روز گذشته در همین ساعت، به بهای 13 میلیون و 100 هزار تومان در حال معامله است. سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز مشابه روز گذشته به ارزش 12 میلیون و 400 هزار تومان به فروش رسید. همچنین نیم سکه به بهای 6 میلیون و 900 هزار تومان، ربع سکه به قیمت سه میلیون و 930 هزار تومان و هر قطعه سکه یک گرمی نیز به ارزش دو میلیون و 80 هزار تومان معامله شد. علاوه بر این در بازار طلا نیز امروز بهای یک گرم طلای خام 18 عیار به ارزش یک میلیون و 228 هزار تومان فروخته شد و هر مثقال طلا نیز ارزش پنج میلیون و 321 هزار تومان را ثبت کرد که نشان دهنده کاهش قیمت حدود 50 هزار تومانی است.

 

 

 

 

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از ایکوپرس، مهدی رجبعلی، با اشاره به برنامه های ایپکو برای امسال، عنوان کرد: سال گذشته با هماهنگی تمام بخش های ایران خودرو، نقشه راه قوای محرکه ایران خودرو تا سال 1410 ترسیم شد. در این اقدام، متناسب با محصولات تولیدی ایران خودرو تا سال مذکور، نیازمندی هر یک از طرح های محصولی به قوای محرکه مورد بررسی قرار گرفت، بر همین اساس، طرح و پروژه های مختلف در راستای این نقشه راه آغاز شده است.
وی افزود: یکی از مهم ترین پروژه هایی که در حال حاضر پیش می بریم، ارتقای موتور XU است. این موتور از موتورهای پرسابقه ایران خودرو به شمار می رود که به روزآوری آن در دستور کار قرار گرفته است.
مدیرعامل ایپکو خاطرنشان کرد: پس از طی کردن آزمون های مختلف و مراحل نمونه سازی، پنج نمونه از این موتور در خطوط ایران خودرو تولید و برای آزمون های نهایی آماده شد.
رجبعلی با اشاره به بهبودهای صورت گرفته در موتور XU، اظهار کرد: رتبه آلایندگی این موتور ارتقا یافته و مصرف سوخت آن حدود 1.2 لیتر کاهش یافته است. هم چنین توان گشتاور این محصول علاوه بر اینکه بهبود یافته، دارای منحنی یکنواخت تری شده و از حالت قله ای خارج شده است. این اقدام موجب می شود تا قابلیت کاهش مصرف سوخت و لذت رانندگی بیشتر برای محصول ایجاد شود.
وی با اشاره به نسخه گازسوز این موتور، تصریح کرد: در بهبودهای صورت گرفته، سعی کردیم مشکلاتی که این موتور در حوزه گازسوز داشته را مرتفع کنیم تا هر چه بیشتر به موتورهای پایه گازسوز نزدیک شود.
مدیرعامل ایپکو با اشاره به محصولاتی که با موتور بهبود یافته XU تولید و عرضه خواهند شد، بیان کرد: این موتور در محصولاتی مانند پژو پارس، سمند و سورن نصب خواهد شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم؛ روح‌الله ایزدخواه، مسئول کارگروه خودرو در کمیسیون صنایع و معادن مجلس در خصوص ساماندهی وضعیت بازار خودرو گفت: بسیاری از مشکلات فعلی بازارهای کالایی کشور به دلیل تعیین قیمت های دستوری از سوی دولت است از این رو مجلس با سرکوب قیمتی و کاهش انگیزه تولیدکنندگان مخالف بوده و در طرف مقابل نیز موافق رهاسازی کامل قیمت کالاها از جمله خودرو نیست؛ از این رو عرضه محصول در بورس کالا به عنوان بازاری شفاف و قابل رصد بهترین گزینه است.

وی با بیان اینکه قیمت گذاری دستوری مشابه تخصیص ارز 4 هزار و 200 تومانی و مشکلات عدیده برای اقتصاد کشور است، گفت: شفاف‌سازی مسیر توزیع خودرو از مواردی است که می‌تواند جلوی نوسانات قیمتی ایجاد شده به واسطه دلالی را بگیرد و طبق این طرح مکانیسم عرضه و توزیع خودرو بر اساس نظام بورس کالا منظم خواهد شد. 

ایزدخواه گفت: طرح ساماندهی بازار و صنعت خودرو به منظور کوتاه کردن دست دلالان از بازار خودرو با 20 ماده تدوین شد و در این طرح، عرضه خودرو تنها در بورس امکان‌پذیر است تا نحوه عرضه به بازار شفاف شود. همچنین قیمت خودرو در طرح ساماندهی بازار خودرو بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.

وی با اشاره به کشف قیمت تعادلی خودرو در بورس، گفت: اگر قیمت تعادلی خودرو در بورس بالاتر از قیمت تمام‌شده باشد از اختلاف قیمت بین قیمت بازار و قیمت تمام‌شده، مالیات گرفته می‌شود تا رانت موجود به‌جای این که به جیب دلالان یا خودروساز رود در اختیار دولت قرار گیرد و صرف افزایش تولید خودرو شود تا قیمت‌ها پایین بیاید. در طرح تحول بازار و صنعت خودروی سبک پیشنهاد شده است از مالیات اخذ شده از معاملات خودرو، 20 درصد به خزانه برود و صرف توسعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی شود و 70 درصد هم به خودروسازها وام کوتاه‌مدت داده شود تا تولید خود را افزایش دهند. در این میان 10 درصد برای پاداش به خودروسازان در نظر گرفته شده است تا اگر عرضه خودروی آن‌ها بالا بود به‌تشخیص شورای رقابت به خودروسازان تعلق گیرد و به این ترتیب تلاش شده است سود خودروساز صرفاً در افزایش تولید قرار گیرد.

اصلاح تقاضای سفته‌بازی و سرمایه‌گذاری خودرو

در همین زمینه رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی معتقد است که اگر تقاضای کاذب بازار خودرو حذف شده و تاثیر نرخ ارز بر بهای تمام شده تولید آن مشخص شود، بازار خودرو ساماندهی می‌شود. 

محمدرضا پورابراهیمی با بیان اینکه در «طرح ساماندهی بازار و صنعت خودرو» از ظرفیت های بورس کالا استفاده می شود گفت: قیمت‌گذاری خودرو ارتباط چندانی با محل عرضه ندارد بلکه بحث اصلی این است که تغییرات نرخ ارز چه تاثیری در بهای تمام شده تولید خودرو دارد.

وی ادامه داد: باید مشخص شود که از قیمت کنونی خودرو چه میزان حباب بوده و افزایش تولید، تا چه میزان می‌تواند قیمت‌ها را منطقی کند. براساس بررسی‌های انجام گرفته بخشی از تقاضاها که موجب افزایش قیمت شدید خودرو شده، تقاضای سفته‌بازی و سرمایه‌گذاری بوده و مصرفی نیست. در دنیا نه تنها خودرو کالای سرمایه‌ای محسوب نمی‌شود بلکه مانند برنج، یخچال و… مصرفی است.

نماینده کرمان با اشاره به اینکه مشکلات کنونی نظام اقتصادی موجب شده، مردم به دنبال خرید کالاهای مصرفی مانند خودرو برای سرمایه‌گذاری باشند، ادامه داد: مادامی‌که تقاضای غیرواقعی موجود در بازار با روش‌های واقعی حذف نشود، نگرانی از استمرار وضعیت کنونی وجود دارد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تابناک،

پیش بینی بازار‌ها در نیمه دوم سال/ دو سناریو خوشبینانه و بدبینانه برای آینده قیمت دلار

امروز مورخه 31 شهریور ماه 1399 آخرین روز از نیمه اول سال 1399 است. نیمه اولی که در آن بازارها با اُفت و خیزهای فراوانی همراه بودند و حالا بسیاری از مردم در آستانه آغاز نیمه دوم این پرسش را مطرح می کنند که نیمه دوم سال 99 بازارها به کدام سو حرکت خواهند کرد؟

به گزارش تابناک اقتصادی، سال 99 با تمام اُفت و خیزهایی که داشت به نیمه راه خود رسید و شاید کمتر کسی در ابتدای سال پیش بینی می کرد که در سال 99 تا این اندازه شاهد تکانه های شدید در بازارها باشیم اما به هر حال اقتصاد آسیب دیده ایران از تحریم ها، با بحران دیگری به نام کرونا نیز مواجه شد که همه محاسبات ابتدای سال را بر هم ریخت.

بازدهی 213 درصدی بازار سرمایه

سال در حالی آغاز شد که بورس حرف اول را در بین بازارها به لحاظ بازدهی می زد. در 5 فروردین ماه 1399 شاخص کل در کانال 508 هزار و 661 واحدی سیر می کرد اما به یکباره با آغاز روزهای کاری سال جدید و با هجوم نقدینگی به این بازار، کانال ها یکی پس از دیگری در نوردیده شد و در نهایت شاخص کل در اردیبهشت ماه سال جاری بود که قله یک میلیون واحدی را به خود دید. بعد از استراحت چند روزه و اصلاح کوچکی که شاخص کل انجام داد، دوباره راند دوم صعودی از 6 خرداد ماه 1399 شروع شد و این راند تا کانال دو میلیون و 78 هزار واحد ادامه داشت. پس از آن از 19 مرداد ماه بود که یک اصلاح سنگین قیمتی در بازار سرمایه آغاز شد و هر آنچه بورس در نیمه اول به سرمایه گذاران خود داده بود، را پس گرفت.

در پایان معاملات 31 شهریور ماه 1399، شاخص کل با اُفتی بیش از 57 هزار واحدی بر روی کانال یک میلیون و 595 هزار و 154 واحدی قرار گرفت. با این حساب بازدهی بورس در نیمه اول سال جاری 213 درصد بود.

اوج گیری قیمت سکه بهار آزادی

طبق آمارهای موجود قیمت هر سکه بهار آزادی در  6 فروردین ماه سال جاری 6 میلیون و 178 هزار تومان اعلام شد که این قیمت در آخرین روز شهریور ماه با رشد 111 درصدی به 13 میلیون و 70 هزار تومان افزایش یافت.

جایگاه سوم پربازده ترین بازار به طلا رسید

در ششم فروردین ماه سال جاری قیمت هر گرم طلای 18 عیار بر روی تابلوی طلافروشان 617 هزار و 800 تومان به ثبت رسید. در 31 شهریور ماه سال جاری قیمت هر گرم طلای 18 عیار با رشدی 98 درصدی نسبت به ششم فروردین ماه، یک میلیون و 225 هزار و 700 تومان معامله شد. بنابراین بازدهی طلا برای سرمایه گذاران آن در نیمه اول سال جاری 98 درصد بوده است. 

رشد 80 درصدی قیمت دلار

در بازار ارز نیز اوضاع در ابتدای سال جاری آرام بود اما از اواسط اردیبهشت ماه 99 طوفان رشد قیمت ها به این بازار نیز رسید. در حالی که در 11 فروردین ماه سال جاری قیمت هر دلار 14 هزار و 903 تومان اعلام شد، این نرخ رفته رفته افزایش یافت و این افزایش از اواخر اردیبهشت ماه و با خروج پول از بازار بورس، شدیدتر هم شد. در نهایت قیمت دلار در آخرین روز تابستان و تا لحظه تهیه این گزارش بر قله 26 هزار و 950 تومان ایستاد تا بازدهی دلار در نیمه اول سال 80 درصد شود!

ثبت رشد 49 درصدی برای قیمت مسکن

متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در فروردین ماه سال جاری، 15 میلیون و 545 هزار و 700 تومان گزارش شد. گزارش مرداد ماه سال جاری پیرامون بازار مسکن که آخرین گزارش منتشر شده تا این لحظه می باشد، نشان داد که متوسط قیمت مسکن با رشدی 49 درصدی در مقایسه با فروردین ماه 99 به 23 میلیون و 107 هزار و 800 تومان افزایش یافته است. این یعنی بازدهی مسکن در دو ماه ابتدایی سال 99، 9.5 درصد بوده است.

در نیمه دوم سال بازارها چه خواهند شد؟

دکتر وحید شقاقی شهری عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی و کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با خبرنگار تابناک اقتصادی درباره پیش بینی خود از بازارها در نیمه دوم سال 99 گفت: دو سناریو می توان برای نیمه دوم سال 99 برای بازارها متصور بود، سناریو خوشبینانه و سناریو بدبینانه.

شقاقی گفت: در سناریو خوشبینانه اگر دولت اقدامات و تصمیماتی را اتخاذ کند این به نفع اقتصاد تمام خواهد شد و تا حدودی می تواند وضعیت را بهبود ببخشد.

مهمترین اقدامات و سیاست هایی که دولت می تواند در ماه های آینده برای بهبود اوضاع اتخاذ کند عبارتند از:

اول اینکه دولت برای رسیدن به یک انضباط مالی تلاش کند و تا حد امکان کسری های بودجه را کاهش دهد.

دوم اینکه دولت بتواند رشد نقدینگی را که در نیمه اول امسال حدود 31 درصد بوده است را در نیمه دوم امسال کاهش دهد یا حداقل رشد نقدینگی بیش از این افزایش نیابد.

سوم اینکه دولت ها به خصوص دولت ایران برای کنترل بیماری کرونا تلاش کنند تا با کنترل شیوع این ویروس بتواند مرزها را به حالت عادی خود باز گردانند. در این شرایط صادرات غیرنفتی ما به روال عادی خود باز خواهد گشت.

چهارم اینکه حاکمیت باید برای مهار قاچاق کالا و واردات غیررسمی تلاش کند.

پنجم اینکه دولت در مدت باقی مانده سال موضوع واردات رسمی را ساماندهی کند و اجازه واردات کالاهای لوکس و غیرضرور را ندهد. چون بسیاری از واردکنندگان صاحب رانت، هم اکنون کالاهای خود را در گمرک پیاده سازی کرده اند و با فشار به بانک مرکزی برای دریافت ارز، منتظر ترخیص این کالاهای غیرضرور و لوکس هستند.

ششم اینکه باید دولت تلاش کند تا صادرکنندگان کالاهای غیرنفتی ارز حاصل از صادرات خود را به کشور بازگردانند و جلوی خروج سرمایه از کشور نیز گرفته شود.

هفتم اینکه باید از بنگاه های نیمه فعال حمایت صورت گیرد تا این بنگاه ها به فرآیند تولید خود ادامه دهند.

وی با اشاره به اینکه این موارد همه باید در داخل کشور رخ دهد، افزود: همچنین نتایج انتخابات آمریکا نیز می تواند به عنوان یک عامل برون زا بر اقتصاد ایران بسیار تاثیرگذار باشد.

در سناریو خوش بینانه اگر دموکرات ها در آمریکا رای بیاورند آن گاه با توجه به وعده بازگشت به برجامی که داده اند، می توان امیدوار بود که حداقل این پیروزی انتخاباتی دموکرات ها به لحاظ روانی، جو مثبتی را در اقتصاد کشور حاکم کند و امکان از سرگیری صادرات نفت وجود خواهد داشت.

شقاقی اظهار داشت: اگر این اتفاقات در سناریوی خوشبینانه رخ دهد، در نیمه دوم سال 99 می توانیم امیدوار باشیم که وضعیت نسبت به نیمه اول سال 99 در بازارها بهتر باشد.

به گفته شقاقی، به عنوان مثال در سناریو خوشبینانه در بازار ارز، پیش بینی می شود که قیمت دلار به زیر 20 هزار تومان باز گردد. چون صادرات نفت به میزان 500 هزار تا یک میلیون بشکه باز خواهد گشت یا صادرات غیرنفتی که به دلیل شیوع ویروس کرونا در بهار 99 بین 30 تا 40 درصد کاهش یافته بود با کنترل این ویروس دوباره به روند عادی خود باز خواهد گشت. این دو مورد می تواند جریان ورودی ارز به کشور را افزایش دهد و قیمت دلار را به زیر 20 هزار تومان بکشاند.

این عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی گفت: اما در سناریو بدبینانه عکس موارد بالا اتفاق خواهد افتاد. یعنی دولت نتواند کسری بودجه خود را کنترل کند و این کسری تشدید شود، رشد نقدینگی ادامه داشته باشد، واردات رسمی افزایش یابد و بر بانک مرکزی برای دریافت ارز فشار وارد شود، قاچاق کالا کنترل نشود، بیماری کرونا تشدید شود و دوباره در صادرات غیرنفتی مشکل داشته باشیم، خروج سرمایه شدیدتر شود، ارز صادرکنندگان غیرنفتی به کشور باز نگردد، تحریم ها تشدید شود و در انتخابات آمریکا دوباره جمهوری خواهان قدرت را در دست بگیرند.

شقاقی ادامه داد: در این حالت می توان متصور بود که باز هم وضعیت از شرایط کنونی، بدتر شود و قیمت دارایی ها از جمله ارز، طلا، سکه، مسکن و خودرو باز هم افزایش یابد.

وی در انتها گفت: شرایطی که در نیمه دوم سال 99 قرار است رقم بخورد نیاز به همت مضاعف نه تنها دولت بلکه سایر نهادها از جمله مجلس و قوه قضائیه نیز دارد. مثلا مبارزه با قاچاق کالا نیازمند همت همه جانبه و همکاری همه قوا است و دولت به تنهایی در این زمینه نمی تواند کارکرد مناسبی داشته باشد.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

 ایران خودرو برای مشتریانی که حواله وانت آریسان با موعد تحویل مهرماه در اختیار دارند ولی امکان تسویه حساب برای آنها مقدور نیست محصولات جایگزین معرفی کرده است.

  در این اطلاعیه آمده است امکان تولید و تحویل وانت آریسان براساس تعهدات فراهم است اما برای آن دسته از مشتریانی که امکان تسوبه این محصول را ندارند خودروی جایگزین(سمند ال ایکس)”با موعد تحویل مهرماه” معرفی شده است.

جزئیات طرح تبدیل حواله‌های وانت آریسان به خودرو سمند

طبق ضوابط و دستورالعمل های موجود، محاسبه سود مشارکت تعهدات پیش فروش و جریمه تاخیرطبق قرارداد بطور مکانیزه  محاسبه خواهد شد .
لازم است بعد از انجام تبدیل حتماً تامین اعتبار و قیمت گذاری مجدد صورت پذیرد تا مابه التفاوت نهایی با صحت و اطمینان بیشتری توسط سیستم محاسبه گردد.
– تکمیل فرم تبدیل قبل ازتبدیل سیتریکسی توسط مشتریان الزامی است.
– شرکت ایران خودرو مجاز است در صورت تکمیل ظرفیت،نسبت به قطع شرایط تبدیل اقدام نماید.
– مجددا تاکید می شود به هیچ عنوان امکان ارائه خدمت به طور مستقیم در معاونت فروش با مراجعه مشتری وجود ندارد.

” زمان و تاریخ فعالسازی این اطلاعیه از ساعت 16 روز یکشنبه مورخ 99.06.30 تا روز پنجشنبه 99/07/03  است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شاخص بورس تهران امروز با افت 57 هزار واحدی عدد 1 میلیون و 595 هزار را نمایش داد. شاخص هم وزن نیز با افت 6 هزار واحدی به عدد 415 هزار واحد رسید. همچنین امروز با دست به دست شدن 3 میلیارد سهم طی 477 داد و ستد، ارزش معاملات به بیش از 4948 میلیارد تومان رسید. بنابراین شاخص کل بورس تهران، افت 3.4 درصدی را نسبت به معاملات روز قبل تجربه نمود.

بازار امروز همچون روزهای گذشته با افزایش عرضه های کار خود را آغاز نمود این در حالی است که دلار سنا به 22670 تومان رسید. در پایان بازار شاهد تحرکاتی در طرف تقاضا بودیم به عبارتی اندکی بر شدت تقاضا ها افزوده شد.

از منظر عقلایی  رشد بازار های موازی در مقابل افت شدید بازار سرمایه قابل توجیه نمی باشد. شاید هیجان و ترس را بتوان تنها دلیل این افت شدید بازار سرمایه در برابر بازارهای موازی دانست.

ارزش خالص معاملات بورس 3935 میلیارد تومان بوده است و ارزش صفوف خرید در پایان بازار 380 میلیارد تومان می باشد. مادامیکه ارزش خالص معاملات همراه با صفوف خرید بیش از 12000  میلیارد باشد می توان انتظار بازار پویا و عدم ریزش شدید را از بازار داشت.

بازار سرمایه در یک نگاه

شاخص کلشاخص هم وزنسود خالص(میلیارد تومان)
1.595.154415.912245.742
میزان تغییر شاخص کل(درصد)میزان تغییر شاخص هم وزن(درصد)درصد رشد سود خالص
3.4-1.4-
حجم معاملات(میلیارد سهم)ارزش معاملات(میلیارد تومان)ارزش بازار(میلیارد تومان)
349485.935.855
P/EP/SP/B
26.56.410.5

بیشترین ارزش معاملات بازار سرمایه

نام سهامحجم معاملات(میلیون)ارزش معاملات(میلیارد)قیمت پایانی(ریال)درصد تغییرات قیمتقیمت آخرین معامله(ریال)
پترول3425133149703.915680
شبندر943924414804-41280
زاگرس2138741790545181693
دی612972485862.549810

نمادهای تاثیر گذار بر شاخص کل بورس

گزارش روزانه بازار سرمایه (دوشنبه 31 شهریور ماه 1399)

توضیحات: تقسیم بندی بر مبنا ارزش معاملات شرکت می باشد و اعداد میزان تاثیر گذاری بر شاخص کل را نمایش می دهد.

ارزش معاملات بازار بورس و فرابورس در طی هفته

گزارش روزانه بازار سرمایه (دوشنبه 31 شهریور ماه 1399)

توضیحات: ارزش خالص بورس و فرابورس از کسر ارزش معاملاتی صندوق ها،  اوراق و معاملات بلوک از ارزش بورس و فرابورس بدست می آید.

مقایسه ارزش معاملات صف های خرید و فروش

گزارش روزانه بازار سرمایه (دوشنبه 31 شهریور ماه 1399)

مقایسه تعداد صف های خرید و فروش

گزارش روزانه بازار سرمایه (دوشنبه 31 شهریور ماه 1399)

اخبار منتخب بازار سرمایه و کدال

 1. شرکت نفت پاسارگاد از منتفی شدن بدهی احتمالی سال 92 خبر داد.
 2. شرکت سرمایه گذاری مسکن زاینده رود(ثرود) از فروش 38 درصد دفتر مرکزی شرکت به سرمایه گذاری البرز به مبلغ 7.9 میلیارد تومان خبر داد.
 3. شرکت داروئی و بهداشتی لقمان( دلقما) از تغییر بیش از 10 درصد در نرخ فروش محصولات خبر داد.
 4. بانک صادرات ایران(وبصادر) از واگذاری 20 درصد سهام شرکت سرمایه گذاری گروه مالی سپهر صادرات به قیمت هر 1010 تومان خبر داد. این واگذاری به ازای هر سهم 31 تومان برای شرکت سودآوری دارد.
 5. شرکت تبرک از خرید دارایی های شرکت آسه آرد و آسه دان توسط شرکت اخشان خراسان شامل ذخیره سازی غلات به میزان 120،000 تن و تولید آرد به میزان 210،000 تن با هدف راه اندازی بزرگترین واحد تولیدی نان صنعتی و ماکارونی شرق ایران خبر داد و مبلغ مورد توافق 185 میلیارد تومان می باشد.
 6. سازمان بورس مجوز افزایش سرمایه 48 درصدی  شرکت مپنا از محل سود انباشته صادر کرد.
 7. شرکت سرمایه گذاری آوا نوین(وآوا) در مزایده ساختمان اداری متعلق به سازمان اقتصادی کوثر ، به مبلغ پایه 330.000 میلیون ریال شرکت نمود و پس از ارائه مدارک، تضمینات و پاکت پیشنهادی به مبلغ 340.000 میلیون ریال شرکت نمود .که پس از مشخص شدن نتایج مزایده طی نامه رسمی سازمان اقتصادی کوثر به عنوان برنده مزایده اعلام گردید.
 8. شرکت سرامیک های صنعتی اردکان(کسرا) از راه اندازی خط آسیاب ریموند شرکت فرعی مهندسی معدنی زرین پودر نوین کسرا خبر داد.
 9. بانک دی از مزایده عمومی املاک تملیکی و مازاد در تاریخ 5 مهر ماه خبر داد.
 10. یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه در بازار سرمایه صبوری و مطالعه نقش کلیدی در موفقیت دارد،  گفت: سهامداران حقیقی باید در نظر داشته باشند بازار سرمایه جایی است که پول از جیب سهامداران عجول به سهامداران با حوصله و صبور منتقل می شود.
 11. معاون عملیات بازار شرکت بورس تهران با صدور اطلاعیه‌ای به مدیران عامل شرکت‌های بورسی اعلام کرد که با توجه به اهمیت روزافزون الزامات نقدشوندگی بازار و لزوم تنظیم عرضه و تقاضای بازار به موجب آیین‌نامه حفظ ثبات بازار سرمایه و صیانت از حقوق سرمایه گذاران و سهامداران، داشتن رکن بازارگردانی موثر از سوی ناشر و سهامداران شرکت ها جزء الزامات پذیرش شرکت ها است.
 12. دولت با افزایش سهام قابل واگذاری به صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله صنایع پالایش نفت، شامل باقیمانده سهام متعلق به دولت در شرکت‌های پالایش نفت تبریز، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت اصفهان و پالایش نفت تهران از ۲۰ درصد به ۳۰ درصد موافقت کرد.
 13. سعید اسلامی بیدگلی، عضو شورای عالی بورس در توییتی نوشت؛ با همکاری کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به‌زودی سامانه جدید صدور کدهای PRX راه‌اندازی خواهد شد. با شروع کار این سامانه، امیدوارم زمان صدور کدهای سبدگردانی به کمتر از سه روز برسد. اتفاقی مبارک در جهت توسعه فعالیت سبدگردانی در بازار سرمایه ایران.
 14. شرکت سرمایه گذاری استان های مرکزی)وسمرکز( و زنجان)وسزنجان( آماده معامله شدند.
 15. رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد که در «طرح ساماندهی بازار و صنعت خودرو» از ظرفیت های بورس کالا استفاده خواهد شد.
 16. مدیر برنامه‌ریزی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: وراث سهام عدالت اموات عملا سهام‌داران شرکت‌های سرمایه گذاری استانی خواهند بود و مشمول روش غیر مستقیم هستند چراکه کسی روش مدیریت سهام را برای آنها انتخاب نکرده است.
 17. شرکت سپرده‌گذاری مرکزی با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: متاسفانه برخی افراد سودجو با تبلیغات فراوان و با بهانه ارائه خدمات به سهامداران عدالت، اقدام به مشاوره تلفنی کرده اند. در این ترفند جدید، شماره تلفنی به سهامداران عدالت پیامک می شود تا آنها را جهت کسب مشاوره و مدیریت سهام به تماس با این شماره ها ترغیب کنند اما هزینه سنگینی متوجه سهامداران می شود. شماره مرکز تماس این شرکت جهت کلیه موارد مرتبط با سهامداران از جمله سهامداران عدالت، درگاه ذی نفعان بازار سرمایه و … شماره سراسری 1569 است. همچنین سهامداران سهام عدالت می توانند جهت مشاهده سبد سهام عدالت و ارزش آن به سامانه sahamedalat.ir و برای کلیه سهام در صورت ثبت نام در سجام به سامانه ddn.csdiran.com مراجعه کنند.
 18. از روز دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹ تا اطلاع ثانوی – کلیه سفارشات نمادهایی که به علت افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف و ب ، تغییرات بیش از ۵۰ درصدی قیمت و تعلیق نماد معاملاتی در حین جلسه معاملاتی متوقف می شوند و همچنین نمادهایی که جهت برگزاری مجامع عمومی و جلسه هیئت مدیره در خصوص افزایش سرمایه متوقف می شوند از سامانه معاملاتی حذف می شوند.
 19. بر اساس مصوبه سی و نهمین جلسه هیات مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار سازمان بورس و اوراق بهادار پیش نویس دستورالعمل صدور مجوز برای فعالیت کارگزاری های جدید تدوین شد.

می توانید گزارش بازار سهام را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.