دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
30 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

شاخص کل در بازار بورس امروز (یکشنبه) 47 هزار و 251 واحد افت داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و 652 هزار واحد رسید.

به گزارش رادیوسهام، براساس معاملات امروز بیش از 6 میلیارد و 73 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 90 هزار و 652 میلیارد ریال داد و ستد شد.

همچنین شاخص کل (هم وزن) با پنج هزار و 618 واحد کاهش به 422 هزار و 80 واحد و شاخص قیمت (هم وزن) با سه هزار و 682 واحد افت به 276 هزار و 645 واحد رسیدند.

شاخص بازار اول 38 هزار و 239 واحد و شاخص بازار دوم 80 هزار و 370 واحد کاهش داشتند.

علاوه بر این در بین تمامی نمادها، نماد پالایش نفت بندرعباس (شبندر) با 823 واحد، گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان (پترول) با 471 واحد، پتروشیمی خارک (شخارک) با 317 واحد، فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش (افق) با 170 واحد، توسعه و عمران امید (امید) با 103 واحد، شرکت سرمایه گذاری استان خراسان جنوبی (وسخراج) با 81 واحد، قند نیشابور (قنیشا) با 33 واحد، سیمان خوزستان (سخوز) با 29 واحد، معدنی دماوند (کدما) با 22 واحد صنایع شیمیایی سینا (شسینا) با 22 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس داشتند.

 نماد فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با چهار هزار و 331 واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس) با چهار هزار و 232 واحد، ملی صنایع مس ایران (فملی) با چهار هزار و 203 واحد، شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) با دو هزار و 57 واحد، بانک ملت (وبملت) با یک هزار و 650 واحد، معدنی و صنعتی گل گهر (کگل) با یک هزار و 581 واحد، سرمایه گذاری غدیر (وغدیر) با یک هزار و 415 واحد،پتروشیمی پارس (پارس) با یک هزار و 246 واحد، ایران خودرو (خودرو) با یک هزار و 202 واحد، فولاد خوزستان (فخوز) با یک هزار و 118 واحد، معدنی و صنعتی چادرملو (کچاد) با یک هزار و 106 واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان (پارسان) با یک هزار و 97 واحد، گروه مپنا (رمپنا) با یک هزار و 54 واحد و توسعه معادن و فلزات (ومعادن) هم با یک هزار و 50 واحد تاثیر منفی بر شاخص داشتند.

برپایه این گزارش، امروز نماد بانک ملت، ملی صنایع مس ایران، فولاد مبارکه اصفهان، ایران خودرو، بانک صادرات ایران، ، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو و صنایع پتروشیمی خلیج فارس در گروه نمادهای پربیننده قرار داشتند.

گروه فرآورده های نفتی هم در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه 832 میلیون و 856 هزار برگه سهم به ارزش 28 هزار و 550 میلیارد ریال داد و ستد شد.

آخرین وضعیت شاخص فرابورس

شاخص فرابورس نیز 303 واحد کاهش داشت و بر روی کانال 17 هزار و 816 واحد ثابت ماند.

همچنین در این بازار یک میلیارد 497 هزار برگه سهم به ارزش 36 هزار و 553 میلیارد ریال داد و ستد شد.

امروز نمادهای بیمه پاسارگاد (بپاس)، پتروشیمی زاگرس (زاگرس)، سرمایه گذاری صبا تامین (صبا)، بانک دی (دی)، شرکت آهن و فولاد ارفع (ارفع)، فرابورس ایران (فرابورس)، پتروشیمی غدیر (شغدیر)، شهرسازی و خانه سازی باغمیشه (ثباغ) با تاثیر مثبت بر شاخص این بازار همراه بودند.

همچنین نماد پتروشیمی مارون (مارون)، سنگ آهن گهرزمین (کگهر)، هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو)، پلیمر آریا ساسول (آریا)، سهامی ذوب آهن اصفهان (ذوب)، پتروشیمی تندگویان (شگویا)، فولاد هرمز جنوب (هرمز)، گروه توسعه مالی مهر آیندگان (ومهان)، تولید نیروی برق دماوند (دماوند)، مدیریت انرژی تابان هور (وهور)، موسسه اعتباری ملل (وملل)، پالایش نفت لاوان (شَاوان)، توسعه مولد نیروگاهی جهرم (بجهرم) تاثیر مثبت بر شاخص این بازار را داشتند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، 16 شهریور ماه امسال در سایت کدال اطلاعیه‌ای منتشر شد که عرضه اولیه ستاره خلیج فارس به عنوان یکی از غول‌های بزرگ پتروشیمی کشور را جدی‌تر کرد. در این اطلاعیه شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین از شرکت‌های زیر مجموعه شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا)، صورت‌های مالی حسابرسی شده شرکت نفت ستاره خلیج فارس مربوط به سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه سال 1398 را که حسابرسی شده است، روی کدال منتشر کرد.

با این اطلاعیه از نگاه برخی ممکن بود طبق وعده داده شده این عرضه اولیه تا پایان تابستان امسال برسد اما این طور نشده است. علت چیست؟

15 تیر ماه امسال، محمد رضوانی‌فر، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی درباره عرضه پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس در بورس گفته بود: با عنایت به غیرمدیریتی بودن شرکت پالایشگاه نفت خلیج فارس انجام این امر مستلزم موافقت سهامداران بوده و بنابراین در صورتی که این توافق حاصل شود انجام این کار امکانپذیر خواهد بود.

هرچند کمی بعد به نظر رسید این موضوع چندان مانعی بر سر راه این عرضه اولیه نیست اما مقامات مسئول دیگر اعلام کردند که این عرضه اولیه موانعی دارد و آن موانع در حال برطرف شدن هستند.

در شهریور ماه امسال امیر هامونی، مدیر عامل فرابورس از انجام فرایند پذیرش شرکت ستاره خلیج فارس در بازار فرابورس خبر داد و گفت: پیش‌تر مساله پذیرش شرکت نفت ستاره خلیج فارس در فرابورس مطرح شده بود که به دلیل مسائلی در بدهی ارزی این شرکت فرایند آن با توقف مواجه شد. با تلاش‌های صورت‌گرفته و قول‌های مساعدی که مبنی بر تبدیل بدهی ارزی این شرکت به بدهی ریالی داده شده، فرایند پذیرش آن بار دیگر به جریان افتاده است تا بخشی از سهام این شرکت بزرگ پالایشی بتواند با انجام فرایندهای لازم برای پذیرش و درج، در بازار فرابورس عرضه اولیه شود.

بدین ترتیب سهام این شرکت بزرگ پالایشی احتمالا به‌زودی در فرابورس عرضه خواهد شد. آیا سهامداران به زودی شاهد ورود ستاره خلیج فارس به بورس خواهند بود؟

آخرین اخبار درباره عرضه اولیه را در صفحه عرضه اولیه بخوانید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، در روزهایی که به نظر می‌رسد کمی شدت نوسانات بورس کاهش یافته همزمان با انتقادات برخی سهامداران مبنی بر پایبند نبودن مسئولان به وعده هر هفته دو عرضه اولیه، در اواخر هفته اخیر اعلام شد که یک عرضه اولیه یک میلیون تومانی در هفته آینده انجام خواهد شد.

قرار است روز یکشنبه 30 شهریور ماه، شرکت سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات 20 درصد از سهام خود را در نماد «وسپهر» از طریق عرضه اولیه وارد بورس کند.

در عرضه اولیه وسپهر هر کد بورسی می‌تواند حداکثر 1100 سهم در بازه قیمتی 950 تا 1010 تومان معادل یک میلیون و 111 هزار تومان خریداری کند و در صورت استقبال پنج میلیون تا شش میلیون نفر، تعداد 900 تا 1080 سهم به هر کد (حدود 913 هزار تا یک میلیون و 96 هزار تومان) خواهد رسید.

در هفته اخیر همچنان رئیس سازمان خصوصی‌سازی اظهاراتی داشت که نشان از تداوم سیاست عرضه اولیه است. رئیس سازمان خصوصی‌سازی از آماده‌سازی ورود 12 بنگاه دیگر از جمله سه هلدینگ نیروگاهی در بورس خبر داده است.

علیرضا صالح با اشاره به آماده‌سازی شرکت‌ها برای ورود به بازار سرمایه، اظهار کرده است: تا پایان سال، هر ماه عرضه اولیه در بورس خواهیم داشت.

در هفته اخیر مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس نیز اظهاراتی درباره عرضه اولیه جدید داشته و گفته است: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها قرار است طی سال جاری سه شرکت دیگر هلدینگ خلیج فارس وارد بازار سرمایه شوند.

همچنین شنبه 22 شهریور ماه امسال اعلام شد با انتشار گزارش جدید شرکت «توسعه بین‌الملل ایران مال» با نماد «وآیند3» احتمال عرضه اولیه «ایران مال» جدی‌تر شده است.

با این حال عرضه اولیه بعد وسپهر احتمالا کدام نماد خواهد بود؟

طبق آخرین پیگیری‌ها، عرضه‌های اولیه محتمل شرکت توسعه عمران‌امید که در بخش املاک و مستغلات در فرابورس درج نماد شده، شرکت تامین‌سرمایه تمدن و همچنین شرکت صنایع غذایی کورش است. از بین این گزینه‌ها نیز شاید محتمل‌ترین، عرضه اولیه نماد غکورش است که بیش از یک ماه پیش قبل لغو شده بود. همچنین عرضه اولیه اوپال پارسیان سنگان هم از دیگر گزینه‌های محتمل دیگر است. با این حال هیچ کدام از این‌ها احتمالا از نظر رقم احتمالی اختصاص یافته به متقاضیان به مانند وسپهر نباشد.

آخرین اخبار مربوط به عرضه اولیه را در صفحه عرضه اولیه تجارت‌نیوز دنبال کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

شاخص کل در پایان روز چهارشنبه (19 شهریور ماه) با عدد یک میلیون و 556 هزار واحد به معاملات پایان داد که این رقم در روز چهارشنبه (26 شهریور ماه) به عدد یک میلیون و 704 هزار واحد رسید و این بازار دوباره به مدار رشد بازگشت.

همچنین شاخص کل (هم‌وزن) در پایان هفته گذشته 426 هزار و 980 واحد بود که در هفته جاری این عدد به 430 هزار و 202 واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) از 279 هزار و 935 واحد به عدد 281 هزار و 988 واحد رسید.

در پنج روز معاملاتی این هفته بورس نمادهای بانک تجارت، ملی صنایع مس ایران، سرمایه‌گذاری غدیر، بانک صادرات ایران، فولاد مبارکه اصفهان، پالایش نفت بندرعباس و سرمایه گذاری ایران خودرو در گروه نمادهای پربیننده قرار داشتند.

در هفته‌ای که گذشت، استخراج کانه‌های فلزی، شیمیایی، محصولات کاغذی، فلزات اساسی، مخابرات، عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم، بانک‌ها و موسسات اعتباری، چند رشته‌ای صنعتی، هتل و رستوران، بیمه و بازنشستگی، سایر واسطه‌گری‌های مالی، دارویی، واسطه‌گری‌های مالی و پولی، فعالیت های کمکی به نهادهای مالی واسط، فنی و مهندسی، فرآورده‌های نفتی، رایانه و خرده فروشی با بالاترین درصد بازدهی همراه بودند.

در مقابل کانی غیرفلزی، چاپ، سرمایه‌گذاری‌ها، پیمانکاری صنعتی، صنایع غذایی به جز قند و شکر، سیمان، آهک و گچ، محصولات چوبی، لاستیک و پلاستیک، ماشین آلات و تجهیزات، خودرو و قطعات، دستگاه های برقی، زراعت و خدمات وابسته، محصولات فلزی، انبوه سازی املاک و مستغلات، قند و شکر، منسوجات، محصولات چرمی، وسایل ارتباطی، محصولات کامپیوتری، الکترونیکی و نوری، استخراج ذغال سنگ، اطلاعات و ارتباطات، ‌سایر حمل و نقل، عمده فروشی، فعالیت‌های هنری، سرگرمی و خلاقانه، حمل و نقل انبارداری و ارتباطات، استخراج سایر معادن و استخراج نفت و گاز به جز اکتشافات از جمله نمادهایی بودند که بازدهی منفی را با خود در بازار به همراه داشتند.

همچنین نمادهای پلیمر آریا ساسول (آریا)، پتروشیمی فن آوران (شفن)، فولاد کاوه جنوب کیش (کاوه)، صندوق سرمایه گذاری سهام آوای معیار (آوا)، توسعه و عمران امید (ثامید)، معدنی و صنعتی گل گهر (کگل)، صندوق سرمایه گذاری واسطه گری مالی یکم (دارا یکم)، صنایع پتروشیمی کرمانشاه (کرماشا)، پتروشیمی جم (جم)، پیوند گستر پارس (بپیوند)، بانک صادرات ایران (وبصادر)، فجر انرژی خلیج فارس (بفجر)، مس باهنر (فباهنر)، پتروشیمی شازند (شاراک)، پتروشیمی خراسان (خراسان)، کاغذ پارس (چکاپا)، بهساز کاشانه تهران (ثبهساز)، شرکت سرمایه گذاری سپه (وسپه)، فولاد مبارکه اصفهان (فولاد)، سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات (ومعادن)، معدنی و صنعتی چادرملو (کچاد)، صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس)، کشت و دامداری فکا (زفکا)، فولاد هرمزگان جنوب (هرمز)، بیمه تجارت نو (بنو)، پتروشیمی مارون (مارون)، صندوق سرمایه گذاری تجارت شاخص کاردان سهام (کاردان)، تولید برق دماوند (دماوند)، فولاد امیر کبیر کاشان (فجر)، فرابورس ایران (فرابورس)، گروه صنعتی پاکشو (پاکشو)، پلی پروبیلن جم (جم پیلن)، پتروشیمی پارس (پارس)، پالایش نفت شیراز (شراز)، تامین سرمایه نوین (تنوین) جزو مثبت‌ترین نمادهای بازار بودند.

در هفته‌ای که گذشت، نماد صندوق سرمایه گذاری توس گستر (وتوس)، کشتیرانی دریایی خزر (حخزر)، قند قزوین (قزوین)، تامین سرمایه امید (امید)، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو (وگستر)، شهید قندی (بکام)، حمل و نقل توکا (حتوکا)، شیمیایی فارس (شفارس)، سیمان خزر (سخزر)، داده پردازی ایران (مداران)، بیمه سامان (بساما)، کشت و دام قیام اصفهان (زقیام)، شرکت سرمایه گذاری شاهد (ثشاهد)، شیشه سازی مینا (کمینا)، گلوکوزان (غگل)، گروه بهمن (خبمهن)، پاکدیس (غدیس)، کارت اعتباری ایران کیش (رکیش)، بیمه میهن (میهن)، قند شیروان قوچان (قشیر)، شهدای ناب خراسان (غشهداب)، مبین وان کیش (اوان)، ایران دارو (دیران)، بیمه معلم (ومعلم)، سیمان اصفهان (سصفها) و سپنتا (فپنتا) از جمله نمادهای منفی معاملاتی در بازار بودند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

 حسینی هاشمی، مقام اسبق بانکی و کارشناس اقتصادی در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین افزود:متاسفانه قیمت ارز در ایران طی کمتر از 6 ماه روند صعودی شدیدی را تجربه کرده است و امروز در صرافی‌های بانکی نیز دلار از 27 هزار تومان فراتر رفته است.به گفتهی وی در حالی که ارز مسافری یا اسکناس ارزی مورد نیاز تنها 5 درصد از کل گردش ارزی را تشکیل می دهد، این ارز مبنای قیمت گذاری در بازار شده است.

وی گفت: مجموعه ای از عوامل دست به دست هم داده اند و این وضعیت را ایجاد کرده اند که در توضیح آنها می‌توان دو دسته را شناسایی کرد .

حسینی هاشمی ادامه داد: دسته‌ای از عامل که امروز تاثیر خود را نشان داده اند تشدید تحریم های اقتصادی، تحریم فروش نفت از سوی ایران، قرارگیری در لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف و همچنین دیگر عواملی است که از سوی خارجی‌ها به ما تحمیل شده است. دسته‌ای دیگر نیز به کارکرد سیستمی نادرست نظام بانکی و … در سال‌های طولانی باز می گردد .

 وی گفت: اقتصاد ما بر پایه صادرات نفت و کالاهای غیرنفتی استوار بود؛ امروز حجم صادرات نفت به کمترین میزان رسید است و طبیعی است که چشمه ارز ایران مانند گذشته ورودی ندارد از سوی دیگر به دلیل قرارگیری در فهرست سیاه اف‌ای‌تی‌اف بانک‌های دنیا درهایشان را به روی ما بسته اند و تی کشورهای دوست نیز در همکاری بانکی با ما ملاظه دارند ، در نتیجه در حوره مراودات بانکی نیز با مشکل روبرو هستیم و لازم است در توضیح شرایط کنونی این عوامل را در نظر گیریم .

این کارشناس اقتصادی گفت: شاید اگر ما به عضویت اف‌ای‌تی‌اف در می آمدیم امروز در این شرایط نبودیم، هر چند فشار تحریم‌ها حس می شد اما وضعیت بهتر از قبل بود و باید گوشزد کنیم بیشترین بازده اف‌ای‌تی‌اف اتفاقا برای دولت است که می‌تواند پول‌های مشکوک را شناسایی کند و سالم سازی اقتصاد را در دستور کار خود قرار دهد .

 او تاکید کرد: در ادبیات اقتصادی جهان کشور دوست چندان مفهومی دارد، بانک ها در هر کشوری باشند برای پرهیز از جریمه شدن از همکاری با کشورهای غیر عضو خودداری می‌کنند .

حسینی هاشمی گفت: حالا می‌بینیم قیمت ارز در این محدوده قرار دارد و اگر سیاستی اتحاذ شود که بحران کنونی را دامن بزند، می تواند ارز یا دلار را به کالایی کمیاب بدل کند که تبعات این اتفاق ناگوار به چشم همه مردم می‌رود. همین حالا هم ارز در بازار هست اما دارندگان ارز ، دارایی‌شان را پنهان کرده اند و دولت نیز ذخیره باقیمانده خود را برای روزهای بدتر از امروز نگه داشت است.

دلار

 بحران‌های کهنه

وی تاکید کرد: سالیان طلانی است ایران از نظام چند نرخی ارزی رنج می برد اما همواره گروه ذینفع مانع اصلاح این سیاست شده است، ناکارآمدی بانک ها نیز سبب شد این نهادها به جای فعالیت در حوزه تخصصی شان به بنگاه‌داری روی بیاورند و نتیجه چیزی شده است که می‌بینید، در حالی برخی به اقتصاد آزاد حمله می کنند و این نکته را عامل بحران می دانند که با اقتصادی سراسر دستور و بخشنامه و کترل مواجهیم.

 وی تاکید کرد: اصلا نباید مساله تریم را نادیده گرفت ، اتفاقات رخ داده سفره مردم را کوچکتر کرده است و درخوشبینانه‌ترین حالت اگر تنها کاهش ارزش پول ملی را در نظر بگیریم، به همان میزان مردم در تنگنا قرار گرفته‌اند .

 ویگفت: شاهدیم بخشی از طبقه متوسط قدرت خرید خود را از دست داده است، باید برای این وضعیت فکری عاجل شود و ما فارغ از تمام بحران ها، دست به اصلاحات اقتصادی عمیقی بزنیم و روابطمان را بازتعریف کنیم .

این کارشناس با اشاره به اینکه تحولات ایران زیر ذره بین دشمنان قرار دارد، گفت: در کشورهای حاشیه خلیج فارس حتی یک انتخابات صورت نمی‌گیرد، اما جهان کاری با آنها دارد، در اینجا اما از هر فرصتی علیه ما استفاده می شود و می‌بینیم فشارهای وارده تاثیرات مخربی را به جا می‌گذارند .

 وی گفت: متاسفانه موج مهاجرت یا ناراحتی عمومی از وضعیت به چشم می خورد که هر دو برای کشور مخرب هستند. به گفته وی برای مهار این وضعیت باید دولت را در کانون سیاستگذاری قرار داد و اجازه داد شرایط تحت کنترل درآید. با این روند حل مشکلات داخلی و تلاش برای رفع فشار تحریم بی شک وضعیت را بهبود خواهد بخشید.

بیشتر بخوانید: قیمت دلار سقوط می‌کند؟

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، ناصر تقی زاده در نخستین جلسه مشترک با مدیران عامل شرکت های عضو خانواده بزرگ چادرملو با اشاره به اشباع ظرفیت توسعه صنایع فولادی گفت: چادرملو نمی تواند تنها متکی به فعالیت در حوزه معدن و فولاد باشد از این رو طرح مدونی تدوین شده که مسیر توسعه این شرکت مهم بورسی را برای 10 سال آینده برنامه ریزی کرده است .

وی افزود: در نظر داریم برای اجرای طرح های پائین دستی صنعت فولاد و سایر صنایع مرتبط، منطقه صنعتی چادرملو را در محور یزد به طبس اجرا کنیم و برای پیاده سازی این طرح بسیار مصمم هستیم که لازمه آن ایجاد هماهنگی و هم اندیشی با سایر شرکت هایی است که بخش عمده سهام آنها متعلق به چادرملو است.

این مقام مسئول ادامه داد: در این منطقه صنعتی که قرار است با سرمایه گذاری چادرملو انجام شود در فاز اول، ساخت 3 واحد صنعتی بزرگ از جمله واحد سوپر مگامدول احیای مستقیم، کارخانه فروسیلیس و کارخانه آجر نسوز در دستور کار قرار گرفته و به موازات آن شرکت اکتشافات معدنی و چند واحد تامین کننده مواد مورد نیاز صنایع فولادی نیز احداث می شود.     

تقی زاده عنوان کرد: این منطقه صنعتی که قادر است چند هزار شغل جدید ایجاد کند، تضمینی برای سود آوری شرکت و امنیت خاطر سهامداران حقیقی و حقوقی در دراز مدت خواهد بود و به گونه ای طراحی می شود که نیاز کشور و استان یزد برای توسعه صنعت تا 50 سال آینده را پاسخگو باشد‌. تامین مسکن کارگران فاقد مسکن از برنامه های مهمی است که با همکاری و مشارکت شرکت های تابع و تشکیل تعاونی مسکن  در آینده نزدیک محقق می شود .

وی درخصوص اقدامات در راستای مسئولیت  اجتماعی نیز تصریح کرد: یکی از تکالیف توجه به نیازهای توسعه پایدار در مناطق تحت فعالیت است که در این راستا، اقدامات قابل توجهی از جمله طرح تصفیه و انتقال آب خلیج فارس به استان یزد، ساخت مجتمع بزرگ فرهنگی ورزشی قاسم سلیمانی(صنایع) در اردکان ، ایجاد کمر بند سبز در حاشیه جاده اردکان تا عقدا ، تجهیز مراکز بهداشتی و درمانی ، ساخت مراکز علمی و آموزشی و چندین طرح رفاهی ، اجتماعی و فرهنگی دیگر در دستور کار است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شرکت حمل ونقل بین المللی خلیج فارس در نامه ای به اداره نظارت بر ناشران در خصوص اطلاعات و صورت‌های مالی خود افشاگری کرد. 

38

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بیژن نامدار زنگنه در جلسه علنی صبح امروز با توجه به انبوه انتقادات، نظرات و پیشنهادات نمایندگان مجلس خواستار تشکیل کارگروهی بین دولت و مجلس ظرف پنج، 10 یا 20 روز آینده شد.

مجوزهای تولید متانول قابل ابطال نبود

وزیر نفت در پاسخ به انتقادات علیرضا زاکانی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس، مبنی بر عدم توجه به بخش پروپولین و معطوف ساختن عمده توان تولید در حوزه پتروشیمی در بخش متانول گفت: ‌ عمده مجوزهای متانول در دولت های نهم و دهم صادر شده بود و امکان ابطال آنها وجود نداشت. با این حال از این طرح‌ها حمایت نکردیم و در نوبت دریافت وام از صندوق توسعه ملی قرار نداشتند.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه متانول می‌تواند به پروپیلن تبدیل شود ، ادامه داد:‌ رسیدن به پروپیلن شبیه دستیابی به معدن طلا است زیرا در پایین‌دست آن دریایی از فرصت‌های شغلی و مصنوعات وجود دارد.

وی افزود:‌ حدود 4.5 میلیون تن متانول تولید شده در عسلویه به پروپیلن تبدیل خواهند شد. از 3 میلیون تن متانول یک میلیون تن پروپیلن تبدیل می‌شود. پروپیلن تولید شده توسط خط لوله به شمال فارس و از آنجا از مسیرهای مختلف به سایر نقاط کشور ارسال خواهد شد. طرحی نیز در بندر امیرآباد با ظرفیت400 هزار تن پروپیلن در دست اقدام است.

قرارداد ما با توتال به دلیل نیاز ما به تکنولوژی بوده است

بیژن نامدار زنگنه در ادامه در خصوص انتقاد زاکانی مبنی بر خسارت‌های وارده در حوزه قراردادهای نفتی و گازی نظیر توتال گفت: در برنامه ششم پیش‌بینی شده که 200 میلیون دلار باید در صنعت نفت خرج شود که 80 میلیون دلار از منابع خارجی و 120 میلیون دلار از منابع داخلی است. ما قراردادی با توتال داشتیم زیرا نیاز به تکنولوژی داشتیم.

ما به ترکمنستان امتیاز ندادیم حال باید تنبیه شویم

وزیر نفت در ادامه با اشاره به مشکلات وزارتخانه در خصوص پرداخت دستمزدها در مورد مسئولیت های اجتماعی نفت افزود:  ما خودمان این را راه‌  انداختیم و کارهای مهمی کردیم ولی کافی نیست زیرا خودمان مشکل منابع داریم. در مورد صادرات نفت به هسایگان هم که مطرح شد برایش جواب داریم. ما باید همه به هم کمک کنیم و با همدلی کار را جلو ببریم و به طور مثال ما در مقابل ترکمنستان چه باید کنیم، ما به آن‌ها امتیاز ندادیم حالا باید تنبیه شویم یا تحسین. در مورد گاز فلر هم کارهای مهمی کردیم.

قطعا جاسک باید به عنوان هاب انرژی انتخاب شود

 زنگنه در خصوص پیشنهاد یک از نمایندگان مبنی بر انتخاب جاسک به عنوان هاب انرژی افزود: قطعا همین طور است و برنامه‌هایی در این زمینه وجود دارد.

وی در ادامه افزود: خط لوله گوره جاسک برای تنوع مبادی صادراتی در دستور کار قرار گرفته است و این خط لوله هزار کیلومتری آخر امسال تمام می شود و یک میلیون نفت از گوره به جاسک منتقل و صادر خواهد شد.

وزارت نفت برای تامین خوراک پتروشیمی های کوچک آماده است

وزیر نفت در ادامه افزود: تامین خواراک پالایشگاه‌های کوچک در اولویت وزارت نفت است و هر کسی از ما نفت خام یا میعانات می‌خواهد ما حاضریم قرارداد جداگانه بنویسیم یا در بورس عرضه کنیم. در سال جاری تنها در پنج ماه و نیم اول در بورس انژری هفت میلیون تن فراورده فروخته شده است. بچه‌های ما شبانه روز زحمت می‌کشند. ظرفیت تولید پتروشیمی هم سال آینده به 25 میلیارد دلار می‌رسد و تا 37 میلیارد دلار هم افزایش خواهد یافت.

وی در ادامه افزود: ‌امسال 7 میلیون تن فرآورده نفتی در بورس انرژی فروخته شده است و  ما در کشور اتاق تاریک نداریم اما برای دشمنان این اتاق وجود دارد.

زنگنه در خصوص صادرات گاز به عمان گفت: در مورد صادرات گاز به عمان قرارگاهی به عنوان نماینده وزارت نفت به عمان معرفی شده است و موضوع پنجره واحد نفتی برای تهاتر که نمایندگان مطرح کردند را نیز دنبال خواهیم کرد.

سرمایه گذاری 150 میلیارد دلاری ایران در پارس جنوبی

وزیر نفت در خصوص انتقاد زاکانی مبنی بر عدم تحویل دادن فاز چهار ستاره خلیج فارس گفت: ‌ 17 فاز پارس جنوبی در دریا تمام شده و تنها یک پالایشگاه مانده که تاثیر زیادی در تولید ندارد و با این اقدامات تمدن صنعتی در این منطقه تکمیل شده است.

ویدر ادامه افزودد: تولید ایران از پارس جنوبی در سال 92 حدود 280 میلیون متر مکعب در روز بود که این عدد اکنون به 700 میلیون متر مکعب رسیده است. اکنون تولید گاز ایران در پارس جنوبی از همسایه بیشتر است با اینکه حجم مخزن ما کمتر است.

زنگنه گفت: ایران تا کنون ‌150 میلیارد دلار در پارس جنوبی سرمایه‌گذاری کرده است.

دوری از خام فروشی محقق شده است

وزیر نفت در ادامه در خصوص انتقاد علیرضا آذری نماینده مردم قوچان در خصوص غوغاکردن خام فروشی در کشور افزود: در پتروشیمی توانستیم تولید را از 56 میلیون تن در سال 92 به 66 میلیون تن در سال 98 برسانیم و امسال نیز با بهره‌برداری از 17 طرح دیگر پتروشیمی 25 میلیون تن به ظرفیت پتروشیمی ایران افزوده می‌شود.

زنگنه ادامه داد:‌ تا پایان سال 1400 نیز ظرفیت تولید پتروشیمی ایران به 100 میلیون تن در سال با ارزش 25 میلیارد دلار می‌رسد.

وی با بیان اینکه با جهش سوم در سال 1404، ظرفیت تولید پتروشیمی به 133 میلیون تن و ارزش آن نیز به 37 میلیارد دلار افزایش پیدا خواهد کرد، افزود:‌ این موضوع مورد توجه مقام معظم رهبری است.

وزیر نفت با اشاره به افزایش ظرفیت پالایشی کشور، ‌ گفت: ظرفیت پالایشی کشور که در سال 91 حدود 1.8 میلیون بشکه بود، ‌ اکنون به 2.1 میلیون بشکه رسیده است، گفت: صادرات فرآورده‌های نفتی با توسعه پالایشگاه‌ها و همچنین بهبود گازرسانی در مقایسه با سال 91، چهار برابر شده است.

به گفته زنگنه، دوری از خام‌فروشی و دور زدن تحریم‌ها را توانستیم محقق کنیم.

وی در آخر تاکید کرد: ظرفیت تولید بنزین ایران در سال 91، حدود 52 میلیون لیتر بوده که این عدد در سال 98 به 107 میلیون لیتر افزایش پیدا کرده است.  

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، محمدباقر قالیباف در جلسه علنی امروز سه شنبه و بعد از صحبت های وزیر نفت درباره برنامه های این وزارتخانه در جمع بندی اظهار کرد: با توجه به اقدامات دشمن و تحریم و فشار به کشور نمی توان انتظار داشت که طبق برنامه ها و هدفگذاری ها وزارت نفت کارهایش را پیش ببرد. البته که باید همه در مجلس، دولت و پژوهشگاه ها بپذیریم که باید تهدید دشمن را به فرصت تبدیل کرده و رویکردها، هدفگذاری، روش های خودمان را با ابزار و تجهیزات فنی بکار گرفته و مبتنی بر داشته های درونی حرکت کنیم.

وی افزود: مطمئنم این توان در وزارت نفت و بخش صنعت و تکنولوژی وجود دارد؛ کاری سخت و شدنی که گام های خوبی هم برای رسیدن به آن برداشته شده، البته در مواردی عقب ماندگی جدی و در مواردی دیگر اقدامات خوبی صورت گرفته است. نمونه آن پالایشگاه خلیج فارس است که در سفر خوزستان بازدید کردم. افتخار می کنیم به توان فنی کشور که در طول دوره سه ساله توانسته ظرفیتی بالغ بر حدود 14 میلیون تن فرآورده تولید کند. پس باید چنین باوری در بین تصمیم گیران وجود داشته باشد.

رئیس مجلس درباره بورس انرژی گفت: باید به این سوال پاسخ دهیم که چرا بورس انرژی آنطور که مد نظر است، رونق نگرفته است. این همان تغییر رویکردهاست که باید روی دهد.

قالیباف با انتقاد از میزان مصرف انرژی گفت: ما از جمله کشورهای مصرف کننده بالای انرژی هستیم. لذا عملکرد ما درباره الگوی مصرف انرژی قابل قبول نیست.

وی با اشاره به حضور وزیر نفت در مجلس و برگزاری جلسات مختلفی با نمایندگان مجلس گفت: اینکه امروز جلسه منطقی و قابل بحث بود دلیل آن این است که وزیر نفت و همکارانش بسیاری از موضوعات مطرح شده از سوی نمایندگان را پذیرفته اند. این مسیر ادامه پیدا کند تا وزارت نفت با کمیسیون انرژی و مرکز پژوهش ها بحث های مطرح شده را نهایی کنند. این کار در دو یا سه هفته پیش رو قابل انجام است. مطمئنم می توانیم مشکلات را در سال پایانی دولت حل کنیم.

رئیس قوه مقننه با اشاره به مشکل گاز مایع، گفت: تصمیم بر این شده که برای تامین گاز مایع افراد در سایت ثبت نام کنند. حال اینکه این افراد در روستاهای دوردست گاز را به زحمت بر روی کول خود می گذارند. پس دیگر امکان ثبت نام در سایت و گرفتن سهمیه ندارد. درست است تعداد آنها محدود است اما جزو شریف ترین و مستضعف ترین مردم هستند که باید مورد توجه قرار گیرند. بحث دیگر هم مربوط به تامین سوخت کشاورزان است. کشاورزان از این وضعیت رنج می برند. ان شاء الله مجلس و دولت در کنار انجام کارهای بزرگ به این دو قشر هم توجه کنند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

متن کامل این جوابیه به شرح ذیل است:
به نظر می‌رسد که سه هدف عمده در نهایت برای برگزاری این میزگرد مورد نظر برگزارکنندگان است؛ نخست تخریب کارنامه و عملکرد مدیریتی شخص بیژن زنگنه به‌عنوان وزیر نفت دولت‌های هفتم هشتم- یازدهم و دوازدهم در زمینه مدیریت کلان صنعت نفت و به‌ویژه بخش صنعت پالایش، دوم، تحلیل، ارائه و تثبیت مدل مطلوب مدیریت نفت توسط حلقه فکری خاصی که این میزگرد را تدارک دیده‌اند و سوم، معرفی اعضای میزگرد به‌عنوان لیدرهای دفاع از مدل مدیریتی یادشده.

واقعیت اینجاست که زنگنه از دید خیلی‌ها مدیر خوبی نیست، چون دستی برای آجیل دادن و دندانی برای آجیل خوردن ندارد. دقیقاً به همین دلیل است که بی ترس و لرز با مماشات‌کنندگان نسبت به حق ملت برخورد می‌کند.

وزارت نفت امروزه با یک اسلوب فکری مدعی مواجه است که به اقتصاد صنعتی مدرن، پیچیده و نیازمند آنالیز به نام صنعت نفت و پالایش نفت نه با دیدگاه علمی‌اش بلکه با  سنتی‌ترین تشبیه ممکن یعنی قیاس ضرورت‌های پالایشگاه‌سازی با تولید ماست و کره گران از شیر ارزان نگاه می‌کند! توجه بفرمایید میلیاردها دلار سرمایه ملت دست کسانی بوده که این‌گونه فکر می‌کنند.

کار طراحی احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس در دولت هشتم پایه‌گذاری شد و در شرایطی که انتظار می‌رفت در سال‌های 84-92 این طرح به سرانجام برسد، با پایان دولت دهم و آغاز دولت یازدهم، ساماندهی این پروژه به‌عنوان یک طرح نیمه‌تمام و بسیار به‌هم‌ریخته از سوی وزارت نفت به‌عنوان یک «ضرورت ملی» مورد توجه قرار گرفت تا بیش از این سرمایه ملت و بازنشستگان عزیز کشور تلف نشود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.