دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
6 مهر 1399

به گزارش سیگنال به نقل از تابناک،

نشست وزیر پیشنهادی صنعت، معدن، تجارت با حضور روسای اتاق‌های ایران، تعاون، اصناف و فعالان بخش‌خصوصی امروز در ساختمان اتاق ایران برگزار شد.

فعالان بخش خصوصی به وزیر پیشنهادی صنعت چه گفتند؟

به گزارش تابناک اقتصادی؛ فعالان بخش خصوصی در حضور علیرضا رزم‌حسینی وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت به بیان مهم‌ترین مشکلات حوزه تولید پرداختند و اولویت‌هایی را که این وزارت‌خانه باید در طول ماه‌های پایانی فعالیت دولت دوازدهم پیگیری کند، تشریح کردند.

غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران در ابتدای این نشست با اشاره به سابقه فعالیت‌های اجرایی وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: آقای رزم‌حسینی در مقایسه با سایر اعضای کابینه دارای یک مشخصه مهم است. ایشان پیش از این سابقه 20 سال حضور در بخش خصوصی را در کارنامه خود به ثبت رسانده است. بر همین اساس امیدواریم تا فردی که این چنین پا بر فرش بخش خصوصی گذاشته، بتواند کمبودهای وزارت صنعت به ویژه در ماه‌های گذشته که بدون وزیر اداره شده است را جبران کند.

به گفته شافعی، وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت دارای ابتکارات بی بدیلی است؛ او در همین زمینه به طرح رزم حسینی با عنوان «مثلث توسعه اقتصادی» در استان خراسان اشاره کرد که اضلاع آن را فعالان اقتصادی بخش خصوصی، دولت و ائمه جمعه تشکیل می‌دادند. رئیس اتاق مشهد تاکید کرد که رزم حسینی توانست با این طرح وفاق را ایجاد کند تا هر برنامه و طرحی با پشتیبانی کامل این اعضا انجام شود.

شافعی همچنین افزود: از دیگر ابتکارات آقای رزم حسینی، ایجاد نهاد مردمی و سپردن آن به بخش خصوصی است که خوشبختانه ایشان توانستند مدیریت بدیع سازمانی را پیاده کنند که در آن تعامل، گفت‌وگو، نگاه فراجناحی و توجه به منافع ملی در صدر امور بود.

او ادامه داد: آقای رزم حسینی مدیری برنامه‌ریز است. امروز در زمینه هدف و برنامه دچار کمبود در سطح کلان مدیریتی هستیم که امیدواریم با حضور ایشان این کمبود رفع شود؛ به‌خصوص در سالی که نقش‌آفرینی وزارت صنعت بسیار حائز اهمیت است؛ امیدواریم ایشان نیز بتواند با ایجاد تعامل، همدلی و همفکری با فعالان اقتصادی غیردولتی و بخش خصوصی مقداری بر مشکلات فائق آید.

به نقش تشکل‌ها در اقتصاد اهمیت داده نمی‌شود

سعید ممبینی رئیس اتاق اصناف در این نشست با تاکید بر اینکه برگزاری نشست فعلی حاصل توجهی است که اتاق‌های ایران، اصناف و تعاون برای پیگیری مشکلات فعالان اقتصادی در بخش خصوصی با ایجاد دبیرخانه مشترک داشته‌اند، گفت: به رغم تاکید مقام معظم رهبری بر توجه به تولید در طول سال‌های گذشته، متاسفانه نتاج عملی کمی در این بخش حاصل شده است همچنین بخش بازرگانی نیز مورد بی‌توجهی قرار گرفته است. این در حالی است که اگر باور کنیم بخش بازرگانی محرک تولید هم هست، توجه بیشتری به این بخش خواهیم داشت.

او ادامه داد: گاها تنش‌هایی در حوزه تجارت ایجاد می‌شود که آن را بدون هیچ دلیلی به پای اصناف می‌نویسند. با وجود همه این بی‌مهری‌ها اصناف تا امروز در کنار دولت توانستند بسیاری از مشکلات را حل و‌ فصل کنند.

ممبینی خطاب به وزیر پیشنهادی صنعت خاطرنشان کرد: ما انتظار داریم برنامه‌هایی که شما ارائه می‌دهید روشنگر این باشد که بدانیم در آینده نزدیک چه توقعی از وزارت صنعت، معدن و تجارت داشته باشیم‌. 

او تصریح کرد: امروز صنایع بزرگ در آستانه تعطیلی هستند و بالغ بر 50 هزار واحد صنفی در کشور در آستانه تعطیلی بوده یا تعطیل شده‌اند و عواملی از جمله قوانین تامین‌اجتماعی، عدم نقدینگی، قیمت‌گذاری‌های دستوری و … در این امر دخیل است. در این میان متاسفانه بر خلاف شعارها، به نقش تشکل‌ها اهمیت داده نمی‌شود.

 دولت از ظرفیت تشکل‌ها استفاده کند

به باور بهمن عبداللهی رئیس اتاق تعاون، پذیرش گزینه وزارت از سوی رزم حسینی ریسک بزرگی است و حضور رزم حسینی در بدنه بخش خصوصی را باید به فال نیک گرفت. چراکه ایشان از ابتدا با مشکلات بخش خصوصی آشنا هستند.

او با بیان اینکه در حوزه تعاون در کشور بالغ بر 95 هزار تعاونی فعال هستند، گفت: 14 هزار نفر در این تعاونی‌ها سهامدارند و دو میلیون نفر نیز شاغلند، ضمن اینکه 55 درصد تعاونی‌ها در حوزه تولید فعال هستند. با این حال، طی سال‌های اخیر دولت به خوبی از ظرفیت این بخش استفاده نکرده و بخش مغفول مانده است و انتظار ما از رزم‌حسینی این است که از تمام ظرفیت‌های بخش خصوصی استفاده شود.

عبدالهی خاطرنشان کرد: مهم‌ترین مشکلات فعلی در اقتصاد ناشی از کم‌توجهی به بخش تولید و تجارت خارجی است.

در زمان کم از مشورت بخش خصوصی استفاده کنید

مسعود خوانساری نایب رئیس اتاق ایران نیز در این نشست گفت: متاسفانه وزارت صنعت 6 ماه بود که وزیر نداشت و در طول دو سال گذشته هم درگیر مسائلی از جمله تفکیک بود. به همین دلیل بخشی از کارآیی این وزارت‌خانه کم شده است و شاهدیم که دو حوزه تولید و صادرات دچار آسیب شده‌اند.

او خاطرنشان کرد: با این حال ضروری است که در این مدت باقی مانده از فعالیت دولت دوازدهم، از مشورت با بخش خصوصی غافل نشوید. بدون شک، بافت کارشناسی وزارت صمت قوی است اما لازم است با بخش خصوصی نیز در امور مختلف مشورت شود.

خوانساری افزود: بسیاری از مشکلات کشور ناشی از تصمیمات نادرست و غیرکارشناسی است که توسط برخی مسئولان اتخاذ می‌شود و خواهش بنده از شما این است که قبل از ابلاغ هر بخشنامه یا دستورالعملی با بخش خصوصی درباره آن مشورت کنید.

به گفته نایب رئیس اتاق ایران، بیش از 70 درصد مشکلات به وجود آمده در حوزه صادرات، بازگشت ارز و مواردی از این قبیل به تصمیمات غیرکارشناسی که بدون اخذ نظر بخش خصوصی اتخاذ شده، برمی‌گردد.

محمد امیرزاده نایب رئیس اتاق ایران هم بر ضرورت صیانت و حافظت از بخش خصوصی تاکید کرد و خواستار اجرایی شدن قانون رفع موانع تولید شد.

ارابه‌های تولید مقررات و قوانین متوقف شود

حسین سلاح ورزی نایب رئیس اتاق ایران ضمن انتقاد از عملکرد دولت در معرفی وزیر پیشنهادی صنعت گفت: عملکرد وزارت صنعت در طول دو سال گذشته نشان می‌دهد که گویا این وزارت‌خانه جز دخالت در قیمت‌گذاری و بازارها ماموریتی نداشته است. امیدوارم شما با این شرط، مسئولیت جدید را نپذیرفته باشید.

سلاح‌ورزی افزود: بدون اغراق وزارت صنعت ظرف چند سال گذشته خود یکی از ارابه‌های تولید مقررات در کشور بوده است و امیدواریم در این مدت باقی مانده، با اصلاح ساختارها در نظام تصمیم‌گیری وزارت صنعت، این ماشین تولید مقررات متوقف شود.

سقف ثبت سفارش کالاها برداشته شود

کاوه زرگران رئیس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق ایران در این نشست خواستار برداشته شدن سقف ثبت سفارش کالاها شد و همچنین بر ضرورت تعامل وزارت صنعت و بانک مرکزی تاکید کرد. او در همین زمینه گفت: بانک مرکزی به دلیل عدم وجود وزیر صنعت تعامل لازم را در زمینه تخصیص و تامین ارز برای کالاهای اساسی نداشته به طوری که قبلاً وزیر این مساله را از بانک مرکزی مطالبه می‌کرد که طی 5 الی 6 ماه گذشته این اتفاق نیفتاده است.

جهش تولید با توسعه صادرات محقق می‌شود

محمدرضا انصاری نایب رئیس اتاق ایران هم بر ضرورت مشورت وزارت صنعت با بخش خصوصی تاکید کرد و خواستار توجه به توسعه صادرات شد.

او در همین زمینه گفت: جهش تولید از مسیر توسعه صادرات و حمایت از صادرکنندگان شناسنامه‌دار میسر می‌شود اما متاسفانه در طول این سال‌ها کاملا برعکس عمل کردیم.

صادرات و تولید مغفول مانده است

محمد لاهوتی عضو هیات نمایندگان اتاق ایران نیز با تاکید بر اینکه دو حوزه تولید و صادرات در طول سال‌های گذشته مغفول مانده است، افزود: متاسفانه امسال ضعیف ترین عملکرد را در حمایت از تولید داشتیم.

لاهوتی بر ضرورت نظرخواهی از تشکل‌های بخش خصوصی تاکید کرد و گفت: صرف وجود فیزیکی فعالان بخش خصوصی در جلسات کافی نیست و باید به این نظرات توجه هم شود.

لاهوتی همچنین گفت: با محدودیت‌های پیش آمده در حوزه کارت بازرگانی، عملا در سال جاری تمدید و صدور کارت بازرگانی متوقف شده است.

سید مهدی طبیب‌زاده رئیس اتاق کرمان هم خواستار رفع محدودیت‌های صدور کارت بازرگانی و ترخیص کالاهای دپو شده از گمرکات کشور شد.

محمود تولایی رئیس اتاق کاشان هم به رزم حسینی پیشنهاد داد تا از مدیران باسابقه وزارت صنعت که کارنامه درخشانی دارند نظرخواهی و مشورت شود. او همچنین به انتقاد از سیاست‌های دولت پرداخت و تاکید کرد: بنگاه‌های اقتصادی که امسال زمین خورده‌اند، نمی‌توانند جایگزین درآمدهای نفتی و مالیات دولت شوند.

وزارت صنعت در کنار فعالان اقتصادی باشد

بهرام شکوری رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران نیز خواستار حمایت وزارت صنعت از فعالان اقتصادی در مقابل هجمه‌هاشد و بر ضرورت اصلاح رویه‌ها و حمایت از زنجیره‌های تولید مواد معدنی تاکید کرد.

به دنبال مدیریت بازار هستیم نه مداخله در آن

به نقل از اتاق ایران؛ وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت، مدیریت بازار، کوچک‌سازی و چابک‌سازی، ایجاد انسجام کامل در تعامل وزارت صنعت با نهادها و وزارتخانه‌های مرتبط، مشارکت با بخش خصوصی و بهره‌گیری از نظرات این بخش را به‌عنوان مهم‌ترین برنامه‌های خود در ترکیب جدید وزارتخانه اعلام کرد.

رزم‌حسینی با تاکید بر اینکه شرایط اقتصادی کشور به‌واسطه اعمال تحریم‌ها و شیوع ویروس کرونا در وضعیت سختی قرار دارد، گفت: در این شرایط ضروری است تا همه نهادها و تشکل‌های بخش خصوصی، دولت و همچنین مردم برای حل مشکلات هم‌فکری داشته باشند.

او خطاب به فعالان بخش‌خصوصی با بیان اینکه خود را از جنس شما می‌دانم، ادامه داد: در جلسه‌ای از مقام معظم رهبری در خصوص سخنان پیشین ایشان که فرموده بودند کارآفرینی عبادت است، سؤال پرسیدم که ایشان تاکید کردند، کارآفرینان از عابدین و مجاهدین هستند.»

رزم‌حسینی در ادامه به برنامه‌های ارائه‌شده به مجلس برای هدایت این وزارتخانه اشاره کرد و گفت: در شرایط فعلی، دو برنامه تقدیم مجلس شده است؛ اولین برنامه وزارت صنعت مبتنی بر اسناد بالادستی و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است که امکان اجرای آن در حال حاضر کمتر است؛ اما به این معنا نیست که برای تحقق این هدف تلاش نکنیم. برنامه دوم وزارت صنعت مردمی شدن اقتصاد، مبتنی بر اقتصاد مقاومتی است که در این هدف نقش بخش خصوصی بسیار پررنگ است.

رزم حسینی با اشاره به تجربه خود در تدوین کتاب «قوانین و مقررات مزاحم تولید و سرمایه‌گذاری» که با مشارکت تشکل‌های بخش خصوصی صورت گرفته، اظهار کرد: در شرایط فعلی که معیشت مردم تحت تاثیر قرارگرفته است، ما به دنبال مدیریت بازار هستیم نه مداخله؛ باید سفره مردم را ارزان‌تر کنیم و در همین راستا، ما به دنبال مدیریت بازار مبتنی بر فراوانی کالا‌ها و قیمت تمام‌شده پایین هستیم که با هم‌اندیشی و مشارکت دولت و تشکل‌های بخش خصوصی محقق خواهد شد.

او ادامه داد: اگر توفیق خدمتگزاری در این سنگر را پیدا کنم باید بگویم در شرایط فعلی پذیرش این سمت ریسک بزرگی برای من بود و حتی پرریسک‌تر از حضور در سنگرهای دفاع مقدس است. لذا من برای پذیرش این سمت ایثار و فداکاری کردم و باید با کمک شما فعالان بخش خصوصی و مجلس در مقابل فشار حداکثری تلاش کنیم.

رزم‌حسینی همچنین تاکید کرد که مشکلات درون‌سازمانی که امروز فعالان اقتصادی در حوزه وزارت صنعت درگیر آن هستند، به دلیل عدم ثبات در مدیریت نمایان‌تر شده است. او در همین زمینه بر رفع بروکراسی اداری باهدف بزرگ‌تر شدن نقش مردم در اقتصاد تاکید کرد.

رزم حسینی همچنین حذف امضاهای طلایی در وزارت صنعت، حذف مقررات زائد، کوچک‌سازی و چابک‌سازی وزارت صنعت را با همفکری و مشارکت بخش خصوصی و پشتیبانی مجلس از دیگر اهداف خود برشمرد و گفت: وزارت صنعت بنگاه سیاسی نیست و در طول این مدت محدود از عمر دولت دوازدهم باید متمرکز شویم تا بتوانیم از ظرفیت خالی بنگاه‌ها نهایت استفاده را کرده و با احیای واحدهای تولیدی راکد زمینه جهش تولید را فراهم کنیم. شخصا شاهد بودم که چه تعداد از فعالان اقتصادی به‌واسطه صدور یک بخشنامه ورشکسته شدند. بنابراین نباید تنها به حرف اتکا کنیم.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر ضرورت شکل‌گیری انسجام کامل بین وزارت صنعت، اقتصاد، کشاورزی و بانک مرکزی خاطر نشان کرد: بخش عمده گرانی‌هایی که امروز شاهد آن هستیم به سیاست‌های پولی و بانکی و نحوه هدایت نقدینگی برمی‌گردد که امیدواریم با همکاری کامل با سایر وزرا و رئیس کل بانک مرکزی این مشکل حل شود.

او در پایان مجددا خاطرنشان کرد: در صورتی که توفیق خدمت را داشته باشم، تصمیم‌سازی در وزارت صنعت با خردورزی و مشارکت بخش خصوصی و کمیسیون‌های تخصصی مجلس صورت خواهد گرفت و اطمینان می‌دهم که این اراده را دارم تا تصمیمات شجاعانه را اجرا کنم.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شرکت مجتمع فولاد خراسان طی عملکرد 1 ماهه منتهی به 1399/06/31 معادل 6,363,537 میلیون ریال از محصولات خود را به فروش رسانده که نسبت به دوره 1 ماهه مشابه سال قبل 46% افزایش داشته است.

«فخاس» با سرمایه ثبت شده 9,000,000 میلیون ریال طی عملکرد 6 ماهه سال مالی منتهی به 1399/12/30 مبلغ 27,664,099 میلیون ریال درآمد فروش داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل 27% رشد داشته است.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از کالاخبر، طی این مراسم که صبح روز جاری در شهرستان خلیل آباد استان خراسان رضوی به عنوان قطب تولید کشمش سبز قلمی در کشور برگزار شد، علیرضا ناصرپور به بیان معرفی بورس کالا پرداخت و اظهار کرد: بورس کالای ایران به عنوان بزرگترین بازار رسمی کالایی کشور فعالیت خود را از ابتدای مهرماه سال 1386 آغاز کرد؛ این بورس به عنوان مرجع قیمتی محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی و همچنین محصولات صنعتی و معدنی و برخی کالاهای کشاورزی شناخته می شود و در حال حاضر انواع محصولات صنعتی و معدنی، فرآورده های نفتی و پتروشیمی و کشاورزی و ابزارهای مشتقه از جمله قراردادهای آتی و اختیار معامله قابل داد و ستد هستند.
وی افزود: در بازار محصولات کشاورزی بورس کالا، اکثر محصولات زراعی، دامی و باغی از قبیل انواع کنجاله ها، ذرت، شکر، پسته، پنبه، زیره، زعفران، عدس، نخود، جو، برنج، خرما، روغن، کشمش، گندم، چای، مرغ منجمد، دانه های روغنی و تخم مرغ و … پذیرش شده است.

نقش بورس کالا در حمایت از بخش کشاورزی

ناصرپور با بیان اینکه با ورود محصولات کشاورزی به بورس کالا، استاندارد این محصولات به مرور زمان ارتقا می یابد، در بیان نقش بورس کالای ایران در حمایت از بخش کشاورزی گفت: این بازار کمک می کند که وجه حاصل از معاملات در کوتاهترین زمان ممکن و با اطمینان کامل به حساب کشاورزان واریز می گردد. ضمن اینکه با توسعه فعالیت های بورس کالا در حوزه کشاورزی شاهد کاهش فعالیت های واسطه گرایانه در این بازار خواهیم بود.
وی با تاکید بر اینکه در این بورس امکان مدیریت ریسک ناشی از نوسانات قیمت محصولات کشاورزی با استفاده از ابزارهای مشتقه وجود دارد، گفت: امکان بازاررسانی مستقیم محصولات کشاورزی توسط بهره برداران از طریق بورس کالا نیز از دیگر نقش های مهم این بورس در حمایت از بخش کشاورزی است. همچنین کشاورزان می توانند به کمک سازوکارهای معاملاتی بورس کالا به صورت مستقیم و یا در قالب تشکل ها با فروش محصول خود در قالب سلف یا گواهی سپرده کالایی تامین مالی نمایند.
وی با بیان اینکه گواهی سپرده کالایی یکی از ابزارهای موجود در بورس کالای ایران است که می تواند برای محصول کشمش نیز مورد استفاده قرار گیرد، گفت: گواهی سپرده کالایی اوراق بهاداری است که موید مالکیت دارنده آن بر مقدار معینی کالا است و پشتوانه آن قبض انبار استانداردی است که توسط انبارهای مورد تایید بورس صادر می گردد.

سابقه تاریخی گواهی سپرده کالایی در بورس

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران در خصوص سابقه گواهی سپرده کالایی در بورس کالای ایران اظهار کرد: سابقه راه اندازی این ابزار معاملاتی در بورس کالا در ابتدا به کالای سکه طلا در اسفند ماه 1394 بر می گردد که در این راستا خزانه بانک های رفاه، سامان، صادرات و ملت در این بورس پذیرش شده و ظرفیت خزانه آنها افزایش یافته است. راه اندازی و توسعه صندوق های کالایی پشتوانه طلا بر روی گواهی سپرده سکه طلا نیز از دیگر اقدامات توسعه ای در این بخش بوده است. در ادامه در بهمن ماه 95، مهر ماه 96 و تیرماه 98 نیز این ابزار به ترتیب برای معاملات زعفران، پسته و زیره سبز نیز به کار گرفته شد که از این پس کشمش نیز به عنوان دارایی پایه به این فهرست اضافه خواهد شد.
وی افزود: براساس آمارهای موجود، در 6 ماهه نخست امسال بیش از 607 هزار قطعه سکه، 40 میلیون و 398 هزار گرم زعفران، 540 هزار کیلوگرم پسته فندقی و بالغ بر 199 هزار کیلوگرم زیره سبز در قالب گواهی سپرده کالایی در بورس کالا مورد دادوستد قرار گرفته است.
ناصرپور در ادامه به تشریح وضعیت تولید و مصرف کشمش در ایران و جهان پرداخت و گفت: بر اساس اعلام سازمان جهانی خواربار و کشاورزی (FAO) در سال 2014 سه کشور ترکیه، آمریکا و ایران به ترتیب با تولید 429 هزار، 320 هزار و 200هزار تن کشمش بزرگترین تولیدکنندگان جهان بوده اند و در ایران عمده تولید کشمش در استان خراسان رضوی نوع قلمی سبز کاشمر بوده و در استان های آذربایجان غربی و شرقی و کردستان عمده تولید مویز است و در سایر استان ها کشمش تیزابی تولید می شود.

راه اندازی معاملات گواهی سپرده کشمش

وی در بررسی امکان راه اندازی معاملات گواهی سپرده کشمش در بورس کالا اظهار داشت: با توجه به مشخصات کالاهای قابل معامله از طریق گواهی سپرده کالایی، کشمش قابلیت معامله از طریق گواهی سپرده کالایی را دارا بوده و با برگزاری جلسات هم اندیشی، آموزشی و توجیهی و مذاکره با متقاضیان، در حال حاضر انبار پرهیزکار به عنوان اولین انبار نگهداری کشمش در بورس کالای ایران پذیرش شده است. استانداردپذیری، قابلیت ماندگاری برای یک دوره زمانی قابل قبول، نیاز به انبارش کالا، قابلیت تفکیک به محموله های استاندارد و عدم وجود محدودیت و موانع جهت انجام معاملات و کشف نرخ کالا از مهم ترین ویژگی های کشمش است که امکان راه اندازی این معاملات را بر پایه این دارایی فراهم می کند.

7 مزیت مهم

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا در تشریح مزایای معامله کشمش از طریق گواهی سپرده کالایی گفت: “عدم نیاز به تحویل فیزیکی، جابجایی، تحمل هزینه و افت مربوطه در هر بار خرید”؛ “امکان خرید و فروش مستمر و متعدد بدون جابجایی” و “ایجاد اطمینان در خریدار و فروشنده نسبت به کیفیت کالای خریداری شده و مسئولیت انبار پذیرش شده نزد بورس نسبت به کیفیت و کمیت کالای خریداری شده” از مزایای این معاملات است.
به گفته ناصرپور؛ “امکان فروش محصول به قیمت واقعی به ویژه با افزایش حجم معاملات”؛ “استانداردسازی محصول قابل پذیرش در انبار”و “انتشار اطلاعات قیمت ها و حجم معاملات به صورت برخط و از طریق اینترنت در سطح کشور و دنیا و امکان حضور مستقیم خریداران بین المللی در این معاملات” از مزایای دیگر این معاملات است که می توان به آنها اشاره کرد.
وی افزود: “همچنین با توجه به وجود بستر قانونی توثیق در دستورالعمل مربوطه در بورس کالا امکان تامین مالی تولیدکنندگان دارای گواهی سپرده کشمش در صورت موافقت بانک ها با توثیق گواهی سپرده، وجود دارد که این موضوع نیز مزیت دیگر این معاملات برای محصول کشمش به شمار می رود”.
معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا در بیان مهلت تسویه معاملات گفت: وجه حاصل از معامله، ظرف مدت حداکثر 1 روز کاری پس از انجام معامله با لحاظ هزینه های انبارداری و کارمزد معاملات، به حساب مالک کشمش واریز می شود.
ناصرپور در خاتمه سخنان خود در خصوص زمان انجام معاملات گواهی سپرده کشمش گفت: معاملات گواهی سپرده کشمش روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 تا 15:30 قابل انجام می باشد. اطلاعات آنلاین معاملات در سایت www.tsetmc.com در نماد کشمش سبز 0001خلیل آباد(کشم0001پ01) قابل مشاهده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تابناک،

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع “اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان” در این نوشتار به وقایع تاریخی پنجمین روز مهر ماه پرداخته می شود که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

 

5 مهر 1316، اولین کارخانه سیگارسازی ایران در جاده قزوین آغاز به کار کرد.

5 مهر 1322، شریدان مستشار آمریکایی خواربار اعلام کرد مردم تهران مواد چرکین و کثیفی را به نام نان که نانواهای بی ‌رحم می ‌پزند، می‌ خورند. نانواها آرد دولتی را به قیمت گزاف به‌ طور قاچاق می ‌فروشند. دولت ناچار است نانواخانه مرکزی دائر کند و نان سیلو به مردم بدهد.

5 مهر 1334، وزارت اقتصاد ملی به دو وزارتخانه مستقل «صنایع و معادن» و «بازرگانی» تبدیل شد.

5 مهر 1339، کار ساخت خط لوله انتقال مواد نفتی از تهران به قزوین پایان یافت.

5 مهر 1354، امروز دولت رسماً اعلام کرد از سال 1353 مجموعاً 7 میلیارد دلار به کشورهای خارجی از جمله کشورهای صنعتی فرانسه، انگلستان و ایتالیا کمک مالی کرده و این کشورها را از بحرانه ای اقتصادی داخلی نجات داده است!

5 مهر 1357، کارگران راه آهن زاهدان، ذوب آهن اصفهان، پتروشیمی آبادان، مس سرچشمه، اداره پست اهواز و بخش عظیمی از صنایع کشور، از امروز به جمع اعتصاب کنندگان علیه رژیم شاه پیوستند.

5 مهر 1359، هیات وزیران تشکیل مجموعه ای به نام «ستاد بسیج اقتصادی کشور» را با هدف تامین نیازهای اقتصادی مردم در شرایط جنگ اعلام کرد.

5 مهر 1360، عملیات شکست حصر آبادان با همکاری نیروی زمینی ارتش و سپاه پاسداران و به ‌ویژه لشکر 77 خراسان انجام شد و به شکسته شدن حصر این شهر و بازپس‌ گیری بیش از 150 کیلومتر مربع از خاک ایران انجامید و آبادان از محاصره یک ساله خارج شد. این عملیات در ساعت یک بامداد روز پنجم مهر 1360 با رمز نصر من الله و فتح قریب آغاز شد و در هفتم مهر با موفقیت به پایان رسید.

5 مهر 1388، بزرگ ‌ترین واگذاری یک شرکت دولتی با فروش هشت‌ میلیارد دلاری نیمی از مخابرات ایران برگزار شد.

5 مهر 1389، مجمع جهانی اقتصاد، ایران را از نظر شاخص نرخ مالیات مجموع در میان 139 کشور جهان در رده هشتادم قرار داد.

5 مهر 1390،  پس ‌لرزه ‌های پرونده سه هزار میلیارد تومانی به یکباره موج تغییرات در نظام بانکی را رقم زد؛ محمود رضا خاوری، مدیرعامل بانک ملی با تسلیم استعفانامه ‌ای به وزیر اقتصاد از سمت خود کنار رفت؛ خاوری در استعفا نامه خود خطاب به وزیر اقتصاد گرچه ریشه اصلی این سوء‌استفاده را در بانک صادر‌کننده اعتبارات اسنادی یعنی بانک صادرات عنوان کرده، اما نوشته به دلیل آنکه «اداره کل امور شعب» بانک ملی ایران هم با تجاوز از حدود اختیارات و تنزیل اعتبارات در شکل‌ گیری این پدیده شوم بی‌ تاثیر نبوده است، از سمت خود استعفا می ‌دهد. دقایقی پس از این استعفا که روی سایت وزارت اقتصاد قرار گرفت مدیرکل روابط عمومی این وزارتخانه در گفت ‌وگو با این سایت اعلام کرد علاوه بر خاوری، محمد جهرمی مدیرعامل بانک صادرات به ‌دلیل آنکه نظارت لازم در گشایش اعتبارات اسنادی ریالی را انجام نداده مقصر شناخته شده و از سمت خود برکنار می ‌شود. به گفته وی، بانک سامان نیز به ‌دلیل آنکه در کنار بانک ملی تنزیل ‌کننده اصلی اعتبارات منجر به تخلف بزرگ بوده مشمول اصلاح مدیریت و برکناری مدیران خواهد شد. یک عضو هیات ‌مدیره بانک ملی نیز که عهده ‌دار امور شعب مناطق آزاد این بانک بوده از سمت خود عزل شد.

5 مهر 1396، فروش رنو فرانسه به ایران در 8 ماهه نخست سال 2017 میلادی با رشد 82 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به 99617 دستگاه رسید.

5 مهر 1397، محمد‌جواد ظریف، وزیر امور خارجه در تشریح سازوکار اروپا برای حفظ برجام گفت: اروپایی‌ها در چند ماه گذشته تلاش وسیعی انجام دادند و دست‌کم تاکنون هفت بانک مرکزی توافق کرده‌اند که راهکار ویژه مالی برای ارتباط با ایران ایجاد و در آینده نیز این راهکار را به موسسه‌ای تبدیل کنند.

5 مهر 1398، رئیس سازمان شیلات کشور، از تداوم ممنوعیت برداشت ماهیان خاویاری از دریای خزر خبر داد. نبی‌الله خون میرزایی، معاون وزیر جهاد کشاورزی، در رابطه با ممنوعیت برداشت ماهیان خاویاری از دریای خزر گفت: با بررسی‌های سالانه انجام شده از وضعیت ذخایر ماهیان خاویاری دریای خزر، دو کشور شرایط را نگران کننده تبیین کرده اند و به همین دلیل، موافقت کردیم تا ممنوعیت برداشت تجاری این ماهی از دریای خزر، همچنان ادامه داشته باشد.

 

منابع: موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصاد

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت قند ثابت خراسان ضمن تکذیب شایعه لغو افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی از پیگیری مراحل آن و اعلام نتایج در اولین جلسه هیات مدیره خبر داد.

براین اساس، قثابت پیرو شایعات منتشره در فضای مجازی مبنی بر لغو افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی اعلام کرد: هیات مدیره ضمن تکذیب این شایعه درحال پیگیری افزایش سرمایه از این محل بوده و در اولین جلسه پیش رو، موضوع و نتایج کارشناسان ارزیابی را بررسی و پیشنهاد و درصد افزایش سرمایه را از طریق کدال به اطلاع سهامداران خواهد رسانید. از سهامداران تقاضا می شود شایعات مجموعه را مبنای تصمیم‌گیری‌ها لحاظ نکنند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در حالی با تصمیم 22 اردیبهشت سال جاری حسن روحانی ، رضا رحمانی از وزارت صنعت برکنار شد که این وزارتخانه مهم طی حدود 4 ماه اخیر با دو سرپرستی حسین مدرس خیابانی و جعفر سرقینی اداره می شد و با رای منفی 22 مرداد 140 نماینده مجلس ، مدرس خیابانی نتوانست وزیر نشود.

براساس این گزارش، در این رابطه حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور از معرفی علی رضا رزم حسینی استانداری فعلی خراسان رضوی و سابق کرمان به عنوان وزیر پیشنهادی دولت خبر داد .

وی متولد 1340 در کرمان و دارای مدرک کارشناسی علوم اقتصادی و بازرگانی از دانشگاه شهید باهنر کرمان است.

طبق آیین نامه مجلس شورای ، یک هفته پس از اعلام وصول ، جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی برگزار می شود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

آیا شما هم یکی از میلیون ها نفری هستید که سهام عدالت به آن ها تعلق گرفته است؟ آیا مایل به فروش سهام عدالت خود هستید یا قصد نگهداری آن را دارید؟ بنظر شما کدام روش آزاد سازی سهام عدالت، امکان فروش آن را تسهیل کرده است، روش مستقیم یا غیر مستقیم؟ بر اساس آمار سازمان خصوصی سازی کشور، حدود 49 میلیون نفر، یعنی بیش از نیمی از افراد جامعه، سهام عدالت دارند. در این بین حدود29  میلیون نفر روش غیر مستقیم و 20 میلیون نفر روش مستقیم را برای مدیریت سهام عدالت خود انتخاب کرده اند. در این مقاله می‌خواهیم بیشتر با روش آزادسازی غیرمستقیم سهام عدالت یعنی ” شرکت های سرمایه گذاری استانی ” آشنا شویم.

انواع روش‌های آزادسازی سهام عدالت

در روش مستقیم، افراد می توانند بدون واسطه برای معامله یا نگهداری سهام عدالت خود تصمیم بگیرند. برای فروش دو روش در اختیار سهامداران می باشد، مراجعه به بانکی که در سامانه سهام عدالت ثبت کرده اند و سود سهام عدالت طی این سال ها به حساب سهامدار در آن بانک واریز می‌شده است یا استفاده از سامانه معاملات آنلاین کارگزاری که فرد در آن حساب کاربری دارد. در حال حاضر امکان فروش کل سهام در این روش وجود ندارد و سهام داران می توانند سهام خود را به صورت پله ای بفروش برسانند. پرداخت سود در این روش به صورت سالیانه و توسط شرکت هایی که مالک سهام آن ها هستید، انجام می شود.

اما در روش مدیریت غیر مستقیم، سهامی به افراد داده نمی شود بلکه سهام افراد در اختیار شرکت سرمایه گذاری استانی قرار می گیرد و هر فرد به اندازه دارایی خود در سهام عدالت، مالک بخشی از سهام شرکت سرمایه گذاری استانی خواهد شد. در این روش افراد می توانند پس از این که شرکت سرمایه گذاری استانی مربوطه وارد بازار بورس شد، کل سهام خود را بفروش برسانند. پرداخت سود در این روش نیز به صورت سالیانه و توسط شرکت سرمایه گذاری استانی انجام می شود.

اطلاعات بیشتر درباره نحوه فروش سهام عدالت در دو روش مستقیم و غیر مستقیم را می توانید در این لینک> آموزش فروش سهام عدالت بخوانید.

اما موضوع جالب توجهی در مورد افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند، وجود دارد. این روش مانند این است که شرکت سرمایه گذاری استانی تعدادی سهم از شرکت های مختلف فعال در بازار بورس را خریداری کرده باشد. سپس ترکیب مشابهی از کل سهم های خریداری شده را به صورت سبد های کوچک درآورده و در اختیار افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند، قرار داده است.

این سازوکار بسیار شبیه به عملکرد صندوق های سرمایه گذاری است. در صندوق های سرمایه گذاری افراد اقدام به خرید واحد های صندوق کرده و این واحد ها در واقع همان سبد های کوچک سهام هستند که ترکیب تمام آن ها یکی است و افراد می توانند با خرید آن ها در صندوق ها سرمایه گذاری کنند. به دلیل این شباهت، ممکن است افراد زیادی این دو نهاد را اشتباه بگیرند. ما در ادامه به تفاوت ها و ویژگی های خاص هر کدام از این دو نهاد می پردازیم.

تفاوت صندوق های سرمایه گذاری و شرکت های سرمایه گذاری استانی

صندوق سرمایه گذاری یک نهاد فعال در بازار بورس است که امکان سرمایه گذاری غیر مستقیم را برای افرادی که وقت یا دانش کافی برای فعالیت در بازار بورس ندارند، فراهم می کند. صندوق ها بسته به اهداف و بازاری که در آن سرمایه گذاری می کنند، به انواع مختلفی از جمله صندوق های درآمد ثابت، صندوق های سهامی، صندوق های مختلط، صندوق های طلا، صندوق های جسورانه و غیره تقسیم بندی می شوند. افراد برای سرمایه گذاری در صندوق ها می توانند واحد های صندوق را خریداری کنند. صندوق ها توسط افراد حرفه ای در بازار سرمایه مدیریت می شوند و مزیت های عمده ای مانند تنوع بخشی به سبد سهامدار، کاهش هزینه معاملات، کاهش ریسک، شفافیت اطلاعاتی و نقد شوندگی بالا دارند.

با توجه به این که آموزش های کاملی درباره صندوق ها در سیگنال آورده ایم، پیشنهاد می کنیم در صورتی که در مورد هر موضوعی، از انواع صندوق تا ارکان آن و نحوه سرمایه گذاری در صندوق یا تاسیس آن، دچار ابهام بودید، به سربرگ اموزشی صندوق ها سر بزنید.

علاوه بر این، شرکت های سرمایه گذاری استانی نیز یکی از نهاد های مالی فعال در بورس هستند که به تازگی وارد این بازار شده اند و هدف آن ها مدیریت سهام عدالت می باشد. اولین شرکت سرمایه گذاری استانی که وارد بازار بورس شد، شرکت استانی خراسان جنوبی با نماد «وسخراج» بود. در حال حاضر تمام شرکت های استانی دیگر نیز در بازار درج نماد شده اند و کم کم قابل معامله نیز خواهند شد.

تفاوت صندوق های سرمایه گذاری و شرکت های سرمایه گذاری استانی

در ادامه مهم ترین تفاوت هایی که می توان برای این دو نهاد بورسی برشمرد را لیست کرده ایم:

لیست شرکت های سرمایه گذاری استانی

اطلاعات مربوط به شرکت های سرمایه گذاری استانی را می تواندی در سایت tsetmc.com مشاهده کنید. شکل زیر تعدادی از شرکت های استانی در این سایت را نشان می دهد.

لیست شرکت های سرمایه گذاری استانی
بیشتر بخوانید
شرکت سرمایه گذاری چیست؟
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شاخص بورس تهران امروز با افت 57 هزار واحدی عدد 1 میلیون و 595 هزار را نمایش داد. شاخص هم وزن نیز با افت 6 هزار واحدی به عدد 415 هزار واحد رسید. همچنین امروز با دست به دست شدن 3 میلیارد سهم طی 477 داد و ستد، ارزش معاملات به بیش از 4948 میلیارد تومان رسید. بنابراین شاخص کل بورس تهران، افت 3.4 درصدی را نسبت به معاملات روز قبل تجربه نمود.

بازار امروز همچون روزهای گذشته با افزایش عرضه های کار خود را آغاز نمود این در حالی است که دلار سنا به 22670 تومان رسید. در پایان بازار شاهد تحرکاتی در طرف تقاضا بودیم به عبارتی اندکی بر شدت تقاضا ها افزوده شد.

از منظر عقلایی  رشد بازار های موازی در مقابل افت شدید بازار سرمایه قابل توجیه نمی باشد. شاید هیجان و ترس را بتوان تنها دلیل این افت شدید بازار سرمایه در برابر بازارهای موازی دانست.

ارزش خالص معاملات بورس 3935 میلیارد تومان بوده است و ارزش صفوف خرید در پایان بازار 380 میلیارد تومان می باشد. مادامیکه ارزش خالص معاملات همراه با صفوف خرید بیش از 12000  میلیارد باشد می توان انتظار بازار پویا و عدم ریزش شدید را از بازار داشت.

بازار سرمایه در یک نگاه

شاخص کلشاخص هم وزنسود خالص(میلیارد تومان)
1.595.154415.912245.742
میزان تغییر شاخص کل(درصد)میزان تغییر شاخص هم وزن(درصد)درصد رشد سود خالص
3.4-1.4-
حجم معاملات(میلیارد سهم)ارزش معاملات(میلیارد تومان)ارزش بازار(میلیارد تومان)
349485.935.855
P/EP/SP/B
26.56.410.5

بیشترین ارزش معاملات بازار سرمایه

نام سهامحجم معاملات(میلیون)ارزش معاملات(میلیارد)قیمت پایانی(ریال)درصد تغییرات قیمتقیمت آخرین معامله(ریال)
پترول3425133149703.915680
شبندر943924414804-41280
زاگرس2138741790545181693
دی612972485862.549810

نمادهای تاثیر گذار بر شاخص کل بورس

گزارش روزانه بازار سرمایه (دوشنبه 31 شهریور ماه 1399)

توضیحات: تقسیم بندی بر مبنا ارزش معاملات شرکت می باشد و اعداد میزان تاثیر گذاری بر شاخص کل را نمایش می دهد.

ارزش معاملات بازار بورس و فرابورس در طی هفته

گزارش روزانه بازار سرمایه (دوشنبه 31 شهریور ماه 1399)

توضیحات: ارزش خالص بورس و فرابورس از کسر ارزش معاملاتی صندوق ها،  اوراق و معاملات بلوک از ارزش بورس و فرابورس بدست می آید.

مقایسه ارزش معاملات صف های خرید و فروش

گزارش روزانه بازار سرمایه (دوشنبه 31 شهریور ماه 1399)

مقایسه تعداد صف های خرید و فروش

گزارش روزانه بازار سرمایه (دوشنبه 31 شهریور ماه 1399)

اخبار منتخب بازار سرمایه و کدال

 1. شرکت نفت پاسارگاد از منتفی شدن بدهی احتمالی سال 92 خبر داد.
 2. شرکت سرمایه گذاری مسکن زاینده رود(ثرود) از فروش 38 درصد دفتر مرکزی شرکت به سرمایه گذاری البرز به مبلغ 7.9 میلیارد تومان خبر داد.
 3. شرکت داروئی و بهداشتی لقمان( دلقما) از تغییر بیش از 10 درصد در نرخ فروش محصولات خبر داد.
 4. بانک صادرات ایران(وبصادر) از واگذاری 20 درصد سهام شرکت سرمایه گذاری گروه مالی سپهر صادرات به قیمت هر 1010 تومان خبر داد. این واگذاری به ازای هر سهم 31 تومان برای شرکت سودآوری دارد.
 5. شرکت تبرک از خرید دارایی های شرکت آسه آرد و آسه دان توسط شرکت اخشان خراسان شامل ذخیره سازی غلات به میزان 120،000 تن و تولید آرد به میزان 210،000 تن با هدف راه اندازی بزرگترین واحد تولیدی نان صنعتی و ماکارونی شرق ایران خبر داد و مبلغ مورد توافق 185 میلیارد تومان می باشد.
 6. سازمان بورس مجوز افزایش سرمایه 48 درصدی  شرکت مپنا از محل سود انباشته صادر کرد.
 7. شرکت سرمایه گذاری آوا نوین(وآوا) در مزایده ساختمان اداری متعلق به سازمان اقتصادی کوثر ، به مبلغ پایه 330.000 میلیون ریال شرکت نمود و پس از ارائه مدارک، تضمینات و پاکت پیشنهادی به مبلغ 340.000 میلیون ریال شرکت نمود .که پس از مشخص شدن نتایج مزایده طی نامه رسمی سازمان اقتصادی کوثر به عنوان برنده مزایده اعلام گردید.
 8. شرکت سرامیک های صنعتی اردکان(کسرا) از راه اندازی خط آسیاب ریموند شرکت فرعی مهندسی معدنی زرین پودر نوین کسرا خبر داد.
 9. بانک دی از مزایده عمومی املاک تملیکی و مازاد در تاریخ 5 مهر ماه خبر داد.
 10. یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه در بازار سرمایه صبوری و مطالعه نقش کلیدی در موفقیت دارد،  گفت: سهامداران حقیقی باید در نظر داشته باشند بازار سرمایه جایی است که پول از جیب سهامداران عجول به سهامداران با حوصله و صبور منتقل می شود.
 11. معاون عملیات بازار شرکت بورس تهران با صدور اطلاعیه‌ای به مدیران عامل شرکت‌های بورسی اعلام کرد که با توجه به اهمیت روزافزون الزامات نقدشوندگی بازار و لزوم تنظیم عرضه و تقاضای بازار به موجب آیین‌نامه حفظ ثبات بازار سرمایه و صیانت از حقوق سرمایه گذاران و سهامداران، داشتن رکن بازارگردانی موثر از سوی ناشر و سهامداران شرکت ها جزء الزامات پذیرش شرکت ها است.
 12. دولت با افزایش سهام قابل واگذاری به صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله صنایع پالایش نفت، شامل باقیمانده سهام متعلق به دولت در شرکت‌های پالایش نفت تبریز، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت اصفهان و پالایش نفت تهران از ۲۰ درصد به ۳۰ درصد موافقت کرد.
 13. سعید اسلامی بیدگلی، عضو شورای عالی بورس در توییتی نوشت؛ با همکاری کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به‌زودی سامانه جدید صدور کدهای PRX راه‌اندازی خواهد شد. با شروع کار این سامانه، امیدوارم زمان صدور کدهای سبدگردانی به کمتر از سه روز برسد. اتفاقی مبارک در جهت توسعه فعالیت سبدگردانی در بازار سرمایه ایران.
 14. شرکت سرمایه گذاری استان های مرکزی)وسمرکز( و زنجان)وسزنجان( آماده معامله شدند.
 15. رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد که در «طرح ساماندهی بازار و صنعت خودرو» از ظرفیت های بورس کالا استفاده خواهد شد.
 16. مدیر برنامه‌ریزی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: وراث سهام عدالت اموات عملا سهام‌داران شرکت‌های سرمایه گذاری استانی خواهند بود و مشمول روش غیر مستقیم هستند چراکه کسی روش مدیریت سهام را برای آنها انتخاب نکرده است.
 17. شرکت سپرده‌گذاری مرکزی با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: متاسفانه برخی افراد سودجو با تبلیغات فراوان و با بهانه ارائه خدمات به سهامداران عدالت، اقدام به مشاوره تلفنی کرده اند. در این ترفند جدید، شماره تلفنی به سهامداران عدالت پیامک می شود تا آنها را جهت کسب مشاوره و مدیریت سهام به تماس با این شماره ها ترغیب کنند اما هزینه سنگینی متوجه سهامداران می شود. شماره مرکز تماس این شرکت جهت کلیه موارد مرتبط با سهامداران از جمله سهامداران عدالت، درگاه ذی نفعان بازار سرمایه و … شماره سراسری 1569 است. همچنین سهامداران سهام عدالت می توانند جهت مشاهده سبد سهام عدالت و ارزش آن به سامانه sahamedalat.ir و برای کلیه سهام در صورت ثبت نام در سجام به سامانه ddn.csdiran.com مراجعه کنند.
 18. از روز دوشنبه ۳۱ شهریور ۹۹ تا اطلاع ثانوی – کلیه سفارشات نمادهایی که به علت افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف و ب ، تغییرات بیش از ۵۰ درصدی قیمت و تعلیق نماد معاملاتی در حین جلسه معاملاتی متوقف می شوند و همچنین نمادهایی که جهت برگزاری مجامع عمومی و جلسه هیئت مدیره در خصوص افزایش سرمایه متوقف می شوند از سامانه معاملاتی حذف می شوند.
 19. بر اساس مصوبه سی و نهمین جلسه هیات مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار سازمان بورس و اوراق بهادار پیش نویس دستورالعمل صدور مجوز برای فعالیت کارگزاری های جدید تدوین شد.

می توانید گزارش بازار سهام را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت پگاه خراسان با توجه به تعیین قیمت 8 هزار تومانی برای هر بسته کره 100گرمی از افزایش 10 درصدی نسبت به کل درآمد فروش در سال مالی قبل خبر داد.

براین اساس، “غشان” اعلام کرد: جلسه کارگروه تنظیم بازار سقف قیمت مصرف کننده را با عنایت به افزایش بهای شیر خام و چربی برای هر بسته کره 100گرمی معادل 8 هزار تومان تعیین کردند. در خصوص سایر اوزان بسته بندی مقرر شد بر همین اساس افزایش متناسب محاسبه و در سامانه 124 سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان بارگزاری شود.

بنابراین گزارش، هلدینگ شیر 75.9 درصد سهام این شرکت را در اختیار دارد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

همواره احترام به انتقادات، پیشنهادات و درخواست های کاربران محترم سیگنال از موارد مورد تاکید ما بوده است، لذا به پاس احترام و قدردانی از همراهان همیشگی سیگنال، تعدادی از سهام درخواستی پر تقاضا از سوی کاربران بررسی می گردد.

تحلیل‌های ارائه شده نظر کارشناسان تیم سیگنال بوده و نباید مبنای خرید و فروش قرار گیرد. مسئولیت هرگونه استفاده از داده‌های موجود، بر عهده کاربران محترم می‌باشد. شما می توانید به منظور رصد بازار و بروزرسانی برخی از نمادهای درخواستی خود، کانال Signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) را دنبال کنید.

در اینجا ما به بررسی 5 نماد شپدیس ، کاما، کچاد، قثابت و بترانس می پردازیم

شپدیس

شرکت پتروشیمی پردیس با نماد “شپدیس” در بازار اول بورس و گروه “محصولات شیمیایی” مورد معامله قرار می گیرد.

در معاملات دیروز، بیش از 7.5 میلیون برگ سهم با قیمت پایانی 103380 ریال (1.42%-) به ارزش 795 میلیارد ریال بین خریداران و فروشندگان داد وستد شد.

این سهم درون مجموعه ای از کانال های موازی بلند مدت در حال نوسان است. پس از رشدی که سهم از اوایل سال جاری از قیمت حوالی2750 تومان تا 12000 تومان داشت، با برخورد به سطح 2.25 کانال نقطه چین و ممتد، با اصلاح روبرو شد و تا سطح 8500 تومان افت قیمت پیدا کرد و سطح کانال دوم خود را از دست داد اما مجددا توانست به بالای آن نفوذ کند.

در صورت ادامه تقاضا برای خرید سهم، اهداف آن را می توان 12000 تومان و 14860 تومان در نظر گرفت.

از طرف دیگر اگر مجددا سهم با فشار عرضه ها روند نزولی به خود بگیرد، حمایت های آن را می توان 8500 تومان و 6810 تومان در نظر گرفت.

کاما

شرکت باما در بازار اول بورس با نماد “باما” در گروه “استخراج کانه های فلزی” قرار گرفته است.

در معاملات روز قبل، بیش از 5.8 میلیون برگ سهم به ارزش 1090 میلیارد ریال با قیمت پایانی (4.59%-) داد وستد شد.

بررسی تکنیکالی این نماد نشان از واکنش نمودار قیمتی به سری کانال های موازی بلند مدت می دهد. این شرکت از اواخر آبان ماه سال قبل، از قیمت 1300 تومان  تا حوالی 34300 تومان رشد فوق العاده ای از خود به جای گذاشت و پس از برخورد به کانال سطح 3.5 با اصلاح روبرو شد.

در حال حاضر سهم در محدوده حمایتی 18600-16250 تومان قرار گرفته است که می تواند به متعادل شدن سهم کمک کند. در صورت از دست دادن سطح حمایتی 16250 تومان، حمایت بعدی آن 12676 تومان خواهد بود.

از طرف دیگر اگر سهم از محدوده حمایتی با افزایش تقاضا روبرو شود، اهداف اولیه آن را می توان 23470 تومان، 27136 تومان و 34325 تومان در نظر گرفت.

کچاد

گروه صنعتی و معدنی چادرملو با نماد  کچاد در بازار اول بورس و گروه “استخراج کانه های فلزی” مورد معامله قرار می گیرد.

در معاملات روز گذشته، بیش از 28 میلیون برگ سهم به ارزش 473 میلیارد ریال با قیمت پایانی 16830 ریال (2.94%+) داد وستد شد و سهم با صف خرید در قیمت 17160 ریال به کار خود پایان داد.

پس از رشدی که سهم از اواخر آبان ماه سال قبل از قیمت حوالی 380 تومان تا 2530 تومان داشت، با اصلاح روبرو شد و از سقف خود حدود 40 درصد ریزش کرد.

این سهم اکنون در محدوده حمایتی 1452-1636 تومان قرار دارد که می توان انتظار حمایت از سهم را در این بازه داشت.

از طرف دیگر اگر سهم از ناحیه کنونی با افزایش تقاضا روند صعودی به خود بگیرد، اهداف آن را می توان 1880 تومان، 2100 تومان، 2500 تومان و در نهایت 3400 تومان در نظر گرفت.

قثابت

شرکت قند ثابت خراسان با نماد “قثابت” در بازار دوم بورس و گروه “قند وشکر” قرار گرفته است.

در معاملات روز قبل، بیش از 3.4 میلیون برگ سهم به ارزش حدودی 35 میلیارد تومان با قیمت پایانی 102500 ریال ( 4.81%-) بین خریداران و فروشندگان داد وستد شد.

این سهم درون مجموعه ای از کانال های صعودی در حال نوسان است و با برخورد به سطح 2.25 خود با اصلاح روبرو شد و اکنون در محدوده سقف شکسته شده کانال قبلی خود است. در صورت از دست دادن این سطح و حمایت 9750 تومان، حمایت بعدی آن 7320 تومان خواهد بود.

از طرف دیگر اگر سهم با افزایش تقاضا روند صعودی به خود بگیرد، اهداف اولیه آن را می توان 12620 تومان و 16000 تومان در نظر کرفت.

بترانس

شرکت ایران ترانسفو در بازار اول بورس با نماد “بترانس” و گروه ” ماشین آلات و دستگاه های برقی” مورد معامله قرار می گیرد.

در معاملات روز قبل، بالغ بر 14 میلیون برگ سهم به ارزش حدودی 62 میلیارد تومان با قیمت پایانی 43800 ریال (4.43%-) داد ستد شد.

بررسی نموداری سهم نشان نوسان درون کانال های صعودی بلند مدت می دهد.

بس از شروع روند صعودی سهم در مهرماه سال گذشته، قیمت سهم از حوالی 670 تومان تا 7573 تومان با رشد روبرو شد و پس از آن وارد اصلاح از یک درجه بالاتر شده است. در حال حاضر سهم در محدوده حمایتی 4320 تومان قرار گرفته است. در صورت از دست رفتن این سطح، حمایت بعدی آن 3850 تومان ( سقف شکسته شده کانال آبی رنگ) و 3050 تومان خواهد بود.

در صورت افزایش تقاضا برای سهم و شروع روند صعودی، اهداف آن را می توان 5350 تومان، 6100 تومان و 7573 تومان در نظر گرفت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.