دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
4 مهر 1399

در این گزارش برخی نمادهایی که حجم نسبتا بالایی در مقایسه با میانگین 30 روز گذشته معامله شده اند، قدرت خریدار به فروشنده حقیقی یا سرانه خرید هر کد حقیقی بالاست و تحرکاتی در تابلوی معاملاتی آنها مشاهده شده است، معرفی می شود و شما می توانید این نمادها را بررسی کنید.

نمادهای معرفی شده به هیچ وجه سیگنال خرید و فروش نیست و صرفا برای بررسی بیشتر ارایه شده است.

مسئولیت هر گونه خرید و فروش با خود شماست. می توانید گزارش بازار سهام و سایر حجم های مشکوک را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

ردیفنمادمقایسه با میانگین حجم 30 روزقدرت خریدار به فروشنده حقیقی
1غمینو3.24.51
2سفار1.955.55
3ختور3.541.24

1. غمینو : شرکت صنایع غذایی مینوشرق با نماد غمینو، در بازار فرابورس و گروه محصولات غذایی قرار دارد. این نماد دیروز هم جزو سهام برگزیده قرار داشت و در معاملات امروز حجم نسبتا بالایی معامله شد و در صف خرید قرار داشت.

هر کد حقیقی به صورت میانگین نزدیک به 67 میلیون تومان خرید انجام داده است.

در صورت ادامه این روند پرقدرت، اهداف 3500 تومان و 5000 تومان را می توانیم برای آن در نظر داشته باشیم. در صورت کاهش قیمت، مهمترین حمایت آن حوالی 2200 تومان قرار دارد.

3 سهم برگزیده بازار سرمایه (یکشنبه 8 تیر ماه 99)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

2. سفار : سیمان فارس با نماد سفار در بازار بورس و گروه سیمان قرار دارد. این نماد از بهمن ماه سال گذشته، بین دو محدوده 8 هزار تومان و 13 هزار تومان در نوسان بوده است و امروز نیز در پایان بازار توانست به صف خرید برسد.

هر کد حقیقی به صورت میانگین، حدود 50 میلیون تومان خرید انجام داده است در حالی که میانگین ده روزه سرانه خرید هر حقیقی حدود 8 میلیون تومان بوده است.

مهمترین مقاومت سهم، حوالی 13 هزار تومان قرار دارد و در صورت کاهش قیمت، محدوده 8 هزار تومان مهمترین حمایت آن محسوب می شود.

در صورت رشد از این ناحیه، منطقه 19 هزار تا 20 هزار تومان را می توانیم به عنوان هدف آن در نظر داشته باشیم.

3 سهم برگزیده بازار سرمایه (یکشنبه 8 تیر ماه 99)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

3. ختور : رادیاتور ایران با نماد ختور، در بازار بورس و گروه خودرو و ساخت قطعات قرار دارد. این نماد که در محدوده 11 هزار تومان تا 8 هزار تومان در قالب یک مثلث در حال اصلاح بود، امروز با حجم نسبتا بالا توانست سقف قبلی را بشکند.

در معاملات امروز هر کد حقیقی نزدیک به 34 میلیون تومان خرید انجام داد در حالی که میانگین ده روزه سرانه خرید هر حقیقی 18 میلیون تومان بوده است.

در صورت ادامه روند صعودی، محدوده خط میانی کانال بسط یافته در حوالی 15 تا 16 هزار تومان را می توانیم به عنوان هدف اولیه برای آن در نظر داشته باشیم.

مهمترین حمایت های آن نیز، محدوده 10 هزار تومان و 8400 تومان است.

در این تحلیل از میانگین متحرک نمایی 50 روزه نیز استفاده شده است که قیمت در بالای آن در حال معامله است. در اندیکاتور RSI نیز شاهد آن هستیم که کانال نزولی به سمت بالا شکسته شده است.

3 سهم برگزیده بازار سرمایه (یکشنبه 8 تیر ماه 99)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بازگشایی‌های پرقدرت نمادهای شاخص‌ساز، راه برای صعود شاخص کل بورس هموار کرد به نحوی که دماسنج بازار با رشد نزدیک به 60 هزار واحد به کانال یک میلیون و 900 هزار واحدی وارد شد.

اگرچه امروز دلار اندکی افت قیمت داشت اما در سایه بازگشایی نمادهای لیدر بازار و همچنین صف خرید سنگین در سایر نمادها، کلیت بازار سرمایه مثبت بود. بازار سرمایه حالا فاصله اندکی تا فتح کانال 2 میلیون واحد دارد و اغلب اهالی بازار اعتقاد دارند مقاومت روانی 2 میلیون واحدی حتی برای مدت کوتاه هم از صعود شاخص‌کل جلوگیری خواهد کرد اما در صورت تثبیت سایر شرایط اقتصادی، احتمال ادامه روند صعودی بیشتر است.

در معاملات امروز «ختور» با رشد 56 درصدی، «خپارس» با افزایش 27 درصدی و «خزامیا» نیز با رشد 23 درصدی به جریان معاملات بازگشتند تا گروه خودرو را به جذاب ترین گروه بورسی امروز تبدیل کنند. اما این تنها دلیل جذابیت این گروه نبود. «خودرو» در حالی امروز فقط به اندازه 7 دقیقه معامله شد که پس از آن به علت افشای اطلاعات با اهمیت متوقف شد.

با این حال در همین زمان کوتاه بیش از یک میلیاد و 216 میلیون سهم ایران خودرو داد و ستد شد تا رکورددار بیشترین حجم معامله باشد. افشای اطلاعات بااهمیت شرکت هم به افزایش قیمت محصولات این شرکت برمی‌گردد. در پی موافقت شورای رقابت به طور میانگین قیمت محصولات ایران خودرو 32 درصد افزایش یافت. روز گذشته نیز سایپا از افزایش نرخ محصولات خود خبر داد و در نتیجه می توان انتظار داشت همچنان گروه خودرو در بین پربیننده‌ترین گروه‌ها بماند.

ترکیب نمادهایی که بیشترین حجم و ارزش معاملات را داشتند هم جالب بود.  «فولاد»، «شپنا»، «خودرو»، و «وغدیر» نمادهایی بودند که بیشترین ارزش معامله را داشتند. در سوی دیگر هم همین نمادها با کمی جا به جایی، ییشترین حجم معاملات را به خود اختصاص دادند. در طی معاملات امروز بیش از 3 هزار میلیارد تومان نقدینگی جدید توسط حقیقی‌ها به بازار تزریق شد که نشانگر تداوم ورود سرمایه‌های سرگردان به بورس است.

تحرک دلار، محرک بازارها

اگرچه شاخص کل امروز بار دیگر صعود پرقدرتی داشت اما اهالی بازار سرمایه نیم نگاهی به نرخ ارزها داشتند. به باور برخی از فعالان بازار ارز، ریسک خرید دلار در این روزها بالا رفته است و هر زمان امکان دارد بازارساز به قصد کاهش و مدیریت نرخ ارز، وارد گود شود. اختلاف بین قیمت خرید و فروش ارز و همچنین افت قابل توجه دلار در 24 ساعت اخیر برای فعالان بازارها تداعی گر شهریور و مهر 97 است. گذشته از آن با صحبت‌های شب گذشته عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، احتمال دارد در همین روزها وضعیت بازار ارز به تعادل رسیده و در نتیجه نرخ دلار افت بیشتری داشته باشد./دنیای بورس 

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت رادیاتور ایران که درخواست افزایش سرمایه 250 درصدی داده بود، مجوز 183 درصدی را در مرحله اول از سازمان بورس گرفت و آماده برگزاری مجمع فوق العاده شد.

براین اساس،”ختور” سرمایه فعلی را از 30 به 85 میلیارد تومان می رساند. 20 میلیارد تومان از این تامین مالی از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی و 35 میلیارد تومان دیگر از محل سود انباشته اعمال و صرف اصلاح ساختار مالی و تامین سرمایه در گردش مورد نیاز برای تولید کولر می شود.

همچنین مجمع فوق العاده می تواند با انجام افزایش سرمایه از 85 به 105 میلیارد تومان موافقت و اختیار عملی کردن آن را به مدّت 2 سال به هیات مدیره تفویض کند تا پس از اخذ مجوز سازمان نسبت به عملی کردن آن اقدام شود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، امروز با دست به دست شدن 3 میلیارد و  465 میلیون سهم و اوراق بهادار طی 660 هزار نوبت داد و ستد، ارزش معاملات به 5 هزار و 169 میلیارد تومان رسید.

در معاملات امروز نمادهای “فارس”، “کگل” و “کچاد” به ترتیب با 2471، 1984و 1655 واحد بیشترین تاثیر مثبت و در مقابل نمادهای “ختور” و “کسرام” به عنوان تنها نماد های منفی به ترتیب با 8 و 3 واحد بیشترین تاثیر منفی بر شاخص را ثبت کردند. همچنین امروز “وبملت”، “شبندر” و “وتجارت”  پربیننده ‌ترین نمادهای بورسی بودند.

از سوی دیگر در پایان داد و ستد امروز بورس تهران، صنایع شیمیایی برترین گروه صنعت بود و فراورده های نفتی و فلزات اساسی به ترتیب جایگاه دوم و سوم را به خود اختصاص دادند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

دوشنبه هفته جاری بود که سنگین‌ترین افت‌ شاخص کل بورس تهران از هنگام ترور سردار شهید سلیمانی رقم خورد. همزمانی این افت شدید با ابراز نگرانی برخی از فعالان بازار درخصوص حبابی شدن قیمت بسیاری از سهم‌ها موجب شد تا بسیاری از ریزش ادامه‌دار قیمت‌ها سخن گویند. البته در جبهه مقابل عده‌ای دیگر از تحلیلگران اعتقاد داشتند که سطوح فعلی ارزش معاملات جلوی افت بازار را می‌گیرد و افت روز دوشنبه جبران می‌شود.

 

09-01

همین اتفاق نیز رخ داد و روز گذشته دماسنج اصلی بورس تهران تغییر مسیر داد و با ثبت بیشترین رشد خود طی یک ماه اخیر، به یک رکورد جدید دست یافت. به این ترتیب شاخص کل سهام در دوره پساشوک با رشد حدود 30 درصدی همراه شد که نگاهی به عملکرد شرکت‌ها در دوره مورد بررسی از رشد حداکثری قیمت سهام در این دوره حکایت دارد. به‌طوری‌که بیش از نیمی از سهم‌ها رشد به مراتب بیشتر از شاخص کل را تجربه کرده‌اند و در مقابل بنگاه‌های انگشت‌شماری بودند که با اصلاح قیمت سهام خود در دوره پساشوک مواجه شدند.

استراحت‌های کوتاه و رشد بالا

از اواخر مهر ماه سال‌جاری تا اوایل آذر ماه، طی 27 جلسه معاملاتی، شاخص کل بورس تهران بین محدوده 300 تا 310 هزار واحد نوسان می‌کرد. اما بعد از این تاریخ بود که به‌واسطه رشد نرخ ارز و در پی آن افزایش ارزش معاملات خرد شاهد رشدی دیگر در بازار سهام بودیم. از ششمین روز آذر که دماسنج اصلی بازار سقف مقاومتی را شکاند تا روز گذشته 53 جلسه معاملاتی را پشت‌سر گذاشته‌ایم. در این دوره تنها در 10 روز کاری نماگر اصلی بازار روند نزولی را پیمود و در بیش از 81 درصد از جلسات معاملاتی این شاخص در مدار صعودی بود. برآیند این 53 جلسه هم رشد 48 درصدی شاخص سهام بوده است. نکته جالب توجه در این بین آن است که از 10 جلسه معاملاتی نزولی بازار طی این مدت، چهار روز مربوط به هفته بعد از شهادت سردار سلیمانی بوده و در 6 روز کاری دیگر هم فقط یک بار شاهد افت بیش از یک درصدی بودیم و در دیگر جلسات افت‌های شاخص کل بسیار خفیف بوده است. نکته جالب توجه در این بین رشدهای شدید بازار بعد از جلسات منفی است. اولین روز منفی در این دوره مربوط می‌شود به 20 آذر. در این روز نماگر اصلی بورس تهران تنها 48 واحد افت کرد. بعد از این جلسه اما بازار سهام طی 9 روز کاری پی‌درپی مثبت بود و به بازدهی بیش از 7/ 6 درصدی دست یافت. افت بعدی دماسنج اصلی بورس تهران در دهمین روز دی‌ماه بود. شاخص کل در این روز با افت 1171 واحدی (معادل 3/ 0درصد) مواجه شد و باعث شد تا برخی از سهامداران نگران افت شدید در بازار شوند. اما بعد از این افت هم شاخص سهام طی پنج جلسه رشدهای بالایی را ثبت کرد. به‌طوری که در این پنج روز کاری شاهد رشد بیش از 4/ 6 درصدی نماگر اصلی بازار بودیم. اما این روند پرشتاب با ترور سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی پایان یافت و در هفته پس از شهادت سردار برخلاف حمایت‌های شدید از بازار سهام طی چهار جلسه معاملاتی شاهد افت 3/ 6 درصدی بورس تهران بودیم.

اما با گذر از یک هفته سخت برخی از ریسک‌های سیستماتیک بازار که طی دو سال گذشته با خروج ترامپ از برجام تشدید یافته بود، یک‌باره کاهش یافت. همین عامل موجب شد تا روند صعودی بورس تهران شدت یابد. به‌طوری‌که از روز 21 دی ماه تا بیست و نهمین روز همین ماه، طی هفت جلسه معاملاتی، نماگر اصلی بورس تهران یک جهش 1/ 16 درصدی را تجربه کرد. بعد از این تاریخ طی دو روز کاری پیاپی بازار سهام با افت 1/ 1 درصدی مواجه شد تا معامله‌گران بار دیگر به سمت خرید سهام هجوم آورند و شاخص کل طی پنج روز کاری رشد بیش از 2/ 5 درصدی را تجربه کند.

در دوازدهمین روز ماه جاری شاهد یک افت 2/ 0 درصدی دیگر در نماگر اصلی بورس تهران بودیم تا نگرانی‌ها از شروع اصلاح بازار دوباره پررنگ شود. اما از روز بعد از آن بازار سهام دوباره به مدار صعودی بازگشت و تا یکشنبه هفته جاری طی 6 روز کاری، نماگر اصلی بازار با رشد 7/ 6 درصدی همراه شد. آخرین افت که شدیدترین افت بازار طی یک ماه گذشته بوده است هم روز دوشنبه رقم خورد. اما این افت هم ادامه‌دار نشد تا دیروز شاهد بیشترین رشد شاخص کل بورس از 23 دی ماه باشیم.

رشد پرشتاب‌تر قیمت‌ها

از بیست و یکمین روز دی ماه با گذر از یک هفته پرریسک، بازار سهام بار دیگری به مدار صعودی بازگشت. بعد از این تاریخ با کم‌شدن ریسک‌های ژئوپلیتیک شاهد رشد چشمگیر ارزش معاملات خرد و در پی آن ثبت رکوردهای پیاپی توسط دماسنج اصلی بورس تهران بودیم. در این دوره که شامل 23 جلسه معاملاتی است، تنها در چهار روز کاری قیمت‌ها عقب‌نشینی کردند. در نهایت نیز برآیند این 23 روز، رشد حدودا 30 درصدی شاخص کل بورس تهران است. نکته جالب توجه در این بین رشد نزدیک به 38 درصدی نماگر هموزن است. این شاخص از تمام نمادها، فارغ از ارزش بازار آنها، به یک مقدار تاثیر می‌پذیرد و به عبارتی دیگر میانگینی از قیمت سهم‌های بورسی است. در همین راستا می‌توان خاطرنشان کرد که در این دوره ارزش معاملات خرد (بدون احتساب معاملات بلوک و اوراق) در بورس تهران به رقم 3 هزار و 500 میلیارد تومان رسیده است و در 4 روز کاری هم شاهد گذر این متغیر مهم از مرز 4 هزار میلیارد تومان بودیم. به همین دلیل اغلب تحلیلگران اعتقاد دارند که رشدهای اخیر بورس تهران نه در پی تحلیل‌های بنیادی یا تکنیکال، بلکه به خاطر نقدینگی عظیم موجود در بورس تهران است. در همین راستا فهرستی از نمادهای بازار سهام (شامل نمادهای بورسی و فرابورسی) با بیشترین رشد قیمتی طی این 23 جلسه تهیه شده است. در صدر این فهرست نماد «بورس» با رشد 172 درصدی قرار دارد. در جایگاه بعدی هم «ثپردیس» فرابورسی با بازدهی 169 درصدی قرار دارد. در رتبه‌های بعدی هم نمادهایی مانند «حکشتی»، «ختور»، «کفپارس» و «فرابورس» قرار دارند. ارزش بازار همه این نمادها طی 23 جلسه کاری گذشته بیش از 4/ 2 برابر شده است.

موتور محرکی به نام ارزش معاملات

همان‌طور که ذکر شد به‌نظر می‌رسد ارزش معاملات عامل اصلی رشد بازار سهام در آخرین موج صعودی است. در شرایطی که طی دو سال گذشته نه سهام شناور (سهام قابل معامله هر شرکت) افزایش چشمگیری داشته و نه در مدت اخیر شاهد عرضه اولیه شرکت بزرگی در بازار بوده‌ایم، عمق بازار سهام تغییر چندانی نداشته است. همین عامل موجب می‌شود که با افزایش نقدینگی شاهد رشد بی‌محابای قیمت سهم‌ها باشیم. در مقطع کنونی شاهد غلبه دو دیدگاه بر معامله‌گران بازار سهام هستیم. دیدگاه اول بیشتر بین افرادی که اغلب تجربه چندانی در بازار ندارند و افت‌های شدید و رکودهای بلندمدت بورس تهران را تجربه نکرده‌اند رایج است. این دسته از بورس‌بازان به همین دلیل ریسک‌پذیری بالاتری دارند و با استناد به نقدینگی سنگین موجود در بازار سهام، عمق کم این بازار و اعتقاد به رشد عوامل موثری مانند نرخ دلار معتقدند که سطوح قیمتی سهم‌ها می‌تواند بسیار بیشتر هم شود.

اما دیدگاه دوم که بیشتر در بین باتجربه‌های بازار مطرح می‌شود با استناد به دو عامل اعتقاد دارد که رشد بازار سهام خیلی ادامه‌دار نمی‌شود. عامل اولی که این افراد مطرح می‌کنند این است که بخش عمده‌ای از فعالان حال‌حاضر بورس تهران افرادی هستند که عادت به رشدهای بالای سرمایه‌شان در هر روز دارند و تجربه انتظارهای طولانی برای بازدهی‌های نه‌چندان عجیب و غریب ندارند. به عبارتی دیگر این افراد با دیدی کوتاه‌مدت به گردونه معامله‌گران سهام پیوسته‌اند. به همین دلیل در صورت عدم رشد قیمت سهم‌هایشان به سرعت در سمت فروش حاضر می‌شوند. در همین راستا در صورتی که بازار سهام مدتی نه چندان طولانی درجا بزند و با افت مواجه شود، بورس‌بازان تازه‌وارد با فروش‌های شدید سهام باعث می‌شوند کلیت بازار با افت مواجه شود. دومین عاملی که برخی از این سهامداران برای عدم رشد بیشتر بازار مطرح می‌کنند این است که ممکن است حتی در سطوح فعلی ارزش معاملات خرد هم شاهد افت قیمت‌ها باشیم. استناد آنها هم به گروهی مانند خودروسازی است که به‌رغم قرار گرفتن آن بر صدر فهرست صنایع با بیشترین ارزش معاملات طی روزهای گذشته یا با افت متوسط قیمت‌ها مواجه شده یا درجا زده است.

بازار سهام در روز گذشته

طی روز گذشته شاخص کل بورس تهران با جهش 11 هزار و 927 واحدی به کانال 459 هزار واحدی وارد شد. رشد 7/ 2 درصدی دماسنج اصلی بازار درحالی بود که نماگر هموزن با اثرپذیری یکسان از تمام نمادها کمتر از 5/ 2 درصد به ارتفاع خود افزود. رشد بیشتر شاخص کل در پی اقبال معامله‌گران به نمادهای بزرگ بازار سهام بود. به‌طوری‌که در روز درجا زدن شاخص صنعت خودرو، نمادهایی از چهار گروه کانه‌های فلزی، فلزات اساسی، محصولات شیمیایی و بانک‌ها در سطوح بالای فهرست نمادهای با بیشترین اثرگذاری بر شاخص کل جاخوش کردند. روز گذشته متوسط قیمت‌ها در صنعت کانه‌های فلزی حدود 9/ 3 درصد و در سه گروه فلزات اساسی، محصولات شیمیایی و بانک‌ها هرکدام 8/ 2 درصد رشد داشت. روز گذشته ارزش معاملات خرد بورس تهران به 3 هزار و 462 میلیارد تومان رسید. از این بین صنعت خودرو با 401 میلیارد تومان معامله در صدر فهرست صنایع با بیشترین ارزش معاملات قرار گرفت. اما این حجم از اقبال به نمادهای خودرویی منجر به رشد قیمتی آنها نشد. به‌طوری‌که شاخص این صنعت تنها 1/ 0 درصد افزایش یافت و «خودرو» به‌عنوان نماد اول بورس تهران با بیشترین ارزش معامله با افت بیش از 2 درصدی قیمت مواجه شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، آمار معاملات بورس نشان می‌دهد که شاخص‌های بورس در پایان داد و ستدهای امروز با رشد مواجه شدند. شاخص بورس با رشد 5880 واحدی در پایان معاملات روز جاری به 524 هزار و 393 واحد رسید.

بر اساس آمارهای معاملاتی، روز جاری اکثر شاخص‌های بورس با رشد مواجه شدند به طوری که شاخص کل با 588 واحد رشد معادل 1.13 درصد به 524 هزار و 394 واحد، شاخص‌ قیمت «وزنی – ارزشی» با 1567 واحد افزایش معادل 1.13 درصد به 139 هزار و 800 واحد، شاخص کل «هم وزن» با 3000 واحد رشد معادل 1.76 درصد به 173 هزار و 944 واحد، شاخص قیمت «هم وزن» با 1997 واحد افزایش، معادل 1.76 درصد به 115 هزار و 800 واحد، شاخص آزاد شناور با 10422 واحد کاهش، معادل 1.62 درصد به 655 هزار و 344 واحد، شاخص بازار اول با 4489 واحد افزایش معادل 1.23 درصد به 369 هزار 871 واحد و شاخص بازار دوم با 11002 واحد رشد معادل 0.99 درصد، به یک هزار و 116 واحد رسید.

از سویی دیگر امروز نمادهای «فارس با 3434 واحد، فملی با 1096 واحد، حکشتی با 538 واحد، فولاد با 474 واحد، کگل با 443 واحد و فخوز با 430 واحد» رشد، بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس بر جای گذاشتند.

براساس این گزارش، امروز شاخص‌های صنایع تالار شیشه‌ای نیز با رشد مواجه شدند به طوری که شاخص صنایع «غذایی بجز قند با 2183 واحد صعود معادل 7.33 درصد به 31 هزار و 974 واحد، حمل و نقل با 1240 واحد افزایش معادل 6.14 درصد به 21 هزار 420 واحد، سایر معادن 7202 واحد رشد معادل 5 درصد به 151 هزار و 259 واحد، محصولات کاغذ 6227 واحد افزایش معادل 5 درصد به 130 هزار و 801 واحد، وسایل ارتباطی با 1142 واحد رشد، معادل 5 درصد به 24 هزار و 10 واحد، محصولات چوبی با 29995 واحد رشد معادل 4.99 درصد به 630 هزار و 680 واحد، لاستیک با 5292 واحد رشد معادل 3.72 درصد به 147 هزار و 576 واحد» رسید.

در عین حال نگاهی به آمارهای معاملاتی امروز بازار سهام مشخص می‌کند: قیمت سهام نمادهای «حکشتی، غمهرا، بورس، کالا، کماسه، ختور و چکاوه» بیشترین افزایش قیمت و نمادهای «کپشیر، سمازن، ختراک، غالبر، کلوند، خاهن و غاذر» بیشترین کاهش قیمت را در بازار سهام رقم زدند و در تابلوهای بورس به ثبت رسیدند.

شاخص فرابورس نیز امروز بیش از 52 واحد افزایش داشت و بر روی کانال 6 هزار 744 واحد ثابت ماند. همچنین در این بازار سه میلیارد و 275 هزار برگه سهم به ارزش بیش از 51 هزار و 30 میلیارد ریال داد و ستد شد.

امروز در بین تمامی نمادها، نماد سنگ آهن گهرزمین (کگهر)، گروه توسعه مالی مهر آیندگان (ومهان)، پالایش نفت لاوان (شاوان) و پالایش نفت شیراز (شراز)، ‌ نفت ایرانول (شرانل)، ‌ بیمه پاسارگاد (بپاس) و قاسم ایران (قاسم) بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص این بازار داشتند. همچنین، نماد پتروشیمی زاگرس (زاگرس)، پتروشیمی مارون (مارون)، سهامی ذوب آهن اصفهان (ذوب)، مدیریت انرژی تابان هور (وهور)، صنایع ماشین های اداری ایران (مادیرا) و کشتیرانی دریای خزر (حخزر) ‌مانع از رشد بیشتر این شاخص شدند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت رادیاتور ایران که از 7 بهمن به علت تغییرات بیش از 50 درصدی قیمت سهام با توقف نماد روبرو شده از عدم در دستور کار بودن برنامه افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی، مذاکره با شرکت های تولیدکننده برای تولید بخشی از قطعات کولر گازی و شرط ادامه قرارداد فعلی منعقده در خصوص کولر خودرو خبر داد.

براین اساس، مهیار فخیمی مدرعامل “ختور” پیرو شایعه منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر افزایش سرمایه و تولید کولر اعلام کرد: درحال حاضر شرکت برنامه ای جهت انجام افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی در دست پیگیری یا اقدام ندارد و در صورتی که بخواهد دراین خصوص اقدام کند، اطلاع رسانی لازم از طریق سایت کدال انجام می شود.

این شرکت توانایی و دانش فنی تولید محصول کامل کولر گازی در بخش لوازم خانگی را در اختیار ندارد لیکن در خصوص تولید بخشی از قطعات محصول نهایی در حال مکاتبه و مذاکره با شرکت های تولیدکننده است اما تاکنون نتیجه ای در این خصوص حاصل نشده و درصورت حصول نتیجه بلافاصله از طریق سامانه کدال به سهامداران اطلاع رسانی خواهد شد.

ادامه قرارداد فعلی منعقده در خصوص کولر خودرو منوط به انجام افزایش سرمایه پیشنهادی هیات مدیره و تامین سرمایه در گردش مندرج در آن است.

بنابراین گزارش، شرکت سازه گستر سایپا و سایپا با 32.4 و 18 درصد در ترکیب سهامداری این شرکت حضور دارند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

در فضای کنونی بورس تهران، با توجه به افزایش قیمت ها در بازار ارز و تاثیرپذیری سهام، ازدید فعالان بازار می توان سناریوی جدیدی برای تداوم مسیر فعلی بورس ترسیم کرد.

به گزارش رادیو سهام به نقل از دنیای اقتصاد، شاخص کل بورس تهران روز گذشته با ثبت رشد 4831 واحدی (معادل 97/ 0 درصد) از مرز 500 هزار واحد عبور کرد و در ارتفاع 503 هزار و 735 واحد ایستاد. با این حساب رشد نماگر اصلی بازار سهام از ابتدای سال 98 به مرز 182 درصد رسید.

چشم انداز بورس | سهام احتمالا همچنان بتازد

واکنش‌ سریع بازار ارز به قرارگیری ایران در لیست سیاه FATF و رشد سریع نرخ دلار در روزهای گذشته، با افزایش انتظارات تورمی سهم قابل توجهی از پول‌های سرگردان را به بورس هدایت کرده است. ساختار بازار سهام و تجربه رشد سریع قیمت‌ها در این بخش از اقتصاد کشور نوعی خوش‌بینی عمومی برای ورود نقدینگی بلاتکلیف به‌منظور حفظ قدرت خرید و احیانا سودآوری بیشتر از تورم احتمالی به وجود آورده‌ است.

در همین ارتباط، همخوانی قابل تاملی میان رشد شاخص‌های سهام با صدور کدهای جدید بورسی مشاهده می‌شود؛ به‌طوری‌که از ابتدای سال 650 هزار کد جدید برای سرمایه‌گذاران کشورمان صادر شده است. از سوی دیگر رسیدن مجموع ارزش بازار سرمایه کشور (به استثنای بازار بدهی و اوراق تسهیلات مسکن) به مرز 2400 هزار میلیارد تومان و نزدیک شدن این رقم به کل نقدینگی کشور در پایان بهمن‌ماه از ورود این بازار به سطوح جدیدی خبر می‌دهد.

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته با ثبت رشد 4831 واحدی (معادل یک درصد) از مرز نیم میلیون واحد عبور کرد و در عدد 503 هزار و 735 واحد متوقف شد و رشد شاخص کل از ابتدای سال را به 182 درصد رساند. به این ترتیب پس از پرسه 25 روزه شاخص کل بورس تهران در ابرکانال 400هزار واحدی، این نماگر به محدوده جدید 500هزار واحدی وارد شد.

این اتفاق در حالی رخ داد که شروع توفانی بازار سهام طی معاملات روز گذشته با ثبت رشد 6/ 1 درصدی نماگر اصلی بورس در 15 دقیقه نخست معاملاتی، با نیم‌نگاهی به برقراری آرامش در بازار ارز سبب تشدید عرضه‌ها شد و اصلاح نسبی قیمت‌ها را در پی داشت. حضور قدرتمند خریداران در قیمت‌های پایین‌تر اما اجازه اصلاح بیشتر را نداد و تعادل نسبی را در دقایق پایانی شاهد بودیم.

روز گذشته معاملات بورس تهران تحت تاثیر تداوم ورود نقدینگی جدید و به‌رغم تجربه رشد‌های قیمتی در اکثر قریب به اتفاق نمادها، اجازه اصلاح قیمتی پرشتاب را نداد. تقابل خریداران و فروشندگان با انگیزه‌های متفاوت منجر به عبور مجدد ارزش معاملات خرد بورسی از مرز 4 هزار میلیارد تومان و رسیدن این متغیر به رقم 4239 میلیارد تومان شد.

خالص تغییر مالکیت 333 میلیارد تومانی سهامداران حقوقی به حقیقی در بستر بورس نیز نشان‌دهنده حضور فعال خریداران خرد و برتری آنها است. این درحالی‌ است که مجموع ارزش معاملات خرد در کل بازار سهام در مرز 6500 میلیارد تومان بوده و مجموع خالص تغییر مالکیت در کل بازار سهام رقم 512 میلیارد تومان از حقوقی به حقیقی را نشانه رفته است. از 301 نماد فعال بورسی در پایان دادوستدهای روز دوشنبه، 200 نماد قیمت پایانی مثبت و 99 نماد قیمت پایانی منفی را به ثبت رساندند.

تشکیل صف خرید در 129 نماد بورسی به ارزش 945 میلیارد تومان در ساعت 12:30 روز گذشته حاکی از عطش ورود نقدینگی به سهم‌هایی‌ است که مورد توجه اهالی بازار سهام قرار دارند و به نوعی تایید‌کننده رفتار گروهی در انتخاب سهم‌ها به‌شمار می‌آید. مقایسه صف‌های خرید در مقابل ارزش 17 میلیارد تومانی صف‌های فروش در سه نماد «ختور»، «تکالا» و «وملی» سایه سنگین خریداران بر فروشندگان را در این مقطع زمانی گوشزد می‌کند.

شور بورسی در عموم جامعه

بازار سهام این روزها با تحولات سریع متغیرهای بیرونی دست و پنجه نرم می‌کند. پس از قرارگیری مجدد ایران در لیست سیاه FATF به‌دلیل عدم تصویب دو لایحه پالرمو و CFT، بازار ارز با رشد سریع نرخ مواجه شد. به نحوی که از روز چهارشنبه هفته گذشته نرخ دلار از محدوده 14300 تومانی به مرز 15800 تومان در مقاطعی از روز شنبه رسید و حاکی از رشد بیش از 10 درصدی بود؛ همین عامل باوجود بروز برخی ریسک‌های سیستماتیک و بیرونی، اجازه اصلاح و انعکاس ترس در معاملات بازار سهام را نداد و موج‌های صعودی را پس از شوک دقایق نخست روز شنبه به همراه داشت.

از آنجا که بازار سهام همواره رشدهای پرقدرت خود را بر محور کاهش ارزش پول ملی و افزایش نرخ ارز در بازار آزاد تجربه کرده ‌است، اهرم قدرتمند تکانه‌های یادشده در بازار ارز بار دیگر تاثیر خود را در معاملات روزانه سهام به همراه داشت.

از سوی دیگر مردم عادی که در شوک‌های قبلی نرخ ارز تجربه کاهش شدید قدرت خرید با نگهداری سرمایه‌ها در بازار پول را پشت سر گذاشته‌اند، با شکل‌گیری انتظارات تورمی در جامعه به‌دنبال تبدیل دارایی‌های خود به هر شکل ممکنی غیر از پول نقد هستند. در همین راستا بازار اوراق بهادار تهران تبدیل به اولین و دردسترس‌ترین پناهگاه سرمایه‌گذاران برای تبدیل دارایی‌های خود به شکل غیرنقد برای فرار از کاهش قدرت خرید شده است.

محدودسازی بازار ارز به لحاظ مبادلات مالی و میزان تراکنش‌ها توسط بانک مرکزی برای جلوگیری از سفته‌بازی مخرب در ساختار اقتصادی کشور، دسترسی آسان به سهام متنوع از صنایع مختلف و نقدشوندگی بالا به‌ واسطه حضور پرشمار خریداران و فروشندگان در معاملات روزانه، قابلیت رصد و حضور مرجع بازاری شفاف برای قیمت‌گذاری و کم بودن ریسک نگهداری دارایی به شکل سهام نسبت به طلا و ارز به‌صورت فیزیکی، در کنار تجربه رشدهای قیمتی و سودآوری افراد تازه‌وارد به بورس در دوره پررونق به‌عنوان یک عامل تبلیغی در سطح جامعه، همه و همه از عوامل ترغیب سرمایه‌گذاران برای تبدیل پول‌های راکد خود به شکل سهام به‌شمار می‌آید.

در چنین فضایی با توجه به رشد نرخ ارز در بازار آزاد و تجربه حرکت قیمتی سهام به‌دنبال این رشدها، پیش‌بینی می‌شود با توجه به مزیت‌های یادشده، هجوم نقدینگی به بورس‌کماکان ادامه داشته باشد. موجی که بازی را از دست بزرگان خارج کرده و نقش سهامداران عمده در تعیین روند کلی نسبت به دوره‌های پیشین را به حداقل رسانده است.

افزایش انتظارات تورمی با توجه به رشد نرخ ارز، موج جدیدی از سرمایه‌های سرگردان را به بدنه بازار سهام تزریق کرده ‌است. شلوغی مجدد کارگزاری‌ها و صف کشیدن مردم برای گرفتن کد بورسی حاکی از تداوم ورود نقدینگی تازه به بورس است. از طرفی آمارهای منتشرشده درخصوص صدور کدهای جدید نشان‌دهنده هجوم افراد برای سرمایه‌گذاری در بورس است.

بر این اساس میانگین ماهانه صدور 50 هزار کد بورسی از ابتدای سال تا پایان دی، در بهمن با ثبت رشدی عجیب به 154 هزار کد رسیده است. این درحالی ا‌ست که تا قبل از انتشار آمار بهمن‌ماه، رکورد ثبت کدهای جدید بورسی در سال 98 در مهرماه و با افتتاح 91 هزار کد بورسی بود. با این حساب تعداد کل کدهای بورسی صادرشده از ابتدای سال 98 تا پایان بهمن‌ماه به 650 هزار کد رسیده است.

همخوانی جهش‌های شاخص کل بورس با صدور کدهای جدید در مقاطع مختلف زمانی که در نمودار این گزارش به تصویر کشیده شده‌است، سیگنال جالب توجهی به فعالان بازار سهام می‌دهد.

عبور ارزش بازار سهام از نقدینگی کل کشور

براساس آخرین آمارهای منتشر شده توسط بانک مرکزی، نقدینگی کل کشور در پایان ماه آذر از مرز 2300 هزار میلیارد تومان عبور کرد و به عدد 2320 هزار میلیارد تومان رسید. با توجه به اطلاعات موجود از سرعت رشد نقدینگی کل کشور، ماهانه در حدود 2 درصد به نقدینگی کشور با ساختار فعلی اضافه می‌شود. براین اساس انتظار می‌رود نقدینگی کل کشور تا پایان بهمن ماه به رقم 2413 هزار میلیارد تومان رسیده باشد.

نگاهی به ارزش بازار سهام شامل ارزش بورس، بازار اول، دوم و پایه فرابورس در پایان معاملات دیروز نشان‌دهنده رسیدن مجموع ارزش این بازارها به رقم 2400 هزار میلیارد تومان است و بر این اساس ارزش بازار سهام کشور درحال‌حاضر در مرز نقدینگی کل کشور است. این اتفاق درحالی رخ می‌دهد که ارزش بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس شامل بازار بدهی (عمدتا اخزا)، ETFها و اوراق تسهیلات مسکن با مجموع ارزش بیش از 100 هزار میلیارد تومان از محاسبات ارزش مجموع بازار سهام فاکتور گرفته شده‌اند. بررسی تطبیقی این دو متغیر کلان اقتصادی نیازمند کار کارشناسی بیشتر و تخصصی‌تر است؛ اما داشتن یک تصویر کلان با توجه به این اطلاعات برای شناسایی مرز فعلی بازار سهام به لحاظ ارزشی می‌تواند برای سرمایه‌گذاران مفید باشد.

انعکاس انتظارات تورمی در بورس‌کالا

در پی ابطال معاملات محصولات فولاد مبارکه در هفته گذشته به‌دلیل رشد سریع قیمت‌ها، معاملات دیروز در بورس‌کالا به‌طور خاص در رینگ صنعتی، با عرضه سنگین محصولات فولاد مبارکه به‌منظور حفظ رقابت‌پذیری و کنترل قیمت‌ها دنبال شد.

عرضه بیش از 130 هزار تن ورق گرم BوC باز هم با برتری تقاضا همراه بود؛ به نحوی که میانگین قیمت پایانی ورق گرم B و C به ترتیب رشد 7/ 15درصدی و 8/ 23درصدی را نسبت به قیمت پایه به ثبت رساندند و ارزش معاملات این دو محصول با تاریخ تحویل اردیبهشت سال 99 به رقم 915 میلیارد تومان رسید.

علاوه بر این معاملات ورق سرد B و ورق گالوانیزه که به ترتیب رشد 80 درصد و 63 درصدی را نسبت به قیمت پایه اعلامی به ثبت رساندند، به صلاحدید کمیته تصمیم‌گیری در بورس‌کالا لغو شدند. رشد بیش از 40 درصدی قیمت ورق سرد نسبت به آخرین معامله این محصول در بورس‌کالا در کنار رشد 17 درصدی قیمت ورق گرم نسبت به قیمت‌های قبلی ثبت‌شده در روزهای پایانی بهمن، به‌رغم عرضه سنگین شرکت فولادمبارکه، نشان‌دهنده انتظارات تورمی سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی است که در معاملات بورس‌کالا منعکس شده ‌است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، در عملیات پیش‌گشایش بازار سهام روز سه‌شنبه، صف‌های خرید اگر چه همچنان برای بسیاری از سهام به چشم‌ می‌خورد، اما حجم آنها از روزهای قبل کمتر است و به نظر می‌رسد امروز بازار شروعی متعادل‌تری نسبت به روزهای گذشته داشته باشد.

بر این اساس، سه نماد ثفارس، قرن و تپکو به ترتیب با 228، 225 و 111 میلیون صف خرید، بیشترین حجم متقاضی را به خود اختصاص داده‌اند و نمادهای وتجارت و ختور با صف فروش همراه هستند. نکته قابل توجه در خصوص پیش‌گشایش صف خرید کم حجم وآیند است که در یک ماه اخیر همواره صف خرید سنگینی را تشکیل می‌داد. همچنین به نظر می‌رسد عرضه اولیه فروی نیز امروز با شکستن صف خرید خود مواجه شده و فرصتی برای خرید به معامله‌گران بدهد.

بازار در حالی روز سه‌شنبه را آغاز خواهد کرد که از ابتدای اسفند تاکنون رشدی نزدیک به 25هزار واحد را تجربه کرده است.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

09-01

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته با ثبت رشد 4831 واحدی (معادل یک درصد) از مرز نیم میلیون واحد عبور کرد و در عدد 503 هزار و 735 واحد متوقف شد و رشد شاخص کل از ابتدای سال را به 182 درصد رساند. به این ترتیب پس از پرسه 25 روزه شاخص کل بورس تهران در ابرکانال 400هزار واحدی، این نماگر به محدوده جدید 500هزار واحدی وارد شد. این اتفاق در حالی رخ داد که شروع توفانی بازار سهام طی معاملات روز گذشته با ثبت رشد 6/ 1 درصدی نماگر اصلی بورس در 15 دقیقه نخست معاملاتی، با نیم‌نگاهی به برقراری آرامش در بازار ارز سبب تشدید عرضه‌ها شد و اصلاح نسبی قیمت‌ها را در پی داشت. حضور قدرتمند خریداران در قیمت‌های پایین‌تر اما اجازه اصلاح بیشتر را نداد و تعادل نسبی را در دقایق پایانی شاهد بودیم.

روز گذشته معاملات بورس تهران تحت تاثیر تداوم ورود نقدینگی جدید و به‌رغم تجربه رشد‌های قیمتی در اکثر قریب به اتفاق نمادها، اجازه اصلاح قیمتی پرشتاب را نداد. تقابل خریداران و فروشندگان با انگیزه‌های متفاوت منجر به عبور مجدد ارزش معاملات خرد بورسی از مرز 4 هزار میلیارد تومان و رسیدن این متغیر به رقم 4239 میلیارد تومان شد. خالص تغییر مالکیت 333 میلیارد تومانی سهامداران حقوقی به حقیقی در بستر بورس نیز نشان‌دهنده حضور فعال خریداران خرد و برتری آنها است. این درحالی‌ است که مجموع ارزش معاملات خرد در کل بازار سهام در مرز 6500 میلیارد تومان بوده و مجموع خالص تغییر مالکیت در کل بازار سهام رقم 512 میلیارد تومان از حقوقی به حقیقی را نشانه رفته است. از 301 نماد فعال بورسی در پایان دادوستدهای روز دوشنبه، 200 نماد قیمت پایانی مثبت و 99 نماد قیمت پایانی منفی را به ثبت رساندند. تشکیل صف خرید در 129 نماد بورسی به ارزش 945 میلیارد تومان در ساعت 12:30 روز گذشته حاکی از عطش ورود نقدینگی به سهم‌هایی‌ است که مورد توجه اهالی بازار سهام قرار دارند و به نوعی تایید‌کننده رفتار گروهی در انتخاب سهم‌ها به‌شمار می‌آید. مقایسه صف‌های خرید در مقابل ارزش 17 میلیارد تومانی صف‌های فروش در سه نماد «ختور»، «تکالا» و «وملی» سایه سنگین خریداران بر فروشندگان را در این مقطع زمانی گوشزد می‌کند.

شور بورسی در عموم جامعه

بازار سهام این روزها با تحولات سریع متغیرهای بیرونی دست و پنجه نرم می‌کند. پس از قرارگیری مجدد ایران در لیست سیاه FATF به‌دلیل عدم تصویب دو لایحه پالرمو و CFT، بازار ارز با رشد سریع نرخ مواجه شد. به نحوی که از روز چهارشنبه هفته گذشته نرخ دلار از محدوده 14300 تومانی به مرز 15800 تومان در مقاطعی از روز شنبه رسید و حاکی از رشد بیش از 10 درصدی بود؛ همین عامل باوجود بروز برخی ریسک‌های سیستماتیک و بیرونی، اجازه اصلاح و انعکاس ترس در معاملات بازار سهام را نداد و موج‌های صعودی را پس از شوک دقایق نخست روز شنبه به همراه داشت. از آنجا که بازار سهام همواره رشدهای پرقدرت خود را بر محور کاهش ارزش پول ملی و افزایش نرخ ارز در بازار آزاد تجربه کرده ‌است، اهرم قدرتمند تکانه‌های یادشده در بازار ارز بار دیگر تاثیر خود را در معاملات روزانه سهام به همراه داشت.

از سوی دیگر مردم عادی که در شوک‌های قبلی نرخ ارز تجربه کاهش شدید قدرت خرید با نگهداری سرمایه‌ها در بازار پول را پشت سر گذاشته‌اند، با شکل‌گیری انتظارات تورمی در جامعه به‌دنبال تبدیل دارایی‌های خود به هر شکل ممکنی غیر از پول نقد هستند. در همین راستا بازار اوراق بهادار تهران تبدیل به اولین و دردسترس‌ترین پناهگاه سرمایه‌گذاران برای تبدیل دارایی‌های خود به شکل غیرنقد برای فرار از کاهش قدرت خرید شده است.

محدودسازی بازار ارز به لحاظ مبادلات مالی و میزان تراکنش‌ها توسط بانک مرکزی برای جلوگیری از سفته‌بازی مخرب در ساختار اقتصادی کشور، دسترسی آسان به سهام متنوع از صنایع مختلف و نقدشوندگی بالا به‌ واسطه حضور پرشمار خریداران و فروشندگان در معاملات روزانه، قابلیت رصد و حضور مرجع بازاری شفاف برای قیمت‌گذاری و کم بودن ریسک نگهداری دارایی به شکل سهام نسبت به طلا و ارز به‌صورت فیزیکی، در کنار تجربه رشدهای قیمتی و سودآوری افراد تازه‌وارد به بورس در دوره پررونق به‌عنوان یک عامل تبلیغی در سطح جامعه، همه و همه از عوامل ترغیب سرمایه‌گذاران برای تبدیل پول‌های راکد خود به شکل سهام به‌شمار می‌آید. در چنین فضایی با توجه به رشد نرخ ارز در بازار آزاد و تجربه حرکت قیمتی سهام به‌دنبال این رشدها، پیش‌بینی می‌شود با توجه به مزیت‌های یادشده، هجوم نقدینگی به بورس‌کماکان ادامه داشته باشد. موجی که بازی را از دست بزرگان خارج کرده و نقش سهامداران عمده در تعیین روند کلی نسبت به دوره‌های پیشین را به حداقل رسانده است.

افزایش انتظارات تورمی با توجه به رشد نرخ ارز، موج جدیدی از سرمایه‌های سرگردان را به بدنه بازار سهام تزریق کرده ‌است. شلوغی مجدد کارگزاری‌ها و صف کشیدن مردم برای گرفتن کد بورسی حاکی از تداوم ورود نقدینگی تازه به بورس است. از طرفی آمارهای منتشرشده درخصوص صدور کدهای جدید نشان‌دهنده هجوم افراد برای سرمایه‌گذاری در بورس است. بر این اساس میانگین ماهانه صدور 50 هزار کد بورسی از ابتدای سال تا پایان دی، در بهمن با ثبت رشدی عجیب به 154 هزار کد رسیده است. این درحالی ا‌ست که تا قبل از انتشار آمار بهمن‌ماه، رکورد ثبت کدهای جدید بورسی در سال 98 در مهرماه و با افتتاح 91 هزار کد بورسی بود. با این حساب تعداد کل کدهای بورسی صادرشده از ابتدای سال 98 تا پایان بهمن‌ماه به 650 هزار کد رسیده است. (توضیحات بیشتر در این‌خصوص را می‌توانید در گزارش صفحه 10 همین شماره تحت عنوان «رکورد کدها در بازار سهام» مورد مطالعه قرار دهید.) همخوانی جهش‌های شاخص کل بورس با صدور کدهای جدید در مقاطع مختلف زمانی که در نمودار این گزارش به تصویر کشیده شده‌است، سیگنال جالب توجهی به فعالان بازار سهام می‌دهد.

عبور ارزش بازار سهام از نقدینگی کل کشور

براساس آخرین آمارهای منتشر شده توسط بانک مرکزی، نقدینگی کل کشور در پایان ماه آذر از مرز 2300 هزار میلیارد تومان عبور کرد و به عدد 2320 هزار میلیارد تومان رسید. با توجه به اطلاعات موجود از سرعت رشد نقدینگی کل کشور، ماهانه در حدود 2 درصد به نقدینگی کشور با ساختار فعلی اضافه می‌شود. براین اساس انتظار می‌رود نقدینگی کل کشور تا پایان بهمن ماه به رقم 2413 هزار میلیارد تومان رسیده باشد. نگاهی به ارزش بازار سهام شامل ارزش بورس، بازار اول، دوم و پایه فرابورس در پایان معاملات دیروز نشان‌دهنده رسیدن مجموع ارزش این بازارها به رقم 2400 هزار میلیارد تومان است و بر این اساس ارزش بازار سهام کشور درحال‌حاضر در مرز نقدینگی کل کشور است. این اتفاق درحالی رخ می‌دهد که ارزش بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس شامل بازار بدهی (عمدتا اخزا)، ETFها و اوراق تسهیلات مسکن با مجموع ارزش بیش از 100 هزار میلیارد تومان از محاسبات ارزش مجموع بازار سهام فاکتور گرفته شده‌اند. بررسی تطبیقی این دو متغیر کلان اقتصادی نیازمند کار کارشناسی بیشتر و تخصصی‌تر است؛ اما داشتن یک تصویر کلان با توجه به این اطلاعات برای شناسایی مرز فعلی بازار سهام به لحاظ ارزشی می‌تواند برای سرمایه‌گذاران مفید باشد.

انعکاس انتظارات تورمی در بورس‌کالا

در پی ابطال معاملات محصولات فولاد مبارکه در هفته گذشته به‌دلیل رشد سریع قیمت‌ها، معاملات دیروز در بورس‌کالا به‌طور خاص در رینگ صنعتی، با عرضه سنگین محصولات فولاد مبارکه به‌منظور حفظ رقابت‌پذیری و کنترل قیمت‌ها دنبال شد. عرضه بیش از 130 هزار تن ورق گرم BوC باز هم با برتری تقاضا همراه بود؛ به نحوی که میانگین قیمت پایانی ورق گرم B و C به ترتیب رشد 7/ 15درصدی و 8/ 23درصدی را نسبت به قیمت پایه به ثبت رساندند و ارزش معاملات این دو محصول با تاریخ تحویل اردیبهشت سال 99 به رقم 915 میلیارد تومان رسید. علاوه بر این معاملات ورق سرد B و ورق گالوانیزه که به ترتیب رشد 80 درصد و 63 درصدی را نسبت به قیمت پایه اعلامی به ثبت رساندند، به صلاحدید کمیته تصمیم‌گیری در بورس‌کالا لغو شدند. رشد بیش از 40 درصدی قیمت ورق سرد نسبت به آخرین معامله این محصول در بورس‌کالا در کنار رشد 17 درصدی قیمت ورق گرم نسبت به قیمت‌های قبلی ثبت‌شده در روزهای پایانی بهمن، به‌رغم عرضه سنگین شرکت فولادمبارکه، نشان‌دهنده انتظارات تورمی سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی است که در معاملات بورس‌کالا منعکس شده ‌است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.