دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
30 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

افزایش نرخ ارز نیمایی، محرک موج صعودی دیگری در بازار سرمایه

به گزارش بورس نیوز بازارسرمایه بدون شک در سال 98 بازاری همیشه بهار بوده است. اگرچه اکثر تحلیلگران تا هفته‌های قبل پیش‌بینی شاخص 500 هزار واحدی را می‌کردند؛ ولی رشد نرخ ارز محرک دوباره‌ای برای بازار سرمایه شد.

دلار نیمایی به 13500تومان رسیده و شاخص کل بورس تهران با رشد نزدیک به 10هزار واحدی تا این لحظه از معاملات، بر قله 528 هزار واحدی می درخشد.

مازیار فتحی کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با بورس‌نیوز در خصوص وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: تاثیر دلار 13500 تومانی نیما بر بازار سرمایه ما قطعا مثبت خواهد بود. کمتر تحلیلگری در تحلیل ها و پیش بینی های خود دلار نیما را 13500 تومان در پایان سال 98 پیش بینی کرده بود و با توجه به اینکه اکثر شرکت های بازار سرمایه، صادرات و درآمدهای ارزی دارند، این قضیه آثار مطلوبی بر جای خواهد گذاشت.

وی ادامه داد: اگرچه احتمالا حجم فروش شرکت ها کاهش خواهد داشت، ولی افزایش نرخ ارز در سامانه نیما، کاهش احتمالی حجم فروش شرکت ها را جبران خواهد کرد.

فتحی افزود: اما مهم تر از تاثیر مثبت افزایش نرخ ارز نیما بر سودآوری شرکت های بازار سرمایه، آثار تورمی ناشی از افزایش نرخ ارز نیمایی است. با این شرایط بعید است که سال آینده تورم کمتر از 40 درصدی داشته باشیم و تورمی که به اقتصاد کشور تحمیل خواهد شد حتما منجر به افزایش ارزش جایگزینی شرکت ها می گردد.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: تمامی شرکت ها و صنایع بورسی از افزایش نرخ ارز نیمایی و آثار تورمی آن به خاطر افزایش ارزش جایگزینی شرکت ها منتفع می شوند؛ ولی شرکت های صادرات محور با افزایش نرخ ارز نیمایی، سود بیشتری هم محقق خواهند کرد.

فتحی در پایان خاطرنشان کرد: معتقدم شاید افزایش نرخ ارز نیمایی روی سودآوری برخی شرکت ها از جمله خودروسازان اثر منفی داشته باشد؛ ولی از منظر بازار سرمایه ای، این شرایط سبب افزایش ارزش جایگزینی و ارزش ذاتی تمام سهم ها خواهد شد‌.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

گزارش پیش رو علاوه بر اینکه آخرین وضعیت نمادهای پرریسک فرابورسی را بررسی می کند، به تفصییل درباره معضل کنونی بازار پایه نیز می پردازد.

به گزارش رادیوسهام به نقل از دنیای اقتصاد، هفته گذشته خبر از قصد سازمان بورس در طراحی شاخصی برای بازارپایه داده شد. این شاخص معیاری برای بررسی وضعیت کلی بازارپایه در دسترس فعالان قرار خواهد داد. گفته شده که محاسبه شاخص به عهده فرابورس قرار داده شده و به‌زودی ارائه می‌شود. در گزارش پیش‌رو به برخی از رویدادهای یک هفته گذشته «بازار پایه فرابورس» پرداخته می‌شود تا کمکی هر چند اندک به علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران در این بازار پرریسک باشد.

«بازگشایی» یا «گشایش اولیه» نمادها در بازارپایه در چند ماه اخیر مشکلات فراوانی را پیش روی سهامداران و حتی مدیران و کارشناسان فرابورس قرار داده است. ظاهرا در بخشی از قوانین جدید بازارپایه که از دید ما پنهان است اما ناظران فرابورس به آن دسترسی داشته و براساس آن اعمال قانون می‌کنند، بازگشایی نمادهای بازارپایه پس از رویدادهایی مانند برگزاری مجمع سالانه یا اظهارنظر مردود حسابرس نسبت به‌صورت‌های مالی، گرچه طبق قانون مکتوب بدون محدودیت نوسان است اما اجازه رشدی بیش از حدود 30 درصد را ندارد.

بر این اساس در صورتی‌که دو بار کشف قیمت بالاتر از این محدوده نامرئی انجام شود، هر دو بار معاملات باطل شده و کار با محدودیت دامنه نوسان ادامه می‌یابد. این‌ کار سبب می‌شود که پس از آن نماد چند روز در صف خرید سنگین قرار گیرد و خریداران به شدت در تکاپوی فرستادن سفارش‌های خرید در اولین لحظه به سامانه معاملات باشند.

این تصور به‌صورت پررنگ بین افراد وجود دارد که دستور(خرید)هایی که از سوی کاربران آنلاین به سامانه معاملات ارسال می‌شود نسبت به سفارش‌هایی که از «ایستگاه‌های معاملاتی» (استیشن) کارگزاری به سامانه می‌رسد کندتر است که در این‌صورت برخی از مقربین کارگزاری‌ها موفق به خرید شده و از یک سود بی‌دردسر در روزهای آینده برخوردار می‌شوند. این باور هم ایجاد شده که عده‌ای با دانستن برخی از ویژگی‌های سیستم معاملاتی و به‌کاربردن ترفندهایی می‌توانند دستورات خود را در اولین اولویت‌ها در صف خرید بچینند که البته اثبات این موضوع به سادگی امکان‌پذیر نیست.

وضعیت کسانی را هم باید در نظر داشت که به‌خاطر نیاز ضروری مجبور به فروش سهامی می‌شوند که می‌دانند اگر چند روز یا چند هفته دیگر بفروشند، سود بیشتری عایدشان می‌شود.

وضعیت ناگوارتر از همه مربوط به کسانی است که در هنگام کشف قیمت، سهام خود را فروخته و با پول آن سهام دیگری خریده‌اند و از همان روز یا روز بعد باید متحمل تماس‌های کارگزاری برای تامین وجه شوند زیرا پس از ابطال معامله فروش، به‌خاطر خریدی که داشته‌اند، به کارگزاری بدهکارند. البته این‌گونه دخالت‌های ناظر محدود به بازارپایه نبوده و در تابلوهای اصلی بورس و فرابورس هم شاهد چنین موارد معدودی بوده‌ایم که سود بی‌دردسر و عدم‌النفع قابل‌توجهی را در دو سمت برای فعالان بازار رقم زده است.

در یک‌هفته گذشته در مورد چند نماد شاهد اعمال دامنه نوسان نامرئی بودیم. یکی از این نمادها مربوط به شرکت «ایرانیت» (سایرا) بود. ایرانیت مانند چند شرکت دیگر تولید‌کننده ورق‌های سیمانی (ساذری، سفارود، سفاسی، سپرمی و…) با مصوبه ممنوعیت ورود و استفاده از آزبست در اواخر دهه 80 به تدریج به سمت توقف تولید و تعطیلی دو کارخانه‌اش در تهران (شهرری) و اصفهان پیش رفت.

مشکلات سایرا در چند سال اخیر آن‌قدرحاد شده بود که حتی قادر به حسابرسی صورت‌های مالی و برگزاری مجامع سالانه دو، سه سال اخیر نشده بود. اینک مدتی است که هیات‌مدیره سایرا درحال سروسامان دادن به اوضاع شرکت از جمله تعیین تکلیف بدهی‌ها به سازمان‌های دولتی مانند سازمان امور مالیاتی و تامین اجتماعی است.

مجمع سالانه منتهی به 31/ 6/ 97 ایرانیت قرار است در روز چهاردهم بهمن‌ماه برگزار شود تا با تایید صورت‌های مالی، زیان حدود 100 تومانی به‌ازای هر سهم را به زیان‌های قبلی خود اضافه کند. در همین اثنا صورت‌های مالی حسابرسی نشده منتهی به 31/ 6/ 98 چهارشنبه گذشته روی کدال قرار گرفت که براساس آن زیان انباشته شرکت بیش از 1600 تومان است، با وجودی‌که در این دوره با فروش یکی از دارایی‌ها یعنی دفتر مرکزی شرکت در تهران، سود 22 تومانی برای هر سهم داشته است.

نکته جالب درباره این سود 22 تومانی آن است که شرکت مجبور شد روز یکشنبه طی یک شفاف‌سازی اعلام کند که سود قابل تقسیمی وجود ندارد تا پاسخ هیجانات کاربران فضای مجازی را داده باشد که از لزوم پوشش زیان انباشته 1600 تومانی پیش از هر تقسیم سودی غافل شده و به خیال تقسیم سود در مجمع سالانه 98 بودند. سرمایه سایرا کمتر از 5 میلیارد تومان است و ارزش بازار آن درحال‌حاضر کمتر از 70 میلیارد تومان و تقریبا درحدود زیان انباشته شرکت است. در شفاف‌سازی اخیر شرکت در پاسخ به فرابورس، فهرستی از املاک و مستغلات شرکت از جمله زمین 20 هکتاری اصفهان که تلاش‌هایی برای تغییر کاربری آن به مسکونی صورت گرفته، زمین بیش از 20 هکتاری تهران که اوقافی بوده و به همین دلیل مانور شرکت روی آن کم خواهد بود، سه هزار متر زمین در رشت و نهایتا زمین  چهار هزار متری ساری که درحال فروش رفتن است.

البته تمام این زمین‌ها در رهن بانک‌هایی است که احتمالا ایرانیت به آنها بدهکار است. سه واحد آپارتمان در تهران هم به این فهرست اضافه شده است که ظاهرا در رهن نبوده و قابل فروش هستند. سرمایه‌گذارانی که در قیمت‌های هزار و خرده‌ای می‌خواهند این سهم را خریداری کنند باید حتما نیم‌نگاهی به‌صورت‌های مالی انداخته و بدهی‌های شرکت را محاسبه و در مقابل ارزش دارایی‌های شرکت که اینک شفاف شده بگذارند و آنگاه تصمیم به خرید بگیرند. پس از خرید نیز باید صبر زیادی داشته باشند تا شرکت بتواند دارایی‌های قابل توجه خود را تعیین تکلیف کند.

واقعیت آن است که برخی از فعالان بازار که این سهم را طی چند سال، از قیمت‌های زیر 100 تومان خردخرد خریداری کرده بودند در قیمت‌های بالای هزار تومان از آن خارج شدند و برای خریداران جدید صمیمانه آرزوی سود کردند. گرچه با این حجم از ورود نقدینگی به بازار نمی‌توان مطمئن بود که این افراد نیز در وقت مناسبی از سهم خارج شده باشند! در نامه مدیریت همچنین گفته شده که هیات‌مدیره قصد دارد برای ادامه کار شرکت، از برند «ایرانیت» استفاده کرده و (احتمالا) با شرکت‌های خارجی وارد همکاری شود.

پیش از این هیات‌مدیره ایرانیت قصد داشت یکی از چند گزینه برای تولید را اجرایی کند که ظاهرا منصرف شده است. سهامدار عمده سایرا شرکت بورسی «تولیدی مهرام» (غمهرا) است که چند سال قبل ظاهرا پیگیر فروش سهم خود بود که البته موفق نشد. پس از اعمال نظر ناظر در بازگشایی با محدودیت نوسان، تابلوی سایرا شاهد صف خرید میلیونی بود تا شاید چند وقت دیگر به همان قیمت مدنظر معامله‌گران برای کشف قیمت برسد. البته از نگاهی دیگر با عطش شگفت‌انگیز خریداران این روزها، صف‌های خرید میلیونی در نمادهای بازارپایه به امری معمولی تبدیل شده است.

نماد «کارخانجات صنعتی آزمایش» هم با گذشت بیش از یک‌ماه از بسته بودن به‌خاطر برگزاری مجمع، دوبار در قیمت 2 هزارتومان کشف قیمت و روز اول (چهارشنبه) بیش از 2/ 1 میلیون سهم (به ارزش بیش از 4/ 2 میلیارد تومان) و روز دوم (شنبه) بیش از 1/ 2 میلیون سهم (به ارزش بیش از 3/ 4 میلیارد تومان) معامله شد اما ناظر تایید نکرد. البته نماد مربوط به آزمایش و چند نماد انگشت‌شمار دیگر از نمادهایی هستند که گفته می‌شود با توجه به رویدادهای دهه 80 پیرامون آنها، هنوز هم حساسیت‌هایی درحول‌و‌حوش آنها در سازمان وجود دارد.

یکی از فعالان بازار به شوخی می‌گوید: «این نمادها به همراه برخی از افراد حقیقی پرحاشیه بازار، به‌صورت «افته» (Case Study) در آموزش‌هایی که به کارکنان سازمان و شرکت‌های بورس و فرابورس داده می‌شود مورد بحث قرار می‌گیرند.» این موضوع از آنجا نشات می‌گیرد که در برخی از مجامع بورسی با صحبت‌هایی که با نماینده‌(گان) سازمان در حاشیه جلسه می‌شود آشنایی خوبی با این نمادها و افراد پرحاشیه دارند و برخی از صحبت‌هایشان به‌گونه‌ای است که گویی آن سال‌ها را به‌خاطر دارند، درحالی‌که با توجه به سن و سالشان در آن موقع نهایتا نوجوان بوده‌اند.

آزمایش نیز روزهای بعد شاهد صف‌های خرید چند ده میلیونی بود و سهامداران باید منتظر باشند که با فرض تداوم شرایط فعلی بازار، تا پایان بهمن قیمت موردنظرشان در گشایش را روی تابلو ببینند.

«بازرسی مهندسی و صنعتی ایران» (خبازرس) یکی دیگر از نمادهایی بود که پس از مجمع سالانه نتوانست در قیمت دلخواه که متضمن رشد 50درصدی بود بازگشایی شود و ناگزیر به نوسان محدود 2 درصدی بسنده کرد و البته صف خرید چند میلیونی را به خود دید. خبازرس زیان 88 ریالی را برای هر سهم در دوره منتهی به 31/ 6/ 98 مورد تایید قرار داد که پیش از این اشاره شد ناشی از گرفتن ذخایری بابت طلب‌های وصول نشده از مشتریان بود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

«بازگشایی» یا «گشایش اولیه» نمادها در بازارپایه در چند ماه اخیر مشکلات فراوانی را پیش روی سهامداران و حتی مدیران و کارشناسان فرابورس قرار داده است. ظاهرا در بخشی از قوانین جدید بازارپایه که از دید ما پنهان است اما ناظران فرابورس به آن دسترسی داشته و براساس آن اعمال قانون می‌کنند، بازگشایی نمادهای بازارپایه پس از رویدادهایی مانند برگزاری مجمع سالانه یا اظهارنظر مردود حسابرس نسبت به‌صورت‌های مالی، گرچه طبق قانون مکتوب بدون محدودیت نوسان است اما اجازه رشدی بیش از حدود 30 درصد را ندارد. بر این اساس در صورتی‌که دو بار کشف قیمت بالاتر از این محدوده نامرئی انجام شود، هر دو بار معاملات باطل شده و کار با محدودیت دامنه نوسان ادامه می‌یابد. این‌ کار سبب می‌شود که پس از آن نماد چند روز در صف خرید سنگین قرار گیرد و خریداران به شدت در تکاپوی فرستادن سفارش‌های خرید در اولین لحظه به سامانه معاملات باشند.  این تصور به‌صورت پررنگ بین افراد وجود دارد که دستور(خرید)هایی که از سوی کاربران آنلاین به سامانه معاملات ارسال می‌شود نسبت به سفارش‌هایی که از «ایستگاه‌های معاملاتی» (استیشن) کارگزاری به سامانه می‌رسد کندتر است که در این‌صورت برخی از مقربین کارگزاری‌ها موفق به خرید شده و از یک سود بی‌دردسر در روزهای آینده برخوردار می‌شوند. این باور هم ایجاد شده که عده‌ای با دانستن برخی از ویژگی‌های سیستم معاملاتی و به‌کاربردن ترفندهایی می‌توانند دستورات خود را در اولین اولویت‌ها در صف خرید بچینند که البته اثبات این موضوع به سادگی امکان‌پذیر نیست. وضعیت کسانی را هم باید در نظر داشت که به‌خاطر نیاز ضروری مجبور به فروش سهامی می‌شوند که می‌دانند اگر چند روز یا چند هفته دیگر بفروشند، سود بیشتری عایدشان می‌شود. وضعیت ناگوارتر از همه مربوط به کسانی است که در هنگام کشف قیمت، سهام خود را فروخته و با پول آن سهام دیگری خریده‌اند و از همان روز یا روز بعد باید متحمل تماس‌های کارگزاری برای تامین وجه شوند زیرا پس از ابطال معامله فروش، به‌خاطر خریدی که داشته‌اند، به کارگزاری بدهکارند. البته این‌گونه دخالت‌های ناظر محدود به بازارپایه نبوده و در تابلوهای اصلی بورس و فرابورس هم شاهد چنین موارد معدودی بوده‌ایم که سود بی‌دردسر و عدم‌النفع قابل‌توجهی را در دو سمت برای فعالان بازار رقم زده است.

در یک‌هفته گذشته در مورد چند نماد شاهد اعمال دامنه نوسان نامرئی بودیم. یکی از این نمادها مربوط به شرکت «ایرانیت» (سایرا) بود. ایرانیت مانند چند شرکت دیگر تولید‌کننده ورق‌های سیمانی (ساذری، سفارود، سفاسی، سپرمی و…) با مصوبه ممنوعیت ورود و استفاده از آزبست در اواخر دهه 80 به تدریج به سمت توقف تولید و تعطیلی دو کارخانه‌اش در تهران (شهرری) و اصفهان پیش رفت. مشکلات سایرا در چند سال اخیر آن‌قدرحاد شده بود که حتی قادر به حسابرسی صورت‌های مالی و برگزاری مجامع سالانه دو، سه سال اخیر نشده بود. اینک مدتی است که هیات‌مدیره سایرا درحال سروسامان دادن به اوضاع شرکت از جمله تعیین تکلیف بدهی‌ها به سازمان‌های دولتی مانند سازمان امور مالیاتی و تامین اجتماعی است. مجمع سالانه منتهی به 31/ 6/ 97 ایرانیت قرار است در روز چهاردهم بهمن‌ماه برگزار شود تا با تایید صورت‌های مالی، زیان حدود 100 تومانی به‌ازای هر سهم را به زیان‌های قبلی خود اضافه کند. در همین اثنا صورت‌های مالی حسابرسی نشده منتهی به 31/ 6/ 98 چهارشنبه گذشته روی کدال قرار گرفت که براساس آن زیان انباشته شرکت بیش از 1600 تومان است، با وجودی‌که در این دوره با فروش یکی از دارایی‌ها یعنی دفتر مرکزی شرکت در تهران، سود 22 تومانی برای هر سهم داشته است. نکته جالب درباره این سود 22 تومانی آن است که شرکت مجبور شد روز یکشنبه طی یک شفاف‌سازی اعلام کند که سود قابل تقسیمی وجود ندارد تا پاسخ هیجانات کاربران فضای مجازی را داده باشد که از لزوم پوشش زیان انباشته 1600 تومانی پیش از هر تقسیم سودی غافل شده و به خیال تقسیم سود در مجمع سالانه 98 بودند. سرمایه سایرا کمتر از 5 میلیارد تومان است و ارزش بازار آن درحال‌حاضر کمتر از 70 میلیارد تومان و تقریبا درحدود زیان انباشته شرکت است. در شفاف‌سازی اخیر شرکت در پاسخ به فرابورس، فهرستی از املاک و مستغلات شرکت از جمله زمین 20 هکتاری اصفهان که تلاش‌هایی برای تغییر کاربری آن به مسکونی صورت گرفته، زمین بیش از 20 هکتاری تهران که اوقافی بوده و به همین دلیل مانور شرکت روی آن کم خواهد بود، سه هزار متر زمین در رشت و نهایتا زمین  چهار هزار متری ساری که درحال فروش رفتن است. البته تمام این زمین‌ها در رهن بانک‌هایی است که احتمالا ایرانیت به آنها بدهکار است. سه واحد آپارتمان در تهران هم به این فهرست اضافه شده است که ظاهرا در رهن نبوده و قابل فروش هستند. سرمایه‌گذارانی که در قیمت‌های هزار و خرده‌ای می‌خواهند این سهم را خریداری کنند باید حتما نیم‌نگاهی به‌صورت‌های مالی انداخته و بدهی‌های شرکت را محاسبه و در مقابل ارزش دارایی‌های شرکت که اینک شفاف شده بگذارند و آنگاه تصمیم به خرید بگیرند. پس از خرید نیز باید صبر زیادی داشته باشند تا شرکت بتواند دارایی‌های قابل توجه خود را تعیین تکلیف کند.  واقعیت آن است که برخی از فعالان بازار که این سهم را طی چند سال، از قیمت‌های زیر 100 تومان خردخرد خریداری کرده بودند در قیمت‌های بالای هزار تومان از آن خارج شدند و برای خریداران جدید صمیمانه آرزوی سود کردند. گرچه با این حجم از ورود نقدینگی به بازار نمی‌توان مطمئن بود که این افراد نیز در وقت مناسبی از سهم خارج شده باشند! در نامه مدیریت همچنین گفته شده که هیات‌مدیره قصد دارد برای ادامه کار شرکت، از برند «ایرانیت» استفاده کرده و (احتمالا) با شرکت‌های خارجی وارد همکاری شود. پیش از این هیات‌مدیره ایرانیت قصد داشت یکی از چند گزینه برای تولید را اجرایی کند که ظاهرا منصرف شده است. سهامدار عمده سایرا شرکت بورسی «تولیدی مهرام» (غمهرا) است که چند سال قبل ظاهرا پیگیر فروش سهم خود بود که البته موفق نشد. پس از اعمال نظر ناظر در بازگشایی با محدودیت نوسان، تابلوی سایرا شاهد صف خرید میلیونی بود تا شاید چند وقت دیگر به همان قیمت مدنظر معامله‌گران برای کشف قیمت برسد. البته از نگاهی دیگر با عطش شگفت‌انگیز خریداران این روزها، صف‌های خرید میلیونی در نمادهای بازارپایه به امری معمولی تبدیل شده است.

نماد «کارخانجات صنعتی آزمایش» هم با گذشت بیش از یک‌ماه از بسته بودن به‌خاطر برگزاری مجمع، دوبار در قیمت 2 هزارتومان کشف قیمت و روز اول (چهارشنبه) بیش از 2/ 1 میلیون سهم (به ارزش بیش از 4/ 2 میلیارد تومان) و روز دوم (شنبه) بیش از 1/ 2 میلیون سهم (به ارزش بیش از 3/ 4 میلیارد تومان) معامله شد اما ناظر تایید نکرد. البته نماد مربوط به آزمایش و چند نماد انگشت‌شمار دیگر از نمادهایی هستند که گفته می‌شود با توجه به رویدادهای دهه 80 پیرامون آنها، هنوز هم حساسیت‌هایی درحول‌و‌حوش آنها در سازمان وجود دارد. یکی از فعالان بازار به شوخی می‌گوید: «این نمادها به همراه برخی از افراد حقیقی پرحاشیه بازار، به‌صورت «افته» (Case Study) در آموزش‌هایی که به کارکنان سازمان و شرکت‌های بورس و فرابورس داده می‌شود مورد بحث قرار می‌گیرند.» این موضوع از آنجا نشات می‌گیرد که در برخی از مجامع بورسی با صحبت‌هایی که با نماینده‌(گان) سازمان در حاشیه جلسه می‌شود آشنایی خوبی با این نمادها و افراد پرحاشیه دارند و برخی از صحبت‌هایشان به‌گونه‌ای است که گویی آن سال‌ها را به‌خاطر دارند، درحالی‌که با توجه به سن و سالشان در آن موقع نهایتا نوجوان بوده‌اند. آزمایش نیز روزهای بعد شاهد صف‌های خرید چند ده میلیونی بود و سهامداران باید منتظر باشند که با فرض تداوم شرایط فعلی بازار، تا پایان بهمن قیمت موردنظرشان در گشایش را روی تابلو ببینند.

«بازرسی مهندسی و صنعتی ایران» (خبازرس) یکی دیگر از نمادهایی بود که پس از مجمع سالانه نتوانست در قیمت دلخواه که متضمن رشد 50درصدی بود بازگشایی شود و ناگزیر به نوسان محدود 2 درصدی بسنده کرد و البته صف خرید چند میلیونی را به خود دید. خبازرس زیان 88 ریالی را برای هر سهم در دوره منتهی به 31/ 6/ 98 مورد تایید قرار داد که پیش از این اشاره شد ناشی از گرفتن ذخایری بابت طلب‌های وصول نشده از مشتریان بود.

 artava@chmail.ir

 

در همین رابطه بخوانید:

بازدهی‌های 100 درصدی در بازار داغ پایه

بهترین گزارش‌ها در 6 گروه بورسی

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام، خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (۱ votes, average: 5٫۰۰ out of 5)


Loading…

در چندسالی که از برپایی بازار پایه (توافقی) می‌گذرد یکی از مواردی که هنوز قانون‌مند نشده و تا حدود زیادی براساس سلیقه ناظر عمل می‌شود، آستانه حجم معاملات برای باطل نشدن معاملات آن روز است.

به گزارش رادیو سهام، ظاهرا چند روزی است که این آستانه دچار تغییراتی شده که البته سهامداران و فعالان از آن بی‌خبر بوده و تنها در تابلوی معاملات اثر آن‌را مشاهده می‌کنند. مجموعه‌ای از سختگیری‌های دلسوزانه مقام ناظر نسبت به بازار پایه ناشی از نگرانی از فروپاشی حباب قیمتی در نمادهای این بازار است که تصمیمات این‌چنینی را به‌دنبال داشته است.

در گزارش پیش‌رو به برخی از رویدادهای «بازار پایه فرابورس» پرداخته می‌شود تا کمکی هر چند اندک به علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران در این بازار پرریسک باشد.

سخت‌گیری دوباره ناظر به معاملات بازار پایه

یکی از شرایط تایید معاملات در نمادهای بازارپایه آن است که باید حجم حداقلی از معاملات در آن روز وجود داشته باشد. این ملاحظه کاملا درست و بجاست و در واقع سبب می‌شود با حجم اندکی از معاملات، رشد یا افت قیمتی برای کل سهام آن شرکت رخ ندهد. مثلا در نظر بگیرید با صدهزارتومان معامله سهام یک شرکت، ارزش بازار آن یک میلیارد تومان تغییر کند که چندان شایسته نخواهد بود. این ملاحظه به‌ویژه در زمانی که دامنه نوسان بازار پایه ۱۰ درصد و بیشتر بود، بسیار مناسب‌تر به‌نظر می‌رسید. پس از کاهش دامنه نوسان بازارپایه به یک تا ۳ درصد این موضوع کماکان رعایت می‌شد که طبیعی بود. اما به‌نظر می‌رسد از اوایل این ماه حداقل‌های موردنظر ناظر یا «آستانه حجمی معاملات» رشد قابل ملاحظه‌ای کرده است. نتیجه آن شده که در برخی از نمادها از پایان ماه قبل به این‌طرف در روزهای بسیاری معاملاتشان باطل شده درحالی‌که پیش از این با کسری از حجم فعلی معاملات تایید می‌شد.

شاید عدم‌شفافیت و هراس از وضعیت کنونی قیمت‌های سهام در بازار پایه است که مقام ناظر بازار پایه را مجبور به واکنش شتاب‌زده کرده است. حباب بازار پایه موضوعی است که در شرایط کنونی ذهن بسیاری از کارشناسان بازار را به خود مشغول کرده و مقام ناظر بازار پایه را به استفاده از هر وسیله‌ای برای هشدار به معامله‌گران این بازار واداشته است.  اقدامات ماه‌های اخیر مقام ناظر از محدودسازی دامنه نوسان و همچنین در شرایط کنونی سختگیری در تایید معاملات از این موضوع ناشی می‌شود زیرا تعداد بسیاری از حقیقی‌ها که نسبت به وضعیت کنونی بازار پایه آگاهی کافی را ندارند و از ریسک‌های این بازار بی‌اطلاع هستند به این سمت هجوم می‌آورند و این درحالی‌ است که شاید راه‌حل‌های بهتری برای بازگشت آرامش به بازار وجود داشته باشد.

هراس فرابورس از فرار درصدی‌ها

آگهی عرضه بیش از ۳ درصد سهام «شرکت کف» (شکف) شامل بیش از ۸ میلیون سهم به قیمت پایه ۸۵۰ تومان برای روز یکشنبه هفته آینده روی سایت فرابورس قرار گرفت. شکف که پیش از این هم درباره آن گفته شد درواقع یکی از هلدینگ‌های بهداشتی و غذایی بورس در دهه ۸۰ بود که پس از واگذاری به بخش‌خصوصی دچار مشکلات فراوانی شد. اینک با رشد بی‌محابای بورس و همچنین رالی داغ و نگران‌کننده بازارپایه، قیمت سهم به نزدیک هزارتومان رسیده است. سهامدار حقیقی عرضه‌کننده این بلوک در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ و زمانی‌که قیمت سهم کمتر از ۲۰۰ تومان بود در فهرست سهامداران درصدی وارد شد و به تدریج سهام خود را افزایش داد. این فرد حقیقی اینک حاضر است سهام خود را با قیمت پایه‌ای کمتر از قیمت فعلی تابلو واگذار کند.

حتما بخوانید :  برنامه های آینده «مادیرا» از زبان مدیرعامل

همانگونه که هفته پیش اشاره شد این آگهی‌ها به‌جهت محدودیت فرابورس برای عرضه سهام توسط سهامداران درصدی بازارپایه است و ممکن است برای بیشتر آنها مشتری پیدا نشود.

در اینجا نیز به‌نظر می‌رسد بار دیگر مقام ناظر فرابورس به منظور حفظ حقوق سهامداران تازه‌وارد و ناآشنا از امکان فروش درصدی‌ها جلوگیری می‌کند. در ابتدای سال ارزش بازار سهام بازار پایه بسیار کم بود و نقدینگی نه‌چندان زیادی کافی بود که نام یک حقیقی در میان سهامداران درصدی بازار پایه وارد شود. اما همین نقدینگی و خرید چند درصد از سهام یک شرکت باعث شد که رشدهای حباب‌گونه‌ای در سهام رخ دهد.  در شرایط کنونی نیز به نظر می‌رسد فرابورس از این موضوع هراس دارد که افرادی که به‌عنوان درصدی‌های سهام شرکت‌های بازار پایه وارد شده‌اند، خود دلیلی برای داغ شدن و قیمت‌های حبابی در این بازار هستند در نتیجه طی یک حرکت سفته‌بازانه از فضای ناآگاهی معامله‌گران کنونی بازار پایه سوءاستفاده کرده و از این نمادها خارج شوند.

زیرا در نهایت و پس از فروکش حباب قیمتی موجی از اعتراضات همین افراد غیرمطلع از واقعیت‌های بازار پایه گریبان مقام ناظر را خواهد گرفت و شاید هراس از آینده باعث شده که مقام ناظر بازار پایه تصمیم‌گیری‌ها خلاف عرف را انجام دهد. این موضوع به «شکف» محدود نمی‌شود و چندین و چند سهم دیگر نیز با مشکل فروش درصدی‌ها مواجه هستند و در این شرایط تر و خشک با هم می‌سوزند. نکته جالب توجه اینکه این معامله‌گران درصدی که نمی‌توانند از سهام خارج شوند تنها از راه‌حل خرید سهام و سیگنال سهامدار درصدی برای داغ کردن برخی از نمادها با حباب واضح در بازار پایه استفاده می‌کنند.

تقسیم سود موهومی در «خبازرس»؟

دیروز در نماد خبازرس «بازرسی مهندسی و صنعتی ایران» اتفاق جالبی افتاد. یک دقیقه پس از شروع معاملات و با انجام یک معامله حدود ۵ هزارتایی، نماد بسته و ۴۰ دقیقه بعد پیغام ناظر مبنی بر تعلیق نماد منتشر شد و البته معاملات هم باطل شد. با مراجعه به کدال معلوم شد که حوالی ساعت ۲۰ یکشنبه‌شب، صورت‌های مالی خبازرس برای سال مالی منتهی به ۳۱/ ۶/ ۱۳۹۸ برروی کدال قرار گرفته است. براساس این صورت‌های مالی، هم در شرکت اصلی و هم در تلفیق به ازای هر سهم بیش از ۳۰ تومان زیان شناسایی شده و سودانباشته شرکت اصلی به زیان انباشته بیش از ۵تومان به ازای هر سهم تبدیل شده است.

حتما بخوانید :  اعلام شرایط و نحوه واگذاری هپکو ‌در فرابورس

ظاهر امر نشان می‌دهد که مجمع سالانه منتهی به ۳۱/ ۶/ ۹۷ در تاریخ ۲۵ آبان‌ماه امسال و با یک‌سال تاخیر برگزار و تقسیم سود حداکثری صورت گرفته است. این درحالی است که در تاریخ برگزاری مجمع سالانه مزبور، صورت‌های مالی ۹ ماهه شرکت نشان از سود ۵۰ تومانی به ازای هر سهم داشت. ولی با انتشار صورت‌های مالی پایان سال مالی تبدیل سود ۵۰ تومانی به زیان بیش از (۳۰) تومانی می‌تواند سبب حساس شدن ناظر نسبت به توزیع سود در مجمعی باشد که در آن تاریخ عملا شرکت زیانده بوده است. خبازرس مجمع سالانه منتهی به ۳۱/ ۶/ ۱۳۹۷ خود را در مهلت مقرر قانونی در نهم دیماه سال ۱۳۹۷ برگزار و در آن‌زمان از ۱۲۲ تومان سود ساخته شده ۱۰۰ تومان را تقسیم و بقیه را به سرفصل سود انباشته منتقل کرده‌است.

پس از آن شرکت مجبور شد در ۲۵ آبانماه امسال آن مجمع را دوباره برگزار و همان مصوبات قبلی را انشا کند. همین موضوع نگرانی از توزیع سود موهومی را در مجمع سال قبل و در ادامه عرضه سهام در مهرماه را ایجاد کرده است.

حسابداران اصطلاحی به‌نام «توزیع سود موهوم» به‌کار می‌برند که یکی از مصادیق آن وقتیست‌که با وجود نشان دادن سود در صورت‌های مالی، برآیند وضعیت شرکت به‌گونه‌ای است که در آینده نزدیک تمام یا بخشی از این سود با زیان دادن شرکت از بین می‌رود. در این حالت مدیران شرکت موظفند جانب احتیاط را در نظر گرفته و از تقسیم سود خودداری کنند تا در صورت رفع مشکلات سرراه شرکت یا تهدیدهای زیان‌رسان، در دوره‌های بعد اقدام به تقسیم سود کنند. یکی از مصادیق چنین حالتی زمانی پیش می‌آید که مدیران یا مالکان شرکت در ماه‌های پایانی مدیریت یا مالکیت خود به‌سر می‌برند. در اینجا مدیران تمایل دارند که با تقسیم سود مناسب سابقه خوبی برای رزومه مدیریتی خود کسب کرده و پس از آن قدم در وادی بعدی مدیریت خود بگذارند. اگر هم مالکان فعلی پشت این موضوع باشند، هدفشان آن است که در پایان سرمایه‌گذاری خود در شرکت، سود مناسبی را به‌دست آورند و پس از آن شرکت را به مالک بعدی واگذار کنند.

اما خبازرس و صورت‌های مالی جدید آن. با بررسی یادداشت‌های صورت مالی منتهی به ۳۱/ ۶/ ۹۸ متوجه می‌شویم که شرکت حدود ۱۵ میلیارد تومان یعنی نزدیک ۱۰۰ تومان به ازای هر سهم به‌عنوان «هزینه مطالبات مشکوک‌الوصول» شناسایی کرده که همین سبب از بین رفتن تمام سود خالص دوره و سود انباشته شده است. بر این اساس به‌نظر می‌رسد نگرانی مقام ناظر از این جهت است که مطالبات سنواتی مشکوک‌الوصول وجود داشته و سهامداران پیشین شرکت در سال گذشته آن را تقسیم کرده‌اند اما در سال‌جاری و پس از عرضه سهام در بازار و وارد شدن سهامداران جدید مشکوک‌الوصول بودن این مطالبات را اعلام کرده‌اند.

حتما بخوانید :  حجم بالای دارایی‌ها، عامل رشد گروه زراعت

وجود مطالبات در شرکت‌هایی مانند خبازرس که کارشان بازرسی فنی است موضوعی معمول است و بر این اساس تقسیم سود حداکثری با توجه به عدم تعیین‌ تکلیف این مطالبات در سال گذشته و سپس عرضه سهام به‌صورت عمومی مقام ناظر را به واکنش واداشته است. بازرسی فنی از فعالیت‌هایی است که در حین انجام آن یا پس از اتمام کار، ایجاد اختلاف‌نظر بین کارفرما و پیمانکار بسیار رخ می‌دهد. در بسیاری از موارد هم رفع این اختلاف‌نظر زمان طولانی نیاز دارد و حتی بعضا به نتیجه نمی‌رسد.

این اختلاف‌نظرها سبب انباشته شدن مطالبات طی چند سال می‌شود تا وقتی‌که نهایتا شرکت برای برخی از این مطالبات ذخیره گرفته و آنها را به سرفصل مطالبات مشکوک‌الوصول ببرد.

هزینه این ذخیره‌گیری سود شرکت را کاهش می‌دهد و از سوی دیگر اگر عزم چندانی برای پیگیری حقوقی دریافت مطالبات وجود نداشته باشد، در واقع مطالبات سوخت شود. یکی از زمان‌هایی که شناسایی مطالبات مشکوک‌الوصول مورد تاکید قرار می‌گیرد هنگامی‌ است که شرکتی برای عرضه در بازارهای بورس آماده می‌شود و خریداران سهام و مقام ناظر توقع شفافیت بیشتری را در صورت‌های مالی دارند. از جمله اینکه مطالباتی که سال‌ها از سررسید آن گذشته و در اصطلاح سنواتی شده‌اند اگر قابل وصول نیستند، مشکوک‌الوصول تلقی شوند تا شرکت با سود موهوم عرضه نشود.

وقتی سهامدار عمده خبازرس نتوانست شرایط موردنظر فرابورس را جلب کند به عرضه در بازار نه‌چندان شفاف پایه قناعت کرد تا ۵/ ۴ میلیون از سهام خود را در یکی از روزهای آخر مهرماه امسال به قیمت هر سهم ۸۷۰ تومان بفروشد و پس از آن با دامنه نوسان دو درصدی ۲۵ درصد رشد قیمتی را تجربه کرده است و در شرایط کنونی باید در انتظار واکنش مقام ناظر به اتفاقات مشکوک در صورت مالی خبازرس بود.

منبع: دنیای اقتصاد

خبر انتخاب شده برای شما

رونق بازار سهام تا پایان سال قطعی است
یک کارشناس بازار سرمایه درباره چشم انداز بازار سهام اعلام کرد: با وضعیت تثبیت شده فعلی می‌توان انتظار داشت که رونق بورس تا پایان سال ادامه داشته باشد.
X
همچنین می توانید مقالات آموزشی “موفقیت در بازار بورس” را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،


تقلای ناظر برای حباب‌زدایی از بازار پایه


در گزارش پیش‌رو به برخی از رویدادهای «بازار پایه فرابورس» پرداخته می‌شود تا کمکی هر چند اندک به علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران در این بازار پرریسک باشد.

سخت‌گیری دوباره ناظر به معاملات بازار پایه

یکی از شرایط تایید معاملات در نمادهای بازارپایه آن است که باید حجم حداقلی از معاملات در آن روز وجود داشته باشد. این ملاحظه کاملا درست و بجاست و در واقع سبب می‌شود با حجم اندکی از معاملات، رشد یا افت قیمتی برای کل سهام آن شرکت رخ ندهد. مثلا در نظر بگیرید با صدهزارتومان معامله سهام یک شرکت، ارزش بازار آن یک میلیارد تومان تغییر کند که چندان شایسته نخواهد بود. این ملاحظه به‌ویژه در زمانی که دامنه نوسان بازار پایه ۱۰ درصد و بیشتر بود، بسیار مناسب‌تر به‌نظر می‌رسید. پس از کاهش دامنه نوسان بازارپایه به یک تا ۳ درصد این موضوع کماکان رعایت می‌شد که طبیعی بود. اما به‌نظر می‌رسد از اوایل این ماه حداقل‌های موردنظر ناظر یا «آستانه حجمی معاملات» رشد قابل ملاحظه‌ای کرده است. نتیجه آن شده که در برخی از نمادها از پایان ماه قبل به این‌طرف در روزهای بسیاری معاملاتشان باطل شده درحالی‌که پیش از این با کسری از حجم فعلی معاملات تایید می‌شد.

شاید عدم‌شفافیت و هراس از وضعیت کنونی قیمت‌های سهام در بازار پایه است که مقام ناظر بازار پایه را مجبور به واکنش شتاب‌زده کرده است. حباب بازار پایه موضوعی است که در شرایط کنونی ذهن بسیاری از کارشناسان بازار را به خود مشغول کرده و مقام ناظر بازار پایه را به استفاده از هر وسیله‌ای برای هشدار به معامله‌گران این بازار واداشته است.  اقدامات ماه‌های اخیر مقام ناظر از محدودسازی دامنه نوسان و همچنین در شرایط کنونی سختگیری در تایید معاملات از این موضوع ناشی می‌شود زیرا تعداد بسیاری از حقیقی‌ها که نسبت به وضعیت کنونی بازار پایه آگاهی کافی را ندارند و از ریسک‌های این بازار بی‌اطلاع هستند به این سمت هجوم می‌آورند و این درحالی‌ است که شاید راه‌حل‌های بهتری برای بازگشت آرامش به بازار وجود داشته باشد.

هراس فرابورس از فرار درصدی‌ها

آگهی عرضه بیش از ۳ درصد سهام «شرکت کف» (شکف) شامل بیش از ۸ میلیون سهم به قیمت پایه ۸۵۰ تومان برای روز یکشنبه هفته آینده روی سایت فرابورس قرار گرفت. شکف که پیش از این هم درباره آن گفته شد درواقع یکی از هلدینگ‌های بهداشتی و غذایی بورس در دهه ۸۰ بود که پس از واگذاری به بخش‌خصوصی دچار مشکلات فراوانی شد. اینک با رشد بی‌محابای بورس و همچنین رالی داغ و نگران‌کننده بازارپایه، قیمت سهم به نزدیک هزارتومان رسیده است. سهامدار حقیقی عرضه‌کننده این بلوک در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ و زمانی‌که قیمت سهم کمتر از ۲۰۰ تومان بود در فهرست سهامداران درصدی وارد شد و به تدریج سهام خود را افزایش داد. این فرد حقیقی اینک حاضر است سهام خود را با قیمت پایه‌ای کمتر از قیمت فعلی تابلو واگذار کند.

همانگونه که هفته پیش اشاره شد این آگهی‌ها به‌جهت محدودیت فرابورس برای عرضه سهام توسط سهامداران درصدی بازارپایه است و ممکن است برای بیشتر آنها مشتری پیدا نشود.

در اینجا نیز به‌نظر می‌رسد بار دیگر مقام ناظر فرابورس به منظور حفظ حقوق سهامداران تازه‌وارد و ناآشنا از امکان فروش درصدی‌ها جلوگیری می‌کند. در ابتدای سال ارزش بازار سهام بازار پایه بسیار کم بود و نقدینگی نه‌چندان زیادی کافی بود که نام یک حقیقی در میان سهامداران درصدی بازار پایه وارد شود. اما همین نقدینگی و خرید چند درصد از سهام یک شرکت باعث شد که رشدهای حباب‌گونه‌ای در سهام رخ دهد.  در شرایط کنونی نیز به نظر می‌رسد فرابورس از این موضوع هراس دارد که افرادی که به‌عنوان درصدی‌های سهام شرکت‌های بازار پایه وارد شده‌اند، خود دلیلی برای داغ شدن و قیمت‌های حبابی در این بازار هستند در نتیجه طی یک حرکت سفته‌بازانه از فضای ناآگاهی معامله‌گران کنونی بازار پایه سوءاستفاده کرده و از این نمادها خارج شوند.

زیرا در نهایت و پس از فروکش حباب قیمتی موجی از اعتراضات همین افراد غیرمطلع از واقعیت‌های بازار پایه گریبان مقام ناظر را خواهد گرفت و شاید هراس از آینده باعث شده که مقام ناظر بازار پایه تصمیم‌گیری‌ها خلاف عرف را انجام دهد. این موضوع به «شکف» محدود نمی‌شود و چندین و چند سهم دیگر نیز با مشکل فروش درصدی‌ها مواجه هستند و در این شرایط تر و خشک با هم می‌سوزند. نکته جالب توجه اینکه این معامله‌گران درصدی که نمی‌توانند از سهام خارج شوند تنها از راه‌حل خرید سهام و سیگنال سهامدار درصدی برای داغ کردن برخی از نمادها با حباب واضح در بازار پایه استفاده می‌کنند.

تقسیم سود موهومی در «خبازرس»؟

دیروز در نماد خبازرس «بازرسی مهندسی و صنعتی ایران» اتفاق جالبی افتاد. یک دقیقه پس از شروع معاملات و با انجام یک معامله حدود ۵ هزارتایی، نماد بسته و ۴۰ دقیقه بعد پیغام ناظر مبنی بر تعلیق نماد منتشر شد و البته معاملات هم باطل شد. با مراجعه به کدال معلوم شد که حوالی ساعت ۲۰ یکشنبه‌شب، صورت‌های مالی خبازرس برای سال مالی منتهی به ۳۱/ ۶/ ۱۳۹۸ برروی کدال قرار گرفته است. براساس این صورت‌های مالی، هم در شرکت اصلی و هم در تلفیق به ازای هر سهم بیش از ۳۰ تومان زیان شناسایی شده و سودانباشته شرکت اصلی به زیان انباشته بیش از ۵تومان به ازای هر سهم تبدیل شده است.

ظاهر امر نشان می‌دهد که مجمع سالانه منتهی به ۳۱/ ۶/ ۹۷ در تاریخ ۲۵ آبان‌ماه امسال و با یک‌سال تاخیر برگزار و تقسیم سود حداکثری صورت گرفته است. این درحالی است که در تاریخ برگزاری مجمع سالانه مزبور، صورت‌های مالی ۹ ماهه شرکت نشان از سود ۵۰ تومانی به ازای هر سهم داشت. ولی با انتشار صورت‌های مالی پایان سال مالی تبدیل سود ۵۰ تومانی به زیان بیش از (۳۰) تومانی می‌تواند سبب حساس شدن ناظر نسبت به توزیع سود در مجمعی باشد که در آن تاریخ عملا شرکت زیانده بوده است. خبازرس مجمع سالانه منتهی به ۳۱/ ۶/ ۱۳۹۷ خود را در مهلت مقرر قانونی در نهم دیماه سال ۱۳۹۷ برگزار و در آن‌زمان از ۱۲۲ تومان سود ساخته شده ۱۰۰ تومان را تقسیم و بقیه را به سرفصل سود انباشته منتقل کرده‌است.

پس از آن شرکت مجبور شد در ۲۵ آبانماه امسال آن مجمع را دوباره برگزار و همان مصوبات قبلی را انشا کند. همین موضوع نگرانی از توزیع سود موهومی را در مجمع سال قبل و در ادامه عرضه سهام در مهرماه را ایجاد کرده است.

حسابداران اصطلاحی به‌نام «توزیع سود موهوم» به‌کار می‌برند که یکی از مصادیق آن وقتیست‌که با وجود نشان دادن سود در صورت‌های مالی، برآیند وضعیت شرکت به‌گونه‌ای است که در آینده نزدیک تمام یا بخشی از این سود با زیان دادن شرکت از بین می‌رود. در این حالت مدیران شرکت موظفند جانب احتیاط را در نظر گرفته و از تقسیم سود خودداری کنند تا در صورت رفع مشکلات سرراه شرکت یا تهدیدهای زیان‌رسان، در دوره‌های بعد اقدام به تقسیم سود کنند. یکی از مصادیق چنین حالتی زمانی پیش می‌آید که مدیران یا مالکان شرکت در ماه‌های پایانی مدیریت یا مالکیت خود به‌سر می‌برند. در اینجا مدیران تمایل دارند که با تقسیم سود مناسب سابقه خوبی برای رزومه مدیریتی خود کسب کرده و پس از آن قدم در وادی بعدی مدیریت خود بگذارند. اگر هم مالکان فعلی پشت این موضوع باشند، هدفشان آن است که در پایان سرمایه‌گذاری خود در شرکت، سود مناسبی را به‌دست آورند و پس از آن شرکت را به مالک بعدی واگذار کنند.

اما خبازرس و صورت‌های مالی جدید آن. با بررسی یادداشت‌های صورت مالی منتهی به ۳۱/ ۶/ ۹۸ متوجه می‌شویم که شرکت حدود ۱۵ میلیارد تومان یعنی نزدیک ۱۰۰ تومان به ازای هر سهم به‌عنوان «هزینه مطالبات مشکوک‌الوصول» شناسایی کرده که همین سبب از بین رفتن تمام سود خالص دوره و سود انباشته شده است. بر این اساس به‌نظر می‌رسد نگرانی مقام ناظر از این جهت است که مطالبات سنواتی مشکوک‌الوصول وجود داشته و سهامداران پیشین شرکت در سال گذشته آن را تقسیم کرده‌اند اما در سال‌جاری و پس از عرضه سهام در بازار و وارد شدن سهامداران جدید مشکوک‌الوصول بودن این مطالبات را اعلام کرده‌اند.

وجود مطالبات در شرکت‌هایی مانند خبازرس که کارشان بازرسی فنی است موضوعی معمول است و بر این اساس تقسیم سود حداکثری با توجه به عدم تعیین‌ تکلیف این مطالبات در سال گذشته و سپس عرضه سهام به‌صورت عمومی مقام ناظر را به واکنش واداشته است. بازرسی فنی از فعالیت‌هایی است که در حین انجام آن یا پس از اتمام کار، ایجاد اختلاف‌نظر بین کارفرما و پیمانکار بسیار رخ می‌دهد. در بسیاری از موارد هم رفع این اختلاف‌نظر زمان طولانی نیاز دارد و حتی بعضا به نتیجه نمی‌رسد.

این اختلاف‌نظرها سبب انباشته شدن مطالبات طی چند سال می‌شود تا وقتی‌که نهایتا شرکت برای برخی از این مطالبات ذخیره گرفته و آنها را به سرفصل مطالبات مشکوک‌الوصول ببرد.

هزینه این ذخیره‌گیری سود شرکت را کاهش می‌دهد و از سوی دیگر اگر عزم چندانی برای پیگیری حقوقی دریافت مطالبات وجود نداشته باشد، در واقع مطالبات سوخت شود. یکی از زمان‌هایی که شناسایی مطالبات مشکوک‌الوصول مورد تاکید قرار می‌گیرد هنگامی‌ است که شرکتی برای عرضه در بازارهای بورس آماده می‌شود و خریداران سهام و مقام ناظر توقع شفافیت بیشتری را در صورت‌های مالی دارند. از جمله اینکه مطالباتی که سال‌ها از سررسید آن گذشته و در اصطلاح سنواتی شده‌اند اگر قابل وصول نیستند، مشکوک‌الوصول تلقی شوند تا شرکت با سود موهوم عرضه نشود.

وقتی سهامدار عمده خبازرس نتوانست شرایط موردنظر فرابورس را جلب کند به عرضه در بازار نه‌چندان شفاف پایه قناعت کرد تا ۵/ ۴ میلیون از سهام خود را در یکی از روزهای آخر مهرماه امسال به قیمت هر سهم ۸۷۰ تومان بفروشد و پس از آن با دامنه نوسان دو درصدی ۲۵ درصد رشد قیمتی را تجربه کرده است و در شرایط کنونی باید در انتظار واکنش مقام ناظر به اتفاقات مشکوک در صورت مالی خبازرس بود.

artava@chmail.ir

ترین‌های بورس ترین‌های فرابورس اخبار مجامع
صنایع بورسی شرکت‌های بورسی بازار نفت
بازار طلا بازار فلزات بازار پتروشیمی‌ها
بورس کالا شاخص‌های بورس تحلیل بورس

این مطلب برایم مفید است
2


نفر
این پست را پسندیده اند


برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.