دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
28 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

اگر ترامپ بتواند با سودمندی از هر ابزار در انتخابات برنده شود، میزان فشار آمریکا بر ایران و اقتصاد ایران و نیز بر هم‌پیمانان تازه ایران مانند چین و روسیه افزایش خواهد یافت.اما اگر جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها، برنده انتخابات ریاست‌جمهوری شود، انتخاب او چه تاثیری بر اقتصاد ایران خواهد گذاشت؟

نخستین تأثیر آن کاهش فشار اقتصادی خواهد بود که ترامپ در دو، سه سال گذشته بر اقتصاد ایران تحمیل کرده است. کاهش فشار به این معنی نیست که دموکرات‌ها عاشق چشم و ابروی ایران هستند، به این معنی هم نیست که دموکرات‌ها از پیمان همکاری ایران و چین و روسیه خوششان می‌آید؛ اما دموکرات‌ها جنسا نرم‌تر از جمهوری‌خواهان هستند.

روی‌کارآمدن دموکرات‌ها در آمریکا در سال آینده میلادی به احتمال بسیار زیاد فشار کنونی اقتصادی‌ای را که ترامپ بر ایران وارد کرده، تعدیل خواهد کرد. از جمله این تعدیل‌ها، آزادی هرچند نسبی ایران در زمینه فروش نفت خواهد بود.

اگر با انتخاب بایدن فروش نفت ایران آغاز شود و به‌تدریج گسترش یابد، بحران اقتصادی کنونی ایران به‌تدریج فروکش خواهد کرد. با آزادی تدریجی صادرات کالاهای دیگر هم درآمد دولت و هم درآمد مردم افزایش خواهد یافت، زیرا 70 درصد اقتصاد کنونی ایران در دست دولت یا نهادهای حکومتی است.

حرکت به‌سوی رفاه نسبی شتاب خواهد گرفت. ارزش برابری دلار به‌تدریج کاهش خواهد یافت که به مفهوم بالارفتن ارزش پول ملی خواهد بود. فقر کنونی در طبقات پایین اقتصادی به‌تدریج کاهش خواهد یافت، زیرا مشاغل وابسته به صنعت نفت که به‌خاطر تحریم و با بروز و گسترش کرونا در ایران از دست رفته‌اند، به‌تدریج باز خواهند گشت. مسکن و اجاره‌بها نیز پایین خواهد آمد. چنین تحولی در بهای کالاهای مورد نیاز مردم تأثیر خواهد گذاشت.

  روابط تجاری ایران با کشورهای اطراف و اروپا و خاور دور بهبود خواهد یافت، زیرا از یک سو فشار کنونی بر این حرکت که توسط ترامپ اعمال می‌شود کاهش می‌یابد و از سوی دیگر ارزش کنونی دلار و ین و پوند و ارزهای دیگر به سوی تقویت ارزش ریال به حرکت در خواهد آمد.

این دگرگونی‌ها چون در یک دوره بحرانی صورت می‌گیرد، از دید زمان و مکان قابل پیش‌بینی نیستند. حالتی که هم‌اکنون در نظام اقتصادی و برنامه‌ریزی دیده می‌شود، همسانی فراوانی با رویدادهای اول انقلاب دارد. امروز سازمان‌های برنامه‌ریزی و بخش‌های برنامه‌ریزی سازمان‌های دولتی هیچ‌چیز را نمی‌توانند پیش‌بینی کنند. این در حالی است که پیش‌بینی‌پذیری نخستین شرط هر برنامه‌ریزی است. همراه با این تحولات باید نقش گسترش کرونا را هم وارد محاسبات کرد. پیدایش کرونا به‌هیچ‌وجه قابل پیش‌بینی نبود. بیماری کرونا هم‌زمان با محاصره اقتصادی باعث فشار مضاعف بر دولت کنونی ایران شده است.

تغییر دولت در آمریکا همراه با تلاش جهانی برای کنترل گسترش کرونا بر وضعیت اقتصادی ایران و جهان نقش عمده‌ای ایفا خواهند کرد. این تغییرات اگر مثبت باشد سود آن نصیب دولت بعدی در ایران خواهد شد، زیرا دوره دوم دولت روحانی سال آینده به پایان می‌رسد و هم‌اکنون رقبای انتخابات آینده به جان هم افتاده‌اند. هرچه که باشد یا رخ دهد، دولت کنونی ایران چوب عمده آن را خواهد خورد، زیرا اگر سودی باشد، نصیب دولت بعدی خواهد شد. دولت بعدی این تحولات را به‌عنوان نتیجه عملکرد بهتر دولت خود به رخ مردم خواهد کشید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تابناک،

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه های تاریخی بسیاری از واقعیت های امروز ایران و جهان است. موضوع “اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان” در این نوشتار به وقایع تاریخی پانزدهمین روز شهریور ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

 

15 شهریور 1300، لرد کرزن وزیر خارجه انگلستان اعلام کرد به دولت قوام السلطنه کمک مالی نخواهد کرد. وی از نماینده خود خواست این موضوع را به بانک شاهنشاهی اطلاع دهد.

15 شهریور 1307، وزارت فوائد عامه ده دانشجو را برای تحصیل در رشته‌ های راه‌آهن، ذوب ‌آهن و معادن به اروپا اعزام کرد.

15 شهریور 1315، محسن صدر وزیر دادگستری حکم برائت علی منصور را به مجلس اعلام کرد. علی منصور که وزیر راه بود به سوء‌استفاده از موقعیت و وجوه بیت ‌المال متهم شده بود.

15 شهریور 1323، مجید آهی سفیر ایران در مسکو در تلگرافی به وزارت امور خارجه اعلام کرد به زودی یک هیات نفتی روسیه با هدف مذاکره راجع به کسب امتیاز نفت ایران به تهران خواهد آمد.

15 شهریور 1327، جراید کشور در این روز شرایط وارد کردن کارخانه برق برای شهرستان‌ ها را به‌ طور مشروح اعلام کردند.

15 شهریور 1330، دولت انگلستان اعلام کرد که هر کس از ایران نفت بخواهد تحت تعقیب قرار خواهد گرفت.

15 شهریور 1333، جلسه هیات رییسه مجلسین با حضور نخست وزیر و وزرای دارایی و امور خارجه تشکیل و تصمیم گرفته شد قرارداد نفت به صورت ماده واحد تقدیم مجلسین و متن قرارداد نیز به آن ضمیمه شود.

15 شهریور 1335، کمیسیون ارز وزارت دارایی منحل و کلیه وظایف آن را بانک ملی عهده ‌دار شد.

15 شهریور 1356، سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: کشور در شرایط کنونی با کمبود 16 هزار مهندس، 57 هزار معلم و 400 هزار کارگر متخصص روبه روست و ایران تا 20 سال آینده قادر به تامین این کادرها نمی باشد.

15 شهریور 1357، هزار نفر از کارمندان بانک ملی اعتصاب کردند و خواهان افزایش پانزده درصدی حقوق خود شدند.

همچنین در این روز، بانک مرکزی در بخشنامه ‌ای به تمامی بانک‌ های کشور ابلاغ کرد که از ثبت سفارش ماشین ‌آلات کهنه، دست دوم و مستعمل ساختمانی، راهسازی و کامیون ‌های خیلی کارکرده خودداری کند.

15 شهریور 1390، شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد اعلام کرد: به کسی که پولمان را ندهد، نفت نمی ‌فروشیم.

15 شهریور 1391،  نشریه روند متعلق به بانک مرکزی در پژوهشی گزارش داد که حجم بخش غیررسمی یا «پنهان» اقتصاد ایران به 2/21 درصد از کل اقتصاد کشور رسیده است.

15 شهریور 1395، رویترز از زبان ایلزه آیگنر، وزیر اقتصاد ایالت باواریا نقل کرد که سه بانک خاورمیانه، پارسیان و بانک سینا موافقت بانک مرکزی ایران را برای ایجاد شعبه در این شهر آلمانی جلب کرده ‌اند.

15 شهریور 1397، رئیس سازمان برنامه و بودجه، سه سناریوی نفتی ایران برای مواجهه با تحریم‌ها را تشریح کرد؛ سناریوهایی که از روند کاهشی صدور نفت ایران حکایت دارد. محمدباقر نوبخت، در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان خراسان رضوی در مشهد با اشاره به تحریم‌ها گفت: پیش‌بینی‌ها برای شرایط مختلف انجام شده و در این زمینه سه برنامه فروش براساس «یک میلیون و 700 هزار بشکه در روز»، «یک میلیون و 500 هزار بشکه در روز» و «یک میلیون بشکه در روز» تهیه شده است.

15 شهریور 1398، هند برای نخستین بار پیشنهاد تخصیص یک خط اعتباری برای توسعه یک منطقه اقتصادی در کشور دیگری را ارائه داده و به مسکو پیشنهاد کرده یک میلیارد دلار برای توسعه خاور دور روسیه وام بدهد.

 

منابع: موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصاد

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

در روزهایی که سالگرد کودتای آمریکایی 28 مرداد مصادف گردیده است با تلاش های ناکام و سَخیف دولت آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل متحد جهت تمدید تحریم تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران و بازگرداندن تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد به وسیله فعال نمودن مکانیسم ماشه ” اسنپ بک” با وجود عدم عضویت آمریکا در برجام و شکست های پی در پی آن که در طول عمر 75 ساله سازمان ملل متحد بی سابقه می باشد ، مدیران، متخصصان و جوانان پرتلاش ، با انگیزه و عزّتمند این مرز و بوم در شرکت پالایش گاز بید بلند خلیج فارس آماده می شوند تا با مهیا نمودن مقدمات افتتاح اَبَرپالایشگاه گاز بید بلند خلیج فارس به عنوان بزرگترین طرح گازی خاور میانه و غرب آسیا ، مهر بُطلان دیگری بر اثر بخشی تحریم های آمریکا و هم پیمانانش علیه کشور عزیزمان زده و شادی بخش دل های تک تک مردم شریف ایران اسلامی باشند.

بیدبلند

تحریم هایی که قرار بود به زَعم طراحان و مجریانش فلج کننده باشند اما همّت ، تعهّد و غیرت ایرانی – اسلامی فرزندان این سرزمین با خودباوری و خودسازی که نمود آن در توانمندسازی درونزای مورد تاکید مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه‌ای در مقوله اقتصاد مقاومتی بوده است، در این پروژه عظیم تجلی یافته و تهدیدها را به فرصت تبدیل نموده تا تلاش ها به ثمر نشیند. 

قطعا کشورهای غربی که پنجاه سال پیش در همین نقطه (استان خوزستان-شهرستان بهبهان) پالایشگاه گاز بیدبلند 1 را می ساختند تصور نمی کردند که در فاصله کوتاه نیم قرن و با وجود همه هجمه های نظامی ، اقتصادی و … که به ملت مقاوم ایران تحمیل نمودند ، مردان و زنان ایرانی به سطحی از دانش و توان فنّی و اجرایی برسند که بدون تکیه بر آنها بزرگترین پروژه گازی خاورمیانه و غرب آسیا را در میانه تحریم ها آماده بهره برداری نمایند.

عمده عملیات اجرایی ساخت پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس از اواسط سال 1394 در زمینی به مساحت 244 هکتار مجموعه پالایشگاهی در شهرستان بهبهان و 64 هکتار سایت مخازن ذخیره سازی و صادرات محصولات در بندر ماهشهر آغاز گردید که می بایست احداث 830 کیلومتر خطوط لوله خوراک و محصول را نیز به آنها اضافه نمود که در استان های خوزستان ، کهکیلویه و بویر احمد و بوشهر اجرا گردیده اند. 

ظرفیت تولید سالیانه این اَبَرپالایشگاه حدود 15 میلیون تن محصولات ارزشمند ، شامل : متان، اتان، پروپان، بوتان، میعانات گازی  و گازهای اسیدی است که علاوه بر سودآوری کلان ارزی و ریالی برای کشور ، تامین گاز مورد نیاز مصارف خانگی و خوراک صنایع کشور خصوصا پتروشیمی های حاضر در زنجیره ارزش تعریف شده و برنامه ریزی شده برای آن مثل پتروشیمی گچساران را نیز بر عهده دارد.

از آثار مثبت احداث این پالایشگاه در زمینه محیط زیست می توان به خاموش شدن گازهای مشعلی که ده ها سال در مناطق نفت خیز جنوب و در عرصه های بِکر محیط زیست ارزشمند زاگرس می‌سوخت و با سوختن آنها سرمایه ای کلان به آلوده کننده محیط زیست و طبیعت بدل می شد ، اشاره نمود که در طرح های مشترک فعلی و آتی شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس و شرکت ملی نفت ایران ، با جمع آوری این گازها و انتقال آنها به پالایشگاه ، این مشکل مرتفع خواهد شد .

در مقوله و مبحث مهم اشتغال که به راستی دغدغه و مسئله اول کشور می باشد نیز در دوران ساخت این پالایشگاه ، حدود 10 هزار نفر با تخصص های مختلف مشغول به کار بوده اند و در زمان بهره برداری ، اشتغال پایدار 1187 نفری را به صورت مستقیم دارا است و به عنوان طلایه دار اشتغال در منطقه احداث آن می باشد که بالطبع رونق این منطقه را در پی داشته و خواهد داشت.

احداث پتروپالایشگاه های مشابه این طرح در سایر مناطق واجد شرایط کشور (مطابق طرح آمایش سرزمین و رعایت الزامات زیست محیطی و پدافند غیرعامل ) می تواند ضمن ایجاد ارزش افزوده بسیار نسبت به خام فروشی نفت و گاز، در بی اثر کردن تحریم های ظالمانه نیز نقش ممتازی را ایفا نموده و گستره رونق و اشتغال را بسیار بیشتر گرداند.

*رئیس بازرسی و ارزیابی عملکرد شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس 

                                                                                        

 223223/45

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

کترینگ دونا در سال 1393 با سرمایه کذاری مشترک هلدینگ ارزش آفرینان فدک از ایران و هلدینگ دون هاوزر از اتریش تأسیس شده است. اولین کارخانه این کترینگ در محوطه راه آهن تهران، در فضایی به مساحت 5000 متر مربع احداث شده. این کترینگ با ظرفیت اسمی 40 هزار بسته غذایی در روز جهت سرو در خطوط هواپیمایی، ریلی، ادارات، سازمان ها، هتل ها، مراکز اقامتی، مراسم ها و … در حال فعالیت می باشد. این کارخانه در حال حاضر یکی از بزرگترین و مجهز ترین کترینگ های ایران و تنها کترینگ ریلی خاورمیانه می‌باشد.

ترکیب سرمایه و سهامداران

آخرین سرمایه ثبت شده این شرکت 30 میلیارد تومان بوده است که شرکت‌های دون هاوزر و ارزش آفرینان فدک هر کدام با مالکیت 49.8 درصدی، سهامداران عمده‌ی آن محسوب می شوند.

شرکت دون (DoN) یک شرکت بین المللی است که طیف وسیعی از خدمات را در حوزه های مختلف کترینگی ارائه می‌دهد. تمرکز اصلی این گروه در سفارشی سازی خدمات پذیرایی است. این شرکت که فعالیت خود را در سال 2002 در کشور اتریش شروع کرده است در حال حاضر در حوزه خدمات و سرویس های مربوط به خطوط ریلی، هوایی، همایش ها و نمایشگاه ها به صورت تخصصی در حال فعالیت می باشد.

این شرکت از سال 2015 فعالیت خود را در ایران با انتقال دانش طراحی، مدیریت و بهره برداری کترینگ صنعتی توسعه داده است. در حال حاضر شرکت دنا آفرین فدک که حاصل سرمایه گذاری مشترک این شرکت و طرف ایرانی است، تنها سرمایه گذاری دون هاوزر در منطقه خاور میانه است و بر اساس قرارداد بین این شرکت و شرکت ارزش آفرینان فدک، شرکت دون هاوزر هیچ فعالیت مشابهی را در منطقه غرب آسیا ، خارج از شرکت دنا آفرین فدک نخواهد داشت.

این مجموعه در ابتدا کار خود را در سال 1382، با تأسیس شرکت ریل پرداز سیستم شروع کرده است و در نهایت، در سال 1391 شرکت ارزش آفرینان فدک به عنوان هلدینگ گروه و در قالب یک شرکت سرمایه گذاری در حوزه های مختلف کسب و کار تأسیس شده است.

این گروه صنعتی در سال 1392 اقدام به واردات 200 دستگاه واگن مسافری و نوسازی آن ها کرده و از سال 1394 با برند قطارهای پنج ستاره فدک در حال فعالیت می ‌باشد. همچنین شرکت ریل پرداز سیر(حریل) از سال 1394 به عنوان اولین شرکت زیر مجموعه گروه در فرابورس پذیرفته شده است.

بر اساس سبد کسب و کارهای هلدینگ فدک، تا کنون شرکت های زیر تأسیس و مشغول به فعالیت می باشند:

معرفی بازار

صنعت مواد غذایی یکی از صنایع مهم و استراتژیک به شمار می رود که حدود 15 درصد اشتغال، 12 درصد از سرمایه گذاری در حوزه صنعت و 8 درصد ارزش افزوده تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص داده است. در این بین کترینگ ها به عنوان تأمین کننده غذا در یکی از آخرین حلقه های زنجیره این صنعت اهمیت زیادی دارند.

کترینگ دونا با تمرکز بر بازار کترینگ ریلی تأسیس و سازماندهی شده است. با توجه به آمار رسمی، در هر سال به طور متوسط بین 25 تا 30 میلیون سفر از طریق شبکه ریلی انجام می شود که با توجه به میانگین طول سفر 10 ساعت برای این سفرها، بازار عظیمی با ظرفیت 25 تا 30 میلیون وعده غذایی در سال پیش روی این شرکت قرار دارد. جدول زیر آمار تفکیک شده مسافرانی که از شبکه ریلی استفاده کرده اند را نشان می دهد.

با شرکت دنا آفرین فدک (گدنا) آشنا شوید

البته این شرکت علاوه بر کترینگ ریلی در زمینه کترینگ هوایی، بازار غذای سازمانی، غذای رستورانی و بیرون بر و بازار حوزه مناسبتی نیز فعال است که با توجه به رشد سفرهای داخلی و افزایش سرانه هزینه خوراک، این حوزه بازار بزرگی ایجاد کرده است.

معرفی شرکت دنا آفرین فدک

همانطور که ذکر شد، شرکت دونا در سال 93 کار خود را با اجاره فضایی معادل 5000 متر مربع در محوطه راه آهن تهران شروع به کار کرده است. این محوطه که اجاره اولیه آن 5 ساله بوده است در حال حاضر تا 20 سال در اجاره این شرکت قرار گرفته است. دونا با ظرفیت اسمی سرو 40000 بسته غذایی در روز در حال  فعالیت در زمینه تأمین غذا جهت سرو در خطوط هواپیمایی، ریلی، ادارات، سازمان ها، هتل ها، مراکز اقامتی و … می باشد.

زیر ساخت های این مجموعه که در حال حاضر یکی از بزرگترین و مجهزترین کترینگ های ایران می‌باشد، بر اساس استانداردهای بین المللی طراحی و اجرا شده است. مدیران و مشاورین اتریشی به کار گرفته شده در این پروژه موظف به انتقال دانش فنی در تمام بخش های اجرایی، تأمین و پشتیبانی، طبخ و سرویس دهی می‌باشند و همواره یک یا دو نفر از مدیران اتریشی با تجربه بینالمللی و با سابقه کار در بزرگترین و معتبرترین کترینگ های هوایی بین المللی استقرار استانداردها و بهبود مستمر فرآیند ها را ارزیابی و پایش می کنند.

چشم انداز کترینگ دونا در سه سال آینده، تبدیل شدن به یکی از پنج برند اول صنعت کترینگ ایران است. در این راستا شرکت علاوه بر شاخه اصلی فعالیت خود یعنی کترینگ ریلی به تهیه غذا برای سایر بازارهای اصلی پرداخته است.

در حال حاضر علاوه بر قطارهای فدک که طی یک قرارداد انحصاری کلیه نیازهای خود را از طریق این کترینگ تهیه می‌کنند، قطارهای رجا به عنوان پر مخاطب ترین شرکت در حوزه خدمات مسافری همراه با شرکت های بن ریل، نورالرضا و ریل ترابر سیر از مشتری های دونا هستند که بخشی از نیاز خود را از این طریق تأمین می کنند. در جدول زیر که برگرفته شده از آخرین صوت مالی این شرکت می‌باشد، لیست مشتریان در دو بخش مشتریان ریلی و غیر ریلی ارائه شده است.

با شرکت دنا آفرین فدک (گدنا) آشنا شوید
با شرکت دنا آفرین فدک (گدنا) آشنا شوید

شرکت دونا در جهت کاهش هزینه های لجستیک اقدام به تأسیس اولین شعبه استانی خود در مشهد کرده است. این شعبه با توجه به تمرکز بالای مسافرت های ریلی در این مرکز و جهت تأمین غذای شبکه ریلی از این مبدا تأسیس شده است.

سودآوری

نمودار زیر روند سود اوری و تغییرات سود خالص شرکت را در سال های 94 تا 98 نشان می‌دهد.

با شرکت دنا آفرین فدک (گدنا) آشنا شوید

در کنار این نمودار بررسی روند تغییرات حاشیه سود خالص می تواند کمک بیشتری به درک روند و میزان سود آوری شرکت داشته باشد. این تغییرات در نمودار زیر قابل مشاهده است.

با شرکت دنا آفرین فدک (گدنا) آشنا شوید

همانطور که مشاهده می کنید شرکت با وجود کاهش حاشیه سود خالص در سال 95 توانسته مجددا روند رو به رشد خود را در این متغیر بازیابی کند و همزمان با توجه به افزایش فروش و گسترش قراردادها به سود خالص بیشتری دست پیدا کرده است.

یکی از مهمترین عوامل ریسک این شرکت، ریسک های سیستماتیک است که می‌تواند در تقاضای این بخش تاثیر شدیدی داشته باشد. به عنوان یک نمونه با شروع پاندمی کرونا حجم مسافرت ها و نیاز به غذای آماده به شدت کاهش پیدا کرده است که این موضوع می‌تواند برای شرکت های این دسته بسیار مهم باشد.

شرکت دنا بر اساس آخرین صورت مالی 3 ماهه منتشر شده برای سه ماهه اول سال 99، توانسته عملکرد خوبی از خود نشان دهد. این شرکت در این بازه با وجود کاهش 45 درصدی درآمدهای عملیاتی توانسته است با کنترل هزینه های فروش و عمومی، سود عملیاتی خود را به بیش از 2 برابر مدت مشابه در سال قبل برساند.

قطعا در صورتی که وضعیت پاندمی کرونا ادامه پیدا کند عملکرد شرکت با محدودیت هایی روبرو خواهد بود اما با توجه به عملکرد 3 ماهه، می‌توان امیدوار بود که این شرکت بتواند از این بحران به سلامت عبور کند.

شما می توانید جهت رصد بازار و اخبار عرضه اولیه ها به کانال Signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) بپیوندید.
برای اطلاع از عرضه اولیه های جدید، آخرین نسخه اپلیکیشن سیگنال را دانلود و با مراجعه به بخش عرضه اولیه در قسمت سهام نوتیفیکیشن مربوط به آن را فعال کنید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، در مرحله پیش‌گشایش بازار سهام روز دوشنبه 20 مرداد، گروه بانکی همچنان پرتقاضاترین گروه بازار است و اکثر نمادهای این گروه صف خرید چند میلیونی تشکیل داده‌اند. در این گروه نماد وپارس با بیش از 2 میلیارد صف خرید پرتقاضاترین نماد بازار است.

صف خرید سنگین نمادهای بانکی در حالی ایجاد شده که در طرف عرضه خگستر، خاور و برکت بیشترین فشار عرضه را تحمل می‌کنند. نمادهای دارویی نیز از پایان هفته گذشته با فشار عرضه مواجه شده‌اند و اکثر نمادهای آنها در روزهای اخیر در محدوده منفی معامله می‌شود.

بر اساس پیش‌بینی تحلیلگران احتمالا امروز به نسبت روز گذشته شاهد بازار متعادل‌تری باشیم. روز گذشته با وجود رشد 2 درصدی شاخص کل، شاخص هم‌وزن تنها 0٫3 درصد رشد کرده بود.

پیش از شروع معاملات امروز نیز نمادهای شکلر، وپویا و فن‌آوا به دلیل افشای اطلاعات بااهمیت گروه الف متوقف شدند.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شرکت فولاد خوزستان بزرگترین عرضه کننده محصولات نیمه نهایی فولادی اسلب، بلوم و بیلت و دومین قطب تولید فولاد خام کشور از بنگاههای پیشروی اقتصادی است. این شرکت با وسعت 3.8 کیلومتر مربع در نزدیکی شهر اهواز مرکز استان خوزسان در جنوب غربی کشور واقع شده است.

اطلاعات تابلوی شرکت فولاد خوزستان

نام شرکتفولاد خوزستان سهامی عام
نمادفخوز
تابلوبورس – بازار اول تابلوی اصلی
موضوع فعالیتذوب و ریخته گری و نورد فلزات و فولادهای آلیاژی
گروه صنعتفلزات اساسی
محل کارخانهاهواز – کیلومتر 10 جاده اهواز بندر امام خمینی
ارزش بازار1،479،366میلیون ریال
تعداد سهام19.049 میلیارد
حجم مبنا2.785 میلیون
سهام شناور24%
سال مالی29 اسنفد
EPS1753 ریال
P/E – TTM20.7
P/E گروه26

عملکرد شرکت فولاد خوزستان

شرکت فولاد خوزستان با هدف تولید 3.8 میلیون تن و صادرات 1.87 میلیون تن شمش فولادی بعنوان بزرگترین عرضه کننده شمش فولادی کشور ایفای نقش می کند. از مهمترین مقاصد صادرات می توان به کشورهای منطقه منا و خاور دور است.

تحلیل بنیادی فولاد خوزستان (فخوز) | 10 تیر ماه 1399

فروش و درآمد فخوز

مقایسه درآمدهای عملیاتی سال جاری نسبت به سال قبل بیانگر رشد 40 درصدی است که این افزایش بدلیل افزایش نرخ فروش محصولات می باشد. از سویی دیگر افزایش بهای تمام شده محصولات عمدتا بدلیل افزایش نرخ مواد اولیه مصرفی (این نرخ ها تابع نرخ فروش محصولات می باشد) همچنین افزایش تورم عمومی و نرخ ارز مصارف خارجی مواد کمکی مصرفی است.

تحلیل بنیادی فولاد خوزستان (فخوز) | 10 تیر ماه 1399
بیشتر بخوانید
تحلیل تکنیکال نماد فخوز (31 خرداد ماه 1399)

نسبت های مالی

بدلیل افزایش فروش و افزایش سود ، نسبتهای مالی شرکت فخوز نیز بهبود یافته است.

تحلیل بنیادی فولاد خوزستان (فخوز) | 10 تیر ماه 1399

جمع بندی

از آنجا که بخش عمده ای از فروش شرکت در بازارهای بین المللی می باشد هر گونه تغییر در نرخ ارز بر روی سود و زیان شرکت تاثیر می گذارد

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت ایران خودرو دیزل در نظر دارد بلوک 8.99 درصدی سهام شرکت چرخشگر را بطور یکجا و نقد یا شرایطی در بازار اول معاملات بورس به فروش برساند.

به این ترتیب، مقرر شده 85 میلیون و 593 هزار و 318 سهم در نماد “خچرخش” روز دوشنبه 13 مرداد از طریق کارگزاری نهایت نگر عرضه شود. در این واگذاری قیمت پایه هر سهم 2950 تومان و قیمت پایه کل 252.5 میلیارد تومان تعیین شده است.

قطعیت معامله حداکثر طی 14 روز کاری پس از تعیین برنده رقابت و منوط به پرداخت حصه نقدی (10 درصد ثمن معامله)، تحویل یک فقره چک بانکی بابت 90 درصد الباقی ثمن معامله، ضمانت نامه بانکی، مستندات توثیق سهام، وکالت نامه محضری، تکمیل و تایید قرارداد فروش و ارائه سند تسویه خارج از پایاپای از طرف خریدار به فروشنده است.

بابت تضمین پرداخت الباقی ثمن معامله خریدار یا خریداران باید به میزان ارزش 100 درصد سهام عرضه شده، سهام شرکت مورد معامله را به نفع فروشنده و از طریق شرکت سپرده گذاری مرکزی به وثیقه گذارد که پس از تسویه کامل رفع توثیق خواهد شد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش برخی نمادهایی که حجم های نسبتا بالایی در مقایسه با میانگین 30 روز گذشته معامله شده اند یا قدرت خریدار به فروشنده حقیقی آنها بالا است و تحرکاتی در تابلوی معاملاتی آنها مشاهده شده است، معرفی می شود و شما می توانید در روزهای آتی این نمادها را بررسی کنید. نمادهای معرفی شده به هیچ وجه سیگنال خرید و فروش نیست و صرفا برای بررسی بیشتر ارایه شده است.

می توانید گزارش بازار سهام و سایر حجم های مشکوک را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

ردیف نماد مقایسه با حجم 30 روز قدرت خریدار به فروشنده حقیقی
1 غبهنوش 3.1 2.46
2 میدکو 2.36 2.02
3 بپاس 2.97 2.26

1. غبهنوش : بهنوش ایران با نماد غبهنوش، در بازار دوم بورس و گروه محصولات غذایی قرار دارد. بعد از واکنش به محدوده 3 هزار تومان، امروز این نماد با حجم نسبتا بالایی معامله شد و برای ادامه روند صعودی، مقاومت 3800 تومان را پیش رو دارد.

3 سهم برگزیده بازار سرمایه (چهارشنبه 14 اسفند ماه 98)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

2. میدکو : هلدینگ صنایع معدنی خاور میانه با نماد میدکو در بازار اول فرابورس و گروه فلزات اساسی قرار دارد. بعد عبور از محدوده 550 تومان، شاهد حجم هایی بالایی در این نماد بودیم.

3 سهم برگزیده بازار سرمایه (چهارشنبه 14 اسفند ماه 98)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

3. بپاس : بیمه پاسارگاد با نماد بپاس در بازار اول فرابورس و گروه بیمه و صندوق بازنشستگی قرار دارد. این نماد که در یک کانال صعودی در حال حرکت است، بعد عبور از 1150 تومان، همانطور که در تصویر ملاحظه می شود، دو حجم نسبتا سنگین معامله شده است. برای ادامه روند صعودی باید از مقاومت 1400 تومان عبور کند.

3 سهم برگزیده بازار سرمایه (چهارشنبه 14 اسفند ماه 98)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش برخی نمادهایی که حجم های نسبتا بالایی در مقایسه با 30 روز گذشته معامله شده اند و قدرت خریدار به فروشنده آنها مناسب است و تحرکاتی در تابلوی معاملاتی آنها مشاهده شده است، معرفی می شود و شما می توانید در روزهای آتی این نمادها را بررسی کنید. نمادهای معرفی شده به هیچ وجه سیگنال خرید و فروش نیست و صرفا برای بررسی بیشتر ارایه شده است.

می توانید گزارش بازار سهام را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

ردیف نماد مقایسه با حجم 30 روز قدرت خریدار به فروشنده حقیقی
1 وخاور 5.66 0.28
2 ولملت 2.20 1.47
3 بزاگرس 4.18 0.94

1. وخاور : بانک خاور میانه با نماد وخاور در گروه بانک ها و موسسات اعتباری و بازار دوم بورس قرار دارد. همانطور که در نمودار ملاحظه می شود، این نماد امروز توانست با حجم های بسیار سنگین، سقف تاریخی خود را بشکند. باید در ادامه ببینیم که می تواند روی این سقف تثبیت شود یا خیر. نسبت خرید به فروش حقیقی زیر یک است چراکه 75 درصد خریدهای امروز را 14 حقوقی انجام داده است.

3 سهم برگزیده بازار سرمایه (سه شنبه 15 بهمن ماه 98)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

2. ولملت : واسپاری ملت با نماد ولملت در بازار دوم بورس و گروه سایر واسطه گری های مالی قرار دارد. بعد از واکنش به محدوده 450 تومان، این سهم با افازیش تقاضا مواجه شد و در محدوده 500 تومان هم حجم  سنگینی معامله شد که در تصویر مشخص شده است. امروز هم این نماد توانست با حجم نسبتا بالایی با صف خرید کار خود را به پایان برساند. برای ادامه روند صعودی، مقاومت 600 تومان را پیش رو دارد.

3 سهم برگزیده بازار سرمایه (سه شنبه 15 بهمن ماه 98)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

3. بزاگرس : نیروگاه زاگرس کوثر با نماد بزاگرس در گروه عرضه برق، بخار و بازار دوم فرابورس قرار دارد. در دو روز اخیر با حجم های سنگینی که در این نماد معامله شد، سقف قبلی در 800 تومان شکسته شد.

3 سهم برگزیده بازار سرمایه (سه شنبه 15 بهمن ماه 98)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

واتی در شش ماهه منتهی به خرداد 98 (سال مالی شرکت منتهی به آذر می باشد) مجموعاً 67 میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته که نسبت به سال گذشته 130 درصد افزایش یافته است. هزینه های عملیاتی 60 درصد افزایش یافته و به 9 میلیارد تومان رسیده است. در نتیجه سود عملیاتی با افزایشی 150 درصدی به 57 میلیارد تومان رسیده است.

در نهایت سود خالص این شرکت با 170 درصد افزایش نسبت به سال گذشته، به 56 میلیارد و 800 میلیون (به ازای هر سهم 13 تومان) رسیده است.

گزارش فعالیت واتی در مرداد ماه 98

بررسی گزارش فعالیت ماهانه واتی (مرداد ماه 1398)

عمده ی سرمایه گذاری بورسی واتی به ترتیب شرکت های صنایع شیمیائی ایران (شیران) (درصد مالکیت: 30 درصد)، لیزینگ صنعت و معدن (ولصنعت) (درصد مالکیت: 12 درصد) و آتیه داده پرداز (اپرداز) (درصد مالکیت: 4 درصد) می باشد.

از پورتفوی غیر بورسی این شرکت نیز می توانیم به سرمایه گذاری در کارخانجات ریسندگی و بافندگی فومنات، گروه کارخانجات صنعتی و معدنی ایران و ریسندگی خاور اشاره کرد.

بررسی گزارش فعالیت ماهانه واتی (مرداد ماه 1398)

ارزش بازار پورتفوی بورسی این شرکت در مرداد ماه با 230 میلیارد تومان افزایش، به نزدیک 2 هزار میلیارد تومان رسیده است. (220 درصد افزایش نسبت به سال 97) در صورتی که پورتفوی غیر بورسی شرکت را نادیده بگیریم، این سهم در حدود 55 درصد از NAV خود معامله می شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.