دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
چهارشنبه
2 مهر 1399

شرکت پروپیلن جم در نیمه نخست سال جاری مجموعاً 1523 میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشته که نسبت دوره مشابه سال گذشته 110 درصد افزایش یافته است. بهای تمام شده اما با 100 درصد افزایش، به 982 میلیارد تومان رسیده است. در نتیجه حاشیه سود ناخالص از 33 به 35 درصد افزایش یافته است. سود ناخالص با 120 درصد افزایش به 541 میلیارد تومان رشد یافته است.

این شرکت هیچگونه تسهیلات مالی و در نتیجه هزینه ی مالی ندارد. از آن جایی نرخ بازده سرمایه (ROE – Return on Equity) جم پیلن 73 درصد بوده در حالی که میانگین نرخ بازده سرمایه صنعت محصولات شیمیایی 19 درصد می باشد، در نتیجه نبود تسهیلات مالی در عملیات سود سازی شرکت وقفه ای ایجاد نکرده بلکه حتی با وجود نبود تسهیلات، از هم گروهی های خود بهتر عمل کرده است.

درآمد سرمایه گذاری ها 70 درصد افزایش داشته که مربوط به افزایش سود سپرده کوتاه مدت بانکی می باشد. این شرکت از این محل 100 میلیارد تومان درآمد داشته است. این نکته بیش از آن که مثبت باشد، منفی است و نشان دهنده ی افزایش موجودی نقد شرکت می باشد. این در حالی است که شرکت، در شرایط مطلوب، باید از این وجه نقد در جهت عملیات شرکت استفاده کند. (جم پیلن بیش از 616 میلیارد تومان موجودی نقد در ترازنامه دارد و نسبت جاری آن بیش از 2.14 می باشد که از میانگین صنعت بیشتر است)

یکی از مزیت های پروپیلن جم، معافیت مالیاتی 10 ساله ای است که شرکت در سال 1397 دریافت کرده و تا سال 1407 ادامه خواهد داشت که این موضوع به عملیات سود سازی شرکت کمک شایانی خواهد کرد.

در نهایت این شرکت در شش ماهه 98، 625 میلیارد تومان سود خالص (312 تومان به ازای هر سهم) محقق کرده که نسبت به سال گذشته 115 درصد افزایش داشته است. پیش از این در تحلیل بنیادی جم پیلن به امکان دستیابیِ سود 697 تومانی به ازای هر سهم اشاره کردیم. جم پیلن در نیمه نخست 312 تومان به ازای هر سهم محقق کرده که 44 درصد از انتظار ما را پوشش داده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در سیگنال تلاش می کنیم جذاب ترین گزارشات ماهانه شرکت ها را برای شما تجزیه و تحلیل کنیم. در ادامه به تحلیل گزارش فعالیت شرکت پروپیلن جم می پردازیم.

محصولات جم پیلن

جم پیلن در پنج ماه نخست سال جاری به صورت میانگین، ماهانه 265 میلیارد تومان درآمد داشته که این رقم در شهریور ماه با 25 درصد کاهش، به 200 میلیارد تومان رسیده است. فروش مرداد ماه شرکت 237 میلیارد تومان بوده است. (20 درصد کاهش نسبت به ماه گذشته)

شرکت پروپیلن جم در نیمه نخست سال گذشته مجموعاً 730 میلیارد تومان فروش داشته که این رقم امسال با رشدی بسیار خوب به 1520 میلیارد تومان افزایش یافته است. (110 درصد رشد فروش نسبت به سال گذشته)

قایسه فروش

عمده ی فروش این شرکت پلی پروپیلن با بسته بندی پالت است. این محصول در شهریور ماه 20 درصد کاهش تولید، 20 درصد کاهش فروش و 10 درصد کاهش نرخ داشته است.

این شرکت در گزارش خود در خصوص دلیل اصلاحات گفته است:

با توجه به اصلاح فاکتور های فروش، به جهت تفاوت قیمت فروش توسط بورس کالا و قیمت توافق شده با مشتریان شرکت پلی پروپیلن جم به دلیل فروش اعتباری (LC) و با توجه به اصلاح و نهایی شدن اطلاعات مربوط به فروش در مرداد ماه 98، در فرمت اصلاحات این ماه منظور شده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال گزارش فعالیت شرکت شرکت پلی پروپیلن جم به شرح زیر است.

گزارش فعالیت جم پیلن (شرکت پلی پروپیلن جم) به همراه نمودار

بیش از 98 درصد محصولات شرکت پلی پروپیلن را پلی پروپیلن با بسته بندی پالت تشکیل می دهد. این محصول در مرداد ماه 29 درصد افزایش تولید داشته ولی تعداد فروش و نرخ آن به ترتیب با 6 و 9 درصد کاهش مواجه شده است. این موضوع باعث شده مبلغ فروش این محصول بیش از 15 درصد کاهش یابد.

گزارش فعالیت جم پیلن (شرکت پلی پروپیلن جم) به همراه نمودار

جم پیلن امسال تا پایان تیر، به صورت میانگین ماهانه 260 میلیارد و 540 میلیون تومان فروش داشته در حالی که در مرداد ماه این عدد به 237 میلیارد و 540 میلیون تومان رسیده که حاکی از کاهشی 9 درصدی می باشد. با اینحال مجموع فروش 5 ماه نخست شرکت به حدود 1280 رسیده که 106 درصد بیشتز از مدت مشابه سال گذشته است. بنابراین می توان نتیجه گرفت جم پیلن امسال نسبت به سال 97 عملکرد بهتری داشته ولی عملکرد مرداد ماه­اش نسبت به عملکرد چهار ماه گذشته کمی ضعیف تر بوده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

هیئت مدیره شرکت پتروشیمی پلی پروپیلن جم پیشنهاد تقسیم حداکثری سود برای سال مالی 98 را در صورت‌های مالی منتهی به اسفند 98 مطرح کرده است.

به گزارش رادیو سهام، جم پیلن در سال مالی 98 به سبب افزایش 85 درصدی درآمدها و رشد 97 درصدی بهای تمام شده، سود ناخالص را 62 درصد افزایش داده و به حدود 958 میلیارد تومان رسانده است.

سود خالص 69 درصد افزایش یافته و معادل 1102٫5 میلیارد تومان گزارش شده است. بدین ترتیب سود خالص به ازای هر سهم با افزایش 69 درصدی از 325٫8 تومان در سال مالی 97 به 551٫3 تومان در سال مالی 98 رسیده است. برنامه هیئت مدیره برای سال مالی 98 تقسیم حداکثری سود در مجمع است.

جم پیلن در سال مالی منتهی به اسفند 98 افزایش 22 درصدی تناژ صادرات و جهش 109 درصدی در درآمد حاصل از صادرات را ثبت کرده است؛ مجموع درآمد صادراتی جم پیلن در سال مالی 98 برابر با 150٫7 میلیارد تومان بوده است.

سیاست تقسیم حداکثری سود جم‌پیلن برای سال مالی 98

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، جم پیلن در سال مالی 98 به سبب افزایش 85 درصدی درآمدها و رشد 97 درصدی بهای تمام شده، سود ناخالص را 62 درصد افزایش داده و به حدود 958 میلیارد تومان رسانده است.

سود خالص 69 درصد افزایش یافته و معادل 1102.5 میلیارد تومان گزارش شده است. بدین ترتیب سود خالص به ازای هر سهم با افزایش 69 درصدی از 325.8 تومان در سال مالی 97 به 551.3 تومان در سال مالی 98 رسیده است. برنامه هیئت مدیره برای سال مالی 98 تقسیم حداکثری سود در مجمع است. 

جم پیلن در سال مالی منتهی به اسفند 98 افزایش 22 درصدی تناژ صادرات و جهش 109 درصدی در درآمد حاصل از صادرات را ثبت کرده است؛ مجموع درآمد صادراتی جم پیلن در سال مالی 98 برابر با 150.7 میلیارد تومان بوده است.

جم پیلن

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، دو شرکت پلی پروپیلن جم و پاکشو از تاثیر شیوع کرونا بر عملکرد خبر دادند که براین اساس، “پاکشو” با رشد 5 درصدی قیمت و صف خرید روبرو شد و “جم پیلن” به دلیل بازدهی مثبت بیش از 50 درصدی قیمت سهام همچنان در توقف نماد به سر می برد.

شرکت پلی پروپیلن جم پیرو اخبار منتشره در فضای مجازی مبنی بر آثار شیوع ویروس کرونا اعلام کرد: با توجه به برنامه ریزی منظم فروش در بورس کالا و حفظ روند تولید محصولات در 2 ماهه ابتدای سال، شیوع ویروس کرونا تاثیر چندان با اهمیتی در فعالیت ها، تولید و فروش محصولات این شرکت نداشته و پیش بینی می شود تنها تاثیر احتمالی بر عملکرد شرکت در ماه های آینده، وضعیت مبهم بازارهای مصرف محصولات تولیدی در کشورهای همسایه باشد که جهت قضاوت شفاف تر در این زمینه نیز باید تا پایان خرداد ماه در انتظار ماند.

همچنین شرکت پاکشو پیرو اخبار منتشره در فضای مجازی مبنی بر تاثیر شیوع کرونا بر عملکرد اعلام کرد: به دلیل ماهیت فعالیت که در حوزه صنعت شوینده است، حجم و مبلغ فروش در فروردین ماه افزایش یافته که در گزارش عملکرد ماهانه نیز مشهود است. هزینه بالای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و کندی فعالیت تامین مواد و قطعات نیز از اثرات منفی آن است که تاثیر سود زیانی آن پس از مدتی نمایان خواهد شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تابناک،

شاخص کل بورس تهران با شتابی فزاینده امروز نیز با رشد 32 هزار واحدی در ارتفاع 878 هزار واحدی قرار گرفت.

به گزارش بورس تابناک به نقل از نبض بورس، شاخص قیمت وزنی ارزشی با رشد 8595 واحدی در ارتفاع 233 هزار و 652 واحدی ایستاد، شاخص کل هم وزن نیز با رشد 9175 واحدی رقم 285 هزار و 820 واحدی صعود کرد، شاخص قیمت هم وزن نیز با افزایش 6094 واحدی در آستانه کانال 190 هزار واحدی قرار گرفت.

شاخص آزاد شناور با رشد 40357 واحدی رقم یک میلیون و 105 هزار و 117 واحدی را نمایش داد و شاخص بازار اول با افزایش 21427 واحدی به کانال 623 هزار و 234 واحدی صعود کرد، شاخص بازار دوم نیز با رشد 74803 واحدی رقم یک میلیون و 856 هزار و 209 واحدی را به نمایش گذاشت.

نگاهی به ارزش معاملات

ارزش معاملات حدود 8348.3  میلیارد تومان بوده که ناشی از دادو ستد 5 میلیون و 77 هزار برگه سهم طی بیش از یک میلیون و 11 هزار نوبت معاملاتی بوده ، همچنین نمادهای شیمایی با 1173 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملاتی را داشتند و پس از آن بیشترین ارزش معاملاتی را در بانکی ا شاهد بودیم و شاخص حمل و نقل با 8.82 درصد رشد در صدر شاخص صنایع قرار داشت.

ترین ها

نماد هلدینگ پتروشیمی فارس(فارس) با 2990 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص ثبت کرد و در مقابل نماد صنایع آذرآب(فاذر) بیشترین نقش کاهنده را داشت.

7 نماد با بیشترین تقاضا

سرمایه گذاری تایمن اجتماعی(شستا)/توسعه معادن و فلزات(ومعادن)/فولاد مبارکه اصفهان(فولاد)/حفاری شمال(حفاری)/پالایش نفت تبریز(شبریز)/ملی صنایع مس ایران(فملی)/مخابرات ایران(اخابر)

7 نماد با بیشترین عرض

صندوق س سروسودمند مدبران-سهام(سرو)/صندوق س. پارند پایدار سپهر (پارند)/تولید کنندگان بورس کالای ایران(تکالا)/سرمایه گذاری شفا دارو(شفا)/حق تقدم فیبر ایران(چفیبرح)/صندوق س تجارت شاخصی کاردان کاردان/گروه‌ صنعتی‌ بارز (پکرمان)

رفت و آمدها

نماد معاملاتی شرکت نیروترانس‌ (بنیرو1) پلی پروپیلن جم – جم پیلن (جم پیلن1)سرمایه‌گذاری‌ رنا(هلدینگ‌ (ورنا1) سرمایه گذاری صدرتامین (تاصیکو1) تامین سرمایه بانک ملت (تملت1) پالایش نفت اصفهان (شپنا1) صنعتی‌ آما (فاما1) با توجه به تغییرات بیش از 50 درصدی قیمت سهام به منظور برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی توسط ناشر، سیمان بجنورد(سبجنو)جهت برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورت های مالی، سرمایه‌گذاری‌بهمن‌ (وبهمن1) سرمایه گذاری خوارزمی (وخارزم1)با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف، گروه‌بهمن‌ (خبهمن1) با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت گروه ب، متوقف شدند.

نماد معاملاتی شرکت های سیمان قاین(سقاین)، گروه صنایع سیمان کرمان(سکرما)، سیمان خاش(سخاش)، سیمان سفید نی ریز(سنیر)پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه مبنی بر تقسیم سود نقدی ، صنایع کاشی و سرامیک سینا(کساوه)با توجه به رفع تعلیق نماد معاملاتی با محدودیت نوسان قیمت ، کارخانجات تولیدی شهید قندی(بکام)، لیزینگ صنعت و معدن(ولصنم)با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف ، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران(حکشتی) آهنگری تراکتورسازی ایران(خاهن)،صنعتی نیرو محرکه(خمحرکه) صنایع ریخته گری ایران(خریخت ) ملی صنایع مس ایران(فملی) با توجه به انتشار اطلاعات حاصل از برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی در تارنمای کدال در خصوص تغییرات بیش از 50درصدی قیمت سهام بازگشایی شدند.

نماد معاملاتی شرکت پتروشیمی خراسان (خراسان1) داروسازی‌ امین‌ (دامین1) سیمان‌شاهرود (سرود1) کویر تایر (پکویر1) داروپخش‌ (هلدینگ‌ (وپخش1)سیمان کردستان (سکرد1) زامیاد (خزامیا1) سیمان‌ دورود (سدور1) فنرسازی‌خاور (خفنر1) صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس1) داروسازی‌ سینا (دسینا1) پتروشیمی شازند (شاراک1) س. صنایع‌شیمیایی‌ایران (شیران1)سرمایه گذاری گروه توسعه ملی (وبانک1) پالایش نفت تهران (شتران1) پالایش نفت تبریز (شبریز1) فرآورده‌های‌ نسوز پارس‌ (کفپارس1) پتروشیمی نوری (نوری1)با توجه به تغییرات بیش از 20 درصدی قیمت سهام،  با وقفه همراه شد.

نماد معاملاتی شرکت کاشی پارس(کپارس)، حق تقدم شرکت ایران دارو(دیرانح)با توجه به عدم کشف قیمت در روز معاملاتی قبل بدون محدودیت نوسان قیمت حراج  شدند.

توقف نماد معاملاتی شرکت صنعتی‌ بهشهر (غبشهر1)، با توجه به عدم رعایت ضوابط افشای اطلاعات با اهمیت حداکثر برای 2 روز کاری ادامه می یابد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

معاملات تالار شیشه‌ای روز جاری با ریزش بیش از 18000 واحدی شاخص کل بورس و رسیدن این متغیر به 505 هزار و 825 واحد به پایان رسید.

به گزارش رادیو سهام، جزییات داد و ستدهای بازار سهام بر اساس آمارهای ثبت شده نشان می دهد که همه شاخص‌های معاملاتی در بازار سهام امروز با کاهش مواجه شدند و به طور میانگین 3 درصد افت کردند.

افت شاخص ها

بر اساس آمارهای معاملاتی، روز جاری اکثر شاخص های بورس با ریزش دسته جمعی مواجه شدند به طوری که شاخص کل با (18025) واحد ریزش معادل (3.44) درصد به 505 هزار 825 واحد، شاخص قیمت «وزنی – ارزشی»  با (4805) واحد افت معادل (2.13) درصد به 134 هزار 850 واحد، شاخص کل «هم وزن» با (3689) واحد ریزش معادل (2.13) درصد به 169 هزار و 608 واحد، شاخص قیمت «هم وزن» با (2456) واحد افت، معادل (2.13) درصد به 112 هزار و 914 واحد، شاخص آزاد شناور با (18064) واحد ریزش، معادل (2.76) درصد به 636 هزار و 60 واحد، شاخص بازار اول با (13640) واحد افت معادل (3.69) درصد به 356 هزار 231 واحد و شاخص بازار دوم با (34247) واحد ریزش معادل (3.07) درصد به یک هزار و 79 واحد رسید.

 نمادهای تاثیرگذار

از سویی دیگرجزییات داد و ستدهای روز جاری مشخص می کند که امروز 7 نماد « فولاد با (1125) واحد، فارس با (1100) واحد، فملی با (939) واحد،  پارس با (642) واحد، تاپیکو با (575) واحد، کگل با (544) واحد و کچاد با (535) واحد» افت، بیشترین تاثیر منفی را در کاهش شاخص کل بورس بر جای گذاشتند.

وضعیت شاخص صنایع

این گزارش می افزاید، روز جاری اکثر شاخص صنایع تالار شیشه ای با نوسان مواجه شدند به طوری که شاخص صنایع «سایر معادن با 7553 واحد رشد معادل 4.99 درصد به 158 هزار و 813 واحد، چند رشته ای صنعتی با (2216) واحد افت معادل (4.39) درصد به 48 هزار و 235 واحد، حمل و نقل (970) واحد کاهش معادل (4.53) درصد به 20 هزار و 449 واحد، تامین آب، برق و گاز (45) واحد ریزش معادل (4.64) درصد به 943 واحد، ذغالسنگ با (781) واحد کاهش، معادل (4.83) درصد به 15 هزار و 395 واحد، فنی مهندسی (189) واحد افت معادل (4.89) درصد به 3 هزار و 692 واحد، انتشار و چاپ با با (76288) واحد کاهش معادل (4.99) درصد به یک هزار و 452 واحد» رسید.

بیشترین کاهش قیمت ها

در عین حال نگاهی به آمارهای معاملاتی امروز بازار سهام مشخص می کند:  قیمت سهام نمادهای «غشان، بورس، کحافظ، کالا، چکاران، شنفت و سدشت»  بیشترین افزایش قیمت و نمادهای «بسویچ، سهگمت، کاما، کسرا، کلوند، بشهاب و جم پیلن» بیشترین کاهش قیمت را در بازار سهام رقم زدند.

به این ترتیب، در پایان اولین روز معاملاتی بورس در هفته جاری، 820 هزار و 436 نوبت معاملاتی، 5 میلیارد و 971 میلیون برگه اوراق بهادار به ارزش 45 هزار و 790 میلیارد تومان در بورس معامله شد.

کاهش 18000 واحدی نماگر بازار سهام

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام، خیلی بدبدمعمولیخوبعالی (No Ratings Yet)


Loading…

در مسیر صعودی سهام همه در پی اخبار مثبت هستند و هیجان رونق دائمی، اثرات خود را در تصمیم‌گیری معامله‌گران به خوبی منعکس می‌کند.

اما نادیده گرفتن ریسک‌ها نشان از نبود آنها نیست، بلکه می‌تواند نشانه تفکر اشتباه حاکم بر معاملات باشد. در کنار ریسک‌های پیش روی نوسان قیمتی هر سهام، تهدید بزرگ‌تری نیز وجود دارد که تبعات آن می‌تواند دامن‌گیر مقام ناظر و حتی اقتصاد کشور شود. به این معنا که بورس‌بازانی که صرفا خود را مالک سود می‌دانند، هنگام زیان به دنبال مقصرهای بیرونی باشند.

به گزارش رادیو سهام، شاخص کل بورس تهران در هفته گذشته رشد بیش از سه درصدی را تجربه کرد. شاخص کل هم‌وزن نیز در این هفته رشد تقریبا مشابهی را به ثبت رساند. در هفته گذشته به لزوم رشد بیشتر نمادهای بزرگ یا از سوی دیگر نزول سهام کوچک‌تر بازار به منظور بازگشت تعادل قیمت‌های نسبی سهام اشاره شده بود. بزرگان بازار مسیر صعودی را در پیش گرفتند تا بتوانند بخشی از عقب‌ماندگی خود را از کوچک‌ترها جبران کنند اما از سوی دیگر همچنان سهام شرکت‌ها و صنایع کوچک‌تر نیز از ادامه صعود دست نکشیدند. در این خصوص رالی صعودی نمادهای زیرمجموعه بازار پایه نگرانی روزافزونی را برای کل بازار سرمایه ایجاد کرده است.

سهامدارانی که در شرایط کنونی از صعود بی‌پروای سهام سرمستند کافی است که حباب قیمتی سهام در این بازار و همچنین سایر نمادهای کوچک‌تر متلاشی شود تا پایکوبی کنونی سهامداران به جنجال و اعتراض تبدیل می‌شود. تجربه از بورس تهران نشان داده سهامداران و معامله‌گران سهام کسب سود و بازدهی را حاصل خرد و دانش خود می‌دانند و زیان را ناشی از هزاران عامل بیرونی مانند سازمان بورس، دولت و شانس مطرح می‌کنند. فرار از پذیرش مسوولیت زیان یکی از مواردی است که علاوه بر ضربه به بدنه بازار سرمایه، عمده زیان را متوجه معامله‌گر می‌سازد.

حتما بخوانید :  “جم پیلن” به درآمد 2300 میلیارد تومانی رسید

به‌صورت مشخص بازار سهام دوره‌ای را پشت سر می‌گذارد که هر معامله‌گری که دانش کمتری نسبت به معاملات و معامله‌گری و متغیرهای اثرگذار بنیادی و حتی بهانه‌های نوسان قیمت داشته احتمالا سود بیشتری را کسب کرده است. علت این موضوع نیز عدم لحاظ ریسک در نگاه معامله‌گران است. این دوره با حمایت متغیرهای کلان اقتصادی همراه شده و چشم‌انداز ادامه بی‌ثباتی اقتصادی نیز خود دلیلی شده تا معامله‌گران بیش از همیشه شجاع باشند و بدون توجه به ریسک‌های موجود به خرید سهام بپردازند. این در حالی است که برخلاف نگاه حاکم بر بازار اتفاقا در مسیر صعودی معامله‌گر باید نیم‌نگاهی به اخبار حامی روند صعودی داشته و تمرکز خود را بر ریسک‌های پیش روی سهام معطوف کند تا هر چه سود کرده در نزول احتمالی سهام دود نشود.

ریسک‌های کنونی سهام کدامند؟

ریسک‌های کنونی بازار سهام از سوی کارشناسان مختلف مطرح شده است. یکی از این موارد شاید نامشخص بودن مسیر دلار در سه ماه پایانی سال است که با فروکش اثر روانی احتمال افت دوباره ارز به کانال پایین‌تر وجود دارد. در چند سال اخیر مسیر زمستانی دلار در هفته‌های نخست دی رقم خورده است. نگرانی زیادی درخصوص وضعیت متغیرهای پولی مانند حجم نقدینگی وجود داشت که همچنان بررسی علل رشد نقدینگی از موارد بااهمیت برای تشخیص مسیر آتی بازارها است. برخی از شنیده‌ها از این موضوع حکایت دارند که علت رشد محسوس نقدینگی در تابستان استقراض دولت نیست.

حتما بخوانید :  “فملی” بالاترین درآمد 6 ماه گذشته را در آذر رقم زد

در این میان مواردی مانند افزایش دارایی‌های خارجی بانک مرکزی دلیلی برای رشد پایه پولی مطرح می‌شود. سناریوی قابل‌تامل برای رشد پرشتاب نقدینگی در تابستان هجوم حجم عظیمی از نقدینگی به سهام عنوان کرد در عین حالی‌که فرصتی برای اقتصاد کشور است می‌تواند به ریسک بزرگ تبدیل شود. به این ترتیب در دوره‌ای (تابستان) که دلار رویه نزولی و اصلاحی را در پیش گرفته بود و سایر بازارها نیز بستر جذب نقدینگی نداشته‌اند، این سناریو نیز مطرح است که اوج‌گیری ارزش معاملات بورس به بیش از هزار و در ادامه دو هزار و در برخی از روزها ۳ هزار میلیارد تومان می‌تواند اثر خود را در رشد حجم نقدینگی کشور منعکس کرده باشد.

بر این اساس از ریسک‌هایی که در شرایط کنونی حبابی شدن سهام می‌تواند برای اقتصاد کشور به دنبال داشته باشد رشد افسارگسیخته نقدینگی در این ماه‌ها به واسطه سهام باشد که در ادامه رشد این‌چنینی نقدینگی می‌تواند اثر مخرب خود را در التهاب اقتصاد منعکس کند.

بر این اساس ریسک‌های کنونی سهام تنها متوجه بازار، معامله‌گر یا مقام ناظر نیست بلکه می‌تواند اثرات سوء خود را در اقتصاد کشور نیز منعکس کند. یکی از ریسک‌های اصلی سهام در شرایط کنونی حباب واضح قیمتی در برخی از نمادها یا بازار پایه است که سیگنال‌های نگران‌کننده‌ای را به دنبال دارد. اگر حباب واضح قیمتی سهام در برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری همچنان خریدار دارد این موضوع از عدم آگاهی اولیه برای خرید و فروش سهام خبر می‌دهد. سرمستی کنونی از صعود حبابی سهام (البته نه همه بازار) که اگر در نتیجه عدم آگاهی باشد و نه از روی نیت سفته‌بازانه به‌صورت واضح می‌تواند کل بازار را به خود درگیر کند.

حتما بخوانید :  افت 1170 واحدی شاخص بورس تهران

بر این اساس بار دیگر تاکید می‌شود که هر چه زودتر از ابزارهای بازاری مانند فروش استقراضی برای جهت‌دهی به این موارد استفاده شود. در غیر این‌صورت رونق ظاهری بورس روی موج عدم‌آگاهی اگر در کنار رشد حجم نقدینگی گذاشته شود می‌تواند به زیان همه تمام شود.

منبع: دنیای اقتصاد

خبر انتخاب شده برای شما

افت ۱۱۷۰ واحدی شاخص بورس تهران
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با عقب‌نشینی ۱۱۷۰ واحد روبرو شد.
X
همچنین می توانید مقالات آموزشی “موفقیت در بازار بورس” را با کلیک بر اینجا مطالعه نمایید.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام، کل فروش ۹ ماهه جم پیلن در سال جاری به ۲۳۰۰ میلیارد تومان رسیده که این رقم برای سال قبل ۱۶۰۰ میلیارد تومان بود.

 عملکرد آذرماه جم پیلن نشان می‌دهد این شرکت با درآمد ۳۳۱٫۵ میلیارد تومانی ۶۰ درصد بیشتر از آبان درآمد داشته است.

هم‌چنین این پتروشیمی نسبت به آذر سال گذشته رشد ۱۷۳ درصدی را تجربه کرده است.

مجموع درآمد جم پیلن با فروش ۱۹۷,۴۵۴ تن محصول در دوره ۹ ماهه به ۲۳۴۱٫۵ میلیارد تومان رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۱۰۰ درصدی را نشان می‌دهد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.