دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
29 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

در هفته گذشته 10 شرکت ثبت شده نزد سازمان بورس 12 فقره مستندات افزایش سرمایه شامل «پیشنهاد هیات‌مدیره» و/ یا «اظهار نظر حسابرس» را روی سامانه کدال قرار دادند.

به گزارش رادیو سهام، مجموع مبالغ درخواستی برای افزایش سرمایه از سوی این 10 شرکت کمتر از هزارمیلیارد تومان بود و کمتر از 150 میلیارد تومان آن از محل «مطالبات و آورده‌ نقدی» پیشنهاد شده بود.

در آن‌سو مجوزهای سازمان مشتمل بر بیش از 5500 میلیارد تومان افزایش سرمایه بود که 250 میلیارد تومان آن از محل مطالبات و آورده نقدی تامین می‌شود، آماری که امیدوارکننده‌تر از هفته‌های قبل است. در این گزارش به وضعیت هفتگی افزایش سرمایه‌ها از مرحله صدور مجوز توسط سازمان بورس تا ثبت آن در اداره ثبت شرکت‌ها پرداخته می‌شود. حرف «ح» پس از نمادهای بورسی به معنی «حق‌‌تقدم» و حرف «ج» به معنی «سهام جایزه» است.

در هفته گذشته سازمان بورس 5 مجوز افزایش سرمایه را برای سه شرکت بورسی و دو شرکت فرابورسی صادر کرد. «صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس» (فارس) مجوز افزایش سرمایه اندکی کمتر از 57 درصدی از محل سود انباشته را دریافت کرد تا ضمن مشارکت در افزایش سرمایه شرکت‌های زیرمجموعه‌اش، بخشی از هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری‌های صورت‌گرفته را جبران کند. با این تغییر، سرمایه بیش از 9هزارمیلیارد تومانی فارس به بیش از 14هزار میلیارد تومان بالغ می‌شود. «گروه صنعتی پاکشو» (پاکشو) هم توانست سازمان بورس را برای افزایش سرمایه 300 درصدی متقاعد کند تا سرمایه‌اش از 100میلیارد تومان به 400 میلیارد تومان ارتقا یابد. 200 درصد از این مبلغ (معادل 200 میلیارد تومان) از مطالبات و آورده نقدی و 100 درصد دیگر از محل سود انباشته خواهد بود. پاکشو هدف خود را از این تامین مالی «جبران مخارج سرمایه‌گذاری انجام شده» و «تامین سرمایه در گردش» اعلام کرده است. شرکت پیمانکاری و مهندسی «جنرال مکانیک» (رنیک) که از تازه‌واردان به فرابورس است، مجوز افزایش سرمایه 50 درصدی از مطالبات و آورده نقدی را دریافت کرد تا سرمایه 100 میلیارد تومانی خود را به 150 میلیارد تومان برساند و با منابع حاصله اقدام به «خرید ماشین‌آلات» کند. «تامین ماسه ریخته‌گری» چهارمین شرکت خوش‌اقبالی بود که اجازه یافت سرمایه 2/ 16 میلیاردی خود را به 22 میلیارد تومان از محل سود انباشته برساند که اندکی بیش از 35 درصد افزایش سرمایه می‌شود. هدف کماسه از این درخواست نیز اصلاح ساختار مالی و تامین سرمایه در گردش اعلام شده است. در نهایت شرکت بازارپایه‌ای «پشم‌بافی توس» (نتوس) از تجدید ارزیابی دارایی‌ها سرمایه کمتر از 3 میلیارد تومانی خود را به بیش از 27 میلیارد تومان خواهد رساند که نشان‌دهنده افزایشی بیش از 841 درصد است.

در هفته گذشته شرکت فرابورسی «تولید برق ماه‌تاب کهنوج» (بکهنوج) شفاف‌سازی درباره افزایش سرمایه پیشنهادی خود در کدال را منتشر کرد که در نوع خود جالب بود. طرح پیشنهادی برای افزایش سرمایه حدود 137 درصدی بکهنوج حدود یکسال پیش در هیات‌مدیره این شرکت تصویب شد و بلادرنگ روی کدال قرار گرفت، اما پس از آن هیچ خبری از مراحل بعدی از جمله اظهارنظر حسابرس نشد. سه ماه پس از این مصوبه هیات‌مدیره، در مجمع سالانه بکهنوج 120 تومان سود نقدی تقسیم شد که سهامداران را به اجرای این افزایش سرمایه امیدوارتر کرد. اما نهایتا با پیگیری سازمان بورس شرکت مجبور شد چند روز قبل، به انتظار یکساله سهامداران پایان داده و اعلام کند از اجرای این افزایش سرمایه منصرف شده است. دلیل این انصراف دو عامل «تغییرات ایجاد شده در شرایط اقتصادی کشور و درپی آن مفروضات طرح افزایش سرمایه» و «پرداخت بخش عمده مطالبات سهامداران» اعلام شد. پرداخت سود نقدی دوره منتهی به 30/ 10/ 97 نیز که قرار بود از ابتدای مهرماه پرداخت شود، یکماه به تاخیر افتاد که البته نمی‌شد آن را به افزایش سرمایه احتمالی ربط داد و احتمالا مربوط به وضعیت بلاتکلیفی صنعت نیروگاهی و مشکلات پیش‌روی بکهنوج به‌طور خاص است. بکهنوج در چند سال ابتدایی ورود به فرابورس، بازدهی قیمتی چندانی به خریداران نداد اما تقسیم سود مناسبی در مجامع داشت. در چند ماهه اخیر سهم موردتوجه بازار قرار گرفت که جدا از جو مثبت بازار یکی از دلایل اقبال به این سهم را می‌توان به زمزمه‌هایی نسبت داد که درباره تجدیدنظر دولت در نرخ خریداری برق از نیروگاه‌ها به میان آمد. تاثیر احتمالی افزایش نرخ نیروگاه‌ها ظاهرا آنقدر مهم بود که حتی زیان‌ده شدن بکهنوج به‌خاطر وام ارزی‌اش در آخرین گزارش مالی هم تاثیر منفی چندانی روی آن نگذاشت. وام ارزی بکهنوج با نرخ‌های قبلی ارز (پیش از جهش سال گذشته) دریافت شد و اینک ظاهرا باید با نرخ‌های جدید و چند برابر شده پرداخت شود. از آنجا که این وام از طریق بانک عامل پرداخت شده، امکان تغییر آن به وام ریالی مانند آنچه در جهش ارزی قبل برای برخی از شرکت‌ها از جمله «تولید برق عسلویه مپنا» (بمپنا) صورت گرفت، به سادگی وجود ندارد. باوجود قول تلویحی برخی از مسوولان از جمله رئیس‌کل بانک‌مرکزی برای حل مشکل شرکت‌های دارای بدهی ارزی، هنوز نتیجه خاصی در این مورد حاصل نشده است. گفته ‌شده راه‌حل‌های دیگری برای این مشکل در نظر گرفته شده است، از «واگذاری صادرات برق به نیروگاه‌ها» گرفته تا «افزایش چند برابری خرید برق توسط دولت» تا نیروگاه‌ها را به شرایط مناسب کسب‌وکار برگرداند. انتشار شفاف‌سازی درباره انصراف از افزایش سرمایه توسط بکهنوج تاثیر منفی خاصی روی معاملات سهم نداشت و روز گذشته قیمت سهم از 2500 تومان فراتر رفت که نسبت به کمترین قیمت یکساله سهم یعنی 580 تومان رشد قابل توجهی را نشان می‌دهد. البته برخی از فعالان سهم درباره احتمال افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌های بکهنوج صحبت می‌کنند که با پیگیری و پشتکار مسوولان شرکت درباره افزایش سرمایه قبلی، خیلی نمی‌توان روی آن حسابی باز کرد.

«سایپا آذین» (خاذین) مبلغ 268 تومان به‌صورت خالص از حراج هر برگه حق‌تقدم استفاده‌نشده به‌دست آورد که هنوز روش پرداخت آن را اعلام نکرده است. شرکت بازارپایه‌ای «خدمات فنی فولاد یزد» (خفولا) هم اعلام کرد مبلغ 17 هزار و 333 ریال برای هر برگه حق‌تقدم استفاده نشده را به حساب دارندگان آن واریز خواهد کرد.

سه شرکت هم در هفته گذشته افزایش سرمایه خود را به ثبت رساندند؛ «سیمان هرمزگان» (سهرمز) افزایش سرمایه 100 درصدی از مطالبات و آورده نقدی را روز سه‌شنبه به ثبت رساند تا روز بعد از آن و در مجمع سالانه‌اش، به‌ازای هر سهم 50تومان سود نقدی به سهامداران بدهد. «صنایع خاک‌چینی ایران» (کخاک) هم آگهی ثبت سرمایه جدید 50 میلیارد تومانی خود را چهارشنبه روی کدال قرار داد. شرکت فرابورسی «مبین وان کیش» (اوان) افزایش سرمایه 100 درصدی از مطالبات و آورده نقدی را به ثبت رساند تا سرمایه‌اش به 20 میلیارد تومان برسد.

معاملات اولیه حق‌تقدم شرکت بازارپایه‌ای «عمران و سازندگی قزوین» (ثقزوی) روز شنبه درحالی‌که صف خرید برای آن تشکیل شده بود و با تفاوت قیمتی بیش از 300 تومانی (با در نظر گرفتن صد تومان واریزی) نسبت به قیمت سهم، به پایان رسید. ثقزوی برای یک بازه 30 روزه مهلت پذیره‌نویسی را تمدید کرد. طی این 90 روز معاملات، حق‌تقدم محدوده قیمتی 220 تا 650 تومان را به خود دید. مجمع سالانه نوبت دوم ثقزوی پس از به حدنصاب نرسیدن جلسه اول، شنبه آینده در قزوین برگزار می‌شود تا در مورد تصویب صورت‌های مالی باز زیان قابل توجه بیش از50 تومانی به ازای هر سهم تصمیم‌گیری شود. ثقزوی در شفاف‌سازی خود که شنبه هفته قبل منتشر شد، توضیحاتی درباره وضعیت پروژه نیروگاه بادی که از چند سال پیش شروع کرده و مدت‌ها است در مراحل ابتدایی متوقف مانده، توضیح داد که البته تاثیر چندانی در کاهش استقبال از خرید سهم نداشت. درباره این نماد در گزارش بازارپایه خواهم گفت.

حراج حق‌تقدم «تامین سرمایه لوتوس پارسیان» (لوتوس) یکشنبه هفته قبل به پایان رسید، درحالی‌که خریداران حقیقی چندان استقبالی از آن نکردند و بیش از 80درصد از 16 میلیون استفاده نشده را حقوقی‌ها از روی میز فروش جمع‌آوری کردند. معاملات اولیه حق‌تقدم «هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه» (میدکو) سه‌شنبه به پایان رسید. سه‌شنبه گذشته حراج حق‌تقدم «سرمایه‌گذاری توسعه آذربایجان» (وآذر) هم به پایان رسید، درحالی‌که حق‌تقدم بیش از 400 تومان ارزان‌تر از خود سهم معامله می‌شد. در دو روز آخر حدود 30 میلیون از بیش از 50 میلیون حق‌تقدم استفاده نشده توسط سه شخصیت حقوقی که احتمالا در بین آنها متعهد پذیره‌نویسی هم بود، خریداری شد.

حق‌تقدم «سیمان خزر» (سخزر) که به‌خاطر دوبرابر بودن دامنه نوسان حق‌تقدم نسبت به خود سهم در تابلوهای بورس چند هفته‌ای بود گران‌تر از خود سهم معامله می‌شد، بالاخره به تعادل رسید و با در نظر گرفتن صد تومان واریزی، هم‌قیمت سهم شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

به گزارش بورس نیوز، شرکت لوله و ماشین سازی ایران شفاف سازی کرد.

براین اساس، این شرکت اعلام کرد؛ با توجه به شرایط موجود برنامه فروش اعلامی شرکت به میزان 20.050 تن و مبلغ2.340 میلیارد ریال با تعدیل 10 درصد منفی تحقق خواهد یافت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، مجموع مبالغ درخواستی برای افزایش سرمایه از سوی این 10 شرکت کمتر از هزارمیلیارد تومان بود و کمتر از 150 میلیارد تومان آن از محل «مطالبات و آورده‌ نقدی» پیشنهاد شده بود.

در آن‌سو مجوزهای سازمان مشتمل بر بیش از 5500 میلیارد تومان افزایش سرمایه بود که 250 میلیارد تومان آن از محل مطالبات و آورده نقدی تامین می‌شود، آماری که امیدوارکننده‌تر از هفته‌های قبل است. در این گزارش به وضعیت هفتگی افزایش سرمایه‌ها از مرحله صدور مجوز توسط سازمان بورس تا ثبت آن در اداره ثبت شرکت‌ها پرداخته می‌شود. حرف «ح» پس از نمادهای بورسی به معنی «حق‌‌تقدم» و حرف «ج» به معنی «سهام جایزه» است.

در هفته گذشته سازمان بورس 5 مجوز افزایش سرمایه را برای سه شرکت بورسی و دو شرکت فرابورسی صادر کرد. «صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس» (فارس) مجوز افزایش سرمایه اندکی کمتر از 57 درصدی از محل سود انباشته را دریافت کرد تا ضمن مشارکت در افزایش سرمایه شرکت‌های زیرمجموعه‌اش، بخشی از هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری‌های صورت‌گرفته را جبران کند. با این تغییر، سرمایه بیش از 9هزارمیلیارد تومانی فارس به بیش از 14هزار میلیارد تومان بالغ می‌شود. «گروه صنعتی پاکشو» (پاکشو) هم توانست سازمان بورس را برای افزایش سرمایه 300 درصدی متقاعد کند تا سرمایه‌اش از 100میلیارد تومان به 400 میلیارد تومان ارتقا یابد. 200 درصد از این مبلغ (معادل 200 میلیارد تومان) از مطالبات و آورده نقدی و 100 درصد دیگر از محل سود انباشته خواهد بود.

پاکشو هدف خود را از این تامین مالی «جبران مخارج سرمایه‌گذاری انجام شده» و «تامین سرمایه در گردش» اعلام کرده است. شرکت پیمانکاری و مهندسی «جنرال مکانیک» (رنیک) که از تازه‌واردان به فرابورس است، مجوز افزایش سرمایه 50 درصدی از مطالبات و آورده نقدی را دریافت کرد تا سرمایه 100 میلیارد تومانی خود را به 150 میلیارد تومان برساند و با منابع حاصله اقدام به «خرید ماشین‌آلات» کند. «تامین ماسه ریخته‌گری» چهارمین شرکت خوش‌اقبالی بود که اجازه یافت سرمایه 2/ 16 میلیاردی خود را به 22 میلیارد تومان از محل سود انباشته برساند که اندکی بیش از 35 درصد افزایش سرمایه می‌شود. هدف کماسه از این درخواست نیز اصلاح ساختار مالی و تامین سرمایه در گردش اعلام شده است. در نهایت شرکت بازارپایه‌ای «پشم‌بافی توس» (نتوس) از تجدید ارزیابی دارایی‌ها سرمایه کمتر از 3 میلیارد تومانی خود را به بیش از 27 میلیارد تومان خواهد رساند که نشان‌دهنده افزایشی بیش از 841 درصد است.

در هفته گذشته شرکت فرابورسی «تولید برق ماه‌تاب کهنوج» (بکهنوج) شفاف‌سازی درباره افزایش سرمایه پیشنهادی خود در کدال را منتشر کرد که در نوع خود جالب بود. طرح پیشنهادی برای افزایش سرمایه حدود 137 درصدی بکهنوج حدود یکسال پیش در هیات‌مدیره این شرکت تصویب شد و بلادرنگ روی کدال قرار گرفت، اما پس از آن هیچ خبری از مراحل بعدی از جمله اظهارنظر حسابرس نشد. سه ماه پس از این مصوبه هیات‌مدیره، در مجمع سالانه بکهنوج 120 تومان سود نقدی تقسیم شد که سهامداران را به اجرای این افزایش سرمایه امیدوارتر کرد. اما نهایتا با پیگیری سازمان بورس شرکت مجبور شد چند روز قبل، به انتظار یکساله سهامداران پایان داده و اعلام کند از اجرای این افزایش سرمایه منصرف شده است.

دلیل این انصراف دو عامل «تغییرات ایجاد شده در شرایط اقتصادی کشور و درپی آن مفروضات طرح افزایش سرمایه» و «پرداخت بخش عمده مطالبات سهامداران» اعلام شد. پرداخت سود نقدی دوره منتهی به 30/ 10/ 97 نیز که قرار بود از ابتدای مهرماه پرداخت شود، یکماه به تاخیر افتاد که البته نمی‌شد آن را به افزایش سرمایه احتمالی ربط داد و احتمالا مربوط به وضعیت بلاتکلیفی صنعت نیروگاهی و مشکلات پیش‌روی بکهنوج به‌طور خاص است. بکهنوج در چند سال ابتدایی ورود به فرابورس، بازدهی قیمتی چندانی به خریداران نداد اما تقسیم سود مناسبی در مجامع داشت. در چند ماهه اخیر سهم موردتوجه بازار قرار گرفت که جدا از جو مثبت بازار یکی از دلایل اقبال به این سهم را می‌توان به زمزمه‌هایی نسبت داد که درباره تجدیدنظر دولت در نرخ خریداری برق از نیروگاه‌ها به میان آمد. تاثیر احتمالی افزایش نرخ نیروگاه‌ها ظاهرا آنقدر مهم بود که حتی زیان‌ده شدن بکهنوج به‌خاطر وام ارزی‌اش در آخرین گزارش مالی هم تاثیر منفی چندانی روی آن نگذاشت. وام ارزی بکهنوج با نرخ‌های قبلی ارز (پیش از جهش سال گذشته) دریافت شد و اینک ظاهرا باید با نرخ‌های جدید و چند برابر شده پرداخت شود.

از آنجا که این وام از طریق بانک عامل پرداخت شده، امکان تغییر آن به وام ریالی مانند آنچه در جهش ارزی قبل برای برخی از شرکت‌ها از جمله «تولید برق عسلویه مپنا» (بمپنا) صورت گرفت، به سادگی وجود ندارد. باوجود قول تلویحی برخی از مسوولان از جمله رئیس‌کل بانک‌مرکزی برای حل مشکل شرکت‌های دارای بدهی ارزی، هنوز نتیجه خاصی در این مورد حاصل نشده است. گفته ‌شده راه‌حل‌های دیگری برای این مشکل در نظر گرفته شده است، از «واگذاری صادرات برق به نیروگاه‌ها» گرفته تا «افزایش چند برابری خرید برق توسط دولت» تا نیروگاه‌ها را به شرایط مناسب کسب‌وکار برگرداند.

انتشار شفاف‌سازی درباره انصراف از افزایش سرمایه توسط بکهنوج تاثیر منفی خاصی روی معاملات سهم نداشت و روز گذشته قیمت سهم از 2500 تومان فراتر رفت که نسبت به کمترین قیمت یکساله سهم یعنی 580 تومان رشد قابل توجهی را نشان می‌دهد. البته برخی از فعالان سهم درباره احتمال افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌های بکهنوج صحبت می‌کنند که با پیگیری و پشتکار مسوولان شرکت درباره افزایش سرمایه قبلی، خیلی نمی‌توان روی آن حسابی باز کرد.

«سایپا آذین» (خاذین) مبلغ 268 تومان به‌صورت خالص از حراج هر برگه حق‌تقدم استفاده‌نشده به‌دست آورد که هنوز روش پرداخت آن را اعلام نکرده است. شرکت بازارپایه‌ای «خدمات فنی فولاد یزد» (خفولا) هم اعلام کرد مبلغ 17 هزار و 333 ریال برای هر برگه حق‌تقدم استفاده نشده را به حساب دارندگان آن واریز خواهد کرد.

سه شرکت هم در هفته گذشته افزایش سرمایه خود را به ثبت رساندند؛ «سیمان هرمزگان» (سهرمز) افزایش سرمایه 100 درصدی از مطالبات و آورده نقدی را روز سه‌شنبه به ثبت رساند تا روز بعد از آن و در مجمع سالانه‌اش، به‌ازای هر سهم 50تومان سود نقدی به سهامداران بدهد. «صنایع خاک‌چینی ایران» (کخاک) هم آگهی ثبت سرمایه جدید 50 میلیارد تومانی خود را چهارشنبه روی کدال قرار داد. شرکت فرابورسی «مبین وان کیش» (اوان) افزایش سرمایه 100 درصدی از مطالبات و آورده نقدی را به ثبت رساند تا سرمایه‌اش به 20 میلیارد تومان برسد.

معاملات اولیه حق‌تقدم شرکت بازارپایه‌ای «عمران و سازندگی قزوین» (ثقزوی) روز شنبه درحالی‌که صف خرید برای آن تشکیل شده بود و با تفاوت قیمتی بیش از 300 تومانی (با در نظر گرفتن صد تومان واریزی) نسبت به قیمت سهم، به پایان رسید. ثقزوی برای یک بازه 30 روزه مهلت پذیره‌نویسی را تمدید کرد. طی این 90 روز معاملات، حق‌تقدم محدوده قیمتی 220 تا 650 تومان را به خود دید. مجمع سالانه نوبت دوم ثقزوی پس از به حدنصاب نرسیدن جلسه اول، شنبه آینده در قزوین برگزار می‌شود تا در مورد تصویب صورت‌های مالی باز زیان قابل توجه بیش از50 تومانی به ازای هر سهم تصمیم‌گیری شود. ثقزوی در شفاف‌سازی خود که شنبه هفته قبل منتشر شد، توضیحاتی درباره وضعیت پروژه نیروگاه بادی که از چند سال پیش شروع کرده و مدت‌ها است در مراحل ابتدایی متوقف مانده، توضیح داد که البته تاثیر چندانی در کاهش استقبال از خرید سهم نداشت. درباره این نماد در گزارش بازارپایه خواهم گفت.

حراج حق‌تقدم «تامین سرمایه لوتوس پارسیان» (لوتوس) یکشنبه هفته قبل به پایان رسید، درحالی‌که خریداران حقیقی چندان استقبالی از آن نکردند و بیش از 80درصد از 16 میلیون استفاده نشده را حقوقی‌ها از روی میز فروش جمع‌آوری کردند. معاملات اولیه حق‌تقدم «هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه» (میدکو) سه‌شنبه به پایان رسید. سه‌شنبه گذشته حراج حق‌تقدم «سرمایه‌گذاری توسعه آذربایجان» (وآذر) هم به پایان رسید، درحالی‌که حق‌تقدم بیش از 400 تومان ارزان‌تر از خود سهم معامله می‌شد. در دو روز آخر حدود 30 میلیون از بیش از 50 میلیون حق‌تقدم استفاده نشده توسط سه شخصیت حقوقی که احتمالا در بین آنها متعهد پذیره‌نویسی هم بود، خریداری شد.

حق‌تقدم «سیمان خزر» (سخزر) که به‌خاطر دوبرابر بودن دامنه نوسان حق‌تقدم نسبت به خود سهم در تابلوهای بورس چند هفته‌ای بود گران‌تر از خود سهم معامله می‌شد، بالاخره به تعادل رسید و با در نظر گرفتن صد تومان واریزی، هم‌قیمت سهم شد.

منبع: دنیای اقتصاد

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

آمار امیدوارکننده از مجوز افزایش سرمایه‌ها

10-02

در آن‌سو مجوزهای سازمان مشتمل بر بیش از 5500 میلیارد تومان افزایش سرمایه بود که 250 میلیارد تومان آن از محل مطالبات و آورده نقدی تامین می‌شود، آماری که امیدوارکننده‌تر از هفته‌های قبل است. در این گزارش به وضعیت هفتگی افزایش سرمایه‌ها از مرحله صدور مجوز توسط سازمان بورس تا ثبت آن در اداره ثبت شرکت‌ها پرداخته می‌شود. حرف «ح» پس از نمادهای بورسی به معنی «حق‌‌تقدم» و حرف «ج» به معنی «سهام جایزه» است.

در هفته گذشته سازمان بورس 5 مجوز افزایش سرمایه را برای سه شرکت بورسی و دو شرکت فرابورسی صادر کرد. «صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس» (فارس) مجوز افزایش سرمایه اندکی کمتر از 57 درصدی از محل سود انباشته را دریافت کرد تا ضمن مشارکت در افزایش سرمایه شرکت‌های زیرمجموعه‌اش، بخشی از هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری‌های صورت‌گرفته را جبران کند. با این تغییر، سرمایه بیش از 9هزارمیلیارد تومانی فارس به بیش از 14هزار میلیارد تومان بالغ می‌شود. «گروه صنعتی پاکشو» (پاکشو) هم توانست سازمان بورس را برای افزایش سرمایه 300 درصدی متقاعد کند تا سرمایه‌اش از 100میلیارد تومان به 400 میلیارد تومان ارتقا یابد. 200 درصد از این مبلغ (معادل 200 میلیارد تومان) از مطالبات و آورده نقدی و 100 درصد دیگر از محل سود انباشته خواهد بود. پاکشو هدف خود را از این تامین مالی «جبران مخارج سرمایه‌گذاری انجام شده» و «تامین سرمایه در گردش» اعلام کرده است. شرکت پیمانکاری و مهندسی «جنرال مکانیک» (رنیک) که از تازه‌واردان به فرابورس است، مجوز افزایش سرمایه 50 درصدی از مطالبات و آورده نقدی را دریافت کرد تا سرمایه 100 میلیارد تومانی خود را به 150 میلیارد تومان برساند و با منابع حاصله اقدام به «خرید ماشین‌آلات» کند. «تامین ماسه ریخته‌گری» چهارمین شرکت خوش‌اقبالی بود که اجازه یافت سرمایه 2/ 16 میلیاردی خود را به 22 میلیارد تومان از محل سود انباشته برساند که اندکی بیش از 35 درصد افزایش سرمایه می‌شود. هدف کماسه از این درخواست نیز اصلاح ساختار مالی و تامین سرمایه در گردش اعلام شده است. در نهایت شرکت بازارپایه‌ای «پشم‌بافی توس» (نتوس) از تجدید ارزیابی دارایی‌ها سرمایه کمتر از 3 میلیارد تومانی خود را به بیش از 27 میلیارد تومان خواهد رساند که نشان‌دهنده افزایشی بیش از 841 درصد است.

در هفته گذشته شرکت فرابورسی «تولید برق ماه‌تاب کهنوج» (بکهنوج) شفاف‌سازی درباره افزایش سرمایه پیشنهادی خود در کدال را منتشر کرد که در نوع خود جالب بود. طرح پیشنهادی برای افزایش سرمایه حدود 137 درصدی بکهنوج حدود یکسال پیش در هیات‌مدیره این شرکت تصویب شد و بلادرنگ روی کدال قرار گرفت، اما پس از آن هیچ خبری از مراحل بعدی از جمله اظهارنظر حسابرس نشد. سه ماه پس از این مصوبه هیات‌مدیره، در مجمع سالانه بکهنوج 120 تومان سود نقدی تقسیم شد که سهامداران را به اجرای این افزایش سرمایه امیدوارتر کرد. اما نهایتا با پیگیری سازمان بورس شرکت مجبور شد چند روز قبل، به انتظار یکساله سهامداران پایان داده و اعلام کند از اجرای این افزایش سرمایه منصرف شده است. دلیل این انصراف دو عامل «تغییرات ایجاد شده در شرایط اقتصادی کشور و درپی آن مفروضات طرح افزایش سرمایه» و «پرداخت بخش عمده مطالبات سهامداران» اعلام شد. پرداخت سود نقدی دوره منتهی به 30/ 10/ 97 نیز که قرار بود از ابتدای مهرماه پرداخت شود، یکماه به تاخیر افتاد که البته نمی‌شد آن را به افزایش سرمایه احتمالی ربط داد و احتمالا مربوط به وضعیت بلاتکلیفی صنعت نیروگاهی و مشکلات پیش‌روی بکهنوج به‌طور خاص است. بکهنوج در چند سال ابتدایی ورود به فرابورس، بازدهی قیمتی چندانی به خریداران نداد اما تقسیم سود مناسبی در مجامع داشت. در چند ماهه اخیر سهم موردتوجه بازار قرار گرفت که جدا از جو مثبت بازار یکی از دلایل اقبال به این سهم را می‌توان به زمزمه‌هایی نسبت داد که درباره تجدیدنظر دولت در نرخ خریداری برق از نیروگاه‌ها به میان آمد. تاثیر احتمالی افزایش نرخ نیروگاه‌ها ظاهرا آنقدر مهم بود که حتی زیان‌ده شدن بکهنوج به‌خاطر وام ارزی‌اش در آخرین گزارش مالی هم تاثیر منفی چندانی روی آن نگذاشت. وام ارزی بکهنوج با نرخ‌های قبلی ارز (پیش از جهش سال گذشته) دریافت شد و اینک ظاهرا باید با نرخ‌های جدید و چند برابر شده پرداخت شود. از آنجا که این وام از طریق بانک عامل پرداخت شده، امکان تغییر آن به وام ریالی مانند آنچه در جهش ارزی قبل برای برخی از شرکت‌ها از جمله «تولید برق عسلویه مپنا» (بمپنا) صورت گرفت، به سادگی وجود ندارد. باوجود قول تلویحی برخی از مسوولان از جمله رئیس‌کل بانک‌مرکزی برای حل مشکل شرکت‌های دارای بدهی ارزی، هنوز نتیجه خاصی در این مورد حاصل نشده است. گفته ‌شده راه‌حل‌های دیگری برای این مشکل در نظر گرفته شده است، از «واگذاری صادرات برق به نیروگاه‌ها» گرفته تا «افزایش چند برابری خرید برق توسط دولت» تا نیروگاه‌ها را به شرایط مناسب کسب‌وکار برگرداند. انتشار شفاف‌سازی درباره انصراف از افزایش سرمایه توسط بکهنوج تاثیر منفی خاصی روی معاملات سهم نداشت و روز گذشته قیمت سهم از 2500 تومان فراتر رفت که نسبت به کمترین قیمت یکساله سهم یعنی 580 تومان رشد قابل توجهی را نشان می‌دهد. البته برخی از فعالان سهم درباره احتمال افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌های بکهنوج صحبت می‌کنند که با پیگیری و پشتکار مسوولان شرکت درباره افزایش سرمایه قبلی، خیلی نمی‌توان روی آن حسابی باز کرد.

«سایپا آذین» (خاذین) مبلغ 268 تومان به‌صورت خالص از حراج هر برگه حق‌تقدم استفاده‌نشده به‌دست آورد که هنوز روش پرداخت آن را اعلام نکرده است. شرکت بازارپایه‌ای «خدمات فنی فولاد یزد» (خفولا) هم اعلام کرد مبلغ 17 هزار و 333 ریال برای هر برگه حق‌تقدم استفاده نشده را به حساب دارندگان آن واریز خواهد کرد.

سه شرکت هم در هفته گذشته افزایش سرمایه خود را به ثبت رساندند؛ «سیمان هرمزگان» (سهرمز) افزایش سرمایه 100 درصدی از مطالبات و آورده نقدی را روز سه‌شنبه به ثبت رساند تا روز بعد از آن و در مجمع سالانه‌اش، به‌ازای هر سهم 50تومان سود نقدی به سهامداران بدهد. «صنایع خاک‌چینی ایران» (کخاک) هم آگهی ثبت سرمایه جدید 50 میلیارد تومانی خود را چهارشنبه روی کدال قرار داد. شرکت فرابورسی «مبین وان کیش» (اوان) افزایش سرمایه 100 درصدی از مطالبات و آورده نقدی را به ثبت رساند تا سرمایه‌اش به 20 میلیارد تومان برسد.

معاملات اولیه حق‌تقدم شرکت بازارپایه‌ای «عمران و سازندگی قزوین» (ثقزوی) روز شنبه درحالی‌که صف خرید برای آن تشکیل شده بود و با تفاوت قیمتی بیش از 300 تومانی (با در نظر گرفتن صد تومان واریزی) نسبت به قیمت سهم، به پایان رسید. ثقزوی برای یک بازه 30 روزه مهلت پذیره‌نویسی را تمدید کرد. طی این 90 روز معاملات، حق‌تقدم محدوده قیمتی 220 تا 650 تومان را به خود دید. مجمع سالانه نوبت دوم ثقزوی پس از به حدنصاب نرسیدن جلسه اول، شنبه آینده در قزوین برگزار می‌شود تا در مورد تصویب صورت‌های مالی باز زیان قابل توجه بیش از50 تومانی به ازای هر سهم تصمیم‌گیری شود. ثقزوی در شفاف‌سازی خود که شنبه هفته قبل منتشر شد، توضیحاتی درباره وضعیت پروژه نیروگاه بادی که از چند سال پیش شروع کرده و مدت‌ها است در مراحل ابتدایی متوقف مانده، توضیح داد که البته تاثیر چندانی در کاهش استقبال از خرید سهم نداشت. درباره این نماد در گزارش بازارپایه خواهم گفت.

حراج حق‌تقدم «تامین سرمایه لوتوس پارسیان» (لوتوس) یکشنبه هفته قبل به پایان رسید، درحالی‌که خریداران حقیقی چندان استقبالی از آن نکردند و بیش از 80درصد از 16 میلیون استفاده نشده را حقوقی‌ها از روی میز فروش جمع‌آوری کردند. معاملات اولیه حق‌تقدم «هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه» (میدکو) سه‌شنبه به پایان رسید. سه‌شنبه گذشته حراج حق‌تقدم «سرمایه‌گذاری توسعه آذربایجان» (وآذر) هم به پایان رسید، درحالی‌که حق‌تقدم بیش از 400 تومان ارزان‌تر از خود سهم معامله می‌شد. در دو روز آخر حدود 30 میلیون از بیش از 50 میلیون حق‌تقدم استفاده نشده توسط سه شخصیت حقوقی که احتمالا در بین آنها متعهد پذیره‌نویسی هم بود، خریداری شد.

حق‌تقدم «سیمان خزر» (سخزر) که به‌خاطر دوبرابر بودن دامنه نوسان حق‌تقدم نسبت به خود سهم در تابلوهای بورس چند هفته‌ای بود گران‌تر از خود سهم معامله می‌شد، بالاخره به تعادل رسید و با در نظر گرفتن صد تومان واریزی، هم‌قیمت سهم شد.

 artava@chmail.ir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

عرضه‌های سنگین در نماد‌های بزرگ

آنچه در معاملات چهارشنبه گذشت:
به گزارش بورس نیوز، در حالی که عرضه‌های سنگین در نماد‌های پالایشگاهی، پتروشیمی‌ها و هلدینگ‌های وابسته به این صنعت در روز چهارشنبه شاخص کل را تحت الشعاع خود قرار داده بود، اما معاملات مثبت نماد‌های بانکی و خودرویی از نکات جالب توجه بود.
عرضه‌های سنگین در نماد‌های پالایشگاهی و پتروشیمی در حالی سهامداران و سرمایه گذاران این روز‌های این صنایع را در بورس مجبور به عقب نشینی کرده است که به نظر می‌رسد این روند ادامه دار بوده و با افت سنگین قیمت نفت در روز‌های گذشته و به ویژه در روز پنجشنبه، در روز جاری و حتی هفته‌های آتی همچنان شاهد کاهش قیمت سهام مرتبط با این گروه‌ها هستیم.

اخبار بین الملل:
متاسفانه بازار‌های مالی دنیا همانند هفته‌های گذشته عمدتا تحت الشعاع اخبار مربوط به شیوع بیماری کرونا قرار گرفته به نحوی که در دو روز انتهایی هفته نیز شاهد افت شاخص بورس‌های بین المللی و افت مجدد قیمت کامودیتی‌ها بودیم.

پس از آنکه روز چهارشنبه شاهد انتشار در پی شیوع گسترده ویروس کرونا در جهان و آمریکا و اجرای برخی سیاست‌ها برای کنترل این ویروس بورس آمریکا به رشد 11 ساله خود پایان داد و بدترین روز معاملاتی در 32 سال گذشته را تجربه کرد.

دستور روز چهارشنبه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، برای توقف تمام پرواز‌ها بین آمریکا و اروپا هر سه شاخص اصلی بورس وال استریت در سراشیبی سقوط قرار داد. شاخص S&P500 و نزدک برای نخستین بار از سال 2008 و بحران رکود بزرگ اقتصادی، شب گذشته شاهد بازار صف‌های فروش بودند و عملا روند رشد 11 ساله آن‌ها متوقف شد.

شرکت‌های پرطرفدار در شاخص داوجونز نیز بدترین روز را از سال 1987 به بعد و دوشنبه سیاه آن سال تا به امروز تجربه کردند.   دو شاخص S&P500 و نزدیک با توجه به از دست دادن حدود 10 درصد از ارزش خود فقط در معاملات روز گذشته طی 16 روز معالاتی گذشته 25 درصد از ارزش خود را از دست داده‌اند.

زمانی اعلام می‌شود که بازار در شرایط نزولی یا خرسی قرار گرفته که بیش از 20 درصد از ارزش خود را در مدت زمان کوتاهی از دست بدهد که این اتفاق عملا برای بورس آمریکا افتاده است.  

اما این تمام ماجرا نبود و افت بازار‌های بورس کشور‌های اروپایی از آلمان گرفته تا انگلستان و هلند بازار سهام کشور‌های آسیایی نیز شاهد افت‌هایی بی سابقه بودند، به طوری که در ساعات اولیه دیروز شاخص نیکی بورس ژاپن هم 10 درصد از ارزش خود را از دست داد و بورس‌های کره و اندونزی مجبور شدند برای جلوگیری از ریختن بیشتر بازار معاملات را متوقف کنند و در پایان روز معاملاتی شاهد افت بیش از 6 درصدی نیکی ژاپن بودیم.

ارزش واحد‌های پولی وون کره، روپیه اندونزی، در معاملات امروز کاهش یافت و ارزش روپیه هند در برابر دلار به کمترین میزان در چند ماه گذشته رسید. سهامداران نسبت به اثرگذاری سیاست‌های دولتی در آمریکا و آسیا برای مقابله با اثرات منفی شیوع کرونا تردید دارند.

بانک مرکزی ژاپن دیروز به سمت تزریق نقدینگی به بازار رفت و در اقدامی برنامه‌ریزی نشده 1.9 میلیارد دلار اوراق قرضه را از بازار جمع کرد.

اندونزی از برنامه خود برای اجرای دومین بسته حمایتی  به ارزش 1.55 میلیارد دلار را اعلام کرد و مقامات بانک مرکزی کره اعلام کردند که به دقت در حال نظارت بر بازار هستند و در صورت نیاز اقدام خواهند کرد.

اقتصاد کلان و بازار سرمایه:
متاسفانه شیوع کرونا نیز بسیاری از مشاغل داخلی کشور را تحت الشعاع قرار داده و این موضوع منجر به اتخاذ سیاست‌هایی حمایتی از مسئولین نظام بانکی کشور شده است. در این خصوص قیطاسی دبیرشورای هماهنگی بانک‌های دولتی ونیمه دولتی اعلام کرد: با توجه به بخشنامه بانک مرکزی ج. ا. ا آن دسته از افراد حقیقی و حقوقی که از بابت شیوع ویروس کرونا دچار مشکل مالی شده اند و خودشان تشخیص می‌دهند که واجد شرایط مفاد بخشنامه ابلاغی هستند و مشمول تعویق اقساط وام هایشان به مدت سه ماه می‌شوند تقاضا داریم به شعب بانک‌ها مراجعه نکنند و بعد از سپری شدن مهلت سه ماهه نسبت به واریز قسط خردادماه 1399 اقدام نمایند و این سه قسط تعویق شده سیستمی به پایان قراردادهایشان منتقل می‌شود.

بازار امروز:
بی شک نمی‌توان از تاثیر بازار‌های جهانی، افت قیمت‌های نفت و بسیاری از فلزات اساسی و حتی طلا در روز چهارشنبه بر بازار امروز به سادگی عبور کرد. افت ادامه دار قیمت نفت و یا تثبیت نرخ‌های 35 دلاری این ماده در ماه‌های آتی خبری بد برای تمام صنایع به ویژه صنعت پالایشگاهی و پتروشیمی بوده و از این رو عرضه‌های سنگین در این نماد‌ها از اتفاقات انکار ناپذیر روز جاری به شمار می‌رود.

افت قیمت‌های جهانی فلزات اساسی به ویژه مس تا محدوده 5450 دلار و روز در محدوده 1950 دلار خبر‌های بدی را برای صنایع فلزات پایه را نیز به همراه دارد که بی شک در روز جاری نیز شاهد قدرت عرضه کنندگان در نماد‌های وابسته به این گروه هستیم.
افت سنگین شاخص کل بورس در روزجاری محتمل‌ترین رخداد بازار امروز به شمار می‌رود که بی شک ذهن بسیاری از سهامداران را برای اتخاذ استراتژی‌های هیجانی‌تر در روز‌های آتی مشغول می‌کند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

وضعیت بغرنج بازارهای مالی و ساز ناکوک متولیان اقتصادی

به گزارش بورس نیوز، در بازارهای جهانی با فراگیر شدن شیوع کرونا، ترس از عواقب گسترش آن بر اقتصاد کشورهای جهانی باعث بروز شدیدترین عکس العمل ها شده و بازارهای سهام جهانی در حال ثبت بدترین هفته از سال 2008 تا به امروز هستند. روش های مبارزه با کرونا مثل قرنطینه و تعطیلی رویدادها و لغو مسافرت ها سبب شده تا تقاضای کل اقتصاد جهانی بطور ناگهانی کاهش یابد. قیمت نفت هم با تشدید روند نزولی، با ناکامی در به توافق رسیدن اعضای اوپک و روسیه، نسبت به هفته قبل سقوط آزاد 31 درصدی داشته و نکته جالب اینکه این بار طلای جهانی هم در ریزش قیمت با سایر کامودیتی ها هم نوایی می کند و با افت قیمت بیش از 5 درصدی نسبت به هفته قبل روبرو شده است.

 

بورس های جهانی 

در همین حال شب گذشته شاهد سقوط سنگین بازار سهام آمریکا بودیم و این، بدترین روز بازارهای سهام این کشور از سال 1987 تا به امروز بوده است. هر 3 شاخص داوجونز، نزدک، و S&P500 نزدیک به 10 درصد پایین آمدند و حداقل 25 درصد از اوج های تاریخی خود فاصله گرفتند. حتی خبر تزریق 1.5 تریلیون دلاری فدرال رزرو هم نتوانسته ترمز ریزش بازارهای سهام آمریکا را بکشد. فدرال رزرو طی 3 روز 1.5 تریلیون دلار به بازار سرمایه آمریکا تزریق خواهد کرد‌. بانک مرکزی ژاپن هم به تبعیت از فدرال رزرو اعلام کرده که اوراق قرضه ای به ارزش 1.9 میلیارد دلار از بازار خریداری خواهد کرد. بانک مرکزی اروپا هم حجم خرید های اوراق قرضه را افزایش داده و در کنار آن محدودیت های بازار سرمایه ای برای بانک های تجاری را برداشت. به این طریق همه بانک های مرکزی، در حال پمپاژ نقدینگی به سیستم های مالی هستند. با این حال باز هم سرمایه گذاران در حال خارج کردن نقدینگی خود از بازار هستند.

 

بازار کریپتوکارنسی ها

در بازار ارزهای دیجیتال هم شرایط بغرنج است، بطوریکه قیمت بیت کوین در چند ساعت گذشته بیش از 30 درصد کاهش یافته و به محدوده 5 هزار دلاری رسیده است.

وضعیت بغرنج بازارهای مالی و ساز ناکوک متولیان اقتصادی

وضعیت بغرنج بازارهای مالی و ساز ناکوک متولیان اقتصادی

بازار سرمایه ایران

نکته قابل توجه اینکه بعد از مدت ها این دفعه اول است که در گزارش هفتگی، جدول بالا یکدست به رنگ قرمز درمی آید و بازارهای جهانی و داخلی همه، هم نوا بر طبل ترس می کوبند و با افت بیش از 2 درصدی نرخ دلار نسبت به هفته قبل متاثر از عواملی چون نیمه تعطیل بودن بازارهای کشور و نیز غیبت تقاضای ارز مسافرتی معمول پایان سال، طی روزهای اخیر نرخ دلار هم نتوانسته نقش سپر بودن خود در برابر تاثیر ریزش قیمت های جهانی بر بازار سرمایه را ایفا کند. این عامل در کنار ریسک های سیستماتیک دیگری همچون ناکوک بودن صدای متولیان اقتصادی و بازارهای مالی و پولی کشور، مزید بر علت اصلاح بیش از 6 درصدی شاخص کل طی هفته ای که سپری شد، گردیده است. که البته شاید بتوان گفت در این میانه جریان نقدینگی در شریان های بورس می تواند تنها نقطه امیدوارکننده این بازار باشد. بطوریکه شاهد ارزش معاملاتی بیش از 5 هزار میلیارد تومانی معاملات خرد در هفته ای که گذشت بودیم و در صورت تداوم این روند، با توجه به برخورد شاخص کل به کف حمایتی کانال صعودی، می توان به ادامه دار بودن رشد بازار امیدوار بود.

قوی ترین و ضعیف ترین عملکرد هفته

وضعیت بغرنج بازارهای مالی و ساز ناکوک متولیان اقتصادی

وضعیت بغرنج بازارهای مالی و ساز ناکوک متولیان اقتصادی

وضعیت بغرنج بازارهای مالی و ساز ناکوک متولیان اقتصادی

کاری از محمد رضا ترابی _ کارشناس بازار سرمایه

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

به گزارش بورس نیوز، طبق خبرها بازار سرمایه چهارشنبه آخر سال را با یک سور به پایان خواهد رساند. سوری از جنس عرضه اولیه، آن هم “آریا” یی!

شرکت پلیمر آریاساسول با ظرفیت تولید سالانه 1 میلیون و 900 هزار تن، بنچ مارک صنعت پتروشیمی کشور است. این شرکت نقاط قوتی مثل حاشیه سود 50 درصدی، استمرار تولید حداکثری و بدون نوسان، فروش بدون ریسک و وصول مطالبات، دارا بودن رتبه اول شاخص سودآوری بین 100 شرکت برتر کشور بر اساس رتبه بندی IMI100 دارد. ضمن اینکه آریاساسول اولین شرکتی است که با استفاده از ظرفیت مصوبه سهام ممتاز وارد بازار سرمایه می شود.

این شرکت علاوه بر پروژه هایی که برای افزایش ظرفیت تولید اجرایی کرده، طرح توسعه احداث یک واحد جدید پلی اتیلن به ظرفیت 300 هزار تن با سرمایه گذاری 270 میلیون دلار را هم آغاز کرده که پیش بینی شده تیرماه 1401 وارد مدار تولید خواهد شد. این طرح توسعه درآمد 250 میلیون دلاری برای “آریا” به همراه خواهد داشت.

 

فروش این شرکت سال گذشته 5800 میلیارد تومان و سود شرکت بالغ بر 3300 میلیارد تومان بوده است.

با توجه به عطش بازار برای خرید عرضه های اولیه، ورود آریاساسول می تواند نقدینگی قابل ملاحظه ای جذب کند و سهامداران را با دست پر به پیشواز بهار بفرستد.

لازم به ذکر است 5 درصد از سهام این شرکت تقریبا 458 میلیارد تومانی در روز عرضه اولیه، به بازار عرضه گردد. هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس پیش از این هم عرضه های موفقی همچون “نوری” و “شگویا” و… داشته است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

به گزارش بورس نیوز، شرکت عمران و سازندگی استان قزوین اعضای هیات مدیره را تغییر کرد.

بر این اساس، این شرکت اعلام کرد؛ باستناد مصوبۀ مجمع عمومی عادی مورخ 1398/11/26 و جلسه هیات مدیرۀ مورخ 1398/12/22 اسامی اعضای هیات مدیره و نمایندگان آن‌ها تغییر کرده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، دو شرکت فرابورسی پگاه گلستان و عمران و سازندگی قزوین درخصوص درخصوص عملکرد مالی باتوجه به نوسان مثبت بیش از 50 درصدی قیمت سهام و پروژه نیروگاه بادی دست به شفاف سازی زدند.

براین اساس، مهرنوش امجدی گلپایگانی مدیرعامل “غگلستا” که نماد آن به دلیل نوسان مثبت بیش از 50 درصدی قیمت سهام متوقف و ملزم به برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی شده، اعلام کرد: با توجه به عدم طرح سوال یا ابهامی در سامانه تدان از تاریخ انتشار صورت‌های مالی نه ماهه تاکنون تغییر در وضع مالی و عملکرد شرکت رخ نداده است.

بدیهی است در صورت وقوع هرگونه رویداد با اهمیت، مراتب طبق مفاد ماده 13 دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت های ثبت شده نزد سازمان افشا خواهد شد.

همچنین “ثقزوی” با توجه به درج برخی گزارش و تحلیل های نادرست و غیر واقعی موثر و تعیین ارزش سهام شرکت توسط کاربران سایت اینترنتی و کانال های تلگرامی فعال در حوزه بورس، توضیح داد:

1. پروژه نیروگاه بادی توسط شرکت انرژی بادی کوهین(سهامی خاص) پیگیری و انجام می‌شود و شرکت عمران و سازندگی قزوین تنها 49 درصد سهام آن را در اختیار دارد.

2. در حال حاضر با اعمال تحریم‌های جهانی علیه ایران واردات تجهیزات نیروگاهی امکان پذیر نبوده و جذب سرمایه گذاری خارجی عملاً غیرممکن شده است.

3. علی رغم افزایش هزینه های احداث نیروگاه ناشی از افزایش سه برابری قیمت ارز و عدم افزایش نرخ خرید تضمینی برق توسط وزارت نیرو در دو سال گذشته، احداث نیروگاه‌های بادی توجیه اقتصادی را از دست داده است.

از این رو، مدتی است پیگیری احداث نیروگاه توسط شرکت انرژی بادی کوهین متوقف شده و اعتبار برخی از مجوزهای اخذ شده منقضی شده است و این موضوع تا اعمال تغییرات سیاستی و توجیه‌پذیر شدن مجدد طرح و امکان جذب سرمایه‌گذار متوقف است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.