دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
31 شهریور 1399

بازار امروز با 332 نماد در وضعیت صف خرید و تنها 6 نماد در وضعیت صف فروش کار خود را آغاز نمود و با 194 نماد در وضعیت صف خرید و 14 نماد در وضعیت صف فروش به کار خود پایان داد.

در شروع بازار اکثر شرکت ها در وضعیت صف خرید قرار داشتند و همچون روزهای گذشته بیشترین حجم معاملات و تقاضا در گروه های بانکی دیده می شد. نگاه بازار به نمادهای بانکی همچون وتجارت و وبملت به عنوان لیدر های بازار بود. به عبارتی رفتار این گروه بر کلیت بازار تاثیر گذار بود. با عرضه صف های نماد بانکی اندکی از فشار تقاضا کل بازار کاسته و بر فشار عرضه افزوده شد. در معاملات امروز بازار شاهد بیشترین ارزش خالص معاملات نسبت به هفته ها و روزهای گذشته بودیم. همچنین از عوامل دیگر افزایش عرضه ها می توان به گزارش نسبتا ضعیف ماهانه بیشتر شرکت ها که تحت تحت تاثیر کرونا قرار گرفته بودند و مقاومت 550 هزار شاخص کل می توان اشاره نمود. پدیده این روزهای بازار جریان نقدینگی و انتظارات اهالی بازار از آینده دلار می باشد که جهت و سوی جریان نقدینگی را نشان می دهد.

شاخص بورس تهران امروز با افزایش 13 هزار واحدی عدد 545 هزار را نمایش داد. شاخص هم وزن نیز با افزایش 5 هزار واحدی به عدد 193 هزار واحد رسید. همچنین امروز با دست به دست شدن 8 میلیارد و 851 میلیون سهم طی 1144 هزار داد و ستد، ارزش معاملات به بیش از 6093 میلیارد تومان رسید. بنابراین شاخص کل بورس تهران، رشد 2.47 درصدی را نسبت به معاملات روز قبل تجربه نمود.

ارزش معاملات بازار نقدی بورس در پایان معاملات امروز به 6009 میلیارد تومان و در فرابورس 3063 میلیارد تومان رسید که در این معاملات نماد های فملی ( 571 واحد)، رمپنا (تاثیر 521 واحد) و فارس(تاثیر 511 واحد) به ترتیب بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بازار بورس و نماد کگهر (تاثیر 22 واحد) و ذوب (تاثیر 9 واحد ) بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس گذاشتند. همچنین نماد های شتران (تاثیر 116 واحد) و فایرا (تاثیر 18 واحد)  بیشترین تاثیر منفی را بر بازار بورس داشتند. لازم بالذکر است از 6009  میلیارد تومان ارزش معاملات بازار بورس، 303 میلیارد تومان از ارزش معاملات مربوط به معاملات صندوق ها و بلوک بوده است لذا ارزش خالص معاملات برابر 5706 میلیارد تومان می باشد. همچنین از 3063 میلیارد تومان ارزش معاملات فرابورس، 186 میلیارد تومان مربوط به معاملات اوراق اخزا و صندوق ها بوده است. فلذا خالص ارزش معاملات فرابورس برابر 2877 میلیارد تومان می باشد.  

در پایان معاملات امروز از 633 نماد پذیرفته شده در بازار سرمایه، 194 نماد در وضعیت صف خرید قرار گرفته بودند و 14 نماد در وضعیت صف فروش قرار داشتند.

بیشترین فروش حقوقی مربوط به سجام( 85 درصد) و ثفارس (80 درصد) می باشد. همچنین بیشترین خرید حقوقی مربوط به وپست ( 47 درصد) و وپاسار (34 درصد) می باشد.

همچنین گروه بانک ها و شیمیایی به ترتیب با ارزش معاملات 760 و 715 میلیارد تومان، برترین ها در بین صنایع بودند.

بیشترین ارزش معاملات بازار سرمایه

نام سهام حجم معاملات (میلیون) ارزش معاملات (میلیارد) قیمت پایانی (ریال) قیمت آخرین معامله (ریال)
وبملت 251 2464 9806 9699
غگل 352 2457 6964 6651
تپکو 671 2179 3247 3262
وتجارت 2146 1779 39719 833

بلوک های مهم صورت گرفته در معاملات امروز

نام سهام حجم معاملات (میلیون)   ارزش معاملات (میلیارد)   قیمت معامله بلوک (ریال)   قیمت آخرین معامله (ریال)  
تاصیکو 2 199 1133 5671 5452
ومعادن 2  150 939 6263 6263

بیشترین درصد افزایش

نام سهام درصد افزایش نسبت به روز معاملاتی قبل ارزش معاملات (میلیارد)   قیمت پایانی (ریال)   قیمت آخرین معامله (ریال)  
فن آوا 29.26 27 9872 9974
قرن 10.25 97 48631 49219
زبینا 10.25 109 35792 35982
وشهر 8.13 30 2428 2434
سامان 6.08 95 7145 7224

فن آوا: بازگشایی پس از افشای اطلاعات با اهمیت در خصوص مناقصه سامانه هوشمند سوخت.

قرن: بازگشایی پس از کنفرانس اطلاع رسانی وتغییرات 50 درصد.

زبینا: بازگشایی پس از کنفرانس اطلاع رسانی وتغییرات 50 درصد.

وشهر: بازگشایی پس  از لغو مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده صاحبان سهام.

سامان : بازگشایی پس افشای اطلاعات با اهمیت در خصوص تسریع ارز.

اخبار منتخب بازار سرمایه و کدال

 1. روحانی: پیک ویروس کرونا بعد از پایان تعطیلات مشخص می شود. ما باید خودمان را برای مواجهه با این ویروس تا زمان پیدا شدن معالجه قطعی آماده کنیم.
 2. ساعت کاری واحدهای صف و ستاد بانک ها به صورت شیفتی، چرخشی و دورکاری با حداکثر یک سوم تعداد شعب و یک سوم پرسنل صف و ستاد تا21 فروردین  99 برای کارکنان ساعت 8 الی 13 و برای مشتریان ساعت 8.30 تا 12:30 می باشد.
 3. عضو کمیسیون مجلس: افزایش مالیات برای تولیدکنندگان و افرادی که کارهای خدماتی انجام می دهند توجیهی ندارد بلکه خود می تواند باعث تعطیلی کارگاه ها و بیکارشدن گروهی شود.
 4. بوستانی سهامدار عمده  شرکت تامین سرمایه دماوند: شرکت تامین سرمایه دماوند بعد از دو ماه پیگیری 9 فروردین ماه 99 به ثبت رسید.
 5. طرح خرید اعتباری اضطراری برای اجرا به وزارت تعاون و اقتصاد، سازمان برنامه و بانک مرکزی ابلاغ شد که بر طبق آن خانوارهای یکنفره 1 میلیون و سایر خانواده ها دو میلیون تومان اعتبار دریافت می کنند.
 6. مرکز آمار در 4 سناریو نرخ تورم را به تفکیک ماه پیش بینی کرد که این نرخ ها بین 26 تا 33 درصد می باشد.
 7. دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی اعلام کرد: قیمت گذاری محصولات پتروشیمی طبق متوسط نرخ متوسط در سامانه نیما 13633 تومان می باشد.
 8. داده های سایت اویل پرایس نشان می دهد که بهای هر بشکه نفت سنگین ایران در روز گذشته، با افت 12 درصدی به 14.9 دلار رسیده است.
 9. شرکت تولید چدن سازان(چدن) از فروش 13.8 میلیون سهم غلتک سازان سپاهان با سودآوری 32 میلیارد خبر داد.
 10. شرکت پتروشیمی فن آوران(شفن) از تحصیل 17 درصد از شرکت پتروشیمی مرجان به قیمت هر سهم 918 تومان خبر داد.
 11. شرکت داروسازی سبحان انکولوژی(دسانکو) از تمدید مهلت 30 روز مجوز افزایش سرمایه سازمان خبرداد.

می توانید گزارش بازار سهام را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به‌طوری که همزمان با رشد 8/ 2 درصدی شاخص کل، شاخص هم وزن نیز که نشانی از اثرگذاری یکسان نمادها دارد، با رشد 5/ 2 درصدی همراه شد. در شرایط فعلی تداوم ورود نقدینگی به تالار شیشه‌ای و همزمان با آن رشد نرخ دلار و شرایط مثبت بازار جهانی با تعادل نسبی عرضه و تقاضا شرایط مناسبی برای بنگاه‌های بورسی فراهم آورده است. اما آیا رشد دیروز شاخص کل نشانی از پایان دوره اصلاح است؟ چه محرک‌هایی برای تداوم مسیر صعودی سهام نیاز است؟

محرک این روزهای بازار سهام

همان‌طور که اشاره شد پس از اصلاح بیش از 7درصدی شاخص سهام در 4 روز معاملاتی اخیر، روز گذشته شاهد سبزپوشی اکثر نمادهای معاملاتی بودیم. دیروز از 309 نماد فعال بورسی، 261 سهم در محدوده مثبت به معاملات روزانه خود پایان دادند و تنها شاهد افت قیمت سهام 48 بنگاه بورسی بودیم. در این میان سهامی که تا روز یکشنبه درگیر صف فروش بودند و بدون مشتری مانده بودند، دیروز شرایطی معکوس را تجربه کردند و این‌بار فروشنده‌ای برای این سهام یافت نمی‌شد. موضوعی که به‌عینه صف‌نشینی بدون تحلیل را به نمایش می‌گذارد. به‌طوری که صف به تنهایی ملاکی برای خرید و فروش سهام شده است. در این شرایط باید دید روند آتی بازار چگونه خواهد شد. آیا بار دیگر شاهد بازگشت شاخص سهام به مسیر صعودی خواهیم بود؟ آیا دوره اصلاح به پایان رسیده است؟ در این خصوص می‌توانید نظر کارشناسان را در گزارش صفحه 10 همین شماره مطالعه کنید.

در حال حاضر می‌توان محرک‌هایی نیز برای تداوم روند صعودی بازار سهام برشمرد. از یک سو کاهش قیمت‌ها پس از افت چهار روزه بازار، سبب افزایش جذابیت قیمت سهام برای معامله‌گران شده است. از سوی دیگر ورود پول‌های تازه به گردونه معاملات سهام همچنان ادامه دارد. عاملی که در یک‌سال اخیر نقشی تعیین‌کننده در ثبت رشدهای متوالی در این بازار داشته است. به‌طوری که میانگین روزانه ارزش معاملات خرد سهام با وجود کاهش در روزهای گذشته، اما همچنان در سطوح بالاتر از 10هزار میلیارد تومان قرار دارد و معامله‌گران حقیقی با سرمایه‌هایی که در دست دارند، حتی اگر اندک باشد، روانه بازار سهام شده‌اند. نگاهی به بازار مسکن شرایط فعلی را محسوس‌تر نشان می‌دهد. با ورود به دوره پیک رهن و اجاره یعنی تابستان، برخلاف سال‌های گذشته، رهن کامل مورد توجه مالکان قرار گرفته و بررسی‌های میدانی نیز نشان می‌دهند این تغییر فضا عمدتا به افزایش تمایل برای سرمایه‌گذاری در بازار سهام بازمی‌گردد. عاملی که در صورت افزایش به تناسب رشد قیمت‌ها می‌تواند تضمین‌کننده تداوم رشد قیمت سهام باشد. نرخ دلار از دیگر محرک این روزهای بازار سهام است. این ارز از دو هفته پیش همزمان با آغاز موج‌های اصلاحی در بازار سهام، حرکت صعودی خود را آغاز کرد و در این مدت حدود 12 درصد رشد قیمت را تجربه کرد. دلار نیمایی نیز از روند صعودی جا نماند و فاصله خود با دلار آزاد را کاهش داده است. در حال حاضر دلار نیمایی از اهمیت بیشتری برای شرکت‌های بورسی برخوردار است. بر اساس آمار موجود در سامانه سنا، میانگین موزون نرخ نیمایی به کانال 15هزار تومان وارد شده است. کم شدن فاصله این دو نرخ (دلار آزاد و نیمایی) خود می‌تواند به‌عنوان اهرمی برای قیمت سهام عمل کند.  آخرین محرکی که می‌تواند افزایش توجه به بازار سهام به ویژه سهام بزرگ کالامحور را به دنبال داشته باشد، روند رو به بهبود بازار جهانی است. قیمت کامودیتی‌ها که همزمان با شیوع کرونا و اعمال قرنطینه جهانی و در نتیجه کاهش تقاضا رو به کاهش گذاشته بود، این روزها با بازگشت بسیاری از کارخانه‌ها به روند عادی خود، با بازگشت قیمت‌ها همراه شده‌اند. در این شرایط با بازگشایی بازار جهانی، تا ساعت 15روز دوشنبه هر بشکه نفت برنت با رشد قیمت بیش از 6/ 5درصدی همراه شد. نفت خام آمریکا نیز رشد بیش از 7درصدی را ثبت کرد. اگرچه موج دوم گسترش کرونا در برخی کشورها نگران‌کننده است و تقاضا را تحت تاثیر قرار می‌دهد اما اخبار خوبی پیرامون کاهش عرضه‌ها وجود دارد که سرمایه‌گذاران را امیدوار کرده است. از جمله این برنامه‌ها کاهش عرضه از سوی کشورهای عضو اوپک همچون عربستان، کویت و امارات است. عربستان اعلام کرده که روزانه بیش از سهمیه تعیین شده کاهش تولید خواهد داشت و میزان تولید خود را نزدیک به 5/ 7 میلیون بشکه در روز خواهد رساند. این برنامه احتمالا از ژوئن اجرا می‌شود. به دنبال آن سایر کشورها همچون کویت و امارات هم کاهش تولید بیشتری را مبنا قرار دادند تا فشارها از ناحیه عرضه کمتر شود و محرک خوبی برای جابه‌جایی قیمت جهانی طلای سیاه باشد. در بازار فلزات نیز شرایط به همین منوال است و قیمت‌ها به مسیر صعودی بازگشته‌اند. اهمیت این مهم برای بورس تهران آنجا مشخص می‌شود که نگاهی به ارزش بازاری شرکت‌های کالایی بورس تهران و نقش آنها بر شاخص کل بیندازیم.

انتظارات تورمی، شتابدهنده رشد بورس

تمامی محرک‌های اشاره شده به غیر از بازار جهانی را می‌توان در پکیجی تحت عنوان انتظارات تورمی جای داد. بورس هم نشان داده همواره در فضای تورمی مسیری صعودی در پیش می‌گیرد. در این خصوص باید توجه داشت در فضایی که انتظارات تورمی شکل می‌گیرد، ورود نقدینگی که در حدود دو سال اخیر شتاب گرفته است، در ابتدا خود معلول بوده اما در ادامه به یک عامل تبدیل می‌َشود. در این مواقع است که شاهد شکل‌گیری برخی قواعد میان معامله‌گران هستیم. هر چند دانش مالی در تلاش است تا این قواعد را بهتر و دقیق‌تر کند اما به دلایل مختلف همچون محدودیت دامنه نوسان، نبود بازار دوطرفه و در عین حال فقر تحلیل در بورس کشورمان، جامعه تحلیلگر واقعی چندان فعال نبوده و از این منظر در دو سوی بازار (عرضه و تقاضا) ضعف جدی دیده می‌شود. در این فضا اما تصوری عمومی مبنی بر کسب سود حتمی در صورت نگهداری سهام در میان‌مدت شکل گرفته است. این قاعده سرانگشتی اما تنها مختص سرمایه‌گذاران تازه‌وارد بورسی نیست بلکه گاهی از زبان برخی تحلیلگران خبره بازار نیز شنیده می‌شود. با غلبه این قواعد افرادی که وارد گردونه معاملات سهام می‌َشوند، تمایل کمتری به فروش داشته و در عین حال با سخنان خود در محافل عمومی وخصوصی، افراد بیشتری را جذب بازار سهام می‌کنند. البته در روزهای منفی بازار همچنان هراس از افت بیشتر قیمت‌ها بسیاری را روانه صف‌های فروش می‌کند اما در شرایط عادی تمایل چندانی به فروش دیده نمی‌شود. تبدیل این قاعده به روایت غالب بازار سبب شده تا ریسک‌های پیرامونی (عموما غیراقتصادی) به نوعی از دل معاملات حذف و کمتر توجهی به آنها شود. اما این موضوع به این معنا نیست که بازار تا ابد بی‌واکنش می‌ماند. با این تفاسیر لازم است سرمایه‌گذاران ضمن کنار گذاشتن توهمات گذشته، به تعدیل انتظارات خود بپردازند. انتظارات سرمایه‌گذاری در هر بازاری با رقبا سنجیده می‌شود، از این‌رو در شرایطی که با وجود رشد قیمت‌ها در بازارهای رقیب همچون دلار و سکه، همچنان بازدهی‌ها به مراتب پایین‌تر از سهام است و بانک و اوراق بدهی نیز سود کمتر از 15درصد از آن سرمایه‌گذاران خود می‌کنند، کسب سودی بیش از این مقدار در بازار سهام، یک سرمایه‌گذاری موفق است.

شکستن دماسنجی دیگر برای کنترل دما

روز یکشنبه بود که مقام ناظر معاملات سکه در بورس کالا در پیامی اعلام کرد که نمادهای معاملاتی گواهی سپرده کالایی سکه طلا به‌دلیل وجود قیمت‌های نامتعارف در تابلوی معاملات، تا اطلاع ثانوی در مرحله پیش‌گشایش باقی خواهد ماند. اقدامی که به بهانه کنترل قیمت در بازار سکه انجام شد. در گذشته نیز تصمیمات مشابه این‌چنینی برای بازار آتی اتخاذ شده بود. در گزارش روز گذشته «دنیای‌اقتصاد» تحت عنوان «توقف بازار سکه یک روزه» به تفصیل دلایل افزایش شکاف بین قیمت سکه بورس کالا و بازار آزاد عنوان شد. آنچه در روزهای گذشته بسیار میان فعالان بازار شنیده می‌َشد، داغ شدن مجدد تئوری‌هایی بود که صندوق‌ها و بانک‌ها را متهم اصلی ایجاد این شکاف عظیم معرفی می‌کردند. این در حالی است که هزینه پایین نگهداری، اطمینان از تقلبی نبودن سکه، تقاضای احتیاطی و حفظ ارزش پول، بالا رفتن ارزش ذاتی سکه و البته کمبود سکه فیزیکی در بازار مهم‌ترین عواملی بودند که سبب شدند ارزش گواهی سپرده سکه طلا از قیمت بازاری بیشتر شود. اما آنچه کاملا مشخص است این اقدام دقیقا به مثابه شکستن دماسنج برای کاهش دما می‌ماند و طبیعتا نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت و اقداماتی این چنین برای بازار سهام ناخوشایند است.

بازگشت «حقیقی» پس از 2 روز

دیروز همزمان با رشد 8/ 2 درصدی شاخص سهام پس از 2 روز پیاپی غلبه یا حمایت سهامداران حقوقی، شاهد افزایش فعالیت معامله‌گران خرد در سمت خرید سهام بودیم. این در حالی است که از ابتدای سال تا پایان معاملات روز دوشنبه، تنها 3 روز خالص تغییر مالکیت سهام به نام بازیگران حقیقی ثبت شده بود که تمامی این سه روز در روزهایی واقع شد که شاهد اصلاح قیمت سهام بودیم. روز گذشته در مجموع افزون بر 635 میلیون و 900 هزار سهم به ارزش 793 میلیارد و 900 میلیون تومان به پرتفوی حقیقی‌ها افزوده شد. در میان 38 صنعت فعال بورسی نیز دیروز بیشترین خالص خرید بازیگران حقیقی در سهام زیرمجموعه گروه محصولات شیمیایی رقم خورد. به این ترتیب دیروز 157 میلیارد و 350 میلیون تومان از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران خرد افزوده شد. پس از آن نیز گروه محصولات غذایی شاهد خالص تغییر مالکیت 111 میلیارد تومانی در مسیر حقوقی به حقیقی بودند. انبوه‌سازان نیز دیروز مورد توجه معامله‌گران خرد بازار قرار گرفتند و خالص خرید حدود 109 میلیارد تومانی را رقم زدند.

در میان شرکت‌های بورسی نیز نماد معاملاتی شرکت عمران ‌و توسعه ‌فارس‌ در اولویت خرید معامله‌گران خرید قرار گرفت. دیروز حدود 48میلیون و 840 هزار سهم «ثفارس» به ارزش 81میلیارد تومان در سمت حقوقی به حقیقی جابه‌جا شد. سهام شرکت سیمرغ نیز دیروز موردتوجه بازیگران حقیقی بازار قرار گرفت. در این نماد معاملاتی روز گذشته بیش از 18 میلیون و 150 هزار سهم به ارزش 56 میلیارد و 840 میلیون تومان از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران خرد افزوده شد. سهام شرکت گلوکوزان‌ نیز در این روز با خالص خرید حدود 54 میلیارد تومانی به سمت حقیقی‌ها همراه شد.

در آنسوی بازار اما این نمادهای زیرمجموعه گروه فرآورده‌های نفتی بودند که مورد توجه معامله‌گران عمده بازار قرار گرفتند. پالایشی‌ها در این روز شاهد جابه‌جایی حدود 80 میلیارد و 800 میلیون تومان نقدینگی در مسیر حقیقی به حقوقی بودند. همچنین دیروز درگروه مواد و محصولات دارویی، 27 میلیارد و 100 میلیون تومان به پرتفوی حقوقی‌ها افزوده شد. فلزی‌ها نیز دیروز، با خالص خرید حدود 12 میلیارد و 500 میلیون تومانی معامله‌گران عمده بازار مواجه شدند. در میان شرکت‌ها نیز سهام پالایش نفت بندرعباس شاهد خالص تغییر مالکیت 34 میلیون و 500 هزار سهم به ارزش 67 میلیارد و 700 میلیون تومان به سمت پرتفوی حقوقی‌ها بود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

جابه‌جایی بزرگ در صف‌های بورسی

به‌طوری که همزمان با رشد 8/ 2 درصدی شاخص کل، شاخص هم وزن نیز که نشانی از اثرگذاری یکسان نمادها دارد، با رشد 5/ 2 درصدی همراه شد. در شرایط فعلی تداوم ورود نقدینگی به تالار شیشه‌ای و همزمان با آن رشد نرخ دلار و شرایط مثبت بازار جهانی با تعادل نسبی عرضه و تقاضا شرایط مناسبی برای بنگاه‌های بورسی فراهم آورده است. اما آیا رشد دیروز شاخص کل نشانی از پایان دوره اصلاح است؟ چه محرک‌هایی برای تداوم مسیر صعودی سهام نیاز است؟

محرک این روزهای بازار سهام

همان‌طور که اشاره شد پس از اصلاح بیش از 7درصدی شاخص سهام در 4 روز معاملاتی اخیر، روز گذشته شاهد سبزپوشی اکثر نمادهای معاملاتی بودیم. دیروز از 309 نماد فعال بورسی، 261 سهم در محدوده مثبت به معاملات روزانه خود پایان دادند و تنها شاهد افت قیمت سهام 48 بنگاه بورسی بودیم. در این میان سهامی که تا روز یکشنبه درگیر صف فروش بودند و بدون مشتری مانده بودند، دیروز شرایطی معکوس را تجربه کردند و این‌بار فروشنده‌ای برای این سهام یافت نمی‌شد. موضوعی که به‌عینه صف‌نشینی بدون تحلیل را به نمایش می‌گذارد. به‌طوری که صف به تنهایی ملاکی برای خرید و فروش سهام شده است. در این شرایط باید دید روند آتی بازار چگونه خواهد شد. آیا بار دیگر شاهد بازگشت شاخص سهام به مسیر صعودی خواهیم بود؟ آیا دوره اصلاح به پایان رسیده است؟ در این خصوص می‌توانید نظر کارشناسان را در گزارش صفحه 10 همین شماره مطالعه کنید.

در حال حاضر می‌توان محرک‌هایی نیز برای تداوم روند صعودی بازار سهام برشمرد. از یک سو کاهش قیمت‌ها پس از افت چهار روزه بازار، سبب افزایش جذابیت قیمت سهام برای معامله‌گران شده است. از سوی دیگر ورود پول‌های تازه به گردونه معاملات سهام همچنان ادامه دارد. عاملی که در یک‌سال اخیر نقشی تعیین‌کننده در ثبت رشد‌های متوالی در این بازار داشته است. به‌طوری که میانگین روزانه ارزش معاملات خرد سهام با وجود کاهش در روزهای گذشته، اما همچنان در سطوح بالاتر از 10هزار میلیارد تومان قرار دارد و معامله‌گران حقیقی با سرمایه‌هایی که در دست دارند، حتی اگر اندک باشد، روانه بازار سهام شده‌اند. نگاهی به بازار مسکن شرایط فعلی را محسوس‌تر نشان می‌دهد. با ورود به دوره پیک رهن و اجاره یعنی تابستان، برخلاف سال‌های گذشته، رهن کامل مورد توجه مالکان قرار گرفته و بررسی‌های میدانی نیز نشان می‌دهند این تغییر فضا عمدتا به افزایش تمایل برای سرمایه‌گذاری در بازار سهام بازمی‌گردد. عاملی که در صورت افزایش به تناسب رشد قیمت‌ها می‌تواند تضمین‌کننده تداوم رشد قیمت سهام باشد. نرخ دلار از دیگر محرک این روزهای بازار سهام است. این ارز از دو هفته پیش همزمان با آغاز موج‌های اصلاحی در بازار سهام، حرکت صعودی خود را آغاز کرد و در این مدت حدود 12 درصد رشد قیمت را تجربه کرد. دلار نیمایی نیز از روند صعودی جا نماند و فاصله خود با دلار آزاد را کاهش داده است. در حال حاضر دلار نیمایی از اهمیت بیشتری برای شرکت‌های بورسی برخوردار است. بر اساس آمار موجود در سامانه سنا، میانگین موزون نرخ نیمایی به کانال 15هزار تومان وارد شده است. کم شدن فاصله این دو نرخ (دلار آزاد و نیمایی) خود می‌تواند به‌عنوان اهرمی برای قیمت سهام عمل کند.  آخرین محرکی که می‌تواند افزایش توجه به بازار سهام به ویژه سهام بزرگ کالامحور را به دنبال داشته باشد، روند رو به بهبود بازار جهانی است. قیمت کامودیتی‌ها که همزمان با شیوع کرونا و اعمال قرنطینه جهانی و در نتیجه کاهش تقاضا رو به کاهش گذاشته بود، این روزها با بازگشت بسیاری از کارخانه‌ها به روند عادی خود، با بازگشت قیمت‌ها همراه شده‌اند. در این شرایط با بازگشایی بازار جهانی، تا ساعت 15روز دوشنبه هر بشکه نفت برنت با رشد قیمت بیش از 6/ 5درصدی همراه شد. نفت خام آمریکا نیز رشد بیش از 7درصدی را ثبت کرد. اگرچه موج دوم گسترش کرونا در برخی کشورها نگران‌کننده است و تقاضا را تحت تاثیر قرار می‌دهد اما اخبار خوبی پیرامون کاهش عرضه‌ها وجود دارد که سرمایه‌گذاران را امیدوار کرده است. از جمله این برنامه‌‌ها کاهش عرضه از سوی کشورهای عضو اوپک همچون عربستان، کویت و امارات است. عربستان اعلام کرده که روزانه بیش از سهمیه تعیین شده کاهش تولید خواهد داشت و میزان تولید خود را نزدیک به 5/ 7 میلیون بشکه در روز خواهد رساند. این برنامه احتمالا از ژوئن اجرا می‌شود. به دنبال آن سایر کشورها همچون کویت و امارات هم کاهش تولید بیشتری را مبنا قرار دادند تا فشارها از ناحیه عرضه کمتر شود و محرک خوبی برای جابه‌جایی قیمت جهانی طلای سیاه باشد. در بازار فلزات نیز شرایط به همین منوال است و قیمت‌ها به مسیر صعودی بازگشته‌اند. اهمیت این مهم برای بورس تهران آنجا مشخص می‌شود که نگاهی به ارزش بازاری شرکت‌های کالایی بورس تهران و نقش آنها بر شاخص کل بیندازیم.

انتظارات تورمی، شتابدهنده رشد بورس

تمامی محرک‌های اشاره شده به غیر از بازار جهانی را می‌توان در پکیجی تحت عنوان انتظارات تورمی جای داد. بورس هم نشان داده همواره در فضای تورمی مسیری صعودی در پیش می‌گیرد. در این خصوص باید توجه داشت در فضایی که انتظارات تورمی شکل می‌گیرد، ورود نقدینگی که در حدود دو سال اخیر شتاب گرفته است، در ابتدا خود معلول بوده اما در ادامه به یک عامل تبدیل می‌َشود. در این مواقع است که شاهد شکل‌گیری برخی قواعد میان معامله‌گران هستیم. هر چند دانش مالی در تلاش است تا این قواعد را بهتر و دقیق‌تر کند اما به دلایل مختلف همچون محدودیت دامنه نوسان، نبود بازار دوطرفه و در عین حال فقر تحلیل در بورس کشورمان، جامعه تحلیلگر واقعی چندان فعال نبوده و از این منظر در دو سوی بازار (عرضه و تقاضا) ضعف جدی دیده می‌شود. در این فضا اما تصوری عمومی مبنی بر کسب سود حتمی در صورت نگهداری سهام در میان‌مدت شکل گرفته است. این قاعده سرانگشتی اما تنها مختص سرمایه‌گذاران تازه‌وارد بورسی نیست بلکه گاهی از زبان برخی تحلیلگران خبره بازار نیز شنیده می‌شود. با غلبه این قواعد افرادی که وارد گردونه معاملات سهام می‌َشوند، تمایل کمتری به فروش داشته و در عین حال با سخنان خود در محافل عمومی وخصوصی، افراد بیشتری را جذب بازار سهام می‌کنند. البته در روزهای منفی بازار همچنان هراس از افت بیشتر قیمت‌ها بسیاری را روانه صف‌های فروش می‌کند اما در شرایط عادی تمایل چندانی به فروش دیده نمی‌شود. تبدیل این قاعده به روایت غالب بازار سبب شده تا ریسک‌های پیرامونی (عموما غیراقتصادی) به نوعی از دل معاملات حذف و کمتر توجهی به آنها شود. اما این موضوع به این معنا نیست که بازار تا ابد بی‌واکنش می‌ماند. با این تفاسیر لازم است سرمایه‌گذاران ضمن کنار گذاشتن توهمات گذشته، به تعدیل انتظارات خود بپردازند. انتظارات سرمایه‌گذاری در هر بازاری با رقبا سنجیده می‌‌شود، از این‌رو در شرایطی که با وجود رشد قیمت‌ها در بازارهای رقیب همچون دلار و سکه، همچنان بازدهی‌ها به مراتب پایین‌تر از سهام است و بانک و اوراق بدهی نیز سود کمتر از 15درصد از آن سرمایه‌گذاران خود می‌کنند، کسب سودی بیش از این مقدار در بازار سهام، یک سرمایه‌گذاری موفق است.

شکستن دماسنجی دیگر برای کنترل دما

روز یکشنبه بود که مقام ناظر معاملات سکه در بورس کالا در پیامی اعلام کرد که نمادهای معاملاتی گواهی سپرده کالایی سکه طلا به‌دلیل وجود قیمت‌های نامتعارف در تابلوی معاملات، تا اطلاع ثانوی در مرحله پیش‌گشایش باقی خواهد ماند. اقدامی که به بهانه کنترل قیمت در بازار سکه انجام شد. در گذشته نیز تصمیمات مشابه این‌چنینی برای بازار آتی اتخاذ شده بود. در گزارش روز گذشته «دنیای‌اقتصاد» تحت عنوان «توقف بازار سکه یک روزه» به تفصیل دلایل افزایش شکاف بین قیمت سکه بورس کالا و بازار آزاد عنوان شد. آنچه در روزهای گذشته بسیار میان فعالان بازار شنیده می‌َشد، داغ شدن مجدد تئوری‌هایی بود که صندوق‌ها و بانک‌ها را متهم اصلی ایجاد این شکاف عظیم معرفی می‌کردند. این در حالی است که هزینه پایین نگهداری، اطمینان از تقلبی نبودن سکه، تقاضای احتیاطی و حفظ ارزش پول، بالا رفتن ارزش ذاتی سکه و البته کمبود سکه فیزیکی در بازار مهم‌ترین عواملی بودند که سبب شدند ارزش گواهی سپرده سکه طلا از قیمت بازاری بیشتر شود. اما آنچه کاملا مشخص است این اقدام دقیقا به مثابه شکستن دماسنج برای کاهش دما می‌ماند و طبیعتا نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت و اقداماتی این چنین برای بازار سهام ناخوشایند است.

بازگشت «حقیقی» پس از 2 روز

دیروز همزمان با رشد 8/ 2 درصدی شاخص سهام پس از 2 روز پیاپی غلبه یا حمایت سهامداران حقوقی، شاهد افزایش فعالیت معامله‌گران خرد در سمت خرید سهام بودیم. این در حالی است که از ابتدای سال تا پایان معاملات روز دو‌شنبه، تنها 3 روز خالص تغییر مالکیت سهام به نام بازیگران حقیقی ثبت شده بود که تمامی این سه روز در روزهایی واقع شد که شاهد اصلاح قیمت سهام بودیم. روز گذشته در مجموع افزون بر 635 میلیون و 900 هزار سهم به ارزش 793 میلیارد و 900 میلیون تومان به پرتفوی حقیقی‌ها افزوده شد. در میان 38 صنعت فعال بورسی نیز دیروز بیشترین خالص خرید بازیگران حقیقی در سهام زیرمجموعه گروه محصولات شیمیایی رقم خورد. به این ترتیب دیروز 157 میلیارد و 350 میلیون تومان از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران خرد افزوده شد. پس از آن نیز گروه محصولات غذایی شاهد خالص تغییر مالکیت 111 میلیارد تومانی در مسیر حقوقی به حقیقی بودند. انبوه‌سازان نیز دیروز مورد توجه معامله‌گران خرد بازار قرار گرفتند و خالص خرید حدود 109 میلیارد تومانی را رقم زدند.

در میان شرکت‌های بورسی نیز نماد معاملاتی شرکت عمران ‌و توسعه ‌فارس‌ در اولویت خرید معامله‌گران خرید قرار گرفت. دیروز حدود 48میلیون و 840 هزار سهم «ثفارس» به ارزش 81میلیارد تومان در سمت حقوقی به حقیقی جابه‌جا شد. سهام شرکت سیمرغ نیز دیروز موردتوجه بازیگران حقیقی بازار قرار گرفت. در این نماد معاملاتی روز گذشته بیش از 18 میلیون و 150 هزار سهم به ارزش 56 میلیارد و 840 میلیون تومان از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران خرد افزوده شد. سهام شرکت گلوکوزان‌ نیز در این روز با خالص خرید حدود 54 میلیارد تومانی به سمت حقیقی‌ها همراه شد.

در آنسوی بازار اما این نمادهای زیرمجموعه گروه فرآورده‌های نفتی بودند که مورد توجه معامله‌گران عمده بازار قرار گرفتند. پالایشی‌ها در این روز شاهد جابه‌جایی حدود 80 میلیارد و 800 میلیون تومان نقدینگی در مسیر حقیقی به حقوقی بودند. همچنین دیروز درگروه مواد و محصولات دارویی، 27 میلیارد و 100 میلیون تومان به پرتفوی حقوقی‌ها افزوده شد. فلزی‌ها نیز دیروز، با خالص خرید حدود 12 میلیارد و 500 میلیون تومانی معامله‌گران عمده بازار مواجه شدند. در میان شرکت‌ها نیز سهام پالایش نفت بندرعباس شاهد خالص تغییر مالکیت 34 میلیون و 500 هزار سهم به ارزش 67 میلیارد و 700 میلیون تومان به سمت پرتفوی حقوقی‌ها بود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

به گزارش اقتصادآنلاین، سهامداران حقوقی تا ساعت 13:30 حدود هزار و 400 میلیارد تومان سهام به اشخاص حقیقی فروختند.

کل ارزش معاملات بیش از 16 هزار میلیارد تومان بوده که خالص خرید حقیقی‌ها به نزدیک 9 درصد معاملات می‌رسد.

سه گروه محصولات شیمیایی، سرمایه‌گذاری‌ها و فلزات اساسی بیشترین جذب سرمایه را توسط اشخاص حقیقی رقم زدند در حالی که بیشتر معاملات گروه فراورده‌های نفتی با صدرنشینی پالایشگاه نفت بندرعباس به نفع اشخاص حقوقی بوده است.

در صنعت زراعت و خدامت وابسته نقش حقیقی‌ها پررنگ‌تر بود و در صنعت محصولات شیمیایی علی‌رغم جابجایی 180 میلیارد تومان تغییر زیادی در سهام شناور شرکت‌ها نمی‌توان متصور بود.

افزایش سهام حقیقی‌ها در 51 نماد و افزایش سهام حقوقی‌ها در 8 نماد به بیش از 10 میلیارد تومان می‌رسید. سه نماد «ثفارس»، «ذوب» و «سامان» لقب بیشترین افزایش سهام حقیقی امروز را به خود اختصاص دادند.

به نظر می‌رسد بازار بعد از اصلاحی چند روزه به رویکرد قبلی خود یعنی برتری سهامداران حقیقی بازگشته است و اشخاص حقوقی به نوبه خود عطش سرمایه‌گذاری افراد جدید را بی‌پاسخ نمی‌گذارند.

e

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

بورس تهران از ابتدای سال‌جاری وارد یک روند صعودی غیرقابل باور شده است. به‌طوری که هر روز شاهد ثبت رکوردهایی باورنکردنی و فتح قله‌های جدید در بازار سهام هستیم.

به گزارش رادیو سهام، در همین راستا آخرین روز کاری هفته گذشته هم دماسنج اصلی بورس تهران 32 هزار و 149 واحد دیگر رشد کرد تا شاهد رسیدن این نماگر به ارتفاع 878 هزار واحدی باشیم. حالا دیگر برای دست یافتن به شاخص یک میلیونی که تا همین چند وقت پیش چیزی شبیه به یک شوخی بود، کمتر از 14 درصد رشد نیاز است.

بد نیست که خاطر نشان کنیم با رشد بیش از 8/ 3 درصدی نماگر اصلی بازار سهام طی روز چهارشنبه، بازدهی هفتگی بورس تهران در هفته گذشته به عدد بی‌سابقه و البته عجیب 4/ 18 درصدی رسید. به عبارتی دیگر طی هفته قبل سرمایه‌گذاری در بورس به‌طور متوسط روزانه بیش از 4/ 3 درصد سودآوری داشته است. البته در عمل بسیاری از سهامداران به سودهای کمتری از این عدد دست یافته‌اند که با بررسی کل نمادهای بازار سهام به‌نظر می‌رسد علت این عقب افتادن جمعی از رشد شاخص کل، جهش عمده‌ این نماگر به‌واسطه رشد قیمتی بالای چند نماد بزرگ بازار سهام است. شاهد این مدعا هم جا ماندن میزان رشد نماگر هموزن (با اثرپذیری یکسان از تمام نمادها) و شاخص کل فرابورس از دماسنج اصلی بورس تهران است.

روز چهارشنبه بورس تهران برای هجدهمین جلسه معاملاتی پیاپی در مدار صعودی قرار داشت. با رشد بیش از 8/ 3 درصدی شاخص کل، بازدهی بورس تهران از ابتدای سال‌جاری و طی تنها 25 روز کاری به رقم بی‌سابقه 2/ 71 درصدی رسید. اما نماگر هموزن باز هم در رشد روزانه عقب ماند و چهارشنبه 3/ 3 درصد به ارتفاع خود افزود تا رشد این نماگر از ابتدای سال به رقم 3/ 61 درصد برسد. اما در فرابورس ‌به‌رغم صعود بی‌سابقه شاخص کل مقدار بازدهی از بورس عقب افتاده و با وجود رشد 5/ 3 شاخص کل این بازار در معاملات روز چهارشنبه بازدهی آن از ابتدای سال به 56 درصد رسید. به این ترتیب طی 25 روز کاری گذشته شتاب رشد شاخص کل بورس تهران که با توجه به وزن‌دار بودن اثر بالایی از نمادهای بزرگ می‌پذیرد، 16 درصد از نماگر هموزن و حدود 27 درصد از شاخص کل فرابورس ایران بیشتر بوده است.

تحلیل پرسودترین سبدهای بورس 99

بازندگان و برندگان سریع‌ترین جهش تاریخ بورس

همان‌طور که در بالاتر اشاره شد، رشد بیش از 71 درصدی شاخص کل از ابتدای سال لزوما به معنی کسب چنین سودی توسط تمام سهامداران نیست و در عمل بسیاری از بورس‌بازان به چنین سودهای شگفت‌انگیزی دست نیافته‌اند. بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد که از 553 نمادی که در معاملات آخرین روز هفته گذشته در مجموع بورس، فرابورس و بازار پایه فعال بودند تنها 157 نماد رشدی برابر یا بیشتر از شاخص کل بورس داشتند و در سمت مقابل 396 نماد معادل 2/ 72 درصد از کل نمادهای سهامی فعال در بازار سرمایه در رقابت با شاخص کل جا ماندند. از این بین 16 نماد نیز طی این‌مدت به سهامداران خود زیان وارد کرده‌اند یا سودی نرسانده‌اند که خود اتفاقی جالب‌توجه در چنین بازاری است. نکته جالب توجه این است که نمادهایی که کمترین بازدهی را در سال‌جدید داشته‌اند، نمادهایی بوده‌اند که در سال 98 اغلب بازدهی‌های چند صد درصدی داشته‌اند و گاه تا 10 برابر هم رشد کرده‌اند. در سمت مقابل اما بسیاری از نمادهایی که طی این‌مدت رشدی بیش از شاخص کل را ثبت کرده‌اند، نمادهایی هستند که در سال گذشته بورس‌بازان اقبال چندانی به آنها نشان نمی‌دادند. به عبارتی دیگر شاهد اقبال گسترده سهامداران به جاماندگان سال 98 هستیم. جاماندگانی که حالا به این واسطه تبدیل به پیشران‌های شاخص سهام در سال 99 شده‌اند.

در این بین حضور نمادهای بزرگ بورس تهران هم در سطوح بالای این فهرست جالب توجه است. به‌عنوان مثال در صنعت شیمیایی «تاپیکو» در 25 روز کاری گذشته بیش از 115 درصد بازدهی داشته و ارزش بازار «فارس» به‌عنوان بزرگ‌ترین نماد بازار سرمایه هم با رشد 99 درصدی تقریبا دو برابر شده است. در گروه فلزات اساسی هم «کاوه» 5/ 88 درصد، «فولاد» به‌عنوان دومین نماد بزرگ بازار سهام بیش از 87 درصد و دیگر نماد بزرگ این صنعت یعنی «فملی» هم حدود 74 درصد رشد داشته است. «ثفارس» با رشد بیش از 167 درصدی بیشترین بازدهی در سال 99 را داشته است و در جایگاه‌های بعدی هم «وبانک»، «خبهمن»، «تبرک» و «وسدید» با رشدهای بیش از 150 درصدی قرار گرفته‌اند.

در سمت مقابل جدول اما اغلب نمادهای بازار پایه‌ای به چشم می‌خورند. به‌نظر می‌رسد از طرفی رشدهای عجیب این دسته از نمادها طی سال 98 و از جهتی دیگر دامنه نوسان محدودتر آنها منجر به ایجاد فشار فروش گسترده در بسیاری از این دسته نمادها شده است. در جدول نمادها با کمترین بازدهی «معیار» با بازدهی منفی 3/ 12 درصدی در صدر قرار گرفته و بعد از آن «غگل»، «جهرم»، «بایکا» و «دهدشت» دیگر نمادهایی هستند که بیشترین زیان را به سهامداران خود وارد کرده‌اند.

تداوم هجوم به بازار سهام

این روزها تمام فعالان بازار عقیده دارند که بخش عمده‌ای از رشدهای پرشتاب بازار سهام نه به علت ارزندگی سهام از نظر بنیادی بلکه به‌دلیل نقدینگی عظیمی است که در مسیر بورس تهران قرار گرفته است. در همین راستا هر روزه شاهد ثبت رکوردهای جدید در ارزش معاملات، ارزش صف‌های خرید و تعداد مشارکت‌کنندگان در عرضه‌های اولیه هستیم. این آمارها نشان‌دهنده هجوم مردم به بازار سرمایه و میل شدید آنها برای خرید سهام است. در همین راستا طی هفته گذشته در مجموع شاهد دادوستد 42 هزار و 880 میلیارد تومان سهام در بورس تهران بودیم که از این رقم حدود 7 هزار و 700 میلیارد تومان سهم معاملات روز چهارشنبه بود. در همین راستا طی پنج روز کاری هفته قبل ارزش معاملات خرد (بدون احتساب معاملات بلوک و اوراق) فرابورس ایران هم به بیش از 21 هزار و 340 میلیارد تومان رسید تا شاهد رسیدن ارزش معاملات خرد کل بازار سهام به عدد تقریبی 64 هزار و 220 میلیارد تومانی باشیم. چنین اقبالی به بورس تهران درحالی رقم می‌خورد که دیگر بازارهای موازی از جمله مسکن، ارز و سکه اغلب با رکودهای سنگینی مواجه بوده و بعضا در مدار نزولی حرکت کردند. به‌عنوان مثال درحالی طی هفته گذشته در بازار سهام به‌طور متوسط روزانه 12 هزار و 840 میلیارد تومان معامله انجام می‌شد که بررسی‌ها نشان از آن دارد که کل ارزش معاملات مسکن در تهران طی ماه اول سال رقمی بسیار کمتر از ارزش معاملات یک روز بازار سهام بوده است.

در این بین بخش عمده‌ای از این حجم عظیم معاملات توسط بورس‌بازان حقیقی انجام می‌شود. به‌طوری‌که این دسته از معامله‌گران طی هفته گذشته هم خریدار باقی ماندند و مالکیت حدود 5 هزار و 800 میلیارد تومان سهام را به پرتفوی خود افزودند که از این رقم بیش از 1480 میلیارد تومان سهم معاملات روز چهارشنبه بود. به این ترتیب در تمام 25 جلسه معاملاتی از ابتدای سال 99 بورس‌بازان حقیقی خریدار بودند و در مجموع خالص خرید 17 هزار و 589 میلیارد تومانی را ثبت کردند. طی هفته گذشته بیشترین اقبال حقیقی‌ها به صنایع فرآورده‌های نفتی، محصولات شیمیایی و ساخت خودرو و قطعات به‌واسطه بازگشایی و خریدهای سنگین در نماد «خگستر» بود.

آخرین روز هفته گذشته با یک عرضه اولیه دیگر در بازار دوم فرابورس ایران همراه شد. در عرضه اولیه نماد کوچک «غگیلا»، 40 میلیون سهم با قیمت هر سهم 1251 تومان بین متقاضیان توزیع شد. طی این روز بار دیگر رکورد تعداد مشارکت‌کنندگان با رسیدن به بیش از 2 میلیون و 357 هزار نفر شکسته شد تا شاهد ثبت رکوردی جدید در این زمینه باشیم. به این ترتیب در عرضه اولیه شیر پاستوریزه پگاه گیلان به هر کد معاملاتی حداکثر 15 سهم معادل 18 هزار و 800 تومان نقدینگی تخصیص یافت.

آزادسازی «عدالت»

سه‌شنبه شب هفته گذشته مقام معظم رهبری با صدور ابلاغیه‌ای ضمن موافقت با درخواست ریاست جمهوری برای آزادسازی سهام عدالت، بر انجام اقدامات لازم از سوی دولت در راستای بهره‌مندی هر چه سریع‌تر مردم از منافع سهام خود تاکید فرمودند. به این ترتیب با آزادسازی سهام عدالت، شاهد کامل‌تر شدن زنجیره اتفاقات مهم و بنیادی در بورس تهران طی سال 99 خواهیم بود. درحال‌حاضر ارزش بازار کل بورس و بازارهای اول و دوم فرابورس در مجموع رقمی نزدیک به 4000 هزار میلیارد تومان است. در صورتی که متوسط سهام شناور کل بازار سهام را حدود 20 درصد در نظر بگیریم، کل ارزش بازار سهام قابل معامله در بازار سرمایه به عددی حدود 800 هزار میلیارد تومان خواهد رسید. به گفته رئیس سازمان خصوصی‌سازی درحال حاضر ارزش سهام عدالت به رقمی درحدود 300 هزار میلیارد تومان رسیده است. به این ترتیب با آزادسازی سهام عدالت پس از 14 سال، عمق بازار سهام کشور می‌تواند حدود 38 درصد افزایش یابد. در کنار سهام عدالت، در سال‌جاری شاهد عرضه‌های بزرگ سهام دولت در قالب صندوق‌های قابل معامله ETF نیز خواهیم بود تا شاهد افزایش بیش از پیش عمق بازار سهام باشیم.

البته در صورت عدم مدیریت مناسب نحوه این آزادسازی‌ها ممکن است شاهد فشار فروشی بسیار سنگین در بازار سهام باشیم که در همین راستا رئیس سازمان خصوصی‌سازی در مورد نحوه خرید و فروش سهام عدالت، یادآور شد: باید شورای‌عالی بورس تصمیم بگیرد ولی کسی که در معاملات ثانویه وارد شود محدودیت‌هایی در خرید و فروش دارد. افرادی که غیرمستقیم وارد می‌شوند، اما فقط دغدغه مدیریت را دارند و شرکت سرمایه‌گذاری استان کارهای مربوط به معاملات داخل بورس را انجام می‌دهد و همچنین قرار است مشوق‌هایی نیز در نظر گرفته شود. به‌طور مثال محدودیت‌هایی از جمله اینکه چنانچه یک فرد دارنده 30 میلیون سهم از پرتفوی سهام عدالت است، تنها 20 درصد از این سبد را قادر باشد ظرف 6 ماه بفروشد. به این ترتیب فشار فروش نیز بر بازار سرمایه وارد نخواهد شد و مسیر بورس دچار نوسان نمی‌شود. البته مجدد تاکید می‌شود که تمامی این موارد به نظر شورای‌عالی بورس بستگی دارد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

در همین راستا آخرین روز کاری هفته گذشته هم دماسنج اصلی بورس تهران 32 هزار و 149 واحد دیگر رشد کرد تا شاهد رسیدن این نماگر به ارتفاع 878 هزار واحدی باشیم. حالا دیگر برای دست یافتن به شاخص یک میلیونی که تا همین چند وقت پیش چیزی شبیه به یک شوخی بود، کمتر از 14 درصد رشد نیاز است.

بد نیست که خاطر نشان کنیم با رشد بیش از 8/ 3 درصدی نماگر اصلی بازار سهام طی روز چهارشنبه، بازدهی هفتگی بورس تهران در هفته گذشته به عدد بی‌سابقه و البته عجیب 4/ 18 درصدی رسید. به عبارتی دیگر طی هفته قبل سرمایه‌گذاری در بورس به‌طور متوسط روزانه بیش از 4/ 3 درصد سودآوری داشته است. البته در عمل بسیاری از سهامداران به سودهای کمتری از این عدد دست یافته‌اند که با بررسی کل نمادهای بازار سهام به‌نظر می‌رسد علت این عقب افتادن جمعی از رشد شاخص کل، جهش عمده‌ این نماگر به‌واسطه رشد قیمتی بالای چند نماد بزرگ بازار سهام است. شاهد این مدعا هم جا ماندن میزان رشد نماگر هموزن (با اثرپذیری یکسان از تمام نمادها) و شاخص کل فرابورس از دماسنج اصلی بورس تهران است.

روز چهارشنبه بورس تهران برای هجدهمین جلسه معاملاتی پیاپی در مدار صعودی قرار داشت. با رشد بیش از 8/ 3 درصدی شاخص کل، بازدهی بورس تهران از ابتدای سال‌جاری و طی تنها 25 روز کاری به رقم بی‌سابقه 2/ 71 درصدی رسید. اما نماگر هموزن باز هم در رشد روزانه عقب ماند و چهارشنبه 3/ 3 درصد به ارتفاع خود افزود تا رشد این نماگر از ابتدای سال به رقم 3/ 61 درصد برسد. اما در فرابورس ‌به‌رغم صعود بی‌سابقه شاخص کل مقدار بازدهی از بورس عقب افتاده و با وجود رشد 5/ 3 شاخص کل این بازار در معاملات روز چهارشنبه بازدهی آن از ابتدای سال به 56 درصد رسید. به این ترتیب طی 25 روز کاری گذشته شتاب رشد شاخص کل بورس تهران که با توجه به وزن‌دار بودن اثر بالایی از نمادهای بزرگ می‌پذیرد، 16 درصد از نماگر هموزن و حدود 27 درصد از شاخص کل فرابورس ایران بیشتر بوده است.

بازندگان و برندگان سریع‌ترین جهش تاریخ بورس

همان‌طور که در بالاتر اشاره شد، رشد بیش از 71 درصدی شاخص کل از ابتدای سال لزوما به معنی کسب چنین سودی توسط تمام سهامداران نیست و در عمل بسیاری از بورس‌بازان به چنین سودهای شگفت‌انگیزی دست نیافته‌اند. بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد که از 553 نمادی که در معاملات آخرین روز هفته گذشته در مجموع بورس، فرابورس و بازار پایه فعال بودند تنها 157 نماد رشدی برابر یا بیشتر از شاخص کل بورس داشتند و در سمت مقابل 396 نماد معادل 2/ 72 درصد از کل نمادهای سهامی فعال در بازار سرمایه در رقابت با شاخص کل جا ماندند. از این بین 16 نماد نیز طی این‌مدت به سهامداران خود زیان وارد کرده‌اند یا سودی نرسانده‌اند که خود اتفاقی جالب‌توجه در چنین بازاری است. نکته جالب توجه این است که نمادهایی که کمترین بازدهی را در سال‌جدید داشته‌اند، نمادهایی بوده‌اند که در سال 98 اغلب بازدهی‌های چند صد درصدی داشته‌اند و گاه تا 10 برابر هم رشد کرده‌اند. در سمت مقابل اما بسیاری از نمادهایی که طی این‌مدت رشدی بیش از شاخص کل را ثبت کرده‌اند، نمادهایی هستند که در سال گذشته بورس‌بازان اقبال چندانی به آنها نشان نمی‌دادند. به عبارتی دیگر شاهد اقبال گسترده سهامداران به جاماندگان سال 98 هستیم. جاماندگانی که حالا به این واسطه تبدیل به پیشران‌های شاخص سهام در سال 99 شده‌اند.

در این بین حضور نمادهای بزرگ بورس تهران هم در سطوح بالای این فهرست جالب توجه است. به‌عنوان مثال در صنعت شیمیایی «تاپیکو» در 25 روز کاری گذشته بیش از 115 درصد بازدهی داشته و ارزش بازار «فارس» به‌عنوان بزرگ‌ترین نماد بازار سرمایه هم با رشد 99 درصدی تقریبا دو برابر شده است. در گروه فلزات اساسی هم «کاوه» 5/ 88 درصد، «فولاد» به‌عنوان دومین نماد بزرگ بازار سهام بیش از 87 درصد و دیگر نماد بزرگ این صنعت یعنی «فملی» هم حدود 74 درصد رشد داشته است. «ثفارس» با رشد بیش از 167 درصدی بیشترین بازدهی در سال 99 را داشته است و در جایگاه‌های بعدی هم «وبانک»، «خبهمن»، «تبرک» و «وسدید» با رشدهای بیش از 150 درصدی قرار گرفته‌اند.

در سمت مقابل جدول اما اغلب نمادهای بازار پایه‌ای به چشم می‌خورند. به‌نظر می‌رسد از طرفی رشدهای عجیب این دسته از نمادها طی سال 98 و از جهتی دیگر دامنه نوسان محدودتر آنها منجر به ایجاد فشار فروش گسترده در بسیاری از این دسته نمادها شده است. در جدول نمادها با کمترین بازدهی «معیار» با بازدهی منفی 3/ 12 درصدی در صدر قرار گرفته و بعد از آن «غگل»، «جهرم»، «بایکا» و «دهدشت» دیگر نمادهایی هستند که بیشترین زیان را به سهامداران خود وارد کرده‌اند.

تداوم هجوم به بازار سهام

این روزها تمام فعالان بازار عقیده دارند که بخش عمده‌ای از رشدهای پرشتاب بازار سهام نه به علت ارزندگی سهام از نظر بنیادی بلکه به‌دلیل نقدینگی عظیمی است که در مسیر بورس تهران قرار گرفته است. در همین راستا هر روزه شاهد ثبت رکوردهای جدید در ارزش معاملات، ارزش صف‌های خرید و تعداد مشارکت‌کنندگان در عرضه‌های اولیه هستیم. این آمارها نشان‌دهنده هجوم مردم به بازار سرمایه و میل شدید آنها برای خرید سهام است. در همین راستا طی هفته گذشته در مجموع شاهد دادوستد 42 هزار و 880 میلیارد تومان سهام در بورس تهران بودیم که از این رقم حدود 7 هزار و 700 میلیارد تومان سهم معاملات روز چهارشنبه بود. در همین راستا طی پنج روز کاری هفته قبل ارزش معاملات خرد (بدون احتساب معاملات بلوک و اوراق) فرابورس ایران هم به بیش از 21 هزار و 340 میلیارد تومان رسید تا شاهد رسیدن ارزش معاملات خرد کل بازار سهام به عدد تقریبی 64 هزار و 220 میلیارد تومانی باشیم. چنین اقبالی به بورس تهران درحالی رقم می‌خورد که دیگر بازارهای موازی از جمله مسکن، ارز و سکه اغلب با رکودهای سنگینی مواجه بوده و بعضا در مدار نزولی حرکت کردند. به‌عنوان مثال درحالی طی هفته گذشته در بازار سهام به‌طور متوسط روزانه 12 هزار و 840 میلیارد تومان معامله انجام می‌شد که بررسی‌ها نشان از آن دارد که کل ارزش معاملات مسکن در تهران طی ماه اول سال رقمی بسیار کمتر از ارزش معاملات یک روز بازار سهام بوده است.

در این بین بخش عمده‌ای از این حجم عظیم معاملات توسط بورس‌بازان حقیقی انجام می‌شود. به‌طوری‌که این دسته از معامله‌گران طی هفته گذشته هم خریدار باقی ماندند و مالکیت حدود 5 هزار و 800 میلیارد تومان سهام را به پرتفوی خود افزودند که از این رقم بیش از 1480 میلیارد تومان سهم معاملات روز چهارشنبه بود. به این ترتیب در تمام 25 جلسه معاملاتی از ابتدای سال 99 بورس‌بازان حقیقی خریدار بودند و در مجموع خالص خرید 17 هزار و 589 میلیارد تومانی را ثبت کردند. طی هفته گذشته بیشترین اقبال حقیقی‌ها به صنایع فرآورده‌های نفتی، محصولات شیمیایی و ساخت خودرو و قطعات به‌واسطه بازگشایی و خریدهای سنگین در نماد «خگستر» بود.

آخرین روز هفته گذشته با یک عرضه اولیه دیگر در بازار دوم فرابورس ایران همراه شد. در عرضه اولیه نماد کوچک «غگیلا»، 40 میلیون سهم با قیمت هر سهم 1251 تومان بین متقاضیان توزیع شد. طی این روز بار دیگر رکورد تعداد مشارکت‌کنندگان با رسیدن به بیش از 2 میلیون و 357 هزار نفر شکسته شد تا شاهد ثبت رکوردی جدید در این زمینه باشیم. به این ترتیب در عرضه اولیه شیر پاستوریزه پگاه گیلان به هر کد معاملاتی حداکثر 15 سهم معادل 18 هزار و 800 تومان نقدینگی تخصیص یافت.

آزادسازی «عدالت»

سه‌شنبه شب هفته گذشته مقام معظم رهبری با صدور ابلاغیه‌ای ضمن موافقت با درخواست ریاست جمهوری برای آزادسازی سهام عدالت، بر انجام اقدامات لازم از سوی دولت در راستای بهره‌مندی هر چه سریع‌تر مردم از منافع سهام خود تاکید فرمودند. به این ترتیب با آزادسازی سهام عدالت، شاهد کامل‌تر شدن زنجیره اتفاقات مهم و بنیادی در بورس تهران طی سال 99 خواهیم بود. درحال‌حاضر ارزش بازار کل بورس و بازارهای اول و دوم فرابورس در مجموع رقمی نزدیک به 4000 هزار میلیارد تومان است. در صورتی که متوسط سهام شناور کل بازار سهام را حدود 20 درصد در نظر بگیریم، کل ارزش بازار سهام قابل معامله در بازار سرمایه به عددی حدود 800 هزار میلیارد تومان خواهد رسید. به گفته رئیس سازمان خصوصی‌سازی درحال حاضر ارزش سهام عدالت به رقمی درحدود 300 هزار میلیارد تومان رسیده است. به این ترتیب با آزادسازی سهام عدالت پس از 14 سال، عمق بازار سهام کشور می‌تواند حدود 38 درصد افزایش یابد. در کنار سهام عدالت، در سال‌جاری شاهد عرضه‌های بزرگ سهام دولت در قالب صندوق‌های قابل معامله ETF نیز خواهیم بود تا شاهد افزایش بیش از پیش عمق بازار سهام باشیم.

البته در صورت عدم مدیریت مناسب نحوه این آزادسازی‌ها ممکن است شاهد فشار فروشی بسیار سنگین در بازار سهام باشیم که در همین راستا رئیس سازمان خصوصی‌سازی در مورد نحوه خرید و فروش سهام عدالت، یادآور شد: باید شورای‌عالی بورس تصمیم بگیرد ولی کسی که در معاملات ثانویه وارد شود محدودیت‌هایی در خرید و فروش دارد. افرادی که غیرمستقیم وارد می‌شوند، اما فقط دغدغه مدیریت را دارند و شرکت سرمایه‌گذاری استان کارهای مربوط به معاملات داخل بورس را انجام می‌دهد و همچنین قرار است مشوق‌هایی نیز در نظر گرفته شود. به‌طور مثال محدودیت‌هایی از جمله اینکه چنانچه یک فرد دارنده 30 میلیون سهم از پرتفوی سهام عدالت است، تنها 20 درصد از این سبد را قادر باشد ظرف 6 ماه بفروشد. به این ترتیب فشار فروش نیز بر بازار سرمایه وارد نخواهد شد و مسیر بورس دچار نوسان نمی‌شود. البته مجدد تاکید می‌شود که تمامی این موارد به نظر شورای‌عالی بورس بستگی دارد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز،nبورس تهران از ابتدای سال‌جاری وارد یک روند صعودی غیرقابل باور شده است. به‌طوری که هر روز شاهد ثبت رکوردهایی باورنکردنی و فتح قله‌های جدید در بازار سهام هستیم.

در همین راستا آخرین روز کاری هفته گذشته هم دماسنج اصلی بورس تهران 32 هزار و 149 واحد دیگر رشد کرد تا شاهد رسیدن این نماگر به ارتفاع 878 هزار واحدی باشیم. حالا دیگر برای دست یافتن به شاخص یک میلیونی که تا همین چند وقت پیش چیزی شبیه به یک شوخی بود، کمتر از 14 درصد رشد نیاز است.

بد نیست که خاطر نشان کنیم با رشد بیش از 8/ 3 درصدی نماگر اصلی بازار سهام طی روز چهارشنبه، بازدهی هفتگی بورس تهران در هفته گذشته به عدد بی‌سابقه و البته عجیب 4/ 18 درصدی رسید. به عبارتی دیگر طی هفته قبل سرمایه‌گذاری در بورس به‌طور متوسط روزانه بیش از 4/ 3 درصد سودآوری داشته است.

البته در عمل بسیاری از سهامداران به سودهای کمتری از این عدد دست یافته‌اند که با بررسی کل نمادهای بازار سهام به‌نظر می‌رسد علت این عقب افتادن جمعی از رشد شاخص کل، جهش عمده‌ این نماگر به‌واسطه رشد قیمتی بالای چند نماد بزرگ بازار سهام است. شاهد این مدعا هم جا ماندن میزان رشد نماگر هموزن (با اثرپذیری یکسان از تمام نمادها) و شاخص کل فرابورس از دماسنج اصلی بورس تهران است.

روز چهارشنبه بورس تهران برای هجدهمین جلسه معاملاتی پیاپی در مدار صعودی قرار داشت. با رشد بیش از 8/ 3 درصدی شاخص کل، بازدهی بورس تهران از ابتدای سال‌جاری و طی تنها 25 روز کاری به رقم بی‌سابقه 2/ 71 درصدی رسید. اما نماگر هموزن باز هم در رشد روزانه عقب ماند و چهارشنبه 3/ 3 درصد به ارتفاع خود افزود تا رشد این نماگر از ابتدای سال به رقم 3/ 61 درصد برسد.

اما در فرابورس ‌به‌رغم صعود بی‌سابقه شاخص کل مقدار بازدهی از بورس عقب افتاده و با وجود رشد 5/ 3 شاخص کل این بازار در معاملات روز چهارشنبه بازدهی آن از ابتدای سال به 56 درصد رسید. به این ترتیب طی 25 روز کاری گذشته شتاب رشد شاخص کل بورس تهران که با توجه به وزن‌دار بودن اثر بالایی از نمادهای بزرگ می‌پذیرد، 16 درصد از نماگر هموزن و حدود 27 درصد از شاخص کل فرابورس ایران بیشتر بوده است.

بازندگان و برندگان سریع‌ترین جهش تاریخ بورس

همان‌طور که در بالاتر اشاره شد، رشد بیش از 71 درصدی شاخص کل از ابتدای سال لزوما به معنی کسب چنین سودی توسط تمام سهامداران نیست و در عمل بسیاری از بورس‌بازان به چنین سودهای شگفت‌انگیزی دست نیافته‌اند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که از 553 نمادی که در معاملات آخرین روز هفته گذشته در مجموع بورس، فرابورس و بازار پایه فعال بودند تنها 157 نماد رشدی برابر یا بیشتر از شاخص کل بورس داشتند و در سمت مقابل 396 نماد معادل 2/ 72 درصد از کل نمادهای سهامی فعال در بازار سرمایه در رقابت با شاخص کل جا ماندند. از این بین 16 نماد نیز طی این‌مدت به سهامداران خود زیان وارد کرده‌اند یا سودی نرسانده‌اند که خود اتفاقی جالب‌توجه در چنین بازاری است.

نکته جالب توجه این است که نمادهایی که کمترین بازدهی را در سال‌جدید داشته‌اند، نمادهایی بوده‌اند که در سال 98 اغلب بازدهی‌های چند صد درصدی داشته‌اند و گاه تا 10 برابر هم رشد کرده‌اند.

در سمت مقابل اما بسیاری از نمادهایی که طی این‌مدت رشدی بیش از شاخص کل را ثبت کرده‌اند، نمادهایی هستند که در سال گذشته بورس‌بازان اقبال چندانی به آنها نشان نمی‌دادند. به عبارتی دیگر شاهد اقبال گسترده سهامداران به جاماندگان سال 98 هستیم. جاماندگانی که حالا به این واسطه تبدیل به پیشران‌های شاخص سهام در سال 99 شده‌اند.

در این بین حضور نمادهای بزرگ بورس تهران هم در سطوح بالای این فهرست جالب توجه است. به‌عنوان مثال در صنعت شیمیایی «تاپیکو» در 25 روز کاری گذشته بیش از 115 درصد بازدهی داشته و ارزش بازار «فارس» به‌عنوان بزرگ‌ترین نماد بازار سرمایه هم با رشد 99 درصدی تقریبا دو برابر شده است.

در گروه فلزات اساسی هم «کاوه» 5/ 88 درصد، «فولاد» به‌عنوان دومین نماد بزرگ بازار سهام بیش از 87 درصد و دیگر نماد بزرگ این صنعت یعنی «فملی» هم حدود 74 درصد رشد داشته است. «ثفارس» با رشد بیش از 167 درصدی بیشترین بازدهی در سال 99 را داشته است و در جایگاه‌های بعدی هم «وبانک»، «خبهمن»، «تبرک» و «وسدید» با رشدهای بیش از 150 درصدی قرار گرفته‌اند.

در سمت مقابل جدول اما اغلب نمادهای بازار پایه‌ای به چشم می‌خورند. به‌نظر می‌رسد از طرفی رشدهای عجیب این دسته از نمادها طی سال 98 و از جهتی دیگر دامنه نوسان محدودتر آنها منجر به ایجاد فشار فروش گسترده در بسیاری از این دسته نمادها شده است.

در جدول نمادها با کمترین بازدهی «معیار» با بازدهی منفی 3/ 12 درصدی در صدر قرار گرفته و بعد از آن «غگل»، «جهرم»، «بایکا» و «دهدشت» دیگر نمادهایی هستند که بیشترین زیان را به سهامداران خود وارد کرده‌اند.

تداوم هجوم به بازار سهام

این روزها تمام فعالان بازار عقیده دارند که بخش عمده‌ای از رشدهای پرشتاب بازار سهام نه به علت ارزندگی سهام از نظر بنیادی بلکه به‌دلیل نقدینگی عظیمی است که در مسیر بورس تهران قرار گرفته است. در همین راستا هر روزه شاهد ثبت رکوردهای جدید در ارزش معاملات، ارزش صف‌های خرید و تعداد مشارکت‌کنندگان در عرضه‌های اولیه هستیم. این آمارها نشان‌دهنده هجوم مردم به بازار سرمایه و میل شدید آنها برای خرید سهام است.

در همین راستا طی هفته گذشته در مجموع شاهد دادوستد 42 هزار و 880 میلیارد تومان سهام در بورس تهران بودیم که از این رقم حدود 7 هزار و 700 میلیارد تومان سهم معاملات روز چهارشنبه بود. در همین راستا طی پنج روز کاری هفته قبل ارزش معاملات خرد (بدون احتساب معاملات بلوک و اوراق) فرابورس ایران هم به بیش از 21 هزار و 340 میلیارد تومان رسید تا شاهد رسیدن ارزش معاملات خرد کل بازار سهام به عدد تقریبی 64 هزار و 220 میلیارد تومانی باشیم.

چنین اقبالی به بورس تهران درحالی رقم می‌خورد که دیگر بازارهای موازی از جمله مسکن، ارز و سکه اغلب با رکودهای سنگینی مواجه بوده و بعضا در مدار نزولی حرکت کردند. به‌عنوان مثال درحالی طی هفته گذشته در بازار سهام به‌طور متوسط روزانه 12 هزار و 840 میلیارد تومان معامله انجام می‌شد که بررسی‌ها نشان از آن دارد که کل ارزش معاملات مسکن در تهران طی ماه اول سال رقمی بسیار کمتر از ارزش معاملات یک روز بازار سهام بوده است.

در این بین بخش عمده‌ای از این حجم عظیم معاملات توسط بورس‌بازان حقیقی انجام می‌شود. به‌طوری‌که این دسته از معامله‌گران طی هفته گذشته هم خریدار باقی ماندند و مالکیت حدود 5 هزار و 800 میلیارد تومان سهام را به پرتفوی خود افزودند که از این رقم بیش از 1480 میلیارد تومان سهم معاملات روز چهارشنبه بود.

به این ترتیب در تمام 25 جلسه معاملاتی از ابتدای سال 99 بورس‌بازان حقیقی خریدار بودند و در مجموع خالص خرید 17 هزار و 589 میلیارد تومانی را ثبت کردند. طی هفته گذشته بیشترین اقبال حقیقی‌ها به صنایع فرآورده‌های نفتی، محصولات شیمیایی و ساخت خودرو و قطعات به‌واسطه بازگشایی و خریدهای سنگین در نماد «خگستر» بود.

آخرین روز هفته گذشته با یک عرضه اولیه دیگر در بازار دوم فرابورس ایران همراه شد. در عرضه اولیه نماد کوچک «غگیلا»، 40 میلیون سهم با قیمت هر سهم 1251 تومان بین متقاضیان توزیع شد.

طی این روز بار دیگر رکورد تعداد مشارکت‌کنندگان با رسیدن به بیش از 2 میلیون و 357 هزار نفر شکسته شد تا شاهد ثبت رکوردی جدید در این زمینه باشیم. به این ترتیب در عرضه اولیه شیر پاستوریزه پگاه گیلان به هر کد معاملاتی حداکثر 15 سهم معادل 18 هزار و 800 تومان نقدینگی تخصیص یافت.

آزادسازی «عدالت»

سه‌شنبه شب هفته گذشته مقام معظم رهبری با صدور ابلاغیه‌ای ضمن موافقت با درخواست ریاست جمهوری برای آزادسازی سهام عدالت، بر انجام اقدامات لازم از سوی دولت در راستای بهره‌مندی هر چه سریع‌تر مردم از منافع سهام خود تاکید فرمودند. به این ترتیب با آزادسازی سهام عدالت، شاهد کامل‌تر شدن زنجیره اتفاقات مهم و بنیادی در بورس تهران طی سال 99 خواهیم بود.

درحال‌حاضر ارزش بازار کل بورس و بازارهای اول و دوم فرابورس در مجموع رقمی نزدیک به 4000 هزار میلیارد تومان است. در صورتی که متوسط سهام شناور کل بازار سهام را حدود 20 درصد در نظر بگیریم، کل ارزش بازار سهام قابل معامله در بازار سرمایه به عددی حدود 800 هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

به گفته رئیس سازمان خصوصی‌سازی درحال حاضر ارزش سهام عدالت به رقمی درحدود 300 هزار میلیارد تومان رسیده است. به این ترتیب با آزادسازی سهام عدالت پس از 14 سال، عمق بازار سهام کشور می‌تواند حدود 38 درصد افزایش یابد. در کنار سهام عدالت، در سال‌جاری شاهد عرضه‌های بزرگ سهام دولت در قالب صندوق‌های قابل معامله ETF نیز خواهیم بود تا شاهد افزایش بیش از پیش عمق بازار سهام باشیم.

البته در صورت عدم مدیریت مناسب نحوه این آزادسازی‌ها ممکن است شاهد فشار فروشی بسیار سنگین در بازار سهام باشیم که در همین راستا رئیس سازمان خصوصی‌سازی در مورد نحوه خرید و فروش سهام عدالت، یادآور شد: باید شورای‌عالی بورس تصمیم بگیرد ولی کسی که در معاملات ثانویه وارد شود محدودیت‌هایی در خرید و فروش دارد.

افرادی که غیرمستقیم وارد می‌شوند، اما فقط دغدغه مدیریت را دارند و شرکت سرمایه‌گذاری استان کارهای مربوط به معاملات داخل بورس را انجام می‌دهد و همچنین قرار است مشوق‌هایی نیز در نظر گرفته شود.

به‌طور مثال محدودیت‌هایی از جمله اینکه چنانچه یک فرد دارنده 30 میلیون سهم از پرتفوی سهام عدالت است، تنها 20 درصد از این سبد را قادر باشد ظرف 6 ماه بفروشد. به این ترتیب فشار فروش نیز بر بازار سرمایه وارد نخواهد شد و مسیر بورس دچار نوسان نمی‌شود. البته مجدد تاکید می‌شود که تمامی این موارد به نظر شورای‌عالی بورس بستگی دارد.

منبع: دنیای‌اقتصاد

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

پرسودترین سبدهای بورس 99

 بد نیست که خاطر نشان کنیم با رشد بیش از 8/ 3 درصدی نماگر اصلی بازار سهام طی روز چهارشنبه، بازدهی هفتگی بورس تهران در هفته گذشته به عدد بی‌سابقه و البته عجیب 4/ 18 درصدی رسید. به عبارتی دیگر طی هفته قبل سرمایه‌گذاری در بورس به‌طور متوسط روزانه بیش از 4/ 3 درصد سودآوری داشته است. البته در عمل بسیاری از سهامداران به سودهای کمتری از این عدد دست یافته‌اند که با بررسی کل نمادهای بازار سهام به‌نظر می‌رسد علت این عقب افتادن جمعی از رشد شاخص کل، جهش عمده‌ این نماگر به‌واسطه رشد قیمتی بالای چند نماد بزرگ بازار سهام است. شاهد این مدعا هم جا ماندن میزان رشد نماگر هموزن (با اثرپذیری یکسان از تمام نمادها) و شاخص کل فرابورس از دماسنج اصلی بورس تهران است.

روز چهارشنبه بورس تهران برای هجدهمین جلسه معاملاتی پیاپی در مدار صعودی قرار داشت. با رشد بیش از 8/ 3 درصدی شاخص کل، بازدهی بورس تهران از ابتدای سال‌جاری و طی تنها 25 روز کاری به رقم بی‌سابقه 2/ 71 درصدی رسید. اما نماگر هموزن باز هم در رشد روزانه عقب ماند و چهارشنبه 3/ 3 درصد به ارتفاع خود افزود تا رشد این نماگر از ابتدای سال به رقم 3/ 61 درصد برسد. اما در فرابورس ‌به‌رغم صعود بی‌سابقه شاخص کل مقدار بازدهی از بورس عقب افتاده و با وجود رشد 5/ 3 شاخص کل این بازار در معاملات روز چهارشنبه بازدهی آن از ابتدای سال به 56 درصد رسید. به این ترتیب طی 25 روز کاری گذشته شتاب رشد شاخص کل بورس تهران که با توجه به وزن‌دار بودن اثر بالایی از نمادهای بزرگ می‌پذیرد، 16 درصد از نماگر هموزن و حدود 27 درصد از شاخص کل فرابورس ایران بیشتر بوده است.

09-02

 

بازندگان و برندگان سریع‌ترین جهش تاریخ بورس

همان‌طور که در بالاتر اشاره شد، رشد بیش از 71 درصدی شاخص کل از ابتدای سال لزوما به معنی کسب چنین سودی توسط تمام سهامداران نیست و در عمل بسیاری از بورس‌بازان به چنین سودهای شگفت‌انگیزی دست نیافته‌اند. بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد که از 553 نمادی که در معاملات آخرین روز هفته گذشته در مجموع بورس، فرابورس و بازار پایه فعال بودند تنها 157 نماد رشدی برابر یا بیشتر از شاخص کل بورس داشتند و در سمت مقابل 396 نماد معادل 2/ 72 درصد از کل نمادهای سهامی فعال در بازار سرمایه در رقابت با شاخص کل جا ماندند. از این بین 16 نماد نیز طی این‌مدت به سهامداران خود زیان وارد کرده‌اند یا سودی نرسانده‌اند که خود اتفاقی جالب‌توجه در چنین بازاری است. نکته جالب توجه این است که نمادهایی که کمترین بازدهی را در سال‌جدید داشته‌اند، نمادهایی بوده‌اند که در سال 98 اغلب بازدهی‌های چند صد درصدی داشته‌اند و گاه تا 10 برابر هم رشد کرده‌اند. در سمت مقابل اما بسیاری از نمادهایی که طی این‌مدت رشدی بیش از شاخص کل را ثبت کرده‌اند، نمادهایی هستند که در سال گذشته بورس‌بازان اقبال چندانی به آنها نشان نمی‌دادند. به عبارتی دیگر شاهد اقبال گسترده سهامداران به جاماندگان سال 98 هستیم. جاماندگانی که حالا به این واسطه تبدیل به پیشران‌های شاخص سهام در سال 99 شده‌اند.

در این بین حضور نمادهای بزرگ بورس تهران هم در سطوح بالای این فهرست جالب توجه است. به‌عنوان مثال در صنعت شیمیایی «تاپیکو» در 25 روز کاری گذشته بیش از 115 درصد بازدهی داشته و ارزش بازار «فارس» به‌عنوان بزرگ‌ترین نماد بازار سرمایه هم با رشد 99 درصدی تقریبا دو برابر شده است. در گروه فلزات اساسی هم «کاوه» 5/ 88 درصد، «فولاد» به‌عنوان دومین نماد بزرگ بازار سهام بیش از 87 درصد و دیگر نماد بزرگ این صنعت یعنی «فملی» هم حدود 74 درصد رشد داشته است. «ثفارس» با رشد بیش از 167 درصدی بیشترین بازدهی در سال 99 را داشته است و در جایگاه‌های بعدی هم «وبانک»، «خبهمن»، «تبرک» و «وسدید» با رشدهای بیش از 150 درصدی قرار گرفته‌اند.

در سمت مقابل جدول اما اغلب نمادهای بازار پایه‌ای به چشم می‌خورند. به‌نظر می‌رسد از طرفی رشدهای عجیب این دسته از نمادها طی سال 98 و از جهتی دیگر دامنه نوسان محدودتر آنها منجر به ایجاد فشار فروش گسترده در بسیاری از این دسته نمادها شده است. در جدول نمادها با کمترین بازدهی «معیار» با بازدهی منفی 3/ 12 درصدی در صدر قرار گرفته و بعد از آن «غگل»، «جهرم»، «بایکا» و «دهدشت» دیگر نمادهایی هستند که بیشترین زیان را به سهامداران خود وارد کرده‌اند.

تداوم هجوم به بازار سهام

این روزها تمام فعالان بازار عقیده دارند که بخش عمده‌ای از رشدهای پرشتاب بازار سهام نه به علت ارزندگی سهام از نظر بنیادی بلکه به‌دلیل نقدینگی عظیمی است که در مسیر بورس تهران قرار گرفته است. در همین راستا هر روزه شاهد ثبت رکوردهای جدید در ارزش معاملات، ارزش صف‌های خرید و تعداد مشارکت‌کنندگان در عرضه‌های اولیه هستیم. این آمارها نشان‌دهنده هجوم مردم به بازار سرمایه و میل شدید آنها برای خرید سهام است. در همین راستا طی هفته گذشته در مجموع شاهد دادوستد 42 هزار و 880 میلیارد تومان سهام در بورس تهران بودیم که از این رقم حدود 7 هزار و 700 میلیارد تومان سهم معاملات روز چهارشنبه بود. در همین راستا طی پنج روز کاری هفته قبل ارزش معاملات خرد (بدون احتساب معاملات بلوک و اوراق) فرابورس ایران هم به بیش از 21 هزار و 340 میلیارد تومان رسید تا شاهد رسیدن ارزش معاملات خرد کل بازار سهام به عدد تقریبی 64 هزار و 220 میلیارد تومانی باشیم. چنین اقبالی به بورس تهران درحالی رقم می‌خورد که دیگر بازارهای موازی از جمله مسکن، ارز و سکه اغلب با رکودهای سنگینی مواجه بوده و بعضا در مدار نزولی حرکت کردند. به‌عنوان مثال درحالی طی هفته گذشته در بازار سهام به‌طور متوسط روزانه 12 هزار و 840 میلیارد تومان معامله انجام می‌شد که بررسی‌ها نشان از آن دارد که کل ارزش معاملات مسکن در تهران طی ماه اول سال رقمی بسیار کمتر از ارزش معاملات یک روز بازار سهام بوده است.

در این بین بخش عمده‌ای از این حجم عظیم معاملات توسط بورس‌بازان حقیقی انجام می‌شود. به‌طوری‌که این دسته از معامله‌گران طی هفته گذشته هم خریدار باقی ماندند و مالکیت حدود 5 هزار و 800 میلیارد تومان سهام را به پرتفوی خود افزودند که از این رقم بیش از 1480 میلیارد تومان سهم معاملات روز چهارشنبه بود. به این ترتیب در تمام 25 جلسه معاملاتی از ابتدای سال 99 بورس‌بازان حقیقی خریدار بودند و در مجموع خالص خرید 17 هزار و 589 میلیارد تومانی را ثبت کردند. طی هفته گذشته بیشترین اقبال حقیقی‌ها به صنایع فرآورده‌های نفتی، محصولات شیمیایی و ساخت خودرو و قطعات به‌واسطه بازگشایی و خریدهای سنگین در نماد «خگستر» بود.

آخرین روز هفته گذشته با یک عرضه اولیه دیگر در بازار دوم فرابورس ایران همراه شد. در عرضه اولیه نماد کوچک «غگیلا»، 40 میلیون سهم با قیمت هر سهم 1251 تومان بین متقاضیان توزیع شد. طی این روز بار دیگر رکورد تعداد مشارکت‌کنندگان با رسیدن به بیش از 2 میلیون و 357 هزار نفر شکسته شد تا شاهد ثبت رکوردی جدید در این زمینه باشیم. به این ترتیب در عرضه اولیه شیر پاستوریزه پگاه گیلان به هر کد معاملاتی حداکثر 15 سهم معادل 18 هزار و 800 تومان نقدینگی تخصیص یافت.

آزادسازی «عدالت»

سه‌شنبه شب هفته گذشته مقام معظم رهبری با صدور ابلاغیه‌ای ضمن موافقت با درخواست ریاست جمهوری برای آزادسازی سهام عدالت، بر انجام اقدامات لازم از سوی دولت در راستای بهره‌مندی هر چه سریع‌تر مردم از منافع سهام خود تاکید فرمودند. به این ترتیب با آزادسازی سهام عدالت، شاهد کامل‌تر شدن زنجیره اتفاقات مهم و بنیادی در بورس تهران طی سال 99 خواهیم بود. درحال‌حاضر ارزش بازار کل بورس و بازارهای اول و دوم فرابورس در مجموع رقمی نزدیک به 4000 هزار میلیارد تومان است. در صورتی که متوسط سهام شناور کل بازار سهام را حدود 20 درصد در نظر بگیریم، کل ارزش بازار سهام قابل معامله در بازار سرمایه به عددی حدود 800 هزار میلیارد تومان خواهد رسید. به گفته رئیس سازمان خصوصی‌سازی درحال حاضر ارزش سهام عدالت به رقمی درحدود 300 هزار میلیارد تومان رسیده است. به این ترتیب با آزادسازی سهام عدالت پس از 14 سال، عمق بازار سهام کشور می‌تواند حدود 38 درصد افزایش یابد. در کنار سهام عدالت، در سال‌جاری شاهد عرضه‌های بزرگ سهام دولت در قالب صندوق‌های قابل معامله ETF نیز خواهیم بود تا شاهد افزایش بیش از پیش عمق بازار سهام باشیم.

البته در صورت عدم مدیریت مناسب نحوه این آزادسازی‌ها ممکن است شاهد فشار فروشی بسیار سنگین در بازار سهام باشیم که در همین راستا رئیس سازمان خصوصی‌سازی در مورد نحوه خرید و فروش سهام عدالت، یادآور شد: باید شورای‌عالی بورس تصمیم بگیرد ولی کسی که در معاملات ثانویه وارد شود محدودیت‌هایی در خرید و فروش دارد. افرادی که غیرمستقیم وارد می‌شوند، اما فقط دغدغه مدیریت را دارند و شرکت سرمایه‌گذاری استان کارهای مربوط به معاملات داخل بورس را انجام می‌دهد و همچنین قرار است مشوق‌هایی نیز در نظر گرفته شود. به‌طور مثال محدودیت‌هایی از جمله اینکه چنانچه یک فرد دارنده 30 میلیون سهم از پرتفوی سهام عدالت است، تنها 20 درصد از این سبد را قادر باشد ظرف 6 ماه بفروشد. به این ترتیب فشار فروش نیز بر بازار سرمایه وارد نخواهد شد و مسیر بورس دچار نوسان نمی‌شود. البته مجدد تاکید می‌شود که تمامی این موارد به نظر شورای‌عالی بورس بستگی دارد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، در معاملات ابتدایی بازار سهام در روز دوشنبه، شاخص کل بورس تهران با رشدی 7هزار واحدی وارد کانال 506هزار واحدی شد.

وضعیت ابتدایی شاخص در روز دوشنبه

در جریان معاملات اول وقت امروز، سه نماد فولاد، فملی و پارس به ترتیب با 632، 493 و 409 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. حجم معاملات در 30 دقیقه ابتدایی بازار نشان از داد و ستد نزدیک به 900میلیون سهم می‌دهد که این معاملات ارزشی معادل 9 هزار و 250 میلیارد ریال داشته‌اند. در این میان وتجارت با بیش از 300میلیون سهم معامله بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داده است. در این مدت 344نماد در محدوده مثبت و 138 نماد نیز در محدوده منفی معامله می‌شوند و به نظر می‌رسد هر چه از زمان آغاز بازار بیشتر می‌گذرد تعداد سهامی که در محدوده منفی معامله می‌شوند رو به فزونی بگذارد.

نمادهای تاثیرگذار بر شاخص

در 30 دقیقه ابتدایی بازار، سه نماد ومهان، ثفارس و قرن همچنان با صف خرید چندصد میلیونی همراه هستند و این در حالی است که نماد ومهان به دلیل نوسات 50درصدی قیمت به حالت متوقف درآمده است.

 

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، در آغاز معاملات اول وقت روز سه‌شنبه شاخص کل با بیش از 3 هزار واحد افزایش مجددا وارد کانال 572 هزار واحدی شد تا افت روز گذشته خود را به فراموشی بسپارد.

در جریان معاملات ابتدایی امروز، سه نماد فملی، حکشتی و فولاد به ترتیب با 390 و 282 و 194 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادها کالا و بورس با 197 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند. در 35 دقیقه ابتدایی معاملات بورس نزدیک 300 هزار معامله صورت گرفت که طی آن بالغ بر یک میلیارد و 500 میلیون سهم با ارزشی نزدیک به 13 هزار میلیارد ریال دادوستد شدند.

در معاملات فرابورس نیز پس از انجام نزدیک به 150 هزار معامله، بیش از 600 میلیون سهم جابجا شد. که سه نماد ذوب، دماوند و شگویا بیشترین تاثیر را بر مثبت بودن شاخص داشتند.

معاملات روز سه‌شنبه در حالی در حال انجام است که گروه انبوه‌سازی و بانکها از نظر حجم معاملات پیشتاز هستند و در ارزش معاملات نیز بعد از انبوه‌سازی گروه محصولات شیمیایی پرمعامله‌ترین گروه بازار به شمار می‎روند. نماد ثفارس با بیش از یک هزار 150 میلیارد ریال بیشترین ارزش معاملات و نماد ذوب با بیش از 125 میلیون بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.