دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
28 شهریور 1399

در این گزارش با ارزش ترین صندوق های سرمایه گذاری براساس ارزش خالص دارایی لیست شده‌اند، تا مخاطبان سیگنال با دید بهتری پول خود را به صندوق های سرمایه گذاری بسپارند.

سال 99 نقطه عطفی در بازار سرمایه

یکی از اتفاقات بسیار خوبی که در سال 99 برای بازار سرمایه افتاد، افزایش حجم و ارزش معاملات بود. با بیشتر شدن تعداد فعالان بازار سرمایه و صدور کدهای بورسی جدید، جان تازه ای به بازار بورس بخشیده شد. طبق آمار، حدود یک و نیم میلیون کد بورسی جدید در سه ماه ابتدایی سال 99 صادر شد. ارزش معاملات در همین سه ماه بیش از کل سال 98 برآورد شده است. حمایت های مسئولان و کاهش نرخ سود سپرده های بانکی نیز مزید بر علت شد تا روز به روز حجم نقدینگی موجود در بازار بیشتر و بیشتر شود.

در این میان صندوق های سرمایه گذاری به عنوان انتخابی هوشمندانه برای تازه واردان در بازار سرمایه، وارد گود شدند و دارایی های صندوق ها به طرز چشمگیری رو به افزایش گذاشت. افزایش خالص ارزش دارایی ها در صندوق های سرمایه گذاری به حدی بود که برخی از صندوق ها با کمبود تعداد واحد سرمایه گذاری مواجه شدند و به سقف میزان مجاز سرمایه گذاری رسیدند. در این حال بعضی از صندوق ها توانستند با مجوز سازمان بورس تعداد واحدهای سرمایه گذاری صندوق را افزایش دهند و منابع مالی بیشتری جذب کنند.

جذب سرمایه برای هر کسب و کاری اهمیت فوق العاده و تعیین کننده ای دارد اما برای صندوق های سرمایه گذاری که نهاد های مالی و حقوقی هستند که خدمات­شان مستقیما با مدیریت سرمایه های عمومی در ارتباط است، این اهمیت چندین برابر می شود. طبیعتا علت های زیادی وجود دارد که باعث می شود یک صندوق منابع مالی بیشتری از سایر صندوق ها جذب کند.

توانایی و مهارت مدیران صندوق ها، تبلیغات، تولید محتوای تخصصی، ارتباط با بانک ها و عملکرد درخشان در گذشته؛ از جمله عواملی هستند که باعث می شوند جذب منابع در صندوق های سرمایه گذاری با یکدیگر متفاوت باشد. از نظر میزان دارایی، صندوق های سرمایه گذاری را در یک تقسیم بندی کلی به دو دسته کوچک و بزرگ تقسیم می کنند. این تقسیم بندی بر اساس قوانین سازمان بورس انجام می شود و سقف دارایی مجاز در هر صندوق، نوع آن را مشخص می کند. موسسان صندوق در زمان تاسیس صندوق باید اندازه صندوق را با توجه به سرمایه اولیه ثبت شده و قوانین سازمان بورس مشخص نمایند.

در این گزارش نگاهی به صندوق های سرمایه گذاری برتر از نظر ارزش خالص دارایی ها می اندازیم.

این گزارش که در پایان فصل بهار سال 99 تهیه شده است به معرفی سه صندوق برتر از انواع صندوق های سرمایه گذاری می پردازد. گفتنی است صندوق های سرمایه گذاری در سه نوع با درآمد ثابت، سهامی و مختلط تقسیم شده اند.


با ارزش ترین صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت

نام صندوقخالص ارزش دارایی (میلیون ریال)
گنجینه زرین شهر301,764,519
لوتوس پارسیان199,962,518
ره آورد آباد مسکن148,707,846

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت در مقایسه با سایر صندوق های سرمایه گذاری ارزشی به مراتب بالاتر دارند. آمار کلی نشان می دهد که 90 درصد سرمایه های جذب شده در تمام صندوق های سرمایه گذاری، به صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت اختصاص پیدا کرده است.

صندوق گنجینه زرین شهر تحت مدیریت شرکت تامین سرمایه تمدن فعالیت می کند و در لیست صندوق های بانکی قرار دارد. صندوق گنجینه زرین شهر جزو صندوق های بانک شهر می باشد و به صورت ماهانه (مشابه حساب های سپرده بانکی) تقسیم سود می کند. بیشترین خالص ارزش دارایی در بین صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت در اختیار صندوق گنجینه زرین شهر قرار دارد. ارزش این صندوق 30 هزار میلیارد تومان است و با دومین صندوق بزرگ درآمد ثابت، اختلاف معنادار 10 هزار میلیارد تومانی دارد.

صندوق لوتوس پارسیان با مدیریت سرمایه ای در حدود 20 هزار میلیارد تومان در رده دوم قرار دارد. صندوق ره آورد آباد مسکن با ارزش دارایی بالغ بر 14 هزار میلیارد تومان در جایگاه سوم قرار گرفته است. صندوق ره آورد آباد مسکن نیز جزو صندوق های بانکی بوده و تحت مدیریت کارگزاری بانک مسکن فعالیت می کند.


با ارزش ترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی

نام صندوقخالص ارزش دارایی (میلیون ریال)
مشترک پیشرو29,735,482
مشترک ارزش کاوان آینده25,812,416
مشترک بورسیران18,829,388

در صندوق های سهامی بیشترین خالص ارزش دارایی ها مربوط به صندوق مشترک پیشرو می باشد. این صندوق از زیر مجموعه های شرکت سبدگردان انتخاب مفید است و بیش از 2 هزار و 900 میلیارد تومان ارزش دارد.

دومین صندوق سهامی برتر از نظر ارزش دارایی ها، صندوق مشترک ارزش کاوان آینده با 2 هزار و پانصد میلیارد تومان و سومین صندوق هم صندوق مشترک بورسیران با یک هزار و هشتصد میلیارد تومان دارایی است.

بیشتر بخوانید
تحلیل پرتفوی صندوق بورسیران

با ارزش ترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط

نام صندوقخالص ارزش دارایی (میلیون ریال)
تجربه ایرانیان8,309,595
ثروت آفرین پارسیان3,511,648
مختلط گوهر نفیس تمدن3,446,767

صندوق تجربه ایرانیان در بین صندوق های مختلط با اختلاف زیاد نسبت به سایر صندوق ها در صدر جدول بالاترین خالص ارزش دارایی قرار دارد. این صندوق با مدیریت بیش از 800 میلیارد تومان سرمایه عنوان پرطرفدارترین صندوق مختلط را نصیب خود کرده است. جالب است که این صندوق نیز مشابه صندوق های با درآمد ثابت جزو صندوق های بانکی ست. کارگزاری بانک آینده که زیر نظر بانک آینده فعالیت می کند مدیر صندوق تجربه ایرانیان است. شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان با مدیریت صندوق ثروت آفرین پارسیان دومین صندوق ارزشمند از نوع مختلط را در اختیار دارد. صندوق ثروت آفرین پارسیان جزو صندوق های ETF بوده و در بورس با نماد “ثروتم” مورد معامله قرار می گیرد. ارزش دارایی های این صندوق به بیش از 350 میلیارد تومان می رسد.

بیشتر بخوانید
لیست 10 صندوق سرمایه گذاری برتر در بهار 99
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

برترین و پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری ETF در خردادماه 99 معرفی شدند.

صندوق های سرمایه گذاری “پارند پایدار سپهر“، “افق ملت” و “آرمان سپهر آشنا” به ترتیب در انواع صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت، سهامی و مختلط؛ بالاترین بازدهی ماهانه (خردادماه 99) را کسب کردند.

خرداد 99 ، تداوم پرقدرت بازار سرمایه

از ابتدای سال جاری برای ۱.۲ میلیون نفر کد بورسی جدید صادر شده و مجموع کدهای بورسی سرمایه‌گذاران فعال در بازار سرمایه به بیش از ۱۱ میلیون رسید. این موضوع در حالی ست که بسیاری از تازه واردان شناخت صحیحی از ماهیت بازار سرمایه ندارند و انبوهی از سهام شرکت های مختلف باعث سردرگمی آنها شده است. شبکه های اجتماعی نیز با موج تقاضای سرمایه گذاری در بورس همراه شدند و بسیاری از فعالان فضای مجازی به مباحث مرتبط با بورس می پردازند. معامله کردن در بازاری که مثبت است و هر روز رکورد جدیدی به ثبت می رسد هیجان بالایی دارد اما چیزی که شاید افراد مبتدی از آن غافل باشند این است که معاملات بیشتر برابر با سود بیشتر نیست بلکه برعکس با افزایش کارمزد معاملات، پتانسیل سود نهایی کمتر خواهد شد. صنایع مختلف و شرکت های متنوع با خبرهای مثبتی از راه می رسند و تبلیغات مختلف، معامله گران تازه وارد را بیش از پیش سردرگم می کند.

در همین زمان صندوق های سرمایه گذاری به خصوص صندوق های ETF (قابل معامله در بورس) می توانند انتخاب بهینه ای برای سرمایه گذاران باشند. در روزهایی که بهار بورس را گذراندیم و وارد تابستان داغ بازدهی های شگفت انگیز بورس شدیم، صندوق های سهامی بیش از همه از جو مثبت ایجاد شده بهره می برند.

در ادامه آمار و عملکرد صندوق های سرمایه گذاری ETF را بررسی خواهیم کرد.

پربازده ترین صندوق های قابل معامله (ETF) در خرداد ماه 99

صندوق های سرمایه گذاری بورسی ETF  ، صندوق هایی هستند که در بورس و به صورت آنلاین، خرید و فروش می شوند. سیگنال در این گزارش به بررسی عملکرد تمام صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس طی خردادماه 99 می پردازد.

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در سه طبقه اصلی ، شامل صندوق های با درآمد ثابت، صندوق های سهامی و صندوق های مختلط تقسیم بندی شده اند و از نظر درصد بازدهی ماهانه (خردادماه 99) در جداول جداگانه قرار داده شده اند.


پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) درآمد ثابت

عملکرد صندوق های درآمد ثابت قابل معامله در بورس در خردادماه 99 به شرح زیر است:

پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) درآمد ثابت

میانگین سالانه شده بازدهی صندوق های با درآمد ثابت قابل معامله در بورس درخردادماه 99 حدودا 40 بود.

صندوق پارند پایدار سپهر که تحت مدیریت شرکت تامین سرمایه سپهر در بازار سرمایه فعالیت می کند؛ در خردادماه 99 بهترین عملکرد را داشت و با 8.83% بازدهی ماهانه در صدر جدول جای گرفت. این بازدهی برای صندوق های با درآمد ثابت از نوع ETF یک رکورد تاریخی به حساب می آید.

اطلاعات تکمیلی در مورد تمام صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت قابل معامله در بورس به شرح زیر است:

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه ( خردادماه 99 )
اولپارند پایدار سپهرپارند8.83
دومبا درآمد ثابت تصمیمتصمیم6.42
سومآرمان آتی کوثرآکورد5.50
چهارمگنجینه آینده روشنصایند4.55
پنجمبا درآمد ثابت کیانکیان4.40
ششمامین یکم فرداامین یکم3.81
هفتمسپهر خبرگان نفتسخند3.71
هشتمپاداش سهامداری توسعه یکمسپاس3.34
نهماندیشه ورزان صبا تامیناوصتا3.26
دهمافرا نماد پایدارافران3.09
یازدهمدارا الگوریتمدارا2.84
دوازدهمبا درآمد ثابت معیاردمعیار2.76
سیزدهمارمغان ایرانیانارمغان2.01
چهاردهماعتماد آفرین پارسیاناعتماد1.99
پانزدهمگنجینه یکم آویدگنجین1.75
شانزدهمیاقوت آگاهیاقوت1.61
هفدهممشترک آسمان امیدآسامید1.53
هجدهمفیروزه آسیافیروزا1.39
نوزدهمبا درآمد ثابت کمندکمند0.03

صندوق با درآمد ثابت کمند که با ارزش ترین صندوق ETF است و در ماه گذشته نیز عملکرد ضعیفی داشت در خردادماه 99 نیز در انتهای جدول قرار گرفت و بازدهی 0.03% را به ثبت رساند.

قابل ذکر است بعضی از صندوق های درآمد ثابت به صورت منظم سود تقسیم می کنند.


پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) سهامی

عملکرد صندوق های سهامی قابل معامله در بورس در خردادماه 99 به شرح زیر است:

پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) سهامی

طبق جدول بالا بهترین صندوق سهامی ETF در خردادماه 99 بازده 33.96 درصدی به دست آورد. پنج صندوق برتر سهامی بازدهی بالاتری از شاخص کل بورس کسب کردند. بازدهی شاخص کل در ماه گذشته حدودا 28 درصد بود و صندوق های سهامی به طور میانگین همین مقدار بازدهی را به نمایش گذاشتند.

بیشتر بخوانید
10 صندوق برتر در خرداد 99 کدام بودند؟

صندوق امین تدبیرگران فردا با نماد “الماس” از سایر صندوق های سهامی ضعیف تر عمل کرد و در رده آخر جای گرفت.

در خردادماه 99 صندوق ارزش آفرین بیدار به بازار سرمایه معرفی شد و سیزدهمین صندوق سهامی بود که جمع ETFهای سهامی پیوست. ورود این صندوق به بازار سرمایه با ثبت یک رکورد برای صندوق های سرمایه گذاری همراه شد. برای نخستین بار در بورس اوراق بهادار تهران با استقبال سرمایه‌گذاران، یک صندوق قابل معامله در سهام با ارزش ۴۰۰ میلیارد تومان، طی دو روز کاری تمامی واحدهای سرمایه‌گذاری خود را به فروش رساند.

صندوق دارا یکم نیز که ساختار جدیدی از صندوق های سهامی دارد و با پذیره نویسی از طرف دولت وارد بازار سرمایه شده است از زمان انتشار تا کنون بیش از 100 درصد بازدهی داشته است و از 4 تیرماه 99 قابل معامله خواهد شد.

اطلاعات تکمیلی در مورد تمام صندوق های سرمایه گذاری سهامی قابل معامله در بورس به شرح زیر است:

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (خردادماه 99)
اولافق ملتافق ملت33.96
دومسپهر کاریزماکاریس33.20
سومتجارت شاخصی کاردانکاردان32.97
چهارمهستی بخش آگاهآگاس32.75
پنجمآسمان آرمانی سهامآساس32.31
ششمشاخص سی شرکت بزرگ فیروزهفیروزه27.57
هفتمبذر امید آفرینبذر27.06
هشتمتوسعه اندوخته آیندهاطلس26.94
نهمآرمان آتیه درخشان مسآتیمس26.70
دهمسرو سودمند مدبرانسرو25.34
یازدهمامین تدبیرگران فرداالماس18.89
دوازدهمواسطه گری مالی یکمدارا یکمعمر این صندوق به یک ماه نرسیده است.
سیزدهمارزش آفرین بیدارارزشعمر این صندوق به یک ماه نرسیده است.

صندوق های سهامی و قیمت NAV

NAV  به معنای خالص ارزش دارایی صندوق است و بر اساس میزان ارزشی که در پرتفوی صندوق وجود دارد محاسبه می شود. اگر دارایی های صندوق تغییری داشته باشد NAV هم دچار نوسان می شود. قیمت خرید و فروش واحدهای یک صندوق طبیعتا باید نزدیک به NAV باشد تا معامله منطقی تر باشد. بهفرض کنید که شما صندوقی را به ارزش معین در امروز خریداری می کنید به این امید که NAV صندوق در آینده بیشتر شود  و بتوانید از این تفاوت قیمت بهره ببرید. حال در صورتی که قیمت خرید شما از NAV فعلی صندوق بیشتر باشد، ریسک سرمایه گذاری بیش از حد منطقی خواهد بود.


پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) مختلط

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط قابل معامله در بورس در خردادماه 99 به شرح زیر است:

پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) مختلط

بازدهی صندوق های مختلط در این ماه درصدهای بسیار خوبی بود. صندوق آرمان سپهر آشنا با ثبت بهترین عملکرد در بین تمام صندوق های مختلط با 30.89 درصد در صدر جدول صندوق های مختلط و ETF مختلط ایستاد.

اطلاعات تکمیلی در مورد تمام صندوق های سرمایه گذاری مختلط قابل معامله در بورس به شرح زیر است:

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (خردادماه 99)
اولآرمان سپهر آشناآسام30.89
دومسپهر اندیشه نوینصنوین20.06
سومثروت آفرین پارسیانثروتم19.38

صندوق مختلط ثروت آفرین پارسیان که در ماه گذشته نیز عملکرد ضعیفی در مقایسه با سایر صندوق های مختلط داشت در خردادماه 99 نیز بازدهی 19.38 درصدی را به دست آورد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش میزان بازدهی صندوق های سرمایه گذاری مختلط در یک ماه اخیر (خردادماه 99) با شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس مقایسه شده است.

صندوق های سرمایه گذاری “آرمان سپهر آشنا“، “ارمغان یکم ملل“، “مشترک پارس“، “ثروت آفرین پارسیان” و “مشترک نواندیشان” در خردادماه 99 بالاترین بازدهی را در بین صندوق های سرمایه گذاری مختلط کسب کردند.

صندوق های مختلط، حد وسط صندوق های درآمد ثابت و سهامی

بازدهی صندوق های سرمایه گذاری مختلط، حد وسطی از میزان رشد بازار سرمایه که ریسک بالایی دارد و اوراق بهادار کم ریسک نظیر اوراق بدهی می باشد. عملکرد این صندوق ها برآیندی از دو ابزار مالی کم ریسک و پرریسک خواهد بود.

با توجه رشد بازار بورس و کاهش درصدهای سپرده های بانکی انتظار می رود که عملکرد صندوق های مختلط تحت تاثیر رشد قیمت سهام بالاتر روند و همچنین با توجه به افت جذابیت در سیستم بانکی، بازدهی ها با سرعت کمتری به رشد خود ادامه دهد.

در این بین صندوق های مختلط که حد وسطی از سرمایه گذاری به حساب می آیند می توانند با کم و زیاد کردن هر کدام از کفه های ترازو به نفع طرف دیگر، میزان بازدهی خود را مدیریت کنند. به عقیده کارشناسان صندوق های سرمایه گذاری انتظار می رود صندوق های مختلطی که ریسک بیشتری را حاضرند تحمل کنند، از وزن حساب های بانکی و اوراق بدهی در سبد سرمایه گذاری خود کم کنند و به وزن سهام بیافزایند.

صندوق های مختلطی که مدیریت محافظه کارانه تری دارند در شرایطی که بازار سهام همچنان صعودی باشد از بازدهی سایر رقبا عقب خواهند افتاد. برقراری توازن بین دارایی ها به کارشناسان مالی، میزان سرمایه تحت مدیریت و سیاست سرمایه گذاری مدیران صندوق های مختلط بر می گردد.

بدون شک در صورتی که بازدهی های بازار سهام همچنان ادامه داشته باشد، صندوق های مختلطی که ریسک بالاتری داشته باشند و سهام بیشتری نسبت به سپرده های بانکی در سبد سهام خود نگهداری کنند، از نظر بازدهی عملکرد بهتری خواهند داشت.

مقایسه بهترین صندوق های مختلط با شاخص کل در خرداد 99

با توجه به اینکه شاخص کل، نبض بازار بورس و فرابورس است؛ می توان با معیار قرار دادن آن، صندوق های برتر از نظر نحوه عملکرد را مورد بررسی قرار داد.

مقایسه بهترین صندوق های مختلط با شاخص کل در خرداد 99

صندوق های سرمایه گذاری ” آرمان سپهر آشنا ” و ” ارمغان یکم ملل ” با ثبت بازدهی بالاتر از سایر صندوق ها، در صدر بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در یک ماه اخیر قرار گرفته اند.

در ماه منتهی به 31 خردادماه 99 برترین صندوق های مختلط توانستند بازدهی قابل توجهی کسب کنند و همگام با رشد بازار بورس ارزش خود را بالا ببرند.

از بین پنج صندوق مختلط برتر در خردادماه 99 دو صندوق آرمان سپهر آشنا و  ثروت آفرین پارسیان جزو صندوق های ETF هستند.

برترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در خردادماه 99

پنج صندوق سرمایه گذاری مختلط برتر با بیشترین بازدهی ماهانه در خردادماه 99 عبارت اند از:

نام صندوقمدیر صندوقبازدهی ماهانه
آرمان سپهر آشنامشاور سرمایه گذاری آرمان آتی30.18
ارمغان یکم مللسبدگردان پاداش سرمایه24.54
مشترک پارسسبدگردان آبان23.87
ثروت آفرین پارسیانتامین سرمایه لوتوس پارسیان19.50
مشترک نواندیشانکارگزاری نواندیشان بازار سرمایه17.83

ترکیب دارایی برترین صندوق سرمایه گذاری مختلط در خردادماه 99

صندوق آرمان سپهر آشنا برترین صندوق مختلط در خردادماه 99 لقب گرفت. این صندوق در گروه صندوق های قابل معامله قرار دارد و با نماد “آسام” شناخته می شود. سرمایه گذاران می توانند با دسترسی آنلاین به خرید و فروش از طریق سامانه های کارگزاری به معاملات واحدهای سرمایه گذاری این صندوق بپردازند.

 طبق نمودار دایره ای زیر 67.7 درصد از دارایی های صندوق آرمان سپهر آشنا در سهام و 14 درصد در اوراق بدهی سرمایه گذاری شده است. سپرده بانکی و سایر دارایی های صندوق نیز حدود 18 درصد از ترکیب دارایی را به خود اختصاص داده است.

جمع بندی

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط برتر در مقایسه با شاخص کل نشان می دهد که این صندوق ها با کسب بازدهی نزدیک به شاخص بورس و فرابورس توانسته اند سرمایه گذاران­شان را از پتانسیل سود بازار سرمایه بهره مند سازند. سرمایه گذارانی که مایلند ریسک کمتری در بازار بورس متوجه سرمایه شان شود، می توانند با خرید واحدهای این نوع صندوق‌ها از مدیریت حرفه ای صندوق های سرمایه گذاری مختلط بهره ببرند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش بهترین و پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) در سال 98 رتبه بندی شده‌اند. تا کاربران سیگنال راحت تر بتوانند بهترین صندوق های قابل معامله را شناسایی کنند.

نیم نگاهی به صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس یا ETF

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله موسوم به ETF  ، صندوق هایی هستند که در بورس و به صورت آنلاین، خرید و فروش می شوند.

صندوق های بورسی نسبت به سایر صندوق های سرمایه گذاری مشترک مزیت های مختلفی دارند.

در خبر های مهمی که برای صندوق های بورسی به چشم می خورد برنامه اصلی دولت برای واگذاری شرکت‌ها در سال 99 مبتنی بر صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله است که این موضوع می‌تواند منجر به توسعه این نهاد مالی در اقتصاد ایران شود.

مدیرعامل فرابورس ایران در خصوص برنامه دولت در استفاده از صندوق های بورسی گفت: «نکته قابل توجهی که در لایحه بودجه سال ۹۹ از سیاست‌گذاری کلان دولت و مجلس برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های بازار سرمایه حکایت می‌کند، موضوع خصوصی‌سازی به کمک ETF ها یا همان صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله است که پس از پنج سال از راه‌اندازی، این ابزار به ثمر نشسته است.»

برترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) در سال 98 کدام بودند؟

سیگنال در این گزارش به بررسی عملکرد تمام صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس در سال 98 می پردازد.

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در چهار طبقه اصلی ، شامل صندوق های با درآمد ثابت، صندوق های سهامی، صندوق های مختلط، و صندوق های طلا تقسیم بندی شده اند.

صندوق های سرمایه گذاری “فیروزه آسیا“،  “هستی بخش آگاه“، “ثروت آفرین پارسیان” و ” پشتوانه طلای لوتوس” به ترتیب در انواع صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت، سهامی، مختلط و مبتنی بر طلا؛ بالاترین بازدهی سالانه را داشتند.


رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی از نوع درآمد ثابت در سال 98


عملکرد صندوق های با درآمد ثابت بورسی در سال 98 با توجه به ماهیت این نوع صندوق ها مناسب ارزیابی می شود. این صندوق ها بیشتر در اوراق با درآمد ثابت و سپرده های بانکی سرمایه گذاری می کنند به همین خاطر انتظار می رود که سودی برابر با سیستم بانکی در حدود 20 درصد داشته باشند. اما ملاحظه می شود که پایین ترین درصد بازدهی صندوق های با درآمد ثابت بورسی در سال 98 از 20 درصد فراتر رفته است.

عملکرد صندوق های درآمد ثابت قابل معامله در بورس در سال 98 به شرح زیر است:

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی از نوع درآمد ثابت در سال 98

صندوق با درآمد ثابت فیروزه آسیا در سال 98 توانست با کسب بازدهی 32.69 درصدی در صدر جدول برترین صندوق های درآمد ثابت قابل معامله در بورس بایستد.

رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی سال 98
اول فیروزه آسیا فیروزا 32.69
دوم گنجینه آینده روشن صایند 27.90
سوم سپهر خبرگان نفت سخند 27.45
چهارم با درآمد ثابت کیان کیان 27.30
پنجم اندیشه ورزان صبا تامین اوصتا 26.62
ششم آرمان آتی کوثر آکورد 23.60
هفتم با درآمد ثابت کمند کمند 22.98
هشتم پارند پایدار سپهر پارند 22.47
نهم مشترک آسمان امید آسامید 22.46
دهم پاداش سهامداری توسعه یکم سپاس 22.14
یازدهم اعتماد آفرین پارسیان اعتماد 22.08
دوازدهم امین یکم فردا امین یکم 20.96
سیزدهم با درآمد ثابت تصمیم تصمیم عمر این صندوق به یک سال نرسیده است.
چهاردهم معیار دمعیار عمر این صندوق به یک سال نرسیده است.
پانزدهم ارمغان ایرانیان ارمغان عمر این صندوق به یک سال نرسیده است.
شانزدهم دارا الگوریتم   دارا عمر این صندوق به یک سال نرسیده است.

خالص ارزش دارایی ها در صندوق های قابل معامله در بورس در سال 98 به طرز چشمگیری افزایش یافت. گفتنی ست صندوق های با درآمد ثابت در بین گروه صندوق های بورسی، بیشترین ارزش دارایی ها را دارند.

بعضی از صندوق های درآمد ثابت به صورت منظم سود تقسیم می کنند، لیست این صندوق ها را در لینک زیر می‌توانید مشاهده کنید.

بیشتر بخوانید
لیست صندوق های سرمایه گذاری با پرداخت سود دوره ای

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی از نوع سهامی در سال 98

میانگین رشد و بازدهی صندوق های سهامی بورسی در سال 98 حدود 160 درصد بوده است. این مقدار از میانگین بازدهی تمام صندوق های سهامی در سال 98 که 185 درصد بوده است، کمتر است و نشان می دهد که صندوق های مشترک در مدیریت وجوه در بازار سهام عملکرد مناسب تری داشتند.

بیشتر بخوانید
10 صندوق سرمایه گذاری برتر در سال 98

در گزارش بالا هیچ کدام از ده صندوق برتر سهامی در سال 98 از نوع قابل معامله در بورس نبوده است.

 اطلاعات تکمیلی در مورد تمام صندوق های سرمایه گذاری سهامی قابل معامله در بورس به شرح زیر است:

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی از نوع سهامی در سال 98

صندوق هستی بخش آگاه تنها صندوق بورسی بود که در سال 98 از شاخص کل بورس عملکرد بهتری داشت. شاخص کل بورس در سال گذشته 187 درصد بازدهی داشت و صندوق هستی بخش آگاه با ثبت 194.89 درصد بازدهی در صدر برترین صندوق بورسی سال 98 قرار گرفت.

رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی سال 98
اول هستی بخش آگاه آگاس 194.89
دوم آسمان آرمانی سهام آساس 181.54
سوم سپهر کاریزما کاریس 179.32
چهارم توسعه اندوخته آینده اطلس 177.81
پنجم تجارت شاخصی کاردان کاردان 170.64
ششم آرمان آتیه درخشان مس آتیمس 170.61
هفتم افق ملت افق ملت 131.94
هشتم شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه فیروزه 131.42
نهم امین تدبیرگران فردا الماس 109.95
دهم سرو سودمند مدبران سرو عمر این صندوق به یک سال نرسیده است.
یازدهم بذر امید آفرین بذر عمر این صندوق به یک سال نرسیده است.

صندوق های سرو سودمند مدبران و بذر امید آفرین با اینکه عملکرد خوبی در سال 98 داشتند اما چون عمر این صندوق‌ها به یکسال نرسیده است از بررسی های سیگنال کنار گذاشته شدند.


رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی از نوع مختلط در سال 98


صندوق های مختلط عملکرد پایدار و خوبی در سال 98 کسب کردند. با توجه به ماهیت این نوع صندوق ها انتظار می‌رفت سود میانگینی از صندوق های سهامی و با درآمد ثابت در صندوقهای مختلط ثبت شود.

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط قابل معامله در بورس در سال 98 به شرح زیر است:

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی از مختلط در سال 98

صندوق ثروت آفرین پارسیان با ثبت بازدهی 95.19% در صدر برترین صندوق مختلط قابل معامله در بورس ایستاد. این صندوق در اکثر گزارش های ماهانه سیگنال نیز در جایگاه اول قرار می گرفت.

رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی سال 98
اول ثروت آفرین پارسیان ثروتم 95.19
دوم سپهر اندیشه نوین صنوین 80.69
سوم آرمان سپهر آشنا آسام 75.29

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی از نوع مبتنی بر طلا در سال 98


صندوق های طلا که زیر مجموعه بورس کالا هستند در سال 98 عملکرد متفاوتی داشتند. صندوق های طلا نیمی از سال 98 را منفی و نیم دیگر را با بازدهی های مثبت پشت سر گذاشتند.

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری طلا در سال 98 به شرح زیر است:

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی از نوع مبتنی بر طلا در سال 98

بعد از رشد قیمت طلا در سال 97 ، قیمت ها در سال 98 افت کرد و قیمت سکه و طلا پایین آمد. همین امر در بازدهی صندوق های طلا که بالاترین سرمایه گذاری شان را در گواهی سپرده سکه طلا انجام می دهند نیز تاثیر گذار بود. اما پس از شش ماه افول و بازدهی منفی، بار دیگر قیمت سکه و طلا به تکاپو افتاد و تا پایان سال رشدی در حدود 30 درصد داشت. صندوق های طلا نیز همین مقدار بازدهی را به نمایش گذاشتند.

رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی سال 98
اول پشتوانه طلای لوتوس طلا 32.22
دوم در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای کیان گوهر 31.79
سوم  در اوراق بهادار مبتني بر سکه طلاي مفيد عیار 30.98
چهارم پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان زر 28.56
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش بهترین و پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) در فصل زمستان 98 مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

زمستان 98، فصلی خوب برای بورس ایران

وضعیت بازار سهام در فصل زمستان در بهترین حالت خود نسبت به سایر فصل های سال 98 قرار داشت. بازدهی ها در آخرین فصل سال 98 به گونه ای بود که با وجود تنش های مختلف نوید بازاری پویا و مثبت را می داد.

 افزایش حجم نقدینگی وارد شده به بازار بورس و موج تازه ای از سرمایه گذاران تازه نفس همچون روحی تازه برای بازار سرمایه بود. در این میان صندوق های ETF به دو دلیل عمده مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفتند.

دلیل اول به ویژگی ذاتی صندوق ها بر می گردد. سرمایه گذاری غیر مستقیم و بهره بردن از توانایی حرفه ای متخصصان امر سرمایه گذاری با صندوق های سرمایه گذاری مهیا شده است. این فرصت برای کسانی که قصد ورود به بازار سرمایه را دارند اما به دلیل کمبود وقت و امکانات تحلیلی نمی توانند خودشان به معامله  بپردازند، بهترین اتنخاب ممکن است.

دلیل دوم سادگی معاملات در صندوق های ETF است. همواره شیوه معامله کردن و نظارت بر سرمایه برای سرمایه گذاران مورد توجه قرار می گیرد. حجم قابل توجه نقدینگی وارد شده به صندوق های ETF نشان دهنده این است که این مسئله از طریق صندوق های قابل معامله در بورس برای سرمایه گذاران محقق شده است. کسانی که کد بورسی دارند به راحتی می توانند از طریق سیستم کارگزاری خود صندوق های ETF را خرید و فروش کنند.

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در زمستان 98

سیگنال در این گزارش به بررسی عملکرد تمام صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس طی فصل زمستان 98 می‌پردازد و آن‌ها را رتبه بندی می‌کند.

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در چهار طبقه اصلی ، شامل صندوق های با درآمد ثابت، صندوق های سهامی، صندوق های مختلط، و صندوق های طلا تقسیم بندی شده اند و از نظر درصد بازدهی فصلی (زمستان 98) در جداول جداگانه قرار داده شده اند.

صندوق های سرمایه گذاری “با درآمد ثابت تصمیم“،  “هستی بخش آگاه“، “ثروت آفرین پارسیان” و ” پشتوانه طلای لوتوس” به ترتیب در انواع صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت، سهامی، مختلط و مبتنی بر طلا؛ بالاترین بازدهی فصلی (زمستان 98) را داشتند.


رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) درآمد ثابت

عملکرد صندوق های درآمد ثابت قابل معامله در بورس در فصل زمستان 98 به شرح زیر است:

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) درآمد ثابت

صندوق با درآمد ثابت تصمیم در فصل زمستان 98 توانست با کسب بازدهی 10.15 درصدی در صدر جدول برترین صندوق های درآمد ثابت قابل معامله در بورس بایستد. این صندوق که به تازگی به جمع صندوق های قابل معامله در بورس پیوسته است توانسته است بازدهی خوبی داشته باشد و در میان صندوق های قدیمی و با سابقه توجه سرمایه گذاران را به خود جلب کند. صندوق با درآمد ثابت تصمیم در انتهای مهر ماه 98 تاسیس شد و تحت مدیریت شركت سبدگردان تصميم نگار ارزش آفرينان به فعالیت در بازار سرمایه ادامه می دهد.

رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی فصلی (زمستان 98)
اول با درآمد ثابت تصمیم تصمیم 10.15
دوم گنجینه آینده روشن صایند 8.16
سوم ارمغان ایرانیان ارمغان 7.45
چهارم با درآمد ثابت کیان کیان 7.44
پنجم با درآمد ثابت کمند کمند 6.95
ششم اندیشه ورزان صبا تامین اوصتا 6.73
هفتم آرمان آتی کوثر آکورد 6.51
هشتم سپهر خبرگان نفت سخند 6.35
نهم پارند پایدار سپهر پارند 6.31
دهم معیار دمعیار 6.28
یازدهم فیروزه آسیا فیروزا 6.10
دوازدهم دارا الگوریتم   دارا 5.94
سیزدهم مشترک آسمان امید آسامید 5.64
چهاردهم امین یکم فردا امین یکم 5.11
پانزدهم اعتماد آفرین پارسیان اعتماد 4.45
شانزدهم پاداش سهامداری توسعه یکم سپاس 4.41

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) سهامی

اطلاعات تکمیلی در مورد تمام صندوق های سرمایه گذاری سهامی قابل معامله در بورس به شرح زیر است:

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) سهامی

صندوق هستی بخش آگاه در فصل زمستان 98 توانست با کسب بازدهی 50.43 درصدی در صدر جدول برترین صندوق های سهامی قابل معامله در بورس بایستد.

در لینک زیر تحلیل کارشناسان مالی سیگنال از پیشبینی وضعیت حرکت قیمت در صندوق هستی بخش آگاه که در ابتدای فصل زمستان در سایت سیگنال منتشر شد را می توانید ببینید.

بیشتر بخوانید
تحلیل تکنیکال صندوق هستی بخش آگاه
رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی فصلی (زمستان 98)
اول هستی بخش آگاه آگاس 50.43
دوم سرو سودمند مدبران سرو 48.78
سوم سپهر کاریزما کاریس 48.06
چهارم تجارت شاخصی کاردان کاردان 44.70
پنجم آرمان آتیه درخشان مس آتیمس 43.60
ششم توسعه اندوخته آینده اطلس 40.71
هفتم آسمان آرمانی سهام آساس 41.57
هشتم بذر امید آفرین بذر 40.42
نهم افق ملت افق ملت 35.15
دهم شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه فیروزه 29.68
یازدهم امین تدبیرگران فردا الماس 24.05

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) مختلط

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط قابل معامله در بورس در فصل زمستان 98 به شرح زیر است:

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) مختلط

 صندوق ثروت آفرین پارسیان در سه ماه زمستان 98 همواره عملکرد خوبی داشت و در صدر صندوق های مختلط بورسی قرار می گرفت. صندوق ثروت آفرین پارسیان با ثبت بازدهی 33.19 درصدی در زمستان 98 بهترین صندوق مختلط ETF بود.

رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی فصلی (زمستان 98)
اول ثروت آفرین پارسیان ثروتم 33.19
دوم سپهر اندیشه نوین صنوین 18.21
سوم آرمان سپهر آشنا آسام 17.23

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) مبتنی بر طلا

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری طلا در فصل زمستان 98 به شرح زیر است:

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) مبتنی بر طلا

در زمستان 98 قیمت صندوق های طلا با تلاطم زیادی همراه بود. در دیماه قیمت ها افزایش پیدا کرد، در بهمن ماه افت قیمت را تجربه کرد و نهایتا در اسفند ماه 98 دو مرتبه به رشد بازدهی همراه شد.

بازدهی فصلی صندوق های طلا در زمستان 98 از بازدهی کلی صندوق های طلا در سال 98 نیز بالاتر بود.

رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی فصلی (زمستان 98)
اول پشتوانه طلای لوتوس طلا 42.43
دوم در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای کیان گوهر 41.47
سوم  در اوراق بهادار مبتني بر سکه طلاي مفيد عیار 41.27
چهارم پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان زر 36.99

صندوق پشتوانه طلای لوتوس که در گزارش های قبلی سیگنال نیز در صدر جدول صندوق های طلا قرار می گرفت، در فصل زمستان 98 نیز با ثبت بازهی 42.43 درصدی بهترین صندوق فصلی لقب گرفت.

بیشتر بخوانید
10 صندوق سرمایه گذاری برتر در زمستان 98
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

سیگنال در این گزارش به بررسی عملکرد و رتبه بندی تمام صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس از لحاظ بازدهی، طی اسفند ماه 98 می پردازد.

بازار بورس، پر فراز و نشیب در اسفند 98

بازار معاملات سهام در اسفند ماه 98 فراز و نشیب زیادی داشت که تاثیر آن به خصوص در صندوق های سهامی بیشتر از همه بازتاب پیدا کرد.

بازدهی صندوق های سرمایه گذاری بورسی در اسفند ماه 98 نسبت به ماه گذشته کاهش یافت. در واقع بهمن و اسفند 98 دو ماه متوالی بودند که بازدهی ها نسبت به قبل کمتر می شد. با این حال افزایش ارزش معاملات و حجم بالای نقدینگی موجود در بازار سرمایه جلوی فرار سرمایه گذاران را از صندوق ها گرفت و صندوق های بورسی از نظر خالص ارزش دارایی ها تغییر منفی نداشتند.

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله موسوم به ETF  ، صندوق هایی هستند که در بورس و به صورت آنلاین، خرید و فروش می شوند.

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در چهار طبقه اصلی ، شامل صندوق های با درآمد ثابت، صندوق های سهامی، صندوق های مختلط، و صندوق های طلا تقسیم بندی شده اند و از نظر درصد بازدهی ماهانه (اسفند 98) در جداول جداگانه قرار داده شده اند.

صندوق های سرمایه گذاری “با درآمد ثابت تصمیم“،  “سرو سودمند مدبران“، “ثروت آفرین پارسیان” و ” پشتوانه طلای لوتوس” به ترتیب در انواع صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت، سهامی، مختلط و مبتنی بر طلا؛ بالاترین بازدهی ماهانه (اسفند ماه 98) را داشتند.


رتبه بندی صندوق های سرمایه گذاری بورسی از نوع درآمد ثابت

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت که به عنوان دارایی امن در دنیا شناخته می شوند با توجه به اخبار های مهم جهانی نظری شیوع ویروس کرونا، افت قیمت نفت و تغییرات زیاد در قیمت طلای جهانی مورد بررسی سرمایه گذاران بزرگ قرار می گیرند. دارایی های امن در زمان تنش مکان خوبی برای سرمایه گذاران به شمار می رود تا سرمایه گذار با کمترین نگرانی دارایی ها خود را به بنگاه های اقتصادی بسپارد.

عملکرد صندوق های درآمد ثابت قابل معامله در بورس در اسفند ماه 98 به شرح زیر است:

رتبه بندی صندوق های سرمایه گذاری بورسی از نوع درآمد ثابت

صندوق با درآمد ثابت تصمیم در اسفند ماه 98 توانست با کسب بازدهی 2.83 درصدی در صدر جدول برترین صندوق های درآمد ثابت قابل معامله در بورس بایستد.

رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی ماه (اسفند 98)
اول با درآمد ثابت تصمیم تصمیم 2.83
دوم گنجینه آینده روشن صایند 0.22
سوم آرمان آتی کوثر آکورد 1.74
چهارم معیار دمعیار 1.26
پنجم ارمغان ایرانیان ارمغان 1.08
ششم دارا الگوریتم   دارا 0.93
هفتم امین یکم فردا امین یکم 1.97
هشتم اندیشه ورزان صبا تامین اوصتا 2.70
نهم مشترک آسمان امید آسامید 1.52
دهم با درآمد ثابت کیان کیان 0.94
یازدهم با درآمد ثابت کمند کمند 1.36
دوازدهم اعتماد آفرین پارسیان اعتماد 1.94
سیزدهم سپهر خبرگان نفت سخند 1.74
چهاردهم پاداش سهامداری توسعه یکم سپاس 1.71
پانزدهم فیروزه آسیا فیروزا 0.78
شانزدهم پارند پایدار سپهر پارند 0.67

خالص ارزش دارایی ها در صندوق های قابل معامله در بورس به دلیل شرایط تنش جهانی بیشترین افزایش را در یک اسفند ماه داشت. برای مثال صندوق پارند پایدار سپهر که با مدیریت 30 هزار میلیارد ریال ارزشمند ترین صندوق بورسی به شمار می رفت با بیش از 30% افزایش هم اکنون با 40 هزار میلیارد سرمایه در حال فعالیت است. قابل ذکر است بعضی از صندوق های درآمد ثابت به صورت منظم سود تقسیم می کنند.

بیشتر بخوانید
لیست صنوق های سرمایه‌گذای با پرداخت سود دوره‌ای

رتبه بندی صندوق های سرمایه گذاری بورسی از نوع سهامی

بازدهی صندوق های سرمایه گذاری سهامی به دلیل افت بازدهی شاخص کل در اسفند ماه با کاهش همراه شد. در اسفند ماه 98 که بازدهی شاخص کل حدودا 10% بود فقط یک صندوق بورسی توانست بازدهی بهتر از شاخص کل بدست آورد و سایر صندوق ها تحت تاثیر افت ارزش سهام تحت مدیریتشان بازدهی کمتری از میانگین رشد بازار داشتند. حتی در اسفند ماه 98 دو صندوق بورسی با بازدهی منفی همراه شدند.

اطلاعات تکمیلی در مورد تمام صندوق های سرمایه گذاری سهامی قابل معامله در بورس به شرح زیر است:

رتبه بندی صندوق های سرمایه گذاری بورسی از نوع سهامی

صندوق سرو سودمند مدبران در اسفند ماه 98 توانست با کسب بازدهی 12.17 درصدی در صدر جدول برترین صندوق های سهامی قابل معامله در بورس بایستد.

رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی ماه (اسفند 98)
اول سرو سودمند مدبران سرو 12.17
دوم آرمان آتیه درخشان مس آتیمس 9.14
سوم هستی بخش آگاه آگاس 5.94
چهارم آسمان آرمانی سهام آساس 5.32
پنجم سپهر کاریزما کاریس 5.27
ششم بذر امید آفرین بذر 3.64
هفتم تجارت شاخصی کاردان کاردان 3.51
هشتم افق ملت افق ملت 3.22
نهم توسعه اندوخته آینده اطلس 3.09
دهم شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه فیروزه 1.70-  
یازدهم امین تدبیرگران فردا الماس 1.75-  

با اینکه بازدهی های صندوق های سهامی در اسفند 98 نسبت به ماه های گذشته کاهش پیدا کرد اما تغییر چندانی در خالص ارزش دارایی های صندوق ها دیده نشد. این مسئله نشان می دهد اکثر سرمایه گذاران همچنان روند بازار سهام را صعودی می دانند و ریسک مدیریت سرمایه در صندوق ها را قبول کرده اند.


رتبه بندی صندوق های سرمایه گذاری بورسی از نوع مختلط

صندوق های مختلط همانند ماه های گذشته عملکردی مابین صندوق های درآمد ثابت و سهامی کسب کردند.

صندوق ثروت آفرین پارسیان با ثبت بازدهی 8.74% در صدر برترین صندوق مختلط قابل معامله در بورس ایستاد. این صندوق در ماه گذشته نیز از نظر بازدهی بهترین عملکرد را داشت.

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط قابل معامله در بورس در اسفند ماه 98 به شرح زیر است:

رتبه بندی صندوق های سرمایه گذاری بورسی از نوع مختلط

همانطور که در جدول بالا مشاهده می شود، بازدهی صندوق های مختلط اختلاف معناداری با هم پیدا کرده است. مدیریت صندوق های سرمایه گذاری در زمان ریزش بازار بورس و کاهش میزان بازدهی ها در عملکرد آنها منعکس می‌شود.

رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی ماه (اسفند 98)
اول ثروت آفرین پارسیان ثروتم 8.74
دوم آرمان سپهر آشنا آسام 1.89
سوم سپهر اندیشه نوین صنوین -1.69  

رتبه بندی صندوق های سرمایه گذاری بورسی از نوع مبتنی بر طلا

صندوق های طلا زیر مجموعه بورس کالا قرار می گیرند. در کشور تنها چهار صندوق طلا فعالیت می کند که هر چهار تای آن در بورس قابل معامله می باشند.

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری طلا در اسفند ماه 98 به شرح زیر است:

رتبه بندی صندوق های سرمایه گذاری بورسی از نوع مبتنی بر طلا

بعد از افت قیمت طلا در بهمن ماه 98 بار دیگر تقاضا برای طلای زرد افزایش یافت. بازدهی صندوق های سرمایه گذاری طلا در اسفند ماه 98 تقریبا دو برابر ماه گذشته بود.

رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی ماه (اسفند 98)
اول پشتوانه طلای لوتوس طلا 13.34
دوم  در اوراق بهادار مبتني بر سکه طلاي مفيد عیار 13.32
سوم در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای کیان گوهر 13.29
چهارم پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان زر 11.95
بیشتر بخوانید
10 صندوق سرمایه گذاری برتر در اسفند 98
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش 10 صندوق سرمایه گذاری برتر در اسفندماه 98 از لحاظ بازدهی ماهیانه رتبه‌بندی شده‌اند، تا مخاطبان سیگنال بتوانند با آگاهی بیشتری در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

اسفند 98، ماهی پر افت و خیز

آخرین ماه سال 98 نیز به پایان رسید. ماهی که بازار سرمایه با نوسانات بسیار زیاد همراه بود. در اسفند 98 بازار سرمایه روند صعودی خود را حفظ کرد اما در مقایسه با ماه های گذشته به طرز چشمگیری شاهد کاهش بازدهی‌ها بودیم، بطور تقریبی در اسفند 98 بازار سرمایه 10% رشد کرد. وضعیت سهام شرکت ها نیز با افت و خیزهای بسیاری همراه بود. حال وقت آن است که صندوق های سرمایه گذاری برتر در اسفند ماه 98 را مورد بررسی قرار دهیم.

بی تردید عملکرد گذشته صندوق ها به عنوان یکی از عوامل مهم در انتخاب صندوق سرمایه گذاری مورد توجه سرمایه گذاران می باشد. به همین دلیل کارشناسان ما در سیگنال، گزارشات عملکرد صندوق های سرمایه گذاری را برای مخاطبان گرامی تهیه و منتشر می کنند.

در این گزارش برترین صندوق های سرمایه گذاری بر اساس آخرین اطلاعات منتهی به تاریخ 29 اسفند ماه سال 1398 مشخص شده اند.

صندوق های سرمایه گذاری در چهار طبقه اصلی ، شامل صندوق های با درآمد ثابت، صندوق های سهامی، صندوق های مختلط و صندوق های طلا تقسیم بندی شده اند.

بیشتر بخوانید
انواع صندوق سرمایه‌گذاری در ایران کدامند؟

لیست 10 صندوق سرمایه گذاری برتر درآمد ثابت

عملکرد بهترین صندوق های درآمد ثابت در اسفند ماه 98 به شرح زیر است:

لیست 10 صندوق سرمایه گذاری برتر درآمد ثابت

برترین صندوق های درآمد ثابت به طور میانگین حدود 3.5% بازدهی ماهانه در اسفند 98 داشتند.

رتبهنام صندوقدرصد بازدهی ماه (اسفند 98)خالص ارزش دارایی (ریال)
اول گنجینه الماس پایدار 4.56 1,042,727M  
دوم مشترک صبای هدف 4.49 1,163,063M  
سوم آتیه ملت 4.44 616,560M  
چهارم گنجینه الماس بیمه دی 4.33 886,873M  
پنجم مشترک صنعت و معدن 3.62 3,457,883M  
ششم مشترک اندیشه فردا 3.51 621,171M
هفتم قابل معامله تصمیم 3.31 4,547,193M  
هشتم مشترک سپهر تدبیرگران 3.23 8,073,647M  
نهم قابل معامله گنجينه آينده روشن 3.11 468,004M  
دهم نگین رفاه 3.1 48,758,333M

 صندوق گنجینه الماس پایدار که تحت مدیریت شرکت سبدگردان الماس قرار دارد با ثبت بازدهی 4.56% در صدر بهترین صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت این ماه ایستاد.

همچنین صندوق نگین رفاه با دراختیار داشتن بیش از 48 هزار میلیارد ریال سرمایه در بین 10 صندوق برتر با ثبت بازدهی 3.1% در جایگاه دهم قرار گرفت. صندوق نگین رفاه تحت مدیریت شرکت کارگزاری بانک رفاه فعالیت می کند.


لیست 10 صندوق سرمایه گذاری برتر سهامی

عملکرد بهترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی در اسفند ماه 98 به شرح زیر است:

لیست 10 صندوق سرمایه گذاری برتر سهامی

صندوق های سرمایه گذاری سهامی با هدف کسب سود بالاتر از میانگین بازار به میان آمده اند. همانطور که مشاهده می شود، میانگین بازدهی برترین صندوقهای سرمایه گذاری سهامی در اسفند ماه 98 حدود 12% است که 2 درصد بیشتر از رشد بازار سرمایه می‌باشد.

رتبهنام صندوقدرصد بازدهی ماه (اسفند 98)خالص ارزش دارایی (ریال)
اول مشترک رشد سامان 15.69 1,139,619M
دوم مشترک توسعه ملی 14.25 1,680,746M
سوم زرین پارسیان 13.53 2,097,935M  
چهارم مشترک کارگزاری بانک ملی ایران 13.14 1,512,700M  
پنجم مشترک یکم سامان 12.68 596,265M  
ششم ثروت آفرین تمدن 12.31 3,303,103M  
هفتم سهام بزرگ کاردان 11.83 421,034M
هشتم مشترک گنجینه ارمغان الماس 11.32 136,030M
نهم آرمان آتیه درخشان مس 11.25 748,340M
دهممشترک نوید انصار10.37 239,858M

صندوق مشترک رشد سامان که تحت مدیریت شرکت کارگزاری بانک سامان قرار دارد با ثبت بازدهی 15.69% در صدر بهترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی این ماه ایستاد.

همچنین صندوق ثروت آفرین تمدن با دراختیار داشتن بیش از 3 هزار میلیارد ریال سرمایه در بین 10 صندوق برتر با ثبت بازدهی 12.31% در جایگاه ششم قرار گرفت. صندوق ثروت آفرین تمدن تحت مدیریت شرکت تامین سرمایه تمدن فعالیت می کند.


لیست 10 صندوق سرمایه گذاری برتر مختلط

عملکرد بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در اسفند ماه 98 به شرح زیر است:

لیست 10 صندوق سرمایه گذاری برتر مختلط

بازدهی صندوق های سرمایه گذاری مختلط مطابق ماه های قبل بیشتر از صندوق های درآمد ثابت و کمتر از صندوق های سهامی بود. 10 صندوق سرمایه گذاری مختلط برتر در اسفند ماه 98 به طور میانگین 6% بازده داشتند.

رتبهنام صندوقدرصد بازدهی ماه (اسفند 98)خالص ارزش دارایی (ریال)
اول ثروت آفرین پارسیان 10.5 1,507,808M
دوم نیکوکاری میراث ماندگار پاساگاد 9.03 581,488M
سوم کارگزاری بانک تجارت 8.16 482,435M
چهارم ارمغان یکم ملل 7.48 390,635M
پنجم یکم نیکوکاری آگاه 6.78 47,408M
ششم مشترک کوثر 6.77 914,951M
هفتم مشترک آسمان خاورمیانه 5.99 635,257M
هشتم تجربه ایرانیان 5.03 3,215,512M
نهم توسعه ممتاز 3.9 1,524,956M
دهم نیکوکاری ایتام برکت  3.83 465,543M

صندوق ثروت آفرین پارسیان که تحت مدیریت شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان قرار دارد با ثبت بازدهی 10.5% در صدر بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط این ماه ایستاد.

صندوق ثروت آفرین پارسیان از نظر نحوه معامله در گروه صندوق های قابل معامله در بورس تعریف شده است.

همچنین صندوق تجربه ایرانیان که در اکثر رتبه بندی های سیگنال در لیست 10 صندوق برتر قرار گرفته بود؛ با دراختیار داشتن بیش از 3 هزار میلیارد ریال سرمایه در بین 10 صندوق برتر با ثبت بازدهی 5.08% در جایگاه هشتم قرار گرفت. صندوق تجربه ایرانیان تحت مدیریت شرکت کارگزاری بانک آینده فعالیت می کند و با ارزش ترین صندوق سرمایه گذاری مختلط کشور است.


رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری طلا

عملکرد بهترین صندوق های سرمایه گذاری طلا در اسفند ماه 98 به شرح زیر است:

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری طلا

بعد از افت قیمت طلا در بهمن ماه 98 بار دیگر تقاضا برای طلای زرد افزایش یافت. بازدهی صندوق های سرمایه گذاری طلا در اسفند ماه 98 تقریبا دو برابر ماه گذشته بود.

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (اسفند 98)خالص ارزش دارایی (ریال)
اول پشتوانه طلای لوتوس طلا 13.34 4,670,693M
دوم  در اوراق بهادار مبتني بر سکه طلاي مفيد عیار 13.32 1,637,494M  
سوم در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای کیان گوهر 13.29 3,200,571M  
چهارم پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان زر 11.95 817,698M  

با توجه به اخبار مربوط به شیوع ویروس کرونا در جهان، صندوق های طلا که به عنوان دارایی امن و مطمئن در تنش ها به حساب می آیند با افزایش چشمگیر در خالص ارزش دارایی ها مواجه شدند.

صندوق پشتوانه طلای لوتوس که تحت مدیریت شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان قرار دارد با ثبت بازدهی 13.34% در صدر بهترین صندوق های سرمایه گذاری طلا در این ماه ایستاد.

همچنین صندوق پشتوانه طلای لوتوس با دراختیار داشتن بیش از 4.5 هزار میلیارد ریال سرمایه در بین صندوق های طلا با ارزش ترین صندوق طلای کشور می باشد.

بیشتر بخوانید
توصیه‌هایی برای سرمایه گذاران صندوق‌ها
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

با شروع آخرین ماه سال 98 نگاهی به عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در ماه گذشته می اندازیم و 10 صندوق سرمایه گذاری برتر در بهمن ماه 98 را زیر ذره بین سیگنال بررسی می کنیم.

بازار بورس، یکه تاز بازارهای مالی کشور

این روزها بازدهی ماهانه بیشتر از 10 درصد برای شاخص کل امری طبیعی شده است. در بهمن ماه 98 شاخص کل 17 درصد رشد کرد. در هفته های اخیر حجم نقدینگی وارد شده در بازار بورس بسیار زیاد شده است. برای اینکه بتوانیم مقایسه ساده ای داشته باشیم کافی است نگاهی به آمار عرضه اولیه‌ها بیندازیم. در سال گذشته 200 هزار نفر در عرضه های اولیه بازار سرمایه مشارکت می کردند در حالی امسال این مقدار با افزایش 5 برابری به یک میلیون و 200 هزار نفر رسیده است.

در حالی که فعالیت در بازار های مالی رقیب نظیر طلا، ارز و مسکن کم رنگ و دشوارتر شده است پول های سرگردان به سمت بورس جریان پیدا کرد. قوانین وضع شده برای بازار ارز معاملات آن را سخت کرده است. کاهش نرخ سود سپرده های بانکی و اعمال مالیات در بخش های مختلف اقتصادی و هراس موجود در بازار طلا که حتی بعضی از خود طلافروشان را به عدم فعالیت در این عرصه وادار کرده است؛ عواملی بودند که همگی به رشد بازار بورس که اقتصاد تولید محور کشور را بنیان می‌نهد و تقویت می‌کند، انجامید.

وضعیت صندوق های سرمایه گذاری در بهمن 98 چگونه بوده است؟

جالب است که در همین مدت 20 صندوق سرمایه گذاری(سهامی) بازدهی بالاتری از شاخص کل بورس داشته اند.

صندوق های سرمایه گذاری از نظر نوع معامله به دو دسته صندوق بورسی (ETF) و غیربورسی تقسیم می شوند. منظور از صندوق های غیر بورسی صندوق هایی است که زیر نظر سازمان بورس فعالیت می کنند اما مثل سهام شرکت ها و با کد بورسی از طرف کارگزاران بورس، مورد معامله قرار نمی گیرند.

بیشتر بخوانید
لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی در بهمن 98

صندوق ها در دسته بندی های متفاوت از نظر ریسک، در بازار بورس سرمایه گذاری می کنند. برای کسانی که مایل نیستند مستقیما وارد معاملات سهام شوند، صندوق های سرمایه گذاری فرصت ورود حرفه ای به بازار سرمایه را ایجاد می کنند.

رتبه بندی برترین صندوق های سرمایه گذاری در بهمن ماه 98

بی تردید عملکرد گذشته صندوق ها به عنوان یکی از عوامل مهم در انتخاب صندوق سرمایه گذاری مورد توجه سرمایه گذاران می باشد. به همین دلیل کارشناسان ما در سیگنال، گزارشات عملکرد صندوق های سرمایه گذاری را برای مخاطبان گرامی تهیه و منتشر می کنند. برای مشاهده سایر گزارشات می‌توانید به صفحه گزارش تحلیلی صندوق‌ها مراجعه کنید.

در این گزارش برترین صندوق های سرمایه گذاری بر اساس آخرین اطلاعات منتهی به تاریخ 30 بهمن ماه سال 1398 مشخص شده اند.

صندوق های سرمایه گذاری در چهار طبقه اصلی ، شامل صندوق های با درآمد ثابت، صندوق های سهامی، صندوق های مختلط و صندوق های طلا تقسیم بندی شده‌اند.

بیشتر بخوانید
آشنایی با انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری

10 صندوق سرمایه گذاری برتر درآمد ثابت در بهمن ماه 98

صندوق های درآمد ثابت در بهمن ماه 98 عملکرد بهتری نسبت به ماه گذشته داشتند.

10 صندوق سرمایه گذاری برتر درآمد ثابت در بهمن ماه 98

صندوق های درآمد ثابت با افزایش دارایی ها در بهمن ماه 98 همراه شدند و متاثر از رشد شاخص های بازار سرمایه بازدهی بسیار خوبی داشتند.

رتبهنام صندوقدرصد بازدهی ماه (بهمن 98)خالص ارزش دارایی (ریال)
اولنیکوکاری ورزشی پرسپولیس8.89989M
دومپیروزان6.886,406,959M
سومنیکوکاری دانشگاه الزهرا6.5658,933M
چهارمنیکوکاری لوتوس رویان6.16139,765M
پنجمصنعت و معدن5.162,093,365M
ششمگنجینه الماس بیمه دی4.50813,424M
هفتمگنجینه الماس پایدار3.781,030,285M
هشتمبا درآمد ثابت تصمیم3.764,385,191M
نهمنیکوکاری جایزه علمی فناوری پیامبر اعظم (ص)3.68289,265M
دهممشترک صبای هدف3.521,010,946M

در بین 10 صندوق سرمایه گذاری برتر از نوع درآمد ثابت اسامی 4 صندوق نیکوکاری به چشم به خورد. بهتر است بدانید که این صندوق ها با توجه به ماهیت و نوع فعالیت شان تمام بازده کسب شده را بین سرمایه گذاران تقسیم نمی کنند. کارشناسان ما برای معرفی صندوق های نیکوکاری مقاله بسیار خوبی نوشته اند.

میتوانید از لینک زیر با صندوق های نیکوکاری بیشتر آشنا شوید:

بیشتر بخوانید
صندوق سرمایه گذاری نیکوکارانه چیست؟

10 صندوق سرمایه گذاری برتر سهامی در بهمن ماه 98

صندوق های سهامی عملکرد خیره کننده ای در بهمن 98 داشتند. بازده صندوق های سرمایه گذاری در این یک ماه بیشتر از بازدهی سالانه دیگر بازارهای موازی بود. نکته جالب توجه درباره ده صندوق برتر سهامی در بهمن ماه 98 این بود که برخی از صندوق ها که در ماه های گذشته در آمار و بررسی های کارشناسان جای نداشتند، توانستند به این لیست راه پیدا کنند. سیگنال اسامی ده صندوق برتر در هر ماه را منتشر می کند.

10 صندوق سرمایه گذاری برتر سهامی در بهمن ماه 98

صندوق ارزش کاوان آینده با کسب بازدهی 24.87 درصدی در رتبه اول بهترین صندوق های سهامی بهمن ماه 98 ایستاد.

در میان برترین صندوق های سهامی، صندوق مشترک بورسیران با مدیریت 680 میلیارد تومان، ارزشمند ترین صندوق در بین 10 صندوق برتر بود. این صندوق در بهمن ماه توانست 20.45 درصد بازده داشته باشد. البته با توجه به پر شدن واحد های سرمایه گذاری در این صندوق، هم اکنون امکان سرمایه گذاری جدید برای افراد وجود ندارد.

صندوق همیان سپهر دیگر شگفتی ساز صندوق های سهامی بود. این صندوق که تا پیش از این در لیست ده صندوق برتر از نگاه سیگنال جایی نداشت با ثبت بازدهی 22.39 درصدی در بهمن ماه 98 در جایگاه سوم ایستاد.

رتبهنام صندوقدرصد بازدهی ماه (بهمن 98خالص ارزش دارایی(ریال)
اولارزش کاوان آینده24.875,611,530M
دوممشترک یکم سامان24.26425,811M
سومهمیان سپهر22.39552,309M
چهارممشترک بانک خاورمیانه20.99804,489M
پنجممشترک بورسیران20.456,814,318M
ششممشترک مبین سرمایه19.35294,125M
هفتممشترک نوید انصار19.26208,171M
هشتممشترک رشد سامان18.73850,828M
نهمزرین پارسیان18.481,856,620M
دهممشترک یکم آبان18.12271,748M

10 صندوق سرمایه گذاری برتر مختلط در بهمن ماه 98

صندوق های مختلط در بهمن ماه 98 عملکردی مشابه گذشته داشتند و بازدهی آنها میانگینی از بازار سرمایه و اوراق بهادار کم ریسک بود.

10 صندوق سرمایه گذاری برتر مختلط در بهمن ماه 98

صندوق نیکوکاری ایتام برکت با ارزش 44 میلیارد تومان توانست در صدر برترین های این ماه بایستد. این صندوق بازدهی 13.45 درصدی کسب کرد. گفتنی ست در گزارش ده صندوق سرمایه گذاری برتر مختلط در دی ماه 98 نیز این صندوق در جایگاه اول قرار گرفته بود.

در میان برترین صندوق های مختلط، “ثروت آفرین پارسیان” با مدیریت 147 میلیارد تومان، ارزشمند ترین صندوق در بین 10 صندوق برتر مختلط بود. این صندوق در بهمن ماه توانست 11.75 درصد بازده داشته باشد.

رتبهنام صندوقدرصد بازدهی ماه (بهمن 98)خالص ارزش دارایی(ریال)
اولنیکوکاری ایتام برکت13.45443,746M
دوممشترک سپهر آتی12.65233,373M
سومکارگزاری بانک تجارت11.93428,709M
چهارممشترک پارس11.77204,926M
پنجمثروت آفرین پارسیان11.751,477,658M
ششممشترک گنجینه مهر11.24280,631M
هفتمنیکوکاری میراث ماندگار پاساگاد10.85569,878M
هشتمتوسعه ممتاز10.841,402,274M
نهمارمغان یکم ملل10.60321,817M
دهممشترک کوثر10.09558,761M

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری طلا در بهمن ماه 98

رشد بازار طلا همگام با نوسانات نرخ ارز باعث رشد صندوق های کالایی طلا شد.

صندوق “عیار” که مدیریت آن را شرکت سبدگردان انتخاب مفید به عهده دارد در بهمن ماه 98 توانست 7.69 درصد بازده داشته باشد. صندوق “عیار” بیشترین سرمایه گذاری خود را روی سکه تمام بهارتحویلی 1روزه رفاه به میزان 53.33% انجام داده است.

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری طلا در بهمن ماه 98

بازده صندوق های طلا در بهمن ماه 98 از بازار سرمایه کمتر بود اما برای فعالان بازار طلا راضی کننده بود. صندوق “عیار” با کسب 7.69 درصد بهترین صندوق و صندوق “طلا” با کسب 6.04 درصد بازدهی، ضعیف ترین صندوق در بهمن ماه 98 بودند. همچنین صندوق “طلا” با مدیریت دارایی به ارزش 386 میلیارد تومان، با ارزش ترین صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر کالای طلاست.

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (بهمن 98)خالص ارزش دارایی
اولدر اوراق بهادار مبتني بر سکه طلاي مفيدعیار7.691,372,742M
دومدر اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای کیانگوهر7.262,718,553M
سومپشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیانزر6.60605,904M
چهارمپشتوانه طلای لوتوسطلا6.043,869,236M
بیشتر بخوانید
راهنمای انتخاب بهترین صندوق سرمایه‌گذاری
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

بهترین صندوق های سرمایه گذاری ETF در بهمن ماه 98 معرفی شدند. صندوق های سرمایه گذاری “با درآمد ثابت تصمیم“،  “هستی بخش آگاه“، “ثروت آفرین پارسیان” و ” طلای کیان” به ترتیب در انواع صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت، سهامی، مختلط و مبتنی بر طلا؛ بالاترین بازدهی ماهانه (بهمن ماه 98) را داشتند.

بازار بورس، همچنان مثبت در بهمن 98

بازار سرمایه در بهمن ماه 98 عملکرد مثبت خود را ادامه داد و شاخص کل بورس 17 درصد رشد کرد. در حالی که ورود شاخص کل به کانال 400 هزار واحدی برای برخی از سرمایه گذاران هراس انگیز بود، شاخص کل بورس در پایان معاملات بهمن ماه 98 در پله 478 هزار واحدی ایستاد تا رشد فزاینده  خود را در دستور کار داشته باشد.

حجم نقدینگی وارد شده در بازار سرمایه در افزایش ارزش خالص دارایی های صندوق های سرمایه گذاری نیز موثر بود به طوری که بیش از 90 درصد از صندوق های بورسی در بهمن ماه 98 نسبت به ماه گذشته، با افزایش دارایی ها رو به رو شدند.

از طرفی برخی از صندوق های سرمایه گذاری غیر بورسی به دلیل پر شدن سقف واحد های سرمایه گذاری حداکثر نقدینگی ممکن را جذب کردند و دیگر قادر به صدور واحد های سرمایه گذاری نبودند.

صندوق های سرمایه گذاری بورسی به دلیل دارا بودن رکن بازارگردان در بازار سرمایه قدرت نقدشوندگی بسیار بالایی دارند و از نظر سادگی در معاملات راحت تر از سایر صندوق ها مورد مبادله قرار می گیرند.

بازدهی صندوق های سرمایه گذاری بورسی در بهمن ماه 98 در مقایسه با ماه گذشته افت داشت اما با این حال دارایی های موجود در این صندوق ها افزایش پیدا کرد. این مسئله می تواند برای ماه های آینده و عملکرد صندوق ها مورد ارزیابی و سنجش کارشناسان قرار بگیرد. صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله موسوم به ETF، صندوق هایی هستند که در بورس و به صورت آنلاین، خرید و فروش می‌شوند.

سیگنال در این گزارش به بررسی عملکرد تمام صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس طی بهمن ماه 98 می پردازد. صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در چهار طبقه اصلی ، شامل صندوق‌های با درآمد ثابت، صندوق های سهامی، صندوق های مختلط، و صندوق های طلا تقسیم بندی شده اند و از نظر درصد بازدهی ماهانه (بهمن 98) در جداول جداگانه قرار داده شده اند.

بیشتر بخوانید
انواع صندوق های سرمایه گذاری در ایران کدامند؟

لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله درآمد ثابت در بهمن ماه 98

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت در دنیا به دلیل ترس ناشی از ویروس کرونا در حدود 370 میلیارد دلار دارایی در هفته های اخیر جذب کرده است. این امر موجب شده است قیمت شرکت ها و سهام بورس های مختلف کاهش پیدا کند چراکه مردم به سمت دارایی امن و کم ریسک رفته اند. در ایران نیز در بهمن ماه 98 اغلب صندوق های درآمد ثابت با افزایش خالص ارزش دارایی مواجه شدند.

لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله درآمد ثابت در بهمن ماه 98

صندوق با درآمد ثابت تصمیم در بهمن ماه 98 توانست با کسب بازدهی 3.76 درصدی در صدر جدول برترین های درآمد ثابت بایستد.

رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی ماه (بهمن 98) خالص ارزش دارایی (ریال)
اولبا درآمد ثابت تصمیمتصمیم3.764,385,191M
دومپارند پایدار سپهرپارند2.9730,968,792M
سومارمغان ایرانیانارمغان2.88208,712M
چهارمبا درآمد ثابت کیانکیان2.656,060,587M
پنجمبا درآمد ثابت کمندکمند2.6120,102,777M
ششمسپهر خبرگان نفتسخند2.47645,876M
هفتمآرمان آتی کوثرآکورد2.266,121,420M
هشتمگنجینه آینده روشنصایند2.10400,198M
نهماندیشه ورزان صبا تامیناوصتا2.044,841,924M
دهماعتماد آفرین پارسیاناعتماد1.9613,110,062M
یازدهممشترک آسمان امیدآسامید1.913,326,987M
دوازدهممعیاردمعیار1.851,018,344M
سیزدهمدارا الگوریتمدارا1.841,319,366M
چهاردهمامین یکم فرداامین یکم1.6716,496,476M
پانزدهمپاداش سهامداری توسعه یکمسپاس1.615,049,668M
شانزدهمفیروزه آسیافیروزا1.311,623,512M

قابل ذکر است بعضی از صندوق های درآمد ثابت به صورت منظم سود تقسیم می کنند. برای اطلاع بیشتر به صفحه صندوق های سرمایه گذاری در سایت سیگنال مراجعه نمایید.

لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله سهامی در بهمن ماه 98

میانگین بازدهی در صندوق های سهامی نسبت به ماه گذشته کمی کاهش یافت. صندوق های سرمایه گذاری بورسی به طور میانگین 13 درصد بازدهی داشتند در حالی که در ماه گذشته این عدد 15 درصد بود.

لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله سهامی در بهمن ماه 98

صندوق هستی بخش آگاه در بهمن ماه 98 توانست با کسب بازدهی 17.27 درصدی در صدر جدول برترین های صندوق های سهامی بایستد.

رتبهنام صندوقنماد بورسی درصد بازدهی ماه (بهمن 98) خالص ارزش دارایی
اولهستی بخش آگاهآگاس17.27941,818M
دومتوسعه اندوخته آیندهاطلس15.161,185,434M
سومآسمان آرمانی سهامآساس14.53399,722M
چهارمسرو سودمند مدبرانسرو14.14290,760M
پنجمسپهر کاریزماکاریس13.671,872,985M
ششمبذر امید آفرینبذر13.43799,580M
هفتمتجارت شاخصی کاردانکاردان12.50659,890M
هشتمشاخص سی شرکت بزرگ فیروزهفیروزه12.38559,648M
نهمآرمان آتیه درخشان مسآتیمس11.65669,269M
دهمامین تدبیرگران فرداالماس11.41484,533M
یازدهمافق ملتافق ملت9.37676,024M

صندوق سپهر کاریزما با در اختیار گرفتن بیش از 187 میلیارد تومان سرمایه با ارزش ترین صندوق سهامی قابل معامله است.

لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله مختلط در بهمن ماه 98

در میان صندوق های سرمایه گذاری مختلط، سه صندوق به صورت قابل معامله در بورس هستند. صندوق های مختلط همانند ماه های گذشته عملکردی مابین صندوق های درآمد ثابت و سهامی کسب کردند. صندوق ثروت آفرین پارسیان با ثبت بازدهی 11.75% در صدر برترین صندوق مختلط قابل معامله در بورس ایستاد.

لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله مختلط در بهمن ماه 98

تمام صندوق های مختلط بورسی در ماه گذشته با افزایش خالص ارزش دارایی همراه شدند و صندوق ثروت آفرین پارسیان با ارزشی بالغ بر 147 میلیارد تومان بزرگترین صندوق مختلط از این نظر است.

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (بهمن 98)خالص ارزش دارایی
اولثروت آفرین پارسیانثروتم11.751,477,658M
دومسپهر اندیشه نوینصنوین7.06610,107M
سومآرمان سپهر آشناآسام6.73182,368M

لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله مبتنی بر طلا در بهمن ماه 98

قیمت ها در بازار سکه و طلا در بهمن ماه 98 گام صعودی خود را ادامه دادند. بورس کالا که صندوق های مبتنی بر طلا در آن معامله می شوند با رشد بی سابقه ای رو به رو شد. صندوق های طلا که بیشترین پرتفوی خود را روی سپرده سکه طلا بانکی بسته اند، در بهمن ماه 98 همگام با افزایش بازدهی در بازار طلا رشد کردند.

در بین چهار صندوق طلا، “صندوق پشتوانه طلای لوتوس” بیشترین خالص ارزش دارایی را دارد. این صندوق که با نماد “طلا” در بورس معامله می شود، بیش از 380 میلیارد تومان ارزش دارد.

لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله مبتنی بر طلا در بهمن ماه 98

صندوق طلای کیان  و صندوق طلای مفید در بهمن ماه 98 توانستند با کسب بازدهی 7.26 درصدی عملکرد بهتری از سایر صندوق های طلا داشته باشند.

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (بهمن 98)خالص ارزش دارایی
اولدر اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای کیانگوهر7.262,718,553M
دومدر اوراق بهادار مبتني بر سکه طلاي مفيدعیار7.261,356,494M
سومپشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیانزر6.60605,904M
چهارمپشتوانه طلای لوتوسطلا6.043,869,236M
بیشتر بخوانید
راهنمای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری بصورت گام به گام
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس یا ETF را در اختیار مخاطبان سیگنال قرار می‌دهیم تا افرادی که قصد سرمایه گذاری در این نوع از صندوق‌ها را دارند، بتوانند در تصمیم‌گیری خود بهتر عمل کنند.

دی ماه 98 پر از هیجان و استرس برای بورس

آغاز زمستان برای بورس تهران با روزهایی سراسر هیجان و نوسان آغاز شد. در دی‌ماه 98 با وقوع ریسک های سیستماتیک جوی منفی بر بازار سرمایه حکمفرما شد. در هفته دوم ماه که تنش های داخلی و منطقه ای به اوج خود رسیده بود، سرمایه گذاران خرد با ترس از ریزش قیمت سهام دست به فروش گسترده زدند که باعث افت شدید شاخص کل بازار بورس شد.

در این شرایط واکنش حقوقی ها در بازار جالب توجه بود. حقوقی ها در رویدادی تاریخی به حمایت از سهام ارزشمند پرداختند و بیش از 1850 میلیارد تومان از سهامی که حقیقی ها عرضه کرده بودند را خریدند.

در کنار حرکت حقوقی ها، سازمان بورس با تصمیمی به موقع، دامنه نوسان معاملات سهام بورسی را از 5 درصد به 2 درصد کاهش داد تا به این شکل از ریزش شدید ارزش سهام جلوگیری کند.

این اتفاقات باعث شد که روند صعودی شاخص بعد از گذر از تنش به حرکت خود ادامه دهد. بازدهی شاخص کل در دی ماه 98 به 15.8 درصد رسید. ورود شاخص کل به کانال 400 هزار واحدی و عبور راحت از آن در دی ماه اتفاق افتاد و عدد شاخص کل  ۴۰۹ هزار و ۸۰۷ واحد را نشان داد.

صندوق سرمایه گذاری، سود بدون استرس و ریسک

در امان ماندن از ریسک های مختلف در بازار سرمایه با وارد شدن افراد به صندوق های سرمایه گذاری اتفاقی است که بار دیگر اهمیت آن دو چندان شد. در این میان صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله توانستند عملکرد خیره کننده ای داشته باشند. به طوری که صندوق های سهامی در دی ماه 98 به اندازه کل فصل پاییز بازدهی مثبت داشتند.

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله موسوم به ETF  ، صندوق هایی هستند که در بورس و به صورت آنلاین، خرید و فروش می شوند.

سیگنال در این گزارش تمام صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس طی دی ماه 98 مرا رتبه‌بندی کرده است.صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در پنج طبقه اصلی شامل صندوق های با درآمد ثابت، صندوق های سهامی، صندوق های مختلط، صندوق های شاخصی و صندوق های طلا تقسیم بندی شده اند و از نظر درصد بازدهی ماهانه (دی 98) در جداول جداگانه قرار داده شده اند.


رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس – درآمد ثابت


صندوق های درآمد ثابت همانند ماه های گذشته از تکانه های بازار سرمایه در امان بودند و به دلیل سرمایه گذاری در اوراق کم ریسک نظیر اوراق بدهی و سپرده های بانکی، با روند آرام به رشد خود ادامه دادند.

مطابق اطلاعات جدول زیر، با ارزش ترین صندوق درآمد ثابت بر اساس خالص ارزش دارایی صندوق پارند پایدار سپهر بوده است. این صندوق که با نماد پرند در گروه صندوق های قابل معامله قرار دارد، سه هزار میلیارد تومان را مدیریت می کند. صندوق گنجینه آینده روشن در دی ماه 98 توانست با کسب بازدهی 3.37  درصد در صدر جدول برترین های درآمد ثابت بایستد.

رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی ماه (دی 98) خالص ارزش دارایی (ریال)
اول گنجینه آینده روشنصایند3.37281,688M
دوم پارند پایدار سپهرپارند2.8030,559,731M
سوم اندیشه ورزان صبا تامیناوصتا2.754,180,780M
چهارم با درآمد ثابت کمندکمند2.5620,280,551M
پنجم با درآمد ثابت کیانکیان2.545,819,898M
ششم با درآمد ثابت تصمیمتصمیم2.544,226,519M
هفتم سپهر خبرگان نفتسخند2.48641,354M
هشتم فیروزه آسیافیروزا2.371,631,723M
نهم مشترک آسمان امیدآسامید2.103,129,242M
دهم معیاردمعیار1.88999,917M
یازدهم آرمان آتی کوثرآکورد1.877,080,033M
دوازدهم پاداش سهامداری توسعه یکمسپاس1.845,057,501M
سیزدهم دارا الگوریتمدارا1.821,017,367M
چهاردهم امین یکم فرداامین یکم1.7116,091,633M
پانزدهم اعتماد آفرین پارسیاناعتماد1.5413,977,610M

قابل ذکر است بعضی از صندوق های درآمد ثابت به صورت منظم سود تقسیم می کنند. برای اطلاع بیشتر به صفحه صندوق های سرمایه گذاری در سایت سیگنال مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید
لیست صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت با پرداخت سود دوره ای

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس – سهامی


صندوق های سهامی عملکرد ماهانه بسیار خوبی داشتند. صندوق های سهامی در دی ماه 98 به طور میانگین حدود 15 درصد بازدهی داشته است. این آمار در حالی است که مطابق بررسی های ما، بهترین صندوق های بورسی در پاییز 98 به 15 درصد بوده. یعنی در دی ماه 98 این صندوق‌ها به اندازه 3 ماه گذشته خود سود داده‌اند.

رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی ماه (دی 98) خالص ارزش دارایی
اول سپهر کاریزما کاریس 17.79 1,741,321M
دوم افق ملت افق ملت 17.47 623,235M
سوم تجارت شاخصی کاردان کاردان 16.12 584,197M  
چهارم آسمان آرمانی سهام آساس 15.37 333,261M
پنجم سرو سودمند مدبران سرو 15.33 269,062M
ششم هستی بخش آگاه آگاس 15.14 617,890M
هفتم شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه فیروزه 14.68 499,875M
هشتم توسعه اندوخته آینده اطلس 14.42 860,055M
نهم بذر امید آفرین بذر 13.79 706,945M
دهم آرمان آتیه درخشان مس آتیمس 13.59 592,726M
یازدهم امین تدبیرگران فردا الماس 8.37 435,187M

صندوق سپهر کاریزما با در اختیار گرفتن بیش از 170 میلیارد تومان سرمایه با ارزش ترین صندوق سهامی قابل معامله است. همچنین در دی‌ماه 98 صندوق سپهر کاریزما توانست با کسب بازدهی 17.79 درصد در صدر برترین صندوق های سهامی ایستاد.


رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس – مختلط


در میان صندوق های سرمایه گذاری مختلط، سه صندوق به صورت قابل معامله در بورس هستند. صندوق های مختلط همانند ماه های گذشته عملکردی مابین صندوق های درآمد ثابت و سهامی کسب کردند.

صندوق سپهر اندیشه نوین با ثبت بازدهی 8.64 % در صدر برترین صندوق مختلط قابل معامله در بورس ایستاد. صندوق ثروت آفرین پارسیان با ارزشی بالغ بر 135 میلیارد تومان بزرگترین صندوق مختلط از این نظر است.

رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی ماه (دی 98) خالص ارزش دارایی
اول سپهر اندیشه نوین صنوین 8.64 567,847M
دوم آرمان سپهر آشنا آسام 7.83 171,650M
سوم ثروت آفرین پارسیان ثروتم 7.40 1,362,211M

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس – مبتنی بر طلا


صندوق های مبتنی بر طلا در کشور ما شامل چهار صندوق سرمایه گذاری است:

رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی ماه (دی 98) خالص ارزش دارایی
اول پشتوانه طلای لوتوس طلا 9.95 3,621,170M
دوم  در اوراق بهادار مبتني بر سکه طلاي مفيد عیار 8.48 1,255,635M
سوم در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای کیان گوهر 8.32 2,531,901M
چهارم پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان زر 7.81 465,143M

روند صعودی بازار سکه و ارز در دیماه 98 نیز ادامه پیدا کرد. به‌طوری که رشد ۳/ ۷ درصدی قیمت سکه و ۶/ ۲ درصدی نرخ دلار در دهمین ماه سال رقم خورد. در صندوق های طلا نیز وضعیت مثبت بود و بازدهی ها ثبت شده درصدی بالاتر از سکه را نشان می دهد.

صندوق پشتوانه طلای لوتوس بیشترین خالص ارزش دارایی را دارد. این صندوق که با نماد طلا در بورس معامله می شود، بیش از 350 میلیارد تومان ارزش دارد. در ضمن بالاترین بازدهی کسب شده در دی ماه 98 نیز با 9.95 درصد به صندوق “طلا” اختصاص دارد.

بیشتر بخوانید
10 صندوق سرمایه گذاری برتر در پاییز 98
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.