دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
29 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سرمایه گذاری توسعه و عمران اردبیل که در در بازار پایه فرابورس حضور دارد از قرارداد فروش 230 مترمربع از واحد خدماتی پروژه شهریار برای تهاتر و تسویه بدهی به شخص حقیقی خبر داد و برای دو روز کاری با توقف نماد روبرو شد.

براین اساس، “ثتوسا” اعلام کرد: قرارداد فروش 230 مترمربع از واحد خدماتی طبقه 10 بلوک B پروژه شهریار 24 شهریور مبنی بر تهاتر و تسویه حساب کامل بدهی به حامد حسینی منعقد شد.

مبلغ مبایعه نامه طبق نظر کارشناس رسمی دادگستری 1.2 میلیارد تومان، دریافت 567.1 میلیون تومان طی دو فقره چک، تهاتر بدهی به حامد حسینی طبق صورتجلسه 31 اردیبهشت به مبلغ 656.5 میلیون تومان، مبلغ 64.4 میلیون تومان هنگام تنظیم سند و سود زیان مبایعه نامه بعد از کسر هزینه های نقل و انتقال و فروش صفر ریال است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سرمایه گذاری توسعه و عمران اردبیل از برگزاری مزایده فروش 29 قطعه زمین با کاربری مسکونی و تجاری واقع در شهرستان خلخال خبر داد و برای دو روز کاری با توقف نماد روبرو شد.

براین اساس، “ثتوسا” در نظر دارد بر اساس مصوبه هیات مدیره نسبت به فروش 29 قطعه زمین با کاربری مسکونی و تجاری از شماره پلاک های ثبتی 4 الی 32 فرعی از 1328 اصلی واقع در شهرستان خلخال خیابان 17 شهریور جنب جهاد کشاورزی اقدام کند.

علاقه مندان می توانند جهت خرید اسناد مزایده با ارائه اصل فیش واریزی به مبلغ 100 هزار تومان به شماره حساب 1202800604741 نزد بانک اقتصاد نوین شعبه امام خمینی اردبیل به نام حساب مشترک از یک تا 4 تیر (به جز ایام تعطیل) به نشانی اردبیل، خیابان مالک اشتر، روبروی خیابان جامی، مجتمع شهریار،  طبقه 9 ، واحد فروش مراجعه کنند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز، بازار مسکن تقریبا از سال 92 وارد فاز رکود شد و تا سال 96 موقعیت خود را حفظ کرد و در حالی که در حالی که نوید رخت بستن رکود از صنعت ساخت و ساز به گوش می‎رسید، در سال 97 این رکود عمیق‎تر شد.

بر اساس آخرین آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی، تعداد پروانه ساختمانی صادر شده در شهر تهران از 21150 فقره در سال 92 به 8061 فقره در سال 94 تنزل یافت و البته در سال 96 با اندکی افزایش، به 10222 فقره رسید.

سرعت رشد حجم نقدینگی به بیش از 21 درصد رسیده است. برخی معتقدند که در صورتی که حجم نقدینگی همچنان با سرعت بالا رشد کند، افزایش قیمت‌ها به همین منوال ادامه پیدا خواهد کرد و باز هم شاهد گرانی مسکن خواهیم بود. در چند ماه گذشته طبق آمارهای بانک مرکزی بیش از 90 درصد بر قیمت مسکن افزوده شده است.

اما برخی دیگر بر این باورند که بازار مسکن دیگر کشش افزایش قیمت را ندارد و تغییرات نقدینگی و نرخ ارز دیگر نمی‎تواند بر قیمت خانه اثر چندانی بگذارد.

رکود بازار مسکن موجب شد تا سهام گروه «انبوه سازان» از رونق بیفتد و دیگر مانند گذشته در کانون توجهات سهامداران قرار نگیرد. اما در سال جدید ظاهرا این گروه به خود تکان داده و نگاه‎ها را معطوف خود کرده است. در معاملات هفته گذشته شاهد بودیم که اغلب سهم‎های این گروه از همگام با رشد بازار، رشد کردند و در برخی نمادها همچون «کرمان» صف‎های خرید قابل توجه شکل گرفت و نمادی چون «ستران» پس از رشد 50 درصد نیز همچنان با صف خرید به کار خود ادامه می‎دهد.

بررسی‎های آبسیم بیانگر این است که در هفته ای که گذشت 1.2 میلیارد از سهام «انبوه سازان» داد و ستد شد که نسبت به 5 روز کاری قبل از آن، حدود 37 درصد رشد نشان می‎دهد. به این ترتیب، در حالی که ارزش بازار این گروه در ابتدای هفته 6.6 هزار میلیارد تومان بود، در پایان هفته به 7 هزار میلیارد تومان رسید.

در نتیجه آن، شاخص گروه «انبوه سازی» 2.4 درصد رشد کرد.

عملکرد این شرکت‎ها در سال 97 نشان می‎دهد که نماد بازار پایه‎ای «ثاصفا» با ثبت رشد قیمت 242.5 درصدی، بهترین عملکرد را به نام خود ثبت کرد و «ثتوسا» با حدود 231 درصد و «ثزاگرس» با 162 درصد بازدهی، در رتبه‎های دوم و سوم قرار گرفتند.

در جدول زیر بازدهی شرکت‎های حاضر در گروه انبوه سازی در سال 97 و مدت گذشته از سال 98 را ملاحظه می‎فرمایید.

در نگاهی به شرکت‎های حاضر در این گروه مشخص شد که «کیسون» با 33 هزار میلیارد ريال، بیشترین دارایی را در اختیار دارد و از این حیث در جایگاه نخست قرار گرفته است. «ثاخت» و «ثمسکن» به ترتیب با بیش از 13 و 7 هزار میلیارد ريال در جایگاه‎های دوم و سوم قرار دارند.

اما عملکرد این شرکت‎ها تاکنون نشان می‎دهد که «ثشاهد» با 1736 میلیارد ريال سود انباشته، بهترین گروه بوده و «کیسون» باز هم در جزو برترین‎ها قرار دارد. در تصویر ذیل رتبه‎بندی شرکت‎های انبوه‎ساز بر اساس سود انباشته را مشاهده می‎کنید.

به طور کلی می‎توان گفت تحریم‎های اقتصادی، میزان سرمایه‎گذاری دولت در حوزه مسکن، رونق و رکود اقتصادی و قیمت مصالح ساختمانی، چهار عامل اصلی موثر بر سودآوری آینده این صنعت به شمار می‎روند.

اغلب کارشناسان تعمیق رکود تورمی‎صنعت ساخت و ساز را برای سال 98 برآورد می‌کنند؛ مگر آن که چهار عامل عنوان شده در مسیر درست هدایت شوند. در آن صورت می‎توان به رونق بازار مسکن و تعدیل نرخ‌ها خوشبین بود.

منبع: boursenews.ir