دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
30 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

چرا در هر مقطعی در اقتصاد ایران با تلاطم در یک بازار روبه‌رو می‌شویم؟

با توجه به حجم نقدینگی موجود در اقتصاد ایران و ملاحظات و استراتژی‌هایی که برای حفظ ارزش آن از سوی دارندگان آن به کار گرفته می‌شود، سرمایه‌گذاران به هر بازاری سرک می‌کشند. از طرف دیگر بازار سهام ایران پیش از رشدهای یک سال اخیر پتانسیل بالایی داشت، چرا که زمان طولانی‌ خود را با قیمت ارز تطبیق نداده و همین‌طور ارزش دارایی‌های آنها از طریق تجدید ارزیابی به‌روز نشده بود، به خصوص اینکه قیمت‌های جایگزینی بنگاه‌ها بسیار بالا بود. به عبارت دیگر این هجوم به بازار سهام به دلیل سودآوری این بنگاه‌ها نبود بلکه در درجه اول ارزش جایگزینی آنها مطرح بود. به‌عنوان مثال بنگاهی که در بازار 100 میلیارد تومان بود اگر قصد تاسیس نمونه‌ای جایگزین داشت، نیازمند 600 تا 700 میلیارد تومان نقدینگی است. این فاصله خیلی خوب توانست دارندگان پول را به بازار سهام جذب کند. از آنجا که دولت هم هوشیاری لازم را در این شرایط به کار نگرفت و بازارهای رقیب هم از چندان مزیتی برخوردار نبودند، بنابراین موجبات ورود حجم پولی عظیم به بازار فراهم و به تبع آن قیمت سهام جهش کرد.

جدا از مسائل روانشناختی هیچ موقع به این مساله در اقتصاد ایران پاسخ داده نمی‌شود که چرا جریانات نقدینگی خیلی سریع تبدیل به سیل‌های ویرانگر می‌شود؟ در حال حاضر در بازار سهام چه روندی را مشاهده می‌کنیم، آیا با یک خروج دسته‌جمعی مواجه هستیم؟

مجامع امسال شرکت‌ها نشان داد که P/E بسیاری از آنها اصلا قابل توجه نیست. از همین رو بسیاری به این نتیجه رسیدند که ارزش اسمی سهام‌شان نسبت به سود آن بسیار بالا است. این قیمت دیگر با توجه به میزان بازدهی دیگر بازارها، سیگنال کاهشی می‌دهد. در کنار این شایعاتی که درباره میزان رشد شاخص وجود داشت باعث شد که برخی ترجیح دهند پول خود را خارج کنند.

اما جدا از این بحث موضوع مهم این است که می‌توان گفت اقتصاد ایران به یک تعبیری ابتدایی است. به این دلیل که دارای بازارهای محدودی است و سرمایه‌گذاران آن آنچنان دارای دانش لازم برای سرمایه‌گذاری نیستند و بیشتر شاهد حرکت‌های توده‌ای هستیم. در واقع اقدامات توده‌ای نشان می‌دهد که اولا اقتصاد ایران دارای بازارهای محدودی است. ثانیا مالکان سرمایه مالی دارای دانش دقیقی درخصوص سرمایه‌گذاری نیستند و از همین رو بسیار احساسی تصمیم می‌گیرند. به همین دلیل ما نمی‌توانیم روندهای بازار سرمایه کشور را با رفتارهای بازارهای کشورهای پیشرفته مقایسه کنیم.

در حال حاضر چقدر این گزاره صادق است که «با رشد بازار سرمایه تورم انتظاری هم افزایش خواهد یافت»؟

شاخص بورس این را نشان نمی‌دهد. چیزی که تورم انتظاری را شکل می‌دهد کسری بودجه گسترده دولت است که هر روز هم دامنه آن وسیع‌تر می‌شود و مضاف اینکه اعتبارات آن از مسیرهای دیگر قابل تامین نیست. دولت ناگزیر است به سمت انتشار اوراق برود و تا حدودی هم پول چاپ خواهد کرد. در واقع این چشم‌انداز است که تورم انتظاری را تعیین می‌کند نه شاخص کل بورس. چون افراد پول خود را در بازار سرمایه‌گذاری می‌کنند که از تورم انتظاری مصون بماند.

یک ویژگی مهم دیگری هم بازار سرمایه دارد. با توجه به اینکه دولت گفته بود به حساب‌های بانکی سرکشی خواهد کرد و از سازمان امور مالیاتی خواسته بود که روی گردش‌های بالا مالیات وضع کند، در واقع بورس محلی برای مصون ماندن از مالیات شد. بعد در مجامع دیدیم که قیمت سهام در حد نهایت خود افزایش یافته تا جایی که با رقم‌های سود آن تناسب ندارد. حالا چند اشتباه دولتی‌ها و بحث‌هایی که در ارتباط با سقف قیمتی شکل گرفت موجب شد که بسیاری پول خود را به دیگر بازارها ببرند. بنابراین نقدینگی سرگردان در تلاش برای کسب سود و حفاظت از خود در مقابل تورم انتظاری هرلحظه بازارها را رصد می‌کنند تا ببینند بهترین محل لازم کجاست.

بسیاری اعتقاد دارند که بهتر است این نقدینگی به بازار سهام وارد شود تا بازارهایی مانند طلا و ارز. این حرف چقدر درست است؟

بدون تعارف به شما بگویم این بازار سهام تقریبا ربطی به تولید ندارد. وقتی سهام یک کارخانه بالا یا پایین می‌رود مدیران و کارگران آن هیچ نفع و ضرری نمی‌برند. رابطه بازار سهام با تولید قطع است و آن بازاری که در آن برای تولید تامین مالی می‌شود با بازار سهام ایران متفاوت است. حقیقت این است که بازار سهام ایران بازار سفته‌بازها است، کسانی که به سمت ارز، سکه و مسکن می‌روند اکنون به سمت بورس رفته‌اند. حال اینکه کدام به اقتصاد کشور آسیب بیشتری می‌زند باید بگویم که ورود نقدینگی به بازار سهام بهتر است تا بازار ارز. ولی آن سرمایه‌گذارانی که با وسوسه چندبرابر شدن سرمایه خود وارد این بازار می‌شوند و در نهایت شکست می‌خورند چون تعداد آنها زیاد است، می‌توانند برای کشور مشکل‌ساز شوند. به همین دلیل دولت به تکاپو افتاده است تا از طریق صندوق توسعه و بانک‌ها شاخص را حفظ کند، اما این تلاشی است در راستای دوپینگ بازار که در کوتاه‌مدت از تغییر مسیر پول به دیگر بازارها جلوگیری کند.

یعنی مثل زمانی که دولت مسوولیت سپرده‌گذاران موسسه‌های غیرمجاز را متقبل شد؟

از یک دیدگاهی باید گفت آن سپرده‌گذاران تعدادشان محدود بود ولی بازار سرمایه حدود 50 میلیون عضو دارد و تا حدودی قابل مقایسه با هم نیستند. اما موضوع مهم این است که دولت نباید خود را منطقا متعهد به پرداخت زیان سرمایه‌گذاران کند و این سیاست خطرناکی است.

چه خطرهایی وجود دارد؟

تعداد کسانی که به بازار سهام آمده‌اند اعم از افرادی که سهام عدالت دارند، بسیار بالاست. حال اگر بعد خانوار را در ایران درنظر بگیریم متوجه می‌شویم که حدود 80 درصد جمعیت کشور را شامل می‌شوند. اگر اینها متضرر شوند اثرات اجتماعی نامطلوبی ممکن است داشته باشد. بنابراین دولت به این بازار از زاویه دیگری نگاه می‌کند، مضاف اینکه خود دولت سهامدار بسیاری از بنگاه‌های بورسی است و با کاهش قیمت بیشترین زیان را نسبت به دیگر سرمایه‌گذاران خواهد داشت. دولت اگر می‌خواهد کسری بودجه خود را جبران کند نیاز زیادی به فروش سهام خود دارد هرچند که در این زمینه تاخیر زیادی کرد و اگر زودتر اقدام می‌کرد شاید آن رشد شاخص به آن ترتیب شکل نمی‌گرفت و در پی آن سقوط هم اتفاق نمی‌افتاد، یعنی با یک روندی متعادل و منطقی مواجه بودیم.

گفتید رابطه بازار سهام با تولید محدود است. آیا این موضوع در همه بازارهای دنیا صادق است یا تنها در ایران؟

همان‌طور که گفتم ایران اقتصاد پیشرفته و مدرنی ندارد. ما مکانیزم‌های پولی و تامین سرمایه ‌گسترده‌ای داریم که هیچ‌کدام از آنها در ایران وجود ندارد و حتی بوروکراسی دولتی هم نمی‌تواند آن را مطرح کند. به‌عنوان مثال یکی از امکانات معمول در بازارهای دنیا این است که شرکت‌ها همدیگر را خریداری و با هم ادغام شوند. این امکان از نظر قوانین در ایران غیرممکن است. یا اینکه در کشورهای دیگر بنگاه‌ها به کارمندهای خود استارت آپشن می‌دهند، یعنی به منظور ایجاد انگیزه به آنها سهام می‌دهند و در زمانی ترک کار سهام آنها پس گرفته می‌شود. این امکان هم در ایران وجود ندارد. مکانیزم‌ها و مقررات اقتصادی ایران بسیار ابتدایی است و با ابزارهای مالی مدرن دنیا فاصله زیادی دارد و تحریم‌های اقتصادی هم باعث شد که بیشتر عقب بیفتیم.

هر شرکتی که در ایران قصد توسعه دارد باید از بانک وام بگیرد. اما برخلاف ایران اگر به‌عنوان مثال مایکروسافت بخواهد این موضوع را پیش ببرد خیلی راحت در بازار سهام عرضه می‌کند و به کسی هم بدهکار نمی‌شود.

مگر در ایران هم شرکت‌ها نمی‌توانند سهام عرضه کنند؟

تقریبا خیر. شرکت‌ها حق دارند فقط افزایش سرمایه دهند، آن هم مشروط بر اینکه ابتدا سازمان بورس آنها را تایید کند. فرضا در بورس سهام یک شرکت 3 هزار تومان قیمت تعیین شده است، ولی ارزش سهام آن در زمان افزایش سرمایه 100 تومان خواهد بود. به بیان دیگر اگر این شرکت قصد داشته باشد بر مبنای سرمایه خود به سهامداران فعلی خود 10 درصد سهام را عرضه کند، بر اساس قیمت 100 تومان به این شرکت پول می‌دهند حالا قیمت آن در بازار هرچقدر باشد. در واقع شرکت نمی‌تواند سهام خود را در بازار به قیمت 3 هزار تومان بفروشد. بعد هم درصد افزایش سرمایه را باید ابتدا به تایید سازمان بورس برساند. این بورس ما با هیچ بازاری در دنیا مشابه نیست هم از نظر نرم‌افزارها و هم قوانین عقب مانده است. بنابراین نمی‌توان آن را با بورس‌هایی مانند لندن مقایسه کرد.  

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شاخص کل بورس امروز هم نزولی پیش رفت و با افت بیش از 37 هزار واحد به 1 میلیون و 570 هزار رسید. فارس، فولاد و فملی بیشترین تاثیر بر شاخص کل بورس و مارون، آریا و کگهر بیشترین تاثیر منفی بر شاخص کل فرابورس را داشتند.

بازار امروز نیز هم‌چون روز گذشته قفل با ارزش معاملات بسیار پایین بود. مجموع ارزش معاملات در بورس و فرابورس طی روز جاری به رقم 7425 میلیارد تومان رسید.

وعده‌هایی که محقق نشد

در مدت زمان اصلاحی بازار دولتمردان بارها با بیان اینکه به بورس اعتماد کنند سرمایه عموم را به سمت این بازار هدایت کردند اما در روزهایی که کمتر کسی آن را پیش‌بینی می‌کرد دولت با چرخش عجیب مواضع خود ضربه سنگینی به سهامداران زد و بسیاری از کسانی که وارد این بازار شده بودند ضررهای سنگین بر روی اصل پول خود متحمل شدند.

از تاریخ 20 مرداد که اصلاح قیمتی در تمامی صنایع آغاز شد افراد کمی فکر می‌کردند ریزش و شکست قیمت‌ها با سرعت ادامه پیدا کند تا اینکه شاخص حمایت 1 میلیون و 800 هزار واحد را از دست داد. با از دست رفتن این حمایت فعالان بازار به تکاپو افتادند و پیش‌بینی به شکل دیگری رقم خورد. گروهی بازار را از دست رفته میدانستند و در بازه کوتاه یکی دو روزه که صف‌های فروش از حالت قفل خارج شد ، فرصت را غنیمت شمردند و اقدام به نقد شدن ، کردند. اما در مقابل گروهی دیگر با مواضع حمایتی هم‌چنان منتظر ماندند تا بازار برگردد؛ امیدی که هنوز تحقق نیافته است.

می‌توان گفت که موج بی اعتمادی سهامداران به بورس، بازار را دارد فاز جدیدی می‌کند اما با توجه به اینکه بازارهای رقیب به خصوص ارز، افسار گسیخته در حال افزایش هستند، این امکان وجود دارد که سهامداران قید رفتن از بازار سرمایه را بزنند و با امیدهای خود هم‌چنان پایبند به سرمایه‌گذاری در بورس بمانند.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که مورد انتقاد فعالان و تحلیل‌گران قرار گرفته است حمایت نکردن از سهام کوچک‌تر است. با اینکه حمایت از چند سهم بازار کمک می‌کند تا شاخص کل به روند مثبت بازگردد اما عمق بازار هم‌چنان درگیر روندهای منفی باقی می‌ماند.

در مجموع می‌توان گفت رشد بی‌اندازه قیمت سهام در این چند ماه عامل اصلی اتفاقات اخیر بورس است. از سویی دیگر تبلیغ بازار سرمایه برای مردمی که اشراف کامل به داد وستدهای این بازار نداشتند شرایطی را رقم زد که به سختی جبران می‌شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

کاربری با نام «رضا» در پاسخ به این توصیه پرسید: «‌تو بلاتکلیفی نذار مارو دیگه، الان پشت در اتاقشم بزنم دوتا بیام بیرون یا نه؟» یکی دیگر از کاربران نیز این گونه شوخی کرد: «البته این بار کمی آرام‌تر بزنه که اگه خدایی نکرده باز ریخت، بتونه برگرده.» کاربر دیگری گفت‌وگو با رئیسش را منتشر کرد و نوشت: «من که گفتم واسم قهوه بیاره. میگه باز سبز شدی روت زیاد شد.» «حجم سپید» اما گفت ‌‎این دفعه تا سیو سود نکند در گوش رئیس نمی‌زنی. علی حبیبی‌پور که به نظر خودش رئیس اداره‌ای بود نوشت: «آقا کارمندهای ما رو تحریک نکن.»

سردی و گرمی سهامداران

احسان مال‌اندیش، یکی از فعالان بازار سرمایه دیروز اما از عدم تعادل رفتاری سهامداران گلایه کرد و نوشت: «90 درصد از سهامداران ‎بورس ایران با یک غوره سردی‌شان می‌کند و با یک مویز گرمی.» هم‌نظران با او نیز کم نبودند. مثلا یکی از این کاربران نوشت: «ما هم از دست اینا مثل کشمش چروک شدیم انقدر حرص خوردیم که بابا دو دقیقه هیچ کاری نکنید.» علی مسلمی هم کاربر دیگری بود که در انتقاد به این رفتار نوشت: «از عید تا الان یا صف خرید دیدیم یا صف فروش. تقریبا حالت نرمال نداریم انگار.»

قانون پایستگی صف

در چند ماه اخیر صف‌های بازار سرمایه از قانون پایستگی انرژی تبعیت می‌کنند؛ به عبارتی صف‌ها از بین نمی‌روند بلکه از صف فروش به صف خرید تبدیل می‌شوند. دیروز میترا فرخ‌پور، فعال بازار سرمایه با گلایه از این وضعیت نوشت: «این آخه چه بازاریه که برای فروش سهم حتما باید بری تو صف فروش، برای خریدش هم حتما باید بری تو صف خرید. بعد میگن مردم آماتورن. این ‎دامنه نوسان رو بردارید خب.»

یکی از کاربران دیگر در فضای مجازی صحبت‌های او را تایید کرد و نوشت: ‌«واسه اصلاح پرتفو تقریبا یه نیم ساعت فقط وقت داری. اگه نکنی باز هم تو صف خرید گیر می‌کنی. خیلی بده.»

 

سعید اسلامی‌بیدگلی

تحلیلگر بازار سرمایه

‌مثبت‌های هیجانی هم به‌اندازه منفی‌‌های هیجانی مساله‌زا و مشکل‌آفرین هستند. مدیران اما در روزهای منفی به تکاپو می‌افتند و جلسه پشت جلسه تشکیل می‌دهند؛ و در روزهای مثبت یا بی‌تفاوتند یا از خوشحالی دست‌هایشان را به هم می‌مالند.

 

 میلاد منشی‌پور

مدیرعامل و بنیان‌گذار تپسی

‌پیش‌بینی می‌کردیم که با مطرح شدن موضوع ورود به بورس تپسی، شایعاتی (هدف‌دار یا بی‌هدف) ایجاد شود، اما فکر نمی‌کردیم من هدف این شایعات باشم! به حرف و حدیث‌ها گوش ندیم. ما برنامه‌های زیاد و‌ بلندمدتی برای رشد تپسی داریم، من هم قصد رفتن‌ ندارم! نه از ایران و نه از تپسی.

ناهید صباحی

خبرنگار

حالا که بازار برگشته تمام کسایی که این مدت تا مرز سکته پیش رفته بودن می‌خوان بیان بگن ما که پرتفومون رو بسته بودیم اصلا دو هفته بهش نگاه هم ننداختیم.

داود سوری

اقتصاددان

روز سبز بازار روزی است که محدودیت‌های خودساخته را از روی آن بردارند. روز سبز بازار روزی است که مغزهای کوچک زنگ‌زده بازار را مدیریت نکنند!

 

آرزو ترکتاز

روزنامه‌نگار

اینایی که با شنیدن شایعه بسته شدن مازندران زودتر میرن که پشت در نمونن همونایی هستن که با شایعه سقوط ‎بورس میرن صف فروش.

 

محمدحسین بابالو

روزنامه‌نگار

چقدر خوبه آدم توی روزهای سبز بورس توییت نزنه. امیدوارم این سبزی بازار تا اواسط هفته آینده ادامه پیدا کنه تا یه نفس راحتی بکشیم یعنی 4 روز سبز حتی سبز کم‌رنگ. تحلیل نبود آرزویی بر پایه تجربه‌های قبلی بود. اهل پیش‌بینی بورسی نیستم.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

آرمان راد از قدیمی‌های بازار سرمایه است که درباره این موضوع در توییتر خود نوشت: « 15 ساله که در بورس فعالم و الان خیلی خوشحالم که این بازار اینقدر بزرگ و مهم شده که یک روز منفی شدنش تمام مسوولان رو به تکاپو میندازه.» مهدی رباطی از دیگر فعالان بازار سرمایه در تایید این مطلب نوشت: «سال 92 تصمیم همین وزارت نفت آتش به بورس زد و کسی دم نزد؛ اما اکنون بازی عوض‌ شده است. سال92 ارزش معاملات 60 میلیون دلار بود و اکنون یک میلیارد، آن زمان تعداد سهامدار فعال 500 هزار بود؛ اما اکنون 6 میلیون. درست است که برخی به بورس اعتقادی ندارند ولی دیگر سیاست‌گذار نمی‌تواند به این بازار بی‌اعتنا باشد.» کاربرانی هم بودند که شروع به تحلیل رفتار سهامداران کردند و در مواردی به این رفتار کنایه هم زدند. مثلا کاربری با نام «عماد» نوشت: «شیطونا از صف فروش‌ها خارج می‌شید، سریع نپرید تو صف‌های خرید.» «آل‌طه» هم پیش‌بینی کرد که باید از چهارشنبه منتظر صف‌های سنگین خرید در کلیت بازار بود.  

تحلیل آقای کارگردان از حباب بورس

برعکس دوشنبه که اخبار مربوط به بورس در فضای مجازی کاملا حول محور دارا دوم گذشت، کاربران دیروز فراغت بیشتری داشتند و درباره مسائل دیگر سخن گفتند. یکی از این سوژه‌ها، صحبت‌های محمدحسین لطیفی از کارگردانان سینما بود که درباره حبابی بودن بازار سرمایه صحبت کرده و مدعی شده «بورس یک بازی کثیف است که معلوم نیست چه کسانی در آن ببازند.» پیام الیاس‌کردی با انتشار ویدئوی صحبت‌های این کارگردان پرسید که «بهتر نیست همه ما در مورد کار تخصصی خودمون نظر بدیم؟» «نصرت» یکی از کاربرانی بود که با انتقاد از لطیفی نوشت: « اگر ما از حوزه سینما انتقاد کنیم، خیلی ملایم‌تر از الفاظ ایشون. جواب ایشون این خواهد بود که در حوزه تخصص خودتون وارد شوید.» یکی دیگر از کاربران نوشت: «حالا همه برای ما شدن کارشناس بورس، کم مونده کله پاچه‌ای سر کوچه بیاد بورس تحلیل کنه، عادت نکردیم تو کار هم دخالت نکنیم. اینا همش تقصیر راننده تاکسی زرد است.» کاربر دیگری از محمدحسین لطیفی پرسید: «بگو آخه… خونت الان چند شده؟ می‌فروشی به قیمت سال 96؟ اون حباب کثیف نداره؟»

 

اسحاق جهانگیری

معاون اول ریاست جمهوری

اعتماد مردم سرمایه دولت است که تحت هیچ شرایطی نباید آسیب ببیند. اعضای دولت بایدبه قول‌هایی که به مردم می‌دهند، عمل کنند؛ چون مردم فعالیت‌هایشان رابر مبنای تعهدات دولت تنظیم می‌کنند. نباید برخی اختلاف نظرهای جزئی درون دولت برای زندگی مردم و روندجاری اقتصاد کشور ایجاد مشکل کند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از میهن بلاکچین،

هکرها تقریبا ۳۸.۷ میلیون دلار از ۱.۳ میلیارد دلار بیت کوین موجود در کیف پول‌های مرتبط با هک معروف سال ۲۰۱۶ صرافی رمز ارز بیتفینکس را انتقال دادند.

مقداری از ۱۱۹,۷۵۶ بیت کوین سرقت شده از صرافی رمز ارز بیتفینکس در سال ۲۰۱۶، انتقال داده شده است.

بر اساس مجموعه توییت‌های منتشر شده توسط Whale Alert در تاریخ ۲۷ و ۲۸ جولای، آدرس‌های کیف پول مرتبط با یکی از بزرگترین هک‌های صرافی‌های رمز ارزها، ۳۵۰۳ بیت کو‌ین به ارزش تقریبی ۳۸.۷ میلیون دلار طی ۱۲ تراکنش انتقال دادند.

بزرگترین انتقال از بین این ۱۲ تراکنش، انتقال ۴۷۶.۳۲ بیت کو‌ین به ارزش تقریبی ۵.۲ میلیون دلار و کوچکترین انتقال نیز ۲.۶۱۲۷۰۳ بیت کو‌ین به ارزش ۲۸,۸۴۹ دلار بود.

دلایل تکنیکال و فاندامنتال رشد قیمت بیت کوین چیست ؟

انتقال میلیاردها دلار رمز ارز

تاکنون هکرهای بیتفینکس تقریبا ۱ الی ۲ درصد از سرمایه سرقت شده در ماه آگوست ۲۰۱۶ را انتقال داده اند. به نظر می‌رسد استراتژی هودل کردن هکرها جواب داده است، زیرا مجموع بیت کوین‌های سرقتی در آن مقطع فقط ۷۲ میلیون دلار ارزش داشت اما اکنون ارزش آن به ۱.۳ میلیارد دلار رسیده است.

تاثیر بالقوه چنین انتقال بزرگی به بازار رمز ارز می‌تواند مشکل‌آفرین باشد. هرچند، طی انتقال ۵۰ بیت کو‌ین موجود در آدرس قدیمی مرتبط با ساتوشی ناکاموتو در ماه می، قیمت بیت کوین تحت تاثیر قرار نگرفت.

عدم انتقال بیت کوین‌های سرقتی می‌تواند گویای آن باشد که مجرمان با دشواری‌هایی در پولشویی این رمز ارزها مواجه هستند زیرا قوانین سختگیرانه‌تری اعمال شده است. کوین تلگراف در ماه ژوئن گزارش داد که ۷۳۶ بیت کوین از آدرس‌های مرتبط با هک مورد نظر به بازار دارک‌نت روسیه به اسم هایدرا (Hydra) انتقال یافته است و سرانجام به صرافی بیتفینکس وارد شده‌اند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

بانک مرکزی در گزارش اردیبهشت ماه خود از تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران، از رشد بسیار قابل توجه معاملات در این ماه نسبت به ماه قبل خود خبر می‌دهد. در حالی که در فروردین شاهد انجام تنها هزار و 243 معامله ملکی بودیم، در این ماه تعداد واحدهای مورد معامله با 806 درصد رشد نسبت به نخستین ماه سال 99، به 11 هزار و 310 واحد مسکونی افزایش یافته است.

معاملات از سر گرفته شد

به نظر می‌رسد، همه‌گیری ویروس کرونا و ممنوعیت فعالیت دفاتر معاملات ملکی که مهم‌ترین عوامل کاهش حجم فروش در فروردین ماه بوده، در این ماه کمرنگ شده است. در اردیبهشت ماه هر واحد مسکونی با 11 درصد رشد نسبت به ماه قبل و 33.9 درصد رشد نسبت به ماه مشابه سال قبل به فروش رسید. در واقع خریداران در این ماه بابت خرید هر متر مربع واحد مسکونی، متوسط 16 میلیون و 972 هزار تومان هزینه کرده‌اند.

واحدهای قدیمی به تکاپو افتادند

در این بازار اگرچه واحدهای جوان گزینه‌های محبوب‌تری برای خرید و فروش بوده‌اند اما بازار واحدهای قدیمی نیز به رونق افتاده است. بر این اساس، با وجود اینکه بیشترین سهم را واحدهای تا 5 سال ساخت با 38.8 درصد داشته‌اند اما نسبت به ماه مشابه سال قبل 2.2 درصد کاهش را تجربه کرده‌اند. در این ماه، 4 هزار و 391 واحد مسکونی تا 5 سال معامله شده است و در مقابل واحدهای با قدمت 6 تا 10 سال و بالای 16 سال به ترتیب با 2 هزار و 195 و 2 هزار و 85 رشد بیشتری را رقم زده‌اند.

منطقه 5 صدرنشین است

بررسی وضعیت معاملات انجام شده در مناطق مختلف شهر تهران نشان می‌دهد، منطقه 5 همچنان با 15.2 درصد، بیشترین سهم را در معاملات از آن خود کرده است. مناطق 2 و 4 نیز به ترتیب با سهم‌های 6/9 و 3/8 درصد در جایگاه‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

هر سال گران‌تر از پارسال

حالا باید نگاهی به گران‌ترین و ارزان‌ترین مناطق تهران انداخت. طبق آمارها، کسانی که در منطقه 1 تهران اقدام به خرید واحد مسکونی کرده‌اند، بابت هر متر مربع آپارتمان خود متوسط 33 میلیون و 900 هزار تومان هزینه کرده‌اند. در مقابل آنها، خریداران منطقه 18 هستند که هر متر مربع واحد مسکونی‌شان را با متوسط 7 میلیون و 850 هزار تومان تهیه کرده‌اند. این ارقام نسبت به ماه مشابه سال 98، به ترتیب 30.3 و 32.8 درصد افزایش قیمت را نشان می‌دهد.

پرفروش‌ترین‌ها بر حسب قیمت و زیربنا

از میان پرفروش‌ترین‌ها، واحدهای مسکونی با دامنه قیمتی 12 میلیون تا 13 میلیون و 500 هزار تومان به ازای هر متر مربع، با 8.8 درصد، بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده‌اند. همچنین، واحدهای مسکونی با زیربنای 50 تا 60 متر مربع با سهم 15 درصد بیشترین تعداد معاملات را داشته‌اند.

جدول توزیع فراوانی تعداد معاملات انجام شده بر اساس ارزش هر واحد مسکونی
میلیارد ریال درصد
کمتر از 1.5 0.4
1.5 تا 3 1.4
3 تا 4.5 8.7
4.5 تا 6 10.6
6 تا 7.5 10
7.5 تا 9 7.8
9 تا 10.5 6.6
10.5 تا 12 6.4
12 تا 13.5 5.8
13.5 تا 15 4.3
15 تا 16.5 3.9
16.5 تا 18 3.2
18 تا 19.5 2.7
19.5 تا 21 2.6
21 تا 22.5 2.3
22.5 تا 24 2
24 تا 25.5 2.2
25.5 تا 27 1.6
27 تا 28.5 1.5
28.5 تا 30 1.3
30 تا 31.5 1.3
31.5 تا 33 1.3
33 تا 34.5 0.9
34.5 تا 36 0.9
36 تا 37.5 0.7
37.5 تا 39 0.6
بیش از 39 8.7

برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور

منبع: بانک مرکزی

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

خبرانحلال شرکت سولیران، شرکتی که زیرمجموعه شستا محسوب می‌شود، آن‌قدر برای سهامدارانش شوکه‌کننده بود که برخی تازه‌واردان بورس را به تکاپو انداخت.

به گزارش رادیو سهام به نقل از دنیای اقتصاد، همان زمانی که شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی(شستا) در بورس عرضه شد، یکی ازمدیران شستا اعلام کرد تعدادی از شرکت‌های زیرمجموعه شستا زیان‌ده باقی مانده‌اند که تکلیفشان به زودی مشخص می‌شود.

حالا و با گذشت 5 ماه از این اظهارات، مدیران شرکت‌ سولیران تصمیم خود را مبنی بر انحلال آن عملی کرده‌اند. خبر انحلال سولیران در حالی که تا روز قبل از آن برخی سرمایه‌گذاران در صف خرید سهام این شرکت قرار داشتند، موج انتقادهای فعالان بازار و همچنین هشدار کارشناسان بورس را به دنبال داشته است. به گفته کارشناسان، علت اصلی زیان سهامداران در این شرایط مراجعه نکردن آنان به اطلاعیه‌های سامانه کدال است؛ سامانه‌ای که گزارش‌های گذشته‌نگر شرکت‌ها در آن منعکس می‌شود. فعالان بازار سرمایه می‌گویند درصد زیادی از تازه‌واردان یا از وجود سامانه کدال اطلاعی ندارند یا ترجیح می‌دهند به توصیه دیگران برای خرید یا فروش سهام توجه کنند.

سولیران یک شبه منحل نشد

وحید روشن‌قلب، مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار در این باره به «دنیای اقتصاد» گفت: انحلال شرکت سولیران دلایل مختلفی دارد؛ این‌طور نبود که این شرکت یک‌شبه منحل شود. او ادامه داد: اگر سوابق شرکت سولیران را درکدال بررسی کنیم، کاملا واضح است که این شرکت در چه وضعیتی قرارداشته است. قرار بود چند بار مجمع فوق العاده این شرکت برای بررسی موضوع انحلال برگزار شود؛ اما با توجه به اینکه گزارش حسابرس آماده نبود، تشکیل مجمع برای بررسی و نتیجه‌گیری نهایی در مورد تداوم فعالیت سولیران به تعویق افتاد.  روشن‌قلب افزود: هیات‌مدیره شرکت به این نتیجه رسیده که سولیران نمی‌تواند سودده باشد و با توجه به میزان بدهی‌های آن تصمیم به انحلال گرفته‌اند.

مدیر نظارت بر بازار اولیه سازمان بورس به شایعاتی که در مورد پرداخت بدهی سهامداران شرکت سولیران وجود دارد، اشاره کرد و گفت: بعد از کسر بدهی‌های شرکت اگر پولی باقی بماند به سهامداران پرداخت می‌شود؛ ضمن اینکه معمولا شرکت‌هایی که در چنین وضعیتی قرار می‌گیرند بعد از تسویه بدهی نمی‌توانند پول سهامداران راپرداخت کنند، اگرچه شرایط شرکت‌ها قابل قیاس با یکدیگر نیست.

این مقام مسوول در بازار سرمایه با اشاره به ورود سرمایه گذاران جدید به بورس اعلام کرد: متاسفانه برخی سهامداران تازه‌وارد به بورس نمی‌دانند برای سرمایه‌گذاری در یک شرکت می‌توانند با مراجعه به کدال درمورد وضعیت دارایی‌ها و بدهی‌های شرکت مورد نظرخود اطلاعات کافی به دست آورند. از این رو با تبلیغات افراد سودجو نقدینگی‌شان را صرف خرید سهام شرکت‌هایی می‌کنند که معلوم نیست تا چه زمانی می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

روشن قلب در پاسخ به اینکه احتمال انحلال چند شرکت دیگر و خروج آنها از بازار سرمایه وجود دارد، گفت: تا این لحظه شرکتی درخواست انحلال نداده، اگرچه وضعیت و سوابق شرکت‌ها در کدال گویای همه چیز است.

برخی شرکت‌ها دارایی چندانی ندارند و در شرایطی نیستند که بتوانند در درازمدت به حیات خود ادامه دهند؛ به همین دلیل صاحبان سرمایه با آگاهی بیشتری باید وارد این بازار شوند و بر اساس تبلیغات بی پایه و اساس، نقدینگی شان را وارد هیجانات بازار نکنند.

تازه واردان به کدال توجهی ندارند

الهام محبی، از کارشناسان بازار سرمایه در این باره به «دنیای اقتصاد» گفت: افرادی که به تازگی وارد بورس شده‌اند به بررسی عملکرد شرکت‌ها علاقه‌ای ندارند و فقط با توصیه اطرافیان و دوستان به خرید و فروش سهم اقدام می‌کنند.

او ادامه داد: به جرات می‌توان گفت 90 درصد تازه‌واردان به اطلاعیه‌های کدال مراجعه نمی‌کنند و اطلاعاتی درباره وضعیت سود و زیان شرکت دردست ندارند. علاقه این افراد معرفی سهم و در حقیقت گرفتن سیگنال از دیگران است.

محبی افزود: دراین شرایط هم سهامداران هم بورس باید ادبیات مشترکی ایجاد کنند تا سهامداران دلیل مراجعه نکردن به کدال را دشواری برای درک اطلاعیه‌ها و صورت‌های مالی ندانند.

به گفته این کارشناس بورس، درحال حاضر عمدتا قدیمی‌ترها و آن دسته از افرادی که تحصیلاتی در زمینه حسابداری دارند به این اطلاعیه‌ها مراجعه می‌کنند. افرادی که بدون تحقیق وارد عرصه معاملات می‌شوند و اطلاع کافی از روند بازار ندارند تجربه تلخ سهامداران شرکت سولیران را تکرار می‌کنند.

مگر می‌شود یک‌شبه و بدون ارسال هشدار قبلی بورس به سهامداران شرکتی منحل شود؟ اگر به اطلاعیه‌های شرکت سولیران درکدال مراجعه کنیم، مشخص است که این شرکت در وضع مناسب مالی قرار نداشته و تا پایان خرداد 99 زیان‌ده بوده است.

بنابراین اگر سهامداران قبل از اقدام برای خرید سهام، به سامانه کدال مراجعه می‌کردند و رقم زیانی را که برای هر سهم کنار گذاشته شده بود؛ می‌دیدند، ازخرید و سرمایه‌گذاری منصرف می‌شدند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

 “طرح یارانه دستمزد”،  یکی از برنامه‌ها و سیاست‌های مهم و اثرگذار دولت در حوزه اشتغال در شرایط بحران اقتصادی است که هم اکنون در 9 استان کشور به اجرا درآمده است.

این طرح با هدف ایجاد و حفظ اشتغال در استان‌های پر بیکار در دستور کار قرار گرفته و دولت درصدد است با اجرای آن در مناطق محروم و کم برخوردار، نرخ بالای بیکاری را کاهش دهد.

یارانه دستمزد، وجهی است که دولت ماهانه بابت بخشی از دستمزد نیروی کار شغل اولی زیر 35 سال به کارفرما می پردازد و منابع این طرح از محل منابع پیش‌بینی شده اشتغال در قانون بودجه سنواتی، کمک‌های مردمی و منابع ناشی از اجرای هدفمندی یارانه‌ها تامین می‌شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی معتقد است سیاست‌های اشتغالی که وزارت کار به منظور گشایش اشتغال دنبال می‌کند در جهت ارائه مشوق‌ها و تسهیل فرایندها برای ایجاد اشتغال و کارآفرینی در کشور است.

مطابق آخرین آمار از اجرای طرح یارانه دستمزد در کشور، تاکنون 8397 نفر داوطلب و 1511 کارفرما در این طرح ثبت نام کرده و 7051 نفر از جذب شدگان شغل اولی منجر به عقد قرارداد شده‌اند.

بر این اساس استان لرستان، بیشترین تعداد جذب شدگان شغل اولی و داوطلبان ثبت نام شده و استان کرمانشاه بیشترین تعداد کارفرمایان ثبت نام شده را به خود اختصاص داده است.

در حال حاضر طرح یارانه دستمزد در استانهای ایلام، لرستان، سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمانشاه، خراسان جنوبی، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد به اجرا در آمده و مشمول طرح یارانه دستمزد قرار گرفته است. استان هرمزگان نیز به عنوان یکی از استانهای پایلوت، مشمول استفاده از مزایای طرح پرداخت یارانه دستمزد شناخته شده و کارفرمایانی که نیروی کار شغل اولی جذب کنند می‌توانند از مزایای این طرح بهره مند شوند.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار می گوید: جامعه هدف ما در این طرح بخشی از جوانان هستند که در کم مزیت‌ترین شرایط قرار گرفته و از فرصتهای شغلی مناسب برخوردار نبوده‌اند.

وی اولویت جذب نیرو در طرح یارانه دستمزد را با فارغ التحصیلان دانشگاهی دانسته و می گوید: این طرح در استان‌های پر بیکار مثل کرمانشاه و چهارمحال و بختیاری اجرا می‌شود و علاوه بر برنامه‌های توسعه اشتغال وزارت کار نظیر اشتغال فراگیر، طرح تکاپو و طرح کارورزی برای کارفرمایانی هم که به تثبیت اشتغال کمک کنند مشوق های بیمه ای درنظر گرفته شده است.

به گفته منصوری در طول سالهای گذشته در اختصاص مشوق‌های بیمه‌ای به کارفرمایانی که اشتغال ایجاد می‌کردند، محدودیت منابع وجود داشت ولی امروز با حمایت‌های دولت و سازمان برنامه و بودجه این محدودیت‌ها تا حد زیادی برطرف شده است.

طرح یارانه دستمزد، بخشی از سیاستهای فعال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به شمار می رود که به موجب آن به کارآفرینان و کارفرمایانی که از فارغ التحصیلان دانشگاهی در واحدهای خود استفاده کنند 30 درصد یارانه دستمزد تعلق می‌گیرد تا هزینه‌های اشتغال آنها کاهش یابد.

کارشناسان بر این باورند که اجرای این طرح، موجب گشوده شدن روزنه های جدید اشتغال در فضای کسب و کار کشور شده و کاهش هزینه بکارگیری نیروی کار، افزایش فرصتهای شغلی برای دانش آموختگان، تقویت تولید داخلی، افزایش بهره وری بنگاه‌ها، کاهش نرخ بیکاری و رونق بازار کار را به دنبال خواهد داشت.

223225

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تابناک،

تابناک اقتصادیاین روز‌ها بازار‌ها با تلاطمات و نوسانات شدیدی رو به رو شده اند و قیمت‌ها روز به روز در حال افزایش هستند. عده‌ای در این اوضاع در حال به جیب زدن سود‌های کلانی می‌باشند و عده‌ای نیز تنها نظاره گر کاهش قدرت خرید خود هستند. دلار امروز در صرافی‌های بانکی با افزایش 1950 تومانی به رقم 20900 تومان فروخته شد و سکه تمام بهار آزادی نیز به رقم تاریخی 10 میلیون و 125 هزار تومان رسید.

به گزارش تابناک اقتصادی، این در حالی است که رئیس سازمان امور مالیاتی در خطبه‌های پیش از نماز جمعه، مورخه 21 تیرماه 1398 تاکید کرد: «طرح مالیات بر عایدی سرمایه شامل املاک، خودرو، سکه و ارز می‌شود و این طرح برای تصویب به هیات دولت ارائه شده است.»

در اینجا وظیفه دولت این است که با مالیات ستانی از بازار‌های مختلف و توزیع عادلانه آن، اولاً در راستای به ثبات رساندن بازار‌ها نقش خود را ایفا کرده و ثانیاً به برقراری عدالت و جلوگیری از افزایش شکاف طبقاتی کمک کند.

یکی از مالیات‌هایی که می‌تواند در به ثبات رساندن بازارها در این روز‌ها کمک کند، مالیات بر عایدی سرمایه است؛ مالیاتی که در سه سال گذشته، فقط وعده اجرای آن از سوی مسئولین دولتی شنیده شده است.

روز گذشته چهاردهم تیرماه سال جاری نیز در همین رابطه جنجالی به پا شد و برخی خبر‌ها، حکایت از پیگیری طرحی در مجلس در رابطه با مالیات بر عایدی سرمایه داشتند که خرید و فروش سهام نیز جزئی از این طرح مطرح شده بود که بعد از انتشار این خبر، برخی نمایندگان مجلس آن را تکذیب کردند.

مالیات بر عایدی سرمایه چیست؟

مالیات بر عایدی سرمایه یا (CGT (Capital Gains Tax بدین معناست که دولت بر درآمد حاصل از سرمایه گذاری در تملک دارایی های سرمایه ای مالیات وضع می کند. به عبارت ساده تر مالیات بر عایدی سرمایه، نوعی از مالیات محسوب می‌شود که بر سود ناشی از انتقال اموال غیر مولد اعمال می‌شود. در واقع در این نوع مالیات، افراد از سود ناشی از فروش سرمایه و مایملک خود مالیات پرداخت می‌کنند.

یک مثال ساده برای آشنایی با مالیات بر عایدی سرمایه

مثال ساده برای آشنا شدن با مالیات بر عایدی سرمایه این است که فرض کنید، شما مسکنی را سال گذشته به قیمت 100 میلیون تومان خریداری کرده‌اید و حال قصد فروش آن را دارید. مشتری مسکن شما را به قیمت 120 میلیون تومان خریداری می‌کند. در این میان شما 20 میلیون تومان از فروش مسکن خود سود کرده‌اید. حالا باید برای این 20 میلیون تومان که عایدی مسکن است، مالیات پرداخت کنید.

سه سال وعده های گوناگون مسئولین دولتی برای اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه

در پنجم مرداد ماه سال 1397 بود که حسین میرشجاعیان، معاون وقت وزیر اقتصاد طی مصاحبه‌ای با بیان اینکه با طرح مالیات بر سرمایه‌ها می‌توان جلوی سفته بازی را گرفت، از تشکیل کارگروهی ویژه در وزارت اقتصاد برای اجرای این طرح خبر داد.

سید کامل تقوی نژاد، رئیس وقت سازمان امور مالیاتی در 15 مرداد ماه 1397 نیز با تاکید بر اینکه بنده موافق اخذ مالیات بر عایدی سرمایه هستم، گفت: خوشبختانه سازوکار‌های اخذ چنین مالیاتی فراهم شده و مشکلی در اجرای آن وجود ندارد.

پس از این اظهارنظر در مورد مالیات بر عایدی سرمایه، دیگر خبری از این طرح نشد تا اینکه فرهاد دژپسند، سکان هدایت وزارت اقتصاد را بر عهده گرفت. دژپسند در بهمن ماه 1397 وعده ارائه طرح جامع مالیاتی مشتمل بر مالیات بر عایدی سرمایه تا پایان اردیبهشت ماه سال 1398 را داد. با پایان اردیبهشت ماه و آماده نشدن طرح مالیات بر عایدی سرمایه، دوباره وزیر اقتصاد وعده داد که این طرح تا پایان خرداد ماه ارائه می‌شود. خرداد ماه هم به پایان رسید و عملاً خبری از ارائه طرح مالیات بر عایدی سرمایه نشد.

با توجه به بدعهدی‌های دولت در ارائه طرح مربوط به مالیات بر عایدی سرمایه، بهارستان نشینان دوباره تصمیم گرفتند که طرح مالیات بر عایدی سرمایه خود را به جریان بیندازند. زهرا سعیدی مبارکه نماینده وقت مجلس که در مورخه 16 تیرماه 1398 در برنامه پایش شبکه اول حضور یافته بود با اشاره به بی انگیزگی دولت در اجرایی شدن طرح مالیات بر عایدی سرمایه گفت: بار‌ها کرباسیان وزیر وقت اقتصاد و تقوی نژاد رییس وقت سازمان امور مالیات کشور ابلاغ کردند که ابزار بررسی عایدی سرمایه افراد در دست است و امکان اجرای مالیات بر عایدی سرمایه وجود دارد. وی افزود: اما در حال حاضر دژپسند وزیر اقتصاد خبر از طراحی طرح جامع مالیاتی را می‌دهد که البته قرار بود تا اواخر خرداد ارایه شود و هنوز محقق نشده است. سعیدی ادامه داد: طرحی که ما آماده کردیم با 145 امضا تقدیم هیات رئیسه مجلس شده و کلیات آن تاکنون تصویب گردیده است.

با این اظهارات عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در برنامه پایش و جدی بودن مجلس برای پیگیری طرح خود در رابطه با مالیات بر عایدی سرمایه، دوباره مسئولین دولتی در این زمینه به تکاپو افتادند و صحبت‌هایی را در مورد طرح مالیات بر عایدی سرمایه خود انجام دادند. به عنوان نمونه، امیدعلی پارسا رئیس سازمان امور مالیاتی در خطبه‌های پیش از نماز جمعه مورخه 21 تیرماه 1398 ضمن بیان این موضوع که طرح مالیات بر عایدی سرمایه شامل املاک، خودرو، سکه و ارز می شود، گفت: این طرح برای تصویب به هیات دولت ارائه شده است.

سرانجام در 26 تیرماه سال گذشته، محمدعلی دهقان دهنوی، معاون امور اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی طی مصاحبه‌ای اعلام کرد که طرح پیشنهادی مالیات بر فعالیت‌های اختلال زا برای بررسی به هیات دولت ارسال شده است.

در حالی که همه منتظر ارسال لایحه مالیات بر عایدی سرمایه از سوی دولت به مجلس بودند، در پنجم مرداد ماه 1398، امیدعلی پارسا، رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در جلسه شورای گفتگوی دولت با بخش خصوصی در مشهد از برگشت خوردن این طرح توسط وزارت اقتصاد خبر داد و گفت: در این زمینه ابتدا ما پیش‌نویسی تهیه می‌کنیم، بعد در وزارتخانه نهایی شده و در نهایت به دولت می‌رود. ما پیش‌نویس اولیه را به وزارتخانه دادیم، وزارتخانه برای اصلاح به سازمان امور مالیاتی برگرداند، حداکثر تا پایان مردادماه باید به وزارتخانه برگردانیم.

فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد نیز پس از حضور در کمیسیون اقتصادی مجلس در هشتم مرداد 1398 در جمع خبرنگاران حاضر شد و با بیان اینکه سوال یکی از نمایندگان این بود که چرا لایحه مالیات بر عایدی سرمایه به مجلس ارسال نمی‌شود، اظهار کرد: قرار است قانون مالیات مستقیم به صورت جامع اصلاح شود که در جریان این اصلاح، مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر مجموع درآمد نیز گنجانده و یکپارچه به مجلس تقدیم می‌شود. وزیر امور اقتصادی و دارایی، با اشاره به اینکه اخذ مالیات از فعالیت‌های اختلال زا یکی از انتظارات مجلس و دلسوزان کشور است، تصریح کرد: افرادی که به این سمت می‌روند اقتصاد کشور را با مشکل مواجه می‌کنند، لذا لایحه اخذ مالیات از فعالیت‌های اختلال زا آماده شده و پس از بررسی نهایی در دولت، پیش بینی می‌شود که تا پایان مهر ماه به مجلس ارسال شود.

مهر هم به پایان رسید و خبری از ارسال لایحه مالیات بر عایدی سرمایه به مجلس نشد. محمد علی دهقان دهنوی، معاون اقتصادی وزارت اقتصاد در آبان ماه 1398 اعلام کرد که کار بررسی لایحه مذکور پیچیده است و احتمالاً تا انتهای پاییز بررسی‌های معاونت اقتصادی در خصوص پیش‌نویس لایحه به اتمام می‌رسد و پس از تکمیل بررسی‌ها در معاونت اقتصادی، پیش‌نویس مربوطه به دولت ارجاع می‌شود.

در آذر ماه سال 1398 وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره سرنوشت لایحه مالیات بر عایدی سرمایه، گفت: قانون مالیات‌های مستقیم که مالیات بر عایدی بر سرمایه، ذیل آن قرار دارد در حال بازنگری است و در این رابطه شورای بازنگری با حضور اساتید دانشگاه، نمایندگان بخش خصوصی و دستگاه‌های ذیربط تشکیل شده است و پس از نهایی شدن فورا به دولت ارسال خواهد شد.

ششم دی ماه 98 دهقان دهنوی معاون وزیر اقتصاد در رابطه با آخرین وضعیت لایحه مالیات بر مجموع درآمد اظهار داشت: طبق برنامه‌ریزی قرار بود که بررسی کارشناسی لایحه تا پایان آذر ماه در وزارت اقتصاد تمام شود و به دولت برود، اما با کمی تاخیر روبرو و کار کارشناسی زمان‌بر شده است. در نظر داریم حداقل تا هفته آینده و حداکثر تا بیستم دی ماه بررسی آن در وزارت اقتصاد تمام شود.

به هر حال دی ماه هم به پایان رسید و باز هم خبری از ارسال این لایحه به مجلس نشد، تا اینکه در پانزدهم بهمن ماه 1398 وزیر اقتصاد در دومین نشست خود با نمایندگان رسانه‌های گروهی درخصوص بدقولی درباره مالیات بر عایدی سرمایه گفت که این لایحه در این وزارتخانه تکمیل شده و در حال بررسی در دولت است، ولی در هر حال به سال آینده نمی‌رسد، ضمن این که بسیاری از مفاد لایحه اصلاح مالیات‌های مستقیم نیازمند فرهنگ سازی و چکش کاری است؛ بنابراین، برای اجرای آن دو سال دیگر وقت نیاز است.

طرحی که روی کاغذ ماند و دیگر به عمر دولت تدبیر و امید قد نخواهد داد!

به هر حال همان گونه که ملاحظه شد، مسئولین اقتصادی دولت تدبیر و امید، در سه سال گذشته تنها وعده اجرای این طرح مالیاتی را دادند و به نوعی وقت خریدند و حتی نگذاشتند که مجلس این طرح را پیگیری کند؛ طرحی که اگر در خوشبینانه ترین حالت امروز هم از سوی دولت به مجلس برود، دیگر به عمر دولت تدبیر و امید قد نخواهد داد.

در این روزها که بازارها با نوسانات زیادی رو به رو هستند و عده ای دلال در حال ثروت اندوزی از طریق نوسانات بازارها بدون پرداخت یک ریال مالیات و عده ای دیگر نیز نظاره گر آب شدن قدرت خرید خود در گرمای تابستان هستند، جای خالی این طرح بیش از پیش حس می شود. 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از ارز دیجیتال،

اخیرا و پس از قرارگیری در فهرست ارزهای پشتیبانی‌شده بایننس، شبکه بلاک چینی دیجی‌بایت شاهد رشد چشمگیر قیمت توکن بومی خود (DGB) بوده است. طبق اعلام حساب توییتری دیجی‌بایت، این صرافی بدون درخواست شرکت دیجی‌بایت و بدون دریافت هزینه برای قرار دادن این توکن در فهرست خود، این کار را انجام داده است.

به نقل از کریپتو اسلیت، ارز دیجیتال غیرمتمرکز دیجی‌بایت، که در سال ۲۰۱۳، برای رقابت با بیت کوین به وجود آمد، اخیرا وارد فهرست ارزهای صرافی بایننس شده است.

بایننس این خبر را در توییت ۲۲ ژوئن (۲ تیر) خود منتشر کرد و افزود که معاملات از ساعت ۱۴:۰۰ به وقت گرینویچ (۱۸:۳۰ به وقت تهران) آغاز می‌شود. کاربران بایننس می‌توانند توکن دیجی‌بایت را با سه ارز بیت کوین، بایننس کوین و بایننس یو‌اس‌دی (BUSD)، که استیبل کوین بایننس با پشتوانه دلار ایالات متحده است، مبادله کنند.

طبق اعلام دیجی‌بایت، بایننس بدون هیچ‌گونه تقاضایی از سوی دیجی‌بایت یا درخواست هزینه برای واردکردن آن در لیست توکن‌های صرافی، این ارز را در فهرست ارزهای پشتیبانی‌شده خود جای داده است. این شرکت در حساب توییتری خود نوشت:

با تشکر از بایننس برای لیست کردن دیجی‌بایت، بدون هیچ‌گونه تقاضا یا درخواست هزینه ورود توکن به فهرست صرافی. صدای جامعه دیجی‌بایت شنیده شد.

این یک گام بزرگ و روبه‌جلو برای شرکت دیجی‌بایت تلقی می‌شود، زیرا این اولین بار نیست که بایننس، اضافه‌کردن توکن دیجی‌بایت را مد نظر قرار می‌دهد. بنیان‌گذار دیجی‌بایت، جرد تیت (Jared Tate)، سپتامبر سال گذشته (شهریور ۹۸) گزارش داد که بایننس هزینه‌ای ۳۰۰,۰۰۰ دلاری و همچنین ۳ درصد از تمام توکن‌های در گردش دیجی‌بایت را برای جای‌دادن این توکن در فهرست صرافی خود درخواست کرده است. این صرافی گزارش کرد که درخواست درصدی از سرمایه در گردش توکن به‌عنوان بیمه و تضمین برای مشتری‌ها علیه هک و نواقص فنی استفاده می‌شود.

جارد تیت، ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۹ (۲۹ شهریور ۹۸)، در حساب توییتری خود نوشت:

چند هفته پیش با تیم بایننس تماسی تصویری داشتم. آن‌ها برای جای‌دادن توکن دیجی‌بایت در صرافی خود ۳۰۰,۰۰۰ دلار هزینه و ۳ درصد از تمام توکن‌ها را به‌منظور بیمه‌کردن مشتریان خود علیه نواقص فنی و حملات هکرها به بلاک چین درخواست کردند. به آن‌ها گفتم که برای یک بلاک چین کاملا غیرمتمرکز مانند دیجی‌بایت، این امر غیرممکن است.

قرار گرفتن در لیست پلتفرم معاملاتی بزرگی مانند بایننس، مسئله بسیار مهمی برای دیجی‌بایت است. دیجی‌بایت در سال ۲۰۱۳ ایجاد شد و یکی از قدیمی‌ترین ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود. با این حال، این شبکه طی این‌ سال‌ها در تلاش و تکاپو برای پذیرش گسترده و یافتن جایگاه خود در میان پلتفرم‌های معاملاتی بزرگ‌تر بوده‌ است.

با جای‌گرفتن در فهرست بایننس، قیمت این ارز دیجیتال با جهش قابل توجهی همراه شد. طی فقط دو ساعت پس از انتشار این خبر، دیجی‌بایت ۳۰ درصد رشد کرد و از ۰.۰۱۷ دلار به ۰.۰۲۲ دلار رسید.

در حال حاضر، دیجی بایت ۰.۰۲۱۵۱۸ دلار معامله می‌شود که هنوز با اوج قیمت ۰.۱۳۵ دلاری خود در ۶ ژانویه ۲۰۱۸ (۱۶ دی ۹۶)، بیش از ۸۴ درصد فاصله دارد.

افزایش ناگهانی علاقه به این توکن در محدوده ۰.۰۲۲ دلار کاهش یافت و آن را وارد مرحله‌ای از تثبیت قیمت کرد. با این حال، این امر می‌تواند به قیمت واقعی‌تری برای دیجی‌بایت منجر شود. اقدام بایننس، این کوین را از رکودی که طی ده روز اخیر به آن مبتلا شده بود، نجات داد.

در حال حاضر، دیجی‌بایت مقام ۳۶ام را در جدول رتبه‌بندی ارزهای دیجیتال (از نظر ارزش بازار) دارد و طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۲.۲۶ درصد رشد داشته است. ارزش کل بازار دیجی‌بایت ۲۸۵.۵۹ میلیون دلار است و حجم معاملاتی آن طی ۲۴ ساعت گذشته، ۷۱.۲۰ میلیون دلار بوده است.

رشد ۳۵ درصدی قیمت دیجی بایت پس از اضافه شدن مجدد به بایننس
نمودار قیمت دیجی‌بایت
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.