دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
30 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به استناد ماده 12 مکرر 4 دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات در فرابورس ایران به اطلاع می‌رساند،
با توجه به عدم افشای بموقع اطلاعات با اهمیت موضوع ماده 13 دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان طی نامه شماره مورخ از ناشر درخواست شد علت تاخیر در انتشار اطلاعات با اهمیت را تشریح نماید (پیوست 1). لذا به منظور بررسی علت عدم افشای بموقع اطلاعات با اهمیت نماد معاملاتی حداکثر تا تاریخ 1399/07/06 تعلیق می گردد.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در حالی هفته گذشته لایحه افزایش سرمایه شرکت های بورسی و فرابورسی از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم با قید دو فوریت به مجلس تقدیم شد که هسته پژوهشی سلامت مالی شرکتی دانشگاه الزهرا (س) در گزارشی ، راه کار تامین منابع مالی برای شرکت های درمانده را بررسی و اعلام کرد : از حدود یک سال پیش ، حجم زیادی نقدینگی وارد بورس و فرابورس شده که عمدتا در بازار ثانویه (معاملات بین سهامداران) گردش دارد و بخش قابل توجهی از افزایش قیمت سهام شرکت ها به دلیل این نقدینگی و افزایش تقاضا است.

غفلت از تقویت بازار اولیه

هرچند افزایش سودآوری شرکت ها با توجه به افزایش قیمت محصولات و نیز افزایش نرخ های ارزی نیز بخشی از این افزایش را توجیه می کند و انتظارات تورمی نیز اندکی دیگر از رشد قیمت سهام را تبیین می کند با این وجود به نظر می رسد از این فرصت برای تقویت بازار اولیه یعنی انتقال بخشی از این نقدینگی به درون شرکت های بورسی و فرابورسی از طریق افزایش سرمایه استفاده مطلوبی نشده است.

به عبارت دیگر تامین مالی شرکت ها و تشکیل سرمایه برای جهش دولت و تقویت بنیان شرکت ها چندان مورد توجه قرار نگرفته است.در صورت تامین مالی و تشکیل سرمایه در شرکت ها، بهبود سلامت آنها ( طبق مدل آلتمن نسبت ارزش دفتری حقوق صاحبان سهام به ارزش دفتری بدهی ها، نسبت سود انباشته و اندوخته ها به کل دارایی ها و نسبت سرمایه در گردش به کل دارایی ها نسبت های  مهم سلامت شرکت ها هستند) فراموش شده درحالی که این دو ، لازمه موفقیت و سودآوری آینده شرکت ها و در نهایت حفظ شادابی بازار سرمایه و جذابیت آن است .

دو پیشنهاد برای حل مشکل مالی شرکت های درمانده

بنابراین دو پیشنهاد قابل طرح است : اول رفع مشکل مالی شرکت های درمانده

شرکت های درمانده مالی ، شرکت هایی هستند که نقدینگی و سرمایه در گردش کافی برای تداوم فعالیت ها  و ایفای تعهدات در سررسید و در مواردی پرداخت هزینه های ضروری همچون حقوق و دستمزد کارگران و کارمندان را ندارند. مشکلات مالی برخی از شرکت های خصوصی سازی شده، منجر به اعتصاب و اعتراض های کارگری و نیز عدم بهره برداری از ظرفیت های تولیدی و عدم ایفای تعهدات مالی  شده است.

توصیف مشکل و راه حل مشکل نقدینگی و رفع مضیقه مالی این شرکت ها به صورت خلاصه در چهار بند بیان شده است:

1- تسهیلات بانکی سررسید گذشته و سوابق بانکی نامطلوب این شرکت ها عمدتا مانع اصلی برای اخذ تسهیلات جدید از بانک ها جهت تامین مالی است. مضافا اینکه هزینه مالی یک عامل اصلی زیان دهی محسوب می شود.

ساختار سرمایه نامطلوب این شرکت ها یعنی عدم تناسب بین حقوق صاحبان سهام(سرمایه) و بدهی ها یک مشکل و بیماری این شرکت ها است. در این بررسی ، منشا بروز این مشکل اعم از ناکارآمدی مالکان و مدیران جدید، سواستفاده های مالی، تغییر شرایط بازار فروش و ریسک های تجاری و شرایط کلان اقتصادی همچون افزایش نرخ سود بانکی، کاهش سرمایه گذاری، رکود اقتصادی و … را واکاوی نمی کند .

2- شرکت های خصوصی شده حاضر در بورس و فرابورس، طی ماه های اخیر رشد چشمگیری در قیمت سهام تجربه کرده اند و با وجود این چون معاملات  سهام بین سهامداران است، عمدتا چیزی از این افزایش قیمت و گردش نقدینگی عاید شرکت ها نمی شود تا مشکلات سرمایه گردش و نقدینگی را حل کنند.

3- عمده افزایش سرمایه درسال های اخیر از طریق تجدید ارزیابی دارایی ها بوده که اگر چه ظرفیت استقراض شرکت را بالا برده ولی برای شرکت ها نقدینگی ایجاد نکرده است. افزایش سرمایه نقدی در مواردی که بخشی از سهام متعلق به دولت یا سهام عدالت باشد به دلیل محدودیت آنها برای مشارکت در افزایش سرمایه به سختی ممکن است و عمدتا انجام نشده و انتظار نمی رود حتی در شرایط فعلی عملی باشد.

4- راه حل پیشنهادی در شرایط فعلی ، افزایش سرمایه با سلب حق تقدم از سهامداران موجود و فروش سهام حاصل از افزایش سرمایه به قیمت های بازار سهام (مثلا میانگین قیمت 30 روز گذشته سهم با درصدی تخفیف به عنوان قیمت پایه) با استفاده از ظرفیت های ماده 160 اصلاحیه قانون تجارت است.

به این طریق که سهام ناشی از افزایش سرمایه به قیمت بازار به متقاضیان سهام فروخته شود و عواید حاصل از آن به عنوان سرمایه و اندوخته (صرف سهام) بدون تقسیم بین سهامداران در شرکت باقی می ماند تا صرف تامین سرمایه در گردش و بازپرداخت بدهی های سررسید گذشته اولویت دار و نیز حقوق و مزایای عقب افتاده کارگران و در نهایت سرمایه گذاری ثابت شود.

البته حسابرس شرکت می تواند ناظر بر مصرف وجوه حاصل از افزایش سرمایه باشد و راه های خروج این پول به سهامداران موجود از جمله از طریق تقسیم سود نقدی بسته شود تا ریسک انحراف مصرف کاهش یابد. با این کار هم مشکلات و در مواردی بحران های ناشی از این شرکت های درمانده مالی رفع می شود و هم امکان جهش در تولید آنها میسر می گردد.

بررسی خلاصه معاملات سهام دو شرکت درمانده مالی یعنی آذرآب و هپکو در زمان بررسی ( نیمه اردیبهشت سال جاری ) نشان می دهد اگر این شرکت ها فقط اقدام به افزایش سرمایه 10 درصدی با سلب حق تقدم از سهامداران موجود می کردند و سهام را به قیمت 75 درصد معادل ارزش بازار به فروش می رسانند، بیش از 651 و 255 میلیارد تومان نصیب هپکو و آذرآب و گشایش بزرگی در این شرکت ها ایجاد می شد .

ب) تشکیل سرمایه و بهبود سلامت مالی شرکت ها

سال جاری از سوی مقام معظم رهبری سال جهش تولید نامگذاری شده که عامل مهم تحقق آن تشکیل سرمایه و بهبود سلامت شرکت ها است. در سال 85 و 86 برای بهبود سلامت شرکت ها ، معافیت مالیاتی در قانون پیش بینی شد مبنی بر اینکه شرکت هایی که از سود انباشته افزایش سرمایه دهند و نسبت حقوق صاحبان سهام به جمع دارایی ها را به 30 درصد برسانند، کل رقم سود منظور شده به سرمایه از مالیات معاف است.

هدف اصلی این قانون ، جلوگیری از خروج پول از شرکت ها در قالب تقسیم سود نقدی و حفظ آن در قالب سرمایه در گردش و سرمایه گذاری ثابت بود تا اندکی از وابستگی آنها به منابع بانکی بکاهد و استحکام آنها را افزایش دهد. طی سال های اخیر، شرکت ها عمدتا از طریق تجدید ارزیابی دارایی ها اقدام به افزایش سرمایه کرده اند که صرفا کاغذی بوده و پول جدیدی وارد شرکت ها نشده و در عین حال به عادت بازار، بازدهی خوبی عاید سهامداران شده است.

پیشنهاد می شود به شرکت های بورسی و فرابورسی اجازه داده شود تا سقف نسبت سرمایه به جمع دارایی ها به میزان 50 درصد بتوانند از طریق سلب حق تقدم افزایش سرمایه دهند و فروش سهام ناشی از سلب حق تقدم معاف از مالیات (در حال حاضر مالیات نیم درصد مبلغ فروش است) باشد و معادل وجوه حاصله از این طریق در سال جاری سود مشمول مالیات برای سال های 99 و 1400 نیز در صورتی که انباشته شود معاف از مالیات باشد، مشروط به اینکه صرف ناشی از افزایش سرمایه (مازاد قیمت فروش به قیمت اسمی) در شرکت به عنوان اندوخته (صرف سهام) باقی بماند و تقسیم نشود تا عواید حاصله صرف تامین سرمایه در گردش، بازپرداخت بدهی ها و سرمایه  گذاری  ثابت در شرکت ها شود.

نتایج اجرای دو پیشنهاد و نقش سازمان بورس

اجرای هر دو پیشنهاد می تواند ضمن تبدیل نقدینگی سیال به سرمایه گذاری بلندمدت و کاهش اثرات مخرب آن، باعث تشکیل سرمایه در شرکت ها، افزایش سلامت و سودآوری آن ها در آینده و در نتیجه ارزندگی بیشتر شرکت ها و حفظ رونق و سودآوری بازار سرمایه شود.

در هر دو مورد سازمان بورس و اوراق بهادار باید با کاهش بروکراسی و صرفا براساس گزارش توجیهی هیات مدیره که  توسط حسابرس شرکت مورد اظهار نظر قرار می گیرد، مجوز افزایش سرمایه را صادر کند. انجام هر کدام از این دو پیشنهاد طی دوره زمانی حداکثر 45 روزه در صورت همکاری هیات مدیره شرکت ها و سازمان بورس و اداره ثبت شرکت ها ،قابل انجام است و از مشکلات شرکت ها تا حد زیادی خواهد کاست. هر چند مدیریت و حاکمیت شرکتی درست نیز عامل موثری در رفع مشکلات محسوب می شود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در تحلیل قبلی این نماد به روند صعودی سهم اشاره شد و از زمان ارائه تحلیل تا به امروز بیش از 100 درصد بازدهی را به ثبت رسانده است و همچنان تقاضا برای این نماد وجود دارد.

طی معاملات امروز حدود 20 میلیون برگ سهم با قیمت پایانی 2646 ریال (دامنه بالای قیمت) مورد معامله قرار گرفت.

بررسی تکنیکالی این سهم نشان می دهد که سهم اکنون درون موج 5 از 3 از 3 بزرگ خود قرار دارد و می تواند با اهداف 330 تومان و 374 تومان قابل بررسی باشد.

تحلیل تکنیکال نملد بورسی تپکو 13 بهمن 98
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

از طرف دیگر اگر سهم نتواند از محدوده کنونی عبور کند و وارد موج 4 اصلاحی خود شود، حمایت های سهم را می توان حوالی 235 تومان، 213 تومان و 187 تومان در نظر گرفت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

بازار سهام در حالی امروز با شاخص 358 هزارتایی کار خود را آغاز کرد که امروز صبح، سپاه پاسداران به دو پایگاه نظامی آمریکا در عملیات شهید سلیمانی حمله کرد و انتقام سختی از شهادت ناجوانمردانه سردار عزیزمان گرفت. همچنین وزارت دفاع آمریکا در بیانیه ای رسما هدف قرار گرفتن دست کم دو پایگاه در عراق که میزبان نیروهای آمریکا و ائتلاف بود را تایید کرد. در پی این خبر قیمت نفت رشد 4 درصدی را تجربه نمود و طلا با جهش 37 دلاری به 1611 دلار رسید. که نشان از ناآرامی های جهان و افزایش تنش بین این دو ابر قدرت جهان است. فلذا سازمان بورس به منظور حمایت از سهامدار خرد و کاهش اثر گذاری این خبرها بر بازار دامنه نوسان کلیه شرکت های پذیرفته شده در بورس یا فرابورس را از 5 درصد به 2 درصد تقلیل داد و طبق اعلامیه ای بیان کرد تا مساعد شدن شرایط، این کاهش دامنه نوسان ادامه پیدا می کند. بازار امروز با 443 نماد در وضعیت صف فروش و 8 نماد در وضعیت صف خرید از 634 نماد پذیرفته شده در بازار سرمایه کار خود را آغاز نمود و رفته رفته بر صف فروش ها افزوده می شد که تا ساعات اولیه بازار حتی تعداد صف فروش ها به 508 نماد هم رسید. ترس از اقدام متقابل آمریکا در بازار ها موج می زد تا اینکه رهبر معظم انقلاب به مناسب سالروز قیام تاریخ ساز مردم قم سخنرانی خود را شروع نمود. همچنین از سوی دیگر آیین نامه اجرایی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها در جلسه امروز هیئت وزیران خارج از دستور به تصویب رسید. این خبرها سبب کاهش التهابات و هیجان بازار شد و مسبب کاهش تعداد صف فروش به 425 نماد و افزایش صف خرید به 31 نماد شد.گروه های خودرو و بانک بهترین حجم معاملات را در بازار سرمایه داشتند.

قبل از خرید سهام توصیه می شود وضعیت بنیادی، جریان نقدینگی ورودی و خروجی، حجم معاملات، نسبت خریدار به فروشنده را مد نظر قرار داده سپس با ادله مناسب برای خرید خود حد ضرر و اهدافی را در نظر گرفته و سپس اقدام به خرید و فروش نمایید. در نظر گرفتن روند معاملاتی هم صنعتی های نماد مورد نظر می تواند کمک شایانی در تصمیم گیری ما نماید.

شاخص بورس تهران امروز با کاهش 5035 واحدی عدد 353 هزار را نمایش داد. شاخص هم وزن نیز با کاهش 1427 واحد به عدد 108 هزار واحد رسید. همچنین امروز با دست به دست شدن  5میلیارد و163  میلیون سهم طی 224 هزار داد وستد، ارزش معاملات به بیش از 2015 میلیارد تومان رسید.

ارزش معاملات بازار نقدی بورس در پایان معاملات امروز به 2015 میلیارد تومان و در فرابورس 1164 میلیارد تومان رسید که در این معاملات نماد های فملی، فارس، پارس و پارسان به ترتیب بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بازار بورس و نماد مارون، میدکو و دماوند بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل فرابورس گذاشتند. همچنین نماد های شتران، وبهمن، بیشترین تاثیر مثبت را بر بازار سهام داشتند. لازم بالذکر است از 2015 میلیارد تومان ارزش معاملات بازار بورس، 270 میلیارد تومان از ارزش معاملات مربوط به معاملات صندوق ها بوده است لذا ارزش خالص معاملات برابر 1745 میلیارد تومان می باشد. همچنین از 1164 میلیارد تومان ارزش معاملات فرابورس، 394 میلیارد تومان مربوط به معاملات اوراق، بلوک، اخزا و صندوق ها بوده است. فلذا خالص ارزش معاملات فرابورس برابر 770 میلیارد تومان می باشد. ارزش خالص معاملات بازار بورس و فرابورس نسبت به روز معاملات قبل کاهش محسوسی یافته است.

در پایان معاملات امروز از 634 نماد پذیرفته شده در بازار سرمایه 31 نماد در وضعیت صف خرید قرار گرفته بودند و 425 نماد در وضعیت صف فروش قرار داشتند. حال بازار کمی نسبت به اوایل بازار بهبود یافت.

بیشترین حجم معاملات امروز به ترتیب مربوط به وتجارت، ذوب، وبصادر و تپکو می باشد. همچنین بیشترین حمایت های حقوقی مربوط به وپاسار(93 درصد)، وپارس(89 درصد)، آریان( 89 درصد) و رتاپ (88 درصد) می باشد.

همچنین صنعت خودرو و بانک ها به ترتیب با 913 و 2390 میلیون حجم معاملات، برترین ها در بین صنایع بودند.

بیشترین ارزش معاملات بازار سرمایه

نام سهام حجم معاملات (میلیون)   ارزش معاملات (میلیارد)   قیمت پایانی (ریال)   قیمت آخرین معامله (ریال)  
وبملت 284 1529 5371 5400
ذوب 758 1484 1958 1961
فملی 181 1231 6787 6915
خودرو 134 1086 8076 8301
تپکو 479 743 1550 1577

بلوک های مهم صورت گرفته در معاملات امروز

نام سهام حجم معاملات (میلیون)   ارزش معاملات (میلیارد)   قیمت بلوک (ریال)   قیمت آخرین معامله (ریال)  
حسینا 2 3 67 22612 22612
ساینا 2 3.6 96 26883 26883

تعدادی ازنماد ها که از صف فروش به صف خرید

نام سهام حجم معاملات (میلیون)   ارزش معاملات (میلیارد)   قیمت پایانی (ریال)   قیمت آخرین معامله (ریال)  
مادیرا 25 363 14315 14616
سمگا 48 321 6588 6752
خمهر 87 282 3217 3280
کنور 18 24431 8320 8600
تپکو 479 743 1550 1577

اخبار منتخب بازار سرمایه و کدال:

 1. بنابر تصمیم سازمان بورس در جلسه معاملاتی روز چهارشنبه 18 دی ماه سال 1398، معاملات در کلیه نماد های بازار بورس و فرابورس از 5 درصد به 2 درصد تغییر یافت و این رویه تا کاهش تنش ها و متعادل شدن بازار سرمایه ادامه می یابد.
 2. رهبر معظم انقلاب در سخنرانی خود فرمود به روح سردار سلیمانی تعظیم می کنم. همچنین در نطق خود فرمود دیشب یک سیلی زده شد، اما حضور مفسده انگیز آمریکا باید تمام شود. رهبر معظم انقلاب در بیانات خود بیان نمودند شهید سلیمانی هم شجاع و هم با تدبیر بود. برخی شجاعت دارند اما تدبیر و عقل لازم را ندارند. برخی اهل تدبیر هستند اما اهل اقدام و عمل نیستند و دل و جگر اقدام را ندارند.
 3. رئیس جمهور در جلسه هیات دولت خطاب به امریکایی ها گفت: آمریکا، دست سلیمانی را از بدن قطع کردید پایتان از منطقه قطع خواهد شد.
 4. شرکت سرمایه گذاری توسعه وعمران استان اردبیل(ثنوسا) در مورد تسهیلات دریافتی از بانک پاسارگاد شعبه اردبیل، حکم بر ابطال اجرائیه مشارکت مدنی و ابطال مازاد سند رهنی را اعلام نمود .
 5. شرکت داروئی و بهداشتی لقمان محصول جدید با نام قرص کافو کلد تولید و از تاریخ 17 دی ماه سال 1398 به بازار عرضه می نماید.
 6. شرکت سرمایه گذاری ساختمان ایران (وساخت)، تسویه تسهیلات و آزاد سازی وثایق بانک های اقتصاد نوین و کارآفرین  با تعهد 523 میلیارد تومانی را در غالب افشای اطلاعات با اهمیت ب اعلام نمود.
 7. شرکت پلی اکریل ایران در قالب افشای اطلاعات با اهمیت ب اعلام نمود که 480 تن اکریلو نیتریل خریداری شده و در حال ورود به کارخانه است. لازم بالذکر است این مقدار اکریلو نیتریل نیاز 6 روز این کارخانه را پوشش می دهد.
 8. مجوز تغییر بیش از 10 درصدی در نرخ فروش محصولات شرکت دارویی و بهداشتی لقمان در غالب افشای اطلاعات با اهمیت الف از سوی شرکت اعلام شد.
 9. هیئت مدیره شرکت کویر (پکویر)، افزایش سرمایه 211 درصدی از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدی را به منظور اجرای طرح توسعه افزایش ظرفیت تولید به میزان 10 تن تایر رادیال تمام سیمی را تصویب نمود .
 10. شرکت کارخانجات تولیدی شهید قندی (بکام) افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی ها را در غالب افشای اطلاعات با اهمیت ب اعلام نمود.
 11. افزایش سرمایه 1700 درصدی خصدرا توسط حسابرس تایید شد.
 12. آیین نامه اجرایی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها در جلسه امروز هیئت وزیران خارج از دستور به تصویب رسید.
 13. شرکت صنعتی مینو در غالب افشای اطلاعات با اهمیت ب اعلام نمود که درخواست پذیرش سهام شرکت صنعتی مینو در  فرابورس ایران مطرح و با پذیرش در بازار فرابورس ایران به صورت مشروط موافقت به عمل آمد.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور گفت: امیدواریم با واگذاری مجموعه هپکو به سازمان تامین اجتماعی و تایید این واگذاری توسط مجلس شورای اسلامی، هرچه سریع تر پروسه تولید در این واحد به جریان افتاده و رونق گذشته به هپکو بازگردد.

به گزارش رادیو سهام، نود و هفتمین جلسه دبیرخانه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور با حضور جمعی از مسئولان وزارت صمت، سازمان تامین اجتماعی، نماینده مردم استان مرکزی در مجلس شورای اسلامی، نمایندگان کارگران، مدیران مجموعه هپکو و جمعی دیگر از مسئولان برگزار شد.

براساس گزارش شاتا، میثم زالی، دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور در این جلسه با اشاره به لزوم حل هر چه سریع تر مشکلات این مجموعه صنعتی گفت: امیدواریم با واگذاری این مجموعه صنعتی به سازمان تامین اجتماعی و تایید این واگذاری توسط مجلس شورای اسلامی، هرچه سریع تر پروسه تولید در این واحد به جریان افتاده و رونق گذشته به هپکو بازگردد.

وی همچنین با اشاره به لزوم حفظ فضای آرامش و متانت برای حل سریع تر مشکلات هپکو افزود: هرگونه اختلال در روند تولید این واحد، متوجه کارگران خواهد بود بنابراین بازگشت رونق به هپکو باید در فضای آرام و بدون تنش اتفاق بیفتد.

محمد حسن آصفری، نماینده مردم شریف اراک در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با تاکید بر لزوم پیگیری مطالبات کارگران توسط مدیران مجموعه تصریح کرد: رونق مجدد هپکو خواست همه مسئولان استان است و تمامی ارگان های مسئول باید وظایف خود را برای تحقق رونق تولید به نحو احسن انجام دهند.

نماینده کارگران، مدیران مجموعه، مدیران سازمان تامین اجتماعی و همچنین تعدادی از مدیران ایمیدرو و سازمان خصوصی سازی نیز در این جلسه به بیان نظرات و راهکارهای خود برای حل این واحد صنعتی پرداختند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

بازار امروز در حالی کار خود را آغاز نمود که ترس از اصلاح بازار در ابتدای بازار سبب فشار عرضه شد. با گذشت زمان به تدریج وضعیت معاملات در بازار سهام بهبود یافت که یکی از دلایل آن را می توان به معاملات خوب فولادی ها در بورس کالا نسبت داد. این رفت و برگشت های معاملات سهام را می توان نگران کننده دانست اما سیل نقدینگی موجودی در بازار این قوت قلب را ایجاد می کند که بازار همچنان تمایل به ریزش ندارد.

در بازارهای رشدی باید تنها سهام خوب و پر پتانسیل را شناسایی کرد و سپس اقدام به خرید نمود و کنار نشست. جابه جایی بیهوده سهام نتیجه ای جز پشیمانی ندارد.

شاخص کل بورس با 7087 واحد افزایش به عدد 384 هزار واحد رسید و شاخص کل هم وزن با 1518 واحد افزایش به عدد 121 هزار واحد رسید. همچنین امروز در بازار نقدی بورس 5 میلیارد سهم به ارزش 3216 میلیارد تومان مورد مبادله قرار گرفت که 0.2 درصد ارزش کل بازار را در بر می گرفت.

ارزش معاملات بازار نقدی بورس در پایان معاملات امروز به 3216 میلیارد تومان و در فرابورس 7327 میلیارد تومان رسید که در این معاملات نماد های فولاد، فملی، شبندر، فارس، به ترتیب بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بازار بورس و نماد مارون و زاگرس ذوب بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس گذاشتند. لازم بالذکر است از 3216 میلیارد تومان ارزش معاملات بازار بورس، 413 میلیارد تومان از ارزش معاملات مربوط به معاملات بلوک ها و صندوق بوده است لذا ارزش خالص معاملات برابر 2803 میلیارد تومان می باشد که نسبت به روز معاملاتی گذشته کاهش یافته است. همچنین از 7327 میلیارد تومان ارزش معاملات فرابورس، 5797 میلیارد تومان مربوط به معاملات اوراق منفعت دولت، اخزا و صندوق ها بوده است. فلذا خالص ارزش معاملات  فرابورس برابر 1530 میلیارد تومان می باشد.

در پایان معاملات امروز از 634 نماد پذیرفته شده در بازار سرمایه 122 نماد در وضعیت صف خرید قرار گرفته بودند و 18 نماد در وضعیت صف فروش قرار داشتند.

بیشترین حجم معاملات امروز به ترتیب مربوط به ذوب، وتجارت، وساپا، وبصادر و فولاد بود.

بیشترین صف خرید مربوط به وشهر و تپکو به ترتیب با تقاضای 163 و 116 میلیون سهم و بیشترین صف فروش مربوط به کیسون و ثنور با عرضه 3.9 و 2.8 میلیون سهم در پایان معاملات امروز بوده است.

در معاملات امروز صنایع تولید محصولات کامپیوتری با 9.9 درصد مثبت و واسطه گری های مالی با 4.99 درصد مثبت نسبت به روز معاملاتی قبل پر اقبال ترین صنایع در معاملات امروز بودند. همچنین صنایع محصولات کاغذی با منفی 4.58 و استخراج نفت وگاز با منفی 3.68 کم اقبالترین صنایع در بین صنایع موجود در بازار سهام بودند.

بیشترین ارزش معاملات بازار سرمایه

نام سهام حجم معاملات (میلیون) ارزش معاملات (میلیارد) قیمت پایانی (ریال) قیمت آخرین معامله (ریال)
ذوب 554 1245 2245 2248
فولاد 139 809 5814 5799
فملی 101 723 7106 7058
چکاپا 48 669 13885 13500
کویر 30 659 21522 21522

بلوک های مهم صورت گرفته در معاملات امروز

نام سهم حجم معاملات (میلیون) ارزش معاملات (میلیارد) قیمت معامله بلوک (ریال) قیمت اخرین معامله (ریال)
شیراز 2 20 242.28 12114 12377

بیشترین درصد افزایش

نام سهام درصد افزایش نسبت به روز معاملاتی قبل قیمت پایانی (ریال) قیمت آخرین معامله (ریال)
قجام 80.97 8500 8500
مادیرا 10 17779 17770
خفناور 6 16017 16071
درهآور 5.6 44001 44001

قجام: معاملات این نماد در روز گذشته باطل شد لذا امروز دوباره به علت افشای اطلاعات با اهمیت ب مورد معامله قرار گرفت.

مادیرا: افشای اطلاعات با اهمیت ب در خصوص تفاهم نامه تامین مالی و تامین مواد اولیه

درهآور: دریافت مجوز تغییر بیش از ده درصد در نرخ فروش محصولات

اخبار منتخب کدال

 1. مجوز افزایش سرمایه 30 درصدی از انباشته فملی جهت تامین بخشی از منابع مورد نیاز جهت تکمیل طرح های توسعه ای شرکت صورت گرفت.
 2. مجوز افزایش سرمایه 48 درصدی وثوق از محل سود انباشته به منظور اصلاح ساختار مالی صادر شد.
 3. مجوز افزایش سرمایه 58 درصدی وجامی از محل سود انباشته به منظور اصلاح ساختار مالی صادر شد.
 4. تعیین تکلیف پیش پرداخت سرمایه ای جهت خرید دو دستگاه آپارتمان توسط شرکت سالمین در غالب افشای اطلاعات با اهمیت اعلام شد.
 5. شرکت سخت آژند در نظر دارد شش دانگ یا بخشی از یک قطعه زمین با کاربری تجاری دارای پروانه ساختمانی واقع در مشهد- خیابان خیام را به صورت نقد و اقساط به فروش برساند.
 6. شرکت پاکشو افزایش سرمایه 300 درصدی از محل آورده نقدی سهامداران و سود انباشته به منظور تامین مخارج سرمایه گذاری در شرکت ها و سرمایه در گردش به تصویب هیئت مدیره رساند.
 7. تفاهم نامه، فی ما بین شهرداری منطقه هفت مشهد و شهرک صنعتی کشاورزی شیرین خراسان صورت پذیرفت.
 8. شفاف سازی پست بانک در مورد عدم افزایش سرمایه به منظور خروج از ماده 141 در کوتاه مدت توسط شرکت ارائه شد.
 9. بانک سرمایه در راستای اجرای قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقاع نظام مالی کشور، املاک تملیکی و مازاد بر نیاز خود را را با شرایط ویژه و استثنائی به فروش می رساند.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، نود و هفتمین جلسه دبیرخانه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور با حضور جمعی از مسئولان وزارت صمت، سازمان تامین اجتماعی، نماینده مردم استان مرکزی در مجلس شورای اسلامی، نمایندگان کارگران، مدیران مجموعه هپکو و جمعی دیگر از مسئولان برگزار شد.

براساس گزارش شاتا، میثم زالی، دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور در این جلسه با اشاره به لزوم حل هر چه سریع تر مشکلات این مجموعه صنعتی گفت: امیدواریم با واگذاری این مجموعه صنعتی به سازمان تامین اجتماعی و تایید این واگذاری توسط مجلس شورای اسلامی، هرچه سریع تر پروسه تولید در این واحد به جریان افتاده و رونق گذشته به هپکو بازگردد.

وی همچنین با اشاره به لزوم حفظ فضای آرامش و متانت برای حل سریع تر مشکلات هپکو افزود: هرگونه اختلال در روند تولید این واحد، متوجه کارگران خواهد بود بنابراین بازگشت رونق به هپکو باید در فضای آرام و بدون تنش اتفاق بیفتد.

محمد حسن آصفری، نماینده مردم شریف اراک در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با تاکید بر لزوم پیگیری مطالبات کارگران توسط مدیران مجموعه تصریح کرد: رونق مجدد هپکو خواست همه مسئولان استان است و تمامی ارگان های مسئول باید وظایف خود را برای تحقق رونق تولید به نحو احسن انجام دهند.

نماینده کارگران، مدیران مجموعه، مدیران سازمان تامین اجتماعی و همچنین تعدادی از مدیران ایمیدرو و سازمان خصوصی سازی نیز در این جلسه به بیان نظرات و راهکارهای خود برای حل این واحد صنعتی پرداختند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شرکت تولید تجهیزات سنگین هپکو در سال 1351 با مشارکت سازمان گسترش و نوسازی و بخش خصوصی تاسیس گردید. این شرکت بزرگترین تولید کننده ماشین آلات سنگین از قبیل لودر، غلتک، بیل و … در خاورمیانه است.

پذیره نویسی این شرکت در سازمان بورس اوراق بهادار در سال 1382 انجام شد و درحال حاضر در بازار پایه زرد فرابورس با دامنه 3 درصد در گروه ” ماشین آلات و تجهیزات” مورد معامله قرار می گیرد.

از سهام داران عمده این شرکت، می توان به سازمان خصوصی سازی و شرکت هیدرو اطلس اشاره کرد.

طی معاملات امروز این نماد (تا لحظه نگارش این گزارش) بیش از 102 میلیون سهم داد و ستد شده است و اکنون در دامنه بالای نوسان قیمتی در قیمت 1254 ریال با اقبال خریداران صف خرید 26 میلیونی بسته است.

از دید تکنیکالی این سهم بعد از شکست مقاومت 107 تومان و افزایش تقاضای به وجود آمده تا به امروز بیش از 13 درصد افزایش قیمت را به ثبت رسانده است. این نماد در محدوده قیمتی 129 تومان می تواند با فشار عرضه اندکی اصلاح قیمتی داشته باشد که طبق روند معاملاتی گذشته این سهم، قیمت بعد از شکست هر مقاومت به آن محدوده پولبک داشته است. در صورت شکست مقاومت و تثبیت روی آن اهداف مهم بعدی سهم 171 تومان و 213 تومان خواهند بود.

تحلیل تکنیکال هپکو
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا را کلیک کنید.

در صورت اصلاح قیمتی از ناحیه کنونی می توان از قیمت های 107 تومان ( حمایت فیبوناچی و خط روند صعودی) و 954 ریال به عنوان حمایت های سهم نام برد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

تولید تجهیزات سنگین هپکو با نماد تپکو در بازار پایه (ب) فرابورس و در گروه ماشین آلات و تجهیزات قرار دارد. تپکو بعد از شکست سقف تاریخی خود به 100 تومان رسید.

زمانی که تپکو در قیمت 65 تومان معامله می شد به منطقه حمایتی 60 تومان اشاره شد. بعد از واکنش به این ناحیه، تپکو توانست سقف تاریخی خود در محدوده 80 تومان را بشکند و تثبیت شود. چارت زیر تحلیل تکنیکال تپکو در تایم فریم روزانه را نشان می دهد:

تحلیل تکنیکال تپکو به همراه نمودار (3 شهریور 1398)
جهت مشاهده تصویر با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

با رسیدن به قیمت 100 تومان، در صورت تثبیت در این ناحیه، می توانیم به صعود سهم تا 120 تومان هم امیدوار باشیم.

این نماد از زمان معرفی در سیگنال، توانسته است بازده 70 درصدی را به همراه داشته باشد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، اخیرا محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در روز 16 تیر ماه و در حاشیه وبینار بین‌المللی روز جهانی تعاون در محل وزارت کار به خبرنگاران اعلام کرده بود: دولت قرار است به زودی بخش مهمی از بدهی‌های خود به سازمان تامین اجتماعی را پرداخت کند.

عمده بدهی دولت به تامین اجتماعی بابت 3 درصد از حق بیمه کارگران است که طی سال‌های گذشته انباشته شده و اکنون دولت مانند رویه سال‌های قبل می‌خواهد سهام شرکت‌های زیرمجموعه خود را به سازمان تامین اجتماعی واگذار کند.

البته برخی کارشناسان از این رویه انتقاد می‌کنند که سازمان تامین اجتماعی به جای کار تخصصی تامین اجتماعی به هلدینگ بزرگی از شرکتهای رنگارنگ سابقا دولتی و حالیا تامین اجتماعی تبدیل شده و انحصار از دولتی به انحصار شبه دولتی تبدیل شده است.

بر اساس مصوبه 23 تیر 99 هیات وزیران، قرار است به پیشنهاد مشترک وزارت امور اقتصادی و دارایی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه کشور و با استناد به بند «و» تبصره 2 ماده واحده قانون بودجه 99 کل کشور، دولت تصویب کرد، سهام دولت و متعلق به دولت به شرح جدول زیر پس از کسر سهام ترجیحی از تاریخ ابلاغ این تصویب‌نامه توسط سازمان خصوصی‌سازی بابت رد بخشی از دیون دولت به سازمان تامین اجتماعی و به ارزش تقریبی 320 هزار میلیارد ریال واگذار شود.

قیمت نهایی سهام شرکت‌های موضوع تصویب‌نامه مطابق آئین‌نامه اجرایی شیوه‌های قیمت‌گذاری بنگاه‌ها مصوب 20 اسفند 87 شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی و تصویب هیات واگذاری تعیین می‌شود.

سازمان خصوصی‌سازی موظف است ظرف یکسال از تاریخ ابلاغ این تصویب‌نامه قیمت سهام شرکت‌های یاد شده را مطابق آئین‌نامه مذکور جهت تصویب به هیات وزیران ارائه نماید.

همچنین در بند دیگری از این تصویب‌نامه آمده است سازمان تامین اجتماعی مکلف است مازاد بر 17 درصد سهام خود در شرکت‌های موضوع این تصویب‌نامه را به صورت مرحله‌ای و حداکثر تا پایان سال 1399 به بخش دولتی واگذار نماید. چنانچه در مهلت مقرر این امر محقق نشود، وزارت امور اقتصادی و دارایی از طریق سازمان خصوصی‌سازی مجاز است راسا نسبت به واگذاری مازاد به 17 درصد سهام مذکور اقدام و منابع حاصل از فروش پس از کسر هزینه‌های مترتب بر واگذاری را به حساب سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند.

منبع: فارس

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.