دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
29 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، بازار سهام در حالی به دنبال نوسانات ایجاد شده در بازارهای ارز و سکه در آخرین روزهای معاملاتی تیرماه ، شرایط محتاطی را در پیش گرفت که در نهایت توانست بازدهی 3درصدی را به نمایش گذارد. در این شرایط نه تنها ارزش معاملات روزانه با رشد قابل توجهی همراه بود بلکه خرید و فروش های معامله گران نیز همچنان در زمین بازی سهامداران حقیقی ادامه یافت. بر این اساس شاهد تثبیت ارزش معاملات هفتگی در محدوده 24 هزار میلیارد تومان بودیم. از سوی دیگر به دنبال اشتیاق حقیقی ها در خرید سهام، فعالیت سرمایه‌گذاران حقوقی در سمت عرضه نیز افزایش یافته و به این ترتیب در هفته منتهی به پایان یک مردادماه بالغ بر 8600 میلیارد تومان نقدینگی از پرتفوی سهامداران حقوقی‌ خارج و به سبد حقیقی ها منتقل شد.

جزئیات تغییر مالکیت ها نشان می دهد که شاخص کل بورس تهران معاملات شنبه گذشته را  با افت بیش از 32 هزار واحدی (معادل 1.8 درصد)  آغاز کرد. در این روز سهامداران از سهام شرکت‌های بزرگ که از ابتدای سال صعودی بودند، رو برگرداندند و سهام کوچک‌تر با خارج شدن از زیر سایه‌ این سهام فرصت رشد یافتند. به این ترتیب خالص تغییر مالکیت سهامداران  حقیقی به 642 میلیارد تومان رسید. در این میان مواد دارویی، بیمه و صندوق‌ بازنشستگی صنایعی بودند که با بیشترین خالص خرید حقیقی همراه شدند و در مقابل خودرو و ساخت قطعات، بیشترین خروج پول حقیقی یا به عبارت دیگر بیشترین خرید حقوقی را تجربه کرد.

روز یکشنبه همزمان با بازگشت نمادهای بزرگ به مسیر صعودی، نماگر اصلی تالار شیشه‌ای نیز سبزپوش شد. از این‌رو نه‌تنها افت روز شنبه جبران شد، بلکه شاخص کل با رشد بیش از 3 درصدی به قله جدید یک میلیون و 864 هزار واحدی راه یافت. در این روز برای چهاردهمین روز متوالی سهامداران حقیقی خالص خرید مثبتی را ثبت کردند و شاهد جابه‌جایی 2910 میلیارد تومان نقدینگی از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران خرد بازار بودیم. در این مسیر گروه‌های کامودیتی‌محور در صدر لیست خرید سهامداران حقیقی قرار گرفتند. از این‌رو گروه‌ فلزات اساسی شاهد خالص تغییر مالکیت هزار میلیارد تومانی در مسیر حقوقی به حقیقی بود. پالایشی‌ها نیز شرایط مشابهی را تجربه کردند و با جابه‌جایی 370 میلیارد تومانی به سمت پرتفوی حقیقی همراه شدند. در آن سوی بازار اما گروه چندرشته‌ای صنعتی بیشترین فشار فروش حقیقی را به میزان 32 میلیارد تومان را تجربه کرد. در میان شرکت‌ها نیز بیشترین خالص خرید حقیقی از آن نماد معاملاتی شرکت فولادمبارکه اصفهان شد. «فولاد» در این روز شاهد جابه‌جایی 297 میلیون سهم به ارزش 660 میلیارد تومان از پرتفوی سهامداران عمده به سبد سهام معامله‌گران خرد بود.

دماسنج تالار شیشه‌ای در جریان معاملات روز دوشنبه توانست رشد 3.2 درصدی را تجربه کند و به این ترتیب کمتر از 4 درصد تا فتح کانال 2 میلیون واحدی فاصله گرفت. در این روز بیشترین خالص خرید حقیقی ها در مقیاس هفتکی ثبت شد که با انتقال بیش از 3هزار میلیارد تومان نقدینگی به پرتفوی سهامداران خرد همراه بود. در این میان بیشترین میزان خرید سهامداران حقیقی به جمع آوری سهام گروه فلزات اساسی تعلق داشت که با انتقال بیش از یک هزار میلیارد تومان نقدینگی به سبد سهامداران خرد این گروه دنبال شد. جمع آوری سهام گروه فرآورده های نفتی نیز از دیگر تمایلات حقیقی ها بود که در نهایت خالص خرید 600میلیارد تومانی را در این گروه ثبت کردند.

بورس تهران هر چند معاملات روز سه شنبه به عنوان آخرین روز از تیرماه را با کاهش بیش از 8600 واحدی شاخص کل سپری کرد ولی به این ترتیب توانست با ثبت بازدهی بیش از 50 درصدی در این ماه ، همچنان عنوان برترین بازار سرمایه گذاری را حفظ کند. در این روز سهامداران خرد همچنان به خریدهای خود ادامه دادند و در نهایت خالص خرید بیش از یک هزار میلیارد تومانی را در کارنامه خود ثبت کردند. در این میان همچنان خرید سهام گروه فلزات اساسی در اولویت حقیقی ها بود.

همانطور که عنوان شد در این روز شاهد به پایان رسیدن نخستین ماه تابستان بودیم. بررسی عملکرد بازیگران بورسی در این ماه نیز نشان می دهد که جایی که خالص خرید معامله گران خرد بازار سهام  به 32 هزار و 560 میلیارد تومان رسیده است. در این میان بیشترین خالص خرید حقیقی ها به دو گروه کامودیتی‌محور فلزات اساسی و پالایشی‌ها اختصاص پیدا کرد. بر این اساس در ماه گذشته فلزی‌ها شاهد جابه‌جایی 9 هزار میلیارد تومان نقدینگی در مسیر پرتفوی حقوقی به حقیقی بودند. در زیرمجموعه‌های گروه فرآورده‌های نفتی نیز حدود 8 هزار میلیارد تومان پول از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران خرد بازار افزوده شد. اما در آن‌سوی بازار بیشترین خرید حقوقی ها یا حمایت آنها به گروه سیمان به ارزش 120 میلیارد تومان اختصاص پیدا کرد.

بورس تهران در حالی معاملات روز چهارشنبه را به عنوان نخستین روز کاری مردادماه با کاهش بیش از 15هزار واحدی شاخص کل آغاز کرد که در این روز سهامداران خرد همچنان به عنوان خریدار ظاهر شده و خالص خرید بیش از یک هزار و 200میلیارد تومانی را در کارنامه خود ثبت کردند. به این ترتیب هفته گذشته با فعالیت بالای این گروه از بازیگران بازار در جبهه خرید به اتمام رسید و در نهایت خالص خرید 8هزار و 600 میلیارد تومانی در کارنامه هفتگی آنها ثبت شد.

نگاهی به صنایع مورد توجه

بررسی صنایع مورد توجه سهامداران خرد در هفته گذشته نشان از تمایل بالای این گروه به جمع آوری سهام صنایع فلزات اساسی دارد. به طوریکه خالص خرید حقیقی ها در این گروه به بیش از 2هزار و 760 میلیارد تومان رسید که 2هزار میلیارد تومان از این رقم به خالص خرید سهام فولاد مبارکه اصفهان تعلق داشت. فولاد خوزستان نیز با تغییر مالکیت 720میلیارد تومانی از دیگر نمادهای مورد توجه حقیقی ها در این گروه بود.

در ادامه این روند سهامداران خرد به خرید سهام گروه فرآورده نفتی تمایل نشان داده و در نهایت حدود 2هزار میلیارد تومان نقدیگی بابت خرید سهام مزبور به پرتفوی خود منتقل کردند. در این گروه نیز عمده خریدها به جمع آوری سهام پالایش نفت اصفهان تعلق داشت که خالص خرید 1.2 هزار میلیارد تومانی را تجربه کرد.

در مقابل سهامداران عمده بیشترین حمایت را از گروه ماشین آلات داشته که با خالص خرید 49میلیارد و 700میلیون تومانی این گروه همراه شد. که 34میلیارد تومان از این رقم به خالص خرید سهام «تپمپی» تعلق داشت. البته بیشترین میزان خرید سهامداران عمده در نماد «تاپیکو» بود. به طوریکه سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین توانست خالص خرید 187میلیارد تومانی حقوقی ها را تجربه کند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

جدول زیر نمادهایی را نشان می دهد که میانگین خرید حقیقی سه برابر میانگین فروش حقیقی بوده است:

نام (نماد) حجم معاملات قیمت آخرین معامله (ریال) درصد تغییر قیمت آخرین معامله صف خرید
رنیک 9.3M 17,920 5 بله
ملت 27.38M 5,057 4.98 بله
حآسا 12.28M 6,337 4.99 بله
سدشت 33.757K 11,386 5 بله
سفار 51 21,195 5 بله
برکت 1.42M 5,987 5 بله
داوه 916.9K 13,895 4.99 بله
بجهرم 13.83M 2,537 4.96 بله
تپمپی 320.1K 12,062 5 بله
فسازان 3.2M 21,140 0.04 بله
وتوکا 16.08M 5,706 4.99 بله

از برخی عرضه اولیه ها همانند رنیک، بجهرم و فسازان که بگذریم (که عمدتا پس از عرضه صف خرید، تا مدتی با میانگین های بالا در حال معامله هستند) به نام های آشنایی بر می خوریم. به عنوان مثال نماد تپمپی (پمپ ایران) از ابتدای سال بیش از 700 درصد بازدهی داشته است. معاملات این نماد روز دوشنبه 8 مهر ماه حجم بی سابقه ای داشته است.

ملت (بیمه ملت) را نیز می توان از جامانده های گروه نام برد. در گروهی که لیدر آن یعنی کوثر (بیمه کوثر) از ابتدای سال 340 درصد بازدهی داشته است، ملت تنها 180 درصد بازدهی داشته است. از نظر تکنیکالی به نظر می رسد راه نماد برای دستیابی به 610 تومان (به عنوان انتهای موج 3) هموار شده است.

نماد وتوکا (سرمایه گذاری توکا فولاد) نیز خبر مهمی داشت. به نظر می رسد شرکت “ورقهای پوششدار تاراز چهارمحال” به عنوان یکی از شرکت های زیر مجموعه ی این شرکت در حال عرضه اولیه به بورس تهران می باشد. این شرکت برای وتوکا 40 میلیارد تومان بهای تمام شده داشته است. باید دید این شرکت در بورس با چه قیمتی عرضه خواهد شد و ارزش افزوده سرمایه گذاری آن برای وتوکا چقدر خواهد بود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

سهامداران دو شرکت خودروسازی بورس یعنی «ایران خودرو» (خودرو) و «تولید اتومبیل ایرانی سایپا» (خساپا) مدتی‌است از تاخیر در ثبت افزایش سرمایه این دو شرکت گله‌مند هستند.

به گزارش رادیو سهام، از سویی هم بنابر مصاحبه یکی از مدیران دولتی فرآیند ثبت معطل دریافت مجوز سازمان خصوصی‌سازی است که قرار بود هفته گذشته جلسه مربوط به آن برگزار شود. براساس قانون بورس، در افزایش سرمایه‌های بیشتر از 200 درصد از سهام جایزه، تا زمان ثبت سرمایه جدید نماد بازگشایی نمی‌شود. دراین گزارش به وضعیت هفتگی افزایش سرمایه‌ها از مرحله صدور مجوز توسط سازمان بورس تا ثبت آن در اداره ثبت شرکت‌ها پرداخته می‌شود. حرف «ح» پس از نمادهای بورسی به معنی «حق‌‌تقدم» و حرف «ج» به معنی «سهام جایزه» است.

بررسی آخرین تحولات افزایش سرمایه‌ها در بورس

در هفته گذشته سازمان بورس 6 مجوز افزایش سرمایه برای 3 شرکت بورسی و 3 شرکت از بازارپایه فرابورس صادر کرد. «گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران» (وتوصا) می‌تواند سرمایه 265 میلیارد تومانی خود را از محل «سود انباشته» و «اندوخته» به 400 میلیارد تومان برساند که اندکی بیش از 50 درصد است. وتوصا یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های بازار سرمایه است که چندسال پیش در روندی موفق، به بخش خصوصی واگذار شد. مدیران شرکت در چند سال اخیر به‌دلیل تعداد زیاد سهامداران و عده‌ای که حتی نشانی از آنها در دست نیست، افزایش سرمایه‌ها را همیشه به‌صورت سهام جایزه در نظر گرفته‌اند تا هم حقی از کسی ضایع نشود و هم شرکت را درگیر هزینه‌های صدور و ارسال برگه‌های حق‌تقدم و اتلاف وقت نکند. «فرآورده‌های نسوز ایران» (کفرا) شرکت بورسی دیگری بود که مجوز افزایش سرمایه حدود 114 درصدی از دو محل «مطالبات و آورده نقدی» حدود 59 درصد و «سودانباشته» حدود 55 درصد را دریافت کرد. منابع این افزایش سرمایه قرار است صرف پروژه تولید مواد اولیه برای محصولات شرکت شود که درصد بالایی از بهای تمام شده را به خود اختصاص می‌دهد. این مواد اولیه در حال حاضر به‌دلیل تحریم، به‌صورت انحصاری از چین تامین می‌شود که ظاهرا فروشندگان چینی در مواردی با سوءاستفاده از این وضعیت، باعث گله‌مندی شرکت‌های این صنعت شده است. البته اجرای این پروژه در مجمع سالانه دو سال پیش شرکت هم مطرح بود که به‌نظر می‌رسد موانعی اجازه نداد که این طرح زودتر به سرانجام برسد. با این وجود مدیران کفرا برآورد کرده‌اند که در نیمه اول سال آینده بهره‌برداری آزمایشی از این طرح آغاز شود. «گروه صنایع پمپ‌سازی ایران» (تپمپی) که از شرکت‌های وابسته به گروه مالی «بانک سامان» (سامان) است با مجوزی که از سازمان بورس گرفت سرمایه 47 میلیارد تومانی خود را به 63 میلیارد تومان یعنی حدود 34 درصد از محل سود انباشته خواهد رساند. سهامداران عمده تپمپی سالهاست رویکرد تقسیم بخشی از سود در مجمع سالانه و انباشته کردن بخش بیشتری از آن برای تبدیل به سرمایه را برگزیده‌اند. منابع این افزایش سرمایه صرف جبران مشارکت در افزایش سرمایه یکی از زیرمجموعه‌های تپمپی خواهد شد. «سرمایه‌گذاری ساختمان نوین» (وثنو) نیز قصد دارد سرمایه 30 میلیارد تومانی فعلی‌اش را با صددرصد افزایش از محل سود انباشته به 60 میلیارد تومان برساند. وثنو از زمان شروع معاملاتش در فرابورس در سال 1392 سرمایه خود را تغییر نداده بود، اما طی دوسال اخیر با رشد قیمت مناسب در سهم‌های پرتفویش توانست هم به سود مناسبی دست یابد و هم اقداماتی را برای تنوع‌بخشی به سبد سرمایه‌گذاری‌هایش انجام دهد. وثنو زمان برگزاری مجمع فوق‌العاده افزایش سرمایه را برای هفته آینده تعیین کرد. «سرمایه‌گذاری کوه نور» (ثنور) مجوز افزایش سرمایه حدود 38 درصدی از مطالبات و آورده نقدی را دریافت کرد تا یکی از پروژه‌های مسکونی- ‌تجاری خود را در اطراف شهر مشهد اجرا کند. ثنور از شرکت‌های ساختمانی است که عمدتا در پروژه‌های ساختمانی سرمایه‌گذاری کرده است و اخیرا بخشی از سبدش را به زمینه گردشگری اختصاص داده است. سرمایه فعلی ثنور بیش از 86 میلیارد تومان است که پس از افزایش مزبور به بیش از 120 میلیارد تومان خواهد رسید.

سازمان بورس به مجمع فوق‌العاده ثنور که هفته آینده در مشهد برگزار می‌شود، مجوز داد مرحله دوم افزایش سرمایه به بیش از 157 میلیارد تومان را به هیات‌مدیره تفویض کند. شرکت بازارپایه‌ای دیگری از خطه خراسان یعنی «کشت و صنعت جوین» (جوین) نیز مجوز افزایش سرمایه 200 درصدی از سود انباشته را دریافت کرد تا سرمایه بیش از 42 میلیارد تومانی‌اش را به بیش از 126 میلیارد تومان برساند و ضمن اصلاح ساختار مالی، از خروج وجه نقد جلوگیری کند.

در هفته گذشته 4 شرکت، آگهی ثبت افزایش سرمایه خود را روی کدال قرار دادند. یکی از افزایش سرمایه‌هایی که مدتی نسبتا طولانی سهامداران را منتظر ثبت خود قرار داد، مربوط به «فولاد مبارکه اصفهان» (فولاد) بود و دوشنبه هفته قبل به ثبت رسید. افزایش سرمایه، اندکی بیش از 60 درصد از محل سود انباشته بود که 80 روز پیش از ثبت، در مجمع فوق‌العاده تصویب شد و دیروز (شنبه) به پرتفوی سهامداران اضافه و همان‌روز قابل معامله شد. شنبه هفته قبل نیز پاسخ کارشناسان فولاد به 66 پرسش تحلیلگران در کدال منتشر شد که رکورد جالبی از نظر تعداد سوالات بود. این پرسش و پاسخ طی آنچه کنفرانس خبری نامیده می‌شود و پس از رشد قیمت 50 درصدی سهام برگزار می‌شود، از طریق یکی از سامانه‌های بورسی و به‌صورت مکتوب صورت می‌گیرد. یک شرکت بزرگ بورسی دیگر هم هفته گذشته خبر از ثبت افزایش سرمایه حدود 57 درصدی خود از محل سود انباشته داد؛ «صنایع پتروشیمی خلیج فارس» (فارس) که پیش از این مدتی شانه به شانه فولاد از نظر ارزش بازار حرکت می‌کرد و اینک با تفاوت 20 درصدی آن را پشت سر گذاشته است. فارس دیروز به‌خاطر رشد قیمتی 50 درصد متوقف شد. شرکت فرابورسی «لیزینگ ایران و شرق» (ولشرق) هم خبر داد سرمایه جدید 60 میلیارد تومانی خود را پس از افزایش سرمایه 100 درصدی از مطالبات و آورده نقدی به ثبت رسانده است. ولشرق فروردین سال گذشته این افزایش سرمایه را در مجمع فوق‌العاده به تصویب رسانده بود.

«معدنی املاح ایران» (شاملا) حدود 7 ماه پس از تصویب در مجمع فوق‌العاده، افزایش سرمایه 100 درصدی خود از دو محل سودانباشته (حدود 71 درصد) و مطالبات و آورده نقدی (کمتر از 29 درصد) را به ثبت رساند که بازه نسبتا مناسبی است. آنچه در این افزایش سرمایه جلب توجه می‌کرد درصد پایین بخش مطالبات و آورده نقدی بود که برخی از سهامداران معتقدند با تقسیم سود کمتر در مجمع سالانه، می‌شد تمام آن را از محل سود انباشته انجام داد تا نیازی به تشریفات وقت‌گیر صدور برگه حق‌تقدم و پذیره‌نویسی نباشد. این ایراد وقتی بیشتر نمایان می‌شود که بدانیم شاملا سود تمام سهامداران و حتی سهامداران عمده را به موقع پرداخت می‌کند و مطالباتی به آنها ندارد که بخواهد آنها را تبدیل به سرمایه کند. اما اگر از نظر سابقه تاریخی نگاه کنیم، شاید متوجه علت این موضوع شویم. سهامدار عمده شاملا که از زیرمجموعه‌های تامین اجتماعی است، جهت کمک به سازمان تامین اجتماعی برای ایفای تعهدات خود به بیمه‌شدگان، ناچار به تقسیم سود حداکثری در تمام مجامع چند سال اخیر بوده است و شاید مدیران شاملا به همین دلیل نتوانسته‌اند به‌طور کامل روی سود انباشته حساب باز کنند. البته باید در نظر گرفت زمان تدوین گزارش افزایش سرمایه در پاییز 1397 بوده است و ممکن است در آن موقع پیش‌بینی دقیقی از رشد سود شرکت در ماه‌های آتی وجود نداشته است تا وزن بیشتری به سود انباشته بدهند. پیش از این گفته شد که شاملا برای احداث طرح تولیدی جدید در مجتمع گرمسار این افزایش سرمایه را پیشنهاد کرده و البته معطل اتمام فرآیند آن نمانده، چون قرار بود با استفاده از مبلغی چند برابر مبلغ این افزایش سرمایه، از محل «تسهیلات بانکی» و «منابع داخلی» طرح را شروع کرده و در سال 1400 به بهره‌برداری برساند. در پایان فروردین امسال هم گزارشی از پیشرفت پروژه در کدال منتشر شد که نشان می‌دهد تا پایان سال قبل پروژه 15 درصد پیشرفت داشته و برآورد مدیریت اتمام آن تا پایان امسال است. در یک‌سال اخیر و با تغییر مدیریت «سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی» (شستا) اصلاح ساختار مالی شرکت‌های زیرمجموعه بسیار بیشتر از پیش مورد توجه قرار گرفته است. صورت‌های مالی حسابرسی نشده سالانه شاملا، منتهی به پایان اسفند منتشر شده و حاکی از افزایش 82 درصدی در سود خالص نسبت به سال گذشته است.

«سیمان خوزستان» (سخوز) اطلاع داد 9039 ریال برای هر حق‌تقدم استفاده نشده به‌دست آورده است که به حساب دارندگان آن واریز خواهد کرد.

معاملات اولیه برگه‌های حق‌تقدم «البرز دارو» (دالبر) و «نفت پارس» (شنفت) به پایان رسید. حراج بیش از 3 میلیون حق‌تقدم استفاده نشده «سیمان بهبهان» (سبهان) هفته گذشته شروع شد و دیروز به اتمام رسید. به‌دلیل تاخیر در فرآیند افزایش سرمایه این شرکت، مجمع سالانه آن لغو و به بعد از ثبت سرمایه جدید موکول شد. در روزهای هفته گذشته که خریداران دست‌به‌نقد سراسیمه به‌دنبال یافتن نمادی بودند که صف خرید نباشد، شاهد چند نماد حق‌تقدم بودیم که بالاتر از قیمت خود سهم معامله شدند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

10-01

در هفته گذشته سازمان بورس 6 مجوز افزایش سرمایه برای 3 شرکت بورسی و 3 شرکت از بازارپایه فرابورس صادر کرد. «گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران» (وتوصا) می‌تواند سرمایه 265 میلیارد تومانی خود را از محل «سود انباشته» و «اندوخته» به 400 میلیارد تومان برساند که اندکی بیش از 50 درصد است. وتوصا یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های بازار سرمایه است که چندسال پیش در روندی موفق، به بخش خصوصی واگذار شد. مدیران شرکت در چند سال اخیر به‌دلیل تعداد زیاد سهامداران و عده‌ای که حتی نشانی از آنها در دست نیست، افزایش سرمایه‌ها را همیشه به‌صورت سهام جایزه در نظر گرفته‌اند تا هم حقی از کسی ضایع نشود و هم شرکت را درگیر هزینه‌های صدور و ارسال برگه‌های حق‌تقدم و اتلاف وقت نکند. «فرآورده‌های نسوز ایران» (کفرا) شرکت بورسی دیگری بود که مجوز افزایش سرمایه حدود 114 درصدی از دو محل «مطالبات و آورده نقدی» حدود 59 درصد و «سودانباشته» حدود 55 درصد را دریافت کرد. منابع این افزایش سرمایه قرار است صرف پروژه تولید مواد اولیه برای محصولات شرکت شود که درصد بالایی از بهای تمام شده را به خود اختصاص می‌دهد. این مواد اولیه در حال حاضر به‌دلیل تحریم، به‌صورت انحصاری از چین تامین می‌شود که ظاهرا فروشندگان چینی در مواردی با سوءاستفاده از این وضعیت، باعث گله‌مندی شرکت‌های این صنعت شده است. البته اجرای این پروژه در مجمع سالانه دو سال پیش شرکت هم مطرح بود که به‌نظر می‌رسد موانعی اجازه نداد که این طرح زودتر به سرانجام برسد. با این وجود مدیران کفرا برآورد کرده‌اند که در نیمه اول سال آینده بهره‌برداری آزمایشی از این طرح آغاز شود. «گروه صنایع پمپ‌سازی ایران» (تپمپی) که از شرکت‌های وابسته به گروه مالی «بانک سامان» (سامان) است با مجوزی که از سازمان بورس گرفت سرمایه 47 میلیارد تومانی خود را به 63 میلیارد تومان یعنی حدود 34 درصد از محل سود انباشته خواهد رساند. سهامداران عمده تپمپی سالهاست رویکرد تقسیم بخشی از سود در مجمع سالانه و انباشته کردن بخش بیشتری از آن برای تبدیل به سرمایه را برگزیده‌اند. منابع این افزایش سرمایه صرف جبران مشارکت در افزایش سرمایه یکی از زیرمجموعه‌های تپمپی خواهد شد. «سرمایه‌گذاری ساختمان نوین» (وثنو) نیز قصد دارد سرمایه 30 میلیارد تومانی فعلی‌اش را با صددرصد افزایش از محل سود انباشته به 60 میلیارد تومان برساند. وثنو از زمان شروع معاملاتش در فرابورس در سال 1392 سرمایه خود را تغییر نداده بود، اما طی دوسال اخیر با رشد قیمت مناسب در سهم‌های پرتفویش توانست هم به سود مناسبی دست یابد و هم اقداماتی را برای تنوع‌بخشی به سبد سرمایه‌گذاری‌هایش انجام دهد. وثنو زمان برگزاری مجمع فوق‌العاده افزایش سرمایه را برای هفته آینده تعیین کرد. «سرمایه‌گذاری کوه نور» (ثنور) مجوز افزایش سرمایه حدود 38 درصدی از مطالبات و آورده نقدی را دریافت کرد تا یکی از پروژه‌های مسکونی- ‌تجاری خود را در اطراف شهر مشهد اجرا کند. ثنور از شرکت‌های ساختمانی است که عمدتا در پروژه‌های ساختمانی سرمایه‌گذاری کرده است و اخیرا بخشی از سبدش را به زمینه گردشگری اختصاص داده است. سرمایه فعلی ثنور بیش از 86 میلیارد تومان است که پس از افزایش مزبور به بیش از 120 میلیارد تومان خواهد رسید.

سازمان بورس به مجمع فوق‌العاده ثنور که هفته آینده در مشهد برگزار می‌شود، مجوز داد مرحله دوم افزایش سرمایه به بیش از 157 میلیارد تومان را به هیات‌مدیره تفویض کند. شرکت بازارپایه‌ای دیگری از خطه خراسان یعنی «کشت و صنعت جوین» (جوین) نیز مجوز افزایش سرمایه 200 درصدی از سود انباشته را دریافت کرد تا سرمایه بیش از 42 میلیارد تومانی‌اش را به بیش از 126 میلیارد تومان برساند و ضمن اصلاح ساختار مالی، از خروج وجه نقد جلوگیری کند.  

در هفته گذشته 4 شرکت، آگهی ثبت افزایش سرمایه خود را روی کدال قرار دادند. یکی از افزایش سرمایه‌هایی که مدتی نسبتا طولانی سهامداران را منتظر ثبت خود قرار داد، مربوط به «فولاد مبارکه اصفهان» (فولاد) بود و دوشنبه هفته قبل به ثبت رسید. افزایش سرمایه، اندکی بیش از 60 درصد از محل سود انباشته بود که 80 روز پیش از ثبت، در مجمع فوق‌العاده تصویب شد و دیروز (شنبه) به پرتفوی سهامداران اضافه و همان‌روز قابل معامله شد. شنبه هفته قبل نیز پاسخ کارشناسان فولاد به 66 پرسش تحلیلگران در کدال منتشر شد که رکورد جالبی از نظر تعداد سوالات بود. این پرسش و پاسخ طی آنچه کنفرانس خبری نامیده می‌شود و پس از رشد قیمت 50 درصدی سهام برگزار می‌شود، از طریق یکی از سامانه‌های بورسی و به‌صورت مکتوب صورت می‌گیرد. یک شرکت بزرگ بورسی دیگر هم هفته گذشته خبر از ثبت افزایش سرمایه حدود 57 درصدی خود از محل سود انباشته داد؛ «صنایع پتروشیمی خلیج فارس» (فارس) که پیش از این مدتی شانه به شانه فولاد از نظر ارزش بازار حرکت می‌کرد و اینک با تفاوت 20 درصدی آن را پشت سر گذاشته است. فارس دیروز به‌خاطر رشد قیمتی 50 درصد متوقف شد. شرکت فرابورسی «لیزینگ ایران و شرق» (ولشرق) هم خبر داد سرمایه جدید 60 میلیارد تومانی خود را پس از افزایش سرمایه 100 درصدی از مطالبات و آورده نقدی به ثبت رسانده است. ولشرق فروردین سال گذشته این افزایش سرمایه را در مجمع فوق‌العاده به تصویب رسانده بود.

«معدنی املاح ایران» (شاملا) حدود 7 ماه پس از تصویب در مجمع فوق‌العاده، افزایش سرمایه 100 درصدی خود از دو محل سودانباشته (حدود 71 درصد) و مطالبات و آورده نقدی (کمتر از 29 درصد) را به ثبت رساند که بازه نسبتا مناسبی است. آنچه در این افزایش سرمایه جلب توجه می‌کرد درصد پایین بخش مطالبات و آورده نقدی بود که برخی از سهامداران معتقدند با تقسیم سود کمتر در مجمع سالانه، می‌شد تمام آن را از محل سود انباشته انجام داد تا نیازی به تشریفات وقت‌گیر صدور برگه حق‌تقدم و پذیره‌نویسی نباشد. این ایراد وقتی بیشتر نمایان می‌شود که بدانیم شاملا سود تمام سهامداران و حتی سهامداران عمده را به موقع پرداخت می‌کند و مطالباتی به آنها ندارد که بخواهد آنها را تبدیل به سرمایه کند. اما اگر از نظر سابقه تاریخی نگاه کنیم، شاید متوجه علت این موضوع شویم. سهامدار عمده شاملا که از زیرمجموعه‌های تامین اجتماعی است، جهت کمک به سازمان تامین اجتماعی برای ایفای تعهدات خود به بیمه‌شدگان، ناچار به تقسیم سود حداکثری در تمام مجامع چند سال اخیر بوده است و شاید مدیران شاملا به همین دلیل نتوانسته‌اند به‌طور کامل روی سود انباشته حساب باز کنند. البته باید در نظر گرفت زمان تدوین گزارش افزایش سرمایه در پاییز 1397 بوده است و ممکن است در آن موقع پیش‌بینی دقیقی از رشد سود شرکت در ماه‌های آتی وجود نداشته است تا وزن بیشتری به سود انباشته بدهند. پیش از این گفته شد که شاملا برای احداث طرح تولیدی جدید در مجتمع گرمسار این افزایش سرمایه را پیشنهاد کرده و البته معطل اتمام فرآیند آن نمانده، چون قرار بود با استفاده از مبلغی چند برابر مبلغ این افزایش سرمایه، از محل «تسهیلات بانکی» و «منابع داخلی» طرح را شروع کرده و در سال 1400 به بهره‌برداری برساند. در پایان فروردین امسال هم گزارشی از پیشرفت پروژه در کدال منتشر شد که نشان می‌دهد تا پایان سال قبل پروژه 15 درصد پیشرفت داشته و برآورد مدیریت اتمام آن تا پایان امسال است. در یک‌سال اخیر و با تغییر مدیریت «سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی» (شستا) اصلاح ساختار مالی شرکت‌های زیرمجموعه بسیار بیشتر از پیش مورد توجه قرار گرفته است. صورت‌های مالی حسابرسی نشده سالانه شاملا، منتهی به پایان اسفند منتشر شده و حاکی از افزایش 82 درصدی در سود خالص نسبت به سال گذشته است.

«سیمان خوزستان» (سخوز) اطلاع داد 9039 ریال برای هر حق‌تقدم استفاده نشده به‌دست آورده است که به حساب دارندگان آن واریز خواهد کرد.

معاملات اولیه برگه‌های حق‌تقدم «البرز دارو» (دالبر) و «نفت پارس» (شنفت) به پایان رسید. حراج بیش از 3 میلیون حق‌تقدم استفاده نشده «سیمان بهبهان» (سبهان) هفته گذشته شروع شد و دیروز به اتمام رسید. به‌دلیل تاخیر در فرآیند افزایش سرمایه این شرکت، مجمع سالانه آن لغو و به بعد از ثبت سرمایه جدید موکول شد. در روزهای هفته گذشته که خریداران دست‌به‌نقد سراسیمه به‌دنبال یافتن نمادی بودند که صف خرید نباشد، شاهد چند نماد حق‌تقدم بودیم که بالاتر از قیمت خود سهم معامله شدند.

artava@chmail.ir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت پمپ سازی ایران مجوز افزایش سرمایه 34 درصدی را از سازمان بورس اخذ کرد و آماده برگزاری مجمع فوق العاده شد.

براین اساس، “تپمپی” 16 میلیارد تومان به سرمایه اسمی فعلی می افزاید. تامین مالی این شرکت 47 میلیارد تومانی از محل جذاب سود انباشته و بابت جبران مخارج انجام شده مشارکت در افزایش سرمایه صرف می شود.

بنابراین گزارش، شرکت توسعه سرمایه گذاری سامان مالک 44.4 درصد سهام این شرکت بورسی است که به دلیل عدم ارائه صورت های مالی تلفیقی و گزارش تفسیری مدیریت 6 ماهه حسابرسی شده، مشمول فرآیند تعلیق شده است.

انتهای پیام

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، دو شرکت شرکت خدمات دریایی و کشتیرانی خط دریا بندر و پمپ سازی ایران از برنامه افزایش سرمایه 279 و 34 درصدی از دو محل خبر دادند.

بر این اساس، “حبندر” در نظر دارد سرمایه فعلی را از 15.8 به 60 میلیارد تومان برساند. تامین مالی این شرکت حاضر در بتاازر پایه فرابورس از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی و با هدف جبران مخارج سرمایه ای اعمال خواهد شد.

شرکت تایدواتر خاورمیانه دارای 51.8 درصد سهام این شرکت که در جریان معاملات امروز با رشد 3 درصدی قیمت و صف خرید روبرو شده، حضور دارد.

همچنین “تپمپی” درصدد است سرمایه فعلی را از 47 به 63 میلیارد تومان برساند. تامین مالی این شرکت بورسی در صورت موافقت سازمان بورس از محل سود انباشته اعمال می شود تا قادر به اصلاح ساختار مالی، مشارکت و تامین منابع مالی جهت افزایش سرمایه شرکت های سرمایه پذیر و جبران مخارج تحصیل سرمایه گذاری های جدید شود.

بنابراین گزارش، شرکت توسعه سرمایه گذاری سامان مالک 45.4 درصد سهام این شرکت که طی معاملات امروز با رشد 4.9 درصدی قیمت و صف خرید روبرو بوده، محسوب می شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بازار سهام در حالی تا دقایقی دیگر دوممین روز کاری هفته را شروع می کند که در مرحله پیش گشایش بازار 82 سهم دارای صف خرید و 53 سهم دیگر دارای صف فروش هستند.

در این میان، پرحجم ترین تقاضاها به نمادهای “قرن” با 413 میلیون سهم، “ثفارس” با 205 میلیون سهم، “ومهان” با 119 میلیون سهم، “تپمپی” با 72 میلیون سهم، “کلر” با 62 میلیون سهم و “تپکو” با 59 میلیون سهم اختصاص دارد.

صف خرید

صف فروش

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه، شرکت گروه صنایع پمپ سازی ایران در اطلاعات و صورت های مالی ۱۲ ماهه منتهی به ۳۱ خرداد ۱۳۹۸ سود هرسهم را ۶۱۹ ریال اعلام کرد.

در این گزارش سود عملیاتی شرکت در مقایسه با مدت مشابه سال مالی ۱۳۹۷ با رشد ۱۶۶ درصدی به مبلغ ۲۲۴ میلیارد ریال، سود خالص را با رشد ۱۰۵ درصدی به مبلغ ۲۹۱ میلیارد ریال و سود انباشته پایان دوره را با رشد ۱۲۷ درصدی به مبلغ ۲۹۸ میلیارد و ۹۲۲ میلیون ریال رسید.

«تپمپی» در صورت خلاصه سرمایه‌گذاری‌های این شرکت پرتفوی بورسی آن با رشد ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال همراه شده است. در وضعیت پرتفوی سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس ارزش بازار شرکت با افزایش دو میلیارد و ۷۸۴ میلیون ریالی به مبلغ ۷ میلیارد و ۲۷۴ میلیون ریال بالغ شده است.

در این دوره مالی این شرکت کل مبلغ بهای تمام شده شرکت های خریداری شده در بورس ۱۲۲ میلیارد ریال بوده و کل مبلغ سهام واگذار شده ۱۹ میلیارد و ۷۷ میلیون ریال رقم خورده است و در نهایت سود این واگذاری ها را ۱۷ میلیارد و ۱۷۴ میلیون ریال اعلام شده است.

درآمد حاصل از سود سهام محقق شده این شرکت ۲۴۷ میلیارد و ۳۰۷ میلیون ریال است که در مدت مشابه سال گذشته ۱۲۰ میلیارد و ۱۳۰ میلیون ریال بوده است.

گفتنی است در برآوردی که شرکت از برنامه های تامین مالی و تغییرات هزینه های مالی داشته است اعلام کرد که برای دوره ۱۲ماهه منتهی به ۳۱ خرداد ۱۳۹۹، باز پرداخت به موقع اقساط تسهیلات استمهال شده است.

همچنین سایر برنامه های با اهمیت شرکت افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده نقدی است. این شرکت در نظر دارد سرمایه خود را از مبلغ ۴۷۰میلیارد ریال به ۶۴۰میلیارد ریال افزایش دهد که در مرحله تهیه گزارش توجیهی قرار دارد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.