دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
29 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

البته حجم مبنا نیز در تفاوت بازده هفتگی دو نماگر اصلی بورس تهران بی‌تاثیر نبود جایی‌که سهام کوچک بازار به دلیل ناتوانایی در پرکردن حجم مبنا نتوانستند قیمت پایانی را با آخرین معاملات خود هماهنگ کنند. در این میان سهامداران حقیقی پس از یک هفته دوری، مجددا در زمین خرید سهام فعال شدند و تنها یک‌روز از 5 روز هفته گذشته فروشنده بودند. در مجموع طی هفته منتهی به 26 شهریورماه شاهد جابه‌جایی 2هزار و 733 میلیارد تومان نقدینگی از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهام معامله‌گران خرد بازار بودیم. در شرایط فعلی با توجه به رشد نرخ دلار در بازار آزاد و انتظار برای رشد دلار نیمایی به‌دنبال حذف سقف در این بازار، تداوم رشد قیمت سهام به‌ویژه در میان بزرگان کالایی محتمل است و در صورت وقوع این مهم، سهامداران خرد به بازی خود در زمین خرید ادامه خواهند داد.

نقاط پرتردد بازیگران خرد

در هفته‌ای که گذشت، صنایع بزرگ و کالامحور در کانون توجه سهامداران حقیقی قرار گرفتند و بیشترین خالص خرید توسط این دسته از بازیگران سهام را تجربه کردند. در این میان گروه محصولات شیمیایی با جابه‌جایی 694 میلیارد تومانی در مسیر حقوقی به حقیقی در صدر لیست خرید سهامداران خرد قرار گرفت. پس از آن گروه فلزات اساسی شاهد انتقال 550 میلیارد تومان نقدینگی از پرتفوی بازیگران عمده بازار به سبد سهام حقیقی‌ها بود. در این میان گروه خودرو و ساخت قطعات به واسطه بازگشایی لیدرهای این گروه «خودرو» و «خساپا» مجددا به لیست خرید حقیقی‌ها بازگشتند و خالص خرید 408‌میلیارد تومانی را ثبت کردند. در آنسوی بازار اما بیشترین خروج پول حقیقی از دو گروه سرمایه‌گذاری و بانک رقم خورد. این دو گروه در مجموع هفته گذشته شاهد حمایت 286‌میلیارد تومانی حقوقی‌ها بودند. در میان شرکت‌های بورسی اما نماد معاملاتی شرکت ایران‌خودرو به یکی از کانون‌های داغ جولان پول‌های خرد تبدیل شد و حقیقی‌ها در این نماد خودرو خالص خرید 395‌میلیارد تومانی را رقم زدند. «فملی» نیز در هفته گذشته شاهد ورود 378 میلیارد تومان پول حقیقی بود.

سهامداران فعال هر نماد

در میان بانکی‌ها در آخرین روز کاری هفته گذشته، صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی ملت اقدام به عرضه 5‌میلیون سهم «وبملت» به بازار کرد. این روند در بانک پارسیان با عرضه 150 میلیون سهمی از سوی شرکت گروه مالی پارسیان در دو روز پایانی هفته گذشته دنبال شد. صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی سپهر بازار سرمایه نیز که در روز دوشنبه 7/ 5 میلیون سهم «وبصادر» را خریداری کرده بود، در دو روز پایانی هفته 6/ 11 میلیون سهم بانک صادرات را عرضه کرد.  تامین سرمایه‌نوین نیز هفته گذشته با عرضه عمده سهامش از سوی حقوقی‌ها مواجه شد. در این راستا شرکت تامین‌ آتیه‌درخشان نوین به‌عنوان سهامداران 8/ 21 درصدی «تنوین» در مجموع هفته 1/ 52 میلیون سهم این شرکت را به بازار عرضه کرد. دیگر سهامداران درصدی تامین سرمایه‌نوین یعنی صندوق سرمایه‌گذاری بازارگردانی نوین پیشرو نیز اقدام به عرضه 4/ 4 میلیون سهم مذکور به بازار کرد.  در گروه فلزات اساسی، شرکت ملی سرب و روی ایران مورد حمایت سهامداران عمده خود قرار گرفت. در این سهم، شرکت سرمایه‌گذاری توسعه‌توکا و شرکت نیکان‌سرشت سرزمین‌ایرانیان در مجموع حدود یک‌میلیون سهم «فسرب» را خریداری کردند. در شرکت آلومینیوم ایران اما یک شخص حقیقی به تنهایی 6/ 7میلیون سهم «فایر» را به بازار عرضه کرد. صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر به‌عنوان سهامداران عمده فولادخراسان اما در حالی طی روزهای ابتدایی هفته 8/ 2‌میلیون سهم «فخاس» را از بازار جمع‌آوری کرد که در آخرین روز کاری هفته گذشته اقدام به عرضه یک‌میلیون سهم مذکور کرد.

سهامداران فعال در هفته گذشته

بنیاد مستضعفان هفته گذشته در کنار خریدهای ضعیفی که در سهام شیشه‌سازی مینا، قند شیروان قوچان و بجنورد، کشت و دام قیام اصفهان و کشت و صنعت دشت خرم‌دره داشت عرضه‌های سنگینی در فولاد کاوه جنوب‌کیش ثبت کرد. به این ترتیب در هفته منتهی به 26 شهریورماه شاهد فروش 75میلیون سهم «کاوه» از سوی بنیاد مستضعفان بودیم تا درصد مالکیت این شرکت در «کاوه» به 8/ 12 درصد محدود شود.  سرمایه‌گذاری سایپا نیز هفته گذشته در مقام فروشنده ظاهر شد و اقدام به عرضه حدود 91 میلیون سهم «خساپا» به بازار کرد.  شرکت گروه مالی پارسیان طی معاملات هفته منتهی به 26 شهریورماه در کنار خرید 2میلیون سهم شرکت سرمایه‌گذاری البرز و بیش از 3‌میلیون سهم شرکت تجارت‌الکترونیک‌پارسیان اقدام به عرضه 150 میلیون سهم بانک پارسیان کرد.  شرکت گروه توسعه اقتصادی‌تدبیر نیز هفته گذشته 6/ 34 میلیون سهم توسعه و عمران امید را به بازار عرضه کرد و درصد سهامداری خود در «ثامید» را به 4/ 6 درصد کاهش داد.

ظاهر و باطن چرخش بورس

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

پیگیری‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد که سازمان بورس و اوراق بهادار بستر‌های لازم برای دریافت منابع و تزریق آن به صندوق تثبیت بازار سرمایه را فراهم کرده و مکاتباتی هم در این زمینه انجام داده است، اما تاکنون به رقم و زمان مشخصی درخصوص تزریق منابع نرسیده است. برداشت از صندوق توسعه ملی نیاز به قانون جدیدی ندارد، چرا که مقررات آن در سال 1394 به تصویب رسید. بنابراین با اینکه در سطح کلان مانعی وجود ندارد، اما پروسه اجرای تصمیم ملی در بورس همچنان برای اهالی بازار سرمایه کشور در ابهام قرار دارد. تصمیمی که به اعتقاد کارشناسان بازار سرمایه می‌تواند در صورت اجرا به تعمیق و توسعه معاملات بخش مولد اقتصاد کشور منجر شود و مسیر نقدینگی را به سمت بهبود فعالیت شرکت‌های تولید‌کننده داخلی کانالیزه کند. هرچند گفته می‌شود این مهم می‌تواند پشتوانه‌ای برای بازارگردانی صحیح و یکپارچه از کلیت صنایع بورسی در نظر گرفته شود و با ایجاد امنیت خاطر بیشتر در بین سرمایه‌گذاران تا حدودی از واکنش‌‌های هیجانی احتمالی در آینده داد‌و‌ستد‌ها بکاهد، اما آینده بازار سرمایه را نباید به صندوق توسعه ملی گره زد، چرا که‌ نخست مکانیزم‌های اجرایی این مهم در اختیار مقامات سازمان بورس نیست. دیگر اینکه در روند حرکتی بازار سهام عوامل متعددی از جمله قیمت کالاهای اساسی در جهان، نرخ دلار نیمایی مورد استفاده در شرکت‌ها، اتفاقات بنیادی و مواردی از این قبیل اثر‌گذار خواهند بود. به اعتقاد صاحب‌نظران اقتصادی اکنون در کلیت بازار سرمایه از باب ارزندگی قیمت سهام، گزارش‌های 6 ماهه شرکت‌ها و سیاست‌های ارز تک‌نرخی بستر مساعد سرمایه‌گذاری فراهم شده است. از طرفی حضور اقشار مختلف جامعه در این بخش اقتصادی توام با تعمیق جریان ورودی نقدینگی از عوامل موثر و قابل توجهی در امر سرمایه‌گذاری هستند که می‌تواند نوید‌بخش چشم‌‌اندازی روشن در تداوم معاملات سهامداران ایجاد کند.

صندوق توسعه ملی و 50 میلیون سهامدار

حامد ستاک کارشناس بازار سرمایه به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: اکنون تصمیم‌گیری درخصوص بورس مانند تصمیم‌گیری در سال‌های گذشته نیست که به تعدادی افراد مشخص در جامعه محدود شود. امروز هر تصمیمی که درخصوص بازار سرمایه گرفته می‌شود، تصمیم ملی است و به کل جامعه (50 میلیون سهامدار) مرتبط خواهد بود.

به گفته او طی چند وقت اخیر بازار سرمایه دچار مشکل شد. دولت که از سرمایه‌گذاران برای حضور در این بازار دعوت کرده بود به نوعی باید سیاست‌های حمایتی خود را اجرایی می‌کرد. یکی از روش‌های حمایتی تزریق منابع صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه بود که تا کنون اتفاق نیفتاده است. این تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به رسیدن قیمت سهام شرکت‌ها به محدوده ارزندگی گفت:‌ قیمت‌ها اکنون جذاب است و عوامل اصلی همانند (‌دلار و کالاهای اساسی) که در رشد و نزول بازار سهام اثر‌گذارند در کنار خرید سهامداران خرد موجب بازگشت بازار به روندی متعادل شدند. ستاک بر این باور است که در حال حاضر شاید تزریق منابع از صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه خیلی موضوعیت نداشته باشد اما اینکه قانونی وجود دارد تا بتوان در مواقع ضروری از آن کمک گرفت اتفاقی مهم و اثر‌گذار خواهد بود. او درباره چگونگی حمایت‌‌ از بازار سهام پس از تزریق منابع صندوق توسعه ملی نیز افزود:‌ حمایت فقط از سهم‌های خاص باید به‌طور کلی از دستور کار سیاست‌گذار خارج شود چرا که بازار سرمایه فقط چند سهم خاص و شاخص‌ساز نیست،‌ بنابراین اگر قرار است تزریق منابع صورت بگیرد باید تمامی بازار (سهام کوچک و بزرگ) مورد حمایت قرار بگیرند. به اعتقاد این کارشناس بازار سرمایه مواقعی که بازار رفتاری غیرمعمول از خود نشان می‌دهد و به نوعی ریزشی بیش از اندازه دارد می‌توان منابع را مورد استفاده قرار داد.

جمع‌آوری صف‌های فروش در بورس

حبیب فرجی‌دانا تحلیلگر بازار سرمایه در گفت‌و‌گو با «دنیای‌اقتصاد» به پیامد‌های تزریق منابع صندوق توسعه ملی به بازار سهام اشاره کرد و افزود: افزایش نقدشوندگی بازار ‌می‌تواند مهم‌ترین پیامد این مهم در نظر گرفته شود. تجهیز منابع صندوق تثبیت از سوی صندوق توسعه ملی می‌تواند به جمع شدن صف‌های فروش سنگین در بازار منجر شود. صف فروش برخی از سهم‌‌ها از یک ماه گذشته تاکنون همچنان جمع‌آوری نشده‌اند. به اعتقاد او صندوق تثبیت به‌طور معمول فقط سهم‌های بزرگ را مورد حمایت قرار می‌دهد اما زمانی که از منابع بیشتری برخوردار شود طبیعتا می‌تواند کلیت بازار را پوشش دهد.

با این حال اینکه انتظار داشته باشیم با تزریق منابع صندوق توسعه ملی، بازار سهام روند‌های خاصی به خود بگیرد یا رشد‌ کند اتفاقی بعید و دور از ذهن خواهد بود چرا که صندوق فقط نقش بازارگردانی خواهد داشت. فرجی‌دانا می‌گوید: تزریق نقدینگی از صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه در سال 1394 تصویب شد، اما متاسفانه تاکنون این مهم عملیاتی نشده است.  طبیعتا تزریق منابع می‌تواند به بهبود فعالیت صندوق تثبیت بازار سرمایه که نقش بازار‌گردانی را بر عهده دارد کمک کرده و در رسیدن بازار سهام به تعادل مثمرثمر باشد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بازار سهام چهارشنبه هفته آینده میزبان سرمایه گذاری گروه مالی سپهر صادرات است که به عنوان بیست و دومین عرضه اولیه سال در بازار اول معاملات فرابورس انجام می شود.

به این ترتیب، 18 درصد از سهام “وسپهر” معادل 5 میلیارد و 400 میلیون سهم با حداکثر سهمیه هر فرد حقیقی و حقوقی 1100 سهم با دامنه قیمت 950 تا 1010 تومانی هر سهم به عموم واگذار خواهد شد . همچنین دو درصد دیگر معادل 600 میلیون سهم روز دوشنبه 31 شهریور با قیمت ثابت کشف شده در فرآیند عرضه اولیه صورت می گیرد.

براین اساس، زمان سفارش گیری سهام “وسپهر” روز یکشنبه 30 شهریور از ساعت 13 تا 17 اعلام شده، مدیر عرضه شرکت کارگزاری بانک صادرات و متعهدین خرید تامین سرمایه سپهر و تامین سرمایه نوین هر کدام به میزان 25 درصد سهام قابل عرضه در روز عرضه اولیه هستند.

طبق بررسی های بورس پرس، در ترکیب سهامداری این شرکت با 44 نیروی انسانی و سرمایه 3 هزار میلیارد تومانی، بانک صادرات با 99.7 درصد سهام، دو شرکت سرمایه گذاری توسعه سپهر فارس و سرمایه گذاری عمران و توسعه اوج سپهر اصفهان هرکدام با 0.1 درصد و واسپاری سپهر صادرات و سرمایه گذاری توسعه ساختمان سپهر تهران هرکدام با 0.0167 درصد حضور دارند.

سود خالص شرکت از 164.2 میلیارد تومان در سال 97 به 564.8 میلیارد تومان در سال 98 رسیده که عمده افزایش آن ناشی از افزایش درآمد سود سهام و فروش سهام شرکت های بورسی و فرابورسی است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت آسان پرداخت که برای برگزاری مجمع سالانه در یکشنبه هفته جاری با توقف نماد روبرو شده از موافقت هیات مدیره با برنامه افزایش سرمایه از دو محل تجدید ارزیابی دارایی ها و سود انباشته خبر داد.

براین اساس، “آپ” اعلام کرد: پیرو جلسه 27 شهریور هیات مدیره، موضوع افزایش سرمایه شرکت مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مصوب شد اقدامات و بررسی های لازم درخصوص افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها و سود انباشته جهت اصلاح ساختار مالی و تامین مالی برنامه های توسعه ای پس از تهیه گزارش توجیهی افزایش سرمایه، اخذ اظهار نظر حسابرس مستقل و بازرس قانونی و اخذ مجوزهای لازم از سازمان بورس به منظور ارائه به مجمع فوق العاده انجام پذیرد. در این خصوص گزارش توجیهی افزایش سرمایه فوق در اسرع وقت تهیه و در سامانه کدال منتشر خواهد شد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سرمایه گذاری گروه مالی سپهر صادرات که آماده عرضه اولیه 20 درصدی سهام برای چهارشنبه هفته جاری شده و فرآیند سفارش گیری آن یکشنبه بعداز ظهر انجام می شود، صورت های مالی حسابرسی نشده سه ماهه نخست سال جاری را منتشر کرد.

براین اساس، “وسپهر” در این مدت 2.06 هزار میلیارد تومان سود خالص محقق کرده که عمدتاً از محل فروش سرمایه گذاری ها حاصل شده است. این در حالی است که شرکت در 12 ماهه سال 98 مبلغ 564.8 میلیارد تومان سود خالص محقق کرده بود. همچنین 2064 ریال سود برای هر سهم شناسایی کرده که نسبت به دوره مشابه گذشته با رشد 2920 درصدی روبرو شده است.

طی سه ماهه اول سال افزایش حدود 41 درصدی در مبلغ سرمایه گذاری ها (1.3 هزار میلیارد تومان) مشاهده می شود که عمده افزایش آن مربوط به شرکت های بورسی، صندوق های سرمایه گذاری و اوراق مشارکت مبالغ 779.3 و 512.1 میلیارد تومان است.

سرمایه گذاری های بورسی سرمایه گذاری گروه مالی سپهر صادرا ت درپایان سال مالی منتهی به خرداد 99 مشتمل بر 89شرکت در21 صنعت مختلف با بهای تمام شده 2.7 هزار میلیارد تومان بوده است. ارزش روز سرمایه گذاری های بورسی حدود 7.3هزار میلیارد تومان بالاتر از بهای تمام شده است. مازاد این ارزش تحت تاثیر شرایط بازار سرمایه و نیز ثبت بازده 149.8 درصدی شاخص کل در سه ماهه اول سال بوده است.

مشارکت در افزایش سرمایه شرکت های سرمایه پذیر

تامین و تدارک منابع کافی به منظور مشارکت در افزایش سرمایه شرکت های انرژی سپهر، پتروشیمی گچساران، پرداخت الکترونیک سپهر، فناوری راه حل های هوشمند سپهر و واسپاری سپهر صادرات جهت تسریع در تکمیل طرح ها و برنامه های مالی اقتصادی شرکت های فوق

عرضه سهام شرکت های سرمایه پذیر در بازار سرمایه

با توجه به ظرفیت بالای شرکت های زیرمجموعه از قبیل تامین سرمایه سپهر، توسعه نیشکر و صنایع جانبی و انرژی سپهر و از سوی دیگر با توجه به اقبال عمومی سرمایه گذاران نسبت به بازار سرمایه، گروه مالی با هماهنگی سایر سهامداران در پی آن است که سهام سه شرکت مذکور را در بازار سرمایه عرضه کند. تحقق این مهم منوط به همکاری سایر سهامداران عمده خواهد بود.

فروش یا عرضه سهام شرکت های ساختمانی

طبق سیاست های کلی نظام ،برنامه های بانک مرکزی و قواعد بانکداری بین الملل، بانک ها موظفند سطح مالکیت در بنگاه های تحت مدیریت را کاهش دهند و نسبت به واگذاری سهم در شرکت های تابعه اقدام کنند. شرکت گروه مالی سپهر صادرات در راستای کمک به خروج بانک از بنگاهداری در تلاش است تا بخش عمده ای از سرمایه گذاری ها در سهام شرکت های ساختمانی را کاهش دهد.

از آنجا که یکی از اهداف تاسیس گروه مالی کمک به بانک جهت خروج از بنگاهداری بوده و با عنایت به اینکه مشکلات چند سال گذشته مانع از تحقق این هدف شد لذا برنامه واگذاری شرکت های ساختمانی دربرنامه های آتی گروه مالی سپهرصادرات قرار دارد.تحقق این امر از راه های مختلفی از جمله عرضه سهام شرکت ها در بازار سرمایه یا فروش سهام آنها در خارج از بازار سرمایه و نیزفروش پروژه های شرکت ها امکان پذیر خواهد بود. وضعیت بازار املاک و بازار سرمایه در تحقق این مهم در کنار یافتن مشتریان بالقوه، کلیدی خواهد بود.

صورت مالی سه ماهه شرکت اصلی

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir


 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

«فرح‌ناز رافع» افزود: مجموع جهانی صادرات فرش دستباف در سال 2019 افزون بر 800 میلیون دلار  بوده که سهم ایران 73 میلیون دلار از این رقم بوده است.

وی ابراز امیدواری کرد که مجموع اقدامات در حوزه فرش دستباف و همراهی دستگاه‌ها به گونه‌ای باشد که رهبری این هنر – ‌صنعت همچنان در اختیار ایران باشد.رافع بیان ‌داشت: هر چند رفع تعهد ارزی فعالان این صنعت یک ساله در نظر گرفته شده، اما در فرآیندهای تسویه ارزی این مدت زمان دیده نشده است.

رییس مرکز ملی فرش ایران از مسوولان درخواست کرد که نگاهی ویژه به صنایع خرد از جمله فعالان فرش دستباف داشته باشند، زیرا این روزها به دلیل فشار تحریم‌ها و ویروس کرونا، فرش دستباف به راحتی به فروش نمی‌رسد. ‌

تامین مواد اولیه از داخل

وی در ادامه با اشاره به کمیت و کیفیت مواد اولیه به عنوان یکی از مشکلات اساسی تولید فرش دستباف، گفت: فرش یک کالای ایرانی است، اما ابریشم، موارد رنگ‌زا و در برخی موارد پشم مورد نیاز آن از خارج تامین می‌شود.

رافع بیان ‌داشت: بیش از 40 سال بر تولید مواد اولیه این هنر- صنعت تلاشی نشده و نظارتی بر فروش مواد اولیه آن وجود نداشته است.وی، همچنین به برنامه‌ریزی برای ایجاد زنجیره کامل تولید مواد اولیه فرش اشاره کرد که برای نخستین بار پس از چهار دهه به صورت نمونه و پایلوت در استان گلستان کلید خورده و به زودی افتتاح می‌شود.

این مقام مسوول ادامه‌داد: به این ترتیب مباحث نوغان‌داری، نخ‌ریسی نخ ابریشم و پشم (از اصلاح نژاد دام گرفته تا تهیه پشم، پشم‌چینی، رنگرزی و تامین سایر مواد اولیه) در استان گلستان اجرا خواهد شد و در سایر استان‌ها نیز به فراخور زیست ‌بوم خاص همان استان می‌توان زنجیره ناقصی از تولید مواد اولیه را داشت.

فرش

لزوم اصلاح نژاد دام‌ها

رییس مرکز ملی فرش ایران تاکید کرد:‌ در این زمینه نیازمند کمک وزارت جهاد کشاورزی در اصلاح نژاد دام‌ها هستیم، به‌ویژه در شهرستان زابل استان سیستان و بلوچستان دام‌هایی موجود است که پشم‌شان از نظر کیفی با پشم گوسفند مرینوس استرالیا برابری می‌کند.

 وی، همچنین بر حمایت از حقوق مشتریان فرش دستباف تاکید کرد و افزود: این روزها فرش‌های ماشینی ربات‌باف بدون گره و بدون تصویر تولید می‌شود که افراد ناآشنا آنها را با فرش‌های دستباف اشتباه می‌گیرند و در برخی موارد، کلاهبرداری‌هایی هم اتفاق افتاده است.این مقام مسوول خاطرنشان‌کرد:‌ در این زمینه در حال برنامه‌ریزی با کانون کارشناسان دادگستری حوزه فرش برای ایجاد استارتاپی برای ارائه مشاوره به خریداران فرش دستباف هستیم تا مشتریان از خریدهای خود اطمینان داشته باشند.

وی، به برنامه‌های 12‌گانه طراحی شده در این عرصه تا سال 1400 اشاره کرد و گفت: یکی از این برنامه‌ها، تدوین الگوریتم کارآفرینی در این هنر- صنعت است که با هدف جلوگیری از جابجایی فعالان این عرصه از روستاها به سکونت‌گاه‌های غیررسمی حاشیه شهرهای بزرگ انجام می‌شود.

رافع تاکیدکرد: مجموعه حاکمیت باید برای بازاریابی و همچنین کاهش هزینه‌های تولید فرش دستباف برنامه‌ریزی کند تا رقابت‌پذیری آن در بازارهای جهانی افزایش یابد.

فرش دستباف باید از کف‌پوش بودن خارج شود

رییس مرکز ملی فرش ایران با تاکید بر اینکه فرش دستباف باید از حالت کف‌پوش بودن صرف خارج شود، افزود:‌ با طراحی سلسله برنامه‌هایی از جمله جشنواره‌های مد و لباس، به دنبال توسعه استفاده از فرش بر روی لباس‌ها، همچنین ترکیب گچ و فرش در دیوارهای ساختمان‌ها، بکارگیری آن در صنعت ساختمان و غیره هستیم.

وی، همچنین از برنامه‌ریزی برای برگزاری نمایشگاه مجازی فرش دستباف در شرایط کرونایی کنونی به منظور توسعه بازار این هنر- صنعت خبر داد.

برنامه‌ریزی برای 2 برابر کردن فعالان هنر- صنعت فرش

رافع خاطرنشان‌ کرد: مطابق آمارها تا پایان خردادماه امسال یک میلیون و  200 هزار و 652 نفر قالیباف در کشور فعالیت داشتند و تعداد شاغلان حرفه‌های وابسته به آن 191 هزار و 545 نفر و در مجموع بیش از 2 میلیون نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در زنجیره تولید و فروش هستند.

وی بیان‌ داشت: در حال بسترسازی برای افزایش این آمار به بیش از چهار میلیون نفر هستیم و افزایش مهارت‌آموزی در مقاطع تحصیلی دانش‌آموزی در همین راستا است، هرچند امسال در رشته فرش رشد 20 درصدی جذب دانشجو اتفاق افتاده، اما تمرکز برنامه‌های این مرکز بر دانش‌آموزان برای ورود سریعتر به بازار است.

رییس مرکز ملی فرش ایران، همچنین از تلاش برای اعطای کارت هنرمندی به قالیبافان از سوی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی و طراحی برنامه‌هایی برای ارتقای جایگاه و منزلت بافندگان خبر داد و تاکید کرد:‌ این هنر- صنعت برای رسیدن به اشتغال گسترده، باید چند سال از سوی دولت حمایت شده و از یارانه استفاده کند.

سرانه اشتغال‌زایی صنعت فرش دستباف 15 میلیون تومان

وی، سرانه اشتغال‌زایی در صنعت فرش دستباف را 15 میلیون تومان عنوان کرد و گفت: این محصول طی سال‌های گذشته به عنوان کالای لوکس، از سبد مصرف خانوارهای متوسط و ضعیف خارج شد.

رییس مرکز ملی فرش ایران افزود: در 18 استان کشور، هنرستان‌هایی با رشته فرش دستباف و گرایش‌های تخصصی بافت و طراحی فعالیت دارند که در سال‌های گذشته رها شده بودند.

به گفته این مقام مسوول، با برگزاری جلساتی با مدیرکل کار و دانش وزارت آموزش و پرورش و جلسه ویدئو کنفرانسی با مدیران کل استان‌های این وزارتخانه، به دنبال طراحی بسته تشویقی برای هنرآموزان این رشته هستیم.

وی بیان ‌داشت: در این بسته، کارورزی هنرآموزان در کارگاه‌ها حین تحصیل، ارائه دوره‌های تخصصی آموزشی، تغییر استانداردهای آموزشی، ارائه رشته اقتصاد فرش، فروش و بازرگانی از سال تحصیلی آینده، خریداری تولیدات دانش‌آموزان، بسترسازی برای فروش محصولات آنان در داخل و خارج کشور، ارائه تسهیلات به منظور راه‌اندازی کارگاه، کارخانه و صنایع وابسته به فرش دستباف به فارغ‌التحصیلان و حتی دوره‌های کارورزی با موضوع فروش و بازاریابی برای دانش‌آموزان ممتاز در خارج از کشور پیش‌بینی شده است.

رافع خاطرنشان‌ کرد: در صنعت فرش دستباف، فقط بافت مطرح نیست، بلکه صنایع وابسته زیادی دارد که جوانان می‌توانند در زمینه‌های استارتاپ و شرکت‌های دانش‌بنیان از مرحله الیاف و مواد اولیه گرفته تا بافت فرش و عجین کردن فناوری‌های روز با آن، به همکاری بپردازند.

وی با بیان اینکه متخصص استارتاپی در حوزه فروش فرش دستباف نداریم، ادامه ‌داد: شیوه فروش این محصول با فرش ماشینی و سایر کالاها تفاوت دارد، زیرا با کالایی مواجهیم که در اصل یک هنر بوده و خالق آن اثری بی‌بدیل آفریده است و مانند دیگر کالاها نیست که مشابه آن در کارخانه ساخته شود.

رییس مرکز ملی فرش ایران، همچنین بر لزوم تربیت کارشناس فروش فرش دستباف تاکید کرد و گفت: هر فرش به همراه نقش و نگار خود، داستانی خاص دارد که کارشناس فروش باید قادر به بیان آن باشد، همچنین منافع استفاده از آن از جمله حفاظت محیط‌زیست، تاثیر مثبت در سلامت جسم و روح افراد و غیره باید بازگو شود.

اکنون 103 مجتمع قالی‌بافی، پنج هزار و 21 کارگاه متمرکز و غیرمتمرکز، 136 تعاونی روستایی، یک‌هزار و 923 تعاونی ثبت شده شهری و 40 هزار و 933 واحد صنفی مرتبط با فرش دستباف در سراسر کشور فعالیت می‌کنند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد فرشاد مقیمی، در نشستی با مدیران ارشد مهرکام پارس، این شرکت را الگوی توسعه‌ای برای سایر شرکت های رقیب دانست و تصریح کرد: ظرفیت های مهرکام پارس، امکان توسعه هر چه بیشتر آن را فراهم کرده است و باید در این زمینه همچنان پیشرو باشد.

وی بر سرمایه گذاری در طرح‌های توسعه‌ای مهرکام پارس تاکید و خاطرنشان کرد: ضروری است تا بر مبنای راهبردهای مشخصی، ‌ در آینده، بازار محصولات این شرکت از نظر تنوع و کیفیت به ویژه در خارج از محدوده ایران خودرو، توسعه قابل توجهی یابد.  

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو بر خروج مهرکام پارس از ماده 141 قانون تجارت از طریق تجدید ارزیابی دارایی‌ها تاکید کرد و خطاب به مدیران این شرکت گفت: ظرف حداکثر دو ماه تمامی تشریفات را انجام و مجمع مربوط را برگزار کنید. اصلاح ساختار مالی نیز در دستور کار قرار گیرد.

مقیمی هدف از راه‌اندازی سایت‌های مهرکام پارس در خراسان و کرمانشاه را کاهش هزینه‌های لجستیک خواند و افزود: برنامه‌ریزی دقیقی در این زمینه صورت گیرد تا اهداف پیش بینی شده در موعد مقرر محقق شود.

وی ادامه داد: همکاری با دانش‌بنیان‌ها در اولویت توسعه مهرکام‌پارس قرار گیرد و از توانمندی‌های این بخش بهره‌برداری شود.

مقیمی ضمن اشاره بر تعریف مسیرهای مختلف برای تزریق نقدینگی به مهرکام پارس با هدف رونق و جهش تولید، گفت: ضروری است تا پروژه‌های توسعه‌ای اولویت دار هر چه زودتر کلید بخورد، ‌ ایران خودرو نیز از ظرفیت‌های نهفته موجود در این شرکت پشتیبانی خواهد کرد تا امسال جهش تولید را با همدلی و همراهی هم رقم بزنیم.

در این نشست، مدیرعامل مهرکام پارس نیز برنامه‌های توسعه‌ای و مشکلات و موانع موجود را تشریح کرد.

ناصر صمد زاده، کمبود نقدینگی، ‌ هزینه بالای تولید با توجه به افزایش قیمت نهاده های تولید و شمولیت ماده 141 قانون تجارت را از جمله مشکلات فعلی مهرکام پارس در سرمایه گذاری پروژه‌های توسعه‌ای عنوان کرد و گفت: در سال گذشته 610 میلیارد تومان فروش داشته ایم که برای امسال دو برابر این عدد را هدف‌گذاری کرده‌ایم و با تحقق آن وارد محدوده زیان‌دهی نخواهیم شد.

وی افزود: در کیفیت محصولات نیز رشد قابل توجهی داشته‌ایم. در سال گذشته امتیاز کیفیت محصولات مهرکام پارس 92.5 بوده است.

صمدزاده از راه اندازی خط تولید دسته سیم‌های سپر عقب در سایت کرمانشاه خبر داد و گفت: تولید دسته سیم تمامی داشبوردها را در سال آینده در دستور کار قرار داده ایم.

وی افزود:‌ با تمامی مشکلات و موانع توانسته‌ایم تولید را نزدیک به برنامه هدف، جلو ببریم و پیش بینی می‌کنیم بیش از 90 درصد از برنامه های امسال را محقق خواهیم کرد.

مدیرعامل مهرکام پارس، ‌ توسعه بازار خدمات پس از فروش را از جمله برنامه های این شرکت عنوان و خاطرنشان کرد: ورود به بازارهای غیرخودرویی را نیز کلید زده ایم و برای توسعه بازار خودرویی برای محصولات خودروسازان دیگر نیز برنامه داریم./ایسنا

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از ایکوپرس، فرشاد مقیمی، در نشستی با مدیران ارشد مهرکام پارس، این شرکت را الگوی توسعه‌ای برای سایر شرکت های رقیب دانست و تصریح کرد: ظرفیت های مهرکام پارس، امکان توسعه هر چه بیشتر آن را فراهم کرده است و باید در این زمینه همچنان پیشرو باشد.
وی بر سرمایه گذاری در طرح‌های توسعه‌ای مهرکام پارس تاکید و خاطرنشان کرد: ضروری است تا بر مبنای راهبردهای مشخصی،‌ در آینده، بازار محصولات این شرکت از نظر تنوع و کیفیت به ویژه در خارج از محدوده ایران خودرو، توسعه قابل توجهی یابد. 
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو بر خروج مهرکام پارس از ماده 141 قانون تجارت از طریق تجدید ارزیابی دارایی‌ها تاکید کرد و خطاب به مدیران این شرکت گفت: ظرف حداکثر دو ماه تمامی تشریفات را انجام و مجمع مربوط را برگزار کنید. اصلاح ساختار مالی نیز در دستور کار قرار گیرد.

مقیمی

مقیمی هدف از راه‌اندازی سایت‌های مهرکام پارس در خراسان و کرمانشاه را کاهش هزینه‌های لجستیک خواند و افزود: برنامه‌ریزی دقیقی در این زمینه صورت گیرد تا اهداف پیش بینی شده در موعد مقرر محقق شود.
وی ادامه داد: همکاری با دانش‌بنیان‌ها در اولویت توسعه مهرکام‌پارس قرار گیرد و از توانمندی‌های این بخش بهره‌برداری شود.
مقیمی ضمن اشاره بر تعریف مسیرهای مختلف برای تزریق نقدینگی به مهرکام پارس با هدف رونق و جهش تولید، گفت: ضروری است تا پروژه‌های توسعه‌ای اولویت دار هر چه زودتر کلید بخورد،‌ ایران خودرو نیز از ظرفیت‌های نهفته موجود در این شرکت پشتیبانی خواهد کرد تا امسال جهش تولید را با همدلی و همراهی هم رقم بزنیم.
در این نشست، مدیرعامل مهرکام پارس نیز برنامه‌های توسعه‌ای و مشکلات و موانع موجود را تشریح کرد.
ناصر صمد زاده، کمبود نقدینگی،‌ هزینه بالای تولید با توجه به افزایش قیمت نهاده های تولید و شمولیت ماده 141 قانون تجارت را از جمله مشکلات فعلی مهرکام پارس در سرمایه گذاری پروژه‌های توسعه‌ای عنوان کرد و گفت: در سال گذشته 610 میلیارد تومان فروش داشته ایم که برای امسال دو برابر این عدد را هدف‌گذاری کرده‌ایم و با تحقق آن وارد محدوده زیان‌دهی نخواهیم شد.
وی افزود: در کیفیت محصولات نیز رشد قابل توجهی داشته‌ایم. در سال گذشته امتیاز کیفیت محصولات مهرکام پارس 92.5 بوده است.
صمدزاده از راه اندازی خط تولید دسته سیم‌های سپر عقب در سایت کرمانشاه خبر داد و گفت: تولید دسته سیم تمامی داشبوردها را در سال آینده در دستور کار قرار داده ایم.
وی افزود:‌ با تمامی مشکلات و موانع توانسته‌ایم تولید را نزدیک به برنامه هدف، جلو ببریم و پیش بینی می‌کنیم بیش از 90 درصد از برنامه های امسال را محقق خواهیم کرد.
مدیرعامل مهرکام پارس،‌ توسعه بازار خدمات پس از فروش را از جمله برنامه های این شرکت عنوان و خاطرنشان کرد: ورود به بازارهای غیرخودرویی را نیز کلید زده ایم و برای توسعه بازار خودرویی برای محصولات خودروسازان دیگر نیز برنامه داریم.
در ادامه این نشست،‌ مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو به‌همراه قائم مقام اجرایی و همچنین مدیرعامل ساپکو از خطوط تولید مهرکام پارس در بخش تولید سپر، خط رنگ، تزریق سبک و سنگین، تزیینات داخلی شامل داشبورد،‌ کنسول و رودری، صندلی سازی و سیستم تهویه مطبوع خودرو بازدید کردند.
گفتنی است، مهرکام پارس جزو نخستین شرکت های تولیدکننده اقلام تزیینی و تکمیلی خودرو بوده و برای تولید انواع سپر محصولات ایران خودرو،‌ انواع صندلی، داشبورد،‌ کنسول، رودری و سیستم تهویه با ایران خودرو همکاری می کند و علاوه بر تهران، سایت های مهرکام پارس، در دو شهر کرمانشاه و خراسان نیز درحال تامین اقلام مورد نیاز هستند.
درحال حاضر این شرکت با تولید روزانه نزدیک به شش هزار سپر، 1200 عدد صندلی و 120 دستگاه سیستم تهویه که قابل افزایش تا 450 دستگاه است، بخشی از نیازهای خطوط تولید ایران خودرو را تامین می‌کند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از ارز دیجیتال،

یک سیستم ایجادِ توکن در اکوسیستم بلاک چین پولکادات پیاده‌سازی خواهد شد که نویدِ یک نسخه سبک و معمولی را نسبت به استاندارد ERC-20 اتریوم می‌دهد. ERC-20 سازوکاری است که توانست هزاران توکن را در خود پیاده‌سازی کند.

به گزارش کوین دسک، «پولیمک» (Polimec) یک چارچوب برای صدور و انتقال توکن در بستر پولکادات است و تیمی که پروتکل هویت بلاک چینی «کیلت» (KILT) را عرضه کرده‌ است، آن را راه‌اندازی می‌کند.

اینگو روبی (Ingo Ruebe)، مدیرعامل بوت‌لبز (BOTLabs) و پروژه‌ای که منجر به‌ راه‌اندازی پروتکل KILT شده است، در این مورد گفت:

دلایل متعددی برای ایجاد یک سیستم توکن‌سازی متعلق به جامعه بومی پولکادات وجود دارد که یکی از این دلایل، افزایش هزینه‌های گس مربوط به تراکنش‌ها در بلاک چین اتریوم است.

به‌طور معمول، ممکن است یک پروژه استارت‌آپی که روی پوکادات کار می‌کند، برای لیست‌شدن در صرافی‌ها، کار خود را با صدور یک توکن ERC-20 آغاز کند. دورنمای اکوسیستم پولکادات، علاوه بر حذف کارمزدهای تراکنش در شبکه اتریوم، رشدی انفجاری است که مستلزم ایجاد استانداردی برای ساختن توکن است که بالاتر از استاندارد ERC-20 اتریوم باشد. روبی در این مورد می‌گوید:

اگر به آنچه که ERC-20 برای اکوسیستم اتریوم انجام داده است نگاه کنید، متوجه خواهید شد که پولیمک چه کارهایی می‌تواند انجام دهد. به نظر من پولیمک یک قسمت کاملا اساسی از اکوسیستم پولکادات است.

روبی معتقد است که پولمیک نه تنها افراد و پروژه‌های بیشتری را به سمت پاراچین‌های پولکادات سوق خواهد داد، بلکه بسیاری از دارندگان دات را که از این روش‌های برای سرمایه‌گذاری استقبال می‌کنند، متقاعد خواهد کرد. پاراچین در پولکادات نقشی مشابه با سایدچین در اتریوم دارد، با این تفاوت که درجه بیشتری از استقلال را برای زنجیره‌ها تامین می‌کند.

روبی می‌گوید:

اگر شما در عرضه اولیه عمومی پولکادات در سال ۲۰۱۷ کوین‌های دات را خریداری کرده باشید، شاهد رشد بیش از ۱۰ برابری سرمایه خود بوده‌اید. پس افراد زیادی وجود دارند که مایلند دوباره در پولکادات سرمایه‌گذاری کنند و کل جامعه را باارزش‌تر کرده و پروژه‌های بیشتری را جذب کنند.

شبکه اصلی KILT‌ که قرار است حدود ۱۱ ماه دیگر آغاز به کار کند، اولین پروژه برای ایجاد توکن در بستر پولیمک خواهد بود. KILT‌ از هویت مبتنی بر بلاک چین و از اعتبار قابل‌تایید در صنایع مختلف، از جمله اینترنت اشیا، استفاده می‌کند. این استارت‌آپ بخشی از یک طرح دولتی به‌نام «GAIA-X» در آلمان است که درباره موارد استفاده‌ی بلاک چین تحقیق می‌کند و از سوی شرکت‌های هوبر بوردا مدیا (Huber Burda Media) و رینگیر (Ringier) که در آلمان و سوئیس مستقر هستند، پشتیبانی می‌شود.

صرافی‌ها هم می‌توانند از رابط کاربری پولیمک که برپایه‌ی تراکنش‌ها است، برای انجام عرضه اولیه در صرافی (IEO) یا دسترسی به ارزهای قابل‌انتقال در پولیمک استفاده کنند. عملکرد پولیمک به کارایی پاراچین‌ها برای پولکادات بستگی دارد و هم‌اکنون در حال توسعه است. هرگاه پاراچین‌ها آماده شوند، پولیمک هم راه‌اندازی خواهد شد. انتظار می‌رود این اتفاق در اواخر سال جاری میلادی رخ دهد.

روبی در مورد تاریخ راه‌اندازی پولیمک می‌گوید:

درباره تاریخ راه‌اندازی، شایعاتی در بین جامعه توسعه‌دهندگان پولیمک در حال چرخیدن است و این خبر به گوش برخی از صرافی‌ها نیز رسیده است. ما صحبت‌های اولیه را با سه صرافی انجام داده‌ایم. در حال حاضر نمی‌توانم اسم آنها را بگویم، اما هر سه صرافی، جزو ۱۰ صرافی بزرگ ارزهای دیجیتال هستند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم که تا اوایل سال 1396 حدود 60 درصد قیمت یک واحد 60 متری در تهران را پوشش می داد حالا اثرگذاری خود را از دست داده تا جایی که این میزان به حدود 11 درصد رسیده است. در واقع هم اکنون با وام 160 میلیون تومانی زوجین می توان در پایتخت 6 متر و 90 سانتی متر مسکن خریداری کرد. البته این تسهیلات از خرداد ماه امسال منقضی شده و هنوز بانک مرکزی تصمیمی برای ادامه حیات و احیای آن نگرفته است.

کارشناسان معتقدند اگر قرار است صندوق پس انداز مسکن یکم احیا شود باید هم مبلغ آن افزایش پیدا کند و هم نرخ سود آن کاهش یابد. نرخ سود این تسهیلات هم اکنون در مناطق شهری 8 درصد و در بافت فرسوده 6 درصد است. متقاضیان این نوع وام با سپرده گذاری 40 میلیون تومانی و دوره انتظار یک ساله می توانند 80 میلیون تومان به علاوه سپرده خود با نرخ سود 8 درصد دریافت کنند.

صندوق پس انداز مسکن یکم یا همان وام خانه اولی ها در 18 خرداد ماه 1394 راه اندازی شد.   نرخ سود این وام ابتدا 14 درصد بود که به تدریج به 13 درصد، 11 درصد و در نهایت 8 درصد رسید. در بافت‌های فرسوده نیز نرخ بهره آن 6 درصد است.

طبق برنامه ابلاغی بانک مرکزی صندوق پس انداز مسکن یکم فرصت پنج ساله داشت که در 18 خرداد ماه 1399 این مهلت به پایان رسیده است. بانک مسکن پیشنهاد داده فعالیت صندوق مزبور تمدید و  ارقام آن احیا شود که هنوز بانک مرکزی موافقت خود را با آن اعلام نکرده است.

اما با نوسانات بازار مسکن طی حدود 2.5 سال گذشته اثرگذاری وام خانه اولی ها به شدت کاهش یافته  و این موضوع از میزان پرداخت تسهیلات از طریق این صندوق قابل مشاهده است. طبق اعلام بانک مسکن در 9 ماهه ابتدای سال 1398 از حدود 100 هزار فقره تسهیلات پرداخت شده توسط این بانک حدود 27 هزار فقره از محل تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم بوده که از کاهش اقبال به این نوع وام حکایت دارد. در واقع با توجه به 384 هزار  مبایعه نامه کل کشور در 9 ماهه ابتدای 1398 میزان خرید مسکن از طریق وام خانه اولی ها حدود 7 درصد کل معاملات ملک در کشور بوده است.

در کشورهای توسعه یافته وام مسکن تقریبا بین 70 تا 90 درصد قیمت ملک را پوشش می دهد.   اما در ایران معمولاً اثرات وام پس از نوسانات اقتصادی به شدت کم رنگ می شود.

با وجود آنکه برخی کارشناسان بر لزوم افزایش سقف و کاهش سود تسهیلات مسکن در شرایط فعلی تاکید دارند، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی افزایش وام مسکن را در ایجاد تورم بازار ملک موثر می داند و معتقد است که باید از طریق  افزایش ساخت و ساز، تعادل قیمتی را در بازار مسکن ایجاد کرد. این در حالی است که عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی راهکار تعادل بخشی در بازار مسکن را احیای نظام پس‌انداز می‌دانست و در دوره او وام مسکن از حدود 20 میلیون تومان به سقف 160 میلیون تومان افزایش پیدا کرد.

به تازگی نیز رئیس کمیسیون عمران مجلس بر ضرورت افزایش سقف تسهیلات مسکن تاکید کرده و گفته است: یکی از راهکارهای کوتاه مدت، افزایش قدرت مالی خریداران واقعی است از این رو دولت می‌تواند در این عرصه نسبت به افزایش سقف تسهیلات مسکن و کاهش سود وام ها اقدام کند. در تمام کشورها وام مسکن حدود 70 درصد از قیمت مسکن را پوشش می‌دهد اما در کشور ما با وام ارائه شده نمی توان خانه خریداری کرد.

223225

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.