دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
29 شهریور 1399

شرکت “گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران” در سال 1388 بعنوان نخستین هلدینگ خصوصی گردشگری ایران تاسیس گردید و در همان سال به عضویت سازمان جهانی گردشگری درآمد.

در سال 1389 بعنوان تنها شرکت فعال در حوزه گردشگری در بازار فرابورس با نماد “سمگا” پذیرفته شد.

از جمله شرکت های تابعه این هلدینگ می توان به “شرکت توسعه گردشگری آریا زیگورات”، “شرکت تندیس تجارت اختر”، “شرکت نگین افق نیایش”، “شرکت تلاشگران اندیشه کاراد”، “شرکت لیزینگ گردشگری”، “شرکت زیرساخت و توسعه سرمایه گذاری مهر و ماه” و ” شرکت توسعه مجتمع های خدماتی رفاهی پارس زیگورات” اشاره کرد.

طی معاملات امروز تعداد 29.7 میلیون برگ سهم به ارزش 263 میلیارد ریال با قیمت پایانی 8848 ریال مورد معامله قرار گرفت.

بررسی تکنیکالی این سهم نشان می دهد که سهم در ریزموج انتهایی اصلاحی خود قرار دارد و با اتمام اصلاح می تواند از محدوده 730-800 تومان با افزایش تقاضا و شکست مقاومت خط b-d با اهداف 1045 تومان، 1234 تومان، 1500 تومان و درنهایت 1950 تومان قابل بررسی باشد.

تحلیل تکنیکال سمگا 2 بهمن ماه 98
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

از طرف دیگر از دست رفتن حمایت خط a-c می توان محدوده های 663 تومان و 511 تومان را برای تغییر روند و حمایت سهم درنظر گرفت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، علی ربیعی در ابتدای نشست هفتگی خود با خبرنگاران با بیان اینکه ما امروز سفر نخست وزیر عراق به کشور را داریم، اظهار کرد: امیدواریم گفت‌وگوهای سازنده برای ترسیم چارچوب های کاری آینده و تعمیق بیشتر همکاری‌ها را داشته باشیم.

دستور کار دولت درباره رابطه با همسایگان

وی ادامه داد: ایشان در شرایطی وارد کشور می‌شوند که ارتباط با همسایگان و بیشتر شدن این روابط را در دستور کار دولت قرار داده‌ایم.

وی با اشاره به تصویب سند راهبردی توسعه گردشگری در دولت گفت: از دیگر مصوبات ما همین سند بوده است و ضرورت آمادگی لازم برای گسترش گردشگری حتی در شرایطی که کرونا این صنعت را با مشکلاتی مواجه کرده است، را مورد توجه قرار دادیم.

قیمت واقعی ارز بسیار پایین تر از قیمت فعلی آن است

وی ادامه داد: در جلسات پی‌درپی دولت موضوع بازار هم مورد بررسی قرار گرفت و خوشبختانه منحنی ارز در حال پایین آمدن است و این در نتیجه تلاشهای بانک مرکزی برای بازگشت ارز به قیمت واقعی خود است و در زمینه بازگشت ارزهایمان به کشور هم اقدامات مناسبی از سوی وزارت خارجه و اقتصاد انجام شده است.

سخنگوی دولت عنوان کرد: در کنار عامل‌های اقتصادی و تحریم ها در مورد بالا رفتن قیمت ارز، فشار روانی که در این زمینه وجود داشت و کارهایی که سودجویان و بدخواهان دنبال می‌کردند هم تاثیر داشت. قیمت واقعی ارز بسیار کمتر از قیمتی است که امروز در بازار است و این افزایش قیمت مصنوعی و ناپایدار است و هم طرف عرضه و هم تقاضا این را در بازار نشان می‌دهد.

 ربیعی تاکید کرد: بالابردن تولید داخلی نه تنها تقاضای ارز را کاهش داده که به پایین آمدن قیمت‌های کالاها هم کمک می‌کند. انتظارات افزایش قیمت ارز و پیگیری ایجاد جو روانی درباره آن از سوی رسانه‌های خارجی و فضای مجازی سبب می‌شد که مردم پول‌های ریز و خرد خود را هم به سمت این بازار ببرند.

اتباع خارجی میتوانند از خدمات بیمه سلامت استفاده کنند

ربیعی همچنین با اشاره به مصوبه دیگر هیات دولت در هفته اخیر تصریح کرد: پوشش بیمه سلامت برای افراد خارجی مقیم در هیات وزیران مصوب شد، به این معنا که کلیه خارجی‌های مقیم کشور مشمول این طرح هستند و می‌توانند از بیمه سلامت استفاده کنند. البته 100 درصد سرانه خدمات درمانی را باید پرداخت کنند اما این طرح علاوه بر کار انسان‌دوستانه موجب درمان به موقع اتباع خارجی و ارتقای سلامت جامعه می‌شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات بانک و بیمه به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی در واکنش به مصوبه اخیر هیات دولت مبنی بر واگذاری سهام غیرمدیریتی هپکو و 8 شرکت غیربورسی از جمله آلومینیوم جنوب، پتروشیمی دماوند ، دخانیات و … به سازمان تامین اجتماعی و به ارزش 32 هزار میلیارد تومان اعلام کرد:  هپکو به شستا واگذار نشده است.

براساس این گزارش، در جریان آخرین جلسه هیات وزیران در چهارشنبه گذشته و با حضور رئیس جمهور ، مقرر شد 32 هزار میلیارد تومان از سهام شرکت های مختلف دولتی به سازمان تامین اجتماعی بایت بدهی و به صورت غیر مدیریتی واگذار شود.

براساس این گزارش، این شرکت ها شامل بخشی از سهام دولت در شرکت فرابورسی هپکو و هشت شرکت دولتی دخانیات، آلومینیوم جنوب، پتروشیمی دماوند، توسعه گردشگری ، پالایشگاه امام خمینی شازند، آلومینای جاجرم، طلای زرشوران و ماشین سازی تبریز هستند .

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین، در حالی که وزیر نفت برای چندمین بار تاکید کرده است که خبری از ارائه پیشنهاد تخصیص بنزین نوروزی ندارد، ولی تیموری تاکید کرده است که این پیشنهاد به دولت ارائه شده و حتی اعلام امادگی کرده است که بار دیگر پیشنهاد ارائه شده را بهوزارت نفت نیز تسلیم کنند .

 سابقه تخصیص بنزین نوروزی برای سفر

پیش از این نیز در دوره سهمیه بندی بنزین ، سهمیه ویژه ای علاوه بر سهمیه ماهانه بنزین برای خودروها، با هدف توسعه گردشگری به خودروها اختصاص داده می شد .  این سهمیه غالبا در محدوده یک باک با قیمت یارانه ای به خودروها اختصاص می یافت . چیزی در حدود 50 تا 60 لیتر . حالا در اولین سال سهمیه بندی بنزین ، خبرهای رسیده از وزارت میزاث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی حکایت از تخصیص سهمیه ای تا 120 لیتر برای بنزین نوروزی دارد اما آنچه وزیر نفت در این خصوص می گوید موید این نکته است که خبری در راه نخواهد بود .

بنزین

 بنزین از 24 آبان ماه با هدف مهار روند مصرف، سهمیه بندی شد . بر اساس تصمیمات اتخاذ شده بنزین سهمیه ای به قیمت لیتری 1500 تومان و بنزین غیر سهمیه بندی با قیمت لیتری 3 هزار تومان عرضه می شود .

 پیشنهاد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دلالت بر آن دارد که 120 لیتر بنزین با قیمت لیتری 1500 تومان در کارت سوخت خوردوها شارژ شود تا ابزاری باشد برای تشویق شهروندان به سفرهای داخلی . زنگنه در لابلای سخنان خود تاکید کرده است که هر پیشنهادی از این دست بار مالی سنگینی برای دولت دارد این در حالی است که قوه مجریه بر بازتوزیع دقیق منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین متمرکز است .

سئوال اما اینجاست ؛ در صورت موافقت با تخصیص بنزین نوروزی ، چه میزان بنزین در این قالب به خودروها تخصیص خواهد یافت . آخرین آمارهای ارائه شده نشان می دهد 23 میلیون و 500هزار خودرو در کشور وجود دارد که از این تعداد 536 هزار دستگاه آن در سن فرسودگی است، یعنی بالای 25 سال عمر دارد و بر اساس مصوبه ستاد سوخت کشور برایشان کارت سوخت صادر نمی‌شود.این نکته به تایید سردار سید کمال هادیانفر، رییس پلیس راهور ناجا نیز رسیده است.

در عین حال ‌ از 11میلیون و 500 هزار دستگاه موتورسیکلت نیز 7میلیون و 200هزار دستگاه بالای 10 سال و 15 سال سن دارند که البته برخی از آنها در پارکینگ‌ها و … مانده است، اما برای این موتورسیکلت‌ها نیز کارت سوختی صادر نخواهد شد.به این ترتیب 4 میلیون و 200 هزار دستگاه موتورسیکلت کارت سوخت دارند . طبق اطلاعات رسیده اما مقرر است سهمیه نوروزی تنها به خودروها تخصیص یابد، چرا که خودرو وسیله نقلیه مناسب برای سفر تلقی می شود .

 به این ترتیب با احتساب تقریبا 23 میلیون خودروی واجد شرایط در کشور و در صورت تصویب مراجع قانونی ، کل بنزینی که در قالب بنزین سفر نوروزی تخصیص داده می شود به دو میلیارد و 760 میلیون لیتر می رسد. برخی پیشنهادات ارائه شده دلالت بر ان دارد که زمان ماندگاری این بنزین در کارت های سوخت کمتر از شش ماه، یعنی در محدوده یک ماه باشد. برخی پیشنهادات نیز بر تعیین سهمیه ای معادل یک ماه یعنی 60 لیتر بابت سفر نوروزی دلالت دارد به این ترتیب با احتساب سهمیه معمول یک ماه و سهمیه 60 لیتری بابت سفر، کل سهمیه فروردین به 120 لیتر برسد . ان گونه که ولی تیموری می گوید پیشنهاد وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی 120 لیتر برای تشویق سفر است اما گزارش ها نشان می دهد در صورت تصویب احتمال انکه کل سهمیه فروردین 120 لیتر باشد – شامل 60 لیتر بنزین نوروزی و 60 لیتر سهمیه فروردین ماه باشد، بیشتر است .

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

آزیتا موگویی فعالیت حرفه‌ای خود را در سینما از سال 1366 آغاز کرد و همان‌طور که خودش هم می‌گوید از همان ابتدا وارد جریان تولید در سینمای حرفه‌ای و به ‌اصطلاح بدنه شد. وی سال 1392 با ساخت فیلم تراژدی نخستین تجربه کارگردانی خود را در کارنامه فعالیت‌ هایش هنری ‌اش ثبت که با موفقیت‌های متعددی روبرو شد. دومین اثر ساخته شده وی به عنوان کارگردان، ایده اصلی نام دارد که علاوه بر کارگردانی، تهیه کنندگی این فیلم را هم به عهده دارد. ایده اصلی در سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش مسابقه سینمای ایران (سودای سیمرغ) حضور داشت.

در فیلم ایده اصلی میبینیم که ایران و اسپانیا برای راه اندازی یک پروژه بزرگ در جزیره هندورابی در جنوب ایران به توافق رسیده اند، شرکت ها و افراد بسیاری به طمع برنده شدن در این مناقصه شرکت کرده اند. مهندس سعید پارسا که چندسالی است از همسرش رویا عضدی جدا شده و رئیس یکی از شرکت های حاضر در مناقصه است. دیگران نیز با اهداف متفاوت سعی در برنده شدن در این مناقصه سرنوشت ساز را دارند. رسیدن به موفقیت برای آدم های این قصه منجر به پیچیدگی هایی در روایت آن می شود.

عوامل فیلم :

تهیه کننده و کارگردان: آزیتا موگویی. نویسنده فیلمنامه : امیر عربی بر اساس طرحی از رضا کریمی. مدیر فیلمبرداری: علیرضا برازنده. تدوین بهرام دهقان. مجری طرح : پژمان هادوی. موسیقی : بهزاد عبدی. کمپانی تولید خارج از کشور: آریا پرسیس. مشاور پروژه: رضا کریمی. سرمایه گذاران: آزیتا موگویی، مهدی کریمی تفرشی، شرکت توسعه گردشگری شهر آئین، با حمایت منطقه آزاد کیش.

بازیگران: مریلا زارعی,  بهرام رادان در نقش سعید پارسا، پژمان جمشیدی در نقش نیما، مهرداد صدیقیان در نقش رامین، هانیه توسلی در نقش لاله، شهباز نوشیر،  آندره آ ماچالکیدو،  مانوس گاوراس،  واروارا لارمو،  ایرینا مانژوسوا.

سایت تماشای آنلاین فیلم و سریال «فیلم گردی» با در اختیار گذاشتن اشتراک رایگان پس از ثبت نام، کاربران را دعوت می‌کند فیلم کمدی «ایده اصلی» را مشاهده کنند.

علاقه ‌مندان با عضویت رایگان در فیلم گردی تا 10 روز، به صورت قانونی و رایگان به آرشیو فیلم و سریال های پرمخاطب دسترسی خواهند داشت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، گروه سرمایه گذاری میراث فرهنگی و گردشگری درحالی درخواست افزایش سرمایه 100 درصدی داده بود که سازمان بورس با 50 درصد آن موافقت کرد.

براین اساس، “سمگا” سرمایه فعلی را از 300 به 450 میلیارد تومان می رساند. تامین مالی این شرکت حاضر در بازار اول فرابورس از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی و بابت مشارکت در افزایش سرمایۀ شرکت توسعه گردشگری آریا زیگورات (سهامی خاص) و افزایش توان عملیاتی شرکت صرف می شود.

انتهای پیام

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از شانا، معاون اول ریاست‌جمهوری، اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (دوشنبه، هفتم مردادماه) در دیدار سونگ تائو، وزیر امور بین‌الملل حزب کمونیست چین اظهار کرد: ایران و چین دو تمدن کهن در قاره آسیا هستند که نقش موثری در ایجاد تمدن جهانی ایفا کرده‌اند.

وی با اشاره به دیدگاه‌های نزدیک تهران و پکن و مناسبات خوب دو کشور در زمینه‌های تجاری، اقتصادی، سیاسی و امنیتی تصریح کرد: مسئولان عالیرتبه دو کشور همواره بر روابط راهبردی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین تأکید داشته‌اند.

معاون اول رئیس‌جمهوری با ابراز امیدواری نسبت به اینکه تبادل هیئت‌های عالیرتبه بین دو کشور بتواند به توسعه مناسبات ایران و چین کمک کند، به ملاقات‌های متعدد رؤسای جمهوری دو کشور و سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به چین اشاره کرد و یادآور شد: توافق‌های خوبی بین دو کشور وجود دارد که امیدوارم با اجرایی شدن این توافق‌ها شاهد ارتقای سطح مناسبات تهران و پکن باشیم.

جهانگیری با تأکید بر اینکه اراده جدی ایران توسعه روابط همه جانبه با جمهوری خلق چین است، گفت: همه مسئولان و مقام‌های عالیرتبه ایران راهبرد توسعه مناسبات با چین را به عنوان یک سازِ کار جدی در دستور کار خود قرار داده‌اند.

وی با یادآوری اینکه چین اصلی‌ترین شریک اقتصادی و خریدار نفت ایران است، یادآور شد: تصور آمریکا این است که با اعمال فشار بر کشورهای خریدار نفت ایران، می‌تواند فروش نفت ما را به صفر برساند تا منجر به فروپاشی اقتصاد ایران شود اما خوشبختانه با وجود گذشت یک سال از تحریم‌های نفتی آمریکا، وضع اقتصادی ایران ثبات قابل قبولی دارد.

آمادگی ایران برای صادرات گاز به چین با خط لوله آی‌پی

معاون اول رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه با وجود آگاهی از روبه‌رو بودن کشورهای دوست نظیر چین با برخی محدودیت‌ها اما انتظار داریم که کشورهای دوست در خرید نفت ایران فعالتر عمل کنند، افزود: گاز مهم‌ترین انرژی آینده جهان است و ایران از بیشترین ذخایر گازی در دنیا دارد و آمادگی داریم از طریق خط انتقال پاکستان، گاز به چین صادر کنیم.

جهانگیری با تأکید بر اینکه باید مسائل و موانع پیش روی مبادلات مالی میان ایران و چین هر چه سریعتر برطرف شود و ساز و کار مالی مناسبی میان دو کشور مهیا شود، گفت: هفته آینده هیئتی متشکل از وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی ایران به چین سفر خواهند کرد که امیدوارم مذاکرات سازنده‌ای درباره تدوین سازوکار مبادلات مالی میان دو کشور انجام شود.

وی، گردشگری را یکی از زمینه‌های همکاری میان ایران و چین برشمرد و افزود: ایران از گردشگران چینی استقبال می‌کند و در همین راستا دولت تصمیمی را اتخاذ کرد که بر اساس آن اتباع چین می‌توانند بدون روادید سفری 21 روزه به ایران داشته باشند.

معاون اول رئیس‌جمهوری در ادامه با اشاره به نقش چین در بازطراحی رآکتور اراک تصریح کرد: روند بازطراحی با تأخیر و کندی مواجه شده بود که خوشبختانه هم‌اکنون سرعت خوبی دارد و از تلاش طرف چینی قدردانی می‌کنیم.

جهانگیری با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها به دنبال به خطر انداختن امنیت منطقه خاورمیانه و خلیج فارس هستند، تصریح کرد: سیاست خارجی  ایران حمایت از چندجانبه‌گرایی و مقابله با هژمونی آمریکاست و در این زمینه آماده همکاری با کشور چین در ابعاد منطقه‌ای و بین‌المللی هستیم.

وی به نقش پراهمیت جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با افراطی‌گری و گروه‌های تروریستی منطقه و به‌ویژه داعش اشاره کرد و افزود: ایران نقش مهمی در مبارزه با افراطی‌گری و تروریسم و حمایت از دولت‌های قانونی عراق و سوریه ایفا کرد و آمادگی داریم در مبارزه با تروریسم و بازسازی عراق و سوریه با کشور چین همکاری کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: امریکا در تلاش است گروه تروریستی داعش را از سوریه به افغانستان منتقل کند که برنامه‌ای خطرناک است و باید در مقابل آن ایستاد.

جهانگیری با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران از چین واحد حمایت می‌کند گفت: جمعه گذشته نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در ژنو نامه حمایت خود را از چین واحد ارسال و مواضع کشور در حمایت از ریاست چین بر فائو را اعلام کرد.

معاون اول رئیس‌جمهوری در پاسخ به سوال وزیر بین‌الملل حزب کمونیست چین مبنی بر اینکه اقتصاد مقاومتی چگونه توانسته با وجود فشارها و تحریم‌های امریکا ثبات اقتصادی و اجتماعی در ایران برقرار کند، گفت: ایران از نخستین روزهای پس از انقلاب اسلامی و در مقاطع مختلف تحت فشار و تحریم‌های آمریکا قرار داشته است که این تحریم‌ها گاهی یک جانبه و گاهی با همراهی کشورهای اروپایی با آمریکا بوده است.

توسعه اقتصاد دانش بنیان و مردمی کردن اقتصاد

جهانگیری افزود: سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی تکیه بر ظرفیت‌های داخلی کشور، توسعه روابط با کشورهای همسایه و دوست نظیر چین، کاهش اتکاء به درآمدهای نفتی، توسعه اقتصاد دانش بنیان و مردمی کردن اقتصاد را دنبال کرده است و این مسائل در دستور کار نهادها و دستگاه‌های اجرایی کشور قرار دارد که امیدواریم با اتکا به این سیاست‌ها بتوانیم شرایط اقتصادی کشور را روز به روز بهبود بخشیم.

وزیر امور بین‌الملل حزب کمونیست چین در این دیدار با بیان اینکه این وزارتخانه به دنبال توسعه روابط با احزاب و نهادهای سیاسی کشورهای مختلف است تا بتواند به توسعه روابط چین با دیگر کشورها کمک کند، گفت: ایران و چین دو کشور دارای تمدن دیرینه هستند و طرف چینی همواره اهمیت فراوانی برای توسعه مناسبات با جمهوری اسلامی ایران قائل بوده است.

سونگ تائو با تأکید بر اینکه دیدگاه چین نسبت به روابط با جمهوری اسلامی ایران، راهبردی و درازمدت است، تصریح کرد: با وجود تحولات در عرصه بین‌المللی و منطقه‌ای، اراده پکن برای حفظ روابط دوستانه با تهران تغییر نخواهد کرد.

وزیر امور بین‌الملل حزب کمونیست چین با اشاره به اینکه در شرایط کنونی آمریکا با زورگویی فشارهای فراوانی بر ایران و چین وارد کرده است، افزود: تهران و پکن باید با تبادل نظر و هماهنگی، روش‌ها و رویکردهای مناسبی را برای حل و فصل مشکلات و حفاظت از منافع مشترک دو کشور اتخاذ کنند.

وی ضمن تمجید از سیاست‌های اقتصادی ایران و به‌ویژه اقتصاد مقاومتی گفت: با وجود تحریم‌های آمریکا، وضع اقتصادی و اجتماعی ایران ثبات خوبی دارد.

اراده چین برای توسعه روابط با ایران تغییر نمی‌کند

سونگ تائو همچنین با انتقاد از تحریم‌های یکجانبه و زورگویی‌های امریکا تصریح کرد: اراده چین برای توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران و اجرای توافق‌ها بین دو کشور تغییر نخواهد کرد و دو کشور می‌توانند تجربه‌های خود را برای مقابله با فشارهای امریکا در اختیار یکدیگر قرار دهند.

وزیر امور بین‌الملل حزب کمونیست چین با اشاره به پروژه‌های همکاری میان دو کشور در حوزه نفت و انرژی گفت: برخی از این پروژه‌ها با موانع و چالش‌هایی روبه‌رو شده که امیدوارم از طریق مذاکره بتوانیم روش‌های مناسبی برای حل و فصل این مشکلات و سرعت بخشیدن به روند اجرای این پروژه‌ها پیدا کنیم.

سونگ تائو با اشاره به تنش‌های ایجاد شده در اجرای برجام مسئولیت این تنش‌ها را متوجه آمریکا دانست و گفت: چین دغدغه‌های ایران درباره برجام را درک می‌کند و از همه طرف‌های برجام می‌خواهد که به‌طور کامل توافق هسته‌ای را اجرا کنند.

وی افزود: پکن از همه طرف‌های برجام می‌خواهد که اختلاف‌نظرها را از طریق مذاکره و راهکارهای سیاسی حل و فصل کنند و معتقد است اگر همه طرف‌ها به برجام پایبند باشند با همکاری یکدیگر قادر خواهیم بود در مقابل یکجانبه‌گرایی آمریکا ایستادگی کنیم.

وزیر امور بین‌الملل حزب کمونیست چین همچنین با اشاره به گسترش تروریسم در منطقه و نقش ایران در مقابله با گروه‌های تروریستی گفت: ‌صلح و ثبات در منطقه نه تنها به نفع ملت‌های منطقه است بلکه برای مردم همه کشورها مفید و ارزشمند است.

سونگ تائو تاریخ و فرهنگ ایران را دیرینه و درخشان توصیف کرد و با تأکید بر توسعه گردشگری بین ایران و چین گفت: دولت چین از سفر گردشگران و اتباع خود برای بازدید از ایران حمایت می‌کند و توسعه گردشگری میان دو کشور را زمینه‌ای برای گسترش مناسبات فیمابین می‌داند.

به گزارش سیگنال به نقل از خبرگزاری تسنیم از اصفهان، رضا اردکانیان ظهر امروز در نشست خبری در حاشیه پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه و دومین همایش چشم‌انداز همکاری‌های تجاری و فرهنگی ایران و ناحیه فدرال قفقاز شمالی فدراسیون روسیه اظهار داشت: باید از همه همکاران در وزارتخانه‌های 2 کشور و بخش‌های خصوصی و اتاق‌های بازرگانی که فعالانه در 2 روز گذشته نتیجه مذاکرات، رفت و آمدها و فعالیت‌های چند ماهه گذشته خودشان را در قالب تفاهم نامه‌ها و قراردادهای مهمی برای توسعه روابط اقتصادی 2 کشور مهم و تاثیرگذار در منطقه نهایی کردند تشکر و قدردانی کنم.

وی افزود: ما امروز به صورت عملی نتایج 2 اجلاس مهم را گزارش می‌کنیم، ابتدا دومین همایش تجاری، فرهنگی میان ناحیه قفقاز شمالی کشور روسیه و تعدادی از استان‌های کشور خودمان و دیگری اجلاس کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی دو کشور که نتایج بسیاری به دنبال داشت.

وزیر نیرو گفت: این دو مورد در زمانی رخ می‌دهد که لایحه همکاری جمهوری اسلامی با اتحادیه اوراسیا به تصویب مجلس رسیده و در آینده‌ای نزدیک شاهد شروع تاثیرگذاری آن در بازار 200 میلیون نفری در منطقه خواهیم بود.

اردکانیان تصریح کرد: امیدوارم از جمله نتایج این اجلاس ارتباط بیشتر تجار و بازرگانان استان مهم و تاثیرگذار اصفهان به عنوان یک قطب صنعتی، کشاورزی و گردشگری با مناطق مختلف با فدراسیون روسیه باشد.

وی ادامه داد: در ارتباط با اجلاس باید به اطلاع برسانم که 7 سند همکاری در چارچوب این اجلاس در ابتدا برنامه‌ریزی شده بود که با علاقه‌ای که نشان داده شد و سطح وسیع شرکت کنندگان از فدراسیون روسیه و ایران ما امروز 12 سند همکاری را به امضا می‌رسانیم که از جمله آن تفاهمنامه‌ای برای بهینه‌سازی نیروگاه رامین اهواز است و یادداشت تفاهم همکاری در زمینه‌های مختلف مربوط به انرژی الکتریسیته است.

وزیر نیرو تصریح کرد: در حوزه همکاری‌های حمل و نقلی شرایط خوبی برای آغاز عملیات اجرایی پروژه برقی سازی راه آهن گرمسار اینچه‌برون فراهم شد و تا 2 ماه آینده با انجام تعهداتی که بر عهده همکاران ما در وزارت راه و شهرسازی و همچنین در روسیه هست کار اجرایی پروژه آغاز شود.

وی افزود: در سایر زمینه‌های مربوط به حمل و نقل مذاکرات و توافقات خوبی در زمینه وضع تعرفه‌های رقابتی و همچنین برگزاری جلسات چهارجانبه شرکت‌های راه آهن روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و ایران تهیه یک نقشه راه برای اقدامات مشترک برای برقی سازی راه آهن تبریز ـ تهران ـ بافق ـ توربان ـ سنگان، ساخت راه آهن بافق ـ مشهد و نیز بررسی پروژه خط ریلی رشت ـ آستارا در ماه‌های پیش رو قابل ذکر است.

اردکانیان اظهار داشت: همچنین در زمینه فعالیت مربوط به شرکت‌های ایرانی متقاضی صادرات آبزیان پرورشی توافقات خوبی مبنی بر افزایش تعداد این شرکت‌ها صورت گرفت.

وی با بیان اینکه در زمینه همکاری‌های دارویی و بهداشتی 2 کشور برای سال‌های 2019 تا 2021 توافقات خوبی انجام شد، خاطرنشان کرد: تهیه برخی اقلام داروهای بیماری‌های نادر مورد توافق قرار گرفت.

وزیر نیرو تصریح کرد: در زمینه راه اندازی کشتی‌رانی تفریحی در دریای خزر در چارچوب همکاری استان‌های ایران و قفقاز شمالی تفاهم‌نامه‌هایی صورت گرفت و امیدواریم هر چه زودتر زمینه توسعه گردشگری با توجه به امکاناتی که در حال فراهم شدن است ایجاد شود.

وی خاطرنشان کرد: در زمینه مربوط به انرژی نیز اجرای توافقات مربوط به واحدهای 2 و 3 نیروگاه اتمی بوشهر مورد تاکید قرار گرفت و کار به نحو مناسبی در حال پیشرفت است.

اردکانیان با بیان اینکه در حوزه نفت و گاز نیز روز گذشته توافقات خوبی میان وزارت نفت و وزارت انرژی روسیه صورت گرفت، گفت: با توجه به شرایط فعلی می‌توان مجموع مذاکرات را اراده سیاسی رهبران 2 کشور برای ادامه فعالیت‌ها در زمینه انرژی تلقی کرد.

وی ادامه داد: کریدور سبز گمرکی و بحث‌های لازم در این زمینه یکی دیگر از سرفصل‌ها بود، در انتها نیز بحث همکاری وزارت نیروی ایران با وزارت انرژی روسیه در ارتباط با پروژه احداث 4 واحد نیروگاه حرارتی در استان هرمزگان به ظرفیت 1400 مگاوات مطرح است. انتظار ما این است که هر 2 طرف ظرف 3 ماه آینده عملیاتی شدن این پروژه مهم را شاهد باشیم.

وزیر نیرو اظهار داشت: همچنین در این اجلاس ما پس از 4 سال توقف در زمینه همکاری‌های مربوط به آب در کارگروه مربوط به این موضوع زمینه‌هایی را برای همکاری مشترک چه در زمینه انتقال تکنولوژی و چه استفاده از ظرفیت‌های خدمات فنی و مهندسی آغاز کردیم و امیدواریم تا اجلاس بعدی نتایج این پروژه‌ها قابل گزارش باشد.

به گزارش سیگنال به نقل از «دنیای‌اقتصاد»، طبق گفته رئیس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت ایران، آمار ورود بیماران خارجی به کشور در سال ۱۳۹۶ حدود ۳۰۰ هزار نفر با درآمد یک میلیارد دلار تا یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بوده که پیش‌بینی می‌شود در سال ۹۷ دو برابر شده باشد، کارشناسان می‌گویند، با توجه به پتانسیل‌های موجود در کشور، می‌توان این رقم را تا ۵ برابر افزایش داد.

پتانسیل‌های ایران برای توسعه توریست درمانی چیست؟

توریست درمانی شامل تمام موارد مربوط به بیمارانی است که به‌دنبال درمان بیماری‎های خود از کشوری به کشور دیگر سفر کرده و نیازمند دریافت خدمات هر چه موثرتر، بهتر و کم هزینه‎تر هستند، آنان در این مسیر علاوه‌بر جست‌وجوی بهترین و مناسب‌ترین راه درمان، به‌دنبال بهترین و بالاترین کیفیت درمانی مشروط به ارزان‌قیمت بودن هزینه‌ها نسبت به سایر کشورها نیز هستند. بیمه‌های درمانی مهم‌ترین عامل برای کاهش هزینه‌ها هستند. کارشناسان بیمه اعتقاد دارند برای توسعه گردشگری سلامت، تقویت بیمه‌ها ضرورت دارد. آنها می‌گویند: اینکه تصور کنیم همه گردشگران سلامت از تمکن مالی بالایی برخوردار هستند و نیازی به خدمات بیمه‌ای ندارند، تصور اشتباهی است. باید در نظر داشته باشیم که بسیاری از گردشگران سلامت در زمره طبقات متوسط و حتی فقیر جامعه خودشان هستند و برایشان بسیار مهم است که در کشور مقصد، بیمه درمانی داشته باشند.

بعد از تحریم نفت و فلزات ایران شاید آمریکا بتواند برخی دولت‌ها را از دادوستد با ایران منع کند، اما مردم دلیلی برای اجرای این تحریم‌ها ندارند. ایران می‌تواند با اتکا به اعتبار بالای پزشکان خود درمیان کشورهای همجوار مبحث توسعه گردشگری سلامت را به طور جدی دنبال کند. جهانی شدن و آزادسازی تجارت، نوسانات نرخ ارز و بحران‌های اقتصادی، موجب شد تا کشورهای آسیایی برای گردشگری پزشکی برنامه‌ریزی کنند. ایران با توجه به توسعه و پیشرفت مراکز ارائه کننده خدمات درمانی تخصصی و فوق تخصصی در کشور، هزینه‌های پایین خدمات درمانی و گردشگری و برخورداری از جاذبه‌های طبیعی پتانسیل بالایی برای جذب بیماران بین‌المللی در بین کشورهای همسایه دارد، اما آمارها چیز دیگری نشان می‌دهد، سهم ایران از این صنعت بسیار کم است. شاید بتوان با توسعه بیمه خدمات درمانی برای اتباع خارجی، جذابیت بیشتری ایجاد کرد.

معصومه عباس‌آبادی، مسوول بخش گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران در این باره گفت: گسترش صنعت گردشگری و ارتقای سطح خدمات و فناوری پزشکی در کشورهای دیگر از سال ۱۹۹۰ میلادی شروع شده، اما توسعه گردشگری سلامت در دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران از شهریورماه ۱۳۹۳ آغاز شد که نشان می‌دهد، ایران با تاخیر زیادی وارد این صنعت شده و برای جبران آن باید سرعت توسعه این صنعت را چند برابر کند. عباس‌آبادی افزود: این صنعت نتایج مهمی از جمله کاهش وابستگی بودجه دولت به نفت، اشتغال، کارآفرینی، رشد اقتصادی، بهبود فضای کسب‎وکار و جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی دارد و می‌تواند از زیربناهای مهم تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور باشد. توریسم پزشکی با سفرهای معمولی پزشکی متفاوت است، معمولا این سفرها دو دلیل اصلی از جمله ارزانی خدمات و جذابیت‌های کشور مقصد دارد .

تعرفه خدمات تشخیصی و درمانی در سال۹۸ چقدر است؟

در سفرهای معمول، شخص از کشوری کمتر توسعه یافته برای دریافت خدمات پزشکی به کشورهای پیشرفته می‌رود و دلیل آن نبود خدمات مشابه در کشورش است. در حالی که در توریسم پزشکی خدمات مشابه ارائه می‌شود، ولی گردشگر، کشور دیگر را ترجیح می‌دهد، که تعرفه‌های پایین پزشکی یکی از دلایل این انتخاب است. همچنین دپارتمان بیماران بین‌الملل (IPD) در ایران شکل گرفته و برخی از بیمارستان‌های کشوراین بخش را دارند. علی درخشان رئیس بخش IPD بیمارستان مهر تهران در این باره گفت: بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی مهر نزدیک به ۲ سال است که مجوز IPD خود را از وزارت بهداشت دریافت کرده و در همه حوزه‌های پزشکی اعم از سوانح سوختگی، اورولوژی، جراحی مغز و اعصاب و همچنین خدمات آزمایشگاهی و تصویربرداری به گردشگران سلامت، خدمات ارائه می‌دهد.

او درخصوص چالش‌ها و مشکلاتی که در این حوزه شناسایی شده است، گفت: ایران یک متولی واحد درتوریسم پزشکی ندارد.دکتر منصور مقدم، رئیس IPD بیمارستان جم تهران گفت: این بیمارستان از سال ۹۵ مجوز دپارتمان بین‌المللی را از وزارت بهداشت گرفته و تنها در سال ۹۷ توانسته یک هزار و ۵۰۰ بیمار را پذیرش کند. او افزود: ایران ظرفیت‌های فراوانی در حوزه گردشگری پزشکی دارد. ظرفیت‌هایی به‌ اندازه‌ فرامنطقه‌ای. فقط برای استفاده از تمام فرصت‌ها و ظرفیت‌های این صنعت باید قوانین و زیرساخت‌هایی فراهم شود.

مقدم وجود دلال و واسطه‌ها را بزرگ‌ترین چالش توریسم درمانی عنوان کرد و یادآور شد: متاسفانه در ایران صنعت گردشگری سلامت به واسطه دلالان کنترل می‌شود. دلالان هزینه‌های بالایی را از بیماران دریافت کرده؛ اما آنها را به مراکزی با کیفیت پایین می‌برند که نه تنها بیمار نتیجه مطلوبی را از این درمان نمی‌بیند، بلکه هیچ بهبودی در سلامتی او حاصل نشده و همین امر یک تبلیغ منفی برای گردشگری پزشکی ما خواهد بود. دلالان به این صنعت به‌عنوان یک بیزنس شخصی نگاه می‌کنند از همین رو پیامد اجتماعی کاری که انجام می‌دهند برایشان اهمیتی ندارد.

منبع: donya-e-eqtesad.com

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت‌نیوز، در مقاطع مختلف زمانی معمولا روسای کل بانک مرکزی تمایل داشتند از آینده نرخ دلار سخن بگویند و از برنامه‌های خود برای ارزان شدن آن حرف بزنند.

نهم خرداد ماه ۱۳۹۱ بود که محمود بهمنی، رئیس وقت بانک مرکزی در گفتگو با ایسنا اعلام کرد که به‌طور حتم سیاست تثبیت قیمت دلار را خواهیم داشت و این ثبات نرخ ارز به معنای آن است که قیمت دلار در بازار آزاد روی یک روندی جریان داشته باشد.

۱۲ شهریور ماه ۱۳۹۱ بهمنی از کاهش نرخ ارز در بازار آزاد خبر داد و اعلام کرد که نرخ ارز در بازار آزاد طی روزهای آینده با روند نزولی مواجه می‌شود و به مرز هزار و ۵۰۰ تومان خواهد رسید.

هشتم بهمن ماه ۹۶ هم ولی‌الله سیف، رئیس وقت بانک مرکزی از ارزان شدن نرخ ارز در روزهای آینده خبر داد و اعلام کرد که بازار ارز در حال طی کردن شرایط خاص خود است و التهاباتی که در یک تا دو ماه گذشته رخ داده در حال تعدیل شدن است.

همچنین در ۲۲ بهمن ماه ۹۷ عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد که نرخ فعلی به هیچ وجه قیمت ذاتی دلار نیست و برای تعدیل آن برنامه داریم.

اما چقدر می‌توان به صحبت‌های رئیس کل بانک مرکزی در خصوص اینکه دلار ارزان می‌شود خوش‌بین بود؟

محمد خدابخشی، رئیس کمیته دیوان محاسبات کمیسیون برنامه و بودجه در گفتگو با «تجارت‌نیوز» درباره اظهارات اخیر رئیس بانک مرکزی مبنی بر کاهش قیمت دلار، گفت: این که قیمت ارز افزایش پیدا می‌کند یا کاهش، بستگی به این دارد که چگونه مدیریت ارزی در کشور انجام شود، چنانچه از منابع ارزی به صورت بهینه استفاده شود قطعا می‌توان قیمت ارز را کنترل کرد و حتی کاهش نیز داد.

لزوم تغییر نحوه تخصیص ۱۴ میلیارد دلار یارانه ارزی

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باید بررسی کرد تصمیماتی که در لایحه بودجه سالانه کشور یا خارج از قانون بودجه سنواتی درخصوص ارز گرفته می‌شود به چه صورت است؟ یکی از تصمیماتی که دولت در لایحه بودجه سال ۹۸ گرفته مبنی بر این است که حدود ۱۴ میلیارد دلار، ارز به اسم کالاهای اساسی هزینه شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: دولت مبالغی هم در سال ۹۷ تحت عنوان یارانه ارزی برای واردات کالاهای اساسی با ارز دولتی یعنی چهار هزار و ۲۰۰ تومان اختصاص داد، اما متاسفانه هم اکنون مشاهده می‌شود که قیمت برخی اقلام اساسی در بازار از جمله گوشت به بیش از ۱۰۰ هزار تومان در هر کیلوگرم رسیده است.

خدابخشی تاکید کرد: قطعا افزایش افسارگسیخته قیمت کالاهای اساسی در بازار نشان می‌دهد سیاستی که دولت در جهت تخصیص ارز دولتی به کالاهای اساسی اتخاذ کرد سیاست‌ درست و کارشناسانه‌ای نبوده و همچنین نظارت مدون و جدی بر زنجیره توزیع کالاهای اساسی هم نداشته است. به عبارتی هم منابع مالی از جیب مردم هدر رفته و هم قیمت کالاهای اساسی به درستی کنترل نشده است.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی با یادآوری این موضوع که قیمت هر کیلوگرم مرغ در سال گذشته حدود پنج تا شش هزار تومان بوده است، تصریح کرد: یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت هر کیلوگرم مرغ، کنجاله‌ای است که در حال حاضر با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومان به کشور وارد می‌شود که این کنجاله وارداتی در اختیار تولیدکنندگان به منظور تولید مرغ و تامین نیاز مردم به این کالای اساسی قرار می‌گیرد.

پیشنهادی که داده می‌شود این است که این ۱۴ میلیارد دلار به جای تخصیص به واردات کالاهای اساسی با ارز دولتی یعنی چهار هزار و ۲۰۰ تومان به صورت کالابرگ الکترونیکی به دهک‌های کم درآمد جامعه و اقشار آسیب پذیر جامعه داده شود.

صادرات کنجاله وارداتی!

وی ادامه داد: چرا هم اکنون قیمت هر کیلوگرم مرغ در داخل کشور به صورت سرسام آور‌ افزایش پیدا کرده و به بیش از ۱۲ هزار تومان رسیده است؟ متاسفانه برخی کنجاله را با نرخ دولتی گرفته و به جای مصرف داخلی آن را برای کسب سود بیشتر صادر کرده‌اند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه در حال حاضر پول بیت‌المال تنها به جیب دلالان می‌رود، افزود: پیشنهادی که داده می‌شود این است که این ۱۴ میلیارد دلار به جای تخصیص به واردات کالاهای اساسی با ارز دولتی یعنی چهار هزار و ۲۰۰ تومان به صورت کالابرگ الکترونیکی به دهک‌های کم درآمد جامعه و اقشار آسیب‌پذیر جامعه داده شود.

وی ادامه داد: تاکنون مردم از تخصیص ارز دولتی به کالاهای اساسی منتفع نشده‌اند و پیامد آن این بوده که روز به روز قیمت کالاهای اساسی در حال افزایش است. همچنین منابع ارزی قابل توجهی از بیت‌المال به این سیاست تخصیص می‌شود که سود آن تنها به جیب دلالان می‌رود.

مدیریت صحیح منایع حاصل از صادرات نفت و میعانات گازی

خدابخشی تاکید کرد: دومین موضوع حائز اهمیت در خصوص کنترل نرخ ارز در بازار، مدیریت صحیح منایع ارزی حاصل از صادرات نفت و میعانات گازی است؛ به طوری که باید اطمینان حاصل شود که ارز حاصل از صادرات نفت و میعانات گازی از سوی شرکت‌های دولتی، نهادهای غیردولتی و شرکت‌های خصوصی به چرخه اقتصادی کشور بازمی‌گردد. همچنین بازگشت منابع ارزی حاصل از صادرات غیرنفتی شرکت‌های دولتی، نهادهای غیردولتی و شرکت‌های خصوصی به چرخه اقتصادی کشور بسیار ضرورت دارد.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همچنین سامانه حمایت از تجارت هم می‌تواند نقش برجسته‌ای در مدیریت منابع ارزی کشور داشته باشد و تعاملات دوجانبه و چند جانبه با کشورهای منطقه نیز می‌تواند بر کنترل بازار ارز تاثیرگذار باشد.

در بخش بهداشت و درمان مشاهده می‌شود که بعضا هزینه عمل جراحی در ایران یک دهم هزینه آن عمل مشابه در کشورهای منطقه است به همین جهت می‌توان از ظرفیت گردشگری سلامت برای ارزآوری استفاده کرد. همچنین می‌توان به جذب دانشجوی خارجی در پردیس‌های بین‌المللی دانشگاه‌های کشور اقدام کرد و از این طریق ارزآوری مناسبی برای کشور داشت.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: نکته حائز اهمیت این است که شوک‌های اخیر ارزی، بازارهای مناسبی برای ارزآوری در ایران ایجاد کرده است، به عبارتی فرصت‌های درآمدزایی در کنار شوک‌های ارزی با ایران خلق شده که باید از این فرصت‌ها به بهترین شکل ممکن استفاده کرد.

خدابخشی تاکید کرد: به عنوان مثال در بخش بهداشت و درمان مشاهده می‌شود که بعضا هزینه عمل جراحی در ایران یک دهم هزینه آن عمل مشابه در کشورهای منطقه است به همین جهت می‌توان از ظرفیت گردشگری سلامت برای ارزآوری استفاده کرد. همچنین می‌توان به جذب دانشجوی خارجی در پردیس‌های بین‌المللی دانشگاه‌های کشور اقدام کرد و از این طریق ارزآوری مناسبی برای کشور داشت.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مورد دیگری که موثر بر قیمت ارز است اینکه توجه جدی بر مدیریت بازار نقدی در کنار مدیریت حواله‌های ارزی برای تجارت داشته باشیم به طوری که اگر بازار نقدی یعنی اسکناس به درستی مدیریت نشود برروی افزایش نرخ ارز تاثیرگذار خواهد بود.

وی ادامه داد: همچنین آزادسازی دو میلیارد دلار دارایی فریز شده ایران هم در کنترل بازار ارز تاثرگذار خواهد بود هر چند که منابع ارزی که در آمریکا فریز شده بسیار بیشتر از ۲ میلیارد دلار است.

معتقدم قیمت دلار در بازار بسیار کمتر از مبالغی است که در حال حاضر معامله می‌شود به طوری که رئیس کل بانک مرکزی هم اعلام کرده که نرخ فعلی به هیچ وجه قیمت ذاتی دلار نیست و پرواضح است که دولت از تمام ابزارهای خود برای کاهش نرخ دلار در بازار استفاده خواهد کرد.

ضرورت کنترل سرعت رشد حجم نقدینگی

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: بدون شک راهکارهایی چون تغییر نحوه تخصیص ۱۴ میلیارد دلار یارانه ارزی، مدیریت صحیح منایع ارزی حاصل از صادرات نفت و میعانات گازی و صادرات غیرنفتی، تعاملات دوجانبه و چند جانبه با کشورهای منطقه، توسعه گردشگری سلامت و جذب دانشجوی خارجی در پردیس‌های بین‌المللی دانشگاه‌های کشور و همچنین مدیریت بازار نقدی باعث کنترل و کاهش نرخ ارز در بازار خواهد شد، البته دولت باید مدیریت و کنترل سرعت رشد حجم نقدینگی را هم در دستورکار خود قرار دهد، به عبارتی اگر درصد زیادی از حجم بالای نقدینگی مجدد به سمت بازار ارز پیش رود باعث افزایش چشمگیر قیمت دلار در بازار خواهد شد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه با استفاده از این راهکارها می‌توان قیمت ارز در بازار را کنترل کرد، گفت: معتقدم قیمت دلار در بازار بسیار کمتر از مبالغی است که در حال حاضر معامله می‌شود به طوری که رئیس کل بانک مرکزی هم اعلام کرده که نرخ فعلی به هیچ وجه قیمت ذاتی دلار نیست و پرواضح است که دولت از تمام ابزارهای خود برای کاهش نرخ ارز در بازار نیز استفاده خواهد کرد.