دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
29 شهریور 1399

در این گزارش میزان بازدهی صندوق های سرمایه گذاری مختلط در یک ماه اخیر (مردادماه 1399) با شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس مقایسه شده است.

صندوق های سرمایه گذاری “توسعه پست بانک“، “ارمغان یکم ملل“، “مختلط گوهر نفیس تمدن“، “سپهر اندیشه نوین” و “کارگزاری بانک تجارت” در مردادماه 99 بالاترین بازدهی را در بین صندوق های سرمایه گذاری مختلط کسب کردند.

ریزش در بورس، تعادل در صندوق های مختلط

در مرداد ماه 99 بازدهی شاخص کل بورس حدودا -8.2% بود. در حالی که در ابتدای مردادماه شاخص کل به آرامی به رشد خود ادامه می داد، در یک سوم پایانی ماه (از 20 مردادماه 99) افت شدید شاخص کل در بازار سرمایه اتفاق افتاد.

سرمایه گذاران محافظه کار در این شرایط تصمیم می گیرند منابع مالی خود را در صندوق های کم ریسک و ابزار های مالی بدون خطر قرار دهند تا بازار سمت و سوی خود را بیابد. در این میان صندوق های سرمایه گذاری مختلط یکی از بهترین انتخاب ها هستند. این صندوق ها در ترکیب دارایی های خود بین سهام و اوراق با درآمد ثابت تعادل ایجاد می کنند و بدین طریق ریسک سرمایه گذاری در بازار سهام را کاهش می دهند. مزیت این استراتژی به خصوص در زمانی مشخص می شود که بازار سهام وضعیت سردرگمی پیدا می کند و روند صعودی خود را از دست می دهد. با توجه به اینکه اوراق بدهی و سایر اوراق با درآمد ثابت سود مشخصی دارند، صندوق های مختلط می توانند از افت ارزش و قیمت سهام در امان بمانند و سود کمتر ولی مطمئنی را کسب کنند. البته باید توجه داشت که خرید و فروش سریع و انتقال دارایی ها جهت اتخاذ تصمیم مطلوب در شرایط نامناسب، در صندوق هایی که خالص ارزش دارایی آنها زیاد است، به سادگی صورت نمی پذیرد.

عملکرد برترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در مرداد ماه 99

سیگنال با معرفی برترین صندوق های سرمایه گذاری از نوع مختلط سعی دارد تا برای طیف سرمایه گذارانی که ریسک متوسطی را می پذیرند، ارائه دهنده خدمات تحلیلی مناسبی در این عرصه باشد.

بازدهی صندوق های سرمایه گذاری مختلط، حد وسطی از میزان رشد بازار سرمایه که ریسک بالایی دارد و اوراق بهادار کم ریسک نظیر اوراق بدهی می باشد. عملکرد این صندوق ها برآیندی از دو ابزار مالی کم ریسک و پرریسک خواهد بود.

با توجه به اینکه شاخص کل، نبض بازار بورس و فرابورس است؛ می توان با معیار قرار دادن آن، صندوق های برتر از نظر نحوه عملکرد را مورد بررسی قرار داد.

مقایسه عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط با شاخص کل در مرداد ماه 99

همانطور که در نمودار بالا مشخص است، عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در مردادماه 99 از شاخص کل بورس بهتر بوده است. این مسئله در حالیست که در ماه های گذشته و زمانی که بازدهی سهام بالاتر بود، بازدهی شاخص کل بورس از صندوق های مختلط بهتر بود.

صندوق های سرمایه گذاری ” توسعه پست بانک” و “ارمغان یکم ملل” با ثبت بازدهی بالاتر از سایر صندوق ها، در صدر بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در یک ماه اخیر قرار گرفته اند.

از بین پنج صندوق مختلط برتر در مردادماه 99 صندوق سپهر اندیشه نوین جزو صندوق های ETF می باشد. این صندوق در ماه گذشته نیز در لیست صندوق های برتر مختلط قرار گرفته بود.

پنج صندوق سرمایه گذاری مختلط برتر با بیشترین بازدهی ماهانه در مرداد ماه 99 عبارت اند از:

نام صندوقمدیر صندوقبازدهی ماهانه (مرداد 99)
توسعه پست بانککارگزاری بانک توسعه صادرات7.07
ارمغان یکم مللسبدگردان پاداش سرمایه6.48
مختلط گوهر نفیس تمدنتامین سرمایه تمدن1.15
سپهر اندیشه نوینتامین سرمایه نوین0.93
کارگزاری بانک تجارتکارگزاری بانک تجارت0.42

ترکیب دارایی برترین صندوق سرمایه گذاری مختلط در مردادماه 99

صندوق سرمایه گذاری توسعه پست بانک با ثبت بازدهی ماهانه 7.07 درصدی در صدر جدول برترین های صندوق های مختلط قرار گرفت. این صندوق تحت مدیریت کارگزاری بانک توسعه صادرات در بازار سرمایه کشور فعالیت می کند.

 طبق نمودار دایره ای زیر 57.4 درصد از دارایی های صندوق توسعه پست بانک در سهام و 38 درصد در اوراق بدهی سرمایه گذاری شده است. وزن نسبتا بالای سرمایه گذاری این صندوق در اوراق بهادار با درآمد ثابت، بازدهی صندوق را از افت بازار بورس حفظ کرده است. در واقع مدیریت این صندوق به شیوه ای بوده است که به خوبی از ماهیت مختلط صندوق بهره برده و عملکرد مناسبی را به ثبت رسانده است.

سپرده بانکی و سایر دارایی های صندوق نیز 4.7 درصد از ترکیب دارایی را به خود اختصاص داده است.

مقایسه عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط با شاخص کل در مرداد ماه 99
نمودار ترکیب دارایی های صندوق سرمایه گذاری توسعه پست بانک

جمع بندی

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط برتر در مقایسه با شاخص کل نشانگر آن است که عملکرد این ابزارهای مالی با ریسک متوسط، در زمان شرایط نامساعد در بازار بورس می تواند جایگزین سرمایه گذاری های پر ریسک شود.

سرمایه گذارانی که مایلند ریسک کمتری در بازار بورس متوجه سرمایه شان شود، می توانند با خرید واحدهای این نوع صندوق‌ها از مدیریت حرفه ای صندوق های سرمایه گذاری مختلط بهره ببرند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش مقایسه ای بین میزان بازدهی صندوق های سرمایه گذاری مختلط با شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس در دی ماه 98 توسط کارشناسان تیم سیگنال، انجام شده است.

صندوق سرمایه گذاری مختلط، کم ریسک و پر ریسک با هم!

بازدهی صندوق‌های سرمایهگذاری مختلط، حد وسطی از میزان رشد بازار سرمایه که ریسک بالایی دارد و اوراق بهادار کم ریسک نظیر اوراق بدهی می باشد. عملکرد این صندوق ها برآیندی از دو ابزار مالی کم ریسک و پرریسک خواهد بود.

مسئله ی چینش صحیح سبد سرمایه گذاری یکی از اصول مهم برای شروع و ورود به دنیای سرمایه گذاری است. صندوق های مختلط با آگاهی از قدرت ریسک سرمایه گذاران خود در میان صندوق های سرمایه گذاری با ریسک متوسط فعالیت می کنند. بنابراین در صورتی که ریسک های سرمایه گذاری نتیجه بخش باشند، این صندوق ها از پتانسیل سود آن استفاده خواهند کرد و اگر ریسک های سرمایه گذاری نتیجه بخش نباشد، تاثیر منفی بر روی این صندوق ها زیاد نخواهد بود.

عملکرد صندوق‌های مختلط عمدتاً به پرتفوی سهام آنها و وضعیت کلی شاخص بازار سرمایه بستگی دارد. با توجه به اینکه شاخص کل، نبض بازار بورس و فرابورس است؛ می توان با معیار قرار دادن آن، صندوق های برتر از نظر نحوه عملکرد را مورد بررسی قرار داد.

مقایسه بازدهی بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط با شاخص کل در دی ماه 98

صندوق های سرمایه گذاری " توسعه پست بانک " و " نیکوکاری ایتام برکت " با ثبت بازدهی بالاتر از سایر صندوق ها، در صدر بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در یک ماه اخیر قرار گرفته اند. در ماه منتهی به 30 دی 98 و در هفته هایی که رشد شاخص با نوسان همراه بود، شاخص کل بورس بازدهی 16.37% و شاخص کل فرابورس بازدهی 16.26% را به ثبت رسانده است.
نمودار – مقایسه صندوق های مختلط با شاخص کل در دی ماه 98

صندوق های سرمایه گذاری ” توسعه پست بانک ” و ” نیکوکاری ایتام برکت ” با ثبت بازدهی بالاتر از سایر صندوق ها، در صدر بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در یک ماه اخیر قرار گرفته اند.

در ماه منتهی به 30 دی 98 و در هفته هایی که رشد شاخص با نوسان همراه بود، شاخص کل بورس بازدهی 16.37% و شاخص کل فرابورس بازدهی 16.26% را به ثبت رسانده است.

5 صندوق سرمایه گذاریی برترِ مختلط در دی ماه 98 کدام بودند؟

طبق نمودار بالا، 5 صندوق سرمایه گذاری برترِ مختلط با بیشترین بازدهی در دی ماه 98 عبارت اند از:

رتبهنام صندوقبازدهی
اولتوسعه پست بانک%14.19
دومنیکوکاری ایتام برکت%14.01
سومیکم نیکوکاری آگاه%13.88
چهارمنیکوکاری میراث ماندگار پاساگاد%13.15
پنجمتوسعه ممتاز%10.87

ترکیب دارایی صندوق توسعه پست بانک، بهترین صندوق سرمایه گذاری مختلط در دی ماه 98

صندوق توسعه پست بانک در دی ماه 98 بهترین عملکرد را داشت.

 طبق نمودار دایره ای زیر 68.7% از دارایی های صندوق توسعه پست بانک در سهام پذیرفته شده در بورس و 30% در اوراق بدهی سرمایه گذاری شده است.

ترکیب دارایی صندوق توسعه پست بانک، بهترین صندوق سرمایه گذاری مختلط در دی ماه 98

همانطور که مشاهده می شود این صندوق به دلیل اینکه وزن بیشتری به سهام داده است توانسته است از بازدهی بالاتری برخوردار شود. در دی ماه 98 بازار سهام وضعیت نسبتا خوبی داشت و سرمایه گذاری در آن با رشد دارایی ها همراه بوده است.

جمع‌بندی، چگونه در صندوق مختلط سرمایه گذاری کنم؟

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط در مقایسه با شاخص کل نشان می دهد که این صندوق ها با کسب بازدهی نزدیک به شاخص بورس و فرابورس توانسته اند سرمایه گذاران­شان را از پتانسیل سود بازار سرمایه بهره مند سازند.

سرمایه گذارانی که مایلند ریسک کمتری در بازار بورس متوجه سرمایه شان شود، می توانند با خرید صندوق‌های سرمایه گذاری مختلط از مدیریت حرفه ای صندوق های سرمایه گذاری مختلط بهره ببرند.

بیشتر بخوانید
10 صندوق سرمایه گذاری برتر در فصل پاییز 98 کدام بودند؟
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

سومین فصل از سال 98 را در حالی پشت سر می‌گذاریم که بازدهی بازار سرمایه از ابتدای سال تا کنون به 98 درصد رسیده است. با توجه به عملکرد شرکت های بورسی و معاملات سهام مختلف چقدر می توانستیم در بازه سه ماه فصل پاییز 98 از پتانسیل بازار سرمایه استفاده کنیم؟ در این گزارش به بررسی 10 صندوق سرمایه گذاری برتر از نظر سودسازی و میزان بازدهی می پردازیم و بهترین صندوق های سرمایه گذاری در فصل پاییز 98 را مورد مطالعه قرار می دهیم.

پاییز سال 98 در بازار سرمایه چه گذشت؟

آغاز فصل پاییز برای بازار سهام و سهامداران آن شروع دلگرم کننده ای نبود. مهر 98 بازار سرمایه را با روند خنثی بدرقه کرد و آبان ماه ضعیف ترین ماه سال 98 از نظر عملکرد بازار سرمایه بود. این شرایط عده ای از سرمایه گذاران را به ترس انداخت و باعث شد هر چه بیشتر وضعیت سهام دچار نزول و افت قیمت شود، اما اوضاع همینطور نماند.

با توجه به اینکه بازه های زمانی کوتاه مدت نمی تواند روند صعودی کلی را تحت تاثیر قرار دهد و همچنین اصلاح قیمت ها در میانه روند های صعودی امری کاملا طبیعی و اصلا لازم است؛ بازار بعد از تنفس دو ماهه به کار خود ادامه داد و آخرین ماه از پاییز 98 را با جبران اصلاح انجام شده، به پایان برد.

از این نظر می توان فصل پاییز را پر افت و خیز ترین فصل سال 98 دانست. در این فصل بازده شاخص کل بورس 16.3 درصد و بازده شاخص کل فرابورس 11.6 درصد بود.

در مهر ماه 98 شاخص کل بورس ابتدا 8.6 درصد رشد کرد. بعد از آن بود که نزول واحدهای شاخص کل رخ نمود و باعث شد شاخص کل بورس 9.2 درصد افت کند.

این افت مشابه افتی بود که در نیمه اردیبهشت 98 رخ داده بود با این تفاوت که زمان آن بیشتر طول کشید. عدد 299880 واحد کمترین مقداری بود که شاخص کل بورس به خود دید. در واقع می توان به طور تقریبی 300 هزار واحد را به عنوان حمایت روانی و اصلی شاخص کل بورس، معرفی کرد.

پس از آن شاخص کل بورس با رشد 18 درصدی تا پایان آذر ماه 98 به عدد 354 هزار واحد رسید.

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در پاییز سال 98 چگونه بود؟

بهترین صندوق های سرمایه گذاری در همین مدت توانستند بازدهی بالاتری از میانگین بازار کسب کنند. برای نمونه 10 صندوق سرمایه گذاری برتر سهامی در فصل پاییز 98 به طور میانگین 20.5 درصد بازدهی داشتند. این عدد به این معناست که برترین صندوق های سهامی 1.25 برابر بیشتر از شاخص کل بورس بازدهی کسب کرده اند.

یکی از راه های انتخاب مطلوب برای سرمایه گذاری، بررسی عملکرد گذشته است. از همین رو در سیگنال گزارشات عملکرد صندوق های سرمایه گذاری را برای مخاطبان گرامی تهیه می کنیم. برای مشاهده سایر مطالب تحلیلی صندوق ها می توانید به صفحه گزارش های تحلیلی صندوق‌ ها مراجعه کنید.

در این گزارش 10 صندوق سرمایه گذاری برتر بر اساس آخرین اطلاعات سه ماه منتهی به تاریخ 30 آذر ماه سال 1398 مشخص شده اند. صندوق های سرمایه گذاری به 4 دسته اصلی صندوق های درآمد ثابت، صندوق های در سهام، صندوق های مختلط و صندوق های مبتنی بر طلا تقسیم بندی می‌شوند.

بیشتر بخوانید
معرفی انواع صندوق های سرمایه گذاری در ایران

10 صندوق سرمایه گذاری برتر با درآمد ثابت در پاییز 98


رتبه نام صندوق درصد بازدهی فصلی خالص ارزش دارایی (ریال)
اول صنعت و معدن 13.29 1,065,362M
دوم گنجینه یکم آوید 8.72 140,881M
سوم گنجینه الماس پایدار 8.04 785,820M
چهارم گنجینه الماس بیمه دی 7.54 382,821M
پنجم نیکوکاری دانشگاه الزهرا 7.37 52,905M
ششم نیکوکاری لوتوس رویان 7.18 126,554M
هفتم پیروزان 7.09 6,928,994M
هشتم نیکوکاری جايزه علمي فناوري پيامبر اعظم(ص) 6.88 254,609M  
نهم پیشگامان سرمایه نوآفرین 6.58 223,442M
دهم ارزش آفرین گلرنگ 6.30 1,975,573M

صندوق صنعت و معدن که در چندین تحلیل و بررسی که توسط کارشناسان سیگنال صورت گرفته است؛ جزو برترین ها بوده است، در فصل پاییز98 بهترین صندوق درآمد ثابت شد. این صندوق حدود 24% از دارایی های خود را در سهام پذیرفته شده در بورس و 76% دیگر را در ابزارهای مالی کم ریسک سرمایه گذاری کرده است.

سه صنعت برتری که در پرتفوی سهام صندوق صنعت و معدن قرار دارد عبارت اند از:

  1. مواد و محصولات دارویی 5.49%
  2. محصولات شیمیایی 5.28%
  3. استخراج کانه های فلزی 4.92%

اگر بخواهیم بین برترین صندوق های درآمد ثابت و سپرده های بانکی به عنوان اصلی ترین رقیب این نوع صندوق ها مقایسه ای داشته باشیم، شاهد خواهیم بود که صندوق ها به مراتب وضعیت بهتری از نظر سودسازی داشته اند.

اگر نرخ سود سپرده های بانکی را مطابق آخرین قوانین بانک مرکزی در نظر بگیریم خواهیم دید حداکثر سودی که بانک ها می توانستند در سه ماهه اخیر کسب کنند تقریبا 4 درصد می شده است.

در حالی که همانطور که از جدول بالا پیداست کمترین صندوقی که در لیست ده صندوق برتر فصل قرار گرفته است بازدهی 6.3 درصدی است.

10 صندوق سرمایه گذاری برتر درآمد ثابت در سه ماه اخیر به طور میانگین 7.8 درصد بازدهی داشته اند که این عدد به این معناست که صندوق ها نزدیک به 2 برابر بانک ها سود بیشتری برای سرمایه گذارانشان ساخته اند.

می‌شود گفت که صندوق های درآمد ثابت در پاییز 98 عملکرد مشابه تابستان داشتند.

بیشتر بخوانید
10 صندوق سرمایه گذاری برتر در تابستان 98

10 صندوق سرمایه گذاری برتر سهامی در پاییز 98


رتبه نام صندوق درصد بازدهی فصلی خالص ارزش دارایی(ریال)
اول ارزش کاوان آینده 33.62 1,389,927M
دوم رشد سامان 24.02 407,627M
سوم مشترک دماسنج 21.21 462,024M
چهارم اندیشه خبرگان سهام 19.93 208,697M
پنجم مشترک صبا  19.11 396,361M
ششم کارگزاری پارسیان 18.58 564,446M
هفتم مشترک آسمان یکم 18.06 158,162M
هشتم مشترک نقش جهان 17.70 374,493M
نهم آسمان آرمانی سهام 16.96   277,324M
دهم مشترک توسعه ملی 16.69 816,605M

آمار بلند مدت بازدهی ها در صندوق های سهامی همواره یادآور نحوه مدیریت کلان و نگاه حرفه ای مدیران آن صندوق است.

یکی از دلایل مهم تاسیس صندوق های سهامی در کشور این بوده است که این صندوق ها بتوانند بازدهی بالاتری از میانگین بازار بدست بیاورند.

کارشناسان صندوق های سرمایه گذاری بر این باورند که معمولا صندوق های سهامی نمی توانند این مسئله را محقق کنند بلکه بیشتر صندوق ها بازدهی معادل بازدهی بازار کسب می کنند. در جدول بالا 10 صندوق سرمایه گذاری برتر سهامی خدمت همراهان گرامی معرفی شده است. همانطور که مشاهده می شود تمام این ده صندوق از شاخص کل بورس بازدهی بیشتری داشته اند.

صندوق ارزش کاوان آینده در فصل تابستان 42 درصد بازدهی داشت که این میزان با توجه به تغییرات و افت بازدهی ها در پاییز 98 ، کاهش یافت و به 33 درصد رسید.

بهترین صندوق های سهامی در پاییز 98 به طور میانگین 20.5 درصد بازدهی مثبت داشته اند. بقیه صندوق های سهامی نیز در مقایسه با تابستان 98، با افت بازدهی همراه بودند.


10 صندوق سرمایه گذاری برتر مختلط در پاییز 98


رتبه نام صندوق درصد بازدهی فصلی خالص ارزش دارایی(ریال)
اول آرمان سپهر آشنا 17.57 192,235M
دوم مشترک کوثر 17.54 369,586M
سوم نیکوکاری میراث ماندگار پاساگاد 13.75 459,481M
چهارم کارگزاری بانک تجارت 13.58 318,900M
پنجم توسعه پست بانک 13.37 137,170M
ششم ارمغان یکم ملل 11.69 258,724M
هفتم آسمان خاورمیانه 11.53 364,462M
هشتم تجربه ایرانیان 11.29 5,760,164M
نهم نیکوکاری ایتام برکت  11.05 357,868M
دهم مشترک پارس 10.65 170,678M

صندوق های مختلط با ماهیت بینابینی عملکرد متوسط صندوق های درآمد ثابت و صندوق های سهامی را بروز می دهند.

با اینکه نوع مدیریت دارایی در صندوق های مختلط متفاوت است اما به دلیل تخصیص دارایی ها مشابه صندوق های دیگر، بازدهی مشابه آنها کسب می کنند. صندوق های مختلط نیز مثل صندوق های سهامی در مقایسه با تابستان 98 عملکرد پایین تری از نظر میزان بازدهی داشتند. برترین صندوق های مختلط در فصل پاییز 98 به طور میانگین 13 درصد بازدهی داشتند.

آمار بدست آمده از صندوق های سرمایه گذاری مختلف نشان می دهد که عملکرد صندوق های مختلط از نظر بازدهی حد واسط درآمد ثابت ها و سهامی ها است.


بهترین صندوق های سرمایه گذاری طلا در پاییز 98


رتبه نام صندوق درصد بازدهی فصلی خالص ارزش دارایی(ریال)
اول  در اوراق بهادار مبتني بر سکه طلاي مفيد 12.14 1,141,820M
دوم پشتوانه طلای لوتوس 12.11 3,293,534M
سوم در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای کیان 11.87 3,293,534M
چهارم پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان 11.42 378,930M

بازار طلا برخلاف بازار سرمایه پاییز 98 را با وضعیت پایدارتری گذارند. بعد از آنکه شش ماه نخست سال با رکود و کاهش ارزش دارایی ها در بازار طلا همراه شده بود، پاییز 98 شروع جذب سرمایه ها به سمت بازار طلا شد.

صندوق های مبتنی بر طلا نیز در اثر افزایش تقاضای سرمایه گذاران با اقبال مواجه شدند که باعث شد رشد مناسبی را در این صندوق ها ببینیم.

در تابستان 98 بهترین صندوق طلا بازدهی منفی 12.27 درصد داشت اما در پاییز 98 ورق برگشت و میانگین بازدهی صندوق های طلا به 11.75 درصد مثبت رسید.

با توجه به رشد قابل توجه قیمت طلا در بازار فیزیکی و تثبیت قیمت ها به نظر می رسد صندوق های طلا که اکنون سرمایه گذاری کلانی در آنها انجام شده است، بتوانند روند صعودی خود را تا پایان سال ادامه دهند. در صورتی که بازدهی صندوق ها طلا کاهش یابد انتظار نداریم که بیش از سود کسب شده در پاییز 98 را از دست بدهند.

بیشتر بخوانید
بهترین صندوق سرمایه گذاری را چگونه انتخاب کنیم؟
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش میزان بازدهی صندوق های سرمایه‌گذاری مختلط در تابستان 98 با شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس مقایسه شده است.

صندوق های سرمایه گذاری مختلط، در میان صندوق های سرمایه گذاری با ریسک نسبتا متوسطی فعالیت می کنند. صندوق های سرمایه گذاری مختلط دارایی های تحت مدیریت شان را به دو دسته عمده تقسیم می کنند. این صندوق ها حدود نیمی از دارایی ها را در اوراق بهادار با درآمد ثابت که ریسک کمی دارند سرمایه گذاری می کنند و نیمی دیگر را در سهام پذیرفته شده در بازار سرمایه که ریسک بالایی دارند؛ به گردش در می آورند. از این رو عملکرد این صندوق ها برآیندی از دو ابزار مالی کم ریسک و پرریسک خواهد بود.

بخش اندکی از پرتفوی صندوق ها نیز به سپرده بانکی و وجوه نقد اختصاص می‌یابد. ریسک و بازده متناظر این صندوق ها نسبت به صندوق‌های درآمد ثابت بالاتر است؛ اما معمولا از صندوق های سهامی کمتر است. عملکرد صندوق‌های مختلط عمدتاً به پرتفوی سهام آنها و وضعیت کلی شاخص بازار سرمایه بستگی دارد.

با توجه به اینکه شاخص کل، نبض بازار بورس و فرابورس است؛ می توان با معیار قرار دادن آن، صندوق های برتر از نظر نحوه عملکرد را مورد بررسی قرار داد.

مقایسه عملکرد فصلی صندوق سرمایه گذاری مختلط با شاخص کل

صندوق های سرمایه گذاری ” مشترک امین آوید” و ” ارمغان یکم ملل” با ثبت بازدهی بالاتر از سایر صندوق ها، در صدر بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در تابستان 98 قرار گرفته اند.

در سه ماه گذشته که شاخص کل با رشد حدود هفتاد هزار واحدی همراه بوده است، شاخص کل بورس بازدهی 27.07% و شاخص کل فرابورس بازدهی 34.18% را به ثبت رسانده است.

طبق نمودار بالا، پنج صندوق سرمایه گذاری مختلط برتر با بیشترین بازدهی فصلی در تابستان 98 عبارت اند از:

مشترک امین آوید با 23.79%، ارمغان یکم ملل با 22.75%، قابل معامله سپهر انديشه نوين با  20.86%، مشترک آسمان خاورمیانه  با 20.12%، و توسعه پست بانک با 17.91%

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط در مقایسه با شاخص کل نشان می دهد که این صندوق ها با کسب بازدهی نزدیک به شاخص بورس توانسته اند سرمایه گذاران­شان را از پتانسیل سود بازار سرمایه بهره مند سازند.

سرمایه گذارانی که مایلند ریسک کمتری در بازار بورس متوجه سرمایه شان شود، می توانند با خرید واحدهای این نوع صندوق‌ها از مدیریت حرفه ای صندوق های سرمایه گذاری مختلط بهره ببرند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش برترین صندوقهای سرمایه گذاری بر اساس آخرین اطلاعات منتهی به تاریخ 31 مردادماه سال 1398 مشخص شده اند.

صندوق های سرمایه گذاری انتخابی هوشمند برای سرمایه گذاری غیرمستقیم در بازار سرمایه کشور هستند. در حال حاضر منابع مالی تحت مدیریت صندوق های سرمایه گذاری در ایران 160 هزار میلیارد تومان برآورد می شود.

با توجه به تعداد و انواع مختلف صندوق ها، شاید انتخاب از بین صندوق های سرمایه گذاری کمی دشوار باشد. در این گزارش ، ده صندوق سرمایه گذاری منتخب در یک ماه اخیر براساس بالاترین بازدهی، مورد بررسی قرار می گیرد. صندوق های سرمایه گذاری در سه طبقه اصلی ، شامل صندوق های با درآمد ثابت، صندوق های سهامی و صندوق های مختلط، تقسیم بندی شده اند.

صندوق های با درآمد ثابت:

رتبه نام صندوق درصد بازدهی ماهانه
اول سپهر خبرگان نفت ETF 7.17
دوم صنعت و معدن 4.54
سوم گنجینه یکم آوید 4.00
چهارم صبای هدف 3.41
پنجم نیکوکاری جايزه علمي فناوري پيامبر اعظم(ص) 3.10
ششم فیروزه آسیاETF 2.56
هفتم بانک مسکن 2.32
هشتم اعتماد آفرین پارسیانETF 2.25
نهم گسترش فردای ایرانیان 2.21
دهم توسعه سرمایه نیکی 2.17

صندوق های سهامی:

رتبه نام صندوق درصد بازدهی ماهانه
اول ارزش کاوان آینده 24.58
دوم سهم آشنا 18.66
سوم زرین پارسیان 15.44
چهارم رشد سامان 15.39
پنجم بانک توسعه تعاون 15.34
ششم سهام بزرگ کاردان 15.17
هفتم گنجینه رفاه 15.03
هشتم سهم آشنا 14.38
نهم نقش جهان 12.84
دهم بورسیران 11.50

صندوق های مختلط:

رتبه نام صندوق درصد بازدهی ماهانه
اول امین آوید 15.40
دوم کوثر 9.32
سوم ارمغان یکم ملل 8.09
چهارم توسعه پست بانک 7.48
پنجم سپهر آتی 7.39
ششم ثروت آفرین پارسیان ETF 6.62
هفتم گوهر نفیس تمدن 5.82
هشتم کارگزاری بانک تجارت 5.11
نهم آسمان خاورمیانه 5
دهم سپهر اندیشه نوین ETF 4.91
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

صندوق های سرمایه گذاری مختلط در دورۀ تورم عملکرد قابل قبولی دارند و در دوره ی رکود، تقریباً مقاومند. در ادامه به معرفی پربازده ترین صندوق ها و همچنین بررسی وضعیت کلی آنها خواهیم پرداخت.

پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط

گزارش ماهانه صندوق های سرمایه گذاری مختلط (تیر ماه 1398)

صندوق های مشترک نیکی گستران با 5.7 درصد و توسعه پست بانک با 5 درصد به ترتیب در رتبه های چهارم و پنجم از نظر بازدهی قرار گرفتند. بد نیست اشاره کنیم شاخص کل در تیر ماه بازدهی 8.2 درصدی را به ثبت رساند. بنابراین عملکرد این چند صندوق سرمایه گذاری در خور توجه بوده است.

گزارش ماهانه صندوق های سرمایه گذاری مختلط (تیر ماه 1398)

بیایید به طور خلاصه نیم نگاهی به میزان ورود و خروج پول از صندوق های سرمایه گذاری مختلط داشته باشیم:

ورود پول به صندوق های مختلط 13 میلیارد و 89 میلیون تومان
خروج پول از صندوق های مختلط 11 میلیارد و 855 میلیون تومان
خالص جریان نقدینگی 1 میلیارد و 234 میلیون تومان

صندوق های سرمایه گذاری مختلط به چه صنایعی امیدوارترند؟

در گزارش بررسی عملکرد صندوق های سرمایه گذاری، پیش از این به اهمیت توجه به صنایعی که صندوق ها در آن سرمایه گذاری کردند، اشاره کردیم. با این مقدمه به سراغ 5 صنعت برتر می رویم.

گزارش ماهانه صندوق های سرمایه گذاری مختلط (تیر ماه 1398)
فلزات اساسی محصولات شیمیایی فرآورده های نفتی بانکها و موسسات اعتباری عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم
8.5
درصد به کل سرمایه
6.2
درصد به کل سرمایه
3.6
درصد به کل سرمایه
2.3
درصد به کل سرمایه
1.8
درصد به کل سرمایه
60 میلیارد تومان 43 میلیارد و 800 میلیون تومان 25 میلیارد تومان و 600 میلیون تومان 15 میلیارد و 700 میلیون تومان 12 میلیارد و 800 میلیون تومان

تا اینجای کار پورتفوی انواع صندوق های سرمایه گذاری را بررسی کردیم. فلزات اساسی، محصولات شیمیایی، فرآورده های نفتی و بانکها و موسسات اعتباری مظنونین همیشگی هستند. بنابراین خوب است همواره در چیدمان پورتفویمان به این صنایع اهمیت بیشتری بدهیم چرا که این صنایع علاوه بر این که پیشرو و خوش آتیه هستند، پایه ی اصلی بورس تهران را تشکیل می دهند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

صندوق سرمایه گذاری توسعه فراز اعتماد در تاریخ 1396/06/28 با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان یک صندوق درآمد ثابت فعالیت خود را آغاز کرد. عملکرد این صندوق بر اساس مفاد اساسنامه و امیدنامه و در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه است. فعالیت این صندوق تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار انجام شده و متولی صندوق نیز به طور مستمر فعالیت آن را زیر نظر دارد.

نوع صندوق: درآمد ثابت / بزرگ
آغاز فعالیت: 1396/06/28
مدیر: شرکت کارگزاری بانک توسعه صادرات
مدیر ثبت: شرکت کارگزاری بانک توسعه صادرات
متولی: شرکت سبد گردان کاریزما
مدیر سرمایه گذاری: سعید ابراهیمی، فرنوش شیخ الاسلامی، سید امیر اعتمادی
حسابرس: موسسه حسابرسی و خدمات مدیریتی رهبین
ضامن نقد شوندگی: ندارد
ضامن سودآوری: ندارد
عمر صندوق: 625 روز (1 سال و 8 ماه)
سایت صندوق: http://toseefarazfund.com/
سایت اختصاصی صندوق در رسام: http://toseefarazfund.rasamfunds.com/

مدیریت دارایی های صندوق که عمدتاً شامل سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس می شود، توسط مدیر سرمایه گذاری صندوق صورت می گیرد. سرمایه گذاران در ازای سرمایه گذاری در این صندوق گواهی سرمایه گذاری دریافت می کنند. صدور واحد سرمایه گذاری و ابطال آنها بر اساس ارزش خالص دارایی های روز بعد از ارایه درخواست صورت می گیرد. ضامن صندوق پرداخت وجوه سرمایه گذران حداکثر ٧ روز پس از ارایه درخواست ابطال را ضمانت کرده است.

دریافت اساسنامه صندوق دریافت امیدنامه صندوق

ارکان صندوق سرمایه گذاری توسعه فراز اعتماد

اهداف سرمایه گذاری

هدف از تشکیل صندوق، جمع‌آوری سرمایه از سرمایه‌گذاران و تشکیل سبدی از دارایی‌ها و مدیریت این سبد است؛ با توجه به پذیرش ریسک موردقبول، تلاش می‌شود، بیشترین بازدهی ممکن نصیب سرمایه‌گذاران گردد. انباشته ‌شدن سرمایه در صندوق، مزیت‌های متعددی نسبت به سرمایه‌گذاری انفرادی سرمایه‌گذاران دارد: اولاً هزینه بکارگیری نیروهای متخصص، گردآوری و تحلیل اطلاعات و گزینش سبد بهینه اوراق بهادار بین همه سرمایه‌گذاران تقسیم می‌شود و سرانه هزینه هر سرمایه‌گذ‌ار کاهش می‌یابد. ثانیاً، صندوق از جانب سرمایه‌گذاران، كلیه حقوق اجرایی مربوط به صندوق از قبیل دریافت سود سهام و كوپن اوراق بهادار را انجام می‌دهد و در نتیجه سرانه هزینه هر سرمایه‌گذ‌ار برای انجام سرمایه‌گذاری کاهش می‌یابد. ثالثا،ً امکان سرمایه‌گذاری مناسب و متنوع‌تر دارایی‌ها فراهم شده و در نتیجه ریسک سرمایه‌گذ‌اری کاهش می‌یابد.

الزامات سرمایه گذاری

شرح نسبت از کل دارائیهای صندوق
1- سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی و سپرده بانکی  
   1-1 اوراق بهادار با درآمد ثابت دارای مجوز انتشار از طرف سازمان بورس و اوراق بهادار حداقل 30 %از کل داراییهای صندوق
   1-2 گواهی سپرده بانکی و سپرده بانکی حداكثر 5٠% از کل دارايي هاي صندوق
   1-3 اوراق بهادار منتشره از طرف یک ناشر حداکثر 40%از کل داراییهای صندوق 
   1-4 اوراق بهادار تضمین شده توسط یک ضامن حداکثر 30%از کل داراییهای صندوق 
2- سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام پذیرفته شده در بورس تهران یا بازار اول و دوم فرابورس ایران و گواهی سپرده کالایی پذیرفته شده در بورس حداقل 5 % و حداکثر 20 % از کل داراییهای صندوق
   2-1 سهام و حق تقدم سهام منتشره از طرف یک ناشر حداکثر 5 % از سهام و حق تقدم سهام منتشره ناشر
   2-2 سهام و حق تقدم سهام منتشره از طرف یک ناشر و قرارداد اختیار معامله همان سهام حداكثر 5% از دارایی های صندوق
   2-3 سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام طبقه بندی شده در یک صنعت حداكثر ٥% از کل دارایی های صندوق
   2-4 اخذ موقعیت خرید در قرارداد اختیار معامله سهام حداکثر 5 %از ارزش روز سهام و حق تقدم سهام صندوق
   2-5 اخذ موقعیت فروش در قرارداد اختیار معامله خرید سهام حداکثر به تعداد سهام پایه موجود در پرتفوی مجاز سرمایه‌گذاری صندوق در سهام
   2-6 سرمایه گذاری در گواهی سپرده کالایی پذیرفته شده نزد یکی از بورسه حداکثر 5% از کل دارایی های صندوق
3- واحدهای سرمایه گذاری “صندوق های سرمایه گذاری” حداکثر 5 %از کل دارایی های صندوق و تا سقف30 % از تعداد واحدهای صندوق سرمایه پذیر که نزد سرمایه گذاران میباشد

معرفی مدیر صندوق

شرکت کارگزاری بانک توسعه صادرات مجوز فعالیت سبد گردانی / تاییدیه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری را در تاریخ 17/10/1390 از سازمان بورس اخذ نموده است. سابقه ی این شرکت در صنعت کارگزاری به بیش از 19 سال رسیده و با داشتن بیش از 15 تالار اختصاصی و شعبه معاملاتی در سراسر کشور و کسب رتبه الف از سازمان بورس و اوراق بهادار در بخش خرید و فروش انواع اوراق بهادار (سهام، حق تقدم سهام، اوراق مشارکت، گواهی سپرده، اوراق تسهیلات مسکن و غیره) فعالیت می کند. از خدمات این کارگزاری می توان به موارد ذیل اشاره کرد؛

معرفی مدیر سرمایه گذاری صندوق

نام مدرک تحصیلی مدارک بازار سرمایه سوابق حرفه ای
سعید ابراهیمی کارشناسی ارشد اصول مقدماتی بورس اوراق بهادار کارشناس عرضه و پذیرش از تاریخ 1382 تاکنون به عنوان مدیر معاملات بر خط، مدیر سبد گردانی، مدیر سرمایه گذاری صندوق های توسعه صادرات، توسعه پست بانک و بازارگردانی پست بانک ایران و توسعه فراز اعتماد در شرکت کارگزاری بانک توسعه صادرات مشغول به فعالیت بوده است.
سید امیر اعتمادی     کارشناسی ارشد   اصول بازار سرمایه تحلیلگری بازار سرمایه مدیریت سبد کارشناس عرضه و پذیرش معامله گری های بازار سرمایه از سال 1391 تا 1393 به عنوان معامله گر و از سال 1393 تا 1397 به عنوان کارشناس ارشد سرمایه گذاری در کارگزاری بورس ابراز مشغول به فعالیت بوده است. در سال 1394 بعنوان تحلیلگر مالی هیئت تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی و در سال 1396 مشاور مالی و سرمایه گذاری سازمان اقتصادی کوثر فعالیت داشته است. در سال 1397 تاکنون نیز به عنوان کارشناس سرمایه گذاری و مدیر صندوق سرمایه گذاری توسعه پست بانک و توسعه فراز اعتماد فعالیت دارد.
فرنوش شیخ االسالمی   کارشناسی ارشد   اصول بازار سرمایه کارشناس عرضه و پذیرش تحلیلگری اوراق بهادار   از تاریخ 1394/09/01 تا کنون به عنوان مشاوره عرضه در شرکت کارگزاری بانک توسعه صادرات مشغول به فعالیت بوده است. از تاریخ 1392/06/10 تا 1393/03/31 بعنوان کارشناس سرمایه گذاری در شرکت سرمایه گذاری تأمین آتیه مسکن مشغول به فعالیت بوده است

بررسی عملکرد صندوق

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت به دلیل اختصاص عمده سرمایه خود به دارایی های با درآمد ثابت، عمدتا از فشار تورمی افزایش قیمت ها بی بهره اند اما همین ویژگی منفی شاید باعث شود در شرایط رکودی بهترین گزینه سرمایه گذاری برای حفظ اصل سرمایه باشند.

معرفی و بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری توسعه فراز اعتماد
قیمت صدور هر واحد صندوق (به تومان) قیمت ابطال هر واحد صندوق (به تومان)
100.285 100.103
معرفی و بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری توسعه فراز اعتماد
بازدهی شاخص کل (به درصد) بازدهی صندوق (به درصد)
133.9 21.83

جدول بازدهی صندوق در دوره های زمانی مختلف بصورت زیر می باشد:

1 روز گذاشته 7 روز گذشته 30 روز گذشته 90 روز گذشته 180 روز گذشته 365 روز گذشته از تاریخ تاسیس تا کنون
0.05 0.45 1.65 4.95 10.01 20.56 35.01

خالص ارزش دارایی صندوق

معرفی و بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری توسعه فراز اعتماد

خالص ارزش دارایی صندوق توسعه فراز اعتماد از 285 میلیارد و 368 میلیون تومان در خرداد 97 به 293 میلیارد و 237 میلیون تومان رسیده که حاکی از رشد 2.7 درصدی دارایی های این صندوق می باشد.

ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری توسعه فراز اعتماد

معرفی و بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری توسعه فراز اعتماد
اوراق مشارکت سپرده بانکی وجه نقد سهام پنج سهم با بیشترین وزن سایر دارایی ها
52.88 40.02 0.00 0.95 5.21 0.06

صندوق های درآمد ثابت بر اساس الزامات سازمان بورس و اوراق بهادار باید حداقل 80 درصد از سرمایه خود را در اوراق با درآمد ثابت سرمایه گذاری کنند.

درصد روزانه ترکیب دارایی

معرفی و بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری توسعه فراز اعتماد

سهم صنایع در ترکیب دارایی

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت مجاز به تخصیص حداکثر 15 درصد از دارایی خود به سهام (شامل سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله) می باشند.

معرفی و بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری توسعه فراز اعتماد
فلزات اساسی استخراج کانه های فلزی عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای سرمایه گذاریها
4.84 0.60 0.49 0.40 0.36
شرکت سهم از کل دارایی (به درصد) صنعت
فولاد خوزستان (فخوز) 3.83 فلزات اساسی
صندوق بانک توسعه تعاون 0.84 صندوق های سرمایه گذاری
سنگ آهن گهر زمین (کگهر) 0.36 استخراج کانه های فلزی
سرمایه گذاری خوارزمی (وخارزم) 0.35 سرمایه گذاریها
پتروشیمی فجر (بفجر) 0.31 محصولات شیمیایی

جایگاه رقابتی در میان صندوق های سرمایه گذاری

برای اینکه دید بهتری نسبت به مدیریت صندوق داشته باشید، نگاهی به رتبه ی این صندوق بر اساس شاخص های بازدهی، میانگین خالص ارزش دارایی، میزان ورود و خروج سرمایه و تغییر خالص ارزش دارایی صندوق انداخته ایم. بازه زمانی این تحلیل یکساله از خرداد 97 تا خرداد 98 بوده و رتبه بندی میان صندوق های سرمایه گذاری “درآمد ثابت” انجام شده است.

بر اساس: مقدار رتبه
بازدهی 20.25 36
خالص ارزش دارایی (میانگین) 266 میلیارد و 316 میلیون تومان 32
میزان ورود سرمایه 377 میلیارد و 696 میلیون تومان 35
میزان خروج سرمایه 372 میلیارد و 179 میلیون تومان 36
تغییر خالص ارزش دارایی 5 میلیارد و 517 میلیون تومان
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

صندوق سرمایه گذاری توسعه پست بانک در تاریخ 1393/11/11 با دریافت مجوز از سازمان بورس و ثبت در اداره ثبت شرکت ها، فعالیت خود را آغاز کرد. عملکرد این صندوق بر اساس مفاد اساسنامه و امیدنامه و در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه است. فعالیت این صندوق تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار (سبا) انجام شده و متولی صندوق نیز بطور مستمر فعالیت آن را زیر نظر دارد.

نوع صندوق: مختلط / کوچک
آغاز فعالیت: 1393/11/11
مدیر: شرکت کارگزاری بانک توسعه صادرات
مدیر ثبت: شرکت کارگزاری بانک توسعه صادرات
متولی: موسسه حسابرسی و خدمات مدیریت رهبین
مدیر سرمایه گذاری: سعید ابراهیمی، فرنوش شیخ الاسلامی، سید امیر اعتمادی
حسابرس: موسسه حسابرسی رازدار
ضامن نقد شوندگی: ندارد
ضامن سودآوری: ندارد
عمر صندوق: 1573 روز (4 سال و 3 ماه)
سایت صندوق: http://fundtpb.com
سایت اختصاصی صندوق در رسام فاند: http://fundtpb.rasamfunds.com

مدیریت دارایی های صندوق که عمدتاً شامل سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس می شود، توسط مدیر سرمایه گذاری صندوق صورت می گیرد. سرمایه گذاران در ازای سرمایه گذاری در این صندوق گواهی سرمایه گذاری دریافت می کنند. صدور واحد سرمایه گذاری و ابطال آنها بر اساس ارزش خالص دارایی های روز بعد از ارایه درخواست صورت می گیرد. ضامن صندوق پرداخت وجوه سرمایه گذران حداکثر ٧ روز پس از ارایه درخواست ابطال را ضمانت کرده است.

ارکان صندوق سرمایه گذاری توسعه پست بانک

اهداف سرمایه گذاری

هدف از تشکیل صندوق، جمع‌آوری سرمایه از سرمایه‌گذاران و تشکیل سبدی از دارایی‌ها و مدیریت این سبد است؛ با توجه به پذیرش ریسک موردقبول، تلاش می‌شود، بیشترین بازدهی ممکن نصیب سرمایه‌گذاران گردد. انباشته‌شدن سرمایه در صندوق، مزیت‌های متعددی نسبت به سرمایه‌گذاری انفرادی سرمایه‌گذاران دارد: اولاً هزینه بکارگیری نیروهای متخصص، گردآوری و تحلیل اطلاعات و گزینش سبد بهینه اوراق بهادار بین همه سرمایه‌گذاران تقسیم می‌شود و سرانه هزینه هر سرمایه‌گذ‌ار کاهش می‌یابد. ثانیاً، صندوق از جانب سرمایه‌گذاران، كلیه حقوق اجرایی مربوط به صندوق از قبیل دریافت سود سهام و كوپن اوراق بهادار را انجام می‌دهد و در نتیجه سرانه هزینه هر سرمایه‌گذ‌ار برای انجام سرمایه‌گذاری کاهش می‌یابد. ثالثا،ً امکان سرمایه‌گذاری مناسب و متنوع‌تر دارایی‌ها فراهم شده و در نتیجه ریسک سرمایه‌گذ‌اری کاهش می‌یابد.

الزامات سرمایه گذاری

شرح نسبت از کل دارائیهای صندوق
1-  سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام پذیرفته شده در بورس تهران یا بازار اول و دوم فرابورس ایران و واحدهای سرمایه ­گذاری “صندوق­ های سرمایه ­گذاری غیر از اوراق بهادار “ثبت شده نزد سازمان” حداقل 40% و حداکثر 60% از کل دارایی های صندوق
   1-1 سهام و حق‌تقدم سهام منتشره از طرف یک ناشر و قرارداد اختیار معامله همان سهام حداکثر 20% از دارایی های صندوق که به بند 1  اختصاص داده شده‌اند
   1-2 سهام، حق‌تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام طبقه بندي شده در یک صنعت حداکثر 30% از دارایی های صندوق که به بند 1  اختصاص داده شده‌اند.
   1-3 سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام پذیرفته شده در  بازار اول و دوم فرابورس ایران حداکثر 10% از کل دارایی های صندوق
   1-4  سهام و حق تقدم سهام منتشره از طرف یک ناشر حداکثر 5% از کل سهام و حق‌تقدم سهام منتشره ناشر
   1-5 واحدهای سرمایه ­گذاری “صندوق های سرمایه ­گذاری غیر از اوراق بهادار” ** حداکثر 5% از کل دارایی‌های صندوق و تا سقف 30% از تعداد واحدهای صندوق سرمایه‌پذیر که نزد سرمایه‌گذاران می‌باشد
   1-6  اخذ موقعیت خرید در قرارداد اختیار معامله سهام حداکثر 5% از ارزش روز سهام و حق تقدم سهام صندوق
   1-7  اخذ موقعیت فروش در قرارداد اختیار معامله خرید سهام  حداکثر 100% از تعداد سهام پایه موجود در پرتفوی مجاز سرمایه‌گذاری صندوق در سهام
2- اوراق بهادار با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی و سپرده بانکی  حداقل 40% و حداکثر 60% از کل دارایی های صندوق
   2-1  اوراق بهادار منتشره از طرف یک ناشر  حداکثر 40% از دارایی‌های صندوق که به بند (2) اختصاص داده شده اند.
   2-2  اوراق بهادار تضمین شده توسط یک ضامن  حداکثر 30% از دارایی‌های صندوق که به بند (2) اختصاص داده شده اند
3- سرمایه گذاری در گواهی سپرده کالایی پذیرفته شده نزد یکی از بورس‌ها حداکثر 5% از کل دارایی های صندوق

معرفی مدیر صندوق

شرکت کارگزاری بانک توسعه صادرات مجوز فعالیت سبدگردانی / تاییدیه مدیریت صندوق های سرمایه گذاری را طی نامه شماره 206120/120 مورخ 1391/10/17 از سازمان بورس و اوراق بهادار اخذ نموده است.

معرفی مدیر سرمایه گذاری صندوق

نام مدرک تحصیلی مدارک بازار سرمایه سوابق حرفه ای
سعید ابراهیمی کارشناسی ارشد اصول مقدماتی بورس اوراق بهادار
کارشناس عرضه و پذیرش
از تاریخ 1382 تاکنون به عنوان مدیر معاملات بر خط، مدیر سبد گردانی، مدیر سرمایه گذاری صندوق های توسعه صادرات، توسعه پست بانک و بازارگردانی پست بانک ایران و توسعه فراز اعتماد در شرکت کارگزاری بانک توسعه صادرات مشغول به فعالیت بوده است.
سید امیر اعتمادی     کارشناسی ارشد   اصول بازار سرمایه
تحلیلگری بازار سرمایه
مدیریت سبد
کارشناس عرضه و پذیرش
معامله گری های بازار سرمایه
از سال 1391 تا 1393 به عنوان معامله گر و از سال 1393 تا 1397 به عنوان کارشناس ارشد سرمایه گذاری در کارگزاری بورس ابراز مشغول به فعالیت بوده است. در سال 1394 بعنوان تحلیلگر مالی هیئت تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی و در سال 1396 مشاور مالی و سرمایه گذاری سازمان اقتصادی کوثر فعالیت داشته است. در سال 1397 تاکنون نیز به عنوان کارشناس سرمایه گذاری و مدیر صندوق سرمایه گذاری توسعه پست بانک و توسعه فراز اعتماد فعالیت دارد.
فرنوش شیخ االسالمی   کارشناسی ارشد   اصول بازار سرمایه
کارشناس عرضه و پذیرش
تحلیلگری اوراق بهادار  
از تاریخ 1394/09/01 تا کنون به عنوان مشاوره عرضه در شرکت کارگزاری بانک توسعه صادرات مشغول به فعالیت بوده است. از تاریخ 1392/06/10 تا 1393/03/31 بعنوان کارشناس سرمایه گذاری در شرکت سرمایه گذاری تأمین آتیه مسکن مشغول به فعالیت بوده است

بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری توسعه پست بانک

معرفی و بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری توسعه پست بانک

صندوق های سرمایه گذاری مختلط از آنجایی که درصد متوسطی از ترکیب دارایی خود را به سرمایه گذاری اوراق تاثیر پذیر از شرایط تورمی همانند سهام اختصاص می دهند، با سرعت کمتری تورم قیمت ها را دنبال می کنند. اما از طرفی در شرایط رکودی نیز به دلیل سرمایه گذاری نیمی دیگر از دارایی خود در اوراق با درآمد ثابت، از فشار افت قیمت ها تا حدودی در امان هستند.

قیمت صدور هر واحد (به تومان) قیمت ابطال هر واحد (به تومان)
294,112 292,171

همچنین مقایسه بازدهی صندوق و شاخص کل در یکسال گذشته (به درصد) بصورت جدول و نمودار زیر است:

بازدهی شاخص کل بازدهی صندوق
125.87 58.76
معرفی و بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری توسعه پست بانک

خالص ارزش دارایی صندوق سرمایه گذاری توسعه پست بانک

معرفی و بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری توسعه پست بانک

خالص ارزش دارایی صندوق سرمایه گذاری توسعه پست بانک از 10 میلیارد و 683 میلیون تومان اردیبهشت 97 به 10 میلیارد و 723 میلیون تومان رسیده است که حاکی از کاهش 0.3 درصدی دارایی های این صندوق می باشد.

ترکیب دارایی صندوق

معرفی و بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری توسعه پست بانک
اوراق مشارکت سپرده بانکی وجه نقد سهام پنج سهم با بیشترین وزن سایر دارایی ها
42.82 15.15 0.00 24.30 16.77 0.95

بر اساس الزامات سازمان بورس، صندوق های سرمایه گذاری مختلط باید بین 40 تا 60 درصد از دارایی خود را در اوراق مشارکت با درآمد ثابت سرمایه گذاری کنند. از این رو با توجه به شرایط تورمی این روز ها، بازدهی کمتری از صندوق های سهامی خواهند داشت.

معرفی و بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری توسعه پست بانک
معرفی و بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری توسعه پست بانک

پنج صنعت با بیشترین سرمایه پذیری (به درصد) عبارتند از:

فلزات اساسی استخراج کانه های فلزی محصولات شیمیایی فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای سرمایه گذاری ها
11 7.94 7.66 6.26 2.50
شرکت سهم از کل دارایی (به درصد) صنعت
پتروشیمی شازند (شاراک) 4.14 محصولات شیمیایی
بانک تجارت (وتجارت) 3.87 بانکها و موسسات اعتباری
سنگ آهن گهر زمین (کگهر) 3.85 استخراج کانه های فلزی
ملی مس (فملی) 3.58 فلزات اساسی
ایران خودرو (خودرو) 3.57 خودرو و ساخت قطعات
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال، پربازده ‌ترین صندوق‌ سرمایه‌گذاری مختلط در هفته گذشته ” تجربه ایرانیان” با 2.69 درصد بازدهی بوده است. این صندوق در دوره‌ه یک  ساله نیز بازده 40.71 درصدی را ثبت کرده است. صندوق  ” مشترک امین آوید” با 2.23 درصد بازدهی هفتگی، دومین صندوق پربازده هفته گذشته در بین صندوق‌های مختلط بوده  است. رتبه سوم را نیز صندوق “مشترک پارس” با 1.61 درصد کسب کرده است. لازم به ذکر است که میانگین بازدهی صندوق‌های مختلط فعال در بازار سرمایه در هفته گذشته 0.4 درصد بوده است.

در جدول زیر  5 مورد از پربازده ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط در هفته گذشته آورده شده است (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌گذاری):

ردیف نام صندوق بازده هفته گذشته
 (درصد)
بازده سال گذشته
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
مدیر
1 تجربه ایرانیان 2.69% 40.71% 1,916 کارگزاری بانک آینده
2 مشترک امین آوید 2.23% 43.62% 155 کارگزاری امین آوید
3 مشترک پارس 1.61% 61.62% 95 کارگزاری آبان
4 مشترک سپهر آتی 1.11% 20.14% 140 تامین سرمایه سپهر
5 توسعه پست بانک 0.96% 32.91% 105 كارگزاري بانك توسعه صادرات

در نمودار زیر پربازده ‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط با هم مقایسه شده‌اند:


صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط برای کسانی مناسب هستند که هم تمایل به سرمایه‌گذاری در سهام را دارند و هم سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت. زیرا ترکیب دارایی‌های این صندوق‌ها به گونه‌ای است که حدود 50 درصد آن به سهام و 50 درصد دیگر آن به اوراق بهادار با درآمد ثابت اختصاص داده شده است. در مورد تفاوت سهام و اوراق بهادار با درآمد ثابت می‌توان گفت که سهام ممکن است بازدهی بیشتری داشته باشد ولی متقابلاً ریسک بیشتری را هم به سرمایه‌گذار متحمل می‌کند و در آن‌سوی طیف اوراق بادرآمد ثابت دارای بازده نسبتاً ثابت و ریسک کمتری هستند.

بنابراین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط برای کسانی مناسب هستند که نه تمایل به ریسک و بازده بالا و نه تمایل به ریسک و بازده پایین دارند بلکه تمایل به پذیرش سطح متوسط ریسک و بازده را برای سرمایه‌گذاری‌های خود دارند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.