دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
29 شهریور 1399

در این گزارش بهترین صندوق ها را از نظر بازدهی با شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس در ماه منتهی به  22 شهریورماه 99 مقایسه خواهیم کرد.

سرمایه گذاری جمعی، امن و راحت

با نگاهی به عملکرد صندوق های بورسی در شدیدترین ریزش بورس در 10 سال اخیر متوجه می شویم که سرمایه گذاری جمعی می تواند از سرمایه گذاری انفرادی در بازار بورس امن تر و راحت تر باشد. صندوق های سرمایه گذاری در افت شدید بازار بورس در یک ماه گذشته نشان دادند که می توان با مدیریت حرفه ای و اجرای تصمیمات به موقع، از آسیب به ارزش دارایی ها جلوگیری نمود. به همین جهت در این گزارش به بررسی عملکرد صندوق های سهامی در یک ماه اخیر پرداخته ایم.

سیگنال، بازدهی صندوق های سرمایه گذاری سهامی را به صورت ماهانه با شاخص کل مقایسه می کند تا عموم مردم بتوانند با نگاهی منصفانه و به دور از جانبداری برای سرمایه گذاری های خود تصمیم بگیرند.

لازم به ذکر است، بازدهی آورده شده صرفا عملکرد گذشته صندوق هاست و به علت ماهیت نوسانی بازار سرمایه، نمی توان گفت در آینده نیز چنین عملکردی تکرار خواهد شد.

بازدهی های ثبت شده در نمودار از آخرین اطلاعات منتشر شده از طرف صندوق های سرمایه گذاری استخراج شده است.

سرمایه گذاری جمعی، امن و راحت

صندوق های سرو سودمند مدبران و توسعه اندوخته آینده جزو صندوق های قابل معامله در بورس هستند که به ترتیب با نماد های “سرو” و “اطلس” در بورس قابل خرید و فروش می باشند.

5 صندوق سرمایه گذاری برتر سهامی

پنج صندوق سرمایه گذاری سهامی با عملکرد بهتر در ماه منتهی به 22 شهریورماه 99 عبارتند از:

ردیفنام صندوقدرصد بازدهی
1مشترک پیشتاز6.36-
2سرو سودمند مدبران8.77-
3مشترک آگاه10.16-
4توسعه اندوخته آینده10.19-
5آوای سهام کیان12.87-

**توجه**

لازم است تا برترین صندوق های سرمایه گذاری از جنبه های مختلفی مورد سنجش قرار بگیرند. ما در این گزارش صرفا به میزان بازدهی صندوق ها به عنوان برجسته ترین عاملی که اغلب سرمایه گذاران آن را دنبال می کنند، پرداخته ایم.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

برترین صندوق های سرمایه گذاری ETF در مردادماه 99 معرفی شدند.

صندوق های سرمایه گذاری “پاداش سهامداری توسعه یکم”، “آرمان آتیه درخشان مس” و “سپهر اندیشه نوین” به ترتیب در انواع صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت، سهامی و مختلط؛ بالاترین بازدهی ماهانه (مردادماه 99) را کسب کردند.

در یک مقایسه کلی صندوق های بورسی در مردادماه 99 وضعیت بهتری از میانگین بازار داشتند. کارشناسان بازار سرمایه همواره به افراد تازه وارد توصیه می کنند ورود به بازار بورس را از طریق صندوق های سرمایه گذاری انجام دهند تا ریسک سرمایه گذاری آنها کاهش یابد و با مدیریت حرفه ای دارایی ها به بازدهی معقولی از این بازار دست پیدا کنند.

آمار و ارقام صندوق های ETF در مردادماه 99

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس موسوم به صندوق ETF  ، صندوق هایی هستند که در بورس و به صورت آنلاین، خرید و فروش می شوند.

سیگنال در این گزارش به بررسی عملکرد تمام صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس طی مردادماه 99 می پردازد.صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در سه طبقه اصلی ، شامل صندوق های با درآمد ثابت، صندوق های سهامی و صندوق های مختلط تقسیم بندی شده اند و از نظر درصد بازدهی ماهانه (مردادماه 99) در جداول جداگانه قرار داده شده اند.


پربازده ترین صندوق های ETF درآمد ثابت

عملکرد صندوق های درآمد ثابت قابل معامله در بورس در مردادماه 99 به شرح زیر است:

پربازده ترین صندوق های ETF درآمد ثابت

در ماهی که عملکرد بازار بورس پس از مدتها منفی شد و شاخص کل بورس بیش از 8 درصد افت کرد، صندوق های با درآمد ثابت بازدهی پایداری داشتند و توانستند از جو منفی ایجاد شده در بازار سهام در امان بمانند.

بدترین عملکرد در بین صندوق های درآمد ثابت را صندوق داریک کسب کرد. این صندوق در مردادماه 99 بازدهی منفی یک و نیم درصد داشت.

صندوق پاداش سهامداری توسعه یکم که تحت مدیریت شرکت تامین سرمایه تمدن در بازار سرمایه فعالیت می کند؛ در مردادماه 99 بهترین عملکرد را داشت و با 2.6% بازدهی ماهانه در صدر جدول جای گرفت.

اطلاعات تکمیلی در مورد تمام صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت قابل معامله در بورس به شرح زیر است:

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه ( مرداد 99 )
اولپاداش سهامداری توسعه یکمسپاس۲.۶
دومارمغان ایرانیانارمغان1.91
سومسپهر خبرگان نفتسخند1.86
چهارمدارا الگوریتمدارا1.84
پنجمگنجینه یکم آویدگنجین1.81
ششمتوازن معیاردمعیار1.81
هفتمبا درآمد ثابت کمندکمند1.52
هشتماندیشه ورزان صبا تامیناوصتا1.46
نهماعتماد آفرین پارسیاناعتماد1.30
دهمآرمان آتی کوثرآکورد1.22
یازدهممشترک آسمان امیدآسامید1.10
دوازدهمفیروزه آسیافیروزا1.09
سیزدهمبا درآمد ثابت کیانکیان1.09
چهاردهمافرا نماد پایدارافران1.00
پانزدهمگنجینه آینده روشنصایند0.96
شانزدهمیاقوت آگاهیاقوت0.93
هفدهمامین یکم فرداامین یکم0.81
هجدهمپارند پایدار سپهرپارند0.67
نوزدهمبا درآمد ثابت تصمیمتصمیم0.48
بیستماعتماد داریکداریک1.5-
بیست و یکمسپر سرمایه بیدارسپرعمر این صندوق هنوز به یک ماه نرسیده است.

 صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله “سپر سرمایه بیدار” جهت سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت با نماد «سپر ،(SEPAR)» در فهرست نرخ‌های بازار صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس اوراق بهادار تهران درج شد. مدت پذیره‌نویسی اولیه از شنبه ۴ مردادماه آغاز و تا چهارشنبه ۸ مردادماه بود ولی هنوز قابل معامله نشده است.


پربازده ترین صندوق های ETF سهامی

عملکرد صندوق های سهامی قابل معامله در بورس در مردادماه 99 به شرح زیر است:

پربازده ترین صندوق های ETF سهامی

در مردادماه 99 بسیاری از سرمایه گذاران سودهای گذشته را از دست دادند و حتی کسانی که تازه واردتر شده بودند، با کاهش ارزش دارایی ها در بازار سهام مواجه شدند. در همین مدت سه صندوق ETF سهامی توانستند بازده مثبت کسب کنند. صندوق های “آتیمس”، “سرو” و “آساس” سه صندوق برتر در مردادماه 99 بودند که برخلاف روند منفی بازار بورس، بازدهی مثبتی داشتند.

بدترین بازدهی هم در صندوق “دارا یکم” اتفاق افتاد که طی آن بازده صندوق واسطه گری مالی یکم 12.08 درصد افت کرد.

پذیره نویسی صندوق ثروت بازنشستگی کشوری با نماد “مدیر” آغاز شد ولی هنوز نماد آن قابل معامله نشده است. اطلاعات تکمیلی در مورد تمام صندوق های سرمایه گذاری سهامی قابل معامله در بورس به شرح زیر است:

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (مرداد 99)
اولآرمان آتیه درخشان مسآتیمس2.75
دومسرو سودمند مدبرانسرو2.64
سومآسمان آرمانی سهامآساس2.12
چهارمهستی بخش آگاهآگاس0.31-
پنجمافق ملتافق ملت0.71-
ششمارزش آفرین بیدارارزش0.93-
هفتمامین تدبیرگران فرداالماس1.51-
هشتمسپهر کاریزماکاریس1.79-
نهمتجارت شاخصی کاردانکاردان2.34-
دهمشاخص سی شرکت بزرگ فیروزهفیروزه3.35-
یازدهمتوسعه اندوخته آیندهاطلس5.31-
دوازدهمآوای معیارآوا5.68-
سیزدهمبذر امید آفرینبذر5.84-
چهاردهمواسطه گری مالی یکمدارا یکم12.08-
پانزدهمثروت بازنشستگی کشوریمدیرعمر این صندوق هنوز به یک ماه نرسیده است.

چرا اختلاف قیمت صندوق های ETF با قیمتNAV آن ریسک دارد؟

در این گزارش کارشناسان سیگنال، درصد بازدهی صندوق های ETF بر اساس تغییرات قیمت NAV صندوق در بازه زمانی مردادماه 99 را محاسبه کرده اند. با توجه به اختلاف قیمت معاملاتی و NAV هر واحد سرمایه گذاری، ممکن است بازدهی عنوان شده در صندوق های قابل معامله در بورس با عملکرد نهایی آنها مطابقت نداشته باشد.

به تفاوت بازدهی صندوق از نظر قیمت معاملاتی و قیمت NAV در دو مثال زیر دقت کنید:

در صندوق هستی بخش آگاه (آگاس) قیمت NAV در یکم مردادماه 302.018 ریال و در پایان مردادماه 301.086 ریال ثبت شده است بنابراین بازدهی صندوق -0.31 درصد است.

حال اگر قیمت معاملاتی این صندوق را بررسی کنیم خواهیم دید که قیمت باز شدن صندوق آگاس در یکم مردادماه برابر 281.330 ریال و در پایان مردادماه برابر با 300.000 ریال بوده است. در این صورت بازدهی صندوق ETF آگاس مثبت 6.6 درصد محاسبه می شود. مشاهده می شود که فاصله حدود 7 درصدی بین بازدهی صندوق بر اساس NAV و بر اساس قیمت معامله صندوق ایجاد شده است.

مثال دیگر صندوق توسعه اندوخته آینده است. در صندوق توسعه اندوخته آینده (اطلس) قیمت NAV در یکم مردادماه 221.156 ریال و در پایان مردادماه 209419 ریال ثبت شده است بنابراین بازدهی صندوق -5.3 درصد است.

حال اگر قیمت معاملاتی این صندوق را بررسی کنیم خواهیم دید که قیمت باز شدن صندوق اطلس در یکم مردادماه برابر 213.000 ریال و در پایان مردادماه برابر با 205.950 ریال بوده است. در این صورت بازدهی صندوق ETF اطلس منفی 3.3 درصد محاسبه می شود. مشاهده می شود که فاصله 2 درصدی بین بازدهی صندوق بر اساس NAV و بر اساس قیمت معامله صندوق ایجاد شده است.

 این مسئله به دلیل فشار زیاد تقاضاکنندگان و عرضه کنندگان در صندوق هایETF  اتفاق می افتد و تغییرات قیمت صندوق را غیرمنطقی جلوه می دهد. بدیهی ست در صورتی که قیمت معامله از NAV صندوق بالاتر باشد ریسک زیادی برای خریداران صندوق ایجاد می شود و در صورتی که قیمت معامله از NAV صندوق پایین تر باشد برای خریداران جذاب تر خواهد بود چراکه در این حال قیمت صندوق زیر ارزش ذاتی آن قرار دارد.


پربازده ترین صندوق های ETF مختلط

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط قابل معامله در بورس در مردادماه 99 به شرح زیر است:

پربازده ترین صندوق های ETF مختلط

صندوق سپهر اندیشه نوین که در ماه های اخیر بازدهی خوبی نسبت به سایر صندوق ها داشته است در مردادماه هم نشان داد که مدیریت خوبی دارد و زمانی که بازار منفی باشد می تواند بازدهی خود را در حد قابل قبولی حفظ کند. دو صندوق دیگر بازدهی منفی داشتند.

اطلاعات تکمیلی در مورد تمام صندوق های سرمایه گذاری مختلط قابل معامله در بورس به شرح زیر است:

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (مرداد 99)
اولسپهر اندیشه نوینصنوین0.93
دومثروت آفرین پارسیانثروتم2.68-
سومآرمان سپهر آشناآسام4.06-
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

صندوق سرمایه گذاری توسعه اندوخته آینده در “بازار ابزارهای نوين مالی فرابورس”  از دسته صندوق های سهامی و قابل معامله در بورس تهران است. این صندوق با مدیریت دارایی ها در سهام بورسی، سبد سرمایه گذاری متنوعی ترتیب داده است.

از نظر تکنیکالی قیمت واحدهای سرمایه گذاری صندوق اطلس در کانال صعودی با شیب مناسب در حال حرکت است. با توجه به نزول کلی بازار سرمایه در هفته های اخیر کاهش قیمت تا محدوده 50% فیبوناچی نیز در دسترس است. اما تا زمانی که محدوده 4300 تومانی از دست نرفته است این منطقه را مهمترین حمایت بر سر راه قیمت به شمار می آوریم. همچنین برای هدف می توانیم سقف کانال صعودی را در محدوده 5300 تومانی متصور باشیم.

تحلیل تکنیکال صندوق سرمایه گذاری توسعه اندوخته آینده
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

به گزارش سیگنال به نقل از شبستان،  هم اکنون ۴۲ صندوق قابل معامله در بازار سرمایه ایران فعال هستند که صندوق سرمایه گذاری آرمان پرند مپنا با ۴۵ هزار و۱۲۰ میلیارد ریال بزرگترین صندوق ETF است.

بر اساس این گزارش، صندوق سرمایه گذاری کمند با ۲۰ هزار و۴۸ میلیارد ریال، پارند پایدار سپهر با ۲۰ هزار و۱۷۲ میلیارد ریال، امین یکم فردا با ۱۵هزار و۲۵۲ میلیارد ریال، اعتماد آفرین پارسیان با ۱۳ هزار و۶۸۶ میلیارد ریال و آرمان آتی کوثر با ۱۰هزار و۶۳۸ میلیارد ریال به ترتیب در رتبه های دوم تا ششم بزرگترین صندوق های ETF بازار سرمایه قرار دارند.

همچنین صندوق های سرمایه گذاری کیان، پاداش سهامداریتوسعه یکم و توسعه اندوخته آینده در مکان های هفتم تا دهم جدول بزرگترین صندوق های ETF ایستاده اند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، بر اساس جدیدترین آمارهای شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات)، ارزش صندوق‌های قابل معامله در پایان مهرماه 98 به رقم 184هزار و 238 میلیارد ریال رسید.

هم اکنون 39 صندوق قابل معامله در بازار سرمایه ایران فعال هستند که صندوق سرمایه گذاری آرمان پرند مپنا با 44 هزار و539 میلیارد ریال بزرگترین صندوق ETF است.

صندوق سرمایه گذاری پارند پایدار سپهر با 20 هزار و188 میلیارد ریال،امین یکم فردا با 15 هزار و250میلیارد ریال، کمند با 15هزار و 160 میلیارد ریال، اعتماد آفرین پارسیان با 13 هزار و440 میلیارد ریال، آرمان آتی کوثر با 10هزار و 474 میلیارد ریال، به ترتیب در رتبه‌های دوم تا ششم بزرگترین صندوق‌های ETF بازار سرمایه قرار دارند.

همچنین صندوق‌های سرمایه گذاری کیان، پاداش سهامداری توسعه یکم و توسعه اندوخته آینده در مکان‌های هفتم تا دهم جدول بزرگ‌ترین صندوق‌های ETF ایستاده اند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد، نیمه نخست ۹۸ در حالی با درخشش ویژه بورس در برابر رکود دیگر بازارها به پایان رسید که سود ۵/ ۱۳درصدی بورس در شهریور‌ماه سبب شد بازدهی بازار سهام در دوره ۶ ماه نخست سال به ۶۹ درصد برسد. در همین راستا صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در بازار سرمایه به‌عنوان کانال دوم پول‌رسانی، عملکردی درخشان داشتند به‌طوری‌که ۲۳درصد کل صندوق‌های فعال در بازار توانستند بازدهی به مراتب بهتری نسبت به شاخص کل بورس کسب کنند. در این میان صندوق‌های سهامی که معیار دقیق‌تری از عملکرد نماگر اصلی بازار سهام را دارا هستند، شرایط مطلوب‌تری را سپری کردند. بر این اساس ۳۵ صندوق از مجموع ۵۸صندوق سرمایه‌گذاری سهامی (یعنی حدود ۶۰درصد)، سودی بیشتر از شاخص کل بورس نصیب سرمایه‌گذاران کردند. همچنین از دیگر موارد قابل‌توجه در شهریورماه می‌توان به عملکرد منفی صندوق‌های کالایی اشاره کرد. به‌جز صندوق‌های مزبور، ۱۵۳صندوق‌ دیگر با روندی مثبت همراه شدند.

در حالی این روزها شاهد رکوردشکنی‌های پی‌در‌پی شاخص کل بورس، ثبت آمارهای جدید در ارزش معاملات خرد روزانه و رشد قیمت سهام مبادله شده در بازار سهام هستیم که این امر در کنار رکود حاکم در بازارهای موازی سبب شده تا موج بزرگی از سرمایه‌گذاران و نقدینگی جدید از سوی این فعالان به سمت بازار سهام شکل گیرد. هر چند ورود نقدینگی از سمت گروه تازه، نوید رونق بازار سهام را می‌دهد، اما نشانه‌هایی از اوج‌گیری هیجانات در بازار را به تصویر می‌کشد. جایی که شاهد حضور فعالان پول‌های تازه و کم‌تجربه با رویای کسب سود حداکثری در کوتاه‌ترین زمان ممکن هستیم. بسیاری از این سهامداران جدید، به دلیل عدم آشنایی با مبانی ارزندگی و زمین بازی، ملاک تصمیم‌گیری خود را بر اساس روندهای معاملاتی و هیجانات قرار می‌دهند. در این راستا بارها «دنیای‌اقتصاد» در گزارش‌های پیشین خود به این موضوع اشاره کرده که سرمایه‌گذاران جدید و تازه‌واردان به بورس که چندان اطلاعات زیادی از نحوه معامله مستقیم در بازار ندارند، توصیه می‌شود که از طریق مسیر دوم سرمایه‌گذاری در بورس یا همان خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری به بازار وارد شوند.

جزئیات دقیق از بازدهی صندوق‌ها

بررسی عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در بازار سرمایه نشان می‌دهد که در حال‌حاضر تعداد صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در کشور ۱۵۶ صندوق است. در این آمار، تعداد ۵۴ صندوق سرمایه‌گذاری بادرآمد ثابت، تعداد ۵۷ صندوق‌ سرمایه‌گذاری در سهام، ۱۸ صندوق سرمایه‌گذاری مختلط، ۲۳صندوق قابل‌معامله و چهار صندوق سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار مبتنی بر کالا و عمدتا در زمینه سکه طلا فعال هستند.

در این میان همان‌طور که عنوان شد از مجموع صندوق‌های مزبور تنها صندوق‌های کالایی با روندی منفی همراه شده و مابقی این نهادهای مالی با بازدهی مثبت روبه‌رو شدند. در این راستا صندوق‌های سهامی گوی سبقت را ربودند. عملکرد صندوق‌های سهامی با توجه به ساختار آنها که عمدتا در خرید سهم فعال است، شباهت بیشتری به شاخص کل بورس دارد و معیار دقیق‌تری برای ارزیابی خواهد بود. به این ترتیب ۶۰درصد از صندوق‌های سهامی از شاخص اصلی بازار سهام سبقت گرفتند. در حالی بازدهی شاخص بازار سهام در شهریورماه به ۵/ ۱۳درصد رسید که بعضا برخی صندوق‌های سهام بازدهی در حدود ۲۵درصد را نیز به نمایش گذاشتند.

رصد صندوق‌های سهامی

بررسی برترین صندوق‌های سهامی نشان می‌‌دهد که صندوق مشترک بورسیران با کسب بازدهی ۱۴/ ۲۴درصدی به‌عنوان برترین صندوق در شهریورماه شناخته شد. این صندوق در نیمه نخست سال جاری نیز توانست سودی بالغ بر ۵/ ۱۲۷درصد نصیب سرمایه‌گذاران کند. بررسی پرتفوی این صندوق نشان از آن دارد که بیش از ۹۵درصد از سرمایه‌گذاری‌ها به خرید سهام اختصاص داشته که بخش عمده‌ای از آن در صنعت بانکی بوده است. همچنین خرید سهام فلزات اساسی و صنایع غذایی و محصولات شیمیایی از دیگر صنایع موردتوجه مدیران سرمایه‌گذاری این صندوق بوده است.

در ادامه این روند نیز صندوق سرمایه‌گذاری دماسنج با کسب بازدهی ۸/ ۲۲درصدی ماهانه و ۱۲۰درصدی در نیمه نخست سال قرار دارد. این صندوق نیز مطابق با صندوق بورسیران تقریبا از پرتفوی مشابهی برخوردار است. دو صندوق مزبور تحت مدیریت شرکت کارگزاری بورسیران فعال هستند. در همین راستا صندوق‌های مشترک بانک خاورمیانه، گنجینه رفاه و بانک توسعه تعاون از دیگر صندوق‌های سهامی برتر در ماه گذشته بودند که هر کدام بازدهی بیش از ۲۰درصدی را به نمایش گذاشتند. تمامی صندوق‌های مزبور توانستند نیمه نخست سال جاری را با ثبت بازدهی بیش از ۱۰۰درصدی پشت سربگذارند. در ادامه این روند نیز صندوق‌های سهم آشنا، مشترک ذوب‌آهن نویرا و مشترک افق روشن کارگزاری بانک خاورمیانه سودی در محدوده ۱۹درصد را نصیب سرمایه‌گذاران کردند. صندوق‌های مشترک سرمایه دنیا، آوای ثروت کیان و کارگزاری پارسیان از دیگر صندوق‌های برتر در ماه گذشته بودند.

چه خبر از درآمد ثابت‌ها؟

بررسی صندوق‌های درآمد ثابت در شهریورماه نیز نشان‌ می‌دهد که مشترک صبای هدف با ثبت بازدهی ۶درصدی برترین صندوق در این حوزه بوده است. صندوق مزبور در دوره ۶ماهه نخست سال‌جاری سودی بالغ بر ۵/ ۲۸درصد کسب کرد. صندوق‌های با درآمد ثابت تصمیم و نیکوکاری دانشگاه الزهرا (س) نیز با ثبت بازدهی در محدوده ۴درصد و دو صندوق مشترک پیروزان و مشترک نوین‌نگر آسیا نیز با ثبت سودی بالغ بر ۳درصد از دیگر صندوق‌های برتر در شهریورماه بودند.

برترین‌ها در حوزه مختلط

نگاهی به برترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط نیز نشان می‌دهد که تمامی صندوق‌های فعال در این حوزه نیز در ماه گذشته با روندی مثبت همراه بودند. در این میان مشترک آسمان خاورمیانه توانست سودی در حدود ۵/ ۱۲درصد شناسایی کند. بازدهی این صندوق در نیمه نخست سال نیز بالغ بر ۷۰درصد بود. در ادامه این روند صندوق‌های یکم نیکوکاری آگاه، مشترک کوثر و نیکوکاری میراث ماندگار پاسارگاد قرار داشتند که هر کدام سودی در محدوده ۱۱درصد کسب کردند.

نگاهی به ETFها

در میان صندوق‌های قابل معامله یا همان ETFها نیز دو صندوق توسعه اندوخته آینده و هستی‌بخش آگاه در فهرست برترین‌ها جای گرفتند. به‌طوری‌که اولی سودی بالغ بر ۵/ ۱۷درصد و صندوق هستی‌بخش آگاه نیز بازدهی ۲/ ۱۶درصدی را کسب کردند. ولی همان‌طور که عنوان شد صندوق‌های قابل‌معامله کالایی که عمدتا در زمینه طلا و سکه فعالیت دارند، با روندی منفی همراه بودند. در حالی قیمت سکه با کاهش ۱/ ۲درصدی در شهریورماه روبه‌رو شد و نرخ هر سکه تمام به ۴میلیون و ۶۰هزار تومان رسید که صندوق‌های مزبور نیز فعالیتی مشابه داشتند. به‌طوری که در این میان صندوق در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای مفید در این ماه با زیان ۲۷/ ۴درصدی مواجه شد. زیان ۴درصدی صندوق پشتوانه طلای لوتوس و در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای کیان از دیگر عملکردهای این صندوق‌ها در ماه گذشته بود. ضمن اینکه صندوق با پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان نیز زیان ۸۷/ ۳درصدی را به نمایش گذاشت. صندوق‌های مزبور در نیمه نخست سال جاری نیز عملکردی منفی در کارنامه خود ثبت کردند.

مزایای صندوق‌های سرمایه‌گذاری

در همین راستا، مونا حاجی علی‌اصغر از فعالان بازار سرمایه در گفت‌وگو با «سنا» با اشاره به مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها گفت: امکان برداشت بدون نرخ شکست، شفافیت اطلاعات، نرخ بازدهی تقریبا ثابت (ریسک نوسان شدید بازدهی در مقایسه با انواع صندوق‌های دیگر کمتر است)، معافیت مالیاتی و خرید و فروش (صدور و ابطال) راحت از مزایای سرمایه‌گذاری در این ابزار‌های مالی است. وی در ادامه افزود: با توجه به حضور فعال صندوق‌های سرمایه‌گذاری در ۱۰سال گذشته، تا پایان تیر سال جاری تعداد ۲میلیون و ۱۳۶هزار نفر (مجموع اشخاص حقیقی و حقوقی) در صندوق‌های کشور منابع خود را سرمایه‌گذاری کرده‌اند که از این تعداد حدود ۹۸ درصد معادل ۲میلیون و ۱۰۲ نفر در صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری داشته‌اند. از افرادی که در صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت سرمایه‌گذاری داشته‌اند ۹۰ درصد مشتریان حقیقی و ۱۰ درصد مشتریان حقوقی بوده‌اند.

وی در ادامه حجم منابع سرمایه‌گذاری شده در صندوق‌های فعال در بازار سرمایه را مورد بررسی قرار داده و توضیح داد: آمارها بیانگر آن است که حدود ۹۷ درصد از منابع جمع‌آوری شده در صندوق‌های سرمایه‌گذاری در صندوق‌های با درآمدثابت جمع‌آوری شده است.

10-02

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبرگزاری تسنیم، بر اساس جدیدترین آمارها، ارزش صندوق‌های قابل معامله در بازار سرمایه در پایان فروردین ماه امسال با افزایش 2 برابری به رقم 254هزار و 406میلیارد ریال رسید.

بر پایه این گزارش، هم‌اکنون 38 صندوق قابل معامله در بازار سرمایه ایران فعال هستند که صندوق سرمایه‌گذاری آرمان پرند مپنا با 77هزار و93 میلیارد ریال بزرگترین صندوق ETF است.

صندوق سرمایه گذاری اعتماد آفرین پارسیان با 24 هزار و107 میلیارد ریال، امین یکم فردا با 20 هزار و380 میلیارد ریال، آرمان آتی کوثر با 18 هزار و862 میلیارد ریال، کمند با 10هزار  و 102 میلیارد ریال و پارند پایدار سپهر با 10هزار و 95میلیارد ریال نیز به ترتیب در رتبه‌های دوم تا ششم بزرگترین صندوق‌های ETF بازار سرمایه قرار دارند.

همچنین صندوق‌های سرمایه‌گذاری پاداش سهامداری توسعه یکم، کیان، سرمایه‌گذاری پشتوانه طلای لوتوس و توسعه اندوخته آینده در مکان‌های هفتم تا دهم جدول بزرگترین صندوق‌های ETF ایستاده‌اند.

منبع: tasnimnews.com

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال پربازده ترین صندوق‌ سرمایه‌گذاری قابل معامله در سال 97، “آرمان آتیه درخشان مس” با 121.6 درصد بازدهی بوده است. صندوق  “سپهر کاریزما” با 103.6 درصد بازدهی سالانه، دومین صندوق پربازده سال گذشته در بین صندوق‌های قابل معامله بوده  است. رتبه سوم را نیز صندوق “هستی بخش آگاه” با 94.7 درصد کسب کرده است. لازم به ذکر است که میانگین بازدهی صندوق‌های قابل معامله فعال در بازار سرمایه در سال گذشته 56.4 درصد بوده است. صندوق‌های قابل معامله با توجه به این‌که شامل صندوق‌های سهامی، مختلط و با درآمد ثابت می‌باشند و میانگین بازده اعلام شده نیز شامل همه این صندوق‌ها می‌باشد، این بازدهی بیشتر از بازده صندوق‌های با درآمد ثابت و کمتر از بازده صندوق‌های سهامی‌ است.

در جدول زیر  5 مورد از پربازده‌ترین صندوق‌ های سرمایه‌گذاری قابل معامله در سال 97 آورده شده است. (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌گذاری):

ردیف نام صندوق بازده سال گذشته
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
مدیر
1 آرمان آتیه درخشان مس 121.6% 289 تامین سرمایه تمدن
2 سپهر کاریزما 103.6% 478 سبدگردان کاریزما
3 هستی بخش آگاه 94.7% 191 کارگزاری آگاه
4 توسعه اندوخته آینده 91.7% 324 سبدگردان انتخاب مفید
5 تجارت شاخصی کاردان 85.9% 281 تامین سرمایه کاردان

در نمودار زیر پربازده‌ترین صندوق‌ های سرمایه‌گذاری قابل معامله با هم مقایسه شده‌اند:

پربازده ترین صندوق‌ های سرمایه‌گذاری قابل معامله در سال 97

واحدهای سرمایه‌گذاری این نوع از صندوق‌ها در بورس مورد معامله قرار می‌گیرند. بنابراین برای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها کافی است مانند سایر سهام شرکت‌های فعال در بورس، از طریق کد بورسی سفارش خرید واحدهای سرمایه‌گذاری برای این صندوق‌ها ارائه شود. این در حالی است که برای سرمایه گذاری در سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک باید برای هر سفارش واحدهای سرمایه‌گذاری جدید صادر گردد و به منظور برداشت وجوه سرمایه‌گذاری شده، باید واحدهای سرمایه‌گذاری صادر شده ابطال گردند. صندوق‌های قابل معامله خود انواع مختلفی ازجمله صندوق‌های قابل معامله سهامی، مختلط  و با درآمد ثابت می‌باشند. یکی از مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله خریدوفروش آسان واحد سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها است. قیمت هر واحد سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها از طریق عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

پربازده‌ترین صندوق‌ سرمایه‌گذاری قابل معامله در هفته گذشته، “توسعه اندوخته آینده” با 5.7 درصد بازدهی بوده است. این صندوق در دوره‌ه یک  ساله نیز بازده 82.9 درصدی را ثبت کرده است. صندوق  “شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه” با 5.5 درصد بازدهی هفتگی، دومین صندوق پربازده هفته گذشته در بین صندوق‌های قابل معامله بوده  است. رتبه سوم را نیز صندوق “آسمان آرمانی سهام” با 5.4 درصد کسب کرده است. لازم به ذکر است که میانگین بازدهی صندوق‌های قابل معامله فعال در بازار سرمایه در هفته گذشته 2.5 درصد بوده است.

در جدول زیر  پنج مورد از پربازده‌ترین صندوق‌ های سرمایه‌گذاری قابل معامله در هفته گذشته آورده شده است. در هفته گذشته به دلیل این‌که نماگرهای بازار سرمایه روند صعودی داشتند، صندوق‌های قابل معامله سهامی جزو پربازده‌ترین صندوق‌ های سرمایه‌گذاری قابل معامله قرار گرفته‌اند. (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌گذاری):

ردیف نام صندوق بازده هفته گذشته
 (درصد)
بازده سال گذشته
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
مدیر
1 توسعه اندوخته آینده 5.7% 82.9% 306 سبدگردان انتخاب مفید
2 شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه 5.5% 69.2% 242 کارگزاری فیروزه آسیا
3 آسمان آرمانی سهام 5.4% 56.4% 143 سبدگردان آسمان
4 هستی بخش آگاه 5.3% 89.3% 175 کارگزاری آگاه
5 سپهر کاریزما 5.2% 91.1% 448 سبدگردان کاریزما

در نمودار زیر پربازده‌ترین صندوق‌ های سرمایه‌گذاری قابل معامله با هم مقایسه شده‌اند:

واحدهای سرمایه‌گذاری این نوع از صندوق‌ها در بورس مورد معامله قرار می‌گیرند. بنابراین برای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها کافی است مانند سایر سهام شرکت‌های فعال در بورس، از طریق کد بورسی سفارش خرید واحدهای سرمایه‌گذاری برای این صندوق‌ها ارائه شود. این در حالی است که برای سرمایه گذاری در سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک باید برای هر سفارش واحدهای سرمایه‌گذاری جدید صادر گردد و به منظور برداشت وجوه سرمایه‌گذاری شده، باید واحدهای سرمایه‌گذاری صادر شده ابطال گردند. صندوق‌های قابل معامله خود انواع مختلفی ازجمله صندوق‌های قابل معامله سهامی، مختلط  و با درآمد ثابت می‌باشند. یکی از مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله خریدوفروش آسان واحد سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها است. قیمت هر واحد سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها از طریق عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال، پربازده‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در هفته گذشته، صندوق سپهر کاریزما با 2.9 درصد بازدهی بوده است. این صندوق در دوره‌ه یک  ساله نیز بازده 81.1 درصدی را ثبت کرده است. صندوق هستی بخش آگاه با 1.8 درصد بازدهی هفتگی، دومین صندوق پربازده هفته گذشته در بین صندوق‌های قابل معامله بوده  است. رتبه سوم را نیز صندوق آسمان آرمانی سهام با 1.7 درصد کسب کرده است. لازم به ذکر است که میانگین بازدهی صندوق‌های قابل معامله فعال در بازار سرمایه در هفته گذشته 0.55 درصد بوده است.

در جدول زیر پنج مورد از پربازده‌ترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در هفته گذشته آورده شده است (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌گذاری) :

ردیف نام صندوقبازده هفته گذشته
 (درصد)
بازده سال گذشته
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
مدیر
1 سپهر کاریزما 2.9% 81.1% 275 سبدگردان کاریزما
2 هستی بخش آگاه 1.8% 79.8% 166 کارگزاری آگاه
3 آسمان آرمانی سهام 1.7% 48.0% 136 سبدگردان آسمان
4 توسعه اندوخته آینده 1.7% 70.9% 290 سبدگردان انتخاب مفید
5 تجارت شاخصی کاردان 1.1% 61.9% 247 تامین سرمایه کاردان

در نمودار زیر پربازده‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله با هم مقایسه شده‌اند:

پربازده‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در هفته منتهی به نوزدهم اسفندماه 1397

واحدهای سرمایه‌گذاری این نوع از صندوق‌ها در بورس مورد معامله قرار می‌گیرند. بنابراین برای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها کافی است مانند سایر سهام شرکت‌های فعال در بورس، از طریق کد بورسی سفارش خرید واحدهای سرمایه‌گذاری برای این صندوق‌ها ارائه شود. این در حالی است که برای سرمایه گذاری در سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک باید برای هر سفارش واحدهای سرمایه‌گذاری جدید صادر گردد و به منظور برداشت وجوه سرمایه‌گذاری شده، باید واحدهای سرمایه‌گذاری صادر شده ابطال گردند.

صندوق‌های قابل معامله خود انواع مختلفی ازجمله صندوق‌های قابل معامله سهامی، مختلط  و با درآمد ثابت می‌باشند. یکی از مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله خریدوفروش آسان واحد سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها است. قیمت هر واحد سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها از طریق عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.