دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
6 مهر 1399

به گزارش سیگنال به نقل از ارز دیجیتال،

تیم دریپر، سرمایه‌گذار و میلیاردر مشهور حوزه فناوری، در اظهارنظر تازه خود، از آلت کوین‌هایی که در آنها سرمایه‌گذاری کرده است، نام برد.

به گزارش کوین تلگراف، دریپر که پیش‌تر موفق شده بود با شرکت در مزایده بیت کوین‌های مصادره‌شده از وب‌سایت جاده ابریشم (Silk Road)، حدود ۳۰,۰۰۰ بیت کوین بخرد، در اظهارنظر تازه خود عنوان کرده است که حداقل در ۶ آلت کوین مختلف سرمایه‌گذاری کرده است.

او در صحبت‌های اخیرش در حاشیه یک کنفرانس سرمایه‌گذاری، گفت که در بیت کوین کش، ریپل، تزوس و آراگون سرمایه‌گذاری کرده است. او در این کنفرانس گفت:

من به این حوزه ایمان دارم. فکر می‌کنم پذیرش [بیشتر] نزدیک است. برای دنیا خیلی پراهمیت است و من هم می‌خواهم که دنیا بداند و دلم می‌خواهد تمام مردم دنیا وارد این حوزه شوند.

این اظهارنظر دریپر در حالی انجام گرفته است که گفته می‌شود، سه هفته پیش حساب توییتری او هک شد و هکرها اقدام به تبلیغ بیت کوین کش کردند. در این توییت مشکوک، عنوان شده بود که دریپر بیت کوین کش خریده است. او همچنین از حساب جعلی راجر ور (Roger Ver) نیز برای ساخت بیت کوین کش تشکر کرده و این ارز دیجیتال را «نوآوری» خوانده بود.

دریپر سابقه‌ای هفت ساله در حوزه سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال دارد. او با سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌های مختلف از جمله کوین بیس، سودی چند میلیون دلاری برای خود دست و پا کرده است. او سال ۲۰۱۹، اعلام کرد که به‌نفع ارزهای دیجیتال، تمام سرمایه را از بازارهای عمومی خارج می‌کند.

دریپر از مدت‌ها پیش به‌عنوان یکی از حامیان آلت کوین‌ها شناخته می‌شد. او سال ۲۰۱۷ و پس از ثبت شکایت از ترون، تایید کرد که در عرضه اولیه این ارز دیجیتال شرکت کرده است.

او اکتبر ۲۰۱۹ (آبان ۹۸) نیز در انجمن کورا (Quora) گفت که به‌عقیده وی، ریپل در مسیر بسیار خوبی در حال حرکت است و به‌شدت رشد خواهد کرد و این رشد به افزایش قیمت آن منجر خواهد شد. او در کورا نوشت:

با نگاه به رشد سه برابری بیت کوین در طول ۵ ماه گذشته، می‌توان انتظار داشت که شرایطی مشابه برای ریپل هم رقم بخورد.

صد البته با نگاهی به این پیش‌بینی می‌توان گفت که دریپر در پیش‌بینی قیمت مهارت چندانی ندارد!

اوایل سال جاری میلادی، دریپر اعلام کرد که در پروژه مبتنی بر بلاک چین آراگون ۱ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده است. او در ازای این سرمایه‌گذاری ۱ میلیون توکن «ANT»، معادل ۲.۵۲ درصد عرضه کل این توکن، دریافت کرده است.

او سال ۲۰۱۴، چیزی در حدود ۳۰,۰۰۰ واحد بیت کوین با قیمت ۶۳۲ دلار به ازای هر واحد خرید. تا به امروز، قیمت این حجم از بیت کوین ۱,۵۰۰ درصد رشد کرده است و ارزشی معادل ۳۱۵ میلیون دلار دارد.

به نظر نمی‌رسد که دریپر قصد فروش ارزهای خود را داشته باشه؛ او چندی پیش ضمن تاکید بر پیش‌بینی سال ۲۰۱۸ خود، اعلام کرد که قیمت بیت کوین در طول ۲ سال آینده از ۲۵۰,۰۰۰ دلار عبور خواهد کرد. اگر این اتفاق بیفتد، ارزش بیت کوین‌های او ۷.۵ میلیارد دلار خواهد شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از میهن بلاکچین،

تیم دراپر میلیاردر عرصه فناوری اعلام کرد علاوه بر ۳۰,۰۰۰ بیت کوین، آلتکوین های بسیار زیادی در اختیار دارد.

تیم دراپر سرمایه‌گذار برجسته و میلیاردر عرصه فناوری که تقریبا ۳۰,۰۰۰ بیت کوین مصادر شده از سیلک رود (Silk Road) را خریداری کرده است، اعلام کرد که دارایی‌های او شامل حداقل ۶ ارز دیجیتال مختلف است.

دراپر در سخنرانی خود در کنفرانس اخیر سرمایه‌گذاری اعلام کرد که دارایی‌های او شامل بیت کوین کش، ریپل، تزوس و آراگون (Aragon) است. وی افزود:

من به ارزهای دیجیتال باور دارم. به نظرم پذیرش ارزهای دیجیتال در آستانه رخ دادن است. این موضوع برای جهان بسیار مهم است و می‌خواهم دنیا بداند و سایر افراد جهان نیز به این عرصه بپیوندند.

توکن بیت کوین در شبکه اتریوم (tBTC) مجددا راه اندازی شد

تیم دراپر آلتکوین

اظهارنظر دراپر سه هفته پس از هک‌شدن حساب توییتر او برای تبلیغ بیت کوین کش بیان شد. در این توییت بیان شده بود که شرکت VC بیت کوین کش خریده است. اما این موضوع که دراپر واقعا بیت کوین کش در اختیار دارد شرایط جدیدی برای این رویداد به وجود آورد.

دراپر طی ۷ سال گذشته یکی از سرمایه‌گذاران فعال ارز دیجیتال بوده است و سرمایه‌گذاری‌های چند میلیون دلاری در چندین استارت‌آپ و پروژه‌های تازه‌کار نظیر صرافی ارز دیجیتال کوین‌بیس انجام داده است. در سال ۲۰۱۹، وی اعلام کرده بود کاملا از بازار بورس عمومی به سمت ارزهای دیجیتال رفته است.

دراپر مدت‌ها است وارد عرصه آلتکوین ها شده است و در سال ۲۰۱۷ تایید کرد سرمایه او نیز در شکایت علیه پروژه ICO تزوس دخیل بوده است.

در فروم Quora در ماه اکتبر ۲۰۱۹، دراپر گفت به نظر او ریپل عملکرد بسیار خوبی دارد و در آستانه رشد و افزایش قیمت چشمگیر است. وی در این خصوص گفته است:

با نگاهی به افزایش ۳ برابری قیمت بیت کوین طی ۵ ماه گذشته انتظار می‌رود قیمت XRP نیز چنین رشدی داشته باشد.

این اظهارنظر نشان می‌دهد که حتی میلیاردرها نیز در پیش‌بینی قیمت‌ها خوب نیستند.

اوایل سال جاری وی اعلام کرد که وی در ازای دریافت یک میلیون توکن ANT، یک میلیون دلار در پروژه آراگون سرمایه‌گذاری کرده است. یک میلیون توکن ANT معادل با ۲.۵۲ درصد موجودی این ارز دیجیتال است.

سرمایه‌گذاری دراپر بر روی آلتکوین ها هنوز بسیار کمتر از دارایی بیت کوین او است. در سال ۲۰۱۴، وی ۳۰,۰۰۰ بیت کوین با قیمت ۶۳۲ دلار خرید. این سرمایه‌گذاری ۱۵۰۰ درصد رشد داشت و تقریبا به ۳۱۵ میلیون دلار رسیده است.

بعید است که دراپر به این زودی بیت کوین‌های خود را بفروشد. در اوایل سال جاری وی پیش‌بینی سال ۲۰۱۸ خود را مجددا بیان کرد و گفت قیمت بیت کوین طی ۲ سال آینده از ۲۵۰,۰۰۰ دلار عبور خواهد کرد. اگر پیش‌بینی دراپر محقق شود، ارزش بیت کوین‌های او به ۷.۵ میلیارد دلار خواهد رسید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

بنیاد تزوس از آگوست 2019، حدود 37 میلیون دلار به تبلیغ و توسعه اکوسیستم خود اختصاص داده است. در حال حاضر این بنیاد 635 میلیون دلار دارایی در اختیار دارد.

نگهداری ارزهای دیجیتال با استفاده از سهام گذاری در سال گذشته محبوبیت زیادی پیدا کرده است؛ ارز دیجیتال تزوس نیز که از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کند، در ماه گذشته 150 درصد افزایش قیمت داشته است.

تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال تزوس (8 اردیبهشت ماه 1399)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

رمز ارز تزوس در حال حاضر به محدوده قیمتی ماه مارس رسیده است؛ پیش از ریزش بازار ارزهای دیجیتال پیرو بحران مالی ناشی از ویروس کرونا در بازار جهانی. قیمت در حال حاضر بالای کومو قرار دارد، کوموی آینده مثبت است، چیکو اسپن بالای قیمت قرار دارد که همگی نشان دهنده قدرت روند صعودی فعلی است. در صورتی که تزوس بتواند از سد مقاومت 2.9 دلار عبور کند، انتظار می‌رود در کوتاه مدت بار دیگر سقف تاریخی قیمت خود را در محدوده 3.4 دلار تست کند.

 از طرف دیگر در صورت ادامه ریزش قیمت، انتظار حمایت خریداران در کف کانال صعودی و محدوده حمایتی 2 دلار را خواهیم داشت.

برای مشاهده اخبار و تحلیل‌های بیشتر می توانید به کانال سیگنال ارز دیجیتال (Signal_Cryptocurrencyworld) مراجعه کنید.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از میهن بلاکچین،

بانک مرکزی فرانسه ، به منظور ارائه رمزارز وابسته به بانک مرکزی این کشور از شبکه بلاک چین تزوس Tezos استفاده خواهد کرد. این کشور جزو اولین کشورهای اروپایی است که به دنبال راه‌اندازی پروژه CBDC یا ارز دیجیتال وابسته به بانک مرکزی است.

نقش ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) در نظام اقتصاد چیست؟

براساس اخبار منتشر شده در خبرگزاری‌های فرانسه، بانک Societe General فرانسه به منظور انجام تحقیقات در زمینه بلاک چین و ارزهای دیجیتال، استارتاپ Societe Generals – Forge را تاسیس کرده است. این شرکت در نظر دارد برای راه‌اندازی رمزارز وابسته به بانک مرکزی فرانسه از شبکه بلاک چین تزوس استفاده کند. این ارز دیجیتال به منظور انجام مبادلات بین بانکی در کشور فرانسه ایجاد خواهد شد. فاز تحقیق و پژوهش، گام اولیه در تمامی پروژه‌ها در کشورهای اروپایی است و کشور فرانسه در نظر دارد با پشت سر گذاشتن دیگر کشورهای اروپایی در زمینه ایجاد رمزارز وابسته به بانک مرکزی یا CBDC، در قاره اروپا پیشرو باشد.

همکاری شبکه بلاک چین تزوس و بانک مرکزی فرانسه

تزوس و بانک فرانسه

شبکه بلاکچین تزوس یک شبکه غیرمتمرکز و شبکه عمومی بلاک چین بوده که الگوریتم اجماع آن اثبات گواه سهام است. همچنین شبکه Tezos از قراردادهای هوشمند نیز پشتیبانی می‌کند. این شبکه بلاک چین دارای تیم توسعه و تیم مدیریتی بسیار پرتلاشی است و دفتر مرکزی این شبکه در شهر پاریس واقع است. از این رو برای انجام آزمایش‌های اولیه بانک مرکزی فرانسه برای راه‌اندازی ارز دیجیتال وابسته به بانک مرکزی این کشور شرایط مناسبی دارد. این شبکه بلاکچین محصولی از لابراتوار Nomadic است.

میکاییل مونی، موسس لابراتوار Nomadic در زمینه این همکاری با بانک مرکزی فرانسه گفت:

پروژه تزوس دارای تیم پشتیبانی قدرتمندی است و جامعه بسیار گسترده‌ای دارد و در حال حاضر این شبکه بلاکچین با بسیاری از پروژه‌ها در فرانسه و خارج کشور در ارتباط است. ما بسیار مفتخریم که این پروژه توسط بانک مرکزی فرانسه انتخاب شده تا بتوانیم با همکاری هم ارز دیجیتال وابسته به بانک مرکزی فرانسه را ارائه دهیم.

مدیر بانک Societe General فرانسه در سال ۲۰۱۹ اعلام کرده بود که فرانسه در نظر دارد اولین کشور اروپایی باشد که پروژه ارز دیجیتال مبتنی بر بانک مرکزی را اجرا کند. این بانک از ابتدای سال جاری میلادی فاز تحقیقاتی پروژه CBDC فرانسه را آغاز کرده و در حال حاضر با همکاری چندین موسسه و شبکه و همچنین شبکه بلاگچین تزوس، مسیر ایجاد این ارز دیجیتال را طی می‌کند.

رمزارز وابسته به بانک مرکزی در اروپا

هرچند چند کشور اروپایی به دنبال ایجاد رمزارز وابسته به بانک مرکزی خود هستند، اما به نظر می‌رسد کشور فرانسه در این مسیر جلوتر از بقیه گام برمی‌دارد. ایتالیا، لیتوانی و هلند نیز به طور جدی به دنبال ایجاد CBDC خود هستند. بانک مرکزی اروپا نیز تایید کرده است که فاز تحقیقاتی ایجاد رمزارز وابسته به این بانک را آغاز کرده اما جزئیات بیشتر در این زمینه در دسترس نیست.

شبکه بلاک چین تزوس

شبکه بلاکچین تزوس یکی از معدود شبکه‌های بلاکچین است که توسط بانک مرکزی یک کشور مورد استفاده قرار گرفته است. به دلیل ویژگی‌های این شبکه همچون عمومی بودن وغیرمتمرکز بودن به نظر انتخاب مناسبی برای بانک های مرکزی به حساب می‌آید. البته قرار داشتن دفتر مرکزی لابراتوار این شبکه بلاکچین در شهر پاریس کشور فرانسه نیز تاثیر به سزایی در این انتخاب داشته است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

از ابتدای سال جاری میلادی شاهد رشد قیمت ارزهای دیجیتال بوده‌ایم. در این میان رمزارزهایی که از الگوریتم اثبات سهام پشتیبانی می‌کنند، نسبت به میانگین مارکت رشد بیشتری داشته‌اند.

ارز دیجیتال تزوس که بیشینه قیمت تاریخی خود را در دسامبر 2017 تجربه کرده است، پس از قرار گیری در روندی نزولی با افت شدید قیمت همراه شد. همانطور که در نمودار لگاریتمی قیمت تزوس مشاهده می‌شود، پس از تشکیل واگرایی در کف کانال نزولی، شاهد تغییر روند در بازار بوده‌ایم. در حال حاضر مقاومت پیش روی قیمت، سطح 3.5 دلار است. عبور از این سد و تثبیت بالای آن، افزایش قیمت تا 5.5 دلار را به دنبال خواهد داشت.

تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال تزوس (6 اسفند ماه 1398)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

در بررسی نمودار قیمت در تایم فریم 4 ساعته شاهد تشکیل الگوی مثلث متقارن در کانال صعودی میان مدت هستیم. شکست مثلث به سمت بالا، افزایش قیمت تا 3.5 دلار در گام اول و 4 دلار در گام بعدی را به همراه خواهد داشت.

از طرف دیگر در صورتی که قیمت نتواند حمایت خط روند صعودی خود را حفظ کند، ریزش قیمت تا 2.7 دلار در گام اول و 2.3 دلار در گام بعدی را خواهیم داشت.

تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال تزوس (6 اسفند ماه 1398)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در ابتدای سال 2020 میلادی قرار داریم. شاخص ارزش بازار ارزهای دیجیتال در طول هفته گذشته، تغییرات محسوسی نداشته و در محدوده 190 میلیارد دلار قرار داشته است. از دست دادن این سطح حمایتی، کاهش ارزش بازارتا 160 میلیارد دلار را در به دنبال خواهد داشت؛ که در اینصورت میانگین قیمت ارزهای دیجیتال در بازار، 16 درصد افت خواهد کرد.

تحلیل تکنیکال هفتگی قیمت ارزهای دیجیتال (هفته اول دی ماه 1398)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

از سوی دیگر حمایت در سطح فعلی می‌تواند باعث رشد شاخص تا خط روند نزولی شود. با عبور از این خط، تارگت‌های بعدی 220 میلیارد دلار و 270 میلیارد دلار خواهند بود.

اما با بررسی نمودار روزانه شاخص تسلط بیت‌کوین (BTC.D) مشاهده می‌شود که سهم بیت‌کوین از بازار ارزهای دیجیتال در حال افزایش است و در اهداف تعیین شده برای شاخص ارزش بازار،  در صورت ریزش، آلت‌کوین‌ها افت قیمت بیشتری را تجربه خواهند کرد و در صورت افزایش شاخص، رشد کمتری خواهند داشت.

تحلیل تکنیکال هفتگی قیمت ارزهای دیجیتال (هفته اول دی ماه 1398)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

در میان رمزارزهای برتر بازار، اتریوم کلاسیک با 17.39 درصد رشد، بیشترین سود و تزوس با 12.13 درصد کاهش قیمت نسبت به هفته گذشته، بیشترین زیان را پشت سر گذاشتند.

قیمت هر بیت کوین: 7264 دلار ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال: 187 میلیارد دلار سهم بیت‌کوین در بازار ارزهای دیجیتال: 70.65 درصد
  قیمت (دلار) تغییر (24 ساعت) % تغییر (هفته) %
بیت کوین 7264 $ 1.8 % – 1.35 % –
اتریوم 132.23 $ 1.86 % – 3.17 %
اتریوم کلاسیک (بیشترین سود هفته) 4.63 $ 1.87 % 17.39 %
تزوس (بیشترین ضرر هفته) 1.32 $ 1.96 % –12.13 % –

در جدول زیر بیشترین بازدهی و زیان هفته مارکت ارزهای دیجیتال ارائه شده است. لازم به توضیح است که مبادله رمزارزهای با ارزش بازار کمتر از 90 میلیون دلار، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود وجدول ذیل صرفا برای آشنایی با نوسانات کلی بازار ارزهای دیجیتال ارائه شده است.

تحلیل تکنیکال هفتگی قیمت ارزهای دیجیتال (هفته اول دی ماه 1398)
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از کوینیت،

پروژه‌ی رمزارزی اتریوم پس از راه‌اندازی ویژگی‌های جدیدی را به صنعت رمزارزها پیشنهاد کرده است. در حقیقت امکان ایجاد قرارداد‌های هوشمند، راه‌اندازی برنامه‌های غیرمتمرکز کاربردی(dApps) و سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز(DeFi) در زمان راه‌اندازی بیت کوین وجود نداشته است. با این وجود، همزمان با بلوغ این پروژه‌ی رمزارزی نقاط ضعف و موانع گسترش آن نیز مشخص شده است و توسعه‌دهندگان تلاش می‌کنند با اعمال بروزرسانی اتریوم ۲ موانع را پشت سر بگذارند. در همین زمان دیگر پروژه‌های رمزارزی با بهره‌گیری از تجارب اتریوم و ارائه‌ی راه‌کارها و ویژگی‌های مختلف نیز تلاش می‌کنند تا جایگاه اتریوم را تسخیر کنند. در این مقاله با مهم‌ترین رقبای اتریوم آشنا خواهیم شد.

رقابت اتریوم و دیگر آلت کوین‌ها

خبرهای منتشر شده از فرآیند توسعه‌ی اتریوم نشان می‌دهند که به زمان راه‌اندازی اتریوم ۲ بسیار نزیک شده‌ایم. در حقیقت، فعالیت توسعه‌دهندگان باوجود راه‌اندازی متزلزل شبکه‌ی آزمایشی مدالا توسعه‌ی شبکه‌ی اتریوم همچنان بر برنامه‌ی زمان‌بندی منطبق است. رائول جردن(Raul Jordan)؛ توسعه دهنده‌ی آزمایشگاه پریسماتیک لبز در مقاله‌ای اظهار داشت که ایجاد نخستین بلاک در شبکه‌ی اتریوم ۲ دو یا سه ماه پس از راه‌اندازی شبکه‌ی آزمایشی مدالا به‌طور ایده‌آل امکان‌پذیر است.

ایده‌ی بروزرسانی اتریوم از زمان راه‌اندازی این پروژه در سال ۲۰۱۵ وجود داشته است. مدت زمان لازم برای راه‌اندازی اتریوم ۲ این واقعیت را نشان می‌دهد که تعویض موتور یک وسلیه‌ی نقلیه‌ی در حال حرکت از ساختن وسیله از ابتدا دشوارتر است.

بسیاری از توسعه‌دهندگان از سال ۲۰۱۵ تاکنون فرصت یافتند تا پروژه‌های رمزارزی خودشان را راه‌اندازی کنند و اغلب طوری طراحی شده‌اند که بر همان مشکلاتی که اتریوم ۲ برای برطرف ساختن آن‌ها تلاش می‌کند، غلبه کنند یا حتی ویژگی‌های جذابتری را نیز ارائه کنند. در حالی که اتریوم ۱ برای نخستین مرتبه ویژگی‌های کاربردی را در صنعت رمزارزها ارائه کرده است، اتریوم ۲ در شرایطی راه‌اندازی خواهد شد که صنعت بلاکچین به شدت گسترش یافته است.

ویژگی‌های جدید پروژه‌های بلاکچینی
ویژگی‌های جدید پروژه‌های بلاکچینی

بدون شک با گذشت زمان رقابت میان پروژه‌های رمزارزی سخت‌تر می‌گردد. زمانی که ایاس در سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی گردید، فعالان صنعت رمزارزها این پروژه را به عنوان رقیب اتریوم در نظر نمی‌گرفتند اما هم‌اکنون به یکی از رقبای اتریوم تبدیل شده است. در حالی که رقابت میان پروژه‌های رمزارزی افزایش یافته است، در این مقاله به بررسی چگونگی رفع مشکلات توسط اتریوم در مقایسه با دیگر پروژه‌های رمزارزی می‌پردازیم.

کاردانو در برابر اتریوم ۲

بر اساس گزارش کوینیت، پروژه‌ی رمزارزی کاردانو(Cardano) به یکی از محبوب‌ترین رقبای اتریوم تبدیل شده است. این پلتفرم توسط چارلز هاسکینسون(Charles Hoskinson)؛ یکی از بنیان‌گذاران اصلی اتریوم توسعه داده شده است. وی در سال ۲۰۱۴ پروژه‌ی اتریوم را ترک کرد و بنیاد آی‌او‌اچ‌کی(شرکتی که پروژه‌ی رمزارزی کاردانو را خلق کرده است) را تاسیس کرده است.

کاردانو
کاردانو

کاردانو به دلیل اعمال بروزرسانی شلی(Shelly) در شبکه‌ی اصلی این پروژه، در سال جاری میلادی مورد توجه فعالان صنعت رمزارزها قرار گرفته است. در نتیجه، سپرده‌گذاری در شبکه‌ی کاردانو معرفی گردید و قیمت توکن آدا(ADA) به‌طور قابل توجهی افزایش یافته است. با این وجود، کاردانو نیز همانند اتریوم ۲ در یک مسیر بلند مدت توسعه داده خواهد شد. در این میان، بروز رسانی شلی تنها فاز دوم توسعه‌ی این پروژه‌ی رمزارزی را تشکیل می‌دهد و سه فاز دیگر نیز در آینده اجرا خواهند شد. در فاز بعدی ویژگی قرارداد‌های هوشمند راه‌اندازی خواهد شد و پس از آن بروزرسانی‌های مرتبط با افزایش مقیاس‌پذیری و مدیریت شبکه نیز ارائه خواهد شد.

کاردانو برخلاف اتریوم ۲ در نهایت از یک مُدل مدیریت زنجیره بهره می‌برد. یکی از نمایندگان شرکت کوانت استمپ(Quantstamp) که در طول ماه‌های اخیر کُد پروژه‌ی کاردانو را بررسی کرده است، معتقد است که این پروژه‌ی رمزارزی در نهایت دیگر پروژه‌های مبتنی بر مدیریت بر روی زنجیره همانند تزوس(Tezos) را کنار خواهد زد و پس از اتریوم به دومین انتخاب کاربران برای پلتفرم انعقاد قرارداد‌های هوشمند تبدیل خواهد شد.

تزوس در برابر اتریوم ۲

پروژه‌ی رمزارزی تزوس(Tezos) در سال ۲۰۱۸ و در یک مکان مشترک با اتریوم راه‌اندازی شده است، در حقیقت بنیاد اتریوم و بنیاد تزوس در نزدیکی یکدیگر و در کریپتو ولی(Crypto Valley) قرار دارند. این پروژه‌ی رمزارزی توسط آرتور و کاتلین بریتمن(Kathleen Breitman) توسعه داده شده است. با این وجود، روابط میان برتمن و بنیاد تزوس به‌طور مشهودی مملوء از درگیری بوده است.

تزوس
تزوس

تزوس بر پایه‌ی الگوریتم اجماع اثبات سهام واگذاری شده(Delegated Proof Of Stake) ساخته شده است که با عنوان الگوریتم اثبات سهام مایع(Liquid Proof Of Stake) نیز شناخته می‌شود. با این وجود، محققان دریافتند که تمرکززدایی پروژه‌ی رمزارزی تزوس در سطح پایین‌تری نسبت به اتریوم قرار خواهد گرفت. در حقیقت اتریوم نسبت به بسیاری از رقبای خود که بر الگوریتم اجماع اثبات سهام واگذاری شده مبتنی هستند، سطح بالاتری از تمرکززدایی را ارائه می‌کند. این موضوع احتمالا به این دلیل اتفاق می‌افتد که تزوس محدودیتی در تعداد گره‌ها ایجاد نمی‌کند. بنابراین پروژه‌های تزوس و اتریوم ۲ احتمالاً از نظر امنیت و توان عملیاتی با یکدیگر رقابت خواهند کرد. با این وجود، مُدل مدیریت بر روی زنجیره‌ی تزوس مهم‌ترین تفاوت این دو پروژه‌ی رمزارزی را تشکیل می‌دهد.

توسعه‌دهندگان تزوس در زمان طراحی این پروژه تنها ایجاد یک پروژه‌ی رمزارزی پایدار را هدف قرار داده‌اند. در این پروژه‌ به‌طور مشابه با کاردانو هر کسی که حداقل شرایط سپرده‌گذاری را در اختیار داشته باشد، قادر خواهد بود برای بروزرسانی پروتکل رای دهد که پس از تصویب به‌طور مستقیم اعمال می‌گردد. اما مدیریت شبکه‌ی اتریوم به‌طور متضاد در خارج از شبکه اجرا می‌گردد و همچنان برای تغییر این روش مدیریتی تصمیم‌گیری نشده است. با این وجود، هیج یک از این دو روش مدیریتی به عنوان یک روش برتر به اثبات نرسیده است.

آر‌اس‌کی در برابر اتریوم ۲

پروژه‌ی رمزارزی روت استاک یا به اختصار آر‌اس‌کی(RSK) در اواخر ۲۰۱۷ میلادی راه‌اندازی شده است و هیجان زیادی را نسبت به ارائه‌ی ویژگی قرارداد‌های هوشمند در بیت کوین ایجاد کرده است. بعلاوه، در حالی که این پروژه ظرفیت پردازش صدها تراکنش در هر ثانیه را ارائه می‌کند، اتریوم را نیز از نظر قدرت مقیاس‌پذیری به‌طور جدی تهدید می‌کند.

آر‌اس‌کی همچنین با بیت کوین به‌طور ترکیبی استخراج می‌گردد. این پروژه‌ی رمزارزی هم‌اکنون ۴۸ درصد از هش‌ریت شبکه‌ی بیت کوین را تشکیل می‌دهد و یکی از رقبای واقعی اتریوم از نظر دستیابی به امنیت شبکه از طریق تمرکززدایی محسوب می‌گردد.

آر‌اس‌کی با حمایت شرکت مادر خود یعنی آی‌او‌وی لبز(IOV Labs) از جنبه‌های مختلفی همانند رقابت با اتریوم، سازگاری و گسترش در حوزه‌ی سیستم اقتصادی غیرمتمرکز به موفقیت دست یافته است.

آر‌اس‌کی در ابتدای سال جاری میلادی یک پل ارتباطی با اتریوم راه‌اندازی کرده است. در نتیجه، کاربران قادر خواهند بود در میان دو پلتفرم رمزارزهای مبتنی بر آر‌اس‌کی و توکن‌های دارای ضریب(Leveraged Tokens) را ارسال کنند. دیگو گوتیرز زالدیوار(Diego Gutierrez Zaldivar)؛ مدیرعامل آی‌او‌وی لبز معتقد است که این ویژگی(قابلیت تعامل با دیگر شبکه‌های بلاکچینی) به جای رویکرد رقابتی اهرم مناسبی برای پذیرش تکنولوژی بلاکچین محسوب می‌گردد:

ما معتقدیم که بیت کوین، آر‌اس‌کی، اتریوم و دیگر پروژه‌های بلاکچینی باز شبکه‌ای از دیگر شبکه‌های بلاکچینی یا اینترنت دارایی‌ها را تشکیل خواهند داد که به زیرساخت مالی و اجتماعی آینده تبدیل خواهد شد. قابلیت همکاری کلید اصلی اطمینان از شکوفایی و پذیرش تکنولوژی بلاکچین است. Diego Gutierrez Zaldivar

کوانتوم در برابر اتریوم ۲

پروژه‌ی رمزارزی کوانتوم(Qtum) در سال جاری میلادی اجرای یک فورک موفق را تجربه کرده است و در همین راستا بخش بزرگی از نقشه‌ی راه این پروژه محقق شده است. کوانتوم به‌طور مشابه با اتریوم ۲ بر پایه‌ی الگوریتم اجماع اثبات سهام راه‌اندازی شده است. با این وجود، حداقل دارایی مورد نیاز برای سپرده‌گذاری در شبکه‌ی اتریوم ۲ سی و دو اتر تعیین شده است و از نظر تعدادی از فعالان صنعت رمزارزها این محدودیت به یکی از موانع مشارکت در این حوزه تبدیل خواهد شد. کوانتوم طوری طراحی شده است تا اطمینان حاصل گردد که هر کسی قادر خواهد بود در برنامه‌ی سپرده‌گذاری این پروژه‌ی رمزارزی شرکت کند.

ویژگی سپرده‌گذاری آفلاین در کوانتوم به تازگی راه‌اندازی شده است و در نتیجه این پروژه‌ی رمزارزی تنها پروژه‌ی محسوب می‌گردد که امکان سپرده‌گذاری دارایی‌هایی که در کیف‌پول سرد به‌طور آفلاین ذخیره شده‌اند را فراهم می‌کند. در تمامی برنامه‌های سپرده‌گذاری بیشترین پاداش از طریق جمع‌آوری بیشترین حجم از رمزارزها حاصل می‌گردد. با این وجود، پروژه‌ی رمزارزی کوانتوم شرط حداقل دارایی مورد نیاز برای سپرده‌گذاری را حذف کرده است.جردن ارلز(Jordan Earls) یکی از بنیان‌گذاران پروژه‌ی کوانتوم اظهار داشت:

ما حرکت پروژه‌های رمزارزی به سوی به‌کارگیری الگوریتم اثبات سهام را با توجه به حفظ انرژی، کاربر پسندی و امنیت رویکرد منطقی ارزیابی می‌کنیم. از طرفی معتقدیم که الگوریتم قدیمی‌تر اثبات کار ذاتا نسبت به الگوریتم اثبات سهام از امنیت بالاتری برخوردار است. اگرچه با افزایش حملات به پروژه‌های رمزارزی مبتنی بر الگوریتم اثبات کار همانند اتریوم کلاسیک این دیدگاه غیر واقعی به‌نظر می‌رسد. در نتیجه فکر می‌کنیم که این موضوع نشان می‌دهد در آینده الگوریتم اثبات سهام به‌طور گسترده‌تری در شبکه‌های بلاکچینی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. Jordan Earls

آزادی توسعه‌دهندگان

کوانتوم همچنین با استفاده از ماشین مجازی اتریوم راه‌اندازی شده است. این موضوع نشان می‌دهد که این پروژه‌ی رمزارزی می‌تواند از ویژگی‌های اتریوم ۲ همانند شاردینگ بهره‌مند گردد. با این وجود، برخلاف اتریوم که هم‌اکنون به زبان برنامه‌نویسی سولدیتی(Solidity) محدود شده است، توسعه‌دهندگان کوانتوم می‌توانند برنامه‌های غیرمتمرکز خودشان را با زبان‌های رایج و متنوع‌تری ایجاد کنند.

شبکه‌ی متیک در برابر اتریوم ۲

پروژه‌ی رمزارزی متیک(Matic) که در لای دوم شبکه‌ی اتریوم راه‌اندازی شده است، مزایای رقابتی گسترده‌ای را همانند سازگاری با توکن‌های مبتنی بر استاندارد ای‌آر‌سی۲۰(ERC-20) پیشنهاد می‌کند. با این وجود، متیک مقیاس‌پذیری گسترده‌تری را با ظرفیت ۶۵ هزار تراکنش در هر ثانیه پیشنهاد می‌کند. این پروژه در زمان راه‌اندازی توسط صرافی بایننس( به صورت راه‌اندازی پیشنهاد اولیه‌ی توکن در صرافی‌ها) و بخش سرمایه‌گذاری صرافی کوین‌بیس(به عنوان نخستین سرمایه‌گذار) پشتیبانی شده است. متیک همچنین برای افزایش توان عملیاتی با دیگر پروژه‌های رمزارزی همانند دسنترالند(Decentraland) همکاری کرده است.

بنابراین، درصورتی که اتریوم ۲ مقیاس‌پذیری بالاتری را در این شبکه ارائه کند، آیا پروژه‌های فعال در روی لایه‌ی دوم همانند متیک بی‌فایده خواهند شد؟ سن‌دیپ نیل‌ویل(Sandeep Nailwal)؛ مدیر ارشد عملیات متیک معتقد است که اتریوم ۲ با همان چالش‌های مقیاس‌پذیری متیک مواجه نیست. وی اظهار داشت:

اتریوم ۲ مقیاس‌پذیری را به‌طور نامحدود ارائه نمی‌کند. با فرض دستیابی به بهترین سناریو ۶۴ شارد(تعداد تقسیم‌بندی‌ها برای افزایش سرعت تراکنش‌ها) که در آن زنجیره‌های شاردینگ به زنجیریه‌ی کنونی شبکه‌ی اتریوم شباهت دارد. درصورتی که فرض کنیم ظرفیت هر زنجیره به کمک الگوریتم اثبات سهام تا میزان ۵۰ تراکنش در ثانیه بهبود یابد، در نهایت اتریوم ۲ تنها ظرفیت ۳۲۰۰ تراکنش در هر ثانیه را ارائه خواهد کرد. Sandeep Nailwal

ترون در برابر اتریوم ۲

ترون(Tron) در سال ۲۰۱۷ با هدف رقابت با اتریوم راه‌اندازی شده است و جاستین سان(Justin Sun) هدایت این پروژه‌ی رمزارزی را بر عهده دارد. این پلتفرم پس از خرید شرکت بیت تورنت به پیشرفت‌های چشمگیری دست‌یافته است. شرکت تتر در مارس ۲۰۱۹ اعلام کرد که رمزارز پایدار یو‌اس‌دی‌تی(USDT) را با استفاده از استاندارد تی‌آر‌سی ۲۰(TRC-20) بر روی شبکه‌ی تتر منتشر می‌کند. به دلیل ظرفیت بالاتر ترون در مقایسه با اتریوم تنها در طول شش ماه حجم رمزارزهای پایدار یو‌اس‌دی‌تی شبکه‌ی ترون به ۱۲ درصد از کل رمزارزهای پایدار منتشر شده رسیده است.

ترون
ترون

با این وجود، با توجه به ایجاد ترون بر پایه‌ی الگوریتم اثبات سهام واگذاری شده مقیاس‌پذیری این پروژه هزینه‌‌هایی را در پی دارد. لوسین چن(Lucien Chen)؛ یکی از بنیان‌گذاران ترون در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که به دلیل ماهیت «شبه غیرمتمرکز» ترون که با هدف این شرکت برای ایجاد «وب غیرمتمرکز» در تضاد است، این شرکت را ترک می‌کند. در مقابل اتریوم ۲ با بیش از ۱۶ هزار تایید کننده در زنجیره‌ی بیکن راه‌اندازی خواهد شد.

الروند در برابر اتریوم ۲

الروند(Elrond) یکی از جدیدترین رقبای اتریوم محسوب می‌گردد که شبکه‌ی اصلی آن در ماه جولای راه‌اندازی شده است. با وجود دستیابی شبکه‌ی آزمایشی این پروژه به ظرفیت ۲۶۰ هزار تراکنش در هر ثانیه به کمک مکانیسم شاردینگ تطبیق‌پذیر(Adaptive State Sharding Mechanism) از نظر مقیاس‌پذیری اتریوم ۲ با رقیب قدرتمندی مواجه خواهد شد.

دنیل سرب(Daniel Serb)؛ رئیس توسعه‌ی کسب و کار الرود اظهار داشت که رویکرد این پروژه در استفاده از مکانیسم شاردینگ با اتریوم ۲ قابل مقایسه است. هر دو پروژه گره‌های شبکه، تراکنش‌ها و وضعیت شبکه‌ی بلاکچین را برای دستیابی به توان عملیاتی بالا تقسیم می‌کنند. با این وجود، الرود در زمان راه‌اندازی مکانیسم شاردینگ را به‌طور محدود مورد استفاده قرار داده است و قادر به پردازش ۱۵ هزار تراکنش در هر ثانیه است. با این وجود، این پروتکل امکان افزایش تقسیم‌بندی به‌طور کاملا پویا را بسته به ترافیک شبکه ایجاد کرده است. در مقابل میزان تقسیم‌پذیری مکانیسم شاردینگ اتریوم به ۶۴ محدود شده است. در نتیجه انعطاف‌پذیری الرود در پیاده‌سازی شاردینگ ممکن است در بلند مدت توجه توسعه دهندگان را به این پروژه‌ی رمزارزی جلب کند. سرب اظهار داشت:

یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های الرود این است که نویسندگان قرارداد‌های هوشمند ۳۰ درصد از هزینه‌ی گس مصرف شده توسط قرارداد منتشر شده را به عنوان حق امتیاز دریافت می‌کنند و در نتیجه کاربران برای تامین این پاداش مجبور به پرداخت هزینه‌ی بیشتری نیستند. قرارداد‌های هوشمند الرود قابل ارتقاء هستند، این ویژگی یقیناً امکان ادامه‌ی حیات را برای این پروژه فراهم می‌کند. Daniel Serb

آلگورند در برابر اتریوم ۲

پروژه‌ی رمزارزی آلگورند(Algorand) ایده‌ی پروفسور سیلویو میکالی(Silvio Micali) استاد موسسه‌ی فن‌آوری ماساچوست(Massachusetts Institute of Technology) و برنده‌ی جایزه‌ی جایزه‌ی تیورینگ(Turing Award) است که در سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی شده است. ادعا شده است که آلگورند اولین پروژه‌ی رمزارزی است که از الگوریتم اجماع «اثبات سهام خالص» برای کسب اطمینان از امنیت شبکه استفاده می‌کند و در نتیجه امکان آسیب دیدن شبکه از سوی مالکان خُرد توکن‌های آلگو(ALGO) وجود ندارد.

الگروند
الگروند

پروژه‌ی رمزارزی آلگورند در زمینه‌ی توسعه‌ی پلتفرم قادر خواهد بود با اتریوم ۲ رقابت کند. شرکت‌های تتر(Tether) و یو‌اس‌دی کوین(USD Coin) بر روی شبکه‌ی آلگورند نیز فعالیت دارند. پروپس‌پروجکت(Props Project)؛ شبکه‌ی غیرمتمرکز برای اپلیکیشن‌ها از یک شبکه‌ی بلاکچین خصوصی به شبکه‌ی آلگورند مهاجرت کرده است.

پائول ریجل(Paul Riegle)؛ مدیر محصولات آلگورند اخیراً اظهار داشت که در آخرین بروزرسانی این پروژه سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز مورد توجه قرار گرفته است و ویژگی ریکی‌اینگ(Rekeying) جذاب‌ترین بخش بروزرسانی محسوب می‌گردد. هم‌اکنون، درصورتی که کاربران در سرویس‌های مولتی سیگنیچر(دارای چند کلید) تقاضای تغییر کلید خصوصی را داشته باشند، اوپراتور کیف‌پول با مشکلاتی مواجه خواهد شد. این ویژگی امکان تغییر آسان یک کلید در آدرس‌های مولتی سیگنیچر که توسط یک قرارداد هوشمند مدیریت می‌شوند را فراهم می‌کند. این ویژگی به سرویس‌دهندگان کمک می‌کند تا در حوزه‌ی سیستم‌های اقتصادی غیرمتمرکز خدمات نگه‌داری از دارایی کاربران را به‌ آسانی ارائه ‌کنند.

کازموس در برابر اتریوم ۲

پروژه‌ی رمزارزی کازموس(Cosmos) در سال ۲۰۱۹ و به عنوان نخستین پلتفرمی که قابلیت همکاری پروژه‌های بلاکچینی را فراهم می‌کند، راه‌اندازی شده است. این پروژه توسط شرکت تندرمینت(Tendermint) توسعه داده شده است که یک بنیاد غیرانتفاعی توسعه‌دهنده‌ی بلاکچینی محسوب می‌گردد.

در حالی که قابلیت همکاری یکی از مهم‌ترین موضوعات مورد تمرکز صنعت بلاکچین را در سال ۲۰۲۰ تشکیل می‌دهد، این ویژگی می‌تواند برتری کازموس نسبت به اتریوم ۲ را به همراه داشته باشد. اما برخی از فعالان صنعت رمزارزها معتقدند که قابلیت همکاری همانند جریان کشنده تمامی کشتی‌ها(پروژه‌های بلاکچینی مرتبط) را نابود می‌کند، در حالی که بخش دیگری از فعالان دیدگاه متفاوتی دارند. بیلی رنکمپ(Billy Rennekamp)؛ مدیر کمک‌های مالی در بنیاد اینترچین(Interchain) معتقد است که قابلیت همکاری همانند دیگر پلتفرم‌های بلاکچینی برای اتریوم ۲ نیز سودمند است:

ایجاد اکوسیستم گسترده و متنوع از شبکه‌های بلاکچینی هدف نهایی تعبیه‌ی ویژگی قابلیت همکاری محسوب می‌گردد، اتریوم ۲ با استفاده از ارتباطات درون شبکه‌‌ی بلاکچینی(Inter-Blockchain Communication) و اینترنت شبکه‌های بلاکچینی یا اینترچین(Interchain) منعطف باقی می‌ماند. درصورتی که اتریوم ۲ تکنولوژی ارتباطات درون شبکه‌‌ی بلاکچینی را برای ایجاد ارتباط متقابل در ویژگی شاردینگ مورد استفاده قرار دهد، قادر خواهد بود از این ویژگی برای ارتباط متقابل میان شبکه‌های بلاکچینی نیز استفاده کند. Billy Rennekamp

این پروژه‌ی رمزارزی افزایش مقیاس‌پذیر را با استفاده از الگوریتم اجماع تحمل خطای بیزانت(Byzantine Fault Tolerance Consensus) پیشنهاد می‌دهد. ایتان بوچمن(Ethan Buchman)؛ یکی از بنیان‌گذاران پروژه‌ی رمزارزی کازموس اظهار داشت که الگوریتم کلاسیک اجماع تحمل خطای بیزانت ساده‌ترین و قابل انعطاف‌ترین مکانیسم دست‌یابی به اجماع محسوب می‌گردد. طراحی تندرمینت وابستگی موتور اجماع تحمل خطای بیزانت را به سیستم اقتصادی مبتنی بر اثبات سهام تغییر می‌دهد و امکان آزمایش گسترده‌تر این مکانیسم را فراهم می‌کند.

آردور در مقابل اتریوم ۲

پروژه‌ی رمزارزی آردور(Ardor) در ابتدای سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی شده است و به عنوان یکی از پلتفرم‌های پیشگام در معماری چند زنجیره‌ای بر پایه‌ی الگوریتم اجماع اثبات سهام شناخته می‌شود. آردور بر پایه‌ی «ساختار زنجیره‌ی والدین و فرزندان(Parent And Child Chain Structure)» اجرا می‌شود که توان عملیاتی بالاتری را در مقایسه با بلاکچین‌های خطی همانند بیت کوین و اتریوم پیشنهاد می‌کند. این ساختار را می‌توان با مکانیسم شاردینگ اتریوم ۲ مقایسه کرد که در آن زنجیره‌ی بیکن اتریوم(Beacon Chain) به زنجیره‌های کوچکتر و زیرساخت‌هایی که به‌طور موازی با هم فعالیت می‌کنند، تقسیم می‌شود.

اردور
اردور

با این وجود، آردور دارای ویژگی مهم دیگری است که توسعه‌دهندگان فعال در صنعت بلاکچین اغلب از آن صرفنظر می‌کنند. در حقیقت، اوپراتور‌های زنجیره‌ی فرزندان آردور می‌توانند توکن‌های خودشان را که با زنجیره‌ی والد نیز سازگار است را منتشر کنند. لیور یافی(Lior Yaffe)؛ بنیان‌گذار و مدیرعامل جلوردیا که آردو و ان‌ایکس‌تی را اداره می‌کند، اظهار داشت: «سیستم دسته‌بندی زنجیره‌ی فرزندان آلورد توسعه‌دهندگان برنامه‌ها را قادر می‌سازد تا هزینه‌ی کارمزد تراکنش‌ها را به سود کاربرانشان برعهده بگیرند و به‌طور اختیاری با استفاده از زنجیره‌های عمومی غیرمجاز، اپلیکیشن‌های ترکیبی امن و مجاز ایجاد کنند. وی افزود که هر دو ویژگی در شبکه‌ی اصلی قابل دسترس است. وی همچنین نسبت به زمان راه‌اندازی اتریوم ۲ ابزار تردید کرده است.

نو‌آوری‌های رقبای اتریوم حیات آن‌ها را تضمین می‌کند

اگرچه تمامی پلتفرم‌های بلاکچینی اشاره شده در این مقاله دارای مزایای آشکاری هستند، هیچ یک از این پروژه‌ها از نظر میزان پذیرش جایگاه اتریوم را تسخیر نکرده‌اند. با این وجود، در حالی که پیاده‌سازی کامل اتریوم ۲ ممکن است تا یک سال به‌طور بینجامد، در این فاصله‌ی زمانی امکان تغییر شرایط نیز وجود دارد.

با این وجود، در صورتی‌که اتریوم به‌طور موفق برتری خود را در آینده نیز حفظ کند، دستاورد‌های این پروژه‌های رمزارزی در زمینه‌ی قابلیت همکاری و مقیاس‌پذیری نشان می‌دهد که امکان ادامه‌ی حیات آن‌ها در آینده نیز وجود خواهد داشت.

نظر شما نسبت به ویژگی‌های پیشنهاد شده از سوی رقبای احتمالی اتریوم چیست؟ آیا اتریوم در آینده جایگاه خود را به دیگر رقبا واگذار خواهد کرد و یا راه‌اندازی اتریوم ۲ همچنان حفظ جایگاه کنونی اتریوم نسبت به دیگر پروژه‌های رمزارزی را تضمین می‌کند؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

6.56 درصد، نرخ افزایش قیمت بیت‌کوین نسبت به هفته گذشته است. پادشاه ارزهای دیجیتال بار دیگر کف کانال نزولی خود را تست کرد. این موضوع ریزش شدید قیمت در بازار کریپتوکارنسی راه به همراه داشت به طوری که ریپل کمترین مقدار خود در دو سال اخیر را تجربه کرد.

در ادامه اما خریداران قیمت بیت‌کوین را مساعد ارزیابی کردند و شاهد افزایش حجم مبادلات و رشد قیمت بوده‌ایم.

تحلیل تکنیکال بیت کوین هفته چهارم آذرماه 98
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

همانطور که ملاحظه می‌کنید، قیمت بین کومو و کیجن سن قرار گرفته است. در صورتی که بیت‌کوین حمایت فعلی خود را از دست بدهد، انتظار ریزش قیمت تا 6400 دلار در گام اول و 5700 دلار در گام بعدی را خواهیم داشت.

با بررسی نمودار روزانه شاخص تسلط بیت‌کوین (Bitcoin Dominance) ، ضعف روند آلت‌کوین‌ها در روزهای اخیر مشهود است. همانطور که در نمودار ملاحظه می‌شود، سهم بیت‌کوین از بازار در حال افزایش است. در ادامه در صورتی که این شاخص بتواند از سد 71 درصد عبور کند، انتظار افزایش تا 74 درصد را خواهیم داشت. تا زمانی که شاخص در روند صعودی خود قرار دارد، نگهداری بلند مدت آلت‌کوین‌ها چندان توصیه نمی‌شود.

 در تصویر زیر نمودار روزانه شاخص تسلط بیت‌کوین را مشاهده می‌کنید.

شاخص تسلط بیت کوین هفته چهارم آذرماه 98
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

اما در میان رمزارزهای برتر از نظر ارزش بازار، HedgeTrade با 41.48 درصد رشد قیمت، بیشترین سود و رمزارز تزوس با 12.2 درصد کاهش قیمت، بیشترین ضرر هفته را تجربه کرده‌اند.

قیمت هر بیت‌کوین: 7337.44 دلار
ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال: 189 میلیارد دلار
شاخص تسلط بیت‌کوین:70.57 درصد
  قیمت (دلار) تغییر (24 ساعت) % تغییر (هفته) %
بیت کوین 7337.4 $ 2.04 % – 6.56 %
اتریوم 128.8 $ 1.99 % – 3.29 % –
Hedge Trade (بیشترین سود هفته) 1.58 $ 1.02 % – 41.48 %
تزوس (بیشترین ضرر هفته) 0.0145 $ 0.64 % – 12.2 % –

در جدول زیر بیشترین بازدهی و زیان هفته مارکت ارزهای دیجیتال ارائه شده است. لازم به توضیح است که مبادله رمزارزهای با ارزش بازار کمتر از 90 میلیون دلار، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود وجدول ذیل صرفا برای آشنایی با نوسانات کلی بازار ارزهای دیجیتال ارائه شده است.

بیشتریت سود و زیان ارزهای دیجیتال هفته چهارم آذرماه 98
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

چهارم دسامبر صرافی بزرگ ارز دیجیتالی بایننس اعلام کرد که از پاداش‌دهی فرآیند اثبات سهام تزوس پشتیبانی می‌کند. اولین پاداش 20 ژانویه پرداخت خواهد شد و در ادامه 20ام هر ماه این روند تکرار می‌شود. ماه سپتامبر مدیرعامل بایننس از احتمال خرید سهام تزوس خبر داده بود. کوین بیس نیز به کسانی که ویدیوهای آموزشی تزوس را ببینند، پاداش خواهد داد.

شرکت فرانسوی کیف پول سخت افزاری لجر از پشتیبانی فرآیند سهامداری تزوس خبر داد. با این خبر سهامداران این ارز دیجیتال از امنیت بالاتر سرمایه‌گذاری نیز بهره‌مند خواهند شد. این عوامل در کنار یکدیگر دست به دست هم دادند تا علیرغم روند نزولی قیمت بیت‌کوین در طول یک ماه و نیم گذشته، تزوس با رشد 80 درصدی قیمت مواجه شود.

تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال تزوس (20 آذر ماه 1398)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

در تاریخ 8 نوامبر، میانگین نمایی 20 روزه (خط زرد رنگ) میانگین نمایی 60 روزه (خط صورتی رنگ) را به سمت بالا شکست. در ادامه روند صعودی، تزوس از مقاومت سقف کانال میان‌مدت خود نیز عبور کرده اما در تلاش برای تثبیت بالای محدوده 1.45 دلار ناکام مانده است. در نمودار روزانه قیمت شاهد تشکیل الگوی تری پوش  پترن هستیم؛ در سه تلاش صورت گرفته برای افزایش قیمت، حجم مبادلات کاهش یافته و در مکدی نیز واگرایی منفی دیده می‌شود. در ادامه انتظار خواهیم داشت در صورتی که سقف کانال نزولی میان ‌مدت به سمت پایین شکسته شود، در گام اول تا 1.07 دلار و در گام بعدی تا 0.9 دلار ریزش قیمت داشته باشیم.

از طرف دیگراین نکته را نیز نباید فراموش کرد که عمدتا قیمت بیت‌کوین بر روی رمزارزهای برتر بازار تاثیر بسزایی دارد و می‌توان کاهش قدرت روند را ناشی از ریزش قیمت بیت‌کوین در نظر گرفت. اگر قیمت در محدوده سقف کانال نزولی حمایت شود، بازار بار دیگر محدوده 1.45 دلار را تست خواهد کرد و در صورتی که بتواند از سد آن عبور کند، تارگت بعدی 1.8 دلار خواهد بود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

هفته گذشته، کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا (SEC)، به گروه سرمایه گذاری دیجیتال نیویورک (NYDIG)، در مورد ارائه ETF بیت‌کوین چراغ سبز نشان داد. این شرکت اکنون می‌تواند سهام ETF آتی بیت‌کوین را به سرمایه‌گذاران بفروشد. ورود سرمایه‌گذاران نهادی می‌تواند در آینده باعث رشد نقدینگی در بازار ارزهای دیجیتال شود.

اما در هفته‌ای که گذشت، شاخص ارزش بازار (Total Market Cap) نسبت به هفته گذشته تغییر چندانی نداشته است. با بررسی نمودار ارزش بازار در تایم‌فریم روزانه مشخص می‌شود که این شاخص به محدوده مهم 190 میلیارد دلار واکنش نشان داده است. و درصورتی که حمایت 190 میلیارد دلار را از دست بدهد، انتظار خواهیم داشت هفته‌های آینده تا 150 میلیارد دلار هم ریزش داشته باشد. از دست دادن حمایت 150 میلیارد دلاری، جو روانی منفی شدیدی را در مارکت به همراه خواهد داشت.

از طرف دیگر، در صورتی که ارزش بازار در محدوده فعلی حمایت شود، انتظار خواهیم داشت در گام اول تا خط روند نزولی رشد داشته باشد. عبور از این خط، تارگت 270 میلیارد دلار را فعال می‌سازد که در صورت دستیابی، می‌تواند میانگین قیمت ارزهای دیجیتال را تا 20 درصد افزایش دهد.

تحلیل تکنیکال هفتگی قیمت ارزهای دیجیتال (هفته دوم آذر ماه 1398)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

در میان رمزارزهای برتر بازار، تزوس با 33 درصد رشد، بیشترین سود و ترون با 5.44 درصد کاهش قیمت نسبت به هفته گذشته، بیشترین زیان را پشت سر گذاشتند.

قیمت هر بیت کوین: 7515 دلار ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال: 198 میلیارد دلار سهم بیت‌کوین در بازار ارزهای دیجیتال: 69.29 درصد
  قیمت (دلار) تغییر (24 ساعت) % تغییر (هفته) %
بیت کوین 7515 $ 0.85 % – 2.82 %
اتریوم 150.42 $ 0.61 % 0.73 %
تزوس (بیشترین سود هفته) 1.58 $ 5.86 % 33.25 %
ترون (بیشترین ضرر هفته) 0.0145 $ 0.15 % –5.49 % –

در جدول زیر بیشترین بازدهی و زیان هفته مارکت ارزهای دیجیتال ارائه شده است. لازم به توضیح است که مبادله رمزارزهای با ارزش بازار کمتر از 90 میلیون دلار، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود وجدول ذیل صرفا برای آشنایی با نوسانات کلی بازار ارزهای دیجیتال ارائه شده است.

تحلیل تکنیکال هفتگی قیمت ارزهای دیجیتال (هفته دوم آذر ماه 1398)
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.