دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
30 شهریور 1399

در این گزارش با ارزش ترین صندوق های سرمایه گذاری براساس ارزش خالص دارایی لیست شده‌اند، تا مخاطبان سیگنال با دید بهتری پول خود را به صندوق های سرمایه گذاری بسپارند.

سال 99 نقطه عطفی در بازار سرمایه

یکی از اتفاقات بسیار خوبی که در سال 99 برای بازار سرمایه افتاد، افزایش حجم و ارزش معاملات بود. با بیشتر شدن تعداد فعالان بازار سرمایه و صدور کدهای بورسی جدید، جان تازه ای به بازار بورس بخشیده شد. طبق آمار، حدود یک و نیم میلیون کد بورسی جدید در سه ماه ابتدایی سال 99 صادر شد. ارزش معاملات در همین سه ماه بیش از کل سال 98 برآورد شده است. حمایت های مسئولان و کاهش نرخ سود سپرده های بانکی نیز مزید بر علت شد تا روز به روز حجم نقدینگی موجود در بازار بیشتر و بیشتر شود.

در این میان صندوق های سرمایه گذاری به عنوان انتخابی هوشمندانه برای تازه واردان در بازار سرمایه، وارد گود شدند و دارایی های صندوق ها به طرز چشمگیری رو به افزایش گذاشت. افزایش خالص ارزش دارایی ها در صندوق های سرمایه گذاری به حدی بود که برخی از صندوق ها با کمبود تعداد واحد سرمایه گذاری مواجه شدند و به سقف میزان مجاز سرمایه گذاری رسیدند. در این حال بعضی از صندوق ها توانستند با مجوز سازمان بورس تعداد واحدهای سرمایه گذاری صندوق را افزایش دهند و منابع مالی بیشتری جذب کنند.

جذب سرمایه برای هر کسب و کاری اهمیت فوق العاده و تعیین کننده ای دارد اما برای صندوق های سرمایه گذاری که نهاد های مالی و حقوقی هستند که خدمات­شان مستقیما با مدیریت سرمایه های عمومی در ارتباط است، این اهمیت چندین برابر می شود. طبیعتا علت های زیادی وجود دارد که باعث می شود یک صندوق منابع مالی بیشتری از سایر صندوق ها جذب کند.

توانایی و مهارت مدیران صندوق ها، تبلیغات، تولید محتوای تخصصی، ارتباط با بانک ها و عملکرد درخشان در گذشته؛ از جمله عواملی هستند که باعث می شوند جذب منابع در صندوق های سرمایه گذاری با یکدیگر متفاوت باشد. از نظر میزان دارایی، صندوق های سرمایه گذاری را در یک تقسیم بندی کلی به دو دسته کوچک و بزرگ تقسیم می کنند. این تقسیم بندی بر اساس قوانین سازمان بورس انجام می شود و سقف دارایی مجاز در هر صندوق، نوع آن را مشخص می کند. موسسان صندوق در زمان تاسیس صندوق باید اندازه صندوق را با توجه به سرمایه اولیه ثبت شده و قوانین سازمان بورس مشخص نمایند.

در این گزارش نگاهی به صندوق های سرمایه گذاری برتر از نظر ارزش خالص دارایی ها می اندازیم.

این گزارش که در پایان فصل بهار سال 99 تهیه شده است به معرفی سه صندوق برتر از انواع صندوق های سرمایه گذاری می پردازد. گفتنی است صندوق های سرمایه گذاری در سه نوع با درآمد ثابت، سهامی و مختلط تقسیم شده اند.


با ارزش ترین صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت

نام صندوقخالص ارزش دارایی (میلیون ریال)
گنجینه زرین شهر301,764,519
لوتوس پارسیان199,962,518
ره آورد آباد مسکن148,707,846

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت در مقایسه با سایر صندوق های سرمایه گذاری ارزشی به مراتب بالاتر دارند. آمار کلی نشان می دهد که 90 درصد سرمایه های جذب شده در تمام صندوق های سرمایه گذاری، به صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت اختصاص پیدا کرده است.

صندوق گنجینه زرین شهر تحت مدیریت شرکت تامین سرمایه تمدن فعالیت می کند و در لیست صندوق های بانکی قرار دارد. صندوق گنجینه زرین شهر جزو صندوق های بانک شهر می باشد و به صورت ماهانه (مشابه حساب های سپرده بانکی) تقسیم سود می کند. بیشترین خالص ارزش دارایی در بین صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت در اختیار صندوق گنجینه زرین شهر قرار دارد. ارزش این صندوق 30 هزار میلیارد تومان است و با دومین صندوق بزرگ درآمد ثابت، اختلاف معنادار 10 هزار میلیارد تومانی دارد.

صندوق لوتوس پارسیان با مدیریت سرمایه ای در حدود 20 هزار میلیارد تومان در رده دوم قرار دارد. صندوق ره آورد آباد مسکن با ارزش دارایی بالغ بر 14 هزار میلیارد تومان در جایگاه سوم قرار گرفته است. صندوق ره آورد آباد مسکن نیز جزو صندوق های بانکی بوده و تحت مدیریت کارگزاری بانک مسکن فعالیت می کند.


با ارزش ترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی

نام صندوقخالص ارزش دارایی (میلیون ریال)
مشترک پیشرو29,735,482
مشترک ارزش کاوان آینده25,812,416
مشترک بورسیران18,829,388

در صندوق های سهامی بیشترین خالص ارزش دارایی ها مربوط به صندوق مشترک پیشرو می باشد. این صندوق از زیر مجموعه های شرکت سبدگردان انتخاب مفید است و بیش از 2 هزار و 900 میلیارد تومان ارزش دارد.

دومین صندوق سهامی برتر از نظر ارزش دارایی ها، صندوق مشترک ارزش کاوان آینده با 2 هزار و پانصد میلیارد تومان و سومین صندوق هم صندوق مشترک بورسیران با یک هزار و هشتصد میلیارد تومان دارایی است.

بیشتر بخوانید
تحلیل پرتفوی صندوق بورسیران

با ارزش ترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط

نام صندوقخالص ارزش دارایی (میلیون ریال)
تجربه ایرانیان8,309,595
ثروت آفرین پارسیان3,511,648
مختلط گوهر نفیس تمدن3,446,767

صندوق تجربه ایرانیان در بین صندوق های مختلط با اختلاف زیاد نسبت به سایر صندوق ها در صدر جدول بالاترین خالص ارزش دارایی قرار دارد. این صندوق با مدیریت بیش از 800 میلیارد تومان سرمایه عنوان پرطرفدارترین صندوق مختلط را نصیب خود کرده است. جالب است که این صندوق نیز مشابه صندوق های با درآمد ثابت جزو صندوق های بانکی ست. کارگزاری بانک آینده که زیر نظر بانک آینده فعالیت می کند مدیر صندوق تجربه ایرانیان است. شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان با مدیریت صندوق ثروت آفرین پارسیان دومین صندوق ارزشمند از نوع مختلط را در اختیار دارد. صندوق ثروت آفرین پارسیان جزو صندوق های ETF بوده و در بورس با نماد “ثروتم” مورد معامله قرار می گیرد. ارزش دارایی های این صندوق به بیش از 350 میلیارد تومان می رسد.

بیشتر بخوانید
لیست 10 صندوق سرمایه گذاری برتر در بهار 99
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش قصد داریم تا نگاهی به عملکرد صندوق های سرمایه گذاری از نوع مختلط بیاندازیم و بازدهی برترین ها را با شاخص های بازار سرمایه مقایسه کنیم. صندوق های مختلط حدودا نیمی از دارایی های خود را در سهام و نیمی را در اوراق با درآمد ثابت سرمایه گذاری می کنند. از این رو می توان انتظار داشت که بازدهی آنها نیز چیزی در حدود نیمی از رشد بازار سرمایه به علاوه سود سرمایه گذاری های کم ریسک نظیر اوراق بدهی یا سپرده های بانکی باشد. چیزی که در اردیبهشت ماه 99 متفاوت از انتظارات بود.

اردیبهشت 99، پر هیجان برای بورس

اردیبهشت ماه 99 در ادامه رشد شگفت انگیزی که با شروع سال 99 در فروردین ماه آغاز شده بود؛ با قدرت بالایی در ارزش و حجم معاملات در بازار سرمایه کلید خورد. نیمه اردیبهشت ماه رشد بازار کمی متوقف شد و اصلاح صورت گرفت. در سال گذشته نیز در پی رشد شاخص کل اصلاح قیمت ها در نیمه اردیبهشت 98 رخ داد که طی آن 10 درصد اصلاح در شاخص کل صورت گرفت. بنابراین اصلاح یکی دوهفته ای در بازار سرمایه چیزی نبود که خیلی دور از انتظار باشد و اساسا بهتر است برای تداوم رشد در بازار، قیمت ها حالت طبیعی خود در حرکت نوسانی را حفظ نمایند. البته هنوز نمی توان گفت اصلاحی که در اردیبهشت ماه 99 شروع شد؛ پایان یافته است. اصلاحی که در شاخص کل بورس 8 درصد ثبت شده است. باید منتظر ماند و دید که آیا شاخص کل می تواند از سقف یک میلیون و پنجاه هزار واحدی خود عبور کند یا نه. اگر این اتفاق بیفتد میتوان گفت که اصلاح به پایان رسیده است.

بازدهی صندوق های مختلط در اردیبهشت ماه 99 تحت تاثیر جو مثبت ایجاد شده بر بازار سرمایه توانست بازدهی های بسیار خوبی را بدست آورد. صندوق های سرمایه گذاری تجربه ایرانیان، یکم نیکوکاری آگاه، نیکوکاری ایتام برکت، سپهر اندیشه نوین و مشترک نیکی گستران در اردیبهشت ماه 99 بالاترین بازدهی را در بین صندوق های سرمایه گذاری مختلط کسب کردند.

مقایسه بازدهی صندوق های سرمایه گذاری مختلط با شاخص کل در اردیبهشت 99

صندوق های سرمایه گذاری ” تجربه ایرانیان” و ” یکم نیکوکاری آگاه ” با ثبت بازدهی بالاتر از سایر صندوق ها، در صدر بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در یک ماه اخیر قرار گرفته اند.

مقایسه بازدهی صندوق های سرمایه گذاری مختلط با شاخص کل در اردیبهشت 99

میانگین رشد شاخص کل بورس و شاخص کل فرابورس در اردیبهشت ماه 99 تقریبا با رشد پنج صندوق برتر از نوع مختلط برابر بوده است. به طور میانگین رشد بازار سرمایه در این ماه 36 درصد بود و بازدهی صندوق های مختلط برتر در این ماه نشان می‌دهد که بهره بردن از این ابزارهای مالی توانسته است فراتر از انتظارات سرمایه گذاران در این صندوق ها باشد. در حالت عادی انتظار داریم صندوق های مختلط به دلیل اینکه ریسک متوسطی دارند، بازدهی کمتری از بازار بورس کسب کنند. در حالی که همان طور که از عملکرد اردیبهشت ماه 99 برترین صندوق های مختلط پیداست، بازدهی این صندوق ها در روزهایی که بازار بورس با فراز و نشیب هایی همراه بود، پایداری قابل قبولی پیدا کرده است.

در اردیبهشت ماه 99 روند رو به رشد بازار سرمایه با گذشتن از مرز یک میلیون واحد در شاخص کل، حفظ شد و شاخص کل بورس بازدهی 42.43% و شاخص کل فرابورس بازدهی 29.5% را به ثبت رساندند.

پنج صندوق سرمایه گذاری مختلط برتر با بیشترین بازدهی ماهانه در اردیبهشت ماه 99  عبارت اند از:

رتبهنام صندوقمدیر صندوقبازدهی ماهانه
اولتجربه ایرانیانکارگزاری بانک آینده41.16
دومیکم نیکوکاری آگاهسبدگردان آگاه38.32
سومنیکوکاری ایتام برکت کارگزاری تدبیرگران فردا35.70
چهارمسپهر اندیشه نوینتامین سرمایه نوین34.71
پنجممشترک نیکی گسترانمشاور سرمایه گذاری نیکی گستر34.37
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش 10 صندوق سرمایه گذاری برتر در اسفندماه 98 از لحاظ بازدهی ماهیانه رتبه‌بندی شده‌اند، تا مخاطبان سیگنال بتوانند با آگاهی بیشتری در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

اسفند 98، ماهی پر افت و خیز

آخرین ماه سال 98 نیز به پایان رسید. ماهی که بازار سرمایه با نوسانات بسیار زیاد همراه بود. در اسفند 98 بازار سرمایه روند صعودی خود را حفظ کرد اما در مقایسه با ماه های گذشته به طرز چشمگیری شاهد کاهش بازدهی‌ها بودیم، بطور تقریبی در اسفند 98 بازار سرمایه 10% رشد کرد. وضعیت سهام شرکت ها نیز با افت و خیزهای بسیاری همراه بود. حال وقت آن است که صندوق های سرمایه گذاری برتر در اسفند ماه 98 را مورد بررسی قرار دهیم.

بی تردید عملکرد گذشته صندوق ها به عنوان یکی از عوامل مهم در انتخاب صندوق سرمایه گذاری مورد توجه سرمایه گذاران می باشد. به همین دلیل کارشناسان ما در سیگنال، گزارشات عملکرد صندوق های سرمایه گذاری را برای مخاطبان گرامی تهیه و منتشر می کنند.

در این گزارش برترین صندوق های سرمایه گذاری بر اساس آخرین اطلاعات منتهی به تاریخ 29 اسفند ماه سال 1398 مشخص شده اند.

صندوق های سرمایه گذاری در چهار طبقه اصلی ، شامل صندوق های با درآمد ثابت، صندوق های سهامی، صندوق های مختلط و صندوق های طلا تقسیم بندی شده اند.

بیشتر بخوانید
انواع صندوق سرمایه‌گذاری در ایران کدامند؟

لیست 10 صندوق سرمایه گذاری برتر درآمد ثابت

عملکرد بهترین صندوق های درآمد ثابت در اسفند ماه 98 به شرح زیر است:

لیست 10 صندوق سرمایه گذاری برتر درآمد ثابت

برترین صندوق های درآمد ثابت به طور میانگین حدود 3.5% بازدهی ماهانه در اسفند 98 داشتند.

رتبهنام صندوقدرصد بازدهی ماه (اسفند 98)خالص ارزش دارایی (ریال)
اول گنجینه الماس پایدار 4.56 1,042,727M  
دوم مشترک صبای هدف 4.49 1,163,063M  
سوم آتیه ملت 4.44 616,560M  
چهارم گنجینه الماس بیمه دی 4.33 886,873M  
پنجم مشترک صنعت و معدن 3.62 3,457,883M  
ششم مشترک اندیشه فردا 3.51 621,171M
هفتم قابل معامله تصمیم 3.31 4,547,193M  
هشتم مشترک سپهر تدبیرگران 3.23 8,073,647M  
نهم قابل معامله گنجينه آينده روشن 3.11 468,004M  
دهم نگین رفاه 3.1 48,758,333M

 صندوق گنجینه الماس پایدار که تحت مدیریت شرکت سبدگردان الماس قرار دارد با ثبت بازدهی 4.56% در صدر بهترین صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت این ماه ایستاد.

همچنین صندوق نگین رفاه با دراختیار داشتن بیش از 48 هزار میلیارد ریال سرمایه در بین 10 صندوق برتر با ثبت بازدهی 3.1% در جایگاه دهم قرار گرفت. صندوق نگین رفاه تحت مدیریت شرکت کارگزاری بانک رفاه فعالیت می کند.


لیست 10 صندوق سرمایه گذاری برتر سهامی

عملکرد بهترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی در اسفند ماه 98 به شرح زیر است:

لیست 10 صندوق سرمایه گذاری برتر سهامی

صندوق های سرمایه گذاری سهامی با هدف کسب سود بالاتر از میانگین بازار به میان آمده اند. همانطور که مشاهده می شود، میانگین بازدهی برترین صندوقهای سرمایه گذاری سهامی در اسفند ماه 98 حدود 12% است که 2 درصد بیشتر از رشد بازار سرمایه می‌باشد.

رتبهنام صندوقدرصد بازدهی ماه (اسفند 98)خالص ارزش دارایی (ریال)
اول مشترک رشد سامان 15.69 1,139,619M
دوم مشترک توسعه ملی 14.25 1,680,746M
سوم زرین پارسیان 13.53 2,097,935M  
چهارم مشترک کارگزاری بانک ملی ایران 13.14 1,512,700M  
پنجم مشترک یکم سامان 12.68 596,265M  
ششم ثروت آفرین تمدن 12.31 3,303,103M  
هفتم سهام بزرگ کاردان 11.83 421,034M
هشتم مشترک گنجینه ارمغان الماس 11.32 136,030M
نهم آرمان آتیه درخشان مس 11.25 748,340M
دهممشترک نوید انصار10.37 239,858M

صندوق مشترک رشد سامان که تحت مدیریت شرکت کارگزاری بانک سامان قرار دارد با ثبت بازدهی 15.69% در صدر بهترین صندوق های سرمایه گذاری سهامی این ماه ایستاد.

همچنین صندوق ثروت آفرین تمدن با دراختیار داشتن بیش از 3 هزار میلیارد ریال سرمایه در بین 10 صندوق برتر با ثبت بازدهی 12.31% در جایگاه ششم قرار گرفت. صندوق ثروت آفرین تمدن تحت مدیریت شرکت تامین سرمایه تمدن فعالیت می کند.


لیست 10 صندوق سرمایه گذاری برتر مختلط

عملکرد بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط در اسفند ماه 98 به شرح زیر است:

لیست 10 صندوق سرمایه گذاری برتر مختلط

بازدهی صندوق های سرمایه گذاری مختلط مطابق ماه های قبل بیشتر از صندوق های درآمد ثابت و کمتر از صندوق های سهامی بود. 10 صندوق سرمایه گذاری مختلط برتر در اسفند ماه 98 به طور میانگین 6% بازده داشتند.

رتبهنام صندوقدرصد بازدهی ماه (اسفند 98)خالص ارزش دارایی (ریال)
اول ثروت آفرین پارسیان 10.5 1,507,808M
دوم نیکوکاری میراث ماندگار پاساگاد 9.03 581,488M
سوم کارگزاری بانک تجارت 8.16 482,435M
چهارم ارمغان یکم ملل 7.48 390,635M
پنجم یکم نیکوکاری آگاه 6.78 47,408M
ششم مشترک کوثر 6.77 914,951M
هفتم مشترک آسمان خاورمیانه 5.99 635,257M
هشتم تجربه ایرانیان 5.03 3,215,512M
نهم توسعه ممتاز 3.9 1,524,956M
دهم نیکوکاری ایتام برکت  3.83 465,543M

صندوق ثروت آفرین پارسیان که تحت مدیریت شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان قرار دارد با ثبت بازدهی 10.5% در صدر بهترین صندوق های سرمایه گذاری مختلط این ماه ایستاد.

صندوق ثروت آفرین پارسیان از نظر نحوه معامله در گروه صندوق های قابل معامله در بورس تعریف شده است.

همچنین صندوق تجربه ایرانیان که در اکثر رتبه بندی های سیگنال در لیست 10 صندوق برتر قرار گرفته بود؛ با دراختیار داشتن بیش از 3 هزار میلیارد ریال سرمایه در بین 10 صندوق برتر با ثبت بازدهی 5.08% در جایگاه هشتم قرار گرفت. صندوق تجربه ایرانیان تحت مدیریت شرکت کارگزاری بانک آینده فعالیت می کند و با ارزش ترین صندوق سرمایه گذاری مختلط کشور است.


رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری طلا

عملکرد بهترین صندوق های سرمایه گذاری طلا در اسفند ماه 98 به شرح زیر است:

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری طلا

بعد از افت قیمت طلا در بهمن ماه 98 بار دیگر تقاضا برای طلای زرد افزایش یافت. بازدهی صندوق های سرمایه گذاری طلا در اسفند ماه 98 تقریبا دو برابر ماه گذشته بود.

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (اسفند 98)خالص ارزش دارایی (ریال)
اول پشتوانه طلای لوتوس طلا 13.34 4,670,693M
دوم  در اوراق بهادار مبتني بر سکه طلاي مفيد عیار 13.32 1,637,494M  
سوم در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای کیان گوهر 13.29 3,200,571M  
چهارم پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان زر 11.95 817,698M  

با توجه به اخبار مربوط به شیوع ویروس کرونا در جهان، صندوق های طلا که به عنوان دارایی امن و مطمئن در تنش ها به حساب می آیند با افزایش چشمگیر در خالص ارزش دارایی ها مواجه شدند.

صندوق پشتوانه طلای لوتوس که تحت مدیریت شرکت تامین سرمایه لوتوس پارسیان قرار دارد با ثبت بازدهی 13.34% در صدر بهترین صندوق های سرمایه گذاری طلا در این ماه ایستاد.

همچنین صندوق پشتوانه طلای لوتوس با دراختیار داشتن بیش از 4.5 هزار میلیارد ریال سرمایه در بین صندوق های طلا با ارزش ترین صندوق طلای کشور می باشد.

بیشتر بخوانید
توصیه‌هایی برای سرمایه گذاران صندوق‌ها
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

سومین فصل از سال 98 را در حالی پشت سر می‌گذاریم که بازدهی بازار سرمایه از ابتدای سال تا کنون به 98 درصد رسیده است. با توجه به عملکرد شرکت های بورسی و معاملات سهام مختلف چقدر می توانستیم در بازه سه ماه فصل پاییز 98 از پتانسیل بازار سرمایه استفاده کنیم؟ در این گزارش به بررسی 10 صندوق سرمایه گذاری برتر از نظر سودسازی و میزان بازدهی می پردازیم و بهترین صندوق های سرمایه گذاری در فصل پاییز 98 را مورد مطالعه قرار می دهیم.

پاییز سال 98 در بازار سرمایه چه گذشت؟

آغاز فصل پاییز برای بازار سهام و سهامداران آن شروع دلگرم کننده ای نبود. مهر 98 بازار سرمایه را با روند خنثی بدرقه کرد و آبان ماه ضعیف ترین ماه سال 98 از نظر عملکرد بازار سرمایه بود. این شرایط عده ای از سرمایه گذاران را به ترس انداخت و باعث شد هر چه بیشتر وضعیت سهام دچار نزول و افت قیمت شود، اما اوضاع همینطور نماند.

با توجه به اینکه بازه های زمانی کوتاه مدت نمی تواند روند صعودی کلی را تحت تاثیر قرار دهد و همچنین اصلاح قیمت ها در میانه روند های صعودی امری کاملا طبیعی و اصلا لازم است؛ بازار بعد از تنفس دو ماهه به کار خود ادامه داد و آخرین ماه از پاییز 98 را با جبران اصلاح انجام شده، به پایان برد.

از این نظر می توان فصل پاییز را پر افت و خیز ترین فصل سال 98 دانست. در این فصل بازده شاخص کل بورس 16.3 درصد و بازده شاخص کل فرابورس 11.6 درصد بود.

در مهر ماه 98 شاخص کل بورس ابتدا 8.6 درصد رشد کرد. بعد از آن بود که نزول واحدهای شاخص کل رخ نمود و باعث شد شاخص کل بورس 9.2 درصد افت کند.

این افت مشابه افتی بود که در نیمه اردیبهشت 98 رخ داده بود با این تفاوت که زمان آن بیشتر طول کشید. عدد 299880 واحد کمترین مقداری بود که شاخص کل بورس به خود دید. در واقع می توان به طور تقریبی 300 هزار واحد را به عنوان حمایت روانی و اصلی شاخص کل بورس، معرفی کرد.

پس از آن شاخص کل بورس با رشد 18 درصدی تا پایان آذر ماه 98 به عدد 354 هزار واحد رسید.

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری در پاییز سال 98 چگونه بود؟

بهترین صندوق های سرمایه گذاری در همین مدت توانستند بازدهی بالاتری از میانگین بازار کسب کنند. برای نمونه 10 صندوق سرمایه گذاری برتر سهامی در فصل پاییز 98 به طور میانگین 20.5 درصد بازدهی داشتند. این عدد به این معناست که برترین صندوق های سهامی 1.25 برابر بیشتر از شاخص کل بورس بازدهی کسب کرده اند.

یکی از راه های انتخاب مطلوب برای سرمایه گذاری، بررسی عملکرد گذشته است. از همین رو در سیگنال گزارشات عملکرد صندوق های سرمایه گذاری را برای مخاطبان گرامی تهیه می کنیم. برای مشاهده سایر مطالب تحلیلی صندوق ها می توانید به صفحه گزارش های تحلیلی صندوق‌ ها مراجعه کنید.

در این گزارش 10 صندوق سرمایه گذاری برتر بر اساس آخرین اطلاعات سه ماه منتهی به تاریخ 30 آذر ماه سال 1398 مشخص شده اند. صندوق های سرمایه گذاری به 4 دسته اصلی صندوق های درآمد ثابت، صندوق های در سهام، صندوق های مختلط و صندوق های مبتنی بر طلا تقسیم بندی می‌شوند.

بیشتر بخوانید
معرفی انواع صندوق های سرمایه گذاری در ایران

10 صندوق سرمایه گذاری برتر با درآمد ثابت در پاییز 98


رتبه نام صندوق درصد بازدهی فصلی خالص ارزش دارایی (ریال)
اول صنعت و معدن 13.29 1,065,362M
دوم گنجینه یکم آوید 8.72 140,881M
سوم گنجینه الماس پایدار 8.04 785,820M
چهارم گنجینه الماس بیمه دی 7.54 382,821M
پنجم نیکوکاری دانشگاه الزهرا 7.37 52,905M
ششم نیکوکاری لوتوس رویان 7.18 126,554M
هفتم پیروزان 7.09 6,928,994M
هشتم نیکوکاری جايزه علمي فناوري پيامبر اعظم(ص) 6.88 254,609M  
نهم پیشگامان سرمایه نوآفرین 6.58 223,442M
دهم ارزش آفرین گلرنگ 6.30 1,975,573M

صندوق صنعت و معدن که در چندین تحلیل و بررسی که توسط کارشناسان سیگنال صورت گرفته است؛ جزو برترین ها بوده است، در فصل پاییز98 بهترین صندوق درآمد ثابت شد. این صندوق حدود 24% از دارایی های خود را در سهام پذیرفته شده در بورس و 76% دیگر را در ابزارهای مالی کم ریسک سرمایه گذاری کرده است.

سه صنعت برتری که در پرتفوی سهام صندوق صنعت و معدن قرار دارد عبارت اند از:

  1. مواد و محصولات دارویی 5.49%
  2. محصولات شیمیایی 5.28%
  3. استخراج کانه های فلزی 4.92%

اگر بخواهیم بین برترین صندوق های درآمد ثابت و سپرده های بانکی به عنوان اصلی ترین رقیب این نوع صندوق ها مقایسه ای داشته باشیم، شاهد خواهیم بود که صندوق ها به مراتب وضعیت بهتری از نظر سودسازی داشته اند.

اگر نرخ سود سپرده های بانکی را مطابق آخرین قوانین بانک مرکزی در نظر بگیریم خواهیم دید حداکثر سودی که بانک ها می توانستند در سه ماهه اخیر کسب کنند تقریبا 4 درصد می شده است.

در حالی که همانطور که از جدول بالا پیداست کمترین صندوقی که در لیست ده صندوق برتر فصل قرار گرفته است بازدهی 6.3 درصدی است.

10 صندوق سرمایه گذاری برتر درآمد ثابت در سه ماه اخیر به طور میانگین 7.8 درصد بازدهی داشته اند که این عدد به این معناست که صندوق ها نزدیک به 2 برابر بانک ها سود بیشتری برای سرمایه گذارانشان ساخته اند.

می‌شود گفت که صندوق های درآمد ثابت در پاییز 98 عملکرد مشابه تابستان داشتند.

بیشتر بخوانید
10 صندوق سرمایه گذاری برتر در تابستان 98

10 صندوق سرمایه گذاری برتر سهامی در پاییز 98


رتبه نام صندوق درصد بازدهی فصلی خالص ارزش دارایی(ریال)
اول ارزش کاوان آینده 33.62 1,389,927M
دوم رشد سامان 24.02 407,627M
سوم مشترک دماسنج 21.21 462,024M
چهارم اندیشه خبرگان سهام 19.93 208,697M
پنجم مشترک صبا  19.11 396,361M
ششم کارگزاری پارسیان 18.58 564,446M
هفتم مشترک آسمان یکم 18.06 158,162M
هشتم مشترک نقش جهان 17.70 374,493M
نهم آسمان آرمانی سهام 16.96   277,324M
دهم مشترک توسعه ملی 16.69 816,605M

آمار بلند مدت بازدهی ها در صندوق های سهامی همواره یادآور نحوه مدیریت کلان و نگاه حرفه ای مدیران آن صندوق است.

یکی از دلایل مهم تاسیس صندوق های سهامی در کشور این بوده است که این صندوق ها بتوانند بازدهی بالاتری از میانگین بازار بدست بیاورند.

کارشناسان صندوق های سرمایه گذاری بر این باورند که معمولا صندوق های سهامی نمی توانند این مسئله را محقق کنند بلکه بیشتر صندوق ها بازدهی معادل بازدهی بازار کسب می کنند. در جدول بالا 10 صندوق سرمایه گذاری برتر سهامی خدمت همراهان گرامی معرفی شده است. همانطور که مشاهده می شود تمام این ده صندوق از شاخص کل بورس بازدهی بیشتری داشته اند.

صندوق ارزش کاوان آینده در فصل تابستان 42 درصد بازدهی داشت که این میزان با توجه به تغییرات و افت بازدهی ها در پاییز 98 ، کاهش یافت و به 33 درصد رسید.

بهترین صندوق های سهامی در پاییز 98 به طور میانگین 20.5 درصد بازدهی مثبت داشته اند. بقیه صندوق های سهامی نیز در مقایسه با تابستان 98، با افت بازدهی همراه بودند.


10 صندوق سرمایه گذاری برتر مختلط در پاییز 98


رتبه نام صندوق درصد بازدهی فصلی خالص ارزش دارایی(ریال)
اول آرمان سپهر آشنا 17.57 192,235M
دوم مشترک کوثر 17.54 369,586M
سوم نیکوکاری میراث ماندگار پاساگاد 13.75 459,481M
چهارم کارگزاری بانک تجارت 13.58 318,900M
پنجم توسعه پست بانک 13.37 137,170M
ششم ارمغان یکم ملل 11.69 258,724M
هفتم آسمان خاورمیانه 11.53 364,462M
هشتم تجربه ایرانیان 11.29 5,760,164M
نهم نیکوکاری ایتام برکت  11.05 357,868M
دهم مشترک پارس 10.65 170,678M

صندوق های مختلط با ماهیت بینابینی عملکرد متوسط صندوق های درآمد ثابت و صندوق های سهامی را بروز می دهند.

با اینکه نوع مدیریت دارایی در صندوق های مختلط متفاوت است اما به دلیل تخصیص دارایی ها مشابه صندوق های دیگر، بازدهی مشابه آنها کسب می کنند. صندوق های مختلط نیز مثل صندوق های سهامی در مقایسه با تابستان 98 عملکرد پایین تری از نظر میزان بازدهی داشتند. برترین صندوق های مختلط در فصل پاییز 98 به طور میانگین 13 درصد بازدهی داشتند.

آمار بدست آمده از صندوق های سرمایه گذاری مختلف نشان می دهد که عملکرد صندوق های مختلط از نظر بازدهی حد واسط درآمد ثابت ها و سهامی ها است.


بهترین صندوق های سرمایه گذاری طلا در پاییز 98


رتبه نام صندوق درصد بازدهی فصلی خالص ارزش دارایی(ریال)
اول  در اوراق بهادار مبتني بر سکه طلاي مفيد 12.14 1,141,820M
دوم پشتوانه طلای لوتوس 12.11 3,293,534M
سوم در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای کیان 11.87 3,293,534M
چهارم پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان 11.42 378,930M

بازار طلا برخلاف بازار سرمایه پاییز 98 را با وضعیت پایدارتری گذارند. بعد از آنکه شش ماه نخست سال با رکود و کاهش ارزش دارایی ها در بازار طلا همراه شده بود، پاییز 98 شروع جذب سرمایه ها به سمت بازار طلا شد.

صندوق های مبتنی بر طلا نیز در اثر افزایش تقاضای سرمایه گذاران با اقبال مواجه شدند که باعث شد رشد مناسبی را در این صندوق ها ببینیم.

در تابستان 98 بهترین صندوق طلا بازدهی منفی 12.27 درصد داشت اما در پاییز 98 ورق برگشت و میانگین بازدهی صندوق های طلا به 11.75 درصد مثبت رسید.

با توجه به رشد قابل توجه قیمت طلا در بازار فیزیکی و تثبیت قیمت ها به نظر می رسد صندوق های طلا که اکنون سرمایه گذاری کلانی در آنها انجام شده است، بتوانند روند صعودی خود را تا پایان سال ادامه دهند. در صورتی که بازدهی صندوق ها طلا کاهش یابد انتظار نداریم که بیش از سود کسب شده در پاییز 98 را از دست بدهند.

بیشتر بخوانید
بهترین صندوق سرمایه گذاری را چگونه انتخاب کنیم؟
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

آذر ماه 98 ماهی بود که قطار بازار سرمایه به ریل صعودی خود بازگشت. بازار سهام که در مهر و آبان 98 کمی از حرکت صعودی خود را اصلاح کرده بود، آخرین ماه پاییز 98 را با بازدهی مثبت به پایان برد.

به گزارش سیگنال بازدهی شاخص کل بورس تهران در آذر ماه 98 حدود 16 درصد بود. برترین صندوق های سرمایه گذاری در همین مدت توانستند بازدهی بالاتری از میانگین بازار کسب کنند.

بهترین صندوق های سرمایه گذاری در آذر ماه 98 کدام صندوق ها بودند؟

یکی از راه های انتخاب مطلوب برای سرمایه گذاری، بررسی عملکرد گذشته است. از همین رو در سیگنال گزارشات عملکرد صندوق های سرمایه گذاری را برای مخاطبان گرامی تهیه می کنیم.

صندوق ها در دسته بندی های متفاوت از نظر ریسک، در بازار بورس سرمایه گذاری می کنند. برای کسانی که مایل نیستند مستقیما وارد معاملات سهام شوند، صندوق های سرمایه گذاری فرصت ورود حرفه ای به بازار سرمایه را ایجاد می کنند.

با توجه به تعداد و انواع مختلف صندوق های سرمایه گذاری، شاید انتخاب از بین صندوق های سرمایه گذاری کمی دشوار باشد.

صندوق های سرمایه گذاری در چهار طبقه اصلی ، شامل صندوق های با درآمد ثابت، صندوق های سهامی، صندوق های مختلط و صندوق های طلا تقسیم بندی شده اند.

در این گزارش به بررسی 10 صندوق سرمایه گذاری برتر از نظر سودسازی و میزان بازدهی بر اساس آخرین اطلاعات منتهی به تاریخ 30 آذر ماه سال 1398 می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید
انواع صندوق های سرمایه گذاری در ایران کدامند؟

10 صندوق سرمایه گذاری برتر با درآمد ثابت در آذر 98

رتبه نام صندوق درصد بازدهی ماهانه خالص ارزش دارایی (ریال)
اول صنعت و معدن 7.16 1,065,362M
دوم نیکوکاری جايزه علمي فناوري پيامبر اعظم(ص) 5.41 254,609M  
سوم گنجینه الماس بیمه دی 4.40 382,821M
چهارم توسعه سرمایه نیکی 4.18 56,769M
پنجم گنجینه یکم آوید 4.08 140,881M
ششم گنجینه الماس پایدار 4.00 785,820M
هفتم نیکوکاری دانشگاه الزهرا 3.85 52,905M
هشتم گنجینه آینده روشن ETF 3.79 گنجینه آینده روشن
نهم پیروزان 3.19 6,928,994M
دهم پیشگامان سرمایه نوآفرین 3.12 223,442M

صندوق های درآمد ثابت در آذر ماه 98 عملکرد فوق العاده ای داشتند.

صندوق های درآمد ثابت با اینکه اغلب در اوراق بهادار با درآمد ثابت و سپرده های بانکی سرمایه گذاری می کنند تا سودسازی کم ریسک و مطمئنی داشته باشند، اما تحت تاثیر جو مثبت بازار سرمایه بازدهی فوق العاده ای کسب کردند.

صندوق های درآمد ثابت حدود 92 درصد از ارزش خالص دارایی ها در صندوق های سرمایه گذاری را به خود اختصاص می دهند. این مسئله تمایل سرمایه گذاران ایرانی به دریافت سودهای ثابت و کم ریسک (مشابه بانک ها) را نشان می دهد.

صندوق صنعت و معدن که عنوان برترین صندوق درآمد ثابت را از آن خود کرده است، حدود 24% از دارایی های خود را در سهام پذیرفته شده در بورس سرمایه گذاری کرده است. این صندوق 76% دیگر را در ابزارهای مالی کم ریسک قرار داده است.

سه صنعت برتری که در پرتفوی سهام صندوق صنعت و معدن قرار دارد عبارت اند از:

مواد و محصولات دارویی 5.49% ، محصولات شیمیایی 5.28% ، استخراج کانه های فلزی 4.92% برجسته ترین تغییری که در صندوق صنعت و معدن صورت گرفته است این است که خالص ارزش دارایی  ها در صندوق صنعت و معدن نسبت به یک ماه گذشته دو برابر شده است.

10 صندوق سرمایه گذاری برتر سهامی در آذر 98

رتبه نام صندوق درصد بازدهی ماهانه خالص ارزش دارایی(ریال)
اول ارزش کاوان آینده 26.79 1,389,927M
دوم رشد سامان 24.44 407,627M
سوم مشترک نقش جهان 24.10 374,493M
چهارم مشترک یکم سامان 23.39 241,941M
پنجم سهم آشنا 22.76 3,528,095M
ششم توسعه صادرات 22.01 134,534M
هفتم مشترک آسمان یکم 21.69 158,162M
هشتم آسمان آرمانی سهام 19.82 277,324M
نهم گنجینه رفاه 19.68 771,189M
دهم آوای سهام کیان 19.33 2,293,692M

جذاب ترین بازدهی ها در صندوق ها بدون شک متعلق به صندوق های سهامی ست. چرا که این صندوق ها بیشترین دارایی های موجودشان را در سهام بورس و فرابورس سرمایه گذاری می کنند.

صندوق ارزش کاوان آینده که ماه گذشته نیز در گزارش 10 صندوق سرمایه گذاری برتر در آبان‌ماه سال 98 در صدر جدول برترین ها ایستاده بود، در این ماه نیز جایگاه خود را حفظ کرد.

سیگنال در تاریخ 10 آذر ماه 98 طی گزارشی به تحلیل و بررسی پرتفوی بهترین صندوق سرمایه گذاری سهامی در آبان ماه 98 پرداخت و در آن صندوق ارزش کاوان آینده را با جزئیات بیشتری به همراهان گرامی معرفی کرد.

خالص ارزش دارایی  ها در صندوق ارزش کاوان آینده نسبت به یک ماه گذشته دو برابر شده است.

در ضمن میزان بازدهی این صندوق نیز که در آبان 98 حدود 13.68 درصد بود با افزایش دو برابری همراه شد و به 26.79 درصد رسید.

صندوق رشد سامان دیگر شگفتی ساز عرصه صندوق های سهامی بود. این صندوق در ماه گذشته جزو برترین صندوق های سهامی معرفی شده بود.

میزان بازدهی صندوق رشد سامان در مقایسه با یک ماه گذشته تقریبا سه برابر شده است.

صندوق سهم آشنا که یکی از صندوق های سهامی با بیشترین خالص ارزش دارایی در میان صندوق های محسوب می شود هم عملکرد فوق العاده ای داشت. خالص ارزش دارایی  ها در صندوق سهم آشنا در مقایسه با یک ماه گذشته M 1.500.000 بیشتر شده است.

10 صندوق سرمایه گذاری برتر مختلط در آذر 98

رتبه نام صندوق درصد بازدهی ماهانه خالص ارزش دارایی(ریال)
اول توسعه پست بانک 13.00 137,170M
دوم مشترک کوثر 12.52 369,586M
سوم کارگزاری بانک تجارت 12.23 318,900M
چهارم ارمغان یکم ملل 12.07 258,724M
پنجم ثروت آفرین پارسیان ETF 11.65  1,270,870M
ششم یکم نیکوکاری آگاه 11.31 36,968M
هفتم آسمان خاورمیانه 10.94 364,462M
هشتم تجربه ایرانیان 10.62  5,760,164M
نهم مشترک پارس 10.35 170,678M
دهم نیکوکاری میراث ماندگار پاساگاد 9.22 459,481M

صندوق های مختلط نسبت به ماهیت خود که نیمی شبیه به درآمد ثابت ها و نیمی شبیه به سهامی ها هستند، عملکرد بسیار خوبی داشتند.

صندوق تجربه ایرانیان ارزشمندترین صندوق مختلط کشور از حیث دارا بودن بیشترین خالص ارزش دارایی ها است. صندوق تجربه ایرانیان در آذر ماه 98 همانند ماه قبل توانست با عملکرد فوق العاده خود، در لیست ده صندوق برتر ماهانه قرار بگیرد.

بهترین صندوق های سرمایه گذاری طلا در آذر 98

رتبه نام صندوق درصد بازدهی ماهانه خالص ارزش دارایی(ریال)
اول در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای کیان 10.78 3,293,534M
دوم پشتوانه طلای لوتوس 5.79 3,293,534M
سوم پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان 5.74 378,930M
چهارم  در اوراق بهادار مبتني بر سکه طلاي مفيد 5.66 1,141,820M

 آذر ماه 98 برای صندوق های طلا با بازدهی مثبت همراه بود. بعد از آنکه در ماه گذشته بالاخره صندوق های طلا نیز به سوددهی رسیدند، روند سود سازی این صندوق ها در آذر ماه 98 نیز ادامه داشت اما به طور کلی کمتر از آبان ماه 98 بود.

نکته جالب توجه در این ماه بازدهی بالای صندوق طلای کیان است. این صندوق در مقایسه با ماه گذشته حدود 1.000.000M در خالص ارزش دارایی های خود افزایش چشمگیری را تجربه کرده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

با توجه به آمار منتشر شده از سایت رسام فاند میتوان میزان ورود و خروج سرمایه به صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت، سهامی و مبتنی بر طلا و سکه را به تفکیک هر ماه، سال و حتی روزانه به تفکیک هر یک از انواع صندوق ها مشاهده کرد. جدول زیر خلاصه ای از میزان ورود و خروج سرمایه را بین صندوق های سرمایه گذاری نشان میدهد:

جریان نقدی صندوق های سرمایه گذاری

پول صندوق های سرمایه گذاری در مرداد 1398 به سمت کدام بازارهای مالی رفته است؟
نمودار جریان نقدی صندوق های سرمایه گذاری | اعداد به میلیارد ریال

در هفته ای که گذشت، برآیند ورود پول به صندوق های سرمایه گذاری مثبت بود. به طوری که پس از اینکه هفته ها شاهد خروج پول از صندوق های با درآمد ثابت بودیم، این هفته به طور خالص 1480 میلیارد تومان به این صندوق ها وارد شد.

ورود این حجم زیاد از نقدینگی می تواند ظنِّ عدم اقبال سرمایه گذاران به بازار سرمایه را تقویت کند.
صندوق های سهامی اما با وجود اینکه برآیند مثبتی داشتند، اما نسبت به هفته ی گذشته پول کمتری به آن ها وارد شد. هفته ی گذشته میزان خالص ورود به این صندوق ها 57 میلیارد تومان بود در حالی که این هفته 32 میلیارد تومان به این صندوق ها تزریق شد.
در خصوص صندوق های مختلط در نظر داشته باشید که تنها دو صندوق از آن ها مورد توجه عموم هستند؛ صندوق تجربه ایرانیان و گوهر نفیس تمدن. بنابراین بازار صندوق های مختلط عمق و خواهان زیادی ندارند.

با اینحال هفته های متوالی شاهد ورود پول های بسیار بزرگ به صندوق تجربه ایرانیان هستیم.
در ادامه به بررسی صندوق های سرمایه گذاری برتر در زمینه جذب سرمایه اشاره می کنیم. توجه داشته باشید این صندوق های سرمایه گذاری، عمدتا هم معتبرند و هم بازدهی بالاتری دارند.

پول صندوق های سرمایه گذاری در مرداد 1398 به سمت کدام بازارهای مالی رفته است؟
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

صندوق سرمایه گذاری تجربه ایرانیان در تاریخ 1389/04/07 با دریافت مجوز از سازمان بورس و ثبت در اداره ثبت شرکت ها، فعالیت خود را آغاز کرد. عملکرد این صندوق بر اساس مفاد اساسنامه و امیدنامه و در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه است. فعالیت صندوق سرمایه گذاری تجربه ایرانیان تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار (سبا) انجام شده و متولی صندوق نیز بطور مستمر فعالیت آن را زیر نظر دارد.

نوع صندوق: مختلط / بزرگ
آغاز فعالیت: 1390/04/15
مدیر: کارگزاری بانک آینده
مدیر ثبت: کارگزاری بانک آینده
متولی: موسسه حسابرسی آزمون پرداز ایران مشهود
مدیر سرمایه گذاری: همایون دارابی، عباس تکلو، تامینا اصغری
حسابرس: موسسه حسابرسی و مشاوره مدیریت وانیا نیک تدبیر
ضامن نقد شوندگی: بانک آینده
ضامن سودآوری: ندارد
عمر صندوق: 2849 روز (7 سال و 9 ماه)
سایت صندوق: http://www.tajrobeiranian.ir/
سایت اختصاصی صندوق در رسام فاند: http://jifs-rhbroker.rasamfunds.com/

مدیریت دارایی های صندوق سرمایه گذاری تجربه ایرانیان که عمدتاً شامل سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس می شود، توسط مدیر سرمایه گذاری صندوق صورت می گیرد. سرمایه گذاران در ازای سرمایه گذاری در این صندوق گواهی سرمایه گذاری دریافت می کنند. صدور واحد سرمایه گذاری و ابطال آنها بر اساس ارزش خالص دارایی های روز بعد از ارایه درخواست صورت می گیرد. ضامن صندوق پرداخت وجوه سرمایه گذران حداکثر ٧ روز پس از ارایه درخواست ابطال را ضمانت کرده است.

دریافت اساسنامه صندوق دریافت امیدنامه صندوق

ارکان صندوق سرمایه گذاری تجربه ایرانیان

اهداف سرمایه گذاری

هدف از تشکیل صندوق، جمع‌آوری سرمایه از سرمایه‌گذاران و تشکیل سبدی از دارایی‌ها و مدیریت این سبد است؛ با توجه به پذیرش ریسک موردقبول، تلاش می‌شود، بیشترین بازدهی ممکن نصیب سرمایه‌گذاران گردد. انباشته‌شدن سرمایه در صندوق، مزیت‌های متعددی نسبت به سرمایه‌گذاری انفرادی سرمایه‌گذاران دارد: اولاً هزینه بکارگیری نیروهای متخصص، گردآوری و تحلیل اطلاعات و گزینش سبد بهینه اوراق بهادار بین همه سرمایه‌گذاران تقسیم می‌شود و سرانه هزینه هر سرمایه‌گذ‌ار کاهش می‌یابد. ثانیاً، صندوق از جانب سرمایه‌گذاران، كلیه حقوق اجرایی مربوط به صندوق از قبیل دریافت سود سهام و كوپن اوراق بهادار را انجام می‌دهد و در نتیجه سرانه هزینه هر سرمایه‌گذ‌ار برای انجام سرمایه‌گذاری کاهش می‌یابد. ثالثا،ً امکان سرمایه‌گذاری مناسب و متنوع‌تر دارایی‌ها فراهم شده و در نتیجه ریسک سرمایه‌گذ‌اری کاهش می‌یابد.

الزامات سرمایه گذاری

شرح نسبت از کل دارائیهای صندوق
1-  سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام پذیرفته شده در بورس تهران یا بازار اول و دوم فرابورس ایران و واحدهای سرمایه ­گذاری “صندوق­ های سرمایه­ گذاری غیر از اوراق بهادار” ثبت شده نزد سازمان حداقل 40% و حداکثر 60% از کل دارایی های صندوق
   1-1 سهام و حق‌تقدم سهام منتشره از طرف یک ناشر و قرارداد اختیار معامله همان سهام حداکثر 20% از دارایی های صندوق که به بند 1  اختصاص داده شده‌اند
   1-2 سهام، حق‌تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام طبقه بندي شده در یک صنعت حداکثر 30% از دارایی های صندوق که به بند 1  اختصاص داده شده‌اند.
   1-3 سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام پذیرفته شده در  بازار اول و دوم فرابورس ایران حداکثر 10% از کل دارایی های صندوق
   1-4  سهام و حق تقدم سهام منتشره از طرف یک ناشر حداکثر 5% از کل سهام و حق‌تقدم سهام منتشره ناشر
   1-5 واحدهای سرمایه ­گذاری “صندوق های سرمایه­ گذاری غیر از اوراق بهادار” حداکثر 5% از کل دارایی‌های صندوق و تا سقف 30% از تعداد واحدهای صندوق سرمایه‌پذیر که نزد سرمایه‌گذاران می‌باشد
   1-6  اخذ موقعیت خرید در قرارداد اختیار معامله سهام حداکثر 5% از ارزش روز سهام و حق تقدم سهام صندوق
   1-7  اخذ موقعیت فروش در قرارداد اختیار معامله خرید سهام  حداکثر 100% از تعداد سهام پایه موجود در پرتفوی مجاز سرمایه‌گذاری صندوق در سهام
2- اوراق بهادار با درآمد ثابت، گواهی سپرده بانکی و سپرده بانکی  حداقل 40% و حداکثر 60% از کل دارایی های صندوق
   2-1  اوراق بهادار منتشره از طرف یک ناشر  حداکثر 40% از دارایی‌های صندوق که به بند 2 اختصاص داده شده اند.
   2-2  اوراق بهادار تضمین شده توسط یک ضامن  حداکثر 30% از دارایی‌های صندوق که به بند 2 اختصاص داده شده اند
3- سرمایه گذاری در گواهی سپرده کالایی پذیرفته شده نزد یکی از بورس‌ها حداکثر 5% از کل دارایی های صندوق

معرفی مدیر صندوق

شرکت کارگزاری بانک تات در تاریخ 1384/02/11 نزد سازمان بورس و اوراق بهادار به ثبت رسیده است. فعالیت اصلی این شرکت طبق ماده 7 اساسنامه شامل موارد زیر است:

نام مدرک تحصیلی مدارک بازار سرمایه سوابق حرفه ای
همایون دارایی کارشناسی ارشد مدیریت مالی تحلیلگری بورس اوراق بهادار
معامله گری بورس اوراق بهادار
معامله گری بورس های فلزات و کشاورزی
معامله گری اوراق مشتقه بورس اوراق بهادار
روزنامه دنیای اقتصاد: خبرنگار، دبیر و ستون نویس
شرکت کارگزاری بانک کشاورزی: معامله گر، مدیر عملیات اوراق بهادار، مدیر صندوق مشترک سرمایه گذاری
شرکت کارگزاری بانک آینده: مدیر واحد صندوق
عباس تکلو کارشناسی حسابداری اصول بازار سرمایه سازمان حسابرسی: حسابدار
شرکت کارگزاری بانک کشاورزی: حسابدار
کانون کارگزاران: حسابدار
شرکت کارگزاری بانک آینده: مدیر امور مالی
تامینا اصغری اقتصاد (گرایش محض) ارشد اصول بازار سرمایه
معامله گری اوراق بهادار تحلیلگری بازار سرمایه
موسسه حسابرسی امین محاسب پارس: حسابرس
کارگزاری ایران سهم: معامله گر اوراق بهادار
کارگزاری بانک تجارت: معامله گر اوراق بهادار
کارگزاری بانک آینده: کارشناس تحلیل

بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری تجربه ایرانیان

معرفی و بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری تجربه ایرانیان

صندوق های سرمایه گذاری مختلط از آنجایی که درصد متوسطی از ترکیب دارایی خود را به سرمایه گذاری اوراق تاثیر پذیر از شرایط تورمی همانند سهام اختصاص می دهند، با سرعت کمتری تورم قیمت ها را دنبال می کنند. اما از طرفی در شرایط رکودی نیز به دلیل سرمایه گذاری نیمی دیگر از دارایی خود در اوراق با درآمد ثابت، از فشار افت قیمت ها تا حدودی در امان هستند.

قیمت صدور هر واحد قیمت ابطال هر واحد
675,273 671,886
معرفی و بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری تجربه ایرانیان

مقایسه بازدهی صندوق سرمایه گذاری تجربه ایرانیان و شاخص کل در یکسال گذشته (به درصد) بصورت نمودار بالا میباشد:

بازدهی شاخص کل بازدهی صندوق
120.62 57.56

خالص ارزش دارایی صندوق سرمایه گذاری تجربه ایرانیان

معرفی و بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری تجربه ایرانیان

خالص ارزش دارایی صندوق سرمایه گذاری تجربه ایرانیان از 619 میلیارد و 464 میلیون تومان اردیبهشت 97 به 162 میلیارد و 823 میلیون تومان رسیده است که حاکی از کاهش 73 درصدی دارایی های این صندوق می باشد.

ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری تجربه ایرانیان

معرفی و بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری تجربه ایرانیان
اوراق مشارکت سپرده بانکی وجه نقد سهام پنج سهم با بیشترین وزن سایر دارایی ها
18.74 48.74 0.00 14.93 16.36 1.23

بر اساس الزامات سازمان بورس، صندوق های سرمایه گذاری مختلط باید بین 40 تا 60 درصد از دارایی خود را در اوراق مشارکت با درآمد ثابت سرمایه گذاری کنند. از این رو با توجه به شرایط تورمی این روز ها، بازدهی کمتری از صندوق های سهامی خواهند داشت.

معرفی و بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری تجربه ایرانیان
معرفی و بررسی عملکرد صندوق سرمایه گذاری تجربه ایرانیان

پنج صنعت با بیشترین سرمایه پذیری (به درصد) عبارتند از:

فلزات اساسی محصولات شیمیایی استخراج کانه های فلزی فعالیتهای کمکی به نهاد های مالی واسط شرکت های چند رشته ای صنعتی
10.01 4.01 2.76 2.60 2.19
شرکت سهم از کل دارایی (به درصد) صنعت
فولاد خوزستان (فخوز) 5.7 فلزات اساسی
فولاد مبارکه (فولاد) 5.3 فلزات اساسی
پتروشیمی تامین (تاپیکو) 4.8 محصولات شیمیایی
نهاد های مالی بورس اوراق بهادار (نبورس) 3.1 فعالیت های کمکی به نهاد های مالی واسط
گروه توسعه ملی (وبانک) 2.7 شرکت های چند رشته ای صنعتی

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

صندوق ” مشترک آسمان یکم ” بیشترین بازدهی را در ماه گذشته ثبت کرده است. این صندوق به عملکرد 12.5 درصد بازدهی ماهانه دست پیدا کرد. کسب چنین بازدهی نشان از توانایی صندوق در صدر نشینی در دوره‌های آتی است و اگر این روند را ادامه دهد می‌تواند رکوردهای خوبی را ثبت کند. صندوق ” مشترک آگاه ” با 10.8 درصد بازدهی دومین صندوق با عملکرد خوب در بین صندوق‌های سرمایه‌ گذاری بوده است و صندوق ” تجربه ایرانیان” با ثبت بازده 10 درصد در هفته گذشته، مقام سوم را در بین صندوق‌های سرمایه‌ گذاری داشته است. لازم به ذکر است که میانگین بازدهی صندوق‌های سرمایه‌ گذاری فعال در بازار سرمایه در ماه گذشته 3.7 درصد بوده است.

در جدول زیر پنج مورد از پربازده‌ ترین صندوق‌‌های سرمایه‌ گذاری در هفته گذشته آورده شده است (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌ گذاری):

ردیف نام صندوق بازده ماه گذشته
 (درصد)
بازده سال گذشته
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
مدیر
1 مشترک آسمان یکم 12.5% 66.8% 87 سبدگردان آسمان
2 مشترک آگاه 10.8% 94.8% 323 کارگزاری آگاه
3 تجربه ایرانیان 10.0% 43.0% 1,939 کارگزاری بانک آینده
4 مشترک توسعه ملی 9.8% 102.0% 194 کارگزاری بانک ملی ایران
5 مشترک عقیق 9.8% 76.3% 139 کارگزاری آگاه

در نمودار زیر پربازده‌ ترین صندوق‌‌های سرمایه‌ گذاری با هم مقایسه شده‌اند:

در نمودار زیر پربازده‌ ترین صندوق‌‌های سرمایه‌ گذاری با هم مقایسه شده‌اند:

در شرایطی که شاخص‌های بورس و فرابورس روند صعودی داشته باشند، صندوق‌های سهامی و مختلط جزو پربازده‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری قرار می‌گیرند. اما در شرایط رکودی بازار، که این شاخص‌ها روند نزولی دارند، صندوق‌های با درآمد ثابت جایگاه صندوق‌های سهامی و مختلط را در پربازده‌ترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌گیرند؛ زیرا این صندوق‌ها وابستگی کمی به شاخص‌های بازار سرمایه دارند و بازده آن‌ها کمترین نوسان را دارد.

این در حالی است که بازده صندوق‌های سهامی و مختلط نوسانات بالایی دارند. البته لازم به ذکر است که نوسان بازده صندوق‌های سهامی نیز بیشتر از صندوق‌های مختلط است. در شرایط کنونی به دلیل اینکه در ماه گذشته شاخص‌های بورس و فرابورس رشد داشتند، صندوق‌های سهامی در صدر ده صندوق‌ پربازده ماه گذشته قرار گرفتند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

سیگنال دوشنبه هر هفته پربازده ‌ترین صندوق‌ های سرمایه‌گذاری مختلط فعال در بازار سرمایه را در طول یک هفته گذشته مورد بررسی قرار می‌دهد. . در هفته گذشته به دلیل اینکه شاخص‌های بازار سرمایه روند نزولی داشته‌اند، فقط دو صندوق مختلط توانستند بازده مثبت کسب کنند.

پربازده ‌ترین صندوق‌ های سرمایه‌گذاری مختلط در هفته گذشته، “تجربه ایرانیان” با 1.2 درصد بازدهی بوده است. این صندوق در دوره‌ه یک  ساله نیز بازده 42.4 درصدی را ثبت کرده است. صندوق  ” مشترک آسمان خاورمیانه” با 0.1 درصد بازدهی هفتگی، دومین صندوق پربازده هفته گذشته در بین صندوق‌های مختلط بوده است. لازم به ذکر است که میانگین بازدهی صندوق‌های مختلط فعال در بازار سرمایه در هفته گذشته منفی 0.4 درصد بوده است.

در جدول زیر 2 صندوق مختلط که پربازده ‌ترین صندوق‌ های سرمایه‌گذاری مختلط در هفته گذشته می‌باشند، آورده شده است (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌گذاری):

ردیف نام صندوق بازده هفته گذشته
 (درصد)
بازده سال گذشته
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
مدیر
1 تجربه ایرانیان 1.2% 42.4% 1,935 کارگزاری بانک آینده
2 مشترک آسمان خاورمیانه 0.1% 64.9% 117 سبدگردان آسمان

در نمودار زیر پربازده ‌ترین صندوق‌ های سرمایه‌گذاری مختلط با هم مقایسه شده‌اند: 


صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط برای کسانی مناسب هستند که هم تمایل به سرمایه‌گذاری در سهام را دارند و هم سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت. زیرا ترکیب دارایی‌های این صندوق‌ها به گونه‌ای است که حدود 50 درصد آن به سهام و 50 درصد دیگر آن به اوراق بهادار با درآمد ثابت اختصاص داده شده است.

در مورد تفاوت سهام و اوراق بهادار با درآمد ثابت می‌توان گفت که سهام ممکن است بازدهی بیشتری داشته باشد ولی متقابلاً ریسک بیشتری را هم به سرمایه‌گذار متحمل می‌کند و در آن‌سوی طیف اوراق بادرآمد ثابت دارای بازده نسبتاً ثابت و ریسک کمتری هستند.

بنابراین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط برای کسانی مناسب هستند که نه تمایل به ریسک و بازده بالا و نه تمایل به ریسک و بازده پایین دارند بلکه تمایل به پذیرش سطح متوسط ریسک و بازده را برای سرمایه‌گذاری‌های خود دارند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.

سیگنال پربازده‌ترین صندوق ‌های سرمایه‌گذاری مختلط فعال در بازار سرمایه را در طول یک ماه گذشته مورد بررسی قرار می‌دهد. صندوق “تجربه ایرانیان ” بیشترین بازدهی را در ماه گذشته ثبت کرده است. این صندوق به عملکرد 10 درصد بازدهی ماهانه دست پیدا کرد. همچنین بازده این صندوق در یک سال گذشته 42.48 درصد می‌باشد که اگر این روند را ادامه دهد می‌تواند رکوردهای خوبی را ثبت کند. صندوق “توسعه ممتاز” با 3.56 درصد بازدهی دومین صندوق با عملکرد خوب در بین صندوق‌های سهامی بوده است و صندوق “کارگزاری بانک تجارت” با ثبت بازده 3.06 درصد در هفته گذشته، مقام سوم را در بین صندوق‌های مختلط داشته است. لازم به ذکر است که میانگین بازدهی صندوق‌های مختلط فعال در بازار سرمایه در ماه گذشته 1.52 درصد بوده است.

در جدول زیر پنج مورد از پربازده‌ترین صندوق ‌های سرمایه‌گذاری مختلط در هفته گذشته آورده شده است (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌گذاری):

ردیف نام صندوق بازده ماه گذشته
 (درصد)
بازده سال گذشته
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
مدیر
1 تجربه ایرانیان 10.00% 42٫48 % 1,936 کارگزاری بانک آینده
2 توسعه ممتاز 3٫56 % 65٫25 % 527 سبدگردان انتخاب مفید
3 کارگزاری بانک تجارت 3٫06 % 66٫52 % 167 کارگزاری بانک تجارت
4 مشترک آسمان خاورمیانه 2٫71 % 63٫94 % 121 سبدگردان آسمان
5 مشترک پارس 1٫97 % 62٫80 % 95 کارگزاری آبان

در نمودار زیر پر بازده‌ ترین صندوق ‌های سرمایه‌ گذاری مختلط با هم مقایسه شده‌اند:

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط برای کسانی مناسب هستند که هم تمایل به سرمایه‌گذاری در سهام را دارند و هم سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت. زیرا ترکیب دارایی‌های این صندوق‌ها به گونه‌ای است که حدود 50 درصد آن به سهام و 50 درصد دیگر آن به اوراق بهادار با درآمد ثابت اختصاص داده شده است.

در مورد تفاوت سهام و اوراق بهادار با درآمد ثابت می‌توان گفت که سهام ممکن است بازدهی بیشتری داشته باشد ولی متقابلاً ریسک بیشتری را هم به سرمایه‌گذار متحمل می‌کند و در آن‌سوی طیف اوراق بادرآمد ثابت دارای بازده نسبتاً ثابت و ریسک کمتری هستند. بنابراین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط برای کسانی مناسب هستند که نه تمایل به ریسک و بازده بالا و نه تمایل به ریسک و بازده پایین دارند بلکه تمایل به پذیرش سطح متوسط ریسک و بازده را برای سرمایه‌گذاری‌های خود دارند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را از کافه بازار دریافت نمایید.