دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
28 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

اقتصاد آنلاین – امیر مهدی زاده، صندوق‌های معامله‌پذیر «سهامی» و «مختلط» در هفته‌ای که گذشت به طور متوسط 10 درصد رشد قیمت را تجربه کردند و خالص ارزش دارایی‌های آن‌ها 6 درصد افزایش یافت، این در حالی بود که شاخص کل بورس توانست رشد 9.5 درصدی را به ثبت رساند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام

بیشترین بازدهی هفتگی مربوط به صندوق آوای معیار (آوا) با ثبت 27 درصد رشد قیمت بود و NAV این صندوق هشت درصد افزایش یافت. بهترین عملکرد هفتگی مربوط به صندوق تجارت شاخصی کاردان بود به طوری که NAV آن 10.1 درصد ارتقا یافت.

بیشترین سقوط قیمت صندوق‌های قابل معامله در این هفته به صندوق آرمان سپهر آشنا اختصاص داشت؛ صندوق «آسام» با افت 1.3 درصدی قیمت مواجه شد و ارزش ذاتی آن نیز 1.6 درصد افت کرد.

صندوق واسطه‌گری مالی یکم (دارا یکم) را می‌توان ارزان‌ترین صندوق در شروع هفته بعد نام برد زیرا قیمت نهایی 11.8 درصد زیر قیمت تئوریک آن است. صندوق آوای معیار (آوا) نیز به عنوان گران‌ترین صندوق با انحراف 11.4 درصدی قیمت به استقبال هفته بعد رفت.

صندوق‌های مبتنی بر سکه طلا

در طول هفته جاری صندوق‌های کالایی مبتنی بر سکه طلا به طور میانگین بازده 0.5درصدی برای سرمایه‌گذاران خود به ارمغان آوردند، به موازات آن گواهی سپرده یک روزه سکه طلای بانک رفاه 5.1 درصد رشد قیمت داشت و پنج درصد کمتر از قیمت سکه بازار آزاد به معاملات این هفته خود پایان داد.

صندوق ETF پشتوانه سکه طلای مفید (عیار) بیشترین بازدهی (6.1 درصد) گروه صندوق‌های مبتنی بر طلا را به دست آورد و حباب 32.6 درصدی داشت که همچنان بیشترین انحراف قیمت را در بین صندوق‌های قابل معامله در اختیار دارد.

صندوقهای قابل معامله 99.6.27

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

اقتصاد آنلاین – امیر مهدی زاده؛ صندوق‌های معامله‌پذیر «سهامی» و «مختلط» در هفته‌ای که گذشت به طور متوسط 1.5 درصد افت قیمت را تجربه کردند و خالص ارزش دارایی‌های آن‌ها 3.4 درصد کاهش یافت، این در حالی بود که شاخص کل بورس افتی 4.6 درصدی را به ثبت رساند.

بیشترین بازدهی هفتگی مربوط به صندوق سرو سودمند مدبران با ثبت 2.4 درصد رشد قیمت بود اما NAV این صندوق 2.6 درصد کاهش یافت. بدترین قیمت نیز مربوط به صندوق افق ملت بود که با انحراف 6.6 درصدی قیمت به استقبال هفته بعد رفت.

بیشترین سقوط قیمت صندوق‌های قابل معامله در این هفته به صندوق تجارت شاخصی کاردان اختصاص داشت؛ صندوق «کاردان» که قیمت آخر هفته قبل آن 7.5 درصد پایین‌تر از NAV ابطال بود باز هم با افت 5.5 درصدی قیمت مواجه شد. این صندوق هفته گذشته نیز با 7.5 درصد کمتر از ارزش ذاتی خود قیمت‌گذاری شد.

در طول هفته جاری صندوق‌های کالایی مبتنی بر سکه طلا به طور میانگین بازده 6 درصدی برای سرمایه‌گذاران خود به ارمغان آوردند، به موازات آن گواهی سپرده یک روزه سکه طلای بانک رفاه 5 درصد افزایش قیمت داشت و در صف خرید به معاملات این هفته خود پایان داد.

صندوق ETF پشتوانه طلای لوتوس (طلا) بیشترین بازدهی (9.8 درصد) گروه صندوق‌های مبتنی بر طلا را به دست آورد، صندوق پشتوانه سکه طلای مفید (عیار) نیز که رشد 6.1 درصدی ارزش ذاتی خود را ثبت کرد.

با توجه به وضعیت ناپایدار بازار سهام، این افزایش قیمت‌ها در صندوق‌های مبتنی بر طلا برای فرار از کاهش سرمایه در بازار سهام شکل گرفته باشد. همچنین به نظر می‌رسد که تعداد کم این صندوق‌ها نیز علت دیگر به وجود آمدن حباب بسیار شدید در آن‌ها باشد.

صندوقهای قابل معامله 99.6.20

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

اقتصاد آنلاینمحمدمهدی اسفندیاری؛ صندوق‌های معامله‌پذیر «سهامی» و «مختلط» در هفته‌ای که گذشت به طور متوسط 11.2 درصد ریزش قیمت را تجربه کردند و خالص ارزش دارایی‌های آن‌ها 3.6 درصد کم شد، این در حالی بود که شاخص کل بورس افت 5.1 درصدی را به ثبت رساند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام

کمترین افت هفتگی مربوط به صندوق واسطه‌گری مالی یکم (دارا یکم) با ثبت 3.9 درصد کاهش قیمت بود. بهترین عملکرد هفتگی مربوط به صندوق شاخصی 30 شرکت فیروزه بود چرا که NAV آن بر خلاف سایرین دچار افت نشد و اختلاف منفی 9 درصدی قیمت «فیروزه» با ارزش دارایی‌هایش آن را پس از «دارا یکم» دومین صندوق ارزان قیمت آخر هفته لقب داد.

بیشترین ریزش قیمت صندوق‌های قابل معامله در این هفته به صندوق تجارت شاخصی کاردان اختصاص داشت؛ صندوق «کاردان» با افت 13.6 درصدی قیمت مواجه شد در حالی که NAV آن تنها 3.4 درصد کاهش داشت.

صندوق‌های مبتنی بر سکه طلا

در طول هفته جاری صندوق‌های کالایی مبتنی بر سکه طلا به طور میانگین بازده 16.9 درصدی برای سرمایه‌گذاران خود به ارمغان آوردند، به موازات آن گواهی سپرده یک روزه سکه طلای بانک رفاه سه درصد رشد قیمت داشت و با صف خریدی سنگین به معاملات این هفته خود پایان داد.

صندوق ETF پشتوانه طلا لوتوس بیشترین بازدهی (19.7 درصد) گروه صندوق‌های مبتنی بر طلا را به دست آورد، این صندوق به مانند هفته گذشته همچنان بیشترین حباب قیمت را در بین صندوق‌های قابل معامله در اختیار دارد و اختلاف قیمت سکه یک روزه و سکه امامی تنها دو درصد این انحراف را می‌تواند توجیه کند.

معضلی به نام صف

صف‌های خرید یا فروش علاوه بر اینکه نقدشوندگی و طراوت را از معاملات بورس سلب می‌کند مبنای تصمیم‌گیری بسیاری از سرمایه‌گذاران و حتی تحلیلگران با سابقه بازار قرار می‌گیرد.

در بازاری که قیمت دارایی‌ها باید با مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین گردد، ایجاد محدودیت و وضع قوانین بازدارنده عاملی شده است که حتی اگر پارامترهای بنیادی تغییر خاصی نکنند قیمت‌ها هیچ‌گاه حتی برای مدتی کوتاه نیز به تعادل نمی‌رسند.

صف‌های خریدی که تا یکی دو ماه قبل در بازار سهام تشکیل می‌شد این روزها جای خود را به صف‌های فروش داده و رفتارهای هیجانی را این‌بار با چاشنی ترس همراه ساخته است.

نمونه مشابه این صف‌ها در بازار گواهی سپرده یک روزه سکه نیز مشاهده می‌شود که به مراتب وضعیتی بغرنج‌تر دارد. گواهی سکه طلا از 10 تیرماه تنها مجاز به نوسان در بازه مثبت و منفی یک درصد است و از همان روز اول این ابلاغیه با تشکیل صفوف نسبتاً پایدار کارایی این بازار زیر سؤال رفته است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد نماد سکه0012پ01 یعنی سکه تمام بهار تحویلی بانک رفاه از 44 روز معاملاتی بعد از دستورالعمل جدید، در 30 روز آن به طور کامل درگیر صف خرید یا فروش بوده، چهار روز به صورت نصفه و نیمه معامله شده و تنها در 10 روز اثری از صف در آن دیده نشده است.

معامله‌گران حدود 30 درصد از زمان معاملات گواهی سکه رفاه را به صف‌نشینی یا نظاره آن گذراندند و میانگین ارزش معاملات در روزهایی که داد و ستدها روان بود بیش از 10 برابر معاملات در روزهایی بود که صف وجود داشت.

اگر فرض کنیم کاهش دامنه نوسان رانتی را در قرارگیری زودتر در اول صف‌ها ایجاد نمی‌کند، یا با کاهش استقبال مردم وظایف مدیران آسان‌تر نمی‌شود، دیگر نمی‌توان این حقیقت را نادیده گرفت که با از رونق انداختن یا فراهم آوردن زمینه حذف ابزارهایی مثل گواهی سپرده کالایی، بازارهای سنتیِ سراسر اشکال دوباره تقویت می‌شوند و افرادی که منافع خود را در خطر می‌دیدند به سر ذوق می‌آیند.

به نظر می‌رسد صندوق‌های پشتوانه طلا ادامه حیات گواهی سکه یک‌روزه را تضمین کرده‌اند اما عدم تمایل سیاست‌گذار به افزایش تعداد صندوق‌ها آن هم در وضعیتی که حباب قیمتی صندوق‌های مبتنی بر سکه طلا همیشگی شده است نشان می‌دهد سکه بورسی تکیه بر آب زده است.

صندوقهای-قابل-معامله-99.6.13

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

اقتصاد آنلاینسپهر علی‌یاری؛ صندوق‌های معامله‌پذیر «سهامی» و «مختلط» در هفته‌ای که گذشت به طور متوسط 7.2 درصد افت قیمت داشتند و خالص ارزش دارایی‌های آن‌ها 4.4 درصد کاهش یافت، این در حالی بود که شاخص کل بورس ریزش بی‌سابقه 11 درصدی را به ثبت رساند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام

بهترین عملکرد هفتگی مربوط به صندوق سرو سودمند مدبران با ثبت تنها 1.4 درصد افت NAV بود، کمترین کاهش قیمت نیز مربوط به صندوق هستی‌بخش آگاه (آگاس) بود و ارزش واحدهای این صندوق تنها 1.3 کم شد.

بیشترین سقوط قیمت صندوق‌های قابل معامله در این هفته به صندوق تجارت شاخصی کاردان اختصاص داشت؛ صندوق «کاردان» با وجود قیمت نه چندان بالا در هفته قبل با افت 11.7 درصدی قیمت مواجه شد و پس از صندوق واسطه‌گری مالی یکم (دارا یکم) دومین صندوق ارزان قیمت آخر هفته لقب گرفت.

صندوق‌های مبتنی بر سکه طلا

در طول هفته جاری صندوق‌های کالایی مبتنی بر سکه طلا به طور میانگین بازده 3.3 درصدی برای سرمایه‌گذاران خود به ارمغان آوردند، به موازات آن اما گواهی سپرده یک روزه سکه طلای بانک رفاه 1.3 درصد کاهش قیمت داشت که مهمترین دلیل آن ناکامی انس جهانی طلا در یورش مجدد به کانال 2000 دلاری بود.

صندوق ETF پشتوانه سکه طلای کیان (گوهر) بیشترین بازدهی (4.8 درصد) گروه صندوق‌های مبتنی بر طلا را به دست آورد، صندوق پشتوانه طلای لوتوس نیز مجدداً بیشترین حباب را به خود اختصاص داد.

صندوق آوای معیار

این هفته صندوق سرمایه‌گذاری در سهام آوای معیار در تابلو فرابورس معاملات خود را آغاز کرد. «آوا» برخلاف صندوق ارزش آفرین بیدار در زمان اصلاح شاخص بورس وارد میدان شد و همان ابتدای امر کام رویاپردازانی که یک ماه قبل در پذیره‌نویسی شرکت کرده بودند را تلخ کرد.

صندوق سرمایه‌گذاری در سهام به دلیل تنوع دارایی‌ها همبستگی زیادی با شاخص کل بورس داشته و به سختی می‌تواند خلاف جریان حرکت کند. این ابزار گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس است و مزیت‌هایی مثل هزینه کم معاملات و صرفه‌جویی در زمان دارد که آنرا جذاب می‌کند.

داشتن توقع بازدهی خارج از عرف و انگیزه‌های نوسان‌گیری از صندوق‌های ETF در اغلب موارد نه تنها سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدتی را از گزینه‌های بهتر دور می‌سازد بلکه سرمایه و آرامش افراد عادی را که به دلایل منطقی‌تر نسبت به خرید واحدهای صندوق اقدام کرده‌اند به خطر می‌اندازد.

صندوقهای-قابل-معامله-5.30

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

هر روز در اخبار دیده و یا شنیده‌ایم که شاخص بورس امروز نسبت به روزهای گذشته در چه موقعیتی قرار گرفته است مثلا بالاتر یا پایین‌تر از میزان چند روز گذشته است. شاخص کل بازار بورس میانگین فعالیت کل نمادهای فعال در بورس است ولی شرکت‌های بزرگ که میزان دارایی بالاتری دارند تاثیر بیشتری در تغییرات شاخص دارند. به همین دلیل به این شرکت‌ها شاخص ساز می‌گویند. صندوق‌ سرمایه گذاری شاخصی براساس سرمایه‌گذاری در سهام‌های شاخص ساز بازار فعالیت می‌کند.

تعریف صندوق سرمایه گذاری شاخصی

صندوق های سرمایه گذاری شاخصی یکی از انواع صندوق های سرمایه گذاری هستند که هدف آن‌ها نزدیک شدن و پیروی از یکی از شاخص‌های بازار سرمایه است. یعنی هدف‌شان نزدیکی به یکی از بازارهای سرمایه است که این بازار در ایران معمولا بازار سهام انتخاب می‌شود و صندوق‌های شاخصی سعی دارند خودشان را به شاخص بورس نزدیک کنند.

صندوق های سرمایه گذاری شاخصی می توانند هر شاخصی که مناسب می دانند را به عنوان شاخص خود در نظر بگیرند مثلا شاخص طلا، بازار بورس، فروش خودرو و .. . اما تنها شاخص مورد اقبال برای فعالیت در صندوق های سرمایه گذاری در ایران شاخص بازار بورس است. این شاخص می‌تواند شاخص کل یا یکی دیگر از شاخص‌های بازار سهام باشد.

این صندوق‌ها بیشتر سرمایه‌شان را در بازارهای شاخص ساز مورد هدف شان سرمایه گذاری می‌کنند یا به بیان ساده تر صندوق سرمایه گذاری شاخصی که شاخص بازار بورس را انتخاب کرده است بیشتر از سهام نمادهای بزرگ و شاخص ساز بورس را تهیه می‌کند و در نتیجه فعالیت این نمادها در مجموع بسیار نزدیک به شاخص کل خواهد بود.

در این صندوق‌ها خرید و فروش بصورت مستمر انجام نمی‌شود، معمولا زمانی خرید انجام می‌گیرد که وجوهی وارد صندوق شده باشد و زمانی فروش انجام می‌گیرد که سرمایه گذاری از صندوق خارج شده باشد.

 در کشورهای غربی به خصوص آمریکا این نوع صندوق‌ها تعداد زیادی دارند. در کشور ما در حال حاضر تنها 3 صندوق سرمایه گذاری شاخصی فعال هستند.

بیشتر بخوانید
صندوق سرمایه‌گذاری چیست و چگونه کار می کند؟

ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری شاخصی چگونه است؟

ترکیب دارایی‌های هر صندوق سرمایه‌گذاری نشان دهنده استراتژی آن صندوق است از این جهت صندوق‌های شاخصی بسیار شبیه به صندوق‌های سهامی هستند. تنها تفاوت ترکیب دارایی صندوق‌های سهامی و شاخصی در انتخاب سهام شرکت‌هاست. صندوق های شاخصی سهام شرکت های بزرگ فعال در بورس را خریداری می‌کنند در حالیکه استراتژی صندوق‌های سهامی  کسب سود از خرید هر نوع سهام موجود در بازار بورس است.

ترکیب دارایی صندوق سرمایه گذاری شاخصی

صندوق‌های شاخصی بیشتر حجم دارایی شان را روی سهام شرکت‌های بزرگ و شاخص ساز بورس و مابقی را در سپرده‌های با درآمد ثابت، اوراق قرضه و … سرمایه‌گذاری می‌کنند.

صندوق سرمایه گذاری شاخصی مناسب چه افرادی است؟

ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق های شاخصی از ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سهامی کمتر است و نسبت به دیگر انواع صندوق‌ها میزان مشارکت بیشتری در خرید سهام دارد. برای همین این نوع صندوق‌ها بیشتر مورد توجه افرادی قرار می‌گیرد که تمایل به سرمایه‌گذاری مطمئن در بازار بورس دارند.

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری بیشتر مورد توجه افرادی است که علاقمند به سرمایه گذاری در بازارهای سرمایه هستند اما وقت کافی برای بررسی دائمی بازار ندارند و یا تجربه کافی برای ورود مستقل به بازار را ندارند. صندوق‌های سرمایه گذاری به این دلیل که توسط افراد متخصص و با تجربه در این زمینه اداره می‌شوند برای سرمایه گذاری امن مناسب هستند.

مزایای صندوق سرمایه گذاری شاخصی چیست؟

بزرگترین مزیت صندوق‌های سرمایه گذاری شاخصی کاهش هزینه‌های سبدگردانی و مدیریت صندوق است. چون این نوع صندوق‌ها در نهایت باید شبیه به شاخص کل بازار بورس باشند در هزینه‌ها حداکثر صرفه‌جویی را انجام می‌دهند، تا از متوسط شاخص کل کمترین میزان انحراف را داشته باشند.

همچنین در این صندوق‌ها مدیریت نقشی غیرفعال دارد و ریسک مدیریت صندوق حذف می‌شود زیرا هدف مدیران رسیدن به سود نیست و آن‌ها سعی می‌کنند تا وزن اوراق موجود به شاخص مبنا نزدیک باشد.

ریسک‌ های صندوق‌های سرمایه گذاری شاخصی چیست؟

مزایا و ریسک صندوق های سرمایه گذاری شاخصی

چون بیشتر سرمایه‌گذاری صندوق های شاخصی بر روی اوراق بهادار بازار بورس است و این بازار وابسته به عوامل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی است این ریسک وجود دارد که با کاهش قیمت این اوراق دارایی‌های صندوق کاهش پیدا کند و طبیعتا سرمایه افرادی که در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کرده اند نیز کاهش یابد.

علاوه بر این ممکن است واحدهای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها به دلیل نوسانات عرضه و تقاضا موجود در بازار تغییر کند یعنی با قیمت پایین‌تر و یا بالاتر از قیمت اصلی واحدها قرار گیرد.

معرفی صندوق‌های سرمایه گذاری شاخصی فعال

در حال حاضر سه صندوق سرمایه گذاری شاخصی در کشور فعال هستند.

صندوق شاخصی فیروزه (ETF)

صندوق شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه در سال 1393 زیر نظر سازمان بورس تاسیس شده است واحدهای سرمایه گذاری این صندوق قابل معامله در بورس و یا (ETF)  می‌باشند. بازدهی این صندوق از زمان تاسیس 270 درصد و بازده سالانه آن 95 درصد بوده است.

صندوق سرمایه گذاری شاخصی کارآفرین

شروع فعالیت صندوق شاخصی کارآفرین از سال 89 بوده و متولی این صندوق موسسه حسابرسی فریوران است. ضامن نقد شوندگی شاخصی کار آفرین بانک کار آفرین است. واحدهای این صندوق به صورت عادی عرضه می‌شود.

بازده سالانه شاخصی کار آفرین 68.54 درصد و از بازده از تاریخ تاسیس 607.52 درصد بوده است. در حال حاضر ارزش دارایی‌های این صندوق 24 میلیارد و 43 میلیون تومان ارزیابی شده است.

صندوق سرمایه گذاری شاخصی کاردان (ETF)

صندوق سرمایه گذاری شاخصی کاردان با نام تجارت شاخصی کاردان از سال 94 شروع به فعالیت کرده است متولی این صندوق «مشاور سرمایه گذاری آرمان آتی» است این صندوق ضامن نقد شوندگی دارد و ضامن آن شرکت «تامین سرمایه کاردان» است. میزان بازدهی این صندوق در سال گذشته 101 درصد و از تاریخ تاسیس 243.88 درصد بوده است. در حال حاضر ارزش خالص دارایی این صندوق 41 میلیارد و 747 میلیون تومان ارزیابی شده است.

انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری شاخصی

همان‌گونه که گفته شد در ایران صندوق های شاخصی بر مبنای نزدیک شدن به شاخص بازار بورس فعالیت می‌کنند. بازار بورس دارای طبیعتی نوسانی است بنابراین برای انتخاب بهترین صندوق شاخصی باید کارنامه آن صندوق بصورت دوره‌ای را مد نظر قرار دهید.

برای بررسی گذشته صندوق های شاخصی و اطلاع از عملکرد آن‌ها می‌توانید از گزارش‌های تحلیلی موجود در وب سایت سیگنال استفاده کنید.

چگونه در صندوق سرمایه گذاری شاخصی سرمایه گذاری کنیم؟

بعضی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری به صورت (ETF) فعالیت می‌کنند یعنی به صورت سهام در بازار بورس عرضه می‌شوند که برای سرمایه گذاری در این صندوق ها مشابه خرید سهام، نیاز به داشتن کد معاملاتی بورس و عضویت در یک کارگزاری است. بعضی دیگر از صندوق‌های شاخصی نیز به حالت عادی عرضه می‌شوند. برای سرمایه گذاری در این صندوق‌ها می بایست از طریق دفتر نمایندگی آن‌ها و یا وبسایت رسمی‌شان اقدام به گشایش حساب نمود.

بیشتر بخوانید
صندوق سرمایه‌گذاری در سهام چیست؟

نتیجه‌گیری

در این مقاله با صندوق‌های سرمایه‌گذاری شاخصی آشنا شدیم و 3 صندوق فعال در این زمینه را معرفی کردیم.

این صندوق ها با هدف انطباق با شاخصی مبنا فعالیت می‌کنند. بهتر است قبل از انتخاب صندوق شاخصی مورد نظر بازده آن‌ها را با هم مقایسه کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

آیا شما نیز به دنبال سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری شاخصی هستید؟ نظرات خود را با سیگنال در میان بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

استفاده از پتانسیل بازار سرمایه همواره مورد توجه سرمایه گذاران قرار دارد و افراد حرفه ای تلاش می کنند که حتی میانگین بهتری از شاخص کل بورس داشته باشند. در بعضی از صنایع، سهم های مختلف با رشد های خوبی همراه شدند اما خیلی از شرکت ها نتوانستند از به میانگین بازدهی بازار سرمایه دست پیدا کنند. در حالی که نقدینگی موجود در بازار بورس تحلیل های اقتصادی را دچار تغییر و تحول کرده است، سوالی که مطرح می شود این است که آیا سرمایه گذاران توانسته اند حداقل به میزان رشد بازار بورس، بازدهی کسب کنند؟

صندوق های شاخصی و پیروی از شاخص بازار

صندوق تجارت شاخصی کاردان جزو ابزارهایی است که برای پاسخ به این سوال به ما کمک خواهد کرد. همانطور که از اسم این صندوق پیداست هدف این صندوق پیروی از شاخص بازار می باشد. صندوق های شاخصی با انتخاب صنایعی که بیشترین تاثیر را در روند شاخص بازار دارند سعی می کنند بازدهی معادل بازدهی شاخص ارائه دهند. مدیریت سهام در صندوق های شاخصی از نوع منفعل است. به این معنا که معاملات سهام بسیار کم است و سعی می شود سهام شاخص ساز در بلند مدت در سبد سهام صندوق نگهداری شود.

رشد با شاخص کل، ریزش دو برابر شاخص کل!

بازدهی صندوق تجارت شاخصی کاردان از ابتدای سال 99 تا کنون دقیقا مطابق با رشد نماگر شاخص کل بورس بوده است. طبق تصویر زیر شاخص کل بورس با شروع سال 99 رشد پرقدرتی را آغاز کرد و تا امروز (12 تیرماه 99) توانست 212 درصد رشد کند.

بررسی عملکرد صندوق تجارت شاخصی کاردان (12 تیر 99)

نمودار زیر تصویر رشد قیمت واحدهای سرمایه گذاری در صندوق تجارت شاخصی کاردان را نشان می دهد. این صندوق که از نوع قابل معامله در بورس (ETF) است؛ کار خود را در ابتدای سال 99 با قیمت 6400 تومان شروع کرد و با گذشت حدود 100 روز از سال توانست به قیمت 20100 تومان به ازای هر واحد دست پیدا کند. بازدهی صندوق تجارت شاخصی کاردان در این مدت دقیقا مطابق رشد شاخص کل بوده است و این صندوق نیز 212 درصد بازدهی داشته است.

در هفته آخر اردیبهشت ماه 99  شاخص کل بورس ریزش داشت و این اصلاح تا هفته انتهای هفته اول خرداد ماه 99 نیز ادامه داشت. افت شاخص کل بورس در مدت این دوهفته حدودا 13 درصد بوده است در حالی که اصلاح قیمت در صندوق تجارت شاخصی کاردان حدودا دو برابر شاخص بود. صندوق تجارت شاخصی کاردان در این دو هفته 28 درصد افت کرد.

سرمایه گذارانی که علاقه دارند وارد خرید و فروش مستقیم سهام در بورس نشوند و فقط از رشد بازار استفاده کنند، می توانند بررسی عملکرد صندوق های سرمایه گذاری به خصوص صندوق های شاخصی و صندوق های سهامی را در دستور کار خود قرار دهند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

این روزها که بازدهی 80 درصدی بازار بورس به گوش همه مردم رسیده است سوال اصلی این است که چطور می توانیم از رشد و بازدهی بازار بورس عقب نمانیم و همگام با آن سرمایه هایمان را در بورس به کار بیاندازیم.

سیل متقاضیان تازه وارد به بازار سرمایه این موضوع را مهمتر جلوه می دهد. کارشناسان بازار سرمایه امن ترین و کم دردسرترین راه را برای ورود به دنیای بورس، صندوق های سرمایه گذاری تحت نظارت سازمان بورس می دانند.

در بین بیش از 200 صندوق سرمایه گذاری که در کشور فعالیت می کند سه صندوق هستند که در گروه صندوق های شاخصی قرار می گیرند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری شاخصی در ایران

صندوق های سرمایه گذاری شاخصی به صورت منفعل مدیریت می شوند و هدف شان کسب بازدهی مشابه با شاخص کل بورس است. این صندوق ها با مدیریت دارایی ها به شیوه ای خاص، سرمایه گذاران را از بازدهی کلی بازار بورس بهره مند می کنند.

لیست صندوق‌ های سرمایه گذاری شاخصی در حال حاضر در کشورمان از این قرار است:

نام صندوق قیمت صدور(ریال) خالص ارزش دارایی(ریال)
تجارت شاخصی کاردان   42,029   476,796,710,868  
شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه   41,641   400,681,356,486  
مشترک شاخصی کارآفرین   8,127,946   274,071,404,039  

از این بین صندوق تجارت شاخصی کاردان و صندوق شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه  قابل معامله در بورس هستند و صندوق مشترک شاخصی کارآفرین مبتنی بر صدور و ابطال واحد است.

بهترین صندوق‌ های سرمایه‌ گذاری شاخصی

در جدول زیر به بررسی و مقایسه میزان بازدهی این صندوق‌ های سرمایه گذاری در شش ماه نخست سال می پردازیم.

نام صندوق بازدهی شش ماه نخست سال 98 معادل سالیانه
تجارت شاخصی کاردان   %67.195%134.39
شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه   %54.786%109.572
مشترک شاخصی کارآفرین   %51.9%103.8
بیشتر بخوانید
صندوق شاخصی چیست و چگونه کار می‌کند؟

با توجه به اطلاعات جدول بالا، مشاهده می شود که صندوق های شاخصی بازدهی مناسب داشته اند و بالاترین سود صندوق سرمایه گذاری شاخصی در 6 ماه اول سال 98 متعلق به صندوق تجارت شاخصی کاردان بوده است. جالب است بدانید که در ایالات متحده آمریکا شاخص های مهمی نظیر داوجونز، اس اند پی 500، نزدک و … را می توان بدون واسطه خرید و فروش کرد. در کشور ما امکان معامله بر روی شاخص کل بورس وجود ندارد. صندوق های شاخصی را می توان نماینده ی شاخص کل در ایران دانست.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از فرارو، صندوق سرمایه‌گذاری بهترین گزینه برای کسانی هستند که به تازگی وارد بورس شده و هنوز امکان تحلیل سهام شرکت‌ها و انتخاب بهترین گزینه برای خرید سهام را ندارند. این افراد می‌توانند به جای سرمایه‌گذاری پرریسکی مثل خرید سهام شرکت‌ها سراغ صندوق‌ها بروند. صندوق‌های درآمد ثابت، کمترین ریسک را دارند. سودشان نسبت به شرکت‌های بورسی خیلی کمتر، اما بالاتر از نرخ سود بانکی است. صندوق‌های سهامی ریسک بالا با سود چشمگیر ۳۸۰ درصدی نصیبتان می‌کنند و صندوق‌های مختلط راه میانه را برگزیده‌اند.

موقع انتخاب صندوق مورد نظرتان باید حتما به قابل معامله بودن واحد‌های سرمایه‌گذاری توجه کنید. اغلب صندوق‌ها قابل معامله در بورس نیستند و برای خرید و فروش واحد‌های سرمایه‌گذاری باید به شعبه صندوق مراجعه کنید. در طرف مقابل صندوق‌های ETF کارتان را راحت کرده‌اند. هر موقع خواستید می‌توانید از طریق سامانه معاملات آنلاین کارگزاری، واحد‌های سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها را خرید و فروش کنید. در این گزارش ضمن بررسی عملکرد صندوق‌های درآمد ثابت، سهامی و مختلط، سه صندوق با بیشترین بازدهی در یک سال گذشته را معرفی کرده‌ایم. بررسی ترکیب دارایی صندوق‌ها می‌تواند نشان‌دهنده میزان ریسک‌پذیری این صندوق‌ها باشد. هرچه وجه نقد، سپرده بانکی و اوراق در ترکیب دارایی آن‌ها بیشتر باشد به معنای ریسک کمتر و هرچه سهام بورسی بیشتر باشد، به معنای سود و ریسک‌پذیری بیشتر است.
بهترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهام با سود ۳۸۰ درصدی
صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی پول شما را مستقیما به بازار بورس می‌برند. برخلاف صندوق‌های درآمد ثابت که بخش عمده دارایی‌هایشان اوراق بهادار است، صندوق‌های سهامی اغلب دارایی‌شان را در سهام بورسی سرمایه‌گذاری می‌کنند. این مورد باعث می‌شود ریسک چنین صندوق‌هایی بیشتر شود. این روز‌ها که بورس وضعیت خوبی دارد، سود این صندوق‌ها به طور چشمگیری بالا است. ولی چنین سودی همیشگی نیست و ممکن است با نزولی شدن روند بورس، شاهد بازدهی منفی این صندوق‌ها باشید. البته این بازدهی منفی آنقدری به شما ضرر نخواهد رساند. روند چنین صندوق‌هایی عموما مشابه شاخص کل بورس، اما با نوسانات کمتر است. توجه داشته باشید که حداقل بودجه لازم برای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها عموما بیشتر از صندوق‌های درآمد ثابت است. بازدهی صندوق‌های سهامی بعضا به ۶۴۰ درصد سالانه می‌رسد. صندوق مشترک ارزش کاوان آینده توانسته در یک سال اخیر چنین بازدهی داشته باشد، اما این صندوق قابل معامله در بورس یا اصطلاحا ETF نیست.

در بین صندوق‌های سهامی ETF و قابل معامله، سپهر کاریزما بهترین عملکرد را در یک سال گذشته از خود نشان داده است. این صندوق بازدهی ۳۷۹ درصدی را در یک سال گذشته نصیب سرمایه‌گذارانش کرده و پول آن‌ها را بیش از چهار و نیم برابر کرده است. واحد‌های سرمایه‌گذاری این صندوق با نماد کاریس در بورس قابل خرید و فروش است و ارزش هر کدام آن‌ها ۱۵ هزار و ۳۵۰ تومان است. صندوق سپهر کاریزما ۹۶ درصد پول سرمایه‌گذارانش را به بورس برده که نشان از ریسک بالای این صندوق دارد.

رتبه دوم پربازده‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری سهامی ETF به هستی‌بخش آگاه اختصاص دارد که توانسته در یک سال گذشته ۳۷۰ درصد بازدهی داشته باشد. این یعنی ارزش واحد‌های سرمایه‌گذاری این صندوق در یک سال گذشته چهار و نیم برابر شده و حالا به ۱۹ هزار و ۴۸۰ تومان رسیده است. بخش عمده پولی که به این صندوق می‌سپارید در بازار بورس سرمایه‌گذاری می‌شود. طوری که ۹۳ درصد دارایی‌های این صندوق با نماد آگاس سهام است.

صندوق سرمایه‌گذاری تجارت شاخصی کاردان رتبه سوم بهترین عملکرد را در بین صندوق‌های سهامی ETF دارد. طوری که بازدهی یک سال اخیر این صندوق به ۳۶۹ درصد می‌رسد. تجارت شاخصی کاردان را می‌توانید با نماد کاردان در بورس پیدا کنید. ارزش هر واحد سرمایه‌گذاری آن حدود ۱۴ هزار تومان است. بررسی دارایی‌های این صندوق نشان می‌دهد روند سوددهی آن کاملا بر اساس فعالیت کارشناسانش در بازار بورس است. چراکه این صندوق کل پول سرمایه‌گذارانش را به بورس برده و این یعنی اگر وضعیت بورس خراب شود، ممکن است این صندوق نتواند بازدهی خوبی برایتان داشته باشد.
بهترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط با سود ۱۸۰ درصدی
سود بالا و ریسک پایین همخوانی چندانی با هم ندارند. اگر ریسک نکنید نمی‌توانید انتظار سود چشمگیر داشته باشید. برخی صندوق‌های سرمایه‌گذاری راه میانه را در پیش گرفته‌اند. فعالیت آن‌ها ترکیبی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت با کمترین ریسک و صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی با بیشترین سود است. برای همین اسمشان را صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط گذاشته‌اند. سودآوری‌شان تقریبا نصف صندوق‌های سهامی است، اما خیلی بیشتر از صندوق‌های درآمد ثابت برایتان سود دارند. ریسکشان هم تا حدودی کنترل شده است. چراکه بر اساس دستورالعمل‌ها باید بخشی از دارایی‌شان را در بخش‌های بدون ریسک سرمایه‌گذاری کنند. بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط بعضا به سالانه ۲۶۳ درصد می‌رسد. چنین بازدهی را صندوق مشترک نواندیشان رقم زده که بالاترین بازدهی بین صندوق‌های مختلط است. این صندوق در بورس قابل معامله نیست.

رتبه اول صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط قابل معامله در بورس یا ETF از نظر بازدهی در یک سال گذشته به صندوق سپهر اندیشه نوین تعلق دارد. این صندوق در یک سال گذشته ۱۸۲ درصد بازدهی داشته و پول مشتریانش را حدود سه برابر کرده است. این صندوق با نماد صنوین در بورس فعال است. ارزش هر واحد سرمایه‌گذاری آن در حال حاضر هفت هزار و ۵۱۷ تومان است و بررسی ترکیب دارایی‌های این صندوق نشان می‌دهد ۶۱ درصد پولی که به آن‌ها می‌سپارید در سهام بورسی سرمایه‌گذاری می‌شود. ۲۶ درصد آن به اوراق بهادار تعلق دارد و ۱۱ درصد دیگر روانه سپرده‌های بانکی می‌شود.

صندوق سرمایه‌گذاری ثروت آفرین پارسیان در رتبه دوم بازدهی قرار گرفته است. این صندوق در یک سال گذشته سرمایه مشتریانش را دو و نیم برابر کرده و ۱۷۵ درصد افزایش داده است. هر واحد سرمایه‌گذاری این صندوق هشت هزار و ۲۲۸ تومان ارزش دارد. ۶۱ درصد پولی که به صندوق سپهر اندیشه نوین می‌سپارید در سهام سرمایه‌گذاری می‌شود. ۲۹ درصد آن را اوراق می‌خرند و ۹ درصد دیگر را در سپرده بانکی سرمایه‌گذاری می‌کنند تا ریسک صندوق کمتر شود.

مقام سوم بیشترین بازدهی در بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط ETF به صندوق آرمان سپهر آشنا اختصاص دارد. این صندوق را می‌توانید با نماد آسام در بورس پیدا کنید. بررسی بازدهی سالانه آسام نشان می‌دهد این صندوق در یک سال گذشته ۱۶۳ درصد بازدهی نصیب سرمایه‌گذارانش کرده. بررسی ترکیب دارایی‌های آن نشان می‌دهد حدود ۶۴ درصد پول صندوق در سهام سرمایه‌گذاری شده است. ۱۹ درصد پول نقد است و ۱۶ درصد برای خرید اوراق اختصاص داده شده و مابقی آن‌ها در بخش سایر دارایی‌ها دسته‌بندی می‌شود. با این حساب می‌توان گفت بخش قابل توجه یعنی یک پنجم سرمایه این صندوق بیکار مانده است و سود و ضرر ندارد.
بهترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت با سود ۳۷ درصدی
کم‌ریسک‌ترین سرمایه‌گذاری در بازار بورس، متعلق به صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت است. سودشان چندان با سود سهام در بورس قابل مقایسه نیست، اما نسبت به بانک‌ها چند قدم جلوتر هستند. تفاوت کارشان اینجاست که این صندوق‌ها سود تضمین‌شده‌ای برایتان ندارند و همه‎چیز به روند فعالیت صندوق بستگی دارد. با این وجود امکان قرمز رنگ شدن این صندوق‌ها در بازار بورس عملا دور از ذهن است. این طلسم در سبد دارایی‌های این صندوق‌ها ریشه دارد. بخش اغلب پولی که به این صندوق‌ها می‌سپارید، خرج خرید اوراق می‌شود. اوراق عموما درآمد ثابتی دارند که مبلغ آن پایین، اما سودش قطعی است. بعد از اوراق، نوبت به سهام می‌رسد. بخش دوم دارایی‌های چنین صندوق‌هایی را سهام بورسی تشکیل می‌دهد که سودشان خیلی بیشتر از اوراق است، اما ریسک بالایی دارند. از آنجا که بخش کوچکی از دارایی‌های صندوق در سهام سرمایه‌گذاری می‌شود، نگرانی چندانی بابت ریسک این سرمایه‌گذاری وجود ندارد.

بهترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت می‌توانند تا ۷۱ درصد سالانه به شما سود برسانند. نمونه آن صندوق سرمایه‌گذاری مشترک اندیشه فردا است که توانسته در یک سال اخیر چنین بازدهی داشته باشد. این صندوق‌ها قابل معامله در بورس یا اصطلاحا ETF نیستند و دردسر‌های خاص خودشان را دارند.

در بین صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت EFT بهترین عملکرد به صندوق گنجینه آینده روشن اختصاص دارد که در یک سال گذشته برای سرمایه‌گذارانش ۳۷ درصد بازدهی داشته است. قیمت هر واحد سرمایه‌گذاری این صندوق با نماد صایند در آخرین روز معامله هزار و ۱۵ تومان است. وقتی پولتان را به این صندوق می‌سپارید، ۴۳ درصد آن در اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌شود و ۳۷ درصدش روانه سپرده‌های بانکی می‌شود. ۱۸ درصد دارایی‌های این صندوق سهام بورسی است و مابقی در بخش سایر دارایی‌ها دسته بندی می‌شود.

صندوق آرمان آتی کوثر با نماد آکورد در رتبه دوم بهترین عملکرد سالانه قرار دارد. این صندوق درآمد ثابت توانسته در یک سال اخیر ۳۶ درصد بازدهی داشته باشد. قیمت هر واحد سرمایه‌گذاری آن در آخرین روز معاملات دو هزار و ۶۳۷ تومان است. بررسی ترکیب دارایی‌های این صندوق نشان می‌دهد ۶۱ درصد پول مشتری‌ها در سپرده بانکی سرمایه‌گذاری می‌شود. ۳۰ درصد آن را اوراق خریده‌اند و ۸.۱ درصد برای سرمایه‌گذاری در بورس استفاده شده.

رتبه سوم بهترین عملکرد سالانه بین صندوق‌های درآمد ثابت قابل معامله در اختیار صندوق سپهر خبرگان نفت با نماد سخند قرار دارد. این صندوق در یک سال اخیر بازدهی ۳۴.۵ درصدی برای سرمایه‌گذارانش به همراه داشته. ارزش هر واحد سرمایه‌گذاری آن در آخرین روز معامله هزار و ۱۵۹ تومان است. وقتی پولتان را به این صندوق می‌سپارید، ۲۵ درصد آن در اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌شود و ۳۸ درصدش روانه سپرده‌های بانکی می‌شود. ۳۴ درصد دارایی‌های این صندوق سهام بورسی است و مابقی در بخش سایر دارایی‌ها دسته بندی می‌شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تابناک،

شاخص کل بورس تهران با شتابی فزاینده امروز نیز با رشد 32 هزار واحدی در ارتفاع 878 هزار واحدی قرار گرفت.

به گزارش بورس تابناک به نقل از نبض بورس، شاخص قیمت وزنی ارزشی با رشد 8595 واحدی در ارتفاع 233 هزار و 652 واحدی ایستاد، شاخص کل هم وزن نیز با رشد 9175 واحدی رقم 285 هزار و 820 واحدی صعود کرد، شاخص قیمت هم وزن نیز با افزایش 6094 واحدی در آستانه کانال 190 هزار واحدی قرار گرفت.

شاخص آزاد شناور با رشد 40357 واحدی رقم یک میلیون و 105 هزار و 117 واحدی را نمایش داد و شاخص بازار اول با افزایش 21427 واحدی به کانال 623 هزار و 234 واحدی صعود کرد، شاخص بازار دوم نیز با رشد 74803 واحدی رقم یک میلیون و 856 هزار و 209 واحدی را به نمایش گذاشت.

نگاهی به ارزش معاملات

ارزش معاملات حدود 8348.3  میلیارد تومان بوده که ناشی از دادو ستد 5 میلیون و 77 هزار برگه سهم طی بیش از یک میلیون و 11 هزار نوبت معاملاتی بوده ، همچنین نمادهای شیمایی با 1173 میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملاتی را داشتند و پس از آن بیشترین ارزش معاملاتی را در بانکی ا شاهد بودیم و شاخص حمل و نقل با 8.82 درصد رشد در صدر شاخص صنایع قرار داشت.

ترین ها

نماد هلدینگ پتروشیمی فارس(فارس) با 2990 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص ثبت کرد و در مقابل نماد صنایع آذرآب(فاذر) بیشترین نقش کاهنده را داشت.

7 نماد با بیشترین تقاضا

سرمایه گذاری تایمن اجتماعی(شستا)/توسعه معادن و فلزات(ومعادن)/فولاد مبارکه اصفهان(فولاد)/حفاری شمال(حفاری)/پالایش نفت تبریز(شبریز)/ملی صنایع مس ایران(فملی)/مخابرات ایران(اخابر)

7 نماد با بیشترین عرض

صندوق س سروسودمند مدبران-سهام(سرو)/صندوق س. پارند پایدار سپهر (پارند)/تولید کنندگان بورس کالای ایران(تکالا)/سرمایه گذاری شفا دارو(شفا)/حق تقدم فیبر ایران(چفیبرح)/صندوق س تجارت شاخصی کاردان کاردان/گروه‌ صنعتی‌ بارز (پکرمان)

رفت و آمدها

نماد معاملاتی شرکت نیروترانس‌ (بنیرو1) پلی پروپیلن جم – جم پیلن (جم پیلن1)سرمایه‌گذاری‌ رنا(هلدینگ‌ (ورنا1) سرمایه گذاری صدرتامین (تاصیکو1) تامین سرمایه بانک ملت (تملت1) پالایش نفت اصفهان (شپنا1) صنعتی‌ آما (فاما1) با توجه به تغییرات بیش از 50 درصدی قیمت سهام به منظور برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی توسط ناشر، سیمان بجنورد(سبجنو)جهت برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه به منظور تصویب صورت های مالی، سرمایه‌گذاری‌بهمن‌ (وبهمن1) سرمایه گذاری خوارزمی (وخارزم1)با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف، گروه‌بهمن‌ (خبهمن1) با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت گروه ب، متوقف شدند.

نماد معاملاتی شرکت های سیمان قاین(سقاین)، گروه صنایع سیمان کرمان(سکرما)، سیمان خاش(سخاش)، سیمان سفید نی ریز(سنیر)پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه مبنی بر تقسیم سود نقدی ، صنایع کاشی و سرامیک سینا(کساوه)با توجه به رفع تعلیق نماد معاملاتی با محدودیت نوسان قیمت ، کارخانجات تولیدی شهید قندی(بکام)، لیزینگ صنعت و معدن(ولصنم)با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف ، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران(حکشتی) آهنگری تراکتورسازی ایران(خاهن)،صنعتی نیرو محرکه(خمحرکه) صنایع ریخته گری ایران(خریخت ) ملی صنایع مس ایران(فملی) با توجه به انتشار اطلاعات حاصل از برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی در تارنمای کدال در خصوص تغییرات بیش از 50درصدی قیمت سهام بازگشایی شدند.

نماد معاملاتی شرکت پتروشیمی خراسان (خراسان1) داروسازی‌ امین‌ (دامین1) سیمان‌شاهرود (سرود1) کویر تایر (پکویر1) داروپخش‌ (هلدینگ‌ (وپخش1)سیمان کردستان (سکرد1) زامیاد (خزامیا1) سیمان‌ دورود (سدور1) فنرسازی‌خاور (خفنر1) صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس1) داروسازی‌ سینا (دسینا1) پتروشیمی شازند (شاراک1) س. صنایع‌شیمیایی‌ایران (شیران1)سرمایه گذاری گروه توسعه ملی (وبانک1) پالایش نفت تهران (شتران1) پالایش نفت تبریز (شبریز1) فرآورده‌های‌ نسوز پارس‌ (کفپارس1) پتروشیمی نوری (نوری1)با توجه به تغییرات بیش از 20 درصدی قیمت سهام،  با وقفه همراه شد.

نماد معاملاتی شرکت کاشی پارس(کپارس)، حق تقدم شرکت ایران دارو(دیرانح)با توجه به عدم کشف قیمت در روز معاملاتی قبل بدون محدودیت نوسان قیمت حراج  شدند.

توقف نماد معاملاتی شرکت صنعتی‌ بهشهر (غبشهر1)، با توجه به عدم رعایت ضوابط افشای اطلاعات با اهمیت حداکثر برای 2 روز کاری ادامه می یابد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تسنیم، بر اساس جدیدترین آمارهای شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) ارزش صندوق های قابل معامله در پایان دی 98 به رقم 752هزار و 958 میلیارد ریال رسید.

این گزارش می‌افزاید: هم اکنون 44 صندوق قابل معامله در بازار سرمایه ایران فعال هستند که صندوق سرمایه گذاری آرمان پرند مپنا با 139 هزار و67 میلیارد ریال بزرگترین صندوق ETF است.

صندوق سرمایه گذاری پارند پایدار سپهر با 90 هزار و810 میلیارد ریال، بذر آفرین امید با 72 هزار و135 میلیارد ریال، امین یکم فردا با 61هزار و002میلیارد ریال، کمند با 60 هزارو 540 میلیارد ریال، اعتماد آفرین پارسیان با 42 هزارو45 میلیارد ریال به ترتیب در رتبه های دوم تا ششم بزرگترین صندوق های ETF بازار سرمایه قرار دارند.

همچنین صندوق های سرمایه گذاری آرمان آتی کوثر، توسعه اندوخته آینده، کیان، تجارت شاخصی کاردان سهام درمکان های هفتم تا دهم جدول بزرگترین صندوق های ETF ایستاده اند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.