دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
28 شهریور 1399

شرکت تراکتورسازی ایران با نماد تایرا در زمینه مونتاژ انواع تراکتورهای سبک، نیمه سنگین و سنگین فعالیت دارد. بازار این شرکت تا چند سال پیش کاملا انحصاری بود، اما با تغییر سیاست های دولتی رقبای دیگری نیز به این حوزه ورود کردند. با این وجود حدود 95 درصد از بازار کشور در اختیار این شرکت می باشد. ظرفیت اسمی تولید این شرکت 30 هزار دستگاه انواع تراکتور در سال می باشد که البته در سال های گذشته فقط کمی بیش از نیمی از ظرفیت شرکت فعال بوده است.

شرکت تراکتور سازی ایران در سال 1397 که عملکرد بهتری داشته موفق به فروش 16,221 تراکتور شده است که از این تعداد چیزی حدود 1000 دستگاه را صادر کرده است. ذکر این نکته نیز ضروری است که با توجه به انحصاری بودن بازار این شرکت در ایران قیمت فروش محصولات از سوی سازمان حمایت تعیین می گردد. با توجه به نوسانات موجود در اقتصاد، شرکت در دی ماه 97 و خرداد 98 طی دو مرحله موفق به اخذ موجوز افزایش قیمت از سازمان حمایت شده است و در مرحله دوم 15 تا 19 درصد محصولات افزایش قیمت داشته اند. این افزایش نرخ ها متناسب با وضعیت افزایش قیمت محصولات اولیه شرکت نبوده است و این انتظار وجود دارد که تا انتهای سال حداقل یک نوبت دیگر شرکت افزایش نرخ داشته باشد.

شرکت طی سه ماهه بهار 464 میلیارد تومان فروش داشته است که از محل فروش 4935 دستگاه تراکتور تامین شده است. در شش ماهه شرکت 9728 دستگاه تراکتور فروخته است که مبلغ فروشرا به 1000 میلیارد تومان رسانده است. سود تلفیقی سه ماهه شرکت نیز به 148 ریال رسیده است. در تحلیل سود سال 98 فرض شده است که شرکت در کل سال 18000 دستگاه بفروشد.

بر همین اساس و با فرض یک مرحله افزایش نرخ در نیمه دوم سال این انتظار وجود دارد که شرکت در تلفیقی بتواند فروشی بالغ بر 2400 میلیارد تومان را به ثبت برساند. با احتساب افزایش نرخ در بهای تمام شده و هزینه های اداری و فروش می تواند سود خالصی در محدوده 490 میلیارد تومان را در تلفیقی برای شرکت داشت. لذا سود تحلیلی به ازای هر سهم در محدوده 260 تومان به ازای هر سهم خواهد بود. با توجه به قیمت سهم در بازار (1370 تومان مورخ 6 مهر 1398) نسبت P/E برای سهم در محدوده 5.5 به دست خواهد آمد؛ لذا می توان تایرا را یکی از گزینه های مناسب برای سرمایه گذاری با دید نگهداری سهم تا انتهای سال به شمار آورد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

چارت زیر تحلیل تکنیکال نماد تایرا در تایم فریم روزانه و لگاریتمی را نشان می دهد.

تحلیل تکنیکال تایرا به همراه نمودار (8 مهر ماه 1398)
برای مشاهده تصویر با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

تایرا در یک کانال صعودی قرار دارد و در حال بازگشت به محدوده سقف قبلی خود در 1250 است. در اندیکاتور RSI هم شاهد شکل گیری یک واگرایی هستیم و انتظار اصلاح قیمت و یا توقف کوتاه مدت روند صعودی این نماد در این محدوده هستیم.

بیشتر بخوانید
بررسی وضعیت بنیادی شرکت تراکتور سازی ایران (تایرا)

برای این تحلیلی، از میانگین متحرک نمایی 20 استفاده شده است و تا زمانی که قیمت بالای این میانگین متحرک است، می توانیم به صعود آن خوش بین باشیم. با این حال، محدوده 1100 تومان که با باکس سبز رنگ هم مشخص شده است و میانگین متحرک 20 روزه که به این ناحیه رسیده است، می تواند به عنوان یک منطقه حمایتی مهم برای این نماد در نظر گرفته شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

گرچه هفته گذشته در دو نماد ایران‌خودرو و سایپا شاهد صف خرید سنگین و سهمیه‌بندی برای خرید بودیم اما روز شنبه با عرضه چند میلیاردی در هر دو نماد کمی تعادل ایجاد شد.

به گزارش رادیو سهام، مجموع معاملات این دو نماد نزدیک به هزارمیلیارد تومان بود که ظرف کمتر از دو ساعت انجام شد. سایپا کاملا متعادل شد اما برای خودرو صف خرید بیش از نیم میلیارد سهمی باقی ماند. دراین گزارش به وضعیت هفتگی افزایش سرمایه‌ها از مرحله صدور مجوز توسط سازمان بورس تا ثبت آن در اداره ثبت شرکت‌ها پرداخته می‌شود. حرف «ح» پس از نمادهای بورسی به معنی «حق‌‌تقدم» و حرف «ج» به معنی «سهام جایزه» است.

آخرین تحولات افزایش سرمایه های بورسی

صدور 11 مجوز

هفته گذشته سازمان بورس برای 11 شرکت در بازارسرمایه مجوز افزایش سرمایه صادر کرد. «گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان» (پترول) با سرمایه دو هزار میلیارد تومانی توانست مجوز افزایش 500 میلیارد تومانی معادل 25 درصد از دو محل «مطالبات و آورده نقدی» (350 میلیارد تومان معادل 5/ 17 درصد) و «سود انباشته» (150 میلیارد تومان معادل 5/ 7 درصد) را به‌دست آورد. منابع این افزایش سرمایه قرار است صرف جبران سرمایه‌گذاری پترول در دو شرکت زیرمجموعه «کود شیمیایی و اوره لردگان» (شلرد) و «سرمایه‌گذاری مدبران اقتصاد» شود. «شلرد» در بازارپایه زرد فرابورس معامله می‌شود و سهامدارانش چندین ماه است منتظر شروع بهره‌برداری رسمی از این تولیدکننده اوره هستند. درواقع برقراری مجدد تحریم‌ها پیشرفت چهار تا پنج درصدی باقی‌مانده از ساخت «شلرد» را به درازا کشاند، ولی با این وجود در مجمع سالانه خرداد پارسال، زمان تعیین شده برای راه‌اندازی کامل پروژه پایان پاییز 98 اعلام شد که البته باز هم محقق نشد. صورت‌های مالی سال 98 شلرد اخیرا و بدون هیچ درآمد عملیاتی برروی کدال قرار گرفت. این تاخیر در افتتاح «شلرد» بارمالی فراوانی بر دوش «پترول» گذاشته است، به‌طوری‌که هیات‌مدیره پترول در جلسه چهارشنبه گذشته خود تصمیم به عرضه 15درصد از سهام «شلرد» برای پرداخت اقساط وام «شلرد» گرفتند. «مدبران‌اقتصاد» زیرمجموعه دیگر «پترول» است که پورتفوی ارزشمندی را در خود گردآورده و پیش از این صحبت‌هایی از عرضه اولیه آن در بازارسرمایه شده بود که ناتمام ماند. براساس جلسه هیات‌مدیره «پترول» در نیمه اردیبهشت، ظاهرا بنا بر این است که در ازای بدهی‌های پترول به سهامدار عمده‌اش یعنی «پتروشیمی خلیج‌فارس» (فارس)، مدبران اقتصاد از سبد سرمایه‌گذاری‌های پترول خارج شود. سال گذشته هم بخش قابل‌توجهی از زیرمجموعه‌های «پترول» به همین صورت و در ازای بدهی‌ها واگذار شد. در آن مقطع صحبت از این بود (یا شاید هم برداشت سهامداران بود) که پس از آن بدهی قابل‌توجهی باقی نمی‌ماند و «پترول» می‌تواند با فراغ بال به اتمام پروژه‌هایش به‌ویژه سه‌گانه‌های با درصد پیشرفت بالا یعنی پتروشیمی ایلام، ارومیه و لردگان بپردازد. اما اینک «پترول» با اظهارنامه از سوی سهامدارعمده مواجه است که قصد دارد طلب ارزی خود را به قیمت روز ارز دریافت کند و شاید با رشد قیمت ارز نگران توان زیرمجموعه‌اش در بازپرداخت آن باشد.

شرکت فرابورسی «سنگ‌آهن گهرزمین» (کگهر) مجوز افزایش سرمایه حدود 103 درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی را دریافت کرد تا آن را صرف جبران مخارجی کند که در دو خط تولید «گندله‌سازی» و «فاز سوم کنسانتره» صورت داده است. سرمایه فعلی «کگهر» هزار و 230 میلیارد تومان است که درصورت تصویب این افزایش سرمایه به 2 هزار و 500 میلیارد تومان خواهد رسید. «کگهر» چندماهی است زیر تیغ «تعلیق نماد» ناظر فرابورس قرار دارد که به‌خاطر عدم تهیه صورت‌های مالی حسابرسی شده منتهی به پایان آذر 1398 از یک‌سو و عدم تعیین حق‌السهم سازمان دولتی «توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران» برای سال‌های 1397 و 1398، از سوی دیگر است.

«تامین سرمایه امید» (امید) توانست نظر موافق سازمان بورس را برای افزودن 250 میلیارد تومان به سرمایه 700 میلیارد تومانی فعلی خود یعنی افزایش حدود 35 درصدی جلب کند. مطالبات و آورده نقدی، محل این تامین سرمایه و هدف از آن اصلاح ساختار مالی است. البته سازمان اجازه داده که 150 میلیارد تومان دیگر در مجمع فوق‌العاده تصویب شود اما اختیار اجرای آن به هیات‌مدیره واگذار شود تا در مرحله دوم و ظرف مدت دوسال از تاریخ مجمع اجرایی شود. در صورت ادامه سیاست دولت در قراردادن بورس در جایگاه اصلی خود برای تامین مالی، نقش شرکت‌های تامین سرمایه بسیار پررنگ‌تر از پیش شده و افزایش سرمایه‌های پیاپی یا سنگین این شرکت‌ها توجیه اقتصادی خواهد داشت. در مجمع سالانه منتهی به پایان آذرماه 1398 که اسفند پارسال برگزار شد 37 تومان سود نقدی تقسیم شد که سهامداران «امید» می‌توانند درصورت تمایل، بخش عمده‌ای از آن را به افزایش تعداد سهام خود اختصاص دهند. امید سال قبل از آن هم با استفاده از سود تقسیمی مجمع، افزایش سرمایه حدود 16 درصدی داد.

ثبت 6 سرمایه جدید

«سیمان خوزستان» (سخوز) خبر از ثبت سرمایه جدید 140 میلیارد تومانی خود پس از حدود 115 درصد افزایش از محل مطالبات و آورده نقدی داد. از آنجا که هیات‌مدیره «سخوز» تعهد داده بودند تا پیش از مجمع سالانه 1398 سرمایه جدید را به ثبت برسانند، اینک برگزاری مجمع سالانه امکان‌پذیر می‌شود، جلسه‌ای که یک‌بار در اردیبهشت‌ماه لغو شد. البته هنوز صورت‌های مالی حسابرسی شده «سخوز» برروی کدال قرار نگرفته که شرط دیگر برگزاری مجمع سالانه است. براساس گزارش ماهانه اردیبهشت ماه امسال مبلغ فروش داخلی «سخوز» در دوماه ابتدای سال جاری حدود 24 درصد کاهش ولی در بخش صادراتی 14درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد. افزایش سرمایه «اقتصادی و خودکفایی آزادگان» (خودکفا) از 50 به 70 میلیارد تومان یعنی 40 درصد از سود انباشته هم آخرین روز اردیبهشت به ثبت رسید. «خودکفا» در تابلوی زرد بازارپایه حضور دارد و مالک اصلی شرکت‌های غذایی گروه مینو است. «خودکفا» اخیرا چند قطعه زمین با مجموع متراژ 625 مترمربع را در بلوار کشاورز تهران به قیمت حدود 24 میلیارد تومان خریداری کرده تا در آن ساخت‌وساز انجام دهد. «خودکفا» زمین‌ بزرگ دیگری هم در یکی از نقاط شمالی تهران دارد که معمولا مدیران صحبت دقیقی از برنامه‌های خود در مورد آن نمی‌کنند. قیمت سهم «خودکفا» در یک‌سال گذشته با احتساب این افزایش سرمایه بیش از 20 برابر شده است.

«تراکتورسازی ایران» (تایرا) سرمایه جدید 320 میلیارد تومانی خود را که پس از افزایش سرمایه حدود 77 درصدی به‌دست آمد، یکشنبه هفته قبل به ثبت رساند. «تایرا» که در اواخر دی‌ماه مجوز افزایش نرخ محصولات خود از 8 تا 12 درصد را دریافت کرده بود، هفته گذشته و با گذشت 4 ماه، مجددا خبر از افزایش 4 تا 7 درصدی نسبت به آخرین نرخ‌ها داد. یکی از اعتراضات سهامداران تایرا که در برخی از مجامع سالانه شنیده می‌شد، محدودیت شرکت در افزایش نرخ محصولات متناسب با تورم و رشد قیمت‌ها بود که به‌نظر می‌رسد با تاخیر چندماهه به تدریج درحال انجام باشد. گزارش فعالیت یک‌ماهه منتهی به فروردین شرکت بیانگر آن است که کمتر از 5 درصد از تولیدات شرکت به فروش رفته و بقیه احتمالا با نرخ جدید فروخته شود، گرچه برای قطعیت این موضوع باید منتظر گزارش اردیبهشت ماه ماند. «گروه صنعتی قطعات اتومبیل ایران» (ختوقا) هم خبر از ثبت افزایش سرمایه حدود 463 درصدی از مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌هایش در روز سه‌شنبه هفته قبل داد و سه‌شنبه همین هفته هم جایزه‌ها به سهام تبدیل خواهد شد. بدیهی است که پس از قابل معامله شدن سهام جدید از سوی «شرکت سپرده‌گذاری» نماد هم بازگشایی می‌شود. شرکت غذایی «شهد ایران» (غشهد) سرمایه جدید حدود 82 میلیارد تومانی خود پس از حدود 309 درصد افزایش از مازاد تجدید ارزیابی را به ثبت رساند. «غشهد» که درحال‌حاضر فقط کنستانتره سیب تولید و در داخل کشور می‌فروشد، در پایان سال مالی منتهی به اسفند 1398 به‌ازای هر سهم 490 تومان سود شناسایی کرد که کمتر از 3 تومان آن ناشی از عملیات شرکت بوده و بقیه از فروش دارایی‌ها به‌دست آمده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

10-01

صدور 11 مجوز

هفته گذشته سازمان بورس برای 11 شرکت در بازارسرمایه مجوز افزایش سرمایه صادر کرد. «گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان» (پترول) با سرمایه دو هزار میلیارد تومانی توانست مجوز افزایش 500 میلیارد تومانی معادل 25 درصد از دو محل «مطالبات و آورده نقدی» (350 میلیارد تومان معادل 5/ 17 درصد) و «سود انباشته» (150 میلیارد تومان معادل 5/ 7 درصد) را به‌دست آورد. منابع این افزایش سرمایه قرار است صرف جبران سرمایه‌گذاری پترول در دو شرکت زیرمجموعه «کود شیمیایی و اوره لردگان» (شلرد) و «سرمایه‌گذاری مدبران اقتصاد» شود. «شلرد» در بازارپایه زرد فرابورس معامله می‌شود و سهامدارانش چندین ماه است منتظر شروع بهره‌برداری رسمی از این تولیدکننده اوره هستند. درواقع برقراری مجدد تحریم‌ها پیشرفت چهار تا پنج درصدی باقی‌مانده از ساخت «شلرد» را به درازا کشاند، ولی با این وجود در مجمع سالانه خرداد پارسال، زمان تعیین شده برای راه‌اندازی کامل پروژه پایان پاییز 98 اعلام شد که البته باز هم محقق نشد. صورت‌های مالی سال 98 شلرد اخیرا و بدون هیچ درآمد عملیاتی برروی کدال قرار گرفت. این تاخیر در افتتاح «شلرد» بارمالی فراوانی بر دوش «پترول» گذاشته است، به‌طوری‌که هیات‌مدیره پترول در جلسه چهارشنبه گذشته خود تصمیم به عرضه 15درصد از سهام «شلرد» برای پرداخت اقساط وام «شلرد» گرفتند. «مدبران‌اقتصاد» زیرمجموعه دیگر «پترول» است که پورتفوی ارزشمندی را در خود گردآورده و پیش از این صحبت‌هایی از عرضه اولیه آن در بازارسرمایه شده بود که ناتمام ماند. براساس جلسه هیات‌مدیره «پترول» در نیمه اردیبهشت، ظاهرا بنا بر این است که در ازای بدهی‌های پترول به سهامدار عمده‌اش یعنی «پتروشیمی خلیج‌فارس» (فارس)، مدبران اقتصاد از سبد سرمایه‌گذاری‌های پترول خارج شود. سال گذشته هم بخش قابل‌توجهی از زیرمجموعه‌های «پترول» به همین صورت و در ازای بدهی‌ها واگذار شد. در آن مقطع صحبت از این بود (یا شاید هم برداشت سهامداران بود) که پس از آن بدهی قابل‌توجهی باقی نمی‌ماند و «پترول» می‌تواند با فراغ بال به اتمام پروژه‌هایش به‌ویژه سه‌گانه‌های با درصد پیشرفت بالا یعنی پتروشیمی ایلام، ارومیه و لردگان بپردازد. اما اینک «پترول» با اظهارنامه از سوی سهامدارعمده مواجه است که قصد دارد طلب ارزی خود را به قیمت روز ارز دریافت کند و شاید با رشد قیمت ارز نگران توان زیرمجموعه‌اش در بازپرداخت آن باشد.

شرکت فرابورسی «سنگ‌آهن گهرزمین» (کگهر) مجوز افزایش سرمایه حدود 103 درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی را دریافت کرد تا آن را صرف جبران مخارجی کند که در دو خط تولید «گندله‌سازی» و «فاز سوم کنسانتره» صورت داده است. سرمایه فعلی «کگهر» هزار و 230 میلیارد تومان است که درصورت تصویب این افزایش سرمایه به 2 هزار و 500 میلیارد تومان خواهد رسید. «کگهر» چندماهی است زیر تیغ «تعلیق نماد» ناظر فرابورس قرار دارد که به‌خاطر عدم تهیه صورت‌های مالی حسابرسی شده منتهی به پایان آذر 1398 از یک‌سو و عدم تعیین حق‌السهم سازمان دولتی «توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران» برای سال‌های 1397 و 1398، از سوی دیگر است.

«تامین سرمایه امید» (امید) توانست نظر موافق سازمان بورس را برای افزودن 250 میلیارد تومان به سرمایه 700 میلیارد تومانی فعلی خود یعنی افزایش حدود 35 درصدی جلب کند. مطالبات و آورده نقدی، محل این تامین سرمایه و هدف از آن اصلاح ساختار مالی است. البته سازمان اجازه داده که 150 میلیارد تومان دیگر در مجمع فوق‌العاده تصویب شود اما اختیار اجرای آن به هیات‌مدیره واگذار شود تا در مرحله دوم و ظرف مدت دوسال از تاریخ مجمع اجرایی شود. در صورت ادامه سیاست دولت در قراردادن بورس در جایگاه اصلی خود برای تامین مالی، نقش شرکت‌های تامین سرمایه بسیار پررنگ‌تر از پیش شده و افزایش سرمایه‌های پیاپی یا سنگین این شرکت‌ها توجیه اقتصادی خواهد داشت. در مجمع سالانه منتهی به پایان آذرماه 1398 که اسفند پارسال برگزار شد 37 تومان سود نقدی تقسیم شد که سهامداران «امید» می‌توانند درصورت تمایل، بخش عمده‌ای از آن را به افزایش تعداد سهام خود اختصاص دهند. امید سال قبل از آن هم با استفاده از سود تقسیمی مجمع، افزایش سرمایه حدود 16 درصدی داد.

ثبت 6 سرمایه جدید

«سیمان خوزستان» (سخوز) خبر از ثبت سرمایه جدید 140 میلیارد تومانی خود پس از حدود 115 درصد افزایش از محل مطالبات و آورده نقدی داد. از آنجا که هیات‌مدیره «سخوز» تعهد داده بودند تا پیش از مجمع سالانه 1398 سرمایه جدید را به ثبت برسانند، اینک برگزاری مجمع سالانه امکان‌پذیر می‌شود، جلسه‌ای که یک‌بار در اردیبهشت‌ماه لغو شد. البته هنوز صورت‌های مالی حسابرسی شده «سخوز» برروی کدال قرار نگرفته که شرط دیگر برگزاری مجمع سالانه است. براساس گزارش ماهانه اردیبهشت ماه امسال مبلغ فروش داخلی «سخوز» در دوماه ابتدای سال جاری حدود 24 درصد کاهش ولی در بخش صادراتی 14درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد. افزایش سرمایه «اقتصادی و خودکفایی آزادگان» (خودکفا) از 50 به 70 میلیارد تومان یعنی 40 درصد از سود انباشته هم آخرین روز اردیبهشت به ثبت رسید. «خودکفا» در تابلوی زرد بازارپایه حضور دارد و مالک اصلی شرکت‌های غذایی گروه مینو است. «خودکفا» اخیرا چند قطعه زمین با مجموع متراژ 625 مترمربع را در بلوار کشاورز تهران به قیمت حدود 24 میلیارد تومان خریداری کرده تا در آن ساخت‌وساز انجام دهد. «خودکفا» زمین‌ بزرگ دیگری هم در یکی از نقاط شمالی تهران دارد که معمولا مدیران صحبت دقیقی از برنامه‌های خود در مورد آن نمی‌کنند. قیمت سهم «خودکفا» در یک‌سال گذشته با احتساب این افزایش سرمایه بیش از 20 برابر شده است.

«تراکتورسازی ایران» (تایرا) سرمایه جدید 320 میلیارد تومانی خود را که پس از افزایش سرمایه حدود 77 درصدی به‌دست آمد، یکشنبه هفته قبل به ثبت رساند. «تایرا» که در اواخر دی‌ماه مجوز افزایش نرخ محصولات خود از 8 تا 12 درصد را دریافت کرده بود، هفته گذشته و با گذشت 4 ماه، مجددا خبر از افزایش 4 تا 7 درصدی نسبت به آخرین نرخ‌ها داد. یکی از اعتراضات سهامداران تایرا که در برخی از مجامع سالانه شنیده می‌شد، محدودیت شرکت در افزایش نرخ محصولات متناسب با تورم و رشد قیمت‌ها بود که به‌نظر می‌رسد با تاخیر چندماهه به تدریج درحال انجام باشد. گزارش فعالیت یک‌ماهه منتهی به فروردین شرکت بیانگر آن است که کمتر از 5 درصد از تولیدات شرکت به فروش رفته و بقیه احتمالا با نرخ جدید فروخته شود، گرچه برای قطعیت این موضوع باید منتظر گزارش اردیبهشت ماه ماند. «گروه صنعتی قطعات اتومبیل ایران» (ختوقا) هم خبر از ثبت افزایش سرمایه حدود 463 درصدی از مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌هایش در روز سه‌شنبه هفته قبل داد و سه‌شنبه همین هفته هم جایزه‌ها به سهام تبدیل خواهد شد. بدیهی است که پس از قابل معامله شدن سهام جدید از سوی «شرکت سپرده‌گذاری» نماد هم بازگشایی می‌شود. شرکت غذایی «شهد ایران» (غشهد) سرمایه جدید حدود 82 میلیارد تومانی خود پس از حدود 309 درصد افزایش از مازاد تجدید ارزیابی را به ثبت رساند. «غشهد» که درحال‌حاضر فقط کنستانتره سیب تولید و در داخل کشور می‌فروشد، در پایان سال مالی منتهی به اسفند 1398 به‌ازای هر سهم 490 تومان سود شناسایی کرد که کمتر از 3 تومان آن ناشی از عملیات شرکت بوده و بقیه از فروش دارایی‌ها به‌دست آمده است.

 artava@chmail.ir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

رشد 96 درصدی

به گزارش بورس نیوز، شرکت تولیدی و خدمات صنایع نسوز توکا عملکرد یک ماهه منتهی به 29 اسفند سال 98 توضیح داد.

بر این اساس، این شرکت اعلام کرد؛ دردوره یک ماهه منتهی به 98/12/29 از محل فروش محصولات خود مبلغ 232,480 میلیون ریال درآمد به دست آورد.

همچنین، این شرکت براساس عملکرد 12 ماهه برای سال مالی منتهی به 1398/12/29 مبلغ 2,464,842 میلیون ریال درآمد محقق کرد نسبت به مدت مشابه سال گذشته 96 درصد رشد داشته است.

رشد 96 درصدی

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

به گزارش بورس نیوز، شاخص کل بورس بعد از رشد تقریبا 180 درصدی، آخرین برگ تقویم سال 98 را در کانال 512 هزار و 900 واحدی ورق زد و به استقبال بهار 99 رفت.
بازدهی این بازار نه فقط در بین بازار‌های مالی ایران، که در بین بازار‌های مالی کل دنیا بی نظیر بود. بازار سرمایه، سال جدید را هم با سبزی آغاز کرد و با رشد 6 درصدی شاخص کل فقط در 5 روز معاملاتی، نوروز 99 را هم در کانال 547 هزار و 661 واحدی به پایان رساند.

 

پیش بینی وضعیت بازار سرمایه 

فواد صلواتی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز در خصوص پیش بینی وضعیت بازار سرمایه در سال 99 بیان کرد: همانطور که پیش بینی می شد، شاخص کل بورس، در سال 98 از کانال نیم میلیون واحدی فراتر رفت و شرکت های تولیدمحور که عملکرد بهتری داشتند، گزارش های خوبی هم ارائه کردند. با توجه به تورم، انتظار می رود شرکت هایی که کالاهای مورد نیاز سبدخانوارها را تولید می کنند و بازار فروش مناسبی دارند، در 3 ماهه اول 99، رکوردهای فروش خود را شکسته و در رشد شاخص موثر باشند.

وی افزود: نکته حائز اهمیت دیگر، این است که مجامع شرکت ها از اواخر اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد و این می تواند محرکی برای رشد بازار سرمایه باشد و شرکت هایی که سود مناسبی برای تقسیم در مجامع دارند، با افزایش تقاضا مواجه شوند. البته انتظار می رود شرکت ها نسبت به پرداخت سریع تر سودهای تقسیمی در مجامع اقدام کنند تا جذابیت بیشتری هم برای سهامداران ایجاد شود.

صلواتی اضافه کرد: با در نظر گرفتن این شرایط، میتوان امیدوار بود شاخص کل تا فصل مجامع به کانال 700 هزار واحدی برسد.

 

تاثیر کرونا

این کارشناس بازار سرمایه در رابطه با تاثیر کرونا بر بازار سرمایه اظهار کرد: یکی از چالش های بازار سرمایه، قیمت های جهانی است. شیوع کرونا ویروس، چالش بزرگی برای اقتصاد جهانی و همچنین اقتصاد ایران است و تقاضای نفت و کامودیتی ها را تحت تاثیر قرار داده است. اما با وجود کاهش تقاضای نفت و افت قیمت جهانی نفت خام، بودجه 99 کشور ما اتکای کمتری به نفت دارد و بالتبع، اثرات این موضوع بر اقتصاد هم کمرنگ تر خواهد بود. اما صنایعی که با قیمت های جهانی در ارتباط هستند، از جمله صنعت پالایشی و پتروشیمی و فلزی و معدنی، با توجه به افت قیمت سنگین این محصولات، افت خواهند داشت. البته به نظر می رسد با نزدیکی به فصل تابستان، قیمت های جهانی منطقی تر خواهد شد و سهامداران بهتر است از این فرصت استفاده کرده و در منفی های این صنایع، اقدام به اصلاح سبد سهام خود و خروج از سهم های زیان ده و جایگزین کردن سهم های بنیادی که سودهای خوبی هم در مجامع تقسیم می کنند، نمایند.

 

توصیه ای برای تازه واردها

وی افزود: سهامداران تازه وارد باید بدانند اشخاصی از سرمایه گذاری در این بازار منتفع می شوند، که با استراتژی بلندمدت در این بازار، سرمایه گذاری کنند. تازه واردها باید از نوسان گیری کوتاه مدت بپرهیزند و ضمنا از ورود به این بازار به صورت اعتباری (با پول قرضی) یا پولی که در کوتاه مدت به آن نیاز دارند، اجتناب کنند. بازار ارز و مسکن و خودرو، برای سرمایه گذاری مناسب نیست و سرمایه گذاران در صورت سرمایه گذاری بلندمدت روی سهم شرکت های بنیادی بازار که سودآوری مناسبی هم دارند، بازدهی بهتری کسب خواهند کرد.

 

بهبود مشهود اوضاع بازار سرمایه در سایه مدیران این بازار

صلواتی با اشاره به بهبود وضعیت بازار سرمایه در سال 98، گفت: سال 98 با توجه به تلاش های مدیران و متولیان سازمان بورس، نسبت به سنوات قبل، سال بسیار بهتری بود و مشکلات کمتری در بازار سرمایه، شاهد بودیم. در سال 98 توقف نمادها کاهش داشت؛ تخلفات کمتری هم شاهد بودیم و تلاش مدیران این بازار در بهبود وضعیت بازار سرمایه کاملا مشهود بود. ایراداتی از جمله اختلال سامانه معاملات و… نیز وجود دارد که انتظار می رود امسال با همت مدیران سازمان بورس و همکاری فعالان بازار سرمایه، این مشکلات هم برطرف شود.

 

اتفاقی مبارک برای بازار سرمایه 

وی در خاتمه تصریح کرد: به منظور اعتلای بازار سرمایه، باید شرکت در مجامع را هم برای سهامداران جذاب کرد تا در سال 99، شاهد رشد سهم های بنیادی بازار باشیم. نامگذاری سال 99 به نام سال “جهش تولید” نیز، می تواند اتفاق مبارکی برای بازار سرمایه باشد. بازار سرمایه، بزرگترین اهرم برای رونق تولید است و رونق تولید در کشور به معنای کاهش فقر و بیکاری، افزایش قدرت خرید مردم، در نهایت بهبود وضعیت اقتصادی کشور است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

 
غلامعلی فارغی عضو اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه صنعت ساختمان در کشور با رکود همراه بوده اما؛ بورس‌کالا می‌تواند زمینه‌ساز فروش و صادرات محصولات ساختمانی را برای شرکت‌ها فراهم آورد، به بورس‌نیوز اظهاکرد: بورس‌کالا برای هر اقتصادی به‌نوعی مزیت محسوب شده چراکه ورود کالاها در رینگ‌های فروش این بازار می‌تواند با استانداردهای مختلفی همراه شود تا خیال خریداران خارجی که استاندارد کالاها برای آنها از اولویت بالایی برخوردار است را راحت کند؛ از سوی دیگر، شرایط رکودی صنعت ساختمان اجازه فروش داخلی بیشتر را به کالاهای ساختمانی نمی‌دهد بنابراین بهترین بازار، ایجاد شرایط فروش خارجی است.
 
وی افزود: از سوی دیگر، نمی‌توان سایه نرخ‌گذاری‌های دولتی از سوی وزارت صمت را حتی در بازارهایی همچون بورس‌کالا انکار کرد؛ اگر دولت در بودجه‌بندی خود می‌خواهد از نفت چشم‌پوشی کند باید بازار آزاد صادراتی برای درآمدزایی بیشتر تقویت کند و دخالت‌های بی‌مورد و حاکمیتی خود را کاهش دهد.
 
فارغی با اشاره به اینکه نرخ‌گذاری‌های صادراتی تاکنون خاطره خوشی از خود برجای نگذاشته است، تصریح کرد: در اغلب نرخ‌گذاری‌ها و سیاست‌های دستوری که از سوی نهادهای دولتی به تولیدکنندگان و صادرکنندگان ابلاع شده است، نتیجه آن تحمیل شکست بر بازارهای هدف صادراتی بوده که فعالان اقتصادی ایران در آن حضور داشتند، دولت باید بپذیرد که به اقتصاد آزاد تن دهد و سیاست‌گذاری خود را از قیمت‌گذاری به سمت روان‌سازی رویه‌های تولیدی سوق دهد.
 
این فعال بخش‌خصوصی از طرف دیگر با اشاره به اینکه صادرات از پنجره‌های بورس‌کالا چندان آسان نیست نیز افزود: خریداران داخلی که نیاز خود را از طریق بورس‌کالا تامین می‌کنند به‌نوعی اجبار را از سوی وزارت صمت، پشت سر خود می‌بینند اما؛ خریداران خارجی با چنین محدودیتی مواجه نیستند، بنابراین نباید فراموش کرد که جذب متقاضی و خریدار خارجی برای ورود به بورس‌کالای ایران سخت‌تر بوده و باید استانداردهای این بازار در سطح منطقه‌ای و جهانی برای خریداران عمده کالاها تشریح شود.
 
فارغی با اشاره به نرخ‌گذاری‌های ارزان و البته در برخی مواقع با تخفیف، اذعان کرد: از سوی دیگر نمی‌توان فاصله‌های قیمتی ناشی از مشکلات و محدودیت‌های تحریم و حمل دریایی و نقل و انتقال ارز و تعویض مدارک و … را بر کالاهای ایرانی نادیده گرفت.
 
وی در پایان خاطرنشان کرد: برای رساندن نرخ محصولات تولید داخل و صادرات‌گرای ایران به قیمت‌های متعارف در بازار‌های جهانی، باید برنامه ریزی جامعی صورت بگیرد و قیمت‌ها به تدریج اصلاح گردد اما؛ بازار‌هایی همچون کشور‌های همسایه مانند افغانستان، عراق، سوریه و … که نیاز به کالاهای زیربنایی دارند، می‌توانند ورود اولیه مناسبی به این بازار داشته باشند.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

عملکرد خوب

به گزارش بورس نیوز، شرکت تایر ایران در اسفند در فروش افت داشت و فقط 607 میلیارد ریال فروش را به ثبت رساند.
 
این در حالی است که این شرکت در ماه قبل‌تر از آن نیز 805 میلیارد ریال فروش را محقق کرد.
عملکرد خوب
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

انتخاب اعضای جدید هیات مدیره

گزارش بورس نیوز، شرکت آسیا سیر ارس از تغییر نمایندگان اعضای حقوقی هیات مدیره خبر داد.

بر این اساس، شرکت اعلام کرد؛ به استناد مصوبە مجمع 1398/02/11 و جلسە هیات مدیرە 1398/10/17 اسامی اعضای هیات مدیره را تغییر داد.

انتخاب اعضای جدید هیات مدیره

 

 

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

فوران نقدینگی سرعت گیر اصلاح قیمت‌ها

حسین عادل زاده مدیرعامل کارگزاری کارآمد در خصوص رشد شاخص به بورس نیوز اظهار کرد: حجم نقدینگی بالایی که به سمت بازار سرازیر شده عامل تاثیرگذار بر روند رو به رشد شاخص است.

وی ادامه داد: “بورس” نرخ دلار را بالاتر از قیمتی که معامله می‌شود، می‌بیند و بر خلاف روال همیشگی، قیمت‌گذاری‌ها بالاتر از قیمت واقعی انجام شده البته کماکان شاخص رشد خود را ادامه خواهد داد و مرز 430 هزار واحد را طی خواهد کرد.

وی تصریح کرد: سهم مشخصی را نمی‌توان به عنوان صنایع پیشرو نام برد اما؛ با توجه به نقدینگی بازار، احتمالا از این پس بازار سرمایه با سهم‌های بنیادی که رشد زیادی نداشته اند روند صعودی خود را ادامه خواهد داد و بازار بر سهم‌های ارزنده‌ای همچون فولاد، پالایشی‌ها، پتروشیمی‌ها مانور خواهد داد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.