دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
1 مهر 1399

به گزارش سیگنال به نقل از ارز دیجیتال،

قیمت بیت کوین کش، هاردفورک بحث‌برانگیز بیت کوین، به پایین‌ترین سطح خود به نسبت قیمت بیت کوین رسیده است. این در حالی است که یک تحلیل‌گر از فروپاشی حمایت‌های بین کوین کش صحبت می‌کند.

به گزارش کوین تلگراف، قیمت بیت کوین کش پس از سقوط و رسیدن به سطوح حمایتی تازه، نسبت به بیت کوین به کف قیمت تازه‌ای رسید.

داده‌های تازه بخش بازارهای کوین تلگراف و کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) نشان می‌دهد که قیمت بیت کوین کش نسبت به بیت کوین، اکنون به پایین‌ترین سطح خود در تاریخ سه‌ساله این ارز دیجیتال رسیده است.

در حال حاضر قیمت کوین کش فقط ۰.۰۲۲ بیت کوین است که بیانگر کاهش ۹۲.۲ درصدی نسبت به اوج ۰.۲۸۵ بیت کوینی خود در دسامبر سال ۲۰۱۷ (دی ۹۶) است.

گفتنی است بیت کوین کش در ماه اوت (مرداد) سال ۲۰۱۷ به‌عنوان فورک بیت کوین راه‌اندازی شد و در آن زمان از حمایت چهره‌ها و کسب‌وکارهای مختلف این صنعت برخوردار بود. با گذشت زمان و با کاهش محبوبیت آلت کوین‌ها، این ارز دیجیتال نتوانست با بیت کوین رقابت کند. پس از کاهش طرفداران این ارز دیجیتال، حالا تنها گروهی خاص از بیت کوین کش حمایت می‌کنند که حواشی بسیاری نیز در ارتباط با آنها وجود دارد.

در سال ۲۰۱۸ هاردفورک دیگری انجام شد و به ظهور بیت کوین اس وی (BSV) از دل بیت کوین کش منجر شد. این هاردفورک با جنگ و جدال‌ها و کشمکش‌های فراوانی بین راجر ور (Roger Ver)، حامی سرسخت بیت کوین کش و کالوین آیر (Calvin Ayre)، شخصیت بانفوذ رسانه‌ای و طرفدار بیت کوین اس وی، همراه بود.

بیت کوین کش روند نزولی اخیر خود در برابر بیت کوین را از فوریه ۲۰۲۰ (اسفند ۱۳۹۸) آغاز کرد. قیمت بیت کوین کش در آن بازه زمانی به بالاترین حد خود از ابتدای سال ۲۰۲۰ و ۰.۴۴ بیت کوین رسیده بود.

از نظر الیستر میلن (Alistair Milne)، کارآفرین و مفسر، چشم‌انداز بیت کوین کش و بیت کوین اس وی خوشایند به نظر نمی‌رسد؛ چراکه هیچ سطوح خرید معناداری در این ارزهای دیجیتال مشاهده نمی‌شود. او در این زمینه می‌گوید:

جفت ارز بیت کوین کش/ بیت کوین در کشف قیمت نزولی خود قرار دارد. هیچ سطح حمایتی باقی نمانده است و هفته گذشته شاهد رسیدن به کمترین قیمت تاریخی خود بود.

نمودار هفتگی بیت کوین در برابر بیت کوین کش
نمودار هفتگی بیت کوین در برابر بیت کوین کش

در همین حال، بیت کوین برای سلطه بر بازار با تعداد زیادی آلت کوین رقابت می‌کند. پس از موفقیت حوزه دیفای، بیت کوین اکنون تنها ۵۵.۸ درصد از کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال را در اختیار دارد که کمترین میزان از آوریل ۲۰۱۹ (فروردین ۹۸) محسوب می‌شود.

علی‌رغم نوساناتی که در بازار وجود دارد، مدت‌هاست که بیت کوین نظرات فعالان ارزهای دیجیتال را به خود جلب کرده و بیت کوین کش و بیت کوین اس وی جایگاه خود در بازار را تا حد زیادی از دست داده‌اند.

ناریک جورجیان (Narek Gevorgyan) مدیرعامل پلتفرم کوین استتس (CoinStats) که در زمینه پیگیری قیمت ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند در همین رابطه در یک مناظره آنلاین گفت:

صادقانه بگویم، این یک حباب بزرگ به نظر می‌رسد.

او همچنین چگونگی باقی ماندن بیت کوین کش در فهرست ۱۰ ارز دیجیتال بزرگ از منظر ارزش بازار را شبیه به یک معما می‌داند و در همین رابطه می‌نویسد:

به معنای واقعی کلمه هیچ‌کس به بیت کوین کش اهمیتی نمی‌دهد اما هنوز جزو ۱۰ ارز دیجیتال برتر است.

بیت کوین کش حتی نتوانست از حمایت تیم دراپر (Tim Draper) میلیاردر معروف نیز بهره لازم را ببرد. دراپر در توییتر خود، بیت کوین کش و همچنین شخص راجر ور را تحسین کرده بود.

هر چند دراپر در توییت ستایش‌آمیز خود به‌اشتباه حساب جعلی راجر ور را تگ کرده بود و همچنین این شائبه برای فعالان ارزهای دیجیتال مطرح شده بود که ممکن است حساب توییترش هک شده باشد، اما او در مصاحبه‌ای که بعد از آن انجام داد تایید کرد که حسابش هک نشده و نویسنده توییت مذکور خودش بوده است.

تیم دراپر در همین رابطه گفت:

من با راجر ور صحبت کردم، او یک توکن ساخته است. من نمی‌دانستم که این توکن یک مساله امنیتی دارد، اما… او توکنی ساخته بود که به‌راحتی منتقل می‌شود.

او همچنین گفت:

بله من آن توییت را منتشر کردم، سپس کمی بیشتر تحقیق کردم و آن توییت را حذف کردم. من همواره افرادی را که چیزهای جدید امتحان می‌کنند یا کارهای جدید انجام می‌دهند تشویق می‌کنم و تعصب کمی در مورد یک توکن و یا سایر چیزها دارم.

اثبات کار بیت کوین در مقایسه با بیت کوین کش و بیت کوین اس وی
اثبات کار بیت کوین در مقایسه با بیت کوین کش و بیت کوین اس وی

قدرت پردازش شبکه بیت کوین با فاصله زیادی، از مجموع قدرت پردازش موجود در شبک. فعالیت اندک ماینرها در این دو ارز دیجیتال، آنها را در معرض آسیب‌پذیری‌های امنیتی قرار داده است که تیم دراپر هم به این موضوع اشاره کرد.

بر اساس اطلاعاتی که از منبع کریپتو ۵۱ (Crypto51) به دست آمده است، شروع یک حمله ۵۱ درصد در بیت کوین کش روی کاغذ ۹,۹۱۴ دلار و برای بیت کوین ۵۵۴.۶۷۲ دلار هزینه دارد. این در حالی است که هزینه حمله به شبکه بیت کوین گلد (BTG)، نسخه دیگر بیت کوین که قبلاً محبوبیت خوبی نزد کاربران داشت، تنها ۳۱۲ دلار است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از ارز دیجیتال،

قیمت بیت کوین روز دوشنبه به رکورد تازه‌ای رسید. این در حالی بود که در روزهای اخیر شاهد ریزش قیمت بودیم. از سوی دیگر، کارمزدها در شبکه اتریوم با افزایش قابل‌توجهی همراه بوده است.

به گزارش کوین دسک، قیمت بیت کوین در ۲۴ ساعت گذشته با کاهشی ۲.۸ درصدی به محدوده ۱۱,۷۰۰ دلار رسیده است. در روزهای گذشته،‌ قیمت بیت کوین در بازه ۱۲,۴۱۲ تا ۱۱,۷۰۰ در نوسان بوده است. قیمت این ارز دیجیتال در حال حاضر در محدوده‌ای پایین‌تر از میانگین‌های متحرک ۱۰ و ۵۰ روزه قرار دارد و این مسئله از نقطه‌نظر تکنیکال نشانه‌ای نزولی است.

نمودار قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین پس از آنکه روز دوشنبه به بالاترین میزان خود در سال ۲۰۲۰ رسید، دیروز به ۱۱,۸۲۵ و پس از آن به ۱۱,۷۰۰ سقوط کرد. به‌واسطه این نوسانات قیمت، حجم بالایی از موقعیت‌های خرید (لانگ) و فروش (شورت)‌ در صرافی بیت مکس (BitMEX) لیکویید شد. لیکویید در بازارهای ارزهای دیجیتال به معنی از دست رفتن تمام سرمایه‌ای است که به معاملات مارجین وارد شده است. این در حالی بود که افزایش ناگهانی قیمت بیت کوین در روز دوشنبه نیز سبب شد تا چیزی در حدود ۱۰ میلیون دلار از موقعیت‌های شورت سرمایه‌گذاران تنها در عرض یک ساعت لیکویید شود. با سقوط دیروز نیز ۶.۷ میلیون دلار موقعیت لانگ لیکویید شد.

موقعیت‌های لیکوییدشده در صرافی بیت مکس
موقعیت‌های لیکوییدشده در صرافی بیت مکس

بسیاری از معاملات‌گران بازار از جمله اندرو تو (Andrew Tu)، از شرکت افیشنت فرانتیر (Efficient Frontier)، معتقدند که ۱۲,۰۰۰ دلار یک مقاومت سرسخت است و شکستن آن کار آسانی نیست، اما اگر بیت کوین موفق به شکستن این مقاومت شود، وارد محدوده قیمتی تازه‌ای خواهد شد. تو در ادامه گفت:

بیت کوین بالاخره در روز دوشنبه موفق شد تا مقاومت ۱۲,۰۰۰ دلاری را بشکند. با فرض اینکه این سطح قیمت حفظ شود، نوبت رسیدن به ۱۳,۰۰۰ و ۱۴,۰۰۰ دلار است.

باید گفت که بیت کوین در حال حاضر در سطحی پایین‌تر از ۱۲,۰۰۰ دلار معامله می‌شود. سقوط قیمت اخیر پس از افزایش فشار فروش اتفاق افتاد.

مایکل رابکین (Michael Rabkin)، از شرکت معاملاتی دی‌وی چین (DV Chain)، در مصاحبه خود اعلام کرد هم سرمایه‌گذاران دانه‌درشت و هم سرمایه‌گذاران خرد به بیت کوین علاقه نشان می‌دهند و این مسئله جانی تازه به بازار بیت کوین تزریق می‌کند و سبب می‌شود تا قیمت بیت کوین رکوردهای تازه‌ای ثبت کند. او در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت:

همزمان با افزایش برنامه‌های حمایتی دولت آمریکا، محبوبیت بیت کوین در میان شرکت‌های سرمایه‌گذاری و رسانه‌های بزرگ بیشتر می‌شود. درست است که برنامه‌های حمایتی نمی‌تواند تا ابد ادامه داشته باشد، اما نمی‌توان گفت که پایان آن چه زمانی است؛ به همین دلیل، مردم به‌دنبال جایگزینی برای دلار هستند.

نوسانات شاخص دلار
نوسانات شاخص دلار

تو در ادامه صحبت‌های گفت افزود که هر بار قیمت بیت کوین در ماه‌های باقی‌مانده از ۲۰۲۰ پرابهام بیشتر می‌شود، سرمایه‌گذاران تازه‌ای نیز وارد بازار ارزهای دیجیتال می‌شوند. او افزود:

همه اینها جزئی از چرخه صعودی فعلی است که در آن قرار داریم. این چرخه‌ای با رویکردهای مثبت است که صعودهای دو رقمی باعث می‌شود تا سرمایه‌گذاران خرد و حرفه‌ای بیشتر وارد بازار شوند. ورود این سرمایه‌گذاران نیز افزایش بیشتر قیمت را به دنبال خواهد داشت.

داستان اتریوم و کارمزدهای بالا

اتر، دومین ارز دیجیتال بازار، روز سه‌شنبه را با سقوطی ۲.۷ درصدی آغاز کرد و به ۴۲۴ دلار رسید. در حال حاضر نیز قیمت اتر ۴۱۲ دلار است. کارمزدهای بالای شبکه اتریوم این روزها به یک معضل بدل شده است. کارمزدهای گران قیمت این شبکه، تایید تراکنش‌ها را نیز با مشکل مواجه کرده است.

صرافی غیرمتمرکز یونی‌سواپ (UniSwap)، در طول یک ماه گذشته چیزی بیش از ۷ میلیون دلار کارمزد دریافت کرده است و رده اول فهرست صرافی‌های غیرمتمرکز قرار دارد. بازار معاملات در صرافی‌های غیرمتمرکز نیز بسیار داغ است و در ۲۴ ساعت گذشته حجم معاملات یونی‌سواپ بالغ بر ۲۳۳ میلیون دلار بوده است. یونی‌سواپ سهمی بیش از ۶۰ درصدی از معاملات این پلتفرم‌ها را در اختیار دارد.

سهم صرافی‌های غیرمتمرکز از حجم معاملات
سهم صرافی‌های غیرمتمرکز از حجم معاملات

جورج کلایتون (George Clayton)، از مدیران ارشد شرکت کریپت‌آنلسیس کپیتال (Cryptanalysis Capital)، در اظهارنظری گفت که رشد اتریوم «دیوانه‌وار» است. او در ادامه خاطرنشان کرد که تتر از نقطه‌نظر دریافت کارمزد در شبکه اتریوم با ۶.۳ میلیون دلار کارمزد ماهیانه، در رده دوم قرار دارد. کلایتون می‌افزاید:

تتر تنها پروژه در مقیاس وسیع است که در دیگر بلاک چین‌ها نیز گسترش یافته است. کمی تعجب می‌کنم که دیگران هنوز با مشکل کارمزدهای اتریوم مواجه نشده‌اند. این مقاومت باید از بین برود.

بازارهای دیگر

بازار ارزهای دیجیتال روز گذشته را در وضعیتی عمدتا قرمز پشت سر گذاشت. توکن‌های BAT با ۱۳.۹ و نِم (NEM) با ۴.۵ درصد رشد، از جمله ارزهای برنده روز گذشته لقب گرفتند.

چین لینک با سقوطی ۱۳.۶ درصدی همراه بود. تزوس و بیت کوین گلد نیز به‌ترتیب ۵.۴ و ۷.۶ درصد ضرر کردند.

بازار بورس نیکی ۲۲۵، همزمان با افزایش تنش‌ها میان آمریکا و چین ۰.۲٪ ریزش داشت. در اروپا نیز بازار FTSE100 به‌واسطه شیوع موج دوم کرونا با کاهشی ۰.۵ درصدی همراه بود. از سوی دیگر، شاخص S&P500 به رکورد تاریخی ۳۳۸۶.۱۵ رسید. با این جهش ضررهای ماه مارس سرمایه‌گذاران نیز جبران شد.

نفت خام با کاهشی ۰.۳۷ درصدی به ازای هر بشکه مواجه بود و هر بشکه از نفت خام تگزاس در محدوده ۴۲.۵۷ دلار معامله شد. طلا نیز ۱٪ رشد کرد و در حال حاضر ۲۰۰۱ دلار به ازای هر اونس معامله می‌شود.

سود اوراق خزانه‌داری دو ساله آمریکا نیز ۵.۳٪ کاهش یافت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از ارز دیجیتال،

قیمت بیت کوین در حالی روز گذشته را با افزایش قیمت پشت سر گذاشت که نوسانات نرخ سود حوزه دیفای باعث شد تا اعتماد به آنها در بلندمدت در حاله‌ای از ابهام قرار گیرد.

به گزارش کوین دسک، بیت کوین طی ۲۴ساعت گذشته با جهشی ۴ درصدی توانست به قیمت ۱۱,۶۷۰دلار برسد. در این طول این مدت‌زمان، این ارز دیجیتال در محدوده ۱۱,۰۷۲ تا ۱۱,۷۳۵دلار نوسان داشت. از سوی دیگر، قیمت بیت کوین در محدوده‌ای بالاتر از میانگین‌های متحرک ۱۰ و ۵۰ روزه قرار دارد که از لحاظ تکنیکال نوعی سیگنال صعودی به حساب می‌آید.

نمودار قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین

بیشتر معامله‌گران در روز چهارشنبه خریداران بازار بودند و همین مسئله سبب شد تا پادشاه ارزهای دیجیتال در صرافی‌هایی نظیر کوین بیس به قیمت ۱۱,۷۳۵دلار برسد. کریس توماس (Chris Thomas)، مدیر کارگزاری سوئیسکوت (Swissquote)، در اظهارنظری گفت:

فکر می‌کنم که تا روز جمعه به ۱۲,۰۰۰دلار برسیم. در حال حاضر نیروی جهش قدرتمندی در بازار فراهم است. پنجشنبه روز تجدید قوا بود، اما واکنشی منفی به آن نداشتیم.

توماس در ادامه به این نکته نیز اشاره کرد که حجم معاملات طی هفته گذشته و پس از یک ماه کاهش، با افزایش همراه شده است. او افزود:

جریان سرمایه در حال افزایش است و مردم هم هیجان‌زده شده‌اند. طبیعتاً این هیجان باعث می‌شود تا قیمت همچنان صعود کند.

حجم روزانه معاملات در صرافی‌های شاخص ارزهای دیجیتال
حجم روزانه معاملات در صرافی‌های شاخص ارزهای دیجیتال

در سوی دیگر، طلا که به‌عنوان سرپناه امن بسیاری از سرمایه‌گذاران در زمان بلاتکلیفی‌ها اقتصادی شناخته می‌شود هم عملکرد خوبی داشت. این فلز گران‌بها با افزایشی ۱ درصدی توانست از ۲,۰۴۱دلار عبور کند و به ۲,۰۵۶دلار برسد. باید به یاد داشت که قیمت بیت کوین از ماه گذشته تا به حال جهشی ۲۸ درصدی داشته است و این جهش برای طلا ۱۴درصد بوده است. جورج کلایتون (George Clayton)، از مدیران ارشد کریپت‌آنالیسیس کپیتال (Cryptanalysis Capital)، در اظهارنظری گفت:

دیدگاهم نسبت به بیت کوین صعودی است. دقیقا نمی‌دانم چه زمانی، اما انتظار دارم که قیمت بیت کوین بیشتر شود.

نوسانات قیمت طلا در مقایسه با بیت کوین
نوسانات قیمت طلا در مقایسه با بیت کوین

نوسانات نرخ بهره دیفای

اتر، ارز شماره دو بازار، روز گذشته توانست با جهشی ۳ درصدی به رقم ۳۹۹دلار برسد. در حال حاضر هر واحد اتر در محدوده ۳۹۴دلاری معامله می‌شود.

نرخ بهره در امور مالی غیرمتمرکز (دیفای) که عمدتا بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می‌شود، طی ماه‌های گذشته با نوسانات گسترده‌ای همراه بوده است. معیار نرخ وام مرکب (Composite Lend Rate) که توسط دیفای پالس (DeFi Pulse) محاسبه می‌شود، مشخص می‌کند که یک سرمایه‌گذاران با اعطای وام از طریق ارزهای دیجیتال چه میزان سود می‌کند. نوسانات این شاخص تا حد زیادی به‌واسطه نوسانات نرخ سود از جانب اعطاکنندگان وام در کامپاند (Compound) ایجاد شده است. این نرخ در ۱۷ ژوئن (۲۶ خرداد) در عدد ۰.۱۲۲٪ قرار داشت و ۲۶ ژوئن (۶ تیر) به ۱۸.۶٪ رسید. کامپاند بزرگترین پلتفرم اعطای وام حوزه دیفای است. روز گذشته سود اعطاکننده چیزی در حدود ۳٪ بود.

نرخ وام مرکب
نرخ وام مرکب

ژان مارک بونفوس (Jean-Mark Bonnefous)، از مدیران ارشد تلوریان کپیتال (Tellurian Capital) که از سال ۲۰۱۴ در حوزه سرمایه‌گذاری در پروژه‌های ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند، در صحبت‌هایش گفت:

تعدادی از پروژه‌ها در حال اصلاح پروتکل خود و پاداش‌هایشان هستند که می‌تواند به نوسانات گسترده منجر شود. ورود نقدینگی هنگفت نیز در کوتاه‌مدت در پروتکل‌های دیفای وجود دارد که نقشی پراهمیت در پایداری و پذیرش بلندمدت آنها ایفا می‌کند.

بازارهای دیگر

روز چهارشنبه بخش عمده‌ای از بازار ارزهای دیجیتال وضعیت مناسبی را پشت سر گذاشتند. زی‌کش، دش و بیت کوین گلد به‌ترتیب با ۱۴، ۶ و ۵.۵درصد سود از جمله ارزهایی بودند که عملکرد قابل‌قبولی داشتند. از سوی دیگر، تزوس، کیوتوم و استلار با کاهش‌های ۰.۶۶، ۰.۵۶ و ۰.۵۳ درصدی بازنده‌های چهارشنبه لقب گرفتند.

بازار نیکی ۲۲۵ آسیا روز گذشته را با ضرر ۰.۲۶ درصدی پشت سر گذاشت. عملکرد ضعیف سافت بانک (Softbank) و یاماها (Yamaha) را می‌توان دلیل این عملکرد ضعیف دانست.

شاخص FTSE 100 در اروپا با صعودی ۱.۱ درصدی عملکرد قابل‌توجهی داشت. در این شاخص شرکت کامرزبانک (Commerzbank) با جهشی ۵.۵ درصدی پشتیاز بازار بود.

شاخص S&P500 نیز ۰.۶درصد رشد کرد. در این بازار سهام دیزنی ۸.۸درصد رشد داشت. اخبار مثبت پیرامون تولید واکسن کرونا از عمده دلایلی بود که سبب این افزایش شاخص شد. قیمت نفت خام هم ۱.۶درصد افزایش یافت و به ۴۲.۱۴دلار به‌ازای هر بشکه رسید. اوراق خزانه‌داری آمریکا هم روز گذشته را با سودی ۷.۵ درصدی به پایان رساند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از میهن بلاکچین،

هاوینگ اخیر بیت کوین کش تاثیر بسزایی در هش ریت این ارز دیجیتال داشته است، به طوری که خروج ماینرها از این شبکه باعث کاهش بیش از ۸۰ درصدی هش ریت طی دو روز گذشته شده است.

بنابراین در حال حاضر به دلیل کاهش هش ریت، حمله ۵۱ درصد در بیت کوین کش کمتر از ۱۰,۰۰۰ دلار در هر ساعت هزینه در بردارد. این موضوع باعث ایجاد نگرانی هایی در خصوص امنیت شبکه شده است.

کاهش ۸۰ درصدی هش ریت بیت کوین کش

بسیاری از ماینرها در واکنش به کاهش پاداش بلاک بیت کوین کش از ۱۲.۵ به ۶.۲۵ بیت کوین کش، به نظر می‌رسد که توان پردازشی خود را به شبکه بیت کوین انتقال داده اند.

طبق گزارش F2Pool، هش ریت بیت کوین کش طی دو روز پس از هاوینگ، از ۴۲۰۰ به ۷۲۰ پتاهش در ثانیه کاهش یافته است. طی پنج ساعت گذشته نیز هش ریت بیت کوین کش تقریبا دو برابر شده و به ۱۶۰۰ پتاهش در ثانیه افزایش یافته است.

سایت ارائه اطلاعات ماینینگ fork.lol افزایش بیش از ۳۰ درصدی هش ریت بیت کوین پس از کاهش شدید هش ریت بیت کوین کش را گزارش داده است.

کاهش هزینه حمله ۵۱ درصد در بیت کوین کش به کمتر از ۱۰,۰۰۰ دلار

کاهش ناگهانی هش ریت، این ارز دیجیتال را به شدت در معرض تهدید حملات ۵۱ درصد قرار داده است، به طوری که Crypto51 تخمین زده است که انجام حمله بر روی شبکه بیت کوین کش و با استفاده از توان هش اجاره ای تقریبا ۹۱۳۰ دلار در هر ساعت هزینه در بردارد.

در تاریخ ۱۴ می ۲۰۱۹، دو استخر بزرگ ماینینگ شبکه بیت کوین کش، یعنی BTC.TOP و BTC.com یک حمله ۵۱ درصد وایت هد به منظور جلوگیری از سوء استفاده از آسیب پذیری موجود انجام دادند. وایت هد (White-hat) به حمله ها و هک هایی گفته می‌شود که جنبه مثبت دارند و برای اهداف امنیتی انجام‌ می‌شوند.

آیا این شرایط برای هش ریت بیت کوین پس از هاوینگ نیز صادق خواهد بود؟

جامعه کریپتو در حال پیش بینی این موضوع است که آیا سقوط هش ریت بیت کوین کش می‌تواند نشانه ای از شرایط آتی بیت کوین پس از هاوینگ باشد یا خیر. یکی از کاربران ردیت در این خصوص گفت:

اگر هش ریت بیت کوین طی یک روز ناگهان ۷۵ درصد کاهش یابد، شرایط ماینرهای بیت کوین به شدت وخیم تر از ماینرهای بیت کوین کش خواهد شد. بیت کوین کش هر ۲۴ ساعت سختی ماینینگ خود را تنظیم می‌کند، در حالی که این زمان برای بیت کوین ۱۴ روز است. بنابراین ماینرها باید مدت زیادی با تحمل ضرر به ماینینگ بپردازند تا شبکه مجددا بتواند با طور عادی فعالیت کند. مگر آنکه تغییرات دقیقه نودی در پروتکل تنظیم سختی ماینینگ بیت کوین اعمال شود.

بیت کوین تنها ارز دیجیتالی نیست که دستخوش هاوینگ خواهد شد. این نگرانی برای هاوینگ بیت کوین گلد (BTG)، بیت کوین دایموند (BCD)، زیکش (ZEC) و زیکوین (XZC) نیز وجود دارد که پس از هاوینگ تحت تاثیر زیادی قرار بگیرند.

اگرچه بیت کوین SV نیز طی ۱۲ ساعت گذشته دستخوش هاوینگ شده است اما به نظر می‌رسد هش ریت این شبکه با کاهش مواجه نشده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از کوینیت،

ماینر‌ها در برابر حملات ۵۱ درصد شبکه‌ی بیت کوین گلد

محققان آزمایشگاه ارزهای دیجیتالی دیجیتالی دانشگاه ام‌آی‌تی(MIT Media Lab’s Digital Currency) اعلام کرده‌اند که ماینر‌ها با انجام حمله‌ی متقابل می‌توانند با اجرای حملات ۵۱ درصد در شبکه‌ی بیت کوین گلد(Bitcoin Gold) مقابله کنند.

بر اساس گزارش کوینیت، در سال ۲۰۱۸ مهاجمان با اجرای حملات ۵۱ درصد در شبکه‌ی بیت کوین گلد به ارزش ۲۰ میلیون دلار رمزارز را سرقت کرده‌اند. شبکه‌ی بیت کوین گلد در ژانویه‌ی سال جاری میلادی نیز دومین حمله‌ی ۵۱ درصد را تجربه کرده است.

بیت کوین گلد

جیمز لاوجوی(James Lovejoy)؛ دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه ام‌آی‌تی به همراه دن موروز(Dan Moroz) و نیها نارولا(Neha Narula) محققان آزمایشگاه ارزهای دیجیتالی دانشگاه ام‌آی‌تی در مقاله‌ای روش کارآمد ماینر‌های شبکه‌ی بیت کوین گلد را برای مقابله با حملات ۵۱ آشکار کردند. در این مقاله طرفی که در مقابل حملات مهاجمان قرار می‌گیرد با عنوان ماینر‌ مطرح شده است، اما در حقیقت امکان خرید هش‌ریت لازم برای مقابله با مهاجمان توسط هر فردی امکان‌پذیر است.

هکر‌ها در ماه‌های ژانویه و فوریه‌ی سال جاری میلادی، حملات ۵۱ درصد را در شبکه‌ی بلاکچین بیت کوین گلد اجرا کردند. این حملات ایجاد یک زنجیره‌ی جدید و در نهایت پرداخت مضاعف را موجب شده است. محققان پس از بررسی حملات، تلاش ماینر‌های شبکه‌ی بیت کوین گلد را در راستای مقابله با فعالیت مخرب هکر‌ها شناسایی کردند. در این مقاله می‌خوانیم:

این رویداد در ابتدا به صورت یک حمله‌ی معمولی ۵۱ درصد آغاز شده است و مهاجم زنجیره را با هدف پرداخت مضاعف معکوس کرده است اما ماینر‌ها زنجیره‌ی ایجاد شده توسط مهاجم را با زنجیره‌ی اصلی و معتبر جایگزین ساخته است. مهاجم و ماینر‌ها در روز هشتم فوریه و در طی مدت زمان ۲٫۵ ساعت چهار مرتبه این اقدامات را تکرار کرده‌اند. MIT Researchers Note

روش مقابله با حملات ۵۱ درصد در شبکه‌ی بیت کوین گلد

محققان فرآیند اشاره شده را در یک تصویر نمایان ساختند:

اجرای حملات 51 درصد توسط مهاجمان و اقدام متقابل
اجرای حملات و مقابله از سوی قربانیان یا ماینر‌ها در سه مرحله نشان داده شده است. دو مرحله‌ی اول آغاز حمله‌ی ۵۱ درصد را نشان می‌دهد که در آن مهاجم A به D یک تراکنش را در زنجیره‌ی اصلی(رنگ سبز) ارسال می‌کند. در مرحله‌ی دوم زنجیره‌ی مهاجم(رنگ سفید) به طولانی‌ترین زنجیره‌ی شبکه تبدیل می‌شود و مهاجم در زنجیره‌ی جایگزین تراکنش را معکوس می‌کند. مرحله‌ی سوم نتیجه‌ی ضد حمله‌ را نشان می‌دهد که در طی آن D بر اقدام مهاجم غلبه می‌کند و زنجیره‌ی A را در شبکه بازیابی می‌کند.

ماینر‌ها با انجام ضد حمله‌ توانستند حملات پرداخت مضاعف را خنثی و پایداری شبکه‌ی بیت کوین گلد را حفظ کنند. تیم محققان دانشگاه ام‌آی‌تی همچنین دو ضد حمله‌ی موفق مشابه را در روزهای نهم و یازدهم فوریه کشف کردند.

نظر شما نسبت به اقدام متقابل ماینر‌های شبکه‌ی بیت کوین گلد در برابر مهاجمان چیست؟ آیا مقابله‌ی ماینر‌ها با اجرای حملات ۵۱ درصد در شبکه‌ی تمامی رمزارزها موجب ناامیدی مهاجمان و توقف اقدامات خرابکارانه خواهد شد؟ نظر خود را به صورت کامنت با ما درمیان بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از کوینیت،

حمله به شبکه‌ی بیت کوین‌گلد

اطلاعات تازه منتشر شده حاکی از آن است که شبکه‌ی بیت کوین‌گلد(BTG) هفته‌ی گذشته مورد حملات ۵۱ درصد قرار گرفته است. در این حمله معادل ۷۰ هزار دلار رمزارز بیت کوین‌‌گلد از طریق فرایند «پرداخت مضاعف» به سرقت رفته است، این حادثه باعث شده در رابطه با امنیت این شبکه‌ی رمزارزی سوالاتی به وجود آید زیرا این دومین مرتبه است که شبکه‌ی بیت کوین‌گلد مورد چنین حملاتی قرار می‌گیرد.

بیت کوین‌گلد BTG bitcoinGold

حمله‌ی ۵۱ درصد زمانی اتفاق می‌افتد که یک سازمان یا نهاد واحد بتواند اکثریت هش‌ریت یک شبکه‌ی رمزارزی را تحت کنترل بگیرد. در صورت وقوع چنین حالتی، کنترل کامل شبکه و تراکنش‌های آن را در اختیار عاملان یاد شده قرار خواهند گرفت و آن‌ها می‌توانند سفارشات را تغییر داده، از تایید تراکنش‌ها جلوگیری به عمل آورده و یا حتی حملات پرداخت مضاعف انجام دهند.

طبق آخرین گزارشات منتشر شده در فضای مجازی، شبکه‌ی بیت کوین‌گلد دچار آخرین مورد یاد شده، یعنی حملات پرداخت مضافت شده است. گزارشات مذکور نشان می‌دهد که در روزهای پنج‌شنبه و جمعه‌ تراکنش‌های شبکه‌ی BTG دو بار «سازماندهی مجدد» شده‌‌اند.

یک حمله‌ی دو مرحله‌ای

مورد اول برای پرداخت مضاعف ۱۹۰۰ واحد رمزارز بیت کوین‌گلد(چیزی حدود ۱۹۴۰۰ دلار با نرخ قیمت امروز) بوده است. حمله‌ی دوم در سه مرحله‌ی جداگانه صورت گرفته و در مجموع چیزی حدود ۵۲۶۷ واحد رمزارز بیت کوین‌‌گلد(حدود ۵۴ هزار دلار) پرداخت مضاعف شده است.

پرداخت مضاعف یا Double Spend به فرایندی گفته می‌شود که طی آن بتوان مقدار مشخصی از دارایی‌های رمزارزی را بیش از یک‌ مرتبه در شبکه مورد استفاده قرار داد و مبادله نمود؛ به عنوان مثال شما یک عدد بیت‌کوین خود را دوبار به فروش برسانید.

بیت کوین‌گلد یکی از هاردفورک‌های شبکه‌ی بیت کوین است که از الگوریتم Equihash یا Zhash استفاده می‌کند. برخلاف هش‌ریت شبکه‌ی بیت کوین که به طور مداوم در حال افزایش است، نرخ هش شبکه‌ی بیت کوین‌گلد از اواسط سال ۲۰۱۸ کاهش چشم‌گیری داشته است. طبیعتا کاهش هش‌ریت یک شبکه‌ی رمزارزی باعث کاهش سطح امنیت آن می‌شود، به همین دلیل در شبکه‌های ضعیف‌تری همچون بیت کوین‌گلد وقوع حمله‌ی پرداخت مضاعف امکان‌پذیر است.

این اولین بار نیست

حمله‌ی ۵۱ درصد یاد شده اولین مورد در تاریخچه‌ی نسبتا کوتاه فعالیت بیت کوین‌گلد نیست. در اواسط سال ۲۰۱۸ اولین حمله‌ی ۵۱ درصد در شبکه‌ی بیت کوین‌‌گلد به ثبت رسید که عواقب آسیب‌زای زیادی برای این شبکه‌ی رمزارزی به وجود آورد.

بیت کوین‌گلد BTG bitcoinGold
هش‌ریت شبکه‌ی بیت کوین‌گلد و افت محسوس آن

طبق گزارشاتی که در آن زمان منتشر شده است، حملات ۵۱ درصد پیشین غالباً صرافی‌های رمزارزی را هدف قرار داده بود. مقامات بیت کوین‌‌گلد در همان موقع اعلام کردند که «ما به تمام صرافی‌های رمزارز توصیه کرده‌ایم که روند تایید تراکنش‌ها را بازبینی کرده و نسبت به سپرده‌های بسیار بزرگ دقت بیشتری داشته باشند». با این حال، هکر‌ها در نهایت توانستند دفترکل شبکه‌ی بیت کوین‌گلد را دستکاری کرده و در مجموع حداقل ۱۸ میلیون دلار رمزارز کلاهبرداری کنند.

نظر شما در رابطه با این حملات چیست؟ چه راهکاری برای جلوگیری از وقوع مجدد اینگونه حملات به شبکه‌ی بیت کوین‌‌گلد وجود دارد؟ نظرات خود را با تیم کوینیت به اشتراک بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از میهن بلاکچین،

بیت کوین گلد که یکی از هاردفورک های بیت کوین است، اخیرا دستخوش حمله ۵۱ درصد شده است که تقریبا ۷۱۶۷ بیت کوین گلد معادل با ۷۲ هزار دلار هزینه در برداشته است. این موضوع توسط جیمز لاوجوی (James Lovejoy) رییس MIT Bitcoin Club بیان شد. او دو سازماندهی مجدد را در بیت کوین گلد شناسایی کرد که هر دوی آنها دوبار خرج کردن بودند.

لاوجوی خاطر نشان کرد که در هر دو مورد، بلاک های حمله کننده با آدرس GWrW5dTZf5XwGWoJuqRKdzkzZFkwtWSqaP در تراکنش کوین بیس استخراج شده اند. وی در ادامه اذعان کرد که واریزهای بیت کوین گلد بایننس در زمان وقوع حمله، پس از ۶ تاییدیه معامله شده و پس از ۱۲ تاییدیه برداشت شدند.

لاوجوی بیان کرد:

چهارده یا پانزده سازماندهی مجدد بلاک از هر دو دوره اسکرو بایننس جلوگیری می‌کند. بایننس از زمان وقوع حمله، الزامات برداشت بیت کوین گلد را به ۲۰ تاییدیه افزایش داده است. بر اساس اطلاعات قیمت بازار نایس هش (Nicehash) تخمین می‌زنیم که هر سازماندهی مجدد تقریبا ۰.۲ بیت کوین معادل با ۱۷۰۰ دلار هزینه در برداشته است و حمله کننده باید چنین مبلغی را از پاداش بلاک به دست آورده باشد.

وی افزود احتمال این موضوع وجود دارد که این حمله ها سودآور باشند، به شرطی که دوبار خرج کردن کوین های مورد نظر با موفقیت انجام شده باشد. در غیر این صورت، هزینه انجام شده برای حمله و مقدار به دست آمده برابر است. طبق سخنان لاوجوی مشخص می‌شود که الزامات تایید ده ها بلاک این ارز هم چنان بسیار اندک است تا هزینه حمله ها به عنوان یکی از موانع وقوع آنها عمل کند.

حمله کنندگان توانستند ۱۹۰۰ و ۵۱۷۶ بیت کوین گلد از دو تراکنش مجزا در تاریخ های ۲۳ و ۲۴ ژانویه برداشت کنند.

باب سامرویل (Bob Summerwill) مدیرعامل اتریوم کلاسیک در واکنش به این موضوع توییت کرد:

حمله های ۵۱ درصد اتریوم کلاسیک به ما آموخته است، این ایده که حمله های بر روی زنجیره از نظر اقتصادی بی ارزش هستند باور غلطی است. زیرا قربانیان معمولا صرافی ها هستند، نه کاربران.

این اولین باری نیست که این ارز دیجیتال دستخوش حمله ۵۱ درصد شده است. در ماه می ۲۰۱۸، بیت کوین گلد با حمله ای مواجه شد که طی آن، حمله کننده ۳۸۸,۰۰۰ بیت کوین گلد از چندین صرافی ارز دیجیتال سرقت کرد و پس از آن، بیت کوین گلد از فهرست صرافی بیترکس حذف شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از ارز دیجیتال،

تقریبا همه کسانی که درباره ارزهای دیجیتال و بیت کوین شنیده‌اند، از فرایندی به نام استخراج یا ماینینگ که طی آن واحدهای جدید ارز دیجیتال تولید می‌شوند، نیز اطلاع دارند. اگر شما هم جزو کسانی هستید که به ماینینگ علاقه‌مندید، با ما همراه باشید تا در ادامه به بررسی بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج در سال ۲۰۲۰ بپردازیم.

دو نوع باور عمومی و کاملا متفاوت در رابطه با استخراج ارزهای دیجیتال وجود دارد. برخی معتقدند که این عمل بسیار هزینه‌بر بوده و به سرمایه‌ اولیه زیادی نیاز دارد. همچنین مصرف برق بالایی داشته و باید تجهیزات تخصصی مانند دستگاه استخراج و یا ریگ ماینینگ تهیه شود. این عده ترجیح می‌دهند که به جای سرمایه‌گذاری در عملیات ماینینگ، به خرید و فروش ارز دیجیتال بپردازند.

در مقابل عده‌ای دیگر استخراج را فرایندی کم ریسک‌تر می‌دانند که می‌تواند یک درآمد روزانه‌ تقریبا بی‌دردسر در اختیارشان قرار دهد.

البته نباید با تصور اینکه استخراج ارزهای دیجیتال شما را یک شبه پولدار خواهد کرد، بدون مطالعه و دانش کافی وارد این زمینه شد. متاسفانه اغلب مشاهده شده که این نگرش افراد را در دام کلاهبرداری‌های مختلفی که از نام ماینینگ یا استخراج سوء‌استفاده می‌کنند، میندازد.

می‌توان با کمی تحقیق و بررسی این عمل را با ریسک کمتر، هزینه‌ای پایین‌تر و سودآوری بیشتری انجام داد.

ماینینگ چیست؟

استخراج ارز دیجیتال

منظور از استخراج یا ماینینگ، فرآیندی است که طی آن تراکنش‌های انجام شده در شبکه توسط ماینرها تایید و پردازش می‌شوند و در نهایت تعداد مشخصی از ارز دیجیتال شبکه به عنوان پاداش نصیب ماینرها می‌شود.

سخت‌افزارهای استخراج به چند دسته اصلی تقسیم می‌شوند. ماینینگ می‌تواند با استفاده از پردازنده‌ کامپیوتر (CPU)، کارت‌ گرافیک (GPU)، یا دستگاه‌های مخصوصی به نام ای‌سیک (ASIC) انجام شود.

مثلا استخراج به صرفه‌ی بیت کوین، امروزه فقط با دستگاه‌های ای‌سیک امکان‌پذیر است.

شما به عنوان یک ماینر باید پس از انتخاب ارز دیجیتال مورد نظر خود، در مورد سخت‌افزار خود تصمیم‌گیری کنید.

انتخاب ارز دیجیتال مناسب برای استخراج

بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج در سال 2019

برای سالیان متمادی، همواره بیت کوین به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها برای استخراج مطرح بوده است.

در حال حاضر، با توجه به افزایش سختی استخراج شبکه آن و در نظر گرفتن این موضوع که امروزه فارم‌ها و استخرهای بزرگ استخراج بیت کوین تبدیل به کسب و کارهای میلیارد دلاری شده‌اند، بسیاری از فعالان ماینینگ، در مقایس کوچک‌تر به سراغ استخراج برخی دیگر از ارزهای دیجیتال رفته‌اند. اگرچه هنوز استخراج بیت کوین به عنوان اصلی‌ترین فعالیت ماینینگ شناخته می‌شود.

استخراج ارزهای دیجیتالِ کوچکتر از بیت کوین شاید در نگاه اول توجیه اقتصادی نداشته باشد اما برای کسانی که به آینده یک ارز دیجیتال اعتقاد دارند، می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

به عنوان نمونه بین بیت کوین و اتریوم، استخراج بیت کوین در لحظه سودآوری بیشتری دارد اما اگر کسی به آینده اتریوم خوش‌بین باشد و اتریوم‌های استخراجی خود را نگهداری کند، شاید سودآوری بیشتری نسبت به یک ماینر بیت کوین داشته باشد که بلافاصله بیت کوین‌های خود را می‌فروشد.

همچنین گاهی اوقات تغییرات شدید در سختی شبکه بیت کوین و سقوط شدید قیمت، و از طرف دیگر شکوفایی یک ارز دیجیتال دیگر، استخراج یک آلت کوین (ارز دیجیتالی غیر از بیت کوین) را سودآورتر از استخراج بیت کوین می‌کند.

با تمام این تفاسیر، انتخاب یک ارز جدید برای استخراج یکی از چالش‌برانگیزترین تصمیم‌گیری‌ها برای ورود به این عرصه است.

برای این انتخاب باید تحلیل فاندامنتال (فناوری مورد استفاده، فلسفه پروژه، ارزش بازار، تیم پروژه، نقشه راه و …) دقیق آن را مدنظر قرار دهید.

لیستی از مهم‌ترین عواملی که هنگام انتخاب یک ارز دیجیتال برای استخراج باید به آن‌ها توجه کرد عبارتند از:

بسیاری از آلت کوین‌ها پروژه‌های کلاهبرداری هستند و استخراج آن‌ها می‌تواند به ضررهای زیادی منجر شود. بنابراین اگر به جز بیت کوین ارز دیجیتال دیگری را برای استخراج انتخاب می‌کنید، تحقیقات زیادی لازم است.

نکته مهم دیگری که باید آن را حتما در نظر گرفت، سیاست یک پروژه در قبال دستگاه‌های ای‌سیک است. در صورتی که غیرمتمرکز بودن یک اولویت اساسی برای تیم توسعه‌دهنده باشد و سیاست مقابله‌ با ای‌سیک‌ها در رفتارهای گذشته تیم مشاهده شود، در اینصورت می‌توان انتظار داشت که با عرضه دستگاه‌های ای‌سیک، فورک جدیدی برای آن اتفاق بیفتد و دستگاه‌های ای‌سیک کارایی خود را از دست دهند.

چگونگی محاسبه سودآوری استخراج

پس از بررسی همه جوانب و انتخاب یک ارز برای استخراج؛ باید از سودآور بودن عملیات استخراج اطمینان حاصل کنید.

از آن‌جا که تعیین سودآوری استخراج به پارامترهای زیادی مانند هزینه برق، سختی استخراج، قیمت ارز دیجیتال و دیگر عواملی که دائما در نوسانند بستگی دارد، بهتر است از یک ماشین‌حساب آنلاین استخراج استفاده کنید.

هر سخت‌افزار استخراج یک قدرت پردازش خاص دارد که به آن نرخ هش یا هش ریت (Hash rate) هم می‌گویند. با داشتن هش ریت و مصرف برق هر دستگاه یا سخت‌افزار و مراجعه به ماشین حساب ماینینگ، می‌توانید سود تقریبی خود از استخراج را محاسبه کنید.

ورود به ماشین حساب استخراج

بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج در سال ۲۰۲۰
با وارد کردن نرخ هش سخت افزارهای استخراج

نحوه استفاده از این ماشین حساب به این صورت است که ابتدا در منوی بالا، نام ارز مورد نظر خود را انتخاب می‌کنید.

سپس در قسمت نرخ هش و برق مصرفی، مشخصات دستگاه یا سخت افزار استخراج مد نظر خود را وارد می‌کنید.

برای پیدا کردن هش ریت یک سخت افزار یا دستگاه استخراج فقط کافیست به بخش ماینرها در سایت ارزدیجیتال مراجعه کنید یا مدل سخت افزار خود را در گوگل جستجو کنید. مثلا جستجو کنید: «AMD RX290 Hash rate ethereum»

کارمزد استخر استخراج نیز معمولا برای بیشتر نمونه‌های مطرح بین ۱ تا ۳ درصد متغیر است.

پس از وارد کردن اطلاعات خواسته شده، ماشین حساب سودآوری و درآمد خالص ماهیانه شما را نمایش می‌دهد.

البته راه‌اندازی عملیات استخراج در مقیاس بزرگ، نیاز به برآورد هزینه‌های دیگری از جمله هزینه نگهداری، هزینه اجاره مکان و غیره هم خواهد داشت که نمی‌توان از آن‌ها چشم‌پوشی کرد.

بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج

بیت کوین (Bitcoin)

بیت کوین اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز بوده و استخراج آن از سال ۲۰۰۹ تاکنون در جریان است.

از آنجایی که بیت کوین اولین و خوش‌نام‌ترین ارز دیجیتال دنیاست، بسیاری از طرفداران این حوزه آن را به عنوان سودآورترین و کم‌ریسک‌ترین ارز برای استخراج نیز در نظر می‌گیرند.

به زبان فنی، استخراج بیت کوین فرایندی است که طی آن امنیت شبکه تامین و تراکنش‌ها در شبکه غیرمتمرکز تایید می‌شوند. پاداشی که برای این کار در نظر گرفته شده، موجب ایجاد انگیزه اقتصادی در ماینرها می‌شود.

تعداد سکه‌های بیت کوین محدودیت ۲۱ میلیون واحدی دارد و تاکنون بیش از ۱۸ میلیون واحد آن در شبکه آزاد شده است.

زمانی استخراج بیت کوین با CPU یا همان پردازنده‌های کامپیوتر امکان‌پذیر بود اما امروزه با گسترش شبکه آن فقط با دستگاه‌های مخصوص (ای‌سیک) امکان استخراج به صرفه‌ی آن وجود دارد.

بیت کوین از الگوریتم SHA256 برای تایید تراکنش‌ها و سازوکار اثبات کار استفاده می‌کند. در نتیجه برای استخراج آن باید از دستگاه‌هایی استفاده کرد که بر مبنای این الگوریتم طراحی شده‌اند.

هر دستگاهی که قادر باشد بیت کوین را استخراج کند، می‌تواند تمام ارزهای دیگری که از الگوریتم رمزنگاری SHA256 استفاده می‌کنند را نیز استخراج کند.

برای نمونه می‌توان به بیت کوین کش (Bitcoin Cash)، بیت کوین اس وی (BSV)، کیورکوین (Curecoin)، کرون (Crown) و ای‌کوین (Acion) اشاره کرد.

همچنین بخوانید: آموزش استخراج بیت کوین

اتریوم

بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج در سال ۲۰۲۰

اتریوم معروف به ملکه ارزهای دیجیتال همواره یکی از پیشروترین و پیشرفته‌ترین ارزهای بازار به شمار می‌رفته است و بسیاری از کوین‌های معروف ارزهای دیجیتال از فناوری‌های به‌کار رفته در بلاک چین اتریوم استفاده می‌کنند. اتریوم بعد از بیت کوین رتبه دوم بازار ارزهای دیجیتال را در اختیار دارد.

طبق برنامه‌های اعلام‌شده از سوی بنیاد اتریوم، الگوریتم اثبات کار این کوین در سه‌ ماهه اول سال ۲۰۲۰ از Ethash به Progpow تغییر خواهد کرد. هدف از این تغییر ایجاد مقاومت بیشتر در برابر دستگاه‌های ای‌سیک و محافظت از ماینرهایی عنوان‌ شده است که با کارت گرافیک اقدام به استخراج اتریوم می‌کنند. البته باید در نظر داشت که این ارز در نهایت و طی چند سال آینده روش اثبات کار را به‌ طور کامل کنار خواهد گذاشت و به‌ جای آن از اثبات سهام استفاده خواهد کرد.

اتریوم به دلیل امیدواری‌های زیادی که درباره‌ی آن وجود دارد هنوز هم به عنوان یکی از ارزهای محبوب برای ماینینگ در میان ماینرها شناخته می‌شوند و افراد زیادی مخصوصا خوره‌های کامپیوتر، کارت گرافیک‌های خود را برای کسب درآمد در اختیار این شبکه می‌گذارند.

همچنین بخوانید:آموزش استخراج اتریوم

اتریوم کلاسیک

بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج در سال ۲۰۲۰

تا سال ۲۰۱۶ فقط یک اتریوم وجود داشت، اما هک بزرگی که در ۱۷ ژوئن سال ۲۰۱۶ رخ داد باعث شد اتریوم جدیدی خلق شود و اتریوم قبلی «اتریوم کلاسیک» نام بگیرد. برای مطالعه‌ی بیشتر درباره‌ی داستان پیدایش اتریوم کلاسیک می‌توانید به این مقاله مراجعه کنید.

هم اتریوم و هم اتریوم کلاسیک از یک الگوریتم استخراج یعنی همان «Ethash» استفاده می‌کنند و بنابراین می‌توان برای هر دو از یک سخت افزار استخراج استفاده کرد. سودآوری ماینینگ در هر دو تقریبا یکسان است زیرا وقتی سودآوری یکی افزایش می‌یابد، ماینرها به سمت آن هجوم می‌برند که باعث ایجاد یک تعادل نسبی میان این دو می‌گردد.

در حالی که اتریوم به دنبال آن است که با استفاده از الگوریتم ProgPow جلوی استخراج با دستگاه‌های مخصوص یعنی همان ASIC‌ها را بگیرد، اتریوم کلاسیک تاکنون این رویه را در پیش نگرفته است. با اجرا شدن ProgPow روی اتریوم، استخراج آن فقط با کارت گرافیک (GPU) امکان‌پذیر خواهد بود اما اتریوم کلاسیک را می‌توان به راحتی با ای‌سیک استخراج کرد.

از همه مهمتر، اتریوم به دنبال آن است که از اثبات کار (Proof Of Work) یا همان ماینینگ به سمت اثبات سهام (Proof Of Stake) برود که در آن برای تایید تراکنش‌ها نیاز به مصرف برق و استفاده از سخت افزار نیست و افراد می‌توانند با خرید اتریوم و اختصاص دادن آن به شبکه، از تایید تراکنش‌ها کسب درآمد کنند. این در حالی است که اتریوم کلاسیک چنین برنامه‌ای را ندارد.

در حالی که تعداد واحدهای اتریوم هنوز سقف مشخصی ندارد و برای آن تورم سالانه در نظر گرفته خواهد شد، تعداد واحدهای اتریوم کلاسیک محدود است و فقط تا ۲۱۰ میلیون واحد از آن استخراج خواهد شد.

همچنین بخوانید: بهترین کارت گرافیک‌های ماینینگ

مونرو (Monero)

بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج در سال ۲۰۲۰

ارز دیجیتال مونرو پس از گذشت ۶ سال از زمان عرضه آن هنوز هم مهم‌ترین ارز حریم خصوصی محور بازار محسوب می‌شود و تراکنش‌های آن قابل‌ردیابی نیست.

این ارز موفق شده است که از سال ۲۰۱۷ به بعد جایگاه خود در بین ۲۰ ارز دیجیتال برتر بازار را حفظ کند.

استخراج مونرو پس از هاردفورک RandomX و تغییر الگوریتم، تنها با پردازنده مرکزی (CPU) قابل توجیه است.

محدودیت ارز دیجیتال مونرو ۱۸ میلیون واحد است و تاکنون ۱۷.۳ میلیون آن استخراج شده است. اما جای نگرانی نیست، چرا که پس از رسیدن به ۱۸.۴ میلیون واحد مونرو، کوین‌های جدید مونرو با نرخ ثابت ۰.۳ مونرو در هر دقیقه استخراج می‌شوند. بنابراین می‌توان گفت که مونرو سقف واحد ندارد.

تیم توسعه‌دهنده مونرو به شدت بر روی غیرقابل استخراج بودن با ای‌سیک اصرار دارند و درصورتی که احساس کنند دستگاه‌ ای‌سیکی وارد شبکه شده، سریعاً الگوریتم استخراج را تغییر می‌دهند. بنابراین برای کسانی که دستگاه استخراج ای‌سیک در اختیار ندارند و یا نمی‌خواهند هزینه‌ای برای تهیه این دستگاه‌ها متحمل شوند، مونرو می‌تواند گزینه‌ی بسیار مناسبی باشد.

همچنین بخوانید: آموزش استخراج مونرو

زی‌کش (Zcash)

بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج در سال ۲۰۲۰

زی‌کش (ZCash) یک شبکه پرداخت غیرمتمرکز همتا به همتا و یک ارز دیجیتال با واحد اختصاری ZEC است.

این ارز دیجیتال فورکی از بیت کوین بوده و قابلیتی که آن را از بیت کوین و بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر متمایز کرده، امکان انجام تراکنش‌های ناشناس است.

زی‌کش هم مانند بیت کوین بلاک چین خاص خودش را دارد و به صورت اثبات کار (تایید تراکنش‌ها با ماینینگ) فعال است. الگوریتم استخراج زی‌کش «Equihash» است.

تعداد سکه‌های زی‌کش محدود و برابر ۲۱ میلیون واحد است.

زمان بلاک زی‌کش حدود ۲.۵ دقیقه و پاداش بلاک آن ۱۲.۵ واحد زی‌کش (ZEC) است. در زی‌کش پس از هر ۸۴۰,۰۰۰ بلاک، پاداش بلاک نصف خواهد شد.

شبکه زی‌کش تا حد زیادی در اختیار ای‌سیک‌ها قرار دارد و استخراج با ای‌سیک در این الگوریتم توجیه اقتصادی بیشتری دارد.

ارزهای دیجیتال دیگری که الگوریتم استخراج مشابه زی‌کش دارند و می‌توان با استفاده از دستگاه‌های استخراج زی‌کش به استخراج آن‌ها نیز پرداخت عبارتند از زِن‌کش (ZenCash) و هاش (Hush).

همچنین بخوانید: آموزش استخراج زی‌کش

گرین (Grin)

بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج در سال ۲۰۲۰

ارز دیجیتال گرین (Grin) بر مبنای پروتکل میمبل ‌ویمبل (MimbleWimble) ساخته شده و در واقع اولین پیاده‌سازی از میمبل ویمبل است.

میمبل‌ ویمبل، پروتکلی است که شباهت زیادی به بلاک چین بیت کوین دارد و نامش را از طلسم‌های سری کتاب‌های هری‌ پاتر گرفته است. هدف این پروتکل، فراهم‌ کردن امکان انتقال ارزش و ذخیره آن به روشی غیرمتمرکز، خصوصی و بدون دخالت واسطه‌ها است.

از ویژگی‌های برجسته گرین می‌توان به افزایش حریم خصوصی، مقیاس‌پذیری و کاهش ظرفیت بلاک چین اشاره کرد.

گرین از دو الگوریتم به‌طور همزمان استفاده می‌کند. الگوریتم «CuckARood-29» مخصوص کارت گرافیک طراحی‌شده و هیچ ای‌سیکی روی شبکه آن وجود ندارد. الگوریتم دوم «CuckAToo-31» نام دارد که برای دستگاه‌های ای‌سیک طراحی‌شده است. البته الگوریتم دوم تا یکی دو سال آینده توسط کارت گرافیک (ترجیها کارت گرافیک‌های با حافظه ۸ گیگ به بالا) قابل‌ استخراج است و حتی می‌تواند سود بیشتری نسبت به الگوریتم اول داشته باشد.

در نظر داشته باشید که روش انتقال تراکنش‌های این ارز کمی با بقیه متفاوت است و به همین دلیل بعضی از استخرها به‌طور خودکار کوین‌های شما را به بیت کوین و اتریوم تبدیل می‌کنند.

گرین بر خلاف ارزهای دیجیتال نام برده شده در بالا محدودیت عرضه ندارد و پاداش بلاک آن برابر با ۶۰ واحد گرین‌کوین است. زمان ایجاد بلاک نیز در گرین، یک دقیقه است.

همچنین بخوانید: آموزش استخراج گرین

ریون کوین (Ravencoin)

بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج در سال ۲۰۲۰

ریون کوین، این هاردفورک بیت کوین که در سال ۲۰۱۸ به بازار عرضه شد، در حال حاضر با حجم ۵.۲ میلیارد دلار رده ۴۴ بازار را به خود اختصاص داده است.

ریون کوین با هدف انتقال سریع و ارزان تراکنش‌ها به‌ صورت همتا به همتا و بر اساس فناوری‌های بکار رفته در بیت کوین و اتریوم توسعه‌ یافته است و طی این سال‌ها پیشرفت بسیار خوبی از خود نشان داده است.

قابلیت نقد شوندگی ریون کوین بسیار بالا است و الگوریتم هش X16Rv2 (استفاده از ۱۶ الگوریتم متفاوت هنگام استخراج) ساخت دستگاه‌های ای‌سیک برای آن را تقریباً غیرممکن می‌کند. بنابراین استخراج ریون کوین فقط با کارت گرافیک امکان‌پذیر است.

تعداد واحدهای ریون کوین ۲۱ میلیون بوده و زمان بلاک آن ۱ دقیقه است.

بیت کوین گلد (Bitcoin Gold)

بهترین ارزهای دیجیتال برای استخراج در سال ۲۰۲۰

بیت کوین گلد یک فورک از بیت کوین است که بر اساس پروتکل اثبات کار و الگوریتم «Equihash» به‌ طور خاص برای استخراج با کارت‌های گرافیک توسعه یافت.

این ارز دیجیتال آمده بود تا رقیبی برای بیت کوین کش باشد و تمرکززدایی را بیش از پیش افزایش دهد اما تاکنون خیلی موفق عمل نکرده است.

در حالی که بیت کوین گلد بیش از ۹۰ درصد ارزش خود را از دست داده است، استخراج این ارز دیجیتال هنوز هم سودآوری خاص خود را داشته و در میان ده ارز دیجیتال برتر برای استخراج قرار دارد.

الگوریتم استخراج بیت کوین گلد «Zhash» است و به دلیل ذات این الگوریتم، امکان استخراج آن با دستگاه‌های ای‌سیک وجود ندارد.

دیگر ارزهای دیجیتال

استخراج برخی دیگر از ارزهای دیجیتال مثل Horizen، بیت کوین اس وی، QuarkChain ،Pirate Komodo ،LBRY هم درآمد بسیاری بالایی دارند و حتی بعضی اوقات درآمد لحظه‌ایشان از ارزهای برتر بیشتر می‌شود، اما به دلیل نوپا بودن و کوچک بودن بازار این ارزها باید در انتخابشان بسیار دقت کرد.

اگر با کارت گرافیک استخراج می‌کنید، هر لحظه امکان تغییر ارز دیجیتال خود برای استخراج را دارید اما اگر قصد استخراج با ای‌سیک را دارید حتما دقت داشته باشید که ارز دیجیتال مناسبی را انتخاب نمایید چون با دستگاه ای‌سیک انتخاب‌های شما برای استخراج محدودتر می‌شود و اگر سودآوری دستگاه شما از دست برود به راحتی قابل فروش با قیمت مناسب نیست.

جمع‌بندی

بیت کوین همچنان به عنوان کم‌ریسک‌ترین ارز دیجیتال برای استخراج در نظر گرفته می‌شود اما اگر به آینده یک ارز دیجیتال خوش‌بین هستید یا می‌خواهید با کمی ریسک، شانس سودتان را افزایش دهید، گزینه‌های دیگری نیز پیش‌روی شما وجود دارد.

قبل از انتخاب یک ارز دیجیتال برای استخراج حتما تحقیقات لازم را انجام دهید و سودآوری آن را با ماشین حساب ماینینگ به طور دقیق محاسبه نمایید. استخراج یک ارز دیجیتال نامناسب می‌تواند به ضرر شما تمام شود.

اگر بخواهیم عواملی که به طور مستقیم در میزان سودآوری استخراج ارزهای دیجیتال دخیل هستند را در نظر بگیریم باید به هزینه‌ برق مصرفی، نوسان قیمت ارزها، کارمزد استخرهای استخراج و رقابت سرسختانه برای خرید تجهیزات کارآمد و جدید اشاره کنیم. عوامل دیگری نیز مانند سیاست‌های نامشخص داخلی کشورها می‌تواند ریسک ماینینگ را افزایش دهد.

این نکته را هم نباید فراموش کنید که استخراج ارزهای دیجیتال و یا همان ماینینگ، راهی برای یک شبه ثروتمند شدن نیست.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از ارز دیجیتال،

حالا که در روزهای ابتدایی سال ۲۰۲۰ میلادی قرار داریم بهترین فرصت است تا نگاهی به عملکرد ارزهای دیجیتال مختلف در طول سال گذشته بیندازیم و فراز و نشیب‌های آنها را مورد بررسی اجمالی قرار دهیم.

کوین تلگراف در تازه‌ترین گزارش خود به بررسی عملکرد ارزهای مختلف در بازار پرداخته است. به طور کلی می‌توان گفت که اوضاع برای بیشتر ارزهای دیجیتال طی نیمه اول سال ۲۰۱۹ مثبت بوده است.

ارزهایی نظیر لونا کوین (LUNA) عملکردی چشمگیر داشتند. این ارز دیجیتال رشدی ۴۸,۹۰۰ درصدی را تجربه کرد. در طرف دیگر نیز ارزهایی مانند لومن (XLM) قرار داشتند. این ارز دیجیتال نیمی از ارزش خودش را از دست داد و از اوج به پایین سقوط کرد. دوج کوین (DOGE) نیز توانست لقب کم‌نوسان‌ترین ارز دیجیتال بازار را به خود اختصاصی دهد و در حالی پا به سال ۲۰۲۰ گذاشت که قیمتش طی ۱۲ ماه گذشته، در یک محدوده‌ای کوچک در نوسان بود.

ارزهای شاخص بازار چگونه عمل کردند؟

عملکرد ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۹؛ از رشد ۴۸,۰۰۰ درصدی تا سقوط!
بیت کوین و اتریوم

بیت کوین و اتریوم به عنوان شاخص‌ترین ارزهای دیجیتال بازار عملکردی پر حاشیه را تجربه کردند. در ادامه به تغییرات قیمت این دو ارز خواهیم پرداخت.

بیت کوین

جهش بیت کوین در نیمه اول سال ۲۰۱۹ از ۳,۴۰۰ به حدود ۱۳,۰۰۰ دلار، از ژانویه سال ۲۰۱۸ بی‌سابقه بود. بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال نیز با تبعیت از رشد بیت کوین، قیمت‌شان صعود کرد. بازار در نیمه دوم سال، روی دیگرش را به بیت کوین نشان داد و این ارز دیجیتال شش ماهه دوم سال را نزولی سپری کرد.

پادشاه ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۹ حاکم بلامنازع نمودارهای قیمتی بود و توانست طی شش ماه ۲۸۲ درصد افزایش قیمت را تجربه کند. بیت کوین ۱۱ جولای (۲۰ تیر) نیز با ثبت ۱۰ درصد سقوط، بیشترین کاهش قیمت روزانه خود در سال ۲۰۱۹ را ثبت کرد. این کاهش قیمت پس از آن صورت گرفت که قانون‌گذاران آمریکایی به انتقاد از لیبرا، ارز دیجیتال فیس‌بوک، پرداختند.

اتریوم

اتریوم به عنوان ارز شماره دو بازار، سالی پر از اتفاق را تجربه کرد. پس از رشد ۱۳۹ درصدی در شش ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۹، اتریوم سال را امیدوارکننده به پایان رساند. در نیمه دوم سال و در بازه‌ای ۱۰ روزه در ماه جولای (تیر)، شدیدترین سقوط اتریوم با ۳۶ درصد کاهش قیمت، اتفاق افتاد.

سال ۲۰۱۹ برای اتریوم پر بود از اتفاقات خوب و بد که در نهایت موجب سه برابر شدن ارزشش در نیمه اول سال شد. ۲۶ ژوئن (۵ تیر)، نرخ معاملات اتریوم، طی شش ماه ۱۳۹ درصد بیشتر شد. این اتفاق سیلی از امیدواری را به جامعه ارزهای دیجیتال تزریق کرد.

ارزهایی که بیشترین صعود را داشته‌اند

عملکرد ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۹؛ از رشد ۴۸,۰۰۰ درصدی تا سقوط!
ارزهایی که بازار گاوی داشتند

برای برخی از ارزهای بازار، اوضاع باورنکردنی بود! طی این سال ارزهایی نظیر لونا کوین، چین لینک و ماتیک ارقامی فراتر از انتظار ثبت کردند.

لونا کوین (Luna Coin)

رسانه‌ها وضعیت لونا کوین را به بیماری تشبیه کردند که از کما بیدار می‌شود. حالِ لونا کوین پس از هشت ماه خواب زمستانی، ۱۹ آگوست (۲۸ مرداد)، با رشدی ۴۸,۹۰۰ درصدی رو به رو شد! این رقم برای رشد روزانه یک دارایی در طول تاریخ بی‌سابقه است. با این حال این صعود تداومی نداشت و نمودار این ارز دیجیتال یک روز بعد به حالت عادی بازگشت.

با پایان سال، لونا کوین توانست با ثبت رشد سالیانه ۲۵,۰۰۰ درصدی به عنوان یکی از پر سودترین‌های بازار بدل شود. لونا کوین سال ۲۰۱۹ را با رقم ۰.۰۰۱ دلار آغاز کرد. صعود این ارز تا جایی پیش رفت که در پایان سال هر واحد از آن با قیمت ۰.۲۵ دلار معامله شد.

(Bitcoiin (B2G

ارز Bitcoiin از فورک‌های بیت کوین است که سال ۲۰۱۹ توانست طی یک هفته ۳,۵۰۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کند. این ارز دیجیتال اوایل فوریه (بهمن) توانست قیمت خود را از ۰.۰۲ دلار به ۰.۷۰ دلار برساند. این در حالی است که از جولای سال گذشته، فعالیتی در خصوص Bitcoiin صورت نگرفته است و حجم معاملات آن نیز بین ۰.۵ تا ۵ دلار در نوسان است.

سیل (Seele)

سیل یک توکن مبتنی بر اتریوم است که توانسته در میان پرسودترین‌های سال ۲۰۱۹ جای بگیرد. سیل در حالی سال را ۲۰۱۹ را آغاز کرد که قیمت آن تنها ۰.۰۰۵ دلار بود. در حال حاضر هر واحد از سیل با قیمت ۰.۱۳۷ دلار معامله می‌شود. معامله‌گران بسیاری با وجود بازار نزولی فعلی، توانستند با خرید سیل به سود برسند.

اتریوم متا (Ethereum Meta)

۲۳ دسامبر (۲ دی) سال گذشته میلادی، اتریوم متا به صدر اخبار حوزه ارزهای دیجیتال بد شد. این در حالی بود که قیمت این ارز تنها طی ۴۸ ساعت رشدی ۱,۱۰۰ درصدی را تجربه کرد. پیش از این افزایش قیمت هر واحد اتریوم متا در رقم ۰.۰۰۰۰۰۱ دلار قرار داشت. در حال حاضر حجم معاملات این ارز ۸۷ دلار در روز است. تنها دو روز پس از افزایش قیمت شدید، این ارز دیجیتال ریزشی ۹۷ درصدی داشت. از ابتدای سال جاری میلادی تا به اینجا نیز شاهد نوسانات گسترده در خصوص اتریوم متا بودیم.

اعضای تیم توسعه این پروژه واکنشی نسبت به حواشی اخیر این نشان نداده‌اند. از طرف دیگر در دو ماه گذشته حساب‌های کاربری آنها در شبکه‌های اجتماعی نیز فعالیت نداشته است؛ از همین رو می‌توان گفت که افزایش قیمت اتریوم متا یک پامپ و دامپ عمدی بوده است.

ماتیک (Matic)

ماتیک توانست طیف گسترده‌ای توسعه‌دهندگان را به سمت خود جلب نماید. اجرای امن نرم‌افزارهای غیرمتمرکز باعث شد تا توسعه‌دهندگان زیادی به استفاده از این پلتفرم روی بیاورند و همین مسئله نیز سبب شد تا ماتیک در ماه می (اردیبهشت) جهشی ۱,۲۳۳ درصدی را تجربه کند. کمی بعد نیز در بازه‌ای یک هفته‌ای شاهد ریزش ۵۲ درصدی ارزش ماتیک بودیم.

اواخر آوریل (فروردین)، ماتیک با قیمت اولیه ۰.۰۰۳ دلار در فهرست صرافی‌های ارزهای دیجیتال قرار گرفت و همین مسئله سبب شد تا ۲۱ می (۳۱ اردیبهشت) هر واحد ماتیک با رشدی ۱۰ برابری به رقم ۰.۰۴ دلار برسد. ۸ دسامبر (۱۷ آذر) نیز ماتیک با رسیدن به قیمت ۰.۰۴۲ دلار توانست به بالاترین قیمت تاریخ خود برسد. این صعود چندان طول نکشید و طی چند ساعت، ۷۰ درصد از ارزش این ارز دیجیتال سقوط کرد!

«ساندیپ نیالوال» (Sandeep Nialwal)، مدیر اجرایی پروژه ماتیک، این سقوط را یک «دستکاری واضح» خواند و وعده داد تا بررسی‌های بیشتری در این خصوص انجام شود. این در حالی بود که افراد مشهوری از جمله چانگ پنگ ژآئو (CZ)، مدیرعامل بایننس، به تمجید از این ارز پرداخته بودند.

با وجود حواشی فراوان، در حال حاضر هر واحد ماتیک به نسبت اولین روزه عرضه در صرافی‌ها، رشدی چهار برابری داشته است و همچنان در محدوده ارزهای سودده قرار دارد.

چین لینک (Chainlink)

چین لینک (LINK) را می‌توان پای ثابت ارزهای برتر در سال ۲۰۱۹ دانست. این ارز دیجیتال ۲۹ ژوئن (۸ تیر) با جهشی ۱,۱۸۶ درصدی رو به رو شد. رشد سالیانه چین لینک در سال گذشته میلادی ۴۵۹ درصد اعلام شده است.

همکاری و شراکت با نام‌های بزرگی نظیر گوگل، بایننس، اوراکل و الف (Aelf) را می‌توان از دلایل رشد ده برابری ارزش چین لینک در نیمه اول سال ۲۰۱۹ دانست. پس از آنکه کوین بیس پرو (Coinbase Pro) از برنامه‌هایش برای پشتیبانی از توکن‌های چین لینک پرده برداشت، قیمت این ارز دیجیتال رشدی ۱,۱۸۶ درصدی را تجربه کرد.

باینس کوین (BNB)

بایننس کوین، توکنی کاربردی است که کاربران این صرافی برای برخورداری از تخفیف در کارمزد تراکنش‌ها از آن استفاده می‌کنند. با توجه به محبوبیت پلتفرم بایننس، توکن‌های این صرافی طی نیمه اول سال ۲۰۱۹ رشدی ۵۴۸ درصدی داشتند. داده‌های دیگر حاکی از آن است که رشد سالیانه بایننس کوین در سال گذشته ۱۲۲ درصد بوده است.

از دسامبر سال ۲۰۱۸ میلادی تا کنون، بایننس کوین با رشد ۵۴۸ درصدی به رقم ۳۸.۴۸ دلار رسیده است. این ارز دیجیتال یکی از ارزهایی است که همچنان برای سرمایه‌گذاران سودده است.
عرضه صرافی غیرمتمرکز بایننس (Binance DEX) و چندین عرضه اولیه صرافی موفق و پیشرفت اکوسیستم بایننس کوین، از جمله دلایلی است که باعث رشد قیمت این ارز دیجیتال شده است.

سلر (Celer)

شبکه سلر از جمله کوین‌هایی بود که عرضه اولیه آن توسط «بایننس لانچ پد» (Binance Lunchpad) صورت گرفت. این ارز دیجیتال طی بازه‌ای دو هفته‌ای در ماه می توانست رشدی ۲۱۴ درصد را تجربه کند، اما با این حال سرمایه‌گذاران اولیه این ارز متحمل ضرر شدند. در ابتدا هر واحد از سلر با قیمت ۰.۰۰۷ دلار معامله می‌شد و پس از آن به اوج قیمت ۰.۰۳ دلار رسید. با پایان سال ۲۰۱۹، هر واحد سلر با کاهشی شدید به ۰.۰۰۳۸ دلار سقوط کرد.

ارزهایی که بیشترین سقوط را داشته‌اند

عملکرد ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۹؛ از رشد ۴۸,۰۰۰ درصدی تا سقوط!
ارزهایی که بازار خرسی داشتند

در حالی که برخی از ارزهای دیجیتال رشدهایی چشمگیر را تجربه کردند، اما برای برخی دیگر خبری از جهش‌های چند صد درصدی نبود.

بیت تورنت (BitTorent)

بیت تورنت (BTT) سال گذشته در عین جهش ۸ برابری‌اش، در فهرست بازنده‌ها قرار گرفته است. قیمت این ارز دیجیتال با آغاز ماه می، از ۰.۰۲ دلار به رقم ۰.۰۰۰۶ دلار سقوط کرد. نکته جالب اینجاست که این کاهش قیمت تنها در طول یک روز اتفاق افتاد. از آن زمان تا به اینجا بیت تورنت با روندی آهسته سیر نزولی خود را ادامه می‌دهد.

بیت تورنت که توسط ترون پشتیبانی می‌شود، به عنوان یکی از موفق‌ترین عرضه‌های اولیه صرافی شناخته می‌شد. با وجود کاهش قیمت شدید این ارز دیجیتال به نسبت نیمه اول سال ۲۰۱۹، بیت تورنت همچنان دو برابر قیمت اولیه خود (۰.۰۰۰۱۲ دلار)، در حال معامله است.

فیوزکس (FuzeX)

فیوزکس (FXT) یکی دیگر از ناکام‌های سال ۲۰۱۹ بود که طی شش ماه ۸۷ درصد از ارزش خود را از دست داد. قیمت این ارز دیجیتال از ۰.۰۰۳۵ دلار در ۸ جولای (۱۷ تیر)، به ۰.۰۰۰۴۳ دلار در ۲۹ دسامبر (۸ دی) سقوط کرد.

بیت کوین گلد (Bitcoin Gold)

سال ۲۰۱۹ برای دارندگان بیت کوین گلد (BTG) سالی تلخ بود؛ چرا که این ارز دیجیتال در نیمه دوم آن سال با ۸۲ درصد کاهش قیمت، در تاریخ سوم مرداد از ۳۱ دلار به ۵.۳۰ دلار رسید. کاهش سالیانه ۵۹ درصدی بیت کوین گلد پس از آن صورت گرفت که به دنبال ممنوعیت نگه‌داری این ارز دیجیتال توسط حکومت آمریکا، صرافی بیترکس (Bittrex) نیز آن را از فهرست ارزهای خود خارج کرد.

اومنیتود (Omnitude)

اکتبر (مهر) سال ۲۰۱۹ شاهد پامپ و دامپ ارز دیجیتال اومنیتود (ECOM) بودیم. طی این ماه چندین بار قیمت این ارز افزایش و سپس کاهش یافت. این فراز و نشیب‌ها تا جایی پیشرفت که ۱۴ اکتبر (۲۲ مهر)، اومنیتود وارد بازار نزولی خود شد و تا به اینجا چیزی در حدود ۶۵ درصد از ارزش خود را از دست داده است. در بازه نزولی، این ارز از قیمت ۰.۰۷ دلار به ۰.۰۲۴ دلار رسید.

لومن (Lumen)

لومن با کاهش ۶۳ درصدی طی یک سال، از جمله ارزهایی بود که با سقوطی شدید مواجه شد. تنها در ماه نوامبر (آبان)، قیمت این ارز دیجیتال از ۰.۰۸ دلار به ۰.۰۴۴ دلار رسید و در حال حاضر نیز در همین محدوده قیمتی معامله می‌شود.

اتر (Ether)

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، اتریوم سالی پر حاشیه را پشت سر گذاشت. ارز شماره دو بازار ارزهای دیجیتال طی ۱۰ روز با کاهش ۳۶ درصدی در قیمت مواجه شد. با کاهش ارزش اتریوم، بازار آلت کوین‌ها نیز وارد روند نزولی شد.

ریپل (XRP)

ریپل با ریزش ۳۰ درصدی در ماه نوامبر (آبان) و کاهش کلی ۴۷ درصد، در میان بازندگان بزرگ بازار در سال ۲۰۱۹ قرار گرفته است. با وجود روند نزولی این ارز دیجیتال، تعداد تراکنش‌های آن در اوایل ماه دسامبر (آذر) به رکوردی تازه دست یافت؛ در دوم دسامبر (۱۱ آذر)، XRPهای منتقل شده در یک روز به رقم ۱ میلیارد دلار رسید. این افزایش سبب شد تا برخی شرکت ریپل را به دستکاری عمدی بازار متهم کنند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

اما با رشد نقدینگی در استخرهای جهانی فراهم کننده قدرت هش، ارزهای دیجیتال باید آزمون مهم دیگری را پشت سر گذارند. آن‌ها باید قادر باشند در برابر حملاتی که از اجاره قدرت هش جهانی برای یک الگوریتم خاص فراهم شده، جان سالم به در برند. در غیر اینصورت دوستداران آربیتراژ اجاره قدرت هش و استفاده آن در جهت انجام حملات ۵۱ درصدی را از نظر اقتصادی به صرفه خواهند یافت.

چند عامل بازدارنده برای وقوع چنین اتفاقاتی وجود دارد:

دستگاه‌های استخراج برای یک الگوریتم (یا اصطلاحاً اِی‌سیک‌ها): بسیاری از ریگ‌های استخراج برای یک الگوریتم هش خاص بهینه‌سازی شده‌اند و امکان تغییر آن به الگوریتم دیگر (مثلا از SHA-256 به X11) وجود ندارد.

نبود نقدینگی در بازار استخراج: بخش اعظم قدرت هش جهانی نقدینگی نداشته و قابل اجاره کردن نیست. از این جهت سرمایه عظیمی برای ایجاد قدرت هش عظیم مورد نیاز است. معمولاً سرمایه‌گذاری انجام شده با این هدف، صرفه اقتصادی نخواهد داشت و این کار منطقی نخواهد بود.

هزینه فرصت: ارزهای دیجیتال اغلب به گونه‌‌ای طراحی شده‌اند که عاملان خوب در شبکه، پاداشی بزرگتر به خاطر مشارکت در راستای مصلحت شبکه دریافت کنند. از این جهت هرگونه حمله به شبکه باید مزیت بیشتری نسبت به از دست دادن پاداش و اعتبار شبکه و لطمه زدن به آن را داشته باشد. ماینرهای بلندنظر با در نظر داشتن این مسئله که انجام حمله‌ای موفق به شبکه موجب برهم زدن اعتماد بازار و افت قیمت‌ها می‌شود، انگیزه‌ای برای تخریب آینده‌ای که در آن پتانسیل کسب سود دارند را نخواهند داشت.

با گذشت زمان بازار ماینینگ نیز نقدینگی بیشتری پیدا می‌کند.

ذخیره‌سازی در کامپیوتر هم زمانی یک بازار بدون نقدینگی محسوب می‌شد، اما هم‌اکنون نقدینگی در این کالای آنلاین به شدت افزایش یافته است. برای قدرت هش نیز همین اتفاق در حال رخ دادن است.

دو نیروی بزرگ در حال شدت بخشیدن به این امر هستند.

• افزایش قیمت ارزهای دیجیتال در بلندمدت انگیزه کافی برای سرمایه‌گذاری در قدرت هش را برای ماینرها فراهم می‌کند. این امر تا زمانی ادامه می‌یابد که منفعت تدریجی آن با هزینه‌هایش برابر شود. به عبارت دیگر تا زمانی که قیمت‌ها روند افزایشی داشته باشند، مجموع قدرت هش در جهان نیز افزایش خواهد یافت.

• درصدی از قدرت هش که به اجاره آن اختصاص می‌یابد، افزایش خواهد یافت. چرا که هم خریداران و هم فروشندگانش از قابلیت اجاره و قرض دادن آن نفع خواهند برد. جدایش نگرانی‌های هر گروه به کسب درجات بالاتری از تخصص و بهره‌وری عملیاتی منجر می‌گردد. به همین دلیل تولیدکنندگان سخت‌افزار معمولاً ریگ‌های ماینینگ خود را می‌فروشند و خودشان استخراجی انجام نمی‌دهند. اگر قرض گیرندگان قدرت هش تمام وقت خود را بر روی یافتن فرصت‌های موجود با بیشترین میزان بازگشت سرمایه صرف کنند، احتمالا بیشترین ارزش را به ازای هر واحد قدرت هش مصرف شده به دست خواهند آورد. در طرف مقابل نیز اجاره‌دهندگان نگران کسب‌وکار خود نخواهند بود چرا که درآمد حاصل از اجاره به طور غیرمستقیم بین الگوریتم‌های هشینگ مختلف پخش شده است. در این شرایط، قرض‌دهندگان تنها بر روی مسائل مربوط به اجاره دادن، به کارگیری سرمایه و نگهداری تجهیزات تمرکز خواهند کرد.

سایت Crypto51 قدرت هش کافی در برابر قدرت هش شبکه را محاسبه کرده و هزینه اجاره آن را برای یک ساعت اعلام می‌کند. نایس‌هش برای برخی ارزهای دیجیتال بزرگ، قدرت هش کافی جهت اجاره دادن در اختیار ندارد. گاهش اوقات نیز قدرت هشی که این شرکت می‌تواند برای یک ارز دیجیتال تامین کند، بیش از ۱۰۰ درصد خود شبکه آن است.

هش‌ریت‌هایی که در ادامه آمده از سایت MinetheCoin از کوین‌مارکت‌کپ و هزینه اجاره نیز از نایس‌هش گرفته شده است. پیش از ورود به محاسبات چند نکته را به خاطر داشته باشید:

• هزینه حملات مذکور شامل پولی که در قالب پاداش بلاک دریافت می‌کنید، نمی‌شود. پس در واقعیت و در بسیاری از موارد هزینه انجام حملات بسیار کمتر خواهد بود.

• سایت کریپتو۵۱ قیمت‌های اعلام شده توسط نایس‌هش را مرجع قرار داده است. در واقعیت و به خاطر امر عرضه و تقاضا هر چه بیشتر اجاره کنید، هزینه بیشتری نیز باید بپردازید.

ارزهای دیجیتال مستعد حمله با روش اجاره کردن

متاورس ای‌تی‌پی (ETP) در حال حاضر در رده ۱۰۲ لیست بزرگترین ارزهای دیجیتال از نظر حجم بازار قرار دارد. شما می‌توانید تا ۲۱ برابر هش شبکه آن را با هزینه ۱۶۲ دلار به ازای هر ساعت اجاره کنید. جفت‌ارزهای این ارز دیجیتال در برابر بیت کوین و دلار در صرافی بیت‌فینکس موجود است.

ارزهای دیجیتال مستعد با ۲ برابر شدن ظرفیت اجاره

در حال حاضر این ارزهای دیجیتال به دلیل کمبود ظرفیت در دسترس نایس‌هش برای مطابقت با قدرت هش شبکه‌شان در امان هستند.

اما شرایطی را فرض کنید که نایس‌هش بتواند دوبرابر ظرفیت کلی حال حاضر خود را اجاره دهد. با این فرض ارز دیجیتال اتریوم کلاسیک (ETC) که در رده ۱۸ام و بایت‌کوین که در رده ۴۵ام قرار دارد نیز مستعد حمله ۵۱ درصد خواهند بود.

ارزهای دیجیتال مستعد با ۵ برابر شدن ظرفیت اجاره

افزایش ۵ برابری در ظرفیت اجاره نایس‌هش، ارزهای دیجیتال دش (در رده ۱۵ام) و بیت کوین گلد (در رده ۲۸ام) را نیز در معرض خطر قرار می‌دهد.
اگر حملات ۵۱ درصدی امکان‌پذیر باشند، چه اتفاقی می‌افتد؟ مهاجمین چگونه با این روش کسب درآمد می‌کنند؟
خوشبختانه امکان ایجاد تراکنش از کیف پولی که کلید خصوصی آن را در اختیار ندارید، کاملاً غیرممکن است. اما در اختیار داشتن قدرت هش عمده شبکه به معنای امکان اجرای حمله دوبار خرج کردن با برگرداندن موقتی تراکنش‌های مشخصی بر روی دفترکل است.

هنگامی که ماینری بلاک جدیدی را استخراج می‌کند، انتظار می‌رود آن را به تمامی ماینرهای دیگر مخابره کند تا آن‌ها نیز صحت بلاک یافت شده را تایید و بلاک جدید را به بلاک چین اضافه کنند. هرچند یک ماینر که قصد شومی در سر دارد، می‌تواند به طور مخفیانه ساخت بلاک چین خود را ادامه دهد.

برای اجرای حمله دوبار خرج کردن، مهاجم ارزهای دیجیتالی که در اختیار دارد را در زنجیره‌ای که توسط ماینرهای صادق پیش می‌رود، خرج می‌کند. اما این تراکنش‌ها بر روی زنجیره مخفی که ایجاد شده ثبت نخواهد شد.

اگر ماینر خرابکار بتواند زنجیره‌ طولانی‌تر را سریعتر از بقیه ماینرها در شبکه ایجاد کند، می‌تواند آن را به بقیه شبکه مخابره کند.

از آنجا که پروتکل به طولانی‌ترین زنجیره پایبند است، زنجیره فاسدی که جدیداً مخابره شده به عنوان زنجیره راستین شناخته خواهد شد. تاریخچه تراکنشی هم که برای خرج کردن سابق مهاجم ایجاد شده بود، دیگر وجود نخواهد داشت و پاک می‌شود.

به خاطر داشته باشید که کنترل ۵۱ درصد قدرت هش همیشه معنای این نیست که آن‌ها زنجیره طولانی‌تر را در اختیار خواهند داشت. ماینر خرابکار در بلندمدت شاید بتوانند به زنجیره طولانی‌تر دست پیدا کند. برای تضمین داشتن زنجیره طولانی‌تر در کوتاه مدت، مهاجم باید چیزی حدود ۸۰ درصد قدرت شبکه را در اختیار داشته باشد.

برای کارآمد بودن حمله دوبار خرج کردن، شما نیاز دارید تا از ارزهای دیجیتال خرج شده ارزش واقعی کسب کنید. اگر نتوانید ارزهای دیجیتال را در محل صحیح خرج کنید، سودی از این حمله عاید شما نمی‌شود.

صرافی‌ها بیشترین احتمال را برای مورد هدف قرار گرفتن در برابر مهاجمانی که قصد دارند ارزهای دیجیتالشان را دوبار خرج کنند، دارند؛ چرا که آن‌ها تنها خریداران طیف گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال هستند.

در کل یک حمله دوبار خرج کردن به این ترتیب انجام می‌شود:

• مهاجم شبکه مناسب را که به نظر سودآور می‌رسد، انتخاب می‌کند.

• مقدار قابل توجهی از ارز دیجیتال شبکه مورد هدف را جمع‌آوری می‌کند.

• قدرت هش خود را از نایس‌هش اجاره کرده و شروع به ساختن زنجیره مخفی خود می‌کند.

• ارزهای دیجیتال خود را بر روی یک صرافی به کوین دیگری مانند بیت کوین تبدیل می‌کند.

• بیت کوین را به کیف پول دیگری واریز می‌کند.

• زنجیره مخفی را به شبکه مخابره می‌کند.

• ارزهای دیجیتال اولیه خود را دوباره دریافت می‌کند.

• این روش را دوباره بر روی صرافی دیگری اجرا می‌کند.

واکنش صرافی‌ها چیست؟

همانطور که می‌توانید فکرش را بکنید، صرافی‌ها علاقه‌ای به مورد تمسخر واقع شدن و زیان دیدن ندارند. اگر این نوع حملات برای آن‌ها هزینه زیادی تحمیل کند، تدابیر امنیتی پیرامون دوره‌های زمانی برداشت، واریز و همچنین تایید حساب‌ها اعمال خواهند کرد.

صبر کردن برای برداشت از حساب، کار را برای مهاجمین هزینه‌بر می‌کند چرا که باید عملیات استخراج خود را بیش از حد معمول ادامه دهند. اما از طرفی افزایش زمان برداشت موجب نارضایتی تریدرها و مشتریان خوش‌نیت صرافی‌ها خواهد شد.

راه دیگری که صرافی‌ها می‌توانند در برابر این حملات اتخاذ کنند، نظارت و پایش دقیق ارزهای دیجیتال مستعد حمله دوبار خرج کردن است. هرچند حذف کردن این نوع ارزهای دیجیتال از صرافی، به معنی کاهش حجم معاملات و درآمد از طریق آن‌هاست. امیدوارم که این اتفاق هر چه سریعتر برای آن‌ها رخ دهد؛ چرا که تنها استفاده سوداگرانه از این نوع آلت کوین‌ها، موجب بروز یک تهدید وجودی از جانب آن‌هاست.

در نهایت می‌تواند ترکیبی از این دو رویکرد در دستور کار صرافی‌ها قرار گیرد. هر چقدر که شانس قِسِر در رفتن با انجام موفق حمله دوبار خرج کردن کمتر شود، خرج کردن پول کمتری از نظر مهاجم می‌تواند توجیه داشته باشد. ایجاد تعادل بین این دو نیرو در بلندمدت، در نهایت بخشی از تعادل شکل گرفته در بازار را پوشش خواهد داد.

واکنش‌ ارزهای دیجیتال چیست؟

آلت کوین‌ها می‌توانند رویکردهای متفاوتی نسبت به این مسئله در پیش گیرند:

• توسعه‌دهندگان می‌توانند از الگوریتم‌های ناشناخته‌ای که ماینرهای اندکی برای آن‌ها وجود دارد، استفاده کنند. در بهترین حالت این رویکرد می‌تواند یک راه‌حل موقتی باشد. تعداد ماینرهای اندک برای الگوریتم شما به معنای دشواری رشد قدرت هش خواهد بود. در صورتی که شبکه شما رشد کند، الگوریتم انتخاب شده دیگر ناشناس و گمنام نخواهد بود.

• پروژه‌های جدید امنیت خود را از شبکه‌های بلاک چین بزرگتر تامین‌ کنند، مانند توکن‌های استاندارد ERC-20. یا اینکه به دنبال الگوریتم‌های اجماع جدیدی باشند که بیش از بقیه در برابر حملات ۵۱ درصدی مقاومند، مانند اثبات سهام. هرچند اثبات سهام نیز مدل کاملی نیست و چالش‌ها و مشکلات خاص خودش را دارد.

بازار اجاره قدرت هش تا کجا پیش خواهد رفت و تا چه اندازه‌ بزرگ خواهد شد؟ تصورش دشوار نیست که شاهد افزایش ۱۰۰ برابری آن باشیم. با این فرضیه، چه تعدادی از ارزهای دیجیتال در امان خواهند بود؟

کوین‌های با ارزش بازار بالا و هزینه کم حمله، مورد پسندترین گزینه‌ها برای ماینرهای خرابکار هستند. با این اوصاف، آیا بازار نیز این ارزهای دیجیتال ناامن را خوار و بی‌ارزش خواهد شمرد؟ در طرف مقابل، آیا بازار به ارزهای دیجیتال با قدرت استخراج شبکه بالا جایزه‌ای خواهد داد؟

برای سخن پایانی به دیدگاهی از سایت هکرنیوز توجه کنید:

حملات اجاره ماینر نمونه سرگرم‌کننده‌ دیگری از زمانی است که ظهور یک بازار به متلاشی کردن یک سیستم منجر می‌گردد.ساتوشی انگیزه مردم برای اجرای حملات ۵۱ درصدی را با خرید دستگاه‌های بسیار پیش‌بینی کرده بود، پس ایده طولانی‌ترین زنجیره را مطرح کرد تا احتمال موفقیت این نوع حمله از طریق ماینینگ را تا حد زیادی کاهش دهد. اما به نظرم ساتوشی بازارهای با نقدینگی بالای آنلاین مانند خدمات وب آمازون (AWS) را برای تهیه قدرت هش فوری پیش‌بینی نکرده بود. قابلیت اجرای حمله ۵۱ درصد در محدوده زمانی مشخصی، انجام این نوع حمله را هزار برابر ساده‌تر از انجام آن با خرید دستگاه می‌سازد.