دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
30 شهریور 1399

صنعت ارز دیجیتال همواره بستری برای طراحی و اجرای پروژه های جدید و جذاب است که یکی از آنها کاردانو (Cardano) نام دارد. قبل از این با بیت کوین آشنا شدیم که یک سیستم مالی بر مبنای تکنولوژی بلاک چین است. پس از آن نیز با اتریوم آشنا شدیم که از سیستم قراردادهای هوشمند در بستر بلاک چین پشتیبانی میکند. حال سیستمی را در نظر بگیرید که هردوی این ها را بصورت بهینه تر و با کارایی بیشتر پوشش دهد. در این آموزش با وب سایت سیگنال همراه شده تا بیشتر با ارز دیجیتال کاردانو و توکن های آن ADA آشنا شوید.

معرفی ارز دیجیتال کاردانو

پروژه کاردانو در سال 2015 میلادی کلید خورد. شرکت توسعه دهنده آن (IOHK (Input Output Hong Kong نام دارد که توسط یکی از بنیانگذاران اتریوم و بیت شیرز (BitShares) به نام چارلز هاسکینسون مدیریت می شود. نام این پروژه برگرفته از نام ریاضیدانی به نام گرولامو کاردانو (Gerolamo Cardano) است که در قرن 16 میلادی زندگی می کرد.

کاردانو سیستمی غیرمتمرکز مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین است که توسط توکن ADA تامین می شود. ADA در واقع ارز دیجیتالی است که روی پلتفرم کاردانو مورد استفاده قرار می گیرد. کاردانو مانند اتریوم سیستمی مبتنی بر قراردادهای هوشمند (Smart Contracts) است و می تواند برای طراحی و ساخت برنامه های غیرمتمرکز (Dapps) مورد استفاده قرار گیرد با این تفاوت که مقیاس پذیری و امنیت آن توسط ساختاری چند لایه تأمین می شود. این بدان معناست که Cardano از لایه های مختلف برای اهداف متفاوت استفاده می کند؛ یک لایه برای انجام عملیات مالی و مبادله ADA دارد و لایه ای جداگانه برای اجرای قراردادهای هوشمند !

کاردانو اولین ارز دیجیتال است که با فلسفه علمی و بر اساس تحقیقات دانشمندان و داوری همتای این حوزه طراحی شده و همین امر می تواند تضمین کننده امنیت آن در زمان های مختلف باشد. هدف کاردانو ایجاد بلاک چینی است که عملکرد بهتری نسبت به بلاک چین های قدیمی تر مانند اتریوم داشته باشد. به این معنی که بتواند تراکنش های بیشتر، با سرعت بالاتر و هزینه های کمتر را پوشش دهد.

چارلز هاسکینسون معتقد است:

کاردانو بلاک چین نسل سوم است و بیت کوین و اتریوم به ترتیب نسل اول و نسل دوم تکنولوژی بلاک چین محسوب می شوند.

بنابراین موسسه IOHK به جای کپی برداری از کد بلاک چین های پیشین، به صورت منحصربفرد بلاک چین خودش را طراحی کرد.

این پلتفرم از زبان برنامه نویسی انحصاری به نام هسکل (Haskell) استفاده می کند که بر خلاف اتریوم در برابر خطاهای احتمالی مصون است. با توجه به آینده مبهم و پیچیدگی سیستم های مبتنی بر بلاک چین، انعطاف پذیر بودن پروژه در طول زمان بسیار مهم است. پیشبینی شرایط یک پروژه در ماه ها یا سال های آینده تقریباً غیرممکن است؛ بنابراین یک زبان برنامه نویسی قوی مانند Haskell با حد و مرز مشخص خطای برنامه نویسی تقریبا از ایجاد برنامه ها و سیستم های بی هدف جلوگیری می کند.

اکثر افراد فکر می کنند Cardano و ADA یکی هستند، اما در حقیقت تفاوتی بین آنها وجود دارد. کاردانو در واقع بلاک چینی است که به افراد امکان ارسال و دریافت وجوه را می دهد و توکن ADA نام ارز دیجیتال بومی این شبکه است.

کاردانو مانند اکثر ارزهای دیجیتال دیگر ساختاری غیرمتمرکز دارد؛ به این معنی که هیچ سازمان یا نهاد مرکزی و دولتی بر آن نظارت نداشته و تراکنش ها و قراردادهای هوشمند آن توسط افراد اعتباردهی می شوند.

لازم به ذکر است تیم کاردانو در عرضه اولیه خود موفق به جمع آوری 63 میلیون دلار سرمایه اولیه شدند که در حال حاضر این رقم به 33 میلیارد دلار رسیده است.

تفاوت اتریوم (ETH) و کاردانو (ADA)

تفاوت اتریوم (ETH) و کاردانو (ADA)

همان گونه که گفته شد بلاک چین کاردانو به افراد امکان ساخت قراردادهای هوشمند را می دهد و از این لحاظ یکی از رقبای اصلی اتریوم است. قرارداد هوشمند به دو یا چندین نفر امکان ورود به توافق و ساختاری بدون نیاز به واسطه را می دهد، به این معنی که شرایط اولیه تعریف و طراحی می شوند و پس از آن کلیه کارها بصورت خودکار انجام می شود. در واقع برنامه های کامپیوتری هستند که مانند یک قرارداد عمل می کنند و روی بلاک چین ثبت می شوند.

هر دو پلتفرم گفته شده به منظور طراحی برنامه های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند به وجود آمدند اما تفاوت های اساسی نیز با یکدیگر دارند که شامل موارد زیر می شود:


مکانیسم اجماعزبان برنامه نویسیساختار


در نهایت مقایسه کلی اتریوم و کاردانو را می توانید با یک نگاه در جدول زیر مشاهده کنید:

معیارکاردانواتریوم
سال ساختسپتامبر 2015 میلادیجولای 2015 میلادی
سازندهچارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson)ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)
مکانیسم اجماعالگوریتم اثبات سهام (PoS)الگوریتم اثبات کار (PoW)
تعداد تراکنش ها در ثانیه (TPS)25715
ارزش کل بازار3 میلیارد دلار 44 میلیارد دلار
میزان کل عرضه25 میلیارد 100 میلیون
تیم پشتیبان و توسعه دهندهIOHKEthereum Foundation
هزینه انجام تراکنشکمتر از یک دلار کمتر از یک دلار

تاریخچه کاردانو

سال 2015 – چارلز هاسکینسون و جرمی وود بنیاد IOHK را بنا نهادند. IOHK در واقع سازمانی مبتنی بر تحقیق و توسعه با استفاده از ابداعات ساختار همتا به همتا و تکنولوژی بلاک چین است که به منظور ارائه خدمات مالی ایجاد شده است.

سال 2017 – چارلز هسکینسون که یکی از بنیانگذاران اتریوم نیز بود، ارز دیجیتال نسل سومی با نام کاردانو طراحی کرد.

سال 2017 – در همان سال IOHK با کاردانو قراردادی مبنی بر ساخت، طراحی و نگهداری از سیستم کاردانو تا سال 2020 میلادی امضا کرد. در همان سال EMURGO نیز که شرکتی برای توسعه، پشتیبانی و کمک به کسب و کارهای مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین است، با کاردانو قراردادی انعقاد کرد. بیشتر سرمایه کاردانو از قرارداد پنج ساله با EMURGO تأمین می شود.

سپتامبر سال 2017 – چارلز هاسکینسون کاردانو را طراحی و برای عموم ارائه کرد.

چه کسی کاردانو را اختراع کرد؟

چارلز هاسکینسون خالق کاردانو
چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson)

همان طور که گفته شد چارلز هاسکینسون یکی از بنیانگذاران سابق اتریوم با کمک جرمی وود، ایجاد بنیاد کاردانو و همکاری با IOHK و امورگو در سال 2017 میلادی کاردانو را طراحی کرده و به عموم ارائه نمود.

در حال حاضر سه شرکت هستند که بصورت تمام وقت در حال توسعه و تقویت کاردانو هستند که عبارتند از بنیاد کاردانو (Cardano Foundation) و شرکت های IOHK و EMURGO

کاردانو چگونه کار می کند؟

کاردانو چگونه کار می کند؟

کاردانو در دو لایه توسعه یافته است که دفتر کل ارزش های داخل حساب ها را از روش انتقال ارزش بین حساب های دیگر جدا می‌کند. این تفکیک باعث انعظاف پذیری بیشتر قراردادهای هوشمند در پلتفرم می‌شود. شرکت ها می توانند از این تفکیک به منظور سفارشی سازی هر چه بیشتر قراردادها استفاده کنند.


لایه پرداختی کاردانو (CSL)


CSL لایه اول پلتفرم است و به عنوان تراز دفترکل عمل می‌کند. این لایه که با هدف بهبود پروتکل بیت کوین در زمینه مقیاس پذیری به وجود آمده است، با استفاده از الگوریتم اثبات سهام موجب ایجاد بلاک های جدید و تایید تراکنش‌ها می‌شود.

در واقع این لایه امکان ارسال و دریافت کوین ADA بین کاربران را فراهم می کند، مانند زمانی که کاربران اتریوم دارایی های دیجیتالی خود را با یکدیگر مبادله می کنند.


لایه محاسباتی کاردانو (CCL)


CCL لایه دوم پلتفرم کاردانو است که شامل اطلاعاتی در مورد چگونگی انجام تراکنش ها است. این لایه هنوز در حال توسعه است و به کاربران امکان ایجاد قراردادهای هوشمند را می دهد.

از آنجا که لایه محاسبات از لایه پرداخت جدا شده است، کاربران CCL در هنگام ارزیابی معاملات می توانند قوانین مختلفی ایجاد کنند. به عنوان مثال، شما می توانید یک دفترکل ایجاد کنید که هر گونه معاملاتی را که شامل اطلاعات املاک نیست را انتخاب نکند. این امر باعث افزایش امکانات در بلاک چین خواهد شد.

استخراج کاردانو چگونه انجام می شود؟

همانطور که گفته شد، کاردانو از الگوریتم گواهی اثبات سهام به جای گواهی اثبات کار استفاده می کند. به عنوان یک استفاده کننده از الگوریتم اثبات سهام، کاردانو وابسته به استخراج نیست. در گواهی اثبات سهام کاربر به صورت تصادفی براساس میزان سرمایه انتخاب می شود نه ب راساس میزان کاری که برای حل مسائل پیچیده انجام می دهد.

در اثبات سهام، استخراج کنندگان از همان ارزی که مالکش هستند استخراج می کنند. اثبات سهام راه متفاوتی برای اعتبارسنجی تراکنش ها با استفاده از توافق جمعی است. هدف آن با اثبات کار مشابه و نحوه انجام آن کاملا متفاوت است. بر خلاف الگوریتم اثبات کار که در آن استخراج کنندگان با حل مسائل ریاضی پاداش می گیرند، در اثبات سهام استخراج گر یک بلاک به طور قطعی انتخاب می شود و هر کسی نسبت به میزان دارایی خود از آن ارز در نگهداری شبکه شریک می‌شود.

استخراج کاردانو چگونه انجام می شود؟

در کاردانو زمان به دوره های مختلف (Epoch) تقسیم می‌شود. این دوره های زمانی خود به قسمت های کوچک تر با عنوان اسلات (Slot) تقسیم می‌شوند. اسلات ها دوره های زمانی کوتاه در حد 20 ثانیه هستند. هر اسلات یک رهبر (Leader) دارد که فقط او می تواند داخل اسلات خودش بلاک منحصر بفرد ایجاد کند. دستمزد تراکنش ها در یک دوره زمانی خاص داخل استخر مجازی جمع آوری شده و بین لیدرهای اسلات ها توزیع می‌گردد.

تمامی افراد مشارکت کننده در شبکه در انتخاب لیدر اسلات بعدی نقش ندارند. برای اینکار افراد باید حداقل سرمایه تعریف شده ای در شبکه داشته باشند. اگر این شرایط مهیا شود، فرد به عنوان انتخاب کننده در دوره زمانی بعدی برگزیده می شود. انتخاب لیدرهای اسلات توسط روشی توزیع شده با ایجاد یک شماره تصادفی انجام میشود. ورودی این سیستم Seed های رمزدار هستند که توسط شرکت کننده ها ایجاد می‌شوند.

مزایا و معایب کاردانو

مزایا

معایب

قیمت کاردانو در سال های اخیر

قیمت کاردانو در سال های اخیر

با افزایش تقاضا در اوایل سال 2018 میلادی قیمت این ارز دیجیتال به بالاترین مقدار خود تا امروز یعنی 1.180 دلار رسید. در زمان انتشار این مقاله آموزشی قیمت هر واحد کاردانو (ADA) در سطح 0.049073 دلار قرار دارد.

نمودار ترند کلمه کاردانو در گوگل

با استناد به نمودار Google Trends نیز می توان دریافت که میزان محبوبیت کاردانو در اواخر سال 2017 و اوایل سال 2018 به اوج خود رسیده است که تایید کننده افزایش قیمت ها در نمودار قیمتی بالا در ماه های مشابه است.

روش ذخیره سازی کاردانو

یکی از گزینه ها برای ذخیره سازی ADA استفاده از کیف پول رسمی کاردانو با عنوان “Daedalus” میباشد. این کیف پول در سیستم عامل های ویندوز، مک و لینوکس قابل استفاده است. نرم افزار موبایلی این کیف پول دیجیتالی نیز به زودی عرضه خواهد شد.

دیگر گزینه ها برای ذخیره سازی مطمئن کاردانو کیف پول های سخت افزاری Ledger Nano S و Trezor هستند. همچنین لازم به ذکر است کیف پول های Atomic و Yoroi نیز از کاردانو پشتیبانی می کنند. جهت آشنایی با بهترین کیف پول های Cardano به مقاله منتشر شده در وب سایت سیگنال مراجعه نمایید.

نتیجه گیری

کاردانو پروژه ای است که بسیاری از مشکلات دنیای ارزهای دیجیتال را از بین برده است. بعد از هک DAO روی شبکه اتریوم بسیار مهم است که تمرکز اصلی کاردانو مبتنی بر بازنگری و بررسی دقیق کدها باشد و از این طریق امنیت شبکه را فراهم آورد. در نتیجه Cardano به عنوان شبکه ای امن محسوب می شود که با ساختاری دو لایه ویژگی های بیت کوین و اتریوم را بطور همزمان پوشش می دهد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای ارز دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از ارز دیجیتال،

مؤسسه‌ی تحقیقات بلاک چین، وابسته به مرکز اطلاعات و توسعه صنعتی چین (CCID)، «هفدهمین فهرست جامع ارزیابی فناوری‌ زنجیره‌های عمومی» را منتشر کرد. در رده‌بندی کلی، ایاس رتبه اول را به خود اختصاص داده است و بیت کوین نیز در رده ۱۴ قرار دارد.

به گزارش کوین تلگراف، این فهرست که ۱۰ آوریل (۲۲ فروردین) منتشر شد، ۳۷ نمونه از بلاک چین‌های عمومی محبوب را بر مبنای سه معیار ارزیابی می‌کند. این معیار‌ها شامل فناوری پایه، کاربردها و نوآوری است. در پایان نیز پروژه‌ها بر حسب مجموع امتیازات هر سه بخش، به صورت کلی رتبه‌بندی می‌شوند.

در فهرست منتشرشده، بیت کوین با سه پله سقوط در رده ۱۴ قرار دارد. این در حالی است که ایاس (EOS) رده اول این فهرست را به خود اختصاص داده است. بیت کوین که عمدتا با عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال از آن یاد می‌شود در حال حاضر پر استفاده‌ترین بلاک چین دنیا به حساب می‌آید.

دولت چین رتبه‌بندی جدید ارزهای دیجیتال را منتشر کرد؛ بیت کوین چهاردهم، ایاس اول!
فهرست کامل (برای مشاهده اندازه اصلی روی تصویر کلیک کنید)

همه‌گیری جهانی کووید ۱۹ تاثیر چشم‌گیری بر شاخص کلی نداشته است؛ با این حال، به‌روز‌رسانی این فهرست به واسطه این ویروس، با کندی رو‌به‌رو شده بود.

مانند رتبه‌بندی قبلی، ایاس، ترون و اتریوم، به ترتیب رده‌های اول تا سوم را از آن خود کرده‌اند. با این وجود و از نقطه نظر شاخصِ فناوری، ترون و «IOST» پس از ایاس به ترتیب دوم و سومند.

در شاخص کاربرد نیز، اتریوم به عنوان پر کاربردترین بلاک چین عمومی انتخاب شده است. طبق این شاخص، ترون، نبولاس (Nebulas) و شیائویی (Xiaoyi) به ترتیب پس از اتریوم در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

بیت کوین بار دیگر از لحاظ خلاقیت به عنوان برترین پروژه شناخته شد. ایاس، اتریوم و اپلیکیشن چین (Application Chain) نیز در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

بیت شیرز (BitShares)، با یازده پله صعود، عملکردی خارق‌العاده در این میان داشته و خود را به رتبه ۱۳ این فهرست رسانده است. بیگ زیرو (Big Zero)، دش (Dash) و نش چین (NashChain) نیز به ترتیب با شش، پنج و چهار پله صعود، پیشرفت قابل توجهی داشته‌اند.

شاخص کلیِ فناوری پایه، نسبت به شاخص مشابه در فهرست قبلی کمی کاهش داشته است. این در حالی است که در ارتباط با شاخص‌های کاربرد و خلاقیت، شاهد افزایشی اندک بودیم.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.