دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
28 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

به گزارش بورس نیوز، بازار سرمایه امروز کمی افت کرد؛ اما عجیب آن بود که به محض منفی شدن، برخی سهامداران در صف فروش سهم هایی قرار گرفتند که ساعتی بعد، صف خرید شد! برخی هم بلافاصله گفتند “دیدید ما گفتیم بازار حباب دارد؟!”. و عجیب تر آنکه قیمت سایر بازارها با وجود رکود سنگین معاملات و نقدشوندگی پایین، هر روز بالا می رود و کسی هم به خودش زحمت نمی دهد که بگوید حباب هست یا نیست؟!!!
مثلا قیمت خودروهای داخلی در یک سال اخیر، رشد زیادی داشته و تازه، تحلیلگران بازار خودرو معتقدند هنوز اول بازی در بازار خودرو است و تا آخر سال، پراید 100 میلیون تومانی را به چشم خواهیم دید! یاد روزهایی که قیمت پراید خیلی خیلی کمتر بود و خودروسازان ناز مردم را می کشیدند تا از کمپین و کمپین بازی دست بردارند و بخرند، بخیر… مهم این است که بازار خودرو، حباب ندارد و حباب ها فقط مختص بازار سهام است!

 

ارزندگی یا عدم ارزندگی، مساله این است!

اهالی بازار سرمایه این روزها مشتاقانه چشم به راه عرضه های اولیه هستند‌. اما به نظر می رسد گاهی سهم ها را در قیمتی عرضه می کنند که اگر بخواهیم با نگاه تحلیلی روی آنها سرمایه گذاری کنیم، هیچ جذابیتی ندارند! امیدواریم این روزهای بازار و عطش خرید سهامداران، فرصتی برای رشد این بازار باشد و اجازه ندهند لابلای عرضه های اولیه، سهمی به مردم قالب شود!

 

عوارض جانبی کرونا

و اما کرونا علاوه بر تمام مشکلاتی که داشته، ظاهرا اختلالات دیگری هم به دنبال دارد. مثلا باعث تقویت اظهارات ضد و نقیض بعضی از آقایون شده و ما، آخرش نفهمیدیم باید مردم عادی ماسک بزنند یا نه؟ فقط امیدواریم کرونا، فراموشی به جا نگذارد و یادمان نرود چه کسانی در این روزها کنار مردم تلاش کردند و چه کسانی، به فکر پر کردن جیب شان بودند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

رخ رنگ پریده سپرده گذاری در بانک ها در برابر گونه های گل انداخته بورس

به گزارش بورس نیوز، بازار امروز با یک عقبگرد 4143 واحدی به کار خود پایان داد. برخی کارشناسان و تحلیلگران از حباب قیمت سهم ها و ضرورت اصلاح قیمت ها سخن می گویند؛ در حالی که در دو ماه اخیر، بازارهای رقیب از جمله طلا و ارز و مسکن هم رشد زیادی داشته اند.

محمد گرجی آرا کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: بطور کلی نمیتوان گفت بازار سرمایه حباب دارد. بعضی سهم های بازار، رشد زیادی داشته و حباب دارد، بعضی سهم های بازار هم هنوز جای رشد دارند. نکته اینجاست که مادامی که نرخ سود سپرده های بانکی کمتر از نرخ تورم باشد، مردم تمایل به تبدیل دارایی های پولی خود به سایر دارایی ها را دارند و به سمت سرمایه گذاری در بازار سرمایه و ارز و طلا و… سوق پیدا می کنند.

وی افزود: با توجه به شفافیت بالای بازار سرمایه، حساسیت ها بر این بازار بیشتر است و به همین دلیل هم گاهی افزایش قیمت ها به حباب تعبیر می شود؛ ولی فراموش نکنید طبق آمار بانک مرکزی، بازار مسکن فقط در اسفند ماه، بیش از 8 درصد افزایش قیمت داشته و سایر بازارها نیز، شیب صعودی دارند. بنابراین تا زمانی که نرخ بهره در کشور، منفی باشد و انتظارات تورمی وجود داشته باشد، تقاضا در تمام بازارها بالا است و بازار سرمایه نیز می تواند مقصدی برای سرمایه های سرگردان بوده و برای سرمایه گذاران جذاب باشد.

وی تصریح کرد: کماکان معتقدم بازار سرمایه مناسب ترین گزینه برای جذب نقدینگی سرگردان است چرا که ورود نقدینگی به هر بازاری غیر از بازار سرمایه، می تواند تورم زا باشد و زندگی مردم را مختل کند. از این رو، این زمان بهترین فرصت برای عرضه شرکت های بزرگ، در بازار سرمایه است تا به جذب نقدینگی توسط این بازار، کمک شود. خصوصا اگر شرکت های دولتی که واگذاری آنها در دستور کار دولت است، در بازار سرمایه عرضه شود بخشی از کسری بودجه دولت هم جبران خواهد شد.

این فعال بازار سرمایه در معرفی گزینه های مناسب برای سرمایه گذاری گفت: شرایط فعلی بازار سرمایه با اوضاع سال گذشته، متفاوت است و باید در انتخاب سهم، دقت بیشتری داشت. گروه بانکی، بیمه ها و برخی از لیزینگ ها؛ شرکت های حوزه آب و برق و بخار؛ شرکت های حوزه ارتباطات و مخابرات؛ تولیدکنندگان کالاهای اساسی و شرکت هایی که دغدغه کاهش تقاضای داخلی را ندارند(مثل غذایی ها و شوینده ها)؛ شرکت هایی که دارایی های ارزی در اختیار دارند (مانند بانک هایی که تراز ارزی آنها مثبت است) و نیز شرکت هایی که برنامه افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها را در دست انجام داشته باشند؛ گزینه های مناسبی برای سرمایه گذاری هستند.

گرجی آرا در مورد دغدغه سهامداران در خصوص وضعیت سهم های کامودیتی محور اظهار کرد: سهم های کامودیتی محور به سبب ریزش قیمت های جهانی و احتمال درگیری با کرونا تا یک سال آینده، ریسک هایی پیش رو دارند. اما این سهم ها از افزایش نرخ ارز منتفع می شوند و بخشی از افت قیمت ها، با کمک افزایش نرخ ارز جبران خواهد شد. ضمن اینکه در صورت اختلال صادرات صنایع کامودیتی محور، نرخ ارز رشد بیشتری خواهد داشت؛ چرا که بخشی از منابع ارزی کشور، حاصل درآمدهای صادراتی صنایع پتروشیمی و فولادی و… است. بنابراین به نظر می رسد نباید نگران افت سود ریالی این شرکت ها بود‌‌ و با وجود تمامی ریسک های پیش رو، باز هم سرمایه گذاری در سهام صنایع کامودیتی محور از سپرده گذاری در بانک ها، جذاب تر خواهد بود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

 
تحلیل نامشخص بازار از واگذاری سهام دولت
 
احمد اشتیاقی، مدیرعامل کارگزاری بانک آینده در بررسی بازار روز جاری به بورس نیوز گفت: بورس بعد از هر افزایش حداقل 10 درصدی یک اصلاح داشته و رفتار‌های قبلی خود را تکرار می‌کند، امروز نیز اصلاح در بازار سرمایه اتفاق افتاد.
وی ادامه داد: اخبار حاصل از رکود ایجاد شده تحت تاثیر کرونا و سمت و سوی نامشخص بازار‌های جهانی باعث ایجاد ابهام و انتظار برای رخ دادن اتفاقات بعدی است.
این کارشناس بازار سرمایه به رشد قیمت نفت اشاره داشت و عنوان کرد: بازار صبح خود را با منفی آغاز کرده و شرکت‌های پالایشگاهی با فشار فروش مواجه شدند.
اشتیاقی در خصوص واگذاری سهم‌های دولتی خاطر نشان کرد: بازار سرمایه هنوز تحلیل درستی از واگذاری سهم‌های دولت ندارد و لازم است مبلغ، شکل واگذاری و کشش بازار برای این حجم از عرضه که توسط اشخاص حقیقی خریداری می‌شود، شفاف سازی شود.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت جوشکاب یزد که با وجود سرمایه بسیار اندک با قیمت بیش از 7500 تومانی هر سهم در زمره سهام گران بورسی قرار دارد از پیشنهاد هیات مدیره مبنی بر افزایش سرمایه 100 درصدی از محلی جذاب خبر داد.

براین اساس، “بکاب” درصدد است سرمایه فعلی را از 2.41 به 4.82 میلیارد تومان برساند. تامین مالی این شرکت کوچک بورسی درصورت موافقت سازمان بورس از محل سود انباشته و با هدف اصلاح ساختار مالی اعمال خواهد شد.

بنابراین گزارش، این شرکت در جریان معاملات یکشنبه با افت 1.9 درصدی قیمت سهام روبرو بود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، پربازده‌ترین گروه‌ها در نیمه دوم سال جاری گروه دستگاه‌های برقی که نمادهای «بترانس»، «بموتو»، «بکام » «بکاب»، «بشهاب»، «بنیرو» و «بالبر» درآن حضور دارند پربازده‌ترین گروه در نیمه دوم سال 98 بوده است. 

وسایل ارتباطی با حضور تک سهم «لپارس» به عنوان دومین گروه پربازده در نیمه دوم سال 98 بوده است. 

گروه ساخت محصولات فلزی شناخته شده ترین نماد آن «فاراک» است. «فاذر»، «چدن»، «فجام»، «فاما» ،«فلامی» سایر نمادهای این گروه هستند. 

گروه کانی غیرفلزی شامل «کرازی» ، «کسرا»،  «کاذر»، «کفپارس»، «کهمدا»، «کسرام»، «کفرا»، «کگاز»، «کتوکا»، «کمرجان»، «کپشیر»، «کساپا» و «کخاک» است. 

استخراج سایر معادن با تک سهم «کماسه» آخرین گروهی است که بازدهی بالای 100 درصدی داشته است و جزء 10تای اول قرار گرفته است. 

photo_2020-02-26_08-04-17

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، امروز معامله‌گران در بورس 6 میلیارد و 735 میلیون برگه اوراق بهادار در قالب 665 هزار معامله و به ارزش 3486 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی 628 واحد رشد کرد و به رقم 112 هزار و 266 واحد رسید. شاخص قیمت با معیار هم وزن 601 واحد افزایش یافته و به رقم 92 هزار و 217 واحد رسید. شاخص آزاد شناور با افزایش 2849 واحد به رقم 504 هزار و 162 واحد رسید.

شاخص بازار اول بورس  با افزایش 1648 واحد به رقم 300 هزار و 823 واحد رسید.شاخص بازار دوم بورس 5075 واحد رشد کرده و به رقم 877 هزار و 586 واحد رسید.

نگاهی به آمارهای معاملاتی امروز بازار سهام نشان می دهد نمادهای «بسویچ، کاما، دلقما، کماسه، قزوین، بکاب و کسرام» بیشترین افزایش قیمت و نمادهای «خفنر، لخزر، ساروم، شسینا، کپارس، کترام و وسکاب» بیشترین کاهش قیمت را در بازار سهام رقم زدند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

پیش گشایش؛

آنچه در بازار دیروز گذشت
به گزارش بورس نیوز، روز یک شنبه شاهد حمایت‌های جدی‌تر سهامداران حقوقی از سهام شرکت‌های بزرگ و همچنین جمع آوری صفوف فروش اکثر شرکت‌ها بودیم. در این بین برخی بر این باور هستند که محدود کردن فروش‌های حقوقی توسط سازمان بورس نمی‌تواند چشم‌انداز روشنی از میزان فشار عرضه بر بازار را مشخص کند و چه بسا در صورت رفع این محدودیت که در نوع خود عجیب و غیرمنطقی است، مجددا شاهد روند نزولی ناشی از عرضه‌های سهامداران حقوقی باشیم. به هر حال به نظر می‌رسد که جریان حمایتی در معاملات امروز نیز ادامه داشته باشد و فشار‌ها از سوی سازمان بورس به صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های حقوقی جهت عدم فروش سهام روند رو به افزایشی داشته باشد.

اخبار سیاسی و اقتصاد کلان

روز گذشته شاهد تشییع پیکر میلیونی شهید سپهبد قاسم سلیمانی و جمعی از یاران وی در شهر تهران بودیم. این روز را می‌توان به عنوان تاریخی‌ترین روز دو دهه اخیر تاریخ سیاسی کشور دانست. روزی که تمام اقشار جامعه فارغ از اعتقادات و گروه بندی‌ها و مرزبندی ها، در این مراسم باشکوه حضور داشتند و در دفاع از استقلال و کیان کشور و همچنین قدردانی از برقرارکنندگان امنیت آن سنگ تمام گذاشتند.

واکنش‌ها به این تشییع باشکوه و همچنین احتمال قریب الوقوع بودن پاسخ نظامی کشورمان به جنایت آمریکایی‌ها همچنان ادامه دارد و در تازه‌ترین خبر‌ها برخی از مقامات آمریکایی بازه زمانی 24 تا 48 ساعت آینده را به عنوان محتمل‌ترین زمان پاسخ ایران پس از تشییع پیکر شهدا اعلام کرده اند.

از سوی دیگر شاهد انتشار اخباری در خصوص آغاز خروج نیرو‌های آمریکایی از خاک عراق هستیم. پس از تصویب قانون خروج نیرو‌های خارجی از کشور عراق که منظور اصلی آن نظامیان آمریکایی بود و همچنین با توجه به ریسک بسیار بالای ادامه فعالیت این نیرو‌ها در عراق، به نظر می‌رسد که آمریکایی‌ها در اولین شکست خود از ترور ناجوانمردانه سپهبد قاسم سلیمانی، در حال ترک این کشور هستند. با این حال، ترامپ و دولت آن در حال تدوین برخی تحریم‌ها علیه عراق هستند که به نظر می‌رسد بخش نفت و انرژی این کشور می‌تواند در راس این تحریم‌ها باشد.

دیگر خبر مهم این دو روز را می‌توان گام پنجم هسته‌ای کشورمان در چارچوب برجام عنوان کرد. ایران پس از عدم اجرای تعهدات طرف‌های اروپایی و همچنین ترور ناجوانمردانه سپهبد سلیمانی، به طور طبیعی اقدام به حذف تمامی محدودیت‌های فنی و عملیاتی در زمینه غنی‌سازی اورانیوم برداشته است. این اقدام با واکنش اروپایی‌ها و سخنان غیرمنطقی و مضحک آنان مواجه شد. اروپایی‌ها بدون اشاره به اقدامات امریکا در خصوص خروج از برجام، تحریم‌های سنگین اقتصادی و در نهایت ترور افراد ارشد نظامی ایران، از ایران خواسته اند به تعهدات خود به طور کامل پایبند باشد و اقدام به تنش‌زدایی کند!.
به هر حال به نظر می‌رسد که احتمالا فرآیند ماشه در جلسه روز جمعه اتحادیه اروپا که منجر به صدور پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت شود، مورد بحث قرار خواهد گرفت. با این حال تصویب هر گونه قطعنامه در شورای امنیت با توجه به مواضع چین و روسیه به احتمال بسیار زیاد مورد وتوی این دو کشور قرار خواهد گرفت.

بازار امروز
حجم اخبار و رویداد‌های سیاسی و نظامی به حد بی‌سابقه‌ای رسیده و در این بین رشد قیمت دلار و هجوم خریداران به بورس کالا به منظور خرید سنگین مواد اولیه کارخانجات و بعضا احتکار اقلام و اجناس منجر به وضعیت پیچیده‌ای در اقتصاد کشور شده است. با این حال، سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه با ریسک‌هایی سنگینی نسبت به هفته و روز‌های گذشته مواجه شده و بهتر است که احتیاط در سرمایه گذاری مدنظر سهامداران باشد. در حال حاضر حفظ سرمایه اصلی می‌تواند اولویت سهامداران و سرمایه‌گذاران باشد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

نجومی‌بگیر باردیگر در بانک!

به گزارش بورس‌نیوز، سخنگوی راه‌پله خبر آورده مدیربانکی نزولی بگیری که چندی‌پیش بخاطر رفاه بیش‌انداز خود لیست حقوق‌های نجومی را در جیب داشت و اتفاقا نام آوازه نام او همه جا پیچیده بود، باردیگر به عرصه مدیریت بانکی بازگشته است.
حال ببینیم صندلی رفاه مدیریت بر این مدیر، چگونه می‌گذرد و اینکه آیا لیست جدیدی بیرون می‌آید یا خیر!

نفروشید خواهشا!
یکی از شرکت‌های فولادی، به سهامداران خود توئیت کرده که نفروشید مگه نمی‌دونید می‌خوایم دورهمی برگزار کنیم، بدون شما که لطفی ندارد و با چنین ترفندی خواسته که سهامداران به کارت مهمانی این فولادساز “نه” نگویند، به هر حال این روش نیز جدید بود.

قدیمی‌ها رفتند!
سخنگوی ما در خبر دیگری به دیوارهای ساختمان جدید بورس تکیه زده و از برخی بزرگان بورسی انتقاد داشته که ای‌بابا، خود شما در قد و قواره‌های حقوقی‌ها و صندوق‌های بزرگ هستید، آی قدیمی‌ها شماها دیگر چرا خالی می‌کنید اما؛ اگر خالی کردید نیندازید گردن کد اولی‌ها.

تعطیلی فردا
درحالی که از ابتدای صبح برخی شائبه‌ها درخصوص تعطیلی بورس می‌آمد، شنیده شد که شورای عالی آن قرار بوده در این خصوص تصمیم‌گیری کند که هیات دولت، شطرنج برره‌ای خود را بازی کرد؛ تعطیل!

انتقام سخت
گویا این کلید واژه مقام معظم رهبری با مزمون “بسم‌الله الرحمن‌الرحیم” آتش به‌جان دشمن انداخته و فرماندهان نظامی ایران و مقاومت نیز در تکرار آن کم نگذاشته‌اند حال اتفاقی جالب افتاد، کارت قرمز پارلمان عراق به نیروهای آمریکایی؛ این نخستین اقدام در خصوص این افراد مزدور است.

 

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

ولتاژ عرضه‌اولیه در

به گزارش بورس نیوز، سهم شرکت سرمایه گذاری نیرو با نماد «ونیرو» از جمله سهم های ارزنده بازار سرمایه در سال جاری بوده که با در نظر گرفتن ارزش NAV و ارزش پرتفوی غیر بورسی، به نظر می رسد کماکان مستعد رشد است. «ونیرو» به سبب سرمایه گذاری اندک در بازار سرمایه، سهم چندانی از رشد بازار در سال جاری نبرده ولی با منفی شدن بازار در دو روز اخیر، این سهم هم رنگ خون به خود گرفته است.

در سال‌های 96 و 97 که فشار تورم بر اقتصاد وارد شد، این شرکت نیز از رشد نرخ‌ها و درآمد شرکت‌های زیرمجموعه نفع بالایی برد و جهش بلندی در این زمینه تجربه کرد. البته اغلب درآمد سود سهام سال 97 مربوط به سود تقسیمی شرکت “توسعه مدیریت نیروگاهی ایرسا” می‌شود که 98 درصد از سود انباشته را بین سهامداران خود تقسیم کرد.

عرضه زیرمجموعه ها در برنامه های آتی «ونیرو»

97 درصد از سرمایه گذاری‌های «ونیرو» در شرکت‌های غیربورسی انجام گرفته که بیشترین و اصلی‌ترین سرمایه گذاری مربوط به شرکت “توسعه مدیریت نیروگاهی ایرسا” است.

به طور کلی، این شرکت 8728 میلیارد ریال در شرکت‌های غیربورسی و 308 میلیارد ریال در شرکت‌های بورسی سرمایه گذاری کرده که بیشترین سهم مربوط به شرکت‌های حاضر در صنعت عرضه برق، گاز، بخار و آب گرم است.

«ونیرو» در حال انجام مرحله دوم افزایش سرمایه خود از محل آورده نقدی و مطالبات سهامداران است و با انجام این افزایش سرمایه، این شرکت 10500 میلیارد ریالی خواهد شد.

عیسی حسین پناه مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری نیرو در گفتگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: ریزش بازار سرمایه در روز گذشته، بیشتر تحت تاثیر جو هیجانی بود. بسیاری از سهم های بنیادی بازار، هنوز کمتر از ارزش واقعی معامله می شوند و جای رشد دارند.

مدیرعامل «ونیرو» در رابطه با پتانسیل های این سهم گفت: تمامی اخبار و آمار و اطلاعات مربوط به عملکرد شرکت به صورت رسمی منتشر شده و قابل بررسی است. ولی به سهامداران توصیه می شود در بررسی های خود، توجه بیشتری به پروژه احداث نیروگاه سیکل ترکیبی زنجان با ظرفیت 500 مگاوات داشته باشند. این پروژه که 100 درصد آن در مالکیت شرکت سرمایه گذاری نیرو است، در نیمه دوم سال آینده وارد مدار تولید خواهد شد.

وی افزود: شرکت برنامه عرضه برخی زیرمجموعه ها را در بازار سرمایه دارد؛ ولی هنوز زیرساخت های لازم فراهم نشده است. نیروگاه سیکل ترکیبی زنجان هم بعد از راه اندازی حتما در بازار سرمایه، عرضه خواهد شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

هیجان کاذب مقطعی در صف فروش

فردین آقابزرگی مدیرعامل کارگزاری بانک دی در خصوص حمایت از بازار سرمایه توسط حقوقی‌ها به بورس‌نیوز اظهار داشت: اگر منابع مالی در نظر گرفته شده برای حمایت‌های مقطعی در بازار ملاک قرار داده شود، چنین اقدامی نتیجه مناسبی را در بر نخواهد داشت زیرا منابع، محدودیت دارد اما؛ اگر این همکاری به صورت همه جانبه باشد و صرفا در جهت خرید نباشد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر، برخی از فروشندگان که خود آنها برابری می‌کنند از لحاظ میزان حجم خرید و فروش با حقوقی‌ها نیز باید توصیه شود که چنین اقدامی غیرحرفه‌ای بوده و اثر هیجان کاذب مقطعی در صف فروش وارد می‌شود و اصرار به فروش، نتیجه مطلوبی را برای بازار سرمایه به همراه نخواهد داشت.

این کارشناس بازارسرمایه افزود: صرف اتکا به حمایت حقوقی‌ها برای خرید صحیح نیست چراکه مطمئنا ممکن است حقوقی‌ها نیز اختلاف نظر و آرائی بر خرید خود داشته باشند.

وی در ادامه فعالان بازار سرمایه را به تامل در فروش توصیه کرد و ادامه داد: صرف نظر از اینکه بازار مسیر رو به نزول را پیش گرفته، اشتباه است و اگر تنها به امید سودآوری، قصد سرمایه‌گذاری ارجحیت پیدا کند اصلا نباید استدلال و تفاوتی برای خرید در چنین بازه‌هایی مطرح باشد اما؛ ریسک سیستماتیک سیاسی بی‌تاثیر نیست.

مدیرعامل کارگزاری بانک دی تاکید کرد: اگر سازوکار بازار سرمایه، اتکا به صندوق تثبیت بازار و … باشد، این به‌عنوان یک شوک مقطعی یا یک مقابله مقطعی می‌تواند موثر باشد و اثر مهم آن این هست که همه فعالان حقیقی و حقوقی با یکدیگر، هم قسم شدند و حضورشان در عرضه سهام و فروش بهترین کمک هست.

آقابزرگی در رابطه با ادامه‌دار بودن روند روز گذشته عنوان کرد: به هیچ عنوان حتی در حادترین شکل ممکن نیز چنین پیش‌بینی نمی‌شود؛ معمولا اصل و مهم‌ترین رفلکس بازار در بدو شروع و ورود اطلاعات و اخبار ناامیدکننده، پرتنش خواهد بود.

این فعال بازارسرمایه در پایان خاطرنشان کرد: اوج ریزش دیروز رقم خورد و اگر اتفاق خاص دیگری پی‌موضوعاتی که در دو روز گذشته بوده پیش نیاید، بعید می‌دانم حتی عده‌ای که موفق به فروش در روز گذشته بودند، مطمئنا امروز در عرصه خرید بسیار ریزبین، دقیق و حساس هستند و بلافاصله آماده عکس العملی برای جایگزینی و خرید همان سهامی هستند که فروختند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.