دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
28 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد صادق نیارکی، معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: علت این که وزارت صمت تاکید بر عرضه محصولات در بورس کالا را دارد این است که شرکت‌های تولیدکننده فولاد از مزایای بورس استفاده کنند و در همین راستا باید کل تولید کارخانجات فولاد در بورس قیمت گذاری و عرضه شود.

قیمت کالاهای عرضه شده در بورس تابع مکانیسم‌های قیمت جهانی است و نمی‌شود با عرضه کم و وجود تقاضای زیاد قیمت را ذیل قیمت جهانی تعیین کنیم و مدعی کشف قیمت باشیم و خارج از بورس با هر قیمتی که مورد نظر است عرضه را انجام دهیم.

اصلاح این روند در دستور کار معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت است و مطمئناً این موضوع و فرآیند موجود ساماندهی می شود.

تامین مواد اولیه فولاد باید حتماً ذیل سامانه بهین یاب و بر اساس سهمیه هایی که مستند بر صورت های مالی حسابرسی شده است؛ انجام شود و همچنان که کل تقاضا باید از طریق بورس باشد، همه تولیدکنندگان فولاد نیز مکلف هستند تمام عرضه خود را از طریق بورس انجام دهند.

کسانی که بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار کشور در بورس عرضه را انجام ندهند، ورق گرم برای تبدیل به ورق سرد به آنها تحویل نخواهد شد و واحدهایی که ورق گرم خود را به بورس عرضه نکنند و به آنها نیز اسلب تعلق نخواهد گرفت.

حدود سه ماه است که مسئولیت عرضه و تقاضای ورق فولادی به معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذار شده است و با توجه به اینکه باید میزان عرضه و تقاضا با هم دیده شوند، نمی شود که از مجموعه فولادسازان فقط یک شرکت محصول خود را آن هم با درصد پایین در بورس عرضه کند و برای تقاضای بالا در بورس کشف قیمت شده و تحت عنوان مچینگ خارج از این چارچوب محصولات فروخته شود.

اطلاعات مربوط به روند عرضه به به شکل مچینگ از خود شرکت فولاد مبارکه دریافت شده و همکاری خوبی هم از طرف این شرکت در روند عرضه و تقاضا وجود داشته است.

هم اکنون حدود 430 واحد از طریق مچینگ خرید می‌کنند که اصلاً عضو بهین یاب نیستند و به عبارتی از مجموع یک هزار و 66 واحدی که ورق دریافت می کنند حدود 600 واحد در بهین یاب هستند و الباقی فاقد کد بهین‌یاب میباشند.

همه این واحدها باید کد بهین یاب دریافت می نمودند و از زمانی که برنامه ساماندهی آغاز شده است، بالای 300 واحد فاقد کد را موفق شدیم که وارد مدار بهین‌یاب کنیم.

در بخش عرضه متاسفانه همه فولادسازان عرضه خود را به طور کامل انجام نمی دهند و شرکت فولاد مبارکه نیز بخشی از تولیدات فولاد خود را در بورس عرضه نموده و طرف دیگر تقاضاست که با این عرضه کم مواجه شده و به اسم کشف قیمت و رقابتی شدن قیمت‌ها و خارج از بورس با مدل های خاصی محصول به فروش رسیده است.

اطلاعات مورد رصد در دو سال اخیر، پروانه صادره استان‌ها برای تولید ورق فولادی را 33 میلیون تن نشان می‌دهد، با تولید 9 میلیون تن بازار داخلی با کمبود ورق مواجه شده است.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، 16 شهریور ماه امسال در سایت کدال اطلاعیه‌ای منتشر شد که عرضه اولیه ستاره خلیج فارس به عنوان یکی از غول‌های بزرگ پتروشیمی کشور را جدی‌تر کرد. در این اطلاعیه شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین از شرکت‌های زیر مجموعه شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا)، صورت‌های مالی حسابرسی شده شرکت نفت ستاره خلیج فارس مربوط به سال مالی منتهی به 29 اسفند ماه سال 1398 را که حسابرسی شده است، روی کدال منتشر کرد.

با این اطلاعیه از نگاه برخی ممکن بود طبق وعده داده شده این عرضه اولیه تا پایان تابستان امسال برسد اما این طور نشده است. علت چیست؟

15 تیر ماه امسال، محمد رضوانی‌فر، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی درباره عرضه پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس در بورس گفته بود: با عنایت به غیرمدیریتی بودن شرکت پالایشگاه نفت خلیج فارس انجام این امر مستلزم موافقت سهامداران بوده و بنابراین در صورتی که این توافق حاصل شود انجام این کار امکانپذیر خواهد بود.

هرچند کمی بعد به نظر رسید این موضوع چندان مانعی بر سر راه این عرضه اولیه نیست اما مقامات مسئول دیگر اعلام کردند که این عرضه اولیه موانعی دارد و آن موانع در حال برطرف شدن هستند.

در شهریور ماه امسال امیر هامونی، مدیر عامل فرابورس از انجام فرایند پذیرش شرکت ستاره خلیج فارس در بازار فرابورس خبر داد و گفت: پیش‌تر مساله پذیرش شرکت نفت ستاره خلیج فارس در فرابورس مطرح شده بود که به دلیل مسائلی در بدهی ارزی این شرکت فرایند آن با توقف مواجه شد. با تلاش‌های صورت‌گرفته و قول‌های مساعدی که مبنی بر تبدیل بدهی ارزی این شرکت به بدهی ریالی داده شده، فرایند پذیرش آن بار دیگر به جریان افتاده است تا بخشی از سهام این شرکت بزرگ پالایشی بتواند با انجام فرایندهای لازم برای پذیرش و درج، در بازار فرابورس عرضه اولیه شود.

بدین ترتیب سهام این شرکت بزرگ پالایشی احتمالا به‌زودی در فرابورس عرضه خواهد شد. آیا سهامداران به زودی شاهد ورود ستاره خلیج فارس به بورس خواهند بود؟

آخرین اخبار درباره عرضه اولیه را در صفحه عرضه اولیه بخوانید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد ،پتروشیمی نوری با نماد «نوری» که پیشنهاد فزایش سرمایه داده بوده است، اظهار نظر  حسابرس و بازرس قانونی نسبت به گزارش توجیهی هیئت مدیره را منتشر کرد:

با عنایت به ماده 3 دستورالعمل مراحل زمانی افزایش سرمایه شرکت های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار (مصوب 1395/07/17 هیئت مدیرة سازمان بورس و اوراق بهادار) بهپیوست اظهارنظر حسابرس و بازرس قانونی (مؤسسه حسابرسی سازمان حسابرسی ) نسبت به گزارش توجیهی افزایش سرمایة مورخ 1399/03/21 هیئت مدیرة شرکت مبنی بر لزوم افزایش سرمایه از مبلغ 3,000,000,000,000 ریال به مبلغ 9,000,000,000,000 ریال از محل سود انباشته به منظور جبران بخشی از مخارج سرمایه ای انجام شده جهت خرید پروژه هنگام ارائه می گردد.

بدیهی است انجام افزایش سرمایة یادشده منوط به موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار و تصویب مجمع عمومی فوق العاده می باشد و در این خصوص اطلاع رسانی لازم صورت خواهد گرفت.

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، محمد علی بد با اشاره به اینکه تولیدکنندگان سیمان با افزایش هزینه های تمام شده در تنگنا قرار گرفته اند به تسنیم گفت: قرار بود افزایش قیمت سیمان در دو مرحله انجام شود اما متاسفانه این موضوع منتفی شده و همین امر مشکلات را برای تولیدکنندگان افزایش داده است.

وی افزود: در قیمت های مصوب ، هزینه حمل و نقل تولیدکنندگان لحاظ نشده و رقابت در بازار سیمان داخلی در پی قیمت گذاری نامعقول افزایش یافته و هر کس در صدد فروش محصولات و حتی ارزان تر از دیگری است. تولید واحدها هم به 50 درصد ظرفیت رسیده در حالی که پیش از این با مازاد تولید در سطح واحدهای تولیدی روبه رو بودیم .

بد ادامه داد: دولت باید سیاست درستی در قبال تولیدکنندگانی که با چنگ و دندان فعالیت می کنند اتخاذ کند. سیمان نباید بازار سیاه داشته باشد اما عده ای از شرایط قیمت ها و نقص توزیع سوء استفاده کرده و در صدد سود بیشتر هستند.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressi

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، در حالی سیر صعودی بازار سهام پس از روند اصلاحی طی دو روز متوالی تداوم یافته که کارگزاری آبان در ادامه بررسی چارتیستی شرکت های بورسی و فرابورسی ، سهام سه شرکت سرمایه گذاری خوارزمی، بانک ملت و گسترش نفت و گاز پارسیان را تحلیل تکنیکال کرد.

سرمایه گذاری خوارزمی: قیمت در این نماد به محدوده یک سطح حمایت کلاسیک و باند پایینی چنگال اندروز نزدیک شده و به آن واکنش نشان داده است. می توان با حد ضرر 950 تومان و حد سود اول 1550 تومان وارد معامله خرید شد.

بانک ملت: در نماد “وبملت” شاهد شکل گیری یک کانال صعودی هستیم. می توان از کف و سقف های کانال به عنوان حد ضرر و حد سود استفاده کرد. قیمت اکنون گپ ناشی از بازگشایی را پر کرده و به سمت سقف تاریخی حرکت می کند. در صورت شکست این مقاومت مهم در محدوده 680 تومان هدف بعدی در محدوده سقف کانال 750 تومان خواهد بود.

گسترش نفت و گاز پارسیان: قیمت به هم پوشانی 61٫8 درصد فیبوناچی ریتریسمنت و سطح مقاومتی که تبدیل به حمایت شده، واکنش نشان داده و کندل های برگشتی شکل داده است. می توان با حد ضرر2300 تومان و هدف اول 3200 وارد معامله خرید در این نماد شد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد در هفته‌ای که گذشته شاهد عرضه 4.750 تنی انواع پلی پروپیلن توسط شرکت پلی پروپیلن جم بودیم که با تقاضای 11.052 تنی مشتریان و حجم معاملات 4.750 تنی مواجه گردید.
متوسط نرخ میانگین هر تن پلی پروپیلن با افت 1.2 درصدی نسبت به هفته قبل از آن به 249.324 هزار ریال در هر تن رسید.
ارزش معاملات انواع پلی پروپلین‌های تولیدی شرکت با توجه به کاهش 122 تنی در حجم معاملات و همچنین افت نرخ فروش نسبت به هفته منتهی به 20 شهریور ماه به 1 میلیارد و 184 میلیون و 292 هزار ریال رسید.
در ادامه جدول معاملات هفته گذشته و همچنین روند قیمتی ماه‌های اخیر انواع پلی پروپیلن‌های شرکت را مشاهده می‌نمایید.

رشد نرخ فروش پلی اتیلن سنگین پتروشیمی جم در بورس کالا
شرکت پتروشیمی جم در هفته‌ای که گذشت 6.607 تن پلی اتیلن سنگین در بورس کالا عرضه نمود. تقاضای 4.961 تنی و معاملات 4.301 تنی این محصول در هفته گذشته، با نرخ میانگین 180.246 هزار ریال در هر تن صورت گرفت. ارزش معاملات آن با توجه به رشد 5.2 درصدی نرخ فروش و همچنین افزایش 447 تنی در میزان فروش این محصول پتروشیمی جم در مقایسه با هفته منتهی به 20 شهریور ماه به 775 میلیارد و 240 میلیون ریال رسید.
در ادامه جدول معاملات هفته گذشته و همچنین نمودار قیمتی هفتگی پلی اتیلن سنگین این شرکت ارائه شده است./بورس نیوز

رشد نرخ فروش پلی اتیلن سنگین پتروشیمی جم در بورس کالا

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

 به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بورس اوراق بهادار تهران از پس چند هفته بازدهی منفی بالاخره صعودی آرام را تجربه کرد و رشدی 9.5 درصدی را به ثبت رساند. هر چند بسیاری از کارشناسان معتقدند بورس با حمایت و بدون حمایت در حال بازیابی اعتماد و پیشروی به سمت کانال‌های از دست داده است اما همچنان در دوره‌هایی هیجان فروش در برخی سهم‌ها بر سهامداران غالب می‌شود. تحلیلگران معتقدند نبود تخصص در میان جمعیت عظیم تازه‌وارد به بورس پیش‌بینی رفتار حقیقی‌ها را با مشکل روبرو کرده است. با این حال برآوردها نشان می‌دهد بورس رشدی ملایم  آرام را در روزهای پیش رو تجربه نماید. شاخص بورس در هفته منتهی به 22 مرداد ماه تا سطح یک میلیون و 556 هزار واحدی پایین آمده بود و در این هفته تا سطح یک میلیون و 704 هزار واحدی رشد کرد.

دلار به کدام سو می‌رود؟

دلار هفته پرماجرایی را پشت سر گذاشت، عبور از سدهای مقاومتی تازه و رسیدن به کانال 27 هزار تومان در صرافی‌های بانکی، عطش خرید دلار را در میان مردم عادی نیز افزایش داد. بسیاری از صرافان می‌گویند افزایش چهار هزار تومانی قیمت دلار در این هفته سبب شده است تقاضا برای این ارز در بازار افزایش یابد. بانک مرکزی با هدف از میان بردن رانت نسبت به بالا بردن فاصله ارز صرافی‌ها با ارز بازار آزاد اقدام کرده و مجوزی برای فروش دلار پتروشیمی‌ها و … در صرافی‌های غیربانکی صادر کرده است. دلار با رشدی چهار هزار تومانی بالاترین بازدید را در هفته اخیر از آن خود کرد. میزان رشد دلار در این دوره زمانی 7.5 درصد بود.

سکه چقدر بالا رفت؟

سکه تحت تاثیر افزایش قیمت دلار در بازار از یک سو و همچنین نوسان قیمت طلا در بازارهای جهانی از سوی دیگر با افزایش قیمت روبرو شد اما نتوانست همپای دلار و بورس رشد کند و در نتیجه جایگاه سوم را به ثبت رساند. قیمت سکه در این دوره زمانی 855 هزار تومان گران‌تر شد و میزان رشد بهای سکه برابر با 7.1 درصد گزارش شد.

مسکن و خودرو در چه وضعیتی هستند؟

 هر چند میزان نوسان قیمت مسکن و خودرو در یک هفته قابل رصد نیست اما بهای این دو کالا در بازار که اولی سرمایه‌ای و دومی بادوام تلقی می‌شود، در ماه‌های اخیر رو به افزایش است.

 بر این اساس بهای هر دستگاه پراید 111 که خودروی شاخص بازار است به محدوده 123 میلیون تومان رسیده است. مظنه ارزان‌ترین خودروها در بازار در محدوده صد میلیون تومان قرار دارد. متوسط قیمت مسکن در تهران نیز از 23 میلیون تومان فراتر رفته است و بررسی‌ها نشان از آن دارد که همچنان تقاضا برای مسکن روندی افزایشی را داراست.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، محمدباقر نوبخت با اشاره به اینکه در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی، خروج دولت از بنگاهداری و مالکیت و تبدیل دولت به سیاستگذار و هدایتگر اقتصادی تصریح شده است، افزود: امسال بخشی از سهام دولت در شرکت‌های دولتی متناسب با نیاز‌های بورس را عرضه کردیم و منابع قابل توجهی که از این محل به دست دولت رسید را در طرح‌های عمرانی صرف می‌کنیم.

معاون رئیس جمهور افزود: یکی از جهت گیری‌های بودجه سال آینده نیز، تداوم این عرضه هاست و بنابراین در سال آینده هم سهام شرکت‌ها را واگذار خواهیم کرد تا مالکیت دولتی تقلیل یابد و منابع آزاد شده را در تملک دارایی‌های سرمایه‌ای دیگر و طرح‌های عمرانی هزینه خواهیم کرد.

وی این اقدام را گامی در جهت سیاست مقابله با رکود در بودجه سال 1400 کشور دانست و با اشاره به اینکه سیاست‌های مالی سال آینده انبساطی خواهد بود، افزود: برای تحقق این سیاست و جهت گیری کلان بودجه سال آینده باید منابع پایدار درآمدی پیش بینی شود.

نوبخت با اشاره به محدود بودن صادرات نفت در سبد بودجه سال آینده کل کشور، افزود: بخشی از منابع تحقق سیاست‌های انبساطی مالی از مالیات‌ها خواهد بود و با توجه به اصلاح نظام مالیاتی و قوانین مالیاتی که با همکاری مجلس شورای اسلامی انجام شده، بخشی از منابع مالی از محل مالیات‌ها تامین خواهد شد.

وی افزود: بخش دیگری از این اعتبارات مورد نیاز، از واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و بخصوص سهام‌های دولت از طریق بورس تامین خواهد شد چراکه اگر سهام موجود در بازار سرمایه دست به دست شود خون جدیدی به رگ‌های بورس تزریق می‌شود و بنابراین سهام شرکت‌های دولتی را در وقت مناسب در جهت بازارگردانی به بورس عرضه خواهیم کرد و این امکان در لایحه بودجه فراهم شده است که سهام مطلوب و پربازده دولت را که در بورس متقاضی زیادی برای آن وجود دارد عرضه کنیم.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،صفدری درباره افزایش قیمت بسته بندی مواد غذایی گفت: معاونت صنایع وزارت صمت به دنبال افزایش بی رویه قیمت در عرضه ماده bopp تصمیم به تعدیل و واقعی سازی سهمیه‌ها و تقاضاهای خرید گرفت.

وی افزود: طی هفته‌های گذشته با افزایش بی رویه قیمت و رقابت نامعقولانه، موجبات افزایش هزینه بسته بندی صنایع غذایی و افزایش قیمت محصولات این صنعت تا بیش از 50 درصد نسبت به قیمت پایه ایجاد شده بود.

او بیان کرد: بعد از  التهاب این بازار تصمیم به واقعی سازی سهمیه ها و بهبود روند عرضه گرفتیم. 13 شرکت در سامانه بهین یاب سهمیه خرید bopp را دارند که مجموع سهمیه آن‌ها 18 هزار و 520 تن در ماه بود. کل عرضه پتروشیمی‌های داخلی 7 هزار و 400 تن بود پس بیش از 2 برابر تولید، تقاضای سهمیه وجود داشت که برای خرید وارد بورس می‌شدند. از طرفی با افزایش قیمت دلار تمایل برای خرید افزایش پیدا کرد و رقابت ناسالم در این بین ایجاد شد.

صفدری تاکید کرد: قیمت پایه این محصول در بورس حدود 19 هزار تومان بود، اما قیمت  در بازار تا بیش از 29 هزار تومان هم می رسید. این ماده هنگامی که به دست مصرف کننده یعنی صنایع غذایی می‌رسید حدود 45 هزار تومان قیمت گذاری می‌شد. این در حالی است که در حالت معمول این محصول باید با قیمت حدود 30 هزار تومان به دست مصرف کننده برسد.

او افزود: این اتفاق در نهایت منجر به افزایش قیمت نامعقول در صنایع خوراکی و غذایی می‌شد بنابر این ما میزان متوسط خرید و متوسط آمار تولید این 13 شرکت در سال 98  را بر اساس سامانه بهین یاب اندازه گیری کردیم و مبنای ارائه سهمیه مشخص شد.

مدیر دفتر صنایع غیر فلزی وزارت صمت تصریح کرد: با اصلاحات انجام شده این سهمیه به 7 هزار و 900 تن رسید و این عدد بسیار نزدیک به میزان تولید پتروشیمی کشور است. این یعنی رقابت‌های ناسالم حذف شد. روز دوشنبه این ماده دوباره در بورس کالا عرضه شد و با صفر درصد افزایش قیمت، یعنی بدون رقابت به دست تولید کننده رسید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، این مهم در حالی رقم خورد که شاخص کل هم‌وزن که نشانی از اثرگذاری یکسان نمادها دارد به رشد 0.75 درصدی بسنده کرد. در این میان نگاهی به عملکرد صنایع 38گانه بورسی در هفته منتهی به 26 شهریورماه حکایت از رشد 17 گروه در مقابل کاهش میانگین قیمت‌ها در 21 صنعت بورسی دارد. بزرگان کالایی‌ها اما همانطورکه انتظار می‌رود صدرنشین جدول بازده هفتگی هستند. در این خصوص گروه کانه‌های فلزی با رشد 20.4 درصدی میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود همراه شد. پس از آن پتروشیمی‌ها شاهد رشد 19.5 درصدی شاخص صنعت خود بودند. فلزات اساسی نیز در هفته گذشته با افزایش 18.3 درصدی میانگین سهام روبرو شدند. در میان گروه‌های بزرگ از منظر ارزش بازار، گروه چندرشته‌ای صنعتی در هفته گذشته با افزایش 6.6 درصدی شاخص صنعت خود همراه شد. کمترین میزان بازده هفتگی در میان کامودیتی‌محورها از آن گروه فرآورده‌های نفتی با رشد 0.5 درصدی شد. در این گروه همچنان نماد پالایشگاه‌ها متوقف است. در این گروه همچنین واگذاری باقیمانده سهام دولتی در قالب صندوق پالایش یکم در نماد «پالایش» که قرار بود در آخرین روز معاملاتی هفته کذشته پایان یابد، تا ساعت 24 روز یکشنبه 30 شهریورماه تمدید شد.

گروه خودرو و ساخت قطعات را شاید بتوان یکی از پرخبرترین گروه‌های بورس تهران در هفته گذشته نامید. جایی که لیدرهای خودرویی یعنی نماد معاملاتی شرکت ایران خودرو و سایپا پس از وقفه یک هفته‌ای بار دیگر به گردونه معاملات سهام بازگشتند. «خگستر» از دیگر بازگشایی‌های هفته گذشته گروه خودرو بود. در این میان «خودرو» که مقرر شده بود بدون محدودیت دامنه نوسان بازگردد، در محدوده منفی بازگشایی شد در نهایت با صف خرید معاملات روز سه‌شنبه را به پایان رساند. «خساپا» اما با محدودیت دامنه نوسان بازگشایی شد و در همان ابتدا با صف خرید میلیونی همراه شد. شاخص گروه خودرو و ساخت قطعات اما معاملات هفته گذشته را با افت 2.3 درصدی میانگین قیمت سهام زیرمجموعه خود به پایان رساند و از منظر حجم دادوستدها رتبه دوم را در اختیار گرفت. در این گروه حواشی نیز در خصوص  بازگشایی «خودرو» مطرح شد که نار بازار عنوان کرد 89 درصد از کل حجم معاملات این شرکت توسط اشخاص حقوقی عرضه و 89.7 درصد توسط 12833 شخص حقوقی خریداری و به صورت گسترده توزیع شد. از این رو با توجه به اینکه بیش از یک میلیارد و 113 میلیون سهم در فرآیند حراج معامله شده، هیچگونه کد به کدی صورت نگرفته است.

هفته گذشته گروه استخراج نفت و گاز در قعر جدول بازدهی قرار گرفت و شاهد کاهش 24 درصدی قیمت تک سهم خود یعنی «حفاری» بود. نماد معاملاتی شرکت حفاری شمال روز شنبه پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه مبنی بر تقسیم سود نقدی بدون محدودیت نوسان قیمت به گردونه معاملات سهام بازگشت و افت بیش از 19 درصدی را ثبت کرد. «حفاری» در مجمع سالانه خود 9 تومان سود (معادل 10 درصد) میان سهامداران خود تقسیم کرد.

گروه حمل و نقل دیگر صنعت منفی بورس تهران در هفته منتهی به 26 شهریورماه بود که با افت 11 درصدی مواجه شد.
 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.