دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
1 مهر 1399

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرگزاری
خبرآنلاین، مسعود رضایی با حضور در برنامه تلویزیونی با اشاره به سهمیه بنزین وانت بارها اظهار کرد: شرکت ملی پخش فراورده‌های طرحی برای دوگانه سوز کردن رایگان خودروها عمومی در دست اجرا دارد، که طی آن تجهیزات سی ان جی به صورت رایگان در اختیار صاحبان خودرو قرار می‌دهد، و پس از تغییر به دوگانه سوز سهمیه سوخت آن‌ها تغییر خواهد یافت.

مدیر سامانه کارت هوشمند سوخت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران تصریح کرد: کاهش سهمیه سوخت وانت بارها جمله‌ای دقیق نیست، به دلیل اینکه سوخت سی ان جی با قیمت ارزانتر در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد و مطابق جدول سوخت سهمیه بنزین آن‌ها تغییر خواهد کرد.
وی افزود: در مصوبه هییت وزیران دریافت سهمیه ویژه به خودروها منوط به فعالیت‌های عمومی است و باید تفاوت قائل شد بین وانت‌های شخصی و عمومی، سهمیه سوخت به وانت‌ها به دوشکل ارائه می‌شود که در روش اول تخصیص سهمیه بر اساس لیتراژ که در کارت سوخت آن‌ها ذخیره می‌شود و این شیوه برای وانت‌های عمومی و شخصی یکسان است.

رضایی عنوان کرد: برای وانت‌های پرمصرف و کم مصرف به ترتیب 250 و 150 لیتر بنزین در نظر گرفته شده و مازاد بر این دو لیتراژ متناسب بر فعالیت در حوزه فعالیت عمومی که از سوی وزارت کشور، راه و شهرسازی و صنعت تعیین می‌شود، به عبارتی اگر وانت باری اقدام به ارائه خدمات عمومی ارائه می‌دهد اگر پرمصرف باشد تا 600 لیتر می‌تواند دریافت کند و اگر کم مصرف باشد تا 400 لیتر دریافت می‌کند و طبیعتا وانت‌هایی که ثبت نام نکردند و کار عمومی انجام نمی‌دهد همان لیتراژ اولیه را دریافت می‌کنند.

وی ادامه داد: سه نهاد متولی در لیتراژ وانت بارها، وزارت صنعت، وزارت کشور برای حوزه درون شهری و وزارت راه و شهرسازی برای حوزه برون شهری این سه نهاد اطلاعات را که در سامانه دریافت می‌کنند به وزارت راه و شهرسازی برای بررسی ارسال می‌شود و پس از تایید به وزارت نفت ابلاغ می‌شود.

مدیر سامانه کارت هوشمند سوخت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران تصریح کرد: صاحبان وانت بارها برای اعتراض به میزان سوخت دریافتی می‌تواند به متولی و قسمتی از این سه وزارت خانه که ذکر شد، مراجعه کنند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

درآمد شرکت پالایش نفت اصفهان در سه ماهه اول سال 99 نسبت به مدت مشابه سال قبل 41 درصد کاهش یافته است. علت اصلی این کاهش درآمد شیوع ویروس کرونا و کاهش شدید قیمت نفت خام بوده است. در سال 99 فرمول نرخ‌گذاری مواد اولیه برای شرکت‌های پالایشی تغییر مهمی کرده است که می‌تواند بر سودآوری شرکت‌های نفتی تاثیر بسیار محسوسی بگذارد و این شرکت‌ها سود خوبی برای سهامداران خود به ارمغان بیاورند.

بررسی اجمالی پالایش نفت اصفهان

موضوع فعالیت شرکت پالایش نفت اصفهان به شرح زیر است:

  1. احداث، راه اندازی و بهره برداری از کارخانه‌جات صنعتی به منظور تولید، بازاریابی، فروش و صدور انواع مختلف محصولات نفتی، شیمیایی و مشابه.
  2. انجام عملیات پالایش و فرآورش نفت خام و سایر هیدروکربورها، ساختن فراورده‌های نفتی از قبیل بنزین، نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره و سایر مشتقات و فرآورده های جنبی.

اطلاعات کلی شرکت

نمادشپنا
سرمایه ثبت شده (میلیارد تومان)5,100
ارزش بازار (میلیارد تومان) (1399/06/10)194,004
جمع بدهی‌ها (میلیارد تومان)10,347
جمع حقوق صاحبان سهام (میلیارد تومان)9,932
سال مالی29/12
نگاهی به شرکت پالایش نفت اصفهان از پنجره فروش‌های فصلی
نگاهی به شرکت پالایش نفت اصفهان از پنجره فروش‌های فصلی

جمع بندی

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش خبرآنلاین، قیمت ارز در ایران دو سالی است روی خوش ندیده است. هر تحولی نوسانات این بازار را به اوج می‌رساند و با توجه به وابستگی بخش مهمی از تولیدات کشور به واردات و تامین ارز عملا تولید پی در پی در حال گران‌تر شدن است. هر گاه فشار نوسانات ارزی بالا می‌رود عده‌ای توپ را به زمین دولت یا بانک مرکزی می‌اندازند ولی در مقابل تعدادی از کارشناسان هم هستند که دولت را با تمام ضعف‌ها و کمبودها مسبب این شرایط نمی‌دانند.

در همین رابطه هادی حق شناس، کارشناس امور اقتصادی، به خبرآنلاین گفت: هر بازاری از جمله بازار ارز از دو بخش اصلی تشکیل می‌شود؛ عرضه و تقاضا. این دو بخش به گونه‌ای با یکدیگر ارتباط دارند که اگر سمت عرضه با اخلال مواجه شود، بخش تقاضا نیز از گزند آن در امان نمی‌ماند. مثلا اگر در بازار نان تعداد نانوایی‌ها به نحوی کاسته شود که عرضه مختل شود قطعا در بخش تقاضا نیز اخلال شکل می‌گیرد.

وی افزود: در بخش بنزین قاچاق صورت نمی‌گیرد چرا که به دلیل اخلال در بخش عرضه عملا تقاضا افزایش می‌یابد و تقاضا چه از طریق قاچاق و چه از راه زد و بندهایی غیرقانونی شکل می‌گیرد. به دلیل اخلال در عرضه سالهاست کشور ما با این وضعیت مواجه است. این در حالی است که در بازار ارز سالها درآمدهای نفتی و ارز حاصل از صادرات غیرنفتی تامین کننده بازار کشور بوده ولی با اعمال تحریم‌ها نتیجه به دست آمده اخلال در این بازارهاست.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر تا قبل از سال 97 و به جز سالهای 91 و 92 عملا تجارت خارجی کشور در بدترین حالت بیش از 100 میلیارد دلار بوده است. حال آنکه در شرایطی چون سال 90 این به بیش از 200 میلیارد دلار هم رسید. به بیان دیگر هاضمه اقتصاد ایران با تجارت بیش از 100 میلیارد دلار در دهه 90 عادت کرده است. حال به هر دلیلی، در اینجا تحریم‌های ظالمانه، درآمدهای نفتی به صفر نزدیک شده و صادرات غیر نفتی هم به دلیل کرونا با بسته شدن مرزها و مشکل در بازگرداندن ارز حاصل از صادرات مواجه است.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: وقتی عمق ماجرا را بررسی کنیم می‌بینیم در پنج ماهه نخست امسال کل حجم تجارت خارجی ما 24 میلیارد دلار بوده حال آنکه این رقم در مدت مشابه سال 90 بیش از 100 میلیارد دلار بوده است. این در حالی است که وقتی یک اقتصاد به رقم صادرات و وارداتی عادت کرد انقباض اقتصادی قطعا عوارضی به همراه خواهد داشت. از جمله این عوارض نوسانات ارزی، نرخ تورم بیش از 30 درصد، بیکاری دو رقمی و رکود اقتصادی است.

او در پاسخ به نقش دولت گفت: اگر این واقعیات اقتصادی را در نظر نگیریم آن گاه تصور می‌شود نوسانات تقصیر یک مقام مسئول یا نهاد تصمیم گیر است. گرچه از این نوسانات برخی سوداگران بهره‌های بزرگی می‌برند اما اصل مساله این است که امروز بخش عمده تجارت خارجی ما که منشا ارزی دارد با شکل نگرفتن صادرات دچار مشکلات عدیده شده است.

این نماینده اسبق مجلس تصریح کرد: در مقابل کاهش صادرات، واردات نیز دچار مشکل می‌شود و اخلال در دو سمت عرضه و تقاضا شدت گرفته است که نتیجه این نیز نوسانات ارزی است. به این اعتبار من حداقل دولت را مسبب مشکلات امروز کشور نمی‌دانم. این نوسانات مطلوب نیست ولی واقعی است و دلایلش هم آشکار است.

حق شناس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه دولت تا چه اندازه برای کسری بودجه به افزایش قیمت ارز دل بسته است، تصریح کرد: این گفته درستی نیست و دولت به هیچ وجه به این اقدام دست نزده است. چرا که به طور کلی در میدان فردوسی حجم مبادلات به اندازه‌ای نیست که مشکلاتی چون کسری بودجه را در سطح کلان کشور حل کند. کلا مالک اصلی ارز در ایران یا درآمدهای نفتی است و یا درآمدهای تجاری. درآمدهای نفتی اکنون نزدیک به صفر است اما مبادلات تجاری نیز به اندازه نیازهای کشور نیست.

استاندار گلستان تاکید کرد: مالک اصلی ارز ایران درآمدهای نفتی بوده که اکنون در حداقل ممکن است. به این اعتبار باور دارم دولت دست به فروش ارز نمی‌زند زیرا چنین اقدامی با خود تبعاتی به همراه می‌آورد که به مراتب بیش از فواید آن است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

می‌توانیم همین اول مطلب بگوییم در شرایط اقتصادی این روزها و نوسان قیمت‌ها و گران شدن مداوم همه چیز، پس‌انداز پول اصلا به صرفه نیست و حتما باید آن را سرمایه‌گذاری کرد تا ارزش پول در برابر تورم حفظ شود، ولی حتی در کشورهایی که تورم زیاد نیست، سرمایه گذاری یکی از مهم‌ترین کارهایی است که مردم با پول‌شان انجام می‌دهند. این موضوع اهمیت سرمایه گذاری در بازارهای مالی را نشان می‌دهد.

سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه گذاری یعنی در زمان حال از چیزی بگذریم به امید اینکه در آینده ارزش افزوده‌ای را به دست آوریم. البته اندازه یا کیفیت این ارزش معمولا دقیقا مشخص نیست. مثلا پول نقدی که می‌توانیم با آن کالای مصرفی بخریم را صرف خرید سهام یک شرکت می‌کنیم، به این امید که ارزش سهام آن افزایش یابد و در آیند سود ببریم.

چرا باید سرمایه گذاری کنیم؟

چرا باید سرمایه گذاری کنیم؟

به این دلیل که قدرت خریدمان روز به روز در حال کاهش است. به عنوان مثال در سال 1355 قیمت یک خودروی پیکان جوانان حدود 27 هزار تومان بود، الان هم با اینکه از رده خارج شده است ولی اسقاطی‌اش را حدود 2 میلیون تومان می‌خرند! در حالی که با 27 هزار تومان الان (زمان نوشتن این مقاله!) می‌توان 9 لیتر بنزین آزاد زد. پس این فکر که اگر پول‌مان را جمع کنیم و روی هم بگذاریم تا روزی ثروتمند شویم، احمقانه به نظر می‌رسد.

گزینه‌های زیادی برای سرمایه‌گذاری پول نقد وجود دارد، از خرید طلا و سکه و ارز و ملک گرفته تا خرید کالاهای با ارزش مثل خودرو. اما این مدل پس‌انداز به درد کسانی می‌خورد که درآمد زیادی دارند و می‌توانند قبل از افزایش ناگهانی قیمت‌ها، کالایی که می‌خواهند را بخرند.

قبلا اگر کسی می‌خواست دارایی‌اش را طوری سرمایه‌ گذاری کند که ارزش آن حفظ شود، یا ملک می‌خرید یا طلا و سکه. اما این روزها پس‌انداز کردن پول به هوای خرید طلا و سکه یا ملک، اصلا به صرفه نیست، چرا که قیمت‌ها نسبت به درآمدها با سرعت بیشتری افزایش پیدا می‌کنند و تا پول خرید یک سکه جمع می‌شود، ارزش هر گرم طلا و در نتیجه قیمت سکه نسبت به قبل بیشتر شده است. درمورد خرید خودرو و ملک هم همین است.

یعنی پولی که تا دیروز می‌شد با آن یک سکه طلا خرید، حالا نمی‌شود؛ همین موضوع نشان می‌دهد که ارزش دارایی ما هم روز به روز کمتر می‌شود. پس شاید بهتر باشد با گزینه‌های دیگر سرمایه‌ گذاری آشنا شویم که نیاز به سرمایه زیادی ندارند. ولی قبل از آن باید به چند سوال پاسخ دهیم:

هدف‌مان از سرمایه‌گذاری چیست؟

 هدف‌ها از سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی یکسان نیست. ممکن است یک نفر کارمندی باشد که هر ماه مقداری از حقوقش اضافه می‌ماند، یا کارمند بازنشسته‌ای که به تازگی سنواتش را گرفته و اگر این پول را توی بانک رها کند، از ارزشش کم می‌شود. حتی ممکن است یک نفر کارمند یک شرکت بزرگ با درآمد بالا یا حتی کارخانه‌دار باشد، اما همیشه این نگرانی را داشته باشد که اگر شرکت یا کارخانه‌اش ورشکست کرد چه می‌شود؟

برخی می‌خواهند پول‌شان را جایی سرمایه‌ گذاری کنند که سود ماهیانه بگیرند و این سود را صرف مخارج روزمره یا اجاره خانه یا … کنند. برخی می‌خواهند پولی را برای آینده فرزندان‌شان سرمایه‌گذاری کنند تا سال‌ها بعد بتوانند از افزایش آن و سودی که داشته، مخارج دانشگاه یا ازدواج فرزندشان را تامین کنند.

بنابراین اولین سوالی که قبل از شروع سرمایه‌ گذاری باید از خودمان بپرسیم، این است که از بازار سرمایه چه می‌خواهیم؟

در سرمایه‌گذاری خود چقدر می توانم ریسک کنم؟

یکی از مهم‌ترین عواملی که سرمایه‌گذار باید قبل از شروع سرمایه‌گذاری از آن مطلع باشد، میزان ریسک پذیری خودش است. برخی ترجیح می‌دهند یک مقدار سود ماهیانه بخور و نمیر داشته باشند اما خیال‌شان از اصل سرمایه‌شان راحت باشد و مطمئن باشند چیزی از آن کم نمی‌شود. این گروه احتمالا سپرده‌گذاری در بانک را ترجیح می‌دهند و به سود سالیانه بانک هم رضایت دارند.

برخی دیگر حاضرند روی پول‌شان ریسک کنند، در صورتی که بدانند حاصل این ریسک می‌تواند یک سوددهی خوب و قابل قبول باشد. در دنیای سرمایه‌گذاری هم قانونی وجود دارد که می‌گوید هر چه ریسک بیشتر باشد، بازدهی و ضرر احتمالی هم بیشتر است.

برای اینکه بازارهای مالی را بر اساس میزان ریسک‌شان بشناسید، مقاله «کدام نوع از صندوق های سرمایه گذاری کم ریسک تر هستند؟» را بخوانید.

چه مقدار از پولم را سرمایه‌گذاری کنم؟

مسلما اینکه یک نفر تمام سرمایه‌اش را روی یک بازار سرمایه‌گذاری کند کار عاقلانه‌ای نیست، چرا که ممکن است رکود سراغ آن بازار برود و قسمتی یا حتی تمام دارایی‌اش را از دست بدهد.

نمی‌توان مشخصا گفت که سرمایه‌گذار چند درصد از سرمایه‌اش را در کدام بازار سرمایه‌گذاری کند. اما باید اصل تخم‌مرغ‌ها و سبد را رعایت کند. همینکه هیچوقت نباید تمام تخم‌مرغ‌هایش را داخل یک سبد بچیند، چون اگر آن سبد بیفتد، تمام تخم‌مرغ‌هایش می‌شکنند.

بنابراین اگر کسی به هوای افزایش نرخ ارز در بازه‌ای از زمان، خیال کند سود در این بازار است و تمام سرمایه‌اش را به ارز تبدیل کند، ممکن است ناگهان نرخ ارز روند نزولی بگیرد و این سرمایه‌گذار دچار زیان شود.

بهترین سرمایه گذاری در ایران در سال 98 – کجا سرمایه گذاری کنم؟

بهترین سرمایه گذاری در ایران در سال 98 - کجا سرمایه گذاری کنم؟

بعد از اینکه به سوالات قبل پاسخ دادیم، با شناخت مختصری از بازارهای مالی، می‌توانیم محل مناسب سرمایه‌ گذاری را انتخاب کنیم. بانک، ملک، خودرو، طلا و سکه، ارز، ارزهای دیجیتال، بورس و صندوق های سرمایه گذاری بازارهایی هستند که یک سرمایه‌گذار با توجه به شرایطی که دارد، می‌تواند وارد هر کدام از آن‌ها شود.

در بین بازارهای مالی که گفته شد، همگی آشنا هستند و آن بازاری که کمتر از بقیه بین مردم جا افتاده، بورس و صندوق های سرمایه گذاری است. هرچند جدیدا با سودهایی که داشته، افراد زیادی را جذب خود کرده است.

بورس بازاری قانونی است که تحت نظارات سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کند و سهام شرکت‌ها در آن عرضه می‌شود. مردم می‌توانند با خرید سهم‌هایی از شرکت‌های مختلف، در آن شرکت‌ها سرمایه‌ گذاری کنند و در سود و زیان آن‌ها سهیم شوند. خرید سهام شرکت‌ها باعث ورود نقدینگی به چرخه اقتصادی آن‌ها می‌شود و تولید رونق می‌یابد.

چرا باید در بورس سرمایه گذاری کنیم؟ – سرمایه گذاری مطمئن ، با پول کم ، پرسود و آنلاین

اگر هدف‌تان از سرمایه‌گذاری خوابیدن پولتان نیست و ترجیح می‌دهید سرمایه‌تان را در چرخه اقتصادی به گردش دربیاورید و باعث رونق تولید شوید و این وسط کمکی هم به پیشرفت اقتصاد کشور کنید، سرمایه‌گذاری در بورس بهترین گزینه است.

در کنار این، سرمایه‌ گذاری در بورس مزایایی دارد که دیگر بازارهای مالی ندارند و عبارتند از:

بورس بازار مناسبی برای سرمایه‌ گذاری است، اما نیاز به صرف وقت و دانش لازم در این زمینه دارد. یک سرمایه‌گذار باید بداند چه هنگام سهام یک شرکت را بخرد و چه هنگام بفروشد تا ضرر نکند و بیشترین سود ممکن را ببرد. اما همه توانایی یادگیری این دانش تخصصی یا وقت کافی برای بررسی موقعیت‌های مناسب بازار را ندارند. حالا این گروه باید قید سرمایه‌گذاری در بورس را بزنند؟ خیر. راه حل دیگری برای این گروه وجود دارد.

صندوق های سرمایه گذاری مناسب چه کسانی است؟

صندوق‌های سرمایه‌ گذاری تاسیس شده‌اند برای کسانی که شرایط سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار بورس را ندارند. کسانی که می‌خواهند پول‌شان را در راه تولید سرمایه‌گذاری کنند ولی وقت چک کردن لحظه‌ای قیمت‌ها را ندارند و نمی‌خواهند در صف خرید یا فروش بمانند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری از جمع متخصصین و کاربلدان حوزه سرمایه‌ گذاری در بورس ایجاد شده‌اند تا به نمایندگی از مردم، خرید و فروش‌های‌شان را انجام دهند و آن‌ها را به سود برسانند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری سودهای خرد سرمایه‌گذاران را جمع می‌کنند و همه را در خرید سهام شرکت‌ها یا اوراق بهادار صرف می‌کنند. طوری که نسبت ریسک و بازدهی معقولی داشته باشند و سرمایه‌گذاران هم سود ببرند و هم کم‌ترین ریسک ممکن را از سر بگذرانند.

برای اینکه با صندوق‌های سرمایه‌گذاری بیشتر آشنا شوید، به مقاله «صندوق سرمایه گذاری (Mutual Fund) چیست؟ آشنایی با مفهوم صندوق سرمایه گذاری» سری بزنید.

نتیجه‌گیری

شرایطی را سپری می‌کنیم که بی‌استفاده ماندن چند صد هزار تومان هم صرفه اقتصادی ندارد و بهتر است همان را هم در یکی از بازارهای مالی سرمایه‌ گذاری کنیم. اما قبل از این کار باید تکلیف‌مان را با خودمان مشخص کنیم و ببینیم از از سرمایه‌گذاری‌مان چه می‌خواهیم و چه توقعی از بازار مالی مورد نظرمان داریم. بعد شناختی از بازارهای مالی و فراز و نشیب‌های سود و زیانی که داشته‌اند به دست آوریم و مناسب‌ترین‌شان را انتخاب کنیم. اما اگر حوصله درگیر شدن با اخبار، بالا و پایین شدن قیمت‌ها و استرس کشیدن را نداریم، بهترین گزینه صندوق سرمایه‌گذاری است.

بیشتر بخوانید
آیا صندوق های سرمایه گذاری مطمئن هستند؟
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در طی هفته گذشته ، قیمت نفت وست تگزاس که به دلیل انتشار خبر افت ذخایر نفتی آمریکا توانست تا محدوده 43 دلار و 70 سنت بالا رود، پس از یک افت شدید تقریبا 10 درصدی به کانال 39 دلار بازگشت.

در حال حاضر هر بشکه نفت برنت با افت نزدیک به ٣ درصدی در رقم ۴2 دلار و 32 سنت معامله می‌شود. همچنین هر بشکه نفت وست تگزاس نیز با افت بیشتر و معدل ٣.٣ درصدی به عدد 39 دلار و 42 سنت بازگشت.

یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر افت قیمت نفت در این روزها رسیدن فصل تعمیرات و اورهال پالایشگاهها و در پی آن کاهش غیرمنتظره تقاضای پالایشگاه‌های آمریکا برای خرید نفت در ماه‌های پیش رو است. طبق گزارشEIA  به دلیل طوفان اخیر در خلیج مکزیک و تعطیلی برخی نیروگاه‌ها، تقاضای سوخت برای پالایشگاه‌ها کاهش غیرمنتظره را تجربه کرده است.

این درحالیست که تا پیش از این انتظار می‌رفت با آغاز فصل سرد و افت مصرف سوخت اما به دلیل بهبود شرایط کرونایی، تقاضا برای سوخت چندان کاهش نیابد.

اما انتشار آمارهایی از نرخ بهره برداری از پالایشگاه‌ها در آمریکا، نگرانی‌ها از افت تقاضای نفت خام از سوی پالایشگاه‌ها را افزایش داد. طبق آخرین گزارش‌ها، نرخ بهره برداری از پالایشگاه‌ها به ٧۶.۶ درصد کاهش یافته که کمترین میزان از ماه ژوئن است.

دیگر خبر تاثیرگذار بر افت قیمت نفت، اظهارات جدید وزیر نفت عراق در خصوص عدم پذیرش قرارداد کاهش تولید اوپک پلاس از ابتدای سال ٢٠٢١ میلادی است. این موضوع نیز می‌تواند سیگنالی به بازار نفت در جهت تداوم مازاد عرضه باشد.

از سوی دیگر اما همانطور که گفته شد، بر اساس گزارش شرکت انستیتو نفت آمریکا میزان ذخایر نفت خام این کشور در هفته منتهی به ٢٨ آگوست با ۶.۴ میلیون بشکه کاهش به حدود ۵٠١ میلیون بشکه رسیده در حالی که تحلیلگران انتظار کاهش ١.٩ میلیون بشکه‌ای را داشتند.

میزان ذخایر بنزین آمریکا نیز با ۵.٧ میلیون بشکه کاهش مواجه شده در حالی که تحلیلگران انتظار کاهش سه میلیون بشکه‌ای را داشتند.

همچنین EIA نیز در گزارش امروز خود عنوان کرده که تولید نفت در آمریکا برای اولین بار سال ٢٠١٨ به زیر ١٠ میلیون بشکه در روز کاهش یافته است. البته لازم به یادآوری است که میزان تقاضای نفت در آمریکا نیز به ١۶.٩ میلیون بشکه در روز کاهش یافته که کمترین میزان در ١٣ هفته گذشته است.

دلایل افت ناگهانی قیمت نفت در بازارهای جهانی چه بود؟
تحلیل‌های ارائه شده نظر کارشناسان تیم سیگنال بوده و نباید مبنای خرید و فروش قرار گیرد. مسئولیت هرگونه استفاده از داده‌های موجود، بر عهده کاربران محترم می‌باشد.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد و به نقل از بورس انرژی، رینگ داخلی این بورس، امروز (سه‌شنبه، یکم مهرماه) شاهد عرضه نیتروژن مایع شرکت فجر انرژی خلیج‌فارس است و بنزین اکتان 87، بنزین اکتان 87 دریایی، بنزین اکتان 91 دریایی و گازوئیل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، ریفورمیت و هیدروکربن سنگین پتروشیمی بوعلی سینا در رینگ بین‌الملل عرضه می‌شود.

روز دوشنبه (31 شهریورماه) برش سنگین، سوخت کوره سبک و نیتروژن مایع پتروشیمی تبریز، برش سنگین شرکت پتروشیمی شازند، قطران عمده ذوب آهن اصفهان، متانول پتروشیمی زاگرس، متانول پتروشیمی شیراز، متانول شرکت متانول کاوه و میعانات گازی مجتمع گاز پارس‌جنوبی در رینگ داخلی و ته مانده برج تقطیر و گاز مایع بوتان پالایش نفت کرمانشاه در رینگ بین‌الملل بازار فیزیکی بورس انرژی ایران معامله شد.

در این روز بیش از 31.213 تن فرآورده هیدروکربوری به ارزش بیش از 1.514میلیارد و 50 میلیون ریال در بازار فیزیکی بورس انرژی ایران دادوستد شد./سنا

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

به گزارش اقتصادآنلاین، جزییات این پذیرش به زودی اعلام می‌شود. گفتنی است شرکت نفت ستاره خلیج فارس از شرکت‌های هلدینگ نفت‌،گاز و پتروشیمی شستا است که به عنوان بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی شناخته می‌شود و ایران را از واردکننده بنزین به صادرکننده بالقوه این محصول استراتژیک تبدیل کرده است.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شرکت پالایش نفت اصفهان در اول دی ماه 1377، به عنوان شرکت فرعی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران تاسیس شد. بر اساس مصوبه مجمع عمومی فوق العاده 1386/09/25 شخصیت حقوقی شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تبدیل شد. در تاریخ 1386/11/30 در بورس اوراق بهادار تهران و گروه “فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای” با نماد “شپنا” پذیرفته شده است و در 1387/04/07 اولین معامله سهام شرکت در بورس صورت گرفت.

موضوع فعالیت شرکت

  1. احداث، راه اندازی و بهره برداری از کارخانه جات صنعتی به منظور تولید، تولید، بازاریابی، فروش، صدور انواع مختلف محصولات نفتی، شیمیایی و مشابه
  2. دریافت، معاوضه (سوآپ) و خرید خوراک پالایشگاه (نفت خام، مایعات گازی، گاز طبیعی و محصولات جانبی پتروشیمی) از شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی گاز ایران و یا هر عرضه  کننده داخلی و خارجی دیگر
  3. انجام عملیات پالایش و فرآورش نفت خام و سایر هیدروکربورها و ساخت فرآورده های نفتی از قبیل بنزین، نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره و سایر مشتقات و فرآورده های جنبی

درحوزه صنعت پالایش نفت جمعا 10 شرکت فعالیت می کنند و از این میان شرکت پالایش نفت اصفهان و 5 شرکت دیگر در بورس پذیرفته شده اند که شرکت پالایش نفت اصفهان در قیاس با 9 شرکت دیگر در سال 1398 از نظر دریافت خوراک نفت خام و میعانات گازی در جایگاه سوم قرار دارد و از منظر تولید محصول نفت گاز مقام نخست. گاز مایع مقام دوم، بنزین و نفت کوره مقام سوم و نفت سفید جایگاه چهارم قرار دارد.

تحلیل تکنیکال شپنا به همراه نمودار (3 شهریور ماه 1399)

پس از توضیحات کلی در مورد شرکت، حال به بررسی تابلو معاملاتی این سهم در بازار روز گذشته می پردازیم

در معاملات یکشنبه و روزهای قبل، این سهم با فشار فروش و عرضه شدیدی همراه بود که سبب افت قیمت سهم از حوالی 5300 تومان تا قیمت کنونی سهم (35020 ریال) گردید و بیش از 30 درصد ریزش را تجربه کرده است.

شروع معاملات در این سهم نوید معاملات بهتری را در این سهم می داد اما تنها پس از گذشت چند دقیقه، حجم عرضه ها در این سهم و کلیت بازار افزایش یافت و پس از داد و ستد حدود 60 میلیون برگ سهم، این نماد تا انتهای بازار با صف فروش بالای 200 میلیونی در قیمت 35340 ریال مواجه شده بود.

از دید تکنیکالی به نظر می رسد سهم درون مجموعه ای از کانال های صعودی در حال نوسان است و با برخورد به سطح کانال 2.75، با اصلاح روبرو شد. از دید موجی سهم اکنون درون ریز موج اصلاحی در قالب موج 4 است و بنظر می رسد طی روزهای آتی سهم به سطوح حمایتی مهمی برسد که می تواند جلو افت بیشتر قیمت سهم را بگیرد. حمایت های آن را می توان محدوده 3160-3475 تومان و خط روند حمایتی آبی رنگ در نظر گرفت. در صورت افت بیشتر قیمتی در سهم، حمایت بعدی را می توان 2665 تومان دانست.

در صورت بهبود معاملات در سهم، کف سازی قیمتی مناسب در سهم و افزایش تقاضا برای آن، می توان اهداف 4570 تومان، 5260 تومان را برای سهم متصور بود. در صورت عبور از سقف قبلی اهداف آن را می توان به 6375 تومان و 8180 تومان ارتقا داد.

تحلیل‌های ارائه شده نظر کارشناسان تیم سیگنال بوده و نباید مبنای خرید و فروش قرار گیرد. مسئولیت هرگونه استفاده از داده‌های موجود، بر عهده کاربران محترم می‌باشد. شما می توانید جهت مشاهده بروزرسانی نمادهای معرفی شده در سیگنال و رصد بازار به کانال Signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مراجعه کنید.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تابناک،

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون مهمترین فاکتور برای تقویت بورس چیست؟، وضعیت بورس آمریکا روز‌های سیاه‌تری را پیش روی دلار قرار داده است، طلا در بازار جهانی ارزان شد، طلای سیاه ارزان شد، سهمیه بنزین مهر ماه امشب واریز می‌شود، علت تاخیر در انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث چیست؟ و آخرین روز شهریور با قیمت سکه را در بر دارد.

خداحافظی تلخ بورس با تابستان

امروز شاخص کل با 57081 واحد کاهش معادل منفی 3.45 درصد به یک میلیون و 595 هزار و 154 واحد، شاخص‌ قیمت وزنی – ارزشی با 14970 واحد کاهش معادل منفی 3.45 درصد به 418 هزار و 352 واحد، شاخص کل هم وزن با 6176 واحد کاهش معادل منفی 1.46 درصد به 415 هزار و 912 واحد، شاخص قیمت هم وزن با 4045 واحد کاهش معادل منفی 1.46 درصد به 272 هزار و 601 واحد، شاخص آزاد شناور با 73285 واحد کاهش معادل منفی 3.30 درصد به دو میلیون و 150 هزار و 863 واحد، شاخص بازار اول با 47767 واحد کاهش معادل منفی 3.89 درصد به یک میلیون و 180 هزار و 246 واحد و شاخص بازار دوم با 90619 واحد کاهش معادل منفی 2.78 درصد به 3 میلیون و 168 هزار و 598 واحد رسید. در نیمه دوم داد و ستدهای امروز بورس، در 447 هزار و 817 هزار نوبت معاملاتی، 3 هزار و 355 میلیارد برگه اوراق بهادار به ارزش 49 هزار و 486 میلیارد ریال در بورس معامله شد.

گزارش بورس امروز دوشنبه 31 شهریور 99/ سقوط شاخص کل به کانال 1.5 میلیون واحدی

گزارش بورس امروز دوشنبه 31 شهریور 99/ سقوط شاخص کل به کانال 1.5 میلیون واحدی

مهمترین فاکتور برای تقویت بورس چیست؟

همایون  دارابی کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که در شرایط فعلی، چه فاکتورهایی می تواند شاخص سهام را در تداوم حرکت در مسیر صعودی حمایت کند، گفت: در خصوص عوامل اقتصادی، نرخ ارز و تورم زمینه رشد بازار را در خود دارد؛ اما مشکل در حال حاضر در حوزه دولت است؛ جایی که یک آشفتگی جای همراهی و همگنی قبلی را گرفته است. در این زمینه می توانیم به نرخ بهره، اختلاف وزارت نفت و اقتصاد بر سر اقتصاد پالایشگاه ها، نبود وزیر در حوزه وزارت صنعت، معدن و تجارت را یاد کنیم. پس اگر سوال به این معنا است که آیا ما در درازمدت –یکساله –رشد شاخص خواهیم داشت، بله پاسخ مثبت است اما اینکه آیا ماه آینده رشد داریم یا خیر، پاسخ در حوزه اقتصاد سیاسی است که آیا دولت می پذیرد کارهایی را انجام دهد که به نفع بنگاه های اقتصادی کشور است یا خیر. چون اگر بنگاه ها از سیاست های دولت منتفع شوند،  آنگاه ارزش سهام آنها افزایش خواهد داشت. به نقل از سنا؛ دارابی با تاکید بر اینکه مهمترین فاکتور برای تقویت بازار سهام  همراهی و همدلی در داخل دولت است، اظهار داشت: هم اکنون بهترین ترکیب اقتصادی در وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و همچنین سازمان بورس وجود دارد.

وضعیت بورس آمریکا روزهای سیاه‌تری را پیش روی دلار قرار داده است

بلومبرگ: طی هفته‌های گذشته دلار تقریبا بدترین روزهای خود را در حدود 10 سال گذشته تجربه کرده است، اما با این حال ممکن است، حباب سنگین شکل گرفته در بورس آمریکا و تبعات آن باعث شود که این ارز روزهای سیاه‌تری را پیش روی خود داشته باشد. در سه ماهه جاری شاخص نقطه‌ای ارزش دلار بلومبرگ 5 درصد کاهش یافته و هم اکنون در حال به ثبت رساندن بدترین افت از سال 2010 تاکنون است. یکی از دلایل این مسئله این است که روند بهبود اوضاع و بلند شدن اقتصاد آمریکا از گرداب کرونا نه تنها تقریبا متوقف شده، بلکه معکوس هم شده است. شاخص S&P500 بورس آمریکا 7 درصد رشد کرده که نسبت به بورس‌های دیگر کشورها از جمله ژاپن، حوزه رویو و کانادا بسیار بیشتر بوده است. بورس کشورهایی نظیر انگلیس و استرالیا هم نه تنها مثبت نبود، بلکه منفی بود.

رشد بیش از حد بورس آمریکا ممکن است باعث شود طی روزهای آینده بسیاری از مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سراسر جهان را بر آن دارد که پرتفوی خود را با هدف حفظ سطح ریسک مناسب سبک‌تر کنند. این مسئله ممکن است طی روزهای آینده باعث شود که صندوق‌های سرمایه‌گذاری به سمت فروش دلارهای خود رفته و ارز کشورهایی را خریداری کنند که بورس آنها عملکرد کمتر از میزان مورد انتظار داشته است که از جمله آنها می‌توان به انگلیس و استرالیا اشاره کرد. این مسئله می‌تواند به کاهش بیشتر ارزش دلار در بازار جهانی منجر شود. هفته گذشته شاخص ارزش دلار بلومبرگ 0.5 درصد ریخت و در معاملات صبح امروز بازار ارز لندن هم 0.2 درصد پایین آمد.

طلا در بازار جهانی ارزان شد

رویترز: با تقویت تردیدها در مورد اجرای اقدامات محرکی از سوی سیاست گذاران فدرال رزرو و تقویت دلار، قیمت طلا به کمترین میزان در نزدیک به دو هفته گذشته کاهش یافت. هر اونس طلا در بازارهای جهانی با 28.74 دلار کاهش 1922.12 دلار فروخته شد. دلار به کمترین قیمت از 9 سپتامبر رسید. هان تان، تحلیلگر بازار گفت: «این نوسان میان دلار و طلا احتمالا تا زمانی که یک تغییر عمده در احساس حاکم بر ریسک کردن بازار ایجاد شود، یا سرمایه گذاران بتوانند فهم بهتری نسبت به چشم انداز سیاست پولی آمریکا پیدا کنند، وجود خواهد داشت.» شاخص دلار در برابر رقبایش 0.4 درصد رشد کرد و طلا را برای مالکان ارزهای دیگر گران تر ساخت. اکنون سرمایه گذاران در انتظار سخنرانی های اعضای کمیته فدرال رزرو از جمله جرم پاول، رئیس فدرال رزرو هستند. به گفته تحلیلگران، بعید است ما شفافیتی در مورد سیاست پولی فدرال رزرو تا پایان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا داشته باشیم.

طلای سیاه ارزان شد

رویترز: در معاملات امروز به علت احتمال ازسرگیری تولید نفت لیبی  و همچنین افزایش شمار مبتلایان به کرونا که بر نگرانی ها در مورد تقاضا می افزاید، قیمت نفت کاهش یافت هرچند طوفان گرمسیری در خلیج مکزیک خسارات را محدود کرد. هر بشکه نفت برنت با 1.02 دلار کاهش 42.13 دلار فروخته شد و هر بشکه نفت خام آمریکا با 95 سنت کاهش 40.16 دلار معامله شد. به گفته دو مهندس لیبیایی، کارگران در بزرگ ترین میدان نفتی لیبی یعنی الشراره فعالیت خود را از سر گرفته اند؛ اما هنوز مشخص نیست که چه زمانی تولید از سرگرفته خواهد شد. نزدیک به 31 میلیون نفر در جهان به کرونا مبتلا شده اند و حدود 955 هزار نفر جان خود را از دست داده اند. این وضعیت سفرهای هوایی و فعالیت های تجاری را فلج کرده است. ادوارد مویا، تحلیلگر بازار گفت: «با توجه به نگرانی ها در آمریکا برای یک دوره دیگر در پاییز و زمستان  و افزایش ابتلا به کرونا در فرانسه، اسپانیا و انگلیس، سخت است در مورد افزایش تقاضا برای نفت هیجان زده شویم.»

سهمیه بنزین مهر ماه امشب واریز می‌شود

ساعت 24 امشب یازدهمین مرحله واریز سهمیه بنزین خودرو‌های ناوگان عمومی و شخصی به کارت سوخت رانندگان خودرو انجام می‌شود.

گفتنی است، بامداد جمعه 24 آبان سال گذشته، بنزین سهمیه‌بندی شد و قیمت این فرآورده نفتی به صورت سهمیه‌ای (60 لیتر ماهانه برای خودرو‌های شخصی) در هر لیتر 1500 تومان و به صورت آزاد 3000 تومان تعیین شد. طبق اعلام وزیر نفت از محل اجرای این طرح در طول یک سال، 31 هزار میلیارد تومان درآمد کسب می‌شود که این مبلغ به مردم تعلق می‌گیرد.

آیا گازوئیل گران می شود؟

وزیر نفت گفت: برای صدمین بار افزایش قیمت گازوییل را تکذیب می کنم.

قیمت تخم مرغ برای مصرف کننده تصویب شد

سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت اعلام کرد: حداکثر قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ فله برای مصرف کننده 14 هزار و 500 تومان تصویب شد که با توجه به وزن، نرخ شانه نیز تعیین خواهد شد. جزئیات بیشتر

معرفی 109 هزار خانه خالی به سازمان امور مالیاتی

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی گفت: “آخرین وضعیت اجرایی شدن اخذ مالیات از خانه‌های خالی را اعلام‌کرد. یکی از تکالیف وزارت راه و شهرسازی تعیین تکلیف خانه‌های خالی، راه‌اندازی سامانه و معرفی آنها به سازمان امور مالیاتی بود تا بتواند از آنها، مالیات مقرر قانونی را اخذ کند. اسلامی ضمن تاکید بر راه‌اندازی سامانه املاک و اسکان و شناسایی واحدهای مسکونی خالی، افزود: از امروز 109 هزار واحد مسکونی خالی شناسایی، تدقیق و به سازمان امور مالیاتی معرفی شد.”

علت تاخیر در انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث چیست؟

حسین فهیمی سخنگوی آزادسازی سهام عدالت به ایرنا گفت: ‌”ارائه سهام عدالت متوفیان به وراث در آیین‌نامه سهام عدالت مصوب شده اما در ابتدا باید مشخص شود که واگذاری سهام عدالت به وراث نیازمند کدام یک زیرساخت‌های اجرایی و نرم‌افزاری است؟ براساس آخرین آمارها، دو میلیون و 500 هزار نفر از وراث متوفیان سهام عدالت باید منتظر اطلاعیه‌های این شرکت در خصوص انتقال سهام عدالت اموات باشند. شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در تلاش است تا در گام سوم فرایند آزادسازی سهام عدالت، وضعیت انتقال سهام عدالت متوفیان را از طریق الکترونیکی فراهم کند. در همین رابطه، کارشناسان شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در حال انجام آزمایش‌های نهایی  روی میز خدمت یکی از سامانه‌های این شرکت هستند تا همه فرایندهای انتقال سهام عدالت متوفیان غیرحضوری انجام شود. تا فراهم شدن زیرساخت های لازم برای این اقدام وراث باید اقدامات مربوط به انحصار وراثت را انجام دهند، همچنین در سامانه سجام نیز اقدامات مربوط به احراز هویت باید انجام شود.”

نرخ دلار به کانال 26 رسید

در پایان بازار امروز، در صرافی‌های بانکی و مجاز سطح کشور، هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ 26850 تومان از مردم خریداری و در مقابل به قیمت 26950 تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته ‌شود که نسبت به روز قبل، 350 تومان ارزان‌تر شده است. همچنین هر اسکناس یورو  در این صرافی ها، به قیمت 31700 تومان از مردم خریداری و در مقابل به قیمت 31800 تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته ‌شد که نسبت به روز یکشنبه، 350 تومان کاهش قیمت دارد.

آخرین روز شهریور با قیمت سکه

امروز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با کاهش قیمت 200 هزار تومانی نسبت به روز گذشته در همین ساعت، به بهای 13 میلیون و 100 هزار تومان در حال معامله است. سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز مشابه روز گذشته به ارزش 12 میلیون و 400 هزار تومان به فروش رسید. همچنین نیم سکه به بهای 6 میلیون و 900 هزار تومان، ربع سکه به قیمت سه میلیون و 930 هزار تومان و هر قطعه سکه یک گرمی نیز به ارزش دو میلیون و 80 هزار تومان معامله شد. علاوه بر این در بازار طلا نیز امروز بهای یک گرم طلای خام 18 عیار به ارزش یک میلیون و 228 هزار تومان فروخته شد و هر مثقال طلا نیز ارزش پنج میلیون و 321 هزار تومان را ثبت کرد که نشان دهنده کاهش قیمت حدود 50 هزار تومانی است.

 

 

 

 

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شرکت پالایش نفت بندرعباس در سال 1377 با شخصیت حقوقی جدید به ثبت رسیده و در پایان همان سال عملیات مالی شرکت آغاز گردید. موضوع فعالیت شرکت طبق ماده 2 اساسنامه عبارت است از :

  1. احداث ، راه اندازی و بهره برداری از کارخانجات صنعتی بمنظور تولید، بازاریابی ، فروش و صدور انواع مختلف محصولات نفتی، شیمایی و مشابه
  2. دریافت، معاوضه و خرید خوراک پالایشگاه از قبیل نفت خام، میعانات گازی، گاز طبیعی و محصولات جانبی پتروشیمی از شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، شرکت ملی گاز ایران، و یا عرضه کننده های داخلی و خارجی دیگر
  3. انجام عملیات پالایش و فرآورش نفت خام و سایر هیدروکربورها، ساختن فرآورده های نفتی از قبیل بنزین، نفت سفید، نفت گاز، نفت کوره ، گاز مایع ، سوخت هواپیما و سایر مشتقات و فرآورده های جنبی
  4. انجام هرگونه عملیات بمنظور عرضه مواد مندرج در اساسنامه

مرکز اصلی شرکت در تهران و محل فعالیت شرکت در استان هرمزگان، شهرستان بندرعباس، کیلومتر 20 اسکله شهید رجایی می باشد.

اطلاعات تابلوی شرکت پالایش نفت بندرعباس

شرکت پالایش نفت بندرعباس با نماد شبندر در تابلوی بازار دوم بورس در گروه فرآورده های نفتی قرار دارد تعداد سهام این شرکت 28.6میلیارد  و ارزش بازار 1،470،000میلیارد  ریال می باشد

بزرگترین سهامدار این شرکت بانک رفاه با 33.7% از کل سهام شرکت را در اختیار دارد ، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان دیگر سهامداران عمده این شرکت می باشند. سهام شناور شرکت شبندر حدود 32درصد می باشد.

تحلیل بنیادی شبندر (پالایش نفت بندر عباس) | 26 مرداد ماه 1399

تولیدات شرکت

در حال حاضر 10 شرکت پالایشی کشور در حوزه پالایش نفت خام و میعانات گازی فعالیت می کنند که بر اساس ظرفیت پالایش، شرکت پالایش نفت بندرعباس در رده چهارم قرار گرفته است و از نظر پالایش نفت خام، تنها شرکتی است که قادر به پالایش نفت خام سنگین می باشد.

تحلیل بنیادی شبندر (پالایش نفت بندر عباس) | 26 مرداد ماه 1399

شرکت پالایش نفت بندرعباس با پالایش روزانه 320هزار بشکه نفت خام سنگین و میعانات گازی در مجموع حدود 16درصد از سوخت مورد نیاز کشور را تامین نموده که این نرخ قابل توجهی بوده و علاوه بر تامین بخش قابل توجهی از نیازهای داخلی بدلیل مجاورت با آبهای آزاد امکان صادرات فرآورده های تولیدی را نیز دارد.

مقایسه تولیدات شرکت

بررسی گزارش سه ماهه اول سال 99 نشان می دهد تولیدات شرکت مجموعاً 17 درصد نسبت به دوره مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

تحلیل بنیادی شبندر (پالایش نفت بندر عباس) | 26 مرداد ماه 1399

بیشترین تولید این شرکت متعلق به نفت گاز بوده و پس از آن نفت کوره و بنزین بیشترین میزان تولید را به خود اختصاص داده اند.

تحلیل بنیادی شبندر (پالایش نفت بندر عباس) | 26 مرداد ماه 1399

سایر تولیدات شرکت عبارتند از : نفتا، وکیوم باتوم، وکیوم سلاپس، لوبکات، آیزوریسایکل، گوگرد، انواع حلال و پروپان است.  این شرکت این فرآورده ها را از طریق بورس کالا و انرژی به مشتریان خود عرضه می کند.

تحلیل بنیادی شبندر (پالایش نفت بندر عباس) | 26 مرداد ماه 1399

فروش و درآمد

بازار اصلی محصولات شرکت عمدتا در داخل کشور بوده و بر اساس قانون شرکت مکلف به تحویل پنج فرآورده اصلی بعلاوه سوخت هوایی خود به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران می باشد و شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران  با توجه به فروش فرآورده ها ، نسبت به تسهیم و اعلام میزان فروش داخلی، صادراتی، بنکرینگ، ارزی و مرزی و مبالغ فروش هر یک از پنج فرآورده اصلی بعلاوه سوخت هوایی اقدام می نماید.

محصولات تولیدی شرکت در بورس کالا و انرژی عرضه شده و مشتریان عمده این فرآورده ها شرکت های قیرسازی و تولید کننده انواع روانکارها هستند.

مقایسه درآمدهای عملیاتی سال جاری نسبت به سال قبل بیانگر رشد 40 درصدی است که این افزایش بدلیل افزایش نرخ فروش محصولات می باشد. از سویی دیگر افزایش بهای تمام شده محصولات عمدتا بدلیل افزایش نرخ مواد اولیه مصرفی (این نرخ ها تابع نرخ فروش محصولات می باشد) همچنین افزایش تورم عمومی و نرخ ارز مصارف خارجی مواد کمکی مصرفی است.

تحلیل بنیادی شبندر (پالایش نفت بندر عباس) | 26 مرداد ماه 1399

حاشیه سود خالص این شرکت در سال 99 با بهبود نسبی مواجه بوده است.

تحلیل بنیادی شبندر (پالایش نفت بندر عباس) | 26 مرداد ماه 1399

نسبت های بازار

با توجه به افزایش قیمت سهام بازار سرمایه در سال 98 نسبتهای مالی این شرکت نیز افزایش محسوسی پیدا کرده اند . p/e که از آن بعنوان نرخ بازگشت سرمایه نیز یاد می شود از مهمترین نسبت های قابل بررسی سرمایه گذاران است. نسبت قیمت به درآمد TTM شبندر 70.8 می باشد این نسبت برای میانگین صنعت67.8می باشد که نشان دهنده وضعیت متعادل شبندر نسبت به دیگر شرکتهای هم گروه می باشد. اما نسبت به سالیان گذشته با رشد چند برابری مواجه بوده است.

تحلیل بنیادی شبندر (پالایش نفت بندر عباس) | 26 مرداد ماه 1399

سود عملکرد

بررسی میزان سود سازی هر شرکت از نکات مورد توجه سرمایه گذاران می باشد شرکت پالایش نفت بندرعباس در  سه ماهه ابتدای سال 99 مبلغ 311 ریال سود به ازای هر سهم ساخته است این عدد برای سال 98 مبلغ  920 ریال سود به ازای هر سهم بوده است.

تحلیل بنیادی شبندر (پالایش نفت بندر عباس) | 26 مرداد ماه 1399

DPS میزان سود تقسیمی عملکرد شرکتها بوده که در پایان سال مالی و بر اساس تصمیمات هیئت مدیره در مجمع عمومی عادی بین سهامداران توزیع می شود

در سال 98 این شرکت 46 درصد از سود شناسایی شده را  بین سهامداران توزیع نموده است.

تحلیل بنیادی شبندر (پالایش نفت بندر عباس) | 26 مرداد ماه 1399

جمع بندی

شرکت پالایش نفت بندرعباس جزو بزرگترین شرکتهای پالایشی کشور می باشد این شرکت زیرمجموعه شرکتهای واگذار شده در قالب سهام عدالت می باشد همچنین جزو شرکتهای عرضه شده در صندوق ETF دوم دولت هم می باشد و در ماههای اخیر با توجه به توجه عموم رشد قیمتی قابل توجهی را تجربه نموده است. شایعاتی نیز مبنی بر امکان افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی شنیده می شود .

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.