دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
جمعه
28 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، صندوق سرمایه‌گذاری بهترین گزینه برای کسانی هستند که به تازگی وارد بورس شده و هنوز امکان تحلیل سهام شرکت‌ها و انتخاب بهترین گزینه برای خرید سهام را ندارند. این افراد می‌توانند به جای سرمایه‌گذاری پرریسکی مثل خرید سهام شرکت‌ها سراغ صندوق‌ها بروند. صندوق‌ها معمولا قابل معامله در بورس نیستند و برای خرید و فروش واحدهای سرمایه‌گذاری باید به شعبه صندوق مراجعه کنید. در طرف مقابل صندوق‌های ETF شرایط بسیار راحت تری برای معامله و خرید دارند و شما می‌توانید از طریق سامانه معاملات آنلاین کارگزاری، واحدهای سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها را خرید و فروش کنید.

در این میان بررسی عملکرد صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله سهامی فعال در بورس از ابتدای سال جاری تا کنون (23 تیرماه) قابل توجه است. به طوریکه بازدهی این صندوق ها تا محدوده 250درصد نیز پیش رفت. در این راستا صندوق سرمایه گذاری قابل معامله افق ملت با کسب بازدهی بیش از  248 درصدی از ابتدای سال جاری تا کنون (طی 70روز کاری)  به عنوان برترین ETF سهامی شناخته شد.

نگاهی به عملکرد دیگر صندوق های قابل معامله سهامی در این بازه 70 روز کاری ابتدای سال نشان می دهد که صندوق سپهر کاریزما با ثبت بازدهی 246.8 درصدی با اختلاف اندکی از افق ملت، در رتبه دوم جای گرفته است. در ادامه این روند نیز رتبه سوم به صندوق قابل معامله تجارت شاخصی کاردان تعلق گرفت که توانست بازدهی در حدود 243درصدی را به نمایش گذارد. صندوق شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه نیز با کسب بازدهی بیش از 240 از ابتدای سال تا پایان 23 تیرماه در فهرست دیگر برترین صندوق ها قرار گرفت.

در ادامه این روند نیز صندوق های بذر امید آفرین ، سرو سودمند مدبران ، هستی بخش آگاه و آرمان آتیه درخشان مس نیز توانستند سودی بیش از 200 درصد را از ابتدای سال جاری تا کنون (23تیرماه) کسب کنند و در فهرست برترین ها جای گیرند.

نگاهی به عملکرد  نخستین ETF دولتی

در همین راستا صندوق واسطه گری مالی یکم به عنوان نخستین ETF دولتی، در حالی از  7تیرماه امسال شاهد آغاز معاملات خود در بازار سهام بود که طی این مدت (یعنی 12روز کاری) توانست بازدهی قابل توجه بیش از 185 درصدی را نصیب سرمایه گذاران کند. یادآور می شود صندوق «دارا یکم» باقیمانده سهام دولت در 5  شرکت شامل بانک‌های تجارت، ملت و صادرات به همراه دو شرکت بیمه اتکایی امین و البرز را عرضه کرد. واحدهای این صندوق که در زمان پذیره‌نویسی 10 هزار تومان بودند در پی رشد و افزایش قیمت سهام شرکت‌های حاضر ارزش بیشتری یافتند و حدود 27 هزار تومان در معاملات دیروز داد و ستد شدند . البته طبق گفته های سیاست گذاران اقتصادی، قرار است باقیمانده سهام دولت در دیگر شرکتها نیز از جمله گروه فلزی، پالایشی و خودرویی نیز در قالب دو ETF دیگر نیز در آینده نزدیک عرضه شود./سنا

رتبه

نام صندوق

نماد بورسی

درصد بازدهی(از ابتدای سال تا 23 تیرماه99)

اول

افق ملت

افق ملت

248.2

دوم

سپهر کاریزما

کاریس

246.8

سوم

تجارت شاخصی کاردان

کاردان

242.9

چهارم

شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه

فیروزه

240.6

پنجم

بذر امید آفرین

بذر

229.3

ششم

سرو سودمند مدبران

سرو

225.2

هفتم

هستی بخش آگاه

آگاس

211.0

هشتم

آرمان آتیه درخشان مس

آتیمس

209.4

نهم

آسمان آرمانی سهام

آساس

198.4

دهم

واسطه گری مالی یکم

دارا یکم

185.5

یازدهم

توسعه اندوخته آینده

اطلس

179.8

دوازدهم

امین تدبیرگران فردا

الماس

172.4

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از روابط عمومی سمات، صندوق سرمایه‌گذاری قابل‌معامله بذر امید آفرین با نماد «بذر (BAZR)» در فهرست نرخ‌های بازار صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در سامانه پس از معاملات درج ‌گردید.

بر اساس این گزارش، مجوز تاسیس این صندوق در تاریخ 12 آذر سال 92 صادر شد و صندوق به روش صدور و ابطال فعالیت می‌کرد؛ اما بر اساس مجوز 22 مهرماه امسال سازمان بورس و اوراق بهادار، نوع صندوق از صندوق سرمایه‌گذاری مبتنی بر صدور و ابطال به صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) تغییر یافت.

همچنین مدیر این صندوق، شرکت تامین سرمایه امید، موسسان آن تامین سرمایه امید و یک شخص حقیقی و متولی صندوق موسسه حسابرسی فریوران راهبرد و بازارگردان آن نیز شرکت تامین سرمایه امید می‌باشند.

این صندوق حداکثر 700 میلیون واحد سرمایه‌گذاری خواهد داشت که تعداد 699 میلیون و 900 هزار واحد آن به عنوان واحدهای عادی در نظر گرفته شده است.

 در همین رابطه، شرکت سپرده گذاری مرکزی، صندوق سرمایه گذاری قابل معامله بذر امید آفرین را با نماد “بذر” در سامانه پس از معاملات درج کرد تا پذیره نویسی این صندوق انجام شود.

مدیر صندوق سرمایه‌گذاری قابل‌معامله بذر امید آفرین، تامین سرمایه‌ امید است. این نهاد مالی علاوه بر صندوق بذر امید آفرین، ۳ صندوق سرمایه‌گذاری دیگر را تحت مدیریت خود دارد که عبارتند از صندوق‌ با درآمد ثابت گنجینه امید ایرانیان، اختصاصی بازارگردانی امید ایرانیان و پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان.

صندوق سرمایه‌گذاری قابل‌معامله بذر امید آفرین در حال حاضر ۷۳ درصد از دارایی‌های تحت مدیریت خود را در سهام، ۲۳ درصد را در اوراق بهادار با درآمد ثابت، ۱ درصد در سپرده بانکی و ۳ درصد در سایر دارایی‌ها سرمایه‌گذاری کرده است.

ترکیب دارایی ها

بر اساس اطلاعات منتشر شده در سایت اختصاصی صندوق سرمایه گذاری قابل معامله بذر امید آفرین، کل خالص ارزش دارایی های این صندوق 548,986,700,445 ریال است.

تعداد واحدهای منتشر شده صندوق در حال حاضر ۲۰,۹۲۸,۴۰۰ واحد است که مجوز افزایش آن را تا سقف ۷۰۰ میلیون واحد دارد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله بذر امید آفرین جهت سرمایه‌گذاری در سهام با نماد «بذر (BAZR)» در فهرست نرخ‌های بازار صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس تهران درج ‌شد.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، براساس مصوبه‌ بورس اوراق بهادار تهران، از این تاریخ (چهاردهم آبان‌ماه ۱۳۹۸) صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله بذر امید آفرین جهت سرمایه­ گذاری در سهام با نماد «بذر (BAZR)» در فهرست نرخ‌های بازار صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس اوراق بهادار تهران درج ‌شد.

مجوز تاسیس صندوق در تاریخ ۱۲ / ۰۹ / ۱۳۹۲ صادر شد و صندوق به روش صدور و ابطال فعالیت می کرد. لیکن بر اساس مجوز شماره ۵۵۷۰۹ / ۱۲۲ مورخ ۲۲ / ۰۷ / ۱۳۹۸ سازمان بورس و اوراق بهادار نوع صندوق از صندوق سرمایه ­گذاری مبتنی بر صدور و ابطال به صندوق سرمایه­ گذاری قابل معامله (ETF) تغییر یافت.

مدیر این صندوق، شرکت تامین سرمایه امید، موسسان آن تامین سرمایه امید و جناب آقای حبیب رضا حدادی سیاهکلی هستند؛ همچنین متولی صندوق موسسه حسابرسی فریوران راهبرد و بازارگردان آن نیز شرکت تامین سرمایه امید هستند.

این صندوق حداکثر ۷۰۰۰۰۰۰۰۰ واحد سرمایه­ گذاری خواهد داشت که تعداد ۶۹۹۹۰۰۰۰۰ واحد آن به عنوان واحدهای عادی در نظر گرفته­ شده است.

اطلاعات مربوط به بازه زمان بازگشایی نماد و سایر اطلاعات تکمیلی از طریق همین سایت در اختیار سرمایه‌گذاران محترم قرار خواهد گرفت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه، محمود گودرزی معاون بازار شرکت بورس با اشاره به تبدیل نخستین صندوق سرمایه‌گذاری مبتنی بر صدور و ابطال به صندوق قابل معامله (ETF) و پذیرش و بازگشایی نماد آن در بورس اوراق بهادار تهران، اظهار داشت: صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت ارمغان ایرانیان به عنوان نخستین صندوق سرمایه‌گذاری، پس از اخذ مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، از نوع مبتنی بر صدور و ابطال به صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) تبدیل و بازگشایی نماد آن در بورس اوراق بهادار تهران در نماد “ارمغان” انجام شد. در حال حاضر دو صندوق “با درآمد ثابت تصمیم” و “سهامی بذر امید آفرین” نیز با تبدیل نوع صندوق، در حال طی مراحل درج و بازگشایی نماد در بورس تهران هستند.

وی به مزیت های قابل معامله شدن واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بورس اشاره و تصریح کرد: قابل معامله شدن واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بورس مزیت زیادی برای این صندوق‌ها ایجاد می‌کند. از جمله اینکه در صندوق‌های ETF به علت وجود رکن بازارگردان، نقدشوندگی واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق بیشتر بوده و وجوه حاصل از فروش واحدها سریعتر در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد.

معاون بازار بورس تهران افزود: بازارگردان هر صندوق متعهد است که جریان عرضه و تقاضا را در تابلوی معاملات حفظ کند تا سرمایه‌گذاران به سهولت نسبت به خرید و فروش اقدام کرده و نگران نقد شدن سرمایه خود نباشند. همچنین واحدهای صندوق‌های قابل معامله در طول ساعات کاری بازار سرمایه به شکل غیرحضوری و از طریق سامانه‌های معاملاتی بورس قابل خرید و فروش هستند در حالی که فرآیند خرید و فروش برای بسیاری از صندوق های مشترک زمانبر بوده و تسویه وجوه ناشی از فروش یا ابطال واحدها نیز در مدت زمان بیشتری انجام می‌شود. تسویه معاملات صندوق‌های قابل معامله در بورس برای صندوق‌های با درآمد ثابت (T+۱) و برای صندوق‌های سهامی و مختلط (T+۲) می‌باشد.

گودرزی در پایان تاکید کرد: با افزایش تعداد و تنوع نوع صندوق‌های قابل معامله در بورس اوراق بهادار تهران، سرمایه‌گذاران تازه‌وارد که امکان بررسی تحلیلی سهام و دارایی‌های بورسی را ندارند، می‌توانند با خرید واحدهای صندوق‌های سهامی، مختلط یا با درآمد ثابت، مدیریت وجوه خود را در اختیار مدیران سرمایه‌گذاری صندوق‌ها که دانش و تجربه لازم را برای فعالیت در بازار دارا هستند، قرار داده و در واقع به شکل غیرمستقیم در بازار سرمایه سرمایه‌گذاری کنند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال، صندوق سرمایه گذاری بذر امید آفرین در تاریخ 1392/9/6 با دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت خود را آغاز کرد. عملکرد این صندوق بر اساس مفاد اساسنامه و امید نامه و در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه است.

مشخصات صندوق

نوع صندوق: در سهام / کوچک
آغاز فعالیت: 6/9/1392
مدیر: شرکت تامین سرمایه امید
مدیر ثبت: کارگزاری بانک سپه
متولی: موسسه حسابرسی فریوران
مدیر سرمایه گذاری: پیمان تاتایی، عبدالله دریابر، احسان عسکری فیروزجائی
حسابرس: موسسه حسابرسی و خدمات مدیریت رهبین
ضامن نقد شوندگی: ندارد
ضامن سودآوری: ندارد
عمر صندوق: 1983 روز (5 سال و 5 ماه)
سایت صندوق: http://bazreomidfund.ir/
سایت اختصاصی صندوق در رسام http://bazreomidfund.rasamfunds.com/

فعالیت این صندوق تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار انجام شده و متولی صندوق نیز به طور مستمر فعالیت آن را زیر نظر دارد. مدیریت دارایی های صندوق که عمدتاً شامل سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس می شود، توسط مدیر سرمایه گذاری صندوق صورت می گیرد. سرمایه گذاران در ازای سرمایه گذاری در این صندوق گواهی سرمایه گذاری دریافت می کنند. صدور واحد سرمایه گذاری و ابطال آنها بر اساس ارزش خالص دارایی های روز بعد از ارایه درخواست صورت می گیرد. ضامن صندوق پرداخت وجوه سرمایه گذران حداکثر ٧ روز پس از ارایه درخواست ابطال را ضمانت کرده است.

اساسنامه امید نامه
لینک دریافت لینک دریافت

الزامات سرمایه گذاری

شرح نسبت از کل دارائیهای صندوق
سهام و حق تقدم منتشر شده از طرف یک ناشر
1-1 پذیرفته شده در بورس تهران حداکثر 10% از دارایی های صندوق
1-2 پذیرفته شده در بازار اول فرابورس ایران حداکثر 5% از دارایی های صندوق
سهام و حق تقدم طبقه بندی شده در یک صنعت حداکثر 30% از دارایی های صندوق
سهام و حق تقدم پذیرفته شده در بازار اول فرابورس حداکثر 20% از کل دارایی های صندوق
سهام و حق تقدم منتشر شده از طرف یک ناشر حداکثر 5% از کل سهام و حق تقدم منتشره ناشر
سرمایه گذاری در سهام و حق تقدم سهام پذیرفته شده در بورس یا بازار اول فرابورس حداقل 70% از دارایی های صندوق

معرفی مدیر سرمایه گذاری صندوق

نام مدرک تحصیلی نوع مدرک سوابق حرفه ای
پیمان تاتایی دکتری مدیریت مالی اصول بازار سرمایه معامله گری اوراق تامین مالی معامله گری ابزار های مالی مشتقه تحلیلگری بازار سرمایه کارشناسی عرضه پذیرش سبدگردانی اوراق بهادار ارزشیابی اوراق بهادار CFA level 1 & 2 شرکت تامین سرمایه امید: مدیر دارایی ها شرکت کارگزاری آگاه: مشاور عرضه شرکت کارگزاری آگاه: کارشناس گروه صنعتی گلرنگ: کارشناس حسابرس داخلی موسسه حسابرسی تدوین و همکاران: حسابرس
مازیار فرخی کارشناسی ارشد مدیریت مالی اصول بازار سرمایه معامله گری اوراق تامین مالی شرکت تامین سرمایه امید: معاونت سرمایه گذاری و دارایی ها شرکت سرمایه گذاری دستاورد دی: مدیر سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی صدا و سیما: کارشناس سرمایه گذاری شرکت آریا رسانه تدبیر: مدیر طرح و توسعه شرکت داتک: سرپرست امور مالی شرکت حسابرسی کاربرد ارقام: حسابرس شرکت اینترنتی پلانت: حسابدار
عبدالله دریابر دکتری مدیریت مالی اصول بازار سرمایه معامله گری قرارداد آتی اصول بازار سرمایه در بورس کالا تحلیلگری بازار سرمایه شرکت تامین سرمایه امید: معاونت تامین مالی شرکت تامین سرمایه نوین: کارشناس ارشد شرکت کارگزاری سهم آشنا: کارشناس ارشد شرکت کارگزاری امین سهم: کارشناس ارشد پژوهشگاه نیرو: کارشناس

بررسی عملکرد

صندوق های سرمایه گذاری در سهام به طور مستقیم از اقتصاد کلان، فرصت ها و ریسک های سیستماتیک بازار سرمایه تاثیر می پذیرند. در این بین اگر سیاست های اتخاذ شده ی مدیریت سرمایه گذاری صندوق صحیح بوده و به درستی نیز اجرا شود، انتظار می رود بازدهی بالاتری از شاخص کل بورس نصیب سرمایه گذاران شود.

صندوق های سرمایه گذاری
قیمت صدور هر واحد صندوق (به تومان) قیمت ابطال هر واحد صندوق (به تومان)
211.945 209.217
صندوق های سرمایه گذاری
بازدهی شاخص کل بازدهی صندوق
123.59 61.95

جدول بازدهی صندوق

1 روز گذاشته 7 روز گذشته 30 روز گذشته 90 روز گذشته 180 روز گذشته 365 روز گذشته از تاریخ تاسیس تا کنون
منفی 0.01 منفی 4.48 4.67 22.22 16.15 64.14 105.07

خالص ارزش دارایی

خالص ارزش دارایی

خالص ارزش دارایی صندوق بذر امید آفرین از 15 میلیارد و 295 میلیون تومان در اردیبهشت 97 به 32 میلیارد و 332 میلیون تومان در اردیبهشت 98 رسیده که حاکی از رشد 111 درصدی رشد دارایی های پایه این صندوق سرمایه گذاری بوده که با توجه به بازده 61 درصدی این صندوق در بازه یکساله، این رشد ناشی از ورود سرمایه گذاران جدید و افزایش تعداد واحد های این صندوق نیز می باشد.

ترکیب دارایی

ترکیب دارایی صندوق و روند تغییرات آن سیاست های صندوق و عملکرد مدیریت صندوق را زیر ذره بین می برد. البته در این بین با توجه به نوع صندوق، الزاماتی از طرف سازمان بورس لحاظ شده است. بطور مثال صندوق های سهامی ملزم به سرمایه گذاری حداقل 70 درصد دارایی خود در سهام (شامل سهام، حق تقدم و اختیار معامله) هستند.

ترکیب دارایی
اوراق مشارکت سپرده بانکی وجه نقد سهام پنج سهم با بیشترین وزن سایر دارایی ها
0.00 10.46 0.00 55.43 33.34 0.77
ترکیب دارایی

سهم صنایع در ترکیب دارایی

سهم صنایع در ترکیب دارایی
فلزات اساسی استخراج کانه های فلزی محصولات شیمیایی شرکت های چند رشته ای صنعتی فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای
22.09 14.69 10.24 8.53 7.04
شرکت سهم از کل دارایی (به درصد) صنعت
فولاد مبارکه (فولاد) 8 فلزات اساسی
ملی صنایع مس ایران (فملی) 7 فلزات اساسی
پتروشیمی تامین (تاپیکو) 6 محصولات شیمیایی
سرمایه گذاری توکا فولاد (وتوکا) 6 فلزات اساسی
پالایش نفت لاوان (شاوان) 5 فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای

جایگاه رقابتی

برای اینکه دید بهتری نسبت به مدیریت صندوق داشته باشید، نگاهی به رتبه ی این صندوق بر اساس شاخص های بازدهی، میانگین خالص ارزش دارایی، میزان ورود و خروج سرمایه و تغییر خالص ارزش دارایی صندوق انداخته ایم. بازه زمانی این تحلیل یکساله از اردیبهشت 97 تا اردیبهشت 98 بوده و رتبه بندی میان صندوق های سرمایه گذاری “در سهام” انجام شده است.

بر اساس مقدار رتبه
بازدهی 61.78 53
خالص ارزش دارایی (میانگین) 19 میلیارد و 905 میلیون تومان 18
میزان ورود سرمایه 20 میلیارد و 16 میلیون تومان 12
میزان خروج سرمایه 7 میلیارد و 868 میلیون تومان 26
تغییر خالص ارزش دارایی 17 میلیارد و 36 میلیون تومان 20