دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
30 شهریور 1399

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد،  بیمه زندگی خاورمیانه در مجمع خود سود نقدی 11 تومانی تصویب کرد. 

25

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) به نقل از مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، شرکت توسعه مسیر برق گیلان دارای 4 میلیارد و 300 میلیون سهم است که از این میزان، تعداد 258 میلیون سهم معادل 6 درصد از سوی کارگزاری بانک سپه به عنوان مدیر عرضه روی میز فروش رفت. در این عرضه 5 میلیون و 222 هزار و 436 کد معاملاتی مشارکت کردند که حداکثر 51 سهم به هر یک از 5 میلیون و 197 هزار و 127 کد معاملاتی تخصیص یافت.

از آنجا که مدتی است بخشی از سهام عرضه اولیه به صندوق‌های سرمایه‌گذاری با هدف تشویق سرمایه‌گذاران به حضور غیرمستقیم در بازار سهام اختصاص می‌یابد، شنبه 8 میلیون و 300 هزار سهم بگیلان به این صندوق‌ها تعلق خواهد گرفت و معاملات ثانویه این سهم نیز از شنبه 11 مردادماه در بازار دوم فرابورس آغاز خواهد شد.

مدیرعامل توسعه مسیر برق گیلان در نشست خبری این شرکت، بگیلان را اولین نیروگاه سیکل ترکیبی کشور معرفی کرده و گفته بود: نیروگاه توسعه مسیر برق گیلان به واسطه تعمیرات اساسی که از سال 90 و بعد از واگذاری استارت زده، توانسته دستاوردهای خوبی از کاهش مدت‌زمان خروج واحدها داشته باشد که در پی آن آمادگی تولید در این نیروگاه افزایش قابل توجهی داشته است؛ به طوری که در سال 98 به رکورد 9/9 میلیارد کیلووات ساعت آمادگی خالص رسیده‌ایم در حالی که این رقم در سال 97 به میزان 3/9 بوده است.

به گفته محمود احمدیان نیروگاه بگیلان در حال حاضر دارای 6 واحد گاز و 3 واحد بخار با ظرفیت اسمی جمعا بیش از 1305 مگاوات است.

لازم به ذکر است از ابتدای سال 99 تاکنون نمادهای معاملاتی «صبا»، «غگیلا»، «پیزد»، «آریا»، «بخاور»، «وپویا» و «رافزا» در بازارهای اول و دوم فرابورس عرضه اولیه شده‌اند و امروز هشتمین عرضه سهام این شرکت نیروگاهی با موفقیت در بازار دوم فرابورس رقم خورد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از دنیای اقتصاد،

اولین میهمان بازار توافقی جدید

نخستین چراغ روشن شد

با گذشت یک ماه از اعلام برپایی تابلوی توافقی در بازارسوم فرابورس، در آخرین روز اردیبهشت اولین نماد در این تابلو درج شد. «سرمایه‌گذاری افتخار سهام» با نماد وفتخار که از زیرمجموعه‌های شرکت بورسی «تایدواتر خاورمیانه» (حتاید) محسوب می‌شود، با سرمایه 12 میلیارد تومانی در پایان سال مالی منتهی به اسفند 1398 سبد بورسی 50 میلیارد تومانی را در اختیار داشت که یک سوم آن شامل صندوق‌های سرمایه‌گذاری بورسی و بقیه در 8 صنعت بورسی توزیع شده بود. در مجمع سالانه دوهفته پیش این شرکت 300 تومان سود نقدی توزیع شد که بیشتر از سود 288 تومانی محقق شده آن بود. از برنامه‌های آینده وفتخار افزایش سرمایه به 50 میلیارد تومان با هدف ارتقا به بازار اصلی فرابورس اعلام شده است. وفتخار در سال 1383 تاسیس شده، 10 درصد سهام آن شناور است و احتمالا بخش عمده‌ای از شناوری آن در مالکیت کارکنان شرکت تایدواتر خاورمیانه است. مدیریت حتاید سال‌ها در اختیار یکی از شرکت‌های وابسته به نهادی نظامی بود و به‌همین دلیل در فهرست تحریم‌های جهانی قرار گرفت، طوری‌که حتی تعلیق تحریم‌ها پس از برجام نیز نتوانست در وضعیت این شرکت اثرگذار شود. اما دو سال پیش یکی از افراد حقیقی فعال در خدمات کشتیرانی و بندری، سهام‌عمده آن ‌را خرید و اقداماتی را برای بازگرداندن آن به مسیر فعالیت تخصصی به دور از سایه تحریم انجام داد که در کنار بهبود وضع بازار سرمایه، اثر خود را در رشد قیمت سهم حتاید و زیرمجموعه بازارپایه‌ای‌اش یعنی «خدمات دریایی و کشتیرانی خط دریابندر» (حبندر) نشان داد.

رونق در بازار پایه

بررسی‌های آماری نشان می‌دهد در دو هفته گذشته بازار نقل و انتقالات در بازار پایه بی‌رونق نبود. «بیمه زندگی خاورمیانه» (بخاور) که در آبان سال گذشته موافقت مشروط هیات پذیرش فرابورس را دریافت کرده بود، در آخرین چهارشنبه اردیبهشت‌ماه امسال شاهد درج قطعی خود در تابلوی بازار اول فرابورس بود. این شرکت تخصصی بیمه که فقط در رشته بیمه عمر و زندگی فعالیت می‌کند، وابسته به «بانک خاورمیانه» (وخاور) است. از شهریور 1396 که معاملات بخاور در بازارپایه شروع شد

تا یکی، ‌دو سال عمدتا حول و حوش قیمت 50 تومان معامله می‌شد، زیرا فقط نیمی از بهای اسمی صدتومانی آن را سهامداران پرداخت کرده بودند. پس از پرداخت بقیه بهای اسمی، نماد بخاور در تیرماه سال گذشته بازگشایی و 140 تومان کشف قیمت شد، سپس با فراز و نشیب‌هایی قیمت‌های بالای 600 تومان را هم به خود دید. بخاور با سرمایه 120 میلیارد تومانی سود حسابرسی نشده 22 تومانی به‌ازای هرسهم برای سال مالی 1398 ساخته است. بازارپایه شاهد یک انتقال درون تابلویی هم بود که مربوط به فرود نماد وایرا «سرمایه‌گذاری صنایع ایران» از تابلوی زرد به تابلوی نارنجی بود. این شرکت که سال مالی منتهی به پایان شهریور دارد در گزارش دوره 6 ماه منتهی به پایان اسفند 1398 نتوانست خواسته حسابرس را برآورده کند و در نتیجه صورت‌های مالی‌اش مردود اعلام شد. آنچه حسابرس می‌خواست ارائه صورت‌های مالی سه شرکت فرعی وایرا به‌صورت تلفیق شده با صورت‌های مالی شرکت اصلی بود که ظاهرا مدیران شرکت از زیر بار ارائه آن شانه خالی کردند. معمولا در موارد معدودی پیش می‌آید که شرکت‌ها حتی در بازارهای اصلی بورس و فرابورس هم صورت‌های مالی یک یا چند شرکت زیرمجموعه را در تلفیق ارائه نمی‌کنند که البته برای این‌کار دلایلی نیز دارند. این دلایل می‌تواند توقف فعالیت شرکت فرعی، کم‌اهمیت بودن ارزش آن نسبت به شرکت اصلی یا موارد خاص دیگری باشد. این موضوع گاهی به‌صورت بند شرط در اظهار نظر حسابرس درج شده و گزارش را مشروط می‌کند و بعضا هم با دریافت نظر مطلوب حسابرس به‌عنوان «تاکید بر مطلب خاص» در گزارش حسابرس درج می‌شود. تنها در مواردی که اثر شرکت فرعی بر صورت‌های مالی تلفیقی را حسابرس بااهمیت تشخیص داده باشد، ممکن است به «اظهار نظر مردود» حسابرس منجر شود. در مورد نماد وایرا در آخرین دوره حسابرسی یعنی سال مالی منتهی به پایان شهریور سال گذشته صورت‌های مالی تلفیقی ارائه شده و از آنجا که اقلام مربوط به شرکت‌های فرعی در آن از دید حسابرس اساسی بوده، در نبود آنها در صورت‌های 6 ماه سال مالی جدید، امکان اظهارنظر برای او مقدور نشده است.

اثر کرونا

شفاف‌سازی مدیرعامل وایرا درباره اثر ویروس کرونا بر شرکت هم نکته جالبی داشت و آن‌هم گریز او به وضعیت بازار سهام و ارائه تحلیلی درباره وضع گذشته، حال و آینده بازار به بهانه شیوع ویروس کرونا بود. مدیرعامل در این نامه به «ورود حجم گسترده‌ای از سهامداران خرد ناآشنا به فرهنگ سهامداری به بازار سرمایه» اشاره و تاکید کرده «این ویروس در دوماه گذشته، برخلاف همه تئوری‌های مالی و اقتصادی، موجب رشد دارایی‌های موجود در سبد این شرکت متناسب با بازار شده است». در پایان این نامه پیش‌بینی شده «در آینده‌ای نه چندان دور و با فعال شدن بازارهای موازی، سبد دارایی‌های این شرکت نیز همانند سایر شرکت‌ها، براساس تئوری‌های مالی واقتصادی اصلاح شود.»

تغییر در شیوه گزارش‌دهی وایرا

همان‌گونه که اشاره شد وایرا را سال‌ها قبل دو فرد حقیقی نام‌آشنای بازار تاسیس کردند که اتفاقا با هم نسبت فامیلی هم داشتند. این دو خانواده که هریک مالک یک شرکت قندی بورسی هستند، مدتی بعد راه خود را در وایرا از هم جدا کرده و یکی از آنها عمده سهام خود را به فروش رساند. سهامدار عمده حقیقی وایرا معمولا به الزامات نهاد ناظر یعنی فرابورس و سازمان بورس توجه داشته و حتی مدتی است از یکی از اعضای «شورای بورس» در ترکیب هیات‌مدیره خود بهره می‌برد، با این وجود معلوم نیست چرا چنین تغییری در شیوه گزارش‌دهی شرکت ایجاد شده است. وایرا در دوره شش ماهه سال مالی جاری، در شرکت اصلی (بدون تلفیق) 62 تومان سود به‌ازای هر سهم ساخته که تقریبا به اندازه کل سال مالی گذشته‌ این شرکت است.

ماجرای افزایش سرمایه

وایرا در اسفندماه گزارش هیات‌مدیره و اظهارنظر مطلوب حسابرس درباره افزایش سرمایه را برروی کدال قرار داد تا بتواند با مجوز سازمان بورس سرمایه 44 میلیارد تومانی خود را با 100 درصد افزایش از محل سود انباشته به 88 میلیارد تومان برساند. سیاست سهامدار عمده این شرکت در تمام سال‌های اخیر تقسیم سود حداقلی و تبدیل آن به سهام جایزه بوده است. وایرا در نیمه دوم اردیبهشت و پیش از بسته شدن نماد به‌خاطر رد صورت‌های مالی 20 درصد کاهش قیمت داشت و از محدوده 1700 تومان به مرزهای پایین‌تر از 1400 تومان رسید.

موج آگهی‌های عرضه

 در یک هفته گذشته سه آگهی عرضه سهام به‌صورت بلوکی برای نمادهای بازارپایه منتشر شد. سهامدار عمده «نیرو سرمایه» (نیرو) یعنی شرکت سهامی خاص «توسعه و تعمیرات شبکه‌های برق نیروتوسعه» با مالکیت 13 درصدی، از قصد خود برای واگذاری سهامش با قیمت پایه هر سهم 3 هزار و 500 تومان خبر داد. نکته جالب درباره این سهامدار عمده آن‌ است که خود از شرکت‌های وابسته به نیروسرمایه محسوب می‌شود زیرا نیروسرمایه مالکیت 36 درصدی آن را داراست. شاید به‌خاطر همین رابطه سهامداری خاص و شائبه سهام خزانه است که نام این شرکت در فهرست اعضای هیات‌مدیره نیروسرمایه به چشم نمی‌خورد. سبد دارایی‌های(پرتفولیو) نیروسرمایه عمدتا شامل 12 شرکت غیربورسی است که در زمینه خدمات مربوط به آب و برق فعالیت دارند. چند سال پیش و هنگامی که تصاحب مدیریتی و نفوذ فعالان حقیقی به هیات‌مدیره شرکت‌های کوچک بازارسرمایه هنوز به اندازه امروز رایج نشده بود، برخی فعالان بازار با جمع‌آوری بخشی از سهام این شرکت نمایندگانی از خود را وارد هیات‌مدیره کردند.

خریداران این سهم در آن زمان اعتقاد راسخی بر دارایی‌های شگفت‌آور این شرکت در زیرمجموعه‌هایش داشتند، موضوعی که مدیران وقت شرکت با سردی با آن برخورد کرده و غلوآمیز می‌دانستند. نیروسرمایه هم‌اکنون در قیمت‌های بالای 4 هزارتومان خریدار داشته و در یک‌سال اخیر قیمت آن بیش از 5 برابر شده است. مدیران نیروسرمایه در آبان‌ماه سال گذشته پیشنهاد افزایش سرمایه54 درصدی از محل سود انباشته را به همراه اظهارنظر مطلوب حسابرس برروی کدال قراردادند اما سازمان بورس پس از دوماه با این افزایش سرمایه موافقت نکرد. رای منفی سازمان بورس به یکی از بندهای حسابرسی صورت مالی منتهی به پایان شهریور 1398 مربوط بود. در این بند ذکر شده بود یکی از زیرمجموعه‌های نیروسرمایه از شرکت برق منطقه‌ای تهران 4 میلیارد تومان مطالبات دارد ولی صورت تطبیق حساب‌های فی‌مابین این دو شرکت ارائه نشده است. نیروسرمایه در اواسط اردیبهشت مجمع فوق‌العاده برای انتخاب اعضای هیات‌مدیره داشت که لغو و به 19 خردادماه موکول شد. با توجه به عرضه بلوک در ابتدای تیرماه احتمالا این تغییر در زمان مجمع بی‌ارتباط با این معامله بلوکی است. علاوه بر این دو خانواده که مالک 27 درصد «پشم‌بافی توس» (نتوس) هستند، آگهی فروش تجمیعی سهام خود به مبلغ پایه 108 میلیارد تومان (هر سهم اندکی کمتر از 1400 تومان) را به‌صورت نقدی منتشر کردند. نتوس اخیرا از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها افزایش سرمایه داده است. همچنین 3 درصد از سهام «بانک ایران زمین» (وزمین) متعلق به 5 سهامدار حقوقی هم‌گروه به قیمت هر سهم 850 تومان برای فروش در روز 13 خردادماه آگهی شد. وزمین در روز چهارشنبه در قیمت 637 تومان پس از مدت‌ها صف خرید، شاهد صف فروش قابل‌توجه بود. صورت‌های مالی حسابرسی نشده وزمین که دوشنبه دوهفته قبل منتشر شد، از زیان هزار و 100 تومانی به ازای هر سهم خبر می‌دهد.

موج بازارگردان‌ها

در این دوره همچنین چند شرکت بازارپایه‌ای که همگی در تابلوی زرد حضور دارند برای معاملات خود بازارگردان تعیین کردند. از جمله شرکت «صنایع پتروشیمی تخت جمشید» (شجم) که از آخرین سه‌شنبه پایان اردیبهشت بازارگردان خود را شناخت تا سهامدار عمده به قولی که در مجمع سالانه اخیر به سهامداران داده بود، عمل کند. بازارگردانی نماد «سایپا دیزل» هم از سه‌شنبه گذشته شروع شد و به مدت یک سال توسط یکی از «صندوق‌های سرمایه‌گذاری اختصاصی بازارگردانی» انجام خواهد شد. «کشت و صنعت بهاران گلبهار خراسان» (غبهار) تولیدکننده روغن خوراکی در گروه شرکت‌های تبرک هم از آخرین روز اردیبهشت بازارگردان پیدا کرد. غبهار که در شهریور سال گذشته معاملاتش با کشف قیمت هزار تومانی شروع شد قیمت 2700 تومان را هم دید و در حجم‌های قابل توجهی معامله شد. در گزارش حسابرسی نشده این شرکت در سال مالی 1398 برای هر سهم 65 تومان سود شناسایی شده است.  «سرمایه‌گذاری اقتصاد نوین» (سنوین) در مجمعی که عصر روز سه‌شنبه هفته گذشته برگزار کرد اعضای هیات‌مدیره‌اش را کاملا یکدست کرد، تغییری که کاملا قابل انتظار بود تا پیش از این یک کرسی از 5 کرسی هیات‌مدیره سنوین به یکی از شرکت‌های گروه استراتوس اختصاص داشت. گروه استراتوس در دوسال اخیر با مشکلاتی روبه‌رو بود و حتی درپی‌آن تسلطش بر «بانک اقتصاد نوین» (ونوین) را از دست داد.

artava@chmail.ir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت بیمه زندگی خاورمیانه پس از احراز کلیه شرایط پذیرش از 31 اردیبهشت در نماد “بخاور” در گروه بیمه و صندوق بازنشستگی به جز تامین اجتماعی به عنوان شصت و یکمین شرکت در بازار اول فرابورس درج شد.

طبق بررسی های بورس پرس، درخواست تاسیس شرکت بیمه زندگی خاورمیانه در شهریور سال 91 به تایید شورای عالی بیمه رسید. پذیره نویسی این شرکت در اسفند سال 94 ازطریق بازار سوم فرابورس انجام شد و در 7 دی سال 95 در اداره ثبت شرکت ها ثبت شد. فعالیت این شرکت از 17 بهمن سال 95 با پروانه صادر شده توسط بیمه مرکزی آغاز شد و از 11 تیر سال 96 پس از احراز کلیه شرایط پذیرش جهت آغاز معاملات ثانویه در بازار پایه ج در فهرست شرکت های پذیرش شده درج شد.

سرمایه اولیه شرکت که دارای 44 نفر نیروی انسانی است، 120 میلیارد تومان بوده که 50 درصد آن در بدو تاسیس پرداخت شده و مابقی مبلغ سرمایه تا 31 اردیبهشت سال 98 دریافت شد و در 5 تیر سال 98 نزد اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسید.

بانک خاورمیانه با 20 درصد، شرکت آسفالت طوس و سام گروه هر کدام با 4.3 درصد، شرکت کارآفرینان ذوب فلزات با 1.7 درصد، سرمایه گذاری کارآفرین ماندگار گروه بدر با 1.1 درصد، 6 شخص حقیقی با 15 درصد، 23 شرکت حقوقی با 5.9 درصد و 2590 شخص حقیقی با 47.7 درصد در ترکیب سهامداری این شرکت حضور دارند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه،

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) به نقل از مدیریت ارتباطات فرابورس ایران، در پی ارتقای «بخاور» از بازار پایه به بازار اول فرابورس، روز گذشته شاهد گشایش نماد این شرکت بیمه‌ای در بازار اول بودیم که هر سهم آن 8010 ریال کشف قیمت شد و سهامداران حقیقی سهم بیش از 96 درصدی در خرید و فروش این نماد داشتند.

بیمه زندگی خاورمیانه در مردادماه 1396 در بازار پایه در گروه صنعت «بیمه و صندوق بازنشستگی به جز تامین اجتماعی» در فهرست نرخ‌های بازار پایه فرابورس ایران درج شد.

بانک خاورمیانه سهامدار عمده این شرکت است که در کنار شرکت سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران، شرکت آسفالت طوس، شرکت سام گروه، شرکت کارآفرینان صنعت ذوب فلزات و شرکت سرمایه آرمان روشن ارگ ترکیب سهامداری آن را تشکیل می‌دهد.

شرکت بیمه زندگی خاورمیانه با سرمایه اولیه هزار و 200 میلیارد ریالی متشکل از هزار و 200 میلیون سهم پا به عرصه صنعت بیمه گذاشته است و امروزه 924 نماینده در سراسر کشور در اختیار دارد.

آنطور که در امیدنامه این شرکت ذکر شده، بیمه زندگی خاورمیانه به منظور کسب بازده، در صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، صندوق سرمایه‌گذاری در طلا، سهام بورسی و صندوق‌های سهامی، سرمایه‌گذاری در اوراق مشارکت و سپرده بانکی، اقدام به سرمایه‌گذاری می‌کند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از تجارت نیوز،

به گزارش تجارت‌نیوز، بر اساس اعلام مدیریت عملیات بازارهای خارج از بورس، نماد «بخاور» به دلیل پذیرش در بازار اول فرابورس ایران، در پایان جلسه معاملاتی روز سه‌شنبه متوقف خواهد شد. نماد شرکت بیمه خاورمیانه که هم‌اکنون در بازار پایه زرد با صف خرید همراه است در یک ماه گذشته بازدهی 36 درصدی را به ثبت رسانده است. زمان گشایش نماد بخاور در بازار اول فرابورس متعاقبا از سوی مدیریت این بازار اعلام خواهد شد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.