دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
سه شنبه
1 مهر 1399

سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری شبیه به سرمایه گذاری در بازار بورس و خرید سهام است. یعنی همانطور که برای سرمایه گذاری در یک شرکت باید تعدادی از سهام آن شرکت را خریداری کنید، برای سرمایه گذاری در صندوق ها هم باید تعدادی واحد سرمایه گذاری آن صندوق را خریداری کنید.

تعریف واحد یا یونیت سرمایه گذاری

واحد سرمایه گذاری کوچکترین جزء سرمایه‌گذاری در صندوق سرمایه گذاری است که یک سرمایه‌گذار می‌تواند خریداری کند و به آن یونیت (Unit) هم گفته می‌شود.

این واحدها نقش همان سهم را در بازار بورس دارند که سرمایه‌گذار با توجه به میزان سرمایه‌ای که دارد، واحد سرمایه‌گذاری خریداری می‌کند. قیمت واحدهای سرمایه گذاری در صندوق‌ها متفاوت است، به عنوان مثال قیمت واحدهای سرمایه گذاری در صندوق های قابل معامله (ETF) بسیار پایین و شبیه به قیمت سهام شرکت‌ها در بازار بورس است، در حالی که قیمت واحدهای سرمایه گذاری برخی از صندوق‌ها بسته به عملکردی که داشته‌اند بالاتر است.

تعریف واحد یا یونیت سرمایه گذاری

مثلا در تاریخ نگارش این مقاله (8 آبان 1398) قیمت واحدهای سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری قابل معامله و با درآمد ثابت تصمیم کمتر از 1000 تومان است، در حالی که قیمت هر واحد سرمایه گذاری صندوق سرمایه گذاری آگاه بخاطر سابقه خوبی که در دوران 4100 روزه فعالیتش داشته، به بیشتر از 8 ملیون و 400 هزار تومان رسیده است، یعنی برای خرید یک واحد از این صندوق، باید بیش از 8 میلیون و 400 هزار تومان پرداخت کرد.

تفاوت واحدهای سرمایه ‌گذاری ممتاز و عادی

صندوق های سرمایه گذاری دو نوع واحد سرمایه گذاری دارند، یکی واحدهای سرمایه گذاری عادی و دیگری واحدهای سرمایه گذاری ممتاز.

واحدهای سرمایه گذاری ممتاز مربوط به شروع راه اندازی صندوق و قبل از آغاز پذیره نویسی است. زمانی که یک صندوق می‌خواهد شروع به فعالیت کند، تعدادی سرمایه‌گذار، واحدهای ممتاز را خریداری می‌کنند تا صندوق بتواند کارش را رسما آغاز کند.

تعداد کل واحدهای سرمایه گذاری صندوق‌ها بسته به اینکه کوچک هستند یا بزرگ متفاوت است و در هر دو صورت، درصدی از این تعداد را واحدهای ممتاز تشکیل می‌دهند. به عنوان مثال یک صندوق سرمایه گذاری کوچک که تعداد کل واحدها بین 5 هزار تا 50 هزار واحد است، حداقل هزار واحد ممتاز دارد که تمام آن توسط موسس یا موسسین صندوق خریداری شده‌اند.

بقیه واحدهای سرمایه گذاری این صندوق واحدهای عادی هستند. بنابراین در یک صندوق سرمایه گذاری کوچک حداکثر 49 هزار واحد سرمایه گذاری عادی وجود دارد که توسط سرمایه‌گذاران و در طول دوره پذیره نویسی خریداری می‌شوند.

انواع واحد سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری

واحدهای سرمایه گذاری ممتاز غیر قابل ابطال هستند ولی قابلیت انتقال به غیر را دارند، یعنی صاحب این نوع واحد نمی‌تواند آن‌ها را بفروشد و باطل کند، بلکه فقط می‌تواند آن‌ها را به دیگری واگذار کند. به علاوه کسی که واحد ممتاز دارد، عضوی از مجمع صندوق محسوب می‌شود و می‌تواند در جلسات مجمع شرکت کند و حق رای هم دارد.

در حالی که واحدهای سرمایه گذاری عادی قابل انتقال به غیر نیستند و اگر سرمایه‌گذار بخواهد از صندوق خارج شود باید آن‌ها را ابطال کند که واحدهای ابطال شده توسط سرمایه‌گذاران جدید خریداری می‌شوند. صاحبان این نوع واحدها نمی‌توانند در جلسات مجمع شرکت کنند و حق رای هم ندارند.

نحوه خرید واحد صندوق سرمایه گذاری

نحوه خرید واحد صندوق سرمایه گذاری بستگی به نوع صندوق دارد، اینکه صندوق قابل معامله باشد یا غیرقابل معامله.

در صندوق‌های قابل معامله در بورس شما به راحتی با داشتن کد بورسی فعال می‌توانید واحدهای سرمایه گذاری صندوق مورد نظر خود را تهیه کنید.

اما در صندوق‌های غیرقابل معامله برای خرید واحدهای صندوق دو راه دارید: روش اول مراجعه حضوری به دفاتر رسمی صندوق و ارائه مدارک مورد نیاز برای تهیه یونیت صندوق سرمایه گذاری و روش دوم استفاده از وب سایت اختصاصی صندوق مورد نظر و ارائه اسکن مدارک مورد نیاز و پر کردن فرم‌های لازم است.

به عنوان مثال برای خرید واحد سرمایه گذاری صندوق امید انصار که از نوع درآمد ثابت و غیرقابل معامله است، می‌توانید با مراجعه حضوری به دفتر صندوق یا استفاده از سایت رسمی آن یونیت‌های سرمایه گذاری خود را تهیه کنید.

هزینه ابطال واحد صندوق سرمایه گذاری

صندوق‌های سرمایه‌گذاری برای صدور و ابطال خود هزینه‌های بسیار کمی را از سرمایه‌گذار دریافت می‌کنند که این هزینه‌ها عبارتند از:


هزینه ثابت صدور واحدهای صندوق سرمایه گذاری


این مبلغ تقریبا برای همه صندوق‌ها یکسان است. به این صورت که برای صدور هر گواهی سرمایه‌گذاری مبلغ 2 هزار تومان از سرمایه‌گذار دریافت می‌شود. البته لازم به ذکر است در برخی از صندوق‌ها در حال حاضر این هزینه دیگر دریافت نمی‌شود.


هزینه ثابت ابطال واحدهای صندوق سرمایه گذاری


این کارمزد شامل دو بخش ثابت و متغیر است که هزینه ثابت آن همان مبلغ 2 هزار تومان می‌باشد (این مورد نیز در برخی از صندوق‌ها دیگر وجود ندارد) و قسمت متغیر با توجه به تاریخ ابطال، درصدی از قیمت ابطال است. مثلا اگر تاریخ ابطال 7 روز یا کمتر با تاریخ صدور فاصله داشته باشد، 5 درصد از قیمت ابطال  به کارمزد ابطال افزوده می‌شود.

بیشتر بخوانید
هزینه‌های صندوق سرمایه گذاری چیست؟

نتیجه‌گیری

در این مقاله شما را با واحد یا یونیت سرمایه گذاری و انواع آن آشنا کردیم و گفتیم که برای خرید واحدهای صندوق نیاز به انجام چه کارهایی دارید. با استفاده از صفحه صندوق های سرمایه گذاری در سایت سیگنال می‌توانید بهترین صندوق سرمایه گذاری را انتخاب کنید و واحدهای صندوق انتخابی را با روش‌های ذکر شده خریداری نمایید، در صورت داشتن هرگونه سوال  نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

برترین صندوق های سرمایه گذاری ETF در تیرماه 99 معرفی شدند. صندوق های سرمایه گذاری “با درآمد ثابت تصمیم”، “شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه” و “سپهر اندیشه نوین” به ترتیب در انواع صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت، سهامی و مختلط؛ بالاترین بازدهی ماهانه (تیرماه 99) را کسب کردند.

تابستان داغ بازار سرمایه

با شروع فصل تابستان 99 و پشت سر گذاشتن اولین ماه از آن همچنان شاهد آن هستیم که بازار سرمایه مورد توجه تعداد بیشتری از سرمایه گذاران قرار می گیرد و حجم معاملات در حال افزایش است. در تیرماه 99 بازدهی شاخص کل از 50 درصد هم عبور کرد. صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس یا ETF ها همگام با رشد بازار بورس، بازدهی های بسیار شگفت انگیزی کسب کردند اما هیچ کدام نتوانستند به رکورد شاخص کل دست پیدا کنند. این در حالی ست که در بین صندوق های سهامی مشترک چهار صندوق سهامی به چشم میخورد که بیش از بازده شاخص کل بورس، افزایش یافته اند. در گزارش 10 صندوق سرمایه گذاری برتر در تیرماه 99 می توانید به طور مفصل عملکرد صندوق ها را ببینید.

بیشتر بخوانید
10 صندوق سرمایه گذاری برتر در تیر ماه 99

صندوق های ETF برای کسانی که مایلند معاملات خود را به سرعت انجام دهند جذابیت خوبی دارد و بسیاری از سرمایه گذاران در زمان هایی که نمی توانند در سهام مورد نظر خود وارد شوند، از گزینه صندوق های سهامی استفاده می کنند.

در ادامه آمار و عملکرد صندوق های سرمایه گذاری ETF را بررسی خواهیم کرد. صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس موسوم به ETF  ، صندوق هایی هستند که در بورس و به صورت آنلاین، خرید و فروش می شوند. سیگنال در این گزارش به بررسی عملکرد تمام صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس طی تیرماه 99 می پردازد.

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در سه طبقه اصلی ، شامل صندوق های با درآمد ثابت، صندوق های سهامی و صندوق های مختلط تقسیم بندی شده اند و از نظر درصد بازدهی ماهانه (تیرماه 99) در جداول جداگانه قرار داده شده اند.

صندوق های قابل معامله با درآمد ثابت

عملکرد صندوق های درآمد ثابت قابل معامله در بورس در تیرماه 99 به شرح زیر است:

پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی در تیر ماه 99

میانگین سالانه شده بازدهی صندوق های با درآمد ثابت قابل معامله در بورس در تیرماه 99 حدودا 50 بود. به این معنا که اگر شاخص کل بورس در یک ماه توانست 50 درصد بازدهی کسب کند، صندوق های با درآمد ثابت ETF در سال به طور میانگین همین مقدار بازدهی را بدست خواهند آورد.

صندوق تصمیم که تحت مدیریت شرکت سبدگردان تصمیم نگار ارزش آفرینان در بازار سرمایه فعالیت می کند؛ در تیرماه 99 بهترین عملکرد را داشت و با 10.26% بازدهی ماهانه در صدر جدول جای گرفت. این بازدهی برای صندوق های با درآمد ثابت از نوع ETF یک رکورد تاریخی به حساب می آید که رکورد ماه گذشته را نیز شکسته است.

بیشتر بخوانید
مهمترین اخبار بازار صندوق های سرمایه گذاری در تیر ماه 99

اطلاعات تکمیلی در مورد تمام صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت قابل معامله در بورس به شرح زیر است:

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه ( تیرماه 99 )
اولبا درآمد ثابت تصمیمتصمیم10.26
دومامین یکم فرداامین یکم6.44
سومبا درآمد ثابت کیانکیان5.73
چهارمپارند پایدار سپهرپارند5.44
پنجمافرا نماد پایدارافران4.40
ششمآرمان آتی کوثرآکورد3.62
هفتممشترک آسمان امیدآسامید3.49
هشتماندیشه ورزان صبا تامیناوصتا2.86
نهمدارا الگوریتمدارا2.77
دهمسپهر خبرگان نفتسخند2.71
یازدهمپاداش سهامداری توسعه یکمسپاس2.53
دوازدهماعتماد آفرین پارسیاناعتماد2.44
سیزدهمگنجینه آینده روشنصایند2.31
چهاردهمفیروزه آسیافیروزا2.29
پانزدهمگنجینه یکم آویدگنجین1.98
شانزدهمبا درآمد ثابت کمندکمند1.91
هفدهمبا درآمد ثابت معیاردمعیار1.86
هجدهمارمغان ایرانیانارمغان1.56
نوزدهمیاقوت آگاهیاقوت0.41
بیستماعتماد داریکداریکعمر این صندوق به یک ماه نرسیده است.

در این ماه یک صندوق جدید هم به بازار سرمایه معرفی شد که مرحله پذیره نویسی آن انجام شد و در آینده قابل معامله خواهد شد.

صندوق با درآمد ثابت یاقوت آگاه که یکی از صندوق های جدید درآمد ثابت ETF است، در تیرماه 99 در انتهای جدول قرار گرفت و بازدهی 0.41% را به ثبت رساند. قابل ذکر است بعضی از صندوق های درآمد ثابت به صورت منظم سود تقسیم می کنند. برای اطلاع بیشتر به صفحه صندوق های سرمایه گذاری در سایت سیگنال مراجعه نمایید.

صندوق های قابل معامله سهامی

عملکرد صندوق های سهامی قابل معامله در بورس در تیرماه 99 به شرح زیر است:

پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی در تیر ماه 99

صندوق های سهامی ETF در تیرماه 99 به طور میانگین بازدهی بالای 30 درصدی کسب کردند. صندوق فیروزه بهترین ETF این ماه بود صندوق آگاس که در ماه های قبل عملکرد مناسبی داشت در پایین ترین رده قرار گرفت.

معاملات صندوق های دارا یکم و ارزش نیز در بورس آغاز شد و یک صندوق جدید دیگر به نام آوا به بازار صندوق های سهامی اضافه شد.

اطلاعات تکمیلی در مورد تمام صندوق های سرمایه گذاری سهامی قابل معامله در بورس به شرح زیر است:

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (تیرماه 99)
اولشاخص سی شرکت بزرگ فیروزهفیروزه46.47
دومآرمان آتیه درخشان مسآتیمس45.04
سومافق ملتافق ملت37.44
چهارمتجارت شاخصی کاردانکاردان36.74
پنجمآسمان آرمانی سهامآساس34.31
ششمتوسعه اندوخته آیندهاطلس33.85
هفتمامین تدبیرگران فرداالماس33.72
هشتمسپهر کاریزماکاریس33.54
نهمبذر امید آفرینبذر31.72
دهمسرو سودمند مدبرانسرو31.54
یازدهمهستی بخش آگاهآگاس30.38
دوازدهمواسطه گری مالی یکمدارا یکمعمر این صندوق به یک ماه نرسیده است.
سیزدهمارزش آفرین بیدارارزشعمر این صندوق به یک ماه نرسیده است.
چهاردهمآوای معیارآواعمر این صندوق به یک ماه نرسیده است.

صندوق های سهامی قابل معامله در بورس بهتر است یا غیر قابل معامله در بورس؟

پاسخ این سوال این است که واقعا نمی توان یکی از این دو مدل را به عنوان عاملی برای بهتر بودن صندوق ها در نظر گرفت چرا که ETF بودن یا نبودن بر عملکرد صندوق تاثیر نمی گذارد و این نوع مدیریت صندوق است که بازدهی آن را در بازار سرمایه تعیین می کند. فاکتورهای مختلفی را می توان برای انتخاب صندوق مناسب در نظر گرفت و یکی از مهمترین ملاک ها سرعت معاملات و سادگی در خرید وفروش هاست. از این منظر میتوان صندوق های ETF را بهتر از صندوق های غیرETF دانست.

بیشتر بخوانید
بهترین صندوق سرمایه گذاری را چگونه انتخاب کنیم؟

صندوق های قابل معامله مختلط

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط قابل معامله در بورس در تیرماه 99 به شرح زیر است:

پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی در تیر ماه 99

بازدهی صندوق های مختلط در این ماه میانگینی از صندوق های درآمد ثابت و صندوق های سهامی بود. هر سه صندوق مختلط ETF در این ماه در بین 10 صندوق سرمایه گذاری برتر از نگاه سیگنال قرار گرفتند.

 صندوق سپهر اندیشه نوین با ثبت بهترین عملکرد در بین تمام صندوق های مختلط با 37.94 درصد در صدر جدول صندوق های مختلط و ETF مختلط ایستاد.

اطلاعات تکمیلی در مورد تمام صندوق های سرمایه گذاری مختلط قابل معامله در بورس به شرح زیر است:

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (تیرماه 99)
اولسپهر اندیشه نوینصنوین37.94
دومآرمان سپهر آشناآسام26.11
سومثروت آفرین پارسیانثروتم22.17
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش بهترین و پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس یا به اصطلاح ETF را در فروردین ماه 99 رتبه بندی می‌کنیم تا ببینیم بالاترین سود صندوق های سرمایه گذاری متعلق به کدام صندوق بوده است.

لباس سبزِ بازار سهام در فروردین ماه 99

بازار معاملات سهام در فروردین ماه 99 کاملا مثبت و سبزپوش بود. حجم عظیم نقدینگی تازه وارد شده به بورس در کنار افزایش تعداد فعالان بازار سرمایه، رشد کم نظیر را در بازار بورس رقم زد.

در این میان صندوق های بورسی متاثر از فضای مثبت و رو به جلوی بازار سرمایه مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفتند.

کارشناسان بازار سرمایه به آن دسته از افرادی که قصد ورود به بازار سرمایه را دارند همواره توصیه می کنند تا با استفاده از صندوق های سرمایه گذاری، به صورت غیرمستقیم در سهام سرمایه گذاری کنند. با این کار سرمایه وارد شده در بازار سهام به شکل تخصصی و حرفه ای به جریان در می آید و سرمایه گذاری از ریسک های مختلف موجود در بازار بورس، در امان می ماند.

بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی در فروردین 99 چه عملکردی داشتند؟

صندوق های قابل معامله یا ETF ، صندوق هایی هستند که در بورس و به صورت آنلاین، خرید و فروش می شوند.

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در چهار طبقه اصلی ، شامل صندوق های با درآمد ثابت، صندوق های سهامی، صندوق های مختلط، و صندوق های طلا تقسیم بندی شده اند و از نظر درصد بازدهی ماهانه (فروردین ماه 99) در جداول جداگانه قرار داده شده اند.

صندوق های سرمایه گذاری “با درآمد ثابت تصمیم“،  “سپهر کاریزما“، “ثروت آفرین پارسیان” و ” پشتوانه طلای لوتوس” به ترتیب در انواع صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت، سهامی، مختلط و مبتنی بر طلا؛ بالاترین بازدهی ماهانه (فروردین ماه 99) را داشتند.


پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) از نوع درآمد ثابت

عملکرد صندوق های درآمد ثابت قابل معامله در بورس در فروردین ماه 99 به شرح زیر است:

لیست پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) از نوع درآمد ثابت

میانگین سالانه شده بازدهی صندوق های با درآمد ثابت قابل معامله در بورس در فرودین ماه 99 حدودا 42 درصد بود. این مقدار برای سرمایه گذاران ریسک گریز که ترجیح می دهند سرمایه گذاری کم ریسک و مطمئنی را انجام دهند، جذابیت فراوانی دارد.

صندوق با درآمد ثابت تصمیم که در چندین گزارش ماهانه سیگنال بازدهی خوبی در بین صندوق های با درآمد ثابت بورسی کسب کرده بود؛ در فروردین ماه 99 نیز بهترین عملکرد را داشت و با 5.73% بازدهی ماهانه در صدر جدول جای گرفت.

رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی ماه (فروردین 99)
اول با درآمد ثابت تصمیم تصمیم 5.73
دوم ارمغان ایرانیان ارمغان 5.43
سوم گنجینه آینده روشن صایند 5.31
چهارم پارند پایدار سپهر پارند 5.16
پنجم با درآمد ثابت کمند کمند 4.14
ششم پاداش سهامداری توسعه یکم سپاس 4.06
هفتم با درآمد ثابت کیان کیان 3.79
هشتم آرمان آتی کوثر آکورد 3.79
نهم سپهر خبرگان نفت سخند 3.67
دهم دارا الگوریتم دارا 2.82
یازدهم فیروزه آسیا فیروزا 2.81
دوازدهم با درآمد ثابت معیار دمعیار 2.72
سیزدهم مشترک آسمان امید آسامید 2.33
چهاردهم اندیشه ورزان صبا تامین اوصتا 1.95
پانزدهم گنجینه یکم آوید گنجین 1.82
شانزدهم اعتماد آفرین پارسیان اعتماد 1.76
هفدهم امین یکم فردا امین یکم 1.74
هجدهم افرا نماد پایدار افران عمر این صندوق به یک ماه نرسیده است.

صندوق گنجینه یکم آوید که پیش از این جزو صندوق های مبتنی بر صدور و ابطال واحد بود با اخذ مجوز از سازمان بورس به ETF تغییر نوع داد.

همچنین صندوق افرا نماد پایدار که به تازگی پا در عرصه صندوق های سرمایه گذاری گذاشته است تحت مدیریت شرکت مشاور سرمایه گذاری مدبران هما به بازار سرمایه معرفی شد. به دلیل آنکه از عمر فعالیت این صندوق هنوز یک ماه نگذشته است در بررسی های فروردین ماه 99 سیگنال قرار نگرفته است.

قابل ذکر است بعضی از صندوق های درآمد ثابت به صورت منظم سود تقسیم می کنند.


پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) از نوع سهامی

با رشد 35 درصدی شاخص کل بورس در یک ماه اخیر، صندوق های سرمایه گذاری در سهام نیز با استقبال چشمگیری مواجه شدند.

اطلاعات تکمیلی در مورد تمام صندوق های سرمایه گذاری سهامی قابل معامله در بورس به شرح زیر است:

لیست پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) از نوع سهامی

همانطور که ملاحظه می شود صندوق های سهامی قابل معامله در بورس بازدهی ماهانه فوق العاده ای داشتند و نیمی از صندوق ها از میانگین رشد بازار بورس نیز بهتر عمل کردند.

صندوق سپهر کاریزما در فروردین ماه 99 توانست با کسب بازدهی 41.65 درصدی در صدر جدول برترین صندوق های سهامی قابل معامله در بورس بایستد.

رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی ماه (فروردین 99)
اول سپهر کاریزما کاریس 41.65
دوم سرو سودمند مدبران سرو 39.78
سوم هستی بخش آگاه آگاس 39.42
چهارم بذر امید آفرین بذر 38.77
پنجم تجارت شاخصی کاردان کاردان 37.59
ششم افق ملت افق ملت 37.45
هفتم آسمان آرمانی سهام آساس 32.28
هشتم آرمان آتیه درخشان مس آتیمس 31.72
نهم شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه فیروزه 30.72
دهم توسعه اندوخته آینده اطلس 26.88
یازدهم امین تدبیرگران فردا الماس 25.69

رشد سهام در بازار بورس و افزایش تقاضا برای خرید واحد های سرمایه گذاری صندوق ها، بازدهی صندوق ها را در بهترین وضعیت ماهانه قرار داد.

صندوق امین تدبیرگران فردا که در گزار ش های قبلی سیگنال نیز ضعیف ترین عملکرد را در بین صندوق های سهامی بورسی داشت، در فروردین ماه 99 که شاخص کل بورس 35 درصد رشد کرد، با ثبت بازدهی 25.69 درصد در پایین ترین جایگاه قرار گرفت.


پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) از نوع مختلط

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط قابل معامله در بورس در فروردین ماه 99 به شرح زیر است:

لیست پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) از نوع مختلط

بازدهی صندوق های مختلط نیز به تبع رشدی که در بازار سهام اتفاق افتاد در بهترین حالت خود قرار گرفت و صندوق های مختلط بورسی توانستند رشد ماهانه بسیار خوبی را کسب کنند.

رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی ماه (فروردین 99)
اول ثروت آفرین پارسیان ثروتم 19.84
دوم سپهر اندیشه نوین صنوین 19.76
سوم آرمان سپهر آشنا آسام 17.50

پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) از نوع مبتنی بر طلا

صندوق های طلا زیر مجموعه بورس کالا قرار می گیرند. در کشور تنها چهار صندوق طلا فعالیت می کند که هر چهار تای آن در بورس قابل معامله می باشند.

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری طلا در فروردین ماه 99 به شرح زیر است:

پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) از نوع مبتنی بر طلا

طلای زرد در ماه اخیر رشد منفی داشت و برای فعالان این بازار با کاهش ارزش دارایی ها فروردین 99 را به پایان برد. به تبع صندوق های طلا نیز با کسب بازدهی های منفی نمایانگر وضعیت کلی حاکم بر بازار طلا بودند. این مسئله در حالی ست که به نظر می رسد در ماه های آینده بازار طلا نیز با رونق مواجه شود و کاهش بازدهی ها را جبران کند.

رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی ماه (فروردین 99)
اول پشتوانه طلای لوتوس طلا 0.45-
دوم در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای کیان گوهر 0.55-
سوم  در اوراق بهادار مبتني بر سکه طلاي مفيد عیار 0.56-
چهارم پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان زر 0.71-
بیشتر بخوانید
بهترین صندوق های بورسی در سال 98
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش بهترین و بدترین صندوق های سرمایه گذاری از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت صدور و خالص ارزش دارایی‌ها در زمستان 98 توسط کارشناسان سیگنال معرفی می‌شوند.

زمستان 98، پر بار و پر بازده

در زمستان 98 بالاترین بازدهی بازار سرمایه رقم خورد و صندوق های سرمایه گذاری نیز در رده بندی های ترین‌ها در سیگنال مورد بررسی قرار گرفتند.

سیگنال ترین های صندوق های سرمایه گذاری را در چهار دسته کلی و تاثیرگذار بررسی می کند. این چهار دسته عبارت اند از:

  1. بازدهی صندوق
  2. ریسک صندوق
  3. قیمت هر واحد سرمایه گذاری صندوق
  4. ارزش کل دارایی های صندوق.

لازم به ذکر است؛ صندوق های سرمایه گذاری در سه دسته اصلی، سهامی، درآمد ثابت و مختلط تقسیم بندی شده است.

بالاترین بازدهی در صندوق های سرمایه گذاری را صندوق های “مشترک ارزش کاوان آینده” ، “مشترک اندیشه فردا” و  “کارگزاری بانک تجارت” به ترتیب در انواع صندوق های سهامی، درآمد ثابت و مختلط بدست آوردند.


ترین های صندوق های سرمایه گذاری سهامی در زمستان 98

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری سهامی از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:


پربازده ترین و کم بازده ترین صندوق سرمایه گذاری سهامی


معیارنام صندوقبازدهی
بهترین صندوق سهامی مشترک ارزش کاوان آینده 58.80 %
بدترین صندوق سهامی مشترک نوین پایدار 21.53 %

بازدهی بازار بورس در زمستان 98 حدودا 45 درصد بود و ناگفته پیداست که برنده این رشد شگفت انگیز صندوق های سهامی بوده اند.


کم ریسک ترین و پر ریسک ترین صندوق سرمایه گذاری سهامی


معیارنام صندوقبتای صندوق
پر ریسک ترین صندوق سهامی سپهر اول کارگزاری بانک صادرات 1.18
کم ریسک ترین صندوق سهامی مشترک کارگزاری حافظ 0.48

ارزان ترین و گزان ترین صندوق سرمایه گذاری سهامی (NAV صدور)


معیارنام صندوققیمت صدور
ارزان ترین صندوق سهامی سرو سودمند مدبران 21,909 ریال
گران ترین صندوق سهامی مشترک آگاه 140,217,605 ریال

با ارزش ترین و کم ارزش ترین صندوق سرمایه گذاری سهامی


معیارنام صندوقکل خالص ارزش دارایی
بالاترین خالص ارزش دارایی صندوق سهامی پیشرو 10,593,223 میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش دارایی صندوق سهامی مشترک سبحان 82,071 میلیون ریال

ترین های صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت در زمستان 98

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:


پربازده ترین و کم بازده ترین صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت


معیارنام صندوقبازدهی
بهترین صندوق درآمد ثابت مشترک اندیشه فردا 17.79%
بدترین صندوق درآمد ثابت با درآمد ثابت امید انصار 4.14%

کم ریسک ترین و پر ریسک ترین صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت


معیارنام صندوقبتای صندوق
پر ریسک ترین صندوق درآمد ثابت با درآمد ثابت تصمیم 0.63
کم ریسک ترین صندوق درآمد ثابت امین سامان 0.00

ارزان ترین و گزان ترین صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت (NAV صدور)


معیارنام صندوققیمت صدور
ارزان ترین صندوق درآمد ثابت مشترک آسمان امید 10,011 ریال
گران ترین صندوق درآمد ثابت حامی 3,143,520 ریال

با ارزش ترین و کم ارزش ترین صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت


معیارنام صندوق کل خالص ارزش دارایی
بالاترین خالص ارزش دارایی صندوق درآمد ثابت گنجینه زرین شهر 295,874,016 میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش دارایی صندوق درآمد ثابت نیکوکاری ورزشی پرسپولیس 1,020 میلیون ریال

ترین های صندوق های سرمایه گذاری مختلط در زمستان 98

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری مختلط از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:


پربازده ترین و کم بازده ترین صندوق سرمایه گذاری مختلط


معیارنام صندوقبازدهی
بهترین صندوق مختلط کارگزاری بانک تجارت %33.75
بدترین صندوق مختلط آرمان سپهر آشنا %17.23

کم ریسک ترین و پر ریسک ترین صندوق سرمایه گذاری مختلط


معیارنام صندوقبتای صندوق
پر ریسک ترین صندوق مختلط مشترک پارس 0.70
کم ریسک ترین صندوق مختلط مشترک کوثر 0.32

ارزان ترین و گزان ترین صندوق سرمایه گذاری مختلط (NAV صدور)


معیارنام صندوققیمت صدور
ارزان ترین صندوق مختلط سپهر انديشه نوين 43,308 ریال
گران ترین صندوق مختلط کارگزاری بانک تجارت 36,872,855 ریال

با ارزش ترین و کم ارزش ترین صندوق سرمایه گذاری مختلط


معیارنام صندوق کل خالص ارزش دارایی
بالاترین خالص ارزش دارایی صندوق مختلط نیکوکاری بانک گردشگری 23,365,461 میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش دارایی مختلط مشترک نو اندیشان  41,713 میلیون ریال
بیشتر بخوانید
10 صندوق سرمایه گذاری برتر در زمستان 98
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش بهترین و پربازده ترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) در فصل زمستان 98 مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

زمستان 98، فصلی خوب برای بورس ایران

وضعیت بازار سهام در فصل زمستان در بهترین حالت خود نسبت به سایر فصل های سال 98 قرار داشت. بازدهی ها در آخرین فصل سال 98 به گونه ای بود که با وجود تنش های مختلف نوید بازاری پویا و مثبت را می داد.

 افزایش حجم نقدینگی وارد شده به بازار بورس و موج تازه ای از سرمایه گذاران تازه نفس همچون روحی تازه برای بازار سرمایه بود. در این میان صندوق های ETF به دو دلیل عمده مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفتند.

دلیل اول به ویژگی ذاتی صندوق ها بر می گردد. سرمایه گذاری غیر مستقیم و بهره بردن از توانایی حرفه ای متخصصان امر سرمایه گذاری با صندوق های سرمایه گذاری مهیا شده است. این فرصت برای کسانی که قصد ورود به بازار سرمایه را دارند اما به دلیل کمبود وقت و امکانات تحلیلی نمی توانند خودشان به معامله  بپردازند، بهترین اتنخاب ممکن است.

دلیل دوم سادگی معاملات در صندوق های ETF است. همواره شیوه معامله کردن و نظارت بر سرمایه برای سرمایه گذاران مورد توجه قرار می گیرد. حجم قابل توجه نقدینگی وارد شده به صندوق های ETF نشان دهنده این است که این مسئله از طریق صندوق های قابل معامله در بورس برای سرمایه گذاران محقق شده است. کسانی که کد بورسی دارند به راحتی می توانند از طریق سیستم کارگزاری خود صندوق های ETF را خرید و فروش کنند.

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در زمستان 98

سیگنال در این گزارش به بررسی عملکرد تمام صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس طی فصل زمستان 98 می‌پردازد و آن‌ها را رتبه بندی می‌کند.

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در چهار طبقه اصلی ، شامل صندوق های با درآمد ثابت، صندوق های سهامی، صندوق های مختلط، و صندوق های طلا تقسیم بندی شده اند و از نظر درصد بازدهی فصلی (زمستان 98) در جداول جداگانه قرار داده شده اند.

صندوق های سرمایه گذاری “با درآمد ثابت تصمیم“،  “هستی بخش آگاه“، “ثروت آفرین پارسیان” و ” پشتوانه طلای لوتوس” به ترتیب در انواع صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت، سهامی، مختلط و مبتنی بر طلا؛ بالاترین بازدهی فصلی (زمستان 98) را داشتند.


رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) درآمد ثابت

عملکرد صندوق های درآمد ثابت قابل معامله در بورس در فصل زمستان 98 به شرح زیر است:

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) درآمد ثابت

صندوق با درآمد ثابت تصمیم در فصل زمستان 98 توانست با کسب بازدهی 10.15 درصدی در صدر جدول برترین صندوق های درآمد ثابت قابل معامله در بورس بایستد. این صندوق که به تازگی به جمع صندوق های قابل معامله در بورس پیوسته است توانسته است بازدهی خوبی داشته باشد و در میان صندوق های قدیمی و با سابقه توجه سرمایه گذاران را به خود جلب کند. صندوق با درآمد ثابت تصمیم در انتهای مهر ماه 98 تاسیس شد و تحت مدیریت شركت سبدگردان تصميم نگار ارزش آفرينان به فعالیت در بازار سرمایه ادامه می دهد.

رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی فصلی (زمستان 98)
اول با درآمد ثابت تصمیم تصمیم 10.15
دوم گنجینه آینده روشن صایند 8.16
سوم ارمغان ایرانیان ارمغان 7.45
چهارم با درآمد ثابت کیان کیان 7.44
پنجم با درآمد ثابت کمند کمند 6.95
ششم اندیشه ورزان صبا تامین اوصتا 6.73
هفتم آرمان آتی کوثر آکورد 6.51
هشتم سپهر خبرگان نفت سخند 6.35
نهم پارند پایدار سپهر پارند 6.31
دهم معیار دمعیار 6.28
یازدهم فیروزه آسیا فیروزا 6.10
دوازدهم دارا الگوریتم   دارا 5.94
سیزدهم مشترک آسمان امید آسامید 5.64
چهاردهم امین یکم فردا امین یکم 5.11
پانزدهم اعتماد آفرین پارسیان اعتماد 4.45
شانزدهم پاداش سهامداری توسعه یکم سپاس 4.41

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) سهامی

اطلاعات تکمیلی در مورد تمام صندوق های سرمایه گذاری سهامی قابل معامله در بورس به شرح زیر است:

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) سهامی

صندوق هستی بخش آگاه در فصل زمستان 98 توانست با کسب بازدهی 50.43 درصدی در صدر جدول برترین صندوق های سهامی قابل معامله در بورس بایستد.

در لینک زیر تحلیل کارشناسان مالی سیگنال از پیشبینی وضعیت حرکت قیمت در صندوق هستی بخش آگاه که در ابتدای فصل زمستان در سایت سیگنال منتشر شد را می توانید ببینید.

بیشتر بخوانید
تحلیل تکنیکال صندوق هستی بخش آگاه
رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی فصلی (زمستان 98)
اول هستی بخش آگاه آگاس 50.43
دوم سرو سودمند مدبران سرو 48.78
سوم سپهر کاریزما کاریس 48.06
چهارم تجارت شاخصی کاردان کاردان 44.70
پنجم آرمان آتیه درخشان مس آتیمس 43.60
ششم توسعه اندوخته آینده اطلس 40.71
هفتم آسمان آرمانی سهام آساس 41.57
هشتم بذر امید آفرین بذر 40.42
نهم افق ملت افق ملت 35.15
دهم شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه فیروزه 29.68
یازدهم امین تدبیرگران فردا الماس 24.05

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) مختلط

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط قابل معامله در بورس در فصل زمستان 98 به شرح زیر است:

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) مختلط

 صندوق ثروت آفرین پارسیان در سه ماه زمستان 98 همواره عملکرد خوبی داشت و در صدر صندوق های مختلط بورسی قرار می گرفت. صندوق ثروت آفرین پارسیان با ثبت بازدهی 33.19 درصدی در زمستان 98 بهترین صندوق مختلط ETF بود.

رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی فصلی (زمستان 98)
اول ثروت آفرین پارسیان ثروتم 33.19
دوم سپهر اندیشه نوین صنوین 18.21
سوم آرمان سپهر آشنا آسام 17.23

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) مبتنی بر طلا

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری طلا در فصل زمستان 98 به شرح زیر است:

رتبه بندی بهترین صندوق های سرمایه گذاری بورسی (ETF) مبتنی بر طلا

در زمستان 98 قیمت صندوق های طلا با تلاطم زیادی همراه بود. در دیماه قیمت ها افزایش پیدا کرد، در بهمن ماه افت قیمت را تجربه کرد و نهایتا در اسفند ماه 98 دو مرتبه به رشد بازدهی همراه شد.

بازدهی فصلی صندوق های طلا در زمستان 98 از بازدهی کلی صندوق های طلا در سال 98 نیز بالاتر بود.

رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی فصلی (زمستان 98)
اول پشتوانه طلای لوتوس طلا 42.43
دوم در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای کیان گوهر 41.47
سوم  در اوراق بهادار مبتني بر سکه طلاي مفيد عیار 41.27
چهارم پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان زر 36.99

صندوق پشتوانه طلای لوتوس که در گزارش های قبلی سیگنال نیز در صدر جدول صندوق های طلا قرار می گرفت، در فصل زمستان 98 نیز با ثبت بازهی 42.43 درصدی بهترین صندوق فصلی لقب گرفت.

بیشتر بخوانید
10 صندوق سرمایه گذاری برتر در زمستان 98
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش بهترین و بدترین صندوق های سرمایه گذاری را از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و خالص ارزش دارایی در اسفندماه 98 بررسی می‌کنیم.

ترین‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری در آخرین ماه سال 98

آخرین ماه از سال 98 را هم پشت سر گذاشتیم. مطابق روال هر ماه که ترین های صندوق های سرمایه گذاری را خدمت همراهان همیشگی سیگنال معرفی می کردیم این بار هم به سراغ ترین ها رفتیم. لازم به ذکر است که اطلاعات این تحلیل سایت اختصاصی صندوق های سرمایه گذاری جمع آوری شده است و سیگنال بدون هیچ گونه دخل و تصرف و جانبداری آن ها را منتشر می کند.

صندوق های سرمایه گذاری در سه دسته سهامی، درآمد ثابت و مختلط تقسیم شده اند.

ناگفته پیداست که ترین ها به تنهایی نمی تواند مبنای تصمیم گیری برای سرمایه گذاری قرار بگیرد. بنابراین بهتر است در کنار استفاده از تحلیل های سیگنال، به بررسی صندوق سرمایه گذاری و مقایسه آن ها پرداخت.


ترین های صندوق های سهامی در اسفند 98

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری سهامی از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

پربازده ترین و کم بازده ترین صندوق سرمایه گذاری سهامی

معیارنام صندوقبازدهی
بهترین صندوق سهامی مشترک رشد سامان 15.69 %
بدترین صندوق سهامی مشترک یکم آبان 7.04- %

ملاحظه می شود که اختلاف بین دو صندوق فوق بسیار زیاد است. این امر نشان می دهد که ماهیت نوسانی بازار سرمایه می تواند مثل یک شمشیر دولبه عمل کند و حتی صندوق های سرمایه گذاری نیز که از کارشناسان مالی استفاده می کنند، عملکرد بسیار متفاوتی با هم داشته باشند.

پر ریسک ترین و کم ریسک ترین صندوق سرمایه گذاری سهامی

معیارنام صندوقبتای صندوق
پر ریسک ترین صندوق سهامی سپهر اول کارگزاری بانک صادرات 1.18
کم ریسک ترین صندوق سهامی مشترک کارگزاری حافظ 0.48

ارزان ترین و گران ترین صندوق سرمایه گذاری سهامی (NAV صدور)

معیارنام صندوققیمت صدور هر واحد
ارزان ترین صندوق سهامی سرو سودمند مدبران 21,909 ریال
گران ترین صندوق سهامی مشترک آگاه 140,217,605 ریال

با ارزش ترین و کم ارزش ترین صندوق سرمایه گذاری سهامی

معیارنام صندوقخالص ارزش دارایی
بالاترین خالص ارزش دارایی صندوق سهامی پیشرو 10,593,223 میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش دارایی صندوق سهامی مشترک سبحان 82,071 میلیون ریال

ترین های صندوق های با درآمد ثابت در اسفند 98

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

پربازده ترین و کم بازده ترین صندوق سرمایه گذاری سهامی

معیارنام صندوقبازدهی
بهترین صندوق درآمد ثابت گنجینه الماس پایدار %4.56
بدترین صندوق درآمد ثابت مشترک پیروزان 2.93- %

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت متاثر از جو بازار سرمایه هستند. در صورتی که مدیریت اوراق بهادار و سهام موجود در صندوق، به طور مناسبی انجام نشود ممکن حتی در یک ماه بازدهی منفی داشته باشند.

پر ریسک ترین و کم ریسک ترین صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت

معیارنام صندوقبتای صندوق
پر ریسک ترین صندوق درآمد ثابت با درآمد ثابت تصمیم 0.63
کم ریسک ترین صندوق درآمد ثابت امین سامان 0.00

ارزان ترین و گران ترین صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت (NAV صدور)

معیارنام صندوققیمت صدور هر واحد
ارزان ترین صندوق درآمد ثابت مشترک آسمان امید 10,011 ریال
گران ترین صندوق درآمد ثابت حامی 3,143,520 ریال

با ارزش ترین و کم ارزش ترین صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت

معیارنام صندوق خالص ارزش دارایی
بالاترین خالص ارزش دارایی صندوق درآمد ثابت گنجینه زرین شهر 295,874,016 میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش دارایی صندوق درآمد ثابت نیکوکاری ورزشی پرسپولیس 1,020 میلیون ریال

ترین های صندوق های مختلط در اسفند 98

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری مختلط از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

پربازده ترین و کم بازده ترین صندوق سرمایه گذاری مختلط

معیارنام صندوقبازدهی
بهترین صندوق مختلط ثروت آفرین پارسیان %10.5
بدترین صندوق مختلط سپهر اندیشه نوین %2.08

صندوق های سرمایه گذاری مختلط در اسفند ماه 98 که بازار سرمایه با فراز و نشیب فراوان همراه بود توانستند عملکرد پایدارتری داشته باشند.

پر ریسک ترین و کم ریسک ترین صندوق سرمایه گذاری مختلط

معیارنام صندوقبتای صندوق
پر ریسک ترین صندوق مختلط مشترک پارس 0.70
کم ریسک ترین صندوق مختلط مشترک کوثر 0.32

ارزان ترین و گران ترین صندوق سرمایه گذاری مختلط (NAV صدور)

معیارنام صندوققیمت صدور هر واحد
ارزان ترین صندوق مختلط سپهر انديشه نوين 43,308 ریال
گران ترین صندوق مختلط کارگزاری بانک تجارت 36,872,855 ریال

با ارزش ترین و کم ارزش ترین صندوق سرمایه گذاری مختلط

معیارنام صندوقخالص ارزش دارایی
بالاترین خالص ارزش دارایی صندوق مختلط نیکوکاری بانک گردشگری 23,365,461 میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش دارایی صندوق مختلط مشترک نو اندیشان  41,713 میلیون ریال
بیشتر بخوانید
10 صندوق سرمایه گذاری برتر در اسفندماه 98
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

سیگنال در این گزارش به بررسی عملکرد و رتبه بندی تمام صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس از لحاظ بازدهی، طی اسفند ماه 98 می پردازد.

بازار بورس، پر فراز و نشیب در اسفند 98

بازار معاملات سهام در اسفند ماه 98 فراز و نشیب زیادی داشت که تاثیر آن به خصوص در صندوق های سهامی بیشتر از همه بازتاب پیدا کرد.

بازدهی صندوق های سرمایه گذاری بورسی در اسفند ماه 98 نسبت به ماه گذشته کاهش یافت. در واقع بهمن و اسفند 98 دو ماه متوالی بودند که بازدهی ها نسبت به قبل کمتر می شد. با این حال افزایش ارزش معاملات و حجم بالای نقدینگی موجود در بازار سرمایه جلوی فرار سرمایه گذاران را از صندوق ها گرفت و صندوق های بورسی از نظر خالص ارزش دارایی ها تغییر منفی نداشتند.

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله موسوم به ETF  ، صندوق هایی هستند که در بورس و به صورت آنلاین، خرید و فروش می شوند.

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در چهار طبقه اصلی ، شامل صندوق های با درآمد ثابت، صندوق های سهامی، صندوق های مختلط، و صندوق های طلا تقسیم بندی شده اند و از نظر درصد بازدهی ماهانه (اسفند 98) در جداول جداگانه قرار داده شده اند.

صندوق های سرمایه گذاری “با درآمد ثابت تصمیم“،  “سرو سودمند مدبران“، “ثروت آفرین پارسیان” و ” پشتوانه طلای لوتوس” به ترتیب در انواع صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت، سهامی، مختلط و مبتنی بر طلا؛ بالاترین بازدهی ماهانه (اسفند ماه 98) را داشتند.


رتبه بندی صندوق های سرمایه گذاری بورسی از نوع درآمد ثابت

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت که به عنوان دارایی امن در دنیا شناخته می شوند با توجه به اخبار های مهم جهانی نظری شیوع ویروس کرونا، افت قیمت نفت و تغییرات زیاد در قیمت طلای جهانی مورد بررسی سرمایه گذاران بزرگ قرار می گیرند. دارایی های امن در زمان تنش مکان خوبی برای سرمایه گذاران به شمار می رود تا سرمایه گذار با کمترین نگرانی دارایی ها خود را به بنگاه های اقتصادی بسپارد.

عملکرد صندوق های درآمد ثابت قابل معامله در بورس در اسفند ماه 98 به شرح زیر است:

رتبه بندی صندوق های سرمایه گذاری بورسی از نوع درآمد ثابت

صندوق با درآمد ثابت تصمیم در اسفند ماه 98 توانست با کسب بازدهی 2.83 درصدی در صدر جدول برترین صندوق های درآمد ثابت قابل معامله در بورس بایستد.

رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی ماه (اسفند 98)
اول با درآمد ثابت تصمیم تصمیم 2.83
دوم گنجینه آینده روشن صایند 0.22
سوم آرمان آتی کوثر آکورد 1.74
چهارم معیار دمعیار 1.26
پنجم ارمغان ایرانیان ارمغان 1.08
ششم دارا الگوریتم   دارا 0.93
هفتم امین یکم فردا امین یکم 1.97
هشتم اندیشه ورزان صبا تامین اوصتا 2.70
نهم مشترک آسمان امید آسامید 1.52
دهم با درآمد ثابت کیان کیان 0.94
یازدهم با درآمد ثابت کمند کمند 1.36
دوازدهم اعتماد آفرین پارسیان اعتماد 1.94
سیزدهم سپهر خبرگان نفت سخند 1.74
چهاردهم پاداش سهامداری توسعه یکم سپاس 1.71
پانزدهم فیروزه آسیا فیروزا 0.78
شانزدهم پارند پایدار سپهر پارند 0.67

خالص ارزش دارایی ها در صندوق های قابل معامله در بورس به دلیل شرایط تنش جهانی بیشترین افزایش را در یک اسفند ماه داشت. برای مثال صندوق پارند پایدار سپهر که با مدیریت 30 هزار میلیارد ریال ارزشمند ترین صندوق بورسی به شمار می رفت با بیش از 30% افزایش هم اکنون با 40 هزار میلیارد سرمایه در حال فعالیت است. قابل ذکر است بعضی از صندوق های درآمد ثابت به صورت منظم سود تقسیم می کنند.

بیشتر بخوانید
لیست صنوق های سرمایه‌گذای با پرداخت سود دوره‌ای

رتبه بندی صندوق های سرمایه گذاری بورسی از نوع سهامی

بازدهی صندوق های سرمایه گذاری سهامی به دلیل افت بازدهی شاخص کل در اسفند ماه با کاهش همراه شد. در اسفند ماه 98 که بازدهی شاخص کل حدودا 10% بود فقط یک صندوق بورسی توانست بازدهی بهتر از شاخص کل بدست آورد و سایر صندوق ها تحت تاثیر افت ارزش سهام تحت مدیریتشان بازدهی کمتری از میانگین رشد بازار داشتند. حتی در اسفند ماه 98 دو صندوق بورسی با بازدهی منفی همراه شدند.

اطلاعات تکمیلی در مورد تمام صندوق های سرمایه گذاری سهامی قابل معامله در بورس به شرح زیر است:

رتبه بندی صندوق های سرمایه گذاری بورسی از نوع سهامی

صندوق سرو سودمند مدبران در اسفند ماه 98 توانست با کسب بازدهی 12.17 درصدی در صدر جدول برترین صندوق های سهامی قابل معامله در بورس بایستد.

رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی ماه (اسفند 98)
اول سرو سودمند مدبران سرو 12.17
دوم آرمان آتیه درخشان مس آتیمس 9.14
سوم هستی بخش آگاه آگاس 5.94
چهارم آسمان آرمانی سهام آساس 5.32
پنجم سپهر کاریزما کاریس 5.27
ششم بذر امید آفرین بذر 3.64
هفتم تجارت شاخصی کاردان کاردان 3.51
هشتم افق ملت افق ملت 3.22
نهم توسعه اندوخته آینده اطلس 3.09
دهم شاخص سی شرکت بزرگ فیروزه فیروزه 1.70-  
یازدهم امین تدبیرگران فردا الماس 1.75-  

با اینکه بازدهی های صندوق های سهامی در اسفند 98 نسبت به ماه های گذشته کاهش پیدا کرد اما تغییر چندانی در خالص ارزش دارایی های صندوق ها دیده نشد. این مسئله نشان می دهد اکثر سرمایه گذاران همچنان روند بازار سهام را صعودی می دانند و ریسک مدیریت سرمایه در صندوق ها را قبول کرده اند.


رتبه بندی صندوق های سرمایه گذاری بورسی از نوع مختلط

صندوق های مختلط همانند ماه های گذشته عملکردی مابین صندوق های درآمد ثابت و سهامی کسب کردند.

صندوق ثروت آفرین پارسیان با ثبت بازدهی 8.74% در صدر برترین صندوق مختلط قابل معامله در بورس ایستاد. این صندوق در ماه گذشته نیز از نظر بازدهی بهترین عملکرد را داشت.

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری مختلط قابل معامله در بورس در اسفند ماه 98 به شرح زیر است:

رتبه بندی صندوق های سرمایه گذاری بورسی از نوع مختلط

همانطور که در جدول بالا مشاهده می شود، بازدهی صندوق های مختلط اختلاف معناداری با هم پیدا کرده است. مدیریت صندوق های سرمایه گذاری در زمان ریزش بازار بورس و کاهش میزان بازدهی ها در عملکرد آنها منعکس می‌شود.

رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی ماه (اسفند 98)
اول ثروت آفرین پارسیان ثروتم 8.74
دوم آرمان سپهر آشنا آسام 1.89
سوم سپهر اندیشه نوین صنوین -1.69  

رتبه بندی صندوق های سرمایه گذاری بورسی از نوع مبتنی بر طلا

صندوق های طلا زیر مجموعه بورس کالا قرار می گیرند. در کشور تنها چهار صندوق طلا فعالیت می کند که هر چهار تای آن در بورس قابل معامله می باشند.

عملکرد صندوق های سرمایه گذاری طلا در اسفند ماه 98 به شرح زیر است:

رتبه بندی صندوق های سرمایه گذاری بورسی از نوع مبتنی بر طلا

بعد از افت قیمت طلا در بهمن ماه 98 بار دیگر تقاضا برای طلای زرد افزایش یافت. بازدهی صندوق های سرمایه گذاری طلا در اسفند ماه 98 تقریبا دو برابر ماه گذشته بود.

رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی ماه (اسفند 98)
اول پشتوانه طلای لوتوس طلا 13.34
دوم  در اوراق بهادار مبتني بر سکه طلاي مفيد عیار 13.32
سوم در اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای کیان گوهر 13.29
چهارم پشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیان زر 11.95
بیشتر بخوانید
10 صندوق سرمایه گذاری برتر در اسفند 98
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

بهترین صندوق های سرمایه گذاری ETF در بهمن ماه 98 معرفی شدند. صندوق های سرمایه گذاری “با درآمد ثابت تصمیم“،  “هستی بخش آگاه“، “ثروت آفرین پارسیان” و ” طلای کیان” به ترتیب در انواع صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت، سهامی، مختلط و مبتنی بر طلا؛ بالاترین بازدهی ماهانه (بهمن ماه 98) را داشتند.

بازار بورس، همچنان مثبت در بهمن 98

بازار سرمایه در بهمن ماه 98 عملکرد مثبت خود را ادامه داد و شاخص کل بورس 17 درصد رشد کرد. در حالی که ورود شاخص کل به کانال 400 هزار واحدی برای برخی از سرمایه گذاران هراس انگیز بود، شاخص کل بورس در پایان معاملات بهمن ماه 98 در پله 478 هزار واحدی ایستاد تا رشد فزاینده  خود را در دستور کار داشته باشد.

حجم نقدینگی وارد شده در بازار سرمایه در افزایش ارزش خالص دارایی های صندوق های سرمایه گذاری نیز موثر بود به طوری که بیش از 90 درصد از صندوق های بورسی در بهمن ماه 98 نسبت به ماه گذشته، با افزایش دارایی ها رو به رو شدند.

از طرفی برخی از صندوق های سرمایه گذاری غیر بورسی به دلیل پر شدن سقف واحد های سرمایه گذاری حداکثر نقدینگی ممکن را جذب کردند و دیگر قادر به صدور واحد های سرمایه گذاری نبودند.

صندوق های سرمایه گذاری بورسی به دلیل دارا بودن رکن بازارگردان در بازار سرمایه قدرت نقدشوندگی بسیار بالایی دارند و از نظر سادگی در معاملات راحت تر از سایر صندوق ها مورد مبادله قرار می گیرند.

بازدهی صندوق های سرمایه گذاری بورسی در بهمن ماه 98 در مقایسه با ماه گذشته افت داشت اما با این حال دارایی های موجود در این صندوق ها افزایش پیدا کرد. این مسئله می تواند برای ماه های آینده و عملکرد صندوق ها مورد ارزیابی و سنجش کارشناسان قرار بگیرد. صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله موسوم به ETF، صندوق هایی هستند که در بورس و به صورت آنلاین، خرید و فروش می‌شوند.

سیگنال در این گزارش به بررسی عملکرد تمام صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس طی بهمن ماه 98 می پردازد. صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در چهار طبقه اصلی ، شامل صندوق‌های با درآمد ثابت، صندوق های سهامی، صندوق های مختلط، و صندوق های طلا تقسیم بندی شده اند و از نظر درصد بازدهی ماهانه (بهمن 98) در جداول جداگانه قرار داده شده اند.

بیشتر بخوانید
انواع صندوق های سرمایه گذاری در ایران کدامند؟

لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله درآمد ثابت در بهمن ماه 98

صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت در دنیا به دلیل ترس ناشی از ویروس کرونا در حدود 370 میلیارد دلار دارایی در هفته های اخیر جذب کرده است. این امر موجب شده است قیمت شرکت ها و سهام بورس های مختلف کاهش پیدا کند چراکه مردم به سمت دارایی امن و کم ریسک رفته اند. در ایران نیز در بهمن ماه 98 اغلب صندوق های درآمد ثابت با افزایش خالص ارزش دارایی مواجه شدند.

لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله درآمد ثابت در بهمن ماه 98

صندوق با درآمد ثابت تصمیم در بهمن ماه 98 توانست با کسب بازدهی 3.76 درصدی در صدر جدول برترین های درآمد ثابت بایستد.

رتبه نام صندوق نماد بورسی درصد بازدهی ماه (بهمن 98) خالص ارزش دارایی (ریال)
اولبا درآمد ثابت تصمیمتصمیم3.764,385,191M
دومپارند پایدار سپهرپارند2.9730,968,792M
سومارمغان ایرانیانارمغان2.88208,712M
چهارمبا درآمد ثابت کیانکیان2.656,060,587M
پنجمبا درآمد ثابت کمندکمند2.6120,102,777M
ششمسپهر خبرگان نفتسخند2.47645,876M
هفتمآرمان آتی کوثرآکورد2.266,121,420M
هشتمگنجینه آینده روشنصایند2.10400,198M
نهماندیشه ورزان صبا تامیناوصتا2.044,841,924M
دهماعتماد آفرین پارسیاناعتماد1.9613,110,062M
یازدهممشترک آسمان امیدآسامید1.913,326,987M
دوازدهممعیاردمعیار1.851,018,344M
سیزدهمدارا الگوریتمدارا1.841,319,366M
چهاردهمامین یکم فرداامین یکم1.6716,496,476M
پانزدهمپاداش سهامداری توسعه یکمسپاس1.615,049,668M
شانزدهمفیروزه آسیافیروزا1.311,623,512M

قابل ذکر است بعضی از صندوق های درآمد ثابت به صورت منظم سود تقسیم می کنند. برای اطلاع بیشتر به صفحه صندوق های سرمایه گذاری در سایت سیگنال مراجعه نمایید.

لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله سهامی در بهمن ماه 98

میانگین بازدهی در صندوق های سهامی نسبت به ماه گذشته کمی کاهش یافت. صندوق های سرمایه گذاری بورسی به طور میانگین 13 درصد بازدهی داشتند در حالی که در ماه گذشته این عدد 15 درصد بود.

لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله سهامی در بهمن ماه 98

صندوق هستی بخش آگاه در بهمن ماه 98 توانست با کسب بازدهی 17.27 درصدی در صدر جدول برترین های صندوق های سهامی بایستد.

رتبهنام صندوقنماد بورسی درصد بازدهی ماه (بهمن 98) خالص ارزش دارایی
اولهستی بخش آگاهآگاس17.27941,818M
دومتوسعه اندوخته آیندهاطلس15.161,185,434M
سومآسمان آرمانی سهامآساس14.53399,722M
چهارمسرو سودمند مدبرانسرو14.14290,760M
پنجمسپهر کاریزماکاریس13.671,872,985M
ششمبذر امید آفرینبذر13.43799,580M
هفتمتجارت شاخصی کاردانکاردان12.50659,890M
هشتمشاخص سی شرکت بزرگ فیروزهفیروزه12.38559,648M
نهمآرمان آتیه درخشان مسآتیمس11.65669,269M
دهمامین تدبیرگران فرداالماس11.41484,533M
یازدهمافق ملتافق ملت9.37676,024M

صندوق سپهر کاریزما با در اختیار گرفتن بیش از 187 میلیارد تومان سرمایه با ارزش ترین صندوق سهامی قابل معامله است.

لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله مختلط در بهمن ماه 98

در میان صندوق های سرمایه گذاری مختلط، سه صندوق به صورت قابل معامله در بورس هستند. صندوق های مختلط همانند ماه های گذشته عملکردی مابین صندوق های درآمد ثابت و سهامی کسب کردند. صندوق ثروت آفرین پارسیان با ثبت بازدهی 11.75% در صدر برترین صندوق مختلط قابل معامله در بورس ایستاد.

لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله مختلط در بهمن ماه 98

تمام صندوق های مختلط بورسی در ماه گذشته با افزایش خالص ارزش دارایی همراه شدند و صندوق ثروت آفرین پارسیان با ارزشی بالغ بر 147 میلیارد تومان بزرگترین صندوق مختلط از این نظر است.

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (بهمن 98)خالص ارزش دارایی
اولثروت آفرین پارسیانثروتم11.751,477,658M
دومسپهر اندیشه نوینصنوین7.06610,107M
سومآرمان سپهر آشناآسام6.73182,368M

لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله مبتنی بر طلا در بهمن ماه 98

قیمت ها در بازار سکه و طلا در بهمن ماه 98 گام صعودی خود را ادامه دادند. بورس کالا که صندوق های مبتنی بر طلا در آن معامله می شوند با رشد بی سابقه ای رو به رو شد. صندوق های طلا که بیشترین پرتفوی خود را روی سپرده سکه طلا بانکی بسته اند، در بهمن ماه 98 همگام با افزایش بازدهی در بازار طلا رشد کردند.

در بین چهار صندوق طلا، “صندوق پشتوانه طلای لوتوس” بیشترین خالص ارزش دارایی را دارد. این صندوق که با نماد “طلا” در بورس معامله می شود، بیش از 380 میلیارد تومان ارزش دارد.

لیست بهترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله مبتنی بر طلا در بهمن ماه 98

صندوق طلای کیان  و صندوق طلای مفید در بهمن ماه 98 توانستند با کسب بازدهی 7.26 درصدی عملکرد بهتری از سایر صندوق های طلا داشته باشند.

رتبهنام صندوقنماد بورسیدرصد بازدهی ماه (بهمن 98)خالص ارزش دارایی
اولدر اوراق بهادار مبتنی بر سکه طلای کیانگوهر7.262,718,553M
دومدر اوراق بهادار مبتني بر سکه طلاي مفيدعیار7.261,356,494M
سومپشتوانه سکه طلای زرافشان امید ایرانیانزر6.60605,904M
چهارمپشتوانه طلای لوتوسطلا6.043,869,236M
بیشتر بخوانید
راهنمای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری بصورت گام به گام
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش به معرفی بهترین های و بدترین صندوق های سرمایه گذاری از لحاظ بازدهی، ریسک، خالص ارزش دارایی و قیمت صدور واحدها در دی ماه 98 می پردازیم.

صندوق های سرمایه گذاری راهکاری مطمئن و امن برای ورود به بازار سرمایه

با گذشت یک ماه از آخرین فصل سال 98 شاهد تلاطم های زیادی در بازار معاملات سهام بودیم. اتفاقات پی در پی باعث ایجاد ریسک سیستماتیک منفی شد و بازار سرمایه با اصلاح تاریخی رو به رو شد. اما پس از فروکش کردن التهابات بازار سرمایه مجددا به مدار صعودی خود برگشت. در این اوضاع عملکرد صندوق های سرمایه گذاری را زیر ذره بین قرار داده ایم.

سرمایه گذاری بدون کمک گرفتن از متخصصان حوزه مالی امری خطرناک و غیرمنطقی است. نهادهایی نظیر صندوق های سرمایه گذاری به عنوان مجری سرمایه گذاری از طرف سرمایه گذاران، با مجوز سازمان بورس اوراق بهادار و با تشکیل تیمی از افراد زبده و متخصص سرمایه گذاری حرفه ای را برای عموم مردم آسان کرده اند.

سوالی که پیش می آید این است که مزیت سرمایه گذاری از طریق صندوق ها چیست و آیا سود سرمایه گذاری در صندوق ها بیشتر است یا سرمایه گذاری انفرادی؟

بهترین و بدترین صندوق های سرمایه گذاری در دی ماه 98 کدام بودند؟

در این گزارش قصد داریم مخاطبان گرامی سیگنال را با آمار و عملکرد بهترین و بدترین صندوق های سرمایه گذاری فعال در بازار سرمایه کشور، آشنا کنیم.

در سیگنال با ارائه گزارشات و تحلیل های راهبردی منظم، در تلاشیم تا مفیدترین معیارهایی که در انتخاب صندوق های سرمایه گذاری موثر است را در اختیار علاقه مندان قرار دهیم. برای انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری و خرید واحدهای آن باید چندین فاکتور را در نظر داشته باشید که در مقاله زیر می‌توانید راهنمای گام به گامِ انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری را مشاهده کنید:

بیشتر بخوانید
راهنمای جامع انتخاب بهترین صندوق سرمایه گذاری

لازم به ذکر است؛ صندوق های سرمایه گذاری در سه دسته اصلی، سهامی، درآمد ثابت و مختلط تقسیم بندی شده است.

ترین های صندوق های سرمایه گذاری سهامی در دی ماه 98

لیست بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری سهامی از لحاظ سود، بتای صندوق، قیمت و کل خالص ارزش دارایی‌ها به شرح زیر است:


بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری سهامی


معیارنام صندوقبازدهی دی 98
پربازده ترین صندوق سهامی آهنگ سهام کیان 22.16%
کم بازده ترین صندوق سهامی مشترک خوارزمی 0.08%-

کم ریسک ترین و پر ریسک ترین صندوق سرمایه گذاری سهامی


معیارنام صندوقمیزان ریسک
پر ریسک ترین صندوق سهامی مشترک سینا 0.61
کم ریسک ترین صندوق سهامی مشترک البرز 0.15

ارزان ترین و گران ترین صندوق سرمایه گذاری سهامی (NAV صدور)


معیارنام صندوققیمت صدور هر واحد
ارزان ترین صندوق سهامیسرو سودمند مدبران16,197 ریال
گران ترین صندوق سهامیمشترک آگاه110,809,875 ریال

بالاترین و پایین ترین خالص ارزش دارایی صندوق سرمایه گذاری سهامی


معیارنام صندوقخالص ارزش دارایی
بالاترین خالص ارزش دارایی صندوق سهامی پیشرو 7,375,661 میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش دارایی صندوق سهامی مشترک سبحان 66,784 میلیون ریال

ترین های صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت در دی ماه 98

لیست بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت از لحاظ سود، بتای صندوق، قیمت و کل خالص ارزش دارایی‌ها به شرح زیر است:


بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت


معیارنام صندوقبازدهی دی 98
پربازده ترین صندوق درآمد ثابت مشترک صنعت و معدن 5.46%
کم بازده ترین صندوق درآمد ثابت با درآمد ثابت کوثر یکم 0.58%

کم ریسک ترین و پر ریسک ترین صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت


معیارنام صندوقمیزان ریسک
پر ریسک ترین صندوق درآمد ثابت با درآمد ثابت تصمیم 0.25
کم ریسک ترین صندوق درآمد ثابت آرمان کارآفرین 0.00

ارزان ترین و گران ترین صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت (NAV صدور)


معیارنام صندوققیمت صدور هر واحد
ارزان ترین صندوق درآمد ثابت نامی مفید 10,000 ریال
گران ترین صندوق درآمد ثابت حامی 3,038,630 ریال

بالاترین و پایین ترین خالص ارزش دارایی صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت


معیارنام صندوق خالص ارزش دارایی
بالاترین خالص ارزش دارایی صندوق درآمد ثابت گنجینه زرین شهر 292,099,469 میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش دارایی صندوق درآمد ثابت نیکوکاری دانشگاه تهران 40,407 میلیون ریال

ترین های صندوق های سرمایه گذاری مختلط در دی ماه 98

لیست بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری مختلط از لحاظ سود، بتای صندوق، قیمت و کل خالص ارزش دارایی‌ها به شرح زیر است:


بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری مختلط


معیارنام صندوقبازدهی دی 98
پربازده ترین صندوق مختلط نیکوکاری ایتام برکت 14.40%
کم بازده ترین صندوق مختلط مشترک گنجینه مهر %6.94

کم ریسک ترین و پر ریسک ترین صندوق سرمایه گذاری مختلط


معیارنام صندوقمیزان ریسک
پر ریسک ترین صندوق مختلط کارگزاری بانک تجارت 0.21
کم ریسک ترین صندوق مختلط یکم نیکوکاری آگاه 0.07

ارزان ترین و گران ترین صندوق سرمایه گذاری مختلط (NAV صدور)


معیارنام صندوق قیمت صدور هر واحد
ارزان ترین صندوق مختلطسپهر انديشه نوين39,277 ریال
گران ترین صندوق مختلطکارگزاری بانک تجارت29,995,344 ریال

بالاترین و پایین ترین خالص ارزش دارایی صندوق سرمایه گذاری مختلط


معیارنام صندوقخالص ارزش دارایی
بالاترین خالص ارزش دارایی صندوق مختلتجربه ايرانيان5,897,717 میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش دارایی صندوق مختلطیکم نیکوکاری آگاه41,584 میلیون ریال
بیشتر بخوانید
لیست 10 صندوق سرمایه گذاری برتر در دی ماه 98
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

آخرین ماه فصل پاییز 98 را در حالی پشت سر گذاشتیم که آذر ماه بین ماه های دیگر پاییز برای بازار سرمایه، امید بخش تر و دلگرم کننده تر بود. بدون شک قوی ترین و ضعیف ترین عملکردها می تواند برای سرمایه گذاران به عنوان ملاک مهمی جهت انتخاب محب سرمایه گذاری، حائز اهمیت باشد. به همین دلیل در سیگنال گزارش ماهانه بهترین و بدترین صندوق های سرمایه گذاری را از این منظر مورد بررسی قرار می دهیم.

سرمایه گذاری مطمئن و کم ریسک با صندوق های سرمایه گذاری

سرمایه گذاری بدون شناخت و دانش کافی امر پر ریسکی است. افراد عادی جامعه معمولا فرصت نمی کنند خودشان از سریق یادگیری این علم، اقدام به سرمایه گذاری کنند.

اما آیا می توان با این بهانه فرصت های باالقوه سرمایه گذاری در کشور را از عموم مردم دریغ کرد؟ آیا راهی وجود ندارد که افراد بتوانند با صرف زمان کمتر و دریافت بهینه ترین فرصت های سرمایه گذاری، وارد دنیای سرمایه گذاری شوند و ارزش پول شان را از خطراتی نظیر تورم و گرانی حفظ کنند؟ جواب این سوال را در بخش آموزش صندوق های سرمایه گذاری بیابید.

بهترین و بدترین صندوق های سرمایه گذاری در آذرماه سال 98 کدام بودند؟

در این گزارش قصد داریم مخاطبان گرامی سیگنال را با آمار و عملکرد بهترین و بدترین صندوق های سرمایه گذاری فعال در بازار سرمایه کشور، آشنا کنیم تا مفیدترین معیارهایی که در انتخاب صندوق های سرمایه گذاری موثر است را در اختیار علاقه مندان قرار دهیم.

لازم به ذکر است؛ صندوق های سرمایه گذاری در سه دسته اصلی، سهامی، درآمد ثابت و مختلط تقسیم بندی شده است.

بیشتر بخوانید
10 صندوق سرمایه گذاری برتر در پاییز 98

ترین های صندوق های سرمایه گذاری سهامی در آذرماه 98

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری سهامی از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:


پربازده ترین و کم بازده ترین صندوق سرمایه گذاری سهامی


بهترین صندوق سهامی ارزش کاوان آینده 26.79%
بدترین صندوق سهامی مشترک البرز 4.66%

پر ریسک ترین و کم ریسک ترین صندوق سرمایه گذاری سهامی


پر ریسک ترین صندوق سهامی آوای سهام کیان 1.11
کم ریسک ترین صندوق سهامی مشترک البرز 0.50

ارزان ترین و گران ترین قیمت هر واحد سرمایه گذاری صندوق سهامی (NAV صدور)


ارزان ترین صندوق سهامی سرو سودمند مدبران 14,163 ریال
گران ترین صندوق سهامی مشترک آگاه 97,703,892 ریال

بالاترین و پایین‌ترین ارزش کل دارایی‌های صندوق سهامی


بالاترین خالص ارزش دارایی صندوق سهامی پیشرو 6,004,285 میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش دارایی صندوق سهامی مشترک سبحان 64,142 میلیون ریال

ترین های صندوق های سرمایه گذاری درآمد ثابت در آذرماه 98

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:


پربازده ترین و کم بازده ترین صندوق سرمایه گذاری درآمد ثابت


بهترین صندوق درآمد ثابت صنعت و معدن 7.16%
بدترین صندوق درآمد ثابت اعتماد آفرین پارسیان 0.43%

پر ریسک ترین و کم ریسک ترین صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت


پر ریسک ترین صندوق درآمد ثابت با درآمد ثابت تصمیم 0.86
کم ریسک ترین صندوق درآمد ثابت ارزش آفرین گلرنگ 0.00

ارزان ترین و گران ترین قیمت هر واحد سرمایه گذاری صندوق درآمد ثابت (NAV صدور)


ارزان ترین صندوق درآمد ثابت نامی مفید 10,031ریال
گران ترین صندوق درآمد ثابت حامی 2,999,180 ریال

بالاترین و پایین‌ترین ارزش کل دارایی‌های صندوق درآمد ثابت


بالاترین خالص ارزش دارایی صندوق درآمد ثابت گنجینه زرین شهر 284,122,388 میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش دارایی صندوق درآمد ثابتنیکوکاری دانشگاه تهران35,706 میلیون ریال

ترین های صندوق های سرمایه گذاری مختلط در آذرماه 98

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری مختلط از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:


پربازده ترین و کم بازده ترین صندوق سرمایه گذاری مختلط


بهترین صندوق مختلطتوسعه پست بانک13.00%
بدترین صندوق مختلطمشترک سپهر آتی%5.38

پر ریسک ترین و کم ریسک ترین صندوق سرمایه گذاری مختلط


پر ریسک ترین صندوق مختلطمشترک پارس0.68
کم ریسک ترین صندوق مختلطتجربه ایرانیان0.29

ارزان ترین و گران ترین قیمت هر واحد سرمایه گذاری صندوق مختلط (NAV صدور)


ارزان ترین صندوق مختلطسپهر انديشه نوين36,637 ریال
گران ترین صندوق مختلطکارگزاری بانک تجارت27,571,252 ریال

بالاترین و پایین‌ترین ارزش کل دارایی‌های صندوق مختلط


بالاترین خالص ارزش دارایی صندوق مختلطتجربه ايرانيان5,711,852 میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش دارایی صندوق مختلط یکم نیکوکاری آگاه37,024 میلیون ریال
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.