دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
چهارشنبه
2 مهر 1399

آیا تا بحال اسم صورت های مالی به گوشتان خورده است؟ آیا می دانید چگونه باید یک سهم را ارزش‌گذاری کرد؟ آیا با نسبت P/E آشنایی دارید؟ آیا می دانید چگونه باید بازگشت سرمایه خود را محاسبه کنید؟ اگر پاسخ شما به این سوالات منفی است، پیشنهاد می کنم حتما این مقاله را بخوانید.

انواع روش‌های ارزش گذاری سهام در بازار بورس

در تحلیل‌های بنیادین، معمولا سهم‌ها ارزش گذاری می‌شوند و طبق این ارزش گذاری‌ها اگر قیمت جاری سهم در بازار کمتر از ارزش مد نظر ما باشد، علاقه‌مندی برای خرید آن سهام بیشتر خواهد شد. فرض کنید طبق محاسبه و پیش بینی ما سهمی 1000 تومان ارزش دارد، اما در حال حاضر این سهم در بازار بورس با قیمت 500 تومان در حال خرید و فروش است. پس طبیعتا حالا زمان مناسبی برای خرید این سهم خواهد بود. همین اتفاق ممکن است در حالت عکس رخ داده باشد. مثلا سهمی بیش از 500 تومان ارزش نداشته باشد، اما قیمت آن تا عدد 1000 تومان هم بالا رفته باشد. در این حالت که سهمی بیش از ارزش واقعی و متناسب خود قیمت خورده است.

حالا برای این که بدانیم یک سهم تا چه انداره ارزشمند و سودآور است باید به سراغ روش‌های محاسبه ارزش سهام برویم. ارزش سنجی سهام بر اساس پنج روش مختلف محاسبه می‌شود؛  ارزش دفتری، ارزش بازار، ارزش جایگزینی، جریان نقد آزاد FCF و اساسی‌ترین روش ممکن یعنی P/E. در این بخش به توضیح چگونگی محاسبه P/E خواهیم پرداخت و شما را با کاربردهای ارزنده و با اهمیت آن در شرایط مختلف آشنا خواهیم کرد.

آشنایی با نسبت P/E

به نظر می رسد که قبل از هر چیزی بهتر است با صورت های مالی آشنا شویم. تمام شرکت های فعال در بازار سرمایه، موظفند در دوره های مشخصی (معمولا ۳ ماهه) گزارش هایی از عملکرد خود به سازمان بورس ارايه دهند. این گزارش ها را «صورت های مالی» می نامند و شامل ۴ صورت مالی به نام های ترازنامه، صورت مالی سود و زیان، صورت سود و زیان جامع و صورت جریان وجه نقد است.

در صورت سود و زیان، اطلاعات مربوط به درآمد و هزینه های شرکت ثبت می شود که این هزینه ها می تواند شامل هزینه های عملیاتی، هزینه بهره، هزینه استهلاک، هزینه مالیات و غیره باشد. اگه کل این هزینه ها را از درآمد شرکت کم کنیم، سود خالص شرکت بدست می آید. با تقسیم این سود بر تعداد کل سهام عادی شرکت،  سود به ازای هر سهم یا EPS بدست می آید. اطلاعات بیشتر در مورد انواع EPS و سود نقدی سهم را در اینجا بخوانید. حال که با EPS و صورت های مالی آشنا شدید، بهتر است به نسبت P/E بپردازیم. نسبت P/E که نسبت قیمت به سود هر سهم نیز نامیده می شود، از قدیمی ترین و پرکاربرد ترین نسبت های مالی در بحث ارزشگذاری سهم است. در این نسبت از قیمت فعلی سهم و درآمد هر سهم به صورت زیر استفاده می شود.

آشنایی با نسبت P/E

اگرچه در محاسبه نسبت P/E معمولا از سود تحقق یافته استفاده می شود، اما گاهی ممکن است تحلیلگران از سود پیش بینی شده هم استفاده کنند. در این صورت باید توجه داشت چون مقدار سود تخمین زده شده است و عدد دقیقی نیست، مقدار P/E نیز دقیق نخواهد بود.

P/E چیست و چطور محاسبه می‌شود؟

P حرف ابتدایی واژه Price به معنای قیمت و منظور از E، EPS یا همان سود است. در این باب اصطلاح معاملاتی رایجی به وجود آمده که P/E را به غلط و اشتباه با عنوان «نسبت قیمت به درآمد» عنوان می‌کنند، اما در واقع P/E «نسبت قیمت به سود» و یکی از مهم‌ترین نسبت‌های مهم مالی است. برای مشاهده و محاسبه P/E کافی است به سایت سازمان بورس تهران مراجعه کرده و نماد سهام مورد نظر خودتان را جستجو کنید. با باز شدن صفحه جدید، ریز جزئیات اطلاعات سهام آن شرکت به صورت مرتب و طبقه بندی شده روی صفحه مانتیور پدیدار خواهند شد. P/E که در میانه صفحه نمایش داده می‌شود حاصل تقسیم «قیمت پایانی» بر EPS فعلی است. «قیمت پایانی» سهم با عنوان «قیمت روز» یا «قیمت فعلی» هم شناخته می‌شود. اغلب نوسانات موجود در P/E به وضعیت اقتصادی نظیرِ تورم بستگی دارد.

مثال:

فرض کنید برای خرید سهمی 1000 تومان می‌پردازید و طبق EPS وضع شده، سالانه 20% معادل 200 تومان سود به سهم شما تعلق خواهد گرفت. حالا با تقسیم هزینه پرداخت شده اولیه که همان 1000 تومان است، به سودی که هر سال شرکت مربوط به سهم سرمایه‌گذار اضافه خواهد کرد، تعداد سال برگشت پول اصلی را به دست خواهیم آورد؛ که در این مثال P/E برابر با عدد 5 خواهد شد. یعنی 5 سال طول می‌کشد تا 1000 تومانی که از طریق شرکت مربوطه وارد بورس کرده‌اید، دو برابر شود. البته این نکته را هم یادآور شویم که امکان تغییر P/E با کم و زیاد شدن سوددهی شرکت یا همان EPS کم و زیاد خواهد شد. معمولا شرکت‌ها هر سه ماه یک بار اطلاعات جدید و مربوط به EPS را در اختیار عموم قرار می‌دهند و P/E را به روز می‌کنند. در عکس زیر نمونه‌ای از P/E یک سهم را مشاهده می‌کنید.

تعریف دیگری از نسبت P/E

از لحاظ نظری P/E این‌طور تعریف می‌شود که سرمایه‌گذاران حاضر هستند چه مبلغی را بابت هر ریال از سود یک شرکت پرداخت کنند. به عنوان نمونه اگر P/E یک سهم برابر با عدد 10 باشد، این معنا را خواهد داشت که سرمایه‌گذار حاضر است در قبال دریافت هر ریال سود از آن سهام، 10 ریال پرداخت کند. توجه داشته باشید که P/E  نسبت به قیمت بازار شاخص بهتری برای ارزش گذاری است اما بدون در نظر گرفتن دیگر نرخ‌های رشد صنعت، صحبت از P/E معنای چندانی پیدا نخواهد کرد.

منظور از نسبت P/E منفی و P/E گروه چیست؟

در نمودارهای سایت سازمان بازار بورس تهران، P/E های منفی زیادی به چشم می‌خورند؛ اما معنا و مفهوم P/E منفی چیست؟ منفی شدن نماد P/E نمایانگر زیان‌ده بودن سهام آن شرکت است. علاوه بر P/E  اختصاصی نماد هر شرکت، یک P/E  گروه هم وجود دارد. با ورود به سایت www.tsetmc.com  و باز کردن قسمت «دیدبان بازار» گروه بندی نمادها را مشاهده خواهید کرد. هر نماد در زیرمجموعه گروه خاص خود قرار گرفته است. مثلا «های وب»، «اپرداز» و «اوان» سه نماد هم گروه با یکدیگر و زیر گروه «اطلاعات و ارتباطات» هستند. در عکس زیر نمونه‌ای از P/E منفی را مشاهده می‌کنید.

نسبت P/E منفی

P/E  گروه، میانگین گرفته شده از P/E های زیر مجموعه نمادهای گروه است. P/E هر نماد را می‌توانید با P/Eهای دیگری که با یکدیگر در یک گروه قرار دارند مقایسه کنید، اما هرگز P/E یک نماد از یک گروه را با P/E نمادی از گروه دیگر مقایسه نکنید. در عکس بالا در کنار P/E منفی می‌توانید P/E گروه را مشاهده کنید.

مثال:

P/E سهام نماد بیمه آسیا حدودا عدد 50 است؛ حالا اگر نماد دیگری در همین گروه P/E بسیار بالاتری داشته باشد، برای این اتفاق چند تعبیر وجود خواهد داشت. اول این‌که قیمت آن نماد حباب دارد و امکان دوم این است که، به دلیل طرح‌هایی که دارد، انتظار بازار از او خیلی بالا رفته است. در این شرایط دو حالت پیش خواهد آمد؛ یا به زودی قیمت پایین کشیده خواهد شد یا سودآوری شرکت که همان EPS است بالا خواهد رفت. یک سرمایه‌گذار باید بتواند با پیگیری اخبار و تحلیل‌های شرکت پیش بینی کند که آیا این شرکت قدرت افزایش EPS را خواهد داشت یا به زودی با افت قیمت رو به رو خواهد شد.

P/E چه مقدار باشد تا اقدام به خرید و فروش سهام کنیم؟

نسبت P/E هر سهم در واقع انتظار سرمایه‌گذار از چشم انداز آینده آن شرکت، برای رشد و توسعه است. علاوه بر این P/E می‌تواند نشان دهنده سطح ریسک شرکت نیز باشد. معمولا نسبت P/E نشان دهنده نظر سرمایه‌گذاران درباره آن شرکت است و عموما این عدد برای شرکت‌هایی که رو به رشد هستند، مقدار بالاتری خواهد داشت. در واقع هر چه نسبت P/E بالاتر باشد، میزان خوش بینی بازار به آن شرکت بالاتر خواهد بود. در این حالت باور پایه بر این است که شرکت توانایی رشد سود یا افزایش قیمت سهام را دارد. با همین استدلال شرکت‌هایی که بازار دید مثبتی نسبت به آن‌ها ندارد، معمولا از نسبت P/E پایین‌تری برخوردار هستند؛ چرا که بازار نسبت به رشد و سودآوری یا افزایش قیمت سهام آن‌ها خوش بین نیست.

چگونگی ارزش گذاری سهام با نسبت P/E

همان‌طور که در ابتدای مطلب گفتیم مهم‌ترین کاربرد P/E ، ارزش گذاری سهام است. فرض کنید طبق تحلیل و ارزیابی‌هایی که انجام داده‌اید، متوجه شده‌اید EPS یک سهام از عدد A به B در حال تغییر است. حالا فرض کنید که این پیش بینی درست باشد؛ در مرحله بعد باید حساب کنید که قیمت این سهام، در صورتی که به اندازه B سود کند، چقدر خواهد شد؟ این جا، درست همان نقطه‌ای است که P/E وارد عمل خواهد شد. P/E را در EPS ضرب کنید. عدد جدیدی که از حاصل ضرب EPS و P/E حاصل خواهد آمد، قیمت جدید سهام را به شما نشان می‌دهد. اگر این قیمت جدید بالاتر از قیمت فعلی سهام در بازار باشد، یعنی سهام مورد نظر توانایی و پتانسیل رشد را خواهد داشت و خوب است که برای خرید آن اقدام کنید. مراقب باشید که در طی محاسبات اشتباهی رخ ندهد که رسیدن به عدد اشتباهی، شما را به اقدام و تصمیم اشتباه و زیان باری هدایت خواهد کرد.

سخن آخر

همانطور که می دانید تجزیه و تحلیل سهام کار ساده ای نیست و برای خرید یا فروش سهام باید علاوه بر بررسی شرایط بازار و مطالعه تحلیل های بنیادی، ارزش سهم را با روش های متفاوتی بررسی و سپس اقدام به معامله کرد. نسبت P/E یکی از روش های بررسی ارزش سهم است اما تمام آن نیست. اگر سرمایه گذاری تنها با اتکا بر این نسبت معامله کند، عملی غیر حرفه ای را مرتکب شده است و ممکن است روند سهام مطابق با انتظارات وی پیش نرود. در واقع نسبت P/E  اگر چه مهم است اما حرف آخر را نمی زند و باید در کنار روش های دیگر تحلیل سهم از آن استفاده شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش برخی نمادهایی که حجم نسبتا بالایی در مقایسه با میانگین 30 روز گذشته معامله شده اند، قدرت خریدار به فروشنده حقیقی یا سرانه خرید هر کد حقیقی بالاست و تحرکاتی در تابلوی معاملاتی آنها مشاهده شده است، معرفی می شود و شما می توانید این نمادها را بررسی کنید.

نمادهای معرفی شده به هیچ وجه سیگنال خرید و فروش نیست و صرفا برای بررسی بیشتر ارایه شده است.

مسئولیت هر گونه خرید و فروش با خود شماست. می توانید گزارش بازار سهام و سایر حجم های مشکوک را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.

ردیفنمادمقایسه با میانگین حجم 30 روزقدرت خریدار به فروشنده حقیقی
1شبصیر2.483.08
2اپرداز4.141.29

1. شبصیر : تولیدات پتروشیمی قائد بصیر با نماد شبصیر در بازار دوم فرابورس و گروه محصولات شیمیایی قرار دارد. این سهم در فروردین امسال هم جزو سهام برگزیده بود. بعد عبور از 6 هزار تومان، امروز حجم نسبتا بالایی در آن معامله شد. هرکد حقیقی در این نماد به صورت میانگین بیشتر از 80 میلیون تومان خرید کرد. در این تحلیل از میانگین متحرک نمایی 20 روزه نیز استفاده شده است که قیمت بالای آن در حال معامله است.

2 سهم برگزیده بازار سرمایه (سه شنبه 16 اردیبهشت ماه 99)
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

2. اپرداز : آتیه داده پرداز با نماد اپرداز، در بازار فرابورس و گروه اطلاعات و ارتباطات قرار دارد. با نزدیک شدن به خط میانی کانال، امروز حجم بالایی در این نماد معامله شد. هر کد حقیقی به صورت میانگین نزدیک به 50 میلیون تومان در این نماد خرید کرد. محدوده 2500 تومان که سقف نمودار تعدیل نشده برای این نماد است، حمایت مهمی برای آن محسوب می شود.

2 سهم برگزیده بازار سرمایه (سه شنبه 16 اردیبهشت ماه 99)
برای مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شرکت دانش بنیان آتیه داده پرداز به عنوان اولین و بزرگترین ارائه دهنده بستر ارسال و دریافت پیام کوتاه در سال 1381 فعالیت خود را آغاز و در مردادماه سال 1395 در بازار دوم فرابورس زیرگروه “اطلاعات و ارتباطات” با نماد “اپرداز” عرضه اولیه شد.

بنابر صورت های مالی 9 ماهه این شرکت، سود خالص به ازای هر سهم 431 ریال می باشد که نسبت به دوره مشابه سال گذشته، 36 درصد افزایش را نشان می دهد. طی معاملات امروز بیش از 4 میلیون برگ سهم به ارزش 59 میلیارد ریال با قیمت پایانی 14673 ریال مورد معامله قرار گرفت.

بررسی تکنیکالی این نماد نشان می دهد که سهم به محدوده مقاومتی 1515 تومان واکنش داشته است و تاکنون توانایی عبور از این سطح را نداشته است. درصورت عبور از این سطح و تثبیت روی آن می تواند با اهداف 1923 تومان و 2592 تومان قابل بررسی باشد. لازم به ذکر است تثبیت روی هر هدف، هدف بعدی را فعال خواهد کرد.

تحلیل تکنیکال نماد اپرداز به همراه نمودار (6 بهمن ماه 1398)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

از طرف دیگر اگر سهم با کاهش قیمت مواجه شود، سطوح 1408 تومان، 1311 تومان و 1233 تومان را می توان به عنوان حمایت های سهم درنظر گرفت.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش برخی نمادهایی که حجم های نسبتا خوبی در مقایسه با 30 روز گذشته معامله شده اند و قدرت خریدار به فروشنده آنها مناسب است و تحرکاتی در تابلوی معاملاتی آنها مشاهده شده است، معرفی می شود و شما می توانید در روزهای آتی به صورت کوتاه مدت این نمادها را بررسی کنید.

ردیف نماد مقایسه با حجم 30 روز قدرت خریدار به فروشنده
1 حریل 2.75 2.54
2 اپرداز 8.96 1.38
3 ثالوند 5.45 2.82

1) حریل : ریل پرداز سیر با نماد حریل در گروه حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات و بازار فرابورس قرار دارد. حریل با حجم های قوی که امروز در این نماد معامله شد توانست سقف قبلی خود در 395 تومان را پرقدرت بشکند.

3 سهم برگزیده بازار سرمایه (سه شنبه 10 دی ماه 98)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

2) اپرداز : آتیه داده پرداز با نماد اپرداز در گروه اطلاعات و ارتباطات بازار فرابورس قرار دارد. مطابق چارت، اپرداز در یک کانال صعودی قرار دارد و بعد از برخورد با خط میانی کانال توانست سقف قبلی خود را با حجم های بالا بشکند.

3 سهم برگزیده بازار سرمایه (سه شنبه 10 دی ماه 98)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

3) ثالوند : سرمایه گذاری مسکن الوند با نماد ثالوند در گروه انبوه سازی، املاک و مستغلات و بازار فرابورس قرار دارد. ثالوند بعد از شکست سقف تاریخی خود در قیمت 550 تومان، حجم سنگینی معامله شد که با تثبیت روی این سقف و تشکیل الگوی کاپ، انتظار داریم بتواند به اندازه ارتفاع این الگو، صعود کند.

3 سهم برگزیده بازار سرمایه (سه شنبه 10 دی ماه 98)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سه شرکت فرابورسی زرین معدن آسیا، کیمیای زنجان گستران و آتیه داده پرداز از پیشنهاد خرید سهام خزانه و شرایط آن خبر دادند و با توقف نماد، آماده بازگشایی برای یکشنبه شدند.

براین اساس، علی اکبر ولی پور نایب رییس هیات مدیره “فزرین” اعلام کرد: موضوع خرید سهام خزانه در جلسه 25 شهریور هیات مدیره مورد بررسی قرار خواهد گرفت .

همچنین رضا منفرد مدیرعامل “کیمیا” اعلام کرد: موضوع خرید سهام خزانه در جلسه 25 شهریور هیات مدیره مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در این میان، امیر جلیلوند مدیرعامل “اپرداز” اعلام کرد: با توجه به پیش‌بینی افزایش درآمد عملیاتی در قالب پروژه های فعلی و آتی، شرکت در نظر دارد با عنایت به تاکید مسئولین سازمان بورس با هدف حمایت و تقویت بازارگردانی سهام نسبت به تخصیص وجوه نقد مازاد جهت خرید سهام خزانه طبق مفاد آیین نامه خرید، نگهداری و عرضه سهام خزانه و دستورالعمل اجرایی مصوب سازمان بورس اقدام کند.

تعداد سهام شرکت یک میلیارد و تعداد سهام مورد نظر جهت خرید 15 میلیون سهم به قیمت قابل معامله در هر روز است. زمانبندی اجرای برنامه خرید تا 6 ماه پس از مجوز صادره سازمان بورس برای 50 هزار تا 500 هزار سهم و مدت زمان نگهداری دو سال از تاریخ مجوز صادره تعیین شده است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت آتیه داده پرداز از قرارداد همکاری با بانک گردشگری در قالب صدور کارت هواداری و اسپانسری برای باشگاه پرسپولیس خبر داد و برای دو روز کاری با توقف نماد روبرو شد.

براین اساس، “اپرداز” اعلام کرد: بانک گردشگری از باشگاه پرسپولیس برای صدور و تخصیص کارت هواداری بانکی جهت باشگاه فرهنگی و ورزشی پرسپولیس حمایت مالی کرده که این قرارداد اثر قابل ملاحظه ای در درآمد عملیاتی شرکت خواهد داشت. مبالغ اسپانسری بصورت اقساط طی 2 فصل آتی لیگ برتر فوتبال از درآمد حاصل صدور کارت هواداری بصورت ماهانه پس از صدور صورتحساب توسط شرکت آتیه داده پرداز تسویه می شود.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

به گزارش بورس نیوز، شرکت کارخانجات مخابراتی ایران از فسخ قرارداد خبر داد.

بر این اساس، این شرکت اعلام کرد، درخصوص دریافت ارجاع سفارش شماره 98/31 شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) با موضوع خرید تجهیزات یدکی هواوی IPBH با ارزش 2، 439، 422 یورو و نظر به توضیحات ارائه شده متاسفانه علیرغم رایزنی‌های انجام شده با کارفرمای مربوطه، شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) که امروز بدست این شرکت رسیده، ارجاع سفارش مذکور لغو و کان لم یکن اعلام شد.

لازم بذکر است، با توجه به عدم انعقاد قرارداد فی مابین این کارخانجات و شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول)، هزینه‌ای در خصوص پروژه مذکور صورت نپذیرفته است..

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

به گزارش بورس نیوز، مدت هاست از کارخانجات تولید خودروهای سنگین بوی خوشی به مشام نمی رسد. زیان انباشته روز به روز بیشتر گلوی تولیدکنندگان را می فشارد و آمارهای تولید و فروش ماهانه نشان میدهد گاهی اوقات، در طول ماه حتی یک مشتری به قلاب خودروسازان گیر نمی کند. آقایان هم دلیل این وضعیت را رکود اقتصادی و قدرت خرید پایین مردم مطرح می کنند. حالا عجیب است که برخی شرکت های حمل و نقلی، اقدام به واردات و پیش فروش خودروهای سنگین دست دوم خارجی کرده و فارغ از رکود و هرچه اتفاق دست و پاگیر است، سود خوبی به جیب می زنند. عجیب تر آنکه صمت می گوید مجوزی برای پیش فروش این خودرو ها صادر نشده است!

 

داغ کردن هسته خسته در تب فروش ها

فردا غول تامین اجتماعی روانه بورس می شود و این عرضه اولیه آنقدر جذاب است که خیلی ها را به این بازار کشانده و متقاضیان دریافت کد بورسی چنان زیاد شده اند در دفاتر پیشخوان دولت، سوزن بیندازید پایین نمی رود. اما بعضی ها از آب گل آلود که هیچ، از آب زلال هم کره می گیرند و این روزها در حال تلاشند تا این عرضه اولیه را زیر سوال ببرند. بهانه شان هم این است که شستا مال غیر است! این حرف ها اساسی ندارد که اگر چنین تفکری داشته باشیم باید بسیاری دیگر از نهادهای دولتی در بازار سرمایه عرضه نمی شد؛ مثلا بانکی ها.

این عرضه اما حواشی دیگری هم داشت؛ سامانه معاملات امروز چنان در تب تند فشار فروش سهامدارانی که امروز می فروختند تا فردا بخرند، داغ کرد که از کار افتاد و معلوم نیست با این وضعیت، فردا چه وضعیتی پیدا می کند. طبق نظرسنجی های بورس نیوز، رفع اختلال سیستم معاملاتی، اولین خواسته فعالان بازار سرمایه از رئیس جدید است و امیدواریم این مشکل هر چه زودتر برطرف شود و سیستم معاملاتی همپای خواسته های بازار سرمایه رشد کند.

 

باز هم مقررات دلال پرور

قندی ها سال های سال است که با یک مشکل بزرگ دست و پنجه نرم می کنند؛ مداخله در قیمت گذاری شکر و چغندرقند!
تولید کنندگان باید شکر خود را با قیمت نازل به دلال بفروشند ‌و اگر چنین نکنند متهم به احتکار می شوند؛ اما شکر ارزان قیمت، به دست کسی نمی رسد و مردم مانده اند و دلالان ! اختلاف قیمت مصوب شکر با قیمت بازار آزاد تقریبا 60 درصد است و این 60 درصد به لطف قیمت گذاری دستوری، به جیب دلالان می رود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

تغییر هیات مدیره

به گزارش بورس نیوز، شرکت سرمایه گذاری گروه صنعتی ملی اعضای هیات مدیره جدید را انتخاب کرد.

براین اساس، این شرکت اعلام کرد، باستناد مصوبۀ مجمع 1398/03/29 و جلسە هیات مدیره 1398/12/28 اسامی اعضای هیات مدیره و نمایندگان آن‌ها و سمت هریک تغییر کرده است.

تغییر هیات مدیره

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

ورود جریان نقدینگی منجر به افزایش تقاضا شد

علیرضا حسین پور در گفت‌و‌گو با بورس‌نیوز اظهار کرد: رشد شاخص بورس در یک سال گذشته نشات گرفته از عوامل مختلفی بوده که شاید مهم‌ترین آن‌ها را بتوان پیش‌بینی چشم‌انداز مثبت این بازار از دید عموم دانست.

وی افزود: باتوجه به این که رشد چشم‌گیری برای بازار‌های موازی نظیر بانک و مسکن در سال‌های آتی نمی‌توان متصور بود ورود جریان نقدینگی به بورس سبب افزایش تقاضا در اکثر نماد‌ها شده و همزمانی این موضوع با بهبود عملکرد شرکت‌ها از لحاظ افزایش مبلغ فروش که تا حدودی از افزایش قیمت ارز تاثیر گرفته نیز بر این رشد تاثیرگذار بود.

قائم مقام مدیرعامل شرکت کارگزاری مبین سرمایه ادامه داد: اطلاع رسانی و فرهنگسازی بیشتر نسبت به سال‌های گذشته در رونق این بازار نیز موثر بود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.