دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
یکشنبه
6 مهر 1399

آیا تا بحال اسم صورت های مالی به گوشتان خورده است؟ آیا می دانید چگونه باید یک سهم را ارزش‌گذاری کرد؟ آیا با نسبت P/E آشنایی دارید؟ آیا می دانید چگونه باید بازگشت سرمایه خود را محاسبه کنید؟ اگر پاسخ شما به این سوالات منفی است، پیشنهاد می کنم حتما این مقاله را بخوانید.

انواع روش‌های ارزش گذاری سهام در بازار بورس

در تحلیل‌های بنیادین، معمولا سهم‌ها ارزش گذاری می‌شوند و طبق این ارزش گذاری‌ها اگر قیمت جاری سهم در بازار کمتر از ارزش مد نظر ما باشد، علاقه‌مندی برای خرید آن سهام بیشتر خواهد شد. فرض کنید طبق محاسبه و پیش بینی ما سهمی 1000 تومان ارزش دارد، اما در حال حاضر این سهم در بازار بورس با قیمت 500 تومان در حال خرید و فروش است. پس طبیعتا حالا زمان مناسبی برای خرید این سهم خواهد بود. همین اتفاق ممکن است در حالت عکس رخ داده باشد. مثلا سهمی بیش از 500 تومان ارزش نداشته باشد، اما قیمت آن تا عدد 1000 تومان هم بالا رفته باشد. در این حالت که سهمی بیش از ارزش واقعی و متناسب خود قیمت خورده است.

حالا برای این که بدانیم یک سهم تا چه انداره ارزشمند و سودآور است باید به سراغ روش‌های محاسبه ارزش سهام برویم. ارزش سنجی سهام بر اساس پنج روش مختلف محاسبه می‌شود؛  ارزش دفتری، ارزش بازار، ارزش جایگزینی، جریان نقد آزاد FCF و اساسی‌ترین روش ممکن یعنی P/E. در این بخش به توضیح چگونگی محاسبه P/E خواهیم پرداخت و شما را با کاربردهای ارزنده و با اهمیت آن در شرایط مختلف آشنا خواهیم کرد.

آشنایی با نسبت P/E

به نظر می رسد که قبل از هر چیزی بهتر است با صورت های مالی آشنا شویم. تمام شرکت های فعال در بازار سرمایه، موظفند در دوره های مشخصی (معمولا ۳ ماهه) گزارش هایی از عملکرد خود به سازمان بورس ارايه دهند. این گزارش ها را «صورت های مالی» می نامند و شامل ۴ صورت مالی به نام های ترازنامه، صورت مالی سود و زیان، صورت سود و زیان جامع و صورت جریان وجه نقد است.

در صورت سود و زیان، اطلاعات مربوط به درآمد و هزینه های شرکت ثبت می شود که این هزینه ها می تواند شامل هزینه های عملیاتی، هزینه بهره، هزینه استهلاک، هزینه مالیات و غیره باشد. اگه کل این هزینه ها را از درآمد شرکت کم کنیم، سود خالص شرکت بدست می آید. با تقسیم این سود بر تعداد کل سهام عادی شرکت،  سود به ازای هر سهم یا EPS بدست می آید. اطلاعات بیشتر در مورد انواع EPS و سود نقدی سهم را در اینجا بخوانید. حال که با EPS و صورت های مالی آشنا شدید، بهتر است به نسبت P/E بپردازیم. نسبت P/E که نسبت قیمت به سود هر سهم نیز نامیده می شود، از قدیمی ترین و پرکاربرد ترین نسبت های مالی در بحث ارزشگذاری سهم است. در این نسبت از قیمت فعلی سهم و درآمد هر سهم به صورت زیر استفاده می شود.

آشنایی با نسبت P/E

اگرچه در محاسبه نسبت P/E معمولا از سود تحقق یافته استفاده می شود، اما گاهی ممکن است تحلیلگران از سود پیش بینی شده هم استفاده کنند. در این صورت باید توجه داشت چون مقدار سود تخمین زده شده است و عدد دقیقی نیست، مقدار P/E نیز دقیق نخواهد بود.

P/E چیست و چطور محاسبه می‌شود؟

P حرف ابتدایی واژه Price به معنای قیمت و منظور از E، EPS یا همان سود است. در این باب اصطلاح معاملاتی رایجی به وجود آمده که P/E را به غلط و اشتباه با عنوان «نسبت قیمت به درآمد» عنوان می‌کنند، اما در واقع P/E «نسبت قیمت به سود» و یکی از مهم‌ترین نسبت‌های مهم مالی است. برای مشاهده و محاسبه P/E کافی است به سایت سازمان بورس تهران مراجعه کرده و نماد سهام مورد نظر خودتان را جستجو کنید. با باز شدن صفحه جدید، ریز جزئیات اطلاعات سهام آن شرکت به صورت مرتب و طبقه بندی شده روی صفحه مانتیور پدیدار خواهند شد. P/E که در میانه صفحه نمایش داده می‌شود حاصل تقسیم «قیمت پایانی» بر EPS فعلی است. «قیمت پایانی» سهم با عنوان «قیمت روز» یا «قیمت فعلی» هم شناخته می‌شود. اغلب نوسانات موجود در P/E به وضعیت اقتصادی نظیرِ تورم بستگی دارد.

مثال:

فرض کنید برای خرید سهمی 1000 تومان می‌پردازید و طبق EPS وضع شده، سالانه 20% معادل 200 تومان سود به سهم شما تعلق خواهد گرفت. حالا با تقسیم هزینه پرداخت شده اولیه که همان 1000 تومان است، به سودی که هر سال شرکت مربوط به سهم سرمایه‌گذار اضافه خواهد کرد، تعداد سال برگشت پول اصلی را به دست خواهیم آورد؛ که در این مثال P/E برابر با عدد 5 خواهد شد. یعنی 5 سال طول می‌کشد تا 1000 تومانی که از طریق شرکت مربوطه وارد بورس کرده‌اید، دو برابر شود. البته این نکته را هم یادآور شویم که امکان تغییر P/E با کم و زیاد شدن سوددهی شرکت یا همان EPS کم و زیاد خواهد شد. معمولا شرکت‌ها هر سه ماه یک بار اطلاعات جدید و مربوط به EPS را در اختیار عموم قرار می‌دهند و P/E را به روز می‌کنند. در عکس زیر نمونه‌ای از P/E یک سهم را مشاهده می‌کنید.

تعریف دیگری از نسبت P/E

از لحاظ نظری P/E این‌طور تعریف می‌شود که سرمایه‌گذاران حاضر هستند چه مبلغی را بابت هر ریال از سود یک شرکت پرداخت کنند. به عنوان نمونه اگر P/E یک سهم برابر با عدد 10 باشد، این معنا را خواهد داشت که سرمایه‌گذار حاضر است در قبال دریافت هر ریال سود از آن سهام، 10 ریال پرداخت کند. توجه داشته باشید که P/E  نسبت به قیمت بازار شاخص بهتری برای ارزش گذاری است اما بدون در نظر گرفتن دیگر نرخ‌های رشد صنعت، صحبت از P/E معنای چندانی پیدا نخواهد کرد.

منظور از نسبت P/E منفی و P/E گروه چیست؟

در نمودارهای سایت سازمان بازار بورس تهران، P/E های منفی زیادی به چشم می‌خورند؛ اما معنا و مفهوم P/E منفی چیست؟ منفی شدن نماد P/E نمایانگر زیان‌ده بودن سهام آن شرکت است. علاوه بر P/E  اختصاصی نماد هر شرکت، یک P/E  گروه هم وجود دارد. با ورود به سایت www.tsetmc.com  و باز کردن قسمت «دیدبان بازار» گروه بندی نمادها را مشاهده خواهید کرد. هر نماد در زیرمجموعه گروه خاص خود قرار گرفته است. مثلا «های وب»، «اپرداز» و «اوان» سه نماد هم گروه با یکدیگر و زیر گروه «اطلاعات و ارتباطات» هستند. در عکس زیر نمونه‌ای از P/E منفی را مشاهده می‌کنید.

نسبت P/E منفی

P/E  گروه، میانگین گرفته شده از P/E های زیر مجموعه نمادهای گروه است. P/E هر نماد را می‌توانید با P/Eهای دیگری که با یکدیگر در یک گروه قرار دارند مقایسه کنید، اما هرگز P/E یک نماد از یک گروه را با P/E نمادی از گروه دیگر مقایسه نکنید. در عکس بالا در کنار P/E منفی می‌توانید P/E گروه را مشاهده کنید.

مثال:

P/E سهام نماد بیمه آسیا حدودا عدد 50 است؛ حالا اگر نماد دیگری در همین گروه P/E بسیار بالاتری داشته باشد، برای این اتفاق چند تعبیر وجود خواهد داشت. اول این‌که قیمت آن نماد حباب دارد و امکان دوم این است که، به دلیل طرح‌هایی که دارد، انتظار بازار از او خیلی بالا رفته است. در این شرایط دو حالت پیش خواهد آمد؛ یا به زودی قیمت پایین کشیده خواهد شد یا سودآوری شرکت که همان EPS است بالا خواهد رفت. یک سرمایه‌گذار باید بتواند با پیگیری اخبار و تحلیل‌های شرکت پیش بینی کند که آیا این شرکت قدرت افزایش EPS را خواهد داشت یا به زودی با افت قیمت رو به رو خواهد شد.

P/E چه مقدار باشد تا اقدام به خرید و فروش سهام کنیم؟

نسبت P/E هر سهم در واقع انتظار سرمایه‌گذار از چشم انداز آینده آن شرکت، برای رشد و توسعه است. علاوه بر این P/E می‌تواند نشان دهنده سطح ریسک شرکت نیز باشد. معمولا نسبت P/E نشان دهنده نظر سرمایه‌گذاران درباره آن شرکت است و عموما این عدد برای شرکت‌هایی که رو به رشد هستند، مقدار بالاتری خواهد داشت. در واقع هر چه نسبت P/E بالاتر باشد، میزان خوش بینی بازار به آن شرکت بالاتر خواهد بود. در این حالت باور پایه بر این است که شرکت توانایی رشد سود یا افزایش قیمت سهام را دارد. با همین استدلال شرکت‌هایی که بازار دید مثبتی نسبت به آن‌ها ندارد، معمولا از نسبت P/E پایین‌تری برخوردار هستند؛ چرا که بازار نسبت به رشد و سودآوری یا افزایش قیمت سهام آن‌ها خوش بین نیست.

چگونگی ارزش گذاری سهام با نسبت P/E

همان‌طور که در ابتدای مطلب گفتیم مهم‌ترین کاربرد P/E ، ارزش گذاری سهام است. فرض کنید طبق تحلیل و ارزیابی‌هایی که انجام داده‌اید، متوجه شده‌اید EPS یک سهام از عدد A به B در حال تغییر است. حالا فرض کنید که این پیش بینی درست باشد؛ در مرحله بعد باید حساب کنید که قیمت این سهام، در صورتی که به اندازه B سود کند، چقدر خواهد شد؟ این جا، درست همان نقطه‌ای است که P/E وارد عمل خواهد شد. P/E را در EPS ضرب کنید. عدد جدیدی که از حاصل ضرب EPS و P/E حاصل خواهد آمد، قیمت جدید سهام را به شما نشان می‌دهد. اگر این قیمت جدید بالاتر از قیمت فعلی سهام در بازار باشد، یعنی سهام مورد نظر توانایی و پتانسیل رشد را خواهد داشت و خوب است که برای خرید آن اقدام کنید. مراقب باشید که در طی محاسبات اشتباهی رخ ندهد که رسیدن به عدد اشتباهی، شما را به اقدام و تصمیم اشتباه و زیان باری هدایت خواهد کرد.

سخن آخر

همانطور که می دانید تجزیه و تحلیل سهام کار ساده ای نیست و برای خرید یا فروش سهام باید علاوه بر بررسی شرایط بازار و مطالعه تحلیل های بنیادی، ارزش سهم را با روش های متفاوتی بررسی و سپس اقدام به معامله کرد. نسبت P/E یکی از روش های بررسی ارزش سهم است اما تمام آن نیست. اگر سرمایه گذاری تنها با اتکا بر این نسبت معامله کند، عملی غیر حرفه ای را مرتکب شده است و ممکن است روند سهام مطابق با انتظارات وی پیش نرود. در واقع نسبت P/E  اگر چه مهم است اما حرف آخر را نمی زند و باید در کنار روش های دیگر تحلیل سهم از آن استفاده شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

شرکت مبین وان کیش در بازار فرابورس ایران در گروه “اطلاعات و ارتباطات” قرار گرفته است. تعداد 10 میلیون از سهام این شرکت معادل 10 درصد از کل سهام شرکت در تاریخ 1396/05/18 برای اولین بار در قیمت 3470 ریال برای اولین بار به عموم عرضه شد.

در اواخر خرداد ماه سال قبل، مصوبه افزایش سرمایه 100 درصدی شرکت از محل آورده نقدی و مطالبات سهامداران به مبلغ 100 میلیارد ریال به تصویب رسید و در 16 بهمن 1398 در اداره ثبت شرکت ها صورت پذیرفته است.

32.78 درصد از کل سهام شرکت در اختیار شرکت گسترش الکترونیک مبین ایران به عنوان سهامدار عمده این شرکت است و 7.15 درصد نیز متعلق به شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات راهبرد می باشد.

در معاملات امروز بیش از 2.8 میلیون برگ سهم به ارزش 217 میلیارد ریال با قیمت پایانی 76150 ریال (2.65%+) داد و ستد شد و سهم با صف خرید به کار خود در قیمت 77891 ریال به پایان رساند.

ورود پول حقیقی به سهم در بازار امروز حدود 1.46 میلیارد تومان بوده که سهم خرید هر حقیقی حدود 20 میلیون تومان و هر حقیقی نیز حدود 23 میلیون تومان (از نظر ارزش ریالی) سهم فروخته است.

از دید تکنیکالی این سهم درون یک گروه از کانال های موازی در حال نوسان است که در معاملات 8 تیرماه سال جاری سهم نتوانست از کانال سطح دوم خود عبور کند و با اصلاح روبرو شد و از قیمت حوالی 10000 تومان تا محدوده 7000 تومان (همتراز با سقف کانال قبلی شکسته شده) با افت قیمت مواجه شد. به نظر می رسد در صورت ادامه تقاضا برای خرید سهم، مقاومت های پیش روی سهم 8300 تومان، 10000 تومان و در صورت عبور و تثبیت روی این قیمت، 12000 تومان و 15600 تومان را می توان به عنوان اهداف بعدی سهم در نظر گرفت.

از طرف دیگر اگر سهم از ناحیه کنونی با افزایش عرضه ها روند نزولی به خود بگیرد، اولین حمایت آن را می توان بازه سقف کانال صعودی شکسته شده قبلی و 7150 تومان و 6200 تومان در نظر گرفت.

تحلیل‌های ارائه شده نظر کارشناسان تیم سیگنال بوده و نباید مبنای خرید و فروش قرار گیرد. مسئولیت هرگونه استفاده از داده‌های موجود، بر عهده کاربران محترم می‌باشد. جهت مشاهده و رصد تحلیل های انجام شده در ساعت بازار می توانید کانال Signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) را دنبال کنید.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

بازار امروز با 205 نماد در وضعیت خرید و تنها نماد 5 نماد در وضعیت صف فروش کار خود را آغاز نمود. شروع بازار با افزایش تقاضا همراه بود و رفته رفته بر شدت تقاضا ها افزوده می شد. در پایان بازار با 292 نماد در وضعیت صف خرید و تنها 5 نماد در وضعیت فروش به کار خود پایان داد.

شاید بتوان انتظارات به افزایش نرخ دلار را تنها دلیل رشد بازار این روزها دانست. تایید این دلیل را می توان در ارزش معاملات و معاملات در درصد ها مثبت اکثر نماد های موجود در بازار مشاهده نمود. جریان نقدینگی موجود در بازار در صورت هدایت در مسیر درست هم به تامین مالی و سلامت اقتصاد کشور کمک می نماید و هم از حباب بازار سهام جلوگیری می نماید.

شاخص بورس تهران امروز با افزایش 14778 واحدی عدد 518 هزار را نمایش داد. شاخص هم وزن نیز با افزایش 4710 واحدی به عدد 170 هزار واحد رسید. همچنین امروز با دست به دست شدن 8 میلیارد و 160 میلیون سهم طی 863 هزار داد و ستد، ارزش معاملات به بیش از 5291 میلیارد تومان رسید. بنابراین شاخص کل بورس تهران، افزایش 2.93 درصدی را نسبت به معاملات روز قبل تجربه نمود.

ارزش معاملات بازار نقدی بورس در پایان معاملات امروز به 5291 میلیارد تومان و در فرابورس 2629 میلیارد تومان رسید که در این معاملات نماد های فارس ( 3434 واحد)، فولاد (تاثیر 1096 واحد) و کگل (تاثیر 538 واحد) به ترتیب بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بازار بورس و نماد میدکو (تاثیر 14 واحد) و مارون (تاثیر14 واحد ) بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس گذاشتند. همچنین نماد های پارس (تاثیر 363 واحد)، وغدیر (تاثیر 132 واحد) و شتران (تاثیر 95 واحد) بیشترین تاثیر منفی را بر بازار بورس داشتند. لازم بالذکر است از 5291 میلیارد تومان ارزش معاملات بازار بورس، 557 میلیارد تومان از ارزش معاملات مربوط به معاملات صندوق ها و بلوک بوده است لذا ارزش خالص معاملات برابر 4734 میلیارد تومان می باشد. همچنین از 2629 میلیارد تومان ارزش معاملات فرابورس، 515 میلیارد تومان مربوط به معاملات اوراق اخزا و صندوق ها بوده است. فلذا خالص ارزش معاملات فرابورس برابر 2114 میلیارد تومان می باشد.

در پایان معاملات امروز از 634 نماد پذیرفته شده در بازار سرمایه، 292 نماد در وضعیت صف خرید قرار گرفته بودند و تنها 5  نماد در وضعیت صف فروش قرار داشتند.

بیشترین فروش حقوقی مربوط به ملت ( 82  درصد) و فارس (62 درصد) می باشد. همچنین بیشترین خرید حقوقی مربوط به وپارس ( 44درصد) و دی (25درصد) می باشد.

همچنین گروه فلزات اساسی و خودرو به ترتیب با ارزش معاملات 5534 و 4799 میلیارد تومان، برترین ها در بین صنایع بودند.

بیشترین ارزش معاملات بازار سرمایه

نام سهام حجم معاملات (میلیون) ارزش معاملات (میلیارد) قیمت پایانی (ریال) قیمت آخرین معامله (ریال)
فولاد 371 1749 4703 4737
شتران 156 1354 8633 8761
وبملت 165 1325 7988 8056
ذوب 376 1144 3039 3050
دزهراوی 65 1135 17426 17627

بلوک های مهم صورت گرفته در معاملات امروز

نام سهم حجم معاملات (میلیون) ارزش معاملات (میلیارد) قیمت معامله بلوک (ریال) قیمت اخرین معامله (ریال)
خگستر 2 110 1771 16100 16776
فخوز 2 67.3 972 14448 15170
تنوین 2 129 709 5450 5241
شغدیر 2 12.9 296.7 23000 23945
اوان 2 9.5 353 37186 39045
دی 2 50 207 4150 4246
اتکای 2 32 141 4417 4417
وتجارت 2 273 190 695 695
وغدیر 2 52.8 272 5150 5266

بیشترین درصد افزایش

نام سهام درصد افزایش نسبت به روز معاملاتی قبل ارزش معاملات (میلیارد)   قیمت پایانی (ریال)   قیمت آخرین معامله (ریال)  
وسرمد 15.34 9 6787 6723
ثتوسا 12.93 51 17611 17751
فارس 12.05 489 8055 8050
ثتران 10.23 15 7973 7954
وپارس 10.22 430 4987 5046
فلوله 10.15 187 21116 21480
وبصادر 10.08 576 730 732

وسرمد: بازگشایی پس از برنده شدن در مناقصه خدمات بیمه ای درمان تکمیلی.

ثتوسا: بازگشایی پس از افشای اطلاعات با اهمیت الف در مورد فروش سرقفلی به مساحت 21.3.

فارس: بازگشایی پس از مجمع عمومی فوق العاده مبنی بر تصویب افزایش سرمایه.

ثتران: بازگشایی پس از افشای اطلاعات با اهمیت در مرود عقد قرارداد پروژه مجتمع سپهر.

وپارس: بازگشایی پس از افشای اطلاعات با اهمیت در مورد فروش گروه داده پردازی بانک پارسیان.

فلوله: بازگشایی پس از افشای اطلاعات با اهمیت ب در مورد افزایش سرمایه 300 درصدی.

وبصادر: بازگشایی پس از برگزاری مجمع عمومی عادی فوق العاده مبنی بر انتخاب اعضای هیئت مدیره.

اخبار منتخب بازار سرمایه و کدال

 1. بر اساس جدید ترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت ومعدن، تولید لوازم خانگی به جز تلویزیون در 10 ماه ه امسال رشد نسبتا خوبی داشته، به طوری که بعد از سموم دفع آفات نباتی، ماشین لباسشویی بیشترین افزایش تولید را در بین کالاهای منتخب صنعتی به خود اختصاص داده است.
 2. شرکت آ.س. پ از قرار داد مدیریت فنی، اجرایی و مالی باقیمانده عملیات ساختمانی برج های 4 و5 پروژه مجتمع مسکونی رویای کیش خبر داد.
 3. شرکت کارخانه های تولیدی وصنعتی ثابت خراسان از تصمیم هیئت مدیره برای افزایش سرمایه سرمایه شرکت از محل تجدید ارزیابی ها خبرداد.
 4. شرکت لیزینگ رایان سایپا(ولساپا) از انعقاد توافق فیمابین این شرکت با سایپا در ارتباط با تعیین نرخ سود مشارکت خبر داد. لذا درآمدهای عملیاتی شرکت برای سال 1398 از 688 میلیارد تومان به مبلغ 719 میلیارد تومان تغییر خواهد یافت.
 5. بانک پارسیان(وپارس) از فروش سهام خود در شرکت گروه داده پردازی بانک پارسیان از طریق مزایده خبر داد.
 6. بانک گردشگری از عدم حصول نتیجه از برگزاری مزایده فروش بخشی از سرمایه گذاری ها خبر داد.
 7. بانک سینا(وسینا) از مزایده فروش صد درصد سهام خود در شرکت توسعه سینا در 17 اسفنذ ماه 98 خبر داد.
 8. شرکت باما(کاما) از واگذاری 8.25 درصد از شرکت ذوب و روی اصفهان به مبلغ 153 میلیارد تومان خبر داد.
 9. شرکت آهن و فولاد ارفع افزایش سرمایه 50 درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی را در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسانید.
 10. شرکت قند هگمتان(قهکمت) افزایش سرمایه 50 درصدی از محل سود انباشته را در مرجه ثبت شرکت ها به ثبت رسانید.
 11. شرکت مالبیل سایپا(خلبیل) از افزایش بیش از 10 درصدی نرخ فروش محصولات چدنی ارسالی به شرکت مگا موتور خبرداد.
 12. بیشترین بازده تا سررسید مربوط به اخزا 715 با سررسید 24 مرداد 1399 و بازده 21 درصد می باشد.
 13. 29/25 درصد از سهام شرکت فولاد کاویان به قیمت هر سهم 312 تومان در تاریخ 30 دی ماه عرضه شده بود، پس از احراز شرایط معامله قطعی گردید.
می توانید گزارش بازار سهام را هر روز در کانال سیگنال به آدرس signal_tahlil (تحلیل با سیگنال) مشاهده کنید.
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

در این گزارش برخی نمادهایی که حجم های قابل توجهی در مقایسه با 30 روز گذشته خورده اند و قدرت خریدار به فروشنده آنها مناسب است، معرفی می شود و شما می توانید در روزهای آتی به صورت کوتاه مدت این نمادها را بررسی کنید.

ردیف نماد مقایسه با حجم 30 روز قدرت خریدار به فروشنده
1 آپ 2.58 2.34
2 اوان 2.51 1.04
3 بجهرم 1.35 1.04
4 بزاگرس 2.13 1.59

1) آپ : آسان پرداخت پرشین با نماد آپ در گروه رایانه و فعالیت های وابسته و بازار دوم بورس قرار دارد. با حجم های سنگینی که در چند روز اخیر معامله شده، به نظر می رسد بتواند از اصلاح مثلث خارج شود و سقف تاریخی خود در 1750 تومان را بزند. با این حال حمایت 1500 تومان نیز برای این نماد بسیار مهم است که در صورت کاهش قیمت از این ناحیه، می تواند مانع اصلاح بیشتر این نماد شود.

4 سهم مورد توجه بازار سرمایه (شنبه 7 دی ماه 98)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

2) اوان : مبین وان کیش با نماد اوان در گروه اطلاعات و ارتباطات و بازار دوم بورس قرار دارد. مطابق چارت، بعد از برخورد به کف کانال واکنش نشان داد و مقاومت مهم 3370 تومان را پیش رو دارد. منطقه 2900 تومان هم که با باکس سبز رنگ مشخص شده است، حمایت مهمی برای این نماد محسوب می شود.

4 سهم مورد توجه بازار سرمایه (شنبه 7 دی ماه 98)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

3) بجهرم : توسعه مولد نیروگاهی جهرم با نماد بجهرم در گروه عرضه برق و گاز قرار دارد و به تازگی هم عرضه اولیه شده است. این نماد در یک کانال صعودی قرار دارد و به نظر بتواند با توجه به وضعیت خوب تابلو، روند صعودی خود را ادامه دهد. قیمت 260 تومان برای این نماد حمایت مهمی محسوب می شود.

4 سهم مورد توجه بازار سرمایه (شنبه 7 دی ماه 98)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید

4) بزاگرس : نیروگاه زاگرس کوثر با نماد بزاگرس در گروه عرضه برق، گاز و بخار قرار و بازار دوم فرابورس قرار دارد. بزاگرس بعد از شکست سقف قبلی خود در محدوده 740 تومان، به این ناحیه مهم پولبک زد و امروز نیز حجم های خوبی در این نماد معامله شد.

4 سهم مورد توجه بازار سرمایه (شنبه 7 دی ماه 98)
جهت مشاهده نمودار با کیفیت بالا اینجا کلیک کنید
برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، شرکت مبین وان کیش از انعقاد قرارداد جهت فروش شارژ تلفن همراه و بسته های اینترنتی خبر داد و با پیش بینی دستیابی به حداقل سود خالص 146 میلیون تومانی پس از توقف نماد، آماده بازگشایی شد.

براین اساس، “اوان” اعلام کرد: این شرکت در راستای سبد درآمدی متنوع اقدام به انعقاد قرارداد با شرکت پیشگامان موج تلفن همراه جهت فروش شارژ تلفن همراه و بسته های اینترنتی از طریق اپلیکیشن نام آشنای تقویم اذان گوی باد صبا کرده است .

شرکت پیشگامان موج تلفن همراه نسبت به پوشش کف درآمدی روزانه 20 میلیون تومان از طریق اپلیکیشن تقویم اذان گوی باد صبا را تضمین می کند لذا حداقل فروش سالانه معادل 7.3 میلیارد تومان را برای شرکت مبین وان کیش به همراه خواهد داشت که “اوان” با توجه به شرایط بازار و استقبال از اپلیکیشن محبوب تقویم اذان گوی باد صبا، پیش بینی فروشی معادل 20 میلیارد تومان را در نظر دارد و از این محل حداقل سود خالص معادل 146 میلیون تومان را کسب خواهد کرد. درآمد ناشی از این فروش در گزارشات ماهانه به اطلاع سهامداران خواهد رسید.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از با اقتصاد،

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شرکت مبین وان کیش با سرمایه 200 میلیار ریال، صورت‌های مالی 3 ماهه نخست دوره مالی منتهی به 30 اسفند 1399 را به صورت حسابرسی نشده منتشر کرد.

شرکت مبین وان کیش در دوره یاد شده، مبلغ 63 میلیارد و 193 میلیون ریال سود خالص کسب کرد و بر این اساس مبلغ 316 ریال سود به ازای هر سهم خود اختصاص داد که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته 263 درصد افزایش داشته است.

یادآوری می‌شود “اوان” در دوره 3 ماهه نخست سال مالی منتهی به 29 اسفند 1398 (حسابرسی شده) سود هر سهم را مبلغ 87 ریال و سود خالص را 17 میلیارد و 402 میلیون ریال قید کرده است./سنا

 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

به گزارش بورس نیوز، شرکت کارخانجات مخابراتی ایران از فسخ قرارداد خبر داد.

بر این اساس، این شرکت اعلام کرد، درخصوص دریافت ارجاع سفارش شماره 98/31 شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) با موضوع خرید تجهیزات یدکی هواوی IPBH با ارزش 2، 439، 422 یورو و نظر به توضیحات ارائه شده متاسفانه علیرغم رایزنی‌های انجام شده با کارفرمای مربوطه، شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) که امروز بدست این شرکت رسیده، ارجاع سفارش مذکور لغو و کان لم یکن اعلام شد.

لازم بذکر است، با توجه به عدم انعقاد قرارداد فی مابین این کارخانجات و شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول)، هزینه‌ای در خصوص پروژه مذکور صورت نپذیرفته است..

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

به گزارش بورس نیوز، مدت هاست از کارخانجات تولید خودروهای سنگین بوی خوشی به مشام نمی رسد. زیان انباشته روز به روز بیشتر گلوی تولیدکنندگان را می فشارد و آمارهای تولید و فروش ماهانه نشان میدهد گاهی اوقات، در طول ماه حتی یک مشتری به قلاب خودروسازان گیر نمی کند. آقایان هم دلیل این وضعیت را رکود اقتصادی و قدرت خرید پایین مردم مطرح می کنند. حالا عجیب است که برخی شرکت های حمل و نقلی، اقدام به واردات و پیش فروش خودروهای سنگین دست دوم خارجی کرده و فارغ از رکود و هرچه اتفاق دست و پاگیر است، سود خوبی به جیب می زنند. عجیب تر آنکه صمت می گوید مجوزی برای پیش فروش این خودرو ها صادر نشده است!

 

داغ کردن هسته خسته در تب فروش ها

فردا غول تامین اجتماعی روانه بورس می شود و این عرضه اولیه آنقدر جذاب است که خیلی ها را به این بازار کشانده و متقاضیان دریافت کد بورسی چنان زیاد شده اند در دفاتر پیشخوان دولت، سوزن بیندازید پایین نمی رود. اما بعضی ها از آب گل آلود که هیچ، از آب زلال هم کره می گیرند و این روزها در حال تلاشند تا این عرضه اولیه را زیر سوال ببرند. بهانه شان هم این است که شستا مال غیر است! این حرف ها اساسی ندارد که اگر چنین تفکری داشته باشیم باید بسیاری دیگر از نهادهای دولتی در بازار سرمایه عرضه نمی شد؛ مثلا بانکی ها.

این عرضه اما حواشی دیگری هم داشت؛ سامانه معاملات امروز چنان در تب تند فشار فروش سهامدارانی که امروز می فروختند تا فردا بخرند، داغ کرد که از کار افتاد و معلوم نیست با این وضعیت، فردا چه وضعیتی پیدا می کند. طبق نظرسنجی های بورس نیوز، رفع اختلال سیستم معاملاتی، اولین خواسته فعالان بازار سرمایه از رئیس جدید است و امیدواریم این مشکل هر چه زودتر برطرف شود و سیستم معاملاتی همپای خواسته های بازار سرمایه رشد کند.

 

باز هم مقررات دلال پرور

قندی ها سال های سال است که با یک مشکل بزرگ دست و پنجه نرم می کنند؛ مداخله در قیمت گذاری شکر و چغندرقند!
تولید کنندگان باید شکر خود را با قیمت نازل به دلال بفروشند ‌و اگر چنین نکنند متهم به احتکار می شوند؛ اما شکر ارزان قیمت، به دست کسی نمی رسد و مردم مانده اند و دلالان ! اختلاف قیمت مصوب شکر با قیمت بازار آزاد تقریبا 60 درصد است و این 60 درصد به لطف قیمت گذاری دستوری، به جیب دلالان می رود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس نیوز،

تغییر هیات مدیره

به گزارش بورس نیوز، شرکت سرمایه گذاری گروه صنعتی ملی اعضای هیات مدیره جدید را انتخاب کرد.

براین اساس، این شرکت اعلام کرد، باستناد مصوبۀ مجمع 1398/03/29 و جلسە هیات مدیره 1398/12/28 اسامی اعضای هیات مدیره و نمایندگان آن‌ها و سمت هریک تغییر کرده است.

تغییر هیات مدیره

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، تفاهم‌نامه جدید همکاری میان دو شرکت مبین‌وان کیش و تاد به منظور حمایت و تولید صنعت و بازی های دیجیتال منعقد شد.

حمید نصیری مدیر عملکرد حوزه بین‌الملل با اشاره به شناسایی مجموعه محصولات دارای ظرفیت صادرات گفت: بازی پسرخوانده اولین موردی بود که روی آن تمرکز شد. اگرچه امروز قدری از برنامه‌ریزی‌ها عقب‌تر هستیم اما تجربیات جدیدی کسب کردیم. با تنظیم قرارداد مشارکتی با کشورهای عربی و آفریقای‌جنوبی، امید می رود این فعالیت‌ها نتایج خوبی برای مبین‌وان داشته باشد.

علی نادعلی ‌مدیرعامل شرکت تاد گفت: از آنجا که فضای اپلیکیشن سیبچه فضای پرریسکی است که اپل هر چند وقت یک بار جلوی کار آن را می‌گیرد این گروه تلاش دارد راه‌حل‌های موردنظر را همیشه در این زمینه ارائه کند. بازی فروت کرفت اولین بازی است که فضای گیم ایران را باز کرده است. در همکاری پیش رو با مبین‌وان هم نگاه بر این است که از فضای امن خارج شده و درآمد زایی داشته باشیم.

صابر امامی مدیرعامل مبین‌ وان کیش نیز گفت: “اوان” از سال گذشته ورای موضوعات فضای کسب‌وکار داخل با نگاه جدید در حوزه بین‌الملل کار را دنبال کرد. دو نگاه بازار جهانی و نیروی متخصص در کنار هم مسیری را مهیا می‌کند که از بازار دست نخورده جهانی استفاده کنیم. صنعت دیجیتال شاید کمتر مورد بهره‌برداری قرار گرفته است و امی می رود تفاهم‌نامه فوق سرمنشا سرمایه‌گذاری‌های آینده شود.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.