دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
دوشنبه
10 آذر 1399

به گزارش سیگنال به نقل از شانا،

به گزارش شانا به نقل از شرکت انرژی سپهر، داود باقری امروز (دوشنبه، سوم آذرماه) در مجمع عمومی عادی سالانه هلدینگ انرژی سپهر که به‌صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: در سال مالی گذشته، بیشترین تلاش‌ها برای تغییر رویکرد کلان به پروژه‌ها پیگیری شد و ماحصل آن افتتاح پتروشیمی سبلان در سال جاری، آغاز مجدد عملیات اجرایی پتروشیمی سیراف پس از وقفه‌ای طولانی، انعقاد تفاهم‌نامه جذب سرمایه‌گذاری خارجی 100 میلیون یورویی برای نخستین بار در پتروشیمی دنا، آغاز به کار احداث هتل چهار ستاره سپهر در عسلویه پس از تعطیلی کامل پروژه در سنوات گذشته، فروش نخستین محموله بازرگانی از سوی شرکت سیتکو و پیگیری رفع موانع حقوقی شرکت شیمیایی لاوان بوده است.

وی با اشاره به اینکه پس از سال‌ها انتظار سهامداران، خوشبختانه امسال نخستین پتروشیمی این مجموعه؛ پتروشیمی سبلان با بیش از 9 درصد پیشرفت در سال مالی و پیشرفت کلی 96.3 درصدی وارد مدار تولید خواهد شد، افزود: با توجه به جذب سرمایه‌گذاری 100 میلیون یورویی خارجی، پیشرفت 25 درصدی پتروشیمی دنا در سال مالی پیش‌رو پیش‌بینی می‌شود تا میزان پیشرفت آن به 90 درصد برسد و پیش از موعد مقرر بهره‌برداری شود، از این ‌رو طی 20 ماه آینده این دو پتروشیمی نیز به این صنعت ارزآور کشور اضافه خواهند شد.

پتروشیمی سیراف؛ آینده‌دارترین پروژه

مدیرعامل هلدینگ انرژی سپهر ادامه داد: متاسفانه در سال‌های گذشته پتروشیمی سیراف در آستانه تعطیلی کامل به سر می‌برد و زمزمه‌هایی از تغییر کارکرد آن نیز به گوش می‌رسید، اما امروز اعلام می‌شود نه‌تنها پروژه فعال است و به پیشرفت بیش از 5 درصدی در سال مالی گذشته دست یافته، بلکه امروز از آن به‌عنوان آینده‌دارترین پروژه این مجموعه یاد می‌شود، چراکه با توجه به ظرفیت‌های بالقوه پروژه، بستر هرگونه برنامه‌ریزی در حوزه صنایع پایین‌دست در آن فراهم است و مطالعات گسترده‌ای نیز در این مورد انجام شده است.

باقری با تاکید بر آغاز فعالیت بازرگانی در هلدینگ پیش از افتتاح پروژه‌های این مجموعه، گفت: شرکت تجارت بین‌الملل سکو به‌عنوان بازوی بازرگانی هلدینگ، متاسفانه در سال‌های گذشته منفعل بوده و به دلیل عدم بهره‌برداری از سه پتروشیمی هم‌خانواده خود، در عمل هیچ‌گونه فعالیت چشمگیری نداشته، اما امسال نخستین محموله متانول دیگر تولیدکنندگان ایرانی را به فروش رساندیم تا ضمن اعلام اینکه بازیگر جدید بازار پتروشیمی ایران خواهیم بود، ریل‌گذاری صحیحی را در حوزه فروش متانول آغاز کنیم.

به گفته وی، عملیات عمرانی هتل سپهر که پیش از این متوقف شده بود، در دوره مدیریتی جدید با پیشرفت 26 درصدی پیگیری شد و با بازنگری طرح پیشین و رفع نواقص، هتلی چهار ستاره در 9 طبقه و 220 اتاق احداث خواهد شد تا ضمن ایجاد ارزش افزوده از ارائه خدمات به شرکت‌های فعال در منطقه انرژی پارس، خدمات شایسته‌ای نیز به شهروندان شهرستان عسلویه ارائه شود.

ورود شرکت‌های هلدینگ انرژی سپهر به بازار سرمایه

مدیرعامل هلدینگ انرژی سپهر با بیان اینکه شرکت شیمیایی لاوان در طول سال‌های گذشته زیر سایه سنگین مباحث حقوقی قرار داشت و در سال مالی گذشته بیشترین پیگیری‌ها و جلسات هماهنگی به‌منظور رفع مشکلات بنیادین آن انجام شد، تصریح کرد: در راستای همین پیگیری‌ها، ماه گذشته جلسه‌ای در محل شرکت با رئیس دادگستری شهرستان عسلویه برگزار شد تا بتوان مشکل سنواتی را برطرف کرد.

باقری گفت: با توجه به آنکه پیش از این هیچ‌گونه اقدامی برای بورسی شدن شرکت‌های زیرمجموعه این هلدینگ صورت نگرفته بود، اقدام به راه‌اندازی کمیته تخصصی بورس کردیم و اکنون بسیاری از مراحل کار طی شده تا به‌زودی شاهد ثبت نماد شرکت‌های هلدینگ در بازار باشیم.

پیگیری مباحث حقوقی سنواتی، پیگیری تامین منابع مالی برای شرکت‌ها، راه‌اندازی پنج کمیته کارشناسی در هلدینگ، اتکا به توان داخلی در بومی‌سازی کاتالیست‌ها و تاور تقطیر، انعقاد قرارداد ساخت تجهیزات اختصاصی فرآیندی با شرکت‌های داخلی، انعقاد 83 قرارداد به ارزش تقریبی 50 میلیون یورو در پتروشیمی سبلان، انعقاد 47 قرارداد به ارزش تقریبی 65 میلیون یورو در پتروشیمی دنا و انعقاد قراردادهایی به میزان 135 میلیون یورو و 606 میلیارد ریال در پتروشیمی سیراف با شرکت‌های توانمند داخلی در راستای حمایت از تولیدکنندگان از دیگر مباحثی بود که مدیرعامل انرژی سپهر به آنها پرداخت.

<!– wp:signal/reference-block {"text":"برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات کامودیتی به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.”,”typeItem”:”commodity”} /–>

به گزارش سیگنال به نقل از شانا،

داود باقری با اشاره به اینکه ایجاد اشتغال به‌عنوان کلید رفع محرومیت، همواره یکی از اهداف متعالی دولت در استان‌های کم‌برخوردار است به خبرنگار شانا گفت: این هلدینگ که از سهامداری صندوق ذخیره فرهنگیان کشور و شرکت سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات شکل گرفته با هدف توسعه صنعت پتروشیمی، ایجاد فرصت‌های شغلی و حمایت از تولیدکنندگان داخلی در حال احداث سه پتروشیمی در استان بوشهر است که سبلان به‌عنوان نخستین پروژه امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

وی پیشرفت طرح پتروشیمی سبلان را 95.65 درصد عنوان کرد و افزود: سبد تولید متانول کشور با بهره‌برداری از این طرح یک میلیون و 650 هزار تنی افزایش و به دنبال آن توان صادراتی کشور نیز گسترش می‌یابد.

مدیرعامل هلدینگ انرژی سپهر ادامه داد: بیشترین پیشرفت سه پتروشیمی سبلان، دنا و سیراف به علت گشایش‌های بین‌المللی ایجادشده در دولت‌های یازدهم و دوازدهم رخ داده و اکنون در مراحل نهایی بهره‌برداری از نخستین پتروشیمی این هلدینگ و اشتغال 300 نفر از کارجویان استان بوشهر هستیم.

باقری با بیان اینکه جهش تولید، اشتغال‌زایی و رفع محرومیت، سه عامل دولت در حمایت از بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری در مناطق کمتر برخوردار است، تصریح کرد: با بهره‌برداری دو پتروشیمی سبلان و دنا در شهرستان عسلویه و پتروشیمی سیراف در شهرستان بندر دَیر، 1000 شغل مستقیم و 3600 شغل غیرمستقیم ایجاد می‌شود و تا حد قابل توجهی خواسته‌های دولت در این باره عملیاتی می‌شود، زیرا برنامه‌ریزی‌های انجام شده در این مجموعه بر به‌کارگیری نیروی کار بومی استوار شده است.

به گفته وی، صندوق ذخیره فرهنگیان کشور به‌عنوان سهامدار عمده این مجموعه با سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی ایجاد ارزش ملی را در دستور کار قرار داده است.

طرح پتروشیمی سبلان با پیشرفت 95.65 درصد، پتروشیمی دنا با 64.83 درصد و پتروشیمی سیراف با 46.44 درصد در استان بوشهر قرار گرفته‌اند.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

اقتصاد آنلاینسهیل بانی؛ پس از نوسان 50درصدی نماد «وسپهر» طی 15 روز معاملاتی، کنفرانس اطلاع رسانی این شرکت برگزار شد. در این کنفرانس، سوالاتی مطرح شد که پاسخ آن‌ها اطلاعات ارزشمندی درباره گروه مالی سپهر صادرات ارائه می‌دهد.

فرآیند عرضه سهام شرکت‌های غیربورسی

انرژی سپهر: سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات مالک 46درصد و شرکت پتروفرهنگ 51درصد از سهام شرکت انرژی سپهر هستند. بنابراین شرکت پتروفرهنگ سهامدار اصلی این شرکت است. طبق آخرین اطلاعات قصد دارد سه شرکت فرعی و تابعه شرکت انرژی سپهر، صنایع پتروشیمی سبلان، صالیع پتروشیمی دنا و سرمایه‌گذاری سیراف انرژی را در بازار سرمایه عرضه کند. همچنین علت زیان مندرج در صورت سود و زیان شرکت انرژی سپهر به دلیل در جریان ساخت بودن پروژه‌ها است و پس از بهره‌برداری از آن‌ها، زیان انباشته قبلی جبران خواهد شد.

توسعه نیشکر و صنایع جانبی: گروه مالی سپهر صادرات و بانک ملی هرکدام 40درصد و وزارت جهاد کشاورزی 20درصد از سهام شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی را تحت مالکیت خود دارند. طبق آخرین اطلاعات، سهام داران این شرکت، درحال مذاکره با فرابورس جهت عرضه این سهام هستند.

پتروشیمی گچساران: پس از افزایش سرمایه پتروشیمی گچساران مالکیت دو شرکت گروه مالی سپهر صادرات حدود 11درصد و صنایع پتروشیمی خلیج فارس (فارس) حدود 46درصد خواهد شد. بنابراین هلدینگ خلیج فارس، به عنوان سهام‌دار عمده این شرکت تصمیم گیرنده اصلی درباره عرضه پتروشیمی گچساران است. گروه مالی سپهر صادرات، در صورت تصمیم هلدینگ خلیج‌فارس، از این عرضه حمایت خواهد کرد.

سرمایه‌گذاری توسعه ساختمان سپهر تهران: گروه مالی سپهر صادرات قصد دارد با عملیاتی شدن هر یک از برنامه‌های تشکیل هلدینگ ساختمانی و یا ادغام سایر شرکتهای ساختمانی با محوریت شرکت سرمایه‌گذاری توسعه ساختمان سپهر تهران، سهام هلدینگ یا شرکت تجمیع شده ساختمانی را عرضه کند.

ارزش‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات

بر اساس گزارش ارزیابی و ارزش‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات بر اساس پرتفوی بورسی منتهی به 22/06/1399 و پورتفوی غیربورسی و تراز منتهی به 31/05/1399، خالص ارزش روز دارایی‌های سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات بیش از 334میلیارد ریال و برای هر سهم، 11,142ریال برآورد می‌شود.

تامین سرمایه سپهر

در سال 1398 ارزش اوراق تعهد شده حدود 31 میلیارد ریال بوده است. با توجه به افزایش سرمایه از پنج هزار و 800 میلیارد ریال به 9هزار میلیارد ریال و همچنین افزایش توان تعهدی شرکت، حجم اوراق تعهد شده در سال 1399 حدود 60هزار میلیارد ریال برآورد شده است.

در سال 98 میانگین نرخ سود سپرده برابر با 20درصد تحقق یافت و این رقم برای سال 99 معادل 18درصد پیش‌بینی می‌شود. همچنین میانگین نرخ تعهد اوراق در سال 1398 برابر با 5 درصد بود و برای سال 1399 برابر با 3 درصد پیش‌بینی شده است. میانگین نرخ بازار گردانی در سال 98 برابر با 2.4درصد محقق شد و پیش‌بینی این رقم برای سال 99 معادل 9درصد است.

همچنین دارایی‌های ثابت شرکت پرداخت الکترونیک سپهر طبق آخرین صورت وضعیت مالی، در حدود هزار و 950میلیارد ریال برآورد شده است. 

صندوق

تاریخ برآوردی بهره‌برداری از پتروشیمی گچساران

طبق گزارش توجیهی افزایش سرمایه شرکت پتروشیمی گچساران، تاریخ شروع بهره‌برداری سال 1400 اعلام شده است. اما در «گزارش ارزیابی و ارزشگذاری شرکت سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات» که توسط شرکت تامین سرمایه امین انجام پذیرفته به جهت رعایت اصل محافظه‌کاری، تاریخ بهره‌برداری سال 1401 در نظر گرفته شده است.

واگذاری شرکت‌های غیربورسی زیر مجموعه گروه مالی سپهر صادرات

گروه مالی سپهر صادرات اعلام کرد اقدامات لازم جهت واگذاری و فروش شرکتهای تحقیق و گسترش صنایع معدنی پارس‌کانی، صنایع نیرو گسترش کردستان، صنعتی فروکرم بافت، عمران و مسکن‌سازان خراسان جنوبی، عمران و مسکن‌سازان استان خوزستان و عمران و مسکن‌سازان استان بوشهر در دستور کار این شرکت قرار دارد که به محض قطعی شدن به سهام‌داران اطلاع رسانی خواهد شد.

به گزارش سیگنال به نقل از رادیو سهام،

به دنبال نوسانات بیش از 50 درصد معاملات «وسپهر» و توقف نماد، این شرکت در کنفرانس اطلاع‌رسانی به ابهامات سهامداران پاسخ داد.

به گزارش رادیو سهام، برهمین اساس شرکت در پاسخ به این سوال که فرآیند عرضه سهام شرکت‌های غیربورسی در چه مرحله‌ای است، درباره انرژی سپهر، توسعه نیشکر و صنایع جانبی، پتروشیمی گچساران و سرمایه‌گذاری توسعه ساختمان سپهر تهران توضیحاتی ارائه داد.

به دنبال نوسانات بیش از 50 درصد معاملات «وسپهر» و توقف نماد، این شرکت در کنفرانس اطلاع‌رسانی به ابهامات سهامداران پاسخ داد. برهمین اساس شرکت در پاسخ به این سوال که فرآیند عرضه سهام شرکت‌های غیربورسی در چه مرحله‌ای است، درباره انرژی سپهر، توسعه نیشکر و صنایع جانبی، پتروشیمی گچساران و سرمایه‌گذاری توسعه ساختمان سپهر تهران توضیحاتی ارائه داد.

بنابراین گزارش، شرکت با اشاره به سهم 58/ 46 درصدی «وسپهر» در سهام انرژی سپهر و سهم 51 درصدی پتروفرهنگ اعلام کرد: پتروفرهنگ سهامدار اصلی انرژی سپهر است و براساس آخرین اطلاعات پتروفرهنگ برنامه عرضه سهام سه شرکت فرعی و تابعه انرژی سپهر شامل صنایع پتروشیمی سبلان، صنایع پتروشیمی دنا و سرمایه‌گذاری سیراف انرژی را  که هر سه آنها طرح‌های تولید متانول هستند، در دست بررسی و اقدام دارد.

همچنین «وسپهر» با اشاره به اینکه این گروه مالک 40 درصد سهام شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی است و 40 درصد سهام آن متعلق به بانک ملی و شرکت مدیریت طرح و توسعه پویا و 20 درصد آن تحت تملک وزارت جهاد کشاورزی است، اعلام کرد: عرضه سهام این شرکت منوط به موافقت و همراهی همه سهامداران است که البته براساس آخرین مذاکرات با فرابورس مراحل عرضه آن در حال انجام است.

این گروه در حالی که خود را مالک 69/ 2 درصد پتروشیمی گچساران دانست، اعلام کرد: شرکت‌های پتروشیمی ممسنی، کازرون، بروجن، صنایع پتروشیمی دهدشت، صنایع خلیج‌فارس، سهامداران دیگر این پتروشیمی هستند. افزایش سرمایه گچساران در حال ثبت و نهایی شدن است و از آنجا که تنها دو شرکت گروه مالی سپهر صادرات و صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس در این افزایش سرمایه مشارکت داشته‌اند، مالکیت این دو شرکت به ترتیب حدود 11 و 46 درصد خواهد شد. بنابراین هلدینگ خلیج‌فارس سهامدار اصلی و عمده این شرکت است و تصمیمات مربوط به عرضه سهام شرکت منوط به تصمیمات و برنامه‌های هلدینگ خلیج‌فارس است.

گروه مالی سپهر اعلام کرده که در صورت تصمیم سهامدار عمده به عرضه سهام پتروشیمی گچساران از این طرح استقبال خواهد کرد.

بنابراین گزارش شفاف‌سازی،  «وسپهر» درباره سرمایه‌گذاری توسعه ساختمان سپهر تهران با اشاره به امیدنامه شرکت اعلام کرده که برنامه گروه مالی سپهر صادرات تشکیل هلدینگ ساختمانی یا ادغام سایر شرکت‌های ساختمانی با محوریت شرکت سرمایه‌گذاری توسعه ساختمان سپهر تهران است. بررسی‌های کارشناسی در این زمینه در دست اقدام است و پس از عملیاتی شدن هر یک از موارد، عرضه سهام هلدینگ یا شرکت تجمیع شده ساختمانی صورت می‌گیرد.

این شرکت در ادامه درباره میزان اوراق متعهد شده و پیش‌بینی از پذیرش تعهد و ارزش و تعداد صندوق‌های تحت مدیریت خود اعلام کرد: حجم اوراق تعهدشده در سال 98 به میزان 31 هزار و 18 میلیارد ریال بوده که با توجه به افزایش سرمایه از 5 هزار و 800 به 9 هزارمیلیارد ریال و افزایش توان تعهدی شرکت، این حجم در سال 99 معادل 59 هزار و 700 میلیارد ریال برآورد شده است. همچنین 5 صندوق تحت مدیریت «وسپهر» است که ارزش روز صندوق درآمد ثابت اندوخته معادل 111 هزار و 366 میلیارد ریال ارزش روز صندوق درآمد ثابت پارند معادل 58 هزار و 392 میلیارد ریال، ارزش روز صندوق بازارگردانی سپهر بازار معادل 17 هزار و 214 میلیارد ریال، ارزش روز صندوق مختلط سپهر آتی 488 میلیارد ریال و ارزش روز صندوق سهامی همیان  7 هزار و 804 میلیارد ریال است. بنابر اعلام شرکت، نرخ سود سپرده سال 98 برابر 20 درصد بوده و برای سال 99 معادل 18 درصد پیش‌بینی شده است.

همچنین میانگین نرخ تعهد اوراق در سال 98 به دلیل انتشار اوراق دولتی برابر 5 درصد بوده و برای سال 99 برابر 3 درصد پیش‌بینی شده است. میانگین نرخ بازارگردانی نیز در سال 98 برابر 4/ 2 درصد بوده که برای امسال 2 درصد پیش‌بینی شده است.

بنابراین گزارش «وسپهر» اعلام کرد: اقدامات لازم برای واگذاری و فروش شرکت‌های تحقیق و گسترش صنایع معدنی پارس کانی، صنایع نیروگسترش کردستان، صنعتی فروکرم بافت، عمران و مسکن‌سازان خراسان جنوبی، عمران و مسکن‌سازان استان خوزستان و عمران و مسکن‌سازان استان بوشهر در دستور کار قرار دارد.

به گزارش سیگنال به نقل از خبر آنلاین،

به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، تعداد 6 میلیارد سهم معادل 20 درصد از سهام شرکت “سرمایه گذاری گروه مالی سپهر صادرات” در نماد” وسپهر” فردا (یکشنبه سی ام شهریورماه) به شیوه ثبت سفارش جهت کشف قیمت عرضه می‌شود. حداکثر سهام قابل خریداری توسط هر شخص حقیقی و حقوقی 1100 سهم در بازه قیمتی 950 تا 1010 تومان بوده و تاریخ و دوره ثبت سفارش از ساعت 13 تا 17 روز یکشنبه، تاریخ تخصیص سهام نیز چهارشنبه دوم مهر و تاریخ شروع معاملات ثانویه روز شنبه 5 مهرماه است.

قائم مقام مدیرعامل بانک صادرات ایران در این نشست که با حضور  احمد فاضلی، معاون مالی بانک، بهروز خدارحمی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات و محمد وطن پور، مدیرعامل شرکت تامین سرمایه سپهر در جمع فعالان بازار سرمایه و اصحاب رسانه برگزار شد، گفت: ارزش ذاتی سهم شرکت سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات بیش از 16 هزار ریال و قیمت عرضه اولیه آن بسیار پایین‌تر از ارزش واقعی است و این موضوع نوید بخش سودآوری مناسبی برای استقبال کنندگان از سهم مزبور است.

به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، رضا صدیق افزود: «وسپهر» متشکل از چندین شرکت بزرگ و تاثیرگذار در اقتصاد کشور است که در صنایع پتروشیمی، ساختمانی و سایر صنایع بزرگ کشور فعالند و در آینده نزدیک از شرکت‌های بزرگ بازار سرمایه خواهند بود.

رضا صدیق اظهار کرد: بانک صادرات ایران در این زمینه تجارب بسیار خوبی دارد و همانگونه که در سنوات دور، شرکت سرمایه‌گذاری غدیر را به بازار معرفی کردیم که امروز به یکی از شرکت‌های بزرگ بازار سرمایه تبدیل شده است، قطعا گروه مالی سپهر صادرات نیز به یکی از شرکت‌های بزرگ این بازار مبدل خواهد شد. سهم «وسپهر» سهم ارزنده‌ای است و بانک صادرات ایران با تمام توان از این سهم حمایت و پشتیبانی خواهد کرد.
وی افزود: ورود این سهم به بازار موجب تعمیق و رونق بازار سرمایه خواهد بود و در زمانی که اقبال عمومی و سهامداران از بازار سرمایه، شرایط مناسبی دارد و تعداد سهامداران روز به روز بیشتر می‌شود، این شرکت می‌تواند به کمک بازار سرمایه بیاید و شرایط مطلوب‌تری را در بازار بورس رقم بزند.

صدیق تاکید کرد: تمام منابع حاصل از فروش این سهم در اختیار گروه مالی قرار خواهد گرفت تا به بهترین نحو و در مواقع مناسب از سهام حمایت کند.

قائم مقام مدیرعامل بانک صادرات ایران اظهار کرد: مجموعه بانک صادرات ایران در تلاش است تا با رعایت مقررات، استانداردها، ضوابط بانک مرکزی و سازمان بورس اوراق بهادار خدمتگزار مناسبی برای مشتریان و سهامداران باشد. «وسپهر» قطعا یکی از ارزنده‌ترین سهام بازار سرمایه خواهد بود و همانطور که در مواقع لزوم از نقدشوندگی «وبصادر» حمایت شده، بازارگردان از این سهم نیز با جدیت حمایت خواهد کرد.

در این مراسم همچنین بهروز خدارحمی، مدیر عامل گروه مالی سپهر صادرات با تشریح شرایط این شرکت سرمایه‌گذاری بر عزم جدی برای حفظ نقدشوندگی سهم مزبور و بازارگردانی با شیوه‌هایی متفاوت از گذشته در بازار سرمایه تاکید کرد.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات گفت: سهامدارانی که به جمع سهامداران سپهر خواهند پیوست، لذت سودآوری و شیرینی ماندگار آن را خواهند چشید.

​عرضه اولیه سهام گروه مالی سپهر صادرات در فرابورس

وی اظهار کرد: گروه مالی سپهر صادرات در سال 93 و  با سرمایه 600 میلیارد ریال تاسیس شد و امروز به عنوان شرکت سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات 30 هزار میلیارد ریال سرمایه ثبت شده دارد و رسالت اولیه آن اعمال مدیریت حرفه‌ای و تخصصی در شرکت‌های سرمایه پذیر است.

وی افزود: بانک‌ها بدون اراده لازم برای تحصیل و مالکیت یا ایجاد شرکت‌ها، به دلیل ساختار تسهیلات‌دهی و وامدار بودن آنها، گاهی به این نتیجه هوشمندانه می‌رسند که شرکت‌هایی را به جای مطالبات تملک کنند که خوش‌نام‌ترین آنها در مجموعه گروه مالی سپهر صادرات وجود دارد.

خدارحمی با اظهار امیدواری نسبت به این که بنگاه‌داری و سهامداری در بورس با یکدیگر اشتباه گرفته نشود، اظهار کرد: باید کمک کنیم که  مطلوب‌ترین وضعیت را در شرکت‌های سرمایه‌گذاری داشته باشیم.

وی تجمیع سرمایه‌گذاری‌ها را از دیگر دغدغه‌های موجود عنوان کرد و افزود: تلاش کرده‌ایم تا مجموعه شرکتهای ساختمانی را در یک شکل تجمیع و با تبدیل آن به هلدینگ، در گام‌های بعدی آنها را نیز وارد بازار سرمایه کنیم.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر تسریع سرمایه گذاری در طرح‌های اولیه را نیز از جمله اهداف راهبردی این شرکت عنوان کرد و افزود: از هفته آینده گام‌های اولیه برای عرضه تک تک شرکت‌های گروه مالی سپهر آغاز خواهد شد.

خدارحمی گفت: شرکت گروه مالی سپهر بزرگترین شرکت سرمایه‌گذاری در بین شرکت‌های سرمایه‌گذاری تلقی می‌شود. این شرکت تا قبل از عرضه اولیه تماما(99.76 درصد) در تملک بانک صادرات ایران بوده و در 24 ساعت آینده 20 درصد آن عرضه اولیه خواهد شد.

وی به داشتن 47 درصد سهام شرکت انرژی سپهر و حضور چهار شرکت بزرگ بلان، دنا، سیراف و لاوان، به عنوان زیر مجموعه‌های اصلی انرژی سپهر اشاره کرد و افزود: سه شرکت اول در زمینه تولید متانول و شرکت لاوان در زمینه تولید اوره و آمونیاک فعال است که شرکت‌هایی با پتانسیل ارزشمند به حساب می‌آیند.

وی گفت: شرکت‌های انرژی سپهر، توسعه نیشکر و تامین سرمایه سپهر در اولویت واگذاری بانک صادرات ایران قرار دارند.

خدارحمی با بیان اینکه ارزش برآوردی شرکت سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات 330 هزار میلیارد ریال است افزود: در تلاشیم  اقدامات ارزشمندی را که تاکنون در بازار سرمایه اتفاق نیفتاده، رقم بزنیم.

وی افزود: پنج صنعت ساختمان، بانک، برق و انرژی، قند و چند رشته‌ای بیشترین سهم را در پرتفوی گروه مالی دارند.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات همچنین در بیان خطوط راهبردی این شرکت افزود: رشد مستمر بهترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری، پیشگامی در سودآوری، بهبود عملکرد مالی و عملیاتی و حفظ چابکی گروه مالی در کنار شفافیت مهمترین اهداف شرکت سرمایه‌گذاری گروه مالی سپهر صادرات است.

وی همچنین بهای تمام شده پرتفوی گروه مالی را دو هزار و 700 میلیارد تومان و ارزش روز آن را 7 هزار و 300 میلیارد تومان اعلام کرد.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سرمایه گذاری گروه مالی سپهر صادرات که آماده عرضه اولیه 20 درصدی سهام برای چهارشنبه هفته جاری شده و فرآیند سفارش گیری آن یکشنبه بعداز ظهر انجام می شود، صورت های مالی حسابرسی نشده سه ماهه نخست سال جاری را منتشر کرد.

براین اساس، “وسپهر” در این مدت 2.06 هزار میلیارد تومان سود خالص محقق کرده که عمدتاً از محل فروش سرمایه گذاری ها حاصل شده است. این در حالی است که شرکت در 12 ماهه سال 98 مبلغ 564.8 میلیارد تومان سود خالص محقق کرده بود. همچنین 2064 ریال سود برای هر سهم شناسایی کرده که نسبت به دوره مشابه گذشته با رشد 2920 درصدی روبرو شده است.

طی سه ماهه اول سال افزایش حدود 41 درصدی در مبلغ سرمایه گذاری ها (1.3 هزار میلیارد تومان) مشاهده می شود که عمده افزایش آن مربوط به شرکت های بورسی، صندوق های سرمایه گذاری و اوراق مشارکت مبالغ 779.3 و 512.1 میلیارد تومان است.

سرمایه گذاری های بورسی سرمایه گذاری گروه مالی سپهر صادرا ت درپایان سال مالی منتهی به خرداد 99 مشتمل بر 89شرکت در21 صنعت مختلف با بهای تمام شده 2.7 هزار میلیارد تومان بوده است. ارزش روز سرمایه گذاری های بورسی حدود 7.3هزار میلیارد تومان بالاتر از بهای تمام شده است. مازاد این ارزش تحت تاثیر شرایط بازار سرمایه و نیز ثبت بازده 149.8 درصدی شاخص کل در سه ماهه اول سال بوده است.

مشارکت در افزایش سرمایه شرکت های سرمایه پذیر

تامین و تدارک منابع کافی به منظور مشارکت در افزایش سرمایه شرکت های انرژی سپهر، پتروشیمی گچساران، پرداخت الکترونیک سپهر، فناوری راه حل های هوشمند سپهر و واسپاری سپهر صادرات جهت تسریع در تکمیل طرح ها و برنامه های مالی اقتصادی شرکت های فوق

عرضه سهام شرکت های سرمایه پذیر در بازار سرمایه

با توجه به ظرفیت بالای شرکت های زیرمجموعه از قبیل تامین سرمایه سپهر، توسعه نیشکر و صنایع جانبی و انرژی سپهر و از سوی دیگر با توجه به اقبال عمومی سرمایه گذاران نسبت به بازار سرمایه، گروه مالی با هماهنگی سایر سهامداران در پی آن است که سهام سه شرکت مذکور را در بازار سرمایه عرضه کند. تحقق این مهم منوط به همکاری سایر سهامداران عمده خواهد بود.

فروش یا عرضه سهام شرکت های ساختمانی

طبق سیاست های کلی نظام ،برنامه های بانک مرکزی و قواعد بانکداری بین الملل، بانک ها موظفند سطح مالکیت در بنگاه های تحت مدیریت را کاهش دهند و نسبت به واگذاری سهم در شرکت های تابعه اقدام کنند. شرکت گروه مالی سپهر صادرات در راستای کمک به خروج بانک از بنگاهداری در تلاش است تا بخش عمده ای از سرمایه گذاری ها در سهام شرکت های ساختمانی را کاهش دهد.

از آنجا که یکی از اهداف تاسیس گروه مالی کمک به بانک جهت خروج از بنگاهداری بوده و با عنایت به اینکه مشکلات چند سال گذشته مانع از تحقق این هدف شد لذا برنامه واگذاری شرکت های ساختمانی دربرنامه های آتی گروه مالی سپهرصادرات قرار دارد.تحقق این امر از راه های مختلفی از جمله عرضه سهام شرکت ها در بازار سرمایه یا فروش سهام آنها در خارج از بازار سرمایه و نیزفروش پروژه های شرکت ها امکان پذیر خواهد بود. وضعیت بازار املاک و بازار سرمایه در تحقق این مهم در کنار یافتن مشتریان بالقوه، کلیدی خواهد بود.

صورت مالی سه ماهه شرکت اصلی

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir


 

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سرمایه گذاری گروه مالی سپهر صادرات پس از احراز کلیه شرایط پذیرش از 19 شهریور با نماد “وسپهر” و در گروه سرمایه گذاری ها به عنوان شصت و چهارمین شرکت در بازار اول فرابورس درج شد تا آماده عرضه 20 درصدی سهام (شامل عرضه به عموم و صندوق‌های سرمایه‌ گذاری در روزهای اولیه) و 10 درصد ظرف مدت سه ماه با هماهنگی فرابورس باشد.

طبق بررسی های بورس پرس، گروه مالی سپهر صادرات به عنوان یکی از شرکت های تابعه بانک صادرات با سرمایه اسمی 60 میلیارد تومان تاسیس و در 14 آبان سال 93 نزد مرجع ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری تهران به ثبت رسید. در سال 98 سرمایه از 60 میلیارد تومان به هزار میلیارد تومان معادل 1567 درصد از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران و سود انباشته  افزایش یافت. 27 خرداد سال جاری با دریافت مجوز از سازمان بورس شرکت از سهامی خاص به عام تبدیل شده و نام شرکت از گروه مالی سپهر صادرات به سرمایه‌گذاری گروه مالی سطح صادرات تغییر کرد.

بانک صادرات به موجب قرارداد انتقال قطعی 24 مهر سال 97 سهام شرکت های سرمایه گذاری توسعه عمران اوج سپهر اصفهان، سرمایه گذاری توسعه سپهر فارس، سرمایه گذاری توسعه ساختمان سپهر تهران، توسعه نیشکر و صنایع جانبی، توسعه سپهر ماندگار خراسان و به موجب قرارداد قطعی در سال 96 سهام شرکت پتروشیمی گچساران را به گروه مالی سپهر صادرات واگذار کرده است. همچنین شرکت های سرمایه گذاری خدمات نوین گردشگری سپهر جم و انرژی سپهر در سال 98 از بانک صادرات به این شرکت منتقل شده است.

سود خالص شرکت از 164.2 میلیارد تومان در سال 97 به 564.8 میلیارد تومان در سال 98 رسیده که عمده افزایش آن ناشی از افزایش درآمد سود سهام و فروش سهام شرکت های بورسی و فرابورسی است.

ترکیب سهامداری

در ترکیب سهامداری این شرکت با 44 نیروی انسانی، بانک صادرات با 99.7 درصد سهام، دو شرکت سرمایه گذاری توسعه سپهر فارس و سرمایه گذاری عمران و توسعه اوج سپهر اصفهان هرکدام با 0.1 درصد و واسپاری سپهر صادرات و سرمایه گذاری توسعه ساختمان سپهر تهران هرکدام با 0.0167 درصد حضور دارند.

برنامه های آتی

– ساماندهی شرکت‌های تابعه گروه و بانک صادرات با تشکیل هلدینگ های تخصصی زنجیره ارزش، فناوری اطلاعات و ارتباطات، هلدینگ ساختمانی و توسعه نیشکر و صنایع جانبی

– خروج از کلیه سهام هلدینگ‌ها شرکت‌های غیر مرتبط با صنعت بانکداری و مالی از طریق فروش شرکت‌های و عرضه سهام هلدینگ ها در بازار سرمایه و فروش هلدینگ‌های مرتبط از قبیل زنجیره خلق ارزش و فناوری اطلاعات و ارتباطات تاحدی که کنترل مدیریتی آن حفظ شود.

– توسعه فعالیت گروه در بازار سرمایه از طریق ایجاد هلدینگ خلق ارزش

برنامه افزایش سرمایه

با توجه به برنامه بلند مدت بانک صادرات و الزام بانک جهت خروج از بنگاهداری، تعدادی از شرکت‌های سرمایه پذیر به سرمایه گذاری گروه مالی سپهر صادرات منتقل شده است. با توجه به انتقال سهام شرکت های توسعه نیشکر و صنایع جانبی، سرمایه گذاری توسعه ساختمان سپهر تهران، سرمایه گذاری عمران و توسعه اوج سپهر اصفهان، سرمایه گذاری توسعه سپهر فارس، توسعه سپهر ماندگار خراسان، سرمایه گذاری خدمات نوین گردشگری سپهر جم و شرکت انرژی سپهر به ارزش تقریبی 1.5 هزار میلیارد تومان، شرکت برنامه افزایش سرمایه از هزار به سه هزار میلیارد تومان معادل 200 درصد از محل مطالبات و آورده نقدی و سود انباشته را در دستور کار دارد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، بانک صادرات که به دلیل بازدهی مثبت بیش از 50 درصدی قیمت سهام با توقف نماد روبرو و ملزم به برگزاری کنفرانس اطلاع رسانی شده به سوالات مطرح شده در سامانه تدان پاسخ داد و آماده بازگشایی نماد شد.

براین اساس، احمد فاضلی معاونت مالی “وبصادر” درباره ارزش افزوده پرتفوی بورسی گروه مالی سپهر صادرات، سود حاصل از معاملات سهام در گروه مالی سپهر صادرات از ابتدای سال مالی تا 31 خرداد ماه، میزان مالکیت بانک صادرات از سهام شرکت ملی انفورماتیک و ارزش برآوردی آن، واگذاری 40 درصد از سهام شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی در سال گذشته به گروه مالی سپهر صادرات با برآورد سهم اولیه 7.4 هزار میلیون تومانی بانک، واگذاری 46.57 درصد از سهام باقی مانده بانک در شرکت انرژی سپهر طی سال گذشته به گروه مالی سپهر صادرات، میزان سود خالص تامین سرمایه سپهر در سال مالی 98 و ترکیب سهامداران، خالص دارایی های ارزی بانک صادرات در مقطع منتهی به خرداد 99، میزان خالص درآمد تسهیلات و سپرده گذاری در سال 98 نسبت به سال ماقبل آن در دستور کار گرفتن حرکت از سود غیر عملیاتی به سمت سود عملیاتی توضیح داد که می توان اینجا مشاهده کرد.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از بورس پرس،

به گزارش پایگاه خبری بورس پرس، سرمایه گذاری خوارزمی که از 8 تیر با توقف نماد و تعلیق روبرو شده بود در خصوص آثار مالی الحاقیه توافقنامه امهال و تعیین تکلیف تسهیلات فروش اقساطی نیروگاه منتظر قائم بین بانک صادرات، توسعه برق و انرژی سپهر و این شرکت توضیح داد.

براین اساس، رضا موسوی مدیرعامل “وخارزم” اعلام کرد: اثرات مالی الحاقیه توافقنامه امهال و تعیین تکلیف تسهیلات فروش اقساطی مجموعه نیروگاهی منتظر قائم مورخ 27 خرداد سال گذشته فی‌مابین بانک صادرات (تسهیلات دهنده)،شرکت توسعه برق و انرژی سپهر( گیرنده تسهیلات و مالک نیروگاه منتظر قائم) و این شرکت(ضامن) که در راستای اجرای کامل توافقنامه مزبور تنظیم و مبادله شده به شرح زیر است:

1. بدهی شرکت توسعه برق و انرژی سپهر به بانک صادرات از بابت اقساط سررسید شده و پرداخت نشده قرارداد تسهیلاتی خرید نیروگاه فوق تا 31 تیر سال جاری معادل مبلغ 1.52 هزار میلیارد تومان است که در نظر است از محل فروش سهام شرکت‌های سرمایه گذاری پارس آریان، گروه سرمایه گذاری مسکن و توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی متعلق به این شرکت جمعاً به ارزش حدود 1.58 هزار میلیارد تومان به بانک صادرات پرداخت شود.

2. پیرو آگهی منتشره 10 تیرماه در وبسایت شرکت فرابورس، واگذاری تعداد 85 میلیون و یک سهم از سهام شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی با قیمت پایه هر سهم 46311 ریال مدنظر است. بدیهی است مبلغ حاصل از فروش سهام فوق به بانک صادرات پرداخت خواهد شد و مبلغ 340 میلیارد تومان درآمد حاصل از فروش سهام شناسایی می شود. همانگونه که در نامه 17 تیرماه منعکس است تعداد 186 میلیون سهم شرکت سرمایه گذاری پارس آریان از طریق مزایده به قیمت هر سهم 2260 تومان واگذار شد که از این بابت مبلغ 401.2 میلیارد تومان درآمد حاصل از فروش سهام شناسایی و در دفاتر ثبت شد.

3. با توجه به برنامه این شرکت جهت اصلاح ساختار مالی، کاهش زیان انباشته و تقویت بنیه مالی شرکت توسعه برق و انرژی سپهر به منظور آماده سازی جهت عرضه سهام در بازار سرمایه این شرکت در حال اخذ مجوز از سازمان بورس جهت انتقال سهام گروه سرمایه‌گذاری مسکن به شرکت توسعه برق و انرژی سپهر است. بلافاصله پس از دریافت مجوز انتقال سهام به شرکت فوق ،فروش سهام توسط شرکت توسعه برق و انرژی سپهر با رعایت تشریفات قانونی انجام و اموال حاصل از واگذاری جهت تسویه تعهدات حال شده آن شرکت به بانک صادرات پرداخت خواهد شد. انتظار می رود در صورت تحقق این مبلغ 750 میلیارد تومان در سرفصل خالص سایر درآمد غیر عملیاتی ناشی از فروش سرمایه گذاری ها در شرکت توسعه برق و انرژی سپهر شناسایی شود.

4. از بابت عدم پرداخت به موقع اقساط سر رسید شده قرارداد تسهیلات فروش اقساطی خرید نیروگاه فوق مبالغ 507.7 و 68.2 میلیارد تومان هزینه مالی در دفاتر شرکت توسعه برق و انرژی سپهر در سال های 98 و 99 منظور می شود.

5. مانده بدهی شرکت توسعه برق و انرژی سپهر به بانک صادرات به موجب الحاقیه اخیر از 27 خرداد سال 97 به 22 سال(44 قسط 6 ماهه) بصورت پلکانی تقسیط شده است.

تلگرام اصلی بورس پرس : t.me/boursepressir

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و قیمت های لحظه ای سهام به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

به گزارش سیگنال به نقل از اقتصاد آنلاین،

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، در پی افزایش 50 درصدی قیمت وبصادر جریان معاملات هفته گذشته بورس اوراق بهادار تهران و بر اساس توضیحاتی این بانک در سایت «تدان» بانک صادرات ایران پیش‌بینی کرد تا پایان سال‌جاری بیش از 300 هزارمیلیارد تومان سپرده جذب کرده و در همین مدت رقمی در حدود 200 هزار میلیارد تومان هم تسهیلات پرداخت کند.

بانک صادرات ترکیب سپرده افراد حقیقی و حقوقی در این بانک را به ترتیب 70 و 30 درصد اعلام کرده و توضیح داده است که با توجه به یکسان بودن نرخ سود برای اشخاص مذکور تا زمان حاضر، تاثیری بر هزینه‌های بانک مترتب نخواهد بود.

همچنین خالص دارایی‌های ارزی این بانک در پایان سال 98 معادل 126 میلیون دلار ذکر شده است. افشای اطلاعات از سوی بانک صادرات نشان می‌دهد در حال حاضر مطالبات این بانک از شرکت توسعه برق و انرژی سپهر بابت اصل و سود فروش اقساطی نیروگاه منتظر قائم بدون احتساب وجه التزام بیش از 26هزار و 500میلیارد ریال است که شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی ضامن تسهیلات مذکور است و تاکنون مبلغ 5هزار میلیارد ریال از این مطالبات وصول و اقدامات لازم برای تعیین تکلیف مابقی آن در حال انجام است.

بر اساس این اطلاعات سود خالص گروه مالی سپهر صادرات در پایان سال 98 که در صورت‌های مالی حسابرسی نشده این شرکت ذکر شده 5 هزار میلیارد ریال است و بانک صادرات قصد دارد در راستای رعایت مفاد ماده 16قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر نسبت به بسترسازی برای عرضه شرکت‌های زیرمجموعه که شرایط پذیرش در بورس را دارند، اقدام کند. در این خصوص حدود 50 درصد  امور پذیرش شرکت گروه مالی سپهر صادرات محقق شده و انتظار می‌رود تا اواخر فصل جاری عرضه اولیه آن صورت پذیرد.

بانک صادرات ایران همچنین اعلام کرده با توجه به افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌های ثابت  در سال 97 و تغییر آن از 57هزار و 800 میلیارد ریال به رقم 175 هزار و 354 میلیارد ریال که معادل 203درصد افزایش است، بانک صادرات در سال‌جاری برنامه‌ای برای افزایش سرمایه مجدد از این محل ندارد.


لینک کپی شد


برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات بانک و بیمه به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.