دانلود اپلیکیشن
زمان
12:30:35
بعدازظهر
تاریخ
شنبه
29 شهریور 1399

تاریخی ترین فصل بورس را باید به نام بهار سال 1399 زد. فصل بی نظیر و شگفت انگیز بورس ایران در سال 99 به پایان رسید. شاید کمتر کسی گمان می کرد که بازدهی بازار سرمایه در سال 99 با این شدت ادامه پیدا کند. بهاری که اتفاق مبارکی در اقتصاد ایران بود و حرکت سرمایه های عمومی از بازار پول (بانک) به سمت بازار سرمایه (بورس) رقم خورد.

طبق آمار ارزش معاملات در بهار 99 چهار برابر کل سال 98 بوده است. این موضوع نشان میدهد که عمق بازار سرمایه از نظر نقدینگی موجود در آن بسیار رشد کرده است و باز هم رکورد جدیدی به ثبت رسیده است. در حالی که ارزش معاملات در بازار سرمایه به طرز چشمگیری رشد پیدا کرد و بسیاری از سرمایه گذاران به سمت بازار سرمایه رو آوردند، صندوق های سهامی که برای تسهیل ورود افراد عادی به بازار سرمایه تشکیل شده اند، در سه ماه اول سال 99 و در بدترین حالت ممکن توانستند حداقل 100 درصد بازدهی کسب کنند. صندوق های مختلط نیز که برای سرمایه گذاران با ریسک متوسط طراحی شده اند؛ در بدترین عملکرد خود بازدهی بالای 43 درصدی کسب کردند. همچنین صندوق های با درآمد ثابت نیز بازدهی خوبی داشتند و با توجه به ماهیت کم ریسک و مطمئنی که دارند؛ عملکرد ویژه ای داشتند.

صندوق های سرمایه گذاری در سه دسته سهامی، درآمد ثابت و مختلط تقسیم شده اند.

در این گزارش ترین های صندوق های سرمایه گذاری مورد بررسی قرار گرفته اند و لازم به ذکر است که این اطلاعات به تنهایی نمی تواند مبنای تصمیم گیری برای سرمایه گذاری قرار بگیرد. بنابراین بهتر است در کنار استفاده از تحلیل های سیگنال، به بررسی صندوق سرمایه گذاری و مقایسه آن ها پرداخت.

ترین های صندوق های سهامی:

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری سهامی از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

از نظر بازدهی صندوق :

بهترینمشترک نقش جهان198.21 %
بدترینامین تدبیرگران فردا100.83 %

بازدهی 100 درصدی صندوق های سهامی در بدترین حالت ممکن!

کمترین بازدهی صندوق های سرمایه گذاری سهامی در فصل بهار سال 99، بیش از 100 درصد بوده است. صندوق امین تدبیرگران فردا که جزو صندوق های ETF سهامی ست و با نماد “الماس” در بازار سرمایه فعالیت می کند، در سه ماهه ابتدایی سال 99 توانست ارزش دارایی های خود را دو برابر کند.

بهترین بازدهی در صندوق های سهامی هم به صندوق مشترک نقش جهان تعلق داشت که نزدیک به 200 درصد سود کسب کرد.

از نظر ریسک (بتای صندوق) :

پر ریسک ترینبانک توسعه تعاون1.19
کم ریسک ترینمشترک کارگزاری حافظ0.25

از نظر قیمت هر واحد سرمایه گذاری صندوق (NAV) :

ارزان ترینسرو سودمند مدبران50,846 ریال
گران ترینمشترک کارگزاری بانک ملی ایران331,297,712 ریال

از نظر ارزش کل دارایی های صندوق :

بالاترین خالص ارزش داراییپیشرو29,735,482 میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش داراییمشترک سینا314,401 میلیون ریال

ترین های صندوق های با درآمد ثابت:

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

از نظر بازدهی صندوق :

بهترینتوسعه سرمایه نیکی32.83 %
بدترینبا درآمد ثابت کمند % 3.58

از نظر ریسک (بتای صندوق) :

پر ریسک ترینافرا نماد پایدار0.63
کم ریسک ترینمشترک آتیه نوین0.00

از نظر قیمت هر واحد سرمایه گذاری صندوق (NAV) :

ارزان ترینامین یکم فردا10,000 ریال
گران ترینتوسعه سرمایه نیکی3,669,923 ریال

از نظر ارزش کل دارایی های صندوق :

بالاترین خالص ارزش داراییگنجینه زرین شهر301,764,519 میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش داراییتوسعه سرمایه نیکی189,016 میلیون ریال

 همانطور که در جداول بالا مشاهده می شود، صندوق توسعه سرمایه نیکی از نظر بازدهی عملکرد خوبی داشته است اما از طرف دیگر در بین صندوق های با درآمد ثابت، کمترین خالص ارزش دارایی را دارد و صندوق کوچکی به حساب می آید. همچنین واحدهای سرمایه گذاری صندوق توسعه سرمایه نیکی نیز از سایر صندوق ها گران تر است که دلیل آن می تواند عدم تقسیم سود دوره ای در این صندوق باشد.


ترین های صندوق های مختلط :

بهترین و بدترین صندوق سرمایه گذاری مختلط از لحاظ بازدهی، ریسک، قیمت و کل ارزش دارایی‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

از نظر بازدهی صندوق :

بهترینمشترک نواندیشان108.47 %
بدترینمشترک کوثر43.08 %

از نظر ریسک (بتای صندوق) :

پر ریسک ترینمشترک پارس0.70
کم ریسک ترینمشترک کوثر0.31

از نظر قیمت هر واحد سرمایه گذاری صندوق (NAV) :

ارزان ترینسپهر انديشه نوين82,535 ریال
گران ترینکارگزاری بانک تجارت64,887,910 ریال

از نظر ارزش کل دارایی های صندوق :

بالاترین خالص ارزش داراییتجربه ایرانیان8,309,595 میلیون ریال
پایین ترین خالص ارزش داراییمشترک نواندیشان167,324 میلیون ریال

 در صندوق های مختلط صندوق مشترک نواندیشان بهترین عملکرد را از نظر بازدهی فصلی داشته است اما همان طور که در جدول ارزش کل دارایی ها مشاهده می شود، سرمایه زیادی نسبت به سایر صندوق های مختلط در اختیار ندارد و این مسئله به آن معناست که سرمایه گذاران این صندوق محدود هستند.

برای مشاهده جدیدترین تحلیل ها، اخبار، مقالات و بازدهی صندوق های سرمایه گذاری به وب سایت سیگنال مراجعه و یا اپلیکیشن سیگنال را دریافت نمایید.

سیگنال پربازده‌ترین صندوق‌ های سرمایه‌گذاری قابل‌معامله هفته منتهی به 29/02/1398 که در بازار سرمایه فعال می‌باشند را مورد بررسی قرار می‌دهد. پربازده‌ترین صندوق‌ های سرمایه‌گذاری قابل معامله در هفته گذشته، “امین تدبیرگران فردا” با 5.2 درصد بازدهی بوده است. این صندوق در دور‌ه یک  ساله نیز بازده 94.7 درصدی را ثبت کرده است. صندوق  “هستی بخش آگاه” با 4.2 درصد بازدهی هفتگی، دومین صندوق پربازده هفته گذشته در بین صندوق‌های قابل معامله بوده  است. رتبه سوم را نیز صندوق “آرمان آتیه درخشان مس” با 4.2 درصد کسب کرده است. لازم به ذکر است که میانگین بازدهی صندوق‌های قابل معامله فعال در بازار سرمایه در هفته گذشته 2.1 درصد بوده است.

در جدول زیر  5 مورد از پربازده‌ترین صندوق‌ های سرمایه‌گذاری قابل‌معامله هفته منتهی به 29/02/1398 آورده شده است. (برگرفته از سامانه رسام؛ صفر تا صد صندوق‌های سرمایه‌گذاری):

ردیف نام صندوق بازده هفته گذشته
 (درصد)
بازده سال گذشته
(درصد)
خالص ارزش دارایی
(میلیارد ریال)
مدیر
1 امین تدبیرگران فردا 5.2% 94.7% 285 کارگزاری تدبیرگران فردا
2 هستی بخش آگاه 4.2% 129.3% 214 کارگزاری آگاه
3 آرمان آتیه درخشان مس 4.2% 140.6% 327 تامین سرمایه تمدن
4 سپهر کاریزما 4.1% 138.6% 721 سبدگردان كاريزما
5 آسمان آرمانی سهام 4.0% 96.8% 171 سبدگردان آسمان

در نمودار زیر پربازده‌ترین صندوق‌ های سرمایه‌گذاری قابل‌معامله هفته منتهی به 29/02/1398 با هم مقایسه شده‌اند:

در نمودار زیر پربازده‌ترین صندوق‌ های سرمایه‌گذاری قابل‌معامله هفته منتهی به 29/02/1398 با هم مقایسه شده‌اند:

واحدهای سرمایه‌گذاری این نوع از صندوق‌ها در بورس مورد معامله قرار می‌گیرند. بنابراین برای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها کافی است مانند سایر سهام شرکت‌های فعال در بورس، از طریق کد بورسی سفارش خرید واحدهای سرمایه‌گذاری برای این صندوق‌ها ارائه شود.

این در حالی است که برای سرمایه گذاری در سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک باید برای هر سفارش واحدهای سرمایه‌گذاری جدید صادر گردد و به منظور برداشت وجوه سرمایه‌گذاری شده، باید واحدهای سرمایه‌گذاری صادر شده ابطال گردند. صندوق‌های قابل معامله خود انواع مختلفی ازجمله صندوق‌های قابل معامله سهامی، مختلط  و با درآمد ثابت می‌باشند. یکی از مزایای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله خریدوفروش آسان واحد سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها است. قیمت هر واحد سرمایه‌گذاری این صندوق‌ها از طریق عرضه و تقاضا تعیین می‌شود.